ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Λιαντίνης
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 01:49:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche
ΔpΔq>=h

Oλιγο φως και μακρυνο
σε μεγα σκοτος κι ερμο.

Δ.ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΕΙΜΟΥΝ ΕΓΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alastis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Brazil
420 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2003, 23:12:04  Εμφάνιση Προφίλ
Στο site για τον Λιαντινη παντως υπαρχει ενα θεμα με την προταση "Η Επιστροφη" στο βιβλιο του Γκεμμα σε εξι σελιδες καπου στο τελος.
Λετε να σημαινει κατι, οπως πχ να επιστρεψει αφου περασουν 6 χρονια ας πουμε???

...open minds are better minds!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2003, 01:05:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes
Mια απορια προς AVATARGR: Διέκρινα μια επιμονή να κλείσει το θέμα. Προς τί αυτή η επιμονή;

Ή θα βρούμε το δρόμο ή θα τον δημιουργήσουμεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2003, 01:39:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos
:))))

καλημερα:))

θελω να πιστευω πως δεν θα "εφευγε" χωρις να δωσει μια τεραστια μαχη εναντια σε οτι θελει να σκαψει τον λακκο της πατριδας μας και των παιδιων της που τοσο αγαπησε.

συμφωνω πως "ζει",ειναι εδω μαζι μας,συζηταμε γυρω απο το ονομα του,τα εργα του,την διδασκαλια του.

μας αφησε εργα να μελετησουμε-αποριες να ερευνησουμε.

ας γινουμε η συνεχεια του,ας μην αφησουμε την νικη σε ολους εκεινους που δεν την αξιζουν.

η νικη ειναι γεννημενη ελληνιδα-βρισκεται σε λαθος χερια.

ισως μας δινει το εναυσμα για μια δευτερη τροια ,οχι ομως με οπλα που πληγωνουν και σκοτωνουν,αλλα με γνωση ,με σοφια.

ισως ηρθε η ωρα να γινουμε δικαστες ολων των αδυναμιων μας.

ισως ηρθε η ωρα να γινουμε ενα με τον εαυτο μας.

να γνωρισουμε ποιοι ειμαστε και τι γυρευουμε.

να γινουμε επιτελους οι ΕΛΛΗΝΕς και οι ΕΛΛΗΝΙΔΕς που ονειρευτηκε.

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LOGOS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


149 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2003, 19:13:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LOGOS
Το να ασχολείται κανείς με τα βιβλία και το έργο κάποιου ανθρώπου σίγουρα μπορεί να είναι πολύ ωφέλιμο και εποικοδομητικό για τον ίδιο τον αναζητητή.Το να μιλάμε όμως για έναν καθηγητή ορμώμενοι όχι απο το έργο που παρουσίασε εν ζωή αλλά εστιασμένοι στην εξαφάνιση του νομίζω οτι έτσι κοιτούμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος.Πολλοί κακοπροαίρετοι κοιτώντας αυτή μας τη στάση θα μπορούσαν να χαρακτηρίσουν ως εμπορικό τρίκ την όλη εξαφάνιση για να πουληθούν περισσότερα βιβλία.Είτε ο Λιαντίνης είναι πεθαμένος είτε απλά εξαφανισμένος αυτό δε μπορεί να έχει καμμιά επιπλέον αξία για εμάς απο τη στιγμή που αυτή η εξαφάνιση ήταν επιλογή του.Εκτός και αν έχουμε τόσο μεγάλη ανάγκη απο μυστηριώδη φαινόμενα και συμμετέχουμε και εμείς οι ίδιοι στην δημιουργία τους.
Άν θέλουμε να αναδείξουμε την αξία μας ώς Έλληνες ή γενικότερα ως ανθρώπινα νοήμονα όντα δεν χρειάζεται να αναζητούμε άλλες διαστάσεις για να το κάνουμε αυτό.Εδώ μέσα σε αυτήν την χωροχρονική διάσταση μπορούμε να κάνουμε πολλά που να αποδείξουν την ανωτερότητα μας.Έχουμε μια πλούσια φιλοσοφική κληρονομιά που αυτή τη στιγμή στην άλλη άκρη της γής κάποιοι στηριζόμενοι σε αυτον τον πλούτο φτιάχνουν ιδεολογίες,ψυχοθεραπευτικά μοντέλα αλλά και διεισδύουν σε νέες τεχνολογίες.Αντί το μάτι μας να πλανάται στον ουρανό και να περιμένει τους εξωγήινους συγγενείς μας ας προσανατολιστούμε λίγο στα πιο γήινα και λίγο πιο μέσα σε εμάς.Πιστεύω ακράδαντα οτι έχουμε την καπατσοσύνη να πετύχουμε πολλά και αυτό άλλωστε το αποδεικνυούμε με αδέρφια μας που πήγαν στο εξωτερικό και διέπρεπεψαν.Ζούμε σε ένα γεωγραφικό μήκος και πλάτος που και σαν γεωλογικό ανάγλυφο αλλά και σαν κλιματολογικές συνθήκες μπορεί να πλάσει μοναδικές ευαισθησίες και ταλέντα μέσα μας.Άν όλα αυτά τα παραγκωνίζουμε και αναζητούμε την ανωτερότητα μας σε άλλους αστέρες φοβάμαι οτι κάποιοι θα θεωρήσουν ως απόδειξη της εξωγηίνης καταγωγής μας το ότι συμπεριφερόμαστε σαν ΟΥΦΟ.
Συγνώμη αν φαίνομαι κάπως επικριτικός αλλά νιώθω οτι χρησιμοποιούμε πολύ το υπερπέραν για να αναδείξουμε την αξία μας και τελικά ξεχνάμε οτι ζούμε εδώ και τώρα και θα μπορούσαμε ήδη να δείξουμε την μοναδικότητα μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2003, 02:17:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn
quote:
Το να ασχολείται κανείς με τα βιβλία και το έργο κάποιου ανθρώπου σίγουρα μπορεί να είναι πολύ ωφέλιμο και εποικοδομητικό για τον ίδιο τον αναζητητή.Το να μιλάμε όμως για έναν καθηγητή ορμώμενοι όχι απο το έργο που παρουσίασε εν ζωή αλλά εστιασμένοι στην εξαφάνιση του νομίζω οτι έτσι κοιτούμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος.Πολλοί κακοπροαίρετοι κοιτώντας αυτή μας τη στάση θα μπορούσαν να χαρακτηρίσουν ως εμπορικό τρίκ την όλη εξαφάνιση για να πουληθούν περισσότερα βιβλία.Είτε ο Λιαντίνης είναι πεθαμένος είτε απλά εξαφανισμένος αυτό δε μπορεί να έχει καμμιά επιπλέον αξία για εμάς απο τη στιγμή που αυτή η εξαφάνιση ήταν επιλογή του.Εκτός και αν έχουμε τόσο μεγάλη ανάγκη απο μυστηριώδη φαινόμενα και συμμετέχουμε και εμείς οι ίδιοι στην δημιουργία τους.
Άν θέλουμε να αναδείξουμε την αξία μας ώς Έλληνες ή γενικότερα ως ανθρώπινα νοήμονα όντα δεν χρειάζεται να αναζητούμε άλλες διαστάσεις για να το κάνουμε αυτό.Εδώ μέσα σε αυτήν την χωροχρονική διάσταση μπορούμε να κάνουμε πολλά που να αποδείξουν την ανωτερότητα μας.Έχουμε μια πλούσια φιλοσοφική κληρονομιά που αυτή τη στιγμή στην άλλη άκρη της γής κάποιοι στηριζόμενοι σε αυτον τον πλούτο φτιάχνουν ιδεολογίες,ψυχοθεραπευτικά μοντέλα αλλά και διεισδύουν σε νέες τεχνολογίες.Αντί το μάτι μας να πλανάται στον ουρανό και να περιμένει τους εξωγήινους συγγενείς μας ας προσανατολιστούμε λίγο στα πιο γήινα και λίγο πιο μέσα σε εμάς.Πιστεύω ακράδαντα οτι έχουμε την καπατσοσύνη να πετύχουμε πολλά και αυτό άλλωστε το αποδεικνυούμε με αδέρφια μας που πήγαν στο εξωτερικό και διέπρεπεψαν.Ζούμε σε ένα γεωγραφικό μήκος και πλάτος που και σαν γεωλογικό ανάγλυφο αλλά και σαν κλιματολογικές συνθήκες μπορεί να πλάσει μοναδικές ευαισθησίες και ταλέντα μέσα μας.Άν όλα αυτά τα παραγκωνίζουμε και αναζητούμε την ανωτερότητα μας σε άλλους αστέρες φοβάμαι οτι κάποιοι θα θεωρήσουν ως απόδειξη της εξωγηίνης καταγωγής μας το ότι συμπεριφερόμαστε σαν ΟΥΦΟ.
Συγνώμη αν φαίνομαι κάπως επικριτικός αλλά νιώθω οτι χρησιμοποιούμε πολύ το υπερπέραν για να αναδείξουμε την αξία μας και τελικά ξεχνάμε οτι ζούμε εδώ και τώρα και θα μπορούσαμε ήδη να δείξουμε την μοναδικότητα μας.


Καιρό είχα να διαβάσω μια τόσο μεστή άποψη. Μπράβο σου φίλε LOGOS.

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
waveroma
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2003, 05:18:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους waveroma
ΠΟΙΑ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΤΟΥ ΣΤΟΝ ΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑΟΥ & ΠΩΣ ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΩΘΗΣΑΝ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alastis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Brazil
420 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2003, 12:56:04  Εμφάνιση Προφίλ
Θα μπορουσες να μας πεις το τι ειπαν ωστε να το συζητησουμε???


...open minds are better minds!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

waveroma
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2003, 21:21:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους waveroma
Το τί είπαν στον ALPHA Χατζηνικολαου & η γυναικα του Λιαντινη (μια περιληψη τελος παντων) βρισκεται στο:
www.liantinis.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LOGOS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


149 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2003, 17:18:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LOGOS
Παρακολούθησα την συνέντευξη της κυριας Λιαντίνη και επιβεβαιώθηκε η πεποίθηση που είχα ούτως ή άλλως μέσα μου.Ο άνθρωπος ήταν ένας ευαίθσητος ρομαντικός ποιητής που έζησε με πνευματικό (κουλτουριάρικο ακόμα πιο λαικά) τρόπο και ήθελα με έναν εξίσου ποιητικά συμβολικό τρόπο να αποσυρθεί απο τον κόσμο και ενδεχομένως απο τη ζωή.Όλα αυτά περί ανώτερης γνώσης και ανάμειξης του στην Ομάδα Ε διαψεύστηκαν και απο τη γυναίκα του η οποία μίλησε και κάπως πιεραγμένη και για το σάιτ του Λιαντίνη.Άς αφήσουμε τρον άνθρωπο ήσυχο και ας μην μεταμορφώνουμε τα άκακα ιγκουάνα σε δεινόσαυρους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2003, 18:00:26  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Oannes ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
Mια απορια προς AVATARGR: Διέκρινα μια επιμονή να κλείσει το θέμα. Προς τί αυτή η επιμονή;

ΜΑΛΛΟΝ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ.
ΑΝΑΦΕΡΩ ΛΟΙΠΟΝ ....
quote:
FILE ORFEA GIATI NA MHN APANDAME SE ENA FORUM ??????
EXALOU GIA AYTO TON LOGO O FILOS Wolffaced ANOIXE AYTO TO THEMA.
EKTOS KAI EAN KLEIDOTHEI TO FORUM AYTO.
POU DEN NOMIZW PWS EINAI SWSTO.
quote:
ΔΙΑΙΩΝΙΖΕΤΑΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΠΩΣ ΟΠΩΣ ΣΕΜΝΑ ΕΖΗΣΕ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΤΣΙ ΣΕΜΝΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΚΑΝΕ.

ΦΙΛΗ ΒΑΛΙΑ ΚΑΙ ΦΙΛΕ dimindy ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΩΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΑΡΑΦΙΛΟΛΟΓΙΕΣ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΤΟΥ.

ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΠΩΣ ΕΑΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΚΑΠΟΥ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ????????????????

ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ...


quote:
ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΒΑΛΙΑ ΤΑΥΤΙΖΟΜΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ.
ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΣΕΛΓΕΙΑ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΗΘΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ.
ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΧΕ ΠΡΟΧΩΡΗΣΗ ΠΟΛΥ.....

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ ΕΔΩ.


ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΕΑΝ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΜΝΗΜΗ ΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΑΕΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΓΝΩΣΗΣ ΝΑ ΜΗΝ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΠΕΡΙ ΟΜΑΔΑΣ "Ε", ΠΩΣ ΠΑΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΕΥΤΡΑΠΕΛΑ.....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 09:16:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes
quote:
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ ΕΔΩ.

Μα αυτό είναι μεταγενέστερο, νομίζω...


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 16:09:35  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Oannes ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΑ???....

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ

quote:
ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΒΑΛΙΑ ΤΑΥΤΙΖΟΜΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ.
ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΣΕΛΓΕΙΑ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΗΘΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ.
ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΧΕ ΠΡΟΧΩΡΗΣΗ ΠΟΛΥ.....

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ ΕΔΩ.


ΔΕΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΜΟΥ ΟΛΟΚΛΗΡΟΜΕΝΗ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΘΕΤΩ.

TO NA ΠΑΡΑΘΕΣΟΥΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ ΣΥΜΦΟΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ ΝΑΙ , ΑΛΛΑ ΤΟ ΝΑ ΛΕΜΕ ΕΙΝΑΙ ΖΩΝΤΑΝΟΣ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΒΙΒΛΙΑ Ε ΑΥΤΟ ΠΑΕΙ ΠΟΛΥ ........
ΑΣ ΤΟΝ ΣΕΒΑΣΤΟΥΜΕ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangewonderer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


133 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 05:39:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangewonderer
ΚΑΠΟΤΕ ΘΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 22:22:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche
quote:

ΚΑΠΟΤΕ ΘΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.




την ξερουμε την αληθεια στην διδασκαλια του ειναι...
θελετε να την δουμε απο το να συζητουμε κατι σχεδον αχρηστο??
φιλε Αβαταρ συμφωνω με οσα παρεθεσες...

ΕΝΑΣ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΧΑΝΕΙ
ΜΑ ΟΠΟΙΟΣ ΚΕΡΔΙΣΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΙΚΗΤΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 08:16:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
ΕΙΔΑΤΕ ΤΗΝ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΗΣ ΣΥΖΥΓΟΥ ΤΟΥ ?
ΤΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΤΕΛΙΚΑ ?
ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ Ο ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ ΠΕΘΑΝΕ ΜΟΝΟ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΚΟΣΜΙΚΗ ΤΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑ,ΕΝΝΟΩ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΟΥΤΕ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ ΟΥΤΕ ΠΟΥΘΕΝΑ.ΟΜΩΣ ΘΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 13:04:46  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΙΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ryche ΕΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ ΝΑΙ.
ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΕΑΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ ΚΑΙ ΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ Ε ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΙΜΑ ΑΥΤΟ, ΤΟ ΕΡΓΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΦΗΣΕΙ Ο ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2003, 10:39:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos
καλημερα:)

θα συμφωνησω απολυτα με avatar και ryche.

επισης κατι που δεν διαβασα στο τοπικ ,ειναι το πραγματικο επωνυμο του καθηγητη:)

ειναι δημητριος νικολακακης,το λιαντινης προηλθε απο την περιοχη που γεννηθηκε-εζησε? και μεγαλωσε?

αν μπορειτε να το επιβεβαιωσετε θα ηταν χρησιμο (απο την αποψη του να παρουμε μια ιδεα πως πολλα δεν γνωριζουμε),σας ευχαριστω

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Edited by - manos on 20/10/2003 10:55:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2003, 17:25:50  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΑΝΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΠΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΤΟ ΕΠΙΘΕΤΟ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΝΙΚΟΛΑΚΑΚΗΣ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ.
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΕΑΝ ΗΤΑΝ TO ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ Η ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΤΟΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dante
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2003, 23:15:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dante
Επειδή τυγχάνει να ξέρω κάποια πράγματα για τον Λιαντίνη, σας πληροφορώ. Το πατρώνυμό του ήταν Νικολακάκος (και όχι Νικολακάκης). Το άλλαξε σε "Λιαντίνης" το 1975 γιατί κατάγεται(γεννήθηκε) από το χωριό Λιαντίνα Λακωνίας. Ένα μικρό χωριό στους πρόποδες του Ταυγέτου. Βουνό όπου και επέλεξε να αφανισθεί ("αφανίζομαι όρθιος") την 1η Ιουνίου του 1998.
Κανείς δεν τον είδε από τότε νεκρό ή ζωντανό αν και έχουν γίνει από τότε αρκετές προσπάθειες εντοπισμού του. Προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν θα βρεθεί ποτέ ("το σώμα του νεκρού δεν θα το δει ανθρώπου μάτι").
Περισότερο όμως ενδιαφέρον έχουν αυτά που είπε και έγραψε για τον Έρωτα, τον Θάνατο και την Έλλάδα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 00:29:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos
Dante καταρχας καλωςηρθες:)))))))))

σε ευχαριστουμε:))))))

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

υ.γ θα σε ρωτησω κατι ,αν γνωριζεις και θελεις απαντας :)υπαρχει αλλος δρομος προς τον ταυγετο ,εκτος απο αυτον που περναει μεσα απο την πολη???:)

συγχωρεσε με που ρωταω ,υπαρχει λογος,τι εννοω αφου ξερεις το επωνυμο του,που οντως ειναι και το σωστο,θα πρεπει να εισαι απο την σπαρτη,οπου εχω αρκετους γνωστους:)))

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariam52
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 03:55:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariam52
Mano...υπάρχει δρόμος ο οποίος περνάει έξω από τη Μεγαλόπολη και ανεβαίνει στον Ταϋγετο από τις Πηγές του Ευρώτα...περνάς τα χωριά Λογκανίκος και Γεωργίτσι που βρίσκονται πάνω στον Ταϋγετο στη Βόρεια Λακωνία και στη συνέχεια κατεβαίνεις στην κοιλάδα για να πάρεις το δρόμο προς την Σπάρτη. Είναι μια πολύ μαγευτική διαδρομή, χρειάζεται όμως προσοχή γιατί ο δρόμος σε ορισμένα σημεία δεν είναι πολύ καλός.

Μαρία

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Italy
80 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 04:12:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ
Αυτος ο ανθρωπος δεν ηταν κατι το ιδιαιτερο,διαλεξε και εγινε ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΣ,διαλεξε να μαθει,καταφερε να σκεφτει με ανοιχτο μυαλο και να μην προσπαθει να εξηγει οτιδηποτε εβλεπε γυρο του επιστημονικα!Ενας θνητος,ελεγαν καποιοι σοφοι θα μπορει να γινει μυημενος και να ζησει μαζι με τους Θεους μονο εαν μαθει τα οσα ξερουν οι Θεοι.Το ονομα του ειναι Δημητρης Νικολακάκος,το ονομα Λιαντινης το πηρε απο το μερος που μεγαλωσε,ενα χωριουδακι που βρισκετε στον Ταυγετο!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 06:47:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos
:)))))))))))))))))))))))

να ειστε παντα καλα,σας ευχαριστω:)))))))))

πανεμορφα ,πιστευω πως ξεκινησε σωστα η αναζητηση ,μαθαμε μερικα για την περιοχη με την θαυμασια διαδρομη της(βεβαια λιγουλακι χρονοβορα?μακρινη?,αν κανω λαθος σε παρακαλω διορθωσε με μαρια),που καταληγει στην λαμπερη σπαρτη και στο ισχυρο βουνο της, που πολυ ευστοχα μας παρουσιασες,μαθαμε το πραγματικο πατρωνυμο του καθηγητη που μας αναφερε ο Dante :)))))))))))))))))))))))))))

μενει να ερευνησουμε το εργο του ,για να "συλλαβουμε" και να κατανοησουμε τα μηνυματα του:))))))))))))))))

προμηθεα ,ο χρονος θα δειξει ,αν αυτο που αναφερες ισχυει,προσωπικα πιστευω πως η γνωση τον διαλεξε.

βημα βημα ,μαζι θα κατανοησουμε το μεγαλειο της υπαρξης ενος ανθρωπου ,που προσπαθησε να εμφυσησει εναν αλλο ανεμο στα δικα μας μονοπατια.

σας ευχαριστω παιδια που ειστε διπλα μου

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Edited by - manos on 24/10/2003 06:50:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariam52
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 22:39:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariam52
Mano...είναι περίπου 1 ώρα η διαδρομή από την Τρίπολη μέχρι να κατεβείς στους πρόποδες του Ταϋγέτου και άλλα 40' μέχρι τη Σπάρτη...αν θυμάμαι καλά γιατί έχω πολύ καιρό να κάνω τη διαδρομή αυτή.

Μαρία

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 22:55:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos
σε ευχαριστουμε μαρια :)))))))))))))))))))

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 23:24:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos
παιδια ,μελετησα τα αποσπασματα απο το βιβλιο του ξανα και ξανα ,θα σας φανει υπερβολικο αν σας πω οτι αισθανθηκα πραγματα που δεν μπορω με τιποτα αυτην την στιγμη να περιγραψω?

η καθε παραγραφος ειναι δεος,η καθε προταση ειναι...

ενιωσα απειρα πολλα ομορφα πραγματα,παραλληλα ενιωσα τοσο λιγος ,τοσο κενος ,τοσο ανημπορος

ενιωσα...το δυσκολο τωρα ειναι να εξακολουθησω να νιωθω

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dante
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2003, 00:55:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dante
Καλώς τονε και ας αργησε.
Έτσι είναι, με τον Λιαντίνη δεν μαθαίνεις μόνο, κυρίως νιώθεις...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dante
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2003, 11:50:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dante
Δείτε αυτό http://liantinis.gr/bvnews/news.shtml?nid=47
Έχει πολύ ενδιαφέρον. Τι να σημαίνει άραγε?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dante
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 12:05:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dante
Πάντως σίγουρα δεν σημαίνει ότι ανήκει στην ομάδα Ε (ποιά είναι αυτή;) όπως λένε κάποιοι άσχετοι με το θέμα.
Ο Λιαντίνης πορευτηκε μόνος στη ζωή, όπως και κάθε γνήσιος στοχαστής.

____________________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy