ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Πνεύματα κακής προέλευσης?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2002, 18:16:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλοι μου. Πήρα το θάρρος να ανοίξω αυτό το θέμα έχοντας μόνο λόγο το ότι, για μένα, η εμπειρία που θα σας διηγηθώ ήταν από τις πιο σημαντικές στη ζωή μου. Με έκανε να βλέπω αλλιώς τον κόσμο και αυτό δυστυχώς ή ευτυχώς με μπέρδεψε περισσότερο.


Τώρα θα ήθελα να σας αναφέρω την προσωπική μου εμπειρία. Μια μέρα βρέθηκα σε μια παρέα και συζητάγαμε για πνεύματα κτλ κτλ
Όλοι λέγανε την γνώμη τους εκτός απο δύο κοπέλες. Όταν τις ρωτήσαμε γιατι δεν μιλάνε μας είπαν ότι έχουν επαφή με πνεύματα. Μετά από πολύ πίεση δέχθηκαν να μου αποκαλύψουν τον τρόπο που τα προσεγγίζουν.
Αφού μου έγινε μια "επίδειξη" μπροστά μου(ομολογώ οτι δεν πίστευα τίποτα απο αυτά που έβλεπα και προσπαθούσα να τα εξηγήσω επιστημονικά), προσπάθησα να το επαναλάβω μόνος μου.
Τελικά είδα και ένιωσα ότι ήταν πολύ εύκολο να έρθεις όχι απλά σε επαφή αλλά και σε συζήτηση μαζί τους. Το επανέλαβα και άλλες φορές και το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο:Τα πνεύματα ήταν κοντά μου!(ξέχασα να πω ότι η διαδικασία απαιτεί δύο τουλάχιστον άτομα).
Από εκείνη την στιγμή και μετά προσπαθούσα να βρω μια εξήγηση. Στην προσπάθεια μου αυτή σκέφτηκα ότι θα ήταν καλό με κάποιο τρόπο να εξακριβώσω αν τα πνεύματα αυτά ήταν καλής ή κακής προέλευσης. Έχω δύο επιχειρήματα πια που δείχνουν ότι τα πνεύματα αυτά ήταν κακής προέλευσης. 1) Τα ρώτησα(!), 2) προσπάθησα να τα καλέσω όντας παρών ένας (για εμένα άγιος) παπάς και ήταν η μόνη φορά που δεν τα κατάφερα.
Από τότε και στο εξής υποσχέθηκα στον εαυτό μου να μην ξαναέρθω σε επικοινωνία μαζί τους και να μην αποκαλύψω σε κανέναν τον τρόπο με τον οποίον έρχεσαι σε "επαφή" μαζί τους.

Θα με ενδιέφερε πολύ η γνώμη σας.
Ακόμα θα ήθελα να πω ότι εγώ προσωπικά πιστεύω ότι υπάρχουν 2 κατηγορίες πνευμάτων:τα καλής και τα κακής προέλευσης. Τα πρώτα είναι πολύ δύσκολο να τα προσεγγίσεις ενώ τα δεύτερα ανυπομονούν να κάνεις το λάθος και να τα αναζητήσεις.

Τουλάχιστον εγώ δε θα τους κάνω ποτέ τη χάρη να τους ανοίξω ξανά την "πόρτα". Και βέβαια δε θα δώσω και σε κανέναν σας το "κλειδί".


"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."

iaira
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
134 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2002, 20:00:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Secondborn,
θα πω ότι συμφωνώ με την αποψή σου, ότι τα "κακά" πνεύματα περιμένουν την ευκαιρία να τα "καλέσεις", και το θέμα είναι ότι όταν κάνεις το λάθος πως μπορείς να ξεφύγεις από αυτά;
Θα αναφέρω την περίπτωση 2 γνωστών μου, που έκαναν το λάθος να "φωνάξουν" τέτοια πνεύματα, χωρίς βέβαια να ξέρουν αν ήταν "καλά" ή "κακά", μόνο που και στις 2 περπτώσεις "έτυχε" (ή δεν έτυχε...) να είναι "κακά"...
Ο δε ένας έκανε το λάθος να προσφωνήσει κάποιους εξορκισμούς που βρήκε στο intenret(!), με αποτέλεσμα από τότε να μην μπορέι να ηρεμήσει, και να έχει φαινόμενα του τύπου, να ραγίζουν συνέχεια τα τζάμια και οι καθρέπτες, να "νιώθει" παρουσίες που δεν τον αφήναν ηρεμήσει και άλλα φαινόμενα του τύπου...
Και κάτι άλλο...
συμφωνώ ότι είναι πολύ εύκολο να τα "καλέσεις", και καλύτερα να μην παίζει κανείς με αυτά τα πράγματα τη στιγμή που δεν έχει γνώσεις...
Και έχω μία ερώτηση για σένα.(απορία)
Είπες ότι τα "ρώτησες" αν είναι καλά ή κακά... σου απάντησαν;; και αν ναι, τι;;;
φιλικά,
Ίαιρα...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2002, 18:08:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα ρώτησα αγαπητή iaira. Συγκεκριμένα ρώτησα αν αυτό που έκανα εκείνη τη στιγμή ήταν καλό ή κακό και μου απάντησαν ότι ήταν κακό. Οι κοπέλες αυτές που μου είπαν τον τρόπο να επικοινωνήσω μαζί τους, τα είχαν ρωτήσει αν είναι καλής ή κακής προέλευσης και είχαν πάρει την ίδια απάντηση...
Πιστέψτε με δε χρειάζεται καμία ιδιαίτερη προετοιμασία για να επικοινωνήσεις μαζί τους...γι'αυτό κυρίως το λόγο πιστεύω ότι είναι κακής προέλευσης.

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2002, 02:45:58  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ secondborn τό θέμα που εθεσες μου τράβηξε την περιέργεια γίατί κάποτε ειχα και εγώ την ιδια απορία, μέχρι που λύθηκε.
Ειχαμε μαζευτεί μια παρέα φίλων σε ενα νησί που παραθερίζαμε τότε, στης Σπέτσες, ειμασταν σε ενα παλιό σπίτι που μόνο που το εβλεπες σου εδινε την εντύπωση οτι ειχε φαντάσματα. φυσικά το σπίτι ηταν απολύτος κατοικίσιμο. Ειπαμε λοιπόν να καλέσουμε πνεύματα μια που ειχαμε αρχίσει τέτειου ειδους συζήτηση, στην αρχή κοψαμε τα χαρτάκια, βρείκαμε το στρογγυλό τραπέζι χωρις καρφιά, φεραμε και ενα ποτηράκι και αρχίσαμε αφου συμφωνήσαμε ολοι οτι δεν θα κάνει κανείς πλάκα για να δούμε τελικά αν καταφέρουμε να καλέσουμε οντος πνεύμα. Ξεκινήσαμε λοιπόν πολύ απλά καλώντας κάποιο γνωστό μας πνέυμα π.χ απο κάποιον παπού η γιαγιά. Κάναμε κάποιε ς δοκιμές μέχρι να ανακαλύψουμε ποιος από εμας ειχε αυτή την ικανότητα, δοκίμασε ο ενας δεν εγινε τίποτα μετά αλος παλι το ιδιο οταν ηρθε η σειρά μου επειδή γενικά με τραβούσε πάντα το περίεργο και το ανεξήγητο η επίκληση πέτυχε και ηρθε, αρχίσαμε λοιπόν να κάνουμε διάφορες ερωτήσεις που μας καίγανε στην ηλικία των 18 και είχαμε οντως απαντήσεις ομως οταν ρωτήσαμε ποιον ειχαμε καλέσει η απάντηση μας πάγωσε ολους !! το ποτήρι πήγαινε εξαιρετικά γρήγορα και σε καποια στιγμή εγώ τρόμαξα τόσο που αρχισα να ζητώ την αδεια του πνεύματος γιά να φύγω από τον κύκλο (οταν κάνεις κάποια επίκληση σε περίπτωση που θέλεις να φύγεις πρέπει να ζητήσεις την αδεια του πνεύματος να σε αφήσει, γιατι αν σπάσεις τόν κύκλο απο μόνος και φύγεις ..υπάρχει ο κίνδυνος να μείνει μέσα το πνεύμα και μετά αντε να το διώξεις)πάντως τό αλάτι βοηθαέι σε συνδιασμό με μιά προσευχή !!!
Η απάντηση λοιπόν στην ερωτηση αν μπορώ να αποχωρισω ηταν συνέχεια αρνητική και δεν μπορούσα να σταθώ απο την τρομάρα μου, οσο πέρναγε η ωρα γίνονταν ολο και ποιο απότομες η απαντήσεις και δεν εφευγε με τίποτα, αρχισαμε λοιπόν να κάνουμε ερωτησεις του τύπου γιατί θέλει να μείνει μαζί μας και τι ζητάει από μας, τον ρωτήσαμε ποιος απο μας εχει δύναμη και με ποιον θέλει να επικοινωνήση η απάντηση με εκανε να θέλω να εξαφανιστώ απο το πρόσωπο της γής, ΕΓΩ !!!! το κοριτσάκι που ειχε την περιέργεια να κάνει πράξη ολα οσα διάβαζε ηταν αυτό που ειχε τραβήξει το κακό πνέυμα και οταν λέμε για κακό φαντάζομαι καταλάβατε ποιον ενοώ.....το ονομά του πλέον ειναι απαγορευμένο για μένα, τον αποκαλώ "εξω απο δω" ελπίζω να μην τό ακούει αυτό τουλάχιστον.
Τέσπα γιά να μην πολυλογό κατφέραμε και το διώξαμε αφολύ αργλησαμε να λέμε οτι προσρυχή μας ερχότανε στο νου, τι αλάτια πετάξαμε και τι λιβάνεια κάψαμε....ειχαμε καλέσει και αλλα πριν το περιστατικό αυτό αλλά ηταν καλά πνέυματα ...συγκεκριμένα μια κοπέλα απο την παρέα ειχε κάλεσει τον ξάδελφο της που ειχε πνιγει ενα χρόνο πριν στο νησί .... σε κάποια φάση μάλιστα αυτή τον ρώτησε κάτι για να πειστεί οτι ηταν αυτός, η απάντηση του ηταν Σαγαπώ .η κοπέλα μετά από αυτό εβαλε τα κλάματα, οταν τον ρωτήσαμε ομως πως πέθανε και που βρίσκετε τώρα η απάντηση ηταν οτι δεν του επιτρεπόταν να απαντήση. Και μετά από αυτό δεν τόλμησα ουτε τα χαρτιά να ξαναπώ !!!
Περάσαν 3 χρόνια και ενα βράδυ ειχα βγεί με μιά φίλη μου σε ενα After club συγκεκριμένα στο γνωστο για την εποχή After εκει μέσα λοιπόν σε κάποια φάση με πλησίασε ενας τύπος που με παρατηρούσε αρκετή ωρα, μ'ολις με πλησίασε θυμάμε οτι μου επιασε τόσο ασχετα την κουβέντα που μετά από λίγα λεπτά αντί να με ρωτήση τη Χομπι εχω η κάτι αλλο τέλος πάντων που να συνηθίζεται σε περιπτώσης γνωριμιών με ρώτησε τι φοβάμε ποιο πολύ στην ζωή μου και φυσικά η απάντηση ηταν ο "εξω απο δω" ...και αυτός αντι να παραξενευτει μου απάντησε αμέσως τό ξέρω ( μου επιασε το χέρι και σκεφτηκα οτι θα θέλει να μου πει την μοίρα μου, ομως αυτός επιασε τα 3 δακτυλα μουκαι μου ειπε οτι εχω ερθει σε επαφή μαζί του πρίν 3 χρόνια ....και εγω ξαφνικά πάγωσα γιατι μου ηρθε στο μυαλό εκεινο το αστείο με τα πνέυματα που ειχαμε κάνει τότε ...αρχίζοντας να χάνω τα λόγια μου των ρώτησα ποιός ειναι και ξέρετε ποια ηταν η απάντηση !!!!!! "ειμαι αυτός που φοβάσε" αντε παλι κοκκαλο η δικιά σου......εκείνη την στιγμή ηθελα να εξαφανιστω και εψαχνα να βρώ που στο καλό ειχε χαθεί η φίλη μου, ηθελα να την πάρω να φύγουμε. Σας σηκώθηκε η τρίχα ? εμένα πάντως με πιάσανε τα κλάματα και δεν ηξερα τι να κάνω ουτε εγώ δεν θυμάμε πως εφυγα απο διπλα του, τα μάτια του ητανε τόσο πράσινα που σχεδόν σε μαγνητίζανε ηταν τόσο ψηλός που εγω αισθανόμουνα στούμπος και το παράξενο ενώ ειχε τόση ζέστη εκει μέσα εκείνος φορούσε καπαρντίνα μαύρη. Πάντως αν και εχουν περάσει απο τοτε 10 χρόνια, πραγματικά το πρόσωπο του το θυμάμε ακόμα .... από τότε δεν ξανακάλεσα πνεύματα. Οχι οτι δεν με ενδιαφέρει το θέμα αλλα επειδή ειμαι και cat ασε μην πούνε καποια στιγμή και "Η περιέργεια σκότωσε τήν γάτα" !!!!!Αυτά που σας εγραψα πιο πάνω ειναι πέρα για πέρα αληθινά ..ευτυχως δεν εμαθα ποτέ τον λόγο που ειχα αυτή την συνάντηση και ελπίζω να μην τόν μάθω ουτε στο μέλλον.ειμαι και φοβιτσιάρα βλέπετε

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2002, 16:00:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους!!!
Διαβάζοντας αυτά που έγραψαν οι φίλοι Cat και Secondborn,ομολογώ ότι μου σηκώθηκε η τρίχα κάγκελο...
Και άρχισαν να σχηματίζονται απορίες...
O Secondborn ανέφερε ότι χρειάζονται τουλάχιστον δυο άτομα για να καλέσεις ένα πνεύμα.Στη περίπτωση της Cat,ήταν ολόκληρη παρέα.(Πόσα άτομα ήσασταν?)Υποθέτω ότι είχατε καθήσει γύρω από ένα τραπέζι πιασμένοι χέρι-χέρι,σαν να χορεύατε ομαδικό χορό,σωστά??Έχει σημασία η απάντησή σου φίλη μου Cat!

Λοιπόν οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1)Γιατί δεν γίνεται ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ να καλέσει ένα πνεύμα?Εφ'όσον επίκληση μπορεί να κάνει μόνο όποιος έχει αυτό το χάρισμα,τότε οι υπόλοιποι της παρέας που κολλάνε?Και αν την ικανότητα την είχαν περισσότερα άτομα,τι θα γινόταν?Πάρτυ φαντασμάτων.Το ξέρω ότι δεν είναι αστείο,αλλά λίγο χιούμορ ίσως ανακουφίσει την ατμόσφαιρα...

2)Το τραπεζάκι (ίσως και η τοποθέτηση των παιδιών στο χώρο) είχε σχήμα κύκλου.Είναι τυχαίο το σχήμα?Εμένα πάντως με βάζει σε υποψίες...

3)Καλώς ή κακώς η <<θέση>> των πνευμάτων δεν είναι στο δικό μας, υλικό κόσμο.ΤΙ τα τραβάει εδώ?Και αφού παίζουμε ουσιαστικά στο <<δικό μας γήπεδο>>,τί φοβόμαστε??

Απ'ότι καταλάβατε,με το θέμα είμαι άσχετη...
Περιμένω τις απαντήσεις σας!Ο Σκοτεινός (και φιλήσυχος) Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2002, 20:53:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλοι μου. Αγαπητέ Darkangel θέλω να σου ξεκαθαρίσω ότι ο τρόπος επίκλησης που δοκίμασα εγώ απαιτούσε τη συμμετοχή οπωσδήποτε 2 ατόμων, βέβαια μπορούσαν να παρευρίσκονται απλά και άλλοι. Η αγαπητή cat προφανώς είχε δοκιμάσει άλλο τρόπο επίκλησης. Αυτόν με το ποτήρι.
Το αξιοπερίεργο στον τρόπο που δοκίμασα εγώ ήταν ότι όλοι είχαν το "χάρισμα"...Άλλος ένας λόγος που πιστεύω ότι τα πνεύματα ήταν κακής προέλευσης.
Σε μένα δεν υπήρχε σχήμα κύκλου. Υπήρχε όμως "κλειστό" κύκλωμα. Το σχήμα λοιπόν δεν νομίζω ότι πάιζει ρόλο.
Ειλικρινά δεν ξέρω τι τα κάνει να "επισκέπτονται" το δικό μας υλικό κόσμο. Ίσως όμως ο κόσμος αυτός που εμάς μας φαίνεται "υλικός" να έχει ταυτόχρονα και κάποια άλλη διάσταση (ή γιατί όχι και διαστάσεις) στις οποίες συμβιώνουν πλάσματα άλλου είδος όπως ξωτικά, νάνοι, νεραίδες, σκέψεις καλών ή κακών ανθρώπων, πνεύματα ή ψυχές κ.τ.λ.
Προσωπικά είμαι σίγουρος ότι δεν είμαστε μόνοι μας.

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

saman
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2002, 23:34:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους saman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για σας φίλοι μου .
Μπαίνω στον πειρασμό να γράψω και εγώ την γνώμη μου πάνω σε όλα αυτά τα ενδιαφέροντα που έχουν γραφτεί χωρίς όμως να έχω καμία εμπειρία με πνεύματα και επικλήσεις.
Η άποψη μου ειναι ότι τα πνεύματα που ανταποκρίνονται στις επικλήσεις ειναι τα κακά πνεύματα .Αυτό γίνεται γιατί τα πνεύματα αυτά έρχονται για να πάρουν ενέργεια από αυτούς που τα καλούν .Η ικανότητα η το χάρισμα που εχει κάποιο άτομο ίσος να ειναι η μεγαλύτερη ενέργεια γι'αυτο και το πνεύμα ελκύεται από συγκεκριμένα άτομα .Αντίθετα ένα καλό πνεύμα η οντότητα θα έρθει για να βοηθήσει σε μια συγκεκριμένοι χρονική στιγμή όταν αυτό κρίνει ότι πρέπει και τις περισσότερες φορές δεν θα κάνει αισθητή την παρουσία του. Σκοπός του δεν ειναι να διαταράξει την ψυχική ηρεμία του ανθρώπου αλλά να βοηθήσει στην πνευματική του ανάπτυξη. Γιαυτο το λόγο πιστεύω ότι τα καλά πνεύματα δεν ανταποκρίνονται έτσι εύκολα σε επικλήσεις και δεν ικανοποιούν την περιέργεια μας. Βέβαια εδώ θα πρέπει να πούμε ότι αυτά που εμείς ,γενικεύοντας, αποκαλούμε πνεύματα ειναι ένα μεγάλο φάσμα από οντότητες που ούτε στο ίδιο επίπεδο βρίσκονται ούτε με τον ίδιο τρόπο κινούνται. Έτσι πολλές φορές συνχεουμε το πνευμα ενός νεκρου συγγενή μας που καίγετε από επιθυμία να επικοινωνήσει μαζί μας με άλλες οντότητες που βρίσκονται πολύ υψηλότερα από το ανθρώπινο επίπεδο και βγάζουμε λαθεμένα συμπεράσματα .


.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2002, 16:51:04  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και από μένα ξανά ..Συγχωρέστε με γιά καποια ακαταλαβήστικα στο παραπάνω κέιμενο που εγραψα ...αλλα ηταν προχωρημενη η ωρα και τα μισά που εγραφα δεν τα εβλεπα.
Λοιπόν να απαντήσω στης ερωτήσεις της Darkangel

1. Πρίν αρχίσουμε την επίκληση ξεραμε οτι χρειαζόμαστε ενα τραπεζάκι στρογγυλό χωρίς καρφιά (αυτό νομίζω εχει κάποια σχεση με την σταυρωση του χριστού)αλλα θα σας γελασω και δεν το θέλω..

2. Δεν ξέρω αν παίζει οριο στο πόσα ατομα θα πάρουν μέρος ..εμείς πάντος ειμασταν 7, μπορεί να υπάρχουν διαφορετικά standards σε κάθε είδος επίκλησης.

3. Κόψαμε χαρτάκια με την αλφάβητο, αριθμούς, και ενα Ναι με ενα Οχι
που τα τοποθετήσαμε πάνω στο τραπέζι με την φορά ενος ρολογιού. Στό κέντρο του τραπεζιού ειχαμε ενα ποτήρι αναποδογυρισμένο που το ακουμπάγαμε με το δάκτυλο μας, αυτός ηταν και ο μόνος δεσμός ανάμεσα μας.

4. Οσο για το αν ειναι καλά η κακά αυτό εχει σχέση με το τι περναει εκέινη την στιγμη απο κοντά ...αν λάβουμε υπόψην μας την θεωρία του οτι κάθε στιγμή περνανε στρατιές αγγέλων στο χώρο που ειμαστε μόνο που ειναι σε καποια αλλη διάσταση και μ'ονο αν τα καλέσεις θα ανακαλύψεις τι ιδιότητας ειναι..


"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2002, 22:32:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα αγαπητοί φίλοι!!
Καλή μου Cat,είχα κάποιες υποψίες σχετικά με τον αριθμό των ατόμων που έκαναν επίκληση....Υπήρχε πριν από αρκετό καιρό ένα topic με τίτλο "Ο μαγικός αριθμός 7" ή κάπως έτσι...και κάποιο από τα ακλεκτά μέλη ανέφερε ότι το 7 είναι ο μόνος αριθμός που ΔΕΝ ΔΙΑΙΡΕΙ ακριβώς τον κύκλο...
Δε λέω ότι ντε και καλά σημαίνει κάτι αυτό,απλά οι σκέψεις μου περνάνε αυθόρμητα στο πληκτρολόγιο...

Όσο για το τραπέζι χωρίς καρφιά,ίσως ΟΝΤΩΣ να έλκει κακής προέλευσης πνεύματα,με την ίδια λογική που τα απωθεί ένας ιερέας..Δε ξέρω τι να πω,πάντως εγώ δε θα το δοκίμαζα...
Ααα και κάτι τελευταίο: ένα από τα μέλη μας έχει ομάδα έρευνας παραφυσικών φαινομένων και αναφέρει ότι η χρήση Ouija board (αυτό που φτιάξατε με τα χαρτάκια και το ποτήρι) είναι ΑΚΡΩΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ...

http://www.metafysiko.cjb.net Αυτή αν δεν απατώμαι είναι η διεύθυνση.Αν όχι,υπόσχομαι να επανορθώσω...
Σας χαιρετώ,ο Σκοτεινός Άγγελος!!!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"

Edited by - Darkangel_78 on 01/10/2002 22:34:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2002, 23:07:39  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Darkangel αλήθεια δεν το ειχα συνδυάσει οτι αυτό που κάναμε τότε ηταν ενας αυτοσχέδιος πίνακας Ouija, απίστευτο αλλά οντως τώρα που το σκέφτομαι ετσι ειναι ...
Εχω υπόψι μου οτι ειναι εξαιρετικά επικίνδυνος και μάλιστα θυμάμε πολλές ταινειες που τον εμφανίζουν σατανικό.....πω πω ..μετά απο τόσο καιρό ουτε που το ειχα σκεφτεί αυτό...εξού και το τραπέζι χωρίς καρφιά....τώρα για το 7 ...εχω διαβάσει αυτό το αρθρο για το νούμερο 7 και τις ιδιοτητες του...αλλα ουτε σε αυτό εδωσα σημασία ...
λοιπόν λες ολα αυτά τελικά να ειναι μια διαβολική συμπτωση !

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2002, 23:58:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας και πάλι φίλοι μου.
Καλησπέρα σε όλους!
Υπάρχουν τρόποι και τρόποι να καλέσεις ένα πνεύμα. Προσωπικά πιστεύω ότι ο καθένας μας εαν συγκεντρωθεί και απλά καλέσει ένα πνεύμα τότε σίγουρα δε θα είναι μόνος του...(δεν είναι κακή λυση για την καταπολέμηση της μοναξιάς!)
Θέλω να πω ότι είναι πιο εύκολο να καλέσεις ένα πνεύμα κοντά σου παρά έναν φίλο στο σπίτι σου(πολλές φορές ο τελευταίος θα απαιτεί ένα τηλεφώνημα ή μια πρόσκληση). Βέβαια υπάρχουν και διάφοροι τρόποι για να επικοινωνήσεις μαζί τους και να απαντούν αυτά στις ερωτήσεις σου(π.χ. το ποτήρι, το ouija board κ.α.)
Το θέμα όμως που εγώ προσωπικά θέλω να τονίσω είναι ότι: "ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΗΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ"
Είναι ανήφορος ο δρόμος για να μπορέσει κάποιος να αποκτήσει το χάρισμα επικοινωνίας με τα Θεία και τα καλά πνεύματα. Πάντως έχω την πεποίθηση ότι είναι ο μοναδικός δρόμος που οδηγεί στην απόλυτη ευτυχία!
Εύχομαι να τον βρούμε κάποτε φίλοι μου!!!...αν δεν τον έχετε βρει εσείς ακόμη

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2002, 00:15:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα παιδιά...και πάλι!!!
Φίλη μου Cat,υπάρχει ΚΑΙ για τις συμπτώσεις άρθρο!!!Και αυτό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΤΩΣΗ!!!!!!!!

Ευθύς εξ'αρχής είπα ότι με το θέμα είμαι άσχετη!!Όμως θα με ενδιέφερε να μάθω παραπάνω για να προειδοποιήσω άλλους ή να προλάβω καταστάσεις!!
Όσο για τη μοναξιά φίλε Secondborn,δεν είμαστε ΜΟΝΟΙ γενικά αλλά μέσω της επίκλησης αντιλαμβανόμαστε την παρουσία τους!!

Πάντως εγώ για να μη νιώθω μοναξιά...πήρα σκύλο! Ειδικά ο συγκεκριμένος είναι λιγότερο επικίνδυνος από τα πνεύματα,αλλά με απαιτήσεις!!

Και τέλος,ο δρόμος για την απόλυτη ευτυχία δεν είναι ένας,φίλε Secondborn,απλά γιατί η ευτυχία είναι διαφορετική για τον καθένα...
Χαιρετώ,ο Σκοτεινός Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jo Loucoumis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Antigua and Barbuda
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2002, 23:16:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jo Loucoumis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορώ να πώ ότι με έχετε στείλει άν και εγώ έχω δεί κάποιά περίεργα πράγματα (στα οποία συνήθως καίς εγκέφαλο)αλλά κάτι τέτοιο που περιγράφεται ποτέ..
Θα ήθελα εάν είχατε την καλοσύνη να απαντήσετε σε μία και μοναδική ερώτηση με ενδιαφέρει ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ - ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ δηλαδή τι νιώθατε πρίν κατά την διάρκεια και κατά το τέλος και εάν είχατε ευεξία και εγρηγόρηση...


Δικός σας

Jo...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2002, 02:55:00  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ βασικά ειχα μιά τρομάρα και μισή !!!!!! στην φάση που ημουνα βέβαια που να νιώσω τι ενιωθα !!!ουτε ευεξία ουτε τίποτα. Επειτα το θέμα ειναι, αγαπητη Darkangel στο να προειδοποιήσεις τους αλλους να μην κάνουν ποτέ αυτό το πράγμα ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ !!!
Curiosity kill the cat !!!!!!!

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Edited by - cat on 12/10/2002 04:28:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2002, 16:54:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλοι μου,
Αγαπητή cat θα ήθελα να συμφωνήσω μαζί σου και ιδιαίτερα σε εκείνο το σημείο που συνιστάς στην αγαπητή darkangel να μη γνωρίσει ποτέ της τον τρόπο επίκλησης ή τους κινδύνους που αυτός εγκυμονεί. Darkangel κάτι παραπάνω θα ξέρει η "cat" από περιέργεια...
Καλησπέρα και από αυτή την πλευρά του forum αγαπητέ Jo Loucoumi.
Εγώ προσωπικά ένιωθα φόβο ξέροντας ότι στο δωμάτιο υπάρχει και "κάτι" άλλο που δεν μπορούσα να το δω..βέβαια ο μεγαλύτερος φόβος ερχόταν στη συνέχεια που ενώ είχε τελειώσει η επίκληση, αφενός ένιωθες ότι κάτι σε παρακολουθεί και αφετέρου είχες ενδείξεις ότι σε παρακολουθεί!! Ελπίζω να μην τα θεωρείται αυτά αποκυήματα της φαντασίας μου...και οι άλλοι που συμμετείχαν στην επίκληση τις ίδιες ενδείξεις είχαν.

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2002, 23:11:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και πάλι!!!
Παιδιά,δεν έχω καμία,μα καμία περιέργεια να παίξω με τέτοια πράγματα.
Απλά θα ήθελα να μάθω!!(Μιλώντας εκ του ασφαλούς!)

Άλλη ερώτηση: Τα πνεύματα σας ΜΙΛΗΣΑΝ ή έκαναν αισθητή την παρουσία του αλλιώς?Μετακινήθηκαν αντικείμενα?Είδατε το πνεύμα?

Κάλά ε,σαν να βλέπω ταινία.Πάντως θαυμάζω το κουράγιο σας...Εγώ θα είχα πεθάνει από τον φόβο μου....
Σας χαιρετώ,ο Σκοτεινός Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2002, 02:12:34  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να μαστε εδω και για την απάντηση λοιπόν

Οχι τα πνεύματα δεν μιλάνε αν ενοείς οτι θα ακούσεις κάτι ...μόνο αν την εχεις ακούσει lolololololol.....
Καλά ασ σοβαρευτώ, λοιπόν το μόνο που βλέπεισ ειναι να κουνιέται το ποτήρι και οπως ειπα και πιο πάνω εχοντας βάλει γύρω γύρω τα γράμματα της αλφαβήτου....σχηματίζονται λέξεις....
Στην δική μας περίπτωση ..κάναμε ερωτήσεις ...και αυτό η απάνταγε ναι η οχι ...η εγραφε κάποιες λέξεις ...Ανατριχιασα τώρα που το θυμήθηκα !!!!βρρρρρρρ

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2002, 02:20:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα αγαπητή Darkangel. Η "επικοινωνία" με τα πνεύματα στη δικιά μου περίπτωση έγινε με τη μετακίνηση αντικειμένων. Δεν είδα κάποιο πνεύμα ποτέ,αλλά πιστεψέ με όταν αρχίσουν να μετακινούνται αντικείμενα και αποδείξεις στον εαυτό σου ότι δεν υπάρχει καμία λογική εξήγηση για αυτή τη μετακίνηση, τότε δε χρειάζεται να τα δεις για να πειστείς ότι κάτι είναι μαζί σου...
Πάντως αναλογίσου το εξής:χωρίς καμία προετοιμασία(ψυχολογική-εσωτερική) μπορείς να επικοινωνήσεις με κακά πνεύματα. Φαντάσου να προσπαθήσεις εντατικά τι έχει να γίνει...
Δε το συνιστώ βέβαια σε κανένα να το δοκιμάσει! Ούτε για αστείο!
Πορευτείτε σε πιο ασφαλείς δρόμους φίλοι μου.

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2002, 14:48:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KALHSPERA.
KATHE FORA POU BAINW MESA STO ESWTERICA TOLMW NA PW PWS KATI KAINOURGIO EXEI NA MOU DWSEI.
KAI SAS EYXARISTW PEDIA OLOUS SAS.


THA EITHELA NA KANW MIA ERWTHSH MONO.
GIATI THA PREPEI NA FOBITHOUME ME TIS DIAFORES EPIKLISEIS POU KANOUME
H POU THELOUME NA KANOUME ?
GIATI EINAI OXI KALA TA PNEYMATA TA OPOIA THA KLHTHOUN ????????????

MHPWS AYTOI POU TA KALOUN EXOUN STO MIALO TOUS OXI KALES SKEPSEIS???
MIPWS EXARTATE APO EMAS APO THN SKEPSEI MAS APO THN PSYXH MAS AYTO TO OPOIO THA KALESOUME ??????????????

MIPWS ME KATHARH ADOLH KARDIA KAI SKEPSH ELTHEI KALO PNEYMA ?????

THA EITHELA MIA PERISOTERI EXIGHSI KAI KAPWS PIO PISTKH ME TON FILO
Secondborn GIA AYTO POU EIPE PWS
****** Και βέβαια δε θα δώσω και σε κανέναν σας το "κλειδί". ******

KAI APLA THA PW ... DOREAN ELABES DOREAN DWSEIS.
EAN KAPIOS PAREI ENA MAXAIRI BOREI NA KOPSEI TO PWMI TOU KAI NA FAEI
ALLA BOREI KAI NA SKOTWSEI KAPION.
DEN FTAIEI TO MAXAIRI ALLA O ANTHROPOS.


THA EITHELA THN GNWMH SAS.......

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2002, 01:04:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσόρισες φίλε Avatargr στην παρέα μας. Το μόνο που θα ήθελα να πω αυτή την ώρα είναι ότι εγώ τουλάχιστον δε θέλω να δώσω το "μαχαίρι" σε κανέναν. Δε θέλω να είμαι συνεργός στην καταστροφή της ψυχής των άλλων. Πάντως υπόσχομαι να επανέλθω σύντομα με περισσότερες απαντήσεις στα ερωτήματα σου φίλε μου...

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2002, 01:43:13  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλως ηρθες Avatargr στην τρελοπαρέα μας :)
και ναι επιμένω πως θα ειναι καλό να μην κάνει κανείς επικλήσεις.... Ειδατε τι πάθανε οι μεγαλύτεροι !!!

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Edited by - cat on 10/10/2002 01:44:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spartakos
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2002, 01:11:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους spartakos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
είναι να μη σου τύχη φίλε wolffaced και πίστεψέμε δεν έχει καθόλου πλάκα.

"σκέφτομαι άρα υπάρχω"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2002, 04:26:12  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μακάρι να ηταν πλάκα, μερικες φορές οταν το θυμάμε νομίζω οτι ηταν ονειρο. Ομως η ζωή σου δίνει πολλά μαθήματα και ενα από αυτά ειναι να μην παιζεις με την φωτιά ...... γιατί θα καεις!

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Edited by - cat on 12/10/2002 04:27:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2002, 11:50:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είχα λόγο να γράψω αυτά τα "ψέμματα"(κατ'εσένα) φίλε Wolffaced.
Αν ήθελα να "δειχτώ" εφευρίσκοντας παραμυθάκια θα το έκανα με τους φίλους μου που ξέρουν και ποιός είμαι!
Η γνώμη σου μου είναι εντελώς αδιάφορη...και ξέρεις γιατί? Για τις δύο "τρυφερές" λεξούλες που χρησιμοποίησες στο τέλος του μυνήματος σου. Ξεκινώ το θέμα λέγοντάς σου ότι ήταν μια από τις πιο σημαντικές εμπειρίες της ζωής μου(και δυστυχώς δεν ήμουνα μόνος μου) και εσύ κάνεις αστειάκια ειρωνικού τύπου.
Ελπίζω να επανέλθεις και να πεις κάτι σημαντικό(με επιχειρήματα) έτσι ώστε να με αναγκάσεις να ασχοληθώ ξανά μαζί σου.

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2002, 13:22:03  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπον,η αληθεια ειναι οτι οι περισσοτεροι που ασχοληθηκαν για λιγο σαν παιχνιδι η για πλακα με αυτα τα πραγματα κοψοχολιαστηκαν με οτι εγινε στη συνεχεια,ακριβως διοτι δεν ειχαν πραγματικα καμια σχεση με το αντικειμενο,ουτε γνωσεις,αλλα μαλλον το αντιμετωπιζαν με δυσπιστια,με ταση για πειραματισμο.Ομως παιδια το θεμα ειναι σοβαρο.Ενα λινκ που αν και δεν εχει αυτο ως βασικο θεμα αλλα εχει χρησιμες πληροφοριες για το τι ακριβως ειναι πνευμα,τι φαντασμα, τι ξωτικο κτλ κτλ ειναι αν δεν κανω λαθος αυτο :www.geocities/Nefeliqe/Homepages.html .Ελπιζω να μην το εχω γραψει λαθος. Το ανακαλυψα τυχαια.Αν και το βασικο του θεμα ειναι η μαγεια,εχει ενδιαφεροντα στοιχεια και λυνει αποριες και για αλλα πραγματα. Δεν θελω παντως να θεωρησετε οτι το συστηνω για λογους προπαγανδας η οτι το εγκρινω απολυτα. Απλα μιας και θιχθηκε το θεμα λιγη πληροφορηση δεν βλαπτει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2002, 13:28:40  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οπα,πριν εγραψα λαθος το λινκ. Το γραφω σωστα τωρα,ομως το ξαναλεω παιδια,διαβαστε το και με καποια επιφυλαξη ετσι?
Το λινκ ειναι λοιπον www.geocities.com/nefeliqe/HomePage.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2002, 02:26:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσήρθες στην παρέα μας αγαπητή Mariha2912. Εγώ προσωπικά δεν ασχολήθηκα με το θέμα ούτε για πλάκα αλλά ούτε από περιέργεια. Την πρώτη φορά που το είδα-ένοιωσα δεν ήξερα καν τι θα αντιμετωπίσω. Αφού έγινε ότι έγινε μπορώ να πω ότι το θέμα το πήρα πολύ σοβαρά και με απασχόλησε κυρίως η φύση-προέλευση των πνευμάτων αυτών. Τα συμπεράσματά μου τα έβγαλα και τα παρέθεσα. Σας είπα και τον τρόπο με τον οποίο έφτασα σε αυτά. Πάντως οτι κοψοχολιάστηκα δεν έχεις και άδικο.
Φίλε Avatargr σου χρωστάω κάποιες απαντήσεις. Εγώ δεν είπα ότι πρέπει να φοβηθείς με τις διάφορες επικλήσεις πνευμάτων. Απλά είπα ότι σου συνιστώ να μη βάλεις τον ευατό σου στον δοκιμασία αυτή. Και ξέρεις γιατί? Γιατί τις περισσότερες φορές, αν όχι όλες, τα πνεύματα που θα ακούσουν στο κάλεσμα σου δε θα είναι καλής προέλευσης. Είναι πολύ πιο εύκολο να έρθεις κοντά στο κακό παρά κοντά στο καλό φίλε μου. Η καλοσύνη και η αγάπη είναι ανήφορος. Θέλει προσπάθεια εντατική για να επικοινωνήσεις με το καλό. Όμως οι μέθοδοι που χρησιμοποιήσαμε εγώ και η αγαπητή cat όχι μόνο δεν απαιτούσαν κάποια ιδιαίτερη προετοιμασία, αλλά είχαν αποτέλεσμα σχεδόν πάντα. Εμένα μου φάνηκε ύποπτο αυτό...
Τέλος αν διαθέτει κάποιος καθαρή, άδολη καρδιά και σκέψη πιστεύω ότι δε θα χρειαστεί ποτέ να καλέσει πνεύματα. Να είσαι σίγουρος ότι Θα τον επισκεφτούν αυτά πρώτα. Θα ζουν μαζί του. Θα είναι άγιος. Θα έχει ΤΟ χάρισμα επικοινωνίας με το καλό.

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2002, 02:03:29  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ολα καλά και ολα ωραία οπως λέει και το ασμα :)

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2002, 22:58:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ελπίζω όσοι ασχολήθηκαν πρακτικά με το θέμα να είναι καλά στην υγεία τους (σωματική και πνευματική). Πάμε παρακάτω,

Σίγουρα η ενασχόληση με κάτι τέτοιο μπορεί να αποβεί άκρως επικίνδυνη, όμως επικίνδυνη για ποιούς; γι' αυτούς που δεν έχουν πραγματικά εντρυφήσει στο θέμα. Μη νομίζετε βέβαια πως έχω εντρυφήσει εγώ...

Μιλήσατε για επίκληση πνεύματος. Δεν μπορώ να ισχυριστώ πως είναι όλα φαντασίες, όμως αν ανατρέξετε λίγο στους masters του είδους (Dr John Dee, μέλη της Χρυσής Αυγής, Aleister Crowley κλπ) θα δείτε πως αυτοί οι άνθρωποι ακολουθούσαν πάντα ένα συγκεκριμένο τυπικό. Αυτό το έκαναν για την ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ τους και για να έχουν το πνεύμα υπό έλεγχο. Εβδομάδες πριν κάνουν την επίκληση νήστευαν και ακολουθούσαν ειδικές τεχνικές αναπνοής και διαλογισμού. Ποτέ δεν καλούσαν πνεύμα πιο ισχυρό από αυτό που μπορούσαν να αντιμετωπίσουν και πιστέψτε με γνώριζαν πολλά. Κάθε πνεύμα είχε τη συγκεκριμένη ημέρα, ώρα και μήνα που μπορούσαν να το επικαλεστούν χωρίς να υπάρξει πρόβλημα. Πάντα ζωγράφιζαν μπροστά τους έναν κύκλο όπου θα εμφανίζονταν το πνεύμα, έτσι ώστε αυτό να είναι υπό έλεγχο. Επίσης η επίκληση γινόταν υπό το πρίσμα της "συμφωνίας", δηλαδή ο "μάγος" ζητούσε κάτι από το πνεύμα κι αυτό ζητούσε επίσης κάτι σε αντάλλαγμα.

Τα πνεύματα ποτέ δεν πηγαίνουν διακοπές, μη νομίζετε λοιπόν πως η επίκληση θα μείνει μόνον πλάκα. Δεν θέλω να σας τρομοκρατήσω, απλά θέλω να σας επιστήσω την προσοχή σε κάποια πράγματα που όταν κατάλαβα κι εγώ περί τίνος πρόκειται αποφάσισα να μην εμπλακώ ποτέ άμεσα ή έμμεσα σε κάτι τέτοιο. Ίσως (κι ευτυχώς) καλέσατε ένα πνεύμα μικρών δυνατοτήτων, γιατί όλα έγιναν τυχαία και για πλάκα. Δεν επιλέξατε συγκεκριμένη ώρα, ημέρα και μήνα για την επίκληση, ούτε καν γνωρίζατε το όνομα του πνεύματος (σοβαρότατη προϋπόθεση για μια "επαγγελματική" επίκληση). Έτσι αυτό που έγινε ήταν να ανοίξετε μια μικρή πύλη προς τον κόσμο τους με ερασιτεχνικό τρόπο, γι' αυτό (κι ευτυχώς) δεν εισήλθε στο πεδίο μας κάποιο ισχυρό πνεύμα και τότε πιστέψτε με τα πράγματα θα ήταν πολύ διαφορετικά, προς το χειρότερο βέβαια.

Μια που ήσασταν λοιπόν τυχεροί μέσα στην ατυχία σας εκμεταλλευτείτε το και γίνετε πολύ προσεκτικοί προς το οτιδήποτε παράξενο. Κάθε ασυνήθιστη δραστηριότητα γύρω σας μπορεί να σημαίνει πως ο "φίλος" σας είναι ακόμα εδώ. Μην καταφύγετε σε δραστικές λύσεις (εξορκισμούς κλπ) παρά μόνον αν δεν γίνεται αλλοιώς. Μην διαβάζετε σχετικά βιβλία και μην πειραματίζεστε με κάτι που δεν γνωρίζετε. Ο Dr John Dee έλεγε πως ικανός πνευματιστής δεν είναι αυτός που μπορεί να καλέσει κάποιο πνεύμα, αλλά αυτός που γνωρίζει πως να το αντιμετωπίσει όταν χρειαστεί να το στείλει πάλι σπίτι του.

Σίγουρα υπάρχουν καλά και κακά πνεύματα όμως σε τέτοιο επίπεδο επίκλησης που βρισκόσασταν, σίγουρα δεν θα μπορούσατε να διακρίνετε τη διαφορά γιατί δεν γνωρίζατε το όνομα του πνεύματος, άρα και την προέλευση-ιδιότητά του.

Δεν το παίζω ειδήμονας, απλά προσπαθώ να σας μεταφέρω κάποια δεδομένα για το συγκεκριμένο θέμα. Είμαι άσχετος στα περί επικλήσεων και χαίρομαι γι' αυτό πάρα πολύ. Τέτοιου είδους απόπειρες είναι απαγορευμένες και άκρως επικίνδυνες. Όλοι μας θέλουμς να περάσουμε το δάχτυλό μας μέσα από το πέπλο αυτής της πραγματικότητας, σίγουρα όμως ο συγκεκριμένος τρόπος δεν ενδείκνυται.

Sub rosaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2002, 01:38:22  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H αλήθεια φίλε μου Oculatis ειναι οτι η εποχή παίζει σημαντικό ρόλο και την ειχα ξεχάσει αυτή την λεπτομέρια. Ειναι πολύ βασικό γιατι εμείς κάναμε αυτή την επίκληση κυριακή του πάσχα, μαλιστα κύριοι και κυρίες ..οι αλλοι εξω τρώγανε αρνί και εμείς κάναμε επικλήσεις...κακο αυτό, πολύ κακο !!

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2002, 01:49:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

H αλήθεια φίλε μου Oculatis ειναι οτι η εποχή παίζει σημαντικό ρόλο και την ειχα ξεχάσει αυτή την λεπτομέρια. Ειναι πολύ βασικό γιατι εμείς κάναμε αυτή την επίκληση κυριακή του πάσχα, μαλιστα κύριοι και κυρίες ..οι αλλοι εξω τρώγανε αρνί και εμείς κάναμε επικλήσεις...κακο αυτό, πολύ κακο !!

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"



Βρε μπας και είδατε το πνεύμα του οβελία που μόλις είχαν σφάξει;

Sub rosaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy