ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!( και όμως αληθινό...)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Χρήστος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


56 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2004, 03:40:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χρήστος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο όσο ξέρω τα τυπικά δεν γίνονται σε καμία περίπτωση γνωστά απο τέκτονες, αλλά ας δούμε το θέμα λίγο ποιό αντικειμενικά. Αν έπεφτε στα χέρια σου ένα τεκτονικό τυπικό, τι θα το έκανες; Όπως προείπα, ένας σίγουρα θα το έκανε βιβλίο. Όλο και κάποιος θα τα έβαζε στο διαδύκτιο.. Και έστω στην Ελλάδα που δεν ξέρουμε πόσοι μπορεί να είναι οι τέκτονες πάει στο καλό.. Όμως σε χώρες όπως Αγγλία, Αμερική κλπ.. Πιστεύεις πως δεν θα έχει γίνει κάτι τέτοιο; Έχω ακούσει ακόμα και για περίπτωση διάρρηξης που πέρα απο όλα, κλάπηκαν και τυπικά. Αυτά λες να τα κράτησαν για τον εαυτό τους;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρήστος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


56 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2004, 05:25:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χρήστος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υποσημείωση:

Όταν λέω πεθαίνουν και όλα τα βιβλία (μαζί με τα τυπικά) πωλούνται, ενοώ απο τα μέλη της φυσικής οικογένειας αυτού του ανθρώπου. Δεν είναι σπάνιο το να πεθάνει κάποιος άνθρωπος σχετικά μεγάλης ηλικίας και η οικογένειά του να πουλήσει όλα του τα βιβλία (μαζί με τυπικά και οποιοδίποτε άλλο βιβλίο είχε συμαντικό ρόλο ενώ αυτός ο άνθρωπος βρισκόταν εν ζωή).
Γι'αυτό δεν είναι και σπάνιο το γεγονός να βρίσκονται σε παλαιοπωλεία τεκτονικά τυπικά, σπάνια βιβλία, βιβλία που λόγο της ηλικίας τους έχουν μεγάλη αξία κλπ. Ένας κολλητός μου βρήκε με έναν τέτοιο τρόπο σε ένα παλαιοπωλείο, βιβλίο Έλληνα εσωτεριστή οποίο πωλείτε σε τιμή άνω των 500Ε. (και όποιος έχει την απορία αν όντος υπάρχουν τέτοια βιβλία, για να δώσω το ποιό απλό παράδειγμα, ας ρίξει κάποιος μια ματιά στην ιστιοσελίδα του Μπαλάνου στα κοστολόγια των βιβλίων του.. Και ο Μπαλάνος δεν είναι ο μόνος...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρήστος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


56 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2004, 05:37:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χρήστος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υποσημείωση της υποσημείωσης:

Το βιβλίο ο φίλος μου το πήρε όχι πάνω απο 5Ε. Η πραγματική του αξία ήταν άνω των 500.

-Συγγνώμη για τα συνεχή post.. αλλά εφόσον δεν μπορούν να γίνουν τροποποιήσεις.. Ας είναι και 1-2 post παραπάνω για να μην υπάρξουν παρερμηνίες των νοημάτων που θέλω να δώσω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2004, 05:49:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαοητέ φίλε Kaiser οι απαντήσεις σου δίνονται όλες από τους προλαλήσαντες με τους οποίους συμφωνώ απολύτως.
Ειδικά τα λεγόμενα του φίλου GIORGOS-U.K. είναι σημαντικότατα και νομίζω όλη η ουσία.

Σε αυτά που δεν έχεις πάρει απάντηση σου απαντώ:

-Δεν αναφέρω σε πια στοά είμαι όχι διότι μου απαγορεύεται αλλά δεν το θεωρώ ούτε σκόπιμο ούτε ουσιώδες. Εξ άλλου εδώ εκπροσωπό τον εαυτό μου.

-Η στοά εξυπηρετεί πολύ απλά το εργαστήριο ή το χώρο συνάθροισης των τεκτόνων,(όχι όλων φυσικά γι αυτό και υπάρχουν πολλές στοές),όπου εκεί κάνουν τις ομιλίες τους τις μυήσεις τους και γενικά ασχολούνται με τα ενδιαφέροντά τους.Κάπως θα έπρεπε να ονομάζεται αυτός ο χώρος.
Εδώ ακόμη και οι οπαδοί μιάς ομάδας έχουν τα καφενεία τους.

-Τα τυπικά των βαθμών δεν μπορώ να σου τα δώσω αλλά όπως άκουσες...μπορείς να τα βρεις με πολλούς τρόπους
Το να σου πω ποιοί είναι οι βαθμοί του τεκτονισμού επιγραμματικά και όλων των τεκτονικών τύπων αυτό μπορώ να το κάνω αλλά πιστεύω αυτό είναι ακόμη πιο εύκολο να το βρεις μόνος σου αντι να γράψω εδώ ένα κατεβατό ολόκληρο.
Αυτό που θέλω να σου πω είναι τελικά ότι το 99% για να μην πω περισσότερο των "μυστικών" της μασωνίας είναι πλέον γνωστό.
Ακόμα και τα σημεία αναγνώρισης.
Και μην νομίζεις ότι οι τέκτονες χαιρετιούνται με τεκτονικό τρόπο όλοι την ώρα.Νορμάλ ανθρωποι είναι.

- Κλείνοντας,η έκφραση "τας θύρας,τας θύρας" κρατάει από τους πρώτους χριστιανικούς χρόνους που ο χριστιανισμός ήταν υπό διωγμό.Επίσης τότε δεν υπήρχε νηπιοβαπτισμός και αυτοί που εισέρχονταν στο χριστιανισμό ήταν ήδη ενήλικες.
Υπήρχε τότε η περίοδος της κατηχήσεως και της "δοκιμασίας" ας πούμε πριν κάποιος βαπτισθεί.Για το λόγο αυτό υπήρχε και ο νάρθηκας στους χριστιανικούς ναούς, (κάτι που σε μερικούς ναούς υπάρχει ακόμη και σήμερα χωρίς όμως ουσιαστική σημασία),όπου στεκονταν οι "κατηχούμενοι" και δεν είχαν δικαίωμα να μπουν στον κυρίως ναό,ΟΥΤΕ και να παρακολουθήσουν ΟΛΟΚΛΗΡΗ την Θεία Λειτουργία.
Πριν τον χερουβικό ύμνο και την είσοδο των αγίων,εκφωνούσαν τα "κατηχούμενα" τα λεγόμενα όπου κάποια στιγμή ακούγεται : "όσοι κατηχούμενοι προέλθετε,οι κατηχούμενοι προέλθετε...." δηλ. να αποχωρήσουν τώρα οι κατηχούμενοι.
Πρίν την απαγγελεία του "Πιστεύω" ακούγεται : "τας θύρας,υας θύρας",όπου και ΚΛΙΔΩΝΟΝΤΑΝ οι πόρτες της εκκλησίας και παρέμεναν ΜΟΝΟΝ οι βαπτισμένοι οι οποίοι μπορούσαν να ακούσουν το Πιστεύω το οποίον και ήταν και το σημείο αναγνωρίσης ότι είσαι χριστιανος.Αυτό ήταν ΚΑΘΑΡΑ λόγος ασφάλειας ούτως ώστε ναμην μπορεί κανείς να προσποιηθεί τον χριστιανο και έτσι να μάθει πόσοι,που,ποιοί είναι οι χριστιανοι με φυσικά θανάσιμα αποτελέσματα για την εποχή.
Για να μην πούμε ότι ήταν και "βεβήλωση" για τους χριστιανούς,αβάπτιστος να παρακολουθήσει τη "θυσία".

Όπως βλέπεις,σημεία αναγνωρισης και μυστικότητας είχε και η χριστιανική θρησκεία καθώς και χώρους που δεν μπορούσε να εισέλθει ο "αμύητος".

Για να μην μιλήσουμε για τις κατακόμβες και τα πολύ καλά καλυμένα συμβολα που χρησιμοποιούσαν.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kaiser
Μέλος 1ης Βαθμίδας


76 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2004, 13:41:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kaiser  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To συμπέρασμα λοιπόν που πρέπει να βγεί απο όλα αυτά είναι το εξής
Το μεγαλύτερο μέρος των ''μυστικών'' της Μασονίας είναι πλέον γνωστό, αλλά αυτό συμβαίνει ΠΑΡΑ τη θέληση των Στοών. Φίλε Gothic, αν ήταν στο χέρι των Τεκτόνων, πιστεύεις οτι όλα αυτά θα γίνονταν ποτέ γνωστά? Και αν όχι, ΓΙΑΤΙ?

ΑΝΙΚΗΤΩΝ ΑΠΤΕΤΑΙ ΟΥΔ'ΑΙΔΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2004, 23:35:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οτιδήποτε θα χρειαζόταν πραγματικά να μείνει κρυφό, ούτω και παραμένει.

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2004, 04:52:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να κάνω μια ερώτηση η οποία δεν ασχολείτε τόσο με το "Τι είναι ο τεκτονισμός" ούτε προσπαθεί να ρίξει φώς σε μυστικότητες...Ο μόνος λόγος που την κάνω εδώ είναι επειδή ξέρω οτι σε αυτό το θέμα γ΄ραφουν άτομα που είτε ειναι καλοί γνώστες του τεκτονισμου είτε ακόμα καλύτερα (για την επίλυση της απορίας μου) είανι μέλη κάποιας στοάς.

Λοιπόν...

Πριν λίγες μέρες γευμάτισα με έναν φίλο μου για τον οποίο είχα την υποψία οτι ανοίκε σε κάποια στοά λόγω κάποιων λεγομένων του.Μου "αποκάλυψε" λοιπόν αυτό που ήδη ήξερα και αρχίσαμε να μιλάμε επι του θέματος,επειδή μετά τις συζητήσεις εδώ μέσα σίγουρα ήθελα κάποιες διευκρ΄νήσεις και μου άρεσε που μπόρούσα να ρωτήσω φάτσα κάρτα κάποιον απο τους έσω.Πάνω στην συζήτηση λοιπόν μου είπε επίσης οτι η είσοδός του στην στοά ήταν ο λόγος που απομακρύνθηκε απο διάφορα άτομα που γνωρίζω και ασχολούνται με το θέμα των ενθεογενών (για το τί είναι ενθεογενές δείτε εδώ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=1&TOPIC_ID=4478).Προφανώς τα άτομα που τον σύστησαν στην στοά του είπαν να κόψει κάθε επαφή με την Pateras Production και οποιαδήποτε ενασχόληση/μελέτη με τα ενθεογενή (!!!!) καθώς και οτι επίσης θα έλεγχαν αν έκανε κάτι τέτοιο ή αν κρατούσε ακόμα επαφές.ΤΟν ρώτησα γιατί αλλα δεν ήθελε να μιλήσει παραπάνω επι τούτου οπότε δεν τον πίεσα.

Επίσης του πρότεινα απο την στιγμή που οι στοές είναι ανοιχτόμυαλες,αν μπορεί να κανονίσει να κάνω μια ενημερωτηκή παρουσίαση περι ενθεογενών και λοιπών καταστάσεων συνειδήσεως σε κάποια στοά,τα οποία φυσικά θα έιναι πλήρως τεκμηριωμένα.Φυσικά εκεί μέσα περιμένω να συναντήσω πολλούς ανθρώπους των θετικών επιστημών και να έχω μπροστά μου ένα κοινό που θα καταλάβει τι λέω ακόμα και ιατρικούς όρους.(Υποσημείωση: EΞ ΟΡΙΣΜΟΥ αν κάνεις παρουσίαση για τα ενθεογενή,είναι ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΝΑΚΡΩΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΞΑΡΤΗΣΗΣ!!! διαβάστε το link που παραθέτω).Έτσι και αλλιώς σκοπεύω να κάνω ανάλογες παρουσιάσεις σε όποιο χώρο θέλει να τις φιλοξενήσει μπάς και αρχίσουν να σκέφτονται κάποια άτομα λίγο βαθύτερα για θέματα ξεχασμένα...Στο άκουσμα αυτό ο φίλος μου άλλαξε 10 χρώμματα και απλά αρκέστηκε στο "ΜΗ-ΤΟ-ΚΑΝΕΙΣ!!!!". Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό,ίσα ίσα πίστεύω οτι είναι ένα θέμα που θα ενδιέφερε μια στοά μιας που εμπεριέχει και μεταφυσική και εσωτερισμό και εναλλακτικές καταστάσεις συνείδησης...Με τρόμαξε κάπως η στάση του φίλου μου,οπότε μετά απο αυτό αρκεστήκαμε στο γεύμα και σε "ανώδυνες καθημερινές συζητήσεις"

Κάποιος που γνωρίζει,έχει τίποτα υπόψιν του πάνω σε αυτό το θέμα και στην στάση της Μασονίας? (χα! πιστεύω οτι αυτή η ερώτηση είναι μαι ερώτηση που δεν γίνετε συχνά!)

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2004, 10:49:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Xotchipilli2,πρώτη φορά εγώ προσωπικά ακούω για το περί ενθεογενών θέμα και ομολογώ δεν γνωρίζω τίποτε.

Με εκπλήσει όμως κυριολεκτικά και ο τρόμος του φίλου σου στην ιδέα σου.

Κατά την άποψή μου,από τις ελάχιστες γραμμές που διάβασα από το λινκ που παρέθεσες,θεωρώ ότι είναι έναν ενδιαφέρον θέμα.

Όσων αφορά την ιδέα σου τώρα,νομίζω ότι είναι και πολύ ωραία και εφικτή.Όχι όμως στο επίπεδο κάποιας οποιασδήποτε στοάς αλλά θα πρέπει να έρθεις σε επαφή με την Μεγάλη Στοά,να παρουσιάσεις τις απόψεις σου και ότι επιθυμείς να παρουσιάσεις το θέμα.
Θέλω να πιστεύω ότι θα αποδεχθούν το αίτημά σου,όπως αρμόζει σε κάθε τέκτονα που είναι ταγμένος να αναζητά τη γνώση και να είναι ανοικτός σε ΟΛΕΣ, μα ΟΛΕΣ τις απόψεις.Το τι θα αποδεχθεί όμως είναι άλλο θέμα και προσωπική υπόθεση του καθενός.

Σίγουρα θα έχεις ένα καλό ακρωατήριο αλλά έχε υπόψη σου ότι όντως υπάρχουν και γιατροί και επομένως προετοιμάσου για μια σκληρή επίθεση.Δεν ξέρω αν οι σπουδές σου επιτρέπουν να τους αντιμετωπίσεις.

Πάντως για μένα είναι κάτι το οποίο μπορεί να γίνει.

Για να έρθεις όμως σε επαφή με τη Μεγάλη Στοά,κάποιος θα πρέπει να σε βοηθήσει και ο φίλος σου με τις φοβίες που τον διακατάχουν,νομίζω πως δεν είναι σε θέση.
Βρες κάποιον που σίγουρα να έχει επαφή με το θέμα και φυσικά νε μην "τρέμει σύγκορμος" να το θείξει διότι πραγματικά δεν υπάρχει και λόγος τέτοιου τρόμου.

Για να μην σου πω ότι Ο ΙΔΙΟΣ ο φίλος σου θα έπρεπε να κάνει αυτή την εισήγηση ως "ελεύθερος ανήρ" που είναι και που πρέπει να είναι ο κάθε τέκτων.

ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΙΣΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ Η ΕΚΕΙΝΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ !

...όπως καταλαβαίνεις

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρήστος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


56 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2004, 11:32:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χρήστος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Xotchipilli2,

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα σου. Τώρα μελετούσα την ιστιοσελίδα της "Πατέρας". Είδα όμως κάποια πράγματα προς τα οποία προτιμώ να είμαι λίγο επιφυλακτικός. Έβλεπα το forum με τις εμπειρίες και θα ήθελα να δημοσιεύσω μερικές απο αυτές:

quote:
Mε τη salvia ο συνδιασμός ήταν υπέροχος. Η παντελής έλλειψη της αίσθησης του χρόνου και της πραγματικότητας από τους αμανίτες συνδιαστηκε πολύ ομαλά με τις παραισθήσεις της salvias. Τα απότομα κσι βίαια χαρακτηριστικά της salvias δεν υπήρχαν και η δράση της όταν κάτω από την επίρρεια του αμανίτη ήταν τελείος ομαλή, φυσική και άκρως ψυχεδελική. Πρώτη φορά είχα παραισθήσεις ακουστικές. Πρώτη φορά ένιωσα να μπερδεύονται τόσο οι αισθήσεις μου μεταξύ τους.


quote:
Argotera enw 3upnisa mia kai kalh, i skopolamini sinexise na kannei tin doulia tis sto rem. enw hmoyn 3upnios kai freskos, 3afnika na pernan brosta apo ta anoixta matia moy gurw sta 3 i 4 oneira. Suni8ws 3erw
pws oi perissoteroi se afth thn fash, xanontai meta3u
pragmatikotitas kai oneirou, den 3eroun pou einai
ekeinh thn stigmh, egw anti8etos imoyn taytoxrona
kai stoys 2 "kosmoys".

Για χρήση κάποιων ουσιών γνωρίζω πως έχουν διωχθεί άτομα απο στοές.
Τώρα, αυτές οι ουσίες έστω δεν είναι ναρκωτικά, είναι εθνογενή. Για το τάγμα δεν νομίζω πως θα αλλάξει τίποτε, πέρα απο όλα για δύο βασικούς λόγους. Κατά κύριο λόγο, αυτός ο άνθρωπος αντιπροσωπεύει το τάγμα στο οποίο ανήκει και όλα τα μέλη αυτού και δεν νομίζω να δεχθεί κάποιο τάγμα ένα μέλος του να κάνει χρήση εθνογενών και να "μαστουρώνει". Κατά δεύτερο λόγο, λες:

quote:
πίστεύω οτι είναι ένα θέμα που θα ενδιέφερε μια στοά μιας που εμπεριέχει και μεταφυσική και εσωτερισμό και εναλλακτικές καταστάσεις συνείδησης

Ο τεκτονισμός εξ'ορισμού είναι φιλοσοφικό σύστημα και όχι εσωτεριστικό. Τώρα αν οι διδασκαλίες του είναι εσωτερικές, πως και τι, αυτό είναι άλλο κεφάλαιο οποίο δεν μας αφορά.
Όσον αφορά για το θέμα της συνειδητότητας, το τεκτονισμός στοχεύει στην ανάπτυξη της είδη υπάρχων συνειδητότητας και εάν υπάρχει κομμάτι στο οποίο αναφέρονται ενναλακτικές καταστάσεις συνειδητότητας, σίγουρα σου μιλάει γι'αυτές αλλά παράλληλα πρέπει να έχεις απόλυτη συνειδητότητα των πράξεών σου και των αισθήσεών σου. Στα παραπάνω αποσπάσματα από το forum δεν δείχνουν κάτι τέτοιο.

Στπ O.T.O. που θεωρείτε ποιό "ελαφρό" τάγμα όσον αφορά τα μέλη του και το τι πρακτικές κάνουν στην προσωπική τους ζωής, προκείμενου να πάρουν τον πρώτο βαθμό, πρέπει να δώσουν τον εξής όρκο:

"I most solemnly promise and swear, that I will not indulge unduly in any drug, whereby my full consciousness and free will might be impaired."

(Δεν είμαι επιθετικός, απλά έτσι τα βλέπω τα πράγματα.. Μακάρι να με διαψεύσεις)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρήστος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


56 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2004, 11:54:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χρήστος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνεχίζοντας να βλέπω το site σας στο κομμάτι έστω, των "εμπειριών απο φυσικές ουσίες" http://www.paterasprod.org/phpBB2/viewforum.php?f=5&sid=d7b169ab13a0c5f8b539b19fdede3d43
βλέπω πως πολλά μέλη σας είχαν εμπειρίες που δεν φένονται και τόσο ακίνδυνες (έστω, απο κάποιον 3ο παρατηρητή που δεν γνωρίζει και πολλά περί εθνογενών)... Περιμένω απάντησεις και για τα προηγούμενα

Φίλτατε Gothic,
Είπες:

quote:
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΙΣΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ Η ΕΚΕΙΝΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ !

Δεν διαφωνώ, απλά προσωπικά νομίζω πως τα πάντα έχουν κάποια όρια, μην το παρακάνεις διότι υπάρχει και πόρτα και την βλέπεις, και άμα κλείσει δύσκολα ξανανοίγει..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2004, 12:20:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Χρήστο έχεις απόλυτο δίκιο.Εξ άλλου αναφέρθηκα για το θέμα της παρουσίασης ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ.

Όπως επίσης,διότι τώρα διαβάζω το τόπικ του φίλου Xotchipilli2,ο φίλος μας μιλάει για μια εξειδανικευμένη κατάσταση που δεν είναι "μαστουρώνω? αλλά ολόκληρη τελετουργία που ίσως και να μην χρειαστεί ΠΟΤΕ Η ΧΡΗΣΗ κάποιας ουσίας.

Εδώ όμως φίλε Χρήστο μας παρουσιάζεις από λίνκς του ιδίου (Xotchipilli2),για άτομα που πειραματίζονται με"κοκτείλς" ουσιών,(ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΒΡΙΣΚΕΙ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΚΑΙ ΠΟΛΕΜΙΟ!!!),ενώ στο τόπικ του δηλώνει κατηγορηματικά ότι είναι αντίθετος στον πειραματισμό.

Ας κάνει ο φίλος πιο συγκεκριμένο τι τελικά πρεσβεύει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2004, 13:21:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή συνεχίζω να διαβάζω..... δηλ.το σάιτ :

http://www.paterasprod.org/phpBB2/viewforum.php?f=5&sid=d7b169ab13a0c5f8b539b19fdede3d43

έχει να κάνει με ενθεο...κ.τ.λ.π;;;
Μπορουμε να συγκρίνουμε τα συγκεκριμένα φουκαριαρικα πειραματόζωα που γράφουν εκεί με τους σαμάνους;;;

Φίλε μου θα εξακολουθήσω να λέω πως άνετα μπορείς να παρουσιάσεις το θέμα σου όπως προείπα.
Εξακολουθώ να λέω ότι στον τεκτονισμό είσαι ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ να αναπτύξεις όποιο θέμα θέλεις.
Προσεχε όμως, φοβάμαι θα ξεφτιλιστείς...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2004, 15:16:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ' αρχήν θα συμφωνήσω με το φίλτατο Gothic σε σχέση με τη θέση του Τκτονισμού, αλλά αντιλαμβάνομαι και συμμερίζομαι απόλυτα και την επιφυλακτικότητα του αγαπητού Χρήστος.

Όπως έχω τονίσει στο θέμα ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ ΚΕΝΤΡΑ ΚΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ, όπου αναφερόμουν στο διαλογισμό:

Ποτέ, καμμία διαλογιστική μέθοδος δεν πρέπει να γίνεται κάτω από την χρήση ναρκωτικών ουσιών, γιατί οι ουσίες αυτές αμβλύνουν τη συνειδητότητα του ανθρώπου και διαταράσσουν την αληθινή του θέληση μειώνοντας τον αυτοέλεγχό του.
Παράλληλα, προκαλούν σοβαρές βλάβες στα λεπτότερα σώματα
.

Ένα από τα όπλα του σύγχρονου αποκρυφιστή στην εξερεύνηση των Εσωτερικών Πεδίων είναι η δύναμη, την οποία περιέχει ο νους.
Φυσικά, δεν πρέπει να ξεχνάει, ότι ο νους είναι μεν καλός υπηρέτης, αλλά κακός αφέντης.
Όπως οι συγκινήσεις χαλιναγωγούνται από το νου, έτσι και ο νους χαλιναγωγείται από μία λεπτότερη μορφή συνείδησης.
Αυτή η αλυσίδα είναι αρχικά πολύ εύθραυστη, αλλά με τη σταθερή διαλογιστική εξάσκηση συγκροτείται δυναμικά και πετυχαίνεται η αναγκαία ισορροπία.

Κύριο έργο του διαλογισμού σήμερα, είναι να γεφυρώσει την υπερβατική συνείδηση με την καθημερινή, δηλαδή να βοηθήσει στην εξερεύνηση των ανώτερων κόσμων και να χρησιμοποιήσει δημιουργικά στην ύλη όσα ανακαλύπτει.

**

Αν λοιπόν, μπορεί να αποδειχθεί ότι κάποια ουσία δεν επηρεάζει τη συνειδησιακή κατάσταση του ατόμου (πράγμα μάλλον απίθανο, γιατί τότε δε θα μπορούσα να εννοήσω την αιτία χρήσης), τότε και μόνον τότε θα εξέταζα την όποια σχέση της με τον αποκρυφισμό.

Προσωπικά, απόψεις του στυλ: και οι Αρχαίοι χρησιμοποιούσαν ουσίες, δείχνουν απλά τη μεταφυσική άγνοια του ισχυριζόμενου.

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2004, 18:12:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να τα πάρουμε ένα ένα!
Καταρχήν καλό (αν και δύσκολο) θα ήταν να διαβάσετε όλο το τόπικ που άνοιξα στο εσωτέρικα με θέμα "Πρει ενθεογενών/ψυχεδελικών: Ωδή Προς Όλους".Σε αυτό το τόπικ απάντώ σε αρκετά ερωτήματα που τίθονται και εδώ μέσα και κάνω ξεκάθαρη την στάση μου.Η α΄ποψή μου δέν είναι υποτυπώδης του στύλ "έ,οι αρχαίοι τα χρησιμοποιούσαν,άρα ΠΡΕΠΕΙ και εμείς".Η άποψή μου είναι οτι μιλάω για εργαλεία και όχι για ναρκωτικά μιας που κάθε νοήμων άνθρωπος θα μπορούσε να καταλάβει οτι ο όρος "ναρκωτικά" είναι αδόκιμος και απο πλευράς ετοιμολογίας και περιλαμβάνει μόνο καταστάσεις που βλέπουμε στην "μαστουροπλατεία της κάθε πόλης".Απλά τα συζητάω και τα επαναφέρω ως θέμα μελέτης ώς εργαλεία τα οποία ξεχάστηκαν και εκδιώχθηκαν.Νομίζω πως κάποιος που ασχολείτε με το θέμα της μασονίας μπορεί να καταλάβει τι εστί να είσαι παρεξηγημένος και να ακούγωνται διάφορες μπαρούφες για το θέμα μελέτης σου για το οποίο εσύ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ οτι δεν ισχύουν.

quote:
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα σου. Τώρα μελετούσα την ιστιοσελίδα της "Πατέρας". Είδα όμως κάποια πράγματα προς τα οποία προτιμώ να είμαι λίγο επιφυλακτικός.

quote:
Συνεχίζοντας να βλέπω το site σας στο κομμάτι έστω, των "εμπειριών απο φυσικές ουσίες" http://www.paterasprod.org/phpBB2/viewforum.php?f=5&sid=d7b169ab13a0c5f8b539b19fdede3d43
βλέπω πως πολλά μέλη σας είχαν εμπειρίες που δεν φένονται και τόσο ακίνδυνες (έστω, απο κάποιον 3ο παρατηρητή που δεν γνωρίζει και πολλά περί εθνογενών)


quote:
Εδώ όμως φίλε Χρήστο μας παρουσιάζεις από λίνκς του ιδίου (Xotchipilli2),για άτομα που πειραματίζονται με"κοκτείλς" ουσιών,(ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΒΡΙΣΚΕΙ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΚΑΙ ΠΟΛΕΜΙΟ!!!),ενώ στο τόπικ του δηλώνει κατηγορηματικά ότι είναι αντίθετος στον πειραματισμό.

Ας κάνει ο φίλος πιο συγκεκριμένο τι τελικά πρεσβεύει


Το φόρουμ είναι ανοιχτό για να γράψει καθένας την εμπειρία του,με το οποίο επίπεδο γραψίματός του και τα οποιαδήποτε κυβικά κουβαλάει στο κεφαλάκι του.Φυσικά και εδώ στο Εσωτέρικα στην 3ή και ΄4ή σελίδα του θέματός μου μπορείτε να διαβάσετε για εμπειρίες που έχουν γραφτεί απο μέλη του εσωτέρικα και το επίπεδο γραφής τους είναι ικανοποιητικό.Φυσικά απο την αρχή της ενασχόλησής τους όλα τα άτομα που είναι τώρα στην Pateras δεν γενήθηκαν στους κόλπους της.Έχουν ζωή και άσχετη απο την πατέρας και "προ πατέρας" ζωή.Δεν μπορεί η πατέρας ως πληροφοριακός κόμβος να αναλάβει ευθύνη για το τί έκανε κάποιο μέλος,όπως είπαμε ελέυθεροι είναι όλοι και η πατέρας έχει κράξει πολλούς...Ψα΄ξτε όλη την θεματολογία της.Βασικά μέσα εκεί υπήρχαν και πολλές μεταστροφές ατόμων που χρησιμοποιούσαν ουσίες για την πλάκα τους και τώρα λογικέυτηκαν...

Κάποιοες ουσίες έιναι πιο επικίνδυνές ,άλλες ουσίες είναι ακίνδυνες σωματικά αλλα θέλουν μεγάλη προσοχή επειδή η εμπειρία τους είναι δυνατή.Άλλοι ξέρουν τι είναι "τα κοκτείλ" που επιδίδονται,άλλοι δεν έχουν ιδέα.Αυτή είανι η πραγματικότητα για πολλά θέματα ,και εγώ πρεσβεύω την γνώση πάνω στο θέμα έτσι ώστε παραδείγματα που δεν αρέσουν σε κανένα να εκλείψουν.

Ποιος είαμι και τί θέλω να κάνω? Θέλω να τους μετατρέψω σε "μαστούρια " όλους? Προσωπικα είμαι απο τους πιο αυστηρούς πολέμιους της σημερινής κατάστασης χρήσης των ψυχοενεργών! Τα κίνητρά μου είανι η επαναφορά κάποια χαμένου και αμαυρωμένου θέματος στις διαστάσειςπ ου ρπαγματικά του αξίζουν.Διακρίνω μια αρνητικότητα στην αντιμετώπιση του θέματος και ίσως θα ήταν ευκολότερο να μην το είχα αναφέρει,ίσως θα ήταν καλύτερο για εμένα να ασχολούμουν πχ με βιβλία γιόγκας ή Ρείκι στην τελική.Διαλέγω όμως ένα δύσκολο θέμα,και ένα θέμα για το οποίο είναι αρκετά δύσκολο κάποιος να ακούσει τα στοιχεία που εχείς.Για ποιο λόγο? Επειδή κακά τα ψέμματα φιλτράρουμε τις πληροφορίες που δεχόμαστε σύμφωνα με τα πιστεύω μας που διαμορφώνωνται απο πολλούς κοινωνικούς παράγωντες.

¨Εχετε πλήρες δίκαιο με αυτά που αναφέρεται,γιατί τέτοια ερεθίσματα έχετε λάβει όσον αφορά την χρήση των ουσιών,αμφιβάλλω βασικά αν κανείς όμως έχει ΔΕΙ χρήση ΕΝΘΕΟΓΕΝΩΝ ουσιών με τον τρόπο που περιγράφω στο κείμενό μου.Ναι,σίγουρα,αν δείς τον ηρωινομανή ή το τρελλαμένο παιδάκι στα κλάμπ,πώς να μην βγάλεις άποψη οτι "όλα αυτά είναι μεμπτα".

Μια πρόταση:Παρέχω μπόλικο υλικό στο τόπικ μου ωστε να ενημερωθήτε για τα ενθεογενή.Παρακαλώ κάντε το ωστε να μιλάμε έχωντας γνώση για αυτές τις ουσίες.

quote:
Για χρήση κάποιων ουσιών γνωρίζω πως έχουν διωχθεί άτομα απο στοές.
Τώρα, αυτές οι ουσίες έστω δεν είναι ναρκωτικά, είναι εθνογενή. Για το τάγμα δεν νομίζω πως θα αλλάξει τίποτε, πέρα απο όλα για δύο βασικούς λόγους. Κατά κύριο λόγο, αυτός ο άνθρωπος αντιπροσωπεύει το τάγμα στο οποίο ανήκει και όλα τα μέλη αυτού και δεν νομίζω να δεχθεί κάποιο τάγμα ένα μέλος του να κάνει χρήση εθνογενών και να "μαστουρώνει".

Δεν μιλάω για "μαστούρα" μιλάω για ενθεογένεση και δεν αποσκοπώ να αλλάξω το τάγμα.Απλά άπαξ και είναι ανοιχτόμυαλοί πιστεύω οτι θα ενδιαφερθούν γιαυτό το θέμα.Ξέρω αρκετά ,και μπορώ να τα ανακοινώσω με τους ανάλογους ιατρικούς όρους.Βασικά μερικά φυτά είναι τόσο σπάνια και η βιβλιογραφία που τα περιγράφει καθώς και που περιγράφει την φαρμακοκινιτική των ενεργών ουσιών τους (πχ salvia divinorum) είναι τόσο φρέσκια (δημοσιευθής στο medline του 2004) που ακόμα και σε ...γιατρούς θα χρειαστεί να εξηγήσω πώς λειτουργούν ,και μετά να τους δώσω και βιβλιογραφεία....

quote:
Προσεχε όμως, φοβάμαι θα ξεφτιλιστείς...

Για τον παραπάνω λόγο πιστεύω πως δεν θα ξεφτιλιστώ...Δεν θα μπώ μέσα σαν μισότρελλος μεσίας που ουρλιάζει ΒΡΗΚΑ ΤΟ ΚΛΕΙΔΪ ΚΑΙ ΕΝΑΙ ΟΙ ΕΝΘΕΟΓΕΝΕΙΣ ΟΥΣΙΕΣ.Θα τους παρουσιάσω μια πλευρά που τα βιβλία φαρμακολογίας δεν την αναφέρουν,κάποια δεδομένα που ίσως να μην τους τα έχουν διδάξει επειδή ακριβώς στην κοινωνία που ζούμε ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΨΥΧΟΕΝΕΡΓΕΣ ΟΥΣΙΕΣ (το κράτος μας έχει δώσει 3 προσ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ και πρέπει να το ευγνωμονούμε για αυτο) ,ΑΡΚΕΙ ΝΑΤΙΣ ΑΦΟΡΙΖΕΙ ΟΛΕΣ. Πραγματικά θα στεναχηρηθώ αν μιλώντας για τρυπταμίνες πχ αυτοί μου μιλήσουν για εγκεφαλκή ζημια (το κάνμουν συχνά πολλοί γιατροί) και όταν τους παρουσιάσεις δεδομένα για το αντίθετο και τους λές να σε παραπέμψουν σε σχετική βιβλιογραφία που υποστιρίζει την άποψή τους τότε...σε κοιτάν σαν χαζοί.2 φορές μου έχει τύχει μιλώντας με γιατρό να επιστρέψει για να μου φέρει βιβλιογραφία αντίθετη με αυτά που λέω και να μου ζητάει συγγνώμη επειδή....όσα του είπα ισχυαν.Αυτό το λέω για να δείξω πώς ακόμα και οι "επιστήμονες" είναι άνθρωποι και δεν μένουν ανεπιρρέαστοι απο κοινωνικές κατηχήσεις που μπορεί να είναι και λάθος...

quote:
Ποτέ, καμμία διαλογιστική μέθοδος δεν πρέπει να γίνεται κάτω από την χρήση ναρκωτικών ουσιών, γιατί οι ουσίες αυτές αμβλύνουν τη συνειδητότητα του ανθρώπου και διαταράσσουν την αληθινή του θέληση μειώνοντας τον αυτοέλεγχό του.
Παράλληλα, προκαλούν σοβαρές βλάβες στα λεπτότερα σώματα.

Ένα από τα όπλα του σύγχρονου αποκρυφιστή στην εξερεύνηση των Εσωτερικών Πεδίων είναι η δύναμη, την οποία περιέχει ο νους.
Φυσικά, δεν πρέπει να ξεχνάει, ότι ο νους είναι μεν καλός υπηρέτης, αλλά κακός αφέντης.
Όπως οι συγκινήσεις χαλιναγωγούνται από το νου, έτσι και ο νους χαλιναγωγείται από μία λεπτότερη μορφή συνείδησης.
Αυτή η αλυσίδα είναι αρχικά πολύ εύθραυστη, αλλά με τη σταθερή διαλογιστική εξάσκηση συγκροτείται δυναμικά και πετυχαίνεται η αναγκαία ισορροπία.


Ναρκωτική λές ( ο αδόκιμος ο όρος πάλι).Μίλησα για ενθεογενή ουσία.

Αυτό που λές περι δύναμη του νού εν μέρη μπορεί να μεταφραστεί σε "Απαγορεύετε να αλλάξεις τον τρόπο λειτουργίας του εγκεφάλου σου με οποιαδήποτε ουσία εξωγενής,πρέπει να προτιμάς τις ενδογενείς εκρίσσεις σου "

Που στην περίπτωση της Διμεθυλοτρυπταμίνης φυσικά τα πράματα μπερδέυονται μιας και ίσως ευθύνετε για πολλές ΓΝΗΣΙΕΣ μεταφυσικές καταστασεις!

quote:
έχει να κάνει με ενθεο...κ.τ.λ.π;;;
Μπορουμε να συγκρίνουμε τα συγκεκριμένα φουκαριαρικα πειραματόζωα που γράφουν εκεί με τους σαμάνους;;;


ΠΟλλοί εκεί μέσα έχουν γνώση και ξέρουν τι κάνουν.Άλλοι δεν έχουν.Αυτό φυσικά συμβαίνει σε όλους τους τομείς της ζωής...Τι ήταν οι σαμάνοι? Ξέρεις μερικά εκ των κοκτείλ των σαμάνων τα οποία περιείχαν χαρμίνη,χαρμαλίνη,διμεθυλοτρυπταμίνη,νικοτίνη,ατροπίνη και σκοπολαμίνη? Αυτό και αν είναι κοκτείλ...Προσωπικά αυτό το μίγμα δεν θα το πλησίαζα ούτε στα 100 χιλιόμετρα...Οι σαμάνοι του αμαζονίου σε περίοδο μαθητείας το πίναν κάθε μέρα επι έναν χρόνο....Εχμ...Όχι ,ευχαριστώ και μόνο που το αναλογίζομαι μου κόβωνται τα πόδια...

Για να συνοψίσω κάποια πράματα για το άτομό μου

Τι ΔΕΝ προσπαθώ να κάνω:
1)ΔΕΝ προσπαθώ να αιτιολογήσω με τα λεγόμενά μου την χρήση κάποιου και να δικαιολογήσω καταχρήσεις
2)ΔΕΝ προσπαθώ να ωθήσω κανένα προς τα εκεί
3)ΔΕΝ έχω "αλλότρια" κίνητρα και ΔΕΝ κερδίζω προσωπικά τίποτα αν κάποιος μελετήσει γραπτά πάνω στο θέμα παρα μόνο ικανοποίηση οτι του έδειξα και μια έξτρα πηγή πληροφοριών που ίσως έχει δηλώνει παντελή άγνοια!

Τι ΠΡΟΣΠΑΘΩ να κάνω¨:
1)ΠΡΟΣΠΑΘΩ να φέρω υπο εξέταση ένα θέμα παρεξηγημένο και κοινωνικά θαμμένο,που κατα την άποψή μου χρίζει περισσότερη μελέτη
2)ΠΡΟΣΠΑΘΩ να φέρω τους ανθρώπους σε επαφή με έγκυρη πληροφόρηση και όχι να περιγράψω τγην κατάσταση με αδόκιμους όρους (ναρκωτικά) ή να πώ "ΑΠΛΑ ΠΕΙΤΕ ΟΧΙ" (ναι ,ναι το αμερικάνικο σλογκανάκι,δεν δουλευει σε ανύσηχα μυαλα).Προσπαθω να ενημερώσω τον κόσμο μιας που ήδη έχουμε πρόβλημα με ΚΑΤΕΞΟΧΗΝ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ στην κοινωνία μας όπως η ηρωίνη το αλκοόλ και διάφορα ηρεμηστικά φαρμακευτικά χάπια...Επίσης το διεγερτικό κοκαίνη στην μορφή που κυκλοφορεί σήμερα καταστρέφει πολλά άτομα...
3)Αν μιλήσω σε κάποια στοά δεν θα τους απογοήτευα. Ο λόγος μου είναι κατά των "ναρκωτικώ" ,με ενημέρωση για τα ενθεογενή. ΑΝ η παροχή πληροφοριών είναι παράνομη ή κατακριτέα ,τότε αγαπητοί μου φίλοι το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να τρέξουμε μακρια΄...γιατι μια τέτοια άτυπη απαγόρευση της πληροφορίας είναι απο τα πρώτα βήματα για την κατάλυση της ελευθερίας του λόγου...

Ίσως ζητάω να δείτε με καθαρό μάτι και χωρίς "φίλτρα" αυτό το θέμα που προτείνω.Ξέρω οτι είναι δύσκολο και ίσως να μην έχετε καμμία όρεξη να περάσετε ώρες διαβάζωντας για τα ενθεογενή.Ίσως να είανι και ευκολότερο κάποιος να μην ασχολείτε με "μεμπτά " θέματα γιατί τι θα κάνει κάποιος αν ανακαλύψει με δικιά του μελέτη οτι τα λόγια μου στέκουν? Καλύτερα λοιπόν να αρκεστεί σε απόψεις αποδεκτές απο την κοινωνία....

Ναι,το θέμα που πραγματεύομαι είναι εν δυνάμι επικίνδυνο.ϊσα -ίσα γιαυτό χρειάζετε η ενημέρωση.Παρακαλώ διαβαστε το τόπικ που άνοιξα...

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2004, 18:19:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λίγο Homework: Αναζητήστε σε βιβλιοθήκες,περιοδικά,ίντερνετ εγκεφαλογράφημα ισχύος απο άτομο κατα την διάρκεια διαλογισμού και εγκεφαλογράφημα ισχύος κατα την διάρκεια ψυχεδελικής τελετής (με λήψη ενθεογενούς.

ΔΥΣΤΗΧΩΣ η ΕΥΤΥΧΩΣ,τις ίδες συχνότητες που ανεβάζει ο διαλογισμός,τις ίδιες συχνότητες ανεβάζει το ψυχεδελικό/ενθεογενές και η τελετουργία.

ΠΡΩΤΟΥ ΚΑΩ ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ πρέπει να αναφερώ: εδώ δεν μιλάω ούτε για "αντικατάσταση" ,ούτε για "εξίσωση" (Στο τόπικ μου αναφέρω αυτούς τους όρους)

Φυσικά όμως πάλι δεν μιλάω για κατάχρηση,για κλάμπ,για χαρούμενα απογευματα,για "σαμάνους της πολυθρόνας",για πρεζάκηδες,για άτομα με τάσεις φυγής,για ανώριμους,για σχέσεις με dealer,για εύρεση φτιαξίματος,για livin la vida drugged up για...για...για... κτλ κτλ κτλ

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2004, 18:38:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη για το τρίτο μύνημα στην σειρά,αλλά δυστηχώς δεν υπάρχει η επιλογή edit για να συμπληρώσω κάτι που θέλω.


Βασικά θέλω να πώ οτι το αρχικό μου ερώτημα είναι αν θα μπορούσα σε κάποια στοά να παρουσιάσω ένα τέτοιο θέμα,το οποίο πιστεύώ πως πήρε θετική απάντηση.Αυτό το λέω για να μην ξεφύγει το θέμα και απο Μασονία γυρίσει εξολοκλήρου στα ενθεογενή μιας που αυτά έχουν ήδη ανοιχτό θέμα (αν κάποιος θέλει να τα συζητήσει τον/την προσκαώ να το κάνει στο ανάλογο θέμα που άνοιξα ,μιας που εδώ πιστευώ πως είναι άλλο το θέμα συζήτησης)

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2004, 18:45:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xotchipilli2, φαντάζομαι ότι αντιλαμβάνεσαι πως δεν είσαι ο "άνθρωπος που ανακάλυψε τον τροχό".

quote:
Ναρκωτική λές ( ο αδόκιμος ο όρος πάλι).Μίλησα για ενθεογενή ουσία.

Αυτό που λές περι δύναμη του νού εν μέρη μπορεί να μεταφραστεί σε "Απαγορεύετε να αλλάξεις τον τρόπο λειτουργίας του εγκεφάλου σου με οποιαδήποτε ουσία εξωγενής,πρέπει να προτιμάς τις ενδογενείς εκρίσσεις σου "

Που στην περίπτωση της Διμεθυλοτρυπταμίνης φυσικά τα πράματα μπερδέυονται μιας και ίσως ευθύνετε για πολλές ΓΝΗΣΙΕΣ μεταφυσικές καταστασεις!


Αδόκιμος είναι ο όρος κατά την άποψή σου και σε σχέση με τις συγκεκριμένες ουσίες.

Όσο για το σε τί οφείλονται οι μεταφυσικές εμπειρίες, θα δανειστώ την απάντηση του Σωκράτη στο Φαίδρο:

"Φίλε μου, εκείνοι που βρίσκονταν μέσα στο ιερό του Δία στη Δωδώνη, είπαν πως οι πρώτοι μαντικοί λόγοι εμφανίστηκαν μέσα από μια βαλανιδιά, που ήταν εκεί. Έτσι, στους ανθρώπους εκείνης της εποχής, που, όπως κι εσείς οι νέοι, δεν ήταν σοφοί, αρκούσε να ακούν, ωθούμενοι και από την απλοϊκότητά τους, μια βαλανιδιά ή ένα βράχο, με την προϋπόθεση βέβαια, ότι έλεγαν την αλήθεια. Όμως εσένα ίσως σε ενδιαφέρει ποιος είναι αυτός που τη λέει και από ποιο μέρος είναι, γιατί δεν εξετάζεις μόνο το αν λέει την αλήθεια ή όχι."

quote:
Απλά τα συζητάω και τα επαναφέρω ως θέμα μελέτης ώς εργαλεία τα οποία ξεχάστηκαν και εκδιώχθηκαν.

ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΚΔΙΩΧΘΗΚΕ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΕΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΕΙΣ.


Για να μην ξεφεύγουμε από το θέμα όμως, θα ήθελες να μας εξηγήσεις γιατί πιστεύεις ότι ο Τεκτονισμός εν προκειμένω ή γενικότερα ο αποκρυφισμός αγνοεί την πραγματικότητα των ουσιών αυτών και χρειάζεται κάποιο σεμινάριο από εσένα ή όποιον άλλο ειδικό;

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2004, 19:19:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικά και δεν είμαι ο άνθρωπος που ανακάλυψε τον τροχό,ούτε κάποιο είδος παράξενου Μεσσία που ήρθε να ενημερώσει και καλά αδαείς!Ο μόνος τόπος που θα μπορούσα να ισχυριστώ κάτι τέτοιο θα ήταν σε φόρουμ με θέμα την κωμωδία!

Να συνεχίσω επίσης λέγωντας οτι δεν είμαι "Ο Ειδικός" μιας και τελειώνωντας βιολογική σχολή (με ιδιαίτερο ενδιαφέρον μου για την νευροχημεία) δεν με κάνει "αυθεντία" πάνω στο θέμα.Εξ ορισμού πιστεύω οτι η οποιαδήποτε επιστημονική ιδιότητα δεν δίνει το "αλάθητο" ίσα-ίσα προτρέπει σε συνεχή έρευνα.Έχω μιλήσει με αρκετά άτομα του ιατρικού κύκλου και πολλά απο αυτά ενδιαφέρονται να μάθουν παραπάνω στο θέμα.Θέματα που ενδιαφέρουν μια μεγάλη γκάμα νευροβιολόγων και γιτρών είναι πχ αλκαλοειδή όπως η ιμπογκαίνη,για την οποία είχα κάνει πρόταση στον ΟΚΑΝΑ (μιλάω για την ιμπογκαίνη στο τόπικ μου) η οποία απόριφθηκε.Μιλώντας προσφάτως με κάποια άτομα ιατρικού κύκλου έδειξαν ενδιαφέρον και με χαροποίησε το γεγονός οτι θα μελετήσουν το θέμα με γνώμωνα την απεξαρτηση...

quote:

Αδόκιμος είναι ο όρος κατά την άποψή σου και σε σχέση με τις συγκεκριμένες ουσίες.

Όσο για το σε τί οφείλονται οι μεταφυσικές εμπειρίες, θα δανειστώ την απάντηση του Σωκράτη στο Φαίδρο:

"Φίλε μου, εκείνοι που βρίσκονταν μέσα στο ιερό του Δία στη Δωδώνη, είπαν πως οι πρώτοι μαντικοί λόγοι εμφανίστηκαν μέσα από μια βαλανιδιά, που ήταν εκεί. Έτσι, στους ανθρώπους εκείνης της εποχής, που, όπως κι εσείς οι νέοι, δεν ήταν σοφοί, αρκούσε να ακούν, ωθούμενοι και από την απλοϊκότητά τους, μια βαλανιδιά ή ένα βράχο, με την προϋπόθεση βέβαια, ότι έλεγαν την αλήθεια. Όμως εσένα ίσως σε ενδιαφέρει ποιος είναι αυτός που τη λέει και από ποιο μέρος είναι, γιατί δεν εξετάζεις μόνο το αν λέει την αλήθεια ή όχι."


Φυσικά και μας ενδιαφέρι ποιός είναι αυτός που λέει την αληθεία.Ίσα ίσα αυτό θα πρέπει να είναι αντικείμενο έρευνας...Όσον αφορα το ποιός είμαι,ελπίζω να μην πιστεύει κανείς οτι τα κίνητρά μου είναι...να τολμήσω να το πώ? "Πονηρά και άσχημα"


quote:
ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΚΔΙΩΧΘΗΚΕ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΕΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΕΙΣ

Πολλές φορές και απο την κοινωνική γνώμη.Δεν είναι λίγες οι φορές που αν κάποιος πάει να συζητήσει για θέματα ταμπού και οι πλειοψηφία των ακροατών ξεκινάνε αρνητικά προδιατεθιμένοι.Το θλιβερό κατα την άποψή μου έιναι οτι πολλοί δυστηχώς δεν γνωρίζουν σε βάθος για κάποια θέματα "ταμπού" αλλα παρόλαυτα δεν δέχονται την πρόσκληση για μελέτη.Επιμένουν απλά χώρις να ακούνε και να ζυγίζουν.Για αυτούς πολλές φορές η συζήτηση είναι μια δίκη με προαποφασισμένη έκβαση.Δεν αναφέρομαι σε άτομα στο φόρουμ αναφέρομαι σε εμπειρίες που είχα σε παρέες οπου θέματα ταμπού αναφέρθηκαν.

quote:
Για να μην ξεφεύγουμε από το θέμα όμως, θα ήθελες να μας εξηγήσεις γιατί πιστεύεις ότι ο Τεκτονισμός εν προκειμένω ή γενικότερα ο αποκρυφισμός αγνοεί την πραγματικότητα των ουσιών αυτών και χρειάζεται κάποιο σεμινάριο από εσένα ή όποιον άλλο ειδικό;

Επαναλαμβάνω οτι δεν είμαι ειδικός.¨ηδη έχω ανοίξει ένα θέμα εδώ ,την "Ωδή" μου ,επειδή είδα οτι η θεματολογία που υπήρχε για τις ουσίες δεν ξέφευγε απο επιφανιακή συζήτηση και προσωπικά είπα να εμβαθύνω λίγο.Δεν πιστεύω οτι αγνοούν την πραγματικότητα των ουσιών ,κάτι τέτοιο θα ήταν γενικολογία και αυθαίρετο.Υπάρχει και άγνοια,ναι μπορώ να το αποδεχτώ και αυτό υπάρχει επίσης και γνώση.Το θέμα όμως που πρότεινα ήταν η παρουσίαση των ενθεογενών σε πιο βαθύ επίπεδο απο μια απλή συζήτηση.Σε βάθος..>Θα ανέλειε την φαρμακονκινιτική τους,τον τρόπο λειτουργίας τους στον εγκέφαλο,κάποια ανθρωπολογικά στοιχεία και κάποια τελετουργικά στοιχεία όπως επίσης γεωγραφική τους κατανομή και αναφορές σε ιερά κειμένα.Με τον ίδιο τρόπο που εσυ φίλη Zadok γνωρίζεις την Μασονία καλύτερα απο εμένα,επειδή ακριβώς ασχολήθηκες πιο πολύ με αυτό τον τομέα απο ότι εγώ (σχεδόν μηδενική ενασχοληση προσωπικά) έτσι ίσως εγώ έχωντας μελετήσει πιο πολύ το θέμα (όχι,αυτό δεν σημαίνει οτι το έριξα στα...καταπότια,μιλάω για βιβλία ,εργασίες και γενικότερο ψάξιμο) μπορώ να προσφέρω κάτι που ίσως κάποιος δεν το ξέρει.

Προσωπικα δεν θα είχα προβλημα πχ αν είχα ένα χώρο κα ιεσύ ως Zadok ερχόσουν να μιλήσεις για κάτι που το κατέχεις αρκετά καλά.

Αν φυσικά όλοι που θα παρίστανται είναι εις βάθος γνώστες αυτού του θέματος,και φροντίζουν να ενημερώνωνται πάνω σε ότι καινούργιο ανακαλύπτεται και ανακοινώνετε σε περιοδικά πάνω σε αυτές τις ουσίες,τότε η ενημέρωση που θα μπορούσα να κάνω θα ήταν πλήρως...άχρηστη.Θεωρώ δεδομένο λοιπόν οτι κάποιοι θα ξέρουν και κάποιοι δεν θα ξέρουν οπότε κά΄ποια παρουσίαση θα είχε ενδιαφέρον.Αλλιώς...αν όλοι τα ήξεραν όλα δεν θα υπήρχαν ούτε φόρουμ,ούτε στοές ,ούτε βιβλία...Θα είμασταν όλοι περιλαμπροι θεοί πάσις φύσεως γνώσης....


Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2004, 19:32:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ.

ΕΠΕΙΔΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕ Ο ΦΙΛΟΣ XOTCHIPILLI ΓΙΑ ΤΑ ΕΝΘΕΟΓΕΝΗ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΙΑΤΥΠΩΣΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ.

ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΟΠΙΚ ΤΟΝΙΖΕΙ ΕΠΑΝΗΛΗΜΕΝΑ Ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΟΤΙ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΙΜΗ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΕ ΕΝΑΝ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΝΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ, ΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΤΟΝ ΣΑΜΑΝΙΣΜΟ ΠΑΡΑ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΡΕΛΙ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΧΡΩΜΑΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟ. ΕΠΙΣΗΣ ΤΟΝΙΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΩΣ ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΠΑΝΩ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ "ΠΑΡΕΞΗΓΗΜΕΝΑ" ΠΑΡΑ Η ΠΑΡΑΚΙΝΗΣΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ.

ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΠΟΙΘΗΣΗ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΜΕ ΑΤΟΜΑ ΚΑΠΟΙΑΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΚΤΗΣΕΙ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΕΚΤΙΚΟ ΚΟΙΝΟ ΠΡΟΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ -ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ ΣΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΣΤΑ 60 ΤΟΥ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ-.

ΟΠΟΤΕ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΘΕΛΕΙΣ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΚΟΙΝΟ ΟΠΩΣ ΤΩΝ ΤΕΚΤΟΝΩΝ ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΧΟΥΝ ΠΙΣΩ ΤΟΥΣ ΠΕΡΓΑΜΗΝΕΣ ΓΝΩΣΗΣ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2004, 20:49:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φυσικά και μας ενδιαφέρι ποιός είναι αυτός που λέει την αληθεία.Ίσα ίσα αυτό θα πρέπει να είναι αντικείμενο έρευνας...Όσον αφορα το ποιός είμαι,ελπίζω να μην πιστεύει κανείς οτι τα κίνητρά μου είναι...να τολμήσω να το πώ? "Πονηρά και άσχημα"


Συγγνώμη, αγαπητέ Xotchipilli2, αλλά από την απάντησή σου αντιλαμβάνομαι ότι δεν κατάλαβες γιατί δανείστηκα τα λόγια αυτά του Σωκράτη και προφανώς, δεν αντιλαμβάνεσαι τον ουσιαστικό σκοπό του αποκρυφισμού.

Όπως έγραψε ο φίλτατος Gothic, ο Τεκτονισμός είναι ανοικτός στην έρευνα και την αναζήτηση, αλλά εφόσον συμφωνείς ότι και άλλοι είναι εξίσου ή και καλύτεροι γνώστες του θέματος, δεν καταλαβαίνω τί αναζητάς μέσα από την παρουσίαση του θέματος σ' ένα ειδικό πλαίσιο όπως αυτό του Τεκτονισμού. Να ενημερώσεις όσους από τους Τέκτονες δεν γνωρίζουν;
Μα, όσοι ενδιαφέρονται, ή γνωρίζουν ήδη ή και μπορούν να ενημερωθούν από τους Τέκτονες γνώστες του αντικειμένου.

Εν πάσει περιπτώσει, οι διάφορες τεκτονικές δυνάμεις οργανώνουν διάφορες διαλέξεις εν είδη ανοικτών εκδηλώσεων και ανάλογα με τη θεματολογία θα μπορούσε να ενταχθεί και μία τέτοια παρουσίαση.
Μία ιδέα μπορείς να πάρεις από εδώ: Ανοικτές Εκδηλώσεις.

quote:
ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΟΠΙΚ ΤΟΝΙΖΕΙ ΕΠΑΝΗΛΗΜΕΝΑ Ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΟΤΙ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΙΜΗ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΕ ΕΝΑΝ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΝΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ, ΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΤΟΝ ΣΑΜΑΝΙΣΜΟ ΠΑΡΑ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΡΕΛΙ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΧΡΩΜΑΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟ. ΕΠΙΣΗΣ ΤΟΝΙΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΩΣ ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΠΑΝΩ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ "ΠΑΡΕΞΗΓΗΜΕΝΑ" ΠΑΡΑ Η ΠΑΡΑΚΙΝΗΣΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ.

Αγαπητή gretel, επέτρεψέ μου να ανφιβάλλω κατά πολύ εάν ένας πραγματικός γνώστης του αποκρυφισμού χρειάζεται οποιαδήποτε ουσία.

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2004, 20:53:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διόρθωση: το "εν είδει" γράφεται με "ει" και όχι με "η".

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2004, 21:26:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αλλά εφόσον συμφωνείς ότι και άλλοι είναι εξίσου ή και καλύτεροι γνώστες του θέματος, δεν καταλαβαίνω τί αναζητάς μέσα από την παρουσίαση του θέματος σ' ένα ειδικό πλαίσιο όπως αυτό του Τεκτονισμού. Να ενημερώσεις όσους από τους Τέκτονες δεν γνωρίζουν;
Μα, όσοι ενδιαφέρονται, ή γνωρίζουν ήδη ή και μπορούν να ενημερωθούν από τους Τέκτονες γνώστες του αντικειμένου.

Γιατί όχι?

ΜΕ την λογική του "αφού υπάρχουν και καλύτεροι γνώστες" ποτέ δεν πρέπει να ρωτάμε κανέναν τίποτα γιατι θα υπάρχει κάπου κάποιος καλύτερος γνώστης του θέματος.Ως ΚΑΛΟΣ γνώστης του θέματος θα μπορούσα να το παρουσιάσω (ως μη Τεκτων επίσης) και θα είναι υπέροχη ευκαιρια να γνωρίσω ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ γνώστες του θέματος,να συμπληρώσω και εγω τις γνώσεις μου και αυτοί.

quote:
Αγαπητή gretel, επέτρεψέ μου να ανφιβάλλω κατά πολύ εάν ένας πραγματικός γνώστης του αποκρυφισμού χρειάζεται οποιαδήποτε ουσία.

Χρειάζομαι= Ανάγκη... Και ο διαλογισμός δεν είναι αναγκαίος για τον αποκρυφισμό,τουλάχιστον με την έννοια της προσκόλησησ και του εθισμού στον διαλογισμό ("Δεν πάω πουθενά χωρις τον διαλογισμό μου" Κατάσταση).Υπάρχουν πολλά εργαλεία και πολλοί δρόμοι.Τίποτα δεν είναι "αναγκαίο" ,όλα μπορούν να φανούν χρήσιμα.

Λογικά άτομα υπάρχουν,έξυπνα άτομα υπάρχουν,δόξα τον Χ (όπου Χ ότι θέλετε) Ίντερνετ και ανάγνωση ξέρουμε...Υπευθυνότητα!

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2004, 21:53:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ως ΚΑΛΟΣ γνώστης του θέματος θα μπορούσα να το παρουσιάσω (ως μη Τεκτων επίσης) και θα είναι υπέροχη ευκαιρια να γνωρίσω ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ γνώστες του θέματος,να συμπληρώσω και εγω τις γνώσεις μου και αυτοί.

Xotchipilli2, νομίζω ότι είσαι αρκετά "μπερδεμένος" και με συγχωρείς αν σε προσβάλλει η διαπίστωσή μου αυτή, γιατί δεν είναι αυτή η πρόθεσή μου.

Σε ξαναρωτάω: γιατί ειδικά θέλεις να παρουσιάσεις τις σκέψεις σου σε Τέκτονικό χώρο (δεδομένου του ότι σε ανοικτές εκδηλώσεις δε συμμετέχουν μόνον Τέκτονες) και δεν απευθύνεσαι λ.χ. στον Παρνασσό;

quote:
Και ο διαλογισμός δεν είναι αναγκαίος για τον αποκρυφισμό,τουλάχιστον με την έννοια της προσκόλησησ και του εθισμού στον διαλογισμό ("Δεν πάω πουθενά χωρις τον διαλογισμό μου" Κατάσταση).

Αναφέρεσαι σε "υπευθυνότητα" και η αντίληψή σου περί αποκρυφισμού δείχνει το αντίθετο.
Τί να πω;

Έγραψε κάποιος για "προσκόλληση" ή "εθισμό" στο διαλογισμό;

Για φέρε μας ένα παράδειγμα αποκρυφισμού χωρίς διαλογιστική μέθοδο, λοιπόν...

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2004, 22:18:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Xotchipilli2, νομίζω ότι είσαι αρκετά "μπερδεμένος" και με συγχωρείς αν σε προσβάλλει η διαπίστωσή μου αυτή, γιατί δεν είναι αυτή η πρόθεσή μου.

Σε ξαναρωτάω: γιατί ειδικά θέλεις να παρουσιάσεις τις σκέψεις σου σε Τέκτονικό χώρο (δεδομένου του ότι σε ανοικτές εκδηλώσεις δε συμμετέχουν μόνον Τέκτονες) και δεν απευθύνεσαι λ.χ. στον Παρνασσό;


Ναί είμαι αρκετά μπερδεμένος όσον αφορά τον Τεκτονισμό.

Ο λόγος παρουσίασης ΚΑΙ σε Στοα (όχι μόνο δηλαδή σε στοά,η παρουσίασει μπορεί να ξεκινήσει σε όποιον χώρο την θέλει ,απο αναρχική κατάληψη έως και πανεπηστημιακό χώρο) είναι γιατί εκεί πιστεύω πως υπάρχουν γνώστες πολών αποκρυφιστικών και εσωτερικών θεμάτων.

quote:
Αναφέρεσαι σε "υπευθυνότητα" και η αντίληψή σου περί αποκρυφισμού δείχνει το αντίθετο.
Τί να πω;


Για ποιό λόγο δείχνει το αντίθετο? Κάπου εδώ θα ήταν όμορφο να ορίσουμε τον αποκρυφισμό οπότε να έχουμε κοινή ερμηνεία.

quote:
Έγραψε κάποιος για "προσκόλληση" ή "εθισμό" στο διαλογισμό;

Για φέρε μας ένα παράδειγμα αποκρυφισμού χωρίς διαλογιστική μέθοδο, λοιπόν...


Αναλόγως πως ορίζετια ο αποκρυφισμός.Δώσε μου σε παρακαλώ έναν ορισμό επειδή πιστεύω οτι αν κάνουμε ένα τόπικ "Τι είναι Αποκρυφισμος" θα ακουστούν 10 διαφορετικές ερμηνείες. Τον διαλογισμό τον εννοώ προσωπικά ώς "άδειασμα του μυαλού απο τις σκέψεις" συνήθως με επικέντρωση στην αναπνοή.Αν διαφωνέις με αυτή μου την ερμηνεία πρότεινέ μου κάποια άλλη προς αναφορά. Κάποιος αποκρυφιστης για παράδειγμα θα μπορούσε να ασχοληθεί με καθαρα τελετουργική μαγεία.Άλλες μάγγισες στον μεσαίωνα ασχολωντουσαν κατα κόρον με αυτο που πολλοί αναφέρουν ώς "πράσινο μονοπάτι" κάνωντας και τελετουργείες και έχωντας μεγάλη φυτογνωσία....
Μετα μπορούμε να πάμε
σε διάφορα μυστήρια της αρχαιότητας που δεν διαλογίζωνταν τουλάχιστον όπως το ανέφερα εγώ...

Μιας που το ανέφερες (και φαίνεσε καλύτερος γνώστης απο εμένα σε αυτό το θέμα),ποιά τα αναπόσπαστα εργαλεία του Αποκρυφισμού?


Πιστευώ οτι αυτή η συζήτηση έχει φτάσει σε αρκετά ενδιαφέρον επίπεδο!


Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2004, 22:59:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Xotchipilli2, υπάρχουν ανάλογα θέματα στο esoterica. Το ανέφερα και πιο πριν.
Νομίζω ότι δεν είναι σωστό να ξεφύγουμε τελείως από το θέμα εδώ.

quote:
Τον διαλογισμό τον εννοώ προσωπικά ώς "άδειασμα του μυαλού απο τις σκέψεις" συνήθως με επικέντρωση στην αναπνοή.

Καμμία σχέση μπορώ να σου πω!!!

Μπερδεύεις τη φάση της χαλάρωσης (η οποία συνήθως προηγείται) με το διαλογισμό.

Ο αποκρυφισμός δεν έχει εργαλεία πάντα. Κάποιες φορές έχει, ανάλογα με τη μέθοδο.
Πάντως, βασικά απαιτείται: θέληση, εστίαση του νου και δημιουργική φαντασία.
Δυνατότητες ενός κοινού ανθρώπου δηλαδή.

Ο διαλογισμός είναι μία κλασική αποκρυφιστική τέχνη, η οποία αποσκοπεί στη διεύρυνση της συνείδησης.
Δεν πρόκειται για κάποιο είδος ύπνωσης ή έκστασης, γιατί στη διάρκειά του ο ασκούμενος δεν παύει να έχει αντίληψη του περιβάλλοντος και του εαυτού του.
Ύστερα από πολύχρονη εξάσκηση κατορθώνει να συνδέσει τη γήινη σφαίρα με τις ανώτερες.
Μέσα από το πέρασμα των αιώνων, ο διαλογισμός εφαρμοζόταν και διαπλαθόταν σύμφωνα με τις εκάστοτε ανάγκες των καιρών.

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2004, 12:53:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Όσοι απο εσάς νομίζετε πως οι Μασόνοι είναι κάτι σκοτεινοί τύποι που δρούν απόλυτα μυστικά και κανείς δεν τους ξέρει, ετοιμαστείτε να πάθετε την πλάκα σας( εγώ πάντως έμεινα!).


φιλε Kaiser, οι οργανωσεις αυτου του τυπου βασιζονται στην μυστικοπαθεια και τα τελετουργικα για να καλυψουν πολιτικα παιγνιδια εξουσιας


δεν εμπεριεχουν διαλογιστικες τεχνικες στα πρακτικα τους - αυτο το αποδεικνυει και η συνθεση των μελων τους απο το σαϊτ

η μυστικοπαθεια ομως οπως ηταν φυσικο εκανε τον κοσμο να δημιουργησει δρακο στο παραμυθι για να εχει ενδιαφερον


[/quote]

Ποτέ, καμμία διαλογιστική μέθοδος δεν πρέπει να γίνεται κάτω από την χρήση ναρκωτικών ουσιών, γιατί οι ουσίες αυτές αμβλύνουν τη συνειδητότητα του ανθρώπου και διαταράσσουν την αληθινή του θέληση μειώνοντας τον αυτοέλεγχό του.
Παράλληλα, προκαλούν σοβαρές βλάβες στα λεπτότερα σώματα

[/quote]


φιλε Zadok, αν και εκτος θεματος, σου διαφευγει οτι ολη μας η αντιληψη βασιζεται στην ηλεκροχημεια του εγκεφαλου?


ολη η πραγματικοτητα που αντιλαμβανομαστε ειναι αποτελεσμα της δρασης συγκεκριμενων "φιλτρων", νευροδιαβιβαστων οπως η σεροτονινη

και καθε προσπαθεια διευρυνσης της αντιληψης μεσω του διαλογισμου επιφερει χημικες αλλαγες στον εγκεφαλο, που φυσικα διαταρασουν την ηδη υπαρχουσα χημικη ισσοροπια (την κοινη συνειδητοτητα)

η αυτοσυγκεντρωση ενεργοποιει την εκκριση ενδογενων ουσιων που προσαρμοζονται στους αναλογους (υπαρχοντες φυσιολογικα) υποδοχεις, ή διεγειρουν συγκεκριμενα κεντρα, με όποια τεχνικη κι αν πραγματοποιειται

και μονο στους ρυθμους Αλφα (το πρωτο σταδιο) η χημικη αλλαγη στον εγκεφαλο ειναι τεραστια


αυτο που θελω να τονισω ειναι η λαθος αντιληψη περι ψυχοδηλωτικων ουσιων που καλλιεργηθηκε επιτηδες απο τα μονοθεϊστικα κεντρα εξουσιας, προσπαθωντας να αποριψουν τα μυστηρια των ανιμιστικων θρησκειων (Ελληνες, Ινδιανοι, Κελτες, κτλ) και τις σαμανιστικες πρακτικες χιλιετιων

και το πετυχαν, οταν απο την μια ο Χοφμαν και ο Γουατσον κανουν ερευνα και την δημοσιευουν με θεμα την χρηση του λυσεργικου οξεος του μυκητα κλαβικεπς πουρπουρεα στα Ελευσινια μυστηρια, και απο την αλλη το λυσεργικο οξυ (που βρισκει κανεις σχετικα ευκολα στη φυση) βρισκεται στον καταλογο των ναρκωτικων


οταν το βασικο συστατικο του ιερου Κυκεωνα κυκλοφορει παρανομα σε χερια ασχετων και χρησιμοποιειται σαν ενα ειδος ευφορικου για παρτυ? (αν ειναι δυνατον!!!)


επειδη το θεμα της αναζητησης απο τον ανθρωπο της εκστασης και του Θειου το εχω μελετησει αρκετα, ενα μπορω να πω: ολα τα μονοπατια εχουν τον ιδιο προορισμο


απλα ο καθενας βλεπει μεσα απο την οπτικη γωνια του δικου του μονοπατιου, αυτου που ο ιδιος επελεξε


απο ψηλα ομως φαινεται ο κοινος προορισμος τους


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2004, 15:59:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ jonniebegood,

θα μου επιτρέψεις να κρίνω από την επιπόλαια και αυθαίρετη άποψή σου περί τεκτονισμού και να θεωρήσω ως ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΕΣ τις αναφορές σου:

quote:
αυτο που θελω να τονισω ειναι η λαθος αντιληψη περι ψυχοδηλωτικων ουσιων που καλλιεργηθηκε επιτηδες απο τα μονοθεϊστικα κεντρα εξουσιας, προσπαθωντας να αποριψουν τα μυστηρια των ανιμιστικων θρησκειων (Ελληνες, Ινδιανοι, Κελτες, κτλ) και τις σαμανιστικες πρακτικες χιλιετιων

και

quote:
την χρηση του λυσεργικου οξεος του μυκητα κλαβικεπς πουρπουρεα στα Ελευσινια μυστηρια

...

quote:
επειδη το θεμα της αναζητησης απο τον ανθρωπο της εκστασης και του Θειου το εχω μελετησει αρκετα, ενα μπορω να πω: ολα τα μονοπατια εχουν τον ιδιο προορισμο

Καλό ταξείδι στη χώρα των θαυμάτων, αλλά αυτά ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΕΧΟΥΝ ΜΕ ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΜΟ.

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2004, 17:29:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε αυτό το σημείο θέλω να πιστεύω οτι όλοι μιλάμε ώντας εξαίσιοι γνώστες του θέματος] ή τουλάχιστον οτι έχουμε ξεφυλλίσει μερικά βιβλία για τα ενθεογενή.Έτσι δεν είναι?

Ελπίζω λοιπόν μερικά βιβλία επι του θέματος να υπάρχουν σίγουρα σστις βιβλιοθήκες σας.

Προμηθευτείτε το.Νομίζω πως σε φιλομαθή άτομα δεν θα τους χαλούσε η προσθήκη ακόμα ενός βιβλίου στην μεγάλη βιβλιοθήκη τους http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/091514820X/102-4781342-6693738?v=glance

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2004, 20:38:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα βιβλία είναι πάντα χρήσιμα, αλλά φυσικά δεν αποτελούν πανάκεια για την γνώση.

Παρέχουν πληροφορίες και ως εκ τούτου, θα πρέπει πάντοτε να υπάρχει η ικανότητα διάκρισης.

Ο αποκρυφισμός είναι πάνω απ' όλα εμπειρία, είναι η αναγωγή της γνώσης σε σοφία.

Η άσκηση επί του αποκρυφισμού είναι άσκηση του ατόμου με τον εαυτό του.

Τα υπόλοιπα είναι "παίγνια" για μικρά παιδιά, ειδικά όταν η ελληνική γλώσσα είναι ιδανική για γλωσσοπλάστες...

Και για να τελειώνουμε με αυτό το ζήτημα, επειδή εδώ είμαστε εκτός θέματος: όποιος ενδιαφέρεται, ερευνά...

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2004, 10:53:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

[quote]
Τα βιβλία είναι πάντα χρήσιμα, αλλά φυσικά δεν αποτελούν πανάκεια για την γνώση.
[quote]


φυσικα και ειναι χρησιμα οταν μαλιστα τα εχουν γραψει ο Αλμπερτ Χοφμαν (διευθυντης του ερευνητικου τμηματος της Σαντοζ) και ο Γουατσον, ο εμπειροτερος εθνοβοτανολογος

[quote]
Ο αποκρυφισμός είναι πάνω απ' όλα εμπειρία, είναι η αναγωγή της γνώσης σε σοφία.
[quote]

αυτο ειναι ο "αποκρυφισμος" ???

αναγεις μια εννοια που ουσιαστικα σημαινει ταση μυστικοτητας στη μεταδωση πληροφοριων, σε ειδος τεχνικης αναζητησης?

δηλαδη οι διαλογιστικες πρακτικες που διδασκονται φανερα ειναι κατωτερες αυτων που διδασκονται κρυφα?


εγω ενα εχω να πω: ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν


[quote]
Η άσκηση επί του αποκρυφισμού είναι άσκηση του ατόμου με τον εαυτό του.
[quote]

δηλαδη ειναι αποκρυφιστικο το γνωθι σαυτον?


[quote]
Τα υπόλοιπα είναι "παίγνια" για μικρά παιδιά, ειδικά όταν η ελληνική γλώσσα είναι ιδανική για γλωσσοπλάστες...
[quote]

ναι, η αναζητηση θελει παιγνιωδη χαρακτηρα, τουλαχιστον για τους μαγους του χαους που δεν κολλανε με τα "τελετουργικα"


[quote]
Και για να τελειώνουμε με αυτό το ζήτημα, επειδή εδώ είμαστε εκτός θέματος: όποιος ενδιαφέρεται, ερευνά...
[quote]

σε ευχαριστω για την συμβουλη


θα σου ζητουσα πριν το αποριψεις, να διαλογιστεις λιγο πανω σε αυτο που ειπα, οτι "ολα τα μονοπατια εχουν τον ιδιο προορισμο"


αν χρειαστει ρωτα και κανενα της ανωτερης βαθμιδας


νασαι καλα


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1855469
Maintained by Digital Alchemy