ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet
 Χάρτης των Βίκινγκς θα αλλάξει την ιστορία;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2004, 13:07:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Χάρτης των Βίκινγκς θα αλλάξει την ιστορία;


Έφτασαν πρώτοι οι Βίκινγκς στην Αμερική, αιώνες πριν από τον Κολόμβο;

Ναι, λένε κάποιοι ιστορικοί, βασισμένοι σε έναν πολύ παλιό χάρτη των Βίκινγκς που φαίνεται να αποδεικνύει ότι οι Βίκινγκς πήγαν στην Αμερική 5 αιώνες πριν από τον Κολόμβο.

Αυτός ο χάρτης χρονολογείται στο 1434 μ.Χ. και ανακαλύφθηκε το 1957. Ο χάρτης φαίνεται να απεικονίζει το Vinland, το μέρος της Βόρειας Αμερικής που πιστεύεται ότι είναι σήμερα η Καναδική επαρχία του Newfoundland, και υποτίθεται ότι ανακαλύφθηκε γύρω στο 1000 μ.Χ. από τον Βίκινγκ Leif Eriksen.

Τρεις ερευνητές από την Δανέζικη Βασιλική Βιβλιοθήκη ελπίζουν ότι οι μοντέρνες τεχνικές που αναπτύχθηκαν στην Δανία θα μπορέσουν να ρίξουν φως σε αυτό το ντοκουμέντο του οποίου όμως αμφισβητείται η εγκυρότητα. Η αμφισβήτηση ξεκίνησε το 1970 όταν κάποιο ειδικοί χημικοί συμπέραναν ότι το μελάνι που χρησιμοποιήθηκε ήταν του 20ου αιώνα.

Μέσα στο επόμενο έτος, οι τρεις ερευνητές, θεωρούν ότι θα μπορούν να παρουσιάσουν τα αποτελέσματα της έρευνάς τους και το μυστήριο ίσως λυθεί.

Για να δούμε. Θα ξαναγραφτεί άραγε η ιστορία;

http://www.abc.net.au/science/news/stories/s1252307.htm

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"
αλλά και...
Tria capita exsculpa sunt,unum intra alterum et alterum supra alterum

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2004, 15:25:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είχα την εντύπωση πως η ανακάλυψη της Αμερικής από τους Βίκινγκς ήταν λίγο-πολύ δεδομένη. Ειδικά οι Αμερικανοί ιστορικοί (που τους ενδιαφέρει περισσότερο το θέμα) έχουν εγκαταλείψει εδώ και αρκετά χρόνια την ιδέα ότι ο Κολόμβος ήταν ο πρώτος Ευρωπαίος που πάτησε στην Αμερική.

Θεωρείται πάρα πολύ πιθανό -όπως λες κι εσύ- ότι η Vinland που αναφέρεται σε Ισλανδικά έπη είναι κάποια ακτή της Β. Αμερικής, μάλλον η Νέα Γη (Newfoundland). Βασικά ταιριάζει η γεωγραφική περιγραφή ("νότια-νοτιοδυτικά της Γροιλανδίας και της Ισλανδίας"). Στη Νέα Γη έχουν ανακαλυφθεί και τα υπολείματα ενός βραχύβιου οικισμού των Βίκινγκς, χρονολογούμενα γύρω στον 11ο αιώνα πράγμα που μάλλον λύνει οριστικά το θέμα.

Τώρα για το συγκεκριμένο χάρτη, αν ισχύει ότι το μελάνι του είναι του 20ου αιώνα, δύσκολα μπορώ να δω πώς δεν είναι απάτη.

Πάντως ο τίτλος σου μου φαίνεται λίγο υπερβολικός. Είναι βέβαια σημαντικό το ποιος πάτησε πρώτος στην Αμερική (εκτός από τους Ινδιάνους βέβαια, ποτέ δεν κατάλαβα γιατί δε "μετράνε"), αλλά νομίζω ότι η Ιστορία επηρεάστηκε πολύ περισσότερο από τον Κολόμβο παρά από τους Βίκινγκς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2004, 16:12:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι το ευρύ κοινό, δεν γνωρίζει την θεωρία για την ανακάλυψη της Αμερικής απο του Βίκινγκς. Άσε, που έτσι όπως πάνε τα πράγματα, σε λίγο θα γράφουν στα ελληνικά βιβλία, ότι οι Έλληνες ανακάλυψαν την Αμερική !

Όσο για τον βαρύγδουπο τίτλο... είναι μία από τις επαγγελματικές μου διαστροφές. Οι φράσεις - σλόγκαν εξάλλου ελκύουν περισσότερο την προσοχή. Σαν το μακιγιάζ των γυναικών που εξαπατά γλυκά

Εξάλλου σε αυτήν την Θεματική Ενότητα, απλώς προσπαθώ να μεταφέρω ενδιαφέρουσες ειδήσεις που βρίσκω και που νομίζω ότι θα ενδιαφέρουν την πλειονότητα των επισκεπτών του forum. Δεν σημαίνει όμως κι ότι τις προσυπογράφω.

Στην περίπτωση αυτή, θα συμφωνήσω με τις παρατηρήσεις σου. Ο Κολόμβος έκανε την διαφορά...

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"
αλλά και...
Tria capita exsculpa sunt,unum intra alterum et alterum supra alterum

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2004, 21:50:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ειχα την εντυπωση οτι, οι αραουκανοι (λαος στην Χιλη) ειναι απογονοι σπαρτιατων, τοτε που η σπαρτη ειχε λιμανι.

(να και κατι που αποδοθηκε σωστα στην Τροια....)


εαν βεβαιως ειχα την δυνατοτητα να φορτωσω εικονες, θα εβαζα εδω κατι λευκες αραουκανες με στολες ακρως ελληνικες (μαντυλα, φλουρια, ποδια κτλ) και φωτογραφιες απο τους χορους τους, που ειναι χερακι χερακι και γυρω γυρω ολοι....

α! να μην ξεχασω.

ο ιδιος ο παμπλο νερουδα, ο γνωστος χιλιανος ποιητης και αραουκανος, παραδεχεται την ελληνικη του καταγωγη στο ιδιο το καντο χενεραλ.


βιβλια αφθονα υπαρχουν στο εμποριο, εαν πεσω πανω σε αυτο που εχω θα σας πω και τον συγγραφεα.

------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eκήβολος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2004, 21:56:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eκήβολος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλίμονο αν η ιστορία άλλαζε με απάτες, όσο καλοστημένες κι αν είναι.
Πριν 30 (!!!) χρόνια απεδείχθη πως το μελάνι που χρησιμοποιήθηκε για τον εν λόγο χάρτη είναι του 20ου αιώνα.
Τα χαρτογραφικά στοιχεία του, είναι ιστορικά ανακόλουθα.

Μια πολύ καλή ανάλυση θα βρείτε ακολουθώντας τον σύνδεσμο:http://webexhibits.org/vinland

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2004, 23:39:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νομίζω ότι το ευρύ κοινό, δεν γνωρίζει την θεωρία για την ανακάλυψη της Αμερικής απο του Βίκινγκς. Άσε, που έτσι όπως πάνε τα πράγματα, σε λίγο θα γράφουν στα ελληνικά βιβλία, ότι οι Έλληνες ανακάλυψαν την Αμερική !
Φίλε thoth το ότι υπάρχουν αρκετές ενδείξεις γιά την παρουσία των Ελλήνων στήμ Αμερική πολύ πρίν από τους Βίκινγκς και φυσικά τον Κολόμβο είναι γνωστό , μολονότι γίνονται προσπάθειες αποσιώπησης , ακόμα και εξαφάνησης τέτοιων στοιχείων .
Μιά ματιά στην παρακάτω ιστοσελίδα ίσως σε πείσει .

http://www.ancientgr.com/Unknown_Hellenic_History/AMERIKH.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2004, 23:59:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Sesostris.

Κρατάω πάντα μικρό καλάθι όταν ακούω πολλά κεράσια. Και στην περίπτωση αυτή, μου φαίνεται περίεργο, το ότι οι Έλληνες έφτασαν στην Αμερική και δεν υπάρχει στην Ελλάδα καμία αναφορά για κάποιο τέτοιο ταξίδι. Θα ήταν επαναστατικό και καταγεγραμμένο εκατοντάδες φορές, εάν ήταν αλήθεια. Το μόνο που έχουμε όμως είναι, ίσως, μυθολογία που περισσότερο νομίζω είναι συμβολική παρά πραγματική.

Παρ΄ όλα αυτά όμως, να σου πω και την μαύρη αλήθεια, δεν με πολυενδιαφέρει εάν πήγαν ή όχι. Αυτό είναι ένα θέμα για τους ιστορικούς και αργά ή γρήγορα θα βρουν την αλήθεια. Δεν θα ήθελα να χάσω τον χρόνο μου να μιλάω ή και να συγκρούομαι για το "ποιος ανακάλυψε τον τροχό". Προτιμάω να ταξιδεύω πάνω του και ας μην βλέπω το "made in..." ή το "Copyrighted for... "

Αυτή είναι η προσωπική μου στάση και είμαι σίγουρος ότι πολλοί άλλοι έχουν διαφορετική στάση. Δεν πειράζει, όλοι χρειαζόμαστε.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"
αλλά και...
Tria capita exsculpa sunt,unum intra alterum et alterum supra alterum

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Halogen
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2004, 02:16:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Halogen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είχα την εντύπωση πως η ανακάλυψη της Αμερικής από τους Βίκινγκς ήταν λίγο-πολύ δεδομένη

Όχι, δεν θεωρείται δεδομένη...Υπάρχουν μερικές ενδείξεις αλλά ΚΑΘΟΛΟΥ αποδείξεις. Ενδείξεις όμως υπάρχουν και γιά τους Έλληνες. Ούτε αυτό όμως έχει αποδειχθεί.

Ψάχνουν όμως....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2004, 22:43:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου , ευτυχώς τα ευρήματα και οι ανασκαφές που μαρτυρούν την παρουσία των Ελλήνων στην Αμερική πολύ πριν από τον Κολόμβο έγιναν από ξένους αρχαιολόγους και όχι από τίποτα Έλληνες σωβινιστές .
quote:
Παρ΄ όλα αυτά όμως, να σου πω και την μαύρη αλήθεια, δεν με πολυενδιαφέρει εάν πήγαν ή όχι. Αυτό είναι ένα θέμα για τους ιστορικούς και αργά ή γρήγορα θα βρουν την αλήθεια. Δεν θα ήθελα να χάσω τον χρόνο μου να μιλάω ή και να συγκρούομαι για το "ποιος ανακάλυψε τον τροχό".
Φίλε thoth ΟΛΒΙΟΣ ΟΣΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΕΣΧΕΝ ΜΑΘΗΣΙΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2004, 23:07:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sesostris, από μια πλευρά δεν έχεις άδικο. Η ιστορία μας διδάσκει. Απλά συνηθίζουμε να την προσαρμόζουμε σε αυτά που μας συμφέρει και μας βολεύει. Και αυτό είναι απωθητικό για εμένα.

Ούτε και ο Πλάτωνας όμως είχε άδικο που τα έργα του είναι γεμάτα απο διδακτική μυθολογία και όχι από ιστορία. Προτιμώ να διδάσκομαι από αυτόν παρά από τους ιστορικούς, σωβινιστές και μη.

Δεν είναι καθόλου τυχαίο που οι παραδοσιακοί λαοί δεν έδιναν καμία σημασία στην ιστορία. Είμαι ακόμα λίγο αρχαίος, παναθεμά με.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"
αλλά και...
Tria capita exsculpa sunt,unum intra alterum et alterum supra alterum

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2004, 11:07:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχει τύχει να διαβάσω κάποτε για την εκδοχή αυτή και, με τον τρόπο που αντιλαμβανόμουν τότε τον κόσμο, μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση. Ένα ακόμη από τα αξιώματα, τα σφυρηλατημένα από την παιδική μου ηλικία γκρεμιζόταν κάτω από τα πόδια μου...Αργότερα, διαβάζοντας τον "Τίμαιο" έπεσα επάνω στην αναφορά για την "μεγάλη ήπειρο, την πέραν του ωκεανού που ονομάζεται Ατλαντικός"...Κι άλλα σοκ και συγκινήσεις...

Αλλά αυτή τη φορά θα σταθώ σε δυο κουβέντες που άκουσα προηγουμένως :

Junk95 :

quote:
εκτός από τους Ινδιάνους βέβαια, ποτέ δεν κατάλαβα γιατί δε "μετράνε"

Thoth :

quote:
Δεν θα ήθελα να χάσω τον χρόνο μου να μιλάω ή και να συγκρούομαι για το "ποιος ανακάλυψε τον τροχό". Προτιμάω να ταξιδεύω πάνω του και ας μην βλέπω το "made in..." ή το "Copyrighted for... "

Μήπως μια νέα αντίληψη είναι αυτό που πραγματικά χρειαζόμαστε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2004, 10:37:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πριν απο χρονια, ειχα παρακολουθησει ενα ντοκυμαντερ σχετικα με τους θαλασσοπορους αιγυπτιους. καποιοι επιστημονες λοιπον, φτιαξαν ενα καραβι, ακριβες αντιγραφο αρχαιου αιγυπτιακου και προσπαθησαν να δουν μεχρι που μπορουσαν να φτασουν.


με ολες τις δυσκολιες, κατορθωσαν να πλευσουν μεχρι την ινδια!

πιστευω οτι, οι πολιτισμοι που υπηρχαν στην νοτια αμερικη, ηταν αιγυπτιακης προελευσης. τα στοιχεια και οι ομοιοτητες των κατασκευων τους, αλλα και των εθιμων τους κλπ, αυτο μας δειχνουν.

οχι ελληνικης. οι ελληνες εαν και εφοσον εφτασαν εκει, δεν πιστευω οτι ανεπτυξαν καποιον πολιτισμο αναλογο αυτων που υπηρχαν στην μεσογειο. οποτε δεν τιθεται θεμα σοβινισμου και υποστηριξης οποιασδηποτε νεοελληνικης βλακειας.


θελω ομως να σκεφτουμε το εξης:

εαν αυτην την στιγμη γινοταν μια μεγαλη καταστροφη και ο κοσμος μας, οπως τον γνωριζουμε τωρα, σταματουσε να υπαρχει και μεναν πισω αυτοι που ζουν ας πουμε στα βουνα ή σε απομακρυσμενες πεδιαδες (μογγολια πχ) ποσο θα μπορουσαν να συνεχισουν τον δυτικο πολιτισμο?


αλλα ειπαμε, ολοι χρειαζονται σε αυτον τον κοσμο. ακομη και οι ... μογγολοι.

ουγκ!


------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pan2
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2005, 03:51:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pan2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αλλα ειπαμε, ολοι χρειαζονται σε αυτον τον κοσμο. ακομη και οι ... μογγολοι.

ουγκ!

Ελπίζω να μην έχεις τίποτα εναντίον των Μογγόλων.
Πλάκα κάνω, αλλά εκείνο που με έκανε να γράψω εδώ είναι αυτό που είπες για την Αίγυπτο και από πολλούς το έχω ακούσει.
Μήπως όμως η Αίγυπτος έλαβε αυτό το όνομα διότι βρισκόταν ύπτια του Αιγαίου;
Τέλος και μόνο το γεγονός ότι ο Πλάτωνας αναφέρει την μεγάλη Ήπειρο αλλά και τη σφαιρικότητα της Γης, δεν σε προβλημάτισε;
Πόσα ακόμη κείμενα της Ελληνικής γραμματείας δεν έφτασαν ποτέ σε μας και πόσα ακόμη υπάρχουν κρυμμένα;
Φιλικά


HellasΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Toreador
Νέο Μέλος

Antigua and Barbuda
33 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2005, 03:34:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Toreador  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ό,τι αφορά το link που αναφέρθηκε σε αυτό το topic και αναφέρεται στα αρχαιοελληνικά ευρήματα στο Περού, έχω να παρατηρήσω ότι στο ίδιο site τονίζεται πως πολλά επίσης τοπωνύμια της περιοχής της Λατ. Αμερικής και του Ειρηνικού είναι ελληνικής προέλευσης.
Πείτε μου, όμως, αγαπητοί φίλοι, το τοπωνύμιο "Puna Pao", το οποίο, για όσους γνωρίζουν, βρίσκεται στην, κατά τα άλλα μυστηριακή Νήσο του Πάσχα στον Ειρηνικό, πόση σχέση έχει με την (προσοχή: Αρχαία) Ελλάδα? Αν, τουλάχιστον έλεγε "Ποι βήσομαι", να το καταλάβαινα. Καλή λοιπόν η εσωτεριστική διαλεκτική, αλλά δεν θα πρέπει να αφήνουμε τον κάθε χτυπημένο να μας παρασύρει στην προσπάθειά μας να αναζητήσουμε την ιστορική αλήθεια.
Και κάτι άλλο, σχετικά με την ετυμολογία της λέξης "Αιγυπτος". Η ομηρική ρίζα αιγ- σημαίνει νερό. Αποτελεί δε, συνθετικό πολλών ονομάτων και τοπωνυμίων, τα οποία βρίσκονται κοντά στο υγρό στοιχείο (Αιγηίς, Αιγιαλεία, Αιγέας, κλπ.). Ενδιαφέρουσα η άποψη ότι "Αίγυπτος" σημαίνει "κάτω από το αιγαίο", αλλά θα μπορούσε να αποτελεί απλώς παράγωγο της ρίζας αιγ-.
Τέλος, για να ευθυμήσουμε, ένα ανεκδοτάκι:
- Πως λέγεται αυτός που κάθεται κάτω από την κατσίκα?
-Αιγύπτιος: Αίγα - ύπτιοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2005, 00:54:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι γνωστό ότι όταν τον 16ο αιώνα οι Ισπανοί αποβιβάστηκαν στην Νότια Αμερική , οι Ίνκας νόμιζαν (λόγω της εμφανισής τους) ότι ήταν ο θεός τους ο Βιρακότσα και οι ημίθεοί του.

(Αυτό το γεγονός το εκμεταλεύτηκαν οι Ισπανοί όπου χωρίς να βρούνε αντίσταση τους κατακρεούργησαν. Όλα τα στοιχεία συνηγορούν στο ότι οι επικεφαλείς Ισπανοί στρατιωτικοί το γνώριζαν ήδη πριν την αποβίβαση τους...)

Σε όλες τις αναπαραστάσεις του (ο Βιρακότσα) έχει άρια χαρακτιριστικά , χλωμό δέρμα (άσπρο) γενιάδα και τις περισότερες φορές φορά κάτι σαν χλαμίδα...

Είναι μάλιστα ο αντίστοιχος ΟΣΙΡΗΣ των Αιγυπτίων αφού και οι δύο

ήταν μεγάλοι εκπολιτιστές
έπεσαν θύματα συνομωσίας
δολοφονήθηκαν
σφραγίστηκαν σε κουτί ή πλεούμενο
ρίχτικαν σε ποτάμι
και οι δύο έφτασαν τελικά στην θάλασσα...

Σε όλους τους λαούς της Αμερικής υπήρχαν αντίστιχοι θεοί
Όπως ο Κετσακόαλτ , ο Βοτάν των Μάγιας κτλ...

Όλοι με άρια χαρακτιρηστικά.

Και κάτι ακόμη.

Οι πυραμίδες της Αιγύπτου έχουν λόγο ύψους προς περίμετρο βάσης ίσο με 2π. (π=3.14.......)

Οι πυραμίδες της Αμερικής έχουν αντίστιχο λόγο 4π. !!!

Σύμπτωση; Μάλλον όχι... Οι κατασκευαστές ή ήταν οι ίδιοι ή είχαν την ίδια τεχνογνωσία.

Τα συμπεράσματα δικά σας...



ουυυυ...

Edited by - Anounakis on 26/04/2005 01:00:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy