ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 Το φαινόμενο Matrix
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Orfeus
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2002, 11:32:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Orfeus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια έχει αναρωτηθεί ποτέ κανείς από εμάς πως βρισκόμαστε στο όνειρο κάποιου άλλου?? Η για να το πω καλύτερα:
Morfeus: Έχεις δει ποτέ ένα όνειρο που έμοιζε τόσο αληθινό??
Πως θα μπορούσες να ξεχωρήσεις το όνειρο από την πραγματικότητα??

Αυτή ήταν η ερώτηση του Morfeus προς το Nio στο Matrix, και πραγματικά πόσοι από εμάς έχουμε αναρωτηθεί κατι τέτοιο? Συνέχεια σε επόμενο μήνυμα............

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2002, 12:01:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι πολλοί προβληματιστήκαμε με αυτό το ενδεχόμενο όπως περιγράφεται στην ταινία.

Εγώ όμως προβληματίζομαι και σε κάτι άλλο. Υπάρχει ένα άλλο forum με θέμα τον Κινηματογράφο εδώ:
http://www.esoterica.gr/forums/forum.asp?FORUM_ID=12

Ήδη υπάρχουν κάποια topics για το Matrix. Να μεταφέρω "Orpheus" το θέμα εκεί έτσι ώστε να βοηθηθούν τα μέλη να δουν αυτό το topic στην κατηγορία που ανήκει μαζί με τις υπόλοιπες συζητήσεις γύρω από τον συμβολισμό της ταινίας;

Αν πεις ναι απλώς θα το μεταφέρω εκεί χωρίς να υπάρξει κάποια άλλη επίπτωση.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2002, 11:14:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας. Μετέφερα το θέμα που άνοιξε ο Orpheus στο forum για τον κινηματογράφο μετά από έγκρισή του.

Ας ξεκινήσουν οι απόψεις. Είμαστε ξύπνιοι πραγματικά ή ονειρευόμαστε ότι είμαστε ξύπνιοι;;; Ιδού η Matrixαπορία!!!

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Orfeus
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2002, 23:01:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Orfeus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητοί Φίλοι,
αν τελικά μπορέσει να σκεφτεί κανείς ότι είμαστε φτιαγμένοι από συμπαντική ενέργεια, εκείνη τη ζωοποιό που δημιούργησε τα πάντα θα καταλάβει ότι μπορούμε να κάνουμε τα πάντα. Κάθε μας σκέψη και κάθε μας ενέργεια θα μπορούσε να πραγματοποιηθεί, τίποτα δεν θα ήταν για μας αδύνατο όπως και τίποτε δεν θα μπορούσε να μας σταματήσει για την πραγματοποίηση του πιο ακατόρθωτου στόχου μας. Όμως τι είναι αυτό που μας εμπόδιζε, μας εμποδίζει και που όλα δείχνουν ότι θα συνεχίσει να μας εμποδίζει για όλα τα προαναφερθέντα?? Είναι τελικά αλήθεια ότι κάτι υπάρχει που μας κρατάει δέσμιους. Εγώ προσωπικά αισθάνομαι ότι ΕΙΜΑΙ σε κάποια φυλακή δεμένος και κάτι με κρατάει και δεν μπορώ να αντικρίσω την πραγματικότητα, νίωθω σαν τους δεσμώτες στον μύθο του σπηλαίου. Τι τελικά συμβαίνει???????????????


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2002, 02:06:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πως θα μπορούσες να ξεχωρήσεις το όνειρο από την πραγματικότητα??

Όταν ξυπνήσεις και καταφέρεις να θυμάσαι το Όνειρο που είδες, τότε μπορείς να ξεχωρίσεις το Όνειρο από την πραγματικότητα.
Εκτός, αν μέσα στο Όνειρο μας ονειρευόμαστε ότι ξυπνάμε.
ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΚΑΤΕΧΕΙ ΤΟ MATRIX

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2003, 04:08:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρχίζω καί τά χάνω σιγά σιγά!!!πολύ μπέρδεμένη κατάσταση..λές να ξυπνάω?

Πάνα καλώ κρατερόν,νόμιον
κόσμοιο τό σύμπαν.......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2003, 00:05:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αρχίζω καί τά χάνω σιγά σιγά!!!πολύ μπέρδεμένη κατάσταση..λές να ξυπνάω?

Όταν ξυπνήσεις μη τρομάξεις αν όλα σου φαίνονται κάπως θολά, είναι επειδή δεν έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ τα μάτια σου
Καλή χρονιά


Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Edited by - notis_29 on 02/01/2003 00:06:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

faye
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2003, 18:37:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους faye  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος faye  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΠΟΤΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ,ΜΟΥ ΕΙΠΕ:"ΔΕΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ,
ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ Ο Χ"ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΘΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΩ".
ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΦΕΛΕΣΤΑΤΗ ΑΠΟΨΗ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ.
ΔΕΝ ΣΚΕΠΤΟΜΑΣΤΕ ΠΙΑ,ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ,ΓΙ'ΑΥΤΟ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝΕ ΓΙΑ ΜΑΣ.
ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΝΕΙ ΣΑΝ ΤΑ -ΣΥΜΠΑΘΕΣΤΑΤΑ ΚΑΤΑ Τ'ΑΛΛΑ- ΜΥΡΙΚΑΣΤΙΚΑ,ΠΟΥ ΑΝΑΜΑΣΟΥΜΕ ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ.
ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΙΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΛΜΗΣΤΕ ΝΑ ΚΡΙΝΕΤΕ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ.
ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΟΥΣ "ΔΑΙΜΟΝΙΣΜΕΝΟΥΣ" ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΑΙΝΤΑΝΟΥΣ-ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ
ΤΟΥΣ ΚΑΛΟΘΕΛΗΤΕΣ ΥΠΟΧΕΙΡΙΑ-ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥΣ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ.
ΟΝΕΙΡΕΥΤΕΙΤΕ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ.
ΙΣΩΣ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ,ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΞΙΖΕΙ.

"ΤΟΣΟ ΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΤΟΣΟ ΜΑΚΡΙΑ"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2003, 15:47:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


'manava seva, madhava seva'
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr.Doom
Μέλος 1ης Βαθμίδας


138 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2003, 20:42:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dr.Doom  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περιμένετε λίγο ακόμα και το Matrix 2 έρχεται!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.078125
Maintained by Digital Alchemy