ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Μονογαμία ή πολυγαμία - Ποιά η ορθή σεξουαλική συμπεριφορά?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΔΔΑΡ ΑΣΟΥΡ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


136 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2004, 18:21:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατι γελας.Μου θυμιζεις τον καθηγητη μου στο σχολειο που ειπε ΤΩΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΜΙΛΙΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΕΡΩΤΑ!Αυτοματος μια συμαθητρια χαμογελασε.Ο καθηγητης τη ρωτησε γιατι γελασε στο ακουσμα ΕΡΩΤΑΣ.Δεν ηξερε την απαντηση.Εγω ακομα αναρωτιεμαι γιατι γελασε.Ισως καποιοι με παρεξηγησουν για το θεμα μου ,νομιζω ομως πως ειναι ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ υποθεση αν θα ειναι ο καθενας πολυγαμικος η μονογαμικος.Ο λογος τωρα που το τοπωθετω ΣΤΗ ΣΟΦΙΑ ειναι οτι αν καποιος εχει χιλιους λογους να θεωρη ΟΡΘΗ και ΣΟΦΗ την μια πλευρα, ο αλλος εχει χιλιους λογους να υποστηριζει την αλλη.Αλλωστε θεωρω πολυ σοβαρη υποθεση την σεξουαλικη συμπεριφορα του ανθρωπου για να θεσω το θεμα στο αχλαδι.Ας δουμε και καποια παραδειγματα που εκφραζουν την μια και την αλλη περιπτωση. απο την μια πλευρα ΡΩΜΑΙΟΣ- ΗΟΥΛΙΕΤΑ οι αιωνιοι αγαπημενοι και ΜΟΝΟΓΑΜΙΚΟΙ! Απο τη αλλη πλευρα ΤΖΙΑΚΟΜΟ ΚΑΖΑΝΟΒΑ το αιωνιο συμβολο της ΠΟΛΥΓΑΜΙΑΣ!που λιγο πριν πεθανει δηλωνει- ΕΖΗΣΑ ΣΑΝ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ!.....και πεθαινω σαν Χριστιανος.ΠΟΙΟΣ απο τις δυο πλευρες εχει δικιο? Γιατι πρεπει να υμαστε μονογαμικοι ? γιατι πολιγαμικοι.Ποιο ειναι το ΟΡΘΟ στη περιπτωση? Φορωντας τη μασκα του νικ-ναιημ σε ποια πλευρα τηνουμε εμεις?ΚΑΝΟΝΙΚΑ το ξερω πως πρεπει να απαντησω πρωτος.Η αληθεια ειναι πως δεν ειχα ποτε καλες σχεσεις με τη μονογαμια.ΒΕΒΑΙΑ θα αναφερθω εκτενεστερα αφου πρωτα διαπιστωσω οτι το θεμα μου ειναι αγαπητο και οχι αστοχο και οτι δεν εχει παραβει καποιους κανονες του φορουμ

ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΣΤΗ ΓΗ!

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2004, 15:40:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απεναντίας φίλε ΑΔΔΑΡ ΑΣΟΥΡ το θέμα αυτό που ξεκίνησες είναι πολύ ενδιαφέρον και η αρχική σου τοποθέτηση συμβάλλει στην σοβαρή και ερευνητική ανάλυσή του.

Ας ρίξουμε μια ματιά στο ζωϊκό βασίλειο: Εκεί συναντάμε και την πολυγαμία αλλά και τη μονογαμία. Χαρακτηριστικό παράδειγμα της δεύτερης είναι τα δελφίνια, που όχι μόνο επιλέγουν έναν σύντροφο, αλλά δημιουργούν και οικογένειες, παρόμοιες με αυτές των ανθρώπων. Βέβαια, για τα δελφίνια υπάρχουν θεωρίες που υποστηρίζουν, πως εξελικτικά το είδος αυτό είναι αντίστοιχο με τον άνθρωπο και κάτι τέτοιο θα μπορούσε πράγματι να μας κάνει να αναρρωτηθούμε έαν η σεξουαλική συμπεριφορά έχει κάποια σχέση με την εξέλιξη ενός είδους...

Από την άλλη μεριά, στο ανθρώπινο βασίλειο, μπορούμε επίσης να συναντήσουμε και τα δύο είδη σεξουαλικής συμπεριφοράς. Ο μονογαμικός άνθρωπος της Δύσης, σε αντιδιαστολή με κάποια αραβικά φύλα, όπου σε έναν αρσενικό αντιστοιχούν αρκετά θηλυκά. Και αυτή η συμπεριφορά δικαιολογεί το ερώτημα, αν τελικά η μονογαμία και η πολυγαμία αποτελούν φαινόμενο που εξαρτάται από τη διαμόρφωση της κάθε κοινωνίας, ή αν θα έπρεπε να θεωρηθεί η μία ή η άλλη θέση ως φυσικότερη για το ανθρώπινο είδος.

Δεν ξέρω εάν κάποια επιστημονική θεωρία θα μπορούσε να με πείσει επαρκώς για την μία ή την άλλη περίπτωση. Αλλωστε η εξέλιξη του είδους μας εκτείνεται σε πολλές χιλιάδες χρόνια, κατά την διάρκεια των οποίων η έννοια της συμβίωσης αλλά και των διαφυλικών σχέσεων έχει περάσει από πολλά στάδια.

Ωστοσο πιστεύω πως ο σύγχρονος πολυγαμικός άνθρωπος στην πλειοψηφία των περιπτώσεων είναι τέτοιος, γιατί έχει υπερτονίσει την ανάγκη της σεξουαλικής ικανοποίησης. Η οποία εκφράζει την ένωση κυρίως στο σωματικό και στο ενεργειακό επίπεδο ύπαρξης ενός ατόμου. Οταν σταματήσει να ανταλλάσει ενέργεια με τον σύντροφό του, αναζητά κάποιον νέο για να πάρει αυτό που μονάχα ξέρει να παίρνει.

Η σχέση όμως μεταξύ του αρσενικού και του θηλυκού γένους, μπορεί να υφίσταται και σε άλλα επίπεδα. Στο συναισθηματικό (και εκεί κυρίως συναντάμε μία μεγάλη μερίδα φανατικών μονογαμικών), στο νοητικό και σε ακόμα πιο υψηλά επίπεδα, όπου η σχέση αυτή πλησιάζει τα αρχετυπικά πρότυπα.

Με αυτό λοιπόν το κριτήριο θα μπορούσα να εξετάσω την σεξουαλική συμπεριφορά ενός ατόμου. Χωρίς να θεωρώ καλύτερο τον μονογαμικό τύπο που έχει εστιάστεί στην ικανοποίηση του συναισθηματικού του φορέα, ούτε όμως και τον πολυγαμικό που κινείται στα πεδία που προανέφερα.

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2004, 16:52:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν ξέρω εάν κάποια επιστημονική θεωρία θα μπορούσε να με πείσει επαρκώς για την μία ή την άλλη περίπτωση. Αλλωστε η εξέλιξη του είδους μας εκτείνεται σε πολλές χιλιάδες χρόνια, κατά την διάρκεια των οποίων η έννοια της συμβίωσης αλλά και των διαφυλικών σχέσεων έχει περάσει από πολλά στάδια.


Ενα στάδιο ακόμα λοιπόν...
... κάποτε όταν η ερωτική επαφή θα έχει πάρει εξελιγμένες για την εποχή διαστάσεις θα αποτελεί παρελθόν για το ανθρώπινο γένος...
Κανένα πλάσμα του ζωικού βασιλείου δεν θα μπορεί να ακολουθήσει τις εξελίξεις του ανθρώπινου τομέα ανταλλαγής ...... ενέργειας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2004, 15:55:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ENΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕΣ ΑΔΔΑΡ ΑΣΟΥΡ.
Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΝΟΓΑΜΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ "ΣΧΕΔΟΝ" ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ ΑΝ ΕΝΝΟΗΣΟΥΜΕ ΩΣ ΜΟΝΟΓΑΜΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ 1 ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΚΑΙ ΜΕΝΕΙΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΟΛΗ ΣΟΥ ΤΗ ΖΩΗ.
ΕΦΟΣΟΝ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΣΙ & ΑΛΛΙΩΣ ΠΟΛΥΓΑΜΙΚΟΙ.

ΤΩΡΑ ΑΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΤΙΣ ΣΕΞ. ΣΧΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ, ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ "ΠΙΣΤΗΣ", ΣΥΝΕΠΕΙΑΣ & ΕΙΛΙΚΡΙΝΙΑΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΕΤΕΡΟΝ ΗΜΙΣΥ. ΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΟΛΥΓΑΜΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ & ΖΕΥΓΑΡΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΚΙΟΛΑΣ.

ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΣΤΟ ΘΙΒΕΤ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΜΕ ΤΟΝ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΙΣΜΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΚΕΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΧΕΙ ΜΕΧΡΙ 3 ΣΥΖΥΓΟΥΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΟΪ!!!


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2004, 16:47:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν ...

Οι μουσουλμάνοι λένε το εξής...

Εάν παντρευτείς μία γυναίκα ..θα είναι μόνη της..
Εαν παντρευτείς δύο , θα τσακώνονται
Εαν παντρευτείς τρείς θα είναι δύο εναντίον μιάς
Εαν παντρευτείς τέσσερις θα είναι δύο με δύο

Ολα για εσάς τις γυναίκες .. οτι κάνουμε το κάνουμε για σας..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

demo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2004, 17:26:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας πάρω κι'εγώ θέση στο συγκεκριμένο θέμα!! Θα έδινα μιά μικρή υποστήριξη στην Μονογαμία, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι & η Πολυγαμία είναι "Μεγάλη Αμαρτία",ή "Έγκλημα",όπως ισχυρίζονται οι ιερείς της Χριστιανικής Θρησκείας!!
Θεωρώ την Μονογαμία οτι ταιριάζει περισσότερο στην φύση του Ανθρώπου, μπορεί το κάθε έτερον μέλος να εκφράσει καλύτερα την πίστη στο άλλο, να του συμπαρασταθεί & να το κατανοήσει!! Προπαντώς εξασφαλίζεται η καλύτερη ανατροφή των παιδιών έως ότου φθάσουν σε μιά ηλικία στην οποία δέν θα έχουν την ανάγκη των γονέων τους!!
Άν τα παραπάνω μπορούν να εξασφαλιστούν & με την Πολυγαμία πιστεύω οτι δέν πάει κόντρα ούτε στην φύση, ούτε στους Νόμους της!! Ο στόχος είναι πάλι ο ίδιος, & δέν πρέπει να εκφράζουμε ταμπού στο συγκεκριμένο θέμα αλλά να βλέπουμε μόνο το αποτέλεσμα!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2004, 17:46:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας σοβαρευτώ...

Κοιτάξτε ... η πολυγαμία .. εχει να κάνει και με την ισότητα...

Ποιά μη μουσουλμάνα σήμερα θα ανεχτεί μια τέτοια κατάσταση...

Ο μουσουλμάνος που θα κάνει και δεύτερη γυναίκα δεν θα ρωτησει την πρώτη...ή την δεύτερη ή την τρίτη...
Οι γυναίκες απο οτι ξέρετε στους τόπους αυτούς δεν είναι ίσες με τους άντρες. Οσο για τα προβλήματα που προκαλεί η πολυγαμία είναι απειρα ... ζήλιες, φθόνους, ίντριγκες, δικαστήρια.
Ο σύζυγος εφθανε στο σημείο να μην ξέρει πόσα παιδιά έχει...
Μπέρδευε τα παιδιά με τα κουτάβια...ασε τους μουρμούρες , ασε τις συζυγικές ....

Στη μονογαμία ο σύζυγος αφοσιώνεται στη σύζυγο και στα παιδιά του...
Ασχολείται εκτενέστερα με τα προβλήματα της οικογένειας ενω στην πολυγαμία αυτό είναι ανύπαρκτο, και εχει περισσότερη ευχέρεια να ασχοληθεί με το παιδί του , το οποίο μπορεί σαφώς πιο εύκολα να το διαπαιδαγωγήσει, και να το σπουδάσει, πράγμα στην πολυγαμία ανύπαρκτο.

Η μεγάλη διαφορά ομως και το μεγάλο θέμα βρίσκεται στην γυναικεία ``ιδιοσυγκρασία``... στη ψυχική κατάσταση δηλαδή της γυναίκας η οποία νοιώθη καταπιεσμένη σε πολύ μεγάλο βαθμό χωρις να μπορεί να διαμαρτυρηθεί...
Εκτός αυτού ομως στη μονογαμία ειδικά ο σημερινός άνδρας γερνά με ολη του τη μεγαλοπρέπεια και η γυναίκα βλέποντας το παιδί τους να μεγαλώνει απο πολλές οπτικές γωνίες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2004, 01:26:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΣΤΟ ΘΙΒΕΤ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΜΕ ΤΟΝ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΙΣΜΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΚΕΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΧΕΙ ΜΕΧΡΙ 3 ΣΥΖΥΓΟΥΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΟΪ!!!


.....ας δουμε το "μερος πρωτο":[Μονογαμια η πολυγαμια]

!αναρρωτιεμαι κανεις δεν εχει σκεφτει πως η πληθωρα των σπερματοζωαριων...πεθαινουν(στην κυριολεξια:) για την γονιμοποιηση ενος και μονο...ωαριου...;))
απο ποτε το ενα απο ολα αυτα τα απειρα θελει να εχει περαν του ενος ωαριου..;

χμ.."επιστροφη στην Μητερα Θεα" ειναι η "επιστροφη στη Μητριαρχια"/Ας συνηθιζουν οι ανδρες(εναπομειναντες) στην ιδεα ..αφου η εποχη του Υδροχοου ανηκει στην κυριαρχια της Θεας...//
ωστοσο ειναι πολος κι αυτος..μα...ας συμπληρωσω πως μοναχα με την επιστροφη θα επελθει η εναρμονηση και η επιτευξη του "ΕΝ"......
(αλλιως:ομοιοπαθητικη)

--->>για την "ορθη συμπεριφορα" δεν θα σχολιασω (επι προσωπικου δηλαδη:)ειναι "τοοοσο υποκειμενικο" που δεν αφορα τα εσω//αλλα τα εξω:)).-

plus:μια εικονα αντι παραπανω λεξεων~ για τον τιτλο:))



ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ...
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Edited by - ΑΤΜΑ on 07/08/2004 01:36:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2004, 13:04:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"επιστροφη στη Μητριαρχια"/Ας συνηθιζουν οι ανδρες(εναπομειναντες) στην ιδεα ..αφου η εποχη του Υδροχοου ανηκει στην κυριαρχια της Θεας...//

Κι όπως είχε πει κι ο Robin Williams:
"Αν κυβερνούσαν οι γυναίκες αυτον τον κόσμο, δε θα είχαμε πολέμους.
Μόνο κάθε 28 μέρες, κάποιες έντονες διαπραγματεύσεις!..."



Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2004, 13:57:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κι όπως είχε πει κι ο Robin Williams:
"Αν κυβερνούσαν οι γυναίκες αυτον τον κόσμο, δε θα είχαμε πολέμους.
Μόνο κάθε 28 μέρες, κάποιες έντονες διαπραγματεύσεις!..."

Λίγη σοβαρότητα ... επί του θέματος... δεν θα εβλαπτε....

Αν και νομίζω οτι το γυναικείο φύλλο θα επρεπε να κάνει ... μια βόλτα σε μουσουλμανικά καθεστώτα... έτσι ... για να βλέπει τα χειρότερα... και να εκτιμά τα καλύτερα..
Δεν νομίζετε???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2004, 14:11:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λίγη σοβαρότητα ... επί του θέματος... δεν θα εβλαπτε....
όπως και λίγο χιούμορ δε βλάπτει



Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2004, 14:21:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
όπως και λίγο χιούμορ δε βλάπτει

Δεν το αμφισβητώ... αλλά οι σχέσεις ισότητας μεταξύ ανδρών και γυναικών ... ισοσταθμίστηκαν .. με αγώνα των γυναικών αλλα και την σχετική κατανόηση του σημερινού ανδρικού χαρακτήρα...

Νομίζω λοιπόν σήμερα οτι η γυναίκα κατέχει μία πλεονεκτικότερη θέση γενικά στην κοινωνία και ως μητέρα ως εργαζόμενη αλλά γενικά ως γυναίκα. Το ανδρικό φύλλο παραμένει σιωπηλό απέναντι στις γυναικείες οργανώσεις, σε γυναικείες γιορτές , στον παραλογισμό του φεμινισμού,
κρατά σταθερά τη θέση του οπως του αρμόζει, προστατεύοντας οσο πιο πολύ μπορεί το ``ασθενές φύλλο`` υποστηρίζοντας την ισότητα σε αντίθεση με το γυναικείο φύλλο που μεταξύ σοβαρού και αστείου υποστηρίζει την μη προικισμένη απο τη φύση ανωτερότητα του.


Edited by - allzzaro on 07/08/2004 14:27:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2004, 15:06:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ αυτον τον ανταγωνισμό μεταξύ γυναικών και ανδρών δε τον κατάλαβα ποτέ μου. Τι πα να πει ανωτερότητα; Παιδιαρίσματα!...

Πέρα απ' τους ρόλους του άνδρα και της γυναίκας είμαστε οντότητες
και σαν οντότητα ο καθεις αναζητα τα ίδια βασικά πράγματα που οδηγουν στην ολοκλήρωση, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

Μονογαμία ή πολυγαμία; Η σεξουαλική συμπεριφορά όπως και πολλά πραγματα σ' αυτό το κόσμο για να λειτουργουν σωστά πρέπει να χαρακτηρίζονται και να καθορίζονται απο δυο και μόνο λεξούλες: ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ & ΣΕΒΑΣΜΟΣ



Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
inandabove
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2004, 15:36:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους inandabove  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος inandabove  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
QUOTE: ( allzzaro ) "Αν και νομίζω οτι το γυναικείο φύλλο θα επρεπε να κάνει ... μια βόλτα σε μουσουλμανικά καθεστώτα... έτσι ... για να βλέπει τα χειρότερα... και να εκτιμά τα καλύτερα.."


Με "τα καλύτερα" φίλε allzzaro, εννοείς... την Ελλάδα?!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2004, 15:47:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ αυτον τον ανταγωνισμό μεταξύ γυναικών και ανδρών δε τον κατάλαβα ποτέ μου. Τι πα να πει ανωτερότητα; Παιδιαρίσματα!...

Αυτά 1900 τα προάγουν οι φανατικοί-ές του είδους...Αρρωστημένα πράγματα...

Συμφωνώ και με τα υπόλοιπα που λές...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2004, 16:03:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με "τα καλύτερα" φίλε allzzaro, εννοείς... την Ελλάδα?!

Ναί... ως προς τι η εκπληξή σου...???

Γνωρίζω πολύ καλά οτι εαν κάποιος δεν δεί τα χειρότερα .. δεν εκτιμά τα καλύτερα...

Ρίξε μια ματιά γύρω σου ... στους δρόμους... θα διαπιστώσεις οτι οι γυναίκες οδηγοί αποτελούν πλειοψηφία...

Με μια αλλη ματιά θα διαπιτώσεις οτι σε ενα γραφείο οι γυναίκες αποτελούν την πλειοψηφία, με ενιαίο αντίστοιχο ανδρικό μισθό αλλά με περισσότερες διευκολύνσεις που κατά βάρος πληρώνουν αδιαμαρτύρητα οι ανδρες συνάδελφοι (ωράρια, άδειες, προνόμια, )

Με μια αλλη ματιά θα δείς οτι η γυναίκα στον αθλητισμό κάνει τεράστια αλματα στον Ελληνικό χώρο


Κοιτώντας απο αλλη οπτική γωνία βλέπουμε τη γυναίκα να συμμετέχει στην πολιτική στα Σώματα Ασφάλειας με την ΑΜΕΡΙΣΤΗ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ του ανδρα συνάδελφου που δρά ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΑ σαν τον φύλακα άγγελο σε κάθε ατυχία της...

Ως προς τι η εκπληξή σου λοιπόν???

Mην ξεχνάμε η ομορφιά της ψυχής ενός ανδρα .. φαίνεται στην οψη της συντρόφου του.

Edited by - allzzaro on 07/08/2004 16:55:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

inandabove
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2004, 17:19:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους inandabove  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος inandabove  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η έκπληξη έχει να κάνει με το ρόλο που αποδίδεται στην Ελληνίδα ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΜΙΑΣ ΣΧΕΣΗΣ (μιας και το παρόν topic αναφέρεται στις ερωτικές σχέσεις και όχι στην κοινωνική θέση της γυναίκας γενικότερα).
Και δεν εκτιμώ "τα καλύτερα" όσων αφορά το ρόλο της Ελληνίδας σε μία σχέση, εφ'όσων, ναι , υπάρχουν και χειρότερα, αλλά -παρά έξω- και ΠΟΛΥ καλύτερα, κι αυτό δεν μπορώ να το παραβλέψω. Μιας και βαλθήκαμε να κάνουμε συγκρίσεις με άλλα κράτη, οφείλω να εκφέρω την άποψη μου..Η Ελληνίδα -που επωμίζεται αποκλειστικά όλα τα βάρη του νοικοκυριού- θα σου πλύνει, θα σου μαγειρεψει, θα σου σιδερώσει κλπ κλπ κλπ, πράγματα που ο μέσος ΄Ελληνας θεωρεί δεδομένα (Όχι ο μέσος άνδρας απανταχού της γης...).
Όχι φίλε μου allzzaro, η Ελληνίδα δεν την έχει βρει "καλύτερα".
Θα μου πεις, υπάρχουν κι εξαιρέσεις..φυσικά υπάρχουν..κι επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

Φιλικά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2004, 19:21:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυ- μα παρα πολυ -μα παρα παρα πολυ-...
ευλογια Κυριου!!!
και κατι φυσικο,
αντιθετα με την εβραιοχριστιανικη ανωμαλια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2004, 23:21:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε, εδώ κολλάει και το γνωστό ανέκδοτο:

Σε διεθνές φεμινιστικό σεμινάριο, οι παρευρισκόμενες αναλαμβάνουν μία άσκηση, της οποίας τα αποτελέσματα θα συζητηθούν στην επόμενη συνεδρία: Να θέσουν στους συζύγους τους νέους όρους συμβίωσης και να επανέλθουν στην επόμενη συνάντηση του κινήματος για να συζητήσουν τα αποτελέσματά τους.
...
Πρώτη η αγγλίδα, ξεκινάει λέγοντας:
"Γουέλ γουέλ, είπα στον Τζον πως τέρμα τα ψέμματα. Η μεταξύ μας κατάσταση άλλαξε. Από δω και πέρα, εσύ θα κάνεις τα ψώνια από το σούπερ μάρκετ, θα πληρώνεις τους λογαριαμούς του ρεύματος του τηλεφώνου και του γκαζιού, θα μαγειρεύεις δύο φορές την εβδομάδα, για να έχω κι εγώ λίγο χρόνο να πηγαίνω στο γυμναστήριο.
Την πρώτη μέρα, δεν είδα τίποτα.
Τη δεύτερη μέρα, δεν είδα τίποτα.
Την τρίτη μέρα (που έμεινε νηστικός και μας έκοψαν και το γκάζι) έγινε αρνάκι!"

Δεύτερη η γαλλίδα, συνεχίζει:
"Ω μον ντιε!!! Εγώ δυσκολεύτηκα λίγο στην αρχή. Είπα στον Ανρί, πως από σήμερα τα πράγματα επαναδιευθετούνται. Εκείνος θα αλλάζει το μωρό (τον πετίτ Γκαστονέλ), θα πηγαίνει στο μάρκετ να αγοράζει τα πάμπερς, θα φτιάχνει το γάλα του και θα ξυπνάει τα μεσάνυχτα να τον ταϊσει.
Την πρώτη μέρα, δεν είδα τίποτα.
Τη δεύτερη μέρα, δεν είδα τίποτα.
Την τρίτη μέρα (που το μωρό μας έκλαιγε βρώμικο και πεινασμένο) ο Ανρί έγινε καλύτερος από μένα στη φροντίδα του μωρού μας!"

Τέλος, ήρθε και η σειρά της ελληνίδας, η οποία λέει:
"Με τον Μήτσο, τα πράγματα ήταν κάπως πιο δύσκολα. Του λέω, κοίτα να δεις Μήτσο'μ, αυτά που ήξερες να τα ξεχάσεις! Από δω και πέρα, εσύ θα πλένεις τα πιάτα, εσύ θα σφουγγαρίζεις, εσύ θα πλένεις και θα σιδερώνεις, για να έχω κι εγώ λίγο χρόνο να πηγαίνω στο κομμωτήριο και για μανικιούρ!
Την πρώτη μέρα, δεν είδα τίποτα.
Τη δεύτερη μέρα, δεν είδα τίποτα.
Την τρίτη μέρα, κάτι άρχισα να βλέπω από το ένα μάτι..."

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

inandabove
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2004, 02:17:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους inandabove  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος inandabove  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2004, 03:55:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσοι ζουν σε μια σχέση πραγματικής αφοσίωσης, το μεγάλο έρωτα που
λέμε, την έχουν χ$σμ$νη την πολυγαμία. Είναι πάρα πολλά και πολύ
υψηλά αυτά που προδίδεις μόνο και μόνο για λίγη ζωώδη ευχαρίστηση.

Για τους υπόλοιπους, συνιστάται.

Συνεπώς, εξαρτάται από το context.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2004, 12:32:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η έκπληξη έχει να κάνει με το ρόλο που αποδίδεται στην Ελληνίδα ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΜΙΑΣ ΣΧΕΣΗΣ (μιας και το παρόν topic αναφέρεται στις ερωτικές σχέσεις και όχι στην κοινωνική θέση της γυναίκας γενικότερα).

Οντως.. αλλά βλέπω οτι η κοινωνική θέση της γυναίκας σε άγγιξε περισσότερο παρά οι ερωτικές σχέσεις...

Εκτός αυτού ... σε κάθε τόπικ ... ξεφεύγουμε κάπως απο το θέμα .. αυτοσχεδιάζουμε ως προς τον τίτλο του θέματος...
Αυτό εχει ως αποτέλεσμα να προσελκύσει περισσότερους συνομιλητές, να διευρύνει το φάσμα της συζήτησης, να δώσει περισσότερο χρώμα στο τόπικ και γενικά να κάνει τη συζήτηση πιο εποικοδομητική....
Αν αφοσιωνόμαστε αποκλειστικά στο νόημα του θέματος τότε η συζήτηση θα ειχε κορεστεί και θα είχε πάρει τέλος...

Edited by - allzzaro on 08/08/2004 12:33:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2004, 12:58:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
που επωμίζεται αποκλειστικά όλα τα βάρη του νοικοκυριού- θα σου πλύνει, θα σου μαγειρεψει, θα σου σιδερώσει κλπ κλπ κλπ, πράγματα που ο μέσος ΄Ελληνας θεωρεί δεδομένα (Όχι ο μέσος άνδρας απανταχού της γης...).

Εδώ φίλη μου διαμαρτύρεσαι ... τύπου Μαίρη Παναγιωταρά

Πιστεύω να εννοείς γυναίκα εργαζόμενη... αλλιώς θα θεωρηθεί θρασύτητα .. μια μη εργαζόμενη να διαμαρτύρεται ...

Βεβαίως .. σήμερα...ολοι οι νεοελληνες εχουν και απο μία οικιακή βοηθό..

Εγώ τουλάχιστον οσα ζευγάρια γνωρίζω οπου εργάζονται ... και οι δύο εχουν ΜΙΑ οικιακή βοηθό και ΜΙΑ
κοπέλα να κοιτά τα παιδιά τους...
Που ειδες τι σήμερον ημέρα γυναίκα νοικοκυρά... αυτό είναι ενα σπάνιο φαινόμενο...

Αυτό δε συμβαδίζει και με όλα τα Ευρωπαικά κράτη καθώς και με τις Αμερικανικές συνήθειες...

Βεβαίως εσύ εχεις μείνει αρκετά πίσω .. και συγκεκριμένα στην δεκαετία του 70 ... και με το φεμινιστικό πρότυπο της Μ. Παπανδρέου να θέλει την γυναίκα Μ. Παναγιωταρά...

Η σύγχρονη Ελληνίδα εργάζεται πυρετωδώς βγάζοντας ενα πολύ καλό εισόδημα το οποίο με συζυγική συναίνεση διαχειρίζεται εν μέρει προσωπικώς.. και δεν εχει ανάγκη να πλύνει να σιδερώσει και τα τοιαύτα...

Τώρα ομως αν θέλεις να ζυγίσεις με ακρίβεια , με δίκαιη μοιρασιά με (τον απανταχού ανδρα της γής) μπορείς να τον ζυγίσεις σύμφωνα με την δική σου προσωπική χωροαντίληψη..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2004, 13:18:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τέλος, ήρθε και η σειρά της ελληνίδας, η οποία λέει:
"Με τον Μήτσο, τα πράγματα ήταν κάπως πιο δύσκολα. Του λέω, κοίτα να δεις Μήτσο'μ, αυτά που ήξερες να τα ξεχάσεις! Από δω και πέρα, εσύ θα πλένεις τα πιάτα, εσύ θα σφουγγαρίζεις, εσύ θα πλένεις και θα σιδερώνεις, για να έχω κι εγώ λίγο χρόνο να πηγαίνω στο κομμωτήριο και για μανικιούρ!
Την πρώτη μέρα, δεν είδα τίποτα.
Τη δεύτερη μέρα, δεν είδα τίποτα.
Την τρίτη μέρα, κάτι άρχισα να βλέπω από το ένα μάτι..."

ΚΑΛΟ..

Λοιπόν..
Η λέξη ανδρας .. αντιπροσωπεύει την οντότητα που είναι εφοδιασμένη
τα αντίστοιχα αυτά ΓΕΝΕΤΙΚΩΣ προνόμια??
Λάθος...
Ο ανδρας ειδικά στην Ελλάδα εχει μια τελείως διαφορετική εννοια απο οτι στον υπόλοιπο κόσμο..
Εκτός απο την μοναδική ανα τον κόσμο λέξη ΦΙΛΟΤΙΜΟ που θα πρέπει να τον διακρίνει θα πρέπει να γνωρίζει και το πότε το έταιρον του ήμισυ εχει επηρεαστεί απο το ΔΙΑΒΟΛΟ.... και για να μην διαπράξει το ΠΡΟΠΑΤΟΡΙΚΟΝ ΑΜΑΡΤΗΜΑ πρέπει να χρησιμοποιήσει κυριολεκτικά αυτά τα ΓΕΝΕΤΙΚΩΣ προνόμια και να πράξει οπως και ο ΜΗΤΣΟΣ της ιστορίας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2004, 13:41:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσοι ζουν σε μια σχέση πραγματικής αφοσίωσης, το μεγάλο έρωτα που λέμε, την έχουν χ$σμ$νη την πολυγαμία. Είναι πάρα πολλά και πολύ υψηλά αυτά που προδίδεις μόνο και μόνο για λίγη ζωώδη ευχαρίστηση.

Μην μπερδεύουμε την αφοσίωση με τον έρωτα...
Το πρώτο αποτελεί πνευματική αντίληψη και το δεύτερο ζώωδη ευχαρίστηση...
Αυτός ή αυτή που αρέσκονται στο δεύτερο με την πρώτη ευκαιρία θα αλλάξουν ... στρατόπεδο

Συγκεκριμένα...
Μετά απο αρκετά χρόνια το πολύ το κυρελέησον το βαριέται και ο παπάς... έτσι λοιπόν σαν ζώα που χαρακτηριζόμαστε μας γυαλίζει κάτι αλλο που λάμπει... και έτσι λοιπόν προκειμένου να εκτονώσουμε τα ζωώδη μας ενστικτα ... ανοίγουμε πανιά για αλλες χώρες μακρινές και εξωτερικές... Σπίτια, οικογένεια, καριέρα, ολα πάνε περίπατο...

Πρέπει λοιπόν το ζευγάρι να εξασφαλίσει τη μονογαμία...
Ο καθένας χωριστά για τον εαυτό του...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

inandabove
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2004, 14:45:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους inandabove  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος inandabove  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε allzzaro,

Δεν είμαι σίγουρη ποιός από τους δυό μας έχει ξεμείνει στη δεκαετία του '70 μιας κι εγώ δεν την έζησα. Και αφού μας χωρίζουν τόσες γενιές φίλε μου, επέτρεψε μου να έχω άποψη όσων αφορά τη "σύγχρονη Ελληνίδα" μιας κι εσύ, σύγχρονη Ελληνίδα δεν είσαι.
Χαίρομαι που όσα ζευγάρια γνωρίζεις έχουν ΚΑΙ οικιακή βοηθό, ΚΑΙ μια γυναίκα για τα παιδιά, μιας και ο σύζυγος απαξιεί να επωμιστεί αυτά τα "βάρη" ...ή λόγω έλλειψης χρόνου ίσως..? ΄Οπως και να χει γνωρίζεις κι εσύ ο ιδιος ότι δεν ανήκουν στην πλειοψηφία των νεοελλήνων.....
Σεβαστή η γνώμη σου αλλά η Ελληνίδα νοικοκυρά καλά κρατεί (όσο υπάρχουν μαμάδες που νταντεύουν τους γιόκες τους..) κι όταν αρχίσεις να πλένεις τα κυλοτάκια της γυναίκας σου, εδώ είμαι να σου βγάλω το καπέλο..

Και για να μην ξεφύγουμε τελείως από το θέμα του φίλου ΑΔΔΑΡ ΑΣΟΥΡ, συμφωνώ απόλυτα με την τοποθέτηση του φίλου Junk95 όσων αφορά στη μονογαμία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2004, 15:12:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
επέτρεψε μου να έχω άποψη όσων αφορά τη "σύγχρονη Ελληνίδα"

Φυσικά..
quote:
μιας κι εσύ, σύγχρονη Ελληνίδα δεν είσαι.


Σίγουρα...

quote:
μιας και ο σύζυγος απαξιεί να επωμιστεί αυτά τα "βάρη" ...ή λόγω έλλειψης χρόνου ίσως..?

ΜΠΑΡΤΟΝ..
Τι προσπαθείς να με πείσεις .. ??? Σώνει και καλά να τον βάλεις να επωμισθεί αυτά που δεν θέλεις να επωμισθείς εσυ...???
Αυτά φίλη μου .. τα ζευγάρια τα λύνουν βάσει λογικής.
Δεν τα λύνουν ούτε οι μαμάδες των κανακάριδων ουτε οι μπαμπάδες των γλυκοαναλάτων ψιλοτεμπελίτσων.
Δεν μας λές κάτι ... η γυναίκα για την οποία αναφέρεσαι ... εργάζεται?? και πόσο????
Και ο σύζυγος που αναφέρεσαι εργάζεται και πόσο???
Απάντησε μου σε αυτά και θα σου απαντήσω και εγώ με τη σειρά μου ποιός θα πλένει τα βρακιά τους.


Edited by - allzzaro on 08/08/2004 15:18:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2004, 15:22:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και για να μην ξεφύγουμε τελείως από το θέμα του φίλου ΑΔΔΑΡ ΑΣΟΥΡ, συμφωνώ απόλυτα με την τοποθέτηση του φίλου Junk95 όσων αφορά στη μονογαμία.

Θα σε βόλευε αμ.. δε...εκεί όλα πάνε καλά... αλλου κολλάει το πράγμα...
Εξάλλου δεν θα πουλήσουμε και τα ιδανικά μας για τη ζωώδη ευχαρίστηση... εκτός αν διαφωνείς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

inandabove
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2004, 16:46:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους inandabove  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος inandabove  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
QUOTE: (allzzaro): "Τι προσπαθείς να με πείσεις .. ??? Σώνει και καλά να τον βάλεις να επωμισθεί αυτά που δεν θέλεις να επωμισθείς εσυ...???
Αυτά φίλη μου .. τα ζευγάρια τα λύνουν βάσει λογικής."


Επιτέλους, να που συμφωνούμε σε κάτι! Βάσει λογικής...Τώρα, ποια λογική υπαγορεύει ότι μόνο η γυναίκα μπορεί να πλύνει το βρακί, θα σε γελάσω...

( Ως προς την ερώτηση σου, μιας και μιλάμε για σύγχρονους ΄Ελληνες, πρόκειται και για σύγχρονα ζευγάρια - και οι δυο εργάζονται, τις ίδιες ώρες, και μοχθούν το ίδιο).


ΥΓ: Αύριο φέυγω για διακοπές, αλλά θα επανέλθω στο topic σε δέκα μερούλες

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2004, 16:53:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
( Ως προς την ερώτηση σου, μιας και μιλάμε για σύγχρονους ΄Ελληνες, πρόκειται και για σύγχρονα ζευγάρια - και οι δυο εργάζονται, τις ίδιες ώρες, και μοχθούν το ίδιο).

Eιδες που είσαι πνεύμα αντιλογίας..??

Αφού δουλεύουν και οι δύο και βγάζουν ενα καλό εισόδημα , μπορούν να δώσουν κάτι σε τόσες κοπέλες που καθαρίζουν το σπίτι...
Γιατί να του φορτώσεις του ανθρώπου το σιδέρωμα και το πλύσιμο των βρακιών..

Εφόσον συμβάλλουν και οι δύο ομως στο οικονομικό οι δουλίτσες να γίνονται το καταδύναμην... ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΝΑ ΤΣΑΚΩΘΕΙΤΕ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΣ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ...?? αλλά κάτι περισσότερο θα επωμισθεί και εκείνος ... κάτι και εσύ.. ισως οχι το πλύσιμο των βρακιών... αλλά κάτι πιο ΧΕΙΡΩΝΑΚΤΙΚΟ... οχι πως έχει κάτι το πλύσιμο... αυτό αλλά
να... εμείς οι ανδρες δεν είμαστε καλοί στο πλύσιμο..

quote:
Αύριο φέυγω για διακοπές, αλλά θα επανέλθω στο topic σε δέκα μερούλες

Καλές διακοπές...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2004, 12:01:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω έδωσα έμφαση σε λάθος σημείο της τοποθέτησής μου.

Η κεντρική ιδέα είναι ότι δεν υπάρχει ορθή σεξουαλική συμπεριφορά.

Υπάρχει βέβαια σαφέστατα λανθασμένη σεξουαλική συμπεριφορά (π.χ.
παιδεραστία), αλλά για το τι είναι ορθή σεξουαλική συμπεριφορά
δε μπορεί να ειπωθεί κάτι αντικειμενικά σωστό.

Αν είσαι πολύ ερωτευμένος, εξ ορισμού το πιο πιθανό είναι να είσαι
και μονογαμικός (στη συγκεκριμένη φάση). Ή μπορεί βρε αδερφέ να
βαριέσαι να ασχοληθείς, ΙΜΗΟ το να έχεις έστω και δύο γκόμενες
ταυτόχρονα (τουλάχιστον στην ίδια πόλη) είναι απαράδεκτα κουραστικό.
Μία μόνο είναι υπεραρκετή για να τρελαθείς .

Στο μεταξύ έχω πρόβλημα με το τι ακριβώς θεωρείται "πολυγαμία" στα
πλαίσια αυτού του τόπικ. Εγώ τουλάχιστον το εξέλαβα ως το να έχεις
αρκετές (>1) σχέσεις ταυτόχρονα. Το να έχεις αρκετές σχέσεις
στη ζωή σου είναι απλή σεξουαλική ελευθερία.

Αν το δούμε εξελικτικά το θέμα, η βέλτιστη στρατηγική για τον άνδρα
είναι η πολυγαμία, ενώ για τη γυναίκα η μονογαμία. Στον άνδρα δε
στοιχίζει τίποτα να σπέρνει κουτσούβελα εδώ κι εκεί, ενώ για τη
γυναίκα το να εγκαταλείψει το σύντροφο που την άφησε έγκυο μπορεί
να αποβεί μοιραίο σε συνθήκες ελεύθερης φύσης, πόσο μάλλον αν το
κάνει κάθε εννιά μήνες. Αυτά παίδες μας λέει ο γενετικός προγραμματισμός
μας, a.k.a. ένστικτα. ΜΗ ΧΑΙΡΕΣΤΕ, ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!

Φυσικά αυτός ο γενετικός προγραμματισμός σχηματίστηκε σε πολύ
διαφορετικές συνθήκες από τις σημερινές. Σήμερα μια γυναίκα μπορεί
να είναι πολυγαμική χωρίς ιδιαίτερο κίνδυνο για την επιβίωσή της,
αφού το σεξ δε συνδέεται υποχρεωτικά με την τεκνοποίηση.

Η πιστή Πηνελόπη πλέον εξελικτικά δεν υπερτερεί της άπιστης
"συναδέλφου" της. Επιπλέον για τον ίδιο λόγο υπάρχει μικρότερη
ανοχή στα "καμώματα" του Οδυσσέα (ποιος τρωικός πόλεμος, λείψε
ρε φιλαράκι 3 μήνες από το σπίτι σου και τα λέμε ). Οι γυναίκες
έχουν πλέον λόγους να είναι πολυγαμικές, αλλά και οι άνδρες έχουν
πλέον λόγους να είναι μονογαμικοί. Τονίζω πως δεν με απασχολούν οι
ηθικές/νομικές συνθήκες, μόνο οι απολύτως αντικειμενικές που θεωρώ
ότι παίζουν και το μεγαλύτερο ρόλο. Π.χ. στην Κίνα με την πολιτική
του ενός παιδιού οι περισσότερες οικογένειες επιλέγουν αγόρι, με
αποτέλεσμα τα κορίτσια να είναι μειοψηφία και συνεπώς περιζήτητα.
Οπότε η σύγχρονη Κινέζα είναι σαφώς σε θέση ισχύος και τον άντρα της
απλά δεν τον παίρνει να είναι ιδιαίτερα κτητικός.

Θα έλεγα ότι η πολυγαμία είναι ζήτημα επιλογής και συνθηκών. Όποιος
(ή όποια) έχει πολλαπλές σχέσεις, φροντίζοντας τουλάχιστον οι πιο
σημαντικοί σύντροφοι να είναι ενήμεροι για την κατάσταση και να
ξέρουν τι να περιμένουν, μπράβο του (της).

Αν τώρα εγκαταλείψεις τρία παιδιά ή προδώσεις ένα μεγάλο έρωτα που δε θα ξαναβρείς ποτέ σου (και θα αναπολήσεις στα 50) για να τρέχεις με τις γκόμενες επειδή έτσι σου λένε τα ένστικτα, ε είσαι Καραγκιόζης (με κεφαλαίο Κ). Όσο καλά και να αισθάνεσαι με τον εαυτό σου.

Θα μπορούσα να μιλήσω με όρους προσωπικών βιωμάτων για να καταλάβετε
καλύτερα τι θέλω να πω. Όμως δε γουστάρω. Και νομίζω εκεί είναι το
θέμα: πρόκειται για προσωπική επιλογή, που κατ' αρχήν δεν είναι
καλή ή κακή (εξελικτικά, ηθικά, κλπ), αλλά εξαρτάται από τις συνθήκες.
Ούτε ευλογία είναι υποχρεωτικά η πολυγαμία, ούτε βδέλυγμα. Ούτε
συμβιβασμός είναι υποχρεωτικά η μονογαμία, ούτε Ρωμαίος και Ιουλιέτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy