ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΣΤΟΝ ΑΧΙΛΛΕΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΕΓΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Νίκος
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2004, 10:56:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νίκος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα παιδιά,με αφορμή διάφορες συζητήσεις που διάβασα μεταξύ σας,αποφάσισα να στείλω και εγώ την άποψη μου.
1.Θεωρώ τον Χριστιανισμό αιτία κακού για την Ελλάδα,και αυτό γίνεται κατανοητό με μία αναδρομή στην Ιστορία της Ελλάδας,παρατηρείστε που ήταν η Ελλάδα επί Δωδεκάθεου και που είναι τώρα,τότε ήταν κυρίαρχος του κόσμου,σήμερα είναι ένα πραγματικό μηδέν,δεν μετράμε πουθενά και σε αυτό φταίει και η πολιτεία που δεν φροντίζει τα παιδιά να μαθαίνουν επιτέλους την Ιστορία της χώρας μας,αλλά κάθονται και ασχολούνται με Τατιάνες και λοιπούς,δεν λέω καλοί αυτοί αλλά μάθε απο πού είσαι και τι έκαναν οι πρόγονοι σου για να βλέπεις σήμερα εσύ όλα αυτά τα εκτρώματα στη τηλεόραση.
Χαίρομαι που βρήκα ανθρώπους που έχουν την ίδια γνώμη μαζί μου,ευτυχώς δεν κοιμούνται όλοι οι Έλληνες ακόμα,θα ήθελα να προσθέσω στη γνώμη μου για τον Χριστιανισμό οτι αυτό που ο ίδιος διδάσκει δεν το τηρεί...Διδάσκει αγάπη,αλλά που είναι η αγάπη;Έχουν γίνει οι μεγαλύτερες σφαγές της ανθρωπότητας επι Χριστιανισμού,αναρωτιέμαι πολλές φορές αν άξιζε να κατέβει ο Χριστός να σώσει τον Άνθρωπο,η κατάσταση έχει χειροτερεύσει σε ρυθμό ανυπέρβλητο.Αισθάνομαι περίεργα που λέω την άποψη μου,δεν ξέρω 100% αν είναι σωστή για τους άλλους,αλλά για μένα αυτή είναι η άποψη μου.
2.Για την "Δημοκρατία της Μακεδονίας" είναι μόνο η αρχή του κακού,έχω την εντύπωση οτι θα διεκδικήσουν και εδάφη οι Σλάβοι βέβαια με τα καθάρματα απο πίσω(Η.Π.Α),ελπίζω να μάθατε πώς λένε οτί ο Μέγας Αλέξανδρος ήταν πρόγονος τους,και αναρωτιέμαι εγώ ο αφελής...Έχει βρεθει κάποιο αντικείμενο απο εκείνη την εποχή γραμμένο στη Σλαβική γλώσσα;Όχι είναι η απάντηση.Με τους Τούρκους θα βρεθούμε ένα κλίκ πρίν τον πόλεμο πολύ σύντομα,θα το δείτε...
Τέλος θα ήθελα να πώ πώς καλό θα ήταν να έχετε την δική σας άποψη και να μην σας επηρρεάζουν οι άλλοι στο θέμα της Θρησκείας,οι πιο πολλοί εθελοτυφλούν και λένε ότι τους συμφέρει με πρώτη πρώτη την Εκκλησία...
ΥΓ Ήμουν και εγώ ένας Χριστιανός μέχρι που πήρα την απόφαση να εξωτερικεύσω τα αισθήματα μου,κατέβασα την εικόνα πάνω απο το τοίχο,έβγαλα τον Σταυρό μου,και στην θέση τους μπήκε μία αφίσσα του Μέγα Αλέξανδρου,μακάρι να έβρισκα και του Αχιλλέα,γειά σας και συγνώμη για την κούραση.

NK

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2004, 22:04:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς όρισες Νίκο!!

Σου εύχομαι καλή αναζήτηση στο esoterica για αρχή.
Πρέπει να σου πω οτι με τα περισσότερα απ΄όσα γράφεις συμφωνώ κι εγώ αλλά η στάση σου πιστεύω πως δεν είναι σωστή. Μη γίνεσαι μηδενιστής, η Ελλάδα σήμερα δεν είναι υπερδύναμη αλλά δεν είναι και μηδενικό όπως ισχυρίζεσαι. Έχει μεγάλη δύναμη, ανάξιους όμως ηγέτες. Η αλήθεια βρίσκεται πάντα κάπου στη μέση. Μην ξεχνάς τις διδαχές περί χρυσής τομής και μεσότητας του Αριστοτέλη!

Ούτε ο χριστιανισμός είναι απαραίτητα και δογματικά κακός αν και δεν είναι η πατρώα θρησκεία μας. Ο τρόπος με τον οποίο τον αντιλαμβάνοντε και τον χρησιμοποίησαν στο παρελθόν κάποιοι άνθρωποι είναι κακός. Μη ξεχνάς τα κρυφά σχολεία της επανάστασης. Ο χριστιανισμός βεβαίως έκανε κακό στον ελληνισμό, μη ξεχνάς πως οι χριστιανοί χρησιμοποιούσαν τη λέξη Έλληνας ως κάτι το υποτιμητικό ,που δήλωνε πως κάποιος είναι ειδωλολάτρης. Αυτά επί Βυζαντίου όμως. Απο τότε πέρασαν αιώνες και ο χριστιανισμός έγινε αναπόσπαστο κομμάτι του Ελληνισμού (δυστυχώς ή ευτυχώς). Δυστυχώς για μένα.

Μήν ανησυχείς για την Ελλάδα δεν χάθηκε και δεν θα χαθεί ποτέ.
Μόνο που πρέπει να προσέχουμε εμείς οι Έλληνες να ψηφίζουμε πραγματικούς Έλληνες και να μην βιαζόμαστε να χαρακτηρίσουμε κάποιους φασίστες επειδή νοίαζοντε και αγαπούν τη Χώρα τους!

Όσο για την τοποθέτηση Του Μεγάλου Αλεξάνδρου στο τοίχο σου, Έυγε μακάρι να το έκαναν περισσότεροι. Είναι ο μέγιστος των Ελλήνων και φωτεινό παράδειγμα για όλους μας. Να βάλεις και τον Αχιλλέα που ήταν το πρότυπο του Αλεξάνδρου.

Αυτά τα ολίγα πρός το παρών.

EΛΛΑΣ = ΕΛ-ΛΑΣ = ΓΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

giwrgos_1
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2004, 22:23:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους giwrgos_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΝΙΚΟ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
ΕΝ ΜΕΡΗ ΣΥΜΜΕΡΙΖΟΜΕ ΤΙΣ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ ΣΟΥ ,ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΒΑΣΗ,ΕΠΙΣΗΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕΙΝΑ...
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΕΙΨΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΤΟΥ ΝΕΟΕΛΛΗΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ , ΤΑ ΗΘΗ ΚΑΙ ΕΘΙΜΑ ,ΙΣΤΟΡΙΑ....!!!
ΕΠΙΣΗΣ Η ΠΕΠΟΙΘΗΣΗ ΟΡΙΣΜΕΝΩΝ ΟΤΙ Η ΕΥΡΩΠΗ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΟΙ ΣΥΜΜΑΧΟΙ ΜΑΣ
ΘΑ ΜΑΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΟΥΝ ΣΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ....ΞΥΛΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ,
ΞΕΧΝΑΜΕ ΤΑ ΔΙΔΑΓΜΑΤΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΑΘΗ...!ΔΕΝ ΡΙΧΝΩ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΤΑΙΞΙΜΟ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΑΛΛΑ ΣΕ ΜΑΣ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ,ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΑΞΙΩΣΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΑΚΡΙΝΕΙ.
ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΜΙΑ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΦΟΥΡΤΟΥΝΑΣ ΕΙΔΑΛΩΣ ΑΛΙΜΟΝΟ ........!!!!


G.DΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2004, 16:09:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνω και με του τρεις σας.

Ομως φίλε Νίκο έπρεπε να ξερεις πως ο ισοσκελής σταυρός εχει σχέση και με τον Δία.

ΚΑι δεν φταίει μονο ο χριστιανισμός.

Φταιμε και εμεις οι ανθρώποι που ειμαστε αρνιά και κανουμε οτι μας πουν και τους ακολουθούμε.
Κάτι τέτοιο που εχεις κανει εσύ το έχω κανει και εγώ προπολλού.

Όποιος μελετήσει λιγο και δει τη πραγματικά συμβαίνει ειναι φυσικό επακόλουθω να το΄κάνει.

ΕΡΡΩΣΘΕ

ΧΑΙΡΕ ΕΝ ΕΙΡΗΝΗ

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΕΞΩ.
ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ.
ΑΝΟΙΞΤΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙΤΕ.
ΜΗΝ ΤΑ ΚΡΑΤΑΤΕ ΚΛΕΙΣΤΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy