ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Ο "αόρατος" άνθρωπος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2004, 08:13:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωρες ώρες έχω την αισθηση οτι είμαι αόρατη ..... Σας έχει συμβεί ποτέ αυτό ? Να είσαι μέσα σε κόσμο, να μιλάς κι όμως οι απαντήσεις που παίρνεις να είναι μηχανικές και μέσα στα πλαίσια μιας τυπικής ευγένειας.... Ευτυχώς, αυτό δεν είναι μόνιμη κατάσταση (μάλλον το αντίθετο θα έλεγα) γιατί θα είχα αρχίσει να υποψιάζομαι ότι κάτι δεν πάει καλά με μένα την ίδια και τον τρόπο που εγώ επικοινωνώ με τους άλλους. Ή με το είδος των απόψεων που εκφράζω.... Δεν ξέρω γιατί γίνεται αυτό, αλλά εκείνη την ώρα νιώθω πιο μόνη από ποτέ... Η καθαρή μοναξιά δεν μ' ενοχλεί, ξέρετε του τύπου μόνη τρώω, μόνη κοιμάμαι, μόνη πάω στη δουλειά και μόνη γυρίζω... Αλλά να είσαι σ' ένα μέρος που εσύ διάλεξες για να ανοίξεις και μοιραστείς κάποια πράγματα και να γίνεσαι ο αόρατος άνθρωπος μου φάνηκε κάπως περίεργο... Ξαναρωτάω λοιπόν, συμβαίνει και σε άλλους?

...για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος...

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2004, 11:43:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή galadriel, λες
quote:
Να είσαι μέσα σε κόσμο, να μιλάς κι όμως οι απαντήσεις που παίρνεις να είναι μηχανικές και μέσα στα πλαίσια μιας τυπικής ευγένειας....
Εννοείς ότι σε αυτήν την περίπτωση παρατηρείς τους άλλους μέσα από κάποια "αποστασιοποίηση" κι έχεις τη δυνατότητα να παρατηρείς τις συμπεριφορές τους, χωρίς να επεμβαίνει η προσωπική ταύτιση;

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2004, 13:30:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι, την ξέρω αυτή την αίσθηση που λες.... σ'αυτή την περίπτωση εγώ είμαι που απαντάω μηχανικά, αλλά το εγώ μου είναι αποστασιοποιημένο.
Εδώ μιλάω για το ακριβώς ανάποδο.... να είσαι μέσα στα πράγματα και να σε αντιμετωπίζουν οι άλλοι σαν να μην είσαι εκεί... να σου μιλάνε τόσο όσο είναι απολύτως αναγκαίο και να μην σου δίνουν παραπάνω σημασία.... ακριβώς σαν ήσουν ένας αόρατος άνθρωπος του οποίου τη φωνή ακούν και από κεκτημένη ταχύτητα απαντούν κάτι, αλλά στρίβοντας το κεφάλι τους ανακαλύπτουν πως δεν είναι κανείς εκεί... κι έτσι συνεχίζουν ό,τι έκαναν και πριν... Δεν ξέρω, η αλήθεια είναι πως δεν μου συμβαίνει συχνά, αλλά είναι ανατριχιαστικό σαν αίσθηση...

...για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2004, 13:40:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα καταλαβαίνω τί λες.

Αυτό μου συμβαίνει κάθε φορά που επιθυμώ να με "προσέξουν". Λες και το κάνουν επίτηδες.
Και το καταλαβαίνω μετά ότι "ήθελα να με προσέξουν". Ποτέ εκείνη την ώρα.

Στην πορεία δοκίμασα να μην το "προσπαθώ" και διαπίστωσα, μετά από χρόνο, ότι μόνο τότε "πραγματικά με πρόσεχαν".

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

abused
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2004, 17:38:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους abused  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστιχώς το έχω νιώσει και εγώ.. Ακριβώς νιώθω πολύ πιο μόνος απο ποτέ.. μαλιστά εγώ το καταλαβαίνω και αποστασιοποιούμαι.. χάνομαι.. νιώθω τόσο θλήψη όταν συμβαίνει.. είναι σαν να χάνω την όρεξη για ζωή..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

semina
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
631 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2004, 20:16:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους semina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ..Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΑΙΣΘΗΣΗ..ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΜΗΧΑΝΙΚΑ Ή ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΑΚΟΥΝΕ..ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΑΝΟΙΧΤΕΙΣ..ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΑΝΤΙΔΡΑΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΜΙΛΑΩ.. ΝΑ ΑΠΟΞΕΝΩΝΟΜΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΕΓΚΑΤΑΛΕΛΕΙΜΕΝΗ..ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ,ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΤΟΜΑ ΤΟΥ ΣΥΓΓΕΝΙΚΟΥ ΜΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ,ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΟΙ ΑΚΡΟΑΤΕΣ ΟΣΟ ΕΓΩ..
ΦΙΛΙΚΑ,
ΣΕΜΙΝΑ

ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣ,ΚΑΝΕΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΟΥΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2004, 20:35:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τουλάχιστον τώρα ξέρω ότι δεν το παθαίνω μόνο εγω.... Σας ευχαριστώ όλους σας που απαντάτε γιατί κάπως έτσι λύνονται κάποιες απορίες που αλλιώς μπορεί να μας κάνουν να νιώθουμε άσχημα. Δεν έχω παρατηρήσει να συμβαίνει αυτό Στέφανε όταν θέλω να με "προσέξουν" γιατί συνήθως αυτό γίνεται ακόμα κι όταν δεν το θέλω... αλλά για αυτό το λόγο κιόλας μου έκανε εντύπωση....
Θα 'θελα όμως να βγάλω μια άκρη του γιατί συμβαίνει κάτι τέτοιο...
Περιμένω προτάσεις...
Σεμινάκι, ευχαριστώ (ξέρεις εσύ)

...για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

semina
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
631 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2004, 20:44:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους semina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ??..ΓΙΑΤΙ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΝΑΡΚΙΣΣΟΙ!!!!ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ...ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΙΤΙΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΑΩ 'Η ΤΟΥ ΔΕΝ ΣΟΥ ΔΙΝΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ!!ΑΚΟΜΗ,ΣΚΕΨΟΥ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΥΝ..ΠΟΛΛΕΣ ΑΣΧΟΛΙΕΣ,ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΚΤΛ ΟΠΟΤΕ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΙΑΘΕΣΟΥΝ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟΝ ΘΕΩΡΟΥΝ ΠΟΛΥΤΙΜΟ..ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ(ΕΣΤΩ ΛΙΓΟ!)
ΠΑΡΑΚΑΛΩ..ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.
ΦΙΛΙΚΑ,
ΣΕΜΙΝΑ

ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣ,ΚΑΝΕΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΟΥΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2004, 04:04:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ωρες ώρες έχω την αισθηση οτι είμαι αόρατη ..... Σας έχει συμβεί ποτέ αυτό ? Να είσαι μέσα σε κόσμο, να μιλάς κι όμως οι απαντήσεις που παίρνεις να είναι μηχανικές και μέσα στα πλαίσια μιας τυπικής ευγένειας.... Ευτυχώς, αυτό δεν είναι μόνιμη κατάσταση (μάλλον το αντίθετο θα έλεγα) γιατί θα είχα αρχίσει να υποψιάζομαι ότι κάτι δεν πάει καλά με μένα την ίδια και τον τρόπο που εγώ επικοινωνώ με τους άλλους. Ή με το είδος των απόψεων που εκφράζω.... Δεν ξέρω γιατί γίνεται αυτό, αλλά εκείνη την ώρα νιώθω πιο μόνη από ποτέ... Η καθαρή μοναξιά δεν μ' ενοχλεί, ξέρετε του τύπου μόνη τρώω, μόνη κοιμάμαι, μόνη πάω στη δουλειά και μόνη γυρίζω... Αλλά να είσαι σ' ένα μέρος που εσύ διάλεξες για να ανοίξεις και μοιραστείς κάποια πράγματα και να γίνεσαι ο αόρατος άνθρωπος μου φάνηκε κάπως περίεργο... Ξαναρωτάω λοιπόν, συμβαίνει και σε άλλους?

...για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος...


...Galadriel...σκεφτηκες μηπως...δεν γινομαστε εμεις οι αορατοι....μα ειναι μιαν αλλη πραγματιοτητα που μας μετακινει...με διαφορετικη ταχυτητα...απο τους αλλους...; λες και φτανεις πρινκαι περιμενεις παλι εσενα να περασεις απο απεναντι...ενακατι..
εχει τυχει να διαπερασει το βλεμμα μου ατομα αδιαφορα/περαστικα-
...μα ξερεις-η κενοτητα σαν περπατανε..ωσαν σαρκια..δεν δηλωνει την οπωσδηποτε δικη σου αορατοτητα...:)
αν κα υπαρχει και τουτη...σαν τη θεσεις σε λειτουργια..(καμμια σχεση με την εκεινη μπερτα του Χαρυ..)

Ειναι η κενοτητα... που επιβιωνει....κι εσυ απλα, μολις εχεις καταφερει να συλλαβεις με τον...γυμνο...οφθαλμο..//
σκεψου πως αυτο γινεται εντονοτερο...σαν εχει και αφγερα..
παρατηρησε πσο αορατη μπορεινα γινεις..σαν χαθεις παρατηρωντας τους ανθρωπους ..ενω βρισκεσαι σε εν κινησει λεωφορειο...
αορατοτητα η χασιμο μεσα στην....κινηση του τιποτε στο χρονο της ρουτινας...


ας παω για υπνο...χαρηκα που εθεσες τετοια ροη-
ωραιο θεμα...καλως ηρθες εσωτερικοτερα:)

ΑΤΜΑ


"...σαν ακουσεις αγερα,
ειναι η γαληνη
που βρυκολακκιασε.."Ο.Ε.



clickonmebabe..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2004, 08:56:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφέρουσα οπτική ATMA.... δεν είχα σκεφτεί αυτή την εκδοχή. Ισως και υποσυνείδητα ενεργοποιώ την "μπερτα".... Δεν θα μου έκανε εντύπωση... έτσι γίνονται συνήθως τα βήματα μου στην εσώτερη αναζήτηση.. Πρώτα το υποσυνείδητο ενεργοποιεί μια λειτουργία και μετά ψάχνω να βρω γιατί συμβαίνει. Αυτό που δεν μου κολλάει όμως με την πιο πάνω οπτική είναι ότι δεν μου συμβαίνει όταν περπατάω ανάμεσα στο πλήθος, αλλά μέσα σε μια συνειδητή επιλογή του βρίσκομαι ανάμεσα σε συγκεκριμένους ανθρωπους (όχι βέβαια πάντα τους ίδιους) και μιλάμε για συγκεκριμένα θέματα, καλή ώρα όπως όταν βρισκόμαστε όλοι εδώ....


Ο αέρας πάλι ειδικά σε μένα ξυπνάει ας το πούμε "ικανότητες" που πραγματικά με εντυπωσιάζουν, λες και γίνομαι ένα μαζί του...


και παραφράζοντας τον ποιητή:
δεν είναι αγέρας αυτός, δεν είναι αχός
ανθρώπινος. Ακούγεται να φτάνει
σαν τελευταία κραυγή, στα βάθη της νυχτός
κάποιου πόχει πεθάνει..

Να'στε όλοι καλά


...για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

abused
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2004, 00:01:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους abused  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρα λοιπόν τι φταίει .. η εγωπάθεια ή ο περιθωριοπισμός που εμείς οι ίδιοι υποβάλουμε τους εαυτούς μας? Είναι αμυντικός μηχανισμός ή μήπως είναι αρχή του μη ελέγχου της ζωής μας.. ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2004, 17:15:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε/η abused, το μήνυμα σου ήταν λίγο συμπυκνωμένο σε νοήματα, αλλά θα προσπαθήσω να απαντήσω . Αν εχω καταλαβει κάπου λάθος περιμένω σε επόμενο post να το διορθώσουμε..

Λοιπόν : ας πάρουμε για αρχή την εγωπάθεια δεν μπορεί να είσαι εγωπαθής και να βιώνεις εμπειρίες αορατότητας, εξ ορισμού αποκλείει το ένα το άλλο. Οταν το πάθος επικεντρώνεται στον εαυτό μας σπάνια βλέπουμε τι κάνουν οι άλλοι, ίσα ίσα που νομίζουμε ότι είμαστε και ορατοί απ'όλους....

Τώρα στο θέμα της περιθωριοποιήσης : βρίσκεται στον αντίποδα της εγωπάθειας... ο άνθρωπος που αφήνεται να περιθωριοποιηθεί δεν ενδιαφέρεται για το αν είναι ορατός από τους άλλους, αφού στην ουσία δεν είναι ορατός από τον εαυτό του.... Εδώ βέβαια οφείλω να διευκρινήσω πως δεν βάζω σ' αυτήν την κατηγορία όσους αναζητώντας απαντήσεις για τον κόσμο αποξενώνονται απ'αυτόν. Μιλάω για αυτούς που αφήνουν τον εαυτό τους στο περιθώριο από κάποια αφορμή που συνήθως ούτε θυμούνται πια...

Οσο για το αν είναι αμυντικός μηχανισμός... μπορεί να συμβαίνει κι αυτό μερικές φορές, αν πράγματι καταφέρνουμε να είμαστε "αόρατοι" τις στιγμές που μας χρειάζεται είναι ένα συν για τη ζωή μας.

Εμένα όμως με απασχολεί ότι αυτό γίνεται πέρα από τη δική μας θέληση...

Οσο για τον μη έλεγχο της ζωής μας θέλεις να μου εξηγήσεις λίγο περισσότερο πως το εννοείς σε σχέση με το θέμα ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, ξέρω ότι σε ζάλισα λίγο...

...για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

abused
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2004, 23:46:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους abused  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευχαριστώ πολύ και που έκανες τον κόπο να απαντήσεις :)
Λοιπόν όντως ήταν υπερβολικά συμπικνωμένο και ασαφές..

όταν λέω εγωπάθεια ενοώ την εγωπάθεια των άλλων που δεν τουσ αφήνει να δούνε πέρα απο το μικρόκοσμο της καθημερινότητας τους:)

στο θέμα της περιθωριοποιήσης εγώ βάζου τους απόμαχους της αναζήτησης που έχασαν το ενδιαφέρον και πλέον παθητικά απλά ζουν.. 9δυστιχώς προς τα εκεί τήνω και εγώ..)

Για τον αν γίνεται χωρίς τη θέληση μας.. αυτό νομίζω εξαρτάται απο την ένοια της θέλησης. εαν θέληση είναι η εξωτερικευμένη έκφραση επιθυμιών μας τότε όχι δεν γίνεται απο δικιά μα θέληση.. αλλά αν θεωρήσουμε σαν θέληση την ανάγκη του οργανισμού για πνευματική ανάπαυλα ίσως ενδόμυχα οδηγούμαστε πως αυτή την κατάσταση.

Δε θυμάμαι ακριβώς τι ενοούσα με το μη ελεγχο της ζωής μας απλά λογικά ήθελα να πω ότι ίσως δεν μπορούμε να ελέβξουμε τις κοινωνικές μας σχέσεις όχι φυσικά με κυριαρχικό εγωιστικό τρόπο αλλα στο γεγονός ότι δεν μπορούμε ίσως απο ανασφάλεια να δείξουμε το πραγματικό μας ευατό λόγω της χαμηλής αυτοπεποίθησης..

Δεν με ζάλησες καθόλπυ.. λατρεύω την συζήτηση και ειδικά για θέματα που με αγγίζουν άμεσα... :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 03:51:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο αέρας πάλι ειδικά σε μένα ξυπνάει ας το πούμε "ικανότητες" που πραγματικά με εντυπωσιάζουν, λες και γίνομαι ένα μαζί του...


---ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΦΡΑΣΗ,Ο ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΣ ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ...:-----

"ΣΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ..ΑΓΕΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΑΛΗΝΗ ΠΟΥ ΒΡΥΚΟΛΑΚΙΑΣΕ.."


--ΕΧΩ ΝΟΙΩΣΕΙ ΑΟΡΑΤΗ ....//ΑΛΛΗ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΣΟΥ ΓΡΑΨΩ...:)




clickonmebabe..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 23:22:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη abused που δεν απάντησα αμέσως

quote:
όταν λέω εγωπάθεια ενοώ την εγωπάθεια των άλλων που δεν τουσ αφήνει να δούνε πέρα απο το μικρόκοσμο της καθημερινότητας τους:)

άρα αυτό είναι πράγματι ένας λόγος που γινόμαστε αόρατοι στα μάτια τους

quote:
στο θέμα της περιθωριοποιήσης εγώ βάζου τους απόμαχους της αναζήτησης που έχασαν το ενδιαφέρον και πλέον παθητικά απλά ζουν.. 9δυστιχώς προς τα εκεί τήνω και εγώ..)

εδώ θα διαφωνήσω στο κομμάτι που σε αφορά τουλάχιστον μια και είσαι εδώ και συζητάμε... μοιάζει με την ιστορία του Διογένη που όλοι οι σοφοί συζητούσαν το άν η κίνηση είναι φαινομενική, και ο Διογένης σηκώθηκε απλώς και περπάτησε το γύρο ....

quote:
Για τον αν γίνεται χωρίς τη θέληση μας.. αυτό νομίζω εξαρτάται απο την ένοια της θέλησης. εαν θέληση είναι η εξωτερικευμένη έκφραση επιθυμιών μας τότε όχι δεν γίνεται απο δικιά μα θέληση.. αλλά αν θεωρήσουμε σαν θέληση την ανάγκη του οργανισμού για πνευματική ανάπαυλα ίσως ενδόμυχα οδηγούμαστε πως αυτή την κατάσταση.



κάτι τέτοιο εννοούσα όταν μιλουσα για την "μπερτα"....

quote:
ίσως δεν μπορούμε να ελέβξουμε τις κοινωνικές μας σχέσεις όχι φυσικά με κυριαρχικό εγωιστικό τρόπο αλλα στο γεγονός ότι δεν μπορούμε ίσως απο ανασφάλεια να δείξουμε το πραγματικό μας ευατό λόγω της χαμηλής αυτοπεποίθησης..

τις κοινωνικες μας σχέσεις σίγουρα δεν μπορούμε να τις ελέγξουμε ανεξάρτητα από το επίπεδο αυτοπεποίθησης που διαθέτουμε... και τον πραγματικό μας εαυτό οταν δεν τον δείχνουμε δεν είναι μόνο από χαμηλή αλλά καμμιά φορά και από μάλλον υψηλή αυτοπεποίθηση. Το τελευταιο βέβαια είναι ένα είδος σνομπισμού...

Αυτό όμως που κατάλαβα από όλη αυτή την συζήτηση είναι πως πράγματι, τέτοια φαινόμενα επιλεκτικής αορατότητας υπάρχουν συχνότερα απ'ότι φανταζόμουν...


Ο "αγέρας" φιλάει τα ερημα ΑΤΜΑ όχι ο φόβος...

...για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

abused
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2004, 17:02:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους abused  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
... πάντως πιστεύω πως αν μαζεύονταν όλοι όσοι είναι αόρατοι στα μάτια των πολλών και αποτελούσαν μια ομάδα τότε η παρουσία τους και το φως τους θα τύφλωναν όλουσ αυτούς λόγω του ότι θα διαφαίνονταν η ύπαρξη της ψυχής τους..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2004, 15:00:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λες αυτό να έχει συμβεί ήδη φίλε abused και γι'αυτό μερικοί εδώ μέσα δεν βλέπουν που τους πάνε τα τέσσερα? Από την λάμψη?

...για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Walker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
189 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2004, 20:21:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Walker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το να είσαι «αόρατος / η» μέσα σε κόσμο ίσως μπορεί να είναι και ασυνείδητη επιλογή σου ή ακόμα και προ-επιλογή σου. Ίσως το πρόβλημα εντοπίζεται όταν επιθυμείς να μην είσαι «αόρατος / η» Τι ? Γιατί? Πώς ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2004, 22:13:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυσκολότερο είναι να είσαι αόρατος από το να είσαι ορατός, γι'αυτό και ο προβληματισμός....Δεν θα μου έκανε εξαρχής καμμία εντύπωση αν επιδίωκα να είμαι ορατή και αυτό δεν μπορούσε να συμβεί...

Το "πρόβλημα" μου αν το δούμε έτσι βρίσκεται σε κάποιες επιλεγμένες στιγμές.. ισως καμμιά φορά έχει σχέση με την αθωώτητα που εκπέμπει κανείς.

...για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2004, 11:31:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kι εγώ το έχω νιώσει αυτό κατα καιρους ειδικά στο παρελθόν.Να σου δώσω μια συμβουλή:να επιλέγεις προσεχτικά τους "φίλους" σου . Ξέρεις,όσο κι αν δεν το θέλουμε εππηρεαζόμαστε μερικες φορες πολύ απο τους άλλους και μερικές φορες αυτοπροσδιοριζόμαστε εξαιτίας της δικής τους στάση απέναντί μας . Ετσι μερικες φορες αν είμαστε σε μια παρέα που δεν είναι του δικού μας ... "μήκους κύμματος" μπορεί , ειδικά αν δεν έχουμε υψηλή αυτοπεποίθηση, να έχουμε μία τρομερή αίσθηση σαν αυτή που εσύ περιγράφεις . Αν βλέπεις ότι κάποιοι "δεν σε ακούν" όταν τους μιλας για θεματα που σε ενδιαφέρουν και δεν ενδιαφέρονται για αυτα , τότε βρες άτομα με τα οποία να μιλάς και για τέτοια . Μην κανεις το λαθος να νιωθεις λιγότερη επειδή απλα έτσι σε βλέπουν καποιοι οι οποίοι στην ουσία απλα δεν μπορουν να σε καταλάβουν .
Και κατι άλλο... όταν συμβαίνει κατι τέτοιο υπάρχουν 2 εκδοχές αναλόγως την προσωπικότητα : ή θασιωπήσεις ,θα κλειστείς εκείνη τη στιγμή στον εαυτό σου και θα νιωσεις "αόρατος" ,"περιθωριοποιημενος" όπως εσύ αναφέρεις και ουσιαστικά θα νιωσεις λύπη ή απο την άλλη θα τους φωνάξεις , θα τους σκουντήσεις και θα τους πεις " Μιλάω ρε! μη με γράφεις! " και θα διεκδικήσεις ότι αισθάνεσαι . Σε προκαλώ την επόμενη φορα που θα δεις ότι καποιος "δεν σε βλέπει" να αντιδράσεις καταυτόν τον τρόπο...και κοίτα τις αντιδράσεις τους. Να ξερεις επίσης ότι έτσι θα σε εκτιμήσουνε ακόμη περισσότερο...


[center]"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2004, 13:03:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μη με προκαλείς για πράγματα που κάνω ήδη, συνήθως οι άνθρωποι δεν αντέχουν αυτές τις φωνές.... Και συνήθως αυτό της αορατότητας δεν συμβαίνει ανάμεσα σε διαπιστωμένους φίλους αλλά σε μέρη με ποικιλόμορφες παρέες.

Το ζήτημα βρίσκεται στο ότι όταν εγώ φωνάζω, τότε οι άλλοι γίνονται αόρατοι (κατά σατανική σύμπτωση και όλως περιέργως)

...για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Walker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
189 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2004, 18:20:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Walker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με κεντρίζεται.
Δηλαδή ο συγκεκριμένος αόρατος, μέσα από μια διαμάχη, έγινε γιατί δεν μπορεί να «αντιμετωπίσει» εσένα? Μήπως εδώ περικλείει και πιθανόν λάθη δικά σου?
Και τι γίνεται μεταξύ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΩΝ φίλων? Σχέσεων?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2004, 18:41:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαν πια μ'αυτά τα πενηνταράκια!
Θα αρχίσω να παραπέμπω σε εκκλησίες και παγκάρια μήπως βρω την υγειά μου!

Εννοώ!: Νιωθω αόρατη καμμιά φορά μέσα σε κάποιο πλήθος, μου απαντούν μηχανικά χωρίς να έχω κάνει τιποτα...πόσα λάθη να προλάβει να κάνει κανείς στο πεντάλεπτο?

... όσο για φίλους και ακόμα περισσότερο για σχέσεις... εκεί δεν έχω παράπονο, είμαι ορατή από χιλιόμετρα...

...για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Walker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
189 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2004, 19:49:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Walker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι μπορεί αυτό το πλήθος να έχει στο μυαλό του? Ποια είναι αυτά που τους βασανίζουν? Τι παρωπίδες μπορεί να έχουν? Πόσο κατανοητό έκανες το ερώτημά σου? Ποιες είναι οι δικές σου ευθύνες?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2004, 20:46:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό είναι μια επικίνδυνη ερώτηση.... τι ευθύνες μπορει να έχει κανείς όταν οι άλλοι δεν τον "βλέπουν"? Ξεκινάει από το αν θέλουμε εκείνη τη στιγμή να είμαστε ορατοί ή αν βαθιά στο υποσυνείδητο μας βάλαμε την "μπέρτα" που είπε και η ΑΤΜΑ...
Αρκεί να μπορούμε να κοιτάξουμε κατάματα τον εαυτό μας και να απαντήσουμε .... χωρίς να φοβόμαστε να δούμε και τις σκιές...
Δεν ξέρω τελικά.... άλλες φορές φαίνεται πως είναι έτσι κι άλλες όχι...
Ναι και το πλήθος έχει τα βάσανα του, τις παρωπίδες του και όλες τις καλές δικαιολογίες του κόσμου....
Μόνο εγώ μενω με την απορία....

...για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Walker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
189 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2004, 21:02:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Walker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μπορείς να πιέσεις τους ανθρώπους. Ακόμα και αυτούς που αγαπάμε. Απλά μπορείς να παρατηρείς με σκοπό να μάθεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2004, 08:56:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν είχα φτάσει μέχρι εδώ χωρίς να έχω μάθει πια ότι δεν μπορείς να πιέσεις, όχι μόνο τους ανθρώπους αλλά και τίποτα άλλο ούτε καν τον εαυτό σου, δεν έχω καταφέρει να μάθω τίποτα απολύτως....
Η απορία όμως είναι καλό σημάδι...

...για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Walker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
189 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2004, 09:24:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Walker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τον εαυτό μας μπορούμε να τον πιέσουμε…. Είναι ο τρόπος στο να μάθει.. Να αναγνωρίσει... Να αποδεχτεί.... Να βελτιώσει..... Να προχωρήσει μπροστά στο μονοπάτι του...... Δεν μπορείς να μείνεις με βήμα μετέωρο.........

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2004, 09:36:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η πίεση δεν είναι τρόπος μάθησης, η γνώση, η αφομοίωση αυτής της γνώσης, η αποδοχή είναι...
Ο ασκητής για παράδειγμα που πιέζει τον εαυτό του να αποφύγει κάποιες τροφές δεν μαθαίνει απ' αυτό... έχει όμως μάθει όταν το κάνει γιατί αυτό του υπαγορεύει το σώμα του.
Οποιουδήποτε είδους πίεση δημιουργεί και μία αντίδραση, κι εκεί που πας να αποφύγεις κάτι, όχι μόνο δεν το αποφεύγεις αλλά δημιουργεις και ένα νεο πρόβλημα στη θέση του...
Εδώ πρέπει να διευκρινήσω ότι είναι άλλο πράγμα η πίεση και άλλο η συμμετοχή σε μία μάχη. Στην περίπτωση της μάχης να κρατηθείς στη σωστή μεριά του ξυραφιού αλλίμονο κι αν ασκήσεις πίεση, γιατί κόπηκες..!

...για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Walker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
189 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2004, 10:02:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Walker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχουν πολλών ειδών πιέσεις. Η αναφορά μου σε αυτές είναι καθαρά στις εσωτερικές πιέσεις, που δημιουργούνται από την ανάγκη μας για το επόμενο βήμα…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2004, 11:47:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ίδια η έννοια της ανάγκης είναι μια μορφή πίεσης. Καλό θα ήταν απλώς να ακολουθούμε όχι την ανάγκη αλλά τον στόχο. Η ανάγκη μπορεί να είναι παραπλανητική.

...για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy