ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 H AΓΝΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ & ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΗΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2004, 21:33:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΝΩΡΙΣΑ ΠΡΙΝ ΧΡΟΝΙΑ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΛΑ ΣΥΝΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣΑ ΣΤΗΝ ΑΤΡΑΠΟ, ΣΠΑΝΙΟ ΑΤΟΜΟ, ΜΕ ΣΟΦΙΑ ΜΕΣΑ ΤΗΣ, ΚΑΙ ΑΓΝΟ ΑΤΟΜΟ.

ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΤΕΛΙΚΑ "ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΕΡΟ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ΑΓΝΟ" ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗ ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΘΥΕΛΛΑ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟΣΟΥΣ ΣΚΟΤΕΙΝΟΥΣ ΔΡΑΚΟΝΤΕΣ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΕΙ?

ΟΤΑΝ ΕΝΑ ΑΓΝΟ ΑΤΟΜΟ ΒΡΙΣΚΕΙ ΤΟ "ΔΡΟΜΟ" ΠΟΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΔΙΣΕΙ ΤΟ "ΔΡΟΜΟ" ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΑΛΕΨΕΙ ΜΕ ΛΑΙΣΤΡΥΓΩΝΕΣ ΚΑΙ ΚΥΚΛΩΠΕΣ?

ΤΗΝ ΑΓΝΟΤΗΤΑ ΤΗΝ ΕΙΧΕ Ή ΤΗΝ ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ? ΚΙ ΑΝ ΤΗΝ ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΒΑΔΙΖΕΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΔΡΟΜΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΕΙ ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ "ΕΧΘΡΟΥΣ" ΑΠ'ΟΤΙ ΤΟ ΑΓΝΟ ΑΤΟΜΟ?


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2004, 00:24:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή gretel
δεν ξέρω αν τα πιο κάτω είναι σχετικά με το θέμα σου. Κατά κάποιο πάντως τρόπο μου τα ενέπνευσε …

Βρίσκω υπέροχο όλο το τελευταίο κεφάλαιο (ΚΑ’) από το κατά Ιωάννην ευαγγέλιο…
εκεί κάπου, μετά τη τριπλή …άρνηση της άρνησής του, ο Πέτρος, μαθαίνει από τον αγαπημένο του Διδάσκαλο για το …δύσκολο δρόμο και τέλος που τον περιμένει…
Στρέφοντας (ο Πέτρος) αμήχανα(;) το βλέμμα του αλλού, προσπαθώντας ίσως να βάλει μέσα του σε τάξη σκέψεις και συναισθήματα, βλέπει λίγο πιο πέρα τον Ιωάννη .. και τότε…

… τούτον (τον Ιωάννη) ιδών ο Πέτρος λέγει τω Ιησού. Κύριε. ούτος δε τι;

Σε αυτόν, δηλαδή, Κύριε τι θα συμβεί; Θα υποφέρει κι αυτός σαν εμένα; Θα έχει σαν κι εμένα μαρτυρικό τέλος; Θα ….

λέγει αυτώ ο Ιησούς. εάν αυτόν θέλω μένειν έως έρχομαι, τι προς σε; συ ακολούθει μοι.

…τι προς σε; ..

Διαφορετικές (;) αφετηρίες …
Διαφορετικά (;) μέσα…
Διαφορετικές (;) διαδρομές …
Ίδιος (;) ο σκοπός …

Ένα κι αυτό μέσα στα τόσα πράγματα που ξεπερνούν την ικανότητα μου να τα κατανοώ.
Γιατί να σκάω; … προφανώς δεν αφορούν τον δρόμο μου…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2004, 02:22:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου gretel
Χωρις καποια συγκρουση δημιουργία δεν υπάρχει.
Χωρις "ΛΑΙΣΤΡΥΓΩΝΕΣ ΚΑΙ ΚΥΚΛΩΠΕΣ" να παλέψεις, πως θα γνωρίσεις τον εαυτό σου; Πως θα δεις τη δύναμη να βγαίνει απο μέσα σου, πως θα δεις τι μορφή έχει;

Είναι πολύ εύκολο να σκηνοθετήσεις τη σοφία, την αγνότητα, να πείσεις τους άλλους, να πλανέψεις τον εαυτό σου. Είναι πολύ εύκολο να πέσεις σε τετοια παγίδα.

Είναι πολυ δύσκολο να παλεύεις συνέχεια με "ΣΚΟΤΕΙΝΟΥΣ ΔΡΑΚΟΝΤΕΣ" και μεσ'τη φωτιά τους να δεις το πρόσωπό σου. Είναι πολύ δύσκολος ο δρόμος προς αλλά και η ίδια η αυτογνωσία, που είναι η μόνη σοφία. Είναι μακρύς ο δρόμος επιστροφής προς την αγνότητα.

Είναι εύκολη η ψευδαίσθηση, είναι δύσκολο το αληθινό
Το θεμα είναι να βρείς ποιο απ' τα δύο αξίζει περισσότερο



Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2004, 07:47:53  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΖΟΫΣ ΜΑΝΣΟΥΡ
1928-1986

ΟΛΑ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ...

Όλα τα βράδια σαν είμαι μόνη

την αγάπη μου σου διηγούμαι

στραγγαλίζω ένα λουλούδι

η φωτιά αργοσβήνει

χωνεμένη από θλίψη.

Μες στον καθρέφτη που η σκιά μου αποκοιμιέται

κατοικούνε πεταλούδες.

Όλα τα βράδια σαν είμαι μόνη

μελετώ το μέλλον στων ετοιμοθάνατων

τα μάτια

την ανάσα μου ανακατώνω με της

κουκουβάγιας το αίμα

και με τους τρελούς μαζί η καρδιά μου

πιλαλάει κρεσέντο.


«Είμαι το Πνεύμα που αρνείται διαρκώς»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2004, 18:25:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ομορφο θεμα/ευστοχο....ενα ειλικρινες διλλημα πριν το επομενο βημα/του αλλου ; η του ιδιου του αναζητητη;//θα ηθελα να πιστευω πως βλεποντας απεναντι αναρρωτιεσαι αυτη τη φορα για σενα και οχι για κατι εξω απο σενα//εστω απο τουτη την φαινομενικη ...παραβολη...

παραδοξως επικαιρο παραυτα...και οπως καθε ολον...κι εδω.... διακρινω αλλον ενα διαμελισμο σε δυο...της μιας..
ψυχης.
σαν μια ψυχη θα σου ψυθιρισω τα εξης...


φιλη Gretel...μελετησε την καρτα της Παρθενου...ειναι η αρκανα
Ερημιτης-
αυτο ειναι το ερωτημα σου ..αυτη και...η απαντηση .

θα επανελθω οταν ο χρονος γινει βραδυτερος...
με μια εικονα αντι ασκοπων λεξεων.


"σας χαιρετω"



clickonmebabe..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2004, 17:23:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΟΥ ΚΑΡΤΑ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2004, 17:29:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ΑΓΝΟΤΕΡΟ, ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΤΥΧΕΡΟ?
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΛΗΜΜΑΤΑ?
ΔΕΝ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ ΝΑ ΓΛΙΣΤΡΗΣΕΙ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΠΛΕΥΡΑ?



"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2004, 17:36:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ολοι δεν κινδυνεύουμε το ίδιο?
...και χωρίς να έχουμε την ευλογία της αγνότητας.. ή έχοντας χάσει αυτή την αγνότητα στην πορεία παλεύοντας με τους δράκους...


...για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2004, 18:03:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΓΑΠΗΤΗ GALADRIEL.
ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΥΟ ΜΑΓΟΥΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΙ ΓΙΑ ΛΕΥΚΑ ΚΑΙ ΣΚΟΤΕΙΝΑ ΕΡΓΑ.
Ο ΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΝΟΤΗΤΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΚΑΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΧΡΗΣΗ ΤΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΠΛΕΥΡΑ.
Ο ΑΛΛΟΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΛΕΥΕΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΘΕΙ ΣΤΗΝ ΚΟΨΗ ΤΟΥ ΞΥΡΑΦΙΟΥ ΠΟΥ ΒΑΔΙΖΕΙ, ΣΤΗΝ ΛΕΥΚΗ ΠΛΕΥΡΑ, ΕΝΩ ΠΑΛΕΥΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΑΙΜΟΝΕΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΚΑΛΟΥΝ...


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2004, 18:32:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και ίσως εκεί βρίσκεται η τύχη του "μη αγνού", ίσως αυτός να μπορεί να εκτιμήσει περισσότερο την επιλογή του να παραμένει στο φως...

...για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2004, 19:03:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΛΗ ΜΟΥ GALADRIEL ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΤΟΠΙΚ. ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2004, 19:30:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το σίγουρο πάντως είναι πως υπάρχει θέση στη μάχη και για τους δύο.... Ο καθένας με τον τρόπο του έχει να δώσει στο Φως και να "χρησιμοποιηθεί" απ' αυτό....
και ίσως σε κάποιο άλλο επίπεδο που εμείς δεν μπορούμε να γνωρίσουμε αντιμετωπίζει κι ο αγνός τους δικούς του δαίμονες....

...για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2004, 21:33:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ποιος μας λέει, φίλοι μου, πως αυτός που εξωτερικά φαίνεται άγιος, δεν κρύβει τον αμαρτωλό μέσα του,

όπως κι αυτός που φαίνεται αμαρτωλός, δεν κρύβει έναν άγιο;


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2004, 21:36:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και ίσως σε κάποιο άλλο επίπεδο που εμείς δεν μπορούμε να γνωρίσουμε αντιμετωπίζει κι ο αγνός τους δικούς του δαίμονες....
Συμφωνώ galadriel, τώρα το είδα.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2004, 08:51:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαρτωλός..... μμμ...τραβηγμένη έκφραση..

νομίζω πως όταν εδώ βάζει η φίλη μας το θέμα του αγνού εννοεί αυτόν που δεν μπαίνει καν σε πειρασμό, που το φως είναι μέσα του τόσο ισχυρό που δεν βλέπει καν τους δαίμονες... ή ίσως δεν βλέπουμε εμείς πως τους βλέπει... ή απλώς δεν βλέπει αυτούς που βλέπουμε κι εμείς.
Για να είναι αμαρτωλός πρέπει να έχει υποκύψει κάποια στιγμή στο σκοτάδι, πρέπει να έχει χρησιμοποιήσει την ενέργεια για το σκοτάδι. Και ίσως μετά να έχει ξανασηκωθεί...
Εμείς όμως περπατάμε σ'αυτή την κόψη... και η ζωή μας τραβάει συνέχεια να "δουλέψουμε" σε μέρη δύσβατα που μπορούν να σε καταπιούν μέσα τους και να μην σε ξαναφήσουν ποτέ στην επιφάνεια , ποτέ πίσω στο Φως...
Αν ήταν να χαρίσω στο σκοτάδι άλλον ένα υπηρέτη, θα προτιμούσα χίλιες φορές να πεθάνω....
Απο τέτοια διλήμματα δεν υποφέρει ο αγνός, αλλά και δεν παίρνει δύναμη από την επιτυχία των επιλογών του...

...για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mystic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


211 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2004, 12:44:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mystic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ΑΓΝΟΤΕΡΟ, ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΤΥΧΕΡΟ?
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΛΗΜΜΑΤΑ?
ΔΕΝ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ ΝΑ ΓΛΙΣΤΡΗΣΕΙ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΠΛΕΥΡΑ?

Αγαπητή gretel
η προσωπική μου άποψη είναι πως όλοι μας γεννιόμαστε το ίδιο ''αγνοι''.
Ο παράγοντας που καθορίζει την αγνότητα του καθενός είναι η μοίρα.
Όλοι ξεκινάμε από το ίδιο σημείο αλλά η μοίρα μας έχει εξοπλίσει με διαφορετικά εφόδια και μας επιφυλλάσει ευχάριστες και δυσάρεστες εκπλήξεις.
Άλλοι έχουν υγεία(το σημαντικότερο), άλλοι χρήματα, άλλοι σοφία, άλλοι τύχη κοκ.

Δεν θα αντιμετωπίσουν όλοι τους ίδιους δράκους αλλά όλοι θα τους βρουν μπροστά τους.

Όσο πιο μεγάλος και δυνατός θα είναι ο δράκος τόσο πιο μεγάλη ικανοποιήση και αυτοεκτίμηση θα κερδίσεις όταν τον εξολοθρεύσεις.

Όταν κερδίσεις με κόπο και αίμα την ζωή σου τότε θα καταλάβεις και το νόημα της ύπαρξής σου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NoiprocS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2004, 12:54:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NoiprocS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΤΕΛΙΚΑ "ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΕΡΟ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ΑΓΝΟ" ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗ ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΘΥΕΛΛΑ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟΣΟΥΣ ΣΚΟΤΕΙΝΟΥΣ ΔΡΑΚΟΝΤΕΣ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΕΙ?

Συγχώρα με αλλά ξεκινάς λάθος!

Όλοι οι άνθρωποι ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ αγνοί, καλοί και χωρίς σκοτεινές θύελες στην ψυχή τους.


Για να μην κουράζω, σου παραθέτω μια πολύ όμορφη ιστορία...


Ένας γέρος ινδιάνος Cheroke διδάσκει τον εγγονό του στα θέματα της ζωής...

«Μια μάχη μαίνεται μέσα μου», λέει στο αγόρι.

«Είναι μια σκληρή μάχη ανάμεσα σε δύο λύκους. Ένας είναι κακός – είναι κακία, μοχθηρία, μνησικακία, ζήλια, λύπη, τύψεις, λαγνεία, αυτολύπηση, πικρία, δουλικότητα, ψέμα, ψεύτικη υπερηφάνεια, υπεροψία και εγωισμός.»

«Ο άλλος είναι καλός – είναι ευτυχία, ειρήνη, αγάπη, ελπίδα, ηρεμία, ταπεινοφροσύνη, φιλία, καλή θέληση, συμπάθεια, συμπόνια, ευσπλαχνία, γενναιοδωρία, αλήθεια, κατανόηση και πίστη.
Η ίδια μάχη μαίνεται και μέσα σε εσένα - και μέσα σε όλους τους άλλους ανθρώπους».

Το αγόρι σκέφτηκε για λίγη ώρα και μετά ρώτησε τον παππού του :

«Ποιος λύκος θα νικήσει τελικά;»

«Αυτός που τρέφεις...», απάντησε ο γέρος.


Όπως κατάλαβες λοιπόν, η αποψή μου είναι ότι δεν "γεννιούνται" πιο αγνοί άνθρωποι, απλά "τρέφουν" την αγνότητα...!

Φιλικά

What We Do In Life Echoes In Eternity!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2004, 13:45:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[font=Century Gothic]
quote:

ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΤΕΛΙΚΑ "ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΕΡΟ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ΑΓΝΟ" ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗ ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΘΥΕΛΛΑ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟΣΟΥΣ ΣΚΟΤΕΙΝΟΥΣ ΔΡΑΚΟΝΤΕΣ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΕΙ?

Συγχώρα με αλλά ξεκινάς λάθος!

Όλοι οι άνθρωποι ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ αγνοί, καλοί και χωρίς σκοτεινές θύελες στην ψυχή τους.


Για να μην κουράζω, σου παραθέτω μια πολύ όμορφη ιστορία...


Ένας γέρος ινδιάνος Cheroke διδάσκει τον εγγονό του στα θέματα της ζωής...

«Μια μάχη μαίνεται μέσα μου», λέει στο αγόρι.

«Είναι μια σκληρή μάχη ανάμεσα σε δύο λύκους. Ένας είναι κακός – είναι κακία, μοχθηρία, μνησικακία, ζήλια, λύπη, τύψεις, λαγνεία, αυτολύπηση, πικρία, δουλικότητα, ψέμα, ψεύτικη υπερηφάνεια, υπεροψία και εγωισμός.»

«Ο άλλος είναι καλός – είναι ευτυχία, ειρήνη, αγάπη, ελπίδα, ηρεμία, ταπεινοφροσύνη, φιλία, καλή θέληση, συμπάθεια, συμπόνια, ευσπλαχνία, γενναιοδωρία, αλήθεια, κατανόηση και πίστη.
Η ίδια μάχη μαίνεται και μέσα σε εσένα - και μέσα σε όλους τους άλλους ανθρώπους».

Το αγόρι σκέφτηκε για λίγη ώρα και μετά ρώτησε τον παππού του :

«Ποιος λύκος θα νικήσει τελικά;»

«Αυτός που τρέφεις...», απάντησε ο γέρος.


Όπως κατάλαβες λοιπόν, η αποψή μου είναι ότι δεν "γεννιούνται" πιο αγνοί άνθρωποι, απλά "τρέφουν" την αγνότητα...!

Φιλικά


ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ NOIPROCS, ΜΙΑ ΨΥΧΗ "ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ" ΕΧΟΝΤΑΣ ΠΙΣΩ ΤΗΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ. ΚΟΥΒΑΛΑΕΙ ΕΝΑ ΚΑΡΜΑ. ΤΟ "ΓΕΝΝΙΟΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΑΓΝΟΙ" ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ "ΓΕΝΝΙΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΑΓΝΟΤΕΡΟΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΕΝΣΑΡΚΩΣΗ" ΑΝ ΣΑΝ ΨΥΧΕΣ ΗΜΑΣΤΑΝ ΑΓΝΟΙ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Η ΑΙΓΥΠΤΙΑΚΗ ΒΙΒΛΟΣ ΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ, Η ΨΥΧΗ ΜΑΣ ΘΑ ΖΥΓΙΖΕ ΟΣΟ ΕΝΑ ΦΤΕΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΕΝΣΑΡΚΩΝΟΜΑΣΤΑΝ.
ΑΓΩΝΙΖΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΝΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΚΤΗΣΕΙ.

ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΜΕ ΤΟ ΛΥΚΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝΙΖΕΙ ΤΙΣ 2 ΠΛΕΥΡΕΣ ΜΕΣΑ ΜΑΣ.

Η ΦΙΛΗ ΓΚΑΛΑΝΤΡΙΕΛ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ.

Ο ΣΑΡΟΥΜΑΝ ΣΤΟΝ ΤΟΛΚΙΕΝ ΗΤΑΝ ΠΑΝΙΣΧΥΡΟΣ ΜΑΓΟΣ ΠΟΥ ΓΛΙΣΤΡΗΣΕ.
Ο ΓΚΑΝΤΑΛΦ Ο ΓΚΡΙΖΟΣ, ΒΑΔΙΖΕ ΜΑΛΛΟΝ ΣΤΗΝ ΚΟΨΗ ΠΟΥ ΛΕΜΕ.
Ο ΦΡΟΝΤΟ, Ο ΣΑΜ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΑΓΝΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΜΙΛΑΩ.

ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΑΤΟ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΔΙΑΣΑΦΙΝΗΣΑ ΚΑΠΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2004, 14:16:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gretel μπορείς, αν θέλεις, να συγκεντρωσεις και να γράψεις το νόημα του θέματος σου σε λίγες γραμμές, χωρίς παραβολές και συμβολισμούς
γιατι ακόμα δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το θέμα κι ο στόχος του.
Ίσως να 'μαι λίγο χαζός...βοήθησέ με



Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2004, 15:04:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΚΑΛΕ ΜΟΥ 1900?

ΛΕΩ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΣΤ:

ΓΝΩΡΙΣΑ ΠΡΙΝ ΧΡΟΝΙΑ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΛΑ ΣΥΝΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣΑ ΣΤΗΝ ΑΤΡΑΠΟ, ΣΠΑΝΙΟ ΑΤΟΜΟ, ΜΕ ΣΟΦΙΑ ΜΕΣΑ ΤΗΣ, ΚΑΙ ΑΓΝΟ ΑΤΟΜΟ.

ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΤΕΛΙΚΑ "ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΕΡΟ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ΑΓΝΟ" ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗ ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΘΥΕΛΛΑ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟΣΟΥΣ ΣΚΟΤΕΙΝΟΥΣ ΔΡΑΚΟΝΤΕΣ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΕΙ?

ΟΤΑΝ ΕΝΑ ΑΓΝΟ ΑΤΟΜΟ ΒΡΙΣΚΕΙ ΤΟ "ΔΡΟΜΟ" ΠΟΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΔΙΣΕΙ ΤΟ "ΔΡΟΜΟ" ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΑΛΕΨΕΙ ΜΕ ΛΑΙΣΤΡΥΓΩΝΕΣ ΚΑΙ ΚΥΚΛΩΠΕΣ?

ΤΗΝ ΑΓΝΟΤΗΤΑ ΤΗΝ ΕΙΧΕ Ή ΤΗΝ ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ? ΚΙ ΑΝ ΤΗΝ ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΒΑΔΙΖΕΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΔΡΟΜΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΕΙ ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ "ΕΧΘΡΟΥΣ" ΑΠ'ΟΤΙ ΤΟ ΑΓΝΟ ΑΤΟΜΟ?


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2004, 15:11:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕ Η ΦΙΛΗ ΓΚΑΛΑΝΤΡΙΕΛ:

νομίζω πως όταν εδώ βάζει η φίλη μας το θέμα του αγνού εννοεί αυτόν που δεν μπαίνει καν σε πειρασμό, που το φως είναι μέσα του τόσο ισχυρό που δεν βλέπει καν τους δαίμονες... ή ίσως δεν βλέπουμε εμείς πως τους βλέπει... ή απλώς δεν βλέπει αυτούς που βλέπουμε κι εμείς.

ΤΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ -ΦΡΟΝΤΟ, ΣΑΜ, ΣΑΡΟΥΜΑΝ- ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ "ΥΠΟΚΡΙΝΕΤΑΙ" ΑΓΝΟΤΗΤΑ, ΕΝΩ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΕΑΥΤΟ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΑ...


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2004, 01:24:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και ποιος μας λέει, φίλοι μου, πως αυτός που εξωτερικά φαίνεται άγιος, δεν κρύβει τον αμαρτωλό μέσα του,

όπως κι αυτός που φαίνεται αμαρτωλός, δεν κρύβει έναν άγιο;


Ζήσε τη στιγμή!


..θυμηθηκα κατι που μου ειχε πει μια φιλη καθως κουβεντιαζαμε για οσα μπορει η ζωη να φερει και μου ανεφερε κατι που σαν μου δινεται η ευκαιρια δινω παραβολικα σε αλλες κουβεντες με φιλους..

[[[Ενας παπας --που ειχε κορη--..ελεγε πως ειναι προτιμοτερο για εκεινον, να γινει "πορνη"!
-σιγουρα καποτε θα μετανοουσε:)-
παρα "σιγανοπαπαδια" + να μην "αγιασει" ποτε...
απο τα "κρυφα παθη":]]]

Ερρωσθε:)

υγ --Συνταξιδιωτισσα Gretel,χαιρομαι που ειναι η αγαπημενη σου καρτα ο Ερημιτης//αν+ "δυσκολη" στην αποδοχη της//χαιρομαι επισης που ηταν ευστοχη η τοποθετηση μου σχετικα με τον προβληματισμο σου/το θεμα δηλαδη:)
..παραυτα καθως εκανα τον συνειρμοστο προηγουμενο ποστ ειχα μια συγκεκριμενη αποδοση της αρκανας του Ερημιτη-αν δεν καταφερω να τη βρω on line θα επιστρατευσω "προσωπικα δεδομενα"μου :Ρ---




clickonmebabe..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2004, 21:38:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω αν το ακόλουθο απόσπασμα θα βοηθήσει στο συλλογισμό μας gretel, το παραθέτω όμως γιατί το ένιωσα σχετικό...

"Καθήκον μας είναι να καταλάβουμε τους λόγους για τους οποίους δεχόμαστε τις επιθέσεις και υποφέρουμε. Ολοι οι άνθρωποι που μετράνε, και στο πεδίο μας είναι εκείνοι που έχουν κατανοήσει σε βάθος τις πολλαπλές πραγματικότητες της, πρέπει να διαθέτουν ιδιαίτερο θάρρος : να δείξουν τη Σκιά τους. Οποιος περιφρονεί τους κανόνες, εκφράζοντας τις ιδέες του, δεν επιδεικνύει μονο το εσωτερικό του φως αλλά και τη Σκιά του . Πρέπει να έχουμε το θάρρος να ζήσουμε αληθινά κι άρα να αφήσουμε τον εαυτό μας να εκτεθεί στις επιθέσεις, όπως τα βρέφη που μόλις γεννηθούν δέχονται την επίθεση παθογενών παραγόντων.
Πρέπει να έχουμε την τόλμη να ζήσουμε συνειδητά και τη Σκιά μας, ξέροντας ότι έτσι η ζωή είναι πιο ολοκληρωμένη και πιο πλούσια απ' όσο θα ήταν αν σεβόμασταν τους συλλογικούς κανόνες που είναι δομημέμοι με τέτοιο τρόπο ώστε να καθιστούν ουδέτερη την πιο κρυφή, την πιο ιδιαίτερη διάσταση του ατόμου....
...Πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι η Σκιά, η πιο κρυφή μας διάσταση, εγκυμονεί κινδύνους. Δεν ξέρω όμως μέχρι ποιου σημείου δεν πρέπει να δεχτούμε ότι τα ομορφότερα πράγματα που αποκτούμε είναι εκείνα που στην αρχή μας τρομάζουν. Ο Γκαίτε γράφει στον Φάουστ :"Ενα μέρος της δύναμης που θέλει πάντοτε το κακό και κάνει πάντοτε το καλό". Είναι σαν συναντούμε στο δρόμο μας τον Μεφιστοφελη και να πρέπει να τον κοιτάξουμε στο πρόσωπο. Αυτό το θάρρος είναι που γεννάει, απ' την πλευρά των άλλων, μια σειρά "ζηλόφθονων επιθέσεων". "

...για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2004, 00:09:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
νομίζω πως όταν εδώ βάζει η φίλη μας το θέμα του αγνού εννοεί αυτόν που δεν μπαίνει καν σε πειρασμό, που το φως είναι μέσα του τόσο ισχυρό που δεν βλέπει καν τους δαίμονες... ή ίσως δεν βλέπουμε εμείς πως τους βλέπει... ή απλώς δεν βλέπει αυτούς που βλέπουμε κι εμείς.

...ποιος αλλος εκτος το ιδιο...και αλλους που "βλεπουν" μπορει να γνωριζει;..
κανεις:)

---το τι βλεπει αυτος λοιπον...δεν κρινεται με μετρα και σταθμα αυτων που δεν βλεπουν...!


--"αθωα αθωα!"επιτελους...-αυτο +αν ηταν..επιβεβαιωση!---

quote:
Είναι σαν συναντούμε στο δρόμο μας τον Μεφιστοφελη και να πρέπει να τον κοιτάξουμε στο πρόσωπο. Αυτό το θάρρος είναι που γεννάει, απ' την πλευρά των άλλων, μια σειρά "ζηλόφθονων επιθέσεων". "

..θυμασαικαλη μου οταν αναφερθηκα στο χορο με τη σκια μου που αποκοπηκε-μου +εγινε η μορφη του θανατου...μου;....
ε λοιπον δεν φοβηθηκα...οχι μονο κοιταξκα αλλα χορεψα με τη σκια μου,..
και ο διαβολος ο ιδιος να ερθει εχμ...το ιδιο θα πραξω...θα παιξω.


σαν η ψυχη ειναι αγνη δαμαζεται και το πιο ποταπο "καθετι"...
σαν ειναι ειναι αγνη η ψυχη..το κεφαλι ανετα αναπαυεται στο στομα του λιονταριου..:)

η δυναμη ειναι στην ψυχη...




clickonmebabe..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2004, 23:54:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

υγ --Συνταξιδιωτισσα Gretel,χαιρομαι που ειναι η αγαπημενη σου καρτα ο Ερημιτης//αν+ "δυσκολη" στην αποδοχη της//χαιρομαι επισης που ηταν ευστοχη η τοποθετηση μου σχετικα με τον προβληματισμο σου/το θεμα δηλαδη:)
..παραυτα καθως εκανα τον συνειρμοστο προηγουμενο ποστ ειχα μια συγκεκριμενη αποδοση της αρκανας του Ερημιτη-αν δεν καταφερω να τη βρω on line θα επιστρατευσω "προσωπικα δεδομενα"μου :Ρ---

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΝΑΓΩΝΙΩΣ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΗΣ ΑΡΚΑΝΑΣ ΤΟΥ ΕΡΗΜΙΤΗ...


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2004, 00:07:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
---το τι βλεπει αυτος λοιπον...δεν κρινεται με μετρα και σταθμα αυτων που δεν βλεπουν...!

...έτσι είναι, αλλά καμμιά φορά βάζουμε κι αυτή την παράμετρο για να καταλαβαίνουν όλοι... τώρα πως ακριβώς καταφέρνουν μερικοι να μπερδεύονται μου είναι άγνωστο....φτάνει που αυτοί που πρέπει καταλαβαίνουν...

quote:
--"αθωα αθωα!"επιτελους...-αυτο +αν ηταν..επιβεβαιωση!---

...το ξέρω και γι'αυτό άφησα κι αυτή την τελευταία φράση από το κομμάτι που έγραψα... όμως την χρειαζόσουν από εμάς ή από αυτούς που έκαναν το λιοντάρι? και τελικά έχει μια οποιαδήποτε αξία αυτή η επιβεβαίωση? όταν ακριβώς μπορείς να ξεκουραστείς στο στόμα του λιονταριού δεν σε νοιάζει πια για το αν είναι λιοντάρι ή πίθηκος... γνωρίζεις (όπως όλα) ότι ξεκουράζεσαι...

...για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2004, 16:01:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΕΤΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΦΗΣΟΥΜΕ, ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΑ ΠΡΟΣ ΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΤΗΣ, ΤΗ ΓΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΚΑΠΟΤΕ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ.
ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ Η ΨΥΧΗ ΜΑΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΑΝΥΨΩΝΕΤΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΗΣ, ΤΟ ΘΕΟ, ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΦΥΣΙΚΟΤΗΤΑ?


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2004, 16:50:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ερώτημα περιέχει την απάντηση του καλή μου gretel, η λέξη κλειδί είναι η "φυσικότητα"....

Η πέτρα με την μητέρα της και μητέρα όλων μας βρίσκονται στο ίδιο πεδίο....

Η ψυχή απ' την άλλη πρέπει να ταξιδέψει ανάμεσα από τα εφτά πεδία, που τόσο καλά κατέγραψες πιο πάνω, να κυριαρχήσει πάνω τους, να τα ξεπεράσει για να φτάσει στο Θεό της...

...για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2004, 17:09:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"ΦΥΣΙΚΟΤΗΤΑ" ΧΜΜΜ... ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΤΙ ΕΝΟΟΥΜΕ Μ'ΑΥΤΟ -ΜΠΑΓΑΣΑ ΠΡΟΜΗΘΕΑ ΤΙ ΜΑΣ ΕΚΑΝΕΣ-.
Η ΠΕΤΡΑ ΠΕΦΤΕΙ ΑΠΛΩΣ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΕΛΞΗΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΤΗΣ ΤΗ ΓΗ.
Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΘΕΟΣ, ΟΣΟ ΜΑΓΝΗΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΒΥΘΙΖΕΤΑΙ Η ΨΥΧΗ -Ο ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ ΠΟΛΟΣ ΜΑΛΛΟΝ ΜΑΣ ΤΡΑΒΑΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΟΠΟΤΕ Η ΡΟΠΗ, Ή Η ΑΔΡΑΝΕΙΑ ΜΑΣ ΤΡΑΒΑΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ- ΕΝΩ ΤΟ ΝΑ "ΑΝΕΒΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΦΩΣ" ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΔΙΑΡΚΗΣ ΚΑΙ ΕΠΙΠΟΝΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2004, 20:00:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην ξεχνάς καλή μου ότι αυτοί που εκπέμπουν το πιο δυνατό Φως είναι κι αυτοί που δημιουργούν τις πιο σκοτεινές Σκιές....
Κάνει το ανέβασμα πιο δύσκολο, πιο επίπονο αν θες, αλλά δεν μας φταίει ο Πατέρας γι'αυτό....
Είναι στη δική μας "φυσικότητα" και στην επιλογή που κάναμε...

Πάντως κουράγιο...μην ξεχνάς πως όλοι είμαστε εδώ για κάποιο λόγο και η πέτρα για τον δικό της.... αυτό που καμμιά φορά μοιάζει εύκολο μπορεί και για την πέτρα να κρύβει τη δυσκολία του...

...για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2004, 20:18:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μην ξεχνάς καλή μου ότι αυτοί που εκπέμπουν το πιο δυνατό Φως είναι κι αυτοί που δημιουργούν τις πιο σκοτεινές Σκιές....
Κάνει το ανέβασμα πιο δύσκολο, πιο επίπονο αν θες, αλλά δεν μας φταίει ο Πατέρας γι'αυτό....
Είναι στη δική μας "φυσικότητα" και στην επιλογή που κάναμε...

Πάντως κουράγιο...μην ξεχνάς πως όλοι είμαστε εδώ για κάποιο λόγο και η πέτρα για τον δικό της.... αυτό που καμμιά φορά μοιάζει εύκολο μπορεί και για την πέτρα να κρύβει τη δυσκολία του...

...για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος...


ΦΙΛΗ ΓΚΑΛΑΝΤΡΙΕΛ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΔΕ ΦΤΑΙΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ. ΠΑΝΤΑ ΑΠΑΝΤΑΣ "ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ".
ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΛΕΣ "...ΟΛΟΙ ΕΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ" (ΤΥΧΑΙΑ ΕΓΡΑΨΑ "ΛΟΦΟ" ΤΟ ΕΙΔΑ ΕΓΚΑΙΡΑ -ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΤΙΤ- ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΙΣΩΣ Ο ΙΕΡΟΣ ΛΟΦΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ-) ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΙΚΟΤΗΤΑ ΙΣΩΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΕΤΡΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΦΤΟΥΝΕ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ, ΙΣΩΣ ΟΜΩΣ ΟΙ ΨΥΧΕΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝΕ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1411133
Maintained by Digital Alchemy