ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Μηπως ειναι ιδεα μου? (Αίσθηση παρακολούθησης)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Manick
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2004, 20:58:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Manick  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδια θελω να μοιραστω μαζι σας κατι το οποιο με απασχολει απο μικρο παιδι..

Σε μερικες ανυποπτες στιγμες εχω την αισθηση οτι καποιος με παρακολουθει και αυτο αλλες φορες ειτε αληθευει (καποιος οντως με βλεπει ειτε απο κοντα ειτε απο μακρια) ειτε οχι, μιας και ειμαι εντελως μονος μου στο δωματιο μου..

Ενα κραυγαλεο παραδειγμα ειναι, οταν μια φορα ξαπλωνα, ενιωσα πως κατι κινηθηκε απο την πορτα και βγηκε, κουνωντας την. Εξω στο σαλονι ηταν η γιαγια μου και την ρωτησα ποιος ηταν...μου ειπε οτι δεν ηταν κανεις...δεν εδωσα ιδιαιτερη σημασια αλλα ειμαι σιγουρος οτι καποιος ηταν εκει.

Δεν ξερω αν ολα ειναι δημιουργηματα του μυαλου μου, το θεμα ειναι οτι μερικες φορες εχω αυτην την παραξενη αισθηση, ειτε οτι καποιο αερινο ελαφρυ ρευμα κινειται απο πισω μου, ειτε με εναν ηχο μες στο μυαλο μου τον οποιο δεν μπορω να εξηγησω με λογια...

Αρχισα να το παρατηρω, απο τοτε που ημουν μικροτερος και κοιμομουν, οταν ερχοταν η μητερα μου και εβλεπε αν κοιμομουν..εγω ημουν μεταξυ ξυπνιου και υπνου και ειχα αυτον τον συνδυασμο (αερινου ρευματος και ηχου στο μυαλο μου) και ανοιγα τα ματια μου ξαφνικα, βλεποντας τη μητερα μου, ακριβως απο πανω μου...

Μπορειτε να δωσετε καποιες ερμηνειες για αυτο το γεγονος γενικα? Θα ηταν χρησιμο μιας και εχετε παραπανω εμπειρια απο μενα σε αυτα τα θεματα...

Ευχαριστω προκαταβολικα,
Νικος

niklet
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2004, 21:08:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους niklet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
νικο θα ηθελα να σου πο οτι δεν εισαι ο μονοσ που το παθαινεις αυτο.δεν ξερω πως να σου το εξηγησω αλλα μου συμβαινει κατι παρομοιο...ισωσ ειναι καποιος φιλακας αγγελος αν πιστευεις σε αυτα, αλλα κατα πασα πιθανοτητα ειναι στη φαντασια σου..εγω το εχω συνηθισει!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Manick
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2004, 21:11:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Manick  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξερω...ισως...αλλα ειναι πολυ περιεργο το συναισθημα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2004, 21:46:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κατά μία έννοια αυτού του είδους η ευαισθησία είναι που μας οδηγεί στο μονοπάτι της αναζήτησης.... Οταν αρχίζουμε να "αισθανόμαστε" τα αόρατα αυτού του κόσμου, ξεκινάμε για την ανακάλυψη του άλλου. Πίσω απ' αυτό που πιάνει η άκρη του ματιού σου βρίσκονται χιλιάδες κόσμοι. Αγγελοι, σκιές, το matrix (εδώ το αναφέρω με την πλατωνική του μορφή).... κι άλλα πολλά που θα ανακαλύψεις στην πορεία...

...για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Manick
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2004, 22:50:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Manick  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχεις δικιο....ειναι ενας απο τους λογους που ξεκινησα να μελεταω πιο σοβαρα αυτα τα φαινομενα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ReDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2004, 09:31:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως κάποιος να "παίζει" μαζί μας και να καταγράφει-παρατηρεί τις αντιδράσεις μας σε διάφορες καταστάσεις.

Ο ΦΟΒΟΣ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2004, 17:57:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Iσως πάλι δεν παίζει κάποιος άλλος μαζί μας αλλα εμείς οι ίδιοι δοκιμάζουμε τις νέες μας δυνατότητες προχωρώντας και αναζητώντας νόημα ζωής και ελευθερίας σε έναν κόσμο που είναι σαν στρατόπεδο συγκέντρωσης...

...για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VOUL
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2004, 04:50:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VOUL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χωρις καθολου μα κοθολου κακη διαθεση αλλα το συνδρομο καταδιωξης το γνωριζεις?κατι τετοιο δεν ειναι?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tommy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2004, 05:16:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tommy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Maverik (ελπίζω να το έγραψα σωστά). Χωρίς να θέλω να σε απογοιτεύσω,"Τίποτα δεν είναι τυχαίο" όπως είχε πει και ο Φρόιντ. Αυτό που εννοώ είναι πως πίσω απο το οτιδήποτε συμβαίνει υπάρχει μια πολλές φορές απογοητευτική και απλή εξήγηση για το τί συμβαίνει.Ένα δυνατό παράδειγμα είναι το εξής:
Ηταν κάποτε ένας άνθρωπος οπου είχε μερική τύφλωση,δηλαδή έβλεπε μερικά πράγματα (πολλες φορές μίας συγκεκριμένης εικόνας) και όχι πάντα. Κατόπιν ιατρικής εξέτασης βρέθηκε οτι όλα είναι εντάξει (σωματικά). Έτσι εστάλη σε ψυχίατρο. Κατόπιν χρόνιας αγωγής αυτός ο άνθρωπος βλέπει (έβλεπε μάλλον καθώς δεν ζει πια) τα πάντα εκτός απο τα πρόσωπα των ανθρώπων(!),οπού στην θέση τους βλέπει μία θολή εικόνα. Επρόκειτο περί ψυχώσεων (με την ψυχολογική έννοια και όχι με την κοινωνική,καθώς υπάρχει μεγάλη διαφορά) όπου ο (γνωστότερος απο όλους και πατέρας της ψυχολογίας) ψυχολόγος διέγνωσε και καταπολέμησε έως εκεί που ήταν εφικτό.
Το συγκεκριμένο παράδειγμα είναι ντοκιουμενταρισμένο,και αν κάποιος αμφισβητεί την αξιοπιστία του,πολυ ευχαρίστως να του στείλω πληροφορίες σχετικά με το βιβλίο που αναφέρεται.

Τελειώνοντας,ακόμα και σε εμένα συμβαίνουν την συγκεκριμένη περίοδο ανεξήγητα (προς το παρόν,βλέπε σχετικό θέμα οπού άνοιξα σήμερα) φαινόμενα,τα οποία στο τέλος θα βρεθεί καποια "πεζη" και "απλή" εξήγηση να τα εξηγήσει.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση, πιθανότατα επρόκειτο για ψύχωση (ψυχιατρικής και όχι κοινωνικής έννοιας) η οποία έχει τις ρίζες της στο σκηνικό με την μητέρα σου. Το υποσυνείδητο σου,μη έχοντας επίγνωση χρόνου,φυλλου,κοινωνιας κλπ κλπ,ενεργά αναμένει την παρουσία της μητέρας σου συν οτι υπάρχει μία έμφυτη προδιάθεση σε όλους τους ανθρώπους μία ανάλογη συμπεριφορά (σκιές στην άκρη του ματιού,έντονη αίσθηση άλλης παρουσίας κλπ κλπ),η οποία έχει και αυτή
εξηγηθεί 100% είτε με παθολογικές,είτε με ψυχολογικές ερμηνείες(τις οποίες δεν αναλύω διότι 1)ήδη μακρυγόρησα 2)δεν τις γνωρίζω εις βάθος).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy