ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Aκαδημιας 58α
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Taigetos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


111 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2004, 14:00:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Taigetos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι κρυβει αυτη η πορτα?
Ξερει κανεις την ιστορια της?

TruthHunter
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
52 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2004, 16:20:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TruthHunter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε taigete δώσε λίγες ακόμα πληροφορίες...πιστεύω οτι κανένας δεν κοιτάει τα νούμερα των σπιτίων όταν περπατάει στον δρόμο.......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2004, 16:29:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΤΑΫΓΕΤΟΣ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΣΤΗΝ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ 58 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΙΔΕΡΕΝΙΑ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΑ ΜΕΣΑ ΤΗΣ 10ΕΤΙΑΣ ΤΟΥ 90 ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΣΕ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΤΗΣ ΕΝΑ ΜΕΤΑΛΛΙΚΟ ΓΛΥΠΤΟ ΣΑΝ ΔΡΑΚΟ.

ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΟΠΙΚ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΛΑΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟ. ΕΙΝΑΙ Η "ΠΙΣΩ ΠΟΡΤΑ" ΕΝΟΣ ΚΤΙΡΙΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΙΣΟΔΟ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΔΡΟΜΟ ΑΠ'ΟΤΙ ΘΥΜΑΜΑΙ. ΙΣΩΣ ΟΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟΙ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟ ΤΟΠΙΚ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΥΤΕΣ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Taigetos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


111 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2004, 21:07:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Taigetos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι qretel σε αυτη αναφερομαι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

everyflow
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2004, 01:47:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους everyflow  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είχα γράψει για την πόρτα αυτή και σε ένα άλλο τόπικ πριν αρκετό καιρό. Είναι η έξοδος προς την Ακαδημίας του σπιτιού του Τσίλλερ του οποίου η κεντρική πόρτα είναι επί της Μαυρομιχάλη.

Ónen i-Estel Edain.Ú-chebin Estel anim...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2004, 16:44:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΗΠΩΣ ΘΥΜΑΣΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟ ΤΟΠΙΚ ΤΑ ΕΓΡΑΨΕΣ? Ή ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΕΙΣ ΞΑΝΑ...¨:))


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
everyflow
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2004, 19:16:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους everyflow  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειχα γράψει μερικά πράγματα στο φόρουμ "Η μαγεία των πόλεων" πριν 3-4 μήνες.

Ónen i-Estel Edain.Ú-chebin Estel anim...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dk1973
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2004, 05:43:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dk1973  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια χαρά.
Τυχαίνει να έχω ανακαλύψει κάποια πράγματα για το εν λόγω θέμα.. και πολλά που ακόμα προσπαθώ να μάθω. Είναι κανείς διατεθιμένος να συνεχίσει την κουβέντα και να γίνει ανταλλαγή πληροφοριών/απόψεων;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2004, 07:30:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι κρυβει αυτη η πορτα?
Ξερει κανεις την ιστορια της?
Ποιά, αυτή;

Τί κρύβει;
Πρέπει δηλαδή να κρύβει κάτι;
Η ιστορία της είναι πασίγνωστη...
(Εκτός κι αν εννοείς καμμιάν άλλη, ούτε εγώ προσέχω τους αριθμούς.)

Ρε παιδιά, αν ζείτε στην Αθήνα, δεν πρέπει καν να ρωτάτε στο φόρουμ, με το συμπάθειο, δηλάδή. Ρωτήστε τον θυρωρό, μη ντρέπεστε...
Δεν ξέρω για τί χρησημοποιείται σήμερα. Ας μου πει κάποιος.

Πρώην Νομισμάτικό Μουσείο, πρώην Άρειος Πάγος, επίσημο όνομα «Ιλίου Μέλαθρον», και όχι "ηλίου" όπως λέγεται εσφαλμένα καμμιά φορά. Πώς λέμε "Ιλιάδα".

Ήταν η βίλλα του Σλήμαν εν Αθήναις, καμμιά φορά λέγεται κα Μέγαρο Σλήμαν, σχεδιάστηκε, όπως είπατε, από τον Ερνέστο Τσίλλερ, και οι πόρτες είναι εμπνευσμένες από σύμβολλα που ανακάλυψε ο Σλήμαν στην Τροία.
Είναι επίσης γεμάτο μέσα από διάφορες Ελληνικές παραστάσεις που του άρεσαν.

Δεν είναι πιά ανοιχτό στο κοινό;;; Χμ, κακώς...
Αν πάτε στο Νομισματικό Μουσείο, υπάρχει (ή τουλάχιστον υπήρχε παλιά) ένα έντυπο με φούλ πλάνα του κτηρίου. Λεπτομέρειες παρακάτω...

«ΑΡΜΟΣ»
Τιμητικός Τόμος
Στον καθηγητή Μουτσόπουλο, για 25 χρόνια πνευματικής προσφοράς στο ΑΠΘ
Πολυτεχνική Σχολή, Τμήμα Αρχιτεκτόνων, Τομος Β' 1991

(ΑΑ Νομ.Μουσ. Α/1834)

Απαραίτητο για όλους τους φίλους της Αρχιτεκτονικής...

Κ.


ΥΓ. Χμ, τώρα που το καλοσκέφτομαι μάλλον κάποια άλλη πόρτα εννοεί ο φίλος Ταϋγετος, αφού αυτό είναι επι της Πανεπιστημίου. Υπάρχει φωτογραφία;

Edited by - kynikos on 15/12/2004 07:41:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2004, 09:29:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ Ο ΦΙΛΟΣ Απέριττος ΕΧΕΙ ΑΝΟΙΞΕΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ
Η μαγεία των πόλεων...

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=452

ΕΚΕΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΠΟΛΛΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΘΕΜΑ...

ΦΙΛΕ kynikos Η ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΟΔΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΕΜΕΙΣ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΟΔΟ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΙΝΕΜΑ ΟΠΕΡΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2004, 12:16:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σύντομη περίληψη του έργου για το φίλο μας Κυνικό:

Η εν λόγω πόρτα, ενσωματωμένη σήμερα σε ένα σύγχρονο κτίριο, είναι (ήταν) η δευτερεύουσα είσοδος / έξοδος της οικίας Λοβέρδου επί της οδού Μαυρομιχάλη. Τω καιρώ εκείνω φαίνεται ότι οι άνθρωποι προτιμούσαν τις κύριες εισόδους σε διακριτικότερους παρά κεντρικούς δρόμους.

Ο Διονύσιος Λοβέρδος ήταν «ψαγμένος» και κάπως έτσι εξηγείται το περίεργο δρακουλίνι που κοσμούσε το υπέρθυρο της Ακαδημίας 58.

quote:

Μια και μιλάμε για Ναϊτες να σας πληροφορήσω για το άγαλμα ενός ιππότη, γονατιστού, με το πρόσωπο στραμμένο προς τα επάνω και τα χέρια ενωμένα σε στάση προσοχής!
Το εν λόγω άγαλμα βρίσκεται στην Αθήνα, μέσα στο νεοκλασικό κτίριο-μυητικό κέντρο με κύρια είσοδο στην οδό Ακαδημίας 58Α (η πόρτα με τον μεταλλικό δράκο...). Η άλλη είσοδος βρίσκεται επί της οδού Μαυρομιχάλη. Το κτίριο ήταν ιδιοκτησία του Δ. Λοβέρδου, συνιδρυτή της Ιονικής κ' Λαϊκής Τράπεζας και κατασκευάστηκε από τον ίδιο. Τώρα είναι ιδιοκτησία του Βυζαντινού μουσείου.
Στο εσωτερικό του κτιρίου υπάρχουν πολλές αίθουσες με μία όπου υπάρχουν δύο μεγάλες μαύρες στήλες (ring any bells??? έχω και φωτό!), καθώς και μία άλλη αίθουσα τελετών. Επίσης υπάρχει ένα παρεκκλήσι, δίπλα στο οποίο βρίσκεται η αίθουσα με το εν λόγω άγαλμα.
Πληροφοριακά αναφέρω ότι ο Λοβέρδος ήταν υψηλόβαθμος τέκτων... έτσι για να γίνεται κουβέντα βρε αδελφέ!

από το http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1012&whichpage=11&ARCHIVE=

Επίσης αναφορές υπάρχουν εδώ:

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=890&whichpage=2

Σημειώνω την πληροφορία ότι η οικία Λοβέρδου (πρώην Τσίλλερ) συνδεόταν με το κτίριο της Ιονικής και Λαϊκής Τράπεζας στην οδό Πανεπιστημίου (και ίσως όχι μόνο) με υπόγεια στοά. Καθόλου παράξενο που βούλιαξε εκείνο το περίπτερο, αν θυμάστε, τότε που έσκαβαν για το μετρό.

Ιδού και μια αναμνηστική φωτογραφία (από την οδό Μαυρομιχάλη και τον εσωτερικό ναό):

Και περισσότερα εδώ:

http://www.ta-nea.dolnet.gr/neaweb/neafile.print_unique?e=A&f=17676&m=P25&aa=1

Όπως κατά παράδοση συμβαίνει στην Ελλάδα, ένα ιστορικό και ιδιαίτερο κτίριο αφήνεται να καταρρεύσει. Όχι, θα κάτσουμε να σκάσουμε.

Πάντως, όπως γράφει και ο φίλτατος Avatar, το θέμα έχει συζητηθεί επαρκώς στα άλλα τόπικ.

Αγαπητέ Κυνικέ, τα σέβη μου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2004, 14:37:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Spiral ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΕΣ ΟΙ ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙ.
ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΔΥΝΑΜΑΙ ΝΑ ΕΙΣΕΛΘΩ ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ????

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ..

quote:
Τω καιρώ εκείνω φαίνεται ότι οι άνθρωποι προτιμούσαν τις κύριες εισόδους σε διακριτικότερους παρά κεντρικούς δρόμους.

ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΕ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΦΙΛΟΙ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΕΣ ΠΩΣ ΠΑΝΤΑ Η ΚΥΡΙΑ ΕΙΣΟΔΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ. (ΑΛΛΑ ΤΙ ΚΙΝΗΣΗ ΝΑ ΕΙΧΕ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 90 ΧΡΟΝΙΑ Η ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ)

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΟΜΩΣ Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΠΑΡΕΚΚΛΗΣΙΟ ????
ΠΑΝΤΩΣ Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΑΠΟ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑΙΤΙΚΟ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2004, 17:12:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AVATRGR, Spiral, ευχαριστώ,

Οσπου να καταλάβω το λάθος μου, είχα ηδη πστάρει, ήταν αργα, και με μπέρδεψε η αναφορά στον Τσίλλερ!

Ευχαριστώ για τις παραθέσεις, τόσες φορές έχω πάει στο "Όπερα", και ποτέ δεν την είχα προσέξει...

Κ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2004, 18:06:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Avatar έχεις δίκιο για τη διεύθυνση, η σωστή είναι

http://ta-nea.dolnet.gr/neaweb/neafile.print_unique?e=A&f=17676&m=P25&aa=1

…και ελπίζω αυτή τη φορά να λειτουργεί. Επίσης, ενδιαφέρον έχει και η διεύθυνση

http://www.ecclesia.gr/greek/news/byzantino/byz_faidra.html

και η διεύθυνση

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_76262_23/11/2003_85005

…από την οποία αντιγράφω:

«Tο σπίτι που γεννήθηκα και μεγάλωσα -δεν θυμάμαι άλλο σπίτι από αυτό της Mαυρομιχάλη 6- όσο ζούσε ο πατέρας μου λειτουργούσε διπλά και ως ιδιωτικό Mουσείο Λοβέρδου και ως κατοικία της οικογένειας. Tο σπίτι είχε δύο εισόδους, η πόρτα της Aκαδημίας άνοιγε για επίσκεψη στο Mουσείο και η πόρτα της Mαυρομιχάλη 6 ήταν για την οικογένεια και τους φίλους. Tο κτίριο έχει κτίσει ο Eρνέστος Tσίλλερ και σήμερα ονομάζεται «Mέγαρο Tσίλλερ - Λοβέρδου». Mαζί με τις εικόνες ο πατέρας μου συνέλεγε και ξυλόγλυπτα τέμπλα, εκκλησιαστικά αντικείμενα και κώδικες. Eχει εσωτερικά διαμορφωθεί με ψηφιδωτά δάπεδα και ξυλόγλυπτες επενδύσεις στους ορόφους και στους τοίχους από τον Aριστοτέλη Zάχο, ειδικά για να στεγάζει τη συλλογή».

Ως προς την επιλογή του δρόμου, επίσης έχεις δίκιο. Κάποιος λόγος πάντως θα υπήρχε που εύποροι άνθρωποι εκείνης της εποχής προτιμούσαν τους «παράμερους» δρόμους από τους κεντρικούς. Βέβαια, η Μαυρομιχάλη την εποχή εκείνη δεν ήταν μαύρο χάλι όπως σήμερα, για να γράψω και την κρυάδα μου, αλλά ένας αξιοπρεπής και μάλλον ειδυλλιακός δρόμος που συνέδεε το κέντρο με την επίσης αξιοπρεπή τότε περιοχή των Εξαρχείων.

Μεταφέρω από το βιβλίο του Ι. Γιαννόπουλου «Μυστική Αθήνα» τα παρακάτω:

«…Τότε η κυρία είσοδος του σπιτιού ήταν επί της οδού Μαυρομιχάλη… Ωστόσο και η είσοδος της οδού Ακαδημίας 58Α είχε κι αυτή γνωρίσει τις δικές της στιγμές μεγαλείου. Πολλές νύχτες, ορισμένοι ελίτ της εποχής έμπαιναν από ‘κει ακολουθώντας το στενό διάδρομο, υπό το βλέμμα του φτερωτού δράκου που βρισκόταν επάνω ακριβώς από την είσοδο, ο οποίος έμοιαζε πότε να αγκαλιάζει και να προστατεύει την είσοδο αυτή και πότε να τη φωτίζει. Ένας φτερωτός δράκος με μισάνοιχτα φτερά και επιβλητικός σαν να είχε πετάξει από τη Notre Dame του Παρισιού και να προσγειώθηκε εδώ σ’ αυτήν την είσοδο με σκοπό να κάτσει για πάντα.

Για τους ελίτ ήταν κάθε φορά μια τελετή μύησης, μια αναβάπτιση που μόνον εδώ μπορούσε να γίνει. Μια μύηση που τα στοιχεία της έρχονταν τμηματικά από τον ένα στον άλλο ιερό τόπο, ως την τελική καινούργια γέννηση. Αρχικά μέσα από τη σκεπαστή δίοδο, που έπρεπε να προηγείται από το ιερό μνημείο που ήταν το παρεκκλήσι. Το ιερό στο εκκλησάκι δεν είναι στραμμένο ανατολικά, αλλά βορειο-ανατολικά. Γιατί άραγε; Μήπως είναι ακριβώς στραμμένο στο σημείο που αισθάνεται ο μυημένος το τελλουρικό ρεύμα;»

Και:

«Η πλάκα που σκεπάζει ένα μέρος του πατώματος λίγο πριν το ιερό, είναι φανερό ότι μετατοπίζεται, σαν μια καταπακτή. Δεν είναι τυχαία όλα αυτά! Ούτε τυχαία η παλιά εικόνα στην αίθουσα επάνω από το στενό διάδρομο: Ένας ιππότης στα γόνατα, με το πρόσωπο στραμμένο προς τα επάνω και με τα χέρια ενωμένα σε στάση προσευχής, φαίνεται να λέει: Ορκίζομαι ν’ αφιερώσω λόγο, δυνάμεις και τη ζωή μου στην Πίστη και στην ενότητα του Θεού και των μυστηρίων της Πίστης. Υπόσχομαι να υποτάσσομαι και να υπακούω στο Μέγα Μάγιστρο του Τάγματος. Να προστρέχω σε βοήθεια της εκκλησίας, να πολεμώ τους εχθρούς, ακόμη κι αν βρεθώ ένας προς τρεις, και ποτέ να μην τραπώ σε φυγή.

…Δεν υπάρχει αμφιβολία, πως ο ιππότης αλλά και ο όρκος ανήκουν στο Τάγμα των Ιπποτών του Ναού, τους γνωστούς μας Ταμπλιέρους ή Ναΐτες…»

Δεν γράφω άλλα γιατί θα με μαλώσει ο φίλος μου ο Απέριττος.

Φίλτατε Κυνικέ, ελπίζω να είναι αντιληπτό ότι δεν μιλάμε για τη στοά του κινηματογράφου «Όπερα»!

Έχουμε και τόπικ για τους Ναΐτες, ανοίξαμε – ελάτε να σας εξυπηρετήσουμε.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1012&whichpage=24&ARCHIVE=
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2004, 19:20:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλτατε Κυνικέ, ελπίζω να είναι αντιληπτό ότι δεν μιλάμε για τη στοά του κινηματογράφου «Όπερα»!
Ρεπ... γι αυτό μου φαινόταν πάντα τόσο σκοτεινή η οθώνη!

Όμορφο θεματάκι...
Αυτό το "Μυστική Αθήνα" του Γιαννόπουλου κυκλοφορεί ακόμα;

ΚΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2004, 23:27:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
…Κυκλοφορεί, γιατί να μην κυκλοφορεί; Μερικοί φίλοι πάντως έχουν ενδοιασμούς, όπως θα διαβάσεις σε άλλα τόπικ.

Διαβάζεται ευχάριστα από όσους συχνάζουν σε υπόγειες στοές και υπόγειους κινηματογράφους. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2004, 10:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Spiral ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΗ ΜΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΕΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΘΕΜΑ ΜΕ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ Ι. ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΟΨΗΝ ΜΑΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΥΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.

ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΧΝΑΜΕ ΤΟ ΔΗΜΗΤΡΙΟ ΚΑΜΠΟΥΡΟΓΛΟΥ ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ (1920)ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΜΕ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΜΕΡΗ.

ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ.

ΑΝΑΖΗΤΗΣΤΕ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

analphabet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
321 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2004, 14:40:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους analphabet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για το θέμα αυτό έχω ακούσει τα μύρια όσα !

1. Οτι εκεί λειτουργούσε και λειτουργεί έστω και χωρίς το δρακουλίνι να κοσμεί την είσοδο η επίσημη εκκλησία του σατανά. (Δια στόματος εκπροσώπου τύπου της εκκλησίας της Ελλάδος).

2. Ότι ανήκει στο Βυζαντινό Μουσείο , δωρεά κληρονόμων Λοβέρδου πακέτο με μισή χιλιάδα έργα Βυζαντινής εποχής μεγάλης αξίας τα οποία ο Λοβέρδος ως βαθιά θρησκευόμενος θέλησε να σώσει και να χαρήσει στο Μουσείο του Χριστιανικού Πολιτισμού.

3. Πως οι ψαλμωδίες που ακούγονταν παλιότερα ήταν ύμνοι απο σατανιστικές τελετές.

4. Πως οι ψαλμωδίες που ακούγοταν παλιότερα ήταν ύμνοι απο το εκκλησάκι που υπάρχει στο εσωτερικό του οικίματος.

5. Πως είναι προθάλαμος της μεγαλύτερης στην Ελλάδα μασονικής στοάς.

κτλ κτλ η παραφημολογία είναι απεριόριστη.

Μια απορία : Αν υπήρχε όντως εκκλησάκι δε θα το γνώριζε η εκκλησία? Ακόμα και τα ιδιωτικά εκκλησάκια καθαγιάζονται με συγκεκρημένη τελετή και προφανώς είναι γνωστά. Πως ο εκπρόσωπος τύπου της εκκλησίας και τα κανάλια βγήκαν και βαφτήσαν χώρο λατρείας του σατανά ένα αρχοντικό στο οποίο υπάρχει κάποια καταγεγραμμένη εκκλησία ?


Τείνω να πιστέψω το σενάριο της Μασονικής στοάς. Προσωπικά πάντα πιστευά και συνεχίζω να πιστεύω πως η Μασονία, η Εβραική θρησκεία και η σατανολατρεία είναι ένα και το αυτό.

Τώρα αν υπάρχει και κανένα εκκλησάκι μη καθαγιασμένο (δε μπορεί να είναι επίσημο και η εκκλησία να το αγνοεί) όπως φαίνεται σε φωτογραφιες που κάποιοι φίλοι κάνανε τον κόπο να παραθέσουν η άποψή μου είναι ότι δημιούργησαν έναν ψευδοναό για τα μάτια του κόσμου.

Αυτά !

BE CAREFUL WHAT YOU WISH IS WHAT YOU WANT !!!

analphabetΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2004, 16:56:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε Avatar, δεν προσπαθώ να προβάλω κάποιο συγκεκριμένο βιβλίο στο οποίο μάλιστα και ο ίδιος θα έβαζα ερωτηματικό. Όμως έτυχε να βρω εκεί ενδιαφέρουσες πληροφορίες.

Για τα βιβλία του Καμπούρογλου, τα σέβη μου.

Αγαπητή Analphabet, άσε τον παλιόκοσμο να λέει. Αν το "εκκλησάκι" ήταν προθάλαμος της μεγαλύτερης μασονικής στοάς (γκουχ-γκουχ) δεν θα ήταν εγκατελειμμένο, λέω εγώ, διότι τουλάχιστον οι άνθρωποι αυτοί έχουν μια κουλτούρα. Αντίθετα με το "κράτος" το οποίο κατά κανόνα σνομπάρει τους ευεργέτες του (αυτοί πάλι, ας πρόσεχαν).

"Εκκλησάκι" δεν σημαίνει απαραίτητα... εκκλησάκι. Όσο για τη χαρά των εκπροσώπων της εκκλησίας και των εκπροσώπων του τύπου (γκουχ-γκουχ-γκουχ), καλά τώρα... τα πιάσαμε τα λεφτά μας!

Λες ότι συνεχίζεις να πιστεύεις πως η Μασονία, η Εβραική θρησκεία και η σατανολατρεία είναι ένα και το αυτό (γκου-ου-ου-ουχ). Εδώ θα σε απογοητεύσω, μη βιάζεσαι να αποδεχθείς το κυνήγι των μαγισσών. Κάποια στιγμή θα καταλάβεις πως η συνειδητή πίστη δεν έχει καμιά σχέση με ετικέτες.

quote:

BE CAREFUL WHAT YOU WISH IS WHAT YOU WANT !!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dk1973
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2004, 18:49:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dk1973  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια χαρά σε όλους,

Θα κανω copy/paste απο το μηνυμα που ειχα αφησει προ 2-3 ημερων στο forum "Η μαγεια των πολεων"..

--

Διαβαζοντας παλιοτερα entries στο forum αυτο ειδα οτι αναφερει καποιος για εκκλησακι μεσα στο συμπλεγμα Μαυρομιχαλη/Ακαδημίας..
πραγματι, στο τελος του μακροστενου διαδρομου υπαρχει ενα παρεκκλησι. Σε ολο του το πατωμα υπαρχει ενα πολυ ομορφο ψηφιδωτο που ειναι αντιγραφη ενος πατωματος που υπαρχει στην Τυρο (στη Συρία, αν δεν απατωμαι), γεματο ζωα τυλιγμενα σε κοκκινα λουλουδια. Στο ιερο, υπαρχει ενας μικρος, ημιγυμνος κυνηγος με λιγο κακο βλεμμα.. Τιποτα "χριστιανικο". Σε παλια φωτογραφια που εχω βρει, ο Λοβερδος ποζαρει στο παρεκλλησι, μαζι με μια γυναικα και καποιον αλλον κυριο, ντυμενοι σαν βασιλιαδες, με ribbons να περιδιαβαινουν τους κορμους των σωματων τους - η γυναικα ομορφη, ντυμενη με στυλ μεσοπολεμου, ανεκφραστη. Γυρω τους το παρεκλησσι αστραφτει.
Προφανως ο Τσιλερ ηταν καποιου ειδους Μασονος και ειχε στησει στο πισω μερος του εσωτερικου κηπου του σπιτιου του μια ισως "προσωπικη" η "μονο για φιλους" στοα η τελοσπαντων καποιου ειδους διοροφο κτιριο λατρειας η συνευρεσης με αλλους συντεχνιτες. Απο εκει, ξεκιναει μακροστενος διαδρομος προς την Ακαδημιας.
Ερωτηματα εχω ακομα αρκετα ομως.. Τι ειναι αυτα που λεει Ο Γιαννοπουλος περι Σταυροφορων; (μου φαινονται ακυρα).. Τι ειναι αυτοι οι θορυβοι- αργα βηματα που ακουσα , ενω βρισκομουν στα υπογεια, μια μερα που ειχα τρυπωςσει μεσα; Τα βηματα ηταν ακριβως απο πανω μου, και πολυ αργοσυρτα. Κατουρηθηκαμε πανω μας, ομως τα βηματα σταματησαν.. Προς τι ο μακροστενος διαδρομος; Στο τελος του 19ου αιωνα, οταν χτιστηκε το σπιτι του Τσιλερ (παρεπιπτοντως υπαρχει μια κατοψη του σπιτιου σε βιβλιο των εκδοσεων Libro περι του Τσιλερ) - γυρω του θα υπηρχαν ειτε περιβολια ειτε αλλα νεοκλασσικα - προς τι ο διαδρομος; Προς τι ο δρακος; Και γιατι, μια βδομαδα μετα που καθομασταν με φιλο στην Ακαδημίας, ακριβως μπροστα απο την πορτα, στο μαγαζι των οπτικων, και κοιταζαμε ενα μικρο φρεατιο/ανοιγμα προς τα κατω - (προσπαθησαμε να το φωτογραφισουμε με ψηφιακη καμερα) - το βρηκαμε τσιμεντωμενο? Μας πηρανε χαμπαρι??

--

Να ξαναπω εδω τα εξης:
- O Δράκος βρίσκεται παρατημένος μεσα στο μακροστενο κομματι που ενωνει ακαδημιας με το κτιριο (τουλαχιστον πριν ενα χρονο ηταν..)
- Στην αποληξη του διαδρομου βρισκεται ενα διοροφο κτισμα, το οποιο δεν μπορεσα ποτε να καταλαβω αν ειναι κομματι του σπιτιου του Τσιλερ η αν χτιστηκε επι Λοβερδου, και που στον πανω οροφο εχει πολλα απο τα χαρακτηριστικα μασονικης στοας (κολωνες κτλ) - οχι ομως πατωμα σαν σκακιερα, ουτε στασιδια στο πλαι - βεβαια ολα ηταν τελειως παρατημενα .. Και απο κατω απο αυτο, το παρεκκλησι που αναφερω και πιο πανω
- Ενα απο αυτα που δεν μπορεσα ποτε να εξηγησω ειναι η υπαρξη μιας εσοχης στον τοιχο, διπλα στο ιερο του ναου αυτου, που ειναι σαν 1/4 μιας σφαιρας (καπως σαν σφαιρικη εσοχη στον τοιχο, σαν φουρνος) οπου εκει υπαρχει ψηφιδωτο που δειχνει ενα μισοφφεγαρο (στο θολο) και απο κατω μια σειρα απο γυμνα βουνα (ο ουρανος ειναι χρυσος). Ακριβως κατω απο το θολο, χαλίκια, και ενα κομματι πετρας με μια σχισμη πανω του, που μοιαζει με καλπη... η μονη κοντινη αναφορα σε κατι τετοιο που βρηκα ηταν στο βιβλιο "The Hiram Key" που μιλαει για τους Μασονους και τους Ναϊτες - και μιλαει για "rectangular piece of stone" που τοποθετούσαν στους ταφους των ιπποτών και στη σχισμη εμπαινε το σπαθι τους.

Οπως και να εχει, πραγματι το Βυζαντινο Μουσείο ανακαινίζει το σπιτι, και μενει να δουμε σε ποιο βαθμο θα ανοιχτει στο κοινό.. το πιο πιθανον ειναι να ανοιχτει μονο το κομματι του νεοκλασσικου σπιτιου..

Παραξενο που δεν γνωριζει κανεις παντως τις απαντησεις σε διαφορα ερωτηματα σχετικα με αυτο το σπιτι/χωρο..

- προς τι ο δρακος?
- προς τι ο διαδρομος?
- προς τι το παρεκκλησι και ο πανω οροφος που μοιαζει με στοα?
- προς τι οι αναφορες του Γιαννόπουλου σε Ναϊτες?
- προς τι η αναφορα του Γιαννοπουλου σε καποιο κομματι απο το πατωμα που ανοιγει για να σε παει καπου αλλου, πιο κατω? Δεν υπαρχει κατι τετοιο, τουλαχιστον οσο εψαξα εγω.. Και σε κατοψη του σπιτιου του Τσιλερ, απο το βιβλιο "Αναμνήσεις" των εκδοσεων Libro, τα μονο υπογεια κομματια που φαινονται ειναι 2 φρεατια/δεξαμενες αποχευτευσης, το ενα αρκετα κοντα στο παρεκκλησι, αλλα μεχρι εκει.

το σιγουρο ειναι οτι ο Λοβερδος εκει φιλοξενησε το προσωπικο του Μουσείο με τις εικονες της Παναγιας που ειχε μαζεψει.. οι Σταυροφόροι μου ακουγονται κατι μαλλον αταιριαστο.. εκτος κι αν..

εχει κανεις καμμια ιδέα για ολα αυτά?

Ευχαριστώ οσους συνεισφερουν με πληροφορίες μεχρι στιγμης, ειναι μια πολυ ιδιαιτερη περιπτωση αυτος ο χωρος και προκαλει πολυ ενδιαφερον..

Φιλικα

Δημήτρης
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dk1973
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2004, 18:52:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dk1973  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Spiral,

η φωτο που εστειλες δεν ειναι απο το παρεκκλησι, αλλα απο τον στενο διαδρομο που καταληγει στην Ακαδημίας. Το παρεκκλησι ειναι στο τερμα αυτου του διαδρομου - ομοιαζει πολυ με αυτο που εστειλες, αλλα ειναι αρκετα πιο φαρδυς ο χωρος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2004, 19:18:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα αυτό που με εκπλήσει είναι οτι παραμένει έστω ένα τ.μ. στο κέντρο της Αθήνας ανεκμετάλευτο!

Φαίνεται δεν έχουν ανέβει αρκετά ακόμα οι τιμές...

Αν ήταν στο Λονδίνο, θα ήταν ήδη posh μπαράκι.
Αν ήταν στο Τόκυο, θα ήταν ξενοδοχείο 200 κλίνων.

ΚΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2004, 22:04:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Κυνικέ, σωστός... Ευτυχώς που οι φορείς δεν είναι πολύ ευέλικτοι στην εκποίηση των περιουσιακών τους, αλλά κάνε λίγη υπομονή.

Αγαπητέ dk1973 / Δημήτρη, αν κατάλαβα καλά από τα γραφόμενά σου, έχεις μπει στο σπίτι. Ζηλεύω! Θα σου απαντήσω στις ερωτήσεις σου μόνο με λογικές υποθέσεις, γιατί δεν έχω άλλα στοιχεία.

- Δεν ξέρουμε αν το εκκλησάκι (μήπως καλύτερα να το λέμε ναό;) δημιουργήθηκε από τον Τσίλλερ ή αργότερα. Συνάγεται πάντως ότι και ο Τσίλλερ και ο Λοβέρδος ήταν "ψαγμένοι" άνθρωποι, δεν είναι περίεργο λοιπόν, αφού υπήρχε η δυνατότητα, να πραγματοποιήθηκε και η επιθυμία για ένα "ναό". Θα δανειστώ πάλι από το Γιαννόπουλο μια ωραία διατύπωση:

"Είναι τότε η μεγάλη θεϊκή στιγμή που αισθάνεσαι -με δάκρυα στα μάτια- να ενώνεσαι με το Σύμπαν και να καταλαβαίνεις πως είσαι κομμάτι του, ότι έχεις ένα Σκοπό και μια Αποστολή που πρέπει να εκτελέσεις μέχρι που θα 'ρθει η ώρα να φύγεις για το μεγάλο ταξίδι, την τελική ένωση με το Πνεύμα."

Φαίνεται ρομαντικό; Όμως έτσι είναι.

- Τα αρχιτεκτονικά στοιχεία / σύμβολα που αναφέρεις, παραπέμπουν σε κάτι. Δεν μπορώ να προσδιορίσω ακριβώς, δεν είμαι και ειδικός, ο Γιαννόπουλος τα αναγνωρίζει ως ναϊτικά. Γιατί όχι...

- Την είσοδο της Ακαδημίας τη θυμάμαι από τα νεανικά μου χρόνια (λίγο μετά από την εποχή του Τσίλλερ) και ανέκαθεν το στενόμακρο αυτό κτίριο ήταν σφηνωμένο ανάμεσα στα γειτονικά του. Αν και περνούσα κάθε μέρα από εκεί, είχα πάντα την αίσθηση ότι ανήκε σε ένα από αυτά και ότι από κάποια αισθητική άποψη είχε αυτό το γοτθικό ύφος. Νομίζω ότι τότε υπήρχε και μια διακριτική επιγραφή που ανέφερε Μουσείο ή Συλλογή Λοβέρδου. Πάντα όμως η πόρτα κλειστή και ο δράκος από πάνω. Ο δράκος ποτέ δεν μου είχε φανεί τρομακτικός, αντίθετα. Μου θύμιζε τα cargoyles των γοτθικών ναών του εξωτερικού. Κάνω μόνο αυτή τη νύξη και δεν επεκτείνομαι, γιατί πίσω από αυτά υπάρχει μια ολόκληρη φιλοσοφία.

- Το γωνιακό κτίριο Ακαδημίας & Μαυρομιχάλη το θυμάμαι ανέκαθεν πολυκατοικία, δεν μπορώ να ξέρω τι νεοκλασσικό υπήρχε στη θέση του και πώς φαινόταν, σε σχέση με αυτό, το κτίριο της Ακαδημίας 58Α.

Πάντως στους συνδέσμους που παραθέτω παραπάνω, υπάρχουν μερικές πληροφορίες.

Δεν κατάλαβα καλά από τα γραφόμενά σου, εσύ ήσουν αυτός που άκουσε τα βήματα; Πάντως δεν θα συνδύαζα εύκολα το κτίριο με το υπερφυσικό, ούτε με παράξενες λατρείες. Νομίζω ότι τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα.

'Οπως έμαθα, ήδη από τη δεκαετία του 60 -ίσως και νωρίτερα- κυκλοφορούσαν "φήμες" για το τι συνέβαινε στα ενδότερα, αλλά πιστεύω ότι είναι πολύ φυσικό, για την κοινή γνώμη, να βγαίνουν τέτοια συμπεράσματα όταν βλέπει κανείς βαριές σφραγισμένες πόρτες και δράκους από πάνω. Από το Μεσαίωνα δεν απέχουμε και πολύ, ακόμα και σήμερα υπάρχει η ίδια άγρια χαρά των Χριστιανών που με το δίκαιο του ισχυροτέρου θέλουν να ξεσκίσουν τους μιαρούς αιρετικούς. (Κι εγώ χριστιανός είμαι, δηλαδή, αλλά με πιο εκλεπτυσμένα βάρβαρα ένστικτα.)

Κατά συνέπεια, εύκολα μερικοί-μερικοί θα μπορούσαν να "ακούσουν" μυστηριώδεις ψαλμωδίες. Εδώ που τα λέμε βέβαια, για να τις άκουγαν -ειδικά εν μέσω των θορύβων της Ακαδημίας- όσοι ήταν μέσα δεν θα πρέπει να έψελναν, παρά να αλάλαζαν. Μικρές τεχνικές λεπτομέρειες...

Το Βυζαντινό Μουσείο πήρε μεν τη συλλογή, τη μετέφερε στα κεντρικά του (άλλο μυστηριώδες κτίριο κι αυτό) και το κτίριο της Μαυρομιχάλη αφέθηκε στη φθορά του χρόνου. Ανακαινίζεται, είπες; Μακάρι. Μα δεν ξέρεις τι ωραίο κτίριο γραφείων θα μπορούσε να χτιστεί εκεί, με απαστράπτοντα (το πρώτο εξάμηνο) κρύσταλλα, ενισχύοντας την αίγλη της μετα-ολυμπιακής Αθήνας.

Στις φωτογραφίες που έστειλα παραπάνω (αυτές βρήκα, πάλι καλά) φαίνεται ότι έχει πέσει μια από τις Καρυάτιδες που κοσμούσαν την πρόσοψη της Μαυρομιχάλη. Κρίμα, δεν έτυχε να περνάει κανένας υπουργός "Πολιτισμού" εκείνη τη στιγμή από κάτω. Όσο για το τι είναι το "εκκλησάκι" που εικονίζεται, μάλλον εσύ τα ξέρεις καλύτερα και αν θέλεις δώσε μας και άλλα στοιχεία.

Φίλτατε Avatar, που βρίσκεσαι; Μου θύμισες να αποκτήσω -κακώς που δεν το έχω κάνει ως τώρα- τα βιβλία του Καμπούρογλου, αλλά μήπως στο μεταξύ μπορείς να μας ενημερώσεις αν γράφουν κάτι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dk1973
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2004, 23:02:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dk1973  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κυνικέ, αλίμονο αν οι παλιές και διακεκριμενες οικογενειες ανα τον κοσμο διναν ετσι τα σπιτια στα οποια μεγαλωσαν οι γονεις και οι παππουδες τους για να φτιαχτουν bars και ξενοδοχεια. Φανταζεσαι την queen mother να ξεπουλαει το buckingham για να γινει club? (μπορει και να μην ηταν ασχημα, βεβαια).

Spiral, εχω πραγματι βρεθει μεσα στο εν λογω συμπλεγμα κτιριων.

Συντομες απαντησεις σε αυτα που λες...

" Τα αρχιτεκτονικά στοιχεία / σύμβολα που αναφέρεις, παραπέμπουν
σε κάτι. Ο Γιαννόπουλος τα αναγνωρίζει ως ναϊτικά. "

Τα συμβολα που υπαρχουν σε ολο το σπιτι, απο το νεοκλασσικο μεχρι και την εισοδο της Ακαδημίας (απο μεσα, βεβαια) ειναι κυριως θεματα που εχουν να κανουν με βλαστηση και ζωα.
Στον τρουλο που βγαινει μεσα απο το εδαφος, στον κηπο του σπιτιου, υπαρχει ενα θεμα με πουλια - περιστερια για την ακριβεια και παγώνια.
Στο παρεκκλησι, υπαρχουν πολλα ζωα, και ενας ημιγυμνος κυνηγος στο πατωμα του ιερου. Επισης, τα ζωα ειναι τριγυρισμενα με κοκκινα φυτα (Μοιάζουν πάρα πολυ σε μωσαϊκα απο εκκλησεις στην Ιορδανία). Στο κομματι της Ακαδημίας (απ'οπου και η ασπρομαυρη φωτογραφια που εστειλες) το flora/fauna theme συνεχιζεται, ομως εκει υπαρχουν και 2 ή 3 (δε θυμαμαι) τρουλοι, που στο θολο τους εχουν ο ενας εναν ηλιο με παρα πολλες ακτινες, και ο αλλος εναν Ιησού-Παντοκράτωρα με βλοσυρότατον ύφος.
Γενικα δηλάδη, πολύ λουλουδι και ζωντανο ρε παιδι μου!
Οπως και να έχει, τα αμιγώς χριστιανικα συμβολα ειναι λιγα (εκτος απο τις εικόνες της Παναγίας που λειπουν φυσικα απο τις ξυλινες κασες τους στους τοιχους).
Το μονο για το οποιο δεν εχω εξηγηση, ειναι το μισοφεγγαρο και τα γυμνα βουνα, στην εσοχη του τοιχου που βρισκεται η "πετρινη κάλπη"...
Χρειαζεται να ρωτησουμε καποιον ειδικο προφανως.

Παντως, τα ομολογουμενως ενθουσιωδως γραμμενα κειμενα του Γιαννοπουλου σχεδον σε πειθουν οτι εκει γινεται κατι το απιστευτο και εξωπραγματικο. Τελικα, οπως λες κι εσυ, δεν νομιζω οτι αυτο ειναι το θεμα εκει. Μπραβο του παντως, γιατι με εκανε να θυμηθω αυτον τον σκουροπρασινο δρακο που εβλεπα στα εφηβικα μου χρονια (να τι βλεπει κανεις αν κανει κοπανα απο την Γαλλικη Ακαδημία στη Σίνα) και αποφασισα να παω να εξερευνησω αυτο το χωρο.

"Την είσοδο της Ακαδημίας τη θυμάμαι από τα νεανικά μου χρόνια (λίγο μετά από την εποχή του Τσίλλερ)"

Αφου αγαπητε spiral εισαι πάνω απο 100 ετών, ισως μπορεις να μας πεις και αλλα για την Αθήνα του 1920.

"Νομίζω ότι τότε υπήρχε και μια διακριτική επιγραφή που ανέφερε Μουσείο ή Συλλογή Λοβέρδου."

Αυτη η επιγραφη, ειναι αφημενη ακριβως πισω απο την πορτα (στο εσωτερικο του κτιριου). Ειναι μια καλοδουλεμένη, σιδερένια, μαυρη επιγραφη σε βυζαντινό στυλ.

"Ο δράκος ποτέ δεν μου είχε φανεί τρομακτικός, αντίθετα. Μου θύμιζε τα cargoyles των γοτθικών ναών του εξωτερικού."

Τα gargoyles στους γοτθικούς ναούς είναι αρκετα πιο υποχθόνια και "κακά". Ο δρακος αυτός ειναι ουσιαστικα σαν ιπποκαμπος, σαν αλογακι, με φτερα νυχτερίδας (παρα πολυ βαρειά!) και με τα ποδαράκια του κρατάει μια υποδοχή για λάβαρο η σημαία. Πράγματι, δεν ειναι και τόσο τρομαχτικός.

"Κάνω μόνο αυτή τη νύξη και δεν επεκτείνομαι, γιατί πίσω από αυτά υπάρχει μια ολόκληρη φιλοσοφία."

Θα με ενδιέφερε να ακούσω, αν δεν σε πειράζει.

Μια παρένθεση - πριν λίγο καιρό έπεσε στα χέρια μου μια ιστορία comics με ήρωα τον "Hell Boy" - (γυρίστηκε και ταινία προσφατα). Σε κάποια τελετή που γίνεται στην αρχή της ιστορίας, ένας ιερέας / μάγος χρησιμοποιεί ενα συμβολο ενος μικρου δράκου που ειναι ανατριχιάστικα ίδιος με αυτον της Ακαδημίας. Δεν ξερω τι και πως... αλλά ειναι τρομερη η ομοιότητα.

"Το γωνιακό κτίριο Ακαδημίας & Μαυρομιχάλη το θυμάμαι ανέκαθεν πολυκατοικία, δεν μπορώ να ξέρω τι νεοκλασσικό υπήρχε στη θέση του και πώς φαινόταν, σε σχέση με αυτό, το κτίριο της Ακαδημίας 58Α."

Εκεί, συμφωνα με κάτοψη του σπιτιου δια χειρός Τσίλερ, υπήρχε η "Οικία με κήπον του Κου Μπουρδουκάκη".

"Δεν κατάλαβα καλά από τα γραφόμενά σου, εσύ ήσουν αυτός που άκουσε τα βήματα;"

Ναι, εγω και αλλοι 2 ανθρωποι. Δεν ειπα ποτε ομως οτι συνεβη κατι το μεταφυσικό.. Ισως κάποιος μπηκε, περπάτησε και εφυγε. Ισως ακουγαμε ηχους απο το δρομο η απο διπλανο κτιριο, και με την ηχω του χώρου νομίζαμε οτι ερχεται απο πανω. Σιγουρα ηταν μια τρομακτικη εμπειρια.

"Πάντως δεν θα συνδύαζα εύκολα το κτίριο με το υπερφυσικό, ούτε με παράξενες λατρείες. Νομίζω ότι τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα."

Και ομως, φαινεται να μην αποκλειεις τις θεωρίες του Γιαννόπουλου..και επισης, δεν μπορει να λεμε οτι ειναι ξεκαθαρα τα πραγματα, εφοσον δεν εχουμε απαντησεις για βασικα πραγματα..

"'Οπως έμαθα, ήδη από τη δεκαετία του 60 -ίσως και νωρίτερα- κυκλοφορούσαν "φήμες" για το τι συνέβαινε στα ενδότερα, αλλά πιστεύω ότι είναι πολύ φυσικό, για την κοινή γνώμη, να βγαίνουν τέτοια συμπεράσματα όταν βλέπει κανείς βαριές σφραγισμένες πόρτες και δράκους από πάνω."

Δεν μπορώ να πω οτι και οι κυριοι Τσιλερ και Λοβέρδος ήταν ιδιαιτέρως διακριτικοι και σεμνοι παντως (αναφερομαι στην κραυγαλεα εισοδο της Ακαδημιας).

"Το Βυζαντινό Μουσείο πήρε μεν τη συλλογή, τη μετέφερε στα κεντρικά του (άλλο μυστηριώδες κτίριο κι αυτό)"

Τι περιμένες? Σπιτι της τρελής Δούκισσας ηταν. Σιγα μην ηταν νορμάλ.

"Ανακαινίζεται, είπες; Μακάρι."

Ανακαινίζεται, εδώ και περιπου ενα χρονο. Πρεπει να προχωράνε παρα,

"Όσο για το τι είναι το "εκκλησάκι" που εικονίζεται, μάλλον εσύ τα ξέρεις καλύτερα και αν θέλεις δώσε μας και άλλα στοιχεία."

Αν μιλάμε για τον διαδρομο που ενώνει το σπιτι με την Ακαδημίας, ξερω τα εξης:

- Στην κατοψη του Τσίλερ, το μικρο δωματιάκι που υπάρχει αμεσως με το που ανοιγει η πορτα της Ακαδημίας, αναφέρεται ως "Γραφείον". Ο υπολοιπος διάδρομος, ως.. τιποτα, και το κτιριο στο τερμα του διαδρομου (και στον κηπο του σπιτιου), οπου υπαρχει η "στοά" και το παρεκκλήσι, αναφέρεται ως "αποθήκη". Στην "αποθηκη", στο σημειο ακριβως που βρισκεται το ιερο του παρεκκλησίου, υπάρχει σχεδιασμένο ενα τετράγωνο που αναφέρεται ως "Λάκος". Αυτό μπορεί να μη σημαίνει και τιποτα , αλλά το αναφέρω.

- Στην κάτοψη του Μουσείου Λοβέρδου, αναφέρεται ως κομμάτι του μουσείου με ονοματα "section 1" , "section 2" κλπ.

- Εχει 2 ή 3 τρούλους, 2 ορόφους, και προφανώς φιλοξενούσε τη συλλογή του Λοβέρδου. Επι εποχή Τσίλερ, δεν μπορώ να φανταστώ τι ήταν.

Αυτη τη στιγμη, ειναι ολος αυτος ο διαδρομος κλεισμενος σε τσιμεντο, σαν να εχει μπει δηλαδη μεσα σε ενα τσιμεντενιο τετραγωνο cocoon. Aπο το τσιμέντο, προεξέχουν οι τρούλοι. Αριστερά και δεξία, οι τοίχοι και οι στενοί ακάλυπτοι απο καινούρια κτίρια.

Αυτα ειναι τα μόνα που ξέρω.

"τα βιβλία του Καμπούρογλου, αλλά μήπως στο μεταξύ μπορείς να μας ενημερώσεις αν γράφουν κάτι;"

Aπο τα βιβλια του τα οποια εχω χτενίσει εγω, δεν εχω βρει αναφορα στο σπιτι αυτό.. Γενικά, το βρισκω περιεργο που ειναι τοσο λιγες οι αναφορες σε κατι τοσο ενδιαφερον. Ουτε σε βιβλια, ουτε σε εγκυκλοπαίδιες (μονο σε καποια πολυ παλια υπαρχει ολοκληρο κομματι που μιλαει περι του σπιτιου), ουτε στο google.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

voynich
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2004, 23:31:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους voynich  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
να και μερικές φωτογραφίες (είμαι γενικά πολύ της φωτογραφίας..)

::
::

_______________________________
"Logic will get you from A to B. Imagination will take you everywhere".
Albert Einstein
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2004, 23:31:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προσωπικά πάντα πιστευά και συνεχίζω να πιστεύω πως η Μασονία, η Εβραική θρησκεία και η σατανολατρεία είναι ένα και το αυτό.

Για δώσε μας μερικές αποδείξεις...

sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 03:23:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε Oculatis Abis (μα πού σε ξέρω, πού σε ξέρω) ας μη μείνουμε στο θέμα αυτό. Νομίζω ότι η φίλη μας εκφράζει μια γενικώς (και αορίστως) επικρατούσα άποψη.

Αγαπητέ / Αγαπητή (;) Voynich με το πολύ ωραίο ψευδώνυμο και τις πολύ ωραίες φωτογραφίες, ευχαριστούμε!

Φίλτατε dk1973,

quote:

αλίμονο αν οι παλιές και διακεκριμενες οικογενειες ανα τον κοσμο διναν ετσι τα σπιτια στα οποια μεγαλωσαν οι γονεις και οι παππουδες τους για να φτιαχτουν bars και ξενοδοχεια.


Κάνουν κάτι χειρότερο: τα χαρίζουν στο κράτος με την ψευδαίσθηση ότι αυτό θα τα φροντίσει.

Όπως περιγράφεις το εσωτερικό του σπιτιού, μου θυμίζεις ένα γνώριμο χαρακτηριστικό των παλιών αρχοντικών που ήταν η έντονη ζωγραφική διακόσμηση. Αν τώρα εμπνευστής ήταν ο ίδιος ο Τσίλλερ (ή ακόμα και αν η διακόσμηση συμπληρώθηκε αργότερα) δεν είναι παράξενο το να έχει και μια πιο συμβολική θεματολογία. Για τις λεπτομέρειες δεν ξέρω να σου πω περισσότερα.

Μάλιστα, με την περιγραφή σου μου θύμισες καλύτερα το δράκο (λόγω ηλικίας ξεχνάω). Τα cargoyles λοιπόν και τα συναφή χαριτωμένα πλασματάκια μας θυμίζουν μια άλλη θρησκευτική προσέγγιση με τα δικά της μυστήρια. Που μας πάει πίσω σε παλιές παραδόσεις οι οποίες συνδέονται με σύγχρονες... Μπορεί να τα γράφω μπερδεμένα, αλλά θέλω να πω ότι όλα αυτά που κάποιος μπορεί εύκολα να παρεξηγήσει και να τα θεωρήσει δαιμονικά -από δράκους μέχρι ακαταλαβίστικους ναούς- απηχούν μια παράλληλη, ίσως βαθύτερη, αντίληψη.

Ο δράκος - φρουρός - γνώστης είναι ένα παλιό σύμβολο. Πάνω-κάτω, οι δράκοι απαντούν στο ίδιο πρότυπο.

Δεν αντικρούω τις θεωρίες του Γιαννόπουλου και όταν γράφω πως τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα, εννοώ ότι -κατά τα φαινόμενα- επρόκειτο για τελετουργικό χώρο. Όχι όμως για... φοβερές και τρομερές λατρείες.

Το "Γραφείον" στα σχέδια του Τσίλλερ μου θυμίζει "Θυρωρείον" για τη σημερινή ορολογία. Άραγε όλος αυτός ο διάδρομος υπήρχε από την αρχή, ή σκεπάστηκε μετά; Και η "Αποθήκη" ή ήταν αποθήκη, ή διατυπώνεται κωδικοποιημένα. Τα "Section" ακούγονται πιο κομψά. Όσο για το "Λάκο" μου θυμίζει την εκδοχή του Γιαννόπουλου περί υπόγειων στοών. Πάντως, κάποιο λάκο έχει η φάβα!

Ο Γιαννόπουλος γράφει και κάτι άλλο, ότι "η περιοχή που σήμερα υπάρχει το Πανεπιστήμιο, η Ακαδημία και η Βιβλιοθήκη, ήταν γνωστή με το όνομα Αγία Σιών". Ωχ!

Το σπίτι της τρελής Δούκισας -όπως και εκείνο το παρόμοιο της Πεντέλης- χτίστηκε πριν η Δούκισα τρελαθεί. Μήπως ήταν τρελός ο αρχιτέκτονας; Όχι, φαντάζομαι ότι το γοτθικό στυλ ήταν για την εποχή μια εξεζητημένη αισθητική ιδιορρυθμία. Υπήρχαν και άλλα τέτοια κτίρια στην Αθήνα, τα οποία παραχώρησαν τη θέση τους σε εξαίσια τσιμεντένια κτίρια διά της μεθόδου της αντιπαροχής.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dk1973
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 04:22:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dk1973  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Κάνουν κάτι χειρότερο: τα χαρίζουν στο κράτος με την ψευδαίσθηση ότι αυτό θα τα φροντίσει."

φανταζομαι παρ'ολ'αυτά οτι αρκετές φορές οι λόγοι ειναι τελειως πιο ιδιοτελεις..π.χ.ελαφρυνσεις σε φορους κληρονομιάς ή άλλα πραγματα που έχουν να κάνουν με σχέσεις με το κράτος, δημόσιες σχέσεις, υστεροφημία, κτλ.

"δεν είναι παράξενο το να έχει και μια πιο συμβολική θεματολογία. Για τις λεπτομέρειες δεν ξέρω να σου πω περισσότερα"

Σιγουρα δεν ειναι παράξενο. Απλά λογικο ειναι να θελει κανεις να μαθει γιατι ενα ολοκληρο παρεκκλησι έχει κυριο διακοσμητικό θεμα τα ζωα και τα φυτα (και πουθενα κατι "ορθόδοξα" χριστιανικό) γιατι το μισσοφεγγαρο στον "φουρνο" στον τοιχο.. μπορει οι απαντησεις να απομυθοποιουσαν πολλα πραγματα, ομως παρ'ολ'αυτα οι ερωτησεις δεν μπορουν να μη γεννιούνται και να μην προκαλουν σεναρια στο μυαλο.

"αλλά θέλω να πω ότι όλα αυτά που κάποιος μπορεί εύκολα να παρεξηγήσει και να τα θεωρήσει δαιμονικά -από δράκους μέχρι ακαταλαβίστικους ναούς- απηχούν μια παράλληλη, ίσως βαθύτερη, αντίληψη."

σιγουρα.
ομως αυτη η παραλληλη, βαθυτερη αντιληψη για την οποια μιλας, και μερικα απο τα απομειναρια της (η πορτα, ο δρακος) κανει εμας που ειμαστε στα 30-κατι μας να θελουμε να παρουμε μια ιδεα, να μαθουμε, να καταλαβουμε οσο μπορουμε.

"Ο δράκος - φρουρός - γνώστης είναι ένα παλιό σύμβολο. Πάνω-κάτω, οι δράκοι απαντούν στο ίδιο πρότυπο."

Δε θυμαμαι να υπαρχουν παρ'ολ'αυτα παρομοια "οντα" σε αλλα διαπρεπη σπιτια της Αθήνας.... Το μονο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι οι δυο γιγαντες που συγκρατουν την εισοδο μιας πολυκατοικίας στη Β. Σοφίας (σχεδόν απέναντι απο το Χίλτον).. Αλλά κάτι άλλο δεν μπορω να σκεφτώ. Αν ήταν κατι τοσο συνηθισμένο και διαδεδομένο, γιατι δεν υπήρχε αλλού? Εδω που τα λέμε, ένα αλογάκι με τεραστια φτερα νυχτερίδας στην προσοψη ενός σπιτιου στις αρχές του 20ου αιώνα, δεν ειναι και οτι πιο συνηθισμένο. Μαλλον εκκεντρικό ειναι, και οχι η νόρμα.

"Δεν αντικρούω τις θεωρίες του Γιαννόπουλου και όταν γράφω πως τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα, εννοώ ότι -κατά τα φαινόμενα- επρόκειτο για τελετουργικό χώρο. Όχι όμως για... φοβερές και τρομερές λατρείες."

Ο Γιαννόπουλος μιλα για αμεση συνδεση με τους Σταυροφόρους. Αυτο πως και δεν το αντικρούουμε? Εχουμε στοιχεια που να δειχνουν σε κατι τετοιο?

Επισης, δεν νομιζω να μιλησα εγω για "φοβερες και τρομερες" λατρείες.. Όλα δειχνουν οτι υπηρχε εκει ενας χωρος τελετων και λατρειας μιας κλειστης ομαδας ανθρωπων, ισως καποιας παραλλαγης της μασονίας, ισως ακόμα και κάποιου είδους συνεχιστών της Ναϊτικης παράδοσης - σιγουρα καποιας αδερφοτητας / μυστικής κοινωνίας / ελίτ κλαμπ ανθρώπων.

"Άραγε όλος αυτός ο διάδρομος υπήρχε από την αρχή, ή σκεπάστηκε μετά;"

Προφανώς υπήρχε, εφοσον στην κατοψη του Τσιλερ υπαρχει.. Μηπως ήταν το περισευμα απο τα 2 τοτε υπάρχοντα κτιρια, και ο Τσιλερ εκανε συμφωνία με τους 2 κτητωρες να αγοράσει/χρησιμοποιήσει αυτό το κένο για να εχει ετσι το σπιτι του εισοδο και από εναν πιο κεντρικό δρόμο? Ισως.. Είναι κι αυτό ενα σενάριο..
Το σκεπασμα προφανως εγινε αργοτερα, οταν υψωθηκαν πανω του καινουρια κτιρια και τσιμεντωθηκε για να προστατευτει.

"Και η "Αποθήκη" ή ήταν αποθήκη, ή διατυπώνεται κωδικοποιημένα."

Και τα 2 σενάρια πιθανά είναι.. ο Τσίλερ σίγουρα θα είχε ανάγκη απο πολύ χωρο για διαφορα αντικείμενα του.. απο αντικειμένα συλλογής του μέχρι βιβλία, και ποιος ξερει τι άλλο..
Αλλά και το σενάριο να φτιαχτηκε χωρος λατρειας ή στοα και να λεγεται αποθηκη στα σχέδια για "ξεκάρφωμα", κι αυτο λογικό φαίνεται..
Κάτι που σκεφτόμουν είναι το εξής.. Αν όντως οι Τσίλερ και Λοβέρδος, ή έστω ένας εξ'αυτών, είχε φτιάξει ενα χώρο στον οποιό υπήρχε κάποιου είδους "άβατο", και εκεί λάμβαναν χώρα τελετές, αναρωτιέμαι, τα παιδια τους π.χ. δεν αναρωτήθηκαν ποτέ τι συμβαίνει εκει? Ειναι δυνατόν, στο πισω μερος του κήπου σου να διατήρεις κάτι τοσο μυστικό?

"Τα "Section" ακούγονται πιο κομψά."

Αυτά εχουν να κανουν απλα με την ορολογια ενος μουσειακού χώρου..

"Όσο για το "Λάκο" μου θυμίζει την εκδοχή του Γιαννόπουλου περί υπόγειων στοών."

Ισως.. ισως !
Και αυτο πιθανό είναι, και το να είναι ενας αθώος λακος αποχέτευσης, κι αυτο πιθανό ειναι.

"Πάντως, κάποιο λάκο έχει η φάβα!"

Κάποιο λακο σιγουρα έχει.. έστω και μικρούλης να είναι, αρκεί να μας κάνει να τρέχουμε.

"Ο Γιαννόπουλος γράφει και κάτι άλλο, ότι "η περιοχή που σήμερα υπάρχει το Πανεπιστήμιο, η Ακαδημία και η Βιβλιοθήκη, ήταν γνωστή με το όνομα Αγία Σιών". Ωχ!"

Χμ, αυτό το βλέπω με σκεπτικισμό, αν και δεν μπορω να ξερω.

Γενικα επειδη έχω μάθει και γνωρίσει καλά τον χώρο του εν λόγω κτιρίου,σε κάθε του σημείο (εκτός απο τον εσωτερικό κήπο στον οποίο δεν βρήκα πρόσβαση), ειναι 2-3 πραγματα που λεει ο Γιαννοπουλος που τα βρισκω ανακριβη, και απο τοτε που το συνειδητοποιησα αυτο, εχασε λίγο την αξιοπιστια που ειχε στα ματια μου..

"Το σπίτι της τρελής Δούκισας -όπως και εκείνο το παρόμοιο της Πεντέλης- χτίστηκε πριν η Δούκισα τρελαθεί"

Ναι, αλλα παρ'ολ'αυτα ηταν μια ακρως εκκεντρικη κυρία.

"φαντάζομαι ότι το γοτθικό στυλ ήταν για την εποχή μια εξεζητημένη αισθητική ιδιορρυθμία."

Στο αλσος Συγγρου, το γοτθικο εκκλησακι ειναι συναρπαστικό.

"Υπήρχαν και άλλα τέτοια κτίρια στην Αθήνα, τα οποία παραχώρησαν τη θέση τους σε εξαίσια τσιμεντένια κτίρια διά της μεθόδου της
αντιπαροχής."

Και παλι καλά που έχει μείνει οτι έχει μείνει.

Και ξαναρωτώ... έχει δει κανείς το κτίριο στην οδο Θήρας 54? Προκαλώ άπαντες να περασουν μια βόλτα. Ειναι συναρπαστικό, και δεν έχω καταφέρει μέχρι στιγμής να μάθω τίποτε γι'αυτό.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 04:47:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Voynich,

Θα σε ευχαριστήσω και εγώ για τις φωτογραφίες. Μου θύμισαν ακριβώς περι τίνος πρόκειται. Κρίμα το θυμόμουνα σε καλύτερη κατάσταση...

quote:
quote:
αλίμονο αν οι παλιές και διακεκριμενες οικογενειες ανα τον κοσμο διναν ετσι τα σπιτια στα οποια μεγαλωσαν οι γονεις και οι παππουδες τους για να φτιαχτουν bars και ξενοδοχεια.

Κάνουν κάτι χειρότερο: τα χαρίζουν στο κράτος με την ψευδαίσθηση ότι αυτό θα τα φροντίσει.


Φοβάμαι οτι ο Spiral μάλλον έχει δίκιο.

Στην Αγγλία υπάρχουν δύο ιδιωτικές οργανώσεις, το National Trust, και το English Heritage, που αναλαμβάνουν τέτοιες υποθέσεις. Όποιος θέλει γίνεται και μέλος τους με μικρή συνδρομή, και έτσι βρίσκουν τα λεφτά για τις συντηρήσεις. Τα μέλη απολαμβάνουν μικρο-προνόμοια, φτηνότερα εισητήρια κλπ. Σκέψου τώρα το 58α να είχε αναπαλαιωθεί όπως το είχε ο Τσίλλερ!

Το κράτος νομίζω οτι τους δίνει που και που κανα φράγκο επίσης, αλλά βασικά είναι δουλεια μερακλήδων. Δεν γνωρίζω πόσοι από αυτους είναι Μασώνοι, αλλα φανάζομαι αρκετοί.

Δεν γνωρίζω αν τελλούν σατανικές τελετές στα αναπαλαιωμένα κτήρια, αλλά εγώ όποτε τα επισκέπτομαι είναι πεντακάθαρα. Σατανικές καθαρίστριες μάλλον.

Πολλες δωρεές επιφανών κτηρίων έχουν γίνει επίσης από πλούσιους (γέρους;;).
[ Οι υπόλοιποι ευγενείς της Αγγλίας (δεν μιλάω για την Ελισάβετ βέβαια) εχουν κάνει τα κάστρα τους μπαράκια και κέντρα συνεδρίων για να μην πεθάνουν της πείνας. ]

Σοβαρα, παιδιά, δεν θα ήταν ωραίο να είχε και η Ελλάδα μια τέτοια πρωτοβουλία;
Ή το βρίσκετε υπερβολικά Σιωνιστικό;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

analphabet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
321 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 12:09:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους analphabet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Προσωπικά πάντα πιστευά και συνεχίζω να πιστεύω πως η Μασονία, η Εβραική θρησκεία και η σατανολατρεία είναι ένα και το αυτό.
--------------------------------------------------------------------------------


Για δώσε μας μερικές αποδείξεις...


Αγαπητέ θα ακολουθήσω την προτροπή του φίλου spiral και δε θα το κάνω στο παρόν topic διότι αφενός είναι άσχετο με τη θεματολογία του και αφετέρου δε θα το κάνω γενικότερα γιατί:

1. Θεωρώ πως δεν κατέκρινά, έθιξα ή προσέβαλα κανέναν σε προσωπικό επίπεδο ούτε και σε Θρησκευτικό κάνοντας κάποιο αρνητικό σχόλιο για τη σατανολατρεία, τη Μασονία η την Εβραϊκη Θρησκεία .

2. Εξέφρασα την προσωπική μου πεποίθηση ότι σχετίζονται μεταξύ τους σε βαθμό ταύτησης χωρίς να θέλω να ενοχλήσω κανέναν και χωρίς να κατακρίνω κανένα απο τα τρία? δόγματα. Εσύ γιατί ενοχλήθηκες ?

3. Δεν ισχυρίζομαι ότι οι πεποιθήσεις μου είναι ορθές και δεν μπαίνω στη διαδικασία να τις αποδείξω σε κανέναν, όπως επίσης δε ζητώ και απο κανέναν να τις ασπαστεί. Στο πλαίσιο των Δημοκρατικών διαδικασιών που διέπουν τα topics και στο όνομά της πολύφωνίας, τις παραθέτω.

Φίλε μου spiral έχεις απόλυτο δίκιο για την κουλτούρα των Μασόνων και είμαι σίγουρη πως οι άνθρωποι αυτοί αν είχαν στη διάθεσή τους πρόσβαση στα υπόγεια ένος τέτοιου κοσμήματος θα το υποστειλώναν και θα το αναπαλαίωναν ακόμα και ..υπογείως (κατά τον προσφιλή τους τρόπο :).

Δεν το είχα σκεφτεί έτσι,ή μόνη (αδύναμη) ένσταση που έχω είναι μήπως και εγκαταλήφθηκε όταν τα φώτα των εκπομπών, εκκλησιών κτλ πέσαν επάνω στον δρακούλη και ..τον καθαιρέσανε (και έγω δε τον έβρισκα καθόλου τρομακτικό, μα την αλήθεια).

Αλλά όσο το σκέφτομαί τόσο απομακρύνομαι απο τη θεωρία της Μασονικής στοάς και ο νούς μου κατευθύνεται σε άδελφότητες τύπου ..DA VINCHI.
(Έτσι κολάνε και οι Ναήτες του Γιαννόπουλου)

Όσο για τη διαφορά ετικέτας και συνειδητής πίστης την σέβομαι όσο και όταν η πίστη δε γίνεται συνείδηση για χάρη της ετικέτας !!

Spiral μου πες μου σε παρακαλώ πως κρίνεις αυτό το μονοπάτι που ακολουθεί η σκέψη μου. (Το ότι το ζητάω απο τον spiral δεν αποκληει κανέναν).

BE CAREFUL WHAT YOY WISH IS WHAT YOU WANT !!

analphabetΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 13:34:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωπ! Μεγάλος ενθουσιασμός!

Φίλε Δημήτρη, παραξενεύεσαι για την απουσία χριστιανικών στοιχείων στο "εκκλησάκι" αλλά είπαμε, το πιθανότερο είναι να αποτελούσε τελετουργικό χώρο και όχι χριστιανικό εκκλησάκι. Στην ουσία δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά, στους τύπους υπάρχει.

Για τους δράκους δεν αναφερόμουν σε κτίσματα της Αθήνας, αλλά για το γενικότερο συμβολισμό τους. Ωστόσο, δεν λείπουν και οι συμβολισμοί σε -ακόμα και απλά- σπίτια της Αθήνας, είτε αυθόρμητα - τυχαία είτε ενσυνείδητα. Θα σας παραπέμψω πάλι στο πολύ ενδιαφέρον site
www.iranon.gr

Η αρχιτεκτονική εκκεντρικότητα παρουσιαζόταν κάπου - κάπου στην Αθήνα. Εσείς οι νεώτεροι των 100 ετών δεν θα θυμάστε, για παράδειγμα, την πασίγνωστη "Βίλλα Μαργαρίτα" στην αρχή της οδού Μεσογείων (Αμπελόκηποι) που ήταν ένας κανονικός πύργος. Έδωσε τη θέση της (και τον τεράστιο κήπο της) σε ένα μαγευτικό κτίσμα που φιλοξενεί μια μαγευτική τράπεζα. Στη γωνία Β. Σοφίας και Ηρώδου Αττικού, απέναντι από τον Εθνικό Κήπο, όπου τώρα ένα καλλιμάρμαρο μέγαρο που στεγάζει ευρωπαϊκές υπηρεσίες αν δεν απατώμαι, υπήρχε ένα μεγαλοπρεπές κτίριο με ένα κωνικό πυργίσκο στην κορυφή του. Κάτι ανάλογο συναντούμε και στο κτίριο που στεγάζει το θέατρο Ποταμίτη, στα Ιλίσια, και στο αντικρινό του κτίριο. Βέβαια εκείνα τα χρόνια οι περιοχές αυτές ήταν εξοχικές - ειδυλλιακές και οι πύργοι ήταν φιλικοί με το περιβάλλον, ενώ τώρα δεν είναι φιλικοί με τις πολυκατοικίες που τους περιβάλλουν. Γι' αυτό πρέπει να κατεδαφιστούν πάραυτα ή έστω να αφεθούν να καταρρεύσουν. Το κτίριο της οδού Θήρας νομίζω κάτι μου θυμίζει... θα προσπαθήσω να φρεσκάρω τη μνήμη μου.

Αν δεν κάνω λάθος, ο Γιαννόπουλος δεν μιλάει για Σταυροφόρους αλλά για Ναΐτες. Οι πρώτοι ήταν πλιατσικολόγοι, οι δεύτεροι ανέπτυξαν ένα ανεξιχνίαστο εσωτεριστικό σύστημα. Εσύ δεν μίλησες για φοβερές και τρομερές λατρείες, όμως η καλή μας φίλη Analphabet δείχνει προβληματισμένη.

Ο διάδρομος φαίνεται στο σχέδιο, σε μια κάτοψη όμως πώς καταλαβαίνουμε αν πρόκειται για ανοιχτό ή σκεπαστό διάδρομο; Υποθέτω, επίσης, ότι τα παιδιά του μεν ή του δε, θα ήταν εν γνώσει του "μυστικού". Ξέρεις, ο εσωτερισμός είναι (και) θέμα καλλιέργειας.


H Αγγλικανική Εκκλησία της Αθήνας. Βρίσκεται στη διασταύρωση των οδών Φιλελλήνων και Βασιλίσσης Αμαλίας και είναι αφιερωμένη στον άγιο Παύλο. Σχεδιάστηκε από το Δανό αρχιτέκτονα Χριστιανό Χάνσεν και τεχνοτροπικά ανήκει στο βικτοριανό νεογοτθικό ρυθμό. Η εκκλησία εγκαινιάστηκε το 1843 και από την πρώτη μέρα της λειτουργίας της αποτελεί σημαντική εστία της αγγλόφωνης κοινότητας στην καρδιά της Αθήνας.

(Από το http://www.cityofathens.gr)

Φίλε Κυνικέ, οτιδήποτε μυστικιστικό δεν είναι απαραίτητα και σατανιστικό. Δεν εννοείς αυτό βέβαια, αλλά το διευκρινίζω για τυχόν παρεξηγήσεις.

Στην Αθήνα και αλλού τα τελευταία χρόνια έχει επικρατήσει και μια ψιλοκουλτούρα, ορισμένα παλιά κτίρια χρησιμοποιούνται για επαγγελματικούς σκοπούς. Ίσως λύση τραβεστί, ίσως πάλι καλύτερα από την ολική εξαφάνιση.

Φιλτάτη Analphabet, η εγκατάλειψη του κτιρίου είχε αρχίσει πριν τις εκπομπές. Υπάρχει και μια πικρή αλήθεια, ποιος μπορεί εύκολα να υποβληθεί στο τεράστιο κόστος επισκευής και συντήρησης ενός τέτοιου σπιτιού, και γιατί; Για να πάει να εγκατασταθεί -έστω και επαγγελματικά- στην... παραδεισένια οδό Μαυρομιχάλη, όπως έχει καταντήσει σήμερα; Όταν κιόλας μπαίνουν στη μέση διαδικασίες τύπου κληρονομιών ή δωρεών και τέτοια, το θέμα γίνεται απελπιστικό. Να γιατί πολλά όμορφα παλιά σπίτια είναι αφημένα. Διαφορετικά δίνεις το νεοκλασικό σου αντιπαροχή, παίρνεις τα διαμερισματάκια σου και είσαι ευτυχισμένος. Αυτό όμως είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα που νομίζω ότι ξεκινάει από την έλλειψη μόρφωσης και επομένως έλλειψη θεσμών σεβασμού στα κειμήλια.

Όπως γράφω και παραπάνω, δεν μπορώ να προσδιορίσω τη φιλοσοφική άποψη που ενδεχομένως διέπνεε το "εκκλησάκι" του κτιρίου. Πάντως οι τύπου da Vinci ερμηνείες μου φαίνονται ελαφρώς (ή βαρέως) μυθιστορηματικές και κατά συνέπεια εξωπραγματικές.

Σε ευχαριστώ που ζητάς τη γνώμη μου, αλλά ποιος είμαι για να κρίνω; Εκείνο που μπορώ να σου πω είναι, μη βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα βάσει διάχυτων και αστήρικτων φημών. Ψάξε μόνη σου (το internet είναι γεμάτο πληροφορίες) να μάθεις πιο συγκεκριμένα πράγματα, ζύγισε τα υπέρ και τα κατά και βγάλε το προσωπικό σου ψαγμένο συμπέρασμα, με μέτρο τον εαυτό σου. Μπορεί κάποια από αυτά που σήμερα βλέπεις με καχυποψία να σου αποδειχθούν εξαιρετικά ενδιαφέροντα, ή μπορεί και να επιβεβαιωθεί η καχυποψία σου. Σήμερα πολλές "μυστικές" (που λέει ο λόγος) εταιρίες λειτουργούν μηχανιστικά και χωρίς να προσφέρουν κάτι ουσιαστικό, ορισμένες όμως τουλάχιστον μεταφέρουν μια πολύ πλούσια παράδοση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy