ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Το μπαλκόνι του Διός (Όλυμπος)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Thessalos
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2004, 18:21:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Thessalos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To mpalkoni toy dios einai mia perioxi konta ston mitigka,thn korifi toy Olimpoy.Sixna exoyn ginei anafores gia paraksena fainomena apo toys xorikoys ths perioxis:emfniseis plasmatwn,fwtina antikeimena mexri kai agelous exei anaferthei oti theathikan... an kapoios gnwrizei kati as apantisei...

takvra
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2004, 19:22:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους takvra  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μόνο που έχω βρει για το θέμα είναι κάποιες αναφορές από διάφορα βιβλία, που λένε μεταξύ άλλων & ότι απαγορεύεται η διανυκτέρευση στην περιοχή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chameleon
Νέο Μέλος

Greece
33 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2004, 01:49:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chameleon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν καλά κάνατε και μου το θυμίσατε!
Όταν έκανα εκπαίδευση ορεινού αγώνα στον Ολυμπο, υπήρχε μια περιοχή εκεί στον Μήτικα, η οποία απαγορεύοταν να πλησιάσεις! Στις ερωτήσεις μας στους αξιωματικούς γιατί, η μόνιμη απάντησή τους ήταν πως το έδαφος ήταν πολύ επικύνδυνο και πως αυτό ήταν για την δική μας ασφάλεια... Σε μία άσκηση εκεί κοντά, προσπαθήσαμε να πλησιάσουμε την περιοχή αλλά μάταια... Πάντα βρισκόμασταν στο σημείο απο όπου ξεκινήσαμε!!!

Δεν θέλω να ακουστώ πολύ weird, αλλά έτσι έγινε...

Δεν φοβάμαι να αντικρύσω τις αλήθειες που βρίσκονται στον κόσμο (μας...?)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2004, 02:03:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το μόνο που έχω βρει για το θέμα είναι (...) ότι απαγορεύεται η διανυκτέρευση στην περιοχή.

Και για τον Υμηττό δεν λένε κάτι τέτοιο ?

Υποτίθεται επειδή σε ένα συγκεκριμένο μέρος υπάρχουν εγκαταστάσεις του στρατού. Η περιοχή είναι όμως τεράστια. Ποιός θα σταματήσει, τον "όποιον" το θελήσει μακριά απ εκεί ?

Από την μιά, όσοι απ εμάς έχουν πάει στρατό, γνωρίζουμε πολύ καλά, οτι η οποιοδήποτε στρατιωτική εγκατάσταση έχει έχει έναν "περίβολο", έναν φράχτη πιο...έξω απ το "πραγματικό" στρατόπεδο. Ασε που κυκλοφορούν και "εξωτερικά" περίπολα.
Την άποψη λοιπόν οτι θα βρεθεί ο ... τουρίστας ξαφνικά μεσ΄το ΚΕΠΙΚ τη θεωρώ παιδαριώδη.

Απ την άλλη, ο κυρ Γιάννης και οι άλλοι καλαμαράδες, λένε οι υπάρχουν μυστήριες λάμψεις νύχτα στο βουνό. Να το έχει βγάλει φωτοτυπία απο κανένα εγγλέζικο βιβλίο και αυτό, ή λέτε να υπάρχει κάτι πράγματι εκεί ?


Συχνά σκέφτομαι, πως θα μπορούσαμε να αποκτήσουμε ... άποψη ?

Vril
87E ΕΣΣΟ

* * * Άμα δεν μπορείς, άλλαξε δουλειά * * *Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Taigetos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


111 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2004, 13:55:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Taigetos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σε μία άσκηση εκεί κοντά, προσπαθήσαμε να πλησιάσουμε την περιοχή αλλά μάταια... Πάντα βρισκόμασταν στο σημείο απο όπου ξεκινήσαμε!!!

Δεν θέλω να ακουστώ πολύ weird, αλλά έτσι έγινε...




---------------------------------------------------


Φιλε Chameleonta,
Μπορεις να μας το εξηγησεις λιγο περισσοτερο?
Ποτε γινοταν αυτο και πως ακριβως?
Τι εβλεπες οταν ξαφνικα βρισκοσουν στο ιδιο μερος?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chameleon
Νέο Μέλος

Greece
33 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2004, 15:59:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chameleon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξεκινήσαμε έξω απο το "στρατόπεδο" και φτάσαμε σε ένα εκκλησάκι, δεν θυμάμαι το όνομά του έχουν περάσει και χμμμ...8 χρόνια. Η άσκηση ήταν νυχτερινή και σκοπός μας ήταν να κάνουμε μια πορεία χωρισμένοι σε ομάδες για εξοικίωση με την περιοχή. Κάποιος έριξε την ιδέα να περάσουμε απο εκείνο το σημείο μιάς και ποτέ δεν έιχαμε πάει απο εκείνο το μονοπάτι... Έίχαμε μαζί μας τις διόπτρες νυχτερινής όρασης και GPS. Προχωρήσαμε κανένα δίωρο και φτάσαμε σε μια κορυφή η οποία ήταν μάλλον κοντά στην "απαγορευμένη περιοχή". Λέμε λοιπόν να προχωρήσουμε μέσα στα χιόνια και να πλησιάσουμε εκείνη την περιοχή ή οποία σημειωτέον ήταν σκεπασμένη με ομίχλη... Προχωρήσαμε ΕΥΘΕΙΑ για κανένα δεκάλεπτο και...βρεθήκαμε ξανά στην κορυφή στην οποία ήμασταν πρίν. Αυτό το επιβεβαίωσε και το GPS!!! Δεν είδαμε τίποτα περίεργο, απλά το περίεργο που νιώσαμε ήταν η έλλειψη κούρασης. Μετά απο ένα τρίωρο περπάτημα με πλήρη φόρτο και δεν είχαμε κουραστεί.... Τώρα ή εμείς ήμασταν ΤΑ κομμάντο ή...ξέρω γώ..?

Δεν φοβάμαι να αντικρύσω τις αλήθειες που βρίσκονται στον κόσμο (μας...?)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2004, 20:37:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Προχωρήσαμε ΕΥΘΕΙΑ για κανένα δεκάλεπτο και...βρεθήκαμε ξανά στην κορυφή στην οποία ήμασταν πρίν. Αυτό το επιβεβαίωσε και το GPS!!!

Shoking experience... !

Το μόνο ευάλλωτο και τρωτο σημείο της υπόθεσης είναι το GPS.

Πόσο διασφαλισμένο είναι, οτι το στίγμα GPS που πήγατε, είναι το "ιδιο" με αυτό που θα 'επρεπε να είστε ????

Ο χειριστής GPS... αξιόπιστος ?????

* * * Άμα δεν μπορείς, άλλαξε δουλειά * * *Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chameleon
Νέο Μέλος

Greece
33 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2004, 21:58:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chameleon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το GPS είναι της Magelan σε μορφή notebook. Δηλαδή μια οθόνη 7" και όλες οι λειτουργίες γίνονται μέσω i-pen, αυτό το μαρκούτσι που είναι σαν στυλό. Οι συντεταγμένες εισάγονται και κλειδώνουν και με βελάκια που αναβοσβύνουν, ακολουθείς την προκαθορισμένη πορεία μέχρι να βρεθείς στο προκαθορισμένο στίγμα. Ο χειριστής είναι αξιόπιστος, άλλωστε εκεί δεν χωράνε ερασιτεχνισμοί..!

Δεν φοβάμαι να αντικρύσω τις αλήθειες που βρίσκονται στον κόσμο (μας...?)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chameleon
Νέο Μέλος

Greece
33 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2004, 21:59:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chameleon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το GPS είναι της Magelan σε μορφή notebook. Δηλαδή μια οθόνη 7" και όλες οι λειτουργίες γίνονται μέσω i-pen, αυτό το μαρκούτσι που είναι σαν στυλό. Οι συντεταγμένες εισάγονται και κλειδώνουν και με βελάκια που αναβοσβύνουν, ακολουθείς την προκαθορισμένη πορεία μέχρι να βρεθείς στο προκαθορισμένο στίγμα. Ο χειριστής είναι αξιόπιστος, άλλωστε εκεί δεν χωράνε ερασιτεχνισμοί..!

Τελικά, ρε παιδιά τί παίζει εκεί..? Κάποια θεωρία όσο και απίθανη να είναι, έχει κανείς..?

Δεν φοβάμαι να αντικρύσω τις αλήθειες που βρίσκονται στον κόσμο (μας...?)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Taigetos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


111 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2004, 14:10:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Taigetos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Chameleonta,

οταν αναφερατε το περιστατικο('καταλξαμε απο απο ξεκινησαμε')
στους ανωτερους σας, τι σας ειπαν?
Αυτοι που ηταν μαζι σου τι ειπαν?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chameleon
Νέο Μέλος

Greece
33 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2004, 15:51:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chameleon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμ... Τα μέλη της 7μελούς ομάδας μας, και ο αριθμός δεν είναι τυχαίος*, μόλις βρεθήκαμε στο ίδιο πάλι σημείο ξύναμε τα κεφάλια μας με απορία. Αφού ελέγξαμε τις συντεταγμένες στο GPS και στον χάρτη, αποφασίσαμε να ακολουθήσουμε άλλο δρομολόγιο, μιάς και όλοι εκτός απο έναν (μαντέψτε ποιός...!) δεν ήθελαν να προχωρήσουν ξανά προς εκείνο το αζιμούθιο... Τελικά ίσως και να μην είχαν άδικο... Όσο για τους ανωτέρους μας, το περιστατικό αναφέρθηκε μόνο σε εναν αρχιλοχία και υπεύθυνο της διμηρίας μας... Το σχόλιο του..? "ΤΥΧΕΡΟΙ ΗΣΑΣΤΑΝ".
Ίσως να εννοούσε το δύσβατο του εδάφους και την πιθανότητα να πέφταμε σε καμιά χαράδρα, αλλά και πάλι ίσως όχι... Ντεν ξέρω...

Δεν φοβάμαι να αντικρύσω τις αλήθειες που βρίσκονται στον κόσμο (μας...?)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2004, 22:09:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το σχόλιο του..? "ΤΥΧΕΡΟΙ ΗΣΑΣΤΑΝ".

Μπα, δεν πιστευω οτι εννοούσε να πέσετε σε χαράδρ.
Δεν ξέρω γιατλι, αλλέ δεν σε έχω να πέφτεις σε χαράδρα ετσι εύκολα.

Κάτι άλλο συμβαίνει.

Και τι δε θάδινα τώρα να ήμουν 10 χρόνια νεώτερος !

άστα..
και μη ρωτάς

* * * Άμα δεν μπορείς, άλλαξε δουλειά * * *Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ReDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 12:53:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως υπάρχει κάποια φωτογραφία αυτού του μπαλκονιού? Κάποιος χάρτης με την τοποθεσία στην οποία βρίσκεται?

Ο ΦΟΒΟΣ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xrygos
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2004, 23:14:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xrygos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΟΤΙ ΣΕ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ U.F.O ΟΠΩΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΠΟ ΤΑ ΧΩΡΙΑ ΕΚΕΙ ΚΟΝΤΑ.ΑΛΛΑ,ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΝΟΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΡΟΣ(ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΓΙΑΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ)ΣΑΝ ΧΩΡΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΩΝ ΤΩΝ ΑΝΤΙΒΑΡΥΤΙΚΩΝ ΣΚΑΦΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΤΟΙΜΑΣΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΟΥΣ!ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΩΣ ΜΕΡΙΚΟΙ ΤΥΧΕΡΟΙ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΟΥΝ ΓΙΑ ΩΡΑ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ(ΤΗ ΝΥΧΤΑ)ΕΙΔΑΝ ΝΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΚΑΦΟΣ ΣΑΝ ΔΙΑΣΤΗΜΜΟΠΛΟΙΟ 12,ΝΟΜΙΖΩ,ΟΝΤΑ ΠΟΥ ΕΜΟΙΑΖΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ...ΒΕΒΑΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΗΣΙΕΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ!ΤΟ ΛΕΩ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ΟΤΙ ΕΙΔΑΝ ΕΞΩΓΗΙΝΟΥΣ!ΑΛΛΩΣΤΕ ΑΝ ΙΣΧΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ CHAMELEON ΠΩΣ ΕΦΤΑΣΑΝ Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ...;ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΑΝ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ!ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΡΟΥΣΑ!ΘΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΚΑΙ ΑΝ ΒΡΩ ΤΙΠΟΤΑ ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GaTOuNeL_
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2006, 21:35:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GaTOuNeL_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με μεγάλη μου θλίψη ανακαλύπτω ότι το ένα και μοναδικό θέμα που βρήκα στο φόρουμ του εσωτέρικα σχετικά με τον Όλυμπο έχει λάβει τόσο μικρές διαστάσεις.Έχω να παρατηρήσει κατι καλοπροέραιτα.Γιατί να περιφρωνείται ένα θέμα που αναφέρεται στο μεγαλειώδες αυτό όρος τόσο για την επιβλητικότητα του όσο για τη στενή του σύνδεση με την αρχαία ελληνική ιστορία και μυθολογία; Γιατί δηλαδή οτιδήποτε αξιοπερίεργο, μεταφυσικό, ιστορικό να συμβαίνει συνήθως στην Πεντέλη στον Υμηττό και γενικότερα οι εκτενής αναφορές να γίνονται στα πλαίσια του νομού Αττικής (για αποφυγή παρεξηγήσεων να αναφέρω ότι επισκέπτομαι συχνά την Πεντέλη και τον Υμηττό και θαυμάζω αυτά τα μερη);

Ας μην περιφρονούμε ιερά όρη όπως ο Όλυμπος τα οποία χρήζουν έρευνας, ίσως και περισσότερης απο άλλα... Είναι κρίμα αυτό το βουνό, η κατοικία των 12 Θεών με την τόσο πλούσια φυσική ομορφία, τις τόσες δοξασίες, μυθοπλασίες τα ανεξήγητα φαινόμενα να αντιμετωπίζει μια σχετική αδιαφορία, ισως επειδή είναι εκτός των ορίων της Αττικής...

Ελπίζω βέβαια αυτή μου η παρατήρηση να είναι άστοχη και η έλλειψη ενδιαφέροντος για τον Όλυμπο να είναι θέμα συγκυριών απλά, αλλιως αν ευσταθεί τότε έχω να φανερώσω μία μεγάλη απογοήτευση... Έιμαι πάντως διατεθειμένη να αναλύσουμε το θέμα και να παραθέσουμε εμπειρίες και απόψεις δίνοντας του το ενδιαφέρον που του αρμόζει.

Φιλικά...

"People who know little are usually great talkers, while men who know much say little."(Jean Jacques Rousseau)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy