ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Το Βιβλίο της Ουράντια- Προσκληση για συζητηση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Black Rose
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
73 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2002, 18:30:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Black Rose  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητές φιλες και φιλοι,

εδω και μερικους μηνες στη κεντρικη σελιδα του esoterica υπαρχει το διαφημιστικο banner του Βιβλίου της Ουράντια. Κανοντας κλικ στο banner εχετε τη παρουσιαση του Βιβλίου με τη μεθοδο των ερωτησεων - απαντησεων. Το κειμενο ειναι εξαιρετικα μεγάλο αλλα δεδομένου του όγκου του Βιβλίου (3000 σελιδες περιπου) δικαιολογειται.

Στο ίδιο διάστημα χιλιάδες μέλη του esoterica επισκέφτηκαν την ιστοσελιδα των ελληνων αναγνωστων του Βιβλίου στο pathfinder. Η ελληνικη ηλεκτρονικη κοινοτητα των αναγνωστων ειναι μια πραγματικοτητα.

Η αναμενόμενη μετάφραση του Βιβλίου τον επόμενο χρονο θα βοηθησει ακομα περισσοτερο στην αμεση επαφη των ελληνων με τις αποκαλυψεις του Βιβλιου.

Με αυτο το σημειωμα ηθελα να σας προσκαλεσω σε ενα διαλογο - συζητηση εδω στο φορουμ του esoterica σχετικα με το Βιβλιο. Ο τροπος προσεγγισης του Βιβλίου, οι εμπειριες επικοινωνιας σας με το Βιβλίο, οι συνέπειες στη ζωη μας μετα την αναγνωση του αλλα και ερωτηματα, θέματα προς συζητηση απο τα Εγγραφα θα ειναι ευπρόσδεκτα.

Σας ευχαριστουμε για την συμμετοχη σας και αναμενουμε με ενδιαφερον τις ερωτησεις / εμπειριες σας.

YG Για τους αγγλοφωνους το πληρες κειμενο του Βιβλίου υπάρχει στο επισημο site του Βιβλίου www.urantia.org Για όσους επιθυμουν την ελληνικη μεταφραση σε ηλεκτρονικη μορφη ας επικοινωνησουν μεσω εμαιλ.

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2002, 16:41:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας.

Ενδιαφέρον το βιβλίο της ουράντια και ακόμη πιο ενδιαφέρον θα ήταν εάν συγγραφέας του βιβλίου ήταν ο Ιούλιος Βερν.
Φαντάζεστε και να έπεφτε στα χέρια του Στίβεν Σπίλμπεργκ τη θα γινόταν στους κινηματογράφους?
Λοιπόν ας σοβαρευτώ λίγο και ας φέρω τι γνώμη μου μιας και διάβασα ορισμένα κείμενα από το βιβλίο.
Στο κεφαλαίο πως γράφτηκε το βιβλίο της ουράντια στην παράγραφο 1 λέει:

H Kοσμογονία που περιέχεται στα τρία πρώτα μέρη του Βιβλίου έχει αποκαλυφθεί από το 1930 ώς το 1934 από 48 άυλες οντότητες της Συμπαντικής Πνευματικής Iεραρχίας που ταξίδεψαν στον πλανήτη μας γι? αυτόν το σκοπό. Tο τέταρτο μέρος παραδόθηκε ολοκληρωμένο από μια επιτροπή δώδεκα ημι-άυλων οντοτήτων που δημιουργήθηκαν στον πλανήτη μας και κατοικούν μόνιμα στη Γη εδώ και 300.000 χρόνια, παράλληλα με τον άνθρωπο.Oι περισσότερες από αυτές τις οντότητες θέλησαν να μείνουν ανώνυμες και έδωσαν μόνο τη γενική περιγραφή των ιδιοτήτων τους.

Νομίζω πως στη παράγραφο αυτή γνωρίζω τους 2 από τους 12 ημι-άυλων οντοτήτων.
Είναι η λευκή κουκουβάγια και ο λευκός αετός.
Το μέγα ερώτημα είναι, ποιοι είναι οι άλλοι 10 ημι- άυλοι?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaongr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2002, 23:38:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaongr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος aenaongr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

καλησπέρα αγαπητέ Noti,

πολύ αβασάνιστα απορρίπτεις αυτό το βιβλίο, κάποιοι μπήκαν σε πολύ κόπο για να γράψουν 3.000 πυκνογραμμένες σελίδες, που αν είναι φαντασίες μιλάμε για ακόμα ένα Τόλκιν, αν είναι συνομωσία είναι τρομερά ενδιαφέρον και μόνο να διερευνήσουμε από πιο κέντρο πηγάζει, και αν είναι όντως αποκάλυψη που είναι το περίεργο για τις αόρατες οντότητες, μόνο ότι βλέπουμε υπάρχει;

Μία εξαιρετική χρησιμότητα που διαπίστωσα σε αυτό το βιβλίο (στην αγγλική του έκδοση) είναι η εξαιρετική γλώσσα στην οποία είναι γραμμένο, νομίζω έχουν φθάσει στα όριά της τις δυνατότητες της αγγλικής γλώσσας στη περιγραφή αφηρημένων εννοιών. Είμαι πραγματικά περίεργος για τον συγγραφέα που δεν επιθυμεί να διεκδικήσει την πνευματική ιδιοκτησία μιας τέτοιας προσπάθειας.

Δεν υπερασπίζομαι εδώ το βιβλίο της URANTIA, μόνο την αμερόληπτη έρευνα. Πρέπει να σου αναγνωρίσω την διάθεση για χιούμορ, αλλά δε νομίζω να το εκτιμήσουν τα "λευκά πτηνά" γιατί δεν έχουν δικαίωμα να απαντήσουν στο σχόλιο (αν θυμάμαι καλά έχουν ανασταλεί τα δικαιώματα συμμετοχής τους) και έτσι αδικούνται.

Πρέπει βέβαια να σου αναγνωρίσω και το θάρρος να λες τη γνώμη σου ευθέως, χωρίς πολλά στολίδια και διπλωματίες, χρειάζεται και αυτό που και που...

φιλικά,


Αθανάτων το ζειν. Bίος θνητών, σπουδή θανάτου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2002, 16:23:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα συγχαρητήρια μου στον aenaongr

(για την ποιότητα του λόγου, της σκέψης και της συμμετοχής φυσικά!)

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2002, 22:12:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα

Δε ξέρω αν μπορεί να μου δώσει απάντηση κανείς στο ερώτημα μου αλλά νομίζω πως πολλή γρήγορα και αβασάνιστα έχουν ανασταλεί τα δικαιώματα συμμετοχής των λευκών πτηνών από τους υπευθύνους.

Συγνώμη που ξέφυγα από το θέμα αλλά θα ήθελα να ξέρω το λόγο αν είναι εύκολο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2002, 16:20:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ notis_29, πραγματικά ξεφεύγουμε από το θέμα αυτής της συζήτησης και θα επιθυμούσα να επανέλθουμε σε αυτό αμέσως μετά το παρόν μήνυμα.

Θα ήθελα να σε πληροφορήσω ότι η απόφαση αυτή (για το "Κλείδωμα Μέλους" που παρεπιπτόντως αφορά μόνο το Μέλος ΛΕΥΚΗ ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ - το Μέλος ΛΕΥΚΟΣ ΑΕΤΟΣ έχει αποχωρήσει από τις συζητήσεις μετά από δική του απόφαση) δεν πάρθηκε αβασάνιστα και σίγουρα καθόλου γρήγορα. Μία κάποια σύνοψη των λόγων έχει παρατεθεί στο σχετικό Θέμα "Πρόσκληση σε Διάλογο". Και μιλάω για "σύνοψη" γιατί υπάρχουν σε αρκετές άλλες συζητήσεις (διάσπαρτες στα Forums) οι πάμπολοι επιμέρους λόγοι, απόψεις, αντιπαραθέσεις κ.λπ.

Δεν υπάρχει τίποτα κρυφό, όλα παρατίθενται ανοικτά και μπορεί ο καθένας να σχηματίσει την άποψή του με μία μικρή έρευνα μέσα στις Ομάδες Συζήτησης του ESOTERICA.gr. Οι αντιρρήσεις είναι αποδεκτές και κατανοητές αλλά δεν είναι δυνατόν να δοθούν περαιτέρω αιτιολογήσεις πέρα από αυτές που έχουν ήδη γραφτεί γιατί απλά... δεν είναι αναγκαίες. Φτάνουν αυτά που ήδη έχουν ειπωθεί και δεν υπάρχουν και άλλα...

Η απόφαση πάρθηκε με γνώμωνα την προστασία και του χώρου και των υπολοίπων Μελών και δεν είναι προϊόν προσωπικών αντιπαραθέσεων αλλά αφορά όλους μας!

Μπορούμε τώρα νομίζω να επιστρέψουμε τη ροή της συζήτησης στο θέμα που έθεσε η Black Rose από την οποία ζητώ συγνώμη για τις παρενθέσεις.

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaongr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2002, 22:59:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaongr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος aenaongr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γεια και πάλι,

Αυτή η παρένθεση υπήρξε μάλλον χρήσιμη γιατί με έκανε να σκεφθώ μερικά πράγματα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει (και φυσικά πρώτα-πρώτα τη Black Rose) αν υπάρχει οργανωμένη αντίδραση για το βιβλίο αυτό, π.χ. από την Καθολική ή Ορθόδοξη εκκλησία.

Μαθαίνει κανείς πάντα περισσότερα από την αντιπαράθεση, από τη φύση των επιχειρημάτων που χρησιμοποιούνται.

Αθανάτων το ζειν. Bίος θνητών, σπουδή θανάτου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2002, 15:21:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους.
Μπήκα κι εγώ χθες το βράδυ στο ελληνικό site του βιβλίου της Ουράντια και προσπάθησα να διαβάσω όσα περισσότερα μπορούσα, γιατί είναι αρκετά μεγάλα τα θέματα.

Δεν έχω διαμορφώσει προσωπική γνώμη για το βιβλίο (την αποκάλυψη καλύτερα), γιατί βασικά δεν το έχω διαβάσει, οπότε πως θα μπορούσα;

Απ'ότι πάντως κατάλαβα, αναφέρει πολλά πράγματα - με ανατριχιαστικές λεπτομέρειες θα έλεγα- περί κοσμογονίας. Παρόμοια πράγματα, ίσως όχι τόσο υπερβολικά, έχω διακρίνει σε αρκετά άλλα βιβλία. Σε ένα βαθμό, η ανάγνωσή τους δεν μου προκάλεσε έντονα αισθήματα απώθησης ή ταύτισης, πράγμα που πιστέυω ότι πρέπει να αποφεύγει να του συμβαίνει ένας σοβαρός ερευνητής. Πάντα τα πολύ έντονα συναισθήματα, λειτουργούν σαν τον άνεμο και συχνά σε πετάν έξω από το δρόμο.

Οταν όμως σε ένα βιβλίο αρχίζουν και αναφέρονται ονόματα, διευθύνσεις κ.λ.π. τα πράγματα δυσκολεύουν λίγο. Μήπως λοιπόν θα ήταν καλύτερα να σταθούμε στα ΒΑΣΙΚΑ ΝΟΗΜΑΤΑ και όχι στις λεπτομέρειες του βιβλίου της Ουράντια; Γιατί αν προσπαθήσουμε να αποδείξουμε ή να καταρρίψουμε την αυθεντικότητα των γραφόμενων, πάει, το χάσαμε το τραίνο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SUNDAY
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2002, 16:48:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SUNDAY  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΕΙΝΑΙ Η 5 ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑ ΚΑΙ ΒΓΗΚΑ ΣΤΟ FORUM.
1 ΦΟΡΑ ΒΡΙΣΚΩ 1 'ΜΕΡΟΣ' ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΘΕΜΑΤΑ.
ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΣΤΟ ΓΝΩΣΤΟ,ΓΙΑ ΕΣΑΣ, ΒΙΒΛΙΟ. ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΜΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ, ΔΥΣΤΥΧΩΣ Ο ΦΤΩΧΟΣ ΜΟΥ ΝΟΥΣ ΟΧΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΝΟΗΘΕΙ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ. ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΑΣΤΡΑΠΙΑΙΑ Η ΣΚΕΨΗ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΑ ΑΜΕΣΩΣ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΑΣ ΠΑΡΑΠΕΜΠΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΕΞΗΓΗΣΗ ΤΩΝ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΩΝ ΤΟΥ 'ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ' ΠΑΡΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΓΕΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.

Η ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Black Rose
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
73 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2002, 17:53:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Black Rose  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απαντήσεις απο τον Κωνσταντινο Διαμαντοπουλο.

Αγαπητοι φιλοι, σας μεταφερω τις απαντησεις του Κ. Διαμαντοπουλου , επισημου εκπροσωπου του Urantia Foundation και μεταφραστη του Βιβλίου της Ουράντια. Αυτη η "μεσολαβηση" γινεται γιατι ο Κ. Διαμαντοπουλος ζει στο εξωτερικο.

-----
Αγαπητοί φίλοι ,
Μου δίνεται η ευκαιρία να επικοινωνήσω μαζί σας και να προσπαθήσω να απαντήσω όσο καλύτερα γίνεται με το τωρινό ανθρώπινο δυναμικό μου στα ερωτήματα σας.

Φίλε Νοτι,

Τι όμορφο χιούμορ που διαθέτεις! Το θέμα είναι πολύ απλό.Ίσως δεν σου δόθηκε η ευκαιρία ακόμα να διαβάσεις κείμενα από το βιβλίο και να μπορέσεις να κρίνεις από το ύφος και την γλώσσα.Επέτρεψε μου μόνο να σου πω ότι το έχω διαβάσει ολόκληρο πάνω από πέντε φορές και έχω ασχοληθεί με την μετάφραση του.Είμαι 48 χρόνων και έχω ασχοληθεί με την αναζήτηση της αλήθειας από τα 16 χρόνια μου .Εχω τελειώσει θετικές επιστήμες σε πανεπιστημιακό επίπεδο και έχω ταξιδέψει αρκετά ανά την υφήλιο.Οι φίλοι μου , οι συνεργάτες μου και η οικογένεια μου με γνωρίζουν σαν ισορροπημένη προσωπικότητα.Ένα μόνο έχω να σου πω και Ίσως είναι η τελευταία επικοινωνία μαζί σου αν αυτό επιθυμείς Ερευνα την Αλήθεια όπου και αν αυτή σε οδηγήσει.
Φιλικά
Κ. Διαμαντόπουλος

Φίλε aenaongr

Από ότι γνωρίζω υπάρχουν πολλά κοινά με την Ορθόδοξη εκκλησία όσον αφορά στην Τριάδα .αυτό το γνωρίζω γιατί το συζήτησα με μοναχούς στο Άγιο Όρος.Το βιβλίο δεν είναι γνωστό και δεν έχει εκδοθεί στην Ελλάδα για να προκαλέσει αντιδράσεις αλλά επειδή μιλάει για Προσωπική Θρησκεία με την απ'ευθειας επικοινωνία με τον Θεό χωρίς την μεσολάβηση τρίτου Ίσως υπάρξουν αντιδράσεις από τους λιγότερο πεφωτισμένους.
Οσο για την Καθολική εκκλησία το βιβλίο υπάρχει στην Βιβλιοθήκη του Βατικανού.Μου έχουν πει Γάλλοι αναγνώστες ότι μια επιτροπή έχει ρωτήσει τον Παπα αν θα πρέπει να το αποκηρύξουν σαν αιρετικό γιατί διδάσκει ότι ο Ιησούς δεν ήρθε για να θυσιαστεί για τις αμαρτίες μας (atonement) αλλά για να αποκαλύψει τον Θεό στον Άνθρωπο και τον Άνθρωπο στον Θεό.Το ότι σταυρώθηκε από τους ιερείς του λαού που διάλεξε να ενσαρκωθεί συνέβη γιατί απεφάσισε να ζήση την ζωή και τα γεγονότα στον πλανήτη αυτό όπως ένας οποιοσδήποτε θνητός που υποτάσσεται στο Θέλημα του Πατέρα .Το βιβλίο λέει καθαρά ότι είναι πολύ πρωτόγονη ιδέα να πιστεύει κανείς ότι ο Συμπαντικός Πατέρας έχει ανάγκη να θυσιάσει τον Υιό Του για να αρθούν οι αμαρτίες των θνητών. Αυτό προσβάλει την Καθολική και Ίσως την Ορθόδοξη εκκλησία που έχουν κτίσει μια Θρησκεία γύρω από τον Ιησού και όχι την Θρησκεία του Ιησού όπως εκείνος την δίδαξε.Το τέταρτο Μέρος του Βιβλίου Η ζωή και οι Διδαχές του Ιησού είναι μια πραγματική αποκάλυψη. Παρ'ολα αυτά ο Πάπας ,λέγεται και δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω από άλλες πήγες, απήντησε ότι το βιβλίο αυτό φέρνει τον Άνθρωπο κοντά στον Θεό και για αυτό και μόνο δεν πρέπει να καταπολεμηθεί.
Αυτό μόνο μπορώ να προσφέρω στο ερώτημα σου αυτό.
Με πολύ Αγάπη και Σεβασμό προς την αναζήτηση σου
K. Διαμαντόπουλος
-----
Φίλη Αμαλία

Και εγώ ξεκίνησα όπως και εσύ.Με ενδιέφερε το περιεχόμενο .Μετά από την πρώτη ολοκληρωμένη ανάγνωση του κατάλαβα την σημασία του.Τρία είναι απλά τα μυστικά του κατά εμένα
1)Η γλώσσα , ο ρυθμός και το περιεχόμενο δουλεύουν στην ενημέρωση του θνητού νου αλλά ταυτόχρονα στο υπερ-συνειδητό επίπεδο όπου συνυπάρχει ο Προσαρμοστής και το Πνεύμα της Αλήθειας. Το αποτέλεσμα είναι μια φοβερή συνέργεΙα δυνάμεων που πραγματικά μεταμορφώνουν τον αναγνώστη

2)Με την διεύρυνση της εικόνας του Συμπαντικού Μεγαλείου και του Προορισμού της ολοένα ανερχόμενης μοναδικής προσωπικότητας του κάθε αναγνώστη η απόκτηση της Κοσμικής Συνειδησης παγιώνεται. Η κατανόηση επίσης της Ιστορίας του πλανήτη μας από την Συμπαντική Σκοπιά ανεβάζει σε πολύ προηγμένα επίπεδα την Κοσμική αυτή Συνείδηση.Με αλλα λογια σου προσφερει την αρχή,την ιστορία και τον προοριοσμό .Μια πραγματικά ολοκληρωμένη εικόνα.

3)Το πρότυπο της ζωής του Ιησού σε διάφορες φάσεις της ενσάρκωσης του στον πλανήτη είναι ενα φοβερό εγχειρίδιο της Τέχνης του Ζην στον πλανήτη αυτόν .Αυτό δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να ζήσουμε την ζωή του Ιησού αλλά να αντλήσουμε Διδαχές για την εξέλιξη την προσωπικότητας μας με την εναρμόνιση στην Αλήθεια ,Ομορφιά και Καλοσύνη γνωρίζοντας ότι όλοι είμαστε παιδία του ίδιου Πατέρα και καθ'επεκταση μια αδελφότητα.
Ελπιζω να μην σε κουρασα.
Φιλικα με Αγαπη
Κ. Διαμαντοπουλος

-----
Φίλε Sunday
Μας έδωσες Ένα πολύ καλό παράδειγμα στο πως δουλεύει ο Προσαρμοστής: αστραπείες σκεψεις είναι το χαρακτηριστικό του.

Κρίμα που κόλλησες σε Ένα Μέρος του Βιβλίου που περιγράφει το Σύμπαν.Η επίγεια πραγματικότητα είναι διάχυτη στο βιβλίο και αυτή ξεκινάει από την μεταμόρφωση σου με τον τρόπο που περιέγραψα στην Αμαλία.
Δώσε άλλη μια ευκαιρία στον Προσαρμοστη σου.Το αξίζει!
Με πολύ Αγάπη και Σεβασμό για την ελευθερία των αποφάσεων σου
Κ. Διαμαντόπουλος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2002, 20:56:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή black rose. Έδωσα μια απάντηση η οποία είναι και η άποψη μου.
Και για να γίνω ποιο κατανοητός της άποψης μου περί του βιβλίου αυτού σας λέω ότι εμένα προσωπικά μου θυμίζει σενάριο επιστημονικής φαντασία.

Έχω διαβάσει αρκετά κείμενα, από αυτά που έχουν δοθεί μεταφρασμένα στην ελληνική και μπορώ να κρίνω όπως μπορείτε να κρίνετε και εσείς τους άλλους για το χιούμορ το επίπεδο τους και αλλά πολλά.
Το ότι μπορεί να έκρινα λάθος μπορώ να το δεχτώ.
Δε μπορώ να δεχτώ όμως ότι κάποιοι άνθρωποι έχουν το επίπεδο να κρίνουν και κάποιοι όχι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nagual
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2002, 21:53:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nagual  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας.
Πολλές από τις βασικές γνώσεις που περιέχονται στο βιβλίο της Ουράντια τις είχα διαβάσει πριν καμμιά δεκαριά χρόνια στο βιβλίο του Αριστοτέλη Παπασταύρου «Ο Νόμος και η Γνώση».
Θα ήθελα να ρωτήσω τι σχέση έχουν αυτά τα δύο βιβλία μεταξύ τους.
Τώρα όσον αφορά το βιβλίο της Ουράντια,νομίζω ότι έχει αρκετό ενδιαφέρον.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Black Rose
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
73 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2002, 22:21:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Black Rose  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε Nagual

διαβιβασα το ερωτημα σου .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Black Rose
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
73 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2002, 23:29:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Black Rose  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς όλους τους φίλους του βιβλίου -καινούργιους και παλιούς

Οι πληροφορίες του βιβλίου αποσκοπούν στο να βοηθήσουν τον αναζητητή πρώτα να εμπεδώση και μετα θεληματικά να παραδόση την πίστη του στην Πραγματικότητα και Αγάπη του Συμπαντικού Πατέρα και κατ'επέκταση στην μοναδική εσωτερική παρουσία του Προσωπικού Δώρου του Πατέρα προς αυτόν -στον Προσαρμοστη της Σκέψης.

Κατόπιν το βιβλίο δείχνει τον τρόπο ,σε όποιον θελήσει να τον βρη , με τον οποίον ο καθένας μας μπορεί να "ενσωματώσει" αυτή την εκ πίστεως καθοδήγηση -σε συνάρτηση με μια τεράστια και καινούργια προσωπική θεώρηση του Σύμπαντος και των προσωπικοτήτων που το κατοικούν-στην καθημερινή ,ώρα με ώρα και λεπτό προς λεπτό ζωή πάνω στον πλανήτη.

Κατά την γνώμη μου από αυτό το προσωπικό βίωμα μιας εμπλουτισμένης εμπειρίας του ζην του κάθε αναζητητή που προέρχεται από την εσωτερική καθοδήγηση και το ενισχυμένο συμπαντικό πλαίσιο αναφοράς πρόκειται να προέλθει η έσχατη προσωπική Αποκάλυψη .Αναφισβητητα σαν αποτελεσμα αυτης της προσωπικης Αποκαλυψης σε ολοενα αυξανομενο αριθμο ατόμων σε όλο τον πλανήτη θα υπαρξη ενα τεραστιο εξελικτικο αλμα γιατι η προσωπική μέρα με την ημέρα προσπάθεια των "μεταμορφωμένων" θα στραφή στο να επανά-κατευθύνει και να αναβαθμίζει τον εξελικτικό πλανητικό πολιτισμό μέχρι και πέρα της εποχής της Ζωής και του Φωτός που απο μας εξαρτάται αν θα ανατείλει στον 21ο πρώτο αιώνα.

K. Διαμαντόπουλος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Black Rose
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
73 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2002, 14:39:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Black Rose  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε Nagual ,

Δεν το γνωριζω το βιβλιο ο Νομος και η Γνωση.Εξαρταται ποτε γραφτηκε και τι λεει για τις πηγες του ο συγγραφεας .Το βιβλιο της Ουραντια βγηκε στην επιφανεια το 1955.Απο το 1935 μεχρι την εκδοση του πανω απο 300 ατομα ειχαν διαβασει τα κειμενα μεσω του Forum.Το πιο πιθανον ειναι να το εχει διαβασει ο συγγραφεας η να ειναι πραγματικα εμπνευσμενος.Θα ηθελα να το διαβασω.Που μπορω να το βρω?
Φιλικα
Κ.Διαμαντοπουλος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sonya
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2002, 01:25:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας

Έχω διαβάσει πολλούς προβληματισμούς στο forum όμως σχετικά με το βιβλίο της Urantia μια και προσπάθησα να διαβάσω λίγα αποσπάσματα καθώς επίσης και να προσπαθήσω να μελετήσω κάποια από αυτά, αλήθεια η άποψή μου που θα ήθελα να καταθέσω εδώ είναι ότι μου θυμίζει "Επεξήγηση Παλαιάς και Καινής Διαθήκης" και μία προσπάθεια συνένωσης των δύο Χριστιανικών δογμάτων σε ένα κοινό και λίγο πιο προχωρημένο της εποχής του για να είναι εν ισχύ και μελλοντικά.

Διαβάζοντας λοιπόν μερικά αποσπάσματα, και στο αγγλικό κείμενο και στην ελληνική μετάφραση, μου δημιουργήθηκε η απορία πως είναι δυνατόν ένας Αριστοτέλης, ένας Πυθαγόρας, ένας Πλάτωνας, ένας Σωκράτης, ένας Δημόκριτος κλπ άλλοι αρχαίοι ημών πρόγονοι που ας μην ξεχνάμε ότι έθεσαν τις βάσεις του πολιτισμού, να κατάγονται από μία ενδογενή ανθρώπινη φυλή η οποία δημιουργήθηκε από μετάλλαξη ανθρωποειδών (!!!!)ενώ ο Μωυσής, ο Αβραάμ και λοιπές προσωπικότητες της Παλαιάς Διαθήκης να είναι απόγονοι των "υλικών Υιών του Θεού ή της βιολετί φυλής του Αδάμ και της Εύας" ..... και η οποία εισήχθη από άλλον πλανήτη (δεν πρόλαβα να ψάξω καλλίτερα να δω μήπως θεωρούνται ότι μας φώτισαν με τον πολιτισμό του "οδόντα αντί οδόντος" και λοιπών τέτοιων εκδηλώσεων αγάπης ....

Κάπου κάτι δεν μου αρέσει όπως το πάνε .... Κάτι δεν με πείθει ... δεν ξέρω ... την ταπεινή μου άποψη σας λέω ... σε κάποιο σημείο που μου έκανε εντύπωση ...

Και για να μην δημιουργηθούν απορίες ... δεν είμαι πολέμια καμιας φυλής του κόσμου ... όμως δεν μπορώ να μην εξάπτομαι όταν μου αλλοιώνουν τις ρίζες μου ....

Αυτά από μια προβληματισμένη αρκετά με όλον αυτό τον καταιγισμό της πληροφόρησης που εδώ και αρκετά χρόνια έχει κατακλύσει όλον τον κόσμο .... υπερβολική δοσολογία ..... χωρίς αρχή και τέλος ...
Ελπίζω να ζήσω για να δω τι θα προκύψει ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Black Rose
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
73 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2002, 19:42:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Black Rose  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

οι απαντησεις απο τον Κ. Διαμαντοπουλο στα θεματα που τεθηκαν:

Το Urantia Foundation ειναι ενας μη κερδοσκοπικος οργανισμος με την μονη δραστηριοτητα να εκδιδει το βιβλιο, να χρηματδοτει μεταφρασεις (μεταξυ αυτων και την Ελληνικη) και να προστατευει το κειμενο απο αλλαγες που δεν υπηρχαν στα αρχικα εγγραφα.

Δεν ειναι ουτε θρησκεια ,ουτε αιρεση γιατι δεν εχει ιερεις, εκκλησιες ουτε κηρυγματα ιεραποστολικα.Επιβιωνει μονο απο τις πωλησεις των βιβλιων και τις εθελοντικες συνεισφορες των θεματοφυλακων και των αναγνωστων. Δημιουργηθηκε με την εκδοση του βιβλιου για να το εκδιδει διαρκως και να το προστατευει.Δεν εκδιδει κανενα αλλο βιβλιο εκτος απο αυτο.

Οσο για την σταση της εκκλησιας μας στο βιβλιο δεν την γνωριζω.Σε καποιο αλλο μηνυμα περιεγραψα οτι σε μια συζητηση που ειχα στο Αγιο Ορος με κατι μοναχους πολλα απκρυφα θεματα που ειχαν σχεσει με την Τριαδα εβρισκαν ταυτηση .Επειδη ομως ειναι ενα βιβλιο που πρεσβευει την προσωπικη Θρησκεια χωρις ενδιαμεσους σιγουρα θα προκαλεσει αντιδρασεις οταν εκδοθη στα Ελληνικα.

Οσο για τον φιλο που εκφραζει δημοσιως σε αυτο το Φορουμ οτι Ο Θεος παρουσιαστηκε στον Αμβρααμ κανει μεγαλο λαθος και μαλλον δεν εχει διαβασει καθολου το βιβλιο γιατι συμφωνα με αυτο
1)Ο Θεος δεν παρουσιαζεται σε κανενα θνητο γιατι απλα τετοια παρουσια σε αυτο το επιπεδο δεν ειναι δυνατη.
2)Ο Ματσιβεντα Μελχιζεδεκ παρουσιαστηκε στον Αβρααμ για να του διδαξει τον μονοθεισμο και πολλα αλλα πνευματικα θεματα και για να προετοιμασει την προσφορα αργοτερα του Ιησου. Οι λογοι αυτης της επεμβασης περιγφραφονται πληρως στο βιβλιο.

Γιατι το γεγονος αυτο οπως περιγραφεται στο βιβλιο να παρουσιαζεται απο τον φιλο μας οτι ειναι δειγμα Εβραικου Δακτυλου στην συγγραφη?Και ολα τα καλα που λεει το βιβλιο για τους Ελληνες η για αλλους λαους (οπως οι ερυθοδερμοι) θα πρεπει να θεωρηθουν δακτυλοι των Αρχεοελληνιστων η των Ερυθροδεμων?

Οποιος φιλος θελει να εκφραση γνωμη και να χαρακτηριση το βιβλιο θα ηταν προτιμοτερο να το κανει αφου εχει διαβαση τουλαχιστον μια φορα το βιβλιο.Τετοιες γνωμες ειναι πολυ ευπροσδεκτες για να κρατηθη καποιος διαλογος γυρω απο αυτο το θεμα σε σοβαρα επιπεδα.
Ειμαι στην διαθεση οποιουδηποτε που θελει να κανει σοβαρο και υπευθυνο διαλογο.

Κ. Διαμαντοπουλος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaongr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2002, 22:50:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaongr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος aenaongr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις που δόθηκαν και μάλιστα σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα. Θέλω να θέσω ακόμα δύο ερωτήματα που ίσως να απασχολούν και κάποιους άλλους.

1 - Έχει ορισθεί ημερομηνία έκδοσης στα Ελληνικά;

2 - Το βιβλίο περιγράφει γεωλογικές περιόδους της διαμόρφωσης του πλανήτη με αρκετές λεπτομέρειες, μήπως με αφορμή τα γραφόμενα στο βιβλίο αυτό κάποιοι από την επιστημονική κοινότητα (γεωλόγοι, παλαιοντολόγοι, σεισμολόγοι κ.α.) μπόρεσαν να επαληθεύσουν ή να ανακαλύψουν πράγματα που είτε επιβεβαιώνουν το βιβλίο είτε τους προβληματίζουν; Αντίστροφα, μήπως κάποιοι θεωρούν ότι τα γραφόμενα είναι εσφαλμένα από επιστημονικής σκοπιάς;

Δεν είναι απαραίτητο να δοθεί απάντηση σύντομα. Αν επίσης κάποιος που έχει διαβάσει αποσπάσματα του βιβλίου προβληματίζεται από επιστημονικής σκοπιάς θα ήταν καλό να το εκθέσει για να υπάρξει συνολική απάντηση.


Αθανάτων το ζειν. Bίος θνητών, σπουδή θανάτου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Black Rose
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
73 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2002, 14:25:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Black Rose  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περι φυλών..

Μα και οι Ελληνες καταγονται απο την ιδια βιολετι φυλη του 35,000 πχ και επι πλεον απο και μια πιο αρχαια φυλη των Νοδιτων που ειχανε αναμηχθη με τους 100 πρωτους εξωγηινους του Καλιγαστεια που πανε πισω στα 500,000 πχ .
Γιατι δεν διαβαζετε σωστα?

Κ. Διαμαντοπουλος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΓΓΕΛΙΚΟΣ
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2002, 16:50:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΓΓΕΛΙΚΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πως είναι δυνατόν ένας άνθρωπος που σέβεται τον εαυτό του, διαβάζοντας ένα βιβλίο η μια πληροφορία, να πιστεύει ότι αυτά είναι γνώσεις του; Και ρωτώ όλους εσάς που προβάλετε αυτό το βιβλίο ή οποιοδήποτε έγγραφο ως αρχή αλήθειας και σωτήριας, θα δεχόσασταν να είναι ετούτη εδώ, η τελευταία στιγμή τις ζωής σας αν κάνετε κακό αντί για καλό; Αν αποπροσανατολίζετε αντί να προσφέρεται τον δρόμο προς το φως που πάντα ήταν, είναι και πάντα θα είναι.
Πως ένας άνθρωπος που δεν έχει φθάσει να ‘αγγίζει τον θεό’ μέσα του , γύρο του, τώρα , κάθε στιγμή , πάντα , έφθασε να ανακηρύξει ως γνώσεις του όσα διάβασε, αντί κάθε θεωρία να του υπενθυμίζει την εσωτερική του μηδαμινότητα , ώστε ο πόθος της αλήθειας , η φλόγα τις εσώτερης ανησυχίας να τον πυρπολήσει ως τα έγκατα του ψυχολογικού του σκότους , φωτίζοντας την ψυχή και τον παντοτινό κόσμο που αναδύεται μέσα της ;
Μα δεν βλέπετε ότι με ένα φύσημα του ανέμου θα σταματήσουμε να υπάρχουμε ;
Δεν βλέπετε ότι το μόνο που πετυχαίνουν οι όμορφες θεωρίες είναι στο αποκορύφωμα της υπεροψίας να σας ανακηρύττουν θεούς, σοφούς , αθάνατους ;
Προς τι τόσο λόγια την στιγμή που ο κόσμος των αθανάτων περιμένει μπροστά σας , να τον δείτε και να τον ακούσετε.
Αν ο πόθος της αλήθειας είναι φλόγα μέσα σας , έτοιμη να σας πυρπολήσει ως την τελική κατανάλωση του σκότους……σωπάστε……..αφουγκραστείτε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2002, 21:34:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣ sonya:

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ...

Ο ΠΛΑΤΩΝ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΤΗΝ ΔΙΑΛΕΚΤΙΚΗ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΧΑΡΙΣΕΙ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ Ο ΠΡΟΜΗΘΕΥΣ...

ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΙΟ ΚΑΛΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΜΑΣ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΙΓΙΣΜΟ ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΤΙΚΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ...


ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ "URANTIA" ΤΗΝ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΕΔΩ:

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=571

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2002, 01:15:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Περι φυλών..

Μα και οι Ελληνες καταγονται απο την ιδια βιολετι φυλη του 35,000 πχ και επι πλεον απο και μια πιο αρχαια φυλη των Νοδιτων που ειχανε αναμηχθη με τους 100 πρωτους εξωγηινους του Καλιγαστεια που πανε πισω στα 500,000 πχ .
Γιατι δεν διαβαζετε σωστα?

Κ. Διαμαντοπουλος


ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΙΣ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ...

ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΟΥΝ-ΑΠΟΚΑΛΥΨΟΥΝ ΤΑ ΕΞΗΣ:

α) ΤΟΝ ΑΡΧΑΝΘΡΩΠΟ ΤΩΝ ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ, ΔΕΙΓΜΑ ΝΟΗΜΟΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΤΟ 1.000.000 π.Χ...

β) ΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΤΟΥ "ΕΛΕΦΑΝΤΑ ΤΟΥ ΠΕΡΔΙΚΑ", ΔΕΙΓΜΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΤΟ 3.000.000 π.Χ....

γ) ΤΟΝ "ΑΝΘΡΩΠΙΔΑ ΤΗΣ ΤΡΙΛΛΙΑΣ" ΣΑΦΩΣ, ΛΟΓΩ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΚΑΙ ΕΡΓΑΛΕΙΩΝ, ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΙΘΗΚΟ, ΤΟ 11.000.000 π.Χ....

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...

IΣΩΣ ΟΙ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ ΤΟΥ URANTIA, ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΕΝΑ 35.000 Ή 500.000 π.Χ., ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΟΝΤΑΝ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΜΜΕΝΟΙ ΑΡΧΑΙΟ-ΛΟΓΙΚΑ...

ΑΛΛΑ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΗ ΚΡΥΒΕΙ ΠΟΛΛΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΑΚΟΜΑ....

ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΟΚΑΛΥΨΟΥΝ ΤΗΝ ΓΕΝΕΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ, ΤΙ ΝΟΗΣΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΤΗΣ...

OI ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΓΛΩΣΣΟΛΟΓΟΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ, ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΠΟΛΛΩΝ ΧΙΛΙΑΔΩΝ ΕΤΩΝ ΑΠΟ ΙΔΙΟΦΥΙΕΣ...

Ο ΠΛΑΤΩΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕ'Ι'ΚΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ...

ΓΙΑΤΙ Ο ΑΒΡΑΑΜ ΕΘΝΑΡΧΗΣ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ ΚΑΙ ΧΑ'Ι'ΔΕΜΕΝΟΣ ΤΟΥ "ΘΕΟΥ", ΜΙΛΑΕΙ ΠΑΡΕΦΘΑΡΜΕΝΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ;;;
(ΒΛΕΠΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΕΒΡΑΙΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΙΩΣΗΦ ΓΙEΧΟΥΝΤΑ: HEBREW IS GREEK)...

Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΚΡΥΒΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΑ ΜΥΣΤΙΚΑ...

ΤΕΛΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΟΥΝ ΤΙ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΠΕΙ Ο ΙΣΟΚΡΑΤΗΣ ΣΤΟ ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΟ ΛΕΓΟΝΤΑΣ:

------------------------------------------------------------
TAYTHN ΓΑΡ ΟΙΚΟΥΜΕΝ ΟΥΧ ΕΤΕΡΟΥΣ ΕΚΒΑΛΟΝΤΕΣ ΟΥΔ'ΕΡΗΜΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΟΝΤΕΣ ΟΥΔ'ΕΚ ΠΟΛΛΩΝ ΕΘΝΩΝ ΜΙΓΑΔΕΣ ΣΥΛΕΓΕΝΤΕΣ,ΑΛΛ'ΟΥΤΩ ΚΑΛΩΣ ΚΑΙ ΓΝΗΣΙΩΣ ΓΕΓΟΝΑΜΕΝ ΩΣΤ'ΕΞ ΗΣΠΕΡ ΕΦΥΜΕΝ,ΤΑΥΤΗΝ ΕΧΟΝΤΕΣ ΑΠΑΝΤΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟΝ ΔΙΑΤΕΛΟΥΜΕΝ, ΑΥΤΟΧΘΟΝΕΣ ΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΟΝΟΜΑΤΩΝ ΤΟΙΣ ΑΥΤΟΙΣ ΟΙΣΠΕΡ ΤΟΥΣ ΟΙΚΟΙΟΤΑΤΟΥΣ ΤΗΝ ΠΟΛΙΝ ΕΧΟΝΤΕΣ ΠΡΟΣΕΙΠΕΙΝ. ΜΟΝΟΙΣ ΓΑΡ ΗΜΙΝ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΤΗΝ ΑΥΤΗΝ ΤΡΟΦΟΝ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΔΑ ΚΑΙ ΜΗΤΕΡΑ ΚΑΛΕΣΑΙ ΠΡΟΣΗΚΕΙ...
---------------------------------------------------------------


Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΞΗΓΗΣΗ...

---------------------------------

Edited by - ATLAS on 23/12/2002 17:24:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2002, 13:22:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχω παρα να συμφωνήσω με τον ΑΤΛΑ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2002, 14:02:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντε βρε ΕοΝ...

Επιτελους.Μην εισαι αρνητικος για την αρνηση...Υπαρχουν κοινα.Αυτα πρεπει να βρουμε εμεις οι Ελληνες.

Οι εμφυλιες διαμαχες μας εχουν φερει εδω που ειμαστε..Με αρχη τον ηρωοκτονο Πελλοπονησιακο πολεμο...

"Μηδέν άγαν"...Χίλων.

-----------------------------------------

Edited by - ATLAS on 23/12/2002 14:04:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2002, 14:37:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sonya
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2003, 18:36:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ αρχάς να ευχηθώ σε όλους καλή χρονιά, με υγεία τόσο πνευματική όσο και σωματική.

Άτλαντα, να σ ευχαριστήσω και από αυτό το forum για τα καλά σου λόγια και ναι μεν μπορεί τα γραφόμενά μου να εστηρίζοντο σε λογική, όμως αυτό δεν μειώνει την κακή χρήση της γλώσσας (όσον αφορά τη σύνταξη) κάτι που ήταν καθαρά παρελκόμενο της βιασύνης ......

Ζητώ συγγνώμη και από αυτό το forum από όσους προσπάθησαν να καταλάβουν το νόημα όσων έγραψα στις 2/12/2002

Καλή χρονιά και πάλι σε όλους


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 11:03:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ.

Καταρχήν να σε ευχαριστήσω για την καλή και πολιτισμένη σου συμμετοχή στο Forum μας.

Τα σύνορα μεταξύ διαφήμισης, προσηλυτισμού και ειλικρινούς προώθησης των ιδεών είναι πολύ αδιόρατα και ενέχουν μεγάλη υποκειμενικότητα γιατί δεν έχει βρεθεί κάποιος γενικός, αποδεκτός κανόνας που θα κρίνει πότε έχουμε το ένα και πότε το άλλο.

Γενικά προσπαθούμε στο forum να είμαστε μακριά από τα πρώτα δύο και να τονίζουμε το τρίτο από τα προαναφερόμενα. Στο κύριο μέρος του site υπάρχει και ένα εμπορικό επίπεδο αλλά αυτό δηλώνεται ξεκάθαρα και δεν νομίζω ότι μπορεί να παρεξηγηθεί.

Το βιβλίο της URANTIA είναι απλά ένα βιβλίο και άλλο ίσως η ομάδα μελέτης αυτού του βιβλίου. Αυτό το topic από ότι είδα ξεκίνησε πολύ ανοιχτά με σκοπό να πει ο καθένας την γνώμη του για το βιβλίο. Και από ότι βλέπω δεν εμποδίστηκε κανένας να πει και την αρνητική του θέση ως προς το βιβλίο ούτε είδα να υπάρχει κάποιου είδους επίθεση εκ μέρους της Black Rose. Αν έβλεπα κάτι τέτοιο θα είχα πάρει κάποια μέτρα, να είσαι σίγουρος.

Νομίζω ότι όπως π.χ. μία ομάδα μελέτης του Καστανέντα θα μπορούσε να δημιουργήσει ένα topic που θα ζητούσε την γνώμη για τα βιβλία του Καστανέντα, και τις διδασκαλίες των αρχαίων Μάγων του Μεξικό ή π.χ. μία ομάδα μελέτης της Αλίκης Μπέιλι θα μπορούσε να κάνει το ίδιο για τις αποκαλύψεις που έκανε ο Δάσκαλος "Θιβετανός", έτσι και η ομάδα μελέτης του βιβλίου της URANTIA μπορεί να κάνει το ίδιο.

Αυτή η ανοιχτή επικοινωνία, όπου ο καθένας μπορεί να παρουσιάσει τις θέσεις του πάνω σε κάποια βιβλία ή κείμενα που παρουσιάζουν απόψεις και θεωρίες με μεταφυσική χροιά δεν απειλούν κανέναν αλλά αντίθετα βοηθούν όλους τους συμμετέχοντες για να βγάλουν συμπεράσματα.

Βέβαια αν αυτά τα βιβλία ή οι διδασκαλίες παρουσιάζουν μεταφυσικό ενδιαφέρον αλλά παραβιάζουν τις βασικές αρχές της ανθρωπιάς, της ανεκτικότητας, του πολιτισμού και του σεβασμού στην φυσιολογική διαφορετικότητα, τότε θα ασκήσουμε κριτική και έλεγχο.

Νομίζω, όμως, ότι στο βιβλίο της URANTIA δεν υπάρχουν τέτοια αρνητικά στοιχεία έτσι ώστε να προβούμε σε ενέργειες ελέγχου της συζήτησης.

Βέβαια αν κάνω λάθος μπορείτε να μου δώσετε στοιχεία που να αποδεικνύουν το λάθος μου και τότε να είστε σίγουροι ότι θα κάνω αυτό που πρέπει, το σωστό.

Ελπίζω να ξεκαθάρισα τις θέσεις μας και να έχω γίνει κατανοητός. Αν ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ έχεις κάποια απορία, αμφιβολία ή αντίρρηση είμαι ανοιχτός να την συζητήσουμε.

Ευχαριστώ

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sonya
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 01:37:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας,

Δεν θα μπορέσω παρά να συμφωνήσω με τον thoth, μόνο που θα ήθελα να προσθέσω στα γραφόμενά του απλά ότι είμαστε αρκετά μεγάλα παιδιά όλοι (νομίζω) έτσι ώστε να έχουμε την ωριμότητα να σκεφτόμαστε και να κρίνουμε οτιδήποτε μας προσφέρεται "προς βρώσιν".

ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ όσον αφορά την στάση της Black Rose εγώ θα έλεγα ότι είναι απλώς η στάση κάποιου που πιστεύει σε κάτι και μάχεται γι αυτό. Δεν το βρίσκω καθόλου κακό, αρκεί η Black Rose να μπορεί να διαβλέπει και να αναγνωρίζει και τα τυχόν στραβά. Εύχομαι να μπορέσει κάποια στιγμή να αποστασιοποιηθεί και να ατενίσει τα πράγματα από κάποια απόσταση έτσι ώστε να μπορέσει να δεί το σύνολό τους με ποιο κριτικό μάτι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 16:04:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βεβαίως ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ μπορείς να με αποκαλείς "φίλο".

Κάποιοι μπορούν να πούνε ότι αυτό είναι μια υποκρισία γιατί δεν σε γνωρίζω και δεν με γνωρίζεις αλλά εγώ έχω να πω ότι οι λέξεις έχουν μεγάλη βαρύτητα και αξία αν τις λέμε ή τις γράφουμε ευσυνείδητα. Και αν συνηθίσουμε να χρησιμοποιούμε αυτές τις λέξεις ίσως μπορούμε να είμαστε πιο ανοιχτοί και ανεκτικοί στην διαφορετικότητα.

Οι λέξεις είναι "είδωλα" και "σύμβολα" των πραγματικότητων (παρουσίες) και αν τις χρησιμοποιούμε σωστά μπορούμε να διαποτιστούμε και με τα περιεχόμενα τους, τις "ουσίες".

Σέβομαι την γνώμη σου και εκτιμώ ότι δεν θεωρείς την διαφορετική σου γνώμη ως μια βαρύνουσα διαφορά σου προς την τακτική των Συντελεστών του Forum.

Θα μου επιτρέψεις μία ακόμη μικρή μου εκμυστήρευση. Θα επέτρεπα αυτό το topic είτε υπήρχε διαφήμιση είτε όχι. Έτσι και αλλιώς για μήνες πριν υπάρξει καν η υποψία της διαφήμισης το βιβλίο αυτό συζητιόταν ανοιχτά όπως και τώρα μέσα στο forum μας.

Ευχαριστώ....


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Black Rose
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
73 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 17:55:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Black Rose  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλοι μου,

δεν ξερω αν μπορειτε να αντιληφθειτε την θλιψη και την αμηχανια μου για ολη αυτη τη συζητηση.. Τι να πω! Σε εναν κοσμο γεματο -ισμους ειναι ανθρωπινο να αισθανομαστε παγιδευμενοι. Σας καταλαβαινω . Αλλα η ψυχη μου γεμισε θλιψη με αυτη την αντιδραση και κυρίως στα περι προσηλυτισμου :(((((

Πιστέψτε με είναι εντελως ξενο για μενα και τις αξιες μου οι προσπαθειες του προσηλυτισμου - της συνειδητης παρέμβασης στην ελευθερη βουληση των συναθρωπων μου-.

Εγω απλά θελησα να μοιραστω μαζι σας τη χαρα της ανακαλυψης αυτων που η καρδια μου αναγνωρισε σαν αληθεια.

Ενας φιλος του φορουμ με ειρωνευτηκε οταν ειπα οτι ανακαλυψα το Θεο μετα τη μελετη του Βιβλιου της Ουραντια λεγοντας μου οτι χρειαστηκε να διαβασω 3000 σελιδες για να ανακαλυψω το αυτονοητο. Αυτη ηταν η δικη μου πορεια όμως. Ανακαλυψα το αυτονόητο (το Θεο) στα 48 χρονια μου , μετα απο μια δυσκολη πορεια αναζητησης και δυσπιστιας μεσα απο πολλους -ισμους. Και τι κριτικη να κανω στο "αυτονόητο" και το "αυθυπαρκτο"?

Στο θεμα της εμπορικής διαφημισης τώρα..

Η συζητηση στην Ελλαδα για το Βιβλιο αρχισε απο το innernet και το Innernet forum με σχετικο άρθρο του Κ. Διαμαντοπουλου το 2001. Εκει γνώρισα και εγω το Βιβλίο, το 2001 αν και το ειχα στη βιβλιοθηκη μου από το 1998.

Υπηρξα απο τα πρωτα και πιο ενθερμα μελη του innernet . Το innernet έχει τη γνωστη καταληξη . Αρκετοι απο εμας μετακομισαμε στο esoterica .Καποιοι κρατησαμε τα ιδια ψευφωνυμα καποιοι οχι. Και ετσι συνεχιστηκε και εδω (απο το 2001) η συζητηση για το Βιβλιο και παραλληλα δημιουργηθηκε και η σελιδα των αναγνωστων του Βιβλιου στο pathfinder.

H αναγκη για τη δημιουργια του διαφημιστικου banner στο esoterica (νομιζω άρχισε την άνοιξη του 2002, ενα χρονο μετά την έναρξη των συζητησεων στο εσοτερικα ) προεκυψε απο την αναγκη ελληνων που εμπαιναν στο επισημο αμερικανικο site και ζητουσαν απο τους αμερικανους διαχειριστες πληροφοριες για το τι γινεται στην Ελλαδα ή αλλων που αναζητουσαν γενικά στο ελληνικό Internet πληροφοριες για την ελληνικη έκδοση. Επιλέξαμε το εσοτερικα για την παρουσια του Βιβλιου στην ελλαδα λογω της σοβαροτητας των μελων του φορουμ και την αντιμετωπιση τους στις αποψεις των άλλων. Σας βεβαιω οτι πριν προβουμε στη διαφημιση εγιναν πολλες συζητησεις με τους adm για το συμβατο του "εγχειρηματος".

Αλλα για ποια εμπορικη διαφημιση συζηταμε ?

Εδω εχει δημιουργηθει ενα οξυμωρο σχημα. Να διαφημιζουμε μεν ενα Βιβλιο να μην υπαρχει, δε , Βιβλιο προς πωληση αφου δεν εχει ολοκληρωθει ακομα η μεταφραση!!!

Ετσι το "εμπορικο" banner στο εσοτερικα δεν εχει "οικονομικα ωφελη" απο τυχον πωλησεις του Βιβλιου. Το banner -που ειναι πρωτοβουλια αναγνωστων του Βιβλιου και όχι καποιας οργανωσης- ανοιγει σε μια παρουσιαση του Βιβλιου και κανει link στη σελιδα του pathfinder. Οπου και εκει βεβαια δεν πωλειται κανενα Βιβλιο , απλα εχουν τοποθετηθει κάποια ελάχιστα εγγραφα του Βιβλιου μεταφρασμενα. Εμπορικο κέρδος ΜΗΔΕΝ ή μαλλον - ΜΗΔΕΝ.
Πως να στοιχειοθετησουμε "εμπορικο συμφερον" λοιπον??

Αλλά επιτρέψτε μου να σας πω ότι το Βιβλιο της Ουράντια δεν "επιτρέπεται" να διαφημίζεται προς πωληση .Αυτο ειναι βασικη αρχη/ όρος απο το Urantia Foundation. Οι τυχον οργανωσεις που εχουν δημιουργηθει ανα το κοσμο για τη μεταφραση του Βιβλιου δεν εχουν το δικαιωμα εμπορικης διαφημισης. Οι οργανώσεις φροντίζουν να βρισκεται το Βιβλίο σε σημεια που καταληγουν οι αναζητησεις μας πχ βιβλιοπωλεια, βιβλιοθηκες , Internet. Αν πατε στο επισημο site www.urantia.org θα βρειτε το πληρες κειμενο στα αγγλικα δωρεάν. Υπαρχει βέβαια η δυνατοτητα αγορας του Βιβλιου αλλα θα δειτε ποσο διακριτικο ειναι αυτο.

Ο αναγνωστης - μελετητης ομως ,σαν ατομο , μπορει χωρις περιορισμο να αποκαλυψει το Βιβλιο με οποιονδηποτε τροπο θέλει ΑΛΛΑ όχι και να το ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙ προς πωληση . Μπορει επισης να μιλησει για τις αποκαλυψεις του, να παρουσιασει τη κοσμολογια και όλα τα έγγραφα του, αλλα εχει την υποχρεωση να παραθετει επακριβως το συγκεκριμμενο έγγραφο (Paper) που αναφερεται και να μην αλλοιώνει το περιεχομενο με περιλήψεις ή δικες του παρουσιασεις.

Η 'εμπορική" διαφημιση λοιπον στο εσοτερικα σας συνδεει απλα με μια ομαδα ελληνων που διαβαζουν το Βιβλιο , ανταλλασουν αποψεις για τις αποκαλυψεις του και αλληλοβοηθουνται στη κατανοηση του. Ειναι μεγαλη χαρα να λαμβανουμε εμαιλ ελλήνων που αναζητουσαν το Βιβλιο για 10 και 20 χρονια!!Και αναμεσά τους ειναι και μέλη αυτου του φόρουμ.

Ετσι εχουν τα γεγονοτα αγαπητοι μου φιλοι και αυτες ήταν οι προθεσεις μου. Σας ζητω συγνωμη αν απο ενθουσιασμο εδωσα την εντυπωση της παραβίασης της ελευθερης βουληση σας.

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας
Με την αγαπη μου
Ελενη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sonya
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2003, 22:37:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Ελένη,

Αλήθεια δεν περίμενα να στεναχωρηθείς όταν διαβάζεις κάποιες γνώμες και απόψεις Είμαι σίγουρη ότι δεν ήταν πρόθεση κανενός να σε προσβάλλει ή να σου προκαλέσει τέτοια αμηχανία και θλίψη και αυτό το λέω γιατί το πιστεύω. (Δεν θα ήθελα επ ουδενί να σκεφθεί κανείς ότι αυτοδιορίσθηκα δικηγόρος κανενός.) Απλά θεωρώ ότι εξέφρασαν τις απόψεις τους λίγο σκληρά ίσως, όμως μην ξεχνάς ότι διανύουμε μία πολύ δύσκολη εποχή, γεμάτη σκληρότητα και δυσπιστία. Ίσως είναι λόγω της υπερπληροφόρησης και του καταιγισμού των θεωριών ....

Είμαι σίγουρη ότι δεν είναι η πρώτη φορά που σου συμβαίνει να παρεξηγείται ο ενθουσιασμός σου. Όμως μην ξεχνάς ότι επειδή εσύ θεωρείς ανακάλυψη όλα αυτά που περιγράφονται στο βιβλίο της Urantia δεν έπεται ότι θα θεωρηθεί το ίδιο κι από όλους …

Ελένη, νομίζω ότι όλοι μας περνάμε από τα δύσκολα μονοπάτια της ζωής και της αναζήτησης. Όλοι λίγο πολύ έχουμε την δική μας δύσκολη πορεία … Άλλοι είναι στην αρχή κι άλλοι στην μέση ….

Θα κλείσω υπενθυμίζοντας ότι η συζήτηση είναι πάντα εποικοδομητική. Δεν νομίζω ότι θα υπήρχε συζήτηση εάν όλοι συμφωνούσαν σε κάποιο θέμα. Θεωρώ ότι δεν θα είχε νόημα να συζητείται κανένα θέμα από ανθρώπους που συμφωνούν μεταξύ τους στην ουσία του θέματος.

Τις δικές μου δε απορίες και τα ερωτηματικά που ζητούν μια απάντηση τα έχω γράψει στην διεύθυνση:

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=571

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy