ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΕΥ ΖΕΙΝ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2004, 12:03:07  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψυχαγωγια ποσο διασκεδαζουμε σημερα;

μεσα στον βιολογικο κυκλο του ανθρωπου και της προδιεγραμμενης του πορειας και εξελιξης της ψυχης και του νου ο Ανθρωπος το ανωτερο απ ολα τα εμβια οντα ειναι ταυτοχρονα η δυναμικη αλλα παραλληλα και η αδυναμη εκφραση της ατελειας.

Ο ανθρωπος σε αντιθεση με τα ζωα γνωριζει οτι καποια μερα ολα αυτα θα τελειωσουν και θα ερθει ο θανατος,οτι και να κανει γνωριζει ευθεις εξαρχης οτι με οποιο τροπο και να παιξει τελικα το παιχνιδι θα το χασει.


Πως μπορουμε να αποβαλουμε αυτην την αισθηση ματαιοτητας του εφημερου;

Μπορουμε να απολαυσουμε την ζωη μας στο Ζενιθ ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ,του υπερκαταλωτισμου και στης ετοιμες εικονες επιπλαστης ευτυχιας μου μας κατακλυζουν;

Πως μπορουμε να ξεφυγουμε απο την αγελη που παθητικα υπομενουμε στα προτυπα που καποιοι αλλοι δημιουργησαν για εμας πριν απο εμας.

Πως η παιδεια μπορει να προστατευσει τα παιδια που τεινουν να γινουν κακεκτυπα απομιμησης του αποτυχημενου τροπου ζωης των γονεων τους;

Μεσα απο την κουνια τους ακομη τροφοδοτουνται με ετοιμες εικονες για να προετοιμαστουν καταληλα για τα καταναλωτακια του μελλοντος.

Η ψυχη μας εχει αναγκη απο ψυχαγωγια..

Οι Αρχαιοι Ελληνες εδιναν μεγαλη σημασια και σοβαροτητα στο θεμα της Αναψυχης και την επιδιωκαν με καθε τροπο στα συμποσια,στην Αρχαια Αγορα,στα θεατρα στης συζητησεις,δηλαδη η ψυχαγωγια ηταν απαραιτητο συμπληρωμα ενος καλλιεργημενου ανθρωπου.
Αλλα οι αιωνες κυλησαν και φτανωντας στην σημερινη εποχη,ενω το βιοτικο επιπεδο συνεχως καλυτερευει τοσο πιο κενοι νιωθουμε μεσα στους ρυθμους που μας επιβαλλουν.

Η διασκεδαση πλεον γινεται μαζικη βιομηχανια,κραυγαλεα και ανουσια.
Και γιατι να επιλεξω να παω σ ενα CLUB χωρητικοτητας 2000 ατομων οπου εκει ο DJ θα μου επιβαλλει την δικη του αποψη για την μουσικη που ομολογουμενος καθολου δεν θα μου αρεσει,να τσαλαπατηθω απο το πληθος,να μην μπορεσω να ανταλαξω ουτε μια λεξη με τον διπλανο μου και στο τελος να φυγω πιο αδεια απο οτι οταν πηγα εκει..
προτιμω να μεινω στον δικο μου χωρο και να ακουσω την δικια μου μουσικη πινωντας οτι επιθυμω.

Αλλα κατ αυτον τον τροπο απομονωνομαι απο το περιβαλλον κι ετσι συντεινω στην ατομικοτητα της υπαρξης μου και στην μη επικοινωνια μιας και η διασκεδαση ειναι ενας ακομη τροπος επικοινωνιας.
Ο ψυχισμος μας δεχεται διαφορες εντυπωσεις σε καθημερινη βαση.

Οτι ακουμε,γευομαστε,καταλαβαινουμε,σκεφτομαστε,ειναι οι εντυπωσεις που εισρεουν μεσα μας ασταματητα.

Οι σκεψεις μας οι στασεις ζωης ειναι προιοντα και εντυπωσεις που εχουν καταχωριθει απο την βρεφικη ηλικια μεσα μας.

Αλλα οι επιλογες ειναι καθαρα δικες μας με το τι θελουμε να τραφουμε.
Δικη μας επιλογη ειναι αν θα διαβασουμε ενα βιβλιο το οποιο δεν εχει να μας προσφερει τιποτε και στην τελαυταια σελιδα να καταλαβουμε οτι δεν αξιζε τον κοπο να το διαβασουμε η περιεργεια ως κινητρο δεν ειναι αρκετη.

Ετσι μπαινει παντα ως δικλιδα ασφαλειας το ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΕΠΙΛΟΓΗΣ.
Επιλεγω ειναι η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΥ να μην ανοιξω την τηλεοραση η να δω το προγραμμα που με ενδιαφερει αυστηρα και με πειθαρχια στον εαυτο μου.

Επιλογη μου ειναι αρα και ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ μου να δω την ταινια που θα με βοηθησει να νιωσω καλυτερα και οχι μια ταινια φρικης.
Εγω επιλεγω πως θα θρεψω τον ψυχισμο μου.

Απο τα παναρχαια χρονια η παροτρυνση στους μυημενους στην ΓΝΩΣΗ και την ΣΟΦΙΑ ηταν ΦΥΛΑΞΟΥ ΑΠΟ ΤΗΣ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΜΑΥΡΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΨΥΧΙΣΜΟΥ ΣΟΥ.

Ποια ειναι η ποιοτητα ζωης σημερα υπαρχει το ΕΥ ΖΕΙΝ η ολα καταπνιγονται μεσα στην αφορητη μιζερια των ειδησεων της καθημερινης επαφης διχως εμπνευση με τον συνανθρωπο μας της μιζερης μισης καλημερας που θα μας πει το πρωι;

Ποια ειναι η ποιοτητα στης διαπροσωπικες μας σχεσεις;

Ο ΑΛΝΤΟΥΣ ΧΑΞΛΕΥ στο βιβλιο του ΘΑΥΜΑΣΤΟΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΚΟΣΜΟΣ,αλλα και ο ΤΖΩΡΤΖ ΟΡΓΟΥΕΛ ενορατικοι συγγραφεις ολα αυτα τα ειχαν προβλεψει.

Ο Χαξλευ και ο Οργουελ με το μυθιστορημα του 1948 μας ειχαν ΠΡΟΙΔΕΑΣΕΙ απο τοτε για την εξελιξη που θα ειχε η φυλη μας.
Τοτε ισως να ηταν υπερβολη και να φαινοταν μονο ως εργα επιστημονικης φαντασιας αλλα η αποκαλυπτικη αληθεια δεν αργησε να φανει στο τελος αυτου του αιωνα,αποδυκνειοντας πως η φαντασια μπορει να ξεπερασει την πραγματικοτητα και σηματοδοτωντας την νεα εποχη της Διασκεδασης τυπου Big Brother.

Ποια ειναι η δικη σας αποψη για την ψυχαγωγια και το ΕΥ ΖΕΙΝ;
Πως διασκεδαζεται εσεις;



«Είμαι το Πνεύμα που αρνείται διαρκώς»

Helius
Νέο Μέλος

Germany
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2004, 03:17:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helius  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Helius  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Helius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

sixna mou simbeni na skeftome polli,para polli..ke merikes fores toso poli pou nomizo oti den tha to epiziso!
Omos,i diaskedasi ine ...to pos blepis tin kathe imera!tipota den tha itan efxaristo an skeftomastan kathe mera to poso plasta ine sxedon ola,to poso egoistis ine o anthropos ke oti outos i allos ola ine sxetika!
Afto pou thelo na po ine oti merikes fores to xrostame ston eafto mas na ksexname ke na kanoume pragmata ta opia mas diaskedazoun xoris na skeftomaste...px:"gia na diabaso ego afto to biblio kapio ftoxadaki doulebi me...3 ebro tin ora"klp!
Oli imaste ena ftoxadaki,o kathenas me ton tropo tou!!!
...ke oxi mono to xrostame ston eafto mas,to xriazomaste ke gia na sinexisoume,...gia na paragoume kati pou tha diksi kati,i kati pou tha erthisi kapious.
Gia na protino kati omos....Balte Fotia tis tileorasis sas!ine ena XAZOKOUTI!...toulaxiston bgalte tin kerea ke blepete mono dialegmena prgmata!Den xanete ke tipota se teliki analisi,...ke sigoura den ine DIASKEDASI to na xazebis!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2004, 10:44:22  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


«Είμαι το Πνεύμα που αρνείται διαρκώς»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.078125
Maintained by Digital Alchemy