ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Λέξεις και Έννοιες. Το πρώτο βήμα.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Elda
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2002, 22:34:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Elda  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους σας!

Είμαι εδώ και μέρες παρατηρητής του χώρου. Καταρχήν για μένα είναι ευχάριστο το γεγονός ότι υπάρχει ένα Ελληνικό Φόρουμ που φιλοξενεί θέματα σαν κι αυτά που αναλύονται εδώ.
Καλό είναι να υπάρχουν χώροι συζήτητησης και κύρια αναζήτησης για θέματα που ακόμα δεν έχουν την "πολυτέλεια" της απόδειξης της επιστημονικής.
Βέβαια οι όροι οι πνευματικοί, έτσι όπως έχουν αναπτυχθεί εδώ και αιώνες, πολύ συχνά νοούνται διαφορετικά απ' τον καθένα και αυτό όχι μόνο εδώ και τώρα. Και απ' αυτό το γεγονός μόνο μπορεί να προκληθούν παρεξηγήσεις ανάμεσα σε αναζητητές της αλήθειας, αν το πούμε έτσι. Πολλές φορές και παρανοήσεις.
Πάνω σε αυτό το σημείο θέλω να δηλώσω και την επιφύλαξή μου για συζητήσεις στο χώρο του μεταφυσικού που πολύ εύκολα μπορεί να οδηγήσουν σε αδιέξοδα. Και αυτό είναι εμπειρία μου προσωπική εδώ και αρκετά χρόνια με φίλους και γνωστούς.
Το συμπέρασμά μου είναι ότι σε καμιά περίπτωση δεν είναι εύκολο κάποιος να ισχυριστεί ότι κατέχει σχεδόν, αν όχι απόλυτα, θέματα που αφορούν την αλήθεια, το Θεό, ή δεν ξέρω εγώ τι (ας πούμε το τρίτο μάτι, τα εφτά κέντρα, τα εφτά σώματα), θέματα που απασχόλησαν διάφορες φιλοσοφίες στην ιστορία του ανθρώπου.
Είναι κάτι περισσότερο από σοφή (και είναι βέβαιο απ' ότι έχω καταλάβει μέχρι στιγμής ότι οι περισσότεροι από σας συμφωνείτε μ' αυτό) η ρήση του Σωκράτη "εν οίδα ότι ουδέν οίδα".
Και αυτό ήταν που με έκανε να αποφασίσω να συμμετέχω έστω και προσωρινά στο Φόρουμ. Μου προκαλεί πραγματική εντύπωση το γεγονός ότι υπάρχουν πολλά μέλη της παρέας αυτής που δείχνουν να κατέχουν σχεδόν την αλήθεια(από τον τρόπο τουλάχιστον που εκφράζουν τις απόψεις ή τα πιστεύω τους). Σε τόσο μεγάλο βαθμό μάλιστα, σαν να τους υπολείπεται, για να φτάσουν στο Απόλυτο, δεν ξέρω, ένα μικρό κομματάκι. Και το πιο ανατριχιαστικό για μένα είναι όταν κάποιοι χρησιμοποιούν φαμφαρώδεις εκφράσεις και τέτοιο λεξιλόγιο που στο τέλος- τέλος μόνο σύγχυση μπορεί να προκαλέσει σ' έναν νέο, ας πούμε, αναζητητή. Η γλώσσα, και δη η ελληνική, έχει κι αυτή τουλάχιστον κανόνες, για να εκφράζονται ιδέες. Αν μη τι άλλο, εννοιολογικούς και συντακτικούς. Αυτό τουλάχιστον για κάποιον που θέλει να θεωρείται αναζητητής της αλήθειας θα έπρεπε να είναι το κύριο μέλημά του: η γνώση της γλώσσας, στοιχειωδώς, που χρησιμοποιεί. Όταν για παράδειγμα κάποιος θεωρεί ότι χρησιμοποιώντας μια σειρά από λέξεις που ακούγονται βαρύγδουπες ή εξειδικευμένες (επιστημονικές, ας το πούμε), για να εκφράσει κάποιες ιδέες του (και το τονίζω εδώ το "ιδέες του") και μάλιστα με τέτοιο τρόπο που μεταξύ τους δεν δημιουργούν καν ειρμό, τότε μάλλον θα έπρεπε, κατά την ταπεινή μου γνώμη, να αναζητήσει σε ένα καλό λεξικό της ελληνικής τον ορισμό μιας- μιας των λέξεων που έχει χρησιμοποιήσει, για να εκφράσει τα πιστεύω του. Και για κάποιες συγκεκριμένες περιπτώσεις που έχω δει στο Φόρουμ να εκφράζονται, θα βοηθούσε και ένα λεξικό ορολογιών Φυσικής, Χημείας και Βιολογίας.
Οι λέξεις και κατ'επέκταση η έννοια που η κάθε μια εκπροσωπεί σε καμιά περίπτωση δεν υφίστανται τυχαία (εδώ και αιώνες και για όλες τις γλώσσες του κόσμου). Και μάλιστα κάποιες λέξεις κρύβουν από πίσω τους σύγχρονη ιστορία από την πλευρά της επιστημονικής αναζήτησης, χρόνια σε θρανία και σε εργαστήρια πανεπιστημίων. Και αυτά, αν δεν είχαν γίνει με κόπο ζωής από κάποιους, αν μη τι άλλο, δεν θα είχαμε στη διάθεσή μας ούτε καν αυτές τις λέξεις για να χρησιμοποιούμε εμείς σήμερα με τέτοια άνεση.
Αυτός ο αποσαφηνισμός σε σχέση με τις λέξεις και τις έννοιες που χρησιμοποιούμε είναι άκρως απαραίτητος και πρώτο βήμα για να εκφράζουμε αλλά και να κατανοούμε περαιτέρω βαθύτερες έννοιες για τον εσώτερο εαυτό μας ή το σύμπαν.
Μόνο και μόνο οι λέξεις για παράδειγμα μόριο ή πυρήνας της Γης έχουν από πίσω τους χρόνια έρευνας για να μπορέσουν καταρχήν να οριστούν.
Όταν λοιπόν, και καταλήγω μ' αυτό, θέλουμε να ορίσουμε έννοιες πνευματικές με όρους της γλώσσας που χρησιμοποιούμε, τουλάχιστον, οφείλουμε να γνωρίζουμε που ακριβώς αυτές αντιστοιχούν και όχι να τις χρησιμοποιούμε έτσι αβασάνιστα.

Ελπίζω να μην σας κούρασα:)

Φιλικά, Elda

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2002, 03:07:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς μας όρισες αγαπητή elda.
Ευχαριστώ που με έκανες να συνειδητοποιήσω(ή μάλλον καλύτερα:να παραδεχτώ) κάποια πράγματα. Έχω εντοπίσει και εγώ κάποιες ασάφειες που τις περισσότερες φορές προκύπτουν από την προσπάθεια των μελών-δεν εξαιρώ τον εαυτό μου-να χρησιμοποιήσουν βαρύγδουπες εκφράσεις. Όμως προσωπικά πιστεύω ότι τις περισσότερες φορές αυτό δε γίνεται ηθελημένα. Δεν είναι αυτοσκοπός.
Η καλή-σωστή-μεστή-...-ΣΑΦΗΣ χρήση της ελληνικής γλώσσας είναι δύσκολη υπόθεση. Είναι προνόμιο λίγων. Δεν πιστεύω ότι ανήκω σε αυτούς.
Ποτέ μου δε θα ισχυριστώ ότι ανήκω σε αυτούς.
Και πάλι καλως όρισες στην παρέα μας Elda.

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2002, 13:38:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AGAPHTH ELDA
KALWS EILTHES STO ESOTERICA.

MOU KANEI ANDIPWSEI SE AYTO POU GRAFEIS KAI TO BRISKW POLY SWSTO TO KEIMENO GIA THN ORTH XRHSH THS GLWSSAS MAS.
NAI EXEIS APOLYTO DIKIO.

quote:
Είναι κάτι περισσότερο από σοφή (και είναι βέβαιο απ' ότι έχω καταλάβει μέχρι στιγμής ότι οι περισσότεροι από σας συμφωνείτε μ' αυτό) η ρήση του Σωκράτη "εν οίδα ότι ουδέν οίδα".
Και αυτό ήταν που με έκανε να αποφασίσω να συμμετέχω έστω και προσωρινά στο Φόρουμ. Μου προκαλεί πραγματική εντύπωση το γεγονός ότι υπάρχουν πολλά μέλη της παρέας αυτής που δείχνουν να κατέχουν σχεδόν την αλήθεια(από τον τρόπο τουλάχιστον που εκφράζουν τις απόψεις ή τα πιστεύω τους). Σε τόσο μεγάλο βαθμό μάλιστα, σαν να τους υπολείπεται, για να φτάσουν στο Απόλυτο, δεν ξέρω, ένα μικρό κομματάκι. Και το πιο ανατριχιαστικό για μένα είναι όταν κάποιοι χρησιμοποιούν φαμφαρώδεις εκφράσεις και τέτοιο λεξιλόγιο που στο τέλος- τέλος μόνο σύγχυση μπορεί να προκαλέσει σ' έναν νέο, ας πούμε, αναζητητή.

NOMIZW PWS AYTO TO KOMMATI APO TO KEIMENO SOU SPAEI KOKKALA.
ELPIZW NA MEINEIS EDW STO ESOTERICA.GR KAI PANDA NA MAS LES KAI NA MAS EKFRAZEIS ME AYTON TON POLY KALO TROPO (ME SWSTA ELLHNIKA)... TIS OPOIES DIAFONIES SOU ALLA KAI TIS ESWTERIKES ANHSYXIES SOU.

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2002, 03:00:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ AVATARGR σε παρακαλώ να επισκεφτείς το θέμα "Προτάσεις - Λύσεις για την αποφυγή των Greeklish !" (http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=488) που άνοιξε απόψε και να συμμετέχεις όποτε μπορέσεις (σύντομα ελπίζω) στη συζήτηση.


Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
(με συγχωρείτε για την παρεμβολή...)

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Traveller
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2002, 16:33:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Traveller  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Elda,

Αρχικά θα ήθελα να αναφέρω, ότι παρόλο που επισκέπτομαι το site εδώ και 4-5 περίπου μήνες (αν και έχω εγγραφεί πρόσφατα) είναι η πρώτη φορά που νιώθω το ερέθισμα να στείλω ένα μήνυμα. Θα ήθελα λοιπόν να αναφέρω τα παρακάτω:

1. Από την αρχή που "ανακάλυψα" το site ενθουσιάστηκα και έγινα fun.
2. Διάβασα και διαβάζω σχεδόν όλες τις συζητήσεις και την θεματολογία, τα οποία βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέροντα.
3. Πάντα είχα την απορία, γιατί, ενώ είμαι άνθρωπος του διαλόγου, δεν ένιωσα την παρόρμηση να απαντήσω σε ένα θέμα, ή να θέσω ένα νέο.
4. Μετά το μήνυμά σου, κατάλαβα το γιατί.

Παρόλο που έβρισκα πολλες απόψεις και θέματα εξαιρετικά ενδιαφέροντα, και τα διάβαζα με αδημονία, ταυτόχρονα είχα και ένα "πρόβλημα" γιατί δεν τα καταλάβαινα όλα "απόλυτα"... δηλ, ένιωθα σαν να πηγαίνω 1η γυμνασίου και να με βάζουν σε μια τάξη της 3ης γυμνασίου. Από την άλλη πλευρά βέβαια, έχω μια πολύ καλή και αρμονική σχέση με τον εαυτό μου, θεωρώ δεν "υπολείπομαι" από τα μέλη του esoterica, αλλά βεβαίως αναγνωρίζω ότι πολλά μέλη έχουν πάρα πολλές γνώσεις και έχουν διαβάσει πολύ. Πεδίο που υστερώ. Τέλος, ο βαρύγδουπος τρόπος που χρησιμοποιούν την γλώσσα, νομίζω ότι τελικά με "ψιλοτρόμαζε", διότι παρόλο που η χρήση των ελληνικών μου είναι σχετικά καλή, δεν θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω στην γραφή μου υπερβολές.

Όλα τα παραπάνω λοιπόν, μάλλον με απέτρεπαν απο το να συμμετάσχω ενεργά.

Εν κατακλείδι, συμφωνώ κι εγώ μαζί σου, και χαίρομαι με τις τοποθετήσεις σου, οι οποίες με βοήθησαν να εντοπίσω απαντήσεις στο παραπάνω "γιατί" μου.

Τέλος, θα ήθελα να πώ σε όλους του συμμετέχοντες, και κυρίως στους - παλιούς - ότι χαίρομαι πολύ που σας διαβάζω και που μου "ανοίγετε" νέα μονοπάτια γνώσης. Επίσης, θα ήθελα να ευχαριστήσω ιδιαιτέρως τον Κέλσο, που με κατηύθυνε σχετικά με το ξεκίνημα της ανάγνωσής μου των βιβλίων της E. Blavatsky.

Σας χαιρετώ,

Traveller


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2002, 18:34:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστούμε "Ταξιδιώτη" που κάνεις κάποιες στάσεις στο "ταξίδι" σου και στο forum μας.

Θα ήθελα όμως να διαφωνήσω μαζί σου σε ένα θέμα. Το ότι εγώ και ακόμη 6-7 ... "μέλη-ψώνια" ζαλίζουν τους υπόλοιπους με περίεργες και... βαρύγδουπες ορολογίες δεν αποδεικνύει ότι το Forum είναι δα και τόσο βαρύ.

Υπάρχουν πολλά topics που δεν τα... καταστρέψαμε ακόμη και θα μπορούσε να συμμετάσχει οποιοδήποτε καλό και φυσιολογικό μέλος.

θα σας παρακαλέσω να αφήσετε εμάς να "παίζουμε σκάκι" και εσείς παίξτε, ποδόσφαιρο, μπάσκετ και άλλα παιχνίδια που δεν είναι για εμάς. Μη μας παίρνετε τόσο σοβαρά. Δεν είμαστε και τόσο "παππούδες" .

Αστειεύομαι (ελπίζω ).

Το Forum έχει χώρο για όλους και σε προσκαλώ να συμμετέχεις ενεργά. Δεν είναι διαγωνισμός γνώσεων αλλά και πεδίο γνωριμίας με άλλους ανθρώπους, άλλες ιδέες. Ένα παράθυρο στον "γείτονα" - αναζητητή -"ταξιδευτή".

Αν πάλι προτιμάς μόνο να "ρουφάς" γνώσεις και συμβουλές, πάλι δεν πειράζει. Μερικές φορές είναι καλύτερο μόνο να διαβάζεις σε αυτό το forum του Esoterica.gr παρά να "ξεσκίζεσαι" να συμμετέχεις σε ανούσιους ή "τυφλούς" διαλόγους σε κάποια άλλα forums.

Και πάλι καλωσόρισες.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Traveller
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2002, 10:20:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Traveller  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ Thoth. Μου αρέσει ο τρόπος σου και εκτιμώ το humor σου!!

(...και που θα πάει, μια μέρα, θα μάθω και σκάκι!)

Traveller

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2004, 18:00:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
Πριν λίγο καιρό.... όπου περιμένει το σήμερα....
Άραγε ΕLDA είσαι ακόμα εδώ.... μαζί μας;
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2004, 22:03:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Άραγε ΕLDA είσαι ακόμα εδώ.... μαζί μας;


Ελα ντε;
Κι εγώ που χάρηκα,
είπα "αχ τι ωραία τα λέει το νέο μέλος Elda", για να ανακαλύψω αμέσως μετά ότι είναι πολύ παλιό μέλος... Κι ότι δεν είναι μαζί μας!

Eldaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2015, 23:04:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παλιό το χουι!

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 10:27:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι λέξεις και κατ'επέκταση η έννοια που η κάθε μια εκπροσωπεί σε καμιά περίπτωση δεν υφίστανται τυχαία (εδώ και αιώνες και για όλες τις γλώσσες του κόσμου). Και μάλιστα κάποιες λέξεις κρύβουν από πίσω τους σύγχρονη ιστορία από την πλευρά της επιστημονικής αναζήτησης, χρόνια σε θρανία και σε εργαστήρια πανεπιστημίων. Και αυτά, αν δεν είχαν γίνει με κόπο ζωής από κάποιους, αν μη τι άλλο, δεν θα είχαμε στη διάθεσή μας ούτε καν αυτές τις λέξεις για να χρησιμοποιούμε εμείς σήμερα με τέτοια άνεση.

Αυτός ο αποσαφηνισμός σε σχέση με τις λέξεις και τις έννοιες που χρησιμοποιούμε είναι άκρως απαραίτητος και πρώτο βήμα για να εκφράζουμε αλλά και να κατανοούμε περαιτέρω βαθύτερες έννοιες για τον εσώτερο εαυτό μας ή το σύμπαν.



Καλά έκανες και το "ανέβασες" ... Σωστό πεδίο ... ένα από τα θέματα που με κάνουν και γουστάρω το esoterica.gr

Αλλά για πες ... με ποια λέξη ή έννοια θέλεις να ξεκινήσουμε ;

"enlighted mind sees the endless emptiness"

Edited by - z_i_p on 09/11/2015 10:35:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 11:13:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξεκινάμε με τα γένη,τριάδα βλέπεις

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 11:26:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρχικά, για να ξεκινήσουμε αυτήν την αποσαφήνιση των λέξεων ή των εννοιών, θα πρέπει, κατά την γνώμη μου, να έχει προκαθορισθεί το ευρύτερο πλαίσιο [ πεδίο > πλαίσιο ] στο οποίο ανήκει μια λέξη ή έννοια.

Π.χ για κάποιον με Πλατωνικές προδιαθέσεις, η έννοια "ουσία" έχει διαφορετική σημασία απ' ότι έχει για έναν σύγχρονο "Αριστοτελικό" Χημικό.

quote:
από wikipedia.

Χημική ουσία ονομάζεται, στη χημεία, μια μορφή της ύλης που έχει σταθερή χημική σύνθεση και χαρακτηριστικές ιδιότητες[1], δηλαδή μια χημική ουσία έχει μια ορισμένη «χημική ταυτότητα». Δεν μπορεί να διαχωριστεί σε συστατικά με φυσικές μεθόδους διαχωρισμού, δηλαδή δεν μπορεί να διαχωριστεί χωρίς την καταστροφή (ενδομοριακών) χημικών δεσμών. Μια χημική ουσία μπορεί να είναι στερεή, υγρή, αέρια ή και σε κατάσταση πλάσματος.

*τα bold και τα χρώματα των γραμματοσειρών, δικά μου


quote:
από wikipedia.

Ο Νεοπλατωνισμός δέχθηκε ότι, το «τι» η ουσία ή η φύση δεν γνωρίζεται, δεν συλλαμβάνεται, δεν καταλαμβάνεται από τον νου. Αλλά αποτελεί βασική αρχή της Ελληνικής Φιλοσοφίας, της Ελληνικής σκέψεως, ότι την ουσία των όντων την γνωρίζουμε και μπορούμε να τη γνωρίσουμε με το νου, ο οποίος συλλαμβάνοντας τις ιδέες, οδηγείται στην ουσία των όντων.

Δηλαδή, για να γνωρίσω ένα αντικείμενο στην ουσία του, στο «τι εστί», κατά την Ελληνική Φιλοσοφία, εάν μεν έχω πλατωνικές προδιαθέσεις, θα αναζητήσω την ιδέα του τραπεζιού, το ίδιο το αντικείμενο, το "ιδεατό" από τον "κόσμο των ιδεών". Το ίδιο το αντικείμενο, όσο βέβαια και αν υπερβαίνει το πραγματικό αντικείμενο, εντούτοις με το νου μου, ο οποίος νους υπερβαίνει τα όντα, τα όντα τα αντικειμενικά τα αποκαλυπτικά όντα, με το νου μου μπορώ να το πιάσω το ιδεατό αντικείμενο. Όσο βέβαια ο νους μου είναι καθαρός, καθαρμένος από τα υλικά τόσο μπορεί να φθάσει και να συλλάβει τα νοερά, τα ιδεατά.

Εάν έχω Αριστοτελικές προδιαθέσεις, θα αναζητήσω τότε την ουσία του αντικειμένου στην υλική του υπόσταση. Πίσω από αυτό το υλικό, το συγκεκριμένο αντικείμενο, υπάρχουν ορισμένοι νόμοι φυσικοί που το κάνουν να είναι αυτό που είναι. Η σύλληψη αυτών των νόμων παύει δια του νου. Αλλά με την επεξεργασία των φυσικών και αντικειμενικών όντων και όχι ιδεατών η σύλληψη της ουσίας είναι δυνατή με έναν άλλο τρόπο.


Συνεπώς, ένας παράγοντας από τον οποίον εξαρτάται η αποσαφήνιση των λέξεων ή εννοιών, είναι η προδιάθεση του φορέα της.

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 11:39:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ξεκινάμε με τα γένη,τριάδα βλέπεις

Με ποια προδιάθεση ;

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 11:49:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να περάσουμε ευχάριστα.
Ξεκινάμε με τα τρία γένη,καθείς με τα όπλα του είπαμε,και που ξέρεις μπορεί να προκύψει και κανένα πλάσμα😁

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 12:04:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίτα, η έννοια της "τριάδας", ανήκει κατ' εξοχήν στην Θρησκεία. [ Βέβαια, εδώ και μερικά χρόνια, ανήκει και στην "επιστήμη" της Πολιτικής (βλ. τρόϊκα π.χ ]. Πολύ συχνά βέβαια, αυτά τα δύο πεδία ( η θρησκεία και η πολιτική δηλ.) περιπλέκονται μεταξύ τους, αλλά αυτό δεν είναι το θέμα μας.

Συνεπώς η κουβέντα μας [ αν γίνει ] θα έχει θρησκευτικό περιέχομενο και δη, Χριστιανικό [ εγώ βέβαια, θα ήθελα κάποιον να γνωρίζει πως ερμηνεύει την έννοια της τριάδας (αν υπάρχει κάτι τέτοιο) ο Βουδισμός π.χ ή ο Μωαμεθανισμός, αλλά πού να βρεθεί ένας τέτοιος ... ]

Δεν το κόβω να περάσουμε ευχάριστα ...

"enlighted mind sees the endless emptiness"

Edited by - z_i_p on 09/11/2015 12:06:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 12:19:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
από http://users.sch.gr/aiasgr/Agia_Triada/Triadologia/Agia_Triada.htm

Το τριαδικό δόγμα, που είναι μυστήριο ασύλληπτο από το ανθρώπινο πνεύμα*, διατυπώνεται συνοπτικά ως εξής:

Ο Θεός είναι ένας και μόνος κατά την ουσία ή φύση, αλλά τριαδικός κατά τα πρόσωπα ή τις υποστάσεις, Πατήρ, Υιός και Άγιο Πνεύμα.** Ο Θεός, δηλαδή, είναι τρισυπόστατος. Οι τρεις αυτές υποστάσεις δεν πρέπει να θεωρηθούν σαν απλές όψεις ή μορφές της θεότητας, ώστε ο ένας Θεός να αποκαλύπτεται άλλοτε ως Πατέρας, άλλοτε ως Υιός και άλλοτε ως Άγιο Πνεύμα. Ούτε πάλι τα πρόσωπα αυτά είναι από διαφορετική ουσία ώστε να υπάρχουν τρεις Θεοί. Μία και μόνη Θεία ουσία και Θεότητα υπάρχει, άναρχη, άκτιστη (αδημιούργητη), άϋλη, αμετάβλητη, αδιαίρετη, παντοδύναμη, τέλεια.*** Συγχρόνως όμως ολόκληρη η μία Θεία ουσία υπάρχει στα τρία θεία πρόσωπα, χωρίς σύγχυση και χωρίς διαίρεση. Ούτε, λοιπόν, τρεις θεοί υπάρχουν, ούτε τα τρία πρόσωπα συγχέονται σε ένα. Και ενώ είναι και τα τρία πρόσωπα ομοούσια και έχουν τις ίδιες ιδιότητες διακρίνονται το ένα από το άλλο σε τούτο: Ο Πατέρας είναι αγέννητος, ο Υιός γεννάται από τον Πατέρα και το Άγιο Πνεύμα εκπορεύεται από τον Πατέρα αιωνίως. Σε κάθε ενέργεια του Θεού προς τα έξω, δηλαδή προς τον κόσμο, συμμετέχουν και τα τρία πρόσωπα, αλλά το καθένα με τη δική του τάξη.


π.χ εδώ, τώρα, σ' αυτό ... τι να πεις ... ;;;

Σου λέει, κατ' αρχήν, * είναι μυστήριο ασύλληπτο από το ανθρώπινο πνεύμα. Το θέμα είναι, το σέβεσαι εσύ αυτό που σου λέει ; [ δεν σου λέω αν το πιστεύεις, αν το σέβεσαι ... ]

**Σου λέει, ως ουσία ένας και μοναδικός, ως πρόσωπο τρία. [ εδώ, κάτι θα μπρούσαμε να πούμε ... ]

Π.χ η ουσία ενός ανθρώπου [ σε συνδιασμό με το άλλο θέμα εδώ ] είναι μία. Πρόσωπα όμως, δηλ. προσωπικότητες [ προσωπικότητα > πρόσωπο] πολλές, τρεις στην συγκεκριμένη περίπτωση. Εγώ το καταλαβαίνω δηλ. Η ουσία των ανθρώπων είναι μία αλλά ο καθένας τους έχει πολλές προσωπικότητες, πολλά πρόσωπα δηλ. με πολλά ονόματα το καθένα τους. Για μένα, δεν αποτελεί "μυστήριο ασύλληπτο" αυτό. Είναι σαν να περιγράφει όχι έναν θεό, αλλά έναν άνθρωπο. Βέβαια ένας άνθρωπος, δεν είναι απλώς τρισυπόστατος αλλά ... χιλιο-υπόστατος Αλλά, κατανοώ ακριβώς τι λέει.

quote:
***

άναρχη, άκτιστη (αδημιούργητη), άϋλη, αμετάβλητη, αδιαίρετη, παντοδύναμη, τέλεια


Τις έννοιες της αδιαιρετότητας, της αμεταβλητότητας, της τελειότητας και της αϋλότητας, τις κατανοώ απόλυτα. Εκείνες που με "χαλάνε" λίγο είναι αυτές της αναρχικότητας, της παντοδυναμίας και της έννοιας του ακτίστου. Γιατί αυτές δεν είναι έννοιες που χαρακτηρίζουν την ουσία, αλλά την προσωπικότητα. Ένας π.χ θεός ως προσωπικότητα, ε, θα έπρεπε να είναι παντοδύναμος, χωρίς αρχή (άναρχος δηλ.) και άκτιστος, αδημιούργητος δηλ. αλλά όλα αυτά είναι "ξένα" προς την ουσία.

"enlighted mind sees the endless emptiness"

Edited by - z_i_p on 09/11/2015 12:50:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 12:28:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εισπνοή-εκπνοή-παύση
Καπηλείες να φάνε και οι κότες.
Κοίτα,όταν ξεκινάς ένα ταξίδι απο το Α στο Β το μόνο που σου μένει είναι να χαρείς τη διαδρομή και αυτό αν δεν την έχεις ξανακάνει,όταν όμως ξεκινάς απο το Α χωρίς σκοπό,να φτάσεις στο Β δηλαδή, τότε όλα είναι πιθανά.Μπορεί να φτάσεις στο Β μπορεί και στη διαδρομή να σε καταπιεί η Αmalia,so fυcking what.😀

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 12:39:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι είναι χώρος;
Τι είναι ενέργεια;
Τι είναι ύλη;

..Εύχομαι καλούς ορισμούς Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 12:51:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίτα,κάποτε είχα τον εξής διάλογο με τον ενορατικό φίλο μου:
-Κοίτα ρε φίλε κάτι άτομα,πόσο άρρωστα είναι και πόσο νορμαλ φέρονται(εδώ μπορεί να είπε φαίνονται,δε θυμάμαι και καλά πάνε 25χρονάκια απο τότε)
-δηλαδή; του λέω
-είσαι διχασμένη προσωπικότητα,μου λέει
- οχι, του απαντάω,είμαι πολυσχιζοειδής προσωπικότητα
- δηλαδή;
- έχω παραπάνω απο δύο προσωπικότητες
- Ναι ναι,μου κάνει όλο χαρά,αυτός είσαι😁😁😁http://www.papapan.gr/issues/11-scizoid-personalities

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 12:51:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τι είναι χώρος;
Τι είναι ενέργεια;
Τι είναι ύλη;

..Εύχομαι καλούς ορισμούς


Μη βιάζεσαι βρε ... Με ποια προδιάθεση ;

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 12:53:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τι είναι χώρος;
Τι είναι ενέργεια;
Τι είναι ύλη;

..Εύχομαι καλούς ορισμούς


εγώ δε θέλω να ορίσω τίποτα και κανέναν,στον ζιπ και στον καλατσακρα να τα πείς αυτά!

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 12:53:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κοίτα,κάποτε είχα τον εξής διάλογο με τον ενορατικό φίλο μου:
-Κοίτα ρε φίλε κάτι άτομα,πόσο άρρωστα είναι και πόσο νορμαλ φέρονται(εδώ μπορεί να είπε φαίνονται,δε θυμάμαι και καλά πάνε 25χρονάκια απο τότε)
-δηλαδή; του λέω
-είσαι διχασμένη προσωπικότητα,μου λέει
- οχι, του απαντάω,είμαι πολυσχιζοειδής προσωπικότητα
- δηλαδή;
- έχω παραπάνω απο δύο προσωπικότητες
- Ναι ναι,μου κάνει όλο χαρά,αυτός είσαι😁😁😁http://www.papapan.gr/issues/11-scizoid-personalities


Όλοι μας είμαστε έτσι ... μη το γελάς ...

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 12:59:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Osmosis

εγώ δε θέλω να ορίσω τίποτα και κανέναν,στον ζιπ και στον καλατσακρα να τα πείς αυτά!


Γιατί το ανέβασες τότε αυτό το θέμα ρε ... φίδι ;;;

Κοίτα, άμα θες να πούμε καμιά κουβέντα και να ανταλλάξουμε πέντε - δέκα πράγματα, ok. Άμα θες να πούμε καμιά μαλακία, πάλι ok. Αλλά, με τον KALACHAKRA, ξέχνα το, δεν πρόκειτε να σου δώσω αυτήν την χαρά. Ούτε σε σένα. Ούτε σε 'κείνον [ αν το νομίζει δηλ. αυτό ] Και να σου πω γιατί ; Γιατί απλώς δεν γουστάρω.

"enlighted mind sees the endless emptiness"

Edited by - z_i_p on 09/11/2015 13:01:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 13:02:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τις έννοιες της αδιαιρετότητας
ρωτήσανε κάποτε τον πιο έξυπνο άνθρωπο (οξυδαρκή θα έλεγα εγώ) τι είναι αυτό που τον ενοχλεί περρισότερο απο όλα.
Το ΑΤΟΜΟ,απάντησε,αυτό δηλαδή που δεν χαλιέται για τίποτα και για κανέναν!
Περιμένοντας τον καλατσάκρα!

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 13:13:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύ πιστεύεις [ και καλά κάνεις και το πιστεύεις αυτό, δεν με πειράζει αυτό ] πως μια κόντρα μεταξύ εμένα και 'κεινου, θα σου δώσει την ευκαιρία να "ψαρέψεις" κάποια πράγματα που στην πραγματικότητα δεν τα γνωρίζεις αλλά φοβάσαι κιόλας να τα ψάξεις μόνος σου [ ή μόνη σου, δεν ξέρω αν είσαι άντρας ή γυναίκα ], μήπως και σε χαρακτηρίσουν κάπως. Ή απλώς, θέλεις να διασκεδάσεις και να ικανοποιήσεις την περιέργειά σου. Και η διασκέδαση όμως αλλά και η περιέργεια κάποτε ικανοποιούνται και τελειώνουν. Και στο τέλος, τι μένει ; Οι παλιοί λένε ... η κακία, και δεν έχουν άδικο.

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 13:15:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Osmosis

Το ΑΤΟΜΟ,απάντησε,αυτό δηλαδή που δεν χαλιέται για τίποτα και για κανέναν!


Και πολύ σωστά απάντησε. Η αδιαιρετότητα χαλιέται μονάχα αν την καταστρέψεις. [ έτσι όπως το εννοεί δηλ. ένας χημικός, βλ. παραπάνω ... ]

"enlighted mind sees the endless emptiness"

Edited by - z_i_p on 09/11/2015 13:19:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 13:31:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η θεωρία μου είναι οτι η ορολογία του ανθρώπου βασίζεται κυρίως σε φαινόμενα χώρου δηλαδή ο άνθρωπος ερμηνεύει τα φαινόμενα έχοντας στο πίσω μέρος του μυαλού του, τα πιο απλά των φαινομένων, και ο συνδυασμός αυτών των απλών φαινομένων που κατά κύριο λόγο (αποκλειστικά;) αποτελούν μεταβολές που συμβαίνουν μέσα στον χώρο, δίνουν διαφορετική σημασία ή χροιά έστω, σε κάθε λεξη η οποία αντιπροσωπεύει ένα μεγαλύτερο φαινόμενο.
Αυτό σημαίνει επίσης οτι πολλοί όροι (εφόσον βασίζονται σε φαινόμενα του χώρου) επιδέχονται και μαθηματικής ερμηνείας ή απεικόνισης.

Είμαι βέβαιος για αυτή μου τη θεωρία; Όχι.
Αλλά είμαι αρκετά βέβαιος οτι ισχύει τουλάχιστον σε κάποιες περιπτώσεις.

Ας πάρουμε ένα εύκολο παράδειγμα

Το φαινόμενο της συν-χώρεσης.
Το ίδιο το φαινόμενο της συγχώρεσης είναι ένα σύνθετο φαινόμενο, γιατί η λέξη αυτή συνεπάγεται πολλά άλλα φαινόμενα:
Ο Α έκανε κάτι κακό στον Β, ο Β έπαθε ζημιά απ' τον Α, ο Α και ο Β ήταν μέλη του ίδιου "χώρου" ή του ίδιου συνόλου, αλλά τώρα αυτό τίθεται υπο αμφισβήτηση κοκ..
Όλο αυτό το σύνθετο φαινόμενο (της συγχώρεσης) καταλήγει σε μια πολύ απλή ερμηνεία: Ποιος θα κοιμηθεί σήμερα μέσα στη σπηλιά;
Αν δημιουργηθεί χώρος για τον Α, αυτό συνεπάγεται οτι ο Β συν-χώρεσε τον Α, δηλαδή του βρήκε χώρο και έτσι ο Α εξασφάλισε την επιβίωσή του, αφού βρεθηκε "χώρος" για αυτόν στην ομάδα.

Θα μου πειτε τώρα, ναι, ωραία τα λες Πύρινε αλλά πώς μπορεί να ερμηνευτεί ως ένα φαινόμενο χώρου (ή ως μαθηματικό φαινόμενο;) μια λέξη όπως π.χ. η αγάπη;

Εύκολα. Απλά πρέπει να κατανοήσουμε τη φύση της αγάπης.
Για να το κάνουμε αυτό παίρνουμε ορισμένα από τα παραδείγματα που θεωρούνται χαρακτηριστικά σε ο,τι αφορά την αγάπη:
Η μητέρα που αγαπάει το παιδί της
Η κοπέλα που αγαπάει το αγόρι της
Ο Άγιος που αγαπάει όλον τον κόσμο
Ο ασκητής που αγαπάει τον Θεό

Τι κοινό έχουν όλα αυτά τα παραδείγματα; Ας το εξετάσουμε.
-Το παιδί, υπήρξε κάποτε ένα σώμα με τη μητέρα του.
-Η κοπέλα θέλει να γίνει ένα σώμα με το αγόρι της.
-Ο Άγιος θωρεί όλον κόσμο ως μέρος του εαυτού του.
-Ο ασκήτης θέλει να γίνει ένα με τον θεό.

Τι άλλο μπορεί να είναι η Αγάπη, αν όχι η τάση ενοποίησης όλων των πραγμάτων;
Δηλαδή η επιστροφή των πολλών στο Ένα.

Να λοιπόν πώς ερμηνεύεται ως "μαθηματικό φαινόμενο" η αγάπη.
Αυτό που κυρίως μας το μαρτύρησε είναι η περίπτωση της μάνας με το παιδί, όπου κάποια εποχή καταλάμβαναν τον ίδιο "χώρο".. μέσα στον χώρο. Ήταν μία "μάζα"... μία ΟΝΤΟΤΗΤΑ.

Κατ' αντίστοιχο τρόπο μπορούν πολλοί όροι να ερμηνευτούν μαθηματικά ή ως φαινόμενα του χώρου (γιατί όπως το βλέπω, τα μαθηματικά μπορούν να υπάρξουν μόνο μέσα στην διαιρετότητα και ο χώρος πρόκειται για ένα φαινόμενο μέσα στο οποίο περιλαμβάνονται όλα τα άλλα).

Εντούτοις, επειδή έτσι ερμηνεύονται μια σειρά απο όροι αυτό δεν σημαίνει οτι όταν ένας όρος εντυπώνεται στον νου μας, ο νους μας τον έχει προηγουμένως "σχηματοποιήσει" με μια σειρά απο "προσθέσεις και αφαιρέσεις" στο βαθύτερο επίπεδό του, τις οποίες θα μπορούσαμε να εντοπίσουμε αναλύοντας τον όρο. Αυτό απαιτεί ξεχωριστή απόδειξη - θα με ενδιέφεραν οι σκέψεις σας για αυτό.

Μερικά άλλα παραδείγματα για το τι εννοώ:
Κοπέλα: Ο άνθρωπος που δεν ανήκει στον σύνολο των ανδρών.
Άνδρας: Ο άνθρωπος που δεν ανήκει στο σύνολο των γυναικών.
Δάσκαλος: Ένα άτομο που έχει ένα Χ σύνολο απο γνώσεις, προσπαθεί να μεταφέρει στοιχεία αυτού του συνόλου σε ένα άλλο ή άλλα άτομα, ώστε να γίνουν μέρος του δικού τους συνόλου.
κοκ

Edited by - Πύρινος on 09/11/2015 13:41:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 13:36:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Osmosis

Το ΑΤΟΜΟ,απάντησε,αυτό δηλαδή που δεν χαλιέται για τίποτα και για κανέναν!


Και πολύ σωστά απάντησε. Η αδιαιρετότητα χαλιέται μονάχα αν την καταστρέψεις. [ έτσι όπως το εννοεί δηλ. ένας χημικός, βλ. παραπάνω ... ]

"enlighted mind sees the endless emptiness"

Edited by - z_i_p on 09/11/2015 13:19:42


αυτός απάντησε μονολεκτικά,το άτομο,τα υπόλοιπα είναι δικά μου.
Εγώ πιστεύω οτι συγκρούσεις,σχάσεις,ατόμων δημιουργούν φώς και απλά θέλω να δώ ποιος είναι έτοιμος να αποδομήσει την εικόνα του,όποια και αν είναι αυτή.
Όσο γι'αυτό "[ ή μόνη σου, δεν ξέρω αν είσαι άντρας ή γυναίκα ],σου έχω απαντήσει αλλά δε με πιστεύεις,νομίζεις οτι είμαι κάποια απο το σωρό των πληγωμένων θυληκών που έχεις αφήσει στο διάβα σου.Τι σε κάνει να μπερδεύεσαι δεν ξέρω,λέω τώρα εγώ😂😂😂

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 13:42:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
Τι είναι χώρος;
Τι είναι ενέργεια;
Τι είναι ύλη;

..Εύχομαι καλούς ορισμούς


Μη βιάζεσαι βρε ... Με ποια προδιάθεση ;


Τη χειρότερη Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 13:43:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πω, πω Πύρινε, δεν κατάλαβα μία ... Τίποτε σε μιλάω, αλήθεια ... Τι να σε πρωτο-ρωτήσω δηλ.

quote:
Η θεωρία μου είναι οτι η ορολογία του ανθρώπου [ η ορολογία του ανθρώπου ;;; δηλ ;;; ] βασίζεται κυρίως σε φαινόμενα χώρου [ τι χώρου ; τρισδιάστατου ; ] δηλαδή ο άνθρωπος ερμηνεύει τα φαινόμενα έχοντας στο πίσω μέρος του μυαλού του, τα πιο απλά των φαινομένων, και ο συνδυασμός αυτών των απλών φαινομένων που κατά κύριο λόγο (αποκλειστικά;) αποτελούν μεταβολές που συμβαίνουν μέσα στον χώρο [ ??? ], δίνουν διαφορετική σημασία ή χροιά έστω, σε κάθε λεξη η οποίο αντιπροσωπεύει ένα μεγαλύτερο φαινόμενο.

Αυτό σημαίνει επίσης οτι πολλοί όροι (εφόσον βασίζονται σε φαινόμενα του χώρου) επιδέχονται και μαθηματικής ερμηνείας ή απεικόνισης. [ δηλ. κάποιοι όροι που βασίζονται σε φαινόμενα χρόνου ας πούμε, δεν επιδέχονται μαθηματικής ερμηνείας ή απεικόνισης ; ]


Πω, πω, φίλε ... ειλικρινά, δεν έχω καταλάβει Χριστό! [ δεν το λέω για να σε προσβάλω, έτσι ; αλήθεια το λέω ! ]

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy