ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Ένα ερώτημα σχετικό με την τηλεπάθεια...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2004, 20:32:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τον τελευταίο καιρό έτυχε να διαβάσω πάλι άρθρα σχετικά με την τηλεπάθεια, την γνωστή ικανότητα που έχουν αρκετοί άνθρωποι να στέλνουν ή να παίρνουν μηνύματα με την σκέψη τους. Μου γεννήθηκε λοιπόν ένα ερώτημα που δεν είχα σκεφτεί στο παρελθόν. Με δεδομένο το γεγονός ότι όλοι οι άνθρωποι σκεφτόμαστε στην μητρική μας γλώσσα, τότε πως λειτουργεί το φαινόμενο της τηλεπάθειας μεταξύ ατόμων που μιλούν διαφορετική γλώσσα; Υπάρχει κάποιος συμπαντικός μεταφραστής που μεταφράζει την ελληνική μου σκέψη στα αγγλικά πχ και την μεταδίδει μεταφρασμένη στον άγγλο δέκτη; Μπορεί το ερώτημά μου να φαίνεται απλοϊκό φίλοι μου, αλλά θα ήθελα να μου πει κάποιος την γνώμη του πάνω σε αυτό...
Φιλικά Απέριττος...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2004, 20:59:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είσαι σίγουρος ότι σκέφτεσαι ελληνικά ή τέλος πάντων, σε κάποια γλώσσα;

Η τηλεπάθεια λειτουργεί στη βάση της λειτουργίας της νόησης, πριν αυτή χρειαστεί πρωτογενή μετάφραση.

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
iaira
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
134 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2004, 22:19:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους...
στην ουσία συμφωνώ με τον Zadok.
Πιστέυω ότι εμείς οι ίδιοι μεταφράζουμε σε "γλώσσες" τα οποιαδήποτε μηνύματα μας έρχονται είτε με τηλεπάθεια , είτε με άλλο τρόπο.
Θυμάμαι χαρακτηριστικά, ότι κάποιος γνωστός μου, μου είχε πει ότι το υποσυνείδητο γνωρίζει όλες τις γλώσσες.
Φιλικά...

...να είσαι καλός... ο κάθε άνθρωπος που συναντάς δίνει τη δική του σκληρή μάχη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2004, 10:55:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν υποθέσουμε ότι ο εγκέφαλος εκπέμπει σε κάποια ειδικά κύματα το εκπεμπόμενο μήνυμα θα μπορούσε να είναι κωδικοποιημένο (όπως στα κομπιούτερ η απλή γλώσσα binary code που χρησιμοποιεί το 0 και το 1 σε όλους τους συνδυασμούς) και η μετάφραση, δηλαδή η επεξεργασία του κειμένουν να γίνεται μετά την λήψη από τον άλλο εγκέφαλο.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2004, 21:26:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τον τελευταίο καιρό έτυχε να διαβάσω πάλι άρθρα σχετικά με την τηλεπάθεια, την γνωστή ικανότητα που έχουν αρκετοί άνθρωποι να στέλνουν ή να παίρνουν μηνύματα με την σκέψη τους. Μου γεννήθηκε λοιπόν ένα ερώτημα που δεν είχα σκεφτεί στο παρελθόν. Με δεδομένο το γεγονός ότι όλοι οι άνθρωποι σκεφτόμαστε στην μητρική μας γλώσσα, τότε πως λειτουργεί το φαινόμενο της τηλεπάθειας μεταξύ ατόμων που μιλούν διαφορετική γλώσσα; Υπάρχει κάποιος συμπαντικός μεταφραστής που μεταφράζει την ελληνική μου σκέψη στα αγγλικά πχ και την μεταδίδει μεταφρασμένη στον άγγλο δέκτη; Μπορεί το ερώτημά μου να φαίνεται απλοϊκό φίλοι μου, αλλά θα ήθελα να μου πει κάποιος την γνώμη του πάνω σε αυτό...
Φιλικά Απέριττος...


Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...



Η ΤΗΛΕΠΑΘΗΤΙΚΗ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΚΥΜΑΤΑ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ
ΠΟΥ ΕΚΠΕΜΠΟΝΤΑΙ Ο ΠΟΜΠΟΣ ΤΑ ΑΠΟΣΤΕΛΝΕΙ Ο ΔΕΚΤΗΣ ΑΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΑΝΑΛΟΓΑ!!
ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΞΑΣΚΟΥΜΕ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΙ
ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ-ΨΥΧΗΣ ΚΑΙ ΜΤΑΛΟΥ ΟΣΟ ΔΙΑΝΟΗΤΙΚΑ
ΜΕΓΑΛΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟΣΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΛΑΜΒΑΝΕΙΣ Η ΝΑ ΑΠΟΣΤΕΛΝΕΙΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΜΟΡΦΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΑ
ΕΧΕΙ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΟΣΟ ΓΙΑ "ΚΩΔΙΚΕΣ" ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ
ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΜΕ
ΕΙΧΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ
ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΚΑΤΙ Π.Χ ΜΙΑ ΔΙΑΦΙΜΗΣΗ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΗΝ ΕΠΑΙΖΕ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ Η ΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΣΤΟ ΡΑΔΙΟ
ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΚΑΙ ΓΕΛΑΓΑ ΦΥΣΙΚΑ ΑΥΤΟ
ΔΕΝ ΣΥΝΕΒΗΚΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΛΛΑ ΣΥΧΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΗΝΑ!!!
ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ
ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΕ ΛΙΓΟ !!

ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΝ ΕΞΑΣΚΗΣΟΥΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ
ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟΝ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ
ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΙΑ....ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ?

ΖΩ ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΩ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2004, 21:34:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν όντως η τηλεπάθεια έχει να κάνει με κύμματα έτσι όπως τα γνωρίζουμε απο την φυσική τότε αναλόγως την απόσταση θα είναι ανάλογο και το ενεργειακό κόστος της μετάδοσης...Κάτι τέτοιο θα μπορούσε να κάνει την τηλεπάθεια "ενεργειακά ασύμφορη",αν ήταν να μεταδώσεις ένα τηλεπαθητικό μύνημα απο εδώ ώς την Αμερική.

Απο την άλλη ,πολλά πράματα δεν τα γνωρίζουμε ακόμα.

Με τα μέσα που έχουμε στα ΄χερια μας πάντως θα έίχε τρομερό ενδιαφέρον να καταγραφεί η εγκαφαλική λειτουργεία ατόμων που παρουσιάζουν τέτοιες παράξενες ιδιότητες (απο Γκέλλερ εώς χαρισματικά άτομα) με PET ή ηλεκτροεγκεφαλογράφημα...

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sagaviper
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Cyprus
733 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2004, 01:52:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν ήταν να φανταστώ(να ενωθώ με μιά άλλη διάσταση) η απάντηση μου στή τηλεπάθεια θα έλεγα συμφωνώ και εγω με τη ΖαdoΚ για τη πρωτογενή μετάφραση. Συμφωνώ και με την Οsτrια για το Binary code αφού τα μαθηματικά διαβάζονται απο όλους. Οταν θέλεις να σηκώσεις το χέρι σου απλώς το κάνεις, το σκέφτεσαι ομώς πρίν το κάνεις. Εκείνο που είναι μεταξύ του τίποτα και της κίνησης χεριού ειναί η διαταγή του εγκεφάλου, μπορεί να δουλέυει έτσι η τηλεπάθεια, κάπου διάβασα οτι η τηλεπάθεια δουλευει οπτικά, φωτογραφικά,περίεργα πράματα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Thios
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2004, 02:37:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Thios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είσαι σίγουρος ότι σκέφτεσαι ελληνικά ή τέλος πάντων, σε κάποια γλώσσα;
Νομίζω ότι σκέφτομαι ελληνικά.

Αναλογιστείτε ότι η πλειοψηφία των σκέψεών μας, είτε αυτές προορίζονται προς εξωτερίκευση είτε όχι, παίρνει μορφή μέσα από τη γλώσσα που χρησιμοποιούμε.

Τις περισσότερες φορές που θα κάνω εγώ μια σκέψη, ενστιγκτωδώς θα προσδιορίσω νοητικά τα δεδομένα της με την σειρά υποκείμενο-ρήμα-αντικείμενο. Ο Γερμανός (όχι αυτός με τα κινητά) θα αφήσει την ενέργεια, όπως αυτή αποδίδεται μέσω του ρήματος, για το τέλος. Ο Ιάπωνας, θα χρησιμοποιήσει το δεξί του ημισφαίριο για να διαμορφώσει μια σύνταξη που προσωπικά δυσκολεύομαι να κατανοήσω.

Εικάζω ότι συναισθήματα και αποτελέσματα των αισθήσεων (εικόνες, ήχοι, μυρωδιές, γεύσεις και δεδομένα κεκτημένα μέσω της αφής) είναι κοινά για όλους τους ανθρώπους. Επομένως, σε νοητικά πρωτόγονο επίπεδο, είναι πιθανό να είναι δυνατή "διαγλωσσική" επικοινωνία με μεταβίβαση σκέψης.

quote:
Αν υποθέσουμε ότι ο εγκέφαλος εκπέμπει σε κάποια ειδικά κύματα το εκπεμπόμενο μήνυμα θα μπορούσε να είναι κωδικοποιημένο (όπως στα κομπιούτερ η απλή γλώσσα binary code που χρησιμοποιεί το 0 και το 1 σε όλους τους συνδυασμούς) και η μετάφραση, δηλαδή η επεξεργασία του κειμένουν να γίνεται μετά την λήψη από τον άλλο εγκέφαλο.
Έστω ότι έχουμε 2 υπολογιστές. Έστω ότι αυτοί διαθέτουν πομποδέκτες, που λειτουργούν στην ίδια συχνότητα, για να επικοινωνούν με άλλους υπολογιστές. Έστω ότι οι πληροφορίες που ανταλλάσουν είναι κωδικοποιημένες σε binary.

Αν τα πρωτόκολλα επικοινωνίας διαφέρουν, τότε δεν θα λειτουργήσει τίποτις... Το μόνο που θα έσωζε την κατάσταση, θα ήταν ο προγραμματιστής των συγκεκριμένων προγραμμάτων ανταλλαγής πληροφοριών να τους είχε δώσει τη δυνατότητα να μαθαίνουν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2004, 03:39:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Thios,

νομίζω ότι κάνεις λάθος, αν πιστεύεις ότι σκέφτεσαι σε κάποια γλώσσα.

Η "μετάφραση" ξεκινά όταν η σκέψη περνά στο συνειδητό προς κάποια χρήση, είτε αυτή λέγεται συλλογισμός για εξαγωγή συμπερασμάτων, είτε ομιλία, είτε γραφή κλπ.
Το ότι γίνεται σχεδόν αυτόματα, δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει ως λειτουργία.

Θα σε παραπέμψω στους εκ γενετείς κουφούς (και συνεπώς κωφάλαλους), οι οποίοι δεν αντιλαμβάνονται τί σημαίνει γλώσσα επικοινωνίας, αν δεν προηγηθεί ανάλογη εκπαίδευση, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν σκέπτονται.

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2004, 12:12:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν τα πρωτόκολλα επικοινωνίας διαφέρουν, τότε δεν θα λειτουργήσει τίποτις... Το μόνο που θα έσωζε την κατάσταση, θα ήταν ο προγραμματιστής των συγκεκριμένων προγραμμάτων ανταλλαγής πληροφοριών να τους είχε δώσει τη δυνατότητα να μαθαίνουν...

quote:
Επομένως, σε νοητικά πρωτόγονο επίπεδο, είναι πιθανό να είναι δυνατή "διαγλωσσική" επικοινωνία με μεταβίβαση σκέψης.

Αγαπητέ Thie, εγώ τείνω προς το δεύτερο. Αν λειτουργεί η τηλεπάθεια τότε πιθανόν να είναι "προγραμματισμένη" στο "πρωτόγονο" μέρος του εγκεφάλου μας, οπότε τα πρωτόκολλα επικοινωνίας που λες (που δεν ξέρω και τι ακριβώς είναι) είναι τα ίδια στην βάση τους.
Ας πούμε, αν κάποια στιγμή βρούμε ότι είναι δυνατή μία τηλεπαθητική επικοινωνία ανάμεσα στα ζώα (ας πούμε του ίδιου είδους) τότε πιθανόν η τηλεπάθεια να ήταν ο παλιότερος τρόπος επικοινωνίας και στους ανθρώπους πριν την ανάπτυξη της γλώσσας.

Αν ήταν θέμα προγραμματισμού εύκολης μάθησης της "ξένης" γλώσσας (επειδή θεωρούμε ότι η "μετάφραση" του ξενόγλωσσου μηνύματος γίνεται σε χρόνο μηδέν ακόμα κι αν δεν την έχουμε ακούσει ποτέ πριν) τότε υποθέτω ότι δεν θα χρειαζόμασταν τόσα χρόνια εκπαίδευσης για να φτάσουμε σε ένα επίπεδο καλής κατανόησης της, στην φυσική μας ζωή.



'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2004, 16:01:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν υποθέσουμε ότι ο εγκέφαλος εκπέμπει σε κάποια ειδικά κύματα το εκπεμπόμενο μήνυμα θα μπορούσε να είναι κωδικοποιημένο (όπως στα κομπιούτερ η απλή γλώσσα binary code που χρησιμοποιεί το 0 και το 1 σε όλους τους συνδυασμούς) και η μετάφραση, δηλαδή η επεξεργασία του κειμένουν να γίνεται μετά την λήψη από τον άλλο εγκέφαλο.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


ΦΙΛH/E MOY

ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΟΜΟΙΑ ΣΚΕΨΗ ΜΟΝΟ ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΣΥΓΧΡΟΝΙΖΕΤΑΙ ΜΕ
ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΤΟΤΕ ΕΧΟΥΝ "ΤΑΥΤΙΣΗ" ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ!!
ΑΝ ΕΣΥ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΘΕΙΣ ΜΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΑΤΟΜΟ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ
ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΟΤΕ ΣΟΥ ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΑΓΑΠΑΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΤΟΜΟ
ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΣΥΧΝΑ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΘΑ ΤΟ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ!!!
ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΟΗΤΙΚΑ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟΘΗΚΕΥΕΤΑΙ ΜΟΝΟ
ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ "ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΑ" ΑΛΛΑ "ΔΙΑΝΟΗΤΙΚΑ" ΜΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ ΠΟΥ
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ "ΑΙΣΘΗΤΕΣ" ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΑΛΛΑ ΗΛΕΚΤΡΟ-ΜΑΓΝΗΤΙΚΕΣ ΣΤΟ ΧΩΡΟ!
ΕΙΝΑΙ ΠΤΥΧΕΣ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΜΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΞΕΡΕΥΝΗΘΕΙ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΤΕΙ ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΛΕΥΡΕΣ ΤΟΥ
ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΞΑΣΚΗΣΗ!!!
ΟΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΔΥΕΥΡΥΝΟΥΝ ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΑΦΟΥ ΣΚΕΠΤΕΤΑΙ
ΣΥΝΟΛΙΚΑ-ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΑ-ΕΞΙΣΩΤΙΚΑ-ΣΥΝΕΠΑΓΩΓΙΚΑ!!!
ΕΝ ΤΕΛΕΙ Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ PUZZLE ΠΟΥ
ΛΥΝΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΑΦΟΥ ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟ!!
ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΑΛΛΑ ΙΔΙΑ ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΛΟΓΟ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ
ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΜΑΣ ΤΕΙΝΟΥΝ ΝΑ "ΕΥΘΥΓΡΑΜΙΣΤΟΥΝ" ΠΡΟΣ ΚΑΠΟΙΑ
ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗ !!!
Ο ΡΥΘΜΟΣ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ Η ΜΝΗΜΗ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ
ΤΟΝ ΙΠΠΟΚΑΜΠΟ ΑΥΤΟΣ ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΑΣ
ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΟΙΑ ΒΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΕΞΕΛΙΞΗ ΘΑ ΕΧΕΙ Ο ΝΟΥΣ ΜΑΣ ΕΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ ΣΤΟ ΝΑ ΠΕΤΥΧΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΙΘΑΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ!

ΜΕ ΑΓΑΠΗ
ΖΩ ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΩ
ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΠΟΛΥ ARTHUR CLARK?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Thios
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2004, 21:32:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Thios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχάς, θα ήθελα να ζητήσω από τις φίλες Zadok και Ostria την άδεια να τους απευθύνομαι παραλείποντας τα προσωνύμια "φίλη", "αγαπητή" κ.ο.κ. Νομίζω ότι, μετά από τόσους μήνες που διαβάζουμε τα μηνύματα αλλήλων, ο σεβασμός μεταξύ μας είναι δεδομένος... Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Τώρα...

quote:
Αγαπητέ Thios,

νομίζω ότι κάνεις λάθος, αν πιστεύεις ότι σκέφτεσαι σε κάποια γλώσσα.

Η "μετάφραση" ξεκινά όταν η σκέψη περνά στο συνειδητό προς κάποια χρήση, είτε αυτή λέγεται συλλογισμός για εξαγωγή συμπερασμάτων, είτε ομιλία, είτε γραφή κλπ.
Το ότι γίνεται σχεδόν αυτόματα, δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει ως λειτουργία.

Θα σε παραπέμψω στους εκ γενετείς κουφούς (και συνεπώς κωφάλαλους), οι οποίοι δεν αντιλαμβάνονται τί σημαίνει γλώσσα επικοινωνίας, αν δεν προηγηθεί ανάλογη εκπαίδευση, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν σκέπτονται.


Πράγματι, τόσο οι κωφάλαλοι, όσο και τα ζώα σκέφτονται. Αυτή η παραδοχή μας οδηγεί στο αβίαστο συμπέρασμα ότι η σκέψη είναι ανεξάρτητη της γνώσης μιας γλώσσας.

Η αντιστοιχία όμως έννοιας-λέξης είναι το λιγότερο σημαντικό αποτέλεσμα της γνώσης αυτής. Η εκμάθηση μιας γλώσσας χαράσσει νοητικά μονοπάτια στο μυαλό του ανθρώπου και παράλληλα τον εκπαιδεύει να τα ακολουθεί ανά πάσα στιγμή. Αυτή είναι και η βαθύτερη προσφορά της γλώσσας: η δημιουργία ενός τρόπου σκέψης, πάνω στον οποίο θα χτίσει όλη την υπόλοιπη κοσμοθεωρία του.

Φαντάζομαι ότι αν τοποθετούσαμε τις σκέψεις μας στο μυαλό ενός Μόγλη, θα τις έβρισκε εξαιρετικά δυσνόητες, αν και όχι εντελώς ξένες.

quote:
quote:

Αν τα πρωτόκολλα επικοινωνίας διαφέρουν, τότε δεν θα λειτουργήσει τίποτις... Το μόνο που θα έσωζε την κατάσταση, θα ήταν ο προγραμματιστής των συγκεκριμένων προγραμμάτων ανταλλαγής πληροφοριών να τους είχε δώσει τη δυνατότητα να μαθαίνουν...

quote:

Επομένως, σε νοητικά πρωτόγονο επίπεδο, είναι πιθανό να είναι δυνατή "διαγλωσσική" επικοινωνία με μεταβίβαση σκέψης.

Αγαπητέ Thie, εγώ τείνω προς το δεύτερο. Αν λειτουργεί η τηλεπάθεια τότε πιθανόν να είναι "προγραμματισμένη" στο "πρωτόγονο" μέρος του εγκεφάλου μας, οπότε τα πρωτόκολλα επικοινωνίας που λες (που δεν ξέρω και τι ακριβώς είναι) είναι τα ίδια στην βάση τους.
Ας πούμε, αν κάποια στιγμή βρούμε ότι είναι δυνατή μία τηλεπαθητική επικοινωνία ανάμεσα στα ζώα (ας πούμε του ίδιου είδους) τότε πιθανόν η τηλεπάθεια να ήταν ο παλιότερος τρόπος επικοινωνίας και στους ανθρώπους πριν την ανάπτυξη της γλώσσας.

Αν ήταν θέμα προγραμματισμού εύκολης μάθησης της "ξένης" γλώσσας (επειδή θεωρούμε ότι η "μετάφραση" του ξενόγλωσσου μηνύματος γίνεται σε χρόνο μηδέν ακόμα κι αν δεν την έχουμε ακούσει ποτέ πριν) τότε υποθέτω ότι δεν θα χρειαζόμασταν τόσα χρόνια εκπαίδευσης για να φτάσουμε σε ένα επίπεδο καλής κατανόησης της, στην φυσική μας ζωή.


Τα πρωτόκολλα επικοινωνίας είναι η γλώσσα στην αναλογία υπολογιστή-εγκεφάλου.

Ως προς προς το πώς είναι "προγραμματισμένη" η τηλεπαθητική λειτουργία του εγκεφάλου, μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε. Τείνω να πιστέψω στο ότι η διαφορά στη γλώσσα παίζει μεγάλο ρόλο, για τους λόγους που προανέφερα... Είναι όμως εξίσου πιθανό να έχεις δίκιο.

Ανά καιρούς, έχει πάρει το μάτι μου μελέτες πάνω στην τηλεπαθητική επικοινωνία μεταξύ ζώων στα πλαίσια αγέλης, κοπαδιού και -κυρίως- σμήνους...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

demo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2004, 04:22:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Thie η Γλώσσα Συνεννόησης έχει σχέση μόνο με το αυτί, την Αίσθηση της Ακοής & την αντίστοιχη θέση της στον Εγκέφαλο! Η ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ είναι αίσθηση ΑΝΩΤΕΡΗ πέρα απο τις 5 γνωστές (Όραση, Αφή, Ακοή, Οσμή, Γεύση) & χαρακτηριστικό χάρισμα λίγων προνομιούχων Ανθρώπων
Οπότε θα μου επιτρέψεις να συμφωνήσω με την Zadok γιατί είναι Ψυχική-Αστρική Αίσθηση!! Στις Αισθήσεις αυτές το ΝΟΗΜΑ & η ΕΝΝΟΙΑ κάθε λέξης, ρήματος, Ουσιαστικού ή ... μεταδίδεται με την Τηλεπάθεια χωρίς να υπάρχει Μετάφραση σε ΚΑΜΙΑ καθομιλούμενη γλώσσα, παρά μόνο με την Αρχέγονη Γλώσσα του Πνεύματος Άγνωστη σε μάς τώρα!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2004, 08:51:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ας πούμε, αν κάποια στιγμή βρούμε ότι είναι δυνατή μία τηλεπαθητική επικοινωνία ανάμεσα στα ζώα (ας πούμε του ίδιου είδους) τότε πιθανόν η τηλεπάθεια να ήταν ο παλιότερος τρόπος επικοινωνίας και στους ανθρώπους πριν την ανάπτυξη της γλώσσας.

Ostria, αν οι πρωτόγονοι (με την έννοια των παλιών, οχι των υποανάπτυκτων) είχαν
την δυνατότητα της επικοινωνίας χωρίς τη χρήση της φωνής τοτε γιατί αναπτύχθηκε η γλώσσα ? Δεν θα ήταν εκατοντάδες φορές πιο αποτελεσματικό να ΜΗΝ αναπτυχθει η γλώσσα και να επικοινωνούμε σήμερα με τη σκέψη ?


Αγγελος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2004, 10:21:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καταρχάς, θα ήθελα να ζητήσω από τις φίλες Zadok και Ostria την άδεια να τους απευθύνομαι παραλείποντας τα προσωνύμια "φίλη", "αγαπητή" κ.ο.κ. Νομίζω ότι, μετά από τόσους μήνες που διαβάζουμε τα μηνύματα αλλήλων, ο σεβασμός μεταξύ μας είναι δεδομένος... Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Τώρα...

quote:

να είσαι πιο ευγενικός........κάθε ωρα αφου γνωριζόμαστε μόνο μέσα
μυνημάτων άσχετα τον χρόνο!!!

Αγαπητέ Thios,

νομίζω ότι κάνεις λάθος, αν πιστεύεις ότι σκέφτεσαι σε κάποια γλώσσα.

Η "μετάφραση" ξεκινά όταν η σκέψη περνά στο συνειδητό προς κάποια χρήση, είτε αυτή λέγεται συλλογισμός για εξαγωγή συμπερασμάτων, είτε ομιλία, είτε γραφή κλπ.
Το ότι γίνεται σχεδόν αυτόματα, δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει ως λειτουργία.

Θα σε παραπέμψω στους εκ γενετείς κουφούς (και συνεπώς κωφάλαλους), οι οποίοι δεν αντιλαμβάνονται τί σημαίνει γλώσσα επικοινωνίας, αν δεν προηγηθεί ανάλογη εκπαίδευση, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν σκέπτονται.


Πράγματι, τόσο οι κωφάλαλοι, όσο και τα ζώα σκέφτονται. Αυτή η παραδοχή μας οδηγεί στο αβίαστο συμπέρασμα ότι η σκέψη είναι ανεξάρτητη της γνώσης μιας γλώσσας.

Η αντιστοιχία όμως έννοιας-λέξης είναι το λιγότερο σημαντικό αποτέλεσμα της γνώσης αυτής. Η εκμάθηση μιας γλώσσας χαράσσει νοητικά μονοπάτια στο μυαλό του ανθρώπου και παράλληλα τον εκπαιδεύει να τα ακολουθεί ανά πάσα στιγμή. Αυτή είναι και η βαθύτερη προσφορά της γλώσσας: η δημιουργία ενός τρόπου σκέψης, πάνω στον οποίο θα χτίσει όλη την υπόλοιπη κοσμοθεωρία του.

Φαντάζομαι ότι αν τοποθετούσαμε τις σκέψεις μας στο μυαλό ενός Μόγλη, θα τις έβρισκε εξαιρετικά δυσνόητες, αν και όχι εντελώς ξένες.

quote:
quote:

Αν τα πρωτόκολλα επικοινωνίας διαφέρουν, τότε δεν θα λειτουργήσει τίποτις... Το μόνο που θα έσωζε την κατάσταση, θα ήταν ο προγραμματιστής των συγκεκριμένων προγραμμάτων ανταλλαγής πληροφοριών να τους είχε δώσει τη δυνατότητα να μαθαίνουν...

quote:

Επομένως, σε νοητικά πρωτόγονο επίπεδο, είναι πιθανό να είναι δυνατή "διαγλωσσική" επικοινωνία με μεταβίβαση σκέψης.

Αγαπητέ Thie, εγώ τείνω προς το δεύτερο. Αν λειτουργεί η τηλεπάθεια τότε πιθανόν να είναι "προγραμματισμένη" στο "πρωτόγονο" μέρος του εγκεφάλου μας, οπότε τα πρωτόκολλα επικοινωνίας που λες (που δεν ξέρω και τι ακριβώς είναι) είναι τα ίδια στην βάση τους.
Ας πούμε, αν κάποια στιγμή βρούμε ότι είναι δυνατή μία τηλεπαθητική επικοινωνία ανάμεσα στα ζώα (ας πούμε του ίδιου είδους) τότε πιθανόν η τηλεπάθεια να ήταν ο παλιότερος τρόπος επικοινωνίας και στους ανθρώπους πριν την ανάπτυξη της γλώσσας.

Αν ήταν θέμα προγραμματισμού εύκολης μάθησης της "ξένης" γλώσσας (επειδή θεωρούμε ότι η "μετάφραση" του ξενόγλωσσου μηνύματος γίνεται σε χρόνο μηδέν ακόμα κι αν δεν την έχουμε ακούσει ποτέ πριν) τότε υποθέτω ότι δεν θα χρειαζόμασταν τόσα χρόνια εκπαίδευσης για να φτάσουμε σε ένα επίπεδο καλής κατανόησης της, στην φυσική μας ζωή.


Τα πρωτόκολλα επικοινωνίας είναι η γλώσσα στην αναλογία υπολογιστή-εγκεφάλου.

Ως προς προς το πώς είναι "προγραμματισμένη" η τηλεπαθητική λειτουργία του εγκεφάλου, μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε. Τείνω να πιστέψω στο ότι η διαφορά στη γλώσσα παίζει μεγάλο ρόλο, για τους λόγους που προανέφερα... Είναι όμως εξίσου πιθανό να έχεις δίκιο.

Ανά καιρούς, έχει πάρει το μάτι μου μελέτες πάνω στην τηλεπαθητική επικοινωνία μεταξύ ζώων στα πλαίσια αγέλης, κοπαδιού και -κυρίως- σμήνους...



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2004, 16:12:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Thie μου, κανένα πρόβλημα!

Βλέπω ενδιαφέρουσες απόψεις, αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι όσα λέμε είναι ανεξακρίβωτες θεωρητικές προσεγγίσεις καθώς δεν γνωρίζουμε ούτε την φύση, ούτε την έδρα, ούτε την λειτουργία του φαινομένου (αν όντως υφίσταται, έτσι;)


Λέμε ότι η τηλεπάθεια συνήθως συμβαίνει σε άτομα που έχουν κάποια ειδική σχέση μεταξύ τους, πιό συνηθισμένο παράδειγμα ανάμεσα σε συγγενείς πρώτου βαθμού.
Αυτό θα μπορούσε να σημαίνει ότι η τηλεπάθεια χρησιμοποιεί τον γενετικό δεσμό αυτών των ανθρώπων. Μήπως "βρίσκεται" μέσα στα γονίδια; Μήπως κάποιες πληροφορίες τρόπου επικοινωνίας (πχ συχνότητες)μεταφέρονται από γενιά σε γενιά;

Ανάμεσα σε ανθρώπους που φαινομενικά δεν έχουν κάποια συγγενική σχέση (κρατήστε βέβαια ότι μπορεί όλοι να καταγόμαστε από έναν ή και περισσότερους κοινούς προγόνους που δεν έχουν γενετική σχέση μεταξύ τους) θα μπορούσε όπως λένε κάποιοι να παίζει ρόλο όχι ο βιολογικός σύνδεσμος αλλά ο ψυχικός, όπως λέει και ο φίλος apollon12. Δηλαδή να δημιουργείται ένα ψυχικό πεδίο (δεσμός) ανάμεσα σε άτομα που έχουν αναπτύξει μία σχέση (φιλική, ερωτική κλπ) και η τηλεπάθεια να χρησιμοποιεί αυτό το πεδίο ως μέσο λειτουργίας της.

Αν δεχτούμε αυτές τις υποθέσεις, η τηλεπάθεια ανάμεσα σε άλλους ανθρώπους είναι πιό εύκολη και σε άλλους πιό δύσκολη, μέχρι και αδύνατη.

Οπότε αυτή θα μπορούσε να μερικές εναλλακτικές απαντήσεις στην ερώτηση του Αγγελου. (Η σύντομη απάντηση είναι "μάλλον όχι".)

Αναπτύξαμε την γλώσσα επειδή δεν μπορούσαμε να επικοινωνήσουμε τηλεπαθητικά με ανθρώπους άλλων ή αναμεμειγμένων φυλών (διαφορετικών προγόνων) ή δεν μπορούσαμε να επικοινωνήσουμε καλά με τους άλλους μέχρι να δημιουργηθεί μεταξύ μας ο ψυχικός δεσμός που χρησιμοποιείται ως διάμεσο.
Επίσης, μπορεί να την αναπτύξαμε ως εναλλακτική επικοινωνία με όσους βρίσκονται σε κοντινή απόσταση και με τα χρόνια καθιερώθηκε εις βάρος της τηλεπάθειας επειδή ήταν πιό απλός, πιό ξεκούραστος τρόπος; Ή και από μία τυχαία μετάλλαξη;

Πχ αν η τηλεπάθεια μεταδίδεται κυρίως με εικόνες δεν μπορούσε να συμβαδίσει πιά με την εξέλιξη του ανθρώπου όταν αυτός άρχισε να κάνει πιό πολύπλοκες σκέψεις και να χρησιμοποιεί αφηρημένες έννοιες.

Γι αυτό λέω ότι ίσως δεν πρόκειται για μία ανώτερη εξέλιξη του εγκεφάλου αλλά μία βασική αρχική λειτουργία του που ατρόφησε με τα χρόνια. (Αν αποδειχτούν όπως λέει και thios οι "μελέτες πάνω στην τηλεπαθητική επικοινωνία μεταξύ ζώων στα πλαίσια αγέλης, κοπαδιού και -κυρίως- σμήνους...", τότε είναι μία βασική λειτουργία του εγκεφάλου και κάποιων ζώων με γενετική συγγένεια ή κοινωνική συνοχή (μόνο στα πιό εξελιγμένα είδη όμως;). (τώρα θυμήθηκα και αυτό που είχε πει ο Δανέζης για τα συσχετισμένα σωματίδια)
Είδα ότι το "σμήνος" το ξεχώρισες, thie. Νομίζω ότι ξέρω τι θες να πεις...αλλά για πες το πρώτα!

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Amazona
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
109 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2004, 22:00:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Amazona  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλοι,

Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω που έχετε αναφέρει στο συγκεκριμένο φόρουμ σχετικά με τον εγκέφαλο και θέλω επίσης να παροσθέσω το εξής:

Ο εγκέφαλος του ανθρώπου αποτελείται από πολλά τμήματα εκ των οποίων είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο οτί από όλα αυτά τα συστήματα χρησιμοποιείται μόνο το 25%, από ότι γνωρίζω.

ίσως λοιπόν η τηλεπάθεια να οφείλεται και να εξελίσσεται σε κάποιο από τα άγνωστα τμήματα του εγκεφάλου.
έτσι κάποιοι άνθρωποι έχουν περισσότερο αναπτυγμένα τα άγνωστα αυτά για εμάς τμήματα για αυτό και χρησιμοποιούν τη τηλεπάθεια

Και πάλι υποθέσεις κάνω!!

"Ματαιότις, ματαιοτήτων,τα πάντα ματαιότις"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2004, 00:15:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρατηρώ ότι έχουμε επικεντρώσει τη συζήτηση στη λογική σκέψη του εγκεφάλου.

Νομίζω ότι εκεί κάπου... μάλλον υπάρχει και το συνειδητό και το ασυνείδητο.

Ας θυμηθούμε και τα σύμβολα-αρχέτυπα του Γιουνγκ, τα οποία σαφώς δεν έχουν περιορισμούς γλώσσας.

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2004, 04:08:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιτρέψτε μου να παραθέσω ένα απόσπασμα από το θέμα: ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ ΚΕΝΤΡΑ ΚΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ


Παρατηρήσεις έδειξαν πως άτομα κατά τη διάρκεια του ύπνου συνέλαβαν γεγονότα, τα οποία συνέβαιναν εκείνη την στιγμή και κατεγράφησαν υπό μορφή ονείρου.
Τα άτομα εκείνη την περίοδο είναι ανοικτά και δεκτικά στα ενεργειακά κύματα, τα οποία εκπέμπονται από διάφορες πηγές.
Επομένως, η σύλληψή τους είναι ευκολότερη.

Παρόμοια είναι και η περίπτωση της τηλεπάθειας κατά τον ύπνο.
Κοινές ονειρικές εμπειρίες, τις οποίες είχαν δύο ή περισσότερα άτομα, συνηγορούν αυτής της θεωρίας.
Επίσης, όνειρα, τα οποία κινούνται πάνω στο ίδιο πλαίσιο, έχουν αναφερθεί από ασθενείς του Φρόιντ και έχουν ταξινομηθεί σε αυτή την κατηγορία.

Θα ήταν παράλειψη να μην αναφερθώ στις έρευνες του Γιούνγκ - μαθητή και συνεργάτη του Φρόιντ - στο χώρο του ονείρου.
Από καταγραφές και αναλύσεις ονειρικών καταστάσεων και με τη βοήθεια των ασθενών του, ο Γιούνγκ ανακάλυψε πως μέσα σε ορισμένης μορφής όνειρα εμπλέκονται σύμβολα, μαντάλα και εικόνες, οι οποίες μπορούν να ενταχθούν μόνο στο χώρο των αρχετύπων.
Βάσει αυτής της ιδέας, ανέπτυξε τη θεωρία του για το ασυνείδητο, η οποία υποστηρίζει ότι αν κάποιος εισχωρήσει βαθιά στον ασυνείδητο νου, τότε μπορεί να προχωρήσει πέρα από το προσωπικό επίπεδο, σε βάθη, τα οποία μοιράζεται από κοινού με τη φυλετική του ομάδα και σε ένα βαθύτερο επίπεδο με όλη την ανθρωπότητα.
Έτσι, οδηγούμαστε στην έννοια του Συλλογικού Ασυνειδήτου, της περιοχής εκείνης του ανθρώπου, η οποία περιέχει την γνώση όλων των εποχών.
Τμήματα αυτού πολλές φορές αναδύονται με τη μορφή ονείρου και πολλά συμπεράσματα θα μπορούσαν να ληφθούν από τη μελέτη τους.


3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2004, 10:31:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έτσι, οδηγούμαστε στην έννοια του Συλλογικού Ασυνειδήτου, της περιοχής εκείνης του ανθρώπου, η οποία περιέχει την γνώση όλων των εποχών.


Πραγματικά όσο κατευθυνόμαστε απο το Συνειδητό προς το Ασυνείδητο τόσο ξεφεύγουμε απο τον Υλικό κόσμο & κατευθυνόμαστε σε άλλες διαστάσεις που έχουν σχέση με το Πνεύμα & την ψυχή
Οι γνώσεις μας πολλαπλασιάζονται ερχόμαστε πιό κοντά στην Αλήθεια, ενωνόμαστε με περισσότερες ψυχές με ισχυρούς δεσμούς ... η συγκεκριμένη περιοχή του ΣΥΛΛΟΓΙΚΟΥ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΥ που αναφέρει η Zadok πιστεύω οτι υπάρχει & σχετίζεται με τον ΘΕΟ ... είναι δηλαδή ο Αληθινός Θεός, η Ψυχή που θα φθάσει στο συγκεκριμένο σημείο κατοχής της Παγκόσμιας γνώσης τείνει προς την Θέωση

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2004, 22:39:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι...
διαβάζω με προσοχή τις απόψεις σας και χαίρομαι για το πολύ υψηλό επίπεδο που διακρίνω. Έχω να κάνω όμως μια παρατήρηαη... Αν κάνω λάθος διορθώστε με, αλλά έχω την εντύπωση ότι οι περισσότεροι φίλοι στέκονται και δίνουν ερμηνείες στο θέμα βάσει κάποιων διδασκαλιών ή μονοπατιών που ακολουθούν και απο καθαρά θεωρητική σκοπιά. Υπάρχει κάποιος φίλος ο οποίος να έχει προσωπική εμπειρία με φαινόμενα τηλεπάθειας; Νομίζω ότι μονο αυτός θα μπορούσε να μας δώσει μια πιο ακριβή εικόνα... Και το λέω αυτό γιατί αγαπητοί μου φίλοι τα περισσότερα θεωρητικα΄που λέμε είναι καλά και άγια αλλά όμως δεν έχουν αξία μπροστά στο βίωμα ενός ανθρώπου...
Να είστε όλοι καλά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2004, 10:19:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητοί φίλοι...
διαβάζω με προσοχή τις απόψεις σας και χαίρομαι για το πολύ υψηλό επίπεδο που διακρίνω. Έχω να κάνω όμως μια παρατήρηαη... Αν κάνω λάθος διορθώστε με, αλλά έχω την εντύπωση ότι οι περισσότεροι φίλοι στέκονται και δίνουν ερμηνείες στο θέμα βάσει κάποιων διδασκαλιών ή μονοπατιών που ακολουθούν και απο καθαρά θεωρητική σκοπιά. Υπάρχει κάποιος φίλος ο οποίος να έχει προσωπική εμπειρία με φαινόμενα τηλεπάθειας; Νομίζω ότι μονο αυτός θα μπορούσε να μας δώσει μια πιο ακριβή εικόνα... Και το λέω αυτό γιατί αγαπητοί μου φίλοι τα περισσότερα θεωρητικα΄που λέμε είναι καλά και άγια αλλά όμως δεν έχουν αξία μπροστά στο βίωμα ενός ανθρώπου...


Βέβαια! Αυτή είναι η μοναδική λύση ... τί ψαχνόμαστε τώρα;;;

www.tajhandicraft.com/image/krisna.gif" border=0>

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

atomix
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2004, 00:33:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους atomix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έτυχε να δει κανείς από εσάς το πείραμα τηλεπάθειας που έκανε ο Γκέλερ στην εκπομπή του Χαρδαβέλα;
Λοιπόν θα το εξηγήσω για όσους δεν το είδαν ή δεν έμαθαν για αυτό.
Ο Γκέλερ ζωγράφισε 5 σχήματα σε έναν πίνακα, ένα τετράγωνο, έναν κύκλο, ένα αστέρι, κάτι κύματα καιτο πέμπτο δεν το θυμάμαι. Μετά ζωγράφισε ένα από τα πέντε σε έναν χαρτί το οποίο δίπλωσε και το έδωσε στον Χαρδαβέλα και είπε ότι θα έστελνε τηλεπαθητικά στον κόσμο, το σχήμα που ζωγράφισε στο χαρτί. Ο κόσμος μπορούσε να παίρνει τηλέφωνο και να λέει πιό σχήμα ζωγράφισε ο Γκέλερ στο χαρτί.
Εγώ λοιπόν έλαβα το μύνημα από τον Γκέλερ και αυτό ήταν η λέξη star στα Αγγλικά, έτσι ξαφνικά, μου ήρθε καθαρότατα η λέξη star, τόσο έντονα που σαν να ήθελα να την πω δυνατά, star και τελικά αποδείχτηκε ότι αυτό ήταν το σχήμα που είχε ζωγραφίσει στο χαρτί...
Αν δεν ήξερα Αγγλικά θα το λάμβανα το μήνυμα ή μάλλον θα το κατανοούσα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2004, 01:32:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν κάνω λάθος διορθώστε με, αλλά έχω την εντύπωση ότι οι περισσότεροι φίλοι στέκονται και δίνουν ερμηνείες στο θέμα βάσει κάποιων διδασκαλιών ή μονοπατιών που ακολουθούν και απο καθαρά θεωρητική σκοπιά.

Δεν ξέρω πώς κατέληξες να έχεις τέτοιες εντυπώσεις.

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2004, 08:26:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Atomix
Πιστεύω οτι κατανόησες την λέξη STAR σάν να την βλέπεις μπροστά σου!
Αφού ήξερες Αγγλικά κατόρθωσες να την μεταφράσεις, διαφορετικά δέν θα μπορούσες όπως δέν μπορείς να μεταφράσεις μιά Κινέζικη Λέξη που θα δείς σε μιά Ταμπέλα

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

atomix
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2004, 13:49:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους atomix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αφού ήξερες Αγγλικά κατόρθωσες να την μεταφράσεις, διαφορετικά δέν θα μπορούσες

Και εγώ αυτό πιστεύω...
Πάντως τη λέξη star δεν την είδα μπροστά μου, απλά την σκέφτηκα χώρις λόγο και λέω χωρίς λόγο γιατί ενώ αρχικά πίστευα - μάντευα ότι τα κύματα θα ήταν αυτά που θα είχε ζωγραφίσει ο Γκέλερ στο χαρτί, ξαφνικά είπα από μέσα μου "σταρ"...
Επίσης μου έκανε εντύπωση που μετά από 2-3 δευτερόλεπτα από την στιγμή που μου ήρθε η λέξη σταρ, ο Γκέλερ είπε: "εκτός από το σχήμα που σας στέλνω, σας στέλνω και το όνομα του σχήματος"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2004, 23:40:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Αγαπητοί φίλοι...
διαβάζω με προσοχή τις απόψεις σας και χαίρομαι για το πολύ υψηλό επίπεδο που διακρίνω. Έχω να κάνω όμως μια παρατήρηαη... Αν κάνω λάθος διορθώστε με, αλλά έχω την εντύπωση ότι οι περισσότεροι φίλοι στέκονται και δίνουν ερμηνείες στο θέμα βάσει κάποιων διδασκαλιών ή μονοπατιών που ακολουθούν και απο καθαρά θεωρητική σκοπιά. Υπάρχει κάποιος φίλος ο οποίος να έχει προσωπική εμπειρία με φαινόμενα τηλεπάθειας; Νομίζω ότι μονο αυτός θα μπορούσε να μας δώσει μια πιο ακριβή εικόνα... Και το λέω αυτό γιατί αγαπητοί μου φίλοι τα περισσότερα θεωρητικα΄που λέμε είναι καλά και άγια αλλά όμως δεν έχουν αξία μπροστά στο βίωμα ενός ανθρώπου...
Να είστε όλοι καλά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...
[/quotΕ

GEIA SOY

ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΕΝ ΜΕΡΕΙ
ΔΗΛ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΟ ΕΞΗΓΗΣΩ ΙΣΩΣ
ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΙΣΜΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ!!!
ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ Η ΣΚΕΨΗ ΤΟΥΣ ΤΡΕΧΕΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΞΑΣΚΗΣΗΣ!!!
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΓΙΑΤΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΤΟΥ ΑΛΛΑΖΕΙ ΩΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΩΡΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ!!!
ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΒΕΙ ΟΜΩΣ ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΟΠΩΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ
ΜΙΑ ΔΙΑΦΙΜΙΣΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΩ ΠΡΙΝ ΠΑΙΧΤΕΙ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ Η ΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΣΤΟ ΡΑΔΙΟ ΑΦΟΥ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΗΣΩ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ?
ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΓΕΛΑΓΑ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΥΝΗΘΕΙΣΑ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΣΥΝΕΒΗΚΕ
ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ!!
ΠΑΝΤΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Ο URI GELLER ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΤΕΧΝΙΤΟ ΤΡΟΠΟ ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑΣ
ΧΩΡΙΣ ΙΣΧΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΙΣΤΕΥΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ Ο
ΑΛΛΟΣ Η ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΜΑΤΙ ΚΑΙ ΤΡΟΜΕΡΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΗ !!!
ΠΡΙΝ ΚΑΙΡΟ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΒΟΥΔΙΣΜΟ ΞΕΜΑΤΙΑΖΕ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΑΙΣΘΑΝΘΗΚΑ ΜΙΑ ΤΡΟΜΕΡΗ ΕΝΕΡΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΠΟΥ ΣΧΕΔΟΝ ΜΕ ΚΟΛΛΗΣΕ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ!!!
ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑ!!!
ΑΛΛΕΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟ
ΕΞΑΣΚΩ ΑΠΛΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΗΝΑ !!!
ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ-ΠΝΕΥΜΑ-ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ
ΕΝΑΣ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΑΝΕΞΗΓΗΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΔΙΑΝΟΗΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ!!!

ΖΩ ΑΡA ΥΠΑΡΧΩ

ΟΝΤΩΣ Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ
ΑΠΟ ΜΑΣ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΛΟΓΙΚΑ!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Younani
Νέο Μέλος

Egypt
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2004, 02:01:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Younani  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυ ενδιαφερουσες οι αποψεις που διαβασα εδω, αλλα κατα την γνωμη μου ασχετες με το θεμα.
Αν σας ελεγα οτι ειμαι τηλεπαθητικος, πως θα σας φαινοταν? Και το κυριοτερο,τι θα με ρωτουσατε?
Δεν ειναι μια εξυπνακιστικη ερωτηση, αλλα πολυ πραγματικη.Λεω οτι ειμαι τηλεπαθητικος, αλλα ουσιαστικα δεν ξερω τι ειναι και πως δουλευει.Με αλλα λογια δεν το ελεγχω.Ερωτησεις λοιπον ουσιαστικες και καλοπιστες,θα με βοηθουσαν κι εμενα,ελπιζω,να το βαλω σε λογια και σε ταξη.
Εχω κι αλλες ικανοτητες που ισως μεσα απο την κουβεντα να παρουσιαστουν κι εκτεθουν. Ιδωμεν.
Περιμενω ερωτησεις

DUM VIVIMUS VIVAMUSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nera_gr
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2004, 10:23:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nera_gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ'αρχήν καλωσορίζω τον εαυτό μου στο φόρουμ!
Κατά δεύτερον, εγώ, φίλε yunani, έχω πολλές απορίες σχετικά με την τηλεπάθεια. Δηλαδή πώς την αντιλαμβάνεσαι; Μπορείς να επικοινωνήσεις με άλλους ή απλά "πιάνεις μηνύματα";
Και, σημαντικότερο, το ελέγχεις; Ή προκύπτει μόνο του, χωρίς να το περιμένεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Younani
Νέο Μέλος

Egypt
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2004, 19:17:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Younani  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σε καλωσορισω κι εγω μια και ειμαι ο πρωτος που σου "μιλαει".
Στο ερωτημα αν το ελεγχω εχω απαντησει, στα υπολειπα, σιγουρα ειμαι δεκτης, αλλα στο αν δημιουργω "κυκλωμα" με καποιον δεν ειμαι σιγουρος γιατι δεν ειχα την ευκαιρια να το κουβεντιασω προς αυτην την κατευθυνση, εκτος απο μια περιπτωση αρκετα ενδιαφερουσα και αξιοπιστη, αλλα μια φορα δεν φτανει για να βγαλει κανεις πορισμα.
Βλεπεις δεν ειναι πραγματα που κουβεντιαζονται ευκολα.Ενια συνηφασμενα με το παραφυσικο/υπερφυσικο και ο κοσμος δεν ανοιγεται ευκολα.Ακομα κι εγω που ειμαι σιγουρος για το τι μου συμβαινειδεν μιλαω δημοσια για αυτα κι εποφελουμε απο την ανωνυμια εδω για να το ερευνησω.Θα ειδες οτι γυρευω ερωτησεις, που αν γινουν θα με βοηθησουν να το βαλω σε ταξη, εξηγοντας στους αλλους τα πραγματα.
Αρκετα πρωτοτυπη τεχικη. Ελπιζω να "δουλεψει"

DUM VIVIMUS VIVAMUSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nera_gr
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2004, 13:16:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nera_gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ'αρχήν σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.
Κατά δεύτερον θα ήθελα, αν μπορείς, να αναφέρεις την περίπτωση για την οποία μιλάς.
Εμένα μου έχει συμβεί μία μόνο φορά στη ζωή μου με κάποιον συγγενή μου, η οποίά όμως παρουσιάστηκε σαν λανθάνουσα άφιξη-τηλεπάθεια.
Ούτε εγώ τα έχω ξεκαθαρίσει στο μυαλό μου για να έχω συγκεκριμένες ερωτήσεις να σου κάνω.
Θεωρητικά, για να υπάρξει τηλεπάθεια, εκτός από δέκτης χρειάζεται και κάποιος πομπός.
Πώς αντιλαμβάνεσαι εσύ τον όρο "τηλεπαθητικός"; Μπορείς να αναφέρεις περιστατικά; Σου συμβαίνει με κοντινά σου πρόσωπα ή γενικά;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy