ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Ο Μεγάλος Αδερφός μας παρακολουθεί;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Zephyr
Μέλος 2ης Βαθμίδας


252 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2004, 16:22:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με την ψήφιση της συνθήκης Schengen από την Ελλάδα το 1996 (αν δεν κάνω λάθος),ξεκίνησε ένας χείμαρρος διαμαρτυριών ,πληροφόρησης, παραπληροφόρησης(κάνουμε ποτέ χωρίς αυτή;),λόγου - αντίλογου. Τελικά τι ισχύει;

_Μήπως τα περί τρομοκρατίας είναι η πρόφαση για την δημιουργία μιας ευρύτερης ηλεκτρονικής βάσης δεδομένων μέσα από την οποία όλοι θα ελεγχόμαστε χωρίς καν να το υποψιαζόμαστε;

_Τα τσιπ είναι τόσο ακίνδυνα όσο τα παρουσιάζουν; Ήδη τα εμφυτεύουν στα κατοικίδια.

_Η Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων κατά πόσο είναι φερέγγυα;

_Το ζέπελιν-“παντεπόπτης” άρχισε από καιρό να κόβει βόλτες. Μήπως ο οργουελικός εφιάλτης αρχίζει να γίνεται πραγματικότητα;

_Για τους Ολυμπιακούς Αγώνες ήταν αναγκαίες τόσο μεγάλες δαπάνες ως προς την
ασφάλεια; Γιατί μιλάμε για τεράστια ποσά την στιγμή που σαν χώρα δεν είχαμε ποτέ κάποια ιδιαίτερη αντιπαράθεση με χώρες Μέσης Ανατολής. Άραγε, τόσες κάμερες που έχουν φυτέψει εδώ&εκεί, θα τις ξηλώσουν;Δεν νομίζω…

_Μήπως τα πολυδιαφημισμένα «ριάλιτι» είναι προοίμιο μιας σκληρής πραγματικότητας;

Θα ήθελα να ακούσω(η μάλλον να διαβάσω) τις απόψεις σας. ’Ήδη πριν από καιρό ο φίλος «Απέριττος» σε κάποιο topic παρόμοιου περιεχομένου έβαλε το σύστημα «Echelon» σε πειρασμό…


endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2004, 01:43:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μήπως τα περί τρομοκρατίας είναι η πρόφαση για την δημιουργία μιας ευρύτερης ηλεκτρονικής βάσης δεδομένων μέσα από την οποία όλοι θα ελεγχόμαστε χωρίς καν να το υποψιαζόμαστε

καποτε η προφαση ηταν ο κινδυνος απο την κομουνιστικη απειλη
σου εκαναν φυλλο και φτερο την ιδιωτικη ζωη με την δικαιολογια οτι ψαχνουν για υπονομευτες της δημοκρατιας
και μην ξεχναμε ποσοι υποπτοι εξαφανιστηκαν

quote:
Τα τσιπ είναι τόσο ακίνδυνα όσο τα παρουσιάζουν; Ήδη τα εμφυτεύουν στα κατοικίδια
σαν υλικο δεν νομιζω οτι μπορει να προκαλεσει καποια οργανικη παρενεργεια

ειναι ομως οτι πιο επικινδυνο για την υγεια της προσωπικης μας ζωης

quote:
Η Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων κατά πόσο είναι φερέγγυα
δεν μπορουμε να ξερουμε αλλα ειναι καλο εργαλειο για αυτους που θελουν να τα ξερουν ολα

με αυτο τον τροπο καθησυχαζουν τον κοσμο κανοντας τον να νοιωθει ασφαλης επειδη ξερει οτι καποιοι μαχονται για την ιδιωτικη του ζωη

quote:
Το ζέπελιν-“παντεπόπτης” άρχισε από καιρό να κόβει βόλτες. Μήπως ο οργουελικός εφιάλτης αρχίζει να γίνεται πραγματικότητα;
ακομα δεν εχουμε δει τιποτα

πολυ φοβαμαι οτι θα εχουμε πολλες Γενοβες

quote:
Για τους Ολυμπιακούς Αγώνες ήταν αναγκαίες τόσο μεγάλες δαπάνες ως προς την
ασφάλεια; Γιατί μιλάμε για τεράστια ποσά την στιγμή που σαν χώρα δεν είχαμε ποτέ κάποια ιδιαίτερη αντιπαράθεση με χώρες Μέσης Ανατολής.
ισως ομως οι ολυμπιακοι αγωνες δεν εγιναν μονο απο ελληνες αθλητες
αγωνιστηκαν και ανθρωποι απο κρατη που δεν ειναι και πολυ δημοφιλη

απο την αλλη ισως η ασφαλεια που ειδαμε να μην ηταν για τους τρομοκρατες αλλα για τους "φιλους" που μας επισκεφτηκαν

τους ειδαμε ποσο πολυ παλεψαν για να μας ριξουν λασπη

quote:
Άραγε, τόσες κάμερες που έχουν φυτέψει εδώ&εκεί, θα τις ξηλώσουν;Δεν νομίζω…
οχι απλα μερικες θα αλλαξουν θεση

απο οτι ξερω θα μπουν αρκετες κατα μηκος της εθνικης οδου για την ασφαλεια μας

χμ! σημερα διαβαζα σε ενα περιοδικο για της χιλιαδες καμερες που υπαρχουν στην αγγλια

χαρη σε αυτες οι κλησεις αυξηθηκαν και τιμωρησαν πολλους παραβατες
ομως παραλληλα εμφανιστηκε ενα παραξενο φαινομενο

τα τροχαια αντι να μειωθουν ειχαν μια μικρη αυξηση και αυτο το παραδεχτηκαν και πολλα υψηλοβαθμα μελη της αστυνομιας

quote:
Μήπως τα πολυδιαφημισμένα «ριάλιτι» είναι προοίμιο μιας σκληρής πραγματικότητας;
τα ριαλιτι δεν καθρεφτιζουν την πραγματικοτητα οι χαρακτηρες που παρουσιαζει ο καθενας ειναι φτιαγμενος οπως νομιζει ο καθενας προκειμενου να φτασει στο επαθλο

αλλα κανενας δεν μπορει να κρυβεται συνεχεια καποια στιγμη θα προδοθει

φυσικα υπαρχουν και μερικοι δεν κρυβονται αφου ολοι εκει εχουν παει για τα φραγκα και την προσωπικη του προβολη και οχι για να τρωνε και να πινουν τζαμπα οποτε το θεωρουν ανουσιο να παριστανουν κατι που δεν ειναι
χασουν κερδισουν το επαθλο δεν εχει σημασια θα εχουν κερδισει την προσωπικη προβολη


we'll all take turns
i'll get mine, tooΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zephyr
Μέλος 2ης Βαθμίδας


252 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2004, 11:11:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε/-η Endorama ευχαριστώ για την απάντησή σου!
Για να είμαι ειλικρινής,περίμενα απαντήσεις και από άλλους.Δε βαριέσαι...

Όσον αφορά τα chips έχω ακούσει πως προκαλούν καρκίνο λόγω της συνεχούς σύνδεσης τους με δορυφόρο.Αυτό βέβαια δεν είναι αποδεδειγμένο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2004, 13:02:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για να είμαι ειλικρινής,περίμενα απαντήσεις και από άλλους.Δε βαριέσαι...

αν μιλουσες ΚΑΙ για
Ε οι οποιοι σαμποταρουν της καμερες
εξωγηινους οι οποιοι προσπαθουν να μας υποδουλοσουν
οδηγιες μαυρης μαγειας
πασπαλιζες και λιγη ανατολικη φιλοσοφια
εβαζες και δυο τρια φαντασματακια στο θεμα σου

πεταγες και μερικες αμπελοφιλοσοφιες

πεταγες και καποια θεματα που ειδες στην tv γιατι πολλοι ενημερωνονται μονο απο αυτη

τοτε θα ανοιγε η συζητηση

μην ξεχασεις να τσακωθεις και με μερικους για να εχει μεγαλυτερο ενδιαφερων το θεμα σου

ολο νεα μελη βλεπω αλλα απο ουσιωδη θεματα και συζητησεις 0
αφου απεχουν ποιος ο λογος εγραφης?
αραγε ειναι νεα μελη ή νεα κλωνοποιημενα μελη?

επισης
αναρωτιεμαι ποσοι εχουν λιποτακτισει.

οι ψευτικοι οριζοντες ανοιγονται μπροστα μας.

quote:
Όσον αφορά τα chips έχω ακούσει πως προκαλούν καρκίνο λόγω της συνεχούς σύνδεσης τους με δορυφόρο.Αυτό βέβαια δεν είναι αποδεδειγμένο.
δεν ξερω αν ειναι επιβλαβη για την υγεια μας αλλα θα δειξει απο τα ζωα πολυ συντομα

δεν ξερω ομως αν χρειαζεται και η χρηση τετοιων υλικων αφου οι δορυφοροι σαρωνουν την επιφανεια της γης (και τα εγκατα της) τον μπιν λαντεν τον ψαχνανε με δορυφορο και δεν ειχε τιποτα κατω απο το δερμα του ο ανθρωπος

ετσι και αλλιως οπου παμε μας "βλεπουν"
ετσι και αλλιως ειμαστε φακελομενοι
σε οποια δημοσια υπηρεσια και να πας εχουν πληροφοριες για σενα
βασικες πληροφοριες βεβαια αλλα τουλαχιστον ξερουν που μενεις και πως μπορουν να σε βρουν
ξερουν ποτε αρρωστησες και απο τι
ποτε ταξιδεψες εξωτερικο και σε ποια χωρα πηγες

μεσω του κινητου σου τηλεφωνου ξερουν και που πινεις καφε

και φυσικα ολο και καποιος καλοθελητης θα δωσει πληροφοριες για σενα
οποτε τι τα χρειαζονται ολα αυτα?

η εργασια του μελλοντος ειναι οι βασεις δεδομενων.

υποθετω οτι σε λιγο θα ερθει και απαντηση η οποια θα λεει οτι οι απαντησεις δεν ειναι υποχρεωτικες και οτι το θεμα εχει συζητηθει αρκετα

δεν με ενδιαφερουν οι απαντησεις που δεν δινονται
με ενδιαφερουν αυτες που δινονται
εκει φαινεται και το επιπεδο

συγνωμη που ξεφυγα αρκετα απο το θεμα σου
ειμαι "φιλος"


we'll all take turns
i'll get mine, tooΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2004, 14:15:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

_Μήπως τα περί τρομοκρατίας είναι η πρόφαση για την δημιουργία μιας ευρύτερης ηλεκτρονικής βάσης δεδομένων μέσα από την οποία όλοι θα ελεγχόμαστε χωρίς καν να το υποψιαζόμαστε;

Σώώώπα. Γι' αυτό είμαι ενάντια σε κάθε μορφή τρομοκρατίας: γιατί
δίνει αφορμή στην εξουσία να πάρει πίσω δικαιώματα της πλειοψηφίας.

quote:

_Τα τσιπ είναι τόσο ακίνδυνα όσο τα παρουσιάζουν; Ήδη τα εμφυτεύουν στα κατοικίδια.

Όπως είπε και ο endorama, αυτό θα το δούμε. Προσωπικά με ανησυχούν
λιγότερο μέθοδοι που εξ αρχής στοχεύουν στο φακέλωμα (γιατί
ξέρεις τι πρέπει να αντιμετωπίσεις) και πολύ περισσότερο μέθοδοι
που εκτρέπονται προς το φακέλωμα ενώ προορίζονται για άλλη χρήση.
Έχετε συνειδητοποιήσει ότι η τυπική ερώτηση "Τι κάνεις;"
(που δηλώνει φιλικό ενδιαφέρον για το συνομιλητή) από τότε που
γεμίσαμε κινητά έχει αντικατασταθεί από την "Πού είσαι;"
(που αναγκάζει το συνομιλητή να μας δώσει λεπτομέρεις για το
πού βρίσκεται εκείνη τη στιγμή).

Πρώτα εμείς ως κοινωνία δε δείχνουμε κανένα σεβασμό στα προσωπικά
δεδομένα των άλλων (οι ΓΧΟ π.χ. δε γούσταραν καθόλου τις ταυτότητες
Σένγκεν επειδή λέει κάπου παίζει το 666 αλλά γούσταραν και
παραγούσταραν το κράτος να φακελώνει το θρήσκευμα του κάθε πολίτη)
και μετά έρχονται οι κακές κυβερνήσεις να εκτρέψουν
χρήσιμα πράγματα σε 1984.

quote:

_Η Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων κατά πόσο είναι φερέγγυα;

Νομίζω κάνει πολύ καλή δουλειά. Αλλά δεν εισακούεται. Από κανέναν.

quote:

_Το ζέπελιν-“παντεπόπτης” άρχισε από καιρό να κόβει βόλτες. Μήπως ο οργουελικός εφιάλτης αρχίζει να γίνεται πραγματικότητα;

Βλέπε παρακάτω για ΟΑ.

quote:

_Για τους Ολυμπιακούς Αγώνες ήταν αναγκαίες τόσο μεγάλες δαπάνες ως προς την
ασφάλεια;

Ναι. Από τη στιγμή που συμφωνήσαμε να πάρουμε Ολυμπιακούς
Αγώνες, συμφωνήσαμε να πάρουμε Ολυμπιακούς Αγώνες όπως είναι
και όχι όπως τους φανταζόμαστε. Ας μην τους παίρναμε.
Απλώς μεσολάβησε η 11/9/2001 που απετέλεσε ένα έξτρα επιχείρημα
για να δοθεί περισσότερη έμφαση στην ασφάλεια, αλλά σε κάθε περί-
πτωση ο σκοπός των Ολυμπιακών Αγώνων είναι να φάνε κάποιοι
ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ, είτε ασχολούνται με την ασφάλεια, είτε με τα έργα,
είτε με τα τηλεοπτικά δικαιώματα.

quote:

Άραγε, τόσες κάμερες που έχουν φυτέψει εδώ&εκεί, θα τις ξηλώσουν;Δεν νομίζω…

Ούτε εγώ, αλλά αν σε παρηγορεί το κόστος χρήσης τους 24/7/365 είναι
απλά απαγορευτικό.

quote:

_Μήπως τα πολυδιαφημισμένα «ριάλιτι» είναι προοίμιο μιας σκληρής πραγματικότητας;

Σε αυτό διαφωνώ. Τα ριάλιτι είναι απλά η έκφραση μιας σκληρής
ηλιθιότητας. Κανείς δεν αναγκάζει τους παίκτες να πάνε. Αντιθέτως
όλοι παρακαλάνε. Και αυτό που βλέπουμε δεν είναι η προσωπική
τους ζωή, είναι το ηλίθιο θεατράκι που παίζουν για να γίνουν
διάσημοι. Γενικά νομίζω ότι έχουμε δώσει στα ριάλιτι πολύ
περισσότερη αξία από αυτή που έχουν, είτε αρνητική, είτε θετική.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zephyr
Μέλος 2ης Βαθμίδας


252 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2004, 21:40:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αν μιλουσες ΚΑΙ για
Ε οι οποιοι σαμποταρουν της καμερες
εξωγηινους οι οποιοι προσπαθουν να μας υποδουλοσουν
οδηγιες μαυρης μαγειας
πασπαλιζες και λιγη ανατολικη φιλοσοφια
εβαζες και δυο τρια φαντασματακια στο θεμα σου

πεταγες και μερικες αμπελοφιλοσοφιες

πεταγες και καποια θεματα που ειδες στην tv γιατι πολλοι ενημερωνονται μονο απο αυτη

τοτε θα ανοιγε η συζητηση

μην ξεχασεις να τσακωθεις και με μερικους για να εχει μεγαλυτερο ενδιαφερων το θεμα σου

ολο νεα μελη βλεπω αλλα απο ουσιωδη θεματα και συζητησεις 0
αφου απεχουν ποιος ο λογος εγραφης?
αραγε ειναι νεα μελη ή νεα κλωνοποιημενα μελη?

επισης
αναρωτιεμαι ποσοι εχουν λιποτακτισει.

οι ψευτικοι οριζοντες ανοιγονται μπροστα μας.


Υπέθεσα πως θα ενδιαφέρονταν αρκετός κόσμος.Τα φρου-φρού στίλ θέματα
έχουν απλά ξεφύγει.Ίσως γιατί για πολλούς,το τι υποτίθεται πως θα συμβεί το 2012 είναι πιο σημαντικό από το τι συμβαίνει τώρα...

quote:
Τα ριάλιτι είναι απλά η έκφραση μιας σκληρής
ηλιθιότητας. Κανείς δεν αναγκάζει τους παίκτες να πάνε. Αντιθέτως
όλοι παρακαλάνε. Και αυτό που βλέπουμε δεν είναι η προσωπική
τους ζωή, είναι το ηλίθιο θεατράκι που παίζουν για να γίνουν
διάσημοι. Γενικά νομίζω ότι έχουμε δώσει στα ριάλιτι πολύ
περισσότερη αξία από αυτή που έχουν, είτε αρνητική, είτε θετική.

Τώρα είναι κάτι προαιρετικό.Διάβασα πάντως το 1984 του Τ.Όργουελ και έπαθα την πλάκα μου.Ίσως το μέλλον του απόλυτου ελέγχου να μην είναι και πολύ μακριά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mits
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2004, 22:02:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mits  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΤΩΝ ΕΠΙΣΚΕΠΤΩΝ ΤΟΥ ESOTERICA ΜΟΝΑΧΑ ΛΙΓΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΕΚΑΤΟ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΕΧΟΥΝ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΣΗΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ΕΧΟΥΝ ΔΩΣΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ!
ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΦΗΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΔΙΑΦΟΡΟ,ΕΚΤΟΣ ΠΙΑ ΚΙ ΑΝ Η ΜΟΙΡΟΛΑΤΡΙΑ ΟΛΩΝ ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΒΑΘΜΟ ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΜΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΜΕΡΑ-ΝΥΧΤΑ ΜΑΣ ΑΦΗΝΕΙ ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΣ...

Η ΣΥΝΘΗΚΗ ΤΟΥ ΣΕΓΚΕΝ ΗΤΑΝ Η ΑΠΑΡΧΗ ΕΝΟΣ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΣΧΕΔΙΟΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ ΚΑΙ ΦΑΚΕΛΩΜΑΤΟΣ ΟΛΩΝ!ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΝΑ ΚΟΥΜΠΑΚΙ ΚΑΙ ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΕΝΑ ΟΝΟΜΑΤΕΠΟΝΥΜΟ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ ΤΙ ΕΙΣΑΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ,ΠΟΥ ΠΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΟΝ.......
ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΞΕΡΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ΄ΣΕΝΑ!ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΟΠΩΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΟΙ ΕΚΦΡΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΕΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΑΣ.

ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΜΕΡΕΣ ΦΥΤΡΩΝΟΥΝ ΔΕΞΙΑ ΚΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΜΑΣ,ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ,ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΜΠΡΟΣ ΜΑΣ ΚΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΑΣ.ΚΟΙΤΑ ΑΧΑΡΙΣΤΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΚΡΙΝΟΥΜΕ...

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΟΛΗΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ.Η ΑΡΧΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΙ,ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ ΚΑΙ ΓΙΑΤΊ;ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ;;;

ΤΑ ΖΕΠΕΛΙΝ ΗΤΑΝ ΟΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΣ ΤΗΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑΣ...ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΣ Σ΄ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.ΑΣΕ ΠΟΥ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΤΡΟΜΟΝΟΜΟ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΑΝΤΙΣΤΕΚΟΝΤΑΙ!

ΤΑ ΡΙΑΛΙΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΑΥΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΠΑΖΛ ΠΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΦΤΙΑΧΝΕΤΑΙ.ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΖΟΥΝ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΡΙΑΛΙΤΙ,ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΟΛΩΝ ΜΑΣ,ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΛΟΙ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΜΕΡΟΣ,ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΤΟΣΕΣ ΚΑΜΕΡΕΣ ΜΟΝΑΧΑ Η ΠΡΟΒΟΛΗ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΤΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΑΜΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΔΟΦΟΡΟ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2004, 12:05:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας κάνουμε το δικηγόρο (μπλιαχ) του διαβόλου (κι άλλο μπλιαχ).

Ας πούμε οτι όλοι πιστεύουμε – ας κάνουν μια υποχώρηση για τη θεωρία οι άθεοι – οτι υπάρχει ο παντεπόπτης οφθαλμός, αυτό που λένε Θεό.

Κανονικά, θα έπρεπε να ζούμε με τρόπο που να μην αντιβαίνει στους κανόνες του, να είμαστε καλοί καγαθοί, να μην παρανομούμε, να μην κλέβουμε, να μη σκοτώνουμε, να βγάζουμε τα μάτια μας με τη γυναίκα του πλησίον ( με του μακράν ίσως μπορούμε ) κλπ.

Ξέροντας οτι κάποιος μας βλέπει κάθε στιγμή και – να το απλώσω λίγο – ξέρει ακόμη και τι σκεφτόμαστε, μάλλον θα ήμασταν πιό εγκρατείς, πιό σφιχτοί τρόπον τινά, με αποτέλεσμα λιγώτερα μπινελίκια, λιγώτερα εγκλήματα κλπ κλπ, γιατί το απόλυτο είναι και ανέφικτο.

Αν, για παράδειγμα πιό λιανό, κατοικούσαμε και εργαζόμασταν σε σπίτια και γραφεία εντελώς διάφανα, το πιθανώτερο είναι να μην κάναμε πολλές από τις λαμογιές που κάνουμε προστατευμένοι από την ιδιωτικότητα και ασφάλεια που μας παρέχει το κάθε λογής ντουβάρι.
Η εν λόγω υπόθεση, παρεμπιπτόντως, (διάφανη ζωή ας την πούμε) αποτέλεσε πείραμα εν Ελλάδι και εν εξωτερικεί, με σκοπό να μελετήσει συμπεριφορές υπό καθεστώς πλήρους διαφάνειας, με εντυπωσιακά αποτελέσματα.

Μάλλον δε θα σκάλιζα τη μύτη μου, δε θα έξυνα τα @@ μου, δε πλάκωνα στις σφαλιάρες τη γυναίκα μου, δε θα έβαζα ποντικοφάρμακο στην πεθερά μου κλπ κλπ, για να πιάσω τα πιό ανώδυνα, δε θα έριχνα μπινελίκια από μέσα μου σ’αυτή που δε μου κάθεται και πάει λέγοντας, φανταστείτε διάφορα.

Πάμε στο προκείμενο.
Εστω οτι το ρόλο του παντεπόπτη οφθαλμού τον παίζει αυτός ο παγκόσμιος ιστός από κάμερες, μικρόφωνα και τα συμπαρομαρτούντα καλούδια.
Από μια άποψη (τη δική τους), έχει ή μπορεί να έχει καλά αποτελέσματα όπως τα παραπάνω που λέγαμε.
Λένε οτι μας κάνει πιό ασφαλείς από κακούς (τρομοκράτες, κλέφτες κλπ). Σωστό.
Αλλωστε αυτό είναι και το βασικό επιχείρημα, ο καταλύτης που επιτρέπει να ξεθωριάζουν οι αντιδράσεις και όποτε αυτό είναι δύσκολο, τραβάμε από μόνοι μας ένα χτυπηματάκι, βάνουμε καμμιά μπομπίτσα, φωνάζουμε κοίτα οι κακοί τι κάνουν, πρέπει να προστατευτούμε κλπ.

Αλλοι θα πουν, με βάση όσα είπαμε πιό πριν, οτι μπορεί να μας κάνει και καλύτερους ανθρώπους αφού θα είμαστε πιό εγκρατείς, θα αποφεύγουμε τις λαμογιές, θα σκεφτόμαστε μόνο θετικά (δύσκολο), αφού ακόμη και τη σκέψη θα διαβάζουν σε λίγο καιρό. Σωστό κι αυτό.

Μα, ρε παιδί μου, έτσι έχουμε λιγώτερη – ή καθόλου – ελεΦΘερία, λέει ο άλλος.
Ετσι μπαίνουμε στο λούκι να κάνουμε αυτό που θέλει και επιβάλλει (εν δυνάμει) αυτός που χειρίζεται το ταπανταβλέπει μάτι και ταπαντακούει αυτί.
Ε και;
Αφού είναι για το καλό μας τί πρόβλημα έχεις; Αφού δεν το θες πα να πει οτι έχεις σκοπό να κλέψεις, να σκοτώσεις, να καλοδείς την πλησίον, άρα σε προλαβαίνουμε, άρα σε γλιτώνουμε απ’ την τιμωρία, τις συνέπειες, άρα σε κάνουμε καλύτερο παιδί.
Στο κάτω κάτω της γραφής, ποιό είναι καλύτερο; Η ελευθερία ή ο θάνατος (έστω ο πνευματικός); Μπρος στα κάλλη τί είν’ ο πόνος δλδ.
Ψευτοδίλημμα μάλλον. Γιατί η ελευθερία (όπως την εννοούμε σήμερα) ενέχει τον κίνδυνο του θανάτου ανά πάσα στιγμή και ο θάνατος πιθανολογεί την απόλυτη απελευθέρωση από τα δεινά της ζωής (όπως την εννοούμε επίσης σήμερα).
Τουτέστιν ο Κολοκοτρώνης με το παραπάνω σύνθημα έβλεπε πολύ μακρυά, το έλεγε με τη μεταφυσική και εσωτερική έννοια, εξ ου και η διαχρονικότητα του συνθήματος.

Για να μην το απλώσω κι άλλο και σκιστεί, λέω οτι η όλη ιστορία μπορεί να ειδωθεί σα μιά ακόμη προσπάθεια του ανθρώπου να υποκαταστήσει τον (υποτιθέμενο) παντεπόπτη, να γίνει χαλίφης στη θέση του χαλίφη, θεός στη θέση του θεού.
Κι αν μου εγγυηθεί κάποιος οτι αυτός θα είναι καλύτερος απ' τον παλιό θεό, πάει καλά. Αν όχι όμως...
Και δεν είναι καθόλου άσχετο με παράλληλες προσπάθειες σαν την κλωνοποίηση, παραγωγή ζωής δλδ, την επιμήκυνση της ζωής με απώτερο σκοπό την αθανασία, τη δημιουργία ζωής τελικά κατ’ εικόνα και καθ’ ομοίωση του...όποιου θέλουμε.

Οπότε, θα έρθει η στιγμή να αποφασίσεις (αν σου δώσουν το περιθώριο) αν θα το δεχτείς ή θα πεις ευχαριστώ δε θα πάρω.
Θα έρθει η στιγμή να αποφασίσεις με ποιούς θα πάς και ποιούς θα αφήσεις.

Η μήπως πέρασε και δεν πήρα χαμπάρι;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελληνίδα
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2004, 01:43:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελληνίδα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα είναι πράγματι σοβαρό . Ηδη ψηφίστικε κάτι στην βουλή , το άκουσα φευγαλέα χθες και δεν πολυπρόσεξα . Οτι θα έχουν το ελεύθερο να παρακολουθούν τις τηλεπικοινωνίες νομίζω . Στην Αμερική ήδη γίνεται , παρακολουθούνται όλα τα e-mail και τα τηλεφωνήματα με λέξεις κλειδιά . Ποιός μου λέει ότι δεν γίνεται κι' εδώ ήδη .
Επίσης παρακολουθούν τις σελίδες που μπαίνουν στο ίντερνετ αλλά και τι βιβλία δανείζονται από τις βιβλιοθήκες , προφανώς και αυτά που αγοράζουν .
Νομίζω ότι το μέλλον είναι μάλλον ζοφερό . Ηδη όλοι χρησιμοποιούμε windows , ανάθεμα κι'αν ξέρουμε κάθε πότε μπαίνουν στον υπολογιστή μας . Ακούμε εδώ και καιρό για τις έξυπνες κάρτες που θα μας διευκολύνουν με τις δημόσιες υπηρεσίες . Με ένα τσιπάκι που θα υπάρχει πάνω τους , θα ξέρουν ανα πάσα στιγμή που βρισκόμαστε .
Εγώ προσωπικά επειδή δεν μ'αρέσει καθόλου να μου στερούν τις ατομικές μου ελευθερίες στ' όνομα της δήθεν ασφάλειας , θα το καταπολεμήσω όσο μπορώ . Ελπίζω να ξυπνήσουν και άλλοι από τον ύπνο της αδιαφορίας και μετριοπάθειας .
Προτιμώ να με πούν αντιδραστικό στοιχείο , τρομοκράτη η οτιδήποτε , παρά να είμαι αρνάκι .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΑΛΛΙΣΣΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2004, 02:22:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΑΛΛΙΣΣΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
προς lamogio :

Το ερώτημα είναι: αυτή η παρακολούθηση γίνεται για το καλό όλων ή προς όφελος μόνον μιας μικρής ομάδας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

osal
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2004, 05:50:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρση απορρήτου

Σύμφωνα με το περιεχόμενο του σχεδίου Π.Δ., χάριν της προστασίας της εθνικής ασφάλειας, της διακρίβωσης σοβαρών ποινικών εγκλημάτων και των εν γένει ατομικών δικαιωμάτων και ελευθεριών, είναι δυνατή,υπό δικαστικές εγγυήσεις και για ορισμένο χρονικό διάστημα , η άρση του απορρήτου στις τηλεπικοινωνίες (από ψηφιακά και αναλογικά κέντρα, κινητά, δορυφορικά και σταθερά τηλέφωνα, τηλεκάρτες, κάρτες ανανέωσης χρόνου ομιλίας), στην ηλεκτρονική επικοινωνία μέσω internet, στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο, στις ηλεκτρονικές τραπεζικές, κρατικές και εμπορικές συναλλαγές, στην ασύρματη επικοινωνία, στο σύστημα επικοινωνίας VSAT, στα δορυφορικά συστήματα επικοινωνίας πλοίων, στα μισθωμένα κυκλώματα, στα συνδρομητικά κέντρα, κ.λπ.

Ειδικότερα, η άρση του απορρήτου είναι δυνατή σε επιστολές, δέματα, τηλεγραφήματα, ταχυμεταφορές, ηλεκτρονικές συναλλαγές (μέσω τραπεζών, κρατικών υπηρεσιών και εμπορικών επιχειρήσεων), τηλεφωνικές επικοινωνίες (σταθερή, κινητή, δορυφορική), επικοινωνία δεδομένων μέσω Internet, επικοινωνία δεδομένων μέσω δικτύων δεδομένων, ασυρματική επικοινωνία, επικοινωνία κλειστών ομάδων χρηστών, δορυφορική επικοινωνία, δηλαδή επικοινωνία μέσω δορυφορικής σύνδεσης τελικού χρήστη (π.χ. VSAT), επικοινωνία κάθε μορφής μέσω μισθωμένων κυκλωμάτων, τηλετυπική επικοινωνία (συνδρομητική), αυτόματο τηλεφωνητή, τηλεομοιοτυπήματα (FAX), γραπτά μηνύματα (SMS/MMS), ηλεκτρονικό ταχυδρομείο, συνδρομητικά κέντρα (RABX), ιδιωτικά δίκτυα, ιστοσελίδες, βάσεις δεδομένων, τηλεδιασκέψεις, επικοινωνίες πλοίων, κ.λπ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

osal
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2004, 06:01:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μήπως τα πολυδιαφημισμένα «ριάλιτι» είναι προοίμιο μιας σκληρής πραγματικότητας;

Πέρα από τα εμφανή μηνύματα που περνάνε (εύκολος πλουτισμός, μακιαβελικές πρακτικές,...)
ίσως έχουν και ως έμμεσο στόχο την εξοικείωση μας με τις κάμερες (κρυφές ή φανερές)
και την πιο εύκολη αποδοχή της παρακολούθησης-αστυνόμευσης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2004, 15:11:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα είναι οτι με πρόσχημα την τρομοκρατία που δεν είναι του
μουσάτου με το καμουτσίκι αλλα αυτού που λέει οτι θέλει να την
πατάξει κάνει ακριβώς ότι λάχει για να τον πιάσει! Εκεί μπαίνουν
και οι κάμερες (μα φυσικά ευτυχώς που ήρθε το πέταλο να τις βάλουμε),
γιατί πρίν ήταν τα ολυμπιακά μάτια (Δηλαδή κάμερες ασφαλείας).

Τί σχέση δηλαδή μπορεί να έχει η οδηγική συμπεριφορά και η παιδεία,
όταν κάποιος έχει πιεί δυο μπουκάλια βότκα και κάνει κόντρα αλα
Σουμάχερ με το πούντο και με το λάντα σε σχέση με τις κάμερες (ξανα)
ασφαλείας-επόπτευσης. Ο πιωμένος, ο αναίσθητος ούτε θα πάρει κλήση,
(καθώς φωτογραφική ΔΕΝ είναι όπως αυτές στην Ιπποκράτους που μέχρι
σήμερα σπάνια δουλέυουν επειδή δεν υπάρχουν λεφτά για το αντίστοιχο
φίλμ), αλλα ούτε θα ξέρει γιατί την πήρε άμα στουκάρει κάπου.
Στο Εδινβούργο που ήμουν είδα τις κάμερες ΕΠΑΝΩ στο φανάρι να κοιτάει
μόνο άν θα περάσει με κόκκινο ή πράσινο κάποιος. Στα motorways
ή εθνικές όλοι είχαν παιδεία οδηγική και η σήμανση με τις κάμερες
ήταν ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗ. Σου στέλναν δηλαδή φώτο με ταχύμετρο την πινακίδα
σου οτι πήγαινες με 160 χλμ. σε δρόμο με όριο 100!

Τα δεδομένα του χειριστή αυτών των καμερών δεν του δείχνουν στην
οθόνη τα πρόσωπά μας βάζοντάς τους ένα άσπρο τετράγωνο.

Όμως τα δεδομένα όλα καταγράφονται και πηγαίνουν σε σταθμούς
αναμετάδοσης και εγγραφής σε άλλες χώρες μέσω δορυφόρου.
Οι τοπικοί σταθμοί διαγράφουν τα δεδομένα σε μια εβδομάδα
όμως διεθνώς τα δεδομένα υπάρχουν και θα υπάρχουν.

Στο τοπικ Kαταστροφή Ολυμπιακών Αγώνων 2004 έχω βάλει όλα τα
στοιχεία που δείχνουν με νόμους έναν έναν όλα όσα λέω είναι

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=10&TOPIC_ID=3467
(ποσταρισμένο Στις 19/08/2004 και ώρα 23:15:19)

αλήθεια. Μέχρι σήμερα δεν έχω δεί κάποιον να μου πεί δεν είναι
έτσι. Αν υπάρξει παρακαλώ πείτε μου και εμένα να υπάρξει διάλογος.

Το μόνο που μπορεί να υπάρξει για πιθανές αντιδράσεις επάνω σε αυτό
το μέτρο είναι ένα χτύπημα προβοκάτσια. Και ναί! Ας βάλουνε κάμερες
να τους πιάσουνε τους άτιμους...Και ας ακούνε και τα κινητά μας...

Εμείς να είμαστε ασφαλείς...

Μόνο που το σύστημα ποινικού μητρώου δεν θα ελέγχει ένας συγκεκριμένος
ιδιώτης; Η ταινία NET με την Σάντρα Μπούλοκ δηλαδή σε οποιονδήποτε
αντιφρονούντα γίνεται πραγματικότητα.

Ξέρω μπαρούφες ακούγονται αλλα ελπίζω οτι κάποιος μπορεί και να το
ψάξει, και να δεί οτι μπορεί να είναι και έτσι.

Τί σημασία έχει τί κάνω εγώ. Ασφαλείς να είμαστε...ε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2004, 15:34:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι Αμερικάνοι συζητούν και ανησυχούν αυτές τις μέρες επειδή τους επιβάλλουν να αποκτήσουν ταυτότητες.
Επίσης διαβάζω ότι ετοιμάζονται νέα έξυπνα διαβατήρια "biometric passports", που θα έχουν το RFID implant, και θα παρέχουν πληροφορίες και επιπρόσθετα στοιχεία για τον κάτοχο τους όπως digital φωτογραφίες και δαχτυλικά αποτυπώματα. Οι Αμερικάνοι φαίνεται ότι θα αρχίσουν να τα χρησιμοποιούν γύρω στον επόμενο Οκτώβρη, καθώς η Ευρωπαϊκή Ενώση ζήτησε παράταση.

Βέβαια οι περισσότερες κάρτες που έχουμε σήμερα είναι "έξυπνες" κάρτες που σημαίνει ότι έχουν ενσωματωμένα chip μέσω των οποίων μπορούν να μεταδώσουν πληροφορίες. Στο Βέλγιο, εκτός από την ταυτότητα έχουν και το "SIS-card," της κοινωνικής ασφάλισης μέσω του οποίου γίνονται αυτόματες αγορές φαρμάκων, εισαγωγή στα νοσοκομεία κλπ.

Ολα αυτά φαντάζουν καλοπροαίρετα, όπως είπε και το λαμόγιο, και γιατί να τα αρνηθούμε εφ όσον μας διευκολύνουν την ζωή; Το θέμα είναι ότι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο έχουν πιά την τεχνολογία να μας παρακολουθούν είτε το γνωρίζουμε είτε όχι.
Κάπου διάβασα ότι και τα Ευρω χαρτονομίσματα θα αποκτήσουν τσιπάκια. Ετσι θα γίνει "έξυπνο χρήμα" από το οποίο θα μπορείς πολύ δύσκολα να ξεφύγεις (εκτός κι αν διακινείς μόνο κέρματα).



'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2004, 16:59:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι Αμερικάνοι συζητούν και ανησυχούν αυτές τις μέρες επειδή τους επιβάλλουν να αποκτήσουν ταυτότητες.

Άσχετο, αλλά για να πούμε και του στραβού το δίκιο, στην Αμερική αν διαπιστωθεί
ότι κάποιο στοιχείο εναντίον σου προέκυψε από παράνομη πρόσβαση
(χωρίς βάσιμα αιτιολογημένη δικαστική εντολή) σε προσωπικά σου
δεδομένα και γενικά από παραβίαση οποιουδήποτε δικαιώματός σου, το
στοιχείο απλά διαγράφεται. (Αρκεί να έχεις ένα καλό δικηγόρο που
θα το επισημάνει στο δικαστή, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.)

Τα δικά μας δικαστήρια είναι πολύ περισσότερο "ανεκτικά" απέναντι
σε αυθαιρεσίες της αρχής. "Έλα μωρέ, τι σημασία έχει που οι
αστυνομικοί δεν πήραν ένταλμα για να ανοίξουν το σπίτι του Χ,
σημασία έχει ότι μέσα βρήκανε 0.5g μαριχουάνα.".

Νομίζω ο Τόμας Τζέφερσον είχε πει ότι "αυτοί που θυσιάζουν τις
ελευθερίες τους για την ασφάλειά τους δεν αξίζουν ούτε
ελευθερία ούτε ασφάλεια". Αυτό είναι γενικά σωστό, όμως άμα το
πάμε στα άκρα έχουμε όλοι θυσιάσει την "ελευθερία" μας να
σκοτώνουμε όποιον να 'ναι προκειμένου να είμαστε σχετικά
ασφαλείς από δολοφόνους.

Θέλω να πω ότι τα όρια ανάμεσα στην ελευθερία μας και τις
αναγκαίες παραχωρήσεις που πρέπει να κάνουμε για να ζούμε σε
μια οργανωμένη κοινωνία δεν είναι σαφή, ούτε σταθερά (αφού η
κοινωνία αλλάζει διαρκώς). Δεν είναι απαραίτητα λάθος ΟΛΑ αυτά
που γίνονται. Ή μπορεί να έχουν τα αρνητικά τους, αλλά να έχουν
περισσότερα θετικά.

Επιπλέον ο περισσότερος κόσμος δε
φαίνεται να έχει συνειδητοποιήσει ότι ο πιο επικίνδυνος
"Μεγάλος Αδερφός" δεν είναι οι κακές ελίτ που θέλουν να μας
εξουσιάσουν. Είναι απλά αδύνατο να παρακολουθήσεις
όλον τον κόσμο. Ο όγκος της πληροφορίας είναι ασύλληπτα τεράστιος,
αυτή τη στιγμή γίνονται διδακτορικά για 1.000.000 φορές
μικρότερα (αντίστοιχα) προβλήματα. Δε βλέπω στο ορατό μέλλον
να είναι εφικτή η ανάλυση και αξιοποίηση τέτοιου όγκου πληροφορίας.

(Π.χ. Αθήνα: 3.000.000 ώρες τηλεφωνικών συνδιαλέξεων, 1TB
διακινούμενες πληροφορίες μέσω Ίντερνετ,
1.000.000 SMS, 40.000 ώρες video-feed, 50.000.000 αλλαγές
κυψέλης των κινητών, όλα αυτά κάθε 24 ώρες.)

Αναγκαστικά ο "Μεγάλος Αδερφός" θα πρέπει να κάνει δειγματοληπτική
ή "έξυπνη" αναζήτηση δεδομένων, ή να εστιάσει από πριν π.χ.
στην Ostria και να αρχίσει να μαζεύει δεδομένα μόνο για αυτήν.
Κάτι που δε διαφέρει και πολύ από τον "παραδοσιακό" τρόπο.

Ο μεγάλος κίνδυνος είναι
οι μικρομεσαίοι "αδερφούληδες" που ζουν ανάμεσά μας. Αυτοί
έχουν μικρότερα ενδιαφέροντα και άρα απαιτείται να χειριστούν
πολύ μικρότερο όγκο πληροφορίας για να πετύχουν τους "στόχους"
τους. Τρία παραδείγματα:

-Οι εργοδότες που παρακολουθούν (στη συντριπτική τους πλειονότητα)
το e-mail των εργαζομένων τους.
-Οι εταιρείες που κάνουν εμπόριο των προσωπικών μας δεδομένων
εν αγνοία μας και συχνά
με τραγικά αποτελέσματα (π.χ. γεννιέται ένα παιδί σε κάποιο
ιδιωτικό μαιευτήριο, πεθαίνει λίγες μέρες μετά από κάποιο
σύνδρομο και δύο χρόνια μετά οι γονείς του παίρνουν διαφημιστικά
φυλλάδια για είδη νηπιαγωγείου μαζί με μια "προσωπική" επιστολή
που εύχεται καλή συνέχεια στο καμάρι τους)
-Οι φίλοι μας που θεωρούν αδιανόητο να μη σηκώσουμε το κινητό μας
και να μην απαντήσουμε "πού είμαστε".

Το θέμα είναι σοβαρότατο, αλλά
κατά τη γνώμη μου όταν το ρίχνουμε στο επίπεδο της συνωμοσιολογίας
δεν κάνουμε τίποτα για να λύσουμε το πρόβλημα, αντιθέτως το
ενισχύουμε.

Αρκεί να χρησιμοποιηθεί ένα buzzword όπως "βιομετρική" για να
τρομάξει ο λαουτζίκος από κάποιο μέτρο που ενδεχομένως
απλά καθιστά λίγο πιο εύκολες ενέργειες του κράτους που προβλέπονταν
έτσι κι αλλιώς (π.χ. εξακρίβωση στοιχείων).

Ο ίδιος λαουτζίκος στη συνέχεια υπογράφει
αδιαμαρτύρητα με όνομα και τηλέφωνο για να κερδίσει ένα ταξίδι
που του προσφέρει κάποιο ινστιτούτο αδυνατίσματος, και μετά
δίνει και ύψος και βάρος και ηλικία και πριν το καλοκαταλάβει
έχει φακελωθεί στο κομπιούτερ κάποιου επιχειρηματία που καμία
εκλογική διαδικασία δεν περιορίζει ως προς το τι μπορεί να
κάνει με αυτά τα δεδομένα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zephyr
Μέλος 2ης Βαθμίδας


252 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2004, 17:17:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

[quote] Νομίζω ο Τόμας Τζέφερσον είχε πει ότι "αυτοί που θυσιάζουν τις
ελευθερίες τους για την ασφάλειά τους δεν αξίζουν ούτε
ελευθερία ούτε ασφάλεια". Αυτό είναι γενικά σωστό, όμως άμα το
πάμε στα άκρα έχουμε όλοι θυσιάσει την "ελευθερία" μας να
σκοτώνουμε όποιον να 'ναι προκειμένου να είμαστε σχετικά
ασφαλείς από δολοφόνους.

Θέλω να πω ότι τα όρια ανάμεσα στην ελευθερία μας και τις
αναγκαίες παραχωρήσεις που πρέπει να κάνουμε για να ζούμε σε
μια οργανωμένη κοινωνία δεν είναι σαφή, ούτε σταθερά (αφού η
κοινωνία αλλάζει διαρκώς). Δεν είναι απαραίτητα λάθος ΟΛΑ αυτά
που γίνονται. Ή μπορεί να έχουν τα αρνητικά τους, αλλά να έχουν
περισσότερα θετικά.

[quote]
TΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ-ΠΡΟΛΗΨΗ-ΕΥΚΟΛΙΑ:Oι κλασσικές δικαιολογίες της Νέας Τάξης Πραγμάτων που οι γνωστοί-άγνωστοι θέλουν να μας προβάλλουν για να καλύψουν την πραγματική αιτία που δεν είναι άλλη από τον απόλυτο έλεγχο των πάντων.
Λένε:"πάρτε ηλεκτρονικές ταυτότητες,διευκολύνουν τις συναλλαγές και καταργούν την γραφειοκρατία".Άσχετο το γεγονός ότι ο καθένας(που έχει τα μέσα,βλ.πολυεθνικές)μπορεί να ξέρει τα πάντα σχετικά με όποιον τον ενδιαφέρει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zephyr
Μέλος 2ης Βαθμίδας


252 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2004, 17:23:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Νομίζω ο Τόμας Τζέφερσον είχε πει ότι "αυτοί που θυσιάζουν τις
ελευθερίες τους για την ασφάλειά τους δεν αξίζουν ούτε
ελευθερία ούτε ασφάλεια". Αυτό είναι γενικά σωστό, όμως άμα το
πάμε στα άκρα έχουμε όλοι θυσιάσει την "ελευθερία" μας να
σκοτώνουμε όποιον να 'ναι προκειμένου να είμαστε σχετικά
ασφαλείς από δολοφόνους.

Θέλω να πω ότι τα όρια ανάμεσα στην ελευθερία μας και τις
αναγκαίες παραχωρήσεις που πρέπει να κάνουμε για να ζούμε σε
μια οργανωμένη κοινωνία δεν είναι σαφή, ούτε σταθερά (αφού η
κοινωνία αλλάζει διαρκώς). Δεν είναι απαραίτητα λάθος ΟΛΑ αυτά
που γίνονται. Ή μπορεί να έχουν τα αρνητικά τους, αλλά να έχουν
περισσότερα θετικά.


TΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ-ΠΡΟΛΗΨΗ-ΕΥΚΟΛΙΑ:Oι κλασσικές δικαιολογίες της Νέας Τάξης Πραγμάτων που οι γνωστοί-άγνωστοι θέλουν να μας προβάλλουν για να καλύψουν την πραγματική αιτία που δεν είναι άλλη από τον απόλυτο έλεγχο των πάντων.
Λένε:"πάρτε ηλεκτρονικές ταυτότητες,διευκολύνουν τις συναλλαγές και καταργούν την γραφειοκρατία".Άσχετο το γεγονός ότι ο καθένας(που έχει τα μέσα,βλ.πολυεθνικές)μπορεί να ξέρει τα πάντα σχετικά με όποιον τον ενδιαφέρει...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

osal
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2004, 18:02:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι απλά αδύνατο να παρακολουθήσεις
όλον τον κόσμο. Ο όγκος της πληροφορίας είναι ασύλληπτα τεράστιος...
Δε βλέπω στο ορατό μέλλον να είναι εφικτή η ανάλυση και αξιοποίηση τέτοιου όγκου πληροφορίας.

Όπως σίγουρα γνωρίζεις η τεχνολογία υπάρχει και είναι και σε εφαρμογή (carnivore, magic lantern,...) είναι απλά θέμα χρόνου να γίνει μαζική αξιοποίησή της. Σε μερικά χρόνια θα έχουμε πιο "έξυπνα" και δυνατά bot ικανά να ανταπεξέλθουν σε τεράστιους όγκους δεδομένων.

Συμφωνώ πως ο απλός πολίτης κινδυνεύει περισσότερο από "adware" παρά από "spyware".
Αλλά δεν πρέπει να σταθούμε στην προσωπική μας ελευθερία μόνο, ο κίνδυνος μεγαλώνει όσο ανεβαινουμε τα σκαλοπάτια της ιεραρχίας/εξουσίας. Εκεί κάθε προσωπική πληροφορία (π.χ. σεξουαλικές,θρησκευτικές προτιμίσεις) αποκτά τεράστια σημασία καθώς μπορεί να αποφέρει και ανάλογα οφέλη (υπό μορφή εκβιασμού) σε όποιον την κατέχει. Η κατάληξη είναι φυσικά αναξιοκρατία και διαφθορά... (εμεις στην Ελλάδα πάντως το έχουμε καταφέρει και χωρίς την βοήθεια της τεχνολογίας).

Καταλήγωντας θα γίνω κοινότυπος λέγοντας πως ακόμα και η παρακολούθηση είναι ενα εργαλείο (αναγκαίο? σε ένα μη ουτοπικό κόσμο) και από εμάς (ανεκτικότητα/αντίδραση) εξαρτάται να θέσουμε τις ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ δικλίδες ασφαλείας ωστε ο Όργουελ και το Gattaca να παραμείνουν επιστημονική φαντασία.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

osal
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2004, 18:18:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περίπου 20 δικτυακοί τόποι που ανήκαν στο δίκτυο εναλλακτικής ενημέρωσης Indymedia τέθηκαν εκτός λειτουργίας με διαταγή του FBI, προκαλώντας την αντίδραση υποστηρικτών της ελευθερίας του λόγου και της Διεθνούς Ομοσπονδίας Δημοσιογράφων. Το Indymedia δεν έχει ενημερωθεί για τους λόγους που οδήγησαν στην κατάσχεση του υλικού.

Το FBI ανακοίνωσε ότι η κατάσχεση έγινε έπειτα από αίτημα των αρχών της Ιταλίας και της Ελβετίας,στο πλαίσιο της διεθνούς συνθήκης για τη διερεύνηση εγκλημάτων.

Το Ιndymedia είναι μια διαδικτυακή κοινότητα δημοσιογράφων που λειτουργεί ως «μια δημοκρατική διέξοδος ενημέρωσης για την παραγωγή ριζοσπαστικών, ακριβών και παθιασμένων αναφορών της αλήθειας»

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=572336&lngDtrID=252

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2004, 18:31:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πότε έγινε αυτό με το indymedia ? Ποιό ήταν το έγκλημα που κάνανε;
Μόνο "αντιφρονούντες" της κυβέρνησης ήτανε! Δηλαδή είναι θέμα χρόνου
και για το "Greece".
THANKS osal για την πληροφορία!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2004, 19:08:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είναι απλά αδύνατο να παρακολουθήσεις
όλον τον κόσμο. Ο όγκος της πληροφορίας είναι ασύλληπτα τεράστιος


Τίποτα δεν είναι αδύνατο. Ειδικά άν η καταγραφή συνομιλίας γίνεται
με συμπιεσμένη μορφή, τα δεδομένα καταγράφονται σε δισκάκια dvd's,
(για να μήν πώ Blue Ray Discs), και αποθηκεύονται σε μορφή jukebox
μέσω Η/Υ πολύ ανώτερων απο αυτούς που μπορείς να προμηθευτείς απο
το κατάστημα της γειτονιάς σου. Το πρόβλημα με αυτούς τους όγκους
δεδομένων δεν είναι η καταγραφή αλλα η real-time μεταφορά τους απο
το ένα σημείο στο άλλο. Που αυτό γίνεται απο την στιγμή που μιλάς
στο κινητό σου ταυτόχρονα με άλλα 4 εκατομμύρια Ελλήνων. Το data
throughput εν ολίγοις...
Η τεχνολογία που έχεις δεν είναι και η τεχνολογία που υπάρχει.
quote:

Θέλω να πω ότι τα όρια ανάμεσα στην ελευθερία μας και τις
αναγκαίες παραχωρήσεις που πρέπει να κάνουμε για να ζούμε σε
μια οργανωμένη κοινωνία δεν είναι σαφή, ούτε σταθερά (αφού η
κοινωνία αλλάζει διαρκώς).


Θέτεις σαν ζήτημα ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ κάτι που πρίν δεν υπήρχε - ΚΑΜΕΡΕΣ -
παρόλο που η κοινωνία δεν γίνεται καλύτερη με μια κάμερα στην
γωνία. (Βάζει ένας κακοποιός καπέλο ή κάσκα και κλέβει) Δέν
πρόκειται να βρεθεί. Απο την άλλη μπαίνεις στην λογική οτι μετά
απο αυτό θα πρέπει να μπεί η πρόληψη αλλα σε κάτι που ξέρεις την
αιτία. (άν πούμε οτι οι κάμερες είναι για την εγκληματικότητα).
Είναι θέμα εξαθλίωσης οικονομικών μαζών - όσο ανεβαίνει η φτώχεια
τόσο ανεβαίνει και η εγκληματικότητα.

Συμφωνώ πάντως με το θέμα των εταιρειών που και αυτοί κάνουν χρήση
αυτής της τεχνολογίας απο το super-market (κοίτα πέρνει προφυλακτικά)
μέχρι τις τουαλέτες των ταχυφαγείων, καθώς και με τα δεδομένα που
πέρνουν απο δημόσιες υπηρεσίες, και άλλα σημεία, σε σημείο να φτάνει
να λές οτι τελικά το "ΣΥΝΟΜΩΣΙΟΛΟΓΙΚΟ σενάριο" τελικά δεν ξέρει τι
προφυλακτικά πέρνω αλλα και δεν το νοιάζει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2004, 23:09:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα υπέρ είναι πολλά. Εκτός της ασφάλειας, η διευκόλυνση, η ταχύτητα, το κέρδος γενικότερα σε χρόνο και χρήμα. Και όλα αυτά είναι πολύ δελεαστικά για να σε πείσουν ότι γίνονται για "το καλό σου".
Το πρόβλημα παρουσιάζεται όταν βρεθείς για οποιονδήποτε λόγο σε σύγκρουση με κάποιο κέντρο εξουσίας. Και όταν αυτό είναι κρατικός φορέας, έχεις ακόμα μεγαλύτερο πρόβλημα.

Και δεν είναι και τόσο δύσκολο να θεωρηθείς από την μία μέρα στην άλλη "παράνομος" ή "επικίνδυνος". Φτάνει να πέσει στην αντίληψη σου μία παρανομία που να προωθείται ή να καλύπτεται από κάποιο κέντρο εξουσίας. (Αυτά στα λεγόμενα δημοκρατικά καθεστώτα)
Τότε έχεις δύο λύσεις.
Η μία είναι να βγάλεις τον σκασμό και να συνεχίσεις την ζωή σου, χωρίς να σε ενοχλήσει κανένας.
Η άλλη είναι να πολεμήσεις την παρανομία, οπότε μπαίνεις σε πόλεμο με το κέντρο εξουσίας.

Παλιότερα τα πράγματα ήταν λίγο πιό ισότιμα, όταν αποφάσιζες να
"κηρύξεις" τον πόλεμο στην όποια εξουσία. Τώρα όσο πάνε δυσκολεύουν, οπότε ο περισσότερος κόσμος θα προτιμήσει μάλλον να βγάλει τον σκασμό παρά να μπει σ' έναν άνισο πόλεμο.

Και τι γίνεται αν το καθεστώς δεν είναι δημοκρατικό; Φανταστείτε πόσο πιό εύκολο θα είναι να καταπνιγεί ένα μελλοντικό επαναστατικό κίνημα...

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2004, 23:44:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παλιότερα τα πράγματα ήταν λίγο πιό ισότιμα, όταν αποφάσιζες να
"κηρύξεις" τον πόλεμο στην όποια εξουσία. Τώρα όσο πάνε δυσκολεύουν, οπότε ο περισσότερος κόσμος θα προτιμήσει μάλλον να βγάλει τον σκασμό παρά να μπει σ' έναν άνισο πόλεμο.

Δεν είμαι σίγουρος. Τα μηχανικά συστήματα παρακολούθησης είναι
μηχανές. Συχνά ξεχνάμε ότι οι μηχανές είναι πολύ πιο ηλίθιες
από τους ανθρώπους (βοηθούν σε αυτό και τα παραδείγματα πάμπολλων
ανθρώπων).

Π.χ. είναι θέμα ενός μήνα για 3-4 "αντιστασιακούς" hackers να
γράψουν ένα worm που θα αναπαραγόταν σε μερικά εκατομμύρια
υπολογιστές οι οποίοι στη συνέχεια θα έστελναν ο ένας στον άλλον
λέξεις-κλειδιά του Echelon (συνοδευόμενες από 3-4MB ψευδοκειμένου).
Αυτό θα σήμαινε άμεση κατάρρευση ενός συστήματος κόστους
δισεκατομμυρίων δολλαρίων με ουσιαστικό κόστος μηδέν.

Αν η εξουσία βρίσκεται σε πλεονεκτικότερη θέση, αυτό δεν οφείλεται
σε τεχνολογικούς παράγοντες αλλά σε θεσμικούς. Συγκεκριμένα
όποιος επιχειρήσει να κάνει τα παραπάνω την άλλη μέρα μάλλον θα
έχει το FBI στο κρεββάτι του.

Φίλε ALOS, υπάρχουν grid με 100.000 φορές περισσότερη υπολογιστική
ισχύ, 1.000.000 φορές περισσότερο υπολογιστικό χώρο και
200.000 φορές ταχύτερη διασύνδεση από ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ μπορεί να αγοράσει
κάποιος στο μαγαζί της γειτονιάς του. Ακόμα και αυτά
δε μπορούν με κανέναν τρόπο να διαχειριστούν/αναλύσουν όγκο πληροφορίας μεγαλύτερο των 3-4TB σε ένα μήνα. Και μιλάμε
για πειραματικά δεδομένα από επιταχυντές, δομημένα έτσι ώστε να
επιτρέπουν ευκολότερη ανάλυση, όχι για φύρδην-μίγδην δεδομένα
φωνής, εικόνας και κειμένου σε φυσική γλώσσα που είναι επιεικώς
1000 φορές πιο ζόρικα στο χειρισμό τους.

Οι τεχνικές data mining είναι NP complete (δηλαδή
ο χρόνος επίλυσής τους είναι -στην καλύτερη περίπτωση- εκθετική
συνάρτηση του όγκου των δεδομένων):
1 GB: 2 δευτερόλεπτα.
2 GB: 4 δευτερόλεπτα.
3 GB: 8 δευτερόλεπτα.
4 GB: 16 δευτερόλεπτα.
...
10 GB: 1000 δευτερόλεπτα. [τα νούμερα τυχαία για να σου δείξω
τιπαναπεί NP-Complete: ό,τι και να γίνει, μαθηματικά
το πρόβλημα γίνεται πολύ γρήγορα μη επιλύσιμο])
και αλγόριθμοι για την προσεγγιστική επίλυσή τους είναι ακόμα
σε εμβρυακό στάδιο. Η ιδέα της real-time ανάλυσης/μετάδοσης είναι
(τουλάχιστον για τα επόμενα 30 χρόνια) απολύτως εξωφρενική, άσε
που ο όγκος των διακινούμενων δεδομένων αυξάνει και αυτός
μαζί με την υπολογιστική ισχύ.
Η συμπίεση είναι μια λύση για την αποθήκευση και τη μετάδοση, όμως
στην καλύτερη περίπτωση σου μειώνει τον όγκο στο μισό περίπου, άσε
που έχει επιπλέον κόστος αποσυμπίεσης κατά την επεξεργασία.

Μην την ψάχνεις: απλά δε γίνεται. Επιβάλλεται να
χρησιμοποιηθούν δειγματοληπτικές μέθοδοι ή εναλλακτικά να γίνει
εστίαση σε "προκαθορισμένους" στόχους. Στο μεταξύ εγώ θα ανησυχώ
περισσότερο για το αφεντικό μου που παρακολουθεί τα e-mail μου
παρά για τη CIA.

Τώρα για τις κάμερες: ναι, δεν υπήρχαν. Ούτε τα δακτυλικά
αποτυπώματα υπήρχαν όμως πριν 100 χρόνια (που λέει ο λόγος, οι
Κινέζοι τα είχαν από το 500π.Χ.). Θέλω να πω, ενδεχομένως σε
κάποιες καταστάσεις να χρησιμεύουν. Δε νομίζω ότι ήταν ιδιαίτερα
παράλογο να μπουν 1000 κάμερες σε σημεία-κλειδιά της Αθήνας
για τους Ολυμπιακούς. Αυτό που είναι παράλογο είναι το ότι
παραμένουν οι κάμερες (έστω και χωρίς να χρησιμοποιούνται οι
περισσότερες). Αλλά έχουμε δημοκρατία. Ας δημιουργήσουμε
ομάδες πίεσης για να φύγουν αυτές οι κάμερες. Ας "μαυρίσουμε" την
κυβέρνηση αν δεν τις βγάλει. Τι άλλο θα μπορούσαμε να κάνουμε
δηλαδή;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2004, 05:18:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τα υπέρ είναι πολλά. Εκτός της ασφάλειας, η διευκόλυνση, η ταχύτητα,
το κέρδος γενικότερα σε χρόνο και χρήμα. Και όλα αυτά είναι πολύ
δελεαστικά για να σε πείσουν ότι γίνονται για "το καλό σου".


Παντού η καθυστέρηση είναι τεχνητή, Όπου ουρά και "αχλάδα"

quote:

Το πρόβλημα παρουσιάζεται όταν βρεθείς για οποιονδήποτε λόγο σε
σύγκρουση με κάποιο κέντρο εξουσίας. Και όταν αυτό είναι κρατικός
φορέας, έχεις ακόμα μεγαλύτερο πρόβλημα


Ο Κόκκαλης εν παραδείγματι θα έχει το control του συστήματος
των ποινικών μας μητρώων. Άν ελέγξετε πόσοι εισαγγελείς, πόσοι
ανακριτές, πόσες οι κατηγορίες εναντίον του θα πείτε πώς είναι
δυνατόν αυτός ο άνθρωπος να έχει αυτό το control.
Eπίσης τα ψηφιακά δίκτυα του στρατού. Ο κρατικός φορέας τουλάχιστον
στην Ελλάδα είναι χειρότερος και απο της Κούβας. Λίγους νόμους
να διαβάσετε του 1990, και του 1986 απο το Ε.Τ (οχι .gr) στο κέντρο
της Αθήνας θα μείνετε με ανοικτό το στόμα. Αλλα και του 1994 κάποιοι
δείχνουν πολύ ενδεικτικά αυτό που πολύ ΤΕΛΕΙΑ αναφέρει η Ostria.

quote:

Η συμπίεση είναι μια λύση για την αποθήκευση και τη μετάδοση, όμως
στην καλύτερη περίπτωση σου μειώνει τον όγκο στο μισό περίπου, άσε
που έχει επιπλέον κόστος αποσυμπίεσης κατά την επεξεργασία


Aλγόριθμοι συμπίεσης στι 1/8 ενός μονοφωνικού ήχου που είναι το
τηλέφωνο και σε συχνότητες γύρω απο το 1Khz (της φωνής) δεν χρειάζεται
πολύ να καταλάβεις οτι σε ένα BRD (Blue Ray Disc) των 60 GB γράφεις
(2,8ΚΒ/SEC στα 22,050 Κhz 8 bit) = 60,000,000,000 / 2,800
= 21428571 δευτερόλεπτα / 60 (λεπτα) / 24 (ώρες) = 14880 μέρες
/ 365 = 40 χρόνια συνεχούς ομιλίας ΓΙΑ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ.
Αν πούμε οτι φτιάχτηκαν ένα δις δισκάκια και τα διαιρέσω με τους
αριθμούς που ΕΣΥ μου έδωσες σε mainframes των 50.000 discs
τότε 20.000 mainframes σε μεγάλα υπόγεια δεν είναι πολύ εξωπραγματικό
αν υπολογίσουμε οτι πλέον δεν μιλάμε για τον υπολογιστή με τις λάμπες
και τις πεταλούδες αλλα microchip nanotechology, μιλάμε για ένα
δωμάτιο σε κατάσταση ψυγείου και υγρούς δίσκους petabyte.
Επειδή όμως το data throuput ΔΕΝ λειτουργεί με όλους ταυτόχρονα εκείνο
καταρρέει οταν πάνε όλοι μαζί να στείλουν. (Αθήνα 7 Σεπ 99). Έτσι
γίνεται η γνωστή FIFO ή LIFO ανάλογα την κυψέλη βέβαια...

Οι τεχνικές επιλογής ΗΤΑΝ αναγκαστικές μέχρι πρίν απο πολλά χρόνια.

quote:

Αλλά έχουμε δημοκρατία. Ας δημιουργήσουμε
ομάδες πίεσης για να φύγουν αυτές οι κάμερες. Ας "μαυρίσουμε" την
κυβέρνηση αν δεν τις βγάλει. Τι άλλο θα μπορούσαμε να κάνουμε
δηλαδή;


Ρε φίλε now you couf me! Με ενισχυμένη αναλογική και στάνταρ
δικοματισμό (πώς λέμε στάνταρ αερόσακος) τί να μαυρίσεις;
www.mavroyaluros.com
To πολύ πολύ άν βγείς με καμιά πεντακοσαριά άτομα σαν "Κίνηση
κατά της κάμερας" (και δεν συμμετέχουν αναγκαστικά και αριατερές
ομάδες, και δέν γίνουν μποτιλο-ξεσπάσματα), να μαυρίσεις εσύ
απο τα γκλόπ, που βαράνε γέρους, γυναίκες, παιδιά όποια κυβέρνηση
και άν είναι. To έργο είναι γνωστό. ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ.
Welcome to Pangosmiopoihsh.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2004, 15:39:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ALOS ΟΙ ΚΑΜΕΡΕΣ ΘΑ "ΑΠΟΣΥΡΘΟΥΝ" ΜΟΝΕΣ ΤΟΥΣ!
1. ΛΟΓΩ ΑΝΟΡΓΑΝΩΣΙΑΣ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ
2. ΛΟΓΩ ΚΑΚΗΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ
3. ΛΟΓΩ ΒΛΑΒΗΣ
4. ΛΟΓΩ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ (ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΛΟΠΑΙΔΑ ΘΑ ΤΙΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΤΙΣ ΣΠΑΣΟΥΝ)

ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΚΡΥΨΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΑ ...ΠΑΛΙΑ ΣΟΥ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ.

ΠΕΣ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΙΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΜΑΣ Ε ΚΑΙ? ΓΙΑ ΤΡΕΛΛΟΥΣ ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΡΕΙ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΚΑΠΑΚΙΑ, ΠΑΡΑΞΕΝΑ, ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ, ΤΗΝ ΚΙΝΕΖΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ, ΤΑ ΖΩΔΙΑ, ΤΟΝ ΜΕΓΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ, ΤΗΝ ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, ΤΑ ΤΣΑΚΡΑΣ..... ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΕΙΣ ΤΕΤΟΙΟ ΟΓΚΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠ'ΟΛΑ Τ'ΑΛΛΑ ΝΑ ΔΙΑΘΕΤΕΙΣ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ, ΕΙΔΗΜΟΝΕΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΣΥΝΟΜΙΛΙΑΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2004, 16:04:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Aλγόριθμοι συμπίεσης στι 1/8 ενός μονοφωνικού ήχου που είναι το
τηλέφωνο και σε συχνότητες γύρω απο το 1Khz (της φωνής) δεν χρειάζεται
πολύ να καταλάβεις οτι σε ένα BRD (Blue Ray Disc) των 60 GB γράφεις
(2,8ΚΒ/SEC στα 22,050 Κhz 8 bit) = 60,000,000,000 / 2,800
= 21428571 δευτερόλεπτα / 60 (λεπτα) / 24 (ώρες) = 14880 μέρες
/ 365 = 40 χρόνια συνεχούς ομιλίας ΓΙΑ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ.
Αν πούμε οτι φτιάχτηκαν ένα δις δισκάκια και τα διαιρέσω με τους
αριθμούς που ΕΣΥ μου έδωσες σε mainframes των 50.000 discs
τότε 20.000 mainframes σε μεγάλα υπόγεια δεν είναι πολύ εξωπραγματικό
αν υπολογίσουμε οτι πλέον δεν μιλάμε για τον υπολογιστή με τις λάμπες
και τις πεταλούδες αλλα microchip nanotechology, μιλάμε για ένα
δωμάτιο σε κατάσταση ψυγείου και υγρούς δίσκους petabyte.
Επειδή όμως το data throuput ΔΕΝ λειτουργεί με όλους ταυτόχρονα εκείνο
καταρρέει οταν πάνε όλοι μαζί να στείλουν. (Αθήνα 7 Σεπ 99). Έτσι
γίνεται η γνωστή FIFO ή LIFO ανάλογα την κυψέλη βέβαια...

Οι τεχνικές επιλογής ΗΤΑΝ αναγκαστικές μέχρι πρίν απο πολλά χρόνια.


Αγόρι μου καταλαβαίνεις τιπαναπει NP-Complete? Δεν είναι
θέμα ισχύος. Είναι μαθηματικά επιβεβλημένο να κάνεiς
προσέγγιση. Σύνελθε λίγο. Η φωνή δεν είναι στο 1KHz, η φωνή έχει
εύρος ζώνης τουλάχιστον 6Khz και ακόμα και αν τη συμπιέσεις
όσο δεν πάει άλλο προκειμένου να την αποθηκεύσεις/μεταδόσεις,
πρέπει να την αποσυμπιέσεις κάπου.

20.000 mainframes σε υπόγεια για να χωρέσουν (ακόμα και συμπιεσμένη)
την πληροφορία που "εκπέμπει" η Αθήνα σε μία μέρα (ξέχασες
αυτή τη λεπτομέρεια) δεν είναι υπερβολικό; Η Αθήνα είναι το
1/2000 του παγκόσμιου πληθυσμού και ο χρόνος έχει 365 μέρες.
Δεκατέσσερα δισεκατομμύρια mainframes για να αποθηκεύσουν τα
δεδομένα ενός χρόνου δεν είναι υπερβολικό; Ακόμα και αν
η τεχνολογία φτάσει να τα χωράει ένα "mainframe" σε μια συσκευή
μεγέθους κινητού τηλεφώνου, μιλάμε για 2-3 κυβικά χιλιόμετρα
πλαστικούρας. Για ένα χρόνο.

Το γεγονός ότι οι οπτικοί δίσκοι ναι μεν έχουν πολύ μεγάλη
χωρητικότητα αλλά έχουν επίσης άθλιο throughput και τρισάθλιο
seek time, δεν το έλαβες υπόψη σου; Έτσι στοιβάζουμε ένα
δισεκατομμύριο δισκάκια σε ένα υπόγειο και τελειώσαμε; Έχεις την
παραμικρή ιδέα πόσο ανεπίλυτο είναι να φτιαχτεί controller
για μια τέτοια συστοιχία; Ακόμα και οι 50.000 δίσκοι που προτείνεις
ανά mainframe είναι απλά αδύνατο να γίνουν, αναγκαστικά πρέπει
να φτιάξεις cluster ή grid. Να συνδέσεις δηλαδή ανεξάρτητους
υπολογιστές. Δεν ξέρω γιατί σας έχει δοθεί η εντύπωση ότι οι
υπολογιστές συνδέονται όπως τα κολλητάκια, είναι ΤΡΟΜΕΡΑ δύσκολο
να καταφέρεις να συνενοηθούν μεταξύ τους πάνω από 4-5 επεξεργαστές
για οτιδήποτε δεν ακολουθεί το bag-of-tasks υπόδειγμα και είσαι
πάρα πολύ ευτυχισμένος αν οι 5 υπολογιστές λύσουν ένα πρόβλημα
2.5 φορές γρηγορότερα από τον έναν.

Από την άλλη βέβαια δεν ξέρω εγώ που έχω βγάλει τα μάτια μου 5
χρόνια στο Πολυτεχνείο να διαβάζω και κάνω διδακτορικό στα συστήματα υψηλών επιδόσεων και ξέρεις εσύ που έκανες μια αναζήτηση στο Ιντερνετ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ BLURR
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2004, 17:58:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους @ BLURR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και από εμένα.
Κάμερες όντως ξηλώθηκαν στην περιοχή μου, από μία ομάδα αριστερού σχήματος αν θυμάμαι καλά,(διότι τοποθέτησαν ταμπέλες σε κάθε σημείο που ξήλωναν τις κάμερες)
αλλά όλα αυτά για δυο-τρείς μέρες διότι οι κάμερες είναι πάλι στην θέση τους.
Από την προσωπική μου πείρα αγαπητέ junk, έχοντας δουλέψει ως πωλήτρια-σύμβουλος ομορφιάς και καλά- σε όλα σχεδόν τα ινστιντούτα αδυνατίσματος της Αττικής για δέκα έτη, προυπόθεση μεταγραφής με πολύ καλύτερα χρήματα ήταν πάντα η ¨μυστική ¨ μεταφορά πελατολογίου από την μία εταιρεία στην άλλη.Και δεν μιλώ μόνο για όνομα και τηλέφωνο αλλά και για ευαίσθητα δεδομένα ,από πολύ σοβαρά όπως π.χ. φορέας ηπατίτιδος β μέχρι και τα πιό γελοία όπως πόσα χρήματα διαθέτει η κάθε κυρία για τον εαυτό της κλέβοντας από το πορτοφόλι του συζύγου. ΄Ολα αυτά εκμαιεύονταν από κάλά εκπαιδευμένο προσωπικό που έκανε παρέα στους πελάτες και καταγράφοταν σε υπολογιστές.Φαντάζεστε μετά πώς τα χρησιμοποιούσαμε...Θεωρήστε επίσης δεδομένο πως ο αριθμός της πιστωτικής της κάθε κυρίας υπήρχε και αυτός στον υπολογιστή του κάθε πωλητή.Μία από τις εταιρείες που εργαζόμουν είχε χρεώσει πελάτες με μικροποσά όταν οι πωλήσεις έπεφταν.
Νοιώθοντας τουλάχιστον ντροπή για όλα αυτά τα φακελώματα πλέον έχω την δικιά μου μικρή επιχείρηση άσχετη με αυτόν τον χώρο και είμαι ιδιαίτερα επιφυλακτική στο να δίνω τα στοιχεία μου στην κάθε εταιρεία.
Επειδή όμως όλα πληρώνονται, χθες μόλις έλαβα το πρώτο βαλιτσάκι με διαφημιστικά και ενημερωτικά μιας εγκυμοσύνης που χάθηκε πριν 3 μήνες και χωρίς να έχω δώσει στοιχεία πουθενά παρά μόνο στον γιατρό μου…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zephyr
Μέλος 2ης Βαθμίδας


252 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2004, 23:18:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επειδή όμως όλα πληρώνονται, χθες μόλις έλαβα το πρώτο βαλιτσάκι με διαφημιστικά και ενημερωτικά μιας εγκυμοσύνης που χάθηκε πριν 3 μήνες και χωρίς να έχω δώσει στοιχεία πουθενά παρά μόνο στον γιατρό μου…

Και αυτό ,μόνο και μόνο για κάποιες διευκολύνσεις που υποτίθεται πως το "φακέλωμα" προσφέρει(αγαπητή Blurr δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά)...
Ε,δεν νομίζω ότι αξίζει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2004, 01:21:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφέρουσες οι απόψεις σας και ειδικά αυτή του μέλους lamogio(λαμόγιο μου φαίνεται έχεις καταλάβει πού πάει το έργο)

Και φυσικά μην ξεχνάμε όλα αυτά τα Reality με πρώτο και καλύτερο το Big Brother τα οποία αποτελούν τον Πρόδρομο της πραγματικής παρακολούθησης.Ο σκοπός τους είναι να μας προετοιμάσουν για το μέλλον έτσι ώστε η μεγάλη αλλαγή να μην γίνει απότομα αλλά σταδιακά και ανεπαίσθητα,να μας προιδεάσουν,διότι όταν βλέπεις στην TV τόσα άτομα να παρακολουθούνται όλο το 24ωρο ασυναίσθητα μπαίνεις και εσύ στο ίδιο trip και νοερά αρχίζεις να εξοικοιώνεσαι με την ιδέα ότι παρακολουθείσαι.

Και είναι αυτονόητο ότι η "Παγκόσμια Τρομοκρατία" υποκινείται ώστε να καταλυθεί το απόρρητο της ιδιωτικής ζωής του καθενός.Ήδη στις ΗΠΑ έχει ξεκινήσει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2004, 17:17:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ junk95 μπορεί να έχεις βγάλει το πολυτεχνείο ορθώς,
αλλα όχι ορθώς το συμπέρασμα οτι έκανα μια έρευνα στο Net
για να σου απαντήσω. Δέν μπορείς να ξέρεις και εμένα τις σπουδές
μου. Δέν θέλω να γίνω Παπάς (ο φυσικός) αλλα θα σου πώ μόνο οτι
ΟΤΙ διδάχθηκα δεν ισχύει πλέον, και θέτω σαν Hi-end computing μια
τεχνολογία στην οποία σίγουρα δεν είναι τυπωμένη στα βιβλία σου
όταν την διάβαζες, και αυτήν την στιγμή ομοιάζει επιστημονικής
φαντασίας, στους περισσότερους Hi-tech-άδες. Ξαναλέω κάθε πρόβλημα
"ανεπίλυτο" είναι θέμα χρόνου να επιλυθεί με ένα άλλο μέσο.

Νανο-scalar Flash w.o.r.m.s* μνήμες των 0,1 και μικρότερες (0,05 ίσως)
ΒΙΟ-δίσκοι, υγρά drives, και άλλες εφαρμογές που έχουν παρουσιαστεί
σαν μια "άποψη" του μέλλοντος είναι ήδη γεγονός σε εργαστήρια
του μεγάλου αδερφου. Το πρόβλημα σου ξαναλέω δεν είναι της
χωρητικότητας αυτή τη στιγμή αλλα του data throughput στον αέρα,
δλδ. απο την γή στον δορυφόρο και πίσω, σε αριθμό μεγαλύτερο απο
αυτόν που μπορεί να αντέξει μια "κυψέλη".
Οι επεξεργαστές είναι φτιαγμένοι ΜΟΝΟ για έναν σκοπό (designated
tasks) και όχι (bag of tasks) που έρχονται FIFO.
(*ή EPROMS)

Η φωνή έχει αρμονικές που ξεπερνάνε και τα 24Κhz αλλα τα μικρόφωνα
που φτιάχνονται για φωνή αυτή την στιγμή είναι κάπου στα 18-19Khz για
τα φωνητικά. Η ποιότητα όμως στην εγγραφή ΔΕΝ παίζει ρόλο εδώ και
έτσι τα 2,4 Khz είναι ΥΠΕΡ-αρκετά (έυρος σε 8 bit depth 22,050 ΚΗΖ
sample rate)

Τα BRD'S είναι ένα απο τα πολλά παραδείγματα μιας τεχνολογίας που
έρχεται και τεστάρεται ή μάλλον έχει ήδη τεσταριστεί.

Αυτό που με ενοχλεί Gretel είναι οτι άμα θέλω να μιλήσω κατά του
system θα πρέπει να υπάρξει ο μεγάλος αδερφός που θα έρθει μέσω
των επίσημων αρχών για να μου κάνει την ζωή δύσκολη.
(εδώ δές την είδηση του indymedia)

Να κρύψω δεν έχω κάτι. Nα διαφυλάξω έχω. Την ελευθερία μου απο τον
Μπάστακα που κάθεται και με κοιτά τί κάνω που μπορεί να τον ενοχλήσει.

Απο την άλλη γιατί να νοιώθω πειραματόζωο 100%;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.265625
Maintained by Digital Alchemy