ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 H Μασκα Tου Αγαμεμνοvα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Serge
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2004, 00:27:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Serge  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβασα οτι η μασκα μπορει να ειναι πλαστη.Ισχυει κατι τετοιο?Αλλες μασκες εχουν βρεθει στις Μυκηνες?Υπαρχουν φωτο?

Edited by - Serge on 14/08/2004 18:50:46

Edited by - Serge on 15/08/2004 02:12:17

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2004, 01:05:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα,

Καλό μήνα των
ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ
ΑΓΩΝΩΝ ΑΘΗΝΑ 2004

Ευχόμεθα την ομαλή και άριστη διεξαγωγή των αγώνων.

Ελπίζομε η 28η ΟΛΥΜΠΙΑΣ να αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις.

Και τέλος προσδοκούμε στην φωτισμένη έμπνευση,
των συζητήσεών μας.

ΕΚΕΧΕΙΡΙΑ, εκεχειρία, εκεχειρία, εκεχειρία, εκεχειρία.......



Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2004, 02:45:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


H μασκα του Αγαμεμνονα

Αtma in lv
till the (never)end...
there in neverland...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2004, 18:53:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημέρα,

Καλό μήνα των
ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ
ΑΓΩΝΩΝ ΑΘΗΝΑ 2004

Ευχόμεθα την ομαλή και άριστη διεξαγωγή των αγώνων.

Ελπίζομε η 28η ΟΛΥΜΠΙΑΣ να αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις.

Και τέλος προσδοκούμε στην φωτισμένη έμπνευση,
των συζητήσεών μας.

ΕΚΕΧΕΙΡΙΑ, εκεχειρία, εκεχειρία, εκεχειρία, εκεχειρία.......



Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον


Καλή η προβολή σου,

αλλά οτι την επαναλαμβάνεις ΣΕ ΚΑΘΕ topik, ΣΕ ΚΑΘΕ forum, ΣΕ ΚΑΘΕ θέμα, καταντάει κουραστικό.

Αυτά.

Vril

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2004, 19:52:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

H μασκα του Αγαμεμνονα

Τώρα θα ρωτήσω ....

...του Αγαμέμνονα ή του Αγαμέμνωνα ?

Αγαμέμνων δεν λεγόταν ο άνθρωπος ;
'Η μήπως χρειάστηκε να το .... αλλάξουμε και αυτό ???

Σχετικά με το άν είναι πλαστή ή όχι.
Βρέθηκε κάτω από ύποπτες συνθήκες.
Όταν βρίσκεις το σπουδαιότερο εύρημα, μια δυό μέρες πρίν σου κοπεί η επιχορήγηση... επειδή όλο τον καιρό δεν είχες αποτελέσματα, δεν ξέρω, αλλά τα συμπεράσματα δικά σας.

Κάποιοι είπαν, οτι η τεχνοτροπία δεν ταιριάζει στις Μυκήνες και την εποχή του Αγαμεμ. Πάντως, το τσελιγκάτο μουστάκι της μάσκας, εμένα προσωπικά μου θυμίζει κατι άλλο.
Τεσπα.

Κάτι ανάλογο είχε γίνει και με την περίφημη πυραμίδα του Χέωπα, που το μόνο "αποδεικτικό" που βρέθηκε εκεί μέσα, είναι μια επιγραφή (και αυτή ... ανάποδη !) σε έναν μικρό παράδρομο, πίσω από έναν τοίχο, μια μέρα πριν κοπεί η επιχορήγηση.... κλπ κλπ.

Το πραγματικά περίεργο είναι, γιατί δεν επιτρέπουν την επιστημονική εξέταση των ευρημάτων. Αν ο χρυσός π.χ. είναι όντως 3.500 ετών κ.ο.κ.

Πεπλό σιγής και μυστηρίου καλύπτει τα κρισιμότερα ευρήματα, λές και κάποιοι ξέρουν το γιατί, και θέλουν να το κρατούν καλά στα χέρια τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2004, 03:00:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τώρα θα ρωτήσω ....

...του Αγαμέμνονα ή του Αγαμέμνωνα ?

Αγαμέμνων δεν λεγόταν ο άνθρωπος ;
'Η μήπως χρειάστηκε να το .... αλλάξουμε και αυτό ???


-o Αγαμέμνων
-του Αγαμέμνονα('η Αγαμεμνονος)
---του Αγαμέμνωνα>>λαθος ----
το 'ωμεγα' μετατρεπεται σε 'ομικρον' αφου αλλαζει η καταληξη στη γενικη
+ βεβαια δεν "χρειαζεται ν' αλλαξουμε" κατι//αυτα λεει η γραμματικη +σωστα ο φιλος τον τιτλο του τοπικ εγραψε //


"περι γνησιοτητος" της μασκας δεν γνωριζω τιποτε:Ρ
..αληθεια το "τσελιγκοτο"μουστακι δεν υπαρχει πιθανοτητα να ισχυε απο αρχαιων χρονων;..(ενα trend-κατι βρε παιδι μου/εξαλλου και οι αρχαιοι ειχαν trends:)

καλημερα Vril(ξερεις εκεινο το ρητο που λεει...."ειμαι καλος οταν ειμαι καλος...μα ειμαι καλυτερος οταν ειμαι κακος"...;//well done)

(μαλλον ειναι η δευτερη φορα αποψε που σε "πετυχαινω"εσω //ησυχια στα εσωτερικοδωματα...:))

Αtma in lv
till the (never)end...
there in neverland...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2004, 10:59:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

-o Αγαμέμνων
-του Αγαμέμνονα('η Αγαμεμνονος)
---του Αγαμέμνωνα>>λαθος ----
το 'ωμεγα' μετατρεπεται σε 'ομικρον' αφου αλλαζει η καταληξη στη γενικη
+ βεβαια δεν "χρειαζεται ν' αλλαξουμε" κατι//αυτα λεει η γραμματικη +σωστα ο φιλος τον τιτλο του τοπικ εγραψε //

ΕΥ-ΧΑΡΙΣΤΩ.

Και γω χαίρομαι που σε βλέπω.
Όσο για τις συμμετοχές, ναι υπάρχουν, αλλά πολλές είναι χαζές, κενές και απλά ... βαρύγδουπες.
(βλ. Αχλαδότυρο, σχετικά με την φασιστική νοοτροπία μερικών.)

Ξέρω, είμαι κακός.
Κάκιστος.
Χε χε.
Vril

Καλό καλοκαίρι, θα λείψω λίγουλάκι.
Πάω στην Θούλη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2004, 04:49:05  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΕΠΙΣΗΣ, ΚΙ ΕΚΕΙΝΗΣ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΣΚΑ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΟΤΙ Η ΜΑΣΚΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΟΥ ΑΓΑΜΕΜΝΟΝΑ, ΠΟΥ ΣΕ ΤΕΛΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΝ ΑΝ ΗΤΑΝ ΥΠΑΡΚΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2004, 02:26:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.....u've got a point though..


θα κανω μια απλη ερωτηση...
γιατι αμφιβαλλλουμε ειπαμε..για την γνησιοτητα της μασκας..;

επειδη βλεπω πως τωρα αμφιβαλλουμε για το προσωπο που ακουγε στ'ονομα Αγαμεμνων...
και δεν θα'θελα να δω αναρρωτησεις απορριψεις πιο./ακραιες...:))

ας δωθει μια βαση....αρχιζοντας με την επιδιοθρωση του τιτλου....

αν θες φιλε μου,"καν εναν κοπο"+ μπες στο αρχικο ποστ//διοθρωσε τον τιτλο..που φιγουραρει λαθος :(--αλλαξε το λαθος συμφωνο με το σωστο...:)~απλα πατησε το 4ο τετραγωνακι στο μενου του μηνυματος σου....~

paramatma



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Serge
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2004, 18:55:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Serge  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικα αλλες μασκες εχουν βρεθει στις Μυκηνες?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2004, 19:07:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τελικα αλλες μασκες εχουν βρεθει στις Μυκηνες?

Μάσκα τις Μυκήνες .. οχι...
Μία μουτσούνα ομως στην Χαριλάου Τρικούπη ναί

Edited by - allzzaro on 14/08/2004 19:10:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Serge
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2004, 02:30:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Serge  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμ ετουτη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2004, 04:12:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ήταν τάχα πλαστή η χρυσή μάσκα του Αγαμέμνονα;
Μας ενδιαφέρει;
Η μήπως μας ενδιαφέρει το πρόσωπο του ήρωα πέρα απο κάθε "μάσκα";
Ο Όμηρος πάντα ήταν πάνω απο τον εκάστοτε αρχαιολογίσκο .
Ναί. Ο Όμηρος.Αυτός που παρεξηγήθηκε περισσότερο απο οποιονδήποτε άνθρωπο που πέρασε απο τη γή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2004, 16:18:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αμ ετουτη

Δεν νομίζω να υπάρχει μέτρο σύγκρισης η μία με την αλλη...
Αυτή που έβαλα εγώ εχει και το όνομα Αγαμέμνων ... Μένιος... Κουτσ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2004, 16:30:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

steelspring
quote:
Η μήπως μας ενδιαφέρει το πρόσωπο του ήρωα πέρα απο κάθε "μάσκα";

Eξαρτάται πως το βλέπεις??
Σίγουρα η μάσκα δεν είναι πλαστή.. Αυτό που δεν ξέρουμε είναι αν απεικονίζει πράγματι τον Αγαμέμνωνα..
Υπάρχουν πολλοί που υποστηρίζουν οτι ο Αγαμέμνων δεν ήταν υπαρκτό πρόσωπο... Με συγχωρείται ο Αβραάμ ήταν υπαρκτό πρόσωπο...???
Εδώ γνωρίζουμε τον πατέρα του Ατρέα, τον αδερφό του Μενέλαο, γνωρίζουμε την κόρη του την Ιφιγένεια γνωρίζουμε οτι ήταν βασιλιάς , οτι έλαβε μέρος στον πόλεμο της Τροίας γνωρίζουμε το γενεαλογικό του δένδρο γνωρίζουμε τα πάντα γι αυτόν μόνο που δεν τον έχουμε σε κάποιο άγαλμα ή κάποια φωτό...

Εκεί θέλω να επικεντρώσω την προσοχή μας σε οτι αφορά την μάσκα... στην ΦΩΤΟ... Μία φωτό αυτου του γυιού του Ατρέα του μεγάλου αλογατάρη οπως χαρακτηρίζεται του εμπνευστή του πολέμου της Τροίας καθώς και του πρωταγωνιστή στην Ιλιάδα του Ομήρου που η μοίρα του επαιξε ενα μεγάλο παιγνίδι στο γυρισμό του απο την Τροία.. οχι μόνον αυτού αλλά και της οικογένειας του...

Εγώ βλέποντας αυτή τη μάσκα φέρνω στη μνήμη μου την άγρια φυσιογνωμία του ενός βασιλιά που ετόλμησε χάριν της εκστρατείας κατά της Τροίας να θυσιάσει ακόμα και την κόρη το ώστε να σηκωθεί αέρας και να αποπλεύσουν τα πλοία κατά της Τροίας.
Πολύ θα ήθελα να είχα μια εικόνα των ηρώων της Ιλιάδας οχι μόνον του Αγαμέμνωνα αλλά και του Αχχιλέα , της Βρισιήδας , της Χρυσιήδας του μάντη Κάλχα, του Αιαντα, του Ιδιομενέα , του Αρη (γιατί οχι)

Για αυτό λοιπόν μέχρι στιγμής, εχουμε την τύχη να έχουμε αυτό το εύρημα που κάποιοι έτυχε, να βρούν. Είναι πολύτιμο. Ειδικά αν βρούμε και κάτι αλλο και έχουμε μία, κάποια εικόνα απο την εποχη εκείνη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 22:19:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Topic Reloaded
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy