ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Έργα τέχνης;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2004, 20:41:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι.
Θα ήθελα να αναπτύξω κάτι που έχω παρατηρήσει να συμβαίνει (ειδικά τα τελευταία χρόνια και ίσως και με αφορμή την πολιτιστική Ολυμπιάδα)στους κοινόχρηστους χώρους της Αθήνας. Θα ήθελα να μην βιαστεί να χαρακτηρίσει ο φίλος ο Admin την υπόθεση άσχετη με το παράξενο γιατί αν το καλοεξετάσουμε θεωρώ ότι είναι παράξενο και μάλιστα πολύ.
Επειδή λοιπόν τις τελευταίες μέρες και με αφορμή με όλες αυτές τις εκδηλώσεις που γίνονται για την Ολυμπιάδα, περπατώ σε πολλά σημεία της πόλης όπου γίνονται διάφορα δρώμενα, παρατηρώ ότι πολλές πλατείες πάρκα κλπ. έχουν γεμίσει απο διάφορα εξαμβλώματα και τερατουργήματα που κανείς δεν μπορεί να ερμηνεύσει τι σημαίνουν και τα οποία μας τα παρουσιάζουν ως έργα τέχνης. Έχω ακούσει, αλλά εχω συζητήσει κιόλας, με άγνωστο κόσμο που περιφέρεται κι αυτός σε αυτά τα μέρη και όλοι απορούν και αντιδρούν αρνητικά στην θέα αυτών των σιδερικών και των άλλων εξαμβλωμάτων τα οποία παρουσιάζουν ως έργα γλυπτικής. Απορώ λοιπόν με το εξής: εφόσον αυτά τα πράγματα πληρώνονται απο την τσέπη μας δεν θα έπρεπε να συνάδουν με τις επιθυμίες μας και με την ανάγκη μας για κάλλος και αρμονία που τις τελευταίες δεκαετίες τόσο έχει λείψει απο την πόλη μας; Ποιά ομάδα διεστράμμένων μυαλών ή ποιων συνωμοτών ενάντια στην αισθητική μας, απφασίζουν το στήσιμο αυτών των εκτρωμάτων και με ποιο σκοπό; Για να περάσουν ποιο μήνυμα ή να καλλιεργήσουν τι μέσα μας;
Ένας πολύ σοβαρός (απο τους ελάχιστους που υπάρχουν στην χώρα μας) ερευνητής του παράξενου μου είχε πει πριν κάποια χρόνια το εξής. "Λόγος δεν είναι μόνο ο γραπτός. Λόγος είναι και ένα έργο τέχνης το οποίο όταν είναι σχεδιασμένο και κατασκευασμένο με τον κατάλληλο τρόπο μπορεί να σου μιλήσει μέσα σου και διαμορφώνει τον ψυχισμό σου και καλλιεργεί την σκέψη σου και την αισθητική σου. Σκέψου γιατί νοιώθεις συγκίνηση και ψυχική ανάταση όταν αντικρίζεις αγάλματα όπως ο Ηνίοχος ή ο Ερμής του Πραξιτέλη; Γιατί αυτή η εικόνα μιλάει μέσα σου, σου περνάει μηνύματα και διαμορφώνει τον τρόπο σκέψης και λειτουργίας του εγκεφάλου σου..."
Βλέποντας λοιπόν αυτά τα ανοσιουργήματα στις πλατείες και παρατηρώντας και τις αρνητικές αντιδράσεις των περισσότερων συμπολιτών μας, κατάλαβα ότι υπάρχει μια συνωμοσία η οποία βάλλει ευθέως σε αυτό που θα έπρεπε να καλλιεργεί η τέχνη. Δημιουργεί σύγχιση και αποπροσανατολισμό μέσα μας, μας διαλύει κάθε αίσθηση αισθητικής, κάλλους και αρμονίας και έρχεται να δέσει τέλεια με όλη την υπόλοιπη τριτοκοσμική εικόνα της πόλης, που παρά τις εξαιρέσεις τύπου οδού Αποστόλου Παύλου, δεν παύει να είναι ο κανόνας σε αυτήν. Πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα δημιουργηθεί μια ομάδα ακτιβιστών η οποία θα αναλάβει δράση ενάντια σε αυτό το άθλιο σχέδιο... Θα ήθελα πολύ να διαβάσω και τις δικές σας απόψεις, μήπως τελικά είμαι εγω περίεργος και δεν το καταλαβαίνω...
Φιλικά Απέριττος...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2004, 02:47:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν εννοείς το 'Athens by art', κάποια που είδα εμένα μάλλον μου άρεσαν αλλά σε κάθε περίπτωση δεν θα τα χαρακτήριζα και ως 'τερατουργήματα'. Επειδή όμως το θέμα το πήγες και λίγο μακρύτερα .. προς Αρχαία Ελληνική Τέχνη, νομίζω (γενικά μιλώντας) πως είναι ουτοπικό να αποζητάμε το παρελθόν. Ουδείς επιβαλών την χείρα επ' άροτρον και βλέπων εις τα οπίσω εύθετος εστί. Και η τέχνη λοιπόν οφείλει να εξελίσσεται, ιδιαίτερα η μοντέρνα τέχνη είναι αλήθεια πως δεν έχει την αρμονία, ούτε τα νοήματα του παρελθόντος. Πρόκειται για τέχνη ας πούμε post-modern και αρκετά αφαιρετική, όπου ο καθένας εκλαμβάνει το δημιούργημα σύμφωνα με τα δικά του βιώματα και την δική του αιθητική και την δική του φαντασία.

Επίσης, ως προς την διαδικασία του συμπεράσματος που εξάγεις είναι προφανώς παντελώς αναξιόπιστη (το να μιλάς με μερικούς ανθρώπους δεν σημαίνει τίποτα ιδιαίτερο, έτσι δεν είναι;). Θα μπορούσα κι εγώ να πω (και έτσι είναι) πως με όσους μίλησα και μάλιστα με ανθρώπους που ασχολούνται με την τέχνη ενεργά βρήκαν τόσο την ιδέα όσο και ατα έργα πολύ όμορφα.

Επίσης, δεν έχω την ίδια τριτοκοσμική αίσθηση με εσένα όσο αφορά την εικόνα της Αθήνας. Και αντί για τους ακτιβιστές ελπίζω να συνεχιστεί αυτή η όμορφη προσπάθεια, ώστε να μπει λίγη τέχνη, λίγο χρώμα στη ζωή μας. Η Αθήνα είναι πανέμορφη και πολύ ερωτική πόλη.

Λυπάμαι που δεν συμφωνούμε σε τίποτα.

ΥΓ. Στην πορεία της ιστορικής εξέλιξης έχουν υπάρξει διάφορα είδη τέχνης .. Αν πας στο μουσεία Γουλανδρή στην Άνδρο (στην μόνιμη έκθεση) θα δεις κάποια έργα που θα σου φανούν σύμφωνα με όσα λες εξαμβλώματα!

ath.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VOUL
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2004, 03:12:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VOUL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Απεριττε,καλημέρα,δεν είμαι απο την Αθήνα αλλα πυστευω οτι τι φαινομενο ειναι γενικο.Δεν θελω να πωστευω οτι υπαρχει καποια σκευορια απλα εχω μια αλλη θεωρια.
Οχι μονο πριν αιωνες αλλα και πριν ακομα ορισμενες δεκαδες ισως χρονια,οι δημιουργοι τεχνης <μουσικης,γλιπτικης....σε οποιαδηποτε μορφη>ήταν ανθρωποι οι οποιοι ζουσανς μαζι με "τον λαό" και ετσι γνωριζαν τι θα "μιλουσε" στον κοσμο.
Σημερα οι περισσοτεροι καλιτέχνες ζουνε σε ενα αποστιρομενο περιβαλλον λογο της διασημότητας που τυχων να εχουν αποκτισει με αποτελεσμα να εχουν χασει τον παλμο του κοσμου λογω αποστασης.Οι λιγοτερο "πετυχιμενοϊ"<αν μπορει να υπαρξει αυτοσ ο οροσ για το ταλεντο!!!!!!!> σε ενα περιβαλλον που ο κοσμος τους αντιμετοπιζει με καποια επιφιλακτικοτητα λογω του οτι το επιπεδο ειναι ρηχο.Σκεψου να συστηνεται καποιος σε μια π.χ. γειτονισα που ξερεις , σαν ζωγραφος η σαν γλυπτης και παει λεγοντας.....
Εκει που θελω να καταληξω ειναι η οτι τα εργα αυτα γιναν απο μια "ελιτ" που λογω των γνωριμιων τους γινονται δημιουργοι και αρμεγουν τρελα φραγκα η οτι εμεις < η εγω αν προτημας> δεν εχω το επιπεδο για να αντιληφθω το μεγαλειο ολων αυτων των εργων.......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2004, 18:05:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ασφαλώς athakandr και δεν συμφωνούμε σε τίποτα γιατί αυτό στο οποίο αναφέρεσαι δεν το θεωρώ τέχνη. Γιατί προ καιρού αν θυμάσαι σε μια έκθεση που έγινε κάποιος πήδαγε ένα καρπούζι και μας έλεγε ότι έκανε τέχνη. Όχι αγαπητή μου δεν θα συμφωνήσω μαζί σου όπως δεν συμφωνεί και η συντριπτική πλειοψηφία των κατοίκων αυτής της πόλης. Δεν ξέρω και δεν μπορώ να καταλάβω τι είδους και ύφους κουλτούρα υπηρετειται όλοι εσείς γιατί απο ότι κατάλαβα μάλλον του συναφιού είσαι κι εσύ. Θέλω επίσης να σου πω ότι δεν είμαι ντε και καλά της άποψης ότι πρέπει όλα να θυμίζουν την αρχαία εποχή, άλλωστε είμαι λάτρης της περιόδου της αναγεννήσεως και μου αρέσουν και άλλα πράγματα. Πχ λατρεύω τον Ιερώνυμο Μπος τον Νταλί τον Εγγονόπουλο. Γλύπτες με την πραγματική έννοια του όρου θεωρώ ότι είναι άνθρωποι όπως ο Γιαννούλης Χαλεπάς και άλλοι πολλοί οι οποίοι έφτιαξαν και φτιάχνουν αριστουργήματα και όμως δεν τους ξέρεις κανείς.
Και δεν είναι μόνο αυτό. Πρέπει η τέχνη να ταιριάζει και στον χώρο στον οποίο παρουσιάζεται. Δεν ξέρω αν θυμάσαι ένα έκτρωμα που είχαν στήσει στην πλατεία του Θησείου επι Αβραμόπουλου προς τιμήν λέει του "Ολοκαυτώματος" Εβραίων και απο πίσω φαινόταν η Ακρόπολη. Να αγιάσουν τα χέρια των ανθρώπων που το γκρέμισαν γιατί το γκρέμισαν και πολύ καλά έκαναν. Στο κάτω κάτω δεν έχω δει σε καμιά πλατεία του Τελ-Αβίβ να έχουν βάλει κανένα γλυπτό που να θυμίζει την γενοκτονία των Ποντίων. Λοιπόν ξέρω πολύ καλά τι λέω και ξέρω ότι κι εσείς οι ψευτοκουλτουριάρηδες ξέρετε πολύ καλά τι εννοώ. Όμως το "empire burlesque" δεν θα περάσει και να το ξέρετε καλά.
Επίσης για το αν η Αθήνα είναι τριτοκοσμική, σου προτείνω να πας μια βόλτα βράδυ στους δρόμους γύρω απο την Ομόνοια και κάνε μια βόλτα στις δυτικές συνοικίες της πόλης.
Μην πας να μου πεις εσύ για την Αθήνα. Είμαι γέννημα θρέμμα αυτής της πόλης και την λατρεύω. Είμαι σαράντα χρονών και είδα αυτήν την πόλη να την λεηλατούν και να ασελγούν με ακατανόμαστες πράξεις επάνω της. Όμως όταν κάποιες στιγμές βρίσκομαι στην Πνύκα και ατενίζω την εικόνα του Αττικού τοπιου που έχει διασωθεί γύρω απο τον ιερό βράχο κάτι μέσα μου μου λέει ότι ακόμα υπάρχουν ελπίδες...
Αυτά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Thios
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2004, 18:25:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Thios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Απέριττε:
Θα μπορούσες να παραθέσεις ονόματα ανθρώπων, οι οποίοι να
quote:
φτιάχνουν αριστουργήματα και όμως δεν τους ξέρει κανείς
στις μέρες μας; Ρωτάω συγκεκριμένα για τον χώρο γλυπτικής-ζωγραφικής.

Είναι ντροπή, νομίζω, να μην έχουμε υπόψιν τη δουλειά τους. Ίσως θα έπρεπε να ανοιχτεί topic αφιερωμένο σε σύγχρονους καλλιτέχνες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2004, 20:06:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιατί προ καιρού αν θυμάσαι σε μια έκθεση που έγινε κάποιος πήδαγε ένα καρπούζι και μας έλεγε ότι έκανε τέχνη. Όχι αγαπητή μου δεν θα συμφωνήσω μαζί σου όπως δεν συμφωνεί και η συντριπτική πλειοψηφία των κατοίκων αυτής της πόλης. Δεν ξέρω και δεν μπορώ να καταλάβω τι είδους και ύφους κουλτούρα υπηρετειται όλοι εσείς γιατί απο ότι κατάλαβα μάλλον του συναφιού είσαι κι εσύ.

Λοιπόν ξέρω πολύ καλά τι λέω και ξέρω ότι κι εσείς οι ψευτοκουλτουριάρηδες ξέρετε πολύ καλά τι εννοώ. Όμως το "empire burlesque" δεν θα περάσει και να το ξέρετε καλά.

Επίσης για το αν η Αθήνα είναι τριτοκοσμική, σου προτείνω να πας μια βόλτα βράδυ στους δρόμους γύρω απο την Ομόνοια και κάνε μια βόλτα στις δυτικές συνοικίες της πόλης.


Καταρχήν είναι 'αγαπητός' & όχι αγαπητή. Δεύτερον, απαντώντας στην φρασεολογία σου και στους χαρακτηρισμούς σου να σου πω να μην μεταφέρεις στο χώρο του forum την φρασεολογία των πεζοδρόμιών της Ομονοίας, που πράγματι δεν είναι και το καλύτερο παράδειγμα.

Τρίτον, νομίζω πως ζεις σε κάποια άλλη εποχή που έχει παρέλθει προ πολλού. Ο συντηρητισμός δεν ταιριάζει ούτε στην τέχνη, ούτε στο μυαλό των ανθρώπων. Επίσης, από τον συμψηφισμό που κάνεις μεταξύ τέχνης και πολιτικής, καταλαβαίνει κανείς και τους στόχους που επιδιώκεις.

Βεβαίως υπάρχουν όρια και στην τέχνη. Θα σου πρότεινα πάντως αντί να κάθεσαι και να κρίνεις με αυτό τον φτηνό τρόπο τους άλλους, όπως κάνουν οι κυρά κατίνες του χωριού, να δημιουργήσεις εσύ τέχνη και να απαντήσεις με τα έργα σου σε όλα αυτά που σε ενοχλούν.

ath.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2004, 07:51:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειλικρινά δεν ξέρω αν έχει νόημα να έρχομαι σε αντιπαράθεση μαζί σου. Όμως οφείλω να απαντήσω γιατί θα νομίζουν κάποιοι ότι δεν έχω επιχειρήματα. Νομίζω κατ' αρχήν ότι η γλώσσα που χρησιμοποιώ είναι πολύ προσεκτική και θεωρώ ότι χειρίζομαι αρκετά καλά τον ελληνικό λόγο. Δεν κατάλαβα ποια ήταν η λέξη που θεώρησες ότι δεν θα μπορούσε να μπει εδω. Δεύτερον θέλω να σου πώ ότι αν θεωρείς τον γραπτό λόγο υπο την μορφή πεζογραφήματος ή ποίησης ως τέχνη τότε πρέπει να ξέρεις ότι κάνω τέτοια τέχνη οπότε και σε αυτό έπεσες έξω. Τρίτον δεν είμαι σκοταδιστής και εδω πρέπει να διευκρινίσω μερικά πράγματα για να ξεδιαλύνω το πως σκέφτομαι. Δεν θα απαγόρευα σε κανέναν να εκφραστεί με όποιο τρόπο θέλει. Αυτό που δεν δέχομαι είναι το γεγονός αυτή η τέχνη να πληρώνεται απο τα δικά μου χρήματα ως πολίτης και χωρίς εγω να έχω την παραμικρή γνώμη και δεύτερον αυτά να μην εκτίθενται με φόντο σημεία του τόπου μου τα οποία στην δική μου συνείδηση είναι ιερά. Θεωρώ απαράδεκτο να βλέπω αυτά τα εξαμβλώματα και απο πίσω να διακρίνεται ο Παρθενώνας. Το θεωρώ προσβολή ως προς το ύψιστο για μένα έργο τέχνης και πολιτισμού. Αν αυτοί οι κύριοι θέλουν να φτιάχνουν το οτιδήποτε δικαίωμά τους να το κάνουν με δικά τους έξοδα και όχι με δικά μου και να το εκθέτουν στα λεγόμενα μουσεία μοντέρνας τέχνης και να είναι επιλογή μου αν θα πάω να τα δω και όχι να μου πετουν μια πατσαβούρα στο πρόσωπο την ώρα που πάω να κάνω τον περίπατό μου στην Ακρόπολη πχ. Σε πληροφορώ για παράδειγμα ότι κι εγω είμαι λάτρης του γυμνού σώματος ως έκφραση στην τέχνη, όμως ποτέ δεν θα πηγαινα να βάλω έναν Σάτυρο σε μια εκκλησία οποιασδήποτε θρησκείας ακόμα και αν μου το επέτρεπαν. Ο λόγος είναι ότι σέβομαι τον λόγο και τον σκοπό για τον οποίο δημιουργήθηκε αυτός ο χώρος. Έτσι λοιπόν πιστεύω ότι κάποια πράγματα που έχουν να κάνουν με την ιστορία μας και τον πολιτισμό μας πρέπει να τα σεβόμαστε και αυτό που γίνεται με αυτά τα υποτιθέμενα έργα τέχνης μόνο σεβασμός δεν είναι.
Επίσης συγχώρεσέ μου το γεγονός ότι δεν κατάλαβα αν είσαι άντρας ή γυναίκα δεν έγινε εσκεμμένα.
Θα ήθελα τώρα να απαντήσω και στον άλλο φίλο που έγραψε παραπάνω με το ψευδώνυμο Thios.
Αγαπητέ φίλε έχω να σου πω τούτο. Δυστυχώς η γλυπτική δεν είναι ένας τομέας με τον οποίο έχω ασχοληθεί πάρα πολύ και για αυτό δεν θα αναφερθώ σε ονόματα. Μπορώ να σου πω όμως αυτό που έχω δει εγω με τα μάτια μου και με αυτά που ένοιωσα με την ψυχή μου. Μπορείς να πας κάποια στιγμή (αν δεν έχεις πάει) στην Τήνο η οποία έχει βγάλει και βγάζει μεγάλους γλύπτες και να επισκεφθείς τα εργαστήρια των γλυπτών και να μιλήσεις μαζί τους. Να πας στο χωριό Πύργος και να δεις αυτά που φτιάχνουν κάποιοι άνθρωποι όχι κατά παραγγελία αλλά για το μεράκι τους. Να πας σε εργαστήρια όπως΄έχω πάει κι εγω γύρω απο την Ακρόπολη στην περιοχή της Πλάκας και να δεις ανθρώπους οι οποίοι φτιάχνουν αριστουργήματα. Δεν ξέρω τα ονόματά τους και μακάρι κάποια στιγμή να τους δοθεί η ευκαιρία να γίνουν γνωστοί. Όμως φιλε μου με την παρούσα κατάσταση λυπάμαι που θα στο πω, αυτό δεν πρόκειται να γίνει ποτέ. Γιατί το διεφθαρμενο κατεστημένο θα προωθεί και θα χρηματοδοτεί ανθρώπους που λειτουργούν βάσει του σχεδίου το οποίο έχει εξυφάνει. Και με την ευκαιρία θα σε πληροφορήσω αν δεν το γνωρίζεις ότι κάποια στιγμή μια οργάνωση η οποία έχει να κάνει με την αρχαία Ελλάδα έκανε πρόταση στο υπουργειο πολιτισμού να χρηματοδοτήσει με δικα΄της έξοδα την κατασκευή και τοποθέτηση διαφόρων αγαλμάτων με θέματα απο την κλασσική αρχαιότητα και να τα τοποθετήσει σε διάφορα σημεία. Δεν το δέχτηκαν όμως δέχονται να απλώνουν δεξιά και αριστερά διάφορα παλιοσίδερα που δεν καταλαβαίνει κανένας τι σημαίνουν και τι εκπροσωπούν. Αλήθεια για να επανέλθω στον φίλο που μου αντιπαρατέθηκε... Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις ποια "σχολή" και τι είδους τέχνη είναι αυτά τα άθλια κατασκευάσματα; Όχι τίποτε άλλο αλλά για να μάθω κι εγω ο αδαής τι είναι αυτό που βλέπω.
Μαχητικά αλλά πάντα φιλικά...
Απέριττος...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2004, 13:34:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως είπα και πιο πάνω δεν κατασκευάζονται πλεόν περίοπτα αγάλματα, ανδριάντες. Αντίθετα δημιουργούνται ελεύθερες μορφές που σχετίζονται πολύ λίγο εως καθόλου με στροφή προς την αρχαιότητα και περισσότερο με γεωμετρικά θέματα πάνω σε μέταλλα.

Η θεματολογία είναι ελεύθερη και πλούσια και λαμβάνει θέματα μάλλον από την σημερινή εποχή παρά από τη φύση ή αλλού.

Όσο για τα άλλα που λες, ότι είναι κοντά ο Παρθενώνας και ότι εμείς πληρώνουμε, νομίζω ότι τα παραλές.. Και όχι μόνο τα παραλές αλλά κάνεις και μερικά σημαντικά λάθη.

Πρώτον σχετίζεις την προσωπική σου αισθητική με την αναξάρτητη χρηματοδότηση έργων τέχνης από το ελληνικό δημόσιο. Αν θέλεις κάτι που να σου αρέσει μπορείς να το χρηματοδοτήσεις μόνος σου.

Δεύτερον, συνδέεις την αιώνια μεγαλοπρέπεια της Ακρόπολης με σύγχρονα έργα τέχνης, όπου βέβαια καμία σύγκριση δεν μπορεί να γίνει. Κανένας Παρθενώνας δεν έχει να φοβηθεί τίποτα, ούτε βεβηλώνεται, ούτε υποτιμάται με την έκθεση κάποιων έργων αρκετά μακριά από τον ιερό βράχο.

Τρίτον και σημαντικότερο υπάρχει ο εξής κίνδυνος με αυτά που λες και πιστεύεις, ο κίνδυνος της μη-ανάπτυξης. Η ανάπτυξη σε όλους τους τομείς, ιδιαίτερα της τέχνης χρειάζεται πειραματισμούς και περάσματα από διάφορα μονοπάτια. Διαφορετικά δεν υπάρχει χειρότερο λάθος από αυτό' την τυφλή αφοσείωση σε ένα ένδοξο παρελθόν και την πρόσληψη όλων των άλλων δημιουργημάτων ως φθηνές και ωχρές απομιμήσεις.

Εγώ όπως είδες ήμουν μετριοπαθής, δεν είπα ότι ήταν καταπληκτικά, είπα ότι μάλλον θετική εικόνα δημιουργούν έχοντας ως μέτρο την κλίμακα της εποχής.

Τέλος με όσα αναφέρεις δημιουργείται πάλι μια εικόνα και ένα αίσθημα μιζέριας και εσωστρέφειας, μία κατάσταση δηλ. από την οποία θα πρέπει επιτέλους να εξέλθουμε.

ath.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

foxyfreak
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2004, 22:20:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους foxyfreak  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλησπέρα σας,
Εγώ μπορεί να μην είμαι τόσο μορφομένη αλλα συγνώμη σας αρέσει αυτό το "τερατούργιμα" στη πλατεία ομονοίας; Ναι συμφωνώ ότι υπάρχει η μοντέρνα τέχνη αλλα για την Αθήνα σίγουρα όλοι θα θέλαμε κάτι που μας αντιπροσωπεί. Έτσι δεν είναι; Κοιτάχτε να δείτε, δεν χριάζετε να μπαίνουμε σε ερμινίες και πολύπλοκες συζητήσεις. Τα πράγματα είναι απλά. Τα "έργα" αυτά υποτήθετε ότι φτιάχτικαν για εμάς τους απλούς πολίτες για να τα θαυμάζουμε και να είμαστε υπερίφανοι για αυτά αλλα αν κάνετε κάποιο γκάλοπ στους δρόμους της Αθήνας θα δείτε ότι κανείς δεν θέλει να τα βλέπει. Άρα ήταν ασκοπα λευτά και άσκοπος χρόνος. Καλύτερα να στόλιζαν την πλατεία με όμορφα δέντρα και λουλούδια παρα να την κατέστρεφαν με αυτόν τον τρόπο. Αυτή είναι η δική μου άποψη φυσικά. Αυτά τα έργα δεν με κάνουν ούτε περίφανη ούτε μου προκαλούν να τα θαυμάσω.

Φιλικά Foxyfreak

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2004, 23:00:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή φίλη ακριβώς αυτό έλεγα στην αρχή. Ότι σε κανέναν πολίτη δεν αρέσουν αυτά τα εκτρώματα και δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο πρέπει να τα βλεπουμε συνέχεια μπροστά μας. Όμως εγω τον λόγο τον ξέρω και σας τον ανέφερα και πιστεύω ότι τίποτα δεν γίνεται τυχαία. Ο νοών νοείτω....

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2004, 23:43:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκτός αν κάνετε πλάκα, νομίζω ότι αρχικά η συζήτηση ήταν γύρω από γλυπτά και έργα τέχνης και όχι για πλατείες όπως της Ομόνοιας, που απότι φαίνεται ποτέ δεν θα γίνει πλατεία!


ath.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2004, 00:05:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι φίλε εσύ προφανώς κάνεις λάθος γιατι η φιλη μας έχει απόλυτο δίκιο. Στην Ομόνοια εκτός απο το χάλι της ίδιας ως πλατείας υπάρχει και ένα τερατούργημα με κάτι σιδεριές που το εκθέτουν ως έργο τέχνης... Προφανώς δεν περνάς συχνά απο εκεί για να το δεις...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πάνος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


95 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2004, 00:48:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πάνος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα γλυπτό μπορεί να είναι τερατούργημα η αριστούργημα, αναλόγως τον χώρο που θα τοποθετηθεί. Έργο τέχνης μπορεί να είναι και ένα γλυπτό splatter-γιά του κερατά, η δεκαπέντε ταψιά το ένα πάνω στο άλλο βαμμένα ροζ! Αυτό τι σημαίνει; πως επειδή είναι τέχνη, θα το βάλουμε και σε πλατεία; Μην τρελαθούμε κιόλας.

Χμ….Κατασκεύασα ένα γλυπτό… απεικονίζει έναν άνδρα που έχει ένα μάτι, ψυγείο για πλάτη, μακριά μαλλιά από λυγισμένες μπετόβεργες, το ένα του πόδι μοιάζει με γουδοχέρι, το ένα του χέρι υψώνεται στον ουρανό κρατώντας μια μπανανόφλουδα, το άλλο του χέρι χαϊδεύει το πέος του που μοιάζει με πυροσβεστήρα και εκσπερματίζει κίτρινες πεταλούδες, ενώ ένα νεκρό έμβρυο αποτέλεσμα τερατογένεσης σε στάση καθιστού σκύλου προσπαθεί να μπει στην οθόνη ενός υπολογιστή έχοντας ένα αναμμένο σπίρτο στα γενετικά του όργανα. Λέω να το βάλω σε πλατεία.

Η τέχνη θέλει τον ανάλογο τόπο και χρόνο (καλλιτεχνία και αισθητική είναι και το αποτέλεσμα αυτής της αλληλεπίδρασης) . Μα τι καλλιτέχνες είναι αυτοί! Δεν το γνωρίζουν αυτό; A! ξέχασα, βρισκόμαστε στην εποχή που η τέχνη είναι μη τέχνη και το αντίστροφο φυσικά.

Δεν γουστάρω τους καλλιτέχνες που το παίζουνε τρελοί. Γουστάρω τους πραγματικά τρελούς με την τέχνη καλλιτέχνες. Σχιζοφρενής η όχι, δεν με ενδιαφέρει. Αυτό που με ενδιαφέρει, είναι να επιλέγω εγώ!! που! και πότε! θα δω την μούρλια του σχιζοφρενή, όσο αρνητική, σκοτεινή, απόκοσμη, ανισόρροπη, διεστραμμένη, βιομηχανική κλπ.

Όταν βγαίνω στον δρόμο, θέλω να ανοίγει η καρδιά μου, να μου φτιάχνει η διάθεση.
Και όχι να βλέπω αυτήν την αηδία στην πλατεία Καραϊσκάκη. Άκουσον άκουσον! πλατεία Καραϊσκάκη και έχουν τοποθετήσει γλυπτό με θέμα τον Ίκαρο. Αλλά δεν φτάνει μόνο αυτό, εάν δεν το έχετε δει, να το δείτε και θα με καταλάβετε. Περιγραφή…
Μια μεταλλική (τι άλλο!) κατασκευή που απεικονίζει μια πυραμίδα, στην οποία πέφτει επάνω ένας άκαμπτος με φτερά σαν ταβανόπροκες μουντός Ίκαρος. Ανοίγει η ψυχή σου. Με έναν φίλο μου όποτε περνούσαμε από εκεί το αποκαλούσαμε χαριτολογώντας η πτώση του εωσφόρου. Στην μνήμη σου μένει η πτώση του Ίκαρου και όχι η πτήση. Όλα έχουν τον σκοπό τους και μόνο καλός δεν είναι. Αλλά για να μην τα ισοπεδώσω όλα, είναι και θέμα κακής η ανύπαρκτης αισθητικής.

Προσωπικά εάν ήμουν ο αρμόδιος για την τοποθέτηση σε δημόσιους χώρους γλυπτών η άλλων έργων τέχνης, θα τα περνούσα από σαράντα κύματα. Το βασικότερο που θα έκανα θα ήταν μια σειρά από τεστ, για το τι επίδραση θα έχουν ενδεχομένως αυτά στην ψυχολογία του πολίτη. Αλλά τι λέω, αυτά είναι ψιλά γράμματα.

Πρώην ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2004, 01:05:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ένας Ήρωας με Παντούφλες

Αλέκος Σακελλάριος

Κωμωδία

Έτος: 1958
Ετ. παραγωγής:
ΑΝΖΕΡΒΟΣ
Ετ. διανομής:
Camelot Media
Διάρκεια: 100 λεπτά
Παίζουν:
Βασίλης Λογοθετίδης
Ίλυα Λιβυκού
Νίτσα Τσαγανέα


Θέμα

Το έθνος αποφασίζει να στήσει ανδριάντα σε έναν απόστρατο στρατηγό. Το γεγονός θα προδώσει τις προσδοκίες του έντιμου εθνικού ήρωα και θα ξεσκεπάσει τις πραγματικές προθέσεις του μέλλοντα γαμπρού του.


___________________________________________________________


Το θυμάστε; Θυμάστε τον καλλιτέχνη; Αν όχι, πρέπει να το ξαναδείτε...

multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 19/08/2004 01:06:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

errietta
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
138 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2004, 09:57:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους errietta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zadoc ΕΓΡΑΨΕΣ!!..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2004, 20:07:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Πάνο θέλω να σου κάνω μια διευκρίνηση. Σχετικά με το θέμα της πλατείας Καραϊσκάκη στην οποία αναφέρθηκες τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά με τα διάφορα που τοποθετήθηκαν επάνω της. Αυτό απο μονο του ειχε μπεί θέμα πριν δύο χρόνια στο φόρουμ του ίνερνετ γιατί έκρυβε άλλα απο πίσω του. Τα αγάλματα τα συγκεκριμένα στην πλατεία Καραϊσκάκη έίχαν μπεί για άλλο λογο επι Αβραμόπουλου.. (αχ αυτός ο Αβραμόπουλος....) και είχε να κάνει με τις φήμες που υπήρχαν ότι κατά την διάρκεια των έργων του μετρό στην συγκεκριμένη πλατεία βρεθηκε υπόγειος ναός λατρείας χθονίων θεοτήτων ο οποίος θάφτηκε απο την δημοσιότητα γιατί κάποιοι τον χρησιμοποιούν ακόμα!!! Αυτό το μεταφέρω με επιφύλαξη... Όμως υπάρχουν κάποια περίεργα...
Τα άγάλματα που τοποθετήθηκαν δεν είναι για τους ικάρους αλλά στην πραγματικότητα έχουν να κάνουν με τον εκπεσόντα άγγελο όπως πολυ ωραία παρατήρησες κι εσύ. Εξάλλου στην πλατεία, στην άλλη της πλευρά υπάρχει και άλλο άγαλμα με μια γερακόμορφη θεότητα. Θα σου θυμίσω επίσης μια πολύ περίεργη αφίσα που είχε κυκλοφορήσει όταν έφτιαξε ο Αβραμόπουλος το κόμμα του στην οποία υπήρχαν αμμόλοφοι και η σκια της σφίγγας.. συνδύασέ τα όλα αυτά και βγάλε τα συμπεράσματα μόνος σου και θα πω για άλλη μια φορά ότι δεν υπάρχουν συμπτώσεις και τίποτε δεν γινεται τυχαία... Το μπάχαλο και η νοητική σύγχιση που προξενούν όλα αυτά στούς πολίτες ειναι επιλεγμένη πολιτική. Μην το ξεχνατε αυτό... Τίποτε μα τίποτε γαμώτο μου δεν το κάνουν τυχαία...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...

Edited by - Απέριττος on 19/08/2004 20:13:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poliklitos
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2004, 22:06:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poliklitos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος poliklitos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος poliklitos  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος poliklitos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ.
ΒΑΘΙΕΣ ΠΛΗΓΕΣ ΜΟΥ ΞΥΝΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΔΙΝΕΙΣ.
ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ COPY - PASTE ΔΥΟ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΘΕΜΑ. ΙΣΩΣ ΒΟΗΘΗΣΩ (?).

.-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.

ΘΕΜΑ: Αθηνα 2004 (καταστροφη ολυμπιακων αγωνων)

poliklitos
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα Posted - 19/08/2004 : 20:46:56

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ.
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΓΙΝΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΩΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ. ΛΟΓΩ ΦΟΒΙΑΣ ΕΧΩ ΚΛΕΙΣΤΗ ΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ. ΕΧΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟ ΡΑΔΙΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΚΑΙ ΑΚΟΥΩ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ "ΕΞΩ ΚΑΡΔΙΑ" (ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΤΑ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΑ ΜΟΥ).
ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΙΛΑΤΕ ΓΙΑ ΟΝΕΙΡΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ: ΕΓΩ ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ ΣΕ ΟΡΑΜΑ. ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΕ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ, ΚΛΑΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΑΘΛΗΤΕΣ ΞΕΝΟΙ ΚΑΙ ΝΤΟΠΙΟΙ (ΟΧΙ ΝΤΟΠΕ (ΜΗ ΓΙΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ)) ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΑΔΑ ΑΝΑΜNΕΝΗ (ΜΕ ΥΛΙΚΑ ΠΟΥ ΚΟΣΤΙΣΑΝ 5 €).
ΑΝ ΕΙΔΑΤΕ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ, ΕΣΕΙΣ, ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΜΗ ΜΟΥ ΤΟ ΠΕΡΙΓΡΑΨΕΤΕ. ΘΑ ΠΕΣΩ ΣΕ... ΒΑΘΙΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ!!!

igienin ....

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ΕΙΔΑ ΟΥΦΟ????

poliklitos
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα Posted - 19/08/2004 : 20:46:56

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ, ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ.

ΘΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΩ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΓΡΙΦΟ ΠΟΥ ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ:
"ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΟΥΝ (Ή ΤΙ ΚΟΙΝΟ ΕΙΧΑΝ)"
Η ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ (ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ),
ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΠΡΟΕΔΡΕΙΕΣ ΣΤΗΝ ΟΝΕ,
ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ,
Ο ΓΙΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΧΙΛΙΕΤΙΑΣ,
ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ,
ΤΑ ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ,
ΟΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΦΙΕΣΤΕΣ,
ΤΑ ΑΕΡΟΠΛΟΙΑ,
Η ΣΤΕΓΗ ΚΑΛΑΤΡΑΒΑ,
..............????????????

(ΣΧΕΤΙΚΑ ΣΥΝΤΟΜΑ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ)

ΥΓ: ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΕΡΟΠΛΟΙΟ ΜΗ ΤΟΥΣ "@**]0Μ43*@!!76Ε7ΔΡΤ... 2004 ΦΟΡΕΣ " ΤΡΟΜΑΞΑΝ ΤΑ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΑ ΜΟΥ ΚΙ ΕΧΑΣΑ ΕΝΑ ΓΙΑΒΡΙ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ... (ΣΥΓΝΩΜΗ ΞΕΦΥΓΑ).

igienin ....
igienin ....
igienin ....
.............

--------------------------------------------------------------------
.-= Η ΓΝΩΣΗ=-.

ΘΕΜΑ: "Η ΖΩΓΡΑΦΙΑ ΤΗΣ ΙΩΑΝΝΑΣ" ΚΑΙ Ο ΣΤΗΒΕΝ ΧΟΚΙΝΓΚΣ.
(ΣΤΗΝ ΙΩΑΝΝΑ (ΚΑΙ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ)).

"ΣΤΡΟΒΙΛΙΖΕΙ" ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ Η ΥΠΟΘΕΣΗ ΜΑΣ.
ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠ ΟΛΑ Η ΣΥΜΠΤΩΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΜΑΥΡΕΣ ΤΡΥΠΕΣ.
ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΟΥΣΑΜΕ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕ Ο ΣΤΗΒΕΝ ΧΟΚΙΝΓΚΣ ΟΤΙ ΑΝΑΘΕΩΡΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΠΟΥ ΔΙΑΤΥΠΩΣΕ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 30 ΧΡΟΝΙΑ.
ΕΙΧΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑ ΣΤΟ 3ο ΕΤΟΣ. ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟΥΣ ΘΕΜΕΛΙΩΔΕΙΣ ΝΟΜΟΥΣ ΤΟΥ KEPLER ΚΑΙ ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΤΟΥ ΧΟΚΙΝΓΚΣ.
ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΑΚΟΥΣΑ ΤΥΧΑΙΑ ΓΙΑ ΤΗ «ΔΥΑΔΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ» ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΣΗΜΟΥ ΦΥΣΙΚΟΥ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΣΩΣΤΗ ΑΠ ΟΣΕΣ ΞΕΡΩ. ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ ΣΩΜΑΤΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΖΕΥΓΗ. «ΘΕΤΙΚΟ» ΚΑΙ «ΑΡΝΗΤΙΚΟ» ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ. ΑΛΛΩΣΤΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ "ΦΑΙΝΕΤΑΙ" ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΟΥ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ.
ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ, ΟΤΙ ΑΥΤΗ Η ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ, ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΙΑΡΚΗ ΣΤΡΟΒΙΛΙΣΜΟ (=ΚΙΝΗΣΗ) ΠΟΥ ΔΙΟΡΘΩΝΕΙ ΤΑ ΛΑΘΗ ΜΕ ΤΗ ΜΕΤΑΤΟΠΙΣΗ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΝΑ ΥΠΟΧΩΡΟ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ.(ΠΕΖΟ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ... ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΑΝΑΚΑΤΕΨΟΥΜΕ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΣΤΗΝ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ "ΚΑΕΙ"). ΑΚΟΜΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΩΛΕΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΟΡΙΑ ΩΣ 'ΚΛΕΙΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ' (ΜΟΝΩΜΕΝΟ), ΔΕΧΟΜΕΝΟΣ ΤΗΝ ΠΡΟΒΟΛΙΚΗ ΓΕΩΜΕΤΡΙΚΗ ΑΠΟΨΗ. ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑ. ΑΝ ΗΤΑΝ ΜΑΥΡΕΣ ΤΡΥΠΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΚΡΙ ΟΠΕΣ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕ ΓΙΝΟΤΑΝ ΚΑΙ ΣΤΡΟΒΙΛΙΣΜΟΣ, ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΔΕ ΘΑ ΙΣΟΡΡΟΠΟΥΣΕ Ή ΔΕ ΘΑ ΖΟΥΣΕ ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΧΡΟΝΙΚΟ ΜΕΤΡΟ. ΟΥΤΕ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ. ΑΝ ΠΑΛΙ ΥΠΗΡΧΕ ΑΠΩΛΕΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΗΔΗ ΘΑ ΒΛΕΠΑΜΕ "ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ".(ΟΙ ΠΕΡΙΟΔΟΙ ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΗΣ ΤΩΝ ΠΛΑΝΗΤΩΝ ΔΕ ΜΕΤΑΒΑΛΛΟΝΤΑΙ).

Ο ΦΥΣΙΚΟΣ, ΕΙΧΕ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΗΣ ΣΚΑΚΙΕΡΑΣ ΠΟΥ ΤΑ ΑΣΠΡΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΑ ΤΗΣ ΜΙΑΣ ΠΛΕΥΡΑΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΥΡΑ ΤΗΣ ΑΛΛΗΣ (=ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ). ΑΣΠΡΟ + ΜΑΥΡΟ = ΓΚΡΙ.
ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ. ΖΩΓΡΑΦΙΣΕΣ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΚΟΣΜΟΥΣ ΠΟΥ ΙΣΟΡΡΟΠΟΥΝ: ΖΩΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΟ. ΤΟΥΣ ΕΒΑΛΕΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΡΙΣΤΑ-ΔΙΑΓΩΝΙΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΙΣΟΡΡΟΠΕΙ ΤΟ ΣΧΗΜΑ. ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΕΠΑΦΗΣ: ΣΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΗΣ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ ΜΕ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΟΥ ΑΠΕΙΡΟΥ Ή ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ. ΔΕ ΣΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕ ΑΛΛΟΥ. ΑΝ ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΕΣ ΕΣΥ ΤΙ ΖΩΓΡΑΦΙΖΕΙΣ, "ΙΩΑΝΝΑ ΜΟΥ", ΜΑΛΛΟΝ ΓΝΩΡΙΖΕ Ο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΣΟΥ ΚΟΣΜΟΣ.

ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ, ΤΕΛΙΚΑ, ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕ «ΧΑΝΕΤΑΙ» ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΔΗΘΕΝ ΜΑΥΡΗ ΤΡΥΠΑ. ΜΑΛΛΟΝ Η ΥΛΗ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΠΕΡΝΑ ΣΤΗ ΔΥΑΔΙΚΗ ΤΗΣ ΜΟΡΦΗ, ΣΤΟΝ ΑΣΥΛΛΗΠΤΟ ΓΙΑ ΜΑΣ ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΑΣΤΡΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΣΤΕ.(ΤΟ ΜΥΡΜΗΓΚΙ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΟΤΑΝ ΑΥΤΟΣ ΤΟΥ ΚΟΨΕΙ ΤΟ ΔΡΟΜΟ. ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΟΣΜΟ 2 ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ. ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΤΗΣΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΤΙ ΣΥΝΕΒΗ..) ΠΙΘΑΝΟΝ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΝΑ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΣΤΟ ΔΥΑΔΙΚΟ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ. ΣΤΟ "ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΙΟ" ΣΥΜΠΑΝ. ΙΣΩΣ ΤΑ ΔΥΟ ΣΥΜΠΑΝΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΩΡΟΙ ΕΝΟΣ ΥΠΕΡΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΟ ΘΕΤΙΚΟ ΣΥΜΠΑΝ (ΤΗΣ ΖΩΗΣ) ΚΑΙ ΤΟ ΑΡΝΗΤΙΚΟ (ΤΟΥ ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΟΥ).
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΛΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΙΣΩΣ ΔΕ ΔΩΣΟΥΜΕ ΠΟΤΕ.
ΑΠΛΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ ΜΕ ΠΕΡΙΠΛΟΚΟΥΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΥΣ ΤΥΠΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΝΤΙΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΟΙ ΜΑΥΡΕΣ ΤΡΥΠΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΡΕΟΥΝ ΟΛΑ. ΜΕΝΕΙ ΜΟΝΟ ΦΟΒΟΣ.

ΘΥΜΙΣΕ ΜΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟ "ΒΟΪΚΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ" ΑΡΧΙΜΗΔΟΥΣ ΕΥΔΟΞΟΥ, ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΔΥΜΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΞΕΝΥΧΤΙΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ ΕΤΟΣ. (ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΝΑΡΤΗΣΙΑΚΗ ΣΧΕΣΗ. ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΜΙΑ ΡΙΖΙΚΑ ΝΕΑ ΑΠΟΨΗ ΣΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΑΡΙΘΜΩΝ. ΠΕΤΑΞΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ TOM APOSTOL. ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΛΗΡΩΣ. ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ). ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ (ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΜΟΝΗ): ΓΙΑ ΤΟ ΑΣΤΕΡΟΕΙΔΕΣ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΠΕΝΤΑΓΩΝΟ ΠΟΥ ΚΡΥΒΕΙ ΤΟ ΛΟΓΟΤΥΠΟ ΤΟΥ "poliklitos" (ΣΥΜΒΟΛΙΖΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΕΜΠΑΙΝΕ ΣΑΝ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ ΣΕ ΓΡΑΠΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ), ΓΙΑ ΤΟ ΓΕΡΜΑΝΟ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ KAPEL ΠΟΥ ΑΠΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΤΟ ΑΝΩ ΔΙΑΖΩΜΑ ΣΤΟ ΑΡΧΑΙΟ ΘΕΑΤΡΟ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΤΟΥ ΚΑΤΩ ΔΙΑΖΩΜΑΤΟΣ 280 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ, ΑΛΛΑ ΥΠΗΡΧΕ ΣΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΟΥ ΠΟΛΥΚΛΕΙΤΟΥ ΤΟΥ ΝΕΩΤΕΡΟΥ.
ΠΙΣΤΕΥΩ, ΟΤΑΝ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΠΟΤΕ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΥΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ. ΙΣΩΣ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΚΑΤΙ. ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΤΙ ΠΕΙΡΑΖΕΙ? ΜΠΟΡΕΙ ΣΤΟ ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΟ.

ΤΑΣΟΣ.


igienin ....


igienin ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2004, 02:10:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα εσύ αγαπητέ φίλε αν δεν έχεις κόψει πέρα που λένε.... κάτι θέλεις να πεις αλλά δεν το πιάνω που να με πάρει η ευχή... δεν μου τα κάνεις πιο λιανά όπως λένε...
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy