ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Πού ήταν ο Θεός;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ZOIROS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2004, 19:35:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ZOIROS
ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ


Πριν δύο εβδομάδες, η Νατάσα Πάβλοβα, ένα 11χρονο παιδάκι, πιάστηκε αιχμάλωτη στην αυλή του σχολείου της, μπροστά στα μάτια της μητέρας της, μαζί με άλλα περίπου 500 παιδιά της ίδιας ηλικίας, από μερικά ανθρωπόμορφα κτήνη ντυμένα με ανθρώπινο δέρμα.

Οι ειδήσεις αναφέρουν ότι την κράτησαν ζωντανή για αρκετές ώρες προτού την βιάσουν και την στραγγαλίσουν (κανείς δεν μπορεί να φανταστεί της την εμπειρία). Κατόπιν πέταξαν το άψυχο κορμάκι της πάνω σε ένα σωρό από άλλα άψυχα κορμιά παιδιών.

Μερικές ημέρες πριν έγινε η κηδεία της. Η εικόνα της μητέρας της πάνω στο φέρετρό της με εκείνη την έκφραση απόγνωσης στο πρόσωπό της δεν αντέχεται. Έκλαψα.

Στο μέρος που έγινε το μακελειό, τις επόμενες μέρες, οι άνθρωποι άφηναν ένα λουλούδι και ένα μπουκάλι νερό. Μπορείτε να το φανταστείτε; Ένα μπουκάλι νερό. Ένα μπουκάλι νερό για μια ζωούλα 11 ετών!

Τα παιδιά επί τρεις ημέρες έπιναν τα ούρα τους, δεν τους έδιναν νερό.

Τώρα, η ερώτηση που πρέπει να ρωτήσει κάθε νοήμων άνθρωπος είναι, "πού ήταν ο Θεός; " Με αυτό, εννοώ τον Θεό των εβραιοχριστιανών που βρίσκουμε στην εβραϊκή Βίβλο - τον ελεήμονα και φιλεύσπλαχνο Θεό που είναι σε θέση να μετρήσει κάθε τρίχα στα κεφάλια μας, τον πανταχού παρόντα Θεό στον οποίον προσευχόμαστε κάθε στιγμή. Τον παντοδύναμο, αγαθοεργό, μεγαλοπρεπή, στοργικό και δίκαιο Θεό που βρίσκουμε στον Ιησού, που κάλεσε τα μικρά παιδιά να έρθουν σ’ αυτόν.

Πού βρισκόταν αυτός όταν αυτή η ανήκουστη πράξη συνέβαινε;

Το σκέφτηκα αρκετά και κατέληξα σε μερικές απαντήσεις:

1. Ο Θεός βρισκόταν σε διακοπές.

2. Αγαπούσε αυτά τα παιδιά και θα επιθυμούσε να επέμβει, αλλά δεν ήταν οι «Εκλεκτοί» του.

3. Τον άφησαν πραγματικά αδιάφορο τα βάσανά τους.

4. Είναι μοχθηρός.

5. Είναι ένα μυστήριο.

6. Δεν τα βρήκε με τον αντίζηλό του θεό των Μουσουλμάνων.

7. Δεν υφίσταται.

8. Παίρνει μέρος επιλεκτικά στα ζητήματα των ανθρώπων.

9. Είναι μια κατασκευασμένη πραγματικότητα.

10. Έχει πιο σοβαρά ζητήματα να ασχοληθεί, πχ αν τρώμε ψάρι την Παρασκευή, ή φακές την Τετάρτη.

Παρά τις απαντήσεις που έδωσα στον εαυτόν μου, η ερώτηση δεν έχει απαντηθεί.

Θα μπορέσει κανείς να πει σε εκείνη την μάνα Που ήταν ο Θεός;

Που ήταν όταν εκείνο το ανθρωπόμορφο τέρας έβαζε τα χέρια του γύρω από τον λαιμό της;

Που ήταν όταν την βίαζε;

Που ήταν όταν το μικρό κοριτσάκι εκλιπαρούσε για την ζωή της;

Που ήταν όταν η αλλόφρων μητέρα έψαχνε ανάμεσα στα άψυχα κορμιά εκατοντάδων μικρών παιδιών;

Που ήταν αγαπητοί πιστοί, για τον θεό σας, απαντήστε μου!!

Δεν μπορείτε, έτσι; Φυσικά, δεν συνέβη σε εσάς ή στο δικό σας παιδί. Απλά το παρακολουθήσατε στις ειδήσεις. Δεν σας άγγιξε, έγινε πολύ μακριά από σας. Είναι μέρος του καθημερινού κύκλου της τραγωδίας και του κακού με τα οποία έχουμε εξοικειωθεί (δυστυχώς για μας).

Κι όμως, αγαπητέ πιστέ, εκείνο το παιδί ήταν πεταμένο σαν σκουπίδι ανάμεσα στα άλλα άψυχα κορμάκια, πεθαμένο, ένας Γιαχβέ ξέρει πόσες μέρες, με μόνη συντροφιά τον «θεό», αν αυτός υπάρχει ή ενδιαφέρεται.

Ίσως μετά από τόσες πολλές Νατάσες να έχετε εξοικειωθεί με τις πράξεις του θεού σας. Ίσως ακόμη και να διερωτάστε αν ο Σατανάς (που εσείς δημιουργήσατε) έκανε κανένα τόσο μεγάλο έγκλημα.

Αλλά νομίζω ότι η απλούστερη και συνεπέστερη απάντηση είναι ότι ο θεός βρισκόταν εκεί όπου βρίσκεται πάντα, στην ΦΑΝΤΑΣIΑ σας.

Όσο για μένα, αφήστε με, δεν θέλω να «σωθώ» από τον θεό σας.

Είμαι ¶θεος, λυπάμαι.

Λυπάμαι που δεν έχω λύσει το πρόβλημα των σκελετωμένων παιδιών της Αφρικής.

Λυπάμαι που δεν έχω βοηθήσει τα ανάπηρα, από τις βόμβες, παιδιά του Αφγανιστάν.

Λυπάμαι που δεν μπόρεσα να αποτρέψω την δολοφονία εκατοντάδων χιλιάδων παιδιών του Ιράκ.

Λυπάμαι που άφησα αθώους να υποφέρουν στους θρησκευτικούς σας πολέμους.

Λυπάμαι που δεν έχω σταματήσει τον άπληστο να αδιαφορεί για τους φτωχούς.

Λυπάμαι που δεν μπόρεσα να κάνω τίποτα για την Νατάσα.

Λυπάμαι που δεν μπόρεσα να αφήσω ένα μπουκάλι νερό στον τάφο της.

Λυπάμαι.

Είμαι υπεύθυνος.

Υπόσχομαι να κάνω ότι μπορώ για να μην ξανασυμβεί….



EGV

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2004, 22:57:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet
Οι άνθρωποι τα κάνουν όπως αυτοί θέλουν και όπως τους βγαίνει κατα καιρούς και όταν έρχεται ο καιρός να αντιμετωπίσουν τις συνέπειες των δικών τους πράξεων τότε τα ρίχνουν όλα στο Θεό.

Μάλιστα οι άνθρωποι που τα κάνουν αυτά τα πράγματα δεν είναι τυχαίο ότι έχουν βγάλει εντελώς το Θεό από τη ζωή τους.

Ο Θεός είναι πρόσωπο, βγάζοντας τον από τη ζωή μας, όλα είναι απρόσωπα, άχρωμα όλα γίνονται χρηστικά, κοιτάζουμε να κάνουμε μόνο το δικό μας θέλημα.

Φυσικά και είναι τεράστια η θλίψη και η οδύνη μας για τα γεγονότα αυτά, και δυστυχώς δεν είναι και τα μόνα, αναφέρεις κάποια από αυτά ακόμα, την ασιτία στην Αφρική κλπ.

Ο κόσμος δεν αλλάζει με επαναστάσεις ούτε με συστήματα, ο κόσμος αλλάζει όταν μπορέσουμε να αλλάξουμε τον εαυτό μας. Αυτή είναι η μόνη και η μεγάλη επανάσταση που μπορούμε να κάνουμε. Να πολεμάμε τα πάθη μας, να αγαπάμε τους διπλανούς μας, όσους ανθρώπους συναντάμε στην καθημερινότητά μας, να προσπαθούμε. Ο Θεός να ξέρεις θα είναι εκεί που αρχίζει η προσωπική προσπάθεια του καθενός για να νικήσουμε το κακό που είναι μέσα μας και μας εξουσιάζει γιατί εμείς του έχουμε δώσει δικαιώματα και εξουσία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 02:24:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος
Zoiros,
σε συγχαίρω για την ευαισθησία σου. Σε συγχαίρω και για τη διάθεση σου να κάνεις ότι μπορείς για να μην ξανασυμβούν τέτοιες τραγωδίες.
Πως σκοπεύεις όμως να το πετύχεις αυτό;

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 02:30:21  Εμφάνιση Προφίλ
"ΠΟΥ ΗΤΑΝ Ο ΘΕΟΣ;;"

ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΠΕΜΒΕΙ;
ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΠΕΜΒΕΙ;;

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VOUL
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 02:41:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VOUL
Kaπια μερα καποιον που αναρωτιοταν για την δικαιωσυνη του θεου,τον πηρε ενας Αγγελος και τον εκανε δεντρο.Στις ριζες του κοιμηθηκε καποιος πλουσιος,απο τον οποιο πεσανε τα χρηματα,διχως να το καταλαβει.Αφου εφυγε ο πλουσιος μετα απο λιγο περασε καποιος,βρηκε τα χρηματα,τα πηρε και εφυγε.Μετα απο ωρα ενας τριτος καθησε στο δεντρο για μα ξεκουραστει οταν επεστρεψε ο πλουσιος ζητοντας απο αυτον τα χρηματα του.Μετα απο καποιο καυγα,ο πλουσιος τον σκοτωσε και εφυγε....
Οταν ο Αγγελος τον εκανε παλι ανθρωπο σαστισμενος ζητησε εξηγησεις για την αδικια που ειχε δει και τον ειπε ο Αγγελος.Ο πλουσιος θα μετανοησει και θα αρχισει να βοηθαει ανθρωπους για να εξιλεωθει,αυτος που πηρε τα χρηματα τα χρειαζοταν και τα ειχε ζητησει απο τον Θεο και τελος αυτος που σκοτωθηκε πληρωσε για εναν φονο που ο ιδιος ςιχε κανει ετσι ωστε να διαγραφει η αμαρτια του.....
Με την ιδια λογικη θα μπορουσες να ειχες αναρωτηθει πριν χρονια,γιατι ο Θεος αφησε να σφαγιαστουν 14000 βρεφοι την νυχτα της γεννησεως Του....
Τα παντα γινονται για καποιο λογο,δεν ξερω γιατι τα Αφηνει να γινονται και να τα βλεπουμε.Ισως για να νιωσουμε υπευθηνοι απεναντι στα παιδια της Αφρικης,η στα αναπηρα παιδια απο τις βομβες στο Ιρακ,η απεναντι στην Νατασα....ισως και για να αρχισει ο "ΖΟΙROS" απο αυριο να βοηθαει τις "ΝΑΤΑΣΕΣ" ολου του κοσμου......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 02:50:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
quote:
Πού ήταν ο Θεός;

"ΑΝΑΛΥΣΕ ΤΟ"...ΠΑΛΙ.-



clickonmebabe..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Xaraugh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 10:21:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xaraugh
Αγαπητε Ζοιρε καλη σου ημερα, οπωs και σε ολουs σαs αγαπητοι μου φιλοι και φιλεs.

Φιλε μου καλη η ευαισθησια σου σε μερικα απο οσα εγραψεs και με βρισκειs σε μερικα με το μεροs σου.

Αλλα σκεψου σε παρακαλω σημερα οτι μερικοι αισθανονται ικανοποιηση οταν προσβλεπουν για κατι θετικο που οι αλλοι το βλεπουν αρνητικο, αλλα και παλι οι αλλοι απο την μερια τουs τα ιδια αισθανονται, δηλαδη σε οτι αρνητικο που απο την μερια τουs οι αλλοι το βλεπουν θετικο.

Και σε ολα αυτα αν φταιχτηs ειναι ο Θεοs, λυπαμαι για το δακτυλο που σηκωνειs προs τα πανω.

Αν για οτι εμειs οι ιδιοι ημαστε ανικανοι να δουμε, το τι θα πει σωστο και τι λαθοs, τι καλο και τι κακο, τι οφελιμο και τι βλαβερο, και για αυτο την πληρωνει ο Θεοs, τοτε αs αναλογιστουμε αν το λειτουργημα μαs ειναι ανωτερο απο Αυτον που κρινομαι.

Τοτε αν καταλαβομαι οτι οι πραξειs μαs ειναι κατωτερεs και καπου βλαπτουν, θα πρεπει να δουμε και σε τι πραξαμε λαθοs, να αναλογιστουμε τουs λογουs, και αν μπορουμε να επανορθωσομαι, ετσι φιλε μου Ζοιρε αν πραξει ο καθεναs μαs, τοτε θα δειs αλλαγη που θα τριβειs τα ματια σου.

Σαν συμβουλη σου δινω δυο σημεια.

1) 8. Παίρνει μέρος επιλεκτικά στα ζητήματα των ανθρώπων.

Μην κατηγωρειs Αυτον που δεν προσωπολυπτει αλλα ειναι δικαιοs με ολουs, ποιοs ειναι ο επιλεκτικοs;

2) Για ολα αυτα που συμβαινουν γυρω μαs ειναι ο εγωισμοs μαs, η εξουσια, το χρημα, το συμφερον, η δοξα, η εκδικησιs, το μισοs, και τοσα αλλα που εμειs ολοι μαs λιγο η πολυ δεν ειμαστε αθωοι.

Αs δουμε λοιπον ο καθεναs μαs μεσα του ποιοs ειναι και τι πρεπει να αλλαξει, (μιαs και ειναι ο μονοs τροποs αλλαγηs του σημερα) γιατι οσον κοιταμε μονον απεναντι γιατρια δεν θα εχομαι.

Στο παραπανω μηνυμα το << Πού ήταν ο Θεός;>> υπαρχει το εξηs για μενα. << Πού ΔΕΝ ήταν ο Θεός;>>

Σου ευχομαι μια καλη ημερα, οπωs και γενικα σε ολουs σαs.+


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 11:13:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Βρε Ζωηρέ τι ψάχνεις τώρα;!

Εμένα πάλι μου έκανε εντύπωση που κανείς δεν άγγιξε αυτό το θέμα εδώ "έσω" καθ όλη την διάρκεια αλλά και αμέσως μετά, όταν βγήκαν οι λεπτομέρειες της ομηρίας. Ισως το όλο θέμα ήταν πολύ φρικιαστικό και down to earth και δεν το άντεχε η ομήγυρις που συνηθίζει να ασχολείται με "υπερβατικά" θέματα. (Αν πάλι κάνω λάθος και υπάρχει κάποιο θέμα διορθώστε με και θα επανορθώσω, εγώ έψαξα και δεν βρήκα. Το σκέφτηκα πολύ τότε αν πρέπει να το ανοίξω εγώ και τελικά αποφάσισα να μην ενοχλήσω και να μας αφήσω στις προσωπικές μας αναζητήσεις και την "νιρβάνα" μας. Και λυπάμαι γι αυτή μου την απόφαση και ζητάω συγγνώμη.)


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 11:23:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man
Καλημέρα φίλοι μου,

Zoiros,

Πολύ ωραίο το θέμα. Ζουμερές και οι απαντήσεις με πολύ διάλογο.

Και πριν συνεχίσετε να γράφετε σε αυτό το topic, θα πρέπει πρώτα να καταλάβουμε τη σημαίνει η λέξη Υπάρχει Θεός?

Όταν ορίστε, από τη αποτελείται η λέξη Υπάρχει,
τότε θα καταλάβετε τη σημαίνει Θεός.

((Και μιλώντας ο just με την εσωτερική του φωνή σκεφτόταν:
Όπως ο λύκος, είτε είναι άσπρος είτε μαύρος,
μήπως έτσι είναι και με τη λευκή και μαύρη μαγεία.

Κοινός όπως δεν υπάρχει καλός και κακός λύκος,
έτσι είναι και με την μαγεία.

Και ο λόγος είναι ότι με την μαγεία παραβιάζετε η ελευθερία (το αυτεξούσιο της δημιουργίας, γιατί και τα πουλιά έχουν αυτεξούσιο) της κάθε δημιουργίας.

Μήπως αναζητάμε τελικά ένα Θεό Harry Potter ? Άσχετο με το Θέμα. Απλά ήθελα να μοιραστώ κάποιες σκέψεις))

Για να βάλουμε και μια ερώτηση ακόμα.

Zoiros,
Θα θέλαμε να μας πεις όταν κοιτάς ένα οποιοδήποτε δέντρο από τι αποτελείται ?


Με αγαθή Αγάπη 7Χ7

Just a man.

999

Υστερόγραφο.
Ελπίζω να λύση γρήγορα το πρόβλημα το esoterica με την διαγραφή και διορθώσει μνημάτων, μπας και διορθώνει και ο ανορθόγραφος just κανένα μήνυμα. Sorry. Καλημέρα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

big_tantric_bliss
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 11:54:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους big_tantric_bliss
Καλημέρα σε όλους.Το θέμα που έθεσες Zoiros είναι πολυδιάστατο κι επιδέχεται πολλών παρατηρήσεων κι απόψεων.Είναι στη φύση του ανθρώπου να στρέφεται σε μια ανώτερη δύναμη όταν κινδυνεύει και να αφορίζει αυτή την ίδια δύναμη όταν δεν του συμπαραστέκεται.΄Δεν μπορούμε όμως να κατηγορούμε το Θεό για κάθε κακή πράξη που συμβαίνει στον κόσμο.Ο άνθρωπος έλαβε Νου και θεϊκή πνοή για να γίνει <<κατ'εικόνα και καθ'ομοίωσιν>> του Δημιουργού του.Αν και δεν είμαι πολύ της εκκλησίας,καταλαβαίνω τώρα κάποια πράγματα,όπως τί σημαίνει το ελεύθερο και το αυτόβουλο που μας δόθηκε εκ των άνω.Δεν είναι δυνατό να παρεμβαίνει ο Θεός σε κάθε έκφανση της ανθρώπινης ζωής χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν είναι πανταχού παρών.Αυτό θα ήταν η αντίφαση της αντίφασης όσον αφορά τη δυνατότητα μας να παίρνουμε πρωτοβουλίες και να δρούμε <<ελεύθερα>>.Όντως το συμβάν ήταν ΤΡΑΓΙΚΟ,όμως δεν ήταν το πρώτο και σίγουρα δεν πρόκειται να είναι το τελευταίο.Ευθύνη φέρουν οι άνθρωποι κι όχι ο Θεός που <<δεν ήταν εκεί>>.Μήπως το Έθνος δεν έζησε τις ίδιες ωμότητες σε πολλαπλάσιο βαθμό;Μπορούμε να ελπίζουμε σε ένα καλύτερο αύριο μόνο αν εμείς οι ίδιοι αναλάβουμε <<εδώ και τώρα>> δράση.Ζω με την ελπίδα πως το κοριτσάκι και όλα αυτά τα παιδιά έχουν φύγει χαρούμενα προς τον ουράνιο Πατέρα μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MC
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 17:10:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MC
[quote]

ZOIRO, Ο ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ ΘΕΟΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MC
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 17:12:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MC
quote:

Οι άνθρωποι τα κάνουν όπως αυτοί θέλουν και όπως τους βγαίνει κατα καιρούς και όταν έρχεται ο καιρός να αντιμετωπίσουν τις συνέπειες των δικών τους πράξεων τότε τα ρίχνουν όλα στο Θεό.


ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ! ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΠΑΛΙ ΣΤΟΝ ZOIROS, ΑΠΟ ΤΟ ΤΙ ΕΧΕΙ ΓΛΙΤΩΣΕΙ ΖΟΙROS Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΧΑΡΗ ΣΤΟ ΘΕΟ, ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΤΩΝ ΧΕΡΙΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΟΔΙΩΝ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΜΑΖΙ ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΜΕΤΡΗΣΟΥΝ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

valgraph
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
294 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 17:32:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους valgraph
[/quote]
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ! ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΠΑΛΙ ΣΤΟΝ ZOIROS, ΑΠΟ ΤΟ ΤΙ ΕΧΕΙ ΓΛΙΤΩΣΕΙ ΖΟΙROS Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΧΑΡΗ ΣΤΟ ΘΕΟ, ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΤΩΝ ΧΕΡΙΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΟΔΙΩΝ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΜΑΖΙ ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΜΕΤΡΗΣΟΥΝ.
[/quote]

ΔΙΑΦΩΝΩ ΕΝ ΜΕΡΗ...
ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΜΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΩΘΗΚΑΜΕ... ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ. ΚΑΝΕΙΣ ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΕΒΑΛΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ.

---ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΥ ΛΕΕΙ ΠΩΣ Ο ΘΕΟΣ Η Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΘΑ ΞΑΝΑΕΜΦΑΝΙΣΤΟΥΝ ΜΟΝΟ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ - ΚΑΙ ΜΟΝΟ... Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΝΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ...---
ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΣΑΡΛΑΤΑΝΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΚΑΙ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟ MARKETING...

ΤΗΝ ΜΟΙΡΑ ΜΑΣ ΕΜΕΙΣ ΤΗΝ ΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ - ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΗ ΠΟΥΘΕΝΑ... ΑΝ ΕΙΝΑΙ, ΤΟΤΕ ΜΕ ΤΙ ΜΕΛΑΝΙ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ? ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ...

ZOIROS, ΕΣΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΕ ΘΕΟ Η ΘΕΟΥΣ? ΑΝ ΝΑΙ, ΠΟΥ ΗΤΑΝ Ο ΔΙΚΟΣ/ΔΙΚΟΙ ΣΟΥ?

ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΕΙΣΕ ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΟΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ Σ' ΑΥΤΟΝ/ΑΥΤΟΥΣ...

ΑΝ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ, ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΟΥ...

ΚΙ ΕΓΩ ΠΑΝΤΟΣ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ. Η ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΥΠΕΡΕΝΤΑΣΗ...

ΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΟ "ΠΙΣΤΕΥΕ ΚΑΙ 'ΜΟΙ ΕΡΕΥΝΑ"...

ValGraphΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DimitrisF
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 17:45:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DimitrisF

Καλησπέρα σε όλους,
Δεν θα μπορουσα παρα να συμφωνήσω απόλυτα μα τον Zoiro.
Αδυνατώ πια να πιστέψω σε έναν θεό με την χριστιανική εννοια του όρου, όπως τον πιστεύουν οι πατεράδες και οι παπούδες μας.
Ενας θεός που μπορεί μεν τα πάντα αλλά κατά τουσ "καλούς" χριστιανούς δεν επεμβαίνει σε τίποτα προκειμένου να τους δοκιμάσει και εν τέλει να τους βελτιώσει. εδώ ο άλλος τρακάρει, χάνει το χέρι του και ευγνομονεί τον θεό που δέν του πήρε και την ζωή! άκουσον άκουσον, αν μη τι άλλο τις συνεπειεσ μιας σύγκρουσης τις εξηγεί και η φυσική, δεν χρειάζεται να υποθέσεις θεϊκή παρέμβαση για να καταλάβεις γιατί την γλίτωσες και συγχωρέστε με για τον κυνισμό μου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 07:37:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
ZOIROS >>ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΕΣ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ !!!
ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΙΣ ΣΠΗΛΙΕΣ ΑΥΤΑ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ..

ΠΟΙΟΣ ΘΕΟΣ ?

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 10:10:01  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΝΑΙ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ Ο ΖΟΙΡΟΣ..

ΠΟΥ ΗΤΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΟΤΑΝ ΕΓΙΝΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΣΕΤΣΕΝΟΥΣ ??.
ΠΟΥ ΗΤΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΟΤΑΝ ΕΓΙΝΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΡΩΣΟΥΣ ????
ΠΟΥ ΗΤΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΟΤΑΝ ΕΓΙΝΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ ??
ΠΟΥ ΗΤΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΟΤΑΝ ΕΓΙΝΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΡΑΚΙΝΟΥΣ ????
ΠΟΥ ΗΤΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΟΤΑΝ ΕΓΙΝΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΝΙΓΗΡΙΑΝΟΥΣ ??
ΠΟΥ ΗΤΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΟΤΑΝ ΕΓΙΝΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ..........????

Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ....
ΓΙΑ ΟΛΑ Ο ΘΕΟΣ...

ΕΥΑΓΓΕΛΙΖΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΘΕΟΣ..

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΑΝΤΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΦΤΑΙΕΙ...
ΕΜΕΙΣ ΠΟΤΕ...

ΦΙΛΕ ΖΟΙΡΕ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΕΙΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MC
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 10:21:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MC
[quote]

Παιδιά έχετε παρεξηγήσει κάποια πράγματα. Το οτι πηγαίνουμε κατά διαόλου και δεν επεμβαίνει ο Θεός σε μερικά πράγματα, ε δε φταίει ο Θεός, τώρα θα τραβάω τις κοτσίδες μου.Ο Θεός μας έπλασε ελεύθερους.
Αντιθέτως, μέσω των Αγίων του παιδιά κάνει θαύματα και όχι αστεία!! Υπάρχουν οι περιπτώσεις ανθώπων που δε σωθήκανε, υπάρχουν όμως και οι περιπτώσεις με θαύματα Αγιών, που έτσι και τις ακούσεις σου σηκώνεται η τρίχα! "Αγιος ο Θεός εν τοις Αγίοις αυτού"!

ΖΟΙROS ακόμα περιμένω να μου απαντήσεις. Βλέπω κάποια επίθεση εναντίον του Χριστιανικού Θεού και ακόμα περιμένω να μου απαντήσεις ο δικός σου Θεός ΠΟΥ ήταν σε όλα αυτά? Γιατί ο δικός μας από οτι φαίνεται είναι άσπλαχνος...

Εχει παρεξηγηθεί και κάτι άλλο. Ποιός σας λέει οτι ο Θεός βοηθάει μόνο τον καλό χριστιανό? Ξέρετε πόσοι καλοί χριστιανοί υποφέρουνε και πόσοι άθεοι βοηθιούνται? Ξέρετε πόσοι άγιοι έχουν παρουσιαστεί σε ανθρώπους έξω από την πίστη, μέχρι στην Αλάσκα ώστε να γνωρίσουν τον αληθινό Θεό και πόσοι Χριστιανοί ακόμα περιμένουν να δούν έναν Αγιο έστω και στον ύπνο τους? Και το αντίστροφο..Γι' αυτό καλύτερα να λέμε κάποια πράγματα αφού ψάξουμε λίγο περισσότερο...

Οσο τώρα ΖΟΙROS γενικά με τις ερωτήσεις που έχεις θέσει που όλοι τις έχουνε σκεφτεί, και εγώ ακόμα, δεν το παίζω κάποια, σχετικά με το ΓΙΑΤΙ αφού είναι ο καλός Θεός και ο ευσπλαχνικός κτλ κτλ άφησε το κοριτσάκι να πεθάνει με βασανιστήρια και δεν έδωσε τέλος και τόσα άλλα δεινά, θα σου απαντήσω μέσω ρητορικής ερώτησης: Τον Υιό του ΓΙΑΤΙ τον άφησε να πεθάνει στο σταυρό? Έίναι σημαντικό αυτό που σου λέω!

Και φαντάσου την απέραντη καλοσύνη και αγάπη προς τον άνθρωπο, που τον Υιό του ΔΕΝ τον έσωσε, εμάς όμως μέσω των Αγίων του και της Παναγίας μας σωζόμαστε κάθε μέρα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MC
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 10:30:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MC
quote:

[b]ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΕΥΑΓΓΕΛΙΖΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΘΕΟΣ..



ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ...
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ, ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΕΙ, ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΩΝ, ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΠΛΑΧΝΟΣ ΚΤΛ., ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΜΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΚΥΡΙΑ ΗΤΑΝ ΠΑΡΑΛΥΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΓ. ΕΦΡΑΙΜ (ΝΕΟΣ ΑΓΙΟΣ ΜΕΓΑΛΟΜΑΡΤΥΡΑΣ), ΣΥΓΚΙΝΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΕΚΛΑΨΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΝΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΗΣ!!! ΜΠΗΚΕ ΕΝΑΣ ΚΑΛΟΓΕΡΟΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ, ΑΥΤΗ ΕΠΑΘΕ ΣΟΚ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΜΙΛΙΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΙΕΖΕ ΤΙΣ ΚΛΕΙΔΩΣΕΙΣ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΛΕΓΕ "ΠΕΣ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ, ΕΦΡΑΙΜ ΛΕΓΟΜΑΙ. ΠΕΣ ΤΟ ΔΥΝΑΤΑ". ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΕ ΝΑ ΤΟ ΦΩΝΑΞΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΕ, ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΗΝ ΕΙΔΑ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΝΑ ΧΑΙΡΕΙ ΑΚΡΑΣ ΥΓΕΙΑΣ!! ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΛΕΙΨΑΝΟ ΤΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙ ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ!

ΑΝ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΟΥ ΤΟΤΕ....ΤΙ ΝΑ ΠΩ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MC
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 11:07:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MC
quote:

Που ήταν όταν την βίαζε;

Που ήταν όταν το μικρό κοριτσάκι εκλιπαρούσε για την ζωή της;


ΠΟΥ ΗΤΑΝ? ΤΗΣ ΕΦΤΙΑΧΝΕ ΤΟ ΣΤΕΦΑΝΙ ΤΗΣ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ ΖΟΙROS. ΕΚΕΙ ΗΤΑΝ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MC
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 11:09:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MC
quote:

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ

Που ήταν όταν η αλλόφρων μητέρα έψαχνε ανάμεσα στα άψυχα κορμιά εκατοντάδων μικρών παιδιών;


EKEI ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΟΤΑΝ Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΕΚΛΑΙΓΕ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ReDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 13:04:19  Εμφάνιση Προφίλ
Σε όσους πιστεύουν στο Θεό: Ποιοί είμαστε εμείς που θα κρίνουμε τον Δημιουργό μας?


Ο ΦΟΒΟΣ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

big_tantric_bliss
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 13:56:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους big_tantric_bliss

ΔΙΑΦΩΝΩ ΕΝ ΜΕΡΗ...
ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΜΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΩΘΗΚΑΜΕ... ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ. ΚΑΝΕΙΣ ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΕΒΑΛΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ.

Κι εγώ συμφωνώ εν μέρει.Όντως οι άνθρωποι είναι υπεύθυνοι για τη σωτηρία τους αλλά δεν μπορώ να δεχθώ ότι κανείς δεν έβαλε το χέρι του,αλλά υπό ποία έννοια;Η βοήθεια που μας προσφέρει απλόχερα ο Θεός καθημερινά δεν είναι και δεν μπορεί ποτέ να είναι η βοήθεια του στυλ"ας βάλω ένα χεράκι".Γι'αυτό υπάρχει ο Νους κι η Λογική για να επαναφέρουν τον άνθρωπο στην τάξη κι αυτά βεβαίως είναι δώρα Του,η βοήθειά Του.
Θα παραθέσω κάτι που με είπε κάποιος φίλος μου,μεγαλύτερος σε ηλικία,παντρεμένος,με παιδιά, διαβάζοντας το σ'΄ενα βιβλίο κάποιου ξένου συγγραφέα,το εξής:"Σκέψου έναν στράτό,δεν είναι δυνατό ο διοικητής να δίνει απ'ευθείας τις διαταγές στους στρατιώτες του.Γι'αυτό υπάρχουν οι υφιστάμενοί του αξιωματικοί που μεταφέρουν αυτές στους κατώτερους και πάει λεγοντας.Έτσι λειτουργεί κι ο Θεός μέσω των αγγέλων Του.Κάθε άνθρωπος έχει έναν άγγελο-φύλακα προστάτη."

Μήπως λοιπόν πρέπει να μεταθέσουμε τα βάρη των ευθυνών σ'αυτούς;Αυτό προς προβληματισμό

ΑΜΥΝΕΣΘΑΙ ΠΕΡΙ ΠΑΤΡΗΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

valgraph
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
294 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 17:02:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους valgraph
ΧΜ... ΑΓΓΕΛΟΣ ΦΥΛΑΚΑΣ...
ΚΑΠΟΤΕ ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΙΑ ΤΕΧΝΙΚΗ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΔΕΙΣ.
ΔΕΝ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.
ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΤΕ ΝΑ ΜΕ ΕΣΩΣΕ - ΙΣΩΣ ΝΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΜΟΥ... ΔΕΝ ΞΕΡΩ.
ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΣ ΤΟ ΠΕΙ (ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ TOPIC?).
ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΕΙΤΕ ΝΑ ΠΑΩ "ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ" - ΚΑΝΕΙ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΝΑ ΒΡΕΙ ΚΑΤΙ - ΑΣΕ ΠΟΥ ΣΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΘΕΛΩ ΚΑΝΑ 10ΛΕΠΤΟ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΚΑΘΕΝΑ...
(ΕΧΩ DSL 1000αρα) ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΜΠΑΙΝΩ ΑΠΟ ΚΥΠΡΟ ΙΣΩΣ ΟΙ ΕΔΩ ΓΡΑΜΜΕΣ ΝΑ 'ΧΟΥΝ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ...
ΠΑΝΤΟΣ ΣΑΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΕΠΕΜΒΑΙΝΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ Ή ΤΕΛΙΚΑ ΕΠΕΜΒΑΙΝΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΓΓΕΛΟΥΣ? ΑΝ ΝΑΙ ΤΟΤΕ ΜΠΕΡΔΕΥΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΤΑ "ΟΡΘΟΔΟΞΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΑΣ"? - ΑΛΛΑ ΛΕΝΕ ΟΙ ΓΡΑΦΕΣ - ΑΛΛΑ ΟΙ ΑΠΟΣΤΟΛΟΙ - ΑΛΛΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ?.
ΒΟΗΘΕΙΣΤΕ ΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ.
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΛΗΡΙΚΟΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ?
Η ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ ΤΟΥΣ ΦΥΛΑΚΕΣ ΑΓΓΕΛΟΥΣ?

ValGraphΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 18:24:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95
quote:

Ο Θεός μας έπλασε ελεύθερους.

Απ' ό,τι φαίνεται τους τρομοκράτες όντως τους έπλασε καραελεύθερους.
Ο Θεός είναι παντοδύναμος και πανάγαθος κλπ κλπ και αν κατά τύχη
κάτι τρομοκράτες αποφασίσουν να σπείρουν τον όλεθρο αυτό ο
παντοδύναμος και πανάγαθος Θεός το επιτρέπει γιατί έχουν ελεύθερη
βούληση Και Άρα Ωραία Λόγια Που Δε Συνειδητοποιούμε Τι Σημαίνουν
Και Γι' Αυτό Τα Πιπιλάμε Όταν Βλέπουμε Ότι Η Πίστη Μας Πέφτει Σε
Λογικές Αντιφάσεις.

Τη Νάντια Πάβλοβα όμως;
Άραγε με δική της ελεύθερη βούληση αποφάσισε μια ωραία πρωία να
κλειστεί με 40 βαθμούς σε ένα γυμναστήριο, να ψοφήσει της δίψας,
να βιαστεί και να στραγγαλισθεί;

Κάποιος είπε ότι οι "κύριοι" που ήταν υπεύθυνοι για τα παρακάτω
έχουν βγάλει το Θεό απ' τη ζωή τους. Δεν το νομίζω. Είναι λίγο
δύσκολο να βρεις πιο θρησκευάμενο άνθρωπο από ένα μουσουλμάνο
καμικάζι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 18:26:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95
quote:

Σε όσους πιστεύουν στο Θεό: Ποιοί είμαστε εμείς που θα κρίνουμε τον Δημιουργό μας?

Αυτοί που τα δημιουργήματά Του μας βιάσανε και μας στραγγαλίσανε
την εντεκάχρονη κόρη ενώ υποτίθεται ότι είναι Πανάγαθος και Παντοδύναμος.

(αν και δεν πιστεύω σε κανενός είδους Θεό)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 21:46:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:

Ο Θεός μας έπλασε ελεύθερους.

Αυτή η φράση (περί της ελευθερίας της βούλησης) ομολογώ ότι είναι ότι πιό έξυπνο σκέφτηκε κάποιος για να την χώσει μέσα στα Ιερά Κείμενα.

Η επόμενη είναι ότι "το σχέδιο του Θεού είναι άγνωστο και ακατάληπτο σε μας".

Ετσι γλυτώνουμε με τα πολλά ερωτήματα των πιστών, των δούλων του Κυρίου...


Και μία τελευταία παρατήρηση. Συνήθως ο κίνδυνος προέρχεται από τον φανατισμένο πιστό και όχι από τον άθεο ή αγνωστικιστή άνθρωπο. Αυτό τουλάχιστον έχει δείξει η Ιστορία.


Ερώτηση: Πώς θα δικαιολογούσαν τον/τους Θεό/Θεούς τους σε αυτή την περίπτωση, οι μουσουλμάνοι και πώς οι οπαδοί της μετεμψύχωσης (αν υπήρχαν και δικά τους παιδιά μέσα);

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2004, 00:47:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet
quote:

Κάποιος είπε ότι οι "κύριοι" που ήταν υπεύθυνοι για τα παρακάτω
έχουν βγάλει το Θεό απ' τη ζωή τους. Δεν το νομίζω. Είναι λίγο
δύσκολο να βρεις πιο θρησκευάμενο άνθρωπο από ένα μουσουλμάνο
καμικάζι.

Εγώ το είπα και το υποστηρίζω. Είναι παντελώς αναληθής αυτή η εντύπωση που έχουμε για τους μουσουλμάνους και δη τους καμικάζι. Ακόμα και σύμφωνα με τη δική τους θρησκεία παρανομούν, παραβαίνουν τους κανόνες του κορανίου που απαγορεύουν το φόνο έμεσο ή άμεσο. Πόσο μάλιστα τον άμεσο και ευθύ φόνο άκακων παιδιών, που εκεί πλέον εκτός από φανατικός αντίπαλος κάποιου κράτους ή ιδεολογίας θα πρέπει να είσαι και φανατικός αντιάνθρωπος.

Πάντως, αυτό που είπα δεν το είπα μόνο για τους συγκεκριμένους Τσετσένους, ισχύει γενικώς παντού και πάντα. Είναι ακόμα και δικό μας χαρακτηριστικό αυτό, το να μην ακολουθούμε το θέλημα ή τις εντολές αν θέλεις του Θεού και τελικά, να κατηγορούμε τον Θεό για το αποτέλεσμα των δικών μας επιλογών και ενεργειών.

Εδώ θα ήθελα να πώ ότι υπάρχει μιά λέξη κλειδί πραγματικά. Είναι το αυτεξούσιο του ανθρώπου που άπτεται της ελεύθερης βούλησης και της ελεύθερης επιλογής που αφήνει ο Θεός στον άνθρωπο. Ο Θεός δεν επεμβαίνει στις ζωές των ανθρώπων, όχι με αυτό τον τρόπο. Αν επέμβαινε στη ζωή των ανθρώπων, με την έννοια της χωροχρονικής αλλοίωσης των δεδομένων των ανθρώπων, θα μιλούσαμε για μιά στρεβλή, κατ'εμάς ύπαρξη, η οποία απλά αρέσκεται να βάζει τους δικούς του νόμους και το δικό του θέλημα, το οποίο εκφράζει κατά καιρούς με τις επεμβάσεις του αυτές. Επιπλέον, η επέμβαση θα σήμαινε περιορισμό της ελευθερίας στον άνθρωπο, στέρηση της δυνατότητας επιλογής, επιλογής ακόμα και του κακού.

Αντί αυτού, ο Θεός, κάνοντας τον άνθρωπο, τέλειο, φρόντισε να του υπενθυμίζει διαρκώς ότι πάντα είναι ελεύθερος και πάντα έχει τη δικιά του θέληση, γι'αυτό το σκοπό έβαλε και το "συμβολικά" δένδρο της γνώσεως του καλού και του κακού στο μέσο του Παραδείσου, και όχι ας πούμε πίσω από κάνα βουναλάκι, κάνα ρυάκι, καμμιά ραχούλα. Όχι το έβαλε καταμεσής, να σκοντάφτει ο άνθρωπος επάνω του, προκειμένου να θυμάται ότι είναι πράγματι ελεύθερος να διαλέξει ανα πάσα στιγμή.

Ελεύθερος, σημαίνει αυτός που έχει τη δυνατότητα να διαλέξει είτε το ένα είτε το άλλο, και όχι αυτός που δεν έχει δυνατότητα επιλογής. Μάλιστα, το τίμημα της αντίθετης επιλογής του ανθρώπου είναι τόσο οδυνηρό για τον Θεό, αφού έδωσε στον άνθρωπο ακόμα και το δικαίωμα να τον αμφισβητήσει, αυτόν τον ίδιο. Σαν ένα παιδί που έχει τη δυνατότητα δηλαδή να λέει τον γονιό του ξεφτίλα και να τον φτύνει στα μούτρα, και ακόμα περισσότερο.

Απο το σημείο αυτό και μετά όμως, ο άνθρωπος διαλέγει να ζεί σε ένα πλέγμα διαφορετικών νόμων και κανόνων απ'ότι ήταν συνηθισμένος. Στο πλέγμα αυτών των νόμων, πάλι η ελευθερία κατέχει εξέχουσα θέση, ο άνθρωπος μπορεί να επανέλθει στο Θεό και να απομακρυνθεί άπειρες φορές, γνωρίζει όμως ότι η κάθε επιλογή έχει τις συνέπειές της, που είναι συνέπειες της δικής μας επιλογής. Μερικά δισεκατομμύρια άνθρωποι που επιλέγουν καθημερινά να ζούν κατα το θέλημά τους και όχι κατα το θέλημα του θεού, παράγουν μιά ανθρώπινη πραγματικότητα χαοτική, που έχει τη δική της χαοτική δυναμική. Το λάθος είναι, να ερχόμαστε εκ των υστέρω και να κατηγορούμε αυτή τη δυναμική, ή μέρος αυτής, παραβλέποντας όμως το γεγονός ότι αυτή η χαοτική πραγματικότητα είναι αποτέλεσμα και των δικών μας επιλογών.

Μόνο με έναν τρόπο μπορούμε να επηρεάσουμε αυτή τη χαοτική πραγματικότητα. Με τη δική μας μετάνοια, με τη δική μας προσπάθεια. Ένας άνθρωπος είναι ανίκανος να κάνει πολλά πράγματα, αλλά επίσης ένας άνθρωπος είναι ικανός να αλλάξει την ανθρωπότητα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2004, 00:51:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Να σας ευχαριστήσω για την πολύ καλή σας κουβέντα.

Εγώ νομίζω ότι έχουμε μια λανθασμένη αντίληψη για το θείο και αυτό είναι που μας δημιουργεί όλες αυτές τις αντιφάσεις.

Πριν πω αυτό που πιστεύω θα "αφήσω" κάτι που είχα διαβάσει πριν από καιρό και που μου έκανε εντύπωση. Αναφερόταν στο μήνυμα του Βούδα. Το παραθέτω εδώ αυτούσιο:

«Ο άνθρωπος αγάπησε τον Θεό και είχε ξεχάσει όλους τους αδερφούς του. Ο άνθρωπος ο οποίος, στο όνομα του Θεού, μπορεί να δώσει την ίδια του την ζωή, μπορεί επίσης να στραφεί και να σκοτώσει τον αδερφό του στο όνομα του Θεού. Αυτή ήταν η κατάσταση του κόσμου. Θα θυσίαζαν τον Υιό για την δόξα του Θεού, θα λήστευαν έθνη για να δοξάσουν τον Θεό, θα σκότωναν χιλιάδες όντων για την δόξα του Θεού, θα πότιζαν την γη με αίμα για την δόξα του Θεού. Αυτή ήταν η πρώτη φορά που στράφηκαν στον άλλον Θεό – τον άνθρωπο. Είναι ο άνθρωπος που χρειάζεται αγάπη. Ήταν το πρώτο κύμα της σφοδρής αγάπης για όλους τους ανθρώπους – το πρώτο κύμα της αληθινής, ανόθευτης σοφίας – εκείνη, ξεκινώντας από την Ινδία, κατέκλυσε την μία χώρα μετά την άλλη, στον Βορρά, στον Νότο, στην Ανατολή και στην Δύση».

«Η ιδέα του Βούδα είναι ότι δεν υπάρχει Θεός, παρά μόνο ο άνθρωπος. Αποκήρυξε την νοοτροπία η οποία υπόκειται στις επικρατούσες ιδέες για τον Θεό. Βρήκε ότι αυτή η νοοτροπία έκανε τους ανθρώπους αδύναμους και δεισιδαίμονες. Εάν προσεύχεσαι στον Θεό να σου δώσει το καθετί, ποιος θα είναι αυτός που θα βγει έξω και θα εργαστεί; Ο Θεός έρχεται σε αυτούς που εργάζονται σκληρά. Ο Θεός βοηθάει αυτούς που βοηθούν τους εαυτούς τους. Μια αντίθετη ιδέα για τον Θεό αδυνατίζει τα νεύρα μας, μαλακώνει τους μυς μας, μας κάνει εξαρτημένους. Καθετί μη-εξαρτημένο είναι χαρούμενο, καθετί εξαρτημένο είναι δυστυχισμένο. Ο άνθρωπος έχει άπειρη δύναμη μέσα του και μπορεί αν το αντιληφθεί – μπορεί να αντιληφθεί τον εαυτό του ως τον έναν άπειρο Εαυτό. Μπορεί να γίνει, αλλά δεν το πιστεύετε. Αν και προσεύχεστε, συνεχώς στον Θεό ωστόσο όμως διατηρείτε το εσωτερικό σας μπαρούτι άθικτο όλον τον καιρό».

Θεωρώ ότι Θεός είναι αυτή η φωνή μέσα μας που μας κάνει να ευσπλαχνιστούμε, να συμπονέσουμε, να δακρύσουμε, να αγανακτήσουμε για αυτό που συνέβη στην συγκεκριμένη περίπτωση.

Θεός είναι αυτή η δύναμη μέσα μας που μας ωθεί να υπερβούμε τις αδυναμίες μας, τον εγωισμό μας, τους περιορισμούς μας.

Θεός είναι αυτή η ανάγκη μας να νικήσουμε το ψέμα και αφού βρούμε την αλήθεια να την συμμοιραστούμε.

Θεός είναι η αφυπνισμένη μας ανθρωπιά, η αίσθηση του ωραίου που μας κάνει να αναζητούμε όχι μόνο το πρακτικό και χρήσιμο αλλά και το αισθητικά ολοκληρωμένο.

Θεός είναι η αγάπη μας για την Τέχνη, ο αγώνας για να απεικονίσουμε σε κάτι πεπερασμένο και φθαρτό, όλο το μεγαλείο και την απειρία που εγκυμονούμε μέσα μας, στην μουσική, στην ζωγραφική, στην γλυπτική, στην ποίηση, στον χορό κ.λ.π.

Θεός είναι η αγωνία μας να αφήσουμε πίσω μας απογόνους, πιο καλούς και πιο σοφούς από εμάς τους ίδιους.

Θεός είναι να αψηφήσουμε τις προσωπικές απολαύσεις μας και να θυσιάσουμε την ζωή μας για να ανακαλύψουμε ένα φάρμακο για τον άρρωστο, ή να βρούμε μια μαθηματική φόρμουλα που θα προχωρήσει την Επιστήμη πιο μπροστά και πιο ψηλά.

Θεός είναι να ξέρουμε και να μπορούμε να συγχωρούμε αυτόν που μας έκανε κακό, δίνοντας ένα μάθημα αυταπάρνησης και συμφιλίωσης. Κι έτσι να σταματούμε αυτόν τον φαύλο κύκλο της εκδίκησης που μας κάνει κάποτε θύτες και άλλοτε θύματα.

Θεός είναι να είμαστε έτοιμοι να θυσιάσουμε την ζωή μας για να υπερασπίσουμε την πατρίδα μας, τους γονείς μας, τα αδέλφια μας.

Θεός είναι να τολμούμε να παραδεχτούμε την άγνοιά μας και να την αφήνουμε πίσω μας για να αποκτήσουμε μια μεγαλύτερη αλήθεια.

Θα μπορούσα να πω κι άλλα αλλά νομίζω ότι όλα αυτά που κατάλαβα ως Θεό μου φτάνουν και μου περισσεύουν για να τα έχω ως καθημερινούς στόχους στην ζωή μου. Πόσο μάταιο, επίπονο και παράλογο είναι να αναζητούμε έξω από εμάς αυτό που υπάρχει εν δυνάμει μέσα μας;

Και σε τελική ανάλυση δεν πρέπει να αφήσουμε κανέναν τρομοκράτη ή κακούργο να μας "πάρει" αυτόν τον "Θεό" που κουβαλάμε μέσα μας και που "σπρώχνει" να γεννηθεί στον κόσμο σαν την πεταλούδα μέσα από το κουκούλι του μεταξοσκώληκα


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2004, 02:23:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
..ειναι ζητημα προσωπικου θεου ,καλε μου...:)
δεν εχουμε ολοι τις ιδιες "αξιες".-
"φαντασου" πως οσα- πολυ ομορφα εγραψες - καποιοι τα θεωρουν αυτονοητα ως τα ακριβως τ'αντιθετα..:(

..."ελευθερια μου ως εκει που αρχιζει η δικη σου"...το θυμασαι;/κι ομως ξερουμε καλα πως δεν τηρειται παντα:(


και κατι απλο:ο Θεος δεν δρα στο 2...
-δεν ειναι ουτε καλος ουτε κακος-


-..καλως ηρθες,στο φυσικο σου χωρο...Τρισμεγιστε:)--



clickonmebabe..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MC
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2004, 10:12:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MC
quote:

Αυτή η φράση (περί της ελευθερίας της βούλησης) ομολογώ ότι είναι ότι πιό έξυπνο σκέφτηκε κάποιος για να την χώσει μέσα στα Ιερά Κείμενα.


TI ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ OSTRIA ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΡΑΣΗ? ΤΙ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟΨΥΧΟ ΑΠΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΝΑ ΣΕΒΕΤΑΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΑΣ??!! ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΝΑ ΧΑΖΟ ΙΣΩΣ ΑΛΛΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ. (ΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ):

ΑΝ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ/ΑΝΤΡΑΣ ΚΑΤΑ ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΑΣΧΗΜΟΣ/Η, ΑΝΑΤΙΠΑΘΗΤΙΚΟΣ/ΑΝΤΙΠΑΘΗΤΙΚΙΑ, ΤΗ ΣΙΧΑΙΝΕΣΑΙ ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΠΡΟΣΕΥΧΕΤΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΣΤΟΝ ΘΕΟ ΝΑ ΣΕ ΦΕΡΕΙ ΚΟΝΤΑ ΤΗΣ/ΤΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΕΙΣΑΚΟΥΓΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΤΗΣ, ΝΑ ΕΠΕΝΕΒΑΙΝΕ ΣΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΣ/Η ΜΑΖΙ ΤΗΣ/ΤΟΥ?? ΓΙΑΤΙ ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ!! ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΕΞΟΥΣΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ. ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΚΑΤΑΡΓΟΥΣΕ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΟΥ ΒΟΥΛΗΣΗ!!! ΘΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΟ Ο ΘΕΟΣ? ΟΧΙ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

big_tantric_bliss
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2004, 12:07:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους big_tantric_bliss
Παρ'ότι δεν είμαι πολύ της εκκλησίας,έχω όμως θείο μητροπολίτη.Σαφώς κι η εκκλησία παραδέχεται την ύπαρξη αγγέλων(τάγματα Χερουβείμ,Σεραφείμ κι ένα άλλο που δε θυμάμαι) και δη αγγέλων-φυλάκων.Άλλως τε αυτοί αναπαρίστανται και σε πλείστες όσες τοιχογραφίες και εικονίσματα και αναφέρονται και σε ψαλμούς.
Και μόλις θυμήθηκα,αν και ξεφεύγει απ΄το θέμα,τη συσχέτιση αγγέλων και Βριλ που διάβασα σ'ένα άρθρο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy