ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Το πείραμα της Philadelphia
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2002, 03:55:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το "the philadelphia experiment" ειναι ενα πειραμα που εγινε το 1943 με ενα πολεμικο πλοιο του αμερικανικου πολεμικου ναυτικου. στο πειραμα αυτο το οποιο εγινε βασιζομενο στην θεωρια του Αινσταιν για τα ηλεκτρομαγνιτικα πεδια ,το πλοιο ειχε φωρτοθει απο πολες γενητριες οστε να μπορεσει να διμιουργησει ενα πολυ ισχυρο μαγνητικο πεδιο, οταν αυτες οι γενητριες μπηκαν σε λειτουργεια το πλοιο εξαφανηστικε (μαζι με το πληρωμα του)απο την φιλαδελφεια οπου βρησκοταν, εμφανηστικε στιγμιεα στο νορφολκ και μετα επεστρεψε στη φιλαδελφεια.κατα τη διαρκεια αυτου του φενομενου οι ναυτες περιεγραψαν οτι εγιναν περιεργα πραγματα μπορουσαν και περναγαν μεσα απο τοιχους και ακουγαν καποιους παραξενους ηχους.το ναυτικο καληψε εν μερι το γεγονος αλλα τελικα μαθευτικε.

ξερει κανεις εδω καποιο site που να μπορω να κατεβασω το video με το πειραμα? υπαρχει αυτο το video απο οτι ξερω. επισεις ξερει κανεις κανενα Ελληνικο site που να εχει κανενα αρθρο σχετικα με το θεμα?

nitro912gr UNLIMITED !!!

fmo
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2002, 05:30:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fmo  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος fmo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To video apo to peirama...?
Poly koyfo mou fainetai na yparxei.Kai an yparxei einai au0entiko klp klp???Pantws an to vreis kai yparxei sfyra kleftika...!

UFO-TISΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2002, 06:58:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

To video apo to peirama...?
Poly koyfo mou fainetai na yparxei.Kai an yparxei einai au0entiko klp klp???Pantws an to vreis kai yparxei sfyra kleftika...!

UFO-TIS



βασικα για το θεμα αυτο κουβεντιαζα με εναν φιλο μου και μου λεει οτι του το ειχε πει ο φυσικος του και του ειχε πει οτι ειπαρχει και βιντεο αλλα ειναι δυσκολο να το βρεις. σε μια σελιδα κατα τη διαρκεια της αναζητησης μου βρεικα συνδεσμο που σε παραπεμπτει να αγορασεις το βιντεο αυτο αλλα κατι ειδα για αμερικανικο ναυτικο και δεν πιστευο οτι το σιγκεκριμενο θα ειναι αυθεντικο γιατι το ναυτικο πιγε να κουκουλωσει το θεμα.

και κατι που δεν ανεφερα πιο πανω λεγεται οτι το πλοιο του πειραματος το αγορασε το Ελληνικο ναυτικο καποια στιγμη αλλα το απεσυρε γρηγορα γιατι οι ναυτες λεγανε για αποκοσμους ηχους που ακουγανε και οτι το πλοιο σε "λαδι" θαλασσα κουνιοταν στα καλα καθουμενα απο μονο του λες και ειχε φουρτουνιασμενη θαλασσα.

nitro912gr UNLIMITED !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2002, 11:05:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας παιδιά.

Καλωσήρθες Nitro912gr, και εύγε για την δυναμική και πληθωρική εμφάνιση, στο forum.

Στοιχεία για το πείραμα μπορείς να πάρεις:

Ε-Telescope (σκεπτικιστικά σχόλια)

Κι εδώ (λίγα πράγματα)

Εδώ έχει και αναφορές σε πραγματικές φωτογραφίες και συνεντεύξεις (αλλά με πληρωμή...)

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2002, 21:46:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γεια σας παιδιά.

Καλωσήρθες Nitro912gr, και εύγε για την δυναμική και πληθωρική εμφάνιση, στο forum.

Στοιχεία για το πείραμα μπορείς να πάρεις:

Ε-Telescope (σκεπτικιστικά σχόλια)

Κι εδώ (λίγα πράγματα)

Εδώ έχει και αναφορές σε πραγματικές φωτογραφίες και συνεντεύξεις (αλλά με πληρωμή...)

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"



ευχαρηστω για το καλωσορισμα thoth ευχαριστω και για τα links οσω για την δυναμική και πληθωρική εμφάνιση μου πιστευω εγινε γιατι χρονια εψαχνα ατομα να αλλαξω αποψεις σε αυτα τα θεματα και τωρα βρηκα οτι χρειαζομουνα .

nitro912gr UNLIMITED !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2002, 23:01:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε nitro,

Μπορώ να πω ότι χάρηκα ιδιαίτερα για το θέμα που διάλεξες,έστω με την
μορφή απλής αναφοράς και στην συνέχεια ερώτησης.Ημουν έτοιμος να αναφερθώ σχετικά στο "Πείραμα της Φιλαδέλφειας" και μάλιστα με συγκεκριμένα στοιχεία και αν θες πειραματικά αποτελέσματα.Εχω κάποια
ιδέα για το πώς θα μπορούσε να αποδειχθεί ΜΕΡΙΚΩΣ η αλήθεια για το
συγκεκριμένο πείραμα.Δυστυχώς ούτε video ούτε απλή κινηματογραφική ταινία υπάρχει σαν απόδειξη καταγραφής του πειράματος της εποχής εκείνης.Εικασίες περί αποδεικτικών στοιχείων υπάρχουν πολλές.Ομως η επίσημη απάντηση που δίνεται απο το ΠΝ των ΗΠΑ (έχεις δει την σχετική
ανακοίνωση-αναφορά?) είναι οτι τέτοιο πειραμα ουδέποτε εκτελέστηκε..
Φυσικά μη δυνάμενοι να κάνουμε τίποτα αποδεχόμαστε την σχετική επίσημη
απάντηση...
Ομως και επειδή μέρος της τεχνολογίας των Stelth,βασίζεται,έστω και μη
δυνατόν να αποδειχθεί,στο συγκεκριμένο πείραμα,γι'αυτό και ρομαντικά
(επέτρεψε μου την έκφραση)αποδεχόμεθα την εκτέλεση του ανωτέρω πειρά-
ματος.
Πάντως όπως και σου προανέφερα κάτω από ελεγχόμενες συνθήκες,το πείρα-
μα είναι δυνατόν να αναπαραχθεί.Που βρίσκεται το πρόβλημα??Στην κατασ-
κευή πανάκριβων πυρήνων τεχνητών ηλεκτρομαγνητών.Εχω μια σχετική εμπειρία από κάποια κατασκευή προ 28 ετών περίπου.
Τώρα όσον αφορά στοιχεία για το συγκεκριμένο πείραμα (πάντοτε με την
μορφή φημών η εικασιών)το διαδύκτιο είναι γεμάτο.Αν γνωρίζεις καλά Αγγλικά μπορείς να βρεις παρα-παρα πολλές πληροφορίες.
Θα χαρώ πολύ αν μπορέσω να σε βοηθήσω σε κάτι πάνω στο θέμα αυτό.


Φιλικώτατα
Πετρος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alobar
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2002, 00:18:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alobar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πρώτο θέμα αφορά τον nitro.
Το πλοίο που χρησιμοποιήθηκε στο πείραμα της φιλαδέλφειας ήταν το αντιτορπιλικό "Λέων" που δόθηκε από τις ΗΠΑ με τη μορφή της γνωστής βοήθειας. Από ότι έχω ακούσει και διαβάσει so far το πλοίο ήταν στο ΠΝ για αρκετά χρόνια μέχρι πρόσφατα που αποσύρθηκε (fact). Επίσης από βιβλία των Ε λέγανε ότι μέσα στο πλοίο υπήρχε ο χώρος όπου βρίσκονταν οι πυρήνες παραγωγής των η/μ (άδειος φυσικά) - εδώ ο καθένας πιστεύει ότι θέλει.
Αυτό που δεν ξέρω για το πλοίο έιναι το κατά πόσο και για ποιούς λόγους χρησιμοποιήθηκε. Πάλι οι Ε λένε ότι είχε απώτερο σκοπό την έρευνα του Αιγαίου για τις τεράστιες γεωδυναμικές του ιδιότητες που υποτίθεται ότι διαθέτει (?).
Τώρα για τον πέτρο, από αυτά που γνωρίζω η τεχνολογία των stealth βαζίζεται στο σχήμα και στα υλικά κατασκευής του, και όχι σε κάποια μορφή η/μ. 'Αλλωστε η θεωρία που βασίστηκε το πείραμα είναι αυτή του Αινστάιν για την στιγμιαία μετατώπιση ενός αντικειμένου όπως σωστά αναφέρεται παραπάνω και απαιτεί τεράστιες ποσότητας ενέργειας.
Οι ΗΠΑ στην συγκεκριμένη χρονική περιοδο καιγόντουσαν να βρουν τρόπους απόκρυψης των πλοίων τους από τα u-boats που αλώνιζαν στον Ατλαντικό και είναι σίγουρο ότι θα δοκίμαζαν κάθε δυνατό τρόπο.

live 4 ever

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2002, 13:56:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILOI MOU GEIA SAS.

EXW NA PROSTHESW KATI SE AYTA POU LENE OLOI OI KALOI FILOI EDW STO FORUM.

PRAGMATI TO POLEMIKO EIXE PAREI TO PLOIO (LEWN)POU EGINAN TA PEIRAMATA.
KAI MALISTA ENAS APO AYTOUS POU YPHRETHSAN PRIN APO 20 XRONIA EINAI FILOS MOU KAI TO SYZHTHSAME AYTO TO THEMA.

TA PROBLHMATA POU YPHRXAN EAN TO THEWRISOUME SAN PROVLHMATA
EITAN OI SYNEXEIS EPISKEPSEIS EMERIKANWN MESA SE MIA AITHOUSA POU EITAN MONIMA KLEISTH.
PROVLHMATA SE HLEKTROLOGIKA.
KAI OI SYXNOI PONOKEFALOI SE MERIKOUS NAYTES. (AYTO EITAN PROVLHMA)

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2002, 15:23:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ

ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΟΝΤΩΣ ΤΟ ΕΔΩΣΑΝ ΟΙ ΗΠΑ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΝ,ΟΠΩΣ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΛΕΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΑΣ alobar.
ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΗΤΑΝ ΟΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΜΕΤΑΘΕΣΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΑΥΤΕΣ ΤΟΥ ΠΝ (ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΟ ΝΑΥΤΙΚΩΝ).ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΤΑ ΜΕΛΟΙ ΤΟΥ ΠΛΗΡΩΜΑΤΟΣ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΥΠΕΦΕΡΑΝ ΑΠΟ ΤΡΟΜΕΡΟΥΣ ΕΦΙΑΛΤΕΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΥΣ ΚΑΙ ΝΕΥΡΑΛΓΙΕΣ.ΟΣΟΙ ΝΑΥΤΕΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣΑΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΛΩΔΙΑ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΟΥΣΑΝ ΑΠΟ ΤΟ "ΠΟΥΘΕΝΑ" ΚΑΙ ΚΑΤΕΛΗΓΑ ΣΕ ΕΠΤΑΣΦΡΑΓΙΣΤΕΣ ΠΟΡΤΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΙΧΑΝ ΣΦΡΑΓΙΣΤΗ ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΟΚΟΛΛΗΣΗ.
ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΓΥΡΙΣΤΗΚΕ Η ΤΑΙΝΙΑ "Η ΑΛΙΚΗ ΣΤΟ ΝΑΥΤΙΚΟ" ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΝΑ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΟΥΝ ΤΟΥ ΦΟΒΟΥΣ ΤΟ ΝΑΥΤΙΚΩΝ

DREAMWALKER
"ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΤΙ ΚΡΥΣΤΑΛΙΝΕΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΤΙ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

andreas aigio
Μέλος 1ης Βαθμίδας


99 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2002, 00:49:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους andreas aigio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας κι από μένα παιδιά ….

Χωρίς καμία διάθεση για ¨αντιμαχία¨ με κανέναν , μια και τα ¨στοιχεία¨ που θα παραθέσω είναι ελάχιστα …
Κι αυτά αφορούν μόνο για όσα λέχθηκαν από κάποιους φίλους , σχετικά με το ¨ΛΕΩΝ¨ και ¨πονοκεφάλους¨ και άλλα τέτοια …. (ως ηλεκτρονικός , να σας διαβεβαιώσω ότι ακόμα και να εφαρμοστεί στιγμιαία ή συνεχόμενη ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία σε ένα σώμα , ακόμα κι αν αυτό είναι μέταλλο , όταν πάψει , δεν ¨αποθηκεύετε¨ αυτή η ενέργεια για να ¨ενοχλεί¨ ακόμα και σήμερα 59 χρόνια μετά …
(τώρα ποιος έχει δίκιο , ποτέ δεν θα μάθουμε)

Έχω ένα θειο , πλοίαρχο (εν αποστρατεία) του Π.Ν. ο οποίος υπηρέτησε στο ¨ΛΕΩΝ¨
Όταν κάποια στιγμή (πολύ παλιά) είχα ακούσει πρώτη φορά για αυτό το πείραμα ,
Ρώτησα τον ¨ειδικό¨… κι έκπληκτος άκουσα ότι « ναι .. μάλλον αυτό το πλοίο ήταν αυτό που συμμετείχε στο πείραμα … αλλά κανείς δεν ξέρει αν είναι αλήθεια … εγώ προσωπικά δεν το πιστεύω (μου είπε) αν ήταν να είχε ¨φορτωθεί¨ τόσα ηλεκτρονικά συστήματα πάνω του , έπρεπε να είχαν αφήσει σημάδια στο πλοίο , το μόνο ¨παράξενο¨ που έχω να πω είναι ότι το ¨νηολόγιο¨ του πλοίου αναφέρει ότι έχει ¨εκτόπισμα¨ (δεν θυμάμαι , π.χ ) Α , ενώ το πραγματικό είναι (παλι π.χ) Β … »
Αυτά άκουσα φίλοι μου από έναν άνθρωπο που έζησε το ¨ΛΕΩΝ¨
(παροπλισμένο πλέων στο ναύσταθμο της Σαλαμίνας )

Τώρα αν με ¨κορόιδευε¨ ? ……. Τι να πω ….. (δεν νομίζω πάντως)

Κι όσων αφορά της επισκέψεις αμερικανών (προσωπική γνώμη) αφού το πλοίο βρε παιδία ανήκε στο ΝΑΤΟ (αυτό είναι σίγουρο)… (όσοι έχουν υπηρετήσει σε αντίστοιχες Νατοϊκές βάσεις , (π.χ. αεροπορίας) θα έχει δει ότι πολύ συχνά να επισκέπτονται αμερικάνικες επιτροπές όλες της Νατοϊκές βάσεις και εγκαταστάσεις .

Από κει και πέρα βέβαια έψαξα πάρα πολύ για το θέμα , και ξέρω ότι κι εσείς , με τις διάφορες εκδοχές του και τους λόγους του πειράματος , αφού έχουν γίνει χιλιάδες αναφορές του θέματος παγκοσμίως ……

ευχαριστώ θερμά για το χρόνο σας …..


.........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

andreas aigio
Μέλος 1ης Βαθμίδας


99 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2002, 00:56:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους andreas aigio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας κι από μένα παιδιά ….

Χωρίς καμία διάθεση για ¨αντιμαχία¨ με κανέναν , μια και τα ¨στοιχεία¨ που θα παραθέσω είναι ελάχιστα …
Κι αυτά αφορούν μόνο όσα λέχθηκαν από κάποιους φίλους , σχετικά με το ¨ΛΕΩΝ¨ και ¨πονοκεφάλους¨ και άλλα τέτοια …. (ως ηλεκτρονικός , να σας διαβεβαιώσω ότι ακόμα και να εφαρμοστεί στιγμιαία ή συνεχόμενη ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία σε ένα σώμα , ακόμα κι αν αυτό είναι μέταλλο , όταν πάψει , δεν ¨αποθηκεύετε¨ αυτή η ενέργεια για να ¨ενοχλεί¨ ακόμα και σήμερα 59 χρόνια μετά …
(τώρα ποιος έχει δίκιο , ποτέ δεν θα μάθουμε)

Έχω ένα θειο , πλοίαρχο (εν αποστρατεία) του Π.Ν. ο οποίος υπηρέτησε στο ¨ΛΕΩΝ¨
Όταν κάποια στιγμή (πολύ παλιά) είχα ακούσει πρώτη φορά για αυτό το πείραμα ,
Ρώτησα τον ¨ειδικό¨… κι έκπληκτος άκουσα ότι « ναι .. μάλλον αυτό το πλοίο ήταν αυτό που συμμετείχε στο πείραμα … αλλά κανείς δεν ξέρει αν είναι αλήθεια … εγώ προσωπικά δεν το πιστεύω (μου είπε) αν ήταν να είχε ¨φορτωθεί¨ τόσα ηλεκτρονικά συστήματα πάνω του , έπρεπε να είχαν αφήσει σημάδια στο πλοίο , το μόνο ¨παράξενο¨ που έχω να πω είναι ότι το ¨νηολόγιο¨ του πλοίου αναφέρει ότι έχει ¨εκτόπισμα¨ (δεν θυμάμαι , π.χ ) Α , ενώ το πραγματικό είναι (παλι π.χ) Β … »
Αυτά άκουσα φίλοι μου από έναν άνθρωπο που έζησε το ¨ΛΕΩΝ¨
(παροπλισμένο πλέων στο ναύσταθμο της Σαλαμίνας )

Τώρα αν με ¨κορόιδευε¨ ? ……. Τι να πω ….. (δεν νομίζω πάντως)
Κι όσων αφορά της επισκέψεις αμερικανών (προσωπική γνώμη) αφού το πλοίο βρε παιδία ανήκε στο ΝΑΤΟ (αυτό είναι σίγουρο)… (όσοι έχουν υπηρετήσει σε αντίστοιχες Νατοϊκές βάσεις , (π.χ. αεροπορίας) θα έχει δει ότι πολύ συχνά να επισκέπτονται αμερικάνικες επιτροπές όλες της Νατοϊκές βάσεις και εγκαταστάσεις .

Από κει και πέρα βέβαια έψαξα πάρα πολύ για το θέμα , και ξέρω ότι κι εσείς , με τις διάφορες εκδοχές του και τους λόγους του πειράματος , αφού έχουν γίνει χιλιάδες αναφορές του θέματος παγκοσμίως ……

ευχαριστώ θερμά για το χρόνο σας …..

ε τ ο ι μ ο ςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2002, 12:54:05  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ.ΚΑΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΝΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΣΥΜΕΤΕΙΧΑΝ ΦΑΝΗΚΑΝ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ (ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΟΡΑΤΟΙ) ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΘΟΥΜΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ,ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΣΥΧΝΑ ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΤΩΝ ΑΙΣΘΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.ΠΟΛΛΟΙ ΤΡΕΛΑΘΗΚΑΝ ΕΝΤΕΛΩΣ,ΕΝΩ ΆΛΛΟΙ ΠΕΘΑΝΑΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕΤΑ.ΛΕΓΕΤΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ Ο ΤΖΗΣΑΠ-ΕΝΑΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΕ ΜΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ,ΕΙΧΕ ΕΚΔΩΣΕΙ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΓΙΑ ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΤΩΝ ΕΝΩΠΟΙΗΜΕΝΩΝ ΠΕΔΙΩΝ ΤΟΥ ΑΙΝΣΤΑΙΝ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕΤΑ ΕΛΑΒΕ ΕΝΑ ΓΡΑΜΜΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΙΣΧΥΡΙΖΟΤΑΝ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΠΛΟΙΟ ΚΑΤΑ ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΤΗΣ ΦΙΛΑΔΕΛΦΙΑΣ,ΚΑΙ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΤΟΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ.Ο ΤΖΗΣΑΠ ΣΥΝΕΧΗΣΕ ΤΗΝ ΑΛΛΗΛΟΓΡΑΦΙΑ.ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΚΛΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΑΝΩΤΑΤΟ ΕΠΙΤΕΛΕΙΟ ΤΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ,ΟΠΟΥ ΤΟΥ ΕΔΕΙΞΑΝ ΕΝΑ ΑΝΤΙΤΥΠΟ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΤΟΥ ΠΟΥ ΒΡΕΘΗΚΕ,ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΩΣ,ΣΕ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟΥ ΠΝ,ΚΑΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΗΤΑΝ ΓΕΜΑΤΟ ΣΤΟ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΤΩΝ ΣΕΛΙΔΩΝ ΑΠΟ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΜΕ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΑΓΝΩΣΤΕΣ ΣΤΟ ΕΥΡΥ ΚΟΙΝΟ ΓΝΩΣΕΙΣ.ΟΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΗΤΑΝ ΓΡΑΜΜΕΝΕΣ ΑΠΟ 2 ΓΡΑΦΙΚΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ.Ο ΤΖΗΣΑΠ ΑΝΑΓΝΩΡΗΣΕ ΤΟΝ ΕΝΑΝ ΣΑΝ ΤΟΝ ΝΑΥΤΗ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΑΛΛΗΛΟΓΡΑΦΟΥΣΕ.Η ΕΡΕΥΝΑ ΣΤΑ ΙΧΝΗ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΔΕΝ ΟΔΗΓΗΣΕ ΠΟΥΘΕΝΑ.Η ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΕ Ο ΤΖΗΣΑΠ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΕΡΕΙΠΩΜΕΝΟ ΣΠΙΤΙ Η ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.ΤΟ ΠΝ ΤΥΠΩΣΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΣΕ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΑ ΑΝΤΙΤΥΠΑ,ΜΕ ΤΙΣ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΣΕ ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΡΩΜΑ.Ο ΤΖΗΣΑΠ ΕΛΑΒΕ 3-4. ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΘΕΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΣΤΕΙΛΕ ΜΕ ΤΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΟ ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΣΕ ΑΛΛΟΝ ΕΡΕΥΝΗΤΗ-ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ,ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΔΕΝ ΕΦΤΑΣΕ ΠΟΤΕ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ.Ο ΤΖΗΣΑΠ ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ ΟΣΟΙ ΓΝΩΡΙΖΑΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ,ΔΕΧΟΤΑΝ ΠΙΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΝ ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΕΙ ΣΕ ΑΚΡΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΕΚΔΙΔΕΙ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΕΙ ΤΟ ΚΟΙΝΟ.ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΠΡΙΝ ΠΕΘΑΝΕΙ,ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΤΟΥ ΔΗΛΩΣΑΝ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΠΕΣΕΙ ΣΕ ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΧΟΤΑΝ ΠΟΛΕΜΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ,ΚΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΠΝ ΤΟΝ ΠΙΕΖΕ ΑΣΦΥΚΤΙΚΑ. Ο ΤΖΗΣΑΠ ΒΡΕΘΗΚΕ ΝΕΚΡΟΣ ΣΤΟ ΓΚΑΡΑΖ ΤΟΥ,ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΟΥ,ΜΕ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΑΝΑΜΜΕΝΗ.ΜΙΑ ΣΩΛΗΝΑ ΗΤΑΝ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΣΤΕΝΑ ΑΝΟΙΓΜΕΝΟΥ ΠΑΡΑΘΥΡΟΥ.Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗΚΕ ΟΤΙ ΠΡΟΗΛΘΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΑΘΥΜΙΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΕΞΑΤΜΗΣΗΣ,ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ.ΟΙ ΑΡΧΕΣ ΚΟΥΚΟΥΛΩΣΑΝ ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ.ΛΕΓΕΤΑΙ ΟΤΙ Ο ΤΖΗΣΑΠ ΕΙΧΕ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΠΟΛΥ ΤΙΣ ΕΡΕΥΝΕΣ ΤΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΣΜΟ,ΚΙ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΤΟΥ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΤΟ ΣΤΟΜΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2002, 13:56:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILOI MOU KALO MESHMERI.

FILE andreas aigio DEN THA DIAFONISW SE AYTA POU LES.
APLA KAI PALI THA ANFERW PWS OTI EGRAPSA GIA TO LEWN EINAI PROSOPIKES EBEIRIES SYNAFELFOU MOU POU YPHRETHSE SE AYTO TO PLOIO.

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

andreas aigio
Μέλος 1ης Βαθμίδας


99 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2002, 17:00:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους andreas aigio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και πολύ καλά έκανες φίλε AVATARGR , γι αυτό ήμαστε εδώ ,
για να παρουσιάζουμε ότι στοιχεία έχουμε .....

Ούτε εγώ ανέφερα προσωπική εμπειρία , ότι είχα ακούσει είπα .
για το μόνο που έχω της ενστάσεις μου είναι για το αν (ακόμα και πριν λίγα χρόνια)
η ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία μπορεί να προξενεί παρενέργειες σε ανθρώπους ,
αυτό μπορεί να γίνει μόνο με άλλες μορφές ακτινοβολίας , όχι όμως με ηλεκτρομαγνητική !! κι απ’ όσο ξέρω μόνο ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία εφαρμόστηκε στο πλοίο ….

(σύντομα νέα στοιχεία )


ευχαριστώ


ε τ ο ι μ ο ςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2002, 17:07:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ
ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΕΧΟΥΝ Η ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΦΙΑΛΤΕΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΥΣ Η ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΤΕΙΘΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΓΙΝΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑΝ ΜΥΘΟ ΝΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ.
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΜΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΕΝΑ "MARKETING" ΤΡΙΚ. ΕΝΑ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΚΟΛΠΟ ΓΙΑ ΝΑ ΦΟΒΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΘΑΝΑΣΙΜΟ ΕΧΘΡΟ ΤΩΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΩΝ, ΤΗΝ ΡΩΣΙΑ.
ΠΟΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΒΕΙ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ Η ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΝΗΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΤΟ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΚΡΗ.

DREAMWALKER
"ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΤΙ ΚΡΥΣΤΑΛΙΝΕΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΤΙ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2002, 00:41:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και από μένα αγαπητοί φίλοι!!!

Είναι πολύ πιθανό να διαδόθηκε η φήμη ενός τέτοιου πειράματος απλά και μόνο σαν marketing trick όπως πολύ σωστά ανέφερε ο φίλτατος Σίσυφος.
Τώρα όσον αφορά την η/μ (ηλεκτρομαγνητική) ακτινοβολία έχει αποδειχτεί ότι επηρεάζει ποικιλοτρόπως τον ανθρώπινο οργανισμό ανάλογα με τη συχνότητα και την έντασή της.Ο φίλος
Andreas aigaio θα καταλαβαίνει πιστεύω.Η η/μ ακτινοβολία καλύπτει ένα τεράστιο φάσμα συχνοτήτων...
Όσο για το σκοπό του πειράματος έχω μια ερώτηση: μιλάμε για ταξίδι πίσω (ή μπροστά) στο χρόνο ή για τηλεμεταφορά ύλης??? (έχετε δει την ταινία <<Η μύγα>>?)
Συγνώμη αν σας έβγαλα <<εκτός θέματος>> αλλά δεν είχα το χρόνο (δυστυχώς ) να διαβάσω τα links και η απορία μου ήρθε αυθόρμητα...
Σας χαιρετώ,ο Σκοτεινός Άγγελος!


"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"

Edited by - Darkangel_78 on 30/01/2003 12:20:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

andreas aigio
Μέλος 1ης Βαθμίδας


99 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2002, 01:02:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους andreas aigio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σκοτεινέ άγγελε
Σαφώς και η ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία επηρεάζει και την μοριακή αλλά και την ψυχική ισορροπία του ατόμου , εγώ είπα ότι δεν μπορεί να επηρεάσει σήμερα ανθρώπους που βρίσκονταν επί του πλοίου !! εφόσον εφαρμόσθηκε μόνο τότε στο πλοίο και σίγουρα δεν εφαρμόζετε ακόμη !!!
τέλος πάντων , αυτό το θέμα έκλεισε…….

Λίγα λόγια τώρα γι αυτά που ρώτησες
Το ¨πείραμα της Φιλαδέλφειας¨ ήταν ένα απόρρητο πείραμα του πολεμικού ναυτικού των ΗΠΑ που πιθανότατα στέφθηκε με ¨επικίνδυνα¨ αποτυτη επιτυχία ….
Τον Οκτώβριο του 1943 έγινε η πραγματοποίηση του πειράματος στη ναυτική βάση της Φιλαδέλφειας (εξου και η ονομασία του πειράματος )
Το αντιτορπιλικό που επιλεχθεί ήταν ένα DE173 με την τότε ονομασία ΕΛΝΤΡΙΤΖ
Σύμφωνα με τα στοιχεία η όλη ερευνά πριν από το πείραμα είχε ανατεθεί στον Άλμπερτ Αϊνστάιν όπου εκείνη την εποχή είχε στα ¨σκαριά¨ την θεωρία ,
Του ¨ενιαίου πεδίου¨.
Το αποτέλεσμα αυτής της πειραματικής εφαρμογής , ήταν να γίνει αόρατο το αντιτορπιλικό DE173 μαζί με το πλήρωμα του (και από τα radar μα και από τα μάτια όλων ) μέσα σε μια περιοχή κάποιου τεχνητού μαγνητικού πεδίου , χάρη στη χρησιμοποίηση κάποιου άγνωστου τύπου ενέργειας .
Και καλά ως εδώ … αλλά σύμφωνα πάντα με στοιχεία της εποχής εκείνης ,
Το αντιτορπιλικό , μόλις εξαφανίστηκε από τα μάτια όσων παρακολουθούσαν το πείραμα στη Φιλαδέλφεια ,μέσα σε λίγα λεπτά το είδαν άλλοι άνθρωποι να εμφανίζετε ξαφνικά στην προκυμαία του ΝΟΡΦΟΛΚ ….
Άρα το πείραμα δεν είχε μόνο τη σκοπιμότητα της εξαφάνισης του πλοίου από τα radar (όπως αρχικά είχε παρουσιαστεί ) αλλά και ολική μεταφορά ύλης και επαναφορά στο αρχικό σημείο … με αναπάντεχα βέβαια αποτελέσματα .

Αυτά προς το παρών … ελπίζω να βοήθησα λίγο .

και για να μην κάνουμε ¨λαθάκια¨

με τιμή.. Ανδρέας Αίγιο (και όχι αιγαίο) Σκοτεινέ άγγελε

ε τ ο ι μ ο ςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2002, 20:24:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILOI MOU GEIA SAS.

APLA THELW NA ANAFERW KATI POU DEN TO EIXA PEI SE PROHGOUMENH APANDHSH.
EINAI PWS SE ATAKTA XRONIKA DIASTHMATA ERXODOUSAN STO PLOIO AMERIKANOI 'TEXNIKOI KAI EBAINAN SE ENAN THALAMO POU EITAN KLEISTOS GIA OLOUS'

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikosnostos
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2002, 17:38:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikosnostos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πειραμα της φιλαδελφειας όπως και τα προηγουμενα από αυτό πειραματα αυτου του ειδους είναι δημιουργεια του Τεσλα που όπως ειχε δηλωσει και ο ιδιος πως επικοινωνουσε με εξωγηινους από το 1988.Το ραινμποου όπως λεγετε το δευτερον κατά σειρα πειραμα αυτου του ειδους διοτι το πρωτο δεν ειχε καμια απολυτος επιτυχεια ηταν πιο πετυχημενο από όλα,καθως ο δημιουργος του ο οποιος και τροποποιησε τις θεωριες του Τεσλα οταν διαπραχτηκε το πειραμα ηταν μεσα στο καραβι και ανεβαινωντας στο καταστρωμα ειδε τα υπολοιπα μελη που ηταν σε κατασταση παραφρωσηνης ετσι πηδησε από το καραβι οπου μεταφερθηκε σε μια στρατιωτικη βαση 40 χρονια στο μελλον οπου το γεγονος οπως λεγετε ειχε προβλευθει και συλεχτηκε από στρατιωτικους σωος .Τελικα όλα είναι ενας μυθος η` παρασκευασμα τις πραγματικοτητας?
Ετσι απλα είναι τα πραγματα παντα!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2002, 20:30:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαι καινούργιος στην παρέα και θα ηθελα να συγχαρώ τους υπευθύνους για αυ΄το το σαιτ καθώς ε΄ινια καλοσχεδιασμένο και προσφέρει μία πληθώρα θεμάτων για συζήτηση .Δυστυχώς η ελλαδίτσα μας βρίσκεται σε νηπιακό στα΄διο όσο αφορά αυ΄τα τα θέματα . Αν πεις ότι ασχολείσαι και ενδιαφέρεσαι για ανεξήγητα φαινόμενα , παράξενα, παραψυχολογία και τέτοια θα σε περ΄΄ασουν για τρελό . anyway...
Όποιος έχει ασχοληθεί κάπως με αυτό το θέμα και έχει διαβάσει κάποιο βιβλίο ξέρει ότι πλέον πρέπει πράγματι να έγινε αυτό το πειραμα . Υπάρχουν πολλές ενδείξεις ότι αυτό έγινε . Ο ίδιος ο αινσταιν ήταν παρών. Και δε νομίζω να έχει σχέση με καποιο τρικ .Αν ήταν τρικ τότε η κυβέρνηση θα προσπαθούσε να το "προωθήσει" αλλά εμείς βλέπουμε ότι το αρνείται κάτι τέτοιο να έγινε . Δυστυχώς όμως όσο και να το κουράζουμε το πράγμα το πιθανότερο είναι ,για να μη πω το σίγουρο, ότι δεν προκειται ποτέ να μάθουμε την πλήρη αλήθεια για το τί έγινε όπως και με άλλα μυστικά κυβερνητικά προγράμματα (πχ το STARGATE με τους ψιονικούς).Πάντως το σίγουρο είναι ότι ό,τι έγινε δεν είχε τα αναμενόμενα αποτελεσματα και επηρέασε αρνητικά τα μέλη του πληρώματος που για άλλη μια φορά στάθηκαν τα άτυχα πειραματόζωα . Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2003, 19:46:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μερικά πολύ καλά ερωτήματα, για το πείραμα της Φιλαδέλφειας, από τη σελίδα που μας πρωτινή ο θοθ.

Το πλοίο και το πείραμα
Θα μπορούσε να παρατηρήσει κανείς ότι δίνεται πολύ μεγάλη σημασία στην ταυτότητα του πλοίο το οποίο πήρε μέρος στο πείραμα. Και πράγματι έτσι είναι. Αυτό έχει συμβεί για δύο κυρίως λόγους. Ο πρώτος έχει να κάνει με την πρακτική αξία ενός τέτοιου στοιχείου, καθώς δίνει τη δυνατότητα να διεξαχθεί έρευνα, να αναζητηθούν αρχεία, να ακολουθηθεί ένα καταγεγραμμένο ιστορικό. Ο δεύτερος λόγος είναι ότι δεν υπάρχει άλλο, πραγματικό χειροπιαστό στοιχείο για να ασχοληθεί κανείς.

Έτσι για περισσότερα από 20 χρόνια, από το 1979 όταν το βιβλίο των Moore & Berlitz αποκάλυψε την ταυτότητα του πλοίου, εξακολουθεί μια συζήτηση για το ιστορικό του Eldridge, πού ήταν στις 12 Αυγούστου, στις 28 Οκτωβρίου, τι όνομα πήρε όταν ήρθε στην Ελλάδα, ήταν ο «Αετός» ή ο «Λέων»; Έχει άραγε τόση σημασία;

Αξίζει να σκεφθεί κανείς τα ακόλουθα σημεία:

Γιατί επελέγη ένα ολοκαίνουριο και πολύτιμο στον ανθυποβρυχιακό πόλεμο, αντιτορπιλικό συνοδείας, και όχι κάποιο γερασμένο πλοίο της ακτοφυλακής ή άλλο λιγότερο χρήσιμο πλοίο;

Ακόμη και εάν αποφασίσθηκε να εκτελεσθεί ένα τόσο σημαντικό πείραμα σε κοινή θέα και διακινδυνεύοντας ένα ολοκαίνουριο σκάφος, πόσο δύσκολο θα ήταν, για στοιχειώδεις λόγους παραπλάνησης, να χρησιμοποιηθεί όχι το πραγματικό D-173, αλλά κάποιο άλλο παρόμοιο «μεταμφιεσμένο»; Σκοπός μιας τέτοιας κίνησης θα ήταν η παραπλάνηση οποιουδήποτε αδιάκριτου παρατηρητή και η συγκάλυψη της πραγματικής ταυτότητας του «αόρατου» πλοίου. Τέτοιες πρακτικές ήταν και είναι πολύ συχνές, ακόμα και σε καιρό ειρήνης ώστε να επιτυγχάνεται σύγχυση του εχθρού σε ότι αφορά τη διάταξη των ναυτικών μονάδων. Να σημειωθεί ότι υπήρχαν περίπου 70 πλοία της κλάσης Cannon απόλυτα όμοια με το Eldridge και περίπου άλλα τόσα της κλάσης Evarts, όμοια σε μεγάλο βαθμό.

Εάν πράγματι το πείραμα έγινε στη Philadelphia και το πλοίο ήταν το Eldridge, για πιο λόγο να δοθεί λίγα χρόνια σε μια άλλη, σύμμαχο έστω, χώρα; Εάν το πλοίο δεν είχε καμιά επιστημονική αξία, το πιο λογικό θα ήταν να χρησιμοποιηθεί κάποια στιγμή ως στόχων ασκήσεων με αληθινά πυρά, ώστε να εξαφανισθεί κάθε ίχνος του. Με αυτό τον τρόπο τα ίχνη θα εξαφανιζόντουσαν πολύ πιο αποτελεσματικά απ΄ ότι με την παράδοσή του σε μια άλλη χώρα, έστω και τόσο μακρινή όσο η Ελλάδα. Εάν το πλοίο ήταν ακόμα χρήσιμο για μελλοντικές έρευνες, το πιο λογικό θα ήταν να βρεθεί κάποιος εύσχημος τρόπος για την παραμονή του και συντήρησή του (πχ ως μνημείο σε κάποια μικρή πόλη στις ακτές του Ατλαντικού για να θυμίζει τον πόλεμο των νηοπομπών). Να σημειωθεί ότι άλλα πλοία της κλάσης Cannon παρέμειναν στις ΗΠΑ σε υπηρεσία μέχρις τα μέσα της δεκαετίας του 70 οπότε και άλλα χρησιμοποιήθηκαν ως στόχοι ενώ άλλα οδηγήθηκαν σε διάλυση. Μια απάντηση θα μπορούσε να είναι ότι η μεταφορά του στην Ελλάδα επιτυγχάνει τόσο τη διατήρησή του στη «ζωή», όσο και την απομάκρυνσή του από το γεωγραφικό χώρο που θα μπορούσε να είναι πεδίο αδιάκριτων ερευνών. Παρόλα αυτά το πιο λογικό θα ήταν το προφανές: να δηλωθεί ότι παραδίδεται στην Ελλάδα το Eldridge, ενώ στην πραγματικότητα παραδόθηκε κάποιο άλλο με το οποίο άλλαξε ταυτότητα το πραγματικό πλοίο του πειράματος.

Έχει ήδη αναφερθεί ότι οι σελίδες του ημερολογίου του «Λέων» που αναφέρονται στην επίμαχη περίοδο του πειράματος έλειπαν. Ακόμα και εάν το πείραμα έγινε, και το πλοίο ήταν το Eldridge, και στη συνέχεια παραδόθηκε στο Ελληνικό ΠΝ με το όνομα Λέων, πόσο δύσκολο θα ήταν να τοποθετηθεί στο πλοίο ένα πλαστό ημερολόγιο; Μπροστά σε ένα πείραμα τα αποτελέσματα του οποίου αποτελούν ότι σημαντικότερο έχει κάνει ο άνθρωπος από την ανακάλυψη της φωτιάς, μάλλον θα μπορούσε να παραβιασθεί ο ναυτικός κανόνας της ιερότητας του ημερολογίου, ώστε να μη δημιουργούνται υποψίες και θεωρίες. Σε κάθε περίπτωση η μαρτυρία ότι οι σχετικές σελίδες λείπουν δεν έχει λογική βάση καθώς τα ημερολόγια του πλοίου που αναφέρονται στην υπηρεσία του πλοίου στο ΠΝ των ΗΠΑ βρίσκονται στη διάθεση του κάθε ενδιαφερόμενου στα Εθνικά Αρχεία των ΗΠΑ, όπου φυλάσσονται όλα τα μη χαρακτηρισμένα ή αποχαρακτηρισμένα ημερολόγια. Κατά τη διάρκεια του Β' ΠΠ το μέγιστο χρονικό διάστημα που το ημερολόγιο ενός πλοίου παρέμενε σε αυτό ήταν ένας χρόνος. Στην συνέχεια φυλασσόταν στο αρχείο της Διοίκησης Επιχειρήσεων.

Απ’ ότι φαίνεται το τελικό συμπέρασμα πρέπει να είναι ότι ακόμα και εάν το πείραμα έγινε, το πλοίο το οποίο έλαβε μέρος δεν ήρθε ποτέ στην Ελλάδα.

Όσο για τους «θρύλους» που συνοδεύουν το Λέων ή το Αετός, είναι μάλλον γνωστό ότι οι ναυτικοί, από την εποχή του Οδυσσέα ακόμη, είναι από τους μεγαλύτερους παραμυθάδες. Αυτό δε συμβαίνει πάντα σκόπιμα και όποιος έχει περάσει κάποιο χρονικό διάστημα πάνω σε πλοίο ως μέλος πληρώματος θα καταλαβαίνει.

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2003, 00:11:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας και πάλι αγαπητοί φίλοι,

Κατ'αρχήν επιτρέψατέ μου να ευχηθώ σε όλους σας Χρόνια Πολλά και
Ευτυχισμένος ο Νέος Χρόνος.
Θα ήθελα για το συγκεκριμένο θέμα να κάνω μια μικρή παρέμβαση και
διευκρίωηση.
Το σχετικό πείραμα-για την πραγματικότητα του οποίου κανείς δεν είναι
σίγουρος αν πράγματοποιήθηκε-ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΗ
ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ.Τουλάχιστον οι όποιες περιγραφές δεν αναφέρουν κάτι τέτοιο
Στην ουσία το συγκεκριμένο πείραμα αποτέλεσε (;)κατιούσα εφαρμογή της
θεωρίας του Αινστάιν.Δηλαδή πάνω στο σκάφος δημιουργήθηκε κατάσταση
συνυφασμένου ενεργειακού πεδίου.(Βλέπε θεωρία περί Ενοποιημένων Πεδίων
Συγκεκριμένα ειδικές διατάξεις παρήγαγαν ισχυρά και
αντίθετα μαγνητικά πεδία εξασκηθέντα αντιστοίχως στην πλώρη και στην
πρύμνη του σκάφους.(Με απλά λόγια ηλεκτρομαγνήτες).Το σκεπτικό ήταν
να δημιουργηθεί ένα πεδίο που θα παρέκλινε και δεν θα αντανακλούσε την
ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία ενός Radar,ώστε το σκάφος να παραμένει
αόρατο στην εξ απόστασης ανίχνευσης.Χρησιμοποήθηκε δε πλοίο διότι για
τα δεδομένα της εποχής εκείνης ήταν φαίνεται-λόγω όγκου συσκευών-αδύ-
νατον να χρησιμοποιηθεί κάποιο αεροπλάνο ή άρμα μάχης.
Συγχρόνως θεώρησαν ότι με την δημιουργία αυτού του ισχυρού μαγνητικού
πεδίου θα επέρχετο και "στρέβλωση" της μοριακής δομής του περιβάλλοντα
χώρου,με αποτέλεσμα δημιουργίας παράθλασης η και παραμόρφωσης του προ-
στατευόμενου σκάφους ώστε να μη καθίσταται εύκολη η δια διόπτευσης
σκόπευση από ένα εχθρικό σκάφος η παράκτιο πυροβολείο.(Αν λοιπόν το
πείραμα πραγματοποιήθηκε) φαίνεται ότι...."κάτι στράβωσε στον δρόμο"..
Πάντως από ότι σήμερα φαίνεται και βάση θεωρίας τέτοιο πείραμα και
εφαρμογή ήταν ή είναι δυνατόν να γίνει.(Βλέπε τα αόρατα-από Radar-
σημερινά αεροσκάφη stelth και Β52).
Πάντως μέ ένα απλούστατο πείραμα που έκανα πιστοποίησα ότι ένα Πειρα-
μα σαν αυτό της Φιλαδέλφειας,θα ήταν δυνατόν να είχε γείνει......
Δεχόμενοι λοιπόν ότι το πείραμα έγινε,δεν μπορούμε να γνωρίζουμε ακρι-
βώς ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ επήλθαν στην μάζα του σκάφους.Τα κλινικά
συμπτώματα που (πιθανώς)εμφανίστηκαν στο πλήρωμα να είχαν αιτία όχι
τόσο την έκθεση των ανθρωπίνων αλλά και αψύχων σωμάτων στο ισχυρότατο
μαγνητικό πεδίο,όσο στην μοριακή μεταβολή που υπέστησαν οι μάζες.
(Τούτο είναι κατανοητό βάσει της απλής εξήγησης της δράσης του μαγνήτη
πάνω σε μεταλλικά αντικείμενα όσο και από τις μεθόδους που χρησιμοποι-
ούμε για την κατασκευή τεχνητών μαγνητών).
Το συγκεκριμένο σκάφος όντως εδόθει στο ΠΝ από όπου μερικά χρόνια πριν
αιτήθηκε η ......επιστροφή του.(Περίοδος που ακόμα η τεχνική κατασκευ-
ής "αοράτων αεροσκαφών" ήταν σε πειραματική εφαρμογή.)
Το Πείραμα της Φιλαδέλφειας αποτέλεσε ένα ακόμα από τα μυστήρια του
Κόσμου που ζούμε.Ισως έγινε, ίσως δεν έγινε,ίσως να αποτέλεσε και ένα
"κόλπο" της τότε Αντικατασκοπείας για εκφοβισμό των εχθρικών στρατοπέ-
δων.Πιστεύω κάποτε θα έρθει το "πλήρωμα" του χρόνου για να μας βγάλει
από αυτό το μυστήριο.........


Φιλικώτατα
Πετρος

ΥΓ.Ένας ηλεκτρομαγνήτης δεν εκπέμπει ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία.Για
την εκπομπή ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας χρειάζονται διατάξεις
τουλάχιστον "κυμαινομένων κυκλωμάτων" και φυσικά κεραιών αναλόγου
τύπου έχοντος άμεση σχέση της συχνότητας της ακτινοβολίας.Θα μπορού
σε βέβαια να ισχυριστεί κανείς ότι τα "τυλιγματα",οι Αμπεροστροφές
πηνίου ενός ηλεκτρομαγνήτη έχουν μιγαδική συμπεριφορά "κυμαινο-
μένων κυκλωμάτων".Αλλά εδώ απουσιάζει η υψηλή συχνότητα η οποία θα
απορροφηθεί από τα μεγάλα πηνία.Τούτο αποτελεί καθαρά θέμα της Ηλε-
κτρομαγνητικής Θεωρίας και δεν θα ήθελα να πλατιάσουμε...προς το
παρόν.Στη συμπεριφορά ενός ηλεκτρομαγνήτη εκείνο που υπερτερεί εί-
ναι το δημιουργούμενο μαγνητικό πεδίο,που περιγράφεται απο το μέγε-
θος της φοράς (πολικότητα) και την ένταση.Αν σε έναν ηλεκτρομαγνήτη
εξασκηθεί εναλλασσόμενο ρεύμα συχνότητας,όχι πάνω από 400 Ηz,το δη-
μιουργούμενο πεδίο εμφανίζει μεταβλητή πολικότητα,συναρτήσει της
συχνότητας.Η ένταση παραμένει σταθερή.
Κατά πάσα πιθανότητα στο Πείραμα της Φιλαδέλφειας χρησιμοποιήθηκε
εναλλασσόμενο ρεύμα που είχε όμως διαφορά φάσης 90 μοιρών.Το ρεύμα
αυτό παρήχθει από γεννήτριες LF και στην συνέχεια ενισχύθηκε από
ενισχυτές ρεύματος.Έτσι λοιπόν επέφυγαν ένα σοβαρό πρόβλημα που δη-
μιουργείται στους πυρήνες των ηλεκτρομαγνητών (συνεχούς ρεύματος)
Τον "μαγνητικό κορεσμό".
Η διαφορά φάσης ανάμεσα στα AC ρεύματα είχε σκοπό να δημιουργήσει
δύο ίσα και αντιθέτου πολικότητας μαγνητικά πεδία.(Μαγνητικός φα-
κός).Από τα ανωτέρω μπορούμε να θεωρήσουμε ότι το πείραμα είχε σκο-
πό την κατασκευή ενός γιγάντιου ηλεκτρονικού φακού που θα επόκλινε
κάθε είδους ηλεκτρομανγητική ακτινοβολία....Αλλά όπως προείπα......
στον "δρόμο κάτι στράβωσε"........


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2003, 01:28:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΦΙΛΕ ΠΕΤΡΟ..
ΑΝ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΟΤΕ ΠΡΙΝ 50-60
ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΜΟΝΟ Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΜΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟ ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΣΗΜΕΡΑ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2003, 22:48:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακριβώς αγαπητέ φίλε Beyond,

Και εδώ αν θέλεις υπάρχει το "ζουμί" της "ιστορίας".Έχω στα χέρια μου
"αποχαρακτηρισμένη" Video-κασέτα,από το 1993(!!!!),όπου μέσα εκεί ανα-
φέρονται και περιγράφονται "κοσμίως",διάφορα πειράματα-εφαρμογές,επα-
φές Γ΄Τύπου κλπ.Χαρακτηριστικά αναφέρεται και η περίφημη αυτοψία του
"εξωγηίνου όντος",που μόλις 1-2 χρόνια πίσω έγινε γνωστή στο ευρύ κοι-
νό.(Τώρα βέβαια άσχετα άν το "ον" ήταν αληθινό ή όχι...)...
Τέλος πάντων..Τι να πει και τι να υποθέσει κανείς.....

Φιλικώτατα
Πετρος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2003, 19:46:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΠΕΤΡΟ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΣΤΕΛΘ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ
Β-52.
ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΕΛΘ.
Η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΙΚΟ ΚΡΑΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΑΕΡΟΣΚΑΦΟΥΣ.
ΓΩΝΙΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΓΙΑ ΑΠΟΦΥΓΕΙ ΚΥΜΑΤΩΝ ΡΑΝΤΑΡ.
ΜΕ ΑΠΙΣΤΡΩΣΕΙΣ ΧΡΩΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝΑΚΛΑΣΕΙΣ ΤΩΝ ΚΥΜΑΤΩΝ
ΑΠΟ ΤΑ ΡΑΝΤΑΡ.
ΚΑΙ ΗΔΗ ΔΕΝ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΑ.
Η ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΣΤΑΜΑΤΙΣΕΙ.

ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΠΟΛΛΟΙ.

1- Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΤΑ 780 ΚΛΜ ΤΗΝ ΩΡΑ.
2- Η ΒΡΟΧΗ ΜΕΙΩΝΕΙ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΛΟΓΟ
ΕΠΙΣΤΡΟΣΗΣ ΤΟΥ ΧΡΩΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟ.
3- ΣΤΟΥ ΠΑΛΑΙΟΥ ΤΥΠΟΥ ΡΑΝΤΑΡ Β ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΡΑΤΑ.
(ΟΣΟ ΝΑ ΣΟΥ ΦΕΝΕΤΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΑΥΤΟ).
(ΒΛΕΠΕ ΠΟΛΕΜΟ ΣΤΟ ΚΟΣΣΟΒΟ ΤΟ ΕΡΙΞΑΝ ΜΕ ΑΠΛΑ ΟΠΛΑ)

ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΩΣ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΤΗΣ ΦΙΛΑΔΕΛΦΙΑΣ.
ΤΟ ΙΔΙΟ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ Β-52.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2003, 21:47:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας!
Όσον αφορά τα Stealth και διορθώστε με αν κάνω λάθος,είναι ανιχνεύσιμα και από τα πιο σύγχρονα ραντάρ,λόγω των στροβίλων αέρα που αφήνει πίσω του όταν πετάει.Κάθε ιπτάμενο αντικείμενο δημιουργεί διαταραχές στον αέρα γύρω του και πίσω του και αυτό δε μπορεί να κρυφτεί με κανενός είδους "πατέντα"...
(όχι ακόμα τουλάχιστον,ποιός ξέρει τί θα δούμε ακόμα!!!!)

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2003, 22:46:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όσον αφορά τα Stealth και διορθώστε με αν κάνω λάθος,είναι ανιχνεύσιμα και από τα πιο σύγχρονα ραντάρ,λόγω των στροβίλων αέρα που αφήνει πίσω του όταν πετάει.Κάθε ιπτάμενο αντικείμενο δημιουργεί διαταραχές στον αέρα γύρω του και πίσω του και αυτό δε μπορεί να κρυφτεί με κανενός είδους "πατέντα"...
(όχι ακόμα τουλάχιστον,ποιός ξέρει τί θα δούμε ακόμα!!!!)


sira exoun ta aoroplana antibarititas pou den 8a kanoun strobilismous ston aera kai ara den 8a entopizonte apo auto.

Close your eyes while you listening a chill out song,think the never ending space,think that you falling into this,think that your journay has already begin,feel like the conquerors of the new world,think that everything is true,feel the absolut nirvana.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2003, 23:46:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι nitro και AVATAR


Κακώς έμπλεξα το θέμα των stelth σαν αποκύημα της πιθανής εφαρμογής
των αποτελεσμάτων του Πειράματος της Φιλαδέλφειας.
Καθ'όσον δεν υπάρχουν (λόγοι σκοπιμότητας φυσικά) ακριβείς περιγραφές
της κατασκευής των.
Απλώς αναφερόμενος,στην ιδιότητά τους να μην ανιχνεύονται,ήθελα να
εικάσω ότι η ιδιότητάς τους αυτή,ΠΙΘΑΝΩΣ,να είχε σαν αφετηρία εφαρμο-
γής,κάποια των αποτελεσμάτων του πειράματος.......
Περί της ιδιότητας "μη ανίχνευσης" υπάρχουν πολλές φήμες,εμβολίμως
διασπειρόμενες.Είναι κατανοητό.........
Ευχαριστώ τον AVATAR για την περιγραφή του αιτίου "μη ανίχνευσης" κα-
θώς και τον nitro για τις επιπρόσθετες πληροφορίες.

Φιλικώτατα
Πετρος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 11:37:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΦΙΛΟΥΣ ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ ΡΑΝΤΑΡ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΑΜΕ.

ΚΑΙ ΕΙΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΜΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ.

1- ΦΙΛΕ ΠΕΤΡΟ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΣΤΕΛΘ ΟΤΙ Η ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ
ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΠΟΓΓΟΔΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΚΛΑΣΕΙΣ.

2- ΦΙΛΗ Darkangel_78 ΤΑ ΡΑΝΤΑΡ ΔΕΝ ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΣΤΡΟΒΙΛΙΣΜΟΥΣ ΤΟΥ ΑΕΡΟΣ.
ΑΠΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΘΕΡΜΙΚΟΙ ΑΝΙΧΝΕΥΤΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΡΑΝΤΑΡ.
ΘΕΡΜΙΚΟΙ ΑΝΙΧΝΕΥΤΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΕ ΠΥΡΑΥΛΟΥΣ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΑ ΜΠΟΡΕΙΣ
ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΛΕΣ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΞΕΓΕΛΑΣΕΙΣ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ Darkangel_78 ΣΤΟΥ ΠΑΛΑΙΟΥ ΤΥΠΟΥ ΡΑΝΤΑΡ Β ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΡΑΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟΥ ΝΕΟΥ ΤΥΠΟΥ.
(ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ.. ΔΙΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ)

ΕΚΕΙ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ Η ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ.


ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤO.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sailor
Νέο Μέλος

Greece
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 14:06:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sailor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι, παίρνω το θάρρος να συμμετέχω στη συζήτησή σας κάνοντας κάποιες περατηρήσεις:
1. Το Λέων ουδέποτε εζητήθη πίσω από τις ΗΠΑ. Κατέληξε σε scrap για λογαριασμό κάποιας εταιρείας του Πειραιά, το 1999-2000. Το πλοίο που ζητήθηκε και επεστραφή ήταν ο Αετός, και αυτό όχι στο Ναυτικό των ΗΠΑ, αλλά σε κάποια ένωση ναυτικών. Χρησιμοποιείται ως πλωτό μουσείο σε κάποια πόλη της Ανατολικής ακτής.
2. Νομίζω ότι το να εξεταζουμε εάν το πείραμα έχει επιστημονική βάση ή όχι δεν είναι η ουσία του ζητήματος. Πιο σημαντικό είναι να εξετάσουμε τις πηγές που υπάρχουν και το πώς ήρθε η ιστορία στην επιφάνεια.
3. Έχω επισκεφτεί το Λέων, όταν υπηρετούσα στο ναυτικό (σε άλλο πλοίο) για να δω μια σειρά μου που ήταν εκεί. Το πλοίο ήταν σίγουρα το Eldridge γιατί στην πρύμνη του υπήρχε, ανάγλυφό στο μέταλλο, το όνομα. Κουβεντιάζοντας με το φίλο μου (με τον οποίο εξακολουθούμε να διατηρούμε επαφή και μπορώ να του μεταφέρω και δικά σας ερωτήματα) με διαβεβαίωσε ότι σφραγισμένα διαμερίσματα ή άλλα περίεργα δομικά στοιχεία δεν υπήρχαν (η ειδικότητά του ήταν Τεχνίτης/Εφαρμοστής και χώρος υπηρεσίας του τα ύφαλα και τα χαμηλά διαμερίσματα του πλοίου, άρα είχε καλή γνώση του σκάφους). Όντως το πλοίο ήταν από τις χειρότερες μεταθέσεις, όπως και τά άλλα 3 αδερφά του πλοία, τα ΘΗΡΙΑ. Ο λόγος ήταν ότι ήταν πλοία πολύ παλιά, χωρίς καμία ουσιαστική πρόβλεψη για την ενδιαίτηση των ναυτών, και, το κυριότερο, από τους 12 μήνες του χρόνου, τους 8 τουλάχιστο, βρισκόντουσαν σε μόνιμη διασπορά στο Ανατολικό Αιγαίο.
4. Κάθε παλιό πλοίο του ναυτικού έχει τις περίεργες ιστορίες του, κυρίως τα παλιά πλοία. Υπηρέτησα σε ένα παλιό αρματαγωγό της εποχής του 2ου ΠΠ και είχαμε και εμείς το φάντασμά μας (ένα δίοπος που υποτίθεται ότι είχε "μασηθεί" από τον καταπέλτη), και ένα σωρό άλλες ιστορίες που συνήθως ήταν τα πρώτα που άκουγε ο κάθε "ψάρακλας" μόλις ανέβαινε στο πλοίο.
5. Δύο ήταν οι επαναστατικές τεχνολογίες που αναπτύχθηκαν εκείνη την εποχή: Η απομαγνήτιση των πλοίων, με τη χρήση καλωδίων τάσης που τυλίγονταν γύρω από το πλοίο (από ένα σημείο και μετά αυτή η διάταξη τοποθετούνταν μόνιμα στη φάση της ναυπήγησης), ώστε να προστατεύονται από τις μαγνητικές νάρκες, και οι έλικες μεταβλητού βήματος ώστε να υπάρχει η επιλογή σχετικά αθόρυβης πλεύσης.


Διάβασα και εγώ το 1ο κείμενο που πρότεινε ο συνομιλητής thoth και οφείλω να ομολογήσω ότι συμφωνώ με τα περισσότερα από τα συμπεράσματα και τα στοιχεία που παρατίθενται. Το μεινόκετημά του πιστεύω ότι είναι πώς επικεντρώνεται μόνο στην αρχική πηγή και δεν αναφέρεται αρκετά στις νεότερες πηγές που προέκυψαν, αν και θα συμφωνήσω ότι μάλλον δε φαίνονται και τόσο αξιόπιστες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2003, 11:56:37  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΗΔΗ ΤΟΝ ΤΖΗΣΑΠ ΣΑΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ ΠΟΥ ΕΝΕΠΛΑΚΗ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ ΚΑΙ Ο ΣΤΕΝΟΣ ΤΟΥ ΦΙΛΟΣ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ ΜΑΝΣΟΝ ΒΑΛΕΝΤΑΙΝ.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΟΙ ΠΟΛΕΜΙΟΙ ΤΕΤΟΙΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΑ ΑΝΑΜΕΙΞΗ ΕΓΚΡΙΤΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΩΝ ΣΤΑ ΥΠΟΤΗΘΕΜΕΝΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ.Ο ΤΖΗΣΑΠ ΗΤΑΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΟΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΤΟΥ,ΜΕΛΟΣ ΤΩΝ ΕΠΙΣΗΜΩΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ.ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟΥΣ ΕΠΙΣΗΜΟΥΣ ΤΙΤΛΟΥΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ,ΟΜΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΡΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΘΕΩΡΕΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy