ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΤΟ ΑΠΡΟΣΔΟΚΗΤΟ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2004, 02:05:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΤΟΧΑΣΜΟΣ

ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΡΟΣΔΟΚΗΤΟ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ?
ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΜΒΥΟΝ ΑΛΛΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΑΝΤΙΘΕΤΑ
ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΝ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ!! ΜΑΛΛΟΝ
ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΑ Η ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΗ ΤΥΧΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ?
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΠΡΑΠΕΙ ΝΑ ΣΤΟΧΑΖΕΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΕΠΤΕΣΑΙ
ΑΦΟΥ ΕΝ ΤΕΛΕΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ?
ΟΤΑΝ ΕΠΙΔΙΩΚΕΙΣ ΤΟ ΘΕΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΤΗΝ
ΔΥΝΑΜΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙΣ ΤΟ ΑΔΥΝΑΤΟ.
ΤΟ ΑΠΡΟΣΔΟΚΗΤΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ ΚΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΟ
ΑΡΑ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΡΟΣΔΟΚΗΤΟ?

ΖΩ ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΩ

apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2004, 12:56:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΣΤΟΧΑΣΜΟΣ

ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΡΟΣΔΟΚΗΤΟ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ?
ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΜΒΥΟΝ ΑΛΛΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΑΝΤΙΘΕΤΑ
ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΝ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ!! ΜΑΛΛΟΝ
ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΑ Η ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΗ ΤΥΧΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ?
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΠΡΑΠΕΙ ΝΑ ΣΤΟΧΑΖΕΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΕΠΤΕΣΑΙ
ΑΦΟΥ ΕΝ ΤΕΛΕΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ?
ΟΤΑΝ ΕΠΙΔΙΩΚΕΙΣ ΤΟ ΘΕΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΤΗΝ
ΔΥΝΑΜΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙΣ ΤΟ ΑΔΥΝΑΤΟ.
ΤΟ ΑΠΡΟΣΔΟΚΗΤΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ ΚΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΟ
ΑΡΑ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΡΟΣΔΟΚΗΤΟ?

GALAVRIEL ΜΗΝ ΒΓΑΖΕΙΣ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΑΜΕΣΩΣ ΑΛΛΟ ΤΟ ΕΝΑ ΑΠΡΟΣΔΟΚΗΤΟ
ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΑΛΛΟ

ΖΩ ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΩ



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΛΥΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2004, 01:23:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΛΥΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου φίλε γεια σου.
Η γνώμη μου είναι πως ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΕΙΔΗ "ΑΠΡΟΣΔΟΚΗΤΟΥ" και πως το
κάθε είδος έχει και την ανάλογη βαρύτητα και ανταποκρίνεται σε κάποιες
από τις αισθήσεις μας ή τις γνώσεις και εμπειρίες μας.
Εκτός απ'το ΜΕΓΑΛΟ ΑΠΡΟΣΔΟΚΗΤΟ που είναι ο ΘΑΝΑΤΟΣ !!

Θα μπορούσε να πει κανείς πως "τα επί μέρους απροσδόκητα είναι τέστ που πλουτίζουν την ικανότητά μας ώστε να μπορούμε να αντιμετωπίσουμε με επιτυχία ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ και να μην ... χαθούμε.

ΑΝΑΛΥΩΝ

+Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2004, 01:56:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εκτός απ'το ΜΕΓΑΛΟ ΑΠΡΟΣΔΟΚΗΤΟ που είναι ο ΘΑΝΑΤΟΣ !!

Ο Θάνατος είναι το μόνο σίγουρο!!! Όλοι θα πεθάνουμε! Δε θα πρεπε να είναι απροσδόκητο...



Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2004, 10:58:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΤΟ ΑΠΡΟΣΔΟΚΗΤΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ ΚΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΟ


Είσαι βέβαιος ότι είναι αρνητικό?Τι είναι αυτό που το καθορίζει ως αρνητικό όταν στην πραγματικότητα έγκειται σε εμάς τους ίδιους η μετατροπή του σε κάτι "θετικό".Απλά, το γεγονός ότι δεν το συμπεριλάβαμε στις πιθανές εκβάσεις μιας κατάστασης.
Μήπως τελικά το απροσδόκητο βρίσκεται μόνο μέσα στο 'περιορισμένης αντίληψης ή φαντασίας' μυαλό μας?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SIMONA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


370 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2004, 12:00:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SIMONA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ
ΚΑΙ ΣΤΟ FORUM ''ΠΑΡΑΞΕΝΟ''.
ΑΣ ΚΛΕΙΔΩΣΕΙ ΤΟ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ
ΜΟΙΡΑΖΟΝΑΤΙ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ...
Amalitsa ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ

*FORGET
OR
FORGIVE*
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2004, 12:14:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

ΤΟ ΑΠΡΟΣΔΟΚΗΤΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ ΚΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΟ


Είσαι βέβαιος ότι είναι αρνητικό?Τι είναι αυτό που το καθορίζει ως αρνητικό όταν στην πραγματικότητα έγκειται σε εμάς τους ίδιους η μετατροπή του σε κάτι "θετικό".Απλά, το γεγονός ότι δεν το συμπεριλάβαμε στις πιθανές εκβάσεις μιας κατάστασης.
Μήπως τελικά το απροσδόκητο βρίσκεται μόνο μέσα στο 'περιορισμένης αντίληψης ή φαντασίας' μυαλό μας?



ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΟ ΤΟ ΑΠΡΟΣΔΟΚΗΤΟ
ΑΛΛΑ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΜΑΣ
Π.Χ ΕΝΑ ΑΤΥΧΗΜΑ ΘΑ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙΣ ΑΣΧΗΜΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ
ΣΟΒΑΡΟ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΑΣΧΗΜΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΩΣ ΑΥΤΟ
ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ ΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΤΙΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΣΟΥ?
ΑΥΤΑ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ ΔΥΣΑΡΕΣΤΟ Η
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ Η ΕΡΩΤΙΚΟ ΤΟΤΕ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΣΑΙ
ΑΝΑΛΟΓΑ ΚΑΙ ΠΡΑΤΕΙΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ?
ΜΗΠΩΣ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΕΝΑ "ΠΑΙΓΝΙΔΙ" ?
ΕΙΧΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΣΟ ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ
ΤΟ ΠΕΠΡΩΜΕΝΟ ΣΟΥ ΤΟΣΟ ΑΥΤΟ ΣΕ ΚΥΝΗΓΑΕΙ !!!
ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΣΥΜΒΟΥΝ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΥΤΑ
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΑ!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2004, 12:20:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εκτός απ'το ΜΕΓΑΛΟ ΑΠΡΟΣΔΟΚΗΤΟ που είναι ο ΘΑΝΑΤΟΣ !!

Ο Θάνατος είναι το μόνο σίγουρο!!! Όλοι θα πεθάνουμε! Δε θα πρεπε να είναι απροσδόκητο...



Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος


ΕΙΝΑΙ ΑΠΡΟΣΔΟΚΗΤΟ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΑΛΛΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΟΤΕ?
ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΣΕΝΑ ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2004, 12:36:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ μου φίλε γεια σου.
Η γνώμη μου είναι πως ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΕΙΔΗ "ΑΠΡΟΣΔΟΚΗΤΟΥ" και πως το
κάθε είδος έχει και την ανάλογη βαρύτητα και ανταποκρίνεται σε κάποιες
από τις αισθήσεις μας ή τις γνώσεις και εμπειρίες μας.
Εκτός απ'το ΜΕΓΑΛΟ ΑΠΡΟΣΔΟΚΗΤΟ που είναι ο ΘΑΝΑΤΟΣ !!

Θα μπορούσε να πει κανείς πως "τα επί μέρους απροσδόκητα είναι τέστ που πλουτίζουν την ικανότητά μας ώστε να μπορούμε να αντιμετωπίσουμε με επιτυχία ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ και να μην ... χαθούμε.

ΑΝΑΛΥΩΝ

+


ΣΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΕΝΑ ΑΝΑΛΥΩΝ

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ
ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΠΡΟΒΛΕΠΟΥΜΕ
ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ Η ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΑΣ ΟΔΗΓΟΥΝ ΣΤΟ ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΟ
ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ?
ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΑΤΕΙΣ ΟΤΑΝ ΟΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΕΣ
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ ?
ΤΟ "ΜΕΓΑΛΟ" ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΘΟΥΜΕ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ?
ΑΝ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΡΟΣΔΟΚΗΤΟΣ?

ΖΩ ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΩ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2004, 13:12:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΙΧΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΣΟ ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ
ΤΟ ΠΕΠΡΩΜΕΝΟ ΣΟΥ ΤΟΣΟ ΑΥΤΟ ΣΕ ΚΥΝΗΓΑΕΙ !!!
ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΣΥΜΒΟΥΝ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΥΤΑ
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΑ!!!



Υπάρχει πεπρωμένο?Τι ακριβώς είναι?
Αυτό που οι άνθρωποι ονομάζουμε πεπρωμένο δεν είναι παρά μια αλληλουχία καταστάσεων.Μια σειρά καθόλου τυχαία όπου το καθετί δεν είναι τίποτε άλλο από το αποτέλεσμα μιας προηγούμενης πράξης.Τα ίχνη της μπορεί να μη διαφαίνονται καθαρά,υπάρχουν όμως.
Για ό,τιδήποτε μας συμβαίνει ,υπάρχει πίσω σε κάποια στιγμή του χρόνου ένας σπόρος φυτρωμένος σε πρόσφορο έδαφος,όπου τελικά μεγάλωσε κι ωρίμασε τόσο ώστε να μην..πέσει ο καρπός του απαρατήρητος.
Άρα το τυχαίο δεν υφίσταται.
Λέγοντας ότι το "προκαλούμε" ,μήπως απλά πρόκειται για ένα διακόπτη που ανοίξαμε ή για ένα κομμάτι ντόμινο που ρίξαμε?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2004, 01:11:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

ΕΙΧΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΣΟ ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ
ΤΟ ΠΕΠΡΩΜΕΝΟ ΣΟΥ ΤΟΣΟ ΑΥΤΟ ΣΕ ΚΥΝΗΓΑΕΙ !!!
ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΣΥΜΒΟΥΝ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΥΤΑ
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΑ!!!



Υπάρχει πεπρωμένο?Τι ακριβώς είναι?
Αυτό που οι άνθρωποι ονομάζουμε πεπρωμένο δεν είναι παρά μια αλληλουχία καταστάσεων.Μια σειρά καθόλου τυχαία όπου το καθετί δεν είναι τίποτε άλλο από το αποτέλεσμα μιας προηγούμενης πράξης.Τα ίχνη της μπορεί να μη διαφαίνονται καθαρά,υπάρχουν όμως.
Για ό,τιδήποτε μας συμβαίνει ,υπάρχει πίσω σε κάποια στιγμή του χρόνου ένας σπόρος φυτρωμένος σε πρόσφορο έδαφος,όπου τελικά μεγάλωσε κι ωρίμασε τόσο ώστε να μην..πέσει ο καρπός του απαρατήρητος.
Άρα το τυχαίο δεν υφίσταται.
Λέγοντας ότι το "προκαλούμε" ,μήπως απλά πρόκειται για ένα διακόπτη που ανοίξαμε ή για ένα κομμάτι ντόμινο που ρίξαμε?



ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΕΙΑ ΣΟΥ

ΟΛΑ ΕΞΑΡΤΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΗΛΌΥΧΙΕΣ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΣΕ ΑΝΑΛΟΓΟ ΒΑΘΜΟ ΚΑΙ
ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙΔΙΩΞΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ!
ΑΝ ΟΛΟΙ ΕΙΧΑΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΚΕΨΗ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΠΙΘΑΝΟ ΓΙ ΑΥΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ
Η ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΚΕΨΕΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΨΕΩΝ ΠΟΥ ΕΠΙΔΡΑ ΚΑΤΑΛΥΤΙΚΑ ΣΤΙΣ
ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ
ΑΝ ΟΜΩΣ ΕΞΑΡΤΙΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΟ ΤΩΝ ΣΚΕΨΕΩΝ ΣΤΟ ΑΠΡΟΣΔΟΚΗΤΟ
ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΟ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ
ΑΝΑΖΗΤΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΖΩΗ?
ΕΝΝΟΩ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ
ΝΑ ΑΝΑΠΑΡΑΓΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΥΕΙ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΟΥ Η ΝΑ ΕΠΙΤΕΛΕΙ ΕΝΑ ΕΡΓΟ
ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ?
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2004, 09:54:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΙΝΑΙ ΑΠΡΟΣΔΟΚΗΤΟ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΑΛΛΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΟΤΕ?
ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΣΕΝΑ ?

...είναι το τρέξιμο του ελαφιού που γέννησε το βέλος που το σκότωσε...

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2004, 12:07:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


ΟΛΑ ΕΞΑΡΤΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΗΛΌΥΧΙΕΣ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΣΕ ΑΝΑΛΟΓΟ ΒΑΘΜΟ ΚΑΙ
ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙΔΙΩΞΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ!


Νομίζω ό,τι κατά κάποιον τρόπο αυτό εννοώ κι εγώ.

quote:

ΑΝ ΟΜΩΣ ΕΞΑΡΤΙΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΟ ΤΩΝ ΣΚΕΨΕΩΝ ΣΤΟ ΑΠΡΟΣΔΟΚΗΤΟ
ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΟ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ
ΑΝΑΖΗΤΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΖΩΗ?

Δε βρίσκω λόγο για κάτι τέτοιο!Το ότι δε γνωρίζεις τι πρέπει να αναζητήσεις στη ζωή σου δεν οφείλεται στο "απροσδόκητο",μα μάλλον στο ότι δεν έχεις γνωρίσει αρκετά τον εαυτό σου ,ώστε να ξέρεις τι ζητάς από αυτόν.


quote:

ΕΝΝΟΩ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ
ΝΑ ΑΝΑΠΑΡΑΓΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΥΕΙ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΟΥ Η ΝΑ ΕΠΙΤΕΛΕΙ ΕΝΑ ΕΡΓΟ
ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ?
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ?


Θα σου απαντήσω με κάτι που πρόσφατα συνάντησα και πάλι..

"Η ζωή είναι σύντομη.Ένας ο καρπός της επίγειας ζωής:μια αίσθηση ιερότητας και έργα αγάπης."
Μάρκος Αυρήλιος

Σε χαιρετώ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2004, 17:26:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:


ΟΛΑ ΕΞΑΡΤΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΗΛΌΥΧΙΕΣ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΣΕ ΑΝΑΛΟΓΟ ΒΑΘΜΟ ΚΑΙ
ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙΔΙΩΞΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ!


Νομίζω ό,τι κατά κάποιον τρόπο αυτό εννοώ κι εγώ.

quote:

ΑΝ ΟΜΩΣ ΕΞΑΡΤΙΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΟ ΤΩΝ ΣΚΕΨΕΩΝ ΣΤΟ ΑΠΡΟΣΔΟΚΗΤΟ
ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΟ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ
ΑΝΑΖΗΤΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΖΩΗ?

Δε βρίσκω λόγο για κάτι τέτοιο!Το ότι δε γνωρίζεις τι πρέπει να αναζητήσεις στη ζωή σου δεν οφείλεται στο "απροσδόκητο",μα μάλλον στο ότι δεν έχεις γνωρίσει αρκετά τον εαυτό σου ,ώστε να ξέρεις τι ζητάς από αυτόν.

quote:

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΜΟΥ
ΕΣΥ ΤΟΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΛΑ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΣΟΥ? ΜΟΝΟ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!
Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΟΤΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΤΟΥ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΤΕΛΕΙΟ !!
ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΤΟΥ ΑΦΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ
ΤΟ ΤΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ?
ΟΤΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΣΟΥ ΒΕΛΤΙΩΝΕΣΑΙ ΕΣΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΒΕΛΤΙΟΝΟΜΑΣΤΕ
ΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ?

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΖΩ ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΩ

ΕΝΝΟΩ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ
ΝΑ ΑΝΑΠΑΡΑΓΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΥΕΙ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΟΥ Η ΝΑ ΕΠΙΤΕΛΕΙ ΕΝΑ ΕΡΓΟ
ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ?
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ?


Θα σου απαντήσω με κάτι που πρόσφατα συνάντησα και πάλι..

"Η ζωή είναι σύντομη.Ένας ο καρπός της επίγειας ζωής:μια αίσθηση ιερότητας και έργα αγάπης."
Μάρκος Αυρήλιος

Σε χαιρετώ!



ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κλαρίς
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2004, 15:59:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κλαρίς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί να μας απασχολεί ένα τέτοιο θέμα και γιατί να το αναλύουμε με τόσο σθένος; Ένα πρόβλημα που κανένας δεν έλυσε εδώ και χιλιάδες χρόνια ανθρώπινης παρουσίας στον πλανήτη;
Μήπως είναι η ανάγκη μας για έλεγχο; Για δύναμη πάνω στη ζωή και το θάνατο;

Πολλές φορές έχω αναρωτηθεί για αυτό το θέμα κι εγώ, μην με παρεξηγήσετε ότι κάνω επίθεση στον Apollo12 για την ιδέα του, κάθε άλλο. Παραπάνω κάνω μάλλον μία αυτοκριτική.

Άραγε, πώς θα ήταν η ζωή μας και ο πολιτισμός μας αν πραγματικά ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑΜΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ η ιδέα και ο έλεγχος του απρόοπτου; Αν αφηνόμαστε στη γνώση μέσα από τα μηνύματα που μας στέλνει η ζωή, αν δεν αντιστεκόμασταν, πώς θα ήταν η κοινωνία μας η τέχνες και οι Θρησκείες μας;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2004, 23:14:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γιατί να μας απασχολεί ένα τέτοιο θέμα και γιατί να το αναλύουμε με τόσο σθένος; Ένα πρόβλημα που κανένας δεν έλυσε εδώ και χιλιάδες χρόνια ανθρώπινης παρουσίας στον πλανήτη;
Μήπως είναι η ανάγκη μας για έλεγχο; Για δύναμη πάνω στη ζωή και το θάνατο;

Πολλές φορές έχω αναρωτηθεί για αυτό το θέμα κι εγώ, μην με παρεξηγήσετε ότι κάνω επίθεση στον Apollo12 για την ιδέα του, κάθε άλλο. Παραπάνω κάνω μάλλον μία αυτοκριτική.

Άραγε, πώς θα ήταν η ζωή μας και ο πολιτισμός μας αν πραγματικά ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑΜΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ η ιδέα και ο έλεγχος του απρόοπτου; Αν αφηνόμαστε στη γνώση μέσα από τα μηνύματα που μας στέλνει η ζωή, αν δεν αντιστεκόμασταν, πώς θα ήταν η κοινωνία μας η τέχνες και οι Θρησκείες μας;


H ΣΚΕΨΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ!!
ΟΤΑΝ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΕΛΕΓΞΟΥΜΕ ΤΟ ΑΠΡΟΟΠΤΟ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΟΤΕ ΘΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΣΕ ΑΛΛΑ "ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ" ΑΝ ΔΕΝ ΑΥΤΟΚΑΤΑΣΤΡΑΦΟΥΜΕ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ
ΘΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ
ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΣ ΤΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΘΕΤΙΚΑ
ΣΥΜΒΑΝΤΑ ΣΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΠΡΟΣΔΟΚΗΤΟ ΜΑΣ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ!!
"Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΩΘΕΙΤΑΙ ΠΡΟΣ ΜΙΑ ΑΝΑΛΟΓΙΚΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ
ΑΝ ΣΥΛΛΟΓΙΣΤΕΙ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΗΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΝΤΙΣΤΑΘΕΙ
ΜΟΝΟ ΝΑ ΕΚΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΙΣ ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ ΤΗΣ ΠΡΑΤΩΝΤΑΣ ΘΕΤΙΚΑ ΧΩΡΙΣ
ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟΥΣ"


ΖΩ ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΩ
Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΤΙΝΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κλαρίς
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2004, 23:33:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κλαρίς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταλαβαίνω την απάντησή σου apollo12 και συμφωνώ. Είναι κάτι σαν το εάν γνωρίζω τον εαυτό μου, γνωρίζω και τις αιτίες της συμπεριφοράς μου, οπότε δεν είμαι έρμαιο του υποσυνείδητού μου τόσο σε λανθασμένες αντιδράσεις, όσο και σε κακές επιλογές ή επιρροή ασθενειών ψυχοσωματικών (όπου έχει αποδειχτεί πως όλες σχεδόν τέτοιες είναι)…
Εάν λοιπόν γνωρίζουμε τον εαυτό μας, στην κυριολεξία έχουμε τέλεια αυτογνωσία, τότε έχουμε απόλυτο και σώφρονα έλεγχο πάνω στη συμπεριφορά και τις αντιδράσεις μας
Με τον ίδιο τρόπο – και αφού πρώτα κερδίσουμε τον αυτοέλεγχο και την αυτογνωσία – ίσως θα μπορούσαμε να αντιληφθούμε τους μηχανισμούς του σύμπαντος και συνεπώς και την αποκωδικοποίηση (βλ. Matrix) του απροσδόκητου…

…δεν είναι άλλωστε λίγοι αυτοί που μέσα από την βαθιά τους ωριμότητα έχουν καταφέρει και το μέλλον να βλέπουν, και αρρώστιες να θεραπεύουν…

…who knows? Απλά μια υπόθεση…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2004, 23:54:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"Καταλαβαίνω την απάντησή σου apollo12 και συμφωνώ. Είναι κάτι σαν το εάν γνωρίζω τον εαυτό μου, γνωρίζω και τις αιτίες της συμπεριφοράς μου, οπότε δεν είμαι έρμαιο του υποσυνείδητού μου τόσο σε λανθασμένες αντιδράσεις, όσο και σε κακές επιλογές ή επιρροή ασθενειών ψυχοσωματικών (όπου έχει αποδειχτεί πως όλες σχεδόν τέτοιες είναι)…
Εάν λοιπόν γνωρίζουμε τον εαυτό μας, στην κυριολεξία έχουμε τέλεια αυτογνωσία, τότε έχουμε απόλυτο και σώφρονα έλεγχο πάνω στη συμπεριφορά και τις αντιδράσεις μας
Με τον ίδιο τρόπο – και αφού πρώτα κερδίσουμε τον αυτοέλεγχο και την αυτογνωσία – ίσως θα μπορούσαμε να αντιληφθούμε τους μηχανισμούς του σύμπαντος και συνεπώς και την αποκωδικοποίηση (βλ. Matrix) του απροσδόκητου…

…δεν είναι άλλωστε λίγοι αυτοί που μέσα από την βαθιά τους ωριμότητα έχουν καταφέρει και το μέλλον να βλέπουν, και αρρώστιες να θεραπεύουν…"


"ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΟ ΚΑΙ ΑΠΡΟΣΔΟΚΗΤΟ
ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΑΛΛΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ
ΕΝΝΟΩ ΟΧΙ (MATRIX)ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΟΔΥΝΗΡΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ
ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΠΡΟΣΔΟΚΗΤΟ ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ ΤΩΡΑ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΚΑΙ
ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΚΒΑΝΤΟΜΗΧΑΝΙΚΗΣ ΠΟΥ Ο ΧΩΡΟΣ ΚΑΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΔΕΝ
"ΥΠΑΡΧΕΙ" ΣΕ ΑΛΛΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΘΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΤΑ ΘΕΩΡΟΥΜΕ
ΑΔΥΝΑΤΑ!!
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΕΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΕΣΗ"
Η "ΦΙΛΟ-ΣΟΦΙΑ" ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΣΚΕΨΗΣ ΚΑΙ "ΚΙΝΗΣΗΣ"


ΖΩ ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΩ
Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΤΙΝΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΛΥΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2004, 02:50:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΛΥΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλες και φίλοι γεια σας.

Αγαπητέ φίλε Apollo12 σου ζητώ συγνώμη που καθυστέρησα να σου απαντήσω
αλλά είχα πολύ δουλειά.

Με ρωτάς τί εννοώ λέγοντας "το μεγάλο ΑΠΡΟΣΔΟΚΗΤΟ".

Για μας τους ανθρώπους κάθε μεγάλο γεγονός που μας συμβαίνει ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ θεωρείται ΑΠΡΟΣΔΟΚΗΤΟ.Αυτό συμβαίνει είτε είναι ευχάριστο είτε δυσάρεστο το συμβάν.Επειδή όμως η ζωή μας είναι γεμάτη από ΑΠΡΟΟΠΤΑ ή ΑΠΡΟΣΔΟΚΗΤΑ και επειδή , κάθε φορά που μας συμβαίνει κάτι, αυτό το ΚΑΤΙ δεν είναι ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ , θεωρώ πως σκοπό έχει να μας ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΕΙ για κάτι άλλο και επειδή τα απροσδόκητα στην ζωή του κάθε ανθρώπου ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑ , γι αυτό το λόγο οδηγούμαι στο συμπέρασμα πως ο σκοπός τους είναι ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ!!
Ονόμασα δε το θάνατο σαν ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΑΠΡΟΣΔΟΚΗΤΟ γιατί μετά απ αυτόν δεν υπάρχει δυνατότητα άλλων απροσδόκητων μικρότερης σημασίας , (που ο χαρακτήρας τους θα είναι ασφαλώς εκπαιδευτικός).
Άρα οδηγούμαστε και βάσει της εμπειρίας του καθενός μας στο εξής λογικό συμπέρασμα : 1.- Αφού το μεγάλο απροσδόκητο που είναι ο Θάνατος το αντιμετωπίζουμε όλοι μας αυτό σημαίνει πως ο θάνατος ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΑΠΡΟΣΔΟΚΗΤΟ!!! 2.- Αφού ΟΛΟΙ ΜΑΣ στη διάρκεια της ζωής μας αντιμετωπίζουμε διαφόρου είδους και έντασης απροσδόκητα που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ , τότε σημαίνει πως ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΑΠΡΟΣΔΟΚΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΟ!!!!!
Βέβαια , κανείς μας δεν μπορεί ΟΥΤΕ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΕΙ "τί θα είναι" και "πότε θα έλθει".Όμως να είσαι σίγουρος πως ΓΙΑ ΣΕΝΑ ή ΓΙΑ ΜΕΝΑ , (δηλαδή για τον ΚΑΘΕΝΑ ΧΩΡΙΣΤΑ) , θα είναι κάτι πράγματι ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ!!
Εμείς , οι υπόλοιποι, ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ,γιατί "ΤΟ ΑΠΡΟΣΔΟΚΗΤΟ ΤΟΥ ΕΝΟΣ" ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ....ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ για τον άλλο.

Αυτά για την ώρα και θα διαβάσω με ενδιαφέρον τις απόψεις σου.

ΑΝΑΛΥΩΝ

+Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΛΥΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2004, 02:57:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΛΥΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσον αφορά το πως θα αποφύγεις τα λάθη που τυχόν κάνεις και με ποιον τρόπο θα τα αντιμετωπίσεις ή θα τα προβλέψεις, έχω να σου πω ότι : ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ .....ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΑΠΡΟΣΔΟΚΗΤΑ ,
ΜΗΝ ΤΑ ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ!!!!!

ΑΝΑΛΥΩΝ

+Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2004, 11:56:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To AΠΡΟΣΔΟΚΗΤΟ μπορεί να χαρακτηριστεί σάν μέτρο σύγκρισης γι'αυτό που λέμε Τύχη ή Ατυχία!
Άν το Απροσδόκητο ή Μή Αναμενόμενο αποβεί υπέρ μας τότε είμαστε ΤΥΧΕΡΟΙ!
Άν το Απροσδόκητο ή Μή Αναμενόμενο αποβεί Εναντίων μας τότε είμαστε ΑΤΥΧΟΙ!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2004, 02:42:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"Όσον αφορά το πως θα αποφύγεις τα λάθη που τυχόν κάνεις και με ποιον τρόπο θα τα αντιμετωπίσεις ή θα τα προβλέψεις, έχω να σου πω ότι : ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ .....ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΑΠΡΟΣΔΟΚΗΤΑ ,
ΜΗΝ ΤΑ ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ!!!!"

αγαπητε ΑΝΑΛΥΩΝ και φιλοι

Πιστευω αναλογα με τα λαθη πληρωνεις και το τιμημα αλλα η μοιρα
του απροσδοκητου ειναι ο θανατος? μηπως δεν ειναι?
νομιζω δεν υπαρχει πραγματικος θανατος αλλα μια συνεχεια της
πνευματικης ζωης μας οπως την αισθανομαστε μεσα μας!!
αν δεν αποφυγω τα λαθη ισως με οδηγησουν σε αδιεξοδο?
ολοι κανουμε λαθη αλλα μηπως ο τροπος ζωης μας μας κανει
απροβλεπτους σε πολλες καταστασεις?
αν μπορεσετε αγοραστε ενα βιβλιο <<ουρανια προφητεια >>

james redfield εκδοσεις διοπτρα θα τα βλεπετε την ζωη με
αλλο "ματι" ισως οχι τοσο απροσδοκητη!!


ζω αρα υπαρχω
η αγαπη ειναι παντοτινη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2004, 02:54:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"To AΠΡΟΣΔΟΚΗΤΟ μπορεί να χαρακτηριστεί σάν μέτρο σύγκρισης γι'αυτό που λέμε Τύχη ή Ατυχία!
Άν το Απροσδόκητο ή Μή Αναμενόμενο αποβεί υπέρ μας τότε είμαστε ΤΥΧΕΡΟΙ!
Άν το Απροσδόκητο ή Μή Αναμενόμενο αποβεί Εναντίων μας τότε είμαστε ΑΤΥΧΟΙ!

αγαπητη krisna

Το ειπες και η ιδια οτι υπαρχει συγκριση τιποτα δεν ειναι
τυχαιο το οτι υπαρχεις ειναι τυχαιο το οτι συνομιλουμε ειναι τυχαιο?
τυχαιο ειναι μονο το λοττο και τζοκερ που και αυτο ειναι στημμενο!!!
εννοω οτι καποιοι εξυπνοι θυσαυριζουν εις βαρος καποιων αλλων!!
ο συνδυασμος συμπτωσεων μας οδηγει στο απροσδοκητο και το απροβλεπτο!


ζω αρα υπαρχω
η αγαπη ειναι παντοτινη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy