ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Eλληνικά μνημεία σε χέρια βαρβάρων-Ως πότε?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Kaiser
Μέλος 1ης Βαθμίδας


76 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2004, 22:52:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kaiser  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω πως την περίοδο των Ολυμπιακών Αγώνων, η χώρα μας είχε μια χρυσή ευκαιρία να πιέσει άλλες χώρες που κατέχουν ΚΛΕΜΕΝΑ ελληνικά μνημεία για να επιστραφούν στουν νόμιμους απογόνους αυτών που δημιούργησαν αυτό το λαμπρό πολιτισμό που έδωσε τα φώτα του σε ολόκληρο τον κόσμο και έθεσε τα θεμέλια της σημερινής δυτικής σκέψης και πολιτισμού.
Η ευκαιρία όμως πέρασε ανεκμετάλευτη, και είναι αξιοσημείωτο το γεγονός πως δεν βρέθηκε ούτε μία ελληνική φωνή για να θέσει το θέμα επι του τάπητος. Είναι εξαιρετικά αμφίβολο το αν θα ξαναβρεθούν τόσο ευνοικές συνθήκες για την επιστροφή των κλεμένων μνημείων.
Τα κυριότερα μνημεία τα οποία βρίσκονται σε ξένα χέρια είναι τα λεγόμενα ''ελγίνεια μάρμαρα'', που εκλάπησαν με τρόπο άκομψ και βάναυσο απο την Ελλάδα επι τουρκοκρατίας απο έναν τυχωδιόκτη άγγλο λόρδο ( γνωστοί φιλλέληνες οι άγγλοι...). Αληθεύουν οι φήμες οτι τα εν λόγω μνημεία υφίστανται κακομεταχείρηση απο τους άγγλους? Αν ναι, τότε το βασικό επιχείρημα των άγγλων για την παράνομη παρακράτηση των μνημείων- η δήθεν καλύτερη δηλαδή συντήρηση που είναι σε θέση να τους κάνουν-, παύει να ισχύει και ταυτόχρονα ένα βασικότατο μνημείο της πολιτισμικής μας κληρονομιάς κινδυνεύει.http://www.kairatos.com.gr/afieromata/elginiamarmara.htm
Κατα τη γνώμη μου, έχει φτάσει η στιγμή το ελληνικό κράτος να δραστηριοποιηθεί σοβαρά πάνω σε αυτό το ζήτημα (εστω και με τόσο μεγάλη καθυστέρηση...). Ας πάρουν επιτέλους οι ''υψηλά ιστάμενοι'' της κυβέρνησης οτι είναι ΕΛΛΗΝΕΣ, και αυτό είναι μια βαριά ευθύνη . Τι λέτε?


ΑΝΙΚΗΤΩΝ ΑΠΤΕΤΑΙ ΟΥΔ'ΑΙΔΗΣ

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2004, 03:22:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου φίλε Kaiser!

Αν και καθιστός (στο PC) ορθά ομιλείς. Πολύ καλά και σωστά τα όσα λες. Δεν φαντάζομαι να υπάρχει Έλληνας που να μην τον πληγώνει αυτό το θέμα. Φοβάμαι όμως οτι σε λάθος χώρο απευθύνεις το μήνυμα σου. Θα έπρεπε να το απευθύνεις στη Βουλή των Ελλήνων. Τώρα αν θα βρείς κάποιον Έλληνα εκεί μέσα, άλλο καπέλο.

Όλοι μας γνωρίζουμε πως έχουν τα πράγματα αλλά τι να κάνουμε, πορείες διαμαρτυρίας; Είχαν μια σκασίλα οι Άγγλοι. Τώρα συγκεκριμένα για τα Μάρμαρα του Παρθενώνα (σιγά μη τα πούμε και ελγίνεια) ξέρω πως τους έχει αφιερωθεί μια πτέρυγα του Βρεττανικού Μουσείου. Αν κάνω λάθος διορθώστε με. Για κακομεταχείρηση δεν έχω ακούσει κάτι.

φιλικούς χαιρετισμούς


EΛΛΑΣ = ΕΛ-ΛΑΣ = ΓΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy