ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Ένα όνειρο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Walker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
189 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2004, 20:21:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Walker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας παιδιά Είναι ένα όνειρο που είδα πριν λίγες μέρες Έχει κάποιος/α κάτι να πε?

Ήμουνα σε ένα πολύ μεγάλο κτήριο. Είχε πολλά δωμάτια Κάτι σαν κοιτώνες αλλά υπήρχαν και μικρότερα.
Ήταν εκεί και η "Σ". Καθόμασταν σε κάτι σαν καναπέ. Ενώ σκεφτόμουνα τι να κάνω μαζί της και να την πλησιάσω εκείνη έγειρε στο ώμο μου και μετά ξάπλωσε στον «καναπέ» έχοντας το κεφάλι της στα πόδια μου. Φορούσαμε και οι δύο ρούχα κανονικά, και αποκοιμήθηκε. Την χάίδευα στο κεφάλι . Πέρασε ώρα.
Αργότερα μου είπε Δεν πας κάτω να βοηθήσεις στο φτιάξιμο του γυμναστήριου – χώρου υποδοχής? Εγώ πάω για ένα μπάνιο.
Κατέβηκα στο ισόγειο. Ένας αρκετά μεγάλος χώρος Σκεπασμένος όπου έμοιαζε με παλιός. Υπήρχαν διάφορα πράγματα γύρο γύρο. Κάποιοι κάτι ετοίμαζαν. Μια μισή στέγη μεταλλική όπου είχε κολώνες μικρές Αυτές θα προσαρμοζόντουσαν με άλλες κολώνες που ήταν ήδη τοποθετημένες στον τοίχο. Κάποια γυναικεία φωνή ρώτησε κάποιον αν έχουν κάνει τα κοψήματα «προσαρμογής» στα τμήματα που ήταν στον τοίχο. Πήρε θετική απάντηση.
Τους είδα να προσπαθούν να σηκώσουν την μεταλλική κατασκευή Δεν τα κατάφερναν να το προσαρμόσουν Χρειαζόντουσαν πολύ συγκεκριμένες κινήσεις. Παρενέβηκα. Άρχισα να δίνω οδηγίες (όλοι με άκουγαν) και στο τελικό στάδιο χρειάσθηκε να βοηθήσω ο ίδιος. Έπιασα την μια κολώνα (την τελευταία γωνιακή) και την έστριψα προς τα πάνω και μέσα, για να μπορέσει να περάσει από ένα σημείο, την ώρα που χρειάσθηκε να σπρώξω προς τα πάνω όλη την κατασκευή για να προσαρμοστεί η στέγη, και μετά να επαναφέρω την κολώνα στην θέση της, πιέζοντας την κολώνα από την κάτω μεριά το κωνικό τμήμα της που ήταν κοφτερό μου καρφώθηκε στο ψαχνό της αριστερής παλάμης. Το ήξερα ότι μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο είχα κοιτάξει για ένα πανί αλλά δεν είχα βρει. Ζήτησα να μου δώσουν ένα κομμάτι χαρτί. (Χαρτί κουζίνας). Η κολώνα ήταν ακόμα καρφωμένη στο χέρι μου. Το έβλεπα καθαρά αλλά χωρίς καθόλου αίμα. Η γυναικεία φωνή μου λέει ότι δεν βρίσκει ειδικό χαρτί. Απάντησα ότι Θέλω χαρτί κουζίνας. Α μου απαντάει νόμιζα ειδικό. Και μου έφερε ένα κομμάτι από 3 -5 φύλλα κίτρινο ελαφρά χαρτί. Ξεκάρφωσα το χέρι μου και περίμενα να δω αίμα. Για να το σκουπίσω. ΤΙΠΟΤΑ. Δεν απόρησα ιδιαίτερα. Προσάρμοσα την κολώνα στην θέση της που ήρθε με απόλυτη ακρίβεια. Κοίταξα τον χώρο ξανά Η μια πλευρά (το μισό) ήταν πλέον όμορφος χώρος Κάτι σαν γυμναστήριο από σχολείο αλλά χωρίς όργανα καθόλου. Μου άρεσε. Η άλλη πλευρά υπήρχαν αρκετά μηχανήματα Αναγνώρισα έναν φορτωτή μπαταριών αυτοκινήτου, μια ηλεκτροκόληση ένα σετ φιάλες οξυγονοκόλλησης. Και άλλα κινήθηκα εκεί μέσα λίγο ψάχνοντας για κάτι δεν θυμάμαι τι και έφυγα ανέβηκα στο δωμάτιο). Η "Σ" ήταν ξαπλωμένη στο κρεβάτι (ήταν το δικό μου δωμάτιο το δικό μου κρεβάτι. Φορούσε ένα φόρεμα λευκό και ήταν σκεπασμένη με ένα σεντόνι. Απ’ έξω έκαναν πολύ φασαρία κάτι πιτσιρίκια. Σηκώθηκε «έχει πολύ φασαρία πρέπει να δω τι γίνεται» φόρεσε εσώρουχο (άσπρο) γιατί δεν φορούσε. (Δεν φάνηκε "κάτι" την ώρα που το φόρεσε). Και βγήκε από το δωμάτιο. Εκεί πρόσεξα ότι είχε αφήσει ένα μπουρνούζι λευκό με καλλιγραφικό μονόγραμμα από κόκκινα γράμματα (Σ Φ (ή Χ)) στο κρεβάτι μου. Όχι διπλωμένο αλλά όπως το βγάζει κάποιος. Το έπιασα και το κράτησα στα χέρια μου. Θα της το έδινα αργότερα. Ένας ακόμα λόγος να ξαναβρεθούμε.
Βγήκα έξω. Τα γύρω κτήρια ήταν παλιά χωρίς να έχουν συντηρηθεί πολύ καιρό. Περπάτησα μέχρι την παραλία. Το μεγαλύτερο τμήμα ήταν με άμμο και που και που βότσαλα. Στην άκρη είχα κάτι βραχάκια Εκεί είδα μια σουπιά Μια μικρή σουπιά Την έκανα χάζι Δεν ήθελα να την πιάσω. Έτσι όπως κινήθηκε πήγε προς κάτι πολύ μεγαλύτερο Ήταν ένα σουπιοκαλάμαρο. Είπα σε κάποιον που ήταν μαζί μου να πάει να φέρει ένα καμάκι και έφυγε τρέχοντας.
Δεν δίστασα μπήκα μέσα στη θάλασσα πλησίασα σιγά σιγά Με είδε και μου πέταξε αρχικά μελάνι δεν την έχασα Πλησιάζοντας μου πέταξε νερό Πάλι δεν το έχασα και την άρπαξα και για να μην με δαγκώσεις την πέταξα πολύ γρήγορα προς την ακτή Έπεσα ανάμεσα στα βράχια δίπλα σε ένα δρομάκι μέσα σε νερό Ήταν σκοτεινά Ανέβηκα εκεί και προσπάθησα να πιάσω το σουπιοκαλάμαρο με ψηλάφηση. Έπιασα κάτι σαν πόδια χταποδιού αλλά χωρίς βεντούζες αισθάνθηκα κίνδυνο και τα άφησα. Συνέχισα να κοιτάω πλέον που είναι το σουπιοκαλάμαρο αλλά χωρίς να μπαίνω στη / στις λιμνούλες Κάτι μου έλεγε ΟΧΙ και το ακολουθούσα. Εκεί που έψαχνα εμφανίστηκε ένα τύπος που είχε ένα μικρό πολυβόλο Άρχισε να μου ρίχνει Οι σφαίρες δεν με άγγιζαν Τον άρπαξα και τον πέταξα μέσα στο νερό ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ κάτι τον άρπαξε και χάθηκε. Πέταξα και το όπλο του μέσα στο νερό. Μετά σκέφτηκα ότι ίσως έπρεπε να το κρατούσα αλλά ΔΕΝ έμπαινα στο νερό. Εμφανίσθηκε και αυτός που είχα στείλει για το καμάκι Μου είπε ότι δεν βρήκε. Του απάντησα ότι τώρα ψάχνουμε να βρούμε αν έχουν χαθεί άτομα από την περιοχή Φτάσαμε ακολουθώντας το δρόμο, σε κάτι που ήταν κάποια σκυλόσπιτα και κάτι τρύπες – μικρές σπηλιές Κοίταξα μέσα και είδα ένα μεγαλόσωμο λευκό σκυλί που ήταν ξαπλωμένο και πολλά κουτάβια Με πλησίασε ένα θηλυκό Μπόξερ. Δεν φοβήθηκα δεν είχε άγριες διαθέσεις μου έδειξε κι άλλα κουτάβια που ήταν τυλιγμένα σε κουβερτούλες Εκεί πρόσεξα μια όμορφη κοπέλα Πλησίασα να την ρωτήσω για εξαφανισμένους. Με κοίταξε και έκανε πως έσκαβε στην άμμο με το ένα χέρι. Σταματώντας πρόσεξα ότι έμοιαζε το χέρι αυτό σαν να έχει κάτι. Κάτι σαν να είχε περάσει κάποια ασθένεια ίσως χτύπημα και φαινόταν σαν λίγο παραμορφωμένο. Με κοίταξε και μου είπε Εσύ μου κάνεις και με πλησίασε για να με φιλήσει. Την σταμάτησα Της είπα ότι εγώ ανήκω αλλού Σε άλλον άνθρωπο και δεν μου αρέσει το διπλό παιχνίδι. Μου απάντησε ότι το ξέρει και δεν έχει σημασία Της απάντησα ότι για μένα είχε. Και δεν θα προχωρούσα. Χαμογέλασε και πήγε να κάτσει σε ένα τραπεζάκι Κάποιος μπήκε στο δρόμο μας (Εμένα και του τύπου που ήταν μαζί μου) Η κοπέλα αυτή είχε ήδη κάτσει Τον κοίταξα στα μάτια Κατάματα Του είπα μέριασε γιατί πρέπει να μιλήσω με την κοπέλα. Το είπα καθαρά Μέριασε. Κάτσαμε απέναντι από την κοπέλα Την ώρα που της εξηγούσα τι έγινε στις λιμνούλες και αν εξαφανίσθηκαν άλλοι άνθρωποι από την περιοχή. Χαμογέλασε Είπε Όχι μην ανησυχείς και ουσιαστικά «άρπαξε» -τράβηξε αυτόν που ήταν μαζί μου (δεν ξέρω με ποιο τρόπο) και άρχισε να τον φυλάει. Αρχικά ο τύπος ήθελε μετά άρχισε να έχει κάποια αντίσταση.
Ήταν η ώρα να γυρίσω πίσω Η "Σ" περίμενε Ξεκίνησα να γυρίσω ήξερα ότι η "Σ" ήταν στο δωμάτιο μου. Πέρασα τις λιμνούλες...... (τέλος)

Αυτό ήταν Λίγο μεγάλη ιστορία.

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2004, 17:41:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

...για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2004, 11:03:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το όνειρο αυτό έχει σίγουρα κάποια συνέχεια, όταν τη δεις θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να την μάθουμε...

Γενικά μην περνάς λιμνούλες, κάτσε δίπλα τους

...για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2004, 21:51:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το λοιπόν άν όλα αυτά που λές ήταν με την σειρά του ονείρου μια
εκδοχή ερμηνείας θα ήταν.
********************************************************
Το γυμναστήριο είναι το μέρος που πρέπει να αποκτήσεις δύναμη.
δείχνει μια δοκιμασία που ετοιμάζεται για να είσαι δυνατός.
Οι μεγάλες κολώνες είναι κάποιοι που στηρίζουν τους γονείς σου
Οι μικρές κολώνες είναι οι γονείς σου.
Άρα θα μπορούσε να είναι μια επιχείρηση.
Εκεί βάζεις το χεράκι σου αλλα δεν θές αλλα απο την άλλη δεν
σε χαλάει και θές να ξεφύγεις, γιατί φοβάσαι τις ευθύνες.
Η "Σ" σου θυμίζει ασυνείδητα να αφωσιοθείς στη καριέρα σου
και δείχνει οτι σκέφτεται να στηριχτείς στα πόδια σου πρώτα
βάζοντας το κεφάλι της στα πόδια σου...
Έχεις προβλεπτικότητα και ξέρεις να προστατεύεις το εαυτό σου
και η δύναμή σου δεν χάνεται με πιθανές παρεμβάσεις απο τους έξω.
Το μόνο που σε χαλάει είναι οι φόβοι σου. Που και αυτούς τους
ξέρεις. Η Σ παρόλο που έχει πάει ή θα πάει μαζί σου θέλει γάμο
και παιδιά. Αυτό την γεμίζει παραπάνω και σε αυτό έχει στρέψει την
προσοχή της. Θα ήθελε να παντρευτείτε αλλα περιμένει να αποκατασταθείς
χωρίς να αποκλείει τον εαυτό της απο την ευτυχία.

Στον δικό σου δρόμο για την ευτυχία ένα ζευγάρι ανθρώπων λένε ψέμματα
συνεχώς αλλα δεν σε αγγίζουν. Αντίθετα κάνεις μια πολύ καλή προσπάθεια
να τους "ξεμπροστιάσεις". Έχουν έναν βοηθό που δείχνει και αυτός
δυνατός. Και ΠΑΛΙ δεν μπορεί να σε αγγίξει.

Ένας φίλος σου δεν δείχνει να μπορεί να σε βοηθάει και πολύ. Είσαι
ο μόνος που μπορεί και κάνει κάποια δουλειά σε αυτά που κάνεις.

Όσο όμως έχεις την Σ σαν μια σταθερή εικόνα συμπαράστασης μια κοπέλα
που βλέπεις οτι έχετε τα ίδια κοινά την θέλεις και σε θέλει αλλα δεν
θέλεις να χάσεις την Σ επειδή προφανώς είτε είστε λογοδοσμένοι είτε
αραβωνιασμένοι ή πάτε για γάμο και δεν θές να χαλάσεις την εικόνα σου.

Πραγματικά φαίνεται να σε ανυσηχεί πιό πολύ η καριέρα σου αφού είτε
οι τύψεις είτε η περιέργια σε κάνουν να θές να ανακαλύπτεις το τί
αρνητικό μπορεί να έχεις κάνει στους ανθρώπους άθελά σου σε καιρό
αμύνης. Όπως και να έχει απο αντίδραση η κοπέλα που σε θέλει και την
θέλεις φεύγει με τον φίλο σου αυτόν που δεν φαινόταν να είναι και
πολύ βοηθητικός στις δουλειές σου.

Η "Σ" είναι η επιλογή σου αλλα όχι ο άνθρωπος που πραγματικά θές
σε κάνει να έχεις διλλήματα που σε οδηγούν σε άσχετες σκέψεις για
να το ξεχάσεις και σε ψευτοπροβλήματα.
*********************************************************

Απο τα περίπου 180-200 όνειρα έχω πέσει μέσα 100% μόνο σε 40-50
Θα έλεγα πως απο αυτά που γράφω πιο πάνω περιμένω μια λιγότερο
απο 50% επιτυχία (ξέρεις και 0 απλά η φαντασία μου τα φταίει).

Όπως και να χει να ξέρεις οτι και τα όνειρα γίνονται πραγματικότητα.
Εμένα μια κοπελιά που με φίλησε σε όνειρο τη γνώρισα έπειτα και
έγινε η κοπελιά μου...!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2004, 23:10:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.... I rest my case.....

...για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Walker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
189 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2004, 11:09:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Walker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ALOS
Σε ευχαριστώ για την ανάλυση που έκανες. Μάλλον δεν είσαι μακριά από την πραγματικότητα, γιατί στο όνειρο υπάρχουν στοιχεία που προέρχονται από τον χώρο της επιθυμίας ή του φόβου. Πάντως εκείνο ου θάθελα να πω είναι ότι, πολλά σημεία του ονείρου από την ώρα που το είδα, έχουν πραγματοποιηθεί Είναι ακόμα σε εξέλιξη σημεία που το παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον. Και πάλι σε ευχαριστώ και θα σε ενημερώσω για το αποτέλεσμα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2004, 13:04:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ενδιαφέρον το διαπιστώσαμε όλοι.....

.... την κατάληξη δεν βλέπουμε....

ή μήπως?....

...για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Walker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
189 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2004, 02:46:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Walker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχει περάσει αρκετός καιρός, από την ημέρα που είδα αυτό το όνειρο. Ακόμα συνεχίζει να είναι σε εξέλιξη. Έχουν αλλάξει κάποια στοιχεία, που είναι αλλαγές που προέρχονται από την δύναμη της επιθυμίας σε σχέση με την πραγματικότητα. Την πραγματικότητα που ζούμε.

"Δεν θέλω να πληγώσω Δεν θέλω να πληγωθώ.
Γιατί ο καθένας έχει να κάνει την δικιά του διαδρομή
Μα αν το χρειαστείς, θάμαι εκεί, όπως πραγματικά το θέλεις"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2004, 14:28:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μεγάλη μπουκιά φάε.....

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Walker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
189 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2004, 14:59:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Walker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το γνωρίζω και το αποδέχομαι

"Δεν θέλω να πληγώσω Δεν θέλω να πληγωθώ.
Γιατί ο καθένας έχει να κάνει την δικιά του διαδρομή
Μα αν το χρειαστείς, θάμαι εκεί, όπως πραγματικά το θέλεις"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy