ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Η έννοια της Πραγματικότητας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2002, 01:49:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα πολύ να καταθέσετε τις απόψεις σας σχετικά με το τι νομίζετε πως αντιπροσωπεύει η έννοια της Πραγματικότητας. Τι σημαίνει για εσάς πραγματικό; υπάρχει κάτι ψεύτικο; αν ναι που εντοπίζετε τη διαφορά τους; Σύντομα θα σας καταθέσω κι εγώ την άποψή μου.

Sub rosa

aenaongr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2002, 23:48:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaongr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος aenaongr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραίο θέμα και θαυμάσια νοητική άσκηση. θα προσπαθήσω να χρησιμοποιήσω τις ελάχιστες των λέξεων και να αποφύγω τη σοφία των προγόνων μας ή την εξ' αποκαλύψεως γνώση.

Αναπνέω εν Ύπνω.

Αθανάτων το ζειν. Bίος θνητών, σπουδή θανάτου.

Edited by - aenaongr on 23/10/2002 23:51:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2002, 08:46:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KALHMERA.

FILE Oculatis Abis NAI EINAI ENA PRAGMATIKO (PRAGMATIKO????) WRAIO THEMA.

THA EITHELA NA KATATHESW MERIKES KATHARA PROSOPIKES APOPSEIS MOU
GYRO APO TO THEMA TOU PRAGMATIKOU.

TOU PRAGMATIKOU POU NIOTHW EGW ?????
TOU PRAGMATIKOU SE SXESH ME TOUS ALLOUS ????
TOU PRAGMATIKOU POU THELW ???????

NOMIZW PWS MIA PANDHSH SE AYTO THEMA DEN THA EINAI OLOKLHROMENH.

GIATI EINAI SAN TO POTHRI ME NERO MEXRI THN MESH.
POU O ENAS TO BLEPEI MISOGEMETO KAI O ALLOS MISOADIO.

BEBAIA ISWS KAI NA EXEI SXESEI H PRAGMATIKOTHTA ME THN PSYXHKI MAS DIATHESI TIS SYGEKRIMENIS STIGMHS.

EYXARISTW.

YG. BEBAIA PERIMENW KAI TIS APANDHSEIS TWN ALLWN FILWN
ALLA KAI THS DIKH SOU FILE Oculatis Abis

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2002, 09:49:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην πραγματικότητα δεν καταλαβαίνουμε τίποτα σταθερό, αλλά μόνο ό,τι μεταβάλλεται ανάλογα με την κατάσταση του σώματος και τη φύση των εξωτερικών επιδράσεων και των αντεπιδράσεων που προέρχονται μέσα από τους ίδιους. Στη συμβατική μας καθημερινή γλώσσα μιλάμε για γλυκό, πικρό, θερμό, ψυχρό, για χρώματα ενώ στην πραγματικότητα υπάρχουν μόνο άτομα και κενό.

ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2002, 15:17:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, η έννοια της πραγματικότητας δεν θα έπρεπε να υπάρχει, το ίδιο και η λέξη φαντασία. Δηλαδή αυτές οι λέξεις φαίνεται πως λειτουργούν αποπροσανατολιστικά στην προσπάθειά μας να αντιληφθούμε τον κόσμο μας. Και ο κόσμος μας είναι τα πάντα. Δεν προσπαθώ να αποδείξω πως οι λέξεις αυτές είναι άχρηστες, απλά έχει πλέον αλλοιωθεί η έννοιά τους (όπως και αυτή της λέξης "μύθος").

Το πρόβλημα δημιουργείται όταν εμπλέκονται κάποιες βασικές ανθρώπινες αισθήσεις όπως η όραση και η ακοή. Συχνά ακούμε να λέει κάποιος: αυτά τα φαντάζεσαι, αυτή είναι η πραγματικότητα κλπ. Μα πως είναι δυνατόν να λέμε πως κάτι δεν υπάρχει όταν το βλέπουμε και το ακούμε; Αν ανήκει σε κάποιο όνειρο ή σε ένα όραμα που εμείς δημιουργούμε δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει. Και αυτό είναι και η πραγματικότητα.

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ = ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ = ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΩ = ΤΑ ΠΑΝΤΑ

Αν διαβάζω λόρδο Ντάνσανυ και φέρνω στο μυαλό μου μια ονειρική χώρα δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει, απλά ζει μόνον μέσα στο μυαλό μου, έχει δημιουργηθεί και αλληλεπιδρά μόνον με μένα. Σίγουρα τη χώρα των ξωτικών του Ντάνσανυ δε θα τη βρω μεταξύ Θεσσαλονίκης και Λάρισας όμως θα τη βρω μέσα στο μυαλό μου. Το ίδιο συμβαίνει και με τους ήχους και τις λεγόμενες εσωτερικές φωνές. Ακόμα κι εμείς οι ίδιοι σκεπτόμαστε από μέσα μας φωναχτά. Εσείς λέτε να μην υπάρχει η φωνή σας; Αν είναι έτσι τότε δεν θα υπάρχει και η σκέψη σας οκ;

Ό,τι βλέπω, ακούω, αισθάνομαι, άπτομαι, μυρίζω, γεύομαι, σκέπτομαι είναι όλα μέσα στη σφαίρα της πραγματικότητας. Όταν κάποιες εκφάνσεις των προηγούμενων ερεθισμάτων δεν ταιριάζουν στην καθημερινότητα τις χαρακτηρίζουμε ως μη υπαρκτές. Βέβαια εδώ υπάρχει μία παγίδα. Μερικές φορές προσπαθούμε να ερμηνεύσουμε κάποια ενέργεια κι αν δεν συνάδει με την καθημερινότητα και το συνηθισμένο τη βαφτίζουμε ανύπαρκτη επειδή απλά τη βρίσκουμε παράλογη. Σίγουρα δεν μπορούμε να αφήσουμε από τα χέρια μας ένα κέρμα κι αυτό να αρχίσει να ανεβαίνει ψηλά, αυτό όμως δεν σημαίνει πως στο μυαλό μας δεν έχει υπάρξει.

Καταλήγοντας θέλω να διευκρινήσω πως κατά τη γνώμη μου άλλο το πραγματικό και άλλο το εφαρμόσιμο-ικανό/πιθανό να γίνει. Μη πραγματικό είναι το αγένητο (δεν έκανα ορθογραφικό λάθος, απλά άλλο το αγένητο κι άλλο το αγέννητο).

Ελπίζω να μη σας κούρασα ή να σας μπέρδεψα

Sub rosa

Edited by - Oculatis Abis on 02/11/2002 09:44:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2002, 00:49:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι θα γίνει ρε παιδιά; Ούτε ομάδα μπέσκετ δε συμπληρώνουμε. Στείλτε τις απόψεις σας να ζεστάνουμε λιγάκι το θέμα

Sub rosaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2002, 10:44:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILE Oculatis Abis.

MA TO THEMA EINAI HDH 'ZESTO' .
ALLA THA DIAFWNISW PLHRWS ME MIA ISOTHTA POU EXEIS...

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ = ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ = ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΩ = ΤΑ ΠΑΝΤΑ

FILE MOU OTI BOREIS NA ADILHFTHEIS EINAI TA PANDA ??????? MALLON OXI
OTI YPARXEI EINAI OTI BOREIS NA ADILHFTHEIS ????? MALLON OXI
KAPOU BAZEI AYTO.

PRAGMATIKO (KATA THN GNWMH MOU) EINAI TA PANDA EITE BOROUME NA TA ADILIFTHOUME EITE OXI.
EPOMENWS MALLON THA PREPEI NA SYZHTHSOUME SXETIKA TI BORW NA DW NA AKOUSW...

PRIN LIGE MERES EFIAXA ENA FORUM SXETIKO ME TO TI BOROUME NA DOUME
GIA DES TO SE PARAKALW.
EINAI POLLOI FILOI POU EKANAN POLY KALES PARATHRHSEIS.

PERIMENW SXOLIA SOU FILE MOU ...

EYXARISTW.


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2002, 14:52:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


FILE MOU OTI BOREIS NA ADILHFTHEIS EINAI TA PANDA ??????? MALLON OXI
OTI YPARXEI EINAI OTI BOREIS NA ADILHFTHEIS ????? MALLON OXI
KAPOU BAZEI AYTO.



Φίλε Avatar ίσως να μη διατύπωσα σωστά αυτή την ισότητα. Εννοούσα ότι ο όρος "τα πάντα" αφορά μόνον εμένα προσωπικά, δηλαδή ό,τι μπορεί να αντιληφθεί σε μια δεδομένη στιγμή η δική μου οντότητα. Άλλα λοιπόν είναι τα δικά μου "τα πάντα" και άλλα τα δικά σου και όλων των υπολοίπων.

Τώρα που γράφω αυτή την απάντηση βρίσκομαι σε μια δεδομένη συνειδησιακή κατάσταση, στα πλαίσια της οποίας μπορώ να αντιληφθώ (με τη γενική έννοια) κάποιες αλλά όχι όλες τις πληροφορίες που δέχομαι. Κι εσύ που διαβάζεις την απάντησή μου έχεις τη δική σου μικρο-πραγματικότητα, τη δική σου ιδιωτική σφαίρα αντίληψης που δεν ταιριάζει με κανενός άλλου.

Αυτή η μικρο-πραγματικότητα που ζούμε έχει μέσα της μια τέτοια δυναμική που την ωθεί συνεχώς να μεταβάλλεται. Σίγουρα κάποια πράγματα παραμένουν δεδομένα, όπως πχ. η αίσθηση του κρύου ή η αφή στο πληκτρολόγιο (αχ τι τραβάει κι αυτό...) Κάποια άλλα πράγματα όμως συνεχώς μεταβάλλονται ή δημιουργούνται κι έτσι προκύπτει μια νέα εναλλακτική πραγματικότητα, όπως είναι οι ιδέες που έρχονται στο μυαλό μας, διάφοροι ήχοι, οράματα κλπ.

Τώρα λοιπόν πραγματικό είναι αυτό που ζούμε αυτή τη δεδομένη στιγμή, μετά θα είναι κάτι άλλο, αλλά πάντα η πραγματικότητα αποτελεί το σύνολο των πληροφοριών που δεχόμαστε συνειδητά ή ασυνείδητα. Αυτή είναι η γνώμη μου.

Ελπίζω να σε κάλυψα σχετικά με την προαναφερθείσα ισότητα, αλλά και να συμπλήρωσα την ενδεχομένως ατελή προηγούμενη απάντησή μου.

Sub rosaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2002, 21:54:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
File Oculatis Abis
Geia kai apo ayto to forum.
MILISAME GIA THN PRAGMATIKOTHTA.
ALLA GIA PIA PRAGMATATIKOTHTA MIPWS EINAI SXETIKH OPOS KAI O XRONOS???

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaongr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2002, 22:47:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaongr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος aenaongr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ωραία, αφού δε μπαίνει όλη η ομάδα στο γήπεδο ας αφήσουμε το man-to-man και ας παίξουμε ζώνη γιατί το άγνωστο μας έχει κλείσει από παντού.

Σύστημα πρώτο: παίζουμε λίγο Ηράκλειτο, "Τα πάντα ρει" (τώρα νιώθω ήδη καλύτερα). Όλα μεταβάλονται αγαπητοί, γιατί; Δεν ξέρω, ρωτήστε τον Ηράκλειτο. Αλλά μεταβάλονται. Ότι βλέπουμε, αισθανόμαστε, κλπ κλπ θα χαθεί, όχι τελείως, ποτέ, αλλά θα γίνει κάτι άλλο. Άρα που είναι το πραγματικό;

Σύστημα δεύτερο: παίζουμε λίγο Τίμαιο. "Τι είναι εκείνο που υπάρχει πάντα αλλά δεν γεννιέται ποτέ, και τι είναι εκείνο που γεννιέται συνεχώς αλλά δεν υπάρχει ποτέ;" (κατά σύμπτωση η προ ολίγων ημερών ηλεκτρονική υπογραφή μου). Δηλαδή, σε ποιά κατηγορία ανήκουμε, ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΦΥΣΗ ΕΚΕΙΝΟΥ που αναζητεί το πραγματικό;. Υπάρχουν πραγματικά στοιχεία μέσα μας, και υπάρχουν, στοιχεία, που έρχονται και φεύγουν. Πόσο βαθιά γνωρίζουμε την φύση μας; Άν δεν αγγίξουμε την πραγματικότητα ΜΕΣΑ ΜΑΣ, τι να συζητάμε για την πραγματικότητα στο σύνολό της.

Σύστημα τρίτο (και φαρμακερό): παίζουμε λίγο Καινή Διαθήκη. "Ο ουρανός και η γη θέλουσι παρέλθει αλλά ο λόγος μου δεν θέλει παρέλθει εις τον αιώνα". Εδώ υπάρχει ΔΗΛΩΣΗ περί του πραγματικού. Εγώ ΠΩΣ να διαφωνήσω; Δεν το γνωρίζω καλά αυτό το σύστημα αλλά πάντα μπλοκάρει τον αντίπαλο.

τώρα να βγει κάποιος στον αιφνιδιασμό και να καρφώσει, γιατί το άγνωστο έχει ήδη καταλάβει το σύστημα που παίζουμε και έρχονται τρίποντα....

Αθανάτων το ζειν. Bίος θνητών, σπουδή θανάτου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2002, 11:39:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μέσω των αισθήσεων μας περιοριζόμαστε, δεν αντιλαμβανόμαστε τα αντικείμενα γύρω μας όπως είναι στην πραγματικότητα, αλλά όπως έχει την δυνατότητα να τα αντιληφθεί ο εγκέφαλος μας. Το ζεσό το κρύο, οι ήχοι τα χρώματα, είναι πραγματικά με την έννοια της φυσικής υπόστασης, αλλά έχουν άλλη μορφή απο αυτήν που εμείς μπορούμε να αντιληφθούμε μεσω των αισθήσεων μας.
Για παράδειγμα μπορούμε να βυθήσουμε το χέρι μας -σε μία ας υποθέσουμε λεκάνη με νερό-.Γιατί έχουμε την δυνατότητα να το κάνουμε, ενώ δεν γίνεται το ίδιο εάν προσπαθήσουμε να το επαναλάβουμε σε ένα κομμάτι ξύλο ας πούμε?.
Η απάντηση βρίσκεται στην ταχύτητα που κινούνται τα άτομα στο αντίστοιχο κομμάτι ύλης. Η κίνηση στο νερό είναι πιο αργή και αραιή σε σχέση με το χέρι μας..Εμέις όμως δεν μπορούμε να αντιληφθούμε τον μικρόκοσμο αλλά την επι-ΦΑΝ(Η)ΕΙΑ των πραγμάτων. Το ερώτημα είναι πως οι αρχαίοι ,όπως για παραδειγμα ο Δημόκριτος του οποίου ένα μικρό απόσπασμα ανέφερα παραπάνω γνώριζαν τον μικρόκοσμο.
"Στη συμβατική μας καθημερινή γλώσσα μιλάμε για γλυκό, πικρό, θερμό, ψυχρό, για χρώματα ενώ στην πραγματικότητα υπάρχουν μόνο άτομα και κενό», λεει ο Δημόκριτος. Πράγματι ας πάρουμε για παράδειγμα ένα άτομο υδρογόνου. Γύρω του υπάρχει ένα ηλεκτρόνιο που περιφέρεται
γύρω από ατομικό πυρήνα σε τροχιά, με την ταχύτητα των 6,5 Χ 10) στροφών το δευτερόλεπτο, καλύπτοντας σε κάθε στροφή μία απόσταση 4,24
Χ 10, εκ. Για να αντιληφθούμε τι σημαίνει αυτό , ας υποθέσουμε ότι μεγεθύνουμε τον πυρήνα ώσπου να γίνει 2 εκ., στο μέγεθος ενός φουντουκιού και ότι τον τοποθετούμε στο κέντρο της Αθήνας. Το ηλεκτρόνιο του θα ήταν τότε σε απόσταση ακτίνας από τον πυρήνα 107.5 χλμ και θα έπρεπε να καλύψει 775 χλμ, για να ολοκληρώσει την στροφή γύρω του. Το ηλεκτρόνιο κινείται με πολύ μεγάλη ταχύτητα στην τροχιά του, η οποία όμως δεν είναι σταθερή. Άρα ουσιαστικά το μεγαλύτερο μέρος του ατόμου άρα και της ύλης είναι κενό…Το μόνο που υπάρχει είναι σωματίδια σε υπερταχεία κίνηση τα οποία σχηματίζουν τις υλικές μορφές και μας δίνουν την αίσθηση μιας τρισδιάστατης και υλικής πραγματικότητας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΥΑΚΙΝΘΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2002, 23:11:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΑΚΙΝΘΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους
Εγώ θα έρθω να συμφωνήσω και με τις δύο απόψεις που διατυπώθηκαν περί της έννοιας της πραγματικότητας.Και με την πολύ ωραία διατύπωση του Πλωτίνου,που και με ταη βοήθεια των λεγομένων του Δημόκριτου κατάδειξε των διαχωρισμό μεταξύ μικρόκοσμου και μακρόκοσμου,όπως και όντως υφίσταται.
Συμφωνώ όμως και με την διατύπωση του Oculatis περί της ευματάβλητης αισθητής πραγματικότητας,κι αυτό διότι το μόνο που έχω να κάνω είναι να κοιταχτώ στον καθρέπτη.Αντιλαμβάνομαι ότι πριν από δέκα χρόνια εγώ πάλι ήμουν μπροστά στον καθρέπτη,αλλά δεν είναι το ίδιο ακριβώς το είδωλο που αντικρύζω,όμως γνωρίζω ότι η σύνθεση μου ακόμα αποτελείται από μόρια και άτομα...
Μπορούμε να κάνουμε διαχωρισμό ανάμεσα σε αυτές τις δύο εκφράσεις της πραγματικότητας?Να δώσουμε ίσως κάποιο άλλο όνομα σε μια από τις δύο?Δεν είναι φαντασία μου ότι είμαι διαφορετικός τώρα απ'ότι πριν δέκα χρόνια,αλλά γνωρίζω ότι αποτελούμαι από μικροσώματα κι ας μην το βλέπω όπως βλέπω τον ήλιο!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2002, 10:49:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILOI MOU KALHMERA SAS

THA EITHELA NA SAS RWTHSW OLOUS SAS KATI.

GIA PIA PRAGMATIKOTHTA SYZHTAME?????
GIA AYTA POU BLEPOUME ????
GIA AYTA POU EXOUME THN DYNATOTHTA NA BLEPOUME ????
GIA ORATA ???
GIA AORATA ???

EYXARISTW.


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Keisatsu
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2002, 10:33:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Keisatsu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υγεία, Χαρά και Γνώση σε όλους.

Η καλύτερη μου:
Να βρίσκω απλούς και περιεκτικούς ορισμούς.
Για να δούμε:

Πραγματικότητα είναι για τον καθένα μας
η εικόνα, το είδωλο των αληθινών γεγονότων που συνθέτουμε
λαμβάνοντας στοιχεία από τις πέντε αισθήσεις
και επεξεργάζοντας τα με την σκέψη
(συνειδητή και ασυνείδητη).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2002, 14:39:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστή η τοποθέτηση του Μακεδόνα Keisatsu. Θα ήθελα να την επεκτείνω όμως λίγο και να αναφέρω πως αυτές οι 5 αισθήσεις λειτουργούν καμιά φορά με περίεργο τρόπο (θυμάστε τις εσωτερικές φωνές;) και εκτός απ' αυτό, τα ερεθίσματα που επεξεργάζονται είναι διαρκώς μεταβαλλόμενα, τόσο σαν ένταση, όσο και σαν μορφή.

Sub rosaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaongr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2002, 23:52:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaongr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος aenaongr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί νομίζω ότι μιλάμε με περιγραφέςτης πραγματικότητας.

Ίσως η παρακάτω ιστοριούλα να μας διδάξει τη σχετικότητα της πραγματικότητας, (αναφέρεται νομίζω σε ένα μαθητή του βουδισμού αλλά δεν έχει σημασία).

"Πρίν ξεκινήσω τον εσωτερικό δρόμο, ο ουρανός ήταν ουρανός και το βουνό βουνό. Όταν ξεκίνησα, ο ουρανός έπαψε να είναι ουρανός και το βουνό δεν ήταν πια βουνό, αφού γνώρισα τη φώτιση ο ουρανός ξανάγινε ουρανός και το βουνό έγινε και πάλι βουνό"

Για παράδειγμα, πριν διαβάσετε την τοποθέτησή μου, αυτή δεν υπήρχε για σας, όμως τώρα που την έχετε διαβάσει αποτελεί μια πραγματικότητα για σας. Έτσι απλά, δεν υπάρχει λόγος να περιπλέκουμε τις έννοιες γιατί είναι εύκολο να πέφτουμε στο σκεπτικισμό.

Αθανάτων το ζειν. Bίος θνητών, σπουδή θανάτου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2002, 09:09:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILOI MOU KALHMERA.

THA EITHELA NA RWTHSW TON FILO Keisatsu EAN EXOUME 5 AISTHSEIS.
MIPWS EXOUME PARAPANW?
GIATI THELEIS FILE MOU NA PERIORISEIS THN PRAGMATIKOTHTA STIS 5 AISTHSEIS????

FILE aenaongr NOMIZW PWS PREPEI NA MHN OMILOUME MONO GIA TA ORATA ALLA KAI TA AORATA.

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Keisatsu
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2002, 10:31:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Keisatsu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωστε δεν είναι περιεκτικός ο ορισμός μου ε;


Καλά δεν πειράζει.

Φίλε Oculatis Abis, οι εσωτερικές φωνές
είναι τμήμα της ασυνείδητης σκέψης.

Φίλε Avatargr, είμαι ανοιχτός σε προτάσεις
για νέες μη συμβατικές αισθήσεις.
Δώσε μου στοιχεία: Ποιό το όργανο της αίσθησης,
τι αισθάνεται κτλ.

Θέλω επίσης να αναφέρω πως οι γνωστές
5 αισθήσεις είναι ουσιαστικά 4 (!)
(Η όσφρηση και η γεύση ανιχνεύουν δείγματα ουσιών,
η πρώτη σε αέρια, και η δεύτερη σε υγρά και στερεά)
και πως είναι αρκετά περιορισμένες σε εύρος ζώνης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2002, 12:14:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
GEIA SAS KAI PALI.

FILE Keisatsu GEIA SOU.
FILE MOU PERIMENEIS STOIXEIA ME DIAGRAMMATA ME FOTO???
SIGOURA KAI TO XEREIS KAI TO XERW PWS DEN BORW NA SOU DOSW.

TI APODIXEI NA SOU DWSW EAN SKEYTESAI KAPION KAI TON DEIS ???
TI APODIXEI BORW NA SOU DOSW NA NIOTHEIS PWS KATI DEN PAEI KALA KAI NA SOU TYXH KATI KAKO ?
TI APODIXEI NA SOU DOSW EAN DEIS KAPION KAI DEN SOU ARESEI KAI DEN TON PAS OPWS LEME XORIS NA TON EXEIS DEI POTE SOU ?????

DEN BORW KAI TO XEREIS POLY KALA NA SOU DOSW APODIXEIS.

TI APODIXEI GIA THN EISTHISI AYTHN THELEIS ?????
METRAME MEGETHOS AGAPHS ??? METRAME MEGETHOS MISOUS ;
MEGETHOS OURANOU ???

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaongr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2002, 19:24:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaongr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος aenaongr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

FILE aenaongr NOMIZW PWS PREPEI NA MHN OMILOUME MONO GIA TA ORATA ALLA KAI TA AORATA.


Αγαπητέ, επέτρεψέ μου να απαντήσω με τα δικά σου λόγια:
"FILE MOU PERIMENEIS STOIXEIA ME DIAGRAMMATA ME FOTO???
SIGOURA KAI TO XEREIS KAI TO XERW PWS DEN BORW NA SOU DOSW."

Όσο μαθαίνουμε η "πραγματικότητά" μας διευρύνεται, μιλάμε όλοι ελεύθερα σύμφωνα με την κατανόησή μας, με την ιδιοσυγκρασία μας και από το επίπεδο αντίληψης που έχει ο καθένας.

Δέν μιλάω για αόρατα και άπιαστα πράγματα παρά μόνο για όσα γνωρίζω και καταλαβαίνω, και μερικές φορές αυτά που γνωρίζω είναι "αόρατα" για άλλους απλώς και μόνο επειδή δεν τα παρατήρησαν, και αντιστρόφως.

(παρένθεση)
Οι 5 αισθήσεις (Όραση-Ακοή-Αφή-Όσφρηση-Γεύση) είναι τρομερές στη δύναμη, την ευκρίνεια, τη συνεργασία και το σχεδιασμό τους για να υπάρχουμε στο φυσικό πεδίο. Ας μιλήσουμε μόνο για την όραση που είναι η πιό "ενεργοβόρα" αίσθησή μας. Ο ανθρώπινος αμφιβληστροειδής χιτώνας του ματιού έχει επιφάνεια ενός τετραγωνικού εκατοστού και πάχος μισού χιλιοστού. Διαθέτει γύρω στα 100 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ νευρώνες, 5 διαφορετικών ειδών. Σ' αυτή τη λεπτή, διάφανη επιφάνεια νευρικού ιστού ο φακός του ματιού προβάλλει την εικόνα του κόσμου. Συνδέεται μέσω του οπτικού νεύρου με περιοχές βαθιά στον εγκέφαλο. Συνολικά ο αμφιβληστροειδής συμπεριφέρεται σαν να επεξεργάζεται δέκα εικόνες με 1 εκατομμύριο σημεία η καθεμία το δευτερόλεπτο. Τώρα, το τι αντιλαμβάνεται και πως ερμηνεύει ο εγκέφαλος τα ερεθίσματα είναι μια άλλη ιστορία.

Λοιπόν, οι ψυχοτρόπες ουσίες που κάνουν ορισμένους να βλέπουν πράγματα που "δεν υπάρχουν", "αόρατα" επιδρούν στον εγκέφαλο και όχι στον αμφιβληστροειδή του ματιού. Αυτοί σπάνε, απερίσκεπτα, τη φυσική προστασία που έχουμε και πολλοί καταλήγουν στη σχιζοφρένεια.
Ο ρόλος του φυσικού πεδίου, όπως αναφέρομαι στον κόσμο μας, είναι να έχει τη δυνατότητα, ΟΠΟΙΟΣ ΕΠΙΘΥΜΕΙ ΚΑΙ ΕΑΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΙΩΞΕΙ ΣΤΑΘΕΡΑ, να αναπτύξει, συνήθως με μακροχρόνιο αγώνα, άλλες αισθήσεις και ικανότητες, ΤΕΛΕΙΩΣ ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ όπως ακριβώς αυτές που χρησιμοποιούμε εδώ.

Όπως έχω τοποθετηθεί και σε άλλη συζήτηση, όλες αυτές οι ικανότητες δεν είναι ο ΣΚΟΠΟΣ, αλλά το ΥΠΟΠΡΟΪΟΝ, αν μπορούσαμε να το πούμε έτσι της προσπάθειας της εσωτερικής ανάπτυξης η οποία οδηγείται μόνον από τη βαθιά εσωτερική φωνή της συνείδησης του καθενός που δε σφάλλει ποτέ.
(τέλος παρένθεσης)

Όσα μπήκαν εντός παρενθέσεων οδηγούν εκτός του θέματός μας γι'αυτό και τα ξεχώρισα.

Αθανάτων το ζειν. Bίος θνητών, σπουδή θανάτου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2002, 12:46:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KALHMERA FILOI MOU.

FILE aenaongr POLY KATATOPISTIKH H APANDHSH SOU ALLA MILAS GIA YLH.

EGW DEN MILHSA GIA YLH MILHSA AYTO POU BOREI NA DOUN TA MATIA THS PSYXH SOU.
AYTO POU BOREIN NA DEI H SKEPSH SOU.

EAN NOMIZEIS PWS OLA AYTA BOREIS NA TA DEIS ME TOUS NEYRONES ISWS NA EXEIS KAI DIKIO.
ALLA TA DIKA MOU PISTEYW EINAI PWS DEN BOREIS NA TA DEIS.

EYXARISTW


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaongr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2002, 23:41:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaongr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος aenaongr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...
FILE aenaongr POLY KATATOPISTIKH H APANDHSH SOU ALLA MILAS GIA YLH.

Τί είναι πραγματικά η ύλη; δεν είναι παρά συμπυκνωμένη ενέργεια, δεν υπάρχει διαχωρισμός. Ασφαλώς και δεν έχω ιδέα για το τι μπορώ να αντιληφθώ με τους νευρώνες μου, αλλά ας μην υποτιμάμε την ύλη και τον κόσμο μας. Το κλειδί νομίζω για το τι αντιλαμβανόμαστε από την πραγματικότητα δεν βρίσκεται στους νευρώνες αλλά στο νου και στον τρόπο που επεξεργάζεται όλα τα ερεθίσματα. Δεν θυμάμαι πολύ καλά αυτή τη στιγμή (έχουν γίνει σχετικά πειράματα από μυστικές υπηρεσίες για να "σπάσουν" ανακρινόμενους πολύ γρήγορα), όμως αν στερήσεις από τον εγκέφαλο κάθε ερέθισμα πολύ σύντομα φθάνεις σε βασανιστική τρέλα και στο θάνατο.

Ας πούμε ότι κάποιος ζει και αναπνέει στο νερό σε 10.000 μέτρα βάθος και βρίσκεται υπό πίεση 1000 ατμοσφαιρών, το να βρεθεί στην επιφάνεια κάτω από τον απαλό αέρα είναι σχεδόν "πνευματική" εμπειρία, ένας άλλος κόσμος, όμως πρέπει πρώτα να αναπτύξει πνεύμονες. Αν σε βγάλει κάποιος από το νερό και δεν έχεις πνεύμονες, ξέρουμε όλοι τι θα συμβεί. Ο σπόρος είναι το δένδρο. Το υπερφυσικό είναι φυσικό, χωρίς να υποστηρίζω με αυτό ότι μπορεί να διερευνηθεί σε όλη του την έκταση με τη λογική. Ζούμε σε ένα κόσμο θαυμάτων και είμαστε και οι ίδιοι ένα θαύμα, γι' αυτό το μικρό παράδειγμα με το ανθρώπινο μάτι, η λογική μας είναι ένα απλό εργαλείο ταξινόμησης του χάους γύρω μας, ας δοκιμάσει κάποιος να εκλογικεύσει τη λειτουργία του εγκεφάλου με τα 5 δισεκατομμύρια νευρικά κέντρα που συνεργάζονται άψογα σαν ένα. Για να γνωρίσει κανείς την πραγματικότητα πιστεύω ότι πρέπει να ξέρει να χρησιμοποιήσει τη λογική, αλλά να ξέρει και να την εγκαταλείψει. Πίσω από την ανθρώπινη λογική υπάρχει η επίγνωση που είναι και αυτή που την χρησιμοποιεί, αλλά δεν πρέπει να υποδουλώνεται σε αυτήν. Είναι η αυτοσυνείδηση που πρέπει να αφυπνισθεί.
Αυτό που είναι πραγματικό μυστήριο στη ζωή είναι η ίδια η ζωή.

με εκτίμηση,
Αεναονέλ


Αθανάτων το ζειν. Bίος θνητών, σπουδή θανάτου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2002, 20:18:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KALHSPERA FILOI MOU.

File aenaongr grafeis se kapio shmeio

quote:
Για να γνωρίσει κανείς την πραγματικότητα πιστεύω ότι πρέπει να ξέρει να χρησιμοποιήσει τη λογική, αλλά να ξέρει και να την εγκαταλείψει.

Ti enoeis otan les na egatalipsei thn logokh ????
Isws enoeis otan kati diafanei pou einai pera apo thn gnwsth pragmatikothta ????

File mou tha eithela se parakalw mia apandhsh

eyxaristw

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaongr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2002, 00:32:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaongr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος aenaongr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ti enoeis otan les na egatalipsei thn logokh ????
Isws enoeis otan kati diafanei pou einai pera apo thn gnwsth pragmatikothta ????

Σωστή ερώτηση, και σωστή υπόθεση, μιλάμε για όταν φθάνουμε και πάμε να ξεπεράσουμε τα μέχρι τότε όριά μας. Υπάρχουν νόμοι και πράγματα που αγνοούμε και αν μένουμε δεμένοι με την παλιά λογική αντίληψη του κόσμου δε θα γνωρίσουμε ποτέ (κάτι που δεν είναι απαραίτητα κακό). Δεν χρειάζεται να επικαλεσθούμε τη μεταφυσική για να δούμε ένα παράδειγμα. Η "λογική" απεδείκνυε ότι συσκευές βαρύτερες του αέρα δεν μπορούν να πετάξουν, οι αδελφοί Ράϊτ συνέχιζαν όμως να προσπαθούν γιατί μέσα στην καρδιά τους "γνώριζαν" ότι αυτό ήταν λάθος ακόμα και αν δεν μπορούσαν να το αποδείξουν στα χαρτιά.

Όσο αφορά τη μεταφυσική (θρησκείες, ψυχή, πνεύμα), όλη η εκπαίδευσή μας, είναι προσανατολισμένη στην "ανάλυση" του κόσμου και της γνώσης και στην μεθοδική "ταξινόμησή" του σε συστήματα ιδεών. Τα συστήματα αυτά παρόλο που εκφράζουν κοινές αλήθειες συγκρούονται συνεχώς μεταξύ τους και είναι ασύμβατα, όμως, οι αλήθειες οι οποίες τα δημιούργησαν ήταν και παραμένουν σε αρμονία.

Όταν έλθει η στιγμή να εφαρμόσεις οτιδήποτε έχεις κατανοήσει με τη λογική, να φθάσεις στην πηγή της γνώσης, από οποιαδήποτε σχολή και να προέρχεται, θα έλθει κάποια στιγμή, όταν φθάσεις στο υψηλότερο επίπεδο κατανόησης, όπου θα πρέπει να την εγκαταλείψεις για να πας βαθύτερα. Να αφήσεις να έχει η καρδιά τον πρώτο λόγο, να αφήσεις τα πράγματα να "είναι", να μην τα κρίνεις νοητικά, να μην εκλογικεύεις, ακόμα και αν δεν καταλαβαίνεις να δρας σαν να τα καταλάβαινες όλα. Αυτό είναι δεκτικότητα. Για μένα προσωπικά αυτό έχει αποδειχθεί ένα από τα μεγαλύτερα εμπόδια. Για άλλους είναι πιο εύκολο (κυρίως για τις γυναίκες), απεχθάνονται την εκλογίκευση και προσεγγίζουν τα πράγματα με πιο άμεσο τρόπο.

Αθανάτων το ζειν. Bίος θνητών, σπουδή θανάτου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Black Rose
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
73 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2002, 22:02:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Black Rose  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνηθιζουμε να αποκαλουμε "πραγματικότητα" ότι συνδέεται με την ύλη - την λογικη λειτουργια του εγκεφαλου μας. Οτι μπορουμε να εντοπισουμε με τις αισθήσεις μας.

Δυστυχώς μετά υπάρχει ένα μεγάλο άλμα που μας οδηγει στο πνευματικό,σε αυτο που αντιλαμβανόμαστε αλλα οι αισθησεις μας δεν μπορουν να προσδιορίσουν.

Ετσι αυτος ο απλοϊκός διαχωρισμός των δυο : υλη - πνευμα , υλικό - πνευματικο δεν μπορει να μας δώσει πιστικες απαντησεις γιατι απλουστατα λειπει το ενδιαμεσο στάδιο : το μοροντιανό.

Στο Σύμπαν υπάρχουν : η ύλη, η μορόντια και το πνευμα. Δυστυχως εμεις οι θνητοί δεν εχουμε γνωση για τη μοροντια και δεν θα αποκτήσουμε ποτε σε αυτη τη ζωη γιατι μορόντια ειναι εκεινο το "υλικό" που θα δομίσει το νεο μας σωμα μετα τον υλικο θανατο. Στους μοροντιανους κοσμους η φιλοσοφια αλλαζει και θα παρουμε πολλες απαντησεις σε αυτα που τωρα θεωρουμε "μη πραγματικα"...

Δια μεσω των αποκαλύψεων των Μεγαλων Δασκαλων που κατα καιρους προσφερονται στον πλανητη μας μπορουμε να παρουμε μια ιδεα για την μοροντιανη καασταση και σοφια.. Περισσοτερα http://clubs.pathfinder.gr/UrantiaBook_GreekReaders/48025

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaongr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2002, 23:16:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaongr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος aenaongr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ετσι αυτος ο απλοϊκός διαχωρισμός των δυο : υλη - πνευμα , υλικό - πνευματικο δεν μπορει να μας δώσει πειστικες απαντησεις γιατι απλουστατα λειπει το ενδιαμεσο στάδιο : το μοροντιανό.

Αγαπητή Black Rose, δεν λείπει μόνο το ενδιάμεσο στάδιο, λείπουν όλα, δεν υπάρχει κανείς που να γνωρίζει τι είναι ύλη. Ο ίδιος ο Max Plank ομολόγησε πως ύλη στην πραγματικότητα δεν υπάρχει.

Οι έννοιες μας είναι απαραίτητες για να λειτουργούμε, να νιώθουμε "κάπου" ασφαλείς, να ορίζουμε το περιβάλλον μας και να σχεδιάζουμε τα επόμενα βήματά μας, δε σημαίνει ότι έχουμε και γνώση για το τι οι λέξεις περιγράφουν. Είναι όπως το τσόφλι που προστατεύει το αυγό μέχρι να εκκολαφθεί και αφού εκπληρώσει το σκοπό του απορρίπτεται.


Αθανάτων το ζειν. Bίος θνητών, σπουδή θανάτου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2002, 14:49:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

Πολλή όμορφη η συζήτησή σας και θα ήθελα να καταθέσω και εγώ κάποια θέση.

Πρώτα-πρώτα είμαστε όλοι λίγο "χαριτωμένοι", με την καλή έννοια καθώς προσπαθούμε να Σχηματοποιήσουμε και να Ορίσουμε αυτό που δεν γνωρίζουμε.

Απλοποιημένα, αν δεχτούμε ότι τελικά για την Δημιουργία ύπάρχει μια Άπόλυτη Γνώση της Πραγματικότητας, τότε την ταυτίζουμε με την Απόλυτη Αλήθεια και το Θεό (σχεδόν).

Σημαντικό είναι αυτό που ανάπτυξε ο Ανέναονέλ, πως δίχως να γνωρίζουμε τον Εαυτό μας δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τίποτα!

Ίσως το ερώτημά μας να είναι και η ίδια η Πορεία μας προς την Τελειότητα και καλά κάνουμε και το ερευνούμε!!!

Με Σεβασμό και Αγάπη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2002, 09:59:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KALHMERA SE OLOUS SAS

FILE FWTH EXEIS DIKIO KAI OLOI OI FILOSOFOI MAS AYTO POU ELEGAN PANDA
NA GNWRIZOUME TON EAYTON MAS PRWTA EITAN APO TIS BASIKES TOUS DIDASKALIES.
NA KANOUME MIA EXEREYNISH STA VATHH THS PSYXHS MAS.
ALLA AYTO DEN EBODISE POTE TO ANTHROPINO GENOS NA PROHORISEI BROSTA
ESTW KAI EAN YXERE LIGA POLY LIGA SIA TOS EAYTON TOU.

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Niphrentil
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2002, 17:22:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Niphrentil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ισως η πραγματικοτιτα και η ψευδαισθηση(αν καταλαβα καλα το θεμα)αντιλαμβανεται διαφορετικα απο τον καθε ανθρωπο(σε σχεση με τα συναισθηματα κλπ κλπ) και δεν μπορουμε να κρινουμε εμεις αν ειναι οντως πραγματικο...Πολλοι γνωστοι μου, π.χ., δεν πιστευουν στην υπαρξη ξωτικων, και γενικα στην υπαρξη καποιου ανωτερου. Ισως εχουν δικιο, αλλα υπαρχει και μια ομαδα ανθρωπων που πιστευει πραγματικα πολυ στην υπαρξη τους. Ποιοι εχουν δικιο? Εγω παντως δεν μπορω να το κρινω αυτο...
Πιστευω οτι το πραγματικο εξαρτατε απο το καθε ατομο. Αν κανει ο καθενας μια λιστα με αυτα που θεωρει πραγματικα και αυτα που θεωρει ανυπαρκτα, σιγουρα θα υπαρξουν πολλες διαφωνιες!

Υ.Γ. Συγγνωμη αν επαναλαμβανω αποψεις...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2002, 09:59:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILOI MOU KALHMERA SAS.

FILOI MOU MIPWS H DYNATOTHTA TOU NA ADILIFTHOUME THN PRAGMATIKOTHTA
EINAI KATI POU EXEI NA KANEI ME THN DYNATOTHTES KATHE ANTHROPOU
XEHORISTA ?????????

NA NIOSEI / NA AISTHANTHEI /NA DEI THN PRAGMATIKOTHTA ORATH H AORATH..

KATHE ENAS ANTHROPOS EINAI KAI MIA ONDOTHTA XEHORISTEI... ME DIAFORETIKES DYNATOTHTES ...
AS MHN TO XEHNAME AYTO.

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2002, 10:36:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

- ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ Πραγματικότητα
- ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ Πραγματικότητα

Η Πραγματικότητα όμως είναι μια πραγματικότητα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy