ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Mind Reader
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2004, 02:46:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.care2.com/ecards/build/1/5555

Διαλέχτε οποιοδήποτε διψήφιο νούμερο.
Προσθέστε τα δύο ψηφία που αποτελούν το νούμερο που διαλέξατε,και
αφαιρέστε το αποτέλεσμα απο το αρχικό νούμερο.

πχ Έστω ότι διαλέγετε το 23

2+3=5

23-5=18

Το νούμερο εδώ λοιπόν είναι το 18

Όταν υπολογίσετε το νούμερο σας κοιτάξτε δεξιά στο πινακάκι,
και βρείτε το σύμβολο που αντιστοιχεί στο νούμερο.
Συγκεντρωθείτε για λίγο πάνω σε αυτό το σύμβολο και όταν το
έχετε καθαρό στο μυαλό σας κάντε click στην κρυστάλλινη σφαίρα...

Περιμένω με αγωνία τις εντυπώσεις σας.



MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2004, 03:11:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Μercury,
υπαρχει ενα τεχνασμα. Και στο εξηγω...
πχ α) διαλεγω το 30
3+0=3
30-3=27
πχ β) διαλεγω το 44
4+4=8
44-8=36
πχ γ) διαλεγω το 87
8+7=15
87-15=72
Οποιον διψηφιο αριθμο και να διαλεξεις το τελικο αποτελεσμα ειναι πολλαπλασιο του 9.
Αν κοιταξεις το πινακακι στα πολλαπλασια του 9 υπαρχει το ιδιο συμβολο.
Αρα, παντα θα βγαινει το ιδιο συμβολο στη σφαιρα.
Ενα τρυκ σχετικα απλο...


''Confirmo o Deus potentissimus''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2004, 03:19:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μυστικό βασίζεται στο γκρούπ των αντιθέτων
18,81
27,72
36,63
45,54
δές τα συμβολάκια που έχουν αυτοί οι αριθμοί
...............ΠΡΙΝ κάνεις οποιαδήποτε σκέψη
τα συμβολάκια αλλάζουν κάθε φορά............

Edited by - ALOS on 11/08/2004 03:30:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2004, 03:32:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φτου γκαντεμιά...σε μαθηματικό έπεσα με τη μία...
Ασε να γίνει λίγο παιχνίδι ρε φίλε,δεν ήταν τόσο
εύκολο να βρείς το τρύκ.
Τέλός πάντων...θα βρω κανα άλλο



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2004, 15:12:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Mercury,
καμια σχεση με μαθηματικα δεν εχω, απλα λιγη παραπανω παρατηρητικοτητα ισως.
Φιλε Alos,
Αυτο που υποστηριζεις δεν ισχυει, κοιτα το 98 και το 89.


''Confirmo o Deus potentissimus''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hantok
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2004, 15:35:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hantok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
pedia signomi ala eksigiste mou auto xoris mathimatika blepo ena simbolo xoris na balo noumera apla to blepo patao ti sfera kai bgeni sinexia to sosto pos ginete .auto den eksigite .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Thios
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2004, 15:54:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Thios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
pedia signomi ala eksigiste mou auto xoris mathimatika blepo ena simbolo xoris na balo noumera apla to blepo patao ti sfera kai bgeni sinexia to sosto pos ginete .auto den eksigite .

Παραφράζω τα του Moondragon:

Μετά τις πράξεις που σου αναθέτει να κάνεις ο δημιουργός του προγράμματος, ο αριθμός που διάλεξες μετασχηματίζεται σε πολλαπλάσιο του 9.

Όλα τα πολλαπλάσια του 9 αντιστοιχούν στο ίδιο σύμβολο στο διπλανό πινακάκι.

Ergo, οποιονδήποτε αριθμό κι αν σκεφτείς, θα καταλήξεις να "συγκεντρωθείς" σε προκαθορισμένο σύμβολο. Έπειτα, σου παρουσιάζει το σύμβολο αυτό.

Χαριτωμένο προγραμματάκι. Κάτι τέτοια μας κρατούν σε εγρήγορση.

Edited by - Thios on 11/08/2004 17:00:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2004, 16:05:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο αριθμός 9 είναι κατα κάποιο τρόπο "περίεργος"
Σε αυτό που ανέφερα παραπάνω στους 8 αριθμούς
ο 9 είναι ο 9ος και αυτό άν στο παιχνίδι ζητήσεις
τον αριθμό 10 (10=1+0=1 => 10 - 1 = 9)
ενώ το 90 δεν θα έχει ποτέ το σωστό εικονάκι πρίν
κάνεις το κλίκ να δείς ποιό σου "βρήκε"....
Άλλα παρόμοια έχει και εδώ και πρίν λίγες μέρες το
είχα κάνει και αναρωτήθηκα....
http://www.arab2.com/games/mind-reader.htm
http://www.rallyinfo.com/rimindreader.htm
http://www.sandlotscience.com/Games/Mind_Reader.htm

Στα μαθηματικά δεν ήμουν απλά σκράπας....

ήμουν Αϊνστάιν!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2004, 16:44:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, υπάρχουν αρκετά από αυτά στο διαδίκτυο.
Ορίστε άλλο ένα site που δίνει 2-3 ακόμη τέτοια τεστάκια.
http://www.ebaumsworld.com/

Χμ! ALOS, αστέρι όμως στη φυσική αγωγή!

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2004, 17:23:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΛΟΣ είσαι χαμένο μαθηματικό ταλέντο φίλε μου.Το εκπαιδευτικό σύστημα είναι υπεύθυνο γιαυτό το...ατύχημα (το 06 εννοώ)

Πάντως επιτρέψτε μου να επιμείνω ότι η λύση του τρυκ δεν είναι και τόσο απλή.Αν ήταν έτσι το παιχνίδι δεν θα είχε τόση επιτυχία,και επιπλέον ο πανέξυπνος τύπος που το έφτιαξε δεν θα...πληρωνόταν για να δώσει την απάντηση.Ναι, ναι χρεώνει τη λύση του προβλήματος.
Διαβάστε την τελευταία παράγραφο της σελίδας

http://adrian.ziemkowski.com/livejournal/psychic_numbers.php

Αν θέλετε και άλλη απόδειξη δοκιμάστε το στους φίλους σας.Αλλά προσέξτε μην προδοθείτε ότι γνωρίζετε τη λύση.Παίξτε τους εκστασιασμένους απο τη μαγεία,και αφήστε τους να ψάχνονται...



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2004, 17:41:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πάντως επιτρέψτε μου να επιμείνω ότι η λύση του τρυκ δεν είναι και τόσο απλή.Αν ήταν έτσι το παιχνίδι δεν θα είχε τόση επιτυχία,και επιπλέον ο πανέξυπνος τύπος που το έφτιαξε δεν θα...πληρωνόταν για να δώσει την απάντηση.


Δεν αποδεχεσαι την αποδειξη που σου παραθεσαμε ή δεν θες να την παραδεχτεις? Γιατι δεν δοκιμαζεις και μονος σου, για να πειστεις?
Παλι στο ιδιο συμπερασμα θα καταληξεις...
Οσο για τον τυπο που το εφτιαξε , α) ουτως ή αλλος εχει πληρωθει για να κανει κατι τετοιο, δεν νομιζω να το εκανε για την ψυχη της... πεθερουλας του β) υπαρχουν ατομα που περνιουνται για εξυπνα, αλλα μονο σε 'κεινους που απο βλακεια τους πιστευουν κατι τετοιο.
Δεν θιγω κανεναν απο τους παροντες... μην παρεξηγηθω κιολας! Αλλα στο εξωτερικο απ'οσο εχω καταλαβει δεν χρησιμοποιουν και πολυ το μυαλουδακι τους. Ευτυχως εδω στην Ελλαδα αυτο δεν ισχυει... θελω να ελπιζω.
Φιλικα...


''Confirmo o Deus potentissimus''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2004, 18:01:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
MoonDragon, αυτό κατάλαβες εσύ από το μήνυμα μου? Ότι δεν αποδέχομαι

τη λύση του προβλήματος που μου δώσατε ή δεν θέλω να την παραδεχτώ?

Εντύπωση μου κάνεις ειλικρινά.

Την λύση την ήξερα πριν γράψω γράψω το αρχικό μήνυμα.Νόμιζες ότι

φαντάστηκα ότι μια εφαρμογή της macromedia διαβάζει το μυαλό μου?


Οι Έλληνες χρησιμοποιούν το μυαλό τους ενώ οι άλλοι λαοί όχι.Τι

είναι αυτό πάλι? Ρατσισμός, εθνικισμός?

Δεν θα πάρω, ευχαριστώ.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2004, 20:00:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε mercury,
Nα τα τα ταμπελακια...!!!
τωρα πως εβγαλες το συμπερασμα οτι μιλαω εθνικηστικα, δεν το καταλαβαινω... δεν εχω καμια ορεξη για αντιπαλοτητα... δεν σε εκρινα και δεν σου εδωσα το δικαιωμα να με κρινεις! Εν πασει περιπτωσει, θα προτιμουσα να ληξει εδω...
Φιλικα προς ΟΛΟΥΣ (δεν κραταω κακια)

ΥΓ. Δεν ειμαι εθνικιστης... αυτοι δεν ειναι Ελληνες! Για να κανουμε και λιγο χουμορ...


''Confirmo o Deus potentissimus''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hantok
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2004, 21:34:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hantok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ego epimeno parolo tin eksipnada sas den apodiksate tin lisi auta pou grapsate itan ta misa blakies kai ta ala misa analitika ti lisi .ksero oti den exete plirosi gia tin lisi den tin kserete

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2004, 21:53:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φωνη βοωντος εν τη ερημο

quote:

υπαρχει ενα τεχνασμα. Και στο εξηγω...
πχ α) διαλεγω το 30
3+0=3
30-3=27
πχ β) διαλεγω το 44
4+4=8
44-8=36
πχ γ) διαλεγω το 87
8+7=15
87-15=72
Οποιον διψηφιο αριθμο και να διαλεξεις το τελικο αποτελεσμα ειναι πολλαπλασιο του 9.
Αν κοιταξεις το πινακακι στα πολλαπλασια του 9 υπαρχει το ιδιο συμβολο.
Αρα, παντα θα βγαινει το ιδιο συμβολο στη σφαιρα.
Ενα τρυκ σχετικα απλο...

Kαι συμπληρωνω πως το συμβολο αν και αλλαζει καθε φορα δεν παυει να ειναι το ιδιο για τα πολλαπλασια του 9. Δηλ. το ιδιο συμβολο θα δεις στο 9, 18, 27.....72, 81, 90. Προσεξε φιλε hantok και θα καταλαβεις. Τωρα, αν εγω δεν μπορω να στο αποδειξω για να το καταλαβεις, ζητω και απο καποιον αλλο φιλο να προσπαθησει...
Αν γινεται γραφε ελληνικα και οχι greeklish...
...και μην μιλησει κανενας για εθνικισμο, γιατι...


''Confirmo o Deus potentissimus''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2004, 19:40:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας ρίξουμε μια ματιά και σε ένα παλιότερο θέμα εδώ στο forum:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2422
Ίσως βρεθεί η λύση..

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2004, 22:31:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ώστε δεν ανακάλυψα εγώ την Αμερική?

Πάντως στην αναζήτηση με mind+reader δεν μου έδωσε αποτέλεσμα.Μάλλον επειδή είχε αναφερθεί σαν mindreader.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2004, 19:16:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ego epimeno parolo tin eksipnada sas den apodiksate tin lisi auta pou grapsate itan ta misa blakies kai ta ala misa analitika ti lisi .ksero oti den exete plirosi gia tin lisi den tin kserete

hantok δεν είναι και πολύ ευγενικό, ότι δεν καταλαβαίνουμε να το βαφτίζουμε ως "βλακεία"

Ο MoonDragon πάντως, από το πρώτο του μήνυμα στο τόπικ αυτό, έδωσε μία ικανοποιητική εξήγηση του τρικ.
Θα τον συμπληρώσω λίγο, φιλοδοξώντας να γίνω ίσως πιο κατανοητή (αν και εγώ τον κατάλαβα )

Ο αριθμός εννέα -9- έχει μία βασική ιδιότητα:
Με οποιονδήποτε αριθμό κι αν τον πολλαπλασιάσεις, αν προσθέσεις τα ψηφία του τελικού αριθμού που θα σου προκύψει, μέχρι να φτάσεις σε έναν μονοψήφιο αριθμό, αυτός ο αριθμός θα είναι πάντα εννέα -9-.
Ετσι, μπορείς να πάιξεις διάφορα τρικ που βασίζονται στον αριθμό αυτό, μπερδεύοντας το "θύμα" με προσθαφαιρέσεις πολλαπλασιασμούς και διαιρέσεις, προσέχοντας όμως να διατηρήσεις αυτήν την ιδιότητα.
Το αποτέλεσμα, θα είναι πάντοτε γνωστό σε εσένα, εάν διατηρείς τον έλεγχο του εννέα.

Παράδειγμα:
Σου λέω εγώ, να σκεφτείς έναν αριθμό (όποιον θες).
εσύ σκέφτεσαι: 17898
Σου λέω μετά, να τον πολλαπλασιάσεις με το 9.
17898 * 9 = 161082
Αν προσθέσεις τα ψηφία μεταξύ τους μέχρι να βγει μονοψήφιος αριθμός, θα καταλήξεις στο εννέα:
1+6+1+0+8+2=18,
1+8=9.

Αυτό θα συμβεί, με οποιονδήποτε αριθμό κι αν διάλεγες, φτάνει να τον πολλαπλασιάσεις με το εννέα.

Αρα, εγώ κάνοντας το κόλπο αυτό σε σένα, ξέρω από πριν, ότι θα καταλήξεις στο 9, και "παίζω" μαζί σου.
Το ίδιο παιχνίδι κάνει και το flash, στη σελίδα που προτείνει ο φίλος Mercury (αφού όλοι οι αριθμοί που προκείπτουν μετά από τις αφαιρέσεις, είναι πολλαπλάσια του -9-).

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2004, 01:15:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Mercury,
Aν βρεις κανενα αλλο, εδω ειμαστε για να τα λυσουμε ολοι μαζι παρεα
ΥΓ. Αραγε ο/η Hantok να καταλαβε τη λυση?
Ελπιζω να μην παρεξηγηθεις. Πλακα κανω!


''Confirmo o Deus potentissimus''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hantok
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2004, 01:32:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hantok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ok paidia tora to epiasa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2004, 02:35:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία!

Αφού έπιασες αυτό, τώρα μπορείς να προχωρήσεις και στη χρήση των ελληνικών αντί για τα greeklish

Σε περίπτωση που αντιμετωπίζεις κάποιο τεχνικό πρόβλημα με τα ελληνικά, θα βοηθούσε να κοιτάξεις στα παρακάτω τόπικς:

Προτάσεις - Λύσεις για την αποφυγή των Greeklish !
Τα ΠΩΣ και τα ΓΙΑΤΙ του ΚΩΔΙΚΑ Forum!!!
Provlima me ta ELLHNIKA

Καλή συνέχεια λοιπόν!

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1409912
Maintained by Digital Alchemy