ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Ροκ μουσική και σατανάς?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2004, 18:43:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε wendigo,σ'ευχαριστώ κατ'αρχήν
για τη διόρθωση του John σε Jon-για τον...άγριο μιλάω !
Να σκεφτείς ότι όταν τον συνάντησα για πρώτη φορά,
του είχα κάνει τη σχετική ερώτηση,"γιατί Jon κι όχι John",
αλλά,όπως βλέπεις...η δύναμη της συνήθειας !!!
Δεν παρεξηγούμαι για τον τρόπο που απαντάς,
αντιθέτως χαίρομαι που συναντώ κάποιον που ξέρει πέντε πράγματα
παραπάνω-(κι έχει ΑΚΟΥΣΕΙ και πέντε πράγματα παραπάνω-αυτό απαντά και
στην ερώτηση αν "ακούω κιόλας ή μόνο διαβάζω".Ακούω και ΠΟΛΥ μάλιστα !!).
Πριν γράψω τις απόψεις μου,ήξερα εκ των προτέρων τι αντιδράσεις θα υπάρξουν
και δεν κατηγορώ κανέναν γι'αυτό.
Σχετικά πρόσφατα έκανα την ίδια κουβέντα σε φιλικό σπίτι
και πάλι τα ίδια άκουσα,ότι "πάω στο κατηχητικό" και τα λοιπά.
Και να πήγαινα στο κατηχητικό,αυτό δεν θα μ'εμπόδιζε ν'ακούσω
ό,τι πραγματικά θέλω ν'ακούσω και που τυχαίνει
να είναι μόνο ό,τι έχει σχέση με τον ηλεκτρικό ήχο.
Ελπίζω να γίνομαι αντιληπτός.
Απο κει κι έπειτα,το ότι ο Rod Stewart ήταν αδερφή,
σίγουρα δεν είναι καλό πρότυπο για τα παιδιά μου.
Ούτε και φταίω εγώ αν ξερνάει ό,τι ξερνάει.
Από αυτόν κρατάω μόνο τις εκπληκτικές του εμηνείες
σε τραγούδια της r'n'b περιόδου του πχ.
"Good Morning Little Schoolgirl" του Chuck Berry,ή τη συνεργασία του
με Giorgio Gomelsky και Andrew Loog Oldham σε μπάντες όπως
Steampacket.
Για τον Lennon πάντα πίστευα ότι ήταν καταπληκτικός
τραγουδοποιός,σαφώς υποδεέστερος του Paul,αλλά και πολύ κακός
άνθρωπος,καμμία σχέση με τον "επαναστάτη ιδεολόγο" που όλοι παπαγαλίζαμε μέχρι τα 20.Μην ξεχνάς άλλωστε ότι
ακόμη υπάρχουν ΠΟΛΛΕΣ υπόνοιες ότι αυτός σκότωσε ουσιαστικά τον Stuart Satcliffe,ύστερα από δολοφονική κλωτσιά στο κεφάλι
στο Star Club του Αμβούργου.
Να θυμίσω τον πνιγμό ή "πνιγμό" του Brian Jones ??
To γάμο του Morrison ??
Την ποιητική του Geezer Butler ??
Τι θέλω να πω μ'αυτά ??
Ότι δεν είναι μόνο αυτό που βλέπουμε (και κυρίως ακούμε) στη ροκ γενικότερα.
Σκέψου τον τεράστιο ρόλο των μάνατζερ και τον τρόπο που έχουν για να προωθούν όσους αυτοί γουστάρουν.
Ή το ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ μπορεί να τραγουδιέται σ'ένα κομμάτι
κι εμείς το εκλαμβάνουμε ως έμπνευσμένο κλπ.
Προσωπικά έχω φτάσει ν'ακούω μόνο τη μουσική.
Αν αυτή με ικανοποιεί,δε δίνω σημασία στους στίχους.
Άλλωστε αν θέλω ανώτερα νοήματα,δε θα κάτσω ν'ασχοληθώ με τον τριπαρισμένο τον Syd Barrett,αλλά θα καθήσω να διαβάσω κάτι διαφορετικό-
(το See Emily Play,το ψηφίζω ανεπιφύλακτα ως το καλύτερο Βρεττανικό
45άρι στα '60ς).
Πραγματικές διάνοιες σαν τους Lee Perry,Coxsone Dodd,Errol Thmompson,
Todd Rundgren,Rocky Errickson,Os Mutantes,OPA κλπ,κλπ,
πήγαν "χαμένες" γιατί δεν είχαν τον ανάλογο μάνατζερ
ή διότι κανείς δεν τους κατάλαβε ή,ή,ή...
Το κριτήριο σχετικά με το τι είναι καλό και τι όχι,δεν υπάρχει.
Είναι απολύτως υποκειμενικό.
Εδώ βέβαια μιλάμε για ροκ,αλλά όπως κι εσύ παρατηρείς,
μάλλον ΚΑΝΕΙΣ εδώ δεν γνωρίζει την αξία του Mick Ronson στη
διαμόρφωση του χαρντ ροκ,αλλά όλοι μένουν στον...Jimmy Page.
Δηλαδή έλεος,κατηγορούν όλοι όσους λένε ότι ο Page και
γενικότερα οι Led Zeppelin,ε,ΔΕΝ είναι και τόσο
σπουδαίοι,επειδή βγάλαν ένα τραγούδι που περιέχει "αποκρυφιστικά"
μηνύματα.
Ακούστε και κάναν άλλον,Hank Marvin για παράδειγμα ή Boris Gardiner,
Ernest Ranglin,Booker T κλπ,κλπ.
Επίσης,αν ο Πανούσης μου είχε κάνει ποτέ καμάκι,τώρα δε θα ζούσε,
όχι επειδή "μισώ" τους ομοφυλόφιλους,όπως ΠΟΛΥ ΚΑΚΩΣ υπέθεσες,
αλλά επειδή δε γουστάρω χοντρούς,τριχωτούς με γένια,που πουλάνε
αναρχική άποψη και μένουν στην Εκάλη.
Είναι απλά ο τρόπς μου,όπως εσύ έχεις το δικό,για να κρίνω πρόσωπα
και καταστάσεις και ΤΟ ΡΟΛΟ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ ΣΤΗ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ
ΤΟΥ ΓΟΥΣΤΟΥ ΤΟΥ ΚΑΚΟΜΟΙΡΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΡΟΚΑ.
Ελπίζω να γίνομαι άκρως αντιληπτός,φίλε wendigo.
Το αν είναι αδερφή,δεν το επιβεβαίωσα αν ισχύει.
Κι αν ισχύει:στ'απαυτά μου.
Πάντως πρότυπο,ΔΕΝ τον θεωρώ.Ούτε και πνευματώδη.Ούτε και μουσικό.
Είμαι από τους ελάχιστους που τους άρεσε
ο πρώτος δίσκος από τις Μουσικές Ταξιαρχίες,ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΤΑΝ ΣΤΟ ΜΠΑΚ-ΓΚΡΑΟΥΝΤ.
Ελπίζω να το αντιλαμβάνεσαι και αυτό.
Εν κατακλείδει,επειδή έχω γίνει από κουραστικός έως μισητός,
έχω να πω τα εξής:
α)τα παιδιά μου μπορούν ν'ακούν ό,τι τους γουστάρει,
ΕΚΤΟΣ από έντεχνο ελληνικό (λες και τα υπόλοιπα είναι ά-τεχνα).
Αν τα συλλάβω ν'ακούν Πρωτοψάλτη κι αυτόν τον υστερικό τον Κραουνάκη
θα τα...αποκληρώσω !!!
β)δεν ήρθα να φωτίσω κανέναν.Καταθέτω μία άποψη,τη δική μου.Ελπίζω να τη σεβαστείς,όπως εγώ τη δική σου.Αν πίσω απ'αυτά είδες "εξυπνάδες"
ή "συνομωσίες",λάθος κατάλαβες.
γ)υπάρχουν μουσικές που ασχολούνται μόνο με το μουσικό μέρος
κι όχι με το "φαίνεσθαι".Αυτές τις θεωρώ πιο σωστές για τη διαμόρφωση
χαρακτήρα κι όχι το ροκ που έτσι κι αλλιώς έχει ΠΟΛΛΑ άσχημα να δείξει στα παιδιά κυρίως.
δ)και τέλος ΔΕΝ παίρνω σοβαρά το μέταλ.Τώρα αυτό είναι καλό ή κακό ??
Εγώ λέω ότι είναι...τίποτα.Απλά ένα γούστο.
Χρόνια Πολλά σε όλους,με περισσότερα ακούσματα.
Σας αφιερώνω όλους ανεξαιρέτως το αγαπημένο μου τραγούδι
που δεν είναι άλλο από...Help!,I need somebody,Help!...
(όχι που λέγατε δε γουστάρω σκαθάρια..πόσους δίσκους των σκαθαριών έχετε βρε αχαίρευτοι ???)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2004, 18:52:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και κάτι που ξέχασα να αναφέρω.
Γίνεται να μην λέμε ο ένας στον άλλο "γράφεται έτσι κι όχι έτσι.."
πχ. John-Jon κλπ.
Δεν το βρίσκω ούτε σημαντικό ούτε και έξυπνο.
(για την ιστορία,τον Jon Savage τον έχω συναντήσει συνολικά τρεις φορές.
Κάποτε σκόπευα να γράψω ένα βιβλίο για τους Dead Kennedys στα Ελληνικά,έπειτα το γύρισα στην ιστορία του πανκ,έπειτα στους Sex Pistols και πιο συγκεκριμένα στον Malcolm Mc Laren κι έπειτα...
τίποτα.Τελικά ο Savage έγραψε το England's Dreaming κι όλα ξεκαθάρισαν...)-
(για να ξεκαθαρίσει και το τοπίο σχετικά με το "όταν τον συνάντησα για πρώτη φορά...")Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
analphabet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
321 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2004, 20:44:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους analphabet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αποτάσεσαι την Πρωτοψάλτη και τον Κραουνάκη γιατί είναι ομοφυλόφιλοι?
η μήπως είναι και αυτοί σατανιστές ?

Για πιο λόγο καταδικάζεις ένα μουσικό στυλ? Θα ήθελες να μας πεις?

BE CAREFULL WHAT YOU WISΗ IS WHAT YOU WANT !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2004, 01:26:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ' αρχήν, θα ήθελα να με συγχωρήσετε εάν θα σας προσγειώσω πιθανά απότομα, αλλά μια και μπήκατε στη διαδικασία της ιστορικο-κοινωνικής ανάλυσης, θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ότι:

καμμία νεωτεριστική μουσική έκφραση δε γεννάται, αν δεν έχει προϋπάρξει το υλικό το οποίο θα την εκφράσει.

Αυτό σημαίνει ότι χωρίς την εξέλιξη της οργανογνωσίας δεν μπορεί να εξελιχθεί η ίδια η μουσική έκφραση και να γεννήσει τα νέα ρεύματα.

Όλα αυτά βέβαια, είναι αλληλένδετα, διότι π.χ. αν δεν εξελισσόταν η κοινωνία στην ηλεκτρονική εποχή, δε θα γινόταν ποτέ ο αλχημικός γάμος της ηλεκτρικής κιθάρας με την αντίστοιχη ανάγκη "αποσυμπίεσης" των νέων κοινωνικών δεδομένων, για να γεννήσουν το ροκ.

Δε θα ήθελα να σας κουράσω με μουσικολογικές αναλύσεις π.χ. γιατί οι Μπιτλς ήταν σημαντικοί για το ροκ και άνοιξαν τον δρόμο για τους επόμενους ή τί θα γινόταν το ρεμπέτικο, αν ο Μανώλης Χιώτης ήταν ο Xavier Cougat και δεν έπαιζε μπουζούκι...

Θα ήθελα όμως πολύ να μας εξηγήσει ο αγνοών πώς αντιλαμβάνεται την έννοια του προτύπου και με ποιά σαφώς υποκειμενικά κριτήρια κρίνει ένα σαφώς αντικειμενικό παράγοντα.

Ελπίζω να έχει μεγαλώσει τόσο ελεύθερα και αυτάρκη παιδιά, που να μη δίνουν δεκάρα αν θα τα αποκληρώσει...

Υ -Γ. Θα ήθελα πολύ να δω έναν λεπτό, ξυρισμένο και συμβιβασμένο κάτοικο των Αγ. Αναργύρων να έχει την οξύνοια του Τζιμάκου.
Ο ευρών αμειφθείσεται...
.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 13:37:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή χρονιά σε όλους !!!
Προηγείται η analphabet.
Αποκηρύσσω τους Πρωτοψάλτη-Κραουνάκη-Νικολακοπούλου,
για πάάάάάάάρα πολλούς λόγους,
μουσικούς και μη.
Ο κυριότερος είναι ότι είναι 100% αντιαισθητικοί,
ο Κραουνάκης μονίμως ιδρωμένος,η Πρωτοψάλτη σα φαλακροκόρακας.
Περαιτέρω δε σου εξηγώ τι μ'ενοχλεί σ'αυτούς,
διαλέγεις και παίρνεις.
Φυσικά το ότι θα "αποκληρώσω" τους γιους μου,
αν τους συλλάβω να ακούν τόσο αντιαισθητική μουσική,
θα μπορούσε να εκληφθεί και ως αστείο.
Αν ήταν σατανιστές ΚΑΙ ομοφυλόφιλοι,αλλά έπαιζαν μουσική ανάλογη των New York Dolls,
να είσαι σίγουρη ότι θα είχα όλους τους δίσκους τους.
Έχω δε την εντύπωση ότι εσύ,περισσότερο απ'ότι νομίζεις για μένα,
έχεις μεγαλύτερο πρόβλημα με τις συγκεκριμένες ομάδες ανθρώπων.
Zadok,
(που μόλις πρόσφατα ανακάλυψα ότι είσαι θηλυκού γένους),
θα σε ρωτήσω πρώτα πόσα δίνεις για κάθε άτομο που θα σου φέρνω
και που θα σε κάνει να γελάσεις δέκα φορές περισσότερο από τον Τζίμη. Λέγε,πόσα ???
Δεν είναι ότι ο Πανούσης δεν έχει χιούμορ,πνεύμα,ταλέντο.
Είναι το ότι βρίζει τον Νταλάρα ενώ δε διαφέρει από αυτόν στο ελάχιστο.
Εσύ αλήθεια,τι γνώμη έρχεις που ο συγκεκριμένος ζει στην Εκάλη ??
Όσον αφορά τα παιδιά μου...
Ο μεγάλος σε ηλικία 14 χρονών έχει τα μακρύτερα μαλλιά στο σχολείο
και το καλοκαίρι θα κάνει tattoo.
Ο μικρός είναι πιο απομακρυσμένς από την έννοια ροκ.
Πάντως,το μόνο που θέλω είναι να γίνουν ανεξάρτητοι άνθρωποι και να καταλάβουν κάποτε ότι υπάρχουν
πολύ καλύτερες μουσικές για να καλλιεργηθούν.
Επιμένω ότι το ροκ δεν είναι προτυπο,για Έλληνες τουλάχιστον,
αλλά δε νομίζω να συμφωνήσει κανείς μ'αυτό.
Σ'αυτό που με ρωτάς για το πρότυπο,η απάντηση είναι τόσο απλή,που απορώ για ποιο λόγο με ρωτάς.
Ο,τι αποτελεί για σένα πρότυπο,αποτελεί και για μένα.
Είναι οι Μασώνοι καλοί για σένα ??
Ορίστε το πρότυπό σου.
Είναι καλά τα δημοτικά τραγούδια για μένα ??
Ορίστε το δικό μου.
Δεν υπάρχει πρότυπο κοινό για όλους μας.
Κι αυτή είναι η γοητεία στις διαφορετικές σκέψεις και κοσμοθεωρήσεις.
Συμφωνείς ??
Βέβαια δεν αμφιβάλλω ότι θα μπορούσες να γράψεις σελίδες επί σελίδων για τη σπουδαιότητα των σκαθαριών στη διαμόρφωση της σύγχρονης μουσικής,αλλά
πέρα από το ότι θα μπορούσα να κάνω κι εγώ το ίδιο
για τον Ray Davies ή τον Elvis Presley,δε νομίζω ότι ανταποκρίνεται
στον τίτλο και το θέμα του τόπικ.
Αναγνωρίζω το λάθος μου ότι έστρεψα τη συζήτηση σε
πιο μουσικά μονοπάτια.
Ας επιστρέψουμε στα αρχικά λοιπόν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 17:45:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου αγνοών και καλή χρονιά!

Το πόσα δίνω μάλλον θα πρέπει να το συζητήσουμε σε άλλο θέμα ή καλύτερα, ιδιαιτέρως, αφού δεν αφορά ούτε στο θέμα, ούτε στη θεματολογία της Αγοράς του esoterica.

Το αυτό ισχύει και για την άποψή μου για την "Εκάλη".

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνίσω ως προς το θέμα του προτύπου.
Ό,τι μ' αρέσει, δεν είναι πρότυπό μου.
Για να στο κάνω λιανά: δε θέλω να γίνω, ό,τι μου αρέσει.
Προσωπικά, δεν έχω πρότυπα, αν και μ' αρέσουν πάρα πολλά πράγματα, ιδέες, άνθρωποι...

Η έννοια του προσωπικού προτύπου είναι η έκφραση ενός μειονεκτήματος.
Του μειονεκτήματος της έλλειψης προσωπικής, αυθεντικής ταυτότητας και πρωτοτυπίας και ακόμη, η αδυναμία αναζήτησής τους.
.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 02/01/2005 17:47:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

goblynqueen
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 19:50:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους goblynqueen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάντως δεν το βρίσκω απίθανο κάποια συγκροτήματα των 70s και 60s να βάζανε κρυφά μηνύματα στους δίσκους τους, ηχογραφημένα με περίεργες μεθόδους ή καμουφλαρισμένα σαν αθώα τραγουδάκια. Αν το κάνανε βέβαια, δεν θα το κάνανε για να προσηλυτίσουνε τον κόσμο στον σατανισμο, αλλά σαν αντίδραση, σαν αταξία, ζαβολιά, οτιδήποτε.

Γιατί τότε που ξεκινούσε ακόμα το ροκ ήτανε όντως αντιδραστικό και επαναστατικό, ήτανε η μόνη αληθινή επανάσταση του εικοστού αιώνα.

Και βέβαια σήμερα έχει ψοφήσει, και το μόνο που απασχολεί τα συγκροτήματα είναι ποιό θα πουλήσει περισσότερο... γι' αυτό και σήμερα δεν υπάρχει περίπτωση να βάλει κανένας κρυφά μηνύματα στους δίσκους του, αφού ο σατανισμός πουλάει και τη διαφήμισή σου θες να την ξέρει ο κόσμος... Ξεπούλα μεγάλη...

Αλλά δεν μπορώ να τους βάλω όλους στο ίδιο τσουβάλι... Για παράδειγμα, από τους Blackάδες, υπάρχουν αρκετοί που στ' αλήθεια κάτι έχουνε μέσα στο κεφάλι τους που το λένε οι ίδιοι σατανά και δεν έχει να κάνει ούτε με φράγκα, ούτε με την εντύπωση που θέλουνε να κάνουνε στις γκόμενες, ούτε τίποτα τέτοιο.

Για μένα χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι ο Quorthon από τους Bathory που ξεκίνησε σαν κακέκτυπο των Venom και για τρεισήμιση δίσκους είχε "σατανιστικούς" στίχους, αλλά αργότερα άρχισε να τραγουδάει για την θρησκεία των πατέρων του (σουηδός, αυτός βλέπεις, όχι σαν κάτι ποζεράδες αμερικανάκια, ονόματα δε λέμε Manowar που δεν μπορουν να αποφασισουν αν είναι Βικινγκς ή Ινδιάνοι, ή τί). Και μετά απ' αυτό βέβαια έλεγε κι ο ίδιος οτι τραγούδαγε και καλά σατανιστικούς στίχους για αντίδραση στην Χριστιανική ηθική και εκκλησία, κι όχι γιατί είχε ιδέα από σατανισμούς και ιστορίες.

Κι αυτός πάντως, στο Blood Fire Death, που έχει και κάποια αντιχριστιανικά κομμάτια (το The Gold Walls of Heaven, για παράδειγμα και το Dies Irae και το For All those who Died) έχει και δυο ακροστιχίδες "κρυμμένες" στους στίχους. Η μία, στο The Gold Walls of Heaven βγάζει SATAN SATAN SATAN SATAN κι η άλλη στο Dies Irae CHRIST THE BASTARD SON OF HEAVEN. Εννοείται πως αυτά δεν τά 'κανε για να κάνει πλύση εγκεφάλου σε κανέναν... άλλωστε και τα δύο τραγούδια αυτά έχουνε "σατανιστικό" στίχο... το Dies Irae αρκετά καλό για την εποχή του μάλιστα.

Ο Quorthon, για όσους δεν τον ήξεραν, ήταν αυτός που με τη μουσική του και τους στίχους του ξεκίνησε όλη τη φάση του σύγχρονου Black Metal. Δυστυχώς τα περισσότερα συγκροτήματα δεν πήγαν και πολύ μακρύτερα απ' το να παπαγαλίζουν και να πιθηκίζουν το στύλ του.

Κι όσο για τον Burzum που τίναξε τα μυαλά του Ieronymos στον αέρα... άλλη σουηδική μουρλοπερίπτωση κι αυτή από 'κει... τουλάχιστον οι άνθρωποι εκεί καίνε και καμμιά εκκλησία, δεν κάνουν μόνο φιγούρα, με κάπες, κρανία και μαλακίες...

Ξεσηκωθείτε Μπλακάδες να βγούμε στους δρόμους
Με Κρανία στα χέρια και Κάπες στους ώμους...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 20:44:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zadok,
αν κατάλαβα καλά,
ό,τι αναγνωρίζουμε σαν πρότυπο,σε προσωπικό είπεδο,
είναι ένα προσωπικό μας μειονέκτημα ??
Σαν άποψη-(αν εννοείς αυτό)-μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα
και ίσως και να εξηγεί γιατί μας αρέσουν κάποια
πράγματα,πρόσωπα,καταστάσεις.
Θα ήθελες να μου πεις αν εννοείς αυτό ??
Επίσης δεν επισήμανα στο πριηγούμενο ποστ,
πόσο σωστό ήτνα αυτό που είπες για τη "συνέχεια" στα μουσικά ρεύματα.
Όταν εξελλίσονταν παράλληλα
π.χ. ηλεκτρικές συσκευές και κιθάρες,
δεν μπορούσε παρά να βγει...το ροκ. !!
Εγκυκοπαιδικά μιλώντας,την επανάσταση αυτή την έκανε πιο διακριτή
ο Bob Dylan.
goblynqueen,
χρόνια πολλά και καλή χρονιά.
Είσαι μέταλο απ'ότι κατάλαβα.
Δεν έχεις καθόλου άδικο σ'αυτά που λες.
Όσο για τη Σουηδία,πολύ γέλασα με τις εκκλησίες και τα λοιπά !!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 21:23:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zadok,
αν κατάλαβα καλά,
ό,τι αναγνωρίζουμε σαν πρότυπο,σε προσωπικό είπεδο,
είναι ένα προσωπικό μας μειονέκτημα ??

Χμμμ... Είναι και αυτό, αλλά όχι ακριβώς, διότι ό,τι δεν είμαστε, δεν το κάνουμε πρότυπο, όμως τα πρότυπα, τα οποία τελικά επιλέγουμε, εκφράζουν σαφώς τις προσωπικές επιδιώξεις μας.

Εγώ έγραψα: "Η έννοια του προσωπικού προτύπου είναι η έκφραση ενός μειονεκτήματος.
Του μειονεκτήματος της έλλειψης προσωπικής, αυθεντικής ταυτότητας και πρωτοτυπίας και ακόμη, η αδυναμία αναζήτησής τους."

Τί είναι αυτό που κάνει κάποιους να ξεχωρίζουν πέρα από την εμπορικότητα και τί είναι αυτό που μας εμποδίζει εμάς να είμαστε όχι σαν κι αυτούς, αλλά να είμαστε ξεχωριστοί (ενώ κατά βάθος είμαστε όλοι τόσο διαφορετικά μοναδικοί);
Τί μας εμποδίζει να ανακαλύψουμε και να προβάλλουμε τη μοναδικότητά μας, αντί να προσπαθούμε να μοιάσουμε σε κάποιον άλλο;
Εκείνος έγινε αυτό που θαυμάζουμε, γιατί κυνήγησε το δικό του μύθο και δε μιμήθηκε κανέναν.

Ελπίζω ότι ήμουν σαφής αυτή τη φορά.
.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
analphabet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
321 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2005, 10:17:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους analphabet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ. Ειδικά οι καλλιτέχνες όταν καταφέρουν να εκφράσουν κάτι μοναδικό και βρουν ένα κοινό στο οποίο η έκφραση τους να έχει απήχηση είναι επιτυχημένοι.

Με βάση αυτό, ο καθένας επιλέγει το τι θέλει ν ακούσει ή να δει. Είναι άτοπο να κρίνουμε τους καλλιτέχνες, να τους κατηγοριοποιούμε σε ομάδες, όπως και τα μουσικά είδη βέβαια.

Κ εδώ νομίζω (αν κρίνω σωστά ) πως κολλάει η άποψη της zadoc περί προτύπων : Ακούω όπερα : Κάνω ποιοτική επιλογή?? Η ακόμα χειρότερα : Αναθεματίζω την ..Πέγκυ Ζήνα, : κάνω ακόμα ποιοτικότερη?? Το μουσικό μου πρότυπο καθορίζει την προσωπικότητά μου με το να υποδηλώνει την ποιότητα των επιλογών μου ? Η μήπως θα ήθελα να συμβαίνει αυτό ώστε ασπαζόμενη της δικές του επιλογές να το μιμηθώ κατά κάποιο τρόπο ? Και να υποδηλώσω κάτι το ταυτόσημο στις προσωπικότητές μας?

Νομίζω πως αυτό το συχνό φαινόμενο στη νέα γενιά μαρτυρά πνευματική στειρότητα και είναι σαφέστατη τάση μίμησης και ανικανότητας για πρωτοτυπία..


BE CAREFULL WHAT YOU WISΗ IS WHAT YOU WANT !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2005, 16:32:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή χρονιά σε όλους! Λίγες μέρες έλειψα και το θέμα εξακολουθεί ζωηρότατο. Μ'αρέσει αυτό!
Οφείλω, νομίζω, κάποια σχόλια στον αγνωόντα. Ιδού:

quote:
Γίνεται να μην λέμε ο ένας στον άλλο "γράφεται έτσι κι όχι έτσι.."
πχ. John-Jon κλπ.
Δεν το βρίσκω ούτε σημαντικό ούτε και έξυπνο.

Μειώνοντας τον εκπληκτικό εαυτό μου, πρέπει να παραδεχθώ πως συνήθως είναι απλά εξυπνακίστικο. Ας πούμε πως το ζητούμενο ήταν να πω: ΟΚ ρε φίλε, έχουν ασχοληθεί κι άλλοι με το θέμα, χαλάρωσε λίγο.

Στα περί "κατηχητικού": Από τα γραφόμενά σου ήταν σαφές πως δεν εμπίπτεις στην κατηγορία αυτή (αλλιώς θα ήσουν ο πρώτος 'Πανκίδης" της εκκλησίας!). Όμως, πιστεύω πως είναι ατόπημα το να κριθούν καλλιτέχνες ανάλογα με την σεξουαλικότητα. Ένας καλλιτέχνης που προσφέρει ομορφιά και αλήθεια με το έργο του μπορεί να θεωρηθεί "πρότυπο" (από δημιουργικής/καλλιτεχνικής πλευράς: ίσως κανείς να μην πρέπει να θεωρείται πρότυπο για κάποιον άλλον ιδωμένος συνολικά ως άνθρωπος).
Μ'αυτήν την έννοια βρίσκω λανθασμένη την ταύτιση δημιουργού με το έργο του και υπερσυντηρητική την εκμηδένιση του για υποκειμενικούς "κοινωνικούς" λόγους. Αν εφαρμόζουμε τέτοια κριτική δεν θα μείνει κανείς να γουστάρουμε και να σεβόμαστε γιατί όλοι έχουν κουσούρια, σκοτεινές πλευρές ή δυσάρεστες πράξεις στο παρελθόν τους.
Οι -πάλαι ποτέ- απίστευτες ερμηνείες του Rod Stewart είναι αρκετές για να εκτιμώ την προσφορά του. Αν κάτι με ενοχλεί δεν είναι η -όχι πιθανή, κατά τη γνώμη μου- ομοφυλοφιλία του, αλλά η ξενέρωτη και αδιάφορη μουσική του πορεία των τελευταίων δεκαετιών.
Οι Zeppelin (μια που έγιναν σύμβολο του παρόντος θέματος)άλλαξαν την πορεία του rock ασχέτως των πεποιθήσεών τους και αυτό είναι που λαμβάνει ο ακροατής κάθε ηλικίας. Η περαιτέρω κριτική είναι για ψαγμένους με την ιστορία των μουσικών (άρα ήδη φίλους του rock) ή για αδαείς πολέμιους που ψάχνουν σε ανθυποάρθρα για επιχειρήματα για τις απαίδευτες απόψεις τους.

Προσωπικά, βρίσκω το τι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τραγουδιέται σε κάποιο κομμάτι πολύ γοητευτικό ως έρευνα και δε μου μειώνει την αισθητική απόλαυση. Η καλύτερη μουσική του rock έγινε σε μεγάλο βαθμό από παιδιά που γούσταραν απλά να βρουν γκόμενες και στην πορεία βρέθηκαν παραζαλισμένοι σταρ. Αυτό δεν μειώνει την αξία του ταλέντου, την ενέργεια της αδρεναλίνης, τα ατόφια ενστικτώδη μηνύματα γεμάτα ένταση, την μελωδία. Συχνά η τέχνη συμβαίνει ακόμα και ερήμην του δημιουργού!
Και, για μένα, οι στίχοι παίζουν σημαντικά στο παιχνίδι ακόμα κι όταν είναι αφελείς (υπάρχουν επιτυχημένοι και αποτυχημένοι τρόποι να γράφεις μπουρδίτσες!). Και, ασφαλώς, το rock έχει προσφέρει και εκπληκτικά, καθόλου αφελή, στιχουργήματα.

Ένα "αφελές" παράδειγμα: Strychnine των Sonics. Ατόφια ενέργεια, από τα πιο γκαζιάρικα κομμάτια όλων των εποχών, ανόθευτη απόλαυση για τα μυημένα αυτιά. Οι στίχοι είναι ακριβώς αυτοί που του ταιριάζουν, κάτι πιο "σοφό" θα ήταν τόσο επιτηδευμένο... Υψηλή Τέχνη (με τον τρόπο της) από μια χούφτα άσχετα πιτσιρίκια; Ναι. Ένας μουσουργός δεν θα μπορούσε να παράγει κάτι τέτοιο, θα σκεφτόταν υπερβολικά, δεν θα είχε την απαιτούμενη ένταση, θα το έκανε ξενέρωτα. Άρα, όλα είναι σχετικά.
Αν βγει ο κάθε βλαξ και πει πως το τραγούδι αυτό "προτρέπει τα παιδιά μας να πιούν στρυχνίνη και να δηλητηριαστούν, ξυπνάτε χωριανοί!" τότε του δίνω το ελέυθερο να κάνει μια λοβοτομή για να ανεβάσει το IQ του.

Δεν γνωρίζω αν ο Πανούσης είναι fake ή όχι (καταλαβαίνω τα επιχειρήματά σου αλλά επιφυλλάσομαι). Δεν νομίζω πως είναι gay και δε με νιάζει. Οι στίχοι του της εποχής των Μουσικών Ταξιαρχιών είναι ό,τι πιο οξύ και κοφτερό έχω ακούσει σε ελληνικό συγκρότημα (πχ, "Ένα τραγούδι για το χειμώνα", εκπληκτικό κατά τη δική μου γνώμη). Τώρα είναι η σκιά του εαυτού του. Ευφυής σκιά, πάντως.

quote:
τα παιδιά μου μπορούν ν'ακούν ό,τι τους γουστάρει,
ΕΚΤΟΣ από έντεχνο ελληνικό (λες και τα υπόλοιπα είναι ά-τεχνα).
Αν τα συλλάβω ν'ακούν Πρωτοψάλτη κι αυτόν τον υστερικό τον Κραουνάκη
θα τα...αποκληρώσω !!!

Μάλλον θα δυσαρεστηθούν πολλοί αλλά... επικροτώ, συμφωνώ και χαμογελώ από τη μια άκρη του κεφαλιού ως την άλλη!

quote:
υπάρχουν μουσικές που ασχολούνται μόνο με το μουσικό μέρος
κι όχι με το "φαίνεσθαι".Αυτές τις θεωρώ πιο σωστές για τη διαμόρφωση
χαρακτήρα κι όχι το ροκ που έτσι κι αλλιώς έχει ΠΟΛΛΑ άσχημα να δείξει στα παιδιά κυρίως.

Υπάρχουν πολλές υπέροχες μουσικές που αξίζει να ακούσει κανείς. Ίσως το "φαίνεσθαι" να παίζει σε όλες πολύ περισσότερο ρόλο απ΄όσο νομίζουμε. Η ζωή έχει πολλά άσχημα να δείξει και το rock είναι βαθιά μέσα στη ζωή. Γι αυτό μου αρέσει. Ένας χαρακτήρας με αξίες και αγάπη για τέχνη και σκέψη θα το γευτεί όπως του αξίζει. Σέβομαι την άποψή σου αλλά δεν την πολυσυμμερίζομαι.

Όσον αφορά περί "μισητού", "συνομωσιών" κλπ : Κουραφέξαλα! Απλά μίλησες χύμα, μίλησα χύμα και δεν τρέχει κάστανο. Καμιά φορά έχει και λίγο αλατοπίπερο η κουβέντα για να νοστιμεύει.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

goblynqueen
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2005, 19:01:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους goblynqueen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
goblynqueen,
χρόνια πολλά και καλή χρονιά.
Είσαι μέταλο απ'ότι κατάλαβα.

-αγνοών


Καλά, πού το κατάλαβες;!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2005, 19:52:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλε wendigo
και καλή χρονιά.
Χαίρομαι που μιλάμε έτσι,είναι ο τρόπος μου
κι όταν γίνεται αποδεκτός,πραγματικά χαίρομαι.
Πολλοί μου λένε ότι είμαι ειρωνικός και ίσως να είναι
αλήθεια κάποιες φορές,αλλά δεν το εννοώ,ειλικρινά.
Τι να πω για το Strychnine αγαπητέ ??!!
Κορυφαία pop στιγμή-pop,με την έννοια του popularised ήχου-,
ατόφιο garage,προάγγελος πολλών..."κακών" τραγουδιών στην ιστορία της μουσικής.
Έχεις αναρωτηθεί όμως πόσοι από τους αγαπητούς συνομιλητές
εδώ πέρα,γνωρίζουν αυτό το τραγούδι ??
Φοβάμαι,ελάχιστοι.
Όσο για την Πρωτοψάλτη και τους λοιπούς,σε κερνάω ποτό για την κατανόηση και συμπαράσταση !!!
Για να επανέρθουμε όμως στο θέμα μας,
κι επειδή είμαι σίγουρος ότι θα έχεις δει την μουσική ταινία
The Song Remains The Same-Led Zeppelin,
θα θυμάσαι τη σκηνή που ο Jimmy Page,μόνος με την κιθάρα του,
πειραματίζεται στην όχθη ενός ποταμού.
Έχει την πλάτη στραμμένη σε μας,ενώ η κάμερα πλησιάζει σε στιλ θρίλερ
όλο και πιο κοντά του.
Κάποιος ακούγεται να ψιθυρίζει κάτι και ο Page στρέφει το βλέμμα του
προς την κατεύθυνση της κάμερας.
Τα μάτια του είναι κατακόκκινα και δαιμονικά,
σαφής αναφορά στον εξαποδώ.
Τώρα,εγώ δεν θεωρώ τον εαυτό μου χριστιανό,με την έννοια της λέξης.
Δεν πιστεύω σε κάποια συγκεκριμένη θρησκεία.
Άρα και η αναφορά αυτή,δε με αγγίζει συναισθηματικά,την αντιμετωπίζω σαν τρικ,
εφέ,
αστείο,
υπαινιγμό,
κι ότι άλλο μπορούμε να φανταστούμε.
Την εντάσσω στο πλαίσιο του φιλμ,στην ατμόσφαιρα που προσπαθεί να δημιουργήσει.
Γιατί όμως,ο Page,με αρκετή..."δαιμονική" δράση στο παρελθόν του
-σύμφωνα παντα με τους rocκ'n'roll μύθους και θρύλους-
αποφασίζει να παρουσιαστεί έτσι στο κοινό του ???
Τι θέλει να πει με το τρικ αυτό??
Θα μ'ενδιέφερε να μου πεις τι πιστεύεις κι εσύ.
Zadok,
τώρα,ναι,έγινες αρκετά πιο σαφής !!
Τι μας εμποδίζει όλους εμάς,που είμαστε όντως μοναδικοί,
ο καθένας ξεχωριστά,να πράξουμε τα όνειρά μας,να βγούμε και να πούμε
τα πιστεύω μας με τον ροκ τρόπο ??
Νομίζω,πριν απ'όλα,η καταγωγή μας.
Το "από που προερχόμαστε".
Έπειτα,η ιδιοσυγκρασία μας.Δεν είμαστε όλοι έτοιμοι να κάνουμε performance σαν τον Mick Jagger !!
Ο τύπος είναι ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ.
Επίσης,οι όποιες αναστολές μας.Καμμιά φορά,ντρεπόμαστε να βγούμε στην παραλία με μαγιό.Ο Bowie δεν θα ντρέπονταν ΠΟΤΕ !!!
Μα πάνω απ'όλα,το πόσο πιστεύουμε στον εαυτό μας,
ή αν θες,στο προσωπικό μας όνειρό.
Αυτό όντως θέλει κότσια και πολλές φορές,σκληρότητα χαρακτήρα.
Αυτά κατάλαβα από την απάντησή σου.
Είμαι "μέσα" ?
goblynqueen,
καλησπέρα και σε σένα.
Ε,δεν περνάς απαρατήρητος !!
Γνωρίζεις τον Dario Argento?
Ιταλός σκηνοθέτης του είδους giallo(κίτρινο),πολύ cult ταινίες τρόμου και φρίκης.
Η μπάντα που ακούγεται σε πολλές από τις ταινίες του,είναι heavy
και ονομάζεται Goblin.Πάιζει κι ο ίδιος ο Argento.
Τους γνωρίζεις ??Αν όχι,είναι αρκετά ενδιαφέροντες.
Πάντως για μένα,το μακράν καλύτερο hard συγκρότημα,είναι οι
αιώνιοι MOTORHEAD !!!!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2005, 01:51:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αιώνιοι δεν λες τίποτα.Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ!!!!!

Όπως είχε πει και ο τραγουδιστής των Sisters of Mercy,εάν έπρεπε να στείλουμε ένα συγκρότημα στο διάστημα για να δείξουμε στους εξωγήινους τί σημαίνει rock αυτό θα ήταν οι MOTORHEAD!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2005, 02:33:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, αγνοών, "μέσα" είσαι.

Θα πρόσθετα μόνο, ότι η καλλιέργεια προτύπων είναι μία φυσιολογική διαδικασία για κάποιες νεαρές ηλικίες, ενώ η ανάπτυξη μίας σωστής ατομικότητας είναι προϊόν μάλλον ενός σωστού απογαλακτισμού και δημιουργικής ωριμότητας.


.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 04/01/2005 02:34:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Typhwnas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Israel
128 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2005, 14:35:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Typhwnas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ το αγαπητό Forum του Esoterica,

Ας πουμε πως ειμαι νέο μέλος...
Οσον αναφορα τη ροκ μουσικη περι σατανάδων και προτύπων ειναι όντως λογω νεαρής ηλικίας... Το σίγουρο είναι πως όλα αυτά γίνονται λόγω εμπορικότητας πλένοντας έτσι τα μυαλλά των μικρών ώστε να αποχαυνόνονται και αυτή πλέον η ιδεολογία να μείνει εως και σε μεγαλυετερες ηλικίες...
Αρα το καλύτερο είναι να υπάρχει και σε αυτό το θέμα ενα μέτρο(όπως σε όλα)...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2005, 14:09:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΤΗ ΜΝΗΜΗ ΕΝΟΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗ, ΜΕΛΟΥΣ ΤΩΝ PANTERA, ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΠΥΡΟΒΟΛΗΘΗΚΕ ΣΤΗ ΣΚΗΝΗ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΜΙΑΣ ΣΥΝΑΥΛΙΑΣ, ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟ ΠΕΖΟΝΑΥΤΗ "ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ".

ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΔΙΑΤΑΡΑΓΜΕΝΟ ΜΑΛ...ΚΙΔΙΟ ΑΚΟΥΓΕ ΜΕΤΑΛ ΘΑ ΕΠΙΑΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΝΑΠΟΔΟ ΜΗΝΥΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΗΡΕ. ΑΡΑ ΦΤΑΙΕΙ Η ΜΟΥΣΙΚΗ. ΔΕ ΦΤΑΙΕΙ ΟΥΤΕ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥ, ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ, Ο ΘΕΙΟΣ ΣΑΜ, ΤΟ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΟΥΒΑΛΑΕΙ ΕΝΑ ΠΙΣΤΟΛΙ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΤΟΥ ΤΗ ΔΩΣΕΙ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ ΚΑΝΑ ΔΥΟ, ΟΥΤΕ ΦΥΣΙΚΑ Ο ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ... Ή ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΑΠΟΔΕΚΤΟ ΠΟΥ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΩΘΗΣΗ ΤΗΣ ΠΛΥΣΗΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΠΟΥ ΑΠΟΚΟΙΜΙΖΕΙ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ.

ΓΙΑ ΤΟ ΑΜΕΡΙΚΑ, ΠΕΖΟΝΑΥΤΗΣ=ΑΠΟΔΕΚΤΟΣ, ΘΡΗΣΚΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ=ΑΠΟΔΕΚΤΟΣ,
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΟΣΟΙ ΦΟΡΑΝΕ ΔΕΡΜΑΤΙΝΟ ΜΠΟΥΦΑΝ ΕΧΟΥΝ ΜΑΚΡΙΑ ΜΑΛΛΙΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΔΕ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΤΟΥ ΚΕΡΡΥ Ή ΤΟΥ ΓΚΟΡ.

ΑΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΠΑΝΤΑ Ο "ΑΛΗΤΗΣ" ΠΕΡΙΘΩΡΙΑΚΟΣ, ΘΑ ΦΟΡΑΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΠΛΟΥΖΑΚΙ ΜΑΙDEN, LEATHER, ΘΑ ΟΔΗΓΕΙ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΘΑ ΠΙΝΕΙ ΜΠΥΡΑ.
ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΛΗΤΗΣ ΤΕΛΙΚΑ.

ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ...

---------------------------------------------------------------

I was absolutely shocked by the news. Dimebag was such a really nice genuine bloke and a great player. He was always very respectful towards me and it was lovely to have him on tour with us. He will be sadly missed.
Tony Iommi
I'm stunned. The taking of Dimebag Darrell's life in this horrific murder is a senseless tragedy for his fans and unfathomable loss for his family. I send my deepest condolences to Vinnie and the rest of his family. My thoughts are also with the families of all the other victims of this heinous act."
Paul Stanley
Sad to report 'Dimebag' Darrell Abbott, formerly of PANTERA, has been killed in a club incident. Our best wishes to his family and friends."
Gene Simmons
Hello everyone. My deepest condolences go out to everyone affected regarding the passing of dimebag. His mucianship was superb and his original style was and will remain an inspiration to players worldwide. His friendship can never be replaced.

I first met Dime in 1991. I was in Toronto preparing for the 'Painkiller' tour. I had MuchMusic TV on and saw this guy talking about metal and wearing a 'British Steel' shirt. From what he was saying and the PANTERA video that aired I knew right away that this man was a guitar god!

" called MuchMusic and spoke to Dime and that night went to a club and hung with the band. We jammed 'Metal Gods'. From that point on, he and the rest of the band became solid friends. My gut feeling was that this band would be huge.

So PANTERA toured with PRIEST all over Europe. Many a night I would stand off stage and watch them tear up city after city leaving everyone stunned by their intense performances. It was a thrill to watch and hear Dime invent and advance with his playing. Soon the world became Panterarised!

Of course, so much has happened since those early times and I feel that it's important now that however we take the turn of events in recent years we all stay true to the same belief that Dimebag had about his love of metal, which was to play your heart out and be real wherever you are! Some things that happen in life make no sense at all, but out of pain comes strength, and I know the metal community will take that strength and use it as an enduring memory for Dimebag.

"Love never dies."

Rob Halford
We are all gutted to hear of the senseless and tragic death of Dimebag Darrell, who was shot by a 'fan' who climbed on the stage at a show of his new band, DAMAGEPLAN. He was, of course, better known for his great playing in PANTERA.

"PANTERA were, I think, the first band that I and my son Jimmy both got equally excited about. It was Jimmy who first got me to see them. They were a great band, and Dimebag was an innovative and passionate player.

"Great musician. Terrible loss. My respects to him, to his family and friends. Also to those who were killed trying to save him and apprehend the gunman.

"RIP."

Brian May (QUEEN)
This whole thing is very disturbing.

First, I'd like to give my deepest heartfelt sympathy to Vinnie, Rita, all Dime's bandmates, and all of his family and friends throughout the world.

Second, I'd like to thank Dime for all the joy he's brought to my life both through his music, and through his friendship over the years.

I can honestly say that hanging out with Dime was some of the funnest times of my life. I really looked up to him as a person, and, of course, as a guitar hero. It's not very often that you get to jam with one of your musical inspirations on his back porch.

I feel really fortunate to have been able to know him as a person, to tour with PANTERA, to sit there with him and watch him do what very few can do on a guitar.

This whole thing is just horrible.

My sincerest thoughts and prayers go out to him and all of his loved ones.

"hanks for all you've brought to my life, Dime. Love you, bro.

Kirk Windstein (CROWBAR)
I would like to extend my condolences to the Abbott family at this difficult time.

"PANTERA, and especially Dimebag, made sure I had tons o' fun on the Ozzfest tour so I owe them a lot. Not only that, he was just a down-to-earth, nice person.

"It's a sad day for music. I'm sure this weekend everyone will do one shot of Jack Daniel's in his honour.

"RIP, Dime."

Fallon Bowman (KITTIE)
Above all, I want to send out condolences to Vinnie and his family. Also to Rita, as well as Philip and Rex, all of my friends in the Dallas/Ft. Worth area and the New Orleans friends Darrell had. Condolences also to the world of heavy metal. You lost an innovator, a warrior, and a metal god.

"We'll meet again..."

Kyle Thomas (EXHORDER)
The fact is, and what's really important, is that Darrell was a beautiful person. We lost a great guy who did a lot for a lot of people. What happened was incredibly ignorant to say the least. He extended himself to me time and time again. The guy MADE me stay at his house anytime a tour I was on stopped in Texas. My extreme condolences go out to Vinnie, the Abbott family, Damageplan, and the fans.
Jimmy Bower
It was horrible. Darrell was a big fan of mine. He expressed that every time we ever saw each other," said the Nuge, who fondly recalled that PANTERA performed his "Journey to the Center of the Mind" and "Cat Scratch Fever" the last time they played Detroit.

"It's tragic on two dynamic levels," Nugent, an outspoken advocate of sensible gun ownership, added. "Once again, innocence is destroyed, and it's Americans destroying other Americans. This conduct runs wild in this country ... It's not the Taliban doing it. It's Americans."
Ted Nugent
I can't believe the news I got last night. Jon called me telling me that Dimebag was shot at a club while they were performing. I couldn't believe it then and I still can't. On behalf of myself and the band I'd like to send our deepest sympathy to Dime's family. What a loss.

"I was lucky enough to be able to hang with Dime on a few occasions and he was a man that loved life and lived it to the fullest. He was an incredible guitar player / musician / human being — a legend who will live on in the awesome music that he made.

"Pour yourself a shot of crown, add a splash of coke and raise your glass in Dime's memory. You'll be missed."
Mike Mushok (STAIND)
Lemmy: "To Vinnie & all concerned: Man, I am so ****in sorry. You know I loved Dimebag and I'm about as sorry as you can get. Glad you're OK though. If there's anything you need help with, you got my number somewhere, OK.

"Thinking of you."

Phil Campbell: "I'm so sorry, we'll dedicate the set to Dimebag tonight."

Mikkey Dee: "My deepest sympathy to everyone affected by this tragedy

(MOTORHEAD)
I knew Darrell from months of touring together. He was a great guitar player, actually much better than was probably necessary to play the kind of music he was playing. Although his image was a wild partying maniac, his playing always was full of class and finesse. As a fellow guitar player, KISS fanatic and basic rock dude just tryin' to make music, I'm sad and shocked by this.

"Why is it so easy for any lunatic to get his hands on a gun??

"RIP, Dime, you will be missed.
Marty Friedman (MEGADETH)
We were playing a show in Texas a few years ago and I saw this sweaty, super long-haired, big-bearded, Dimebag Darrell-looking guy come over the barricade right in front of me. 'Holy crap,' I thought, "That IS Dimebag Darrell!!!' I had only met him once before, but I had grown up on PANTERA and was a little star-struck by his presence. He was smiling and looking up at me and jamming out to whatever song we were playing at the moment. The security in the barricade were getting ready to shoo him out from in front of the stage with everyone else, but I stopped them from ushering him out and I stopped playing guitar and I shook his hand. He hung out right in front of me for about four more songs. I couldn't believe it. He was a hero to so many of us. I'm glad I got to have that moment with him. I'll never forget it
Wes Borland (LIMP BIZCUT)
CORROSION OF CONFORMITY guitarist/vocalist Pepper Keenan and producer John Custer:

"It's tragic, a shame," Keenan said Thursday. "I've known Darrell for years and years. He was a big fan of COC, we toured Australia together with PANTERA. It's just a shame."

"He was one of the defining guitarists of his generation," Custer said. "He was like Eddie Van Halen or Randy Rhoads or Stevie Ray Vaughan, about seven cuts above everybody else. Anybody who puts in the amount of time and devotion to get that good is not ... out there just to mess around with music for a little while before going on to something else. He was a devoted musician and one of the most influential guitarists to come out of that whole decade. And he made records that helped people get through their year. He'll be remembered as one of the best."

Thursday afternoon, CORROSION OF CONFORMITY was gathering at the studio again. But Custer did not think they'd get much work done right away.

"It's hard to get excited about cutting guitar tracks right now," Custer said. "There will definitely be a shroud over things for a while." This is just awful."
Dime was an incredible talent who I've admired since the beginning when we had both just signed to Atco Records. It's been many years since I've hung with him or any of the PANTERA guys — but my memories with him and the guys were always of great fun and filled with crazy drunken insanity.

He lived each and everyday to the fullest. In fact, I never could believe how he could even function (both on and off stage) with the way he partied and lived life. I feel so sorry for Vinnie and the rest of the band and family.Words really cannot describe the heartache I've had all day.This is as tragic and unbelievable as Lennon getting killed.
But this hits home even closer because he was ONE OF US.
Mike Portnoy (DREAM THEATER)
"I don't know exactly what to write concerning the death of Darrell. This is beyond shocking and horrible. I still can't believe it is true. I got the call from my manager Andy Gould, who, along with Walter O'Brien, used to manage PANTERA and WHITE ZOMBIE.

"During the early ninties WHITE ZOMBIE and PANTERA were constant touring partners and I had the pleasure of watching Darrell perform with PANTERA easily over a hundred times. For those of you who never saw him, he was without a doubt the most dynamic guitartist on the face of the planet. He was truly one of a kind. A legend.

"Off stage, he was a cool, down-to-earth guy with the most bizarre sense of humor ever, half the time I didn't even understand what the hell he was saying. He spoke a language all his own — Dimespeak.

"The last time I saw Darrell was with his brother Vinnie standing in the crowd rocking out at a METALLICA show. I never got a chance to see his new band, but I'm sure he was as amazing as always.

"No one can replace a giant talent like Darrell, he will be missed.

"My heart goes out to Phil, Rex and especially Vinnie."
ROB ZOMBIE


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2005, 22:20:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΣΤΗ ΜΝΗΜΗ ΕΝΟΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗ, ΜΕΛΟΥΣ ΤΩΝ PANTERA, ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΠΥΡΟΒΟΛΗΘΗΚΕ ΣΤΗ ΣΚΗΝΗ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΜΙΑΣ ΣΥΝΑΥΛΙΑΣ, ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟ ΠΕΖΟΝΑΥΤΗ "ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ".


.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2005, 22:55:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΣΤΗ ΜΝΗΜΗ ΕΝΟΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗ, ΜΕΛΟΥΣ ΤΩΝ PANTERA, ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΠΥΡΟΒΟΛΗΘΗΚΕ ΣΤΗ ΣΚΗΝΗ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΜΙΑΣ ΣΥΝΑΥΛΙΑΣ, ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟ ΠΕΖΟΝΑΥΤΗ "ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ".
Μην τα ρίχνουμε και όλα στους "Χριστιανούς Πεζοναύτες", γιάτί τότε γινόμαστε χειρότεροι απο αυτους στον φανατισμό.

Οι πληροφορίες μου είναι οτι ο φονιάς ήταν και αυτός μεταλλάς, ψυχασθενής, και κίνητρό του ήταν η διάλυση της προηγούμενης μπάντας, της Pantera.
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=5354#153665

Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας το πεί.

Το οτι ήταν πεζοναύτης, στην προκειμένη περίπτωση ήταν πολύ δευτερεύουσας σημασίας, και είναι φτηνό να του το σούρνουμε.

Δεν υπάρχει αμφιβολία οτι μερικοί Αμερικάνοι πεζοναυτές είναι καθάρματα (γνωρίζω μeρικούς προσωπικά) αλλά είναι επίσης αλήθεια οτι μερικοί είναι από τους πιο ηθικούς και υψηλόφρονες ανθρώπους που θα μπορούσες να βρείς οπουδήποτε (για καλή μου τύχη γνωρίζω λιγούς και απο αυτούς).

Η στρατιωτική επιλογή ενός ανθρώπου δεν μας λέει τίποτα για τον χαρακτήρα του (οι εσωτεριστές εδώ μέσα θα έπρεπε να το ξέραν αυτό), ούτε υπάρχει νόμος στις ΗΠΑ που να απαγορεύει το μέταλ στους πεζοναύτες.

k

Edited by - kynikos on 06/01/2005 23:03:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2005, 23:09:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Όχι μόνο δεν τους το απαγορεύει αλλά τους πορώνει κιόλας!Είχα διαβάσει κάπου ότι στον πόλεμο του Περσικού το 1991 τους έβαζαν το "War Ensemble" των Slayer για εμψύχωση΄!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2005, 23:13:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όχι μόνο δεν τους το απαγορεύει αλλά τους πορώνει κιόλας!
Ωχ!! Λες η συντονίστρια gretel να μας πορωθεί, και να εισβάλει το esoterica στην Περσία πριν προλάβει ο Bush;;

k


Edited by - kynikos on 06/01/2005 23:13:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2005, 23:34:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μερικά ενδιαφέροντα λίνκς:

Heavy Metal Mercenary (χαρακτηριστικός τυπάς συνδιάζει τα δύο είδη) ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ!!
Hell Bent for Leathernecks (Πεζοναύτες, Μέταλ και ομοφυλοφιλία)
Heavy Metal Marines (συνεντευξη απο τους Megadeth)

k

Πάει, την χάσαμε την συντονίστρια (και ήταν τόσο νέα)

Edited by - kynikos on 06/01/2005 23:46:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2005, 23:59:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΓΙΑ ΤΟ ΑΜΕΡΙΚΑ, ΠΕΖΟΝΑΥΤΗΣ=ΑΠΟΔΕΚΤΟΣ, ΘΡΗΣΚΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ=ΑΠΟΔΕΚΤΟΣ,
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΟΣΟΙ ΦΟΡΑΝΕ ΔΕΡΜΑΤΙΝΟ ΜΠΟΥΦΑΝ ΕΧΟΥΝ ΜΑΚΡΙΑ ΜΑΛΛΙΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΔΕ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΤΟΥ ΚΕΡΡΥ Ή ΤΟΥ ΓΚΟΡ.

ΑΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΠΑΝΤΑ Ο "ΑΛΗΤΗΣ" ΠΕΡΙΘΩΡΙΑΚΟΣ, ΘΑ ΦΟΡΑΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΠΛΟΥΖΑΚΙ ΜΑΙDEN, LEATHER, ΘΑ ΟΔΗΓΕΙ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΘΑ ΠΙΝΕΙ ΜΠΥΡΑ.


Αγαπητη gretel,

Χώρια τα αστεία, ελπίζω να κατάλαβες οτι η εικώνα που παρουσιάζεις είναι μάλλον ανακριβής.

Τα μπλουζάκια MAIDEN (ακόμα και τα JUDAS PRIEST), η μπύρα, οι μηχανές, τα μακρυά μαλλιά κλπ. είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΠΟΔΕΚΤΑ από τους πεζοναύτες και μάλιστα ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΑ στο έργο του κυρίου ημών ΙΗΣΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ νικητή των δυνάμεων του Κακού, και Άρχοντα της Εκδίκησης.

Ο Σατανάς το έχασε το παιχνίδι, πήγε να μας την σκάσει για λίγο, αλλά ευτυχώς όλα ανήκουν στον ΚΥΡΙΟ, τώρα.

Hallelulah Brothers - Praise Jeee-zes

kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2005, 04:21:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου kynikos, χαίρομαι που το έψαξες το θέμα, όμως έχω την αίσθηση, ότι όπως και να έχει το πράγμα στη συγκεκριμένη περίπτωση, δε σημαίνει ότι δε γίνονται τέτοια σκηνικά σ' αυτή τη "χώρα"...

Αξέχαστη θα μου μείνει η αντίστοιχη σκηνή από την ταινία με την Cher (δυστυχώς δε θυμάμαι τον τίτλο) και τις αντιδράσεις φανατικών ενάντια στις εκτρώσεις, οι οποίες έφταναν μέχρι και σε εν ψυχρώ δολοφονίες.
Άσχετο, αλλά χαρακτηριστικό.
.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 07/01/2005 04:43:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2005, 04:53:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την βρήκα:


.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2005, 17:02:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kynikos,
στο δεύτερο σάιτ που μας προτείνεις λίγο πιο πάνω,
ποιος είναι ο πρωταγωνιστής ??
Ο Rob Halford ??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2005, 17:37:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΓΙΑ ΤΟ ΑΜΕΡΙΚΑ, ΠΕΖΟΝΑΥΤΗΣ=ΑΠΟΔΕΚΤΟΣ, ΘΡΗΣΚΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ=ΑΠΟΔΕΚΤΟΣ,
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΟΣΟΙ ΦΟΡΑΝΕ ΔΕΡΜΑΤΙΝΟ ΜΠΟΥΦΑΝ ΕΧΟΥΝ ΜΑΚΡΙΑ ΜΑΛΛΙΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΔΕ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΤΟΥ ΚΕΡΡΥ Ή ΤΟΥ ΓΚΟΡ.

ΑΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΠΑΝΤΑ Ο "ΑΛΗΤΗΣ" ΠΕΡΙΘΩΡΙΑΚΟΣ, ΘΑ ΦΟΡΑΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΠΛΟΥΖΑΚΙ ΜΑΙDEN, LEATHER, ΘΑ ΟΔΗΓΕΙ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΘΑ ΠΙΝΕΙ ΜΠΥΡΑ.


Αγαπητη gretel,

Χώρια τα αστεία, ελπίζω να κατάλαβες οτι η εικώνα που παρουσιάζεις είναι μάλλον ανακριβής.

Τα μπλουζάκια MAIDEN (ακόμα και τα JUDAS PRIEST), η μπύρα, οι μηχανές, τα μακρυά μαλλιά κλπ. είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΠΟΔΕΚΤΑ από τους πεζοναύτες και μάλιστα ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΑ στο έργο του κυρίου ημών ΙΗΣΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ νικητή των δυνάμεων του Κακού, και Άρχοντα της Εκδίκησης.

Ο Σατανάς το έχασε το παιχνίδι, πήγε να μας την σκάσει για λίγο, αλλά ευτυχώς όλα ανήκουν στον ΚΥΡΙΟ, τώρα.

Hallelulah Brothers - Praise Jeee-zes

k



ΜΑ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΕΖΟΝΑΥΤΕΣ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΑ ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΙΛΑΩ.

ΑΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ ΤΟ ΠΡΟΤΥΠΟ ΤΟΥ "ΚΑΛΟΥ ΝΕΟΥ" ΜΕ ΤΟ "ΥΓΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ ΟΝΕΙΡΟ" ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ.

Ο ΤΥΠΟΣ ΗΤΑΝ ΣΙΓΟΥΡΑ ΨΥΧΑΚΙΑΣ, ΤΟ ΟΤΙ Η ΜΑΝΑ ΤΟΥ ΤΟΥ ΑΓΟΡΑΣΕ ΤΟ ΟΠΛΟ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ, ΕΓΩ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΟΤΙ ΤΟ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΗΣ ΚΑΙ ΑΡΠΑΖΕΙ ΕΝΑ ΟΠΛΟ ΚΑΙ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΟΠΟΙΟΝ ΒΡΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΠΟΥ ΑΚΟΥΕΙ ΑΛΛΑ ΝΟΗΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2005, 22:16:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ναι,είναι ο Halford.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2005, 00:17:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΜΑ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΕΖΟΝΑΥΤΕΣ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΑ ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΙΛΑΩ.
Περιέχει μια αλήθεια και αυτό που λες, αλλά μην νομίζεις οτι τα πράγματα δεν αλλάζουν και εκεί.

Το American Dream, απο ο,τι βλέπω, πωλείται ΠΟΛΥ λιγότερο από ο,τι προ τριακονταετίας. Από τον καιρό κι όλας που είχαν βγεί show σαν το Roseanne, φαινόταν να χάνεται το παιχνίδι. Σήμερα, βέβαια οι Simpsons και το South Park κάνουν θραύση, και το Αμερικάνικο Όνειρο έχει περιοριστει στους Μεξικάνους & Αϊτινούς λαθρομετανάστες. Οι υπόλοιποι κοιταν μην απολυθούν από τη δουλίτσα τους, οποια και να'ναι, και προσευχονται μην τους φάη καμμια πολυεθνική την σύνταξη.

Η Αμερική βέβαια είναι χώρα των άκρων, και φυσικά υπάρχουν υπερσυντηριτικοί σαν αυτούς που περιγράφεις, και εσύ και η Zadok, αλλά δεν νομίζω να είναι πια η πλειοψηφία. Με όλα τα κακά της, και τα τεράστια προβλήματά της, οι ΗΠΑ είναι ακόμα η πρωτοπώρα χώρα στον κόσμο για ένα σωρό πράγματα.

==========

αγνοων,

Δεν είμαι αρκετά γνώστης του θέματος, δεν ξέρω καν ποιός είναι ο Halford. Απλα μου φάνηκε διασκεδαστικό το άρθρο γενικά.

Κ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2005, 00:27:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η Αμερική βέβαια είναι χώρα των άκρων, και φυσικά υπάρχουν υπερσυντηριτικοί σαν αυτούς που περιγράφεις, και εσύ και η Zadok, αλλά δεν νομίζω να είναι πια η πλειοψηφία. Με όλα τα κακά της, και τα τεράστια προβλήματά της, οι ΗΠΑ είναι ακόμα η πρωτοπώρα χώρα στον κόσμο για ένα σωρό πράγματα.

Καλέ μου, θέλω να πιστεύω ότι θα είμαι η τελευταία η οποία θα κατακρίνει συλλήβδην ένα λαό για κάποια ατοπήματα.

Παρ' όλα αυτά, η τελευταία εκλογή του Μπους ανέδειξε το μεγάλο πρόβλημα συντηρητισμού του μέσου αμερικάνου της ενδοχώρας.

Τεσπα... Σημεία των καιρών...

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2207031
Maintained by Digital Alchemy