ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Εκπομπές Λιακόπουλου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Jimmerlus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
269 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2004, 23:09:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jimmerlus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι το ερώτημα μου είναι τι πιστεύετε για την εκπομπή του κυρίου Λιακόπουλου και ποιά η άποψη σας για τα βιβλία του.


Υ.Γ. Αν αυτό το θέμα υπάγεται στην κατηγορία του αχλαδότυρου παρακαλώ να μεταφερθεί εκεί.

Cthulhu noster qui es in maribus, sancificetur nomen truun, adveniat regnum tuum, fiat voluntas tua sicut in R'lyeh et in Y'ha-nthlei

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2004, 23:38:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Jimmertus!

Εγω πιστεύω πως ο Λιακόπουλος και ο Βελόπουλος είναι καλοί πατριώτες ,καλοί παρουσιαστές, καλόι ρήτορες μα πάνω απ΄όλα είναι
εξαιρετικοί επαγγελματίες πωλητές βιβλίων.

Παρακολουθώ τις εκπομπές τους και μπορώ να πω πως κάποιες φορές λένε αρκέτα σωστα πράγματα. Τις περισσότερες φορές όμως αυτά που ακούς είναι αηδίες για να πουλήσουν βιβλία. Είναι πάντως προς τμήν τους που λένε συνεχώς: << Μην πιστεύετε κανέναν, ούτε εμένα. Ερευνήστε, διασταυρώστε...!>>. Λοιπόν αυτό κάνω.


EΛΛΑΣ = ΕΛ-ΛΑΣ = ΓΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bokken
Μέλος 1ης Βαθμίδας


116 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2004, 01:31:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bokken  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δείτε και εδώ:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=4867

>>Εγω πιστεύω πως ο Λιακόπουλος και ο Βελόπουλος είναι καλοί πατριώτες ,καλοί παρουσιαστές, καλόι ρήτορες<<

Θα διαφωνήσω.Δεν μπορεί να είναι καλοί πατριώτες από την στιγμή που:
α)Λένε ψέμμματα
β)Παραμυθιάζουν τον λαό
γ)Λένε πως αγωνίζονται για την Ελλάδα όμως στην πράξη μεταξύ τους τρώγονται σαν τα κοκκόρια και κοιτάνε να γεμίσουν την τσέπη τους
δ)Δεν είναι ειλικρινείς (πχ ο Βελόπουλος παλιά περιγελούσε την ομάδα Ε,ενώ αργότερα άρχισε τάχα να την ερευνάει,μετά βρήκε τάχα αποδείξεις ενώ τώρα προωθεί και σχετικά βιβλία.
ΜΠΟΥΡΔΕΣ.-
Όσοι ξέρουν τι παίζει στον χώρο γνωρίζουν ότι ανέκαθεν αυτός και ο Κεραμυδάς είναι κολλητάρια και απλώς προσπαθούν να ψαρέψουν όσους πιο πολλούς γίνεται.

Τώρα αν είναι καλοί παρουσιαστές...χμμ έχουμε και λέμε:

Βελόπουλος:Λίγο πάνω από τον πάτο.Δεν μπορείς να τον ακούσεις για πάνω από 10 λεπτά συνεχόμενα και πάνω από 20 λεπτά την ημέρα.
Ατάκες:"Γι'αυτό πάρτε ΤΩΡΑ τηλέφωνο..."
"Υπάρχει αυτή η καταπληκτική σειρά βιβλίων..."
"Μην πιστεύετε ΟΥΤΕ εμένα.Είμαι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ που το λέω αυτό"
"Δεν μπορώ να καταλάβω πως κανείς λέει ότι είναι Έλληνας όταν
είναι πάνω από 100 κιλά..."

Λιακόπουλος:Περνάει την βάση μόνο και μόνο επειδή κάνει χειρονομίες.
Τώρα αν αυτό κάνει έναν καλό παρουσιαστή...Οι αντίστοιχοι χρόνοι είναι
12 και 21 λεπτά.
Ατάκες:"Δυνατά και Ελληνικά!"
"Προλάβετε να πάρετε το πακέτο γιατί πρόκειται να εξαντληθεί"
"Η σκοτεινή πλευρά του Σιωνισμού..."
"Λοιπόν...Τι σας έχω σήμερα!Και τι δεν σας έχω σήμερα!"

Κεραμυδάς:Δεν βαθμολογείται γιατί δεν είναι συμβατός με το σύστημα εξέτασης.Αντίστοιχοι χρόνοι δεν υπάρχουν.Απλά δυνάμωσε την φωνή,πάρε κάτι να μασουλάς και μολίς γλίτωσες τα λεφτά από την κωμωδία που θα νοίκιαζες από το βίντεοκλαμπ :)
Ατάκες:Απλά ανεπανάληπτες...Οπότε είναι μάταιο να γράψω κάτι.

Καλοί ρήτορες ΔΕΝ είναι,καλοί φαρφαράδες όμως ναι.
Βασικά είναι πρήχτορες.

(Φίλε Loco δεν προσπαθώ να σουν την "μπω" απλά θέλω να τονίσω ότι δεν μπορεί κανείς να παραβλέψει την κραυγαλέα συμπεριφορά τους μόνο και μόνο για τον πατριωτισμό που ΙΔΙΟΙ ισχυρίζονται πως διαθέτουν.)

Τέλος,τα βιβλία τους είναι Φ-Ο-Λ-Α!!!
Γεμάτα κλισέ εκφράσεις και χαρακτηρισμούς.SNR = 0 το πολύ-πολύ!
Όταν πάλι λένε κάτι ουσιαστικό δεν παρουσιάζουν επιχειρήματα!
Τα μόνο που συγκρίνεται με τα λογικά κενά είναι τα κενά στις σελίδες για να βγαίνουν ογκώδη τα βιβλία τους και μετά να καυχώνται σαν παγώνια.

Αν έχετε κάρτα τηλεόρασης,πάρτε ως screenshots τις σελίδες που δείχνουν μπροστά στον φακό και μετά διαβάστε τις.Τότε θα καταλάβετε πόσο νοήμονες σας θεωρούν οι εν λόγω κύριοι...Δηλαδή και σαν έμποροι είναι σκράπες!Ούτε τους πελάτες τους σέβονται!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jimmerlus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
269 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2004, 15:21:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jimmerlus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Loco λέγομαι Jimmerlus όχι Jimmertus!!!

Για σε παρακαλώ! (Δεν πιστεύω να παρεξηγήθηκες!)

Φίλοι μου είμαι περίεργος να ακούσω κριτική για ένα από τα βιβλία του Λιακόπουλου.

Καλά, αυτός ο Άγγελος Σακέτος (συγγραφέας σχεδόν όλων των βιβλίων στην εκπομπή του Λιακόπουλου) ξέρει για Αρχαία Ελλάδα τα πάντα, νέα Ελλάδα τα πάντα, Θρησκεία τα πάνταν, Μυστικές Συνωμοσίες τα πάντα.....τι να πω πια!

Cthulhu noster qui es in maribus, sancificetur nomen truun, adveniat regnum tuum, fiat voluntas tua sicut in R'lyeh et in Y'ha-nthleiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2004, 17:12:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Λιακόπουλος:Περνάει την βάση μόνο και μόνο επειδή κάνει χειρονομίες.
Τώρα αν αυτό κάνει έναν καλό παρουσιαστή...Οι αντίστοιχοι χρόνοι είναι
12 και 21 λεπτά.
Ατάκες:"Δυνατά και Ελληνικά!"
"Προλάβετε να πάρετε το πακέτο γιατί πρόκειται να εξαντληθεί"
"Η σκοτεινή πλευρά του Σιωνισμού..."
"Λοιπόν...Τι σας έχω σήμερα!Και τι δεν σας έχω σήμερα!"



"Αυτό το βιβλίο έχει εξαντληθεί, ξέρω ότι γίνεται σφαγή για να το
αποκτήσετε, αλλά έχει εξαντληθεί και πολύ δύσκολα θα βγάλουμε
άλλη παρτίδα για τον επόμενο χρόνο[*]... ΙΣΩΣ βρούμε μερικά αντίτυπα
ξεχασμένα, αλλά όποιος προλάβει πρόλαβε... Ναι, ίσως έχουμε 100
αντίτυπα, 2310521010"

[*] Παρεμπιπτόντως όλοι οι ελληνικοί εκδοτικοί οίκοι (και ειδικά
αυτοί που πουλάνε paperbacks) στέλνουν τα βιβλία για εκτύπωση
στη Σιγκαπούρη ή το Χονγκ Κονγκ, όπου το κόστος είναι μερικές
δεκάδες λίρες η χιλιάδα. ΑΥΤΟ είναι παγκοσμιοποίηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2004, 17:27:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλοι μου είμαι περίεργος να ακούσω κριτική για ένα από τα βιβλία του Λιακόπουλου.

Τα Πρωτόκολλα των Σοφών της Σιών.

Το βιβλίο παραθέτει το πρωτότυπο (στο περιθώριο) και σχόλια στο
κυρίως κείμενο. Ο συγγραφέας δεν έχει ερευνήσει καθόλου το βαθμό
στον οποίο ολόκληρα κομμάτια του κειμένου είναι copy&paste από
ένα αντισημιτικό ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ του 1860 στο οποίο ο συγγραφέας υποτίθεται
βρίσκεται σε ένα νεκροταφείο τη νύχτα και ξαφνικά σκάνε 12 γέροι
Εβραίοι και αρχίζουν να συζητάνε για τη συνωμοσία τους (θα σας
φέρω αργότερα λεπτομέρειες). Επίσης ο συγγραφέας αρνείται να μπει
στη συζήτηση για το αν τα Πρωτόκολλα είναι πλαστά ή όχι. Θεωρεί
ότι ο μόνος τρόπος να διαπιστώσουμε αν είναι πλαστά είναι να τα
αντιπαραβάλλουμε με την πραγματικότητα και να δούμε αν όντως
εφαρμόζονται. Φυσικά τα Πρωτόκολλα είναι αρκετά αληθοφανή και
ως δημιούργημα της τσαρικής Οχράνα ΠΡΑΓΜΑΤΙ πολλά από αυτά που
γράφουν μέσα ως μέρος του σχεδίου των Εβραίων είναι οι εξελίξεις
του 1890-1910 που ήταν άκρως ανεπιθύμητες για τον Τσάρο, όπως
δημοκρατία, ισότητα ανδρών και γυναικών, ελευθερία έκφρασης κλπ.
Ο συγγραφέας δεν ασχολείται καθόλου με αυτήν την εποχή, αλλά
κυρίως με την Παγκοσμιοποίηση την οποία θεωρεί μέρος της όλης
συνωμοσίας.

Πέρα από μια (αρκετά αμφισβητούμενη) λίστα ηθοποιών Εβραϊκής
καταγωγής -η οποία είναι κάκκιστα μεταφρασμένη και αντιγραμμένη
από αμερικανικά αντισημιτικά site-, δεν παρουσιάζεται ΠΟΥΘΕΝΑ η
ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ απόδειξη ότι για όλα τα κακά και τρισάθλια κατά το
συγγραφέα ευθύνονται Εβραίοι, ή έστω ότι ευθύνεται *κάποιος* και
δεν είναι μηχανιστικές εξελίξεις της ίδιας της κοινωνίας μας.

Η μεγάλη έκπληξη (που σου παίρνει λίγη ώρα να τη συνειδητοποιήσεις)
είναι ότι από ένα σημείο και μετά το περιεχόμενο των Πρωτοκόλλων
στο περιθώριο δεν έχει την παραμικρή σχέση με την υποτιθέμενη
"περιγραφή της εφαρμογής του" στο κυρίως κείμενο. Ο συγγραφέας
απλά εκθέτει τα κατά τη γνώμη του κακώς κείμενα μιας τεράστιας
συνωμοσίας αλλά αυτά δε βρίσκουν την παραμικρή αντιστοιχία στις
γενικές κατευθύνσεις των πρωτοκόλλων που υποτίθεται ότι επαληθεύουν.
Ο λόγος σχολίων/κειμένου είναι πάνω από 20:1.

Ενδιαφέρουσα είναι η αφιέρωση του βιβλίου στους Ισραηλίτες που
αγωνίζονται ενάντια στη φανταστική συνωμοσία που περιγράφει
ο συγγραφέας, δηλαδή σε ΚΑΝΕΝΑΝ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kaizer
Μέλος 2ης Βαθμίδας


251 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2004, 19:04:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kaizer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ανάλυση του Λιακόπουλου για τα προτώκολλα των Σοφών της Σιών, αν και έχει κενά, είναι αρκετά ενδιαφέρουσα.

quote:

Το βιβλίο παραθέτει το πρωτότυπο (στο περιθώριο) και σχόλια στο
κυρίως κείμενο. Ο συγγραφέας δεν έχει ερευνήσει καθόλου το βαθμό
στον οποίο ολόκληρα κομμάτια του κειμένου είναι copy&paste από
ένα αντισημιτικό ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ του 1860 στο οποίο ο συγγραφέας υποτίθεται
βρίσκεται σε ένα νεκροταφείο τη νύχτα και ξαφνικά σκάνε 12 γέροι
Εβραίοι και αρχίζουν να συζητάνε για τη συνωμοσία τους (θα σας
φέρω αργότερα λεπτομέρειες). Επίσης ο συγγραφέας αρνείται να μπει
στη συζήτηση για το αν τα Πρωτόκολλα είναι πλαστά ή όχι. Θεωρεί
ότι ο μόνος τρόπος να διαπιστώσουμε αν είναι πλαστά είναι να τα
αντιπαραβάλλουμε με την πραγματικότητα και να δούμε αν όντως
εφαρμόζονται.



Ο συγγραφέας αφιερώνει ένα ολόκληρο κεφάλαιο οπου παραθέτει απόψεις και επιχειρήματα όλων των πλευρών σχετικά με το αν τα προτόκολα είναι αυθεντικά ή όχι... Μας αφήνει να κατασταλάξουμε μόνοι μας για το αν είναι γη όχι αυθεντικά. Αυτός(φυσικά) εξετάζει την εκδοχή να είναι αυθεντικά.
quote:
Θεωρεί
ότι ο μόνος τρόπος να διαπιστώσουμε αν είναι πλαστά είναι να τα
αντιπαραβάλλουμε με την πραγματικότητα και να δούμε αν όντως
εφαρμόζονται. Φυσικά τα Πρωτόκολλα είναι αρκετά αληθοφανή και
ως δημιούργημα της τσαρικής Οχράνα ΠΡΑΓΜΑΤΙ πολλά από αυτά που
γράφουν μέσα ως μέρος του σχεδίου των Εβραίων είναι οι εξελίξεις
του 1890-1910 που ήταν άκρως ανεπιθύμητες για τον Τσάρο, όπως
δημοκρατία, ισότητα ανδρών και γυναικών, ελευθερία έκφρασης κλπ.
Ο συγγραφέας δεν ασχολείται καθόλου με αυτήν την εποχή, αλλά
κυρίως με την Παγκοσμιοποίηση την οποία θεωρεί μέρος της όλης
συνωμοσίας.


όχι 1890-1910. 1890-2004! Κατα ένα περίεργο τρόπο( και αυτό ακριβώς παρατηρεί ο συγγραφέας) όλα όσα γράφονται στα προτόκολλα έχουν, μέχρι την εποχή μας, επαληθευτεί... Αυτό μπορεί να το διαπιστώσει ο οποιοσδήποτε διαβάσει τα προτώκολα, χωρίς να χρειάζεται τον Λιακόπουλο.
quote:

Πέρα από μια (αρκετά αμφισβητούμενη) λίστα ηθοποιών Εβραϊκής
καταγωγής -η οποία είναι κάκκιστα μεταφρασμένη και αντιγραμμένη
από αμερικανικά αντισημιτικά site-,



Έχω τσεκάρει τη λίστα όσον αφορά τα μεγάλα ονόματα που αναφέρονται σε αυτή και είναι ολόσωστη.
quote:
Η μεγάλη έκπληξη (που σου παίρνει λίγη ώρα να τη συνειδητοποιήσεις)
είναι ότι από ένα σημείο και μετά το περιεχόμενο των Πρωτοκόλλων
στο περιθώριο δεν έχει την παραμικρή σχέση με την υποτιθέμενη
"περιγραφή της εφαρμογής του" στο κυρίως κείμενο.

Άποψη σου.
quote:
Ο λόγος σχολίων/κειμένου είναι πάνω από 20:1.

Απόλυτα λογικό, απο τη στιγμή που κάνει ο ίδιος σχολιασμό των Προτοκόλλων.
Πέρα απο αυτά, βρίσκω το βιβλίο αρκετά ενδιαφέρον( αν και όπως προείπα οι αναλύσεις του έχουν αρκετά κενά) και το συστήνω σε όλους.
ΑΝΙΚΗΤΩΝ ΑΠΤΕΤΑΙ ΟΥΔ'ΑΙΔΗΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΩΡΙΩΝΑΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
213 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2004, 19:27:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ανθρωπος πουλάει βιβλία και ηλιθιο πατριωτισμό. Αν υπαρχουν αγοραστές κακό του κεφαλιού τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2004, 00:24:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ το Topic!

Φίλε Jimmerlus με συγχωρείς για το λάθος στο όνομα σου. Ένα μυαλό νύχτα μέρα! Και φυσικά δεν παρεξηγήθηκα.

Παιδιά τυχαίνει να παρακολουθώ τις εκπομπές του Λιακόπουλου και του Βελόπουλου εδώ και καιρό. Αναφέρω και το Βελόπουλο γιατί μια απο τα ίδια είναι. Στην αρχή είχα φανατιστεί με τα όσα έλεγαν και τους έβλεπα καθημερινά. Μετά απο κάποιο χρονικό διάστημα άρχισα να τους αμφισβητώ. Σήμερα τους απορρίπτω σχεδόν. Πώς το εξηγώ αυτό; Ίσως επειδή κατάλαβα οτι όλα γίνονται για το κέρδος απο την πώληση βιβλίων. Ίσως επειδή κατάλαβα οτι δεν είναι αυτοί οι διαφωτιστές του Ελληνισμού. Ίσως επειδή οι εκπομπές τους μου φαίνονται σαν επαναλήψεις πλέον.

Σπουδάζω στη Θεσσαλονίκη και έτυχε να μιλήσω και στους δυο απο κοντά, σε μια έκθεση βιβλίων που γίνεται καθε χρόνο στη παραλία. Μετά τον τυπικό χαιρετισμό <<Γειά σου Δημοσθένη παρακολουθώ την εκπομπή σου καθημερινά, είμαι φοιτητής ιστορίας,.....>> έπαιρνα την απάντηση << Έχω εδω φίλε μου κάτι, οτι πρέπει για σένα, Το ΠΑΚΕΤΟ απο το ΣΑΚΕΤΟ>>. Σαν να έβλεπα εκπομπή.

Κρίμα που δεν μπορώ να ανεβάσω αρχεία στo δίκτυο γιατί τη συγκεκριμένη συζήτηση την έχω σε αρχείο Video που τράβηξε ένας φίλος μου.

Τώρα για τα βιβλία δεν ξέρω. Δεν έχω αγοράσει ποτέ κανένα απο αυτά. Μπορεί να είναι αξιόλογα. Είχα κατα νου να αγοράσω τα πρωτόκολα τον σοφών αλλα τώρα μπερδεύτηκα. Ο Junk και ο Kaizer που το διάβασαν έχουν αντίθετες γνώμες (αναμενόμενο). Ένα βιβλίο που έχω αγοράσει απο βιβλιοπωλείο με σχετική θεματολογία είναι το Ομάδα Ε ολική επαναφορά το 2011. Έιναι κάποιου Γιόλβα (καμιά σχέση με το Γκιόλβα) και αφού το διάβασα διαπίστωσα πως το διαφήμιζε ο Βελόπουλος. Το βιβλίο δεν ήταν άσχημο. Μιλούσε για Δελφικά υπερόπλα, για βάσεις στην ανταρκτική, ιπτάμενους δίσκους των Ε,το περίφημο σκάφος ΕΛΕΦΘΕΡΙΑ (έτσι το έγραφε κατευθείαν να πείτε λάθος ).... τα γνωστά.

Μου άρεσαν αυτά που διάβασα για να πω την αλήθεια. Θα ήθελα να υπάρχουν. Πολύ φοβάμαι όμως πως είναι μπούρδες απο την φαντασία του Κεραμυδά όμορφα σερβιρισμένες για να μας χαϊδεύουν τα οττά.
Αν διαβάσετε αντίστοιχα γερμανικά βιβλία τα ίδια λένε. Πως ο Χίτλερ δραπέτευσε στην Αργεντινή. Πως το τρίτο ράιχ επιβίωσε στην ανταρκτική, πως υπάρχουν εκατομμύρια γερμανοί που ζούν εκέι σε μυστικές βάσεις και πως θα επιτεθούν με ιπτάμενους δίσκους. Μάλιστα είναι προγενέστερα των αντίστοιχων ελληνικών βιβλιών. Υποψιάζομαι πως τα πήρε ο Κεραμυδάς και τα προσάρμοσε.

Θα χαρώ να ακούσω τις απόψεις σας. Όποιος θέλει μπορώ να του μεταφράσω γερμανικά κείμενα που τυχόν βρεί σχετικά με το θέμα. Είναι η δεύτερη μου μητρική γλώσσα (zweite Muttersprache)!

Να περνάτε καλά!

EΛΛΑΣ = ΕΛ-ΛΑΣ = ΓΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pouli
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2004, 00:40:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pouli  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!!!!
ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΣΙΩΝΙΣΜΟΥ!
ΝΑΙ ΚΑΛΑ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΟΥ ΣΙΩΝΙΣΜΟΥ,ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ!!!!!
ΜΑΣ ΠΑΣΕΡΝΟΥΝ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΤΙΣ ΧΑΖΟΜΑΡΕΣ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΑ ΔΗΔΕΝ ΑΠΟΚΛΗΣΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ!
ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΦΗΝΟΥΣ Ή ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΠΑΡΑΞΕΩ ΚΤΛ.
ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΠΟΛΥΛΟΓΩ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΤΑ ΞΕΡΕΤΕ,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ,ΠΩΣ ΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟΤΕ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΚΑΝΑΛΙ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΤΩΡΑ(ΤΗΛΕΑΣΤΥ) ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟΙ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΠΕΡΙ ΕΒΡΑΙΩΝ ΚΤΛ. ΤΑ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΙΝΗΣΟΥΝ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΜΕ ΤΑ ΓΛΥΚΟΛΟΓΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΙΣΤΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ!
ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΝΕ ΠΩΣ ΑΝΤΙΔΡΑ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.
ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΗΤΑΝ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΚΑΙ ΘΕΛΑΝΕ ΝΑ ΑΦΥΠΝΙΣΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΘΑ ΕΚΑΝΑΝ ΜΙΑ ΕΚΠΟΜΠΗ ΜΕ ΤΗΛΕΦΩΝΗΜΑΤΑ,ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΤΑΛΑΞΟΥΜΕ ΓΝΩΜΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ.
ΑΛΛΑ ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΦΑΝΤΑΖΕΣΤΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΟΛΙΣ ΜΗΝΑ Ε?
ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΝΕ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝΕ ΤΟ ΩΡΑΙΟ ΤΟΥΣ ΕΡΓΟ?ΠΑΡΤΕ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟΝ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΑ ΧΑΡΑΜΑΤΑ!!
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΝΟ ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΤΕ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2004, 01:58:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υ.Γ. Αν αυτό το θέμα υπάγεται στην κατηγορία του αχλαδότυρου παρακαλώ να μεταφερθεί εκεί.

Καθώς το αντικείμενο του θέματος αυτού είναι μία ερώτηση, η οποία σχετίζεται ελαφρώς με την γενικότερη θεματολογία του ESOTERICA, μεταφέρεται στην κατηγορία Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sirias
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2004, 09:55:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sirias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΗΤΑΝ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΚΑΙ ΘΕΛΑΝΕ ΝΑ ΑΦΥΠΝΙΣΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΘΑ ΕΚΑΝΑΝ ΜΙΑ ΕΚΠΟΜΠΗ ΜΕ ΤΗΛΕΦΩΝΗΜΑΤΑ,ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΤΑΛΑΞΟΥΜΕ ΓΝΩΜΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ
quote:

Παλαιοτερα στις εκπομπές τους συμμετείχε και το κοινό τουλάχιστον για μια ώρα επαιρναν τηλέφωνα και έβγαζαν γραμμές στον αέρα.
Τώρα δεν ξέρω τι γίνεται γιατί έχω πάρα πολύ καιρό να τους παρακολουθήσω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2004, 10:48:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κεραμυδάς:

...

Τέλος,τα βιβλία τους είναι Φ-Ο-Λ-Α!!!
Γεμάτα κλισέ εκφράσεις και χαρακτηρισμούς.SNR = 0 το πολύ-πολύ!
Όταν πάλι λένε κάτι ουσιαστικό δεν παρουσιάζουν επιχειρήματα!
Τα μόνο που συγκρίνεται με τα λογικά κενά είναι τα κενά στις σελίδες για να βγαίνουν ογκώδη τα βιβλία τους και μετά να καυχώνται σαν παγώνια.


Δε συμφωνώ Κ-Α-Θ-Ο-Λ-Ο-Υ !!!

Έχω εδώ ένα απόσπασμα, που δείχνει καθαρά ΓΙΑΤΙ οι "Ε" είχαν ιπτάμενους δίσκους. Σε ΠΡΟΚΑΛΩ να διαψεύσεις την λ-ο-γ-ι-κ-ό-τ-α-τ-η επιχειματολογία του Κεραμύδα !

( Αλλά τι λέω μωρέ ο τρελλός, εδώ το λέει ΚΑΘΑΡΑ ο Όμηρος, θα βγούμε εσύ και εγώ να διαψεύσουμε ... κοντζάμ 'Ομηρο ???? )

Χαλαρά λοιπόν .... και.... απόλαυσε ....
--------------------------------------------------------------------
(Απόσπασμα από "Η εκδίκισις των <<Ε>> ", Ανεστ. Κεραμυδας, Έσοπτρον, 2000, Σελ. 10, 11)

"Βλέπουμε τον Όμηρο να μιλάει για τους δύο τροχούς, καθένας από τους οποίους είχε οκτώ ακτίνες. Πρόκειται, δηλαδή, για το δεκαεξάκτινο αστέρι της Βεργίνας, το οποίο ήταν (και είναι) το έμβλημα του πανελληνισμού. Συμβολίζει δε τον Γίγα Ήλιο Σείριο !

Επίσεις, μιλά για καλώδια. Με λίγες λέξεις, η ανωτέρω περιγραφή του Ομήρου αφορά ένα ιπτάμενο όχημα."
------------------------------------------------------------------

Όλη η επιχειρηματολογία, ΓΙΑΤΙ ο Όμηρος περιγράφει ενα ιπτάμενο (!!!) όχημα και όχι ένα πελεμικό άρμα της εποχής, δίνεται με τα παρακάτω λογικά βήματα: "Με λίγες λέξεις, η ανωτέρω περιγραφή του Ομήρου αφορά ένα ιπτάμενο όχημα."

Εντάξει ????

Και να MHN ξανακούσω οτι είναι ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ


http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2361&whichpage=2&ARCHIVE=

Άντε πιά.
Ανθέλληνες !!!
( -α-χα-χα-χα-χα-χααααα.. Πολύ μου άρεσε το τελευταίο και ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ επιχείρημα !!!! Να το κάνω και εγώ βιβλίο ???? )

ο κακός Vril

* * * Άμα δεν μπορείς, άλλαξε δουλειά * * *Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jimmerlus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
269 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2004, 14:59:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jimmerlus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ έχω στην κατοχή μου ένα πάρα πολύ παλιό βιβλίο με θεματολογία τα πρωτόκολλα των σοφών της Σιών. Έχω διαβάσει μόνο την εισαγωγή η οποία περιγράφει την ιστορία των Εβραίων ανά τους αιώνες και τι έχουν εισπράξει γενικά κατά της ανθρωπότητας.

Όσο για την ομάδα Ε πιστεύω ότι την παραμικρή αφορμή να λάβουν από ένα κείμενο ΑΜΕΣΩΣ ΝΑ Η ΟΜΑΔΑ ΕΨΙΛΟΝ!.

Cthulhu noster qui es in maribus, sancificetur nomen truun, adveniat regnum tuum, fiat voluntas tua sicut in R'lyeh et in Y'ha-nthleiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kaizer
Μέλος 2ης Βαθμίδας


251 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2004, 02:44:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kaizer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aς μην εξευτελίζουμε τη συζήτηση με βλακείες τύπου ''ομάδα Ε''.
Στο θέμα μας τώρα, αν και συμφωνώ πως οι Λιακόπουλος και Σία έχουν σαν κύριο σκοπό τους την πώληση βιβλίων, πιστεύω πως τόσο στις εκπομπές τους όσο και στα βιβλία που διαφημίζουν υπάρχουν πολλά σωστά στοιχεία με αρκετά καλή τεκμηρίωση απόψεων. Όχι σε όλα( π.χ. είχα διαβάσι ένα βιβλίο των εκδόσεων ''Λιακόπουλος'' με τίτλο << αυτοί που πρόδωσαν τους Έλληνες>> και έφριξα.), αλλά στα περισσότερα πάντως. Παράδειγμα των τελευταίων πιστεύω οτι είναι ''τα προτόκολα των Σοφών της Σιών''.
Την εκπομπή του Λιακόπουλου δεν μπορώ πλέον να την παρακολουθήσω διότι δεν πιάνω extra chanell αλλά στην παλαιότερη εκπομπή του μου είχε κάνει αρκετά καλή εντύπωση( αν και η διαφήμηση που έκανε στα βιβλία του χτυπούσε κάπως άσχημα).
ΑΝΙΚΗΤΩΝ ΑΠΤΕΤΑΙ ΟΥΔ'ΑΙΔΗΣ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Giannakis
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2004, 15:19:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Giannakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε Jimmerle, μηπως την ειδες πολυ Therion?
Anyway...
Αυτοι οι τυποι σαν τον Λιαρμακοπουλο ξεφτυλιζουν την αρχαια ελλαδα.
Παιζει να λενε 2 σωστα πραγματα, αλλα μετα αρχιζουνε τις μαλακιες και τα καταστρεφουν ολα...
Ειμαι αρκετο καιρο παρατηρητης του Forum, και ομολογω πως αρκετα απο τα ατομα που εναντιονονταν σε αλλους "Φωτεινους Παντογνωστες" π.χ.AvatarGR, αρχιζουν να ακουγονται ακριβως σαν αυτους, Jimmerle.

URL: http://home.ripway.com/2004-8/155141/Giannakis.bmp

The one you'll always be...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Giannakis
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2004, 15:22:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Giannakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε Jimmerle, μηπως την ειδες πολυ Therion?
Anyway...
Αυτοι οι τυποι σαν τον Λιαρμακοπουλο ξεφτυλιζουν την αρχαια ελλαδα.
Παιζει να λενε 2 σωστα πραγματα, αλλα μετα αρχιζουνε τις μαλακιες και τα καταστρεφουν ολα...
Ειμαι αρκετο καιρο παρατηρητης του Forum, και ομολογω πως αρκετα απο τα ατομα που εναντιονονταν σε αλλους "Φωτεινους Παντογνωστες" π.χ.AvatarGR, αρχιζουν να ακουγονται ακριβως σαν αυτους, Jimmerle.

(Ευκολο το Upload εικονας...)

The one you'll always be...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jimmerlus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
269 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2004, 16:48:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jimmerlus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lepaca Giannakis,

Eσύ πως την είδες; Amaretti; Η μήπως Cοpeas;

Και άμας θες να πεις κάτι, εξέφρασέ το ελεύθερα! Άσε τα υπονοούμενα για άλλους, 809.


Cthulhu noster qui es in maribus, sancificetur nomen truun, adveniat regnum tuum, fiat voluntas tua sicut in R'lyeh et in Y'ha-nthleiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2004, 17:58:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ απο την μεριά μου ΜΙΑ απορία που δεν έχει σχέση με
την άριστη μορφή βιβλιοπαρουσίασης - βιβλιοπώλησης.

1) Ποιός δίνει τόσα λεφτά σε δίωρα σε 5 διαφορετικά κανάλια κάθε μέρα

Όπως και να έχει οι απόψεις έχουν μέσα μορφή εθνικισμού ακραίου
σε σημείο που στις μέρες μας είναι τουλάχιστον αναχρονιστικό.
Οι τούρκοι δεν πρόκειται να επιτεθούν δλδ. σε χώρα της Ευρώπης,
όταν πλέον "υποτίθεται" δίνουν τον καλύτερο εαυτό τους για να
μπούν και αυτοί στο team. Oπότε ο κύριος που έχει πάρει το
Yamaha A-1000 ORIENTAL και έχει πεί άϊντε και καλό Βόλι μόνο κακό
μπορεί να κάνει όταν δείχνει οτι η Κων/πολη είναι η πρωτεύουσα
της Ελλάδας με το σύνθημα καπάκι - Δυνατά και Ελληνικά.
Πώς να μήν πούν μετά οι Τούρκοι - να Κύριοι αυτοί έχουν βλέψεις
όχι εμείς που θέλουμε να μπούμε στην Ευρώπη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jimmerlus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
269 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2004, 18:07:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jimmerlus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
1) Ποιός δίνει τόσα λεφτά σε δίωρα σε 5 διαφορετικά κανάλια κάθε μέρα


Αυτή είναι μια καλή απορία!!!!

Ίσως ο Κ.Λιακόπουλος κάνει τζάμπα τις εκπομπές για τον Ελληνικό Λαό, αυτά που λέει να τα πιστεύει και να τον εκμεταλεύονται κάποιοι άλλοι μεγαλοκαρχαρίες!

Cthulhu noster qui es in maribus, sancificetur nomen truun, adveniat regnum tuum, fiat voluntas tua sicut in R'lyeh et in Y'ha-nthleiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2004, 20:39:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μου άρεσαν αυτά που διάβασα για να πω την αλήθεια. Θα ήθελα να υπάρχουν. Πολύ φοβάμαι όμως πως είναι μπούρδες απο την φαντασία του Κεραμυδά όμορφα σερβιρισμένες για να μας χαϊδεύουν τα οττά.
Αν διαβάσετε αντίστοιχα γερμανικά βιβλία τα ίδια λένε. Πως ο Χίτλερ δραπέτευσε στην Αργεντινή. Πως το τρίτο ράιχ επιβίωσε στην ανταρκτική, πως υπάρχουν εκατομμύρια γερμανοί που ζούν εκέι σε μυστικές βάσεις και πως θα επιτεθούν με ιπτάμενους δίσκους.

...οι οποίοι αποτελούν (μαζί με την "πρωτοφανή" βιομηχανική
και τεχνολογική ανάπτυξη του Γ' Ράιχ) "δώρα" από τον Αλντεμπαράν.
Γιατί; Γιατί οι Άριοι (Γερμανοί) είχαν εξωγήινη καταγωγή.
Όλα αυτά τα μυστικά φυλάσσονται από... μυστικές ομάδες σε
"θερμές οάσεις" της Ανταρκτικής που κάποια στιγμή γύρω στο 2000κάτι
θα κάνουν ντου και θα επαναφέρουν την τάξη.

Σας φαίνονται γνωστά όλα αυτά;

quote:

Μάλιστα είναι προγενέστερα των αντίστοιχων ελληνικών βιβλιών.

Και ακόμα και οι ίδιοι οι νεοναζιστές τα αποκαλούν (και τα θεωρούν)
μυθιστορήματα. Τουλάχιστον την πρώτη φουρνιά. Γιατί και εκεί
βγήκαν "ιστορικά" βιβλία που αναπαράγουν του μύθους σαν
πραγματικότητα.

quote:

Υποψιάζομαι πως τα πήρε ο Κεραμυδάς και τα προσάρμοσε.

Έπεσες διάνα. Και τώρα ερώτηση κρίσεως:

Ποια άλλη ιδέα αποτελεί κεντρικό στοιχείο του ναζισμού και του
νεοναζισμού;

Εκεί δεν έχουμε αντιγραφές; Εκεί δεν έχουμε μπούρδες σερβιρισμένες
από τη φαντασία κάποιου, που πατάει επιπλέον σε ανορθολογιστικά κακά
προηγούμενα δύο χιλιετιών εντυπωμένα κατ' ευθείαν στο συλλογικό
ασυνείδητο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2004, 22:50:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ταρατατζούμ Ταρατατζούμ!!!!! (που λέει και ο Πανούτσος)
Ο Junk συμφώνησε μαζί μου. Αστειεύομαι Junk!

quote:
"δώρα" από τον Αλντεμπαράν.

Ξέχασα να το αναφέρω αυτό. Ο Κεραμυδάς διάλεξε καλύτερο αστέρι. Το πιο φωτεινό στο νυχτερινό ουρανό αν θυμάμαι καλά. Και απ΄ οτι είδα σε ενα γαλαξιακό χάρτη ο Αλντεμπαράν με το Σείριο σχεδόν γειτνιάζουν.
Αν κάνω λάθος διορθώστε με. Βαριόταν και να ψάξει και πιο πέρα δηλαδή.


quote:
Ποια άλλη ιδέα αποτελεί κεντρικό στοιχείο του ναζισμού και του νεοναζισμού;

Ποια απ΄όλες; Αν εννοείς την αντισημιτική εκστρατεία, εκεί περιπλέκονται λίγο τα πράγματα μιας και πολλές πηγές αναφέρουν οτι ο ίδιος ο Χίτλερ ήταν κατά το 1/2 τουλάχιστον εβραικής καταγωγής.
Αν μπορεί κάποιος να μας διαφωτίσει στο θέμα. Αν και εφόσον βέβαια εννοούσε αυτό ο Junk.

Να περνάτε καλά και το ΝΟΥ σας!


EΛΛΑΣ = ΕΛ-ΛΑΣ = ΓΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2004, 08:48:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και τώρα ερώτηση κρίσεως:

Ποια άλλη ιδέα αποτελεί κεντρικό στοιχείο του ναζισμού και του
νεοναζισμού;


Δεν ξέρω τι θές να ακούσεις.

Αυτά περί φυλλετικής ανωτερότητας, το άσπιλο της Αρίας Φυλής, ότι θεωρούν εαυτούς ανώτερους των άλλων, τη διάκριση σε "βάρβαρους" και μή, ότι άλλα λέν και άλλα κάνουν, οτι μια δουλειά τους δόσανε (σχετικά με τους Εβραίους) και δεν την κάνανε σωστά, το "οποιος θέλει τα πολλά χάνει και τα λίγα" ή τους δίσκους Vrill, που ουδεμία σχέση έχω με την προμήθεια των ανταλλακτικών τους, και τις συναλλαγές τους με εξωγήινες οντότητες ... ????

Δέν ξέρω, Βόηθα μας λιγάκι... !

* * * Άμα δεν μπορείς, άλλαξε δουλειά * * *Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2004, 13:29:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ave Topic !

Δίσκοι Vrill ε; Έχω ακούσει και για αυτούς. Για την ακρίβεια έχω δει ένα τέτοιο όχημα. Υπάρχει φωτογραφία του στο περιοδικό Άβατον τεύχος 43 σελίδα 69. Περιμετρικά υπάρχουν ναζιστές αξιωματικοί αν κρίνω απο τα καπέλα και τη στολή. Χωρίς να είμαι ειδικός και με κάθε επιφύλαξη πρέπει να πω πως η φωτογραφία μοιάζει αληθινή.

Το εξελιγμένο μοντέλο του Vril ονομάζεται Penteli;
Σοβαρά όμως έχει κανείς σας ακουστά τον Bob Lazar; Πρίν 6 περίπου χρόνια διάβαζα στη γερμανία ενα περιοδικό που λεγόταν ΧFactor και είχε θεματολογία παρόμοια με το Strange και το Άβατον. Σε ενα τεύχος του,υπήρχε μια συνέντευξη με τον κύριο Bob Lazar , ο οποίος ήταν ένας απο τους μηχανικούς της Area 51. Ο τύπος ισχυρίστηκε πως συνεργαζόταν με εξωγήινους για την κατασκευή νέων αεροσκαφών και διαστημοπλοίων , για λογαριασμό της αμερικανικής κυβέρνησης.

Που θέλω να καταλήξω; Πολλές οι αναφορές σε ιπτάμενους δίσκους. Μήπως κάτι κρύβεται απο πίσω;Απο τεχνολογικής απόψεως είναι εφικτό και πως πάει η έρευνα πάνω στην αντιβαρύτητα; Γνωρίζει κανείς; Ομολογώ πως με συναρπάζει η ιδέα ύπαρξης τέτοιας τεχνολογίας. Πέρα απο πολιτικές σκοπιμότητες καθαρά επιστημονικά.


EΛΛΑΣ = ΕΛ-ΛΑΣ = ΓΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jimmerlus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
269 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2004, 14:53:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jimmerlus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λέτε και οι V2 οι πύραυλοι να έχουν πάρει το όνομά τους από τα Vril ;

Cthulhu noster qui es in maribus, sancificetur nomen truun, adveniat regnum tuum, fiat voluntas tua sicut in R'lyeh et in Y'ha-nthleiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jimmerlus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
269 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2004, 15:05:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jimmerlus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά κοιτάξτε τι ετοιμάζεται!

www.liako.gr

Cthulhu noster qui es in maribus, sancificetur nomen truun, adveniat regnum tuum, fiat voluntas tua sicut in R'lyeh et in Y'ha-nthleiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2004, 13:21:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Πέρα από μια (αρκετά αμφισβητούμενη) λίστα ηθοποιών Εβραϊκής
καταγωγής...

Έχω τσεκάρει τη λίστα όσον αφορά τα μεγάλα ονόματα που αναφέρονται σε αυτή και είναι ολόσωστη.



Tο όνομα "Elia Kazan" δε σου έκανε κάποια εντύπωση;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jimmerlus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
269 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2004, 14:45:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jimmerlus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σόρρυ παιδιά, το προηγούμενο λινκ δε δούλευε.

http://www.liako.gr/

Cthulhu noster qui es in maribus, sancificetur nomen truun, adveniat regnum tuum, fiat voluntas tua sicut in R'lyeh et in Y'ha-nthleiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

r21r
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2004, 22:36:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους r21r  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Liakopoylos,belopoylos,adonis georgiadis,einai fasistes,sobinistes kai ratsistes.Opos kai to teleasti poy toys filoxenei.Opos kai aytoi poy dhmioyrgisan ayto to kanali.G.Karatzaferis.Aytos einai piso apo ola ayta.Deite to parelthon toy.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2004, 23:18:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ το Topic!

quote:
Liakopoylos,belopoylos,adonis georgiadis,einai fasistes,sobinistes kai ratsistes.Opos kai to teleasti poy toys filoxenei.Opos kai aytoi poy dhmioyrgisan ayto to kanali.G.Karatzaferis.Aytos einai piso apo ola ayta.Deite to parelthon toy.

Φίλε μου κατ΄αρχήν ηρέμησε λίγο. Οι χαρακρηρισμοί σου είναι ακραίοι και δείχνουν προκατάληψη. Εκτός αφτού ο Λιακόπουλος βγαίνει σε άλλο κανάλι (ΟΡΙΟΝ) και όχι στο Τηλεάστυ. Το Τηλεάστυ φιλοξενεί πολλές άλλες εκπομπές αξιόλογες, όπως αυτη για το στοίχημα.

Με την δικιά σου λογική και το Alter είναι φασιστικό κανάλι που σε εκπομπή του (" εξωγήινες " Αυπνίες) μίλησε ο Φουράκης και ο Πάλμος και άλλοι του ιδίου χώρου. Ούτε εγώ συμφωνώ με όλα όσα λένε αλλά δεν θα τους πω και φασίστες. Φιλάργυρους ίσως.

Όσο για τον Καρατζαφέρη, είσαι τουλάχιστον άδικος. Μην βιάζεσαι να μοιράσεις αβάσιμους χαρακτηρισμούς έτσι αβίαστα. Κάνε το κόπο να τον παρακολουθήσεις τον άνθρωπο μια φορά, πρέσεξε τι λέει. Εγω τον θεωρώ απο τους πιο ειλικρινείς πολιτικούς στην Ελλάδα. Αυτόν και κάποια στελέχη του ΚΚΕ (ελάχιστα).

Φιλικά!


EΛΛΑΣ = ΕΛ-ΛΑΣ = ΓΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2004, 23:26:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πότε θα μπορούμε να κάνουμε και πάλι EDIT;

* αφτού= αυτού
* χαρακρηρισμοί= χαρακτηρισμοί


EΛΛΑΣ = ΕΛ-ΛΑΣ = ΓΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy