ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 "Η ΖΩΓΡΑΦΙΑ ΤΗΣ ΙΩΑΝΝΑΣ" ΚΑΙ Ο ΣΤΗΒΕΝ ΧΟΚΙΝΓΚΣ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
poliklitos
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2004, 13:28:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poliklitos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος poliklitos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος poliklitos  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος poliklitos
ΣΤΗΝ ΙΩΑΝΝΑ (ΚΑΙ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ).

"ΣΤΡΟΒΙΛΙΖΕΙ" ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ Η ΥΠΟΘΕΣΗ ΜΑΣ.
ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠ ΟΛΑ Η ΣΥΜΠΤΩΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΜΑΥΡΕΣ ΤΡΥΠΕΣ.
ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΟΥΣΑΜΕ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕ Ο ΣΤΗΒΕΝ ΧΟΚΙΝΓΚΣ ΟΤΙ ΑΝΑΘΕΩΡΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΠΟΥ ΔΙΑΤΥΠΩΣΕ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 30 ΧΡΟΝΙΑ.
ΕΙΧΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑ ΣΤΟ 3ο ΕΤΟΣ. ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟΥΣ ΘΕΜΕΛΙΩΔΕΙΣ ΝΟΜΟΥΣ ΤΟΥ KEPLER ΚΑΙ ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΤΟΥ ΧΟΚΙΝΓΚΣ.
ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΑΚΟΥΣΑ ΤΥΧΑΙΑ ΓΙΑ ΤΗ «ΔΥΑΔΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ» ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΣΗΜΟΥ ΦΥΣΙΚΟΥ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΣΩΣΤΗ ΑΠ ΟΣΕΣ ΞΕΡΩ. ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ ΣΩΜΑΤΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΖΕΥΓΗ. «ΘΕΤΙΚΟ» ΚΑΙ «ΑΡΝΗΤΙΚΟ» ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ. ΑΛΛΩΣΤΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ "ΦΑΙΝΕΤΑΙ" ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΟΥ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ.
ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ, ΟΤΙ ΑΥΤΗ Η ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ, ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΙΑΡΚΗ ΣΤΡΟΒΙΛΙΣΜΟ (=ΚΙΝΗΣΗ) ΠΟΥ ΔΙΟΡΘΩΝΕΙ ΤΑ ΛΑΘΗ ΜΕ ΤΗ ΜΕΤΑΤΟΠΙΣΗ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΝΑ ΥΠΟΧΩΡΟ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ.(ΠΕΖΟ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ... ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΑΝΑΚΑΤΕΨΟΥΜΕ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΣΤΗΝ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ "ΚΑΕΙ"). ΑΚΟΜΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΩΛΕΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΟΡΙΑ ΩΣ 'ΚΛΕΙΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ' (ΜΟΝΩΜΕΝΟ), ΔΕΧΟΜΕΝΟΣ ΤΗΝ ΠΡΟΒΟΛΙΚΗ ΓΕΩΜΕΤΡΙΚΗ ΑΠΟΨΗ. ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑ. ΑΝ ΗΤΑΝ ΜΑΥΡΕΣ ΤΡΥΠΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΚΡΙ ΟΠΕΣ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕ ΓΙΝΟΤΑΝ ΚΑΙ ΣΤΡΟΒΙΛΙΣΜΟΣ, ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΔΕ ΘΑ ΙΣΟΡΡΟΠΟΥΣΕ ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΧΡΟΝΙΚΟ ΜΕΤΡΟ. ΟΥΤΕ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ. ΑΝ ΠΑΛΙ ΥΠΗΡΧΕ ΑΠΩΛΕΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΗΔΗ ΘΑ ΒΛΕΠΑΜΕ "ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ".(ΟΙ ΠΕΡΙΟΔΟΙ ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΗΣ ΤΩΝ ΠΛΑΝΗΤΩΝ ΔΕ ΜΕΤΑΒΑΛΛΟΝΤΑΙ).
Ο ΦΥΣΙΚΟΣ, ΕΙΧΕ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΗΣ ΣΚΑΚΙΕΡΑΣ ΠΟΥ ΤΑ ΑΣΠΡΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΑ ΤΗΣ ΜΙΑΣ ΠΛΕΥΡΑΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΥΡΑ ΤΗΣ ΑΛΛΗΣ (=ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ). ΑΣΠΡΟ + ΜΑΥΡΟ = ΓΚΡΙ.

ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ. ΖΩΓΡΑΦΙΣΕΣ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΚΟΣΜΟΥΣ ΠΟΥ ΙΣΟΡΡΟΠΟΥΝ: ΖΩΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΟ. ΤΟΥΣ ΕΒΑΛΕΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΡΙΣΤΑ-ΔΙΑΓΩΝΙΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΙΣΟΡΡΟΠΕΙ ΤΟ ΣΧΗΜΑ. ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΕΠΑΦΗΣ: ΣΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΗΣ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ ΜΕ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΟΥ ΑΠΕΙΡΟΥ Ή ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ. ΔΕ ΣΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕ ΑΛΛΟΥ. ΑΝ ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΕΣ ΕΣΥ ΤΙ ΖΩΓΡΑΦΙΖΕΙΣ, "ΙΩΑΝΝΑ ΜΟΥ", ΜΑΛΛΟΝ ΓΝΩΡΙΖΕ Ο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΣΟΥ ΚΟΣΜΟΣ.

ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ, ΤΕΛΙΚΑ, ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕ «ΧΑΝΕΤΑΙ» ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΔΗΘΕΝ ΜΑΥΡΗ ΤΡΥΠΑ. ΜΑΛΛΟΝ Η ΥΛΗ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΠΕΡΝΑ ΣΤΗ ΔΥΑΔΙΚΗ ΤΗΣ ΜΟΡΦΗ, ΣΤΟΝ ΑΣΥΛΛΗΠΤΟ ΓΙΑ ΜΑΣ ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΑΣΤΡΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΣΤΕ.(ΤΟ ΜΥΡΜΗΓΚΙ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΟΤΑΝ ΑΥΤΟΣ ΤΟΥ ΚΟΨΕΙ ΤΟ ΔΡΟΜΟ. ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΟΣΜΟ 2 ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ. ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΤΗΣΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΤΙ ΣΥΝΕΒΗ..) ΠΙΘΑΝΟΝ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΝΑ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΣΤΟ ΔΥΑΔΙΚΟ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ. ΣΤΟ "ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΙΟ" ΣΥΜΠΑΝ. ΙΣΩΣ ΤΑ ΔΥΟ ΣΥΜΠΑΝΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΩΡΟΙ ΕΝΟΣ ΥΠΕΡΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΟ ΘΕΤΙΚΟ ΣΥΜΠΑΝ (ΤΗΣ ΖΩΗΣ) ΚΑΙ ΤΟ ΑΡΝΗΤΙΚΟ (ΤΟΥ ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΟΥ).
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΛΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΙΣΩΣ ΔΕ ΔΩΣΟΥΜΕ ΠΟΤΕ.
ΑΠΛΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ ΜΕ ΠΕΡΙΠΛΟΚΟΥΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΥΣ ΤΥΠΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΝΤΙΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΟΙ ΜΑΥΡΕΣ ΤΡΥΠΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΡΕΟΥΝ ΟΛΑ. ΜΕΝΕΙ ΜΟΝΟ ΦΟΒΟΣ.

ΘΥΜΙΣΕ ΜΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟ "ΒΟΪΚΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ" ΑΡΧΙΜΗΔΟΥΣ ΕΥΔΟΞΟΥ, ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΔΥΜΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΞΕΝΥΧΤΙΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ ΕΤΟΣ. (ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΝΑΡΤΗΣΙΑΚΗ ΣΧΕΣΗ. ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΜΙΑ ΡΙΖΙΚΑ ΝΕΑ ΑΠΟΨΗ ΣΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΑΡΙΘΜΩΝ. ΠΕΤΑΞΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ TOM APOSTOL. ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΛΗΡΩΣ. ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ). ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ (ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΜΟΝΗ): ΓΙΑ ΤΟ ΑΣΤΕΡΟΕΙΔΕΣ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΠΕΝΤΑΓΩΝΟ ΠΟΥ ΚΡΥΒΕΙ ΤΟ ΛΟΓΟΤΥΠΟ ΤΟΥ "poliklitos" (ΣΥΜΒΟΛΙΖΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΕΜΠΑΙΝΕ ΣΑΝ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ ΣΕ ΓΡΑΠΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ), ΓΙΑ ΤΟ ΓΕΡΜΑΝΟ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ KAPEL ΠΟΥ ΑΠΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΤΟ ΑΝΩ ΔΙΑΖΩΜΑ ΣΤΟ ΑΡΧΑΙΟ ΘΕΑΤΡΟ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΤΟΥ ΚΑΤΩ ΔΙΑΖΩΜΑΤΟΣ 280 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ, ΑΛΛΑ ΥΠΗΡΧΕ ΣΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΟΥ ΠΟΛΥΚΛΕΙΤΟΥ ΤΟΥ ΝΕΩΤΕΡΟΥ.
ΠΙΣΤΕΥΩ, ΟΤΑΝ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΠΟΤΕ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΥΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ. ΙΣΩΣ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΚΑΤΙ. ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΤΙ ΠΕΙΡΑΖΕΙ? ΜΠΟΡΕΙ ΣΤΟ ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΟ.

ΤΑΣΟΣ.


igienin ....

Edited by - poliklitos on 18/08/2004 00:27:09

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2004, 00:46:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ
Καλημέρα,

Καλό μήνα των
ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ
ΑΓΩΝΩΝ ΑΘΗΝΑ 2004

Ευχόμεθα την ομαλή και άριστη διεξαγωγή των αγώνων.

Ελπίζομε η 28η ΟΛΥΜΠΙΑΣ να αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις.

Και τέλος προσδοκούμε στην φωτισμένη έμπνευση,
των συζητήσεών μας.

ΕΚΕΧΕΙΡΙΑ, εκεχειρία, εκεχειρία, εκεχειρία, εκεχειρία.......



Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
poliklitos
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2004, 13:16:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poliklitos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος poliklitos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος poliklitos  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος poliklitos
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΙΑΤΥΠΩΣΩ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ (ΠΙΘΑΝΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ) ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΗΘΕΝ ΜΑΥΡΕΣ ΤΡΥΠΕΣ: ΜΗΠΩΣ ΟΙ ΠΛΑΝΗΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΡΡΕΟΥΝ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΕ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΕΣ "ΣΗΜΕΙΩΝ ΑΝΑΚΟΠΗΣ" ΤΗΣ ΡΟΗΣ (=ΚΙΝΗΣΗΣ) ΤΟΥ ΦΥΣΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ?

igienin ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2004, 16:19:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral

Φίλε Πολύκλητε, κατ' αρχήν ποια είναι αυτή η σκορδόπιστη η Ιωάννα που δεν σου απαντά;

Κατά δεύτερο λόγο, μας βάζεις δύσκολα διότι εδώ δεν ειδικευόμαστε σε επιστημονικά θέματα, αλλά φιλοσοφούμε ασύστολα επί φευγάτων θεωριών στις οποίες αλλάζουμε τα φώτα. Αν όμως δεχθούμε ότι και αυτά που γράφεις είναι μια θεωρία, κάτι μπορεί να γίνει.

Νομίζω ότι οι περισσότεροι από εμάς δεν γνωρίζουμε αστρονομία (από αστρολογία όμως όλο και κάτι ψιλοξέρουμε, πες μας το ζώδιό σου να σου πούμε ποιος είσαι), πλην όμως ούτε οι αστρονόμοι γνωρίζουν- άρα είμαστε πάτσι. Διότι, αν γνώριζαν, θα είχαν φωτίσει και τις μαύρες τρύπες ή έστω τις γκρι, δεν θα τα χαλάσουμε στο χρώμα.

Με τη λογική λοιπόν του μυρμηγκιού μπορώ να σχολιάσω ότι δείχνει πολύ φυσική η άσημη δυαδική θεωρία, η οποία όμως δεν δείχνει και ιδιαίτερα καινοφανής διότι θα τη συναντήσουμε και σε αρχαίες παραδοχές. Φυσικά υπάρχει ισορροπία στο σύμπαν, διότι αν δεν υπήρχε θα ήμασταν περισσότερο ανισόρροποι από ότι είμαστε τώρα.

Εκτός από τη σκακιέρα, που είναι κι αυτή παραδοσιακό είδος, μπορώ να αναφερθώ και στο συμβολικότατο γιν + γιαν, όπως λέει και η παροιμία "45 γιν και γιαν ενός κοκόρου γνώση". Τέλος πάντων, οι στροβιλισμοί (αααχ! Σπιράλ μου θυμίζουν) είναι ένα συμπαντικά χρήσιμο είδος όχι μόνο για να μην καίγεται το φαγητό στην κατσαρόλα, αλλά και για να διατηρείται η ισορροπία ή η αρμονία με τη μετατόπιση / επανεπεξεργασία των υλικών και την κάλυψη των κενών. Αυτό οικολογικά λέγεται ανακύκλωση, αποκρυφιστικά λέγεται μετενσάρκωση, κούφια η ώρα, πάντως ούτως ή άλλως είναι μια ενέργεια που ικανοποιεί το λαϊκό αίσθημα. Διότι ναι, χαμένο τίποτα δεν πάει, ούτε ο φόβος, ούτε ο θάνατος.

Το υπερσύμπαν όμως δεν έχει δίδυμο; Θα έχει, δεν μπορεί. Όσο για τους πλανήτες που καταρρέουν, όχι βρε παιδάκι μου, δεν βρίσκονται σε σημεία ανακοπής της ζωής του σύμπαντος, μπα που να φας τη γλώσσα σου, έτσι τους έρχεται και καταρρέουν. Φυσικό δεν είναι κι αυτό; Ε, τώρα, αν καταρρεύσουν γαλαξίες ολόκληροι, θα μας έρθουν κατακέφαλα και θα ησυχάσουμε μια και καλή.

Συμπάθα με αν σου απαντώ απλοϊκά, αλλά μέχρι εκεί καταλαβαίνω. Και, ελλείψει Ιωάννας, ας μείνουμε στην Κάθυ- παρά ολότελα...

"Ευχόμεθα την ομαλή και άριστη διεξαγωγή των αγώνων.

Ελπίζομε η 28η ΟΛΥΜΠΙΑΣ να αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις."



"Όλοι οι τόποι είναι αυτό που ο καθένας προβάλλει πάνω τους."


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poliklitos
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2004, 14:03:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poliklitos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος poliklitos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος poliklitos  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος poliklitos
ΦΙΛΕ ΜΟΥ SPIRAL.
(ΔΕ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΤΟ ΖΩΔΙΟ ΣΟΥ. ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΟ "SPIRAL" ΠΩΣ ΣΟΥ ΡΘΕ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ? ).

ΚΑΤ ΑΡΧΗΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΕΚΦΡΑΖΕΣΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΞΙΛΟΓΙΟ ΣΟΥ (ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΩ).
ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ Η ΣΚΕΨΗ ΣΟΥ: "Αν όμως δεχτούμε ότι αυτά που γράφεις είναι μια θεωρία κάτι μπορεί να γίνει".
ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΘΕΩΡΙΑ Ή ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΙΤΗΜΑΤΑ (ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ: ΑΞΙΩΜΑΤΑ). ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ?

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΩΑΝΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ "ΣΚΟΡΔΟΠΙΣΤΗ" (ΜΑΓΕΙΡΕΥΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΛΑ, ΦΑΓΗΤΑ ΜΕ ΣΚΟΡΔΟ Ή ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΚΟΡΔΟ (ΕΠΙΣΗΣ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΩ)).


ΥΓ: ΟΣΗ ΤΟΠΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ, ΟΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΕ "ΤΟΠΟ ΧΛΟΕΡΟ".


igienin ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2004, 23:17:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral
Φίλε Πολύκλητε, το ζώδιό μου δεν ενδιαφέρει ούτε εμένα (ξέρω όμως ότι έχω και τέτοιο). Το Spiral μου προέκυψε όταν έκανα εγγραφή στα φόρουμς και μου ζητήθηκε ψευδώνυμο (εμ, δεν θα μου ζητιόταν;) χωρίς να έχω προετοιμαστεί ψυχοσωματικά. Κοίταξα γύρω μου, είδα ένα μπλοκάκι με σπιράλ και λέω να, αυτό. Πολύ διδακτικό. Εκ των υστέρων συνειδητοποίησα ότι Spiral έχει πολλές ωραίες φυσικές και μεταφυσικές έννοιες, είναι ό,τι πρέπει για να κάνεις επιτυχημένη καριέρα στο Εσοτέρικα.

Παρεμπιπτόντως, ανακάλυψα το Εσοτέρικα αναζητώντας πληροφορίες σχετικά με το Πείραμα της Φιλαντέλφια, το οποίο ταιριάζει γάντι (έστω και λίγο άκομψο, σαν γάντι του μποξ ας πούμε) με τα ανωτέρω αξιώματα. Το εν λόγω Πείραμα έχει απ' όλα όσα μπορεί να επιθυμήσει ο ψαγμένος αναζητητής, και μαύρες τρύπες έχει, και διαστημικές σκουληκότρυπες, και εξωγήινους, και σχετικότητες, και βαρύτητες, και την αφρόκρεμα της προ- και πολεμικής εποχής, γύρω-γύρω όλοι και στη μέση το υπερδιάστημα (ή αντίθετα;). I like Yperdiastima, στο κάτω-κάτω είτε μου αρέσει είτε όχι, εκεί εντάσσομαι. Και αν δεν παινέψεις το υπερδιάστημά σου, θα πέσει να σε πλακώσει.

Αγαπητέ φίλε, δεν γνωρίζω τη φυσική τόσο καλά όσο οι άλλοι συζητητές των φόρουμς γνωρίζουν τον εσωτερισμό (ούτε τον εσωτερισμό γνωρίζω, περί τίνος πρόκειται;) και κατά συνέπεια δεν μπορώ να σου απαντήσω σοβαρά παρά μπορώ μόνο να σου αναπτύξω κι εγώ ορισμένα αξιώματα. Στο κάτω-κάτω μεγάλοι επιστήμονες αναιρούν τις θεωρίες τους (συ έγραψας), δεν θα μπορώ να αναιρέσω κι εγώ τις δικές μου;

Μπορώ να σου γράψω λοιπόν ότι οι μαύρες τρύπες έχουν πολύ στυλ, διότι είναι αόρατες. (Μα τότε πώς είδαμε ότι είναι μαύρες;) Ως αόρατες είναι επίφοβες, διότι αφού δεν φαίνονται μπορεί να πέσεις μέσα. Ζω πάντα με αυτήν τη μεγάλη αγωνία. Και επειδή έχεις αναφερθεί στα ζεύγη, μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι το αντίστοιχο των μαύρων τρυπών -ή το αντίπαλο δέος- είναι οι Illuminati (θέμα συζήτησης σε άλλα τόπικς). Οι μαύρες τρύπες είναι εξωτερικής χρήσης, οι Illuminati εσωτερικής- μια τέλεια αντιστοιχία.

Ξέρω τι σου λέω, το πάω πολύ διακριτικά για να καταλήξω στο ότι μαύρες τρύπες υπάρχουν παντού, κατά μια γενικότερη έννοια βέβαια. Εκείνες με τη μεταφορική έννοια είναι πιο ζόρικες γιατί πέφτει κανείς πιο εύκολα μέσα.

Φτάνοντας σε ένα πιο χρήσιμο συμπέρασμα, μπορώ να πω ότι είτε με την επιστημονική αναζήτηση είτε με την επονομαζόμενη εσωτεριστική αναζήτηση, οι άνθρωποι είναι πάντα χαριτωμένοι στην προσπάθειά τους να λύσουν τα αινίγματα του σύμπαντος, ειδικά μάλιστα όταν νομίζουν ότι τα έλυσαν. Βγαίνει και κάποιος μπροστά, λέει κάτι που μοιάζει με σοφία, ενθουσιάζονται οι υπόλοιποι και τον θεωρούν φωστήρα. Αρκεί το φως του φωστήρα να διαλευκάνει μια μαύρη τρύπα; Όχι. Το κακό είναι λοιπόν ότι στους τυφλούς ο μονόφθαλμος βασιλεύει, αν και το αντίθετο θα ήταν σωστότερο: Ένας τυφλός μπορεί να έχει καλύτερη αίσθηση μιας μαύρης τρύπας.

Έστω. Μιας και το φέρνει η κουβέντα, θα σου πρότεινα να διαβάσεις το αγαπημένο μου "Timeline", του ευφάνταστου Michael Crichton. Παίχτηκε και στους κινηματογράφους εφέτος, αλλά ο σκηνοθέτης ούτε που υποψιάστηκε τη σκοτεινή φαντασία του συγγραφέα. Κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Bell με τον τίτλο "Αιχμάλωτοι του χρόνου" και μπορείς να το βρεις στα Bellοπωλεία.

Δεν μπορώ να συνεισφέρω καλύτερα στη συζήτηση. Κάνω λοιπόν απλά κονσομασιόν και πού ξέρεις, μπορεί να εμφανιστεί και κάποιος άλλος που να κοιτάζει τ' άστρα.



"Όλοι οι τόποι είναι αυτό που ο καθένας προβάλλει πάνω τους."


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poliklitos
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2004, 10:01:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poliklitos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος poliklitos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος poliklitos  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος poliklitos
ΦΙΛΕ SPIRAL ΣΕ ΚΑΛΗΜΕΡΙΖΩ.

ΕΙΧΑ ΚΙ ΕΓΩ ΔΥΟ ΑΓΩΝΙΕΣ ΧΤΕΣ ΤΗ ΝΥΧΤΑ (ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΝΑ ΕΠΑΝΟΡΘΩΣΩ).
ΕΙΧΑ ΓΡΑΨΕΙ ΤΗ ΦΡΑΣΗ « ΤΟ SPIRAL ΠΩΣ ΣΟΥ ΡΘΕ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ?»
ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΔΕ ΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΣ! ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΝΟΜΙΣΕΙΣ ΟΤΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΥΝΕΙΡΜΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΜΟΝΟ (ΟΤΑΝ ΔΕ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΧΕΡΙΩΝ ΤΟΥ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΗ) ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ, ΠΑΡΑΙΣΘΗΣΕΙΣ Ή ΚΑΙ ΕΜΜΟΝΕΣ. (ΚΑΙ ΣΥ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΑΦΟΥ ΔΕ ΒΓΑΙΝΕΙ ΝΟΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΛΑΤΙΝΙΚΟ «Ι» (ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΝΙΣΜΟ) ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΤΟ ΕΓΡΑΨΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΑ? (ΣΠΕΙΡΑ ΛΕΓΕΤΑΙ)
ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΤΟ SPIRAL ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΗ ΜΕΘΟΔΟΣ. Ο ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΑΥΤΟ ΘΑ ΝΟΜΙΖΕΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ. ΕΙΔΙΚΑ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΑ ΦΟΡΗΤΑ pc ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΧΟΝΤΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. (ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕ ΒΛΕΠΩ ΜΠΛΟΚΑΚΙΑ).

ΕΥΤΥΧΩΣ, ΔΕ ΜΕ ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΕΣ ΚΑΙ ΗΡΕΜΗΣΑ.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:
ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΚΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΑΦΗΝΟΥΝ ΙΧΝΗ ΣΤΑ ΔΩΜΑΤΙΑ. (ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ. (ΙΣΩΣ ΜΟΝΟ ΣΕ ΠΑΡΑΛΙΕΣ.))

ΕΡΩΤΗΜΑ: (ΚΑΙ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ)
ΓΙΑΤΙ?


igienin ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2004, 15:10:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral
Έχω ειδήσεις.

Κατ' αρχήν φαίνεται πως εδώ δημιουργήθηκε ένα τόπικ για δύο μέλη, πάμε για Γκίννες.

Το "Spiral" το ξέρω ότι είναι περίεργο, όπως το πάρει κανείς. Αλλά δεν πήγαινα για την έννοια, αν πήγαινα θα προτιμούσα το "Έλιξ", να θυμίζει και λίγο Αρχιμήδη. "Σπείρα" όχι γιατί μου θυμίζει φιλμ-νουάρ, μου έδωσες όμως έμπνευση και μπορώ να υπογράφω ως "Σπείρος"- προκαλεί και ολυμπιακούς συνειρμούς. ("Spiral" όμως έτσι γράφεται, από την εποχή της βήτα γραμμικής- πώς το είδες ανορθόγραφο;)

Λοιπόν, πάω στις ειδήσεις, αγόρασα το "Τρίτο Μάτι", το περιοδικό που δεν πρέπει να λείπει από καμιά ελληνική οικογένεια (το ότι το αγόρασα δεν είναι η είδηση) και διάβασα ότι ανακαλύφθηκε πάλι η Ατλαντίδα, έχω βαρεθεί να την ανακαλύπτουν. Αυτή δεν είναι ήπειρος, είναι κινητό τηλέφωνο. Τέλος πάντων, αυτή τη φορά εντοπίστηκε στην Κύπρο και αυτό είναι πιο λογικό, διότι (η σκέψη δική μου, πρέπει να ενημερώσω αυτόν που έκανε την ανακάλυψη) δεν μπορεί οι αρχαίοι Αθηναίοι να πολεμούσαν με κάποιους που βρίσκονταν στον Ατλαντικό, τι δουλειά είχαν εκεί πέρα; Εκτός αν πολεμούσαν στο υπερδιάστημα. Ενώ η Κύπρος είναι πιο κοντά, είναι μάλιστα και κοντά στην Αίγυπτο στην οποία έχουν βρεθεί ατλαντικά κατάλοιπα. Βέβαια ο Πλάτων κάτι έγραφε για μετά τις στήλες του Ηρακλέους, αλλά όλα είναι θέμα οπτικής γωνίας. Ξεκινάς από Αθήνα, πας Γιβραλτάρ και μετά επιστρέφεις προς Κύπρο, άρα η Ατλαντίδα είναι μετά τις στήλες του Ηρακλέους στη διαδρομή. Άσε που υπάρχει και η πιθανότητα ο Πλάτων με τις στήλες να έκανε τεκτονικούς υπαινιγμούς και οι μελετητές να μην πήραν χαμπάρι.

Εκείνο όμως που μου φάνηκε πιο εντυπωσιακό (άλλωστε σε μερικά χρόνια η Ατλαντίδα θα ανακαλυφθεί κάπου αλλού) είναι το εξής- αντιγράφω:

"Καταγράφηκε η κορύφωση της ψυχικής ενέργειας των Ελλήνων λίγα λεπτά πριν από το γκολ του Χαριστέα, στον πρόσφατο τελικό! Με άλλα λόγια, οι ψυχές των Ελλήνων "ήξεραν" για το γκολ λίγο προτού η μπάλα καταλήξει στα πορτογαλικά δίχτυα, είτε -ακόμα πιο τρελό- οι Έλληνες σε όλο τον κόσμο προκάλεσαν το γκολ! Δηλαδή, η πορεία της μπάλας από το κόρνερ και η κίνηση του Άγγελου ήταν καθοδηγούμενες!"

Τη δεύτερη εκδοχή δεν τη δέχομαι, γιατί αν ήταν έτσι, τότε και οι Πορτογάλοι θα μπορούσαν να προκαλέσουν γκολ- εκτός αν "ήξεραν" πως επρόκειτο να χάσουν. Η πρώτη ερμηνεία, κάτι σαν ενόραση ας πούμε, είναι πιο πιθανή. Ευκαιρία να γράψω ότι κι εγώ "ήξερα" πως η Ελλάδα θα πάρει το πρωτάθλημα. Αν παρακολουθούσα τον αγώνα, στη συγκεκριμένη φάση (αλλά και σε κάθε φάση με πιθανότητες) η ψυχική μου ενέργεια θα κορυφωνόταν.
Προαισθανόμαστε; Ή στο υπερδιάστημα υπάρχουν δεδομένα και τα "βλέπουμε" αμυδρά από μακριά, όταν είναι σημαντικά; Άρα, υπάρχει εν υπνώσει η 6η αίσθηση που μας συνδέει με το χωροχρόνο;

Συνεχίζει το δημοσίευμα, "Η ψυχική ενέργεια των Ελλήνων καταγράφηκε από το πρόγραμμα E.G.G. (ElectroGaiaGram) που έχει εκπονήσει και εφαρμόζει το πανεπιστήμιο Princeton των ΗΠΑ. Πρόκειται για ένα πρωτοποριακό πρόγραμμα που σε 60 σημεία σε όλο τον κόσμο -ένα από αυτά είναι και η Αθήνα- καταγράφει εδώ και 6 περίπου χρόνια αυτό που λέμε "ψυχική ενέργεια".
Και για να είμαστε πιο ακριβείς, καταγράφει τις διακυμάνσεις από το λεγόμενο λευκό θόρυβο, δηλαδή το ηλεκτρονικό χαοτικό σήμα που δεν περιέχει καμμία πληροφορία και περιλαμβάνει όλο το χάσμα των συχνοτήτων. Σκεφθείτε τον ήχο που κάνει το ραδιόφωνο ανάμεσα σε δυο σταθμούς και θα πάρετε μια ιδέα..."

Να δεις λευκό θόρυβο που θα έκαναν οι Ατλάντιοι πριν τον καταποντισμό. Βέβαια το πανεπιστήμιο του Πρίνστον είναι κακόφημο, όλο με τέτοια ασχολείται. Οι επιστήμονές του, ανάμεσα στους οποίους οι Τέσλα, Αϊνστάιν, φον Μπράουν και άλλοι, έκαναν εκείνο το περιβόητο Πείραμα της Φιλαντέλφια ανοίγοντας τρύπες (όχι μαύρες) στο υπερδιάστημα, με ηλεκτρομαγνητισμό και αντιβαρύτητα. Do it yourself. Η μετεξέλιξη του Πειράματος έχει να κάνει με Mind Control και άλλα τέτοια, το έχουν πιάσει οι μάγκες το νόημα τι εστί συνείδηση (όχι με την ηθική έννοια, με τη βιολογική). Μέσω πειραμάτων παρακολουθούν τι κάνουμε, αυτή τη στιγμή ξέρουν ότι σου γράφω και πιθανώς να ξέρουν τι θα σου γράψω και στη συνέχεια- μπορεί να μου το υπαγορεύουν κιόλας. Α-πα-πα, εντελώς αδιάκριτοι, εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί όλα αυτά τα φυσικά φαινόμενα έχουν χρώματα. Μαύρες τρύπες, λευκοί θόρυβοι... Θα μου άρεσε κάτι σε φυστικί, ελπίζω να ανακαλυφθεί προσεχώς.

Γράφει παρακάτω: "Οι ερευνητές του Princeton ανακάλυψαν ότι αν "ακούνε" αυτόν το λευκό θόρυβο μέσω ειδικών διόδων τύπου FET, αυτός φαίνεται να ανταποκρίνεται στις διακυμάνσεις του ανθρώπινου ψυχισμού.
...Προσέξτε τώρα μερικά από τα γεγονότα που προκάλεσαν παγκόσμια ψυχική ένταση, όπως την κατέγραψαν οι δέκτες E.G.G. παγκόσμια: ο θάνατος της Νταϊάνα, ο βομβαρδισμός της Σερβίας, ο σεισμός της Τουρκίας το 99, και το πιο εντυπωσιακό: το διάγραμμα του λευκού θορύβου είχε αρχίσει να παίρνει έντονη ανοδική κλίση 5 ολόκληρες ώρες πριν το χτύπημα στους Δίδυμους Πύργους της Νέας Υόρκης!"

Δεν ξεφεύγω από το θέμα, θέλω με όλα αυτά να καταλήξω στην αρχική σου τοποθέτηση με ένα σχόλιο: Τα μυστικά του σύμπαντος (αλλά και τα μυστικά του εαυτού μας) δεν μας έχουν αποκαλυφθεί. Συχνά-πυκνά κάτι υποψιαζόμαστε, μερικοί πρωτοπόροι καταθέτουν θεωρίες, ορισμένες φορές υποχρεώνονται να αναιρέσουν ή/και στιβαρές θεωρίες που ίσχυαν για χρόνια καταρρέουν. Κατόπιν τούτου, όσο μεγάλο καλάθι και αν κρατάμε, το διάστημα είναι πολύ πιο μεγάλο για να χωρέσει μέσα.

Μου θέτεις και ένα ερώτημα που δεν το κατάλαβα (είμαι τελείως γκαγκάν;) ας το πάρει λοιπόν το ποτάμι και θα σου θέσω ένα άλλο: Γιατί το igienin το γράφεις με ένα n;

Σπείρος



"Όλοι οι τόποι είναι αυτό που ο καθένας προβάλλει πάνω τους."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poliklitos
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 13:26:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poliklitos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος poliklitos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος poliklitos  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος poliklitos
ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΩ ΝΕΟΣ, ΘΑ ΣΑΣ ΑΠΑΝΤΩ ΠΛΕΟΝ ΜΕ ΞΕΝΑ ΚΕΙΜΕΝΑ. ΣΧΕΤΙΚΑ Ή ΚΑΙ ΑΣΧΕΤΑ (ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΛΛΩΣΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥ).

(ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΤΟΥΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΝΑ ΜΗ ΜΟΥ ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΝ id!!!)
...............................................................
Ηλιακές Θεότητες στις κορφές

του Γ. Η. Βενιζελέα

Ο όγκος και η όλη εικόνα του Ταΰγετου προκαλούν θαυμασμό και δημιούργησαν πλήθος παραδόσεων από τις οποίες διαμορφώθηκε η πλούσια ποικιλία των σχετικών μύθων. Κατά παλαιά συνήθεια σε τμήματα του χώρου εδίδοντο ονόματα μυθικών προσώπων. Το αποκαλούμενο από τους ορειβάτες «αρσενικό βουνό» έλαβε το όνομα της Ταϋγέτης1, η οποία ήταν μια από τις κόρες του Άτλαντα και της Πληϊόνης, σύζυγος του Δία και μητέρα του Λακεδαίμονα.

Χαρακτηριστικό γνώρισμα του βουνού είναι οι πέντε κορφές του, από τις οποίες η ψηλότερη ονομάσθηκε από τους αρχαίους Ταλετόν. Στους ιστορικούς χρόνους το βουνό αναφέρεται ως Πενταδαχτυλιάς για να επανέλθει στους σύγχρονους καιρούς με το αρχικό του όνομα Ταΰγετος. Η ψηλότερη κορφή του, ο Προφήτης Ηλίας, έλαβε το όνομά του από το ομώνυμο εκκλησάκι που βρίσκεται εκεί σε υψόμετρο 2407μ.

Οι κορφές των βουνών είναι τα πλησιέστερα σημεία προς τον Ήλιο, στα οποία οι άνθρωποι πιστεύουν ότι οι προσευχές τους εισακούονται ευκολότερα. Γι’ αυτό σε πολλές κορφές, στην αρχαιότητα, υπήρχαν ιερά και βωμοί αφιερωμένοι στον Ήλιο, όπου τελούσαν διάφορες τελετές. Η παμπάλαια αυτή παράδοση συνεχίζεται μέχρι και σήμερα, καθώς οι Χριστιανοί χτίζουν εκκλησάκια στις ψηλότερες κορφές των βουνών προς τιμή του Προφήτη Ηλία, επικαλύπτοντας ορισμένες φορές αρχαίους Ελληνικούς ναΐσκους.


Ο Απόλλωνας, Ταπισερί, 17ος αι., Τεχνοτροπίας Beauve, Γαλλία, 320x183 εκ.

Οι πρώτες Ηλιακές θεότητες που εμφανίζονται μέσα στη «Θεογονία» του Ησιόδου, είναι οι Τιτάνες Υπερίων και Θεία, οι γονείς του Ηλίου, της Ηούς και της Σελήνης. Αργότερα στην θρησκευτική αντίληψη των προγόνων μας κυριαρχεί η λατρεία του Ήλιου, ο οποίος είτε σαν Υπερίων, είτε σαν Απόλλωνας ήταν ο σημαντικότερος θεός των Ελλήνων. Στη συνέχεια, την εποχή του Ομήρου βλέπουμε τη λατρεία του Ήλιου να υποχωρεί μπροστά στη λατρεία του Απόλλωνα, ο οποίος συμβολίζεται σε άρμα που το σέρνουν ίπποι (Ήλιος όν καλέουσι Απόλλωνα κλυτότοξον Φοίβον εκηβηλέτην (απ. ΧΧV ΙΙΙ) – και ο Ήλιος, που τον αποκαλούν Απόλλωνα, ονομαστό τοξότη και Φοίβο μακροβόλο).

Στη ψηλότερη κορφή του Ταϋγέτου, που οι αρχαίοι την αποκαλούσαν Ταλετόν και την θεωρούσαν ιερή τοποθεσία του Ήλιου, οι κάτοικοι πραγματοποιούσαν διάφορες θυσίες, στις οποίες, όπως μας πληροφορεί ο Παυσανίας, ανάμεσα σε άλλα θυσίαζαν και ίππους: «άκρα δε του Ταϋγέτου Ταλετόν υπέρ Βρυσεών ανέχει. Ταύτην Ηλίου καλούσιν ιεράν και άλλα τε αυτόθι Ηλίω θύουσι και ίππους» (Παυσανίας Γ 20, 4).

Από το Παυσανία ακόμη πληροφορούμεθα ότι στο δρόμο από «την Οίτυλον» προς τις Θαλάμες, στο ιερό της Ινούς, ήταν στημένα δυο χάλκινα αγάλματα, ένα της Σελήνης, με το προσωνύμιο Πασιφάη και ένα του Ηλίου. (Παυσανίας Γ 26, 1). Επίσης διάφορες παραδόσεις τοποθετούσαν τη κατοικία του Ήλιου στο Ταίναρο και πίστευαν ότι εκεί έβοσκαν τα ιερά του βόδια (Ομηρικός Ύμνος προς Απόλλωνα).

Παραπομπή
1. Σύμφωνα με τον Φιλόλογο, Ιστορικό και Συγγραφέα κ. Ανάργυρο Κουτσιλιέρη, τη πρώτη αναφορά του ονόματος Ταΰγετος τη βρίσκουμε στο αρχαιότερο από τα κείμενα της Ελληνικής Γραμματείας την Οδύσσεια του Ομήρου: «η κατά Τηΰγετον περιμήκετον ή Ερύμανθον». Οδύσσεια του Ομήρου (ζ, 103), Ηρόδοτος (ιν, 145). Στον Ησύχιο βρίσκουμε και το τύπο: «Ταϋγέταις πύλαις ταις μεγάλαις».

igienin ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2004, 01:54:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral
Χαίρε Πολύκλητε,

Δεν πολυκατάλαβα πώς ξεφύτρωσε ο Ταΰγετος στην κουβέντα, αλλά καθόλου δεν με πειράζει. Να δεις τώρα με πόση δεξιοτεχνία θα κάνω τετ-α-κε στο θέμα και θα σου το πάω αλλού:

Όπως λίγο ως πολύ (αντι)γράφεις, ανέκαθεν ο Ήλιος αποτέλεσε αντικείμενο λατρείας και θεοποιήθηκε. Οι αρχαίοι Έλληνες τον προσέγγισαν με τον Απόλλωνα, άλλοι λαοί με τις δικές τους θεϊκές προσωπικότητες και -εδώ είναι το ωραίο- με το Χριστιανισμό τα χαρακτηριστικά αυτών των θεοτήτων "πέρασαν" στο μυστηριακό προφήτη Ηλία (και χώρια τα δικά του).

Τι θέλει να πει ο ποιητής (εγώ δηλαδή): Την ενστικτώδη συνέχεια της σχέσης του ανθρώπου με το διάστημα, μέσα από πρόσωπα - σύμβολα που την εκφράζουν. Νομίζω πως αυτό το "άυλο" είναι πιο σταθερό και στέρεο από τις μαύρες τρύπες (και πιο φωτεινό, βέβαια).

Α, θα σε παρακαλούσα -ει δυνατόν- να μου γράψεις το link των πληροφοριών σου, είδα κάτι που θέλω να το κάνω ταπισερί.

...Και μην απογοητεύεσαι που δεν γράφει κανείς άλλος (επί του παρόντος) και αναγκάζεσαι να υφίστασαι τις δικές μου σοφίες, το θέμα σου είναι κομματάκι... αστρονομικό.



"Όλοι οι τόποι είναι αυτό που ο καθένας προβάλλει πάνω τους."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2004, 02:08:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral

A, επίσης, να μου πεις πώς γράφεται το Poliklitos στα ελληνικά γιατί με έχεις καταστρέψει με αυτά τα i, κοντεύω να ξεχάσω την ορθογραφία που ήξερα.

quote:

ΘΥΜΙΣΕ ΜΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΓΙΑ ΤΟ "ΒΟΪΚΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ" ΑΡΧΙΜΗΔΟΥΣ ΕΥΔΟΞΟΥ, ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΔΥΜΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ


Σου το θυμίζω λοιπόν κι αυτό.

Σπείρος



"Όλοι οι τόποι είναι αυτό που ο καθένας προβάλλει πάνω τους."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poliklitos
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2004, 11:57:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poliklitos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος poliklitos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος poliklitos  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος poliklitos
________________________________________________________
Μετά από παράκληση του συγγραφέα του θέματος
σχετικά με την αφαίρεση κάποιων μηνυμάτων,
στην οποία και συμφωνήσαμε,
το παρόν μήνυμα αφαιρέθηκε από τη συζήτηση,
καθώς η αφαίρεσή του δεν παρενοχλεί τη διεξαγωγή της.

________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Λεωνίδας
Μέλος 1ης Βαθμίδας


96 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2004, 17:41:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λεωνίδας
Γεια σας φίλοι
Γειά σου Τάσο, ενδιαφέροντα όσα έγραψες .
Εμένα πάλι με λένε Λεωνίδα , αλλά γιορτάζω στις 20 Ιουλίου .
Έχει κάτι να λέει άραγε ?

""βάλε στόχους μικρούς αν θες να ευτυχίσεις , βάλε στόχους μεγάλους για να παραμείνεις νέος""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2004, 02:09:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral
Γεια σου Λεωνίδα,
Στους δύο ο τρίτος χωρεί, για κόπιασε γιατί δεν με βλέπω καλά. Ο Igienin θα με τρελάνει, άλλο link του ζητάω και άλλο μου στέλνει. Από τότε που ανακάλυψε τον Ταΰγετο με βλέπει αφ' υψηλού.
Τι είναι στις 20 Ιουλίου; Με τα εορτολόγια δεν τα πάω καλά! Να υποψιαστώ ότι είναι του προφήτη Ηλία; Χρόνια πολλά ετεροχρονισμένα, να είσαι καλά!

Μπρε Poliklitos, πού είναι οι διαστημικές θεωρίες που περιμένω να μου γράψεις; Τι να σου γράψω εγώ τώρα; Θέλεις ένα απόσπασμα από το Απόκρυφο Ευαγγέλιο του Θωμά που βρήκα πρόχειρο; Θέλεις μερικές από το βιβλίο μου με τις μεσαιωνικές συνταγές; Θέλεις οδηγίες χρήσης από το πρόγραμμα Dreamweaver για να φτιάξεις δικό σου σάιτ; Τι θέλεις τέλος πάντων;

Άντε, ας σου γράψω κάτι ρομαντικό.

"Μέσα από την ακτίνα του Σβάρτσιλντ, τίποτα -όχι μόνο το φως- δεν μπορεί να διαφύγει. Φανταστείτε μια σφαίρα ίση με την ακτίνα Σβάρτσιλντ, η οποία περιβάλλει τον αστέρα που καταρρέει. Μια τέτοια φανταστική σφαιρική επιφάνεια είναι γνωστή ως ορίζοντας γεγονότων και αποτελεί το τεχνικό σύνορο στο χώρο που σηματοδοτεί το σημείο χωρίς επιστροφή. Έξω από τον ορίζοντα η βαρύτητα είναι ισχυρή αλλά πεπερασμένη και διάφορα αντικείμενα μπορούν να διαφύγουν από την έλξη της. Όμως, από τη στιγμή που ένα αντικείμενο θα διασχίσει τον ορίζοντα, θα πρέπει να ταξιδέψει ταχύτερα από το φως ώστε να δραπετεύσει. Αλλά κάτι τέτοιο δεν επιτρέπεται. Επομένως, ο ορίζοντας γεγονότων είναι μια μάλλον δυσάρεστη έννοια εφόσον επιτρέπει την κίνηση μόνο προς μία κατεύθυνση."

Βρήκα και κάτι από τον Ηράκλειτο (τι Ηράκλειτος, τι Poliklitos) στον οποίο έχω αδυναμία:

"Νέος εφ' ημέρη ήλιος", Κάθε μέρα υπάρχει ένας καινούργιος ήλιος.

Σπείρος


"Όλοι οι τόποι είναι αυτό που ο καθένας προβάλλει πάνω τους."


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χείρων
Μέλος 2ης Βαθμίδας


175 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2004, 04:41:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χείρων
Καλησπέρα (καλημέρα, μάλλον)

Αύπν-ησα (κατά το ξαγρύπνησα) και έπεσα πάνω στο θεματάκι σας.
Έτσι, μπας και συνεισφέρω λίγο στην αρχική ροή της κουβέντας :


http://www.antigravity.org

Φιλικά,
Χείρων

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poliklitos
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2004, 10:40:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poliklitos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος poliklitos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος poliklitos  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος poliklitos
________________________________________________________
Μετά από παράκληση του συγγραφέα του θέματος
σχετικά με την αφαίρεση κάποιων μηνυμάτων,
στην οποία και συμφωνήσαμε,
το παρόν μήνυμα αφαιρέθηκε από τη συζήτηση,
καθώς η αφαίρεσή του δεν παρενοχλεί τη διεξαγωγή της.

________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
poliklitos
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2004, 10:51:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poliklitos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος poliklitos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος poliklitos  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος poliklitos
________________________________________________________
Μετά από παράκληση του συγγραφέα του θέματος
σχετικά με την αφαίρεση κάποιων μηνυμάτων,
στην οποία και συμφωνήσαμε,
το παρόν μήνυμα αφαιρέθηκε από τη συζήτηση,
καθώς η αφαίρεσή του δεν παρενοχλεί τη διεξαγωγή της.

________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
poliklitos
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2004, 11:10:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poliklitos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος poliklitos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος poliklitos  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος poliklitos
________________________________________________________
Μετά από παράκληση του συγγραφέα του θέματος
σχετικά με την αφαίρεση κάποιων μηνυμάτων,
στην οποία και συμφωνήσαμε,
το παρόν μήνυμα αφαιρέθηκε από τη συζήτηση,
καθώς η αφαίρεσή του δεν παρενοχλεί τη διεξαγωγή της.

________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
poliklitos
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2004, 14:04:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poliklitos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος poliklitos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος poliklitos  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος poliklitos
________________________________________________________
Μετά από παράκληση του συγγραφέα του θέματος
σχετικά με την αφαίρεση κάποιων μηνυμάτων,
στην οποία και συμφωνήσαμε,
το παρόν μήνυμα αφαιρέθηκε από τη συζήτηση,
καθώς η αφαίρεσή του δεν παρενοχλεί τη διεξαγωγή της.

________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
poliklitos
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2004, 14:23:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poliklitos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος poliklitos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος poliklitos  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος poliklitos

igienin ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2004, 00:47:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral
Ορίστε;



"Όλοι οι τόποι είναι αυτό που ο καθένας προβάλλει πάνω τους."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2007, 00:47:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Το θέμα αυτό απενεργοποιείται, γιατί δεν υπάρχει κάποιος λόγος να παραμείνει ενεργό. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy