ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΝ Ο ΡΟΛΟΣ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΗΤΑΝ... ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
pegiannis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
61 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2004, 16:12:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pegiannis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με αφορμή κάποιο γεγονός, που με ανάγκασε να έχω, για άλλη μια φορά, συναλλαγή με τον ιερό ναό της γειτονιάς μου, πέρασαν απ’ το μυαλό μου κάποιες σκέψεις σε σχέση με την πίστη μας, την καθημερινή μας συναλλαγή με τους ιερείς και γενικά με τον ρόλο που παίζει η εκκλησία στην καθημερινότητα των απλών ανθρώπων και όχι μόνο…

Βασικά οι διάφορες αντιφάσεις που αντιμετωπίζει κανείς, επειδή είναι αναγκασμένος να έχει την συμβολή της εκκλησίας, όταν θέλει να κάνει μια κοινωνική εκδήλωση, είναι μερικές φορές, πάνω και πέρα από κάθε λογική.

Η εκμετάλλευση, υλική και πνευματική, στην οποία υπόκεινται οι πιστοί, κάποιες φορές, είναι σίγουρο πως αν προερχόταν από άλλο φορέα ή κάποιον ιδιώτη θα συνιστούσε ακόμη και αιτία για … μηνύσεις.

Τι είναι εκείνο που κάνει ανθρώπους και νόμους να είναι τόσο ανεκτικοί απέναντι στο συγκεκριμένο «φορέα»;
Τι είναι εκείνο που βάζει την εκκλησία και τους εκπροσώπους της στο απυρόβλητο;
Γιατί οι άνθρωποι, αν και καταλαβαίνουν πολύ καλά ότι κάποιες φορές εμπαίζονται, σκύβουν το κεφάλι και κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν;

Πώς άραγε η σύγχρονη εκκλησία έχει τόση δύναμη; Γιατί δεν χρειάζεται ούτε καν προσχήματα για να εφαρμόσει πάνω στο «ποίμνιο» ότι θέλει και με όποιον τρόπο θέλει; Από πού αντλεί αυτή τη δύναμη; Πώς συσσωρεύει τεράστια πλούτη ενώ υποτίθεται ότι πρεσβεύει την ταπεινοφροσύνη, τη μετριοπάθεια και εξ’ ορισμού είναι κατά του πόνου των ανθρώπων και ένα από τα έργα της είναι να συντρέχει τους αναξιοπαθούντες;

Γιατί ο πλούτος της εκκλησίας δεν είναι εγκόσμια ματαιότητα και των ιδιωτών είναι;

Και μάλιστα γιατί, αφού καλώς ή κακώς αυτός ο πλούτος υπάρχει, δεν διατίθεται για να μετριαστεί ο πόνος και η ανέχεια πιστών; Γιατί οι πιστοί πρέπει να είναι ελεήμονες και η εκκλησία πρέπει να είναι, μόνο, ο διαχειριστής αυτής της ελεημοσύνης; Γιατί δεν αφορά την εκκλησία και τους εκπροσώπους της αυτό που έχει επιβάλλει στους λαούς; Ότι δηλαδή αυτοί που υποφέρουν για διάφορους λόγους, δοκιμάζεται η πίστη τους από τον καλό θεό και θα κερδίσουν στην άλλη ζωή αυτό που δεν έχουν στην τωρινή;

Οι ιεράρχες που ζουν κατά κανόνα μεσ’ τη χλιδή, έχουν εξασφαλίσει και τα δύο, έτσι κι αλλιώς;

Γιατί είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις κληρικών που πραγματικά πιστεύουν σ’ αυτό που κάνουν;
Και γιατί αυτοί οι κληρικοί τις πιο πολλές φορές συμβαίνει να είναι κατώτεροι και στο περιθώριο του κλήρου;
Γιατί η τέλεση των ιερών μυστηρίων να…τιμάται;
Γιατί…γιατί…γιατί…;;;

Θα μπορούσε να είναι διαφορετικά τα πράγματα αν ο ρόλος της εκκλησίας ταυτίζετο με τις εξαγγελίες της;

ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΟΥΣ

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2004, 16:50:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Με αφορμή κάποιο γεγονός, που με ανάγκασε να έχω, για άλλη μια φορά, συναλλαγή με τον ιερό ναό της γειτονιάς μου, πέρασαν απ’ το μυαλό μου κάποιες σκέψεις σε σχέση με την πίστη μας, την καθημερινή μας συναλλαγή με τους ιερείς και γενικά με τον ρόλο που παίζει η εκκλησία στην καθημερινότητα των απλών ανθρώπων και όχι μόνο…

Την επόμενη φορά κάνε πολιτικό γάμο.

Αγγελος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pegiannis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
61 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2004, 17:12:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pegiannis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς είχα πάει για κηδεία φίλε μου.

Και η εμπειρία δεν ήταν καθόλου αστεία....σε πληροφορώ.

ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΟΥΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2004, 19:02:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν συλλυπητηρια.

Αν ο μακαρίτης είχε κάνει πολιτικό γάμο θα τον θάβανε αψαλτο.
Οποτε δεν θα χρειαζότανε να τους τα σκάσεις.

Συμφωνώ οτι σε παλιότερες εποχές η εκλησία έιχε το μονοπώλιο
σε ορισμένες κοινωνικές εκφράσεις. Τωρα όμως είναι νομικά κατωχυρωμένο
το δικαίωμα σου να γεννηθείς να ζήσεις και να πεθάνεις χωρίς τις ευλογίες
(εφοσον δεν τις θέλεις).

Νομίζω οτι είναι υποκριτικό απο τη μια πλευρά για κοινωνικούς λόγους
να παντρευόμαστε σε εκκλησια, να βαφτιζόμαστε σε εκκλησία, και απο την αλλη πλευρά να γκρινιάζουμε για το λογαριασμό.

Αμα δε σου αρέσει το μαγαζί, μην πάς. Απλά και ωραία.

Αν τώρα είσαι θρησκευόμενος και οραματίζεσαι μια ΑΛΛΗ εκκλησία
τοτε... Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά. Προσευχήσου και έλπιζε.
Η ισως ψάξε να βρείς τους λειτουργούς που τιμούν το ρόλο τους.
Ειμαι σίγουρος οτι κάποιοι υπάρχουν.

Και πάλι ειλικρινή συλλυπητήρια για την απώλεια σου.

Αγγελος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pegiannis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
61 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2004, 19:29:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pegiannis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σ΄ ευχαριστώ για τα συλλυπητήρια φιλε Άγγελε.

quote:
Νομίζω οτι είναι υποκριτικό απο τη μια πλευρά για κοινωνικούς λόγους
να παντρευόμαστε σε εκκλησια, να βαφτιζόμαστε σε εκκλησία, και απο την αλλη πλευρά να γκρινιάζουμε για το λογαριασμό.


Μου φαίνεται πολύ αντιφαντικό αυτό που λες.Η λέξη λογαριασμός έχει μια δυναμική...

Πιθανόν να έχω συνδιάσει το λογαριασμό με άλλου είδους παροχές και από άλλους .. φορείς.Ισως κάνω και λάθος.

Όσο για την κάλυψη που παρέχει ο νόμος,έχεις δίκαιο,έτσι είναι σήμερα.
Όμως εμένα με κάνει και απορώ με ποιά δύναμη, αυτήν την νομική κατοχύρωση,ο κόσμος δεν τη λαμβάνει υπ΄ όψιν του.

Είναι τόσο δυνατές οι απειλές της Εκκλησίας;;;

ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΟΥΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2004, 22:48:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είναι τόσο δυνατές οι απειλές της Εκκλησίας;;;



Πού το περίεργο; Σκέψου λίγο από την οπτική γωνία της απλής θρησκόληπτης γριούλας:

Μιλάμε για τους επί γης αντιπροσώπους του Παντοδύναμου. Αν πίστευα σε όλα αυτά, δε θα πολυήθελα να τους πάω κόντρα ακόμα και αν με έκλεβαν στεγνά. Να ρισκάρω την αθάνατη ψυχή μου για 100 ευρώ; No way.

(φυσικά ο Χριστός μάλλον δεν είχε κάτι τέτοιο στο νου όταν ίδρυε την Εκκλησία, αλλά το πρόβλημα είναι ότι για τη θρησκόληπτη γριούλα δεν υπάρχουν λόγια του Χριστού, υπάρχουν λόγια του δεσπότη της)

Αλλά και σε λιγότερο μεταφυσικό επίπεδο, όποιος έχει με το μέρος του πάνω από 10 ανεγκέφαλους φανατικούς συνήθως δεν περιορίζεται στις απειλές. Και η Εκκλησία έχει μερικές εκατοντάδες χιλιάδες. Και παλιότερα είχε ακόμα περισσότερους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pegiannis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
61 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2004, 23:53:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pegiannis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακριβώς φιλε μου και επειδή σωμφωνώ, έβαλα σε δημόσια επεξεργασία τα παραπάνω ΓΙΑΤΙ, μήπως και ο καθένας προσπαθήσει να προσεγγίσει αυτό που για μένα δεν είναι φαινόμενο, αλλά κοινωνικό πρόβλημα.
Χωρίς ίχνος φανατισμού,απλά θα ήθελα να δω απόψεις εκατέρωθεν.
Πώς ο κάθε ένας από εμάς για οποιονδήποτε λόγοκαιγιατί ανέχεται και στην ουσία αποθρασσύνει τους αυτόκλητους μεσίτες της σωτηρίας των ψυχών;

Και δε μιλάω για τις "γριούλες" που αναφέρεις φίλε μου,δυστυχώς υπάρχουν και πολύ νεαρότερες "γριούλες".

ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΟΥΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2004, 11:49:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Εκκλησία, όσο κι αν θέλει να το αρνείται, δεν παύει να είναι ένας ακόμη μηχανισμός εξουσίας με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Έχει δύναμη, έχει οπαδούς, έχει χρήμα--πολύ χρήμα--, διαθέτει οργάνωση και ιεραρχική δομή με τυφλή υπακοή στους κόλπους της, γενικώς διαθέτει όλα εκείνα τα στοιχεία που συναντούμε σε κάθε άλλο σύστημα εξουσιαστή-εξουσιαζόμενου (κόμμα-οπαδός, κράτος-πολίτης, ομάδα-οπαδός κλπ). Συνεπώς, δε νομίζω ότι θα πρέπει να μας κάνει τρομερή εντύπωση ούτε η συμπεριφορά των αντιπροσώπων της ούτε εκείνη των οπαδών της. Με τη διαφορά ίσως ότι ειδικά η Εκκλησία κάνει ένα παραπάνω βήμα "ανηθικότητας", θα μπορούσα να πω, χρησιμοποιώντας ως δόλωμα όχι ιδέες ή συστήματα αξιών αλλά το αγνό θρησκευτικό αίσθημα των ανθρώπων. Ποντάρει εκεί όπου όλοι οι υπόλοιποι δεν μπορούν να φτάσουν και εκμεταλλευόμενη την "θεία" της καταγωγή μπορεί να παραμένει πολύ πιο συχνά στο απυρόβλητο.

Γι' αυτό λοιπόν, φίλε μου pegiannis, το "γιατί" που θέτεις ίσως μπορεί να γενικευτεί και να συμπεριλάβει κάθε είδους εξουσία σ' αυτόν τον πλανήτη. Γιατί ο άνθρωπος ανέχεται τους πάσης φύσεως εξουσιαστές, ρασοφόρους ή μη, πάνω απ' το κεφάλι του; Μήπως γιατί η άγνοιά του τον κάνει να τρέμει την ελευθερία;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2004, 18:12:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γι' αυτό λοιπόν, φίλε μου pegiannis, το "γιατί" που θέτεις ίσως μπορεί να γενικευτεί και να συμπεριλάβει κάθε είδους εξουσία σ' αυτόν τον πλανήτη. Γιατί ο άνθρωπος ανέχεται τους πάσης φύσεως εξουσιαστές, ρασοφόρους ή μη, πάνω απ' το κεφάλι του; Μήπως γιατί η άγνοιά του τον κάνει να τρέμει την ελευθερία;


Και αυτό, και αυτό, αλλά βασικά... (πώς να το πω τώρα;)...

...ας πούμε ότι αν εγώ αποφασίσω ότι είμαι εξουσιαστής και πάω και σταθώ απέναντι από μια διμοιρία ΜΑΤ και τους πω "πηγαίνετε να δείτε αν έρχομαι ρε σκουλήκια" στην καλύτερη περίπτωση θα τη γλιτώσω με μια ελαφριά αναπηρία. Αντιθέτως οι πραγματικοί εξουσιαστές έχουν και πραγματική εξουσία (δηλαδή δύναμη να καταπολεμούν όποιον έχει περίεργες ιδέες για ελευθερία). Και πολύ συχνά δεν υπάρχουν εξουσιαστές και εξουσιαζόμενοι συνειδητά, αλλά εκ των πραγμάτων.

(άλλο ένα μισοτελειωμένο post)

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pegiannis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
61 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 01:53:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pegiannis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ με όλους και με όλες τις προσεγγίσεις μέχρι τώρα.

Απλά με ξενίζει το γεγονός οτι κάτι τόσο αόριστο, απροσδιόριστο (ουσιαστικά) και επισφαλές, όπως η ουράνια βασιλεία, όπως την εννοεί η εκκλησία βέβαια, ή η σωτηρία της ψυχής με το ψηστήρι πως αν υποφέρεις εδώ απ΄ τους επιτήδειους θα απολαμβάνεις εκεί...κρατιέται ζωντανό με παιδαριώδεις τρόπους,όπως διάφορα "θαύματα" και κούφια κηρύγματα και περνάνε ακόμη και σε αξιόλογους, κατά τα άλλα, ανθρώπους.

Αναρωτιέμαι σε μιά ανοιχτή σύγκρουση (λέω τώρα...)κράτους εκκλησίας ή επιστήμης εκκλησίας τι θα γινόταν αραγε;

ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΟΥΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 12:35:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
οι πραγματικοί εξουσιαστές έχουν και πραγματική εξουσία (δηλαδή δύναμη να καταπολεμούν όποιον έχει περίεργες ιδέες για ελευθερία).

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω, Junk95...Και, σκέψου πόση πραγματική δύναμη έχει η Εκκλησία στο να καταπολεμά "περίεργες ιδέες" όταν φροντίζει να διατηρεί πάνω από τα κεφάλια του ποιμνίου της τη δαμόκλειο σπάθη μιας φριχτής, μεταφυσικής κι αιώνιας τιμωρίας. Και κάτι άλλο : Σκέφτομαι πως το ιδιαίτερο "ταλέντο" της πραγματικής εξουσίας, κάτι που αντικατοπτρίζεται πιστεύω στους κόλπους της Εκκλησίας, είναι ακριβώς να καμουφλάρεται πίσω από αγαπητά, καλοκάγαθα προσωπεία. Ο "καλός" εξουσιαστής εμπνέει αίσθημα σεβασμού, εμπιστοσύνης κι ασφάλειας. Το "αφεντικό" σου μαθαίνεις σιγά σιγά να το αγαπάς...Εκπαιδεύεσαι σ' αυτό από την παιδική σου ηλικία ώσπου να σου γίνει βίωμα. Με τον τρόπο αυτό, "περίεργες ιδέες" ούτε καν θα ενοχλήσουν ποτέ το μυαλό σου...Μαθαίνεις κάποτε να τις καταπολεμάς μόνος σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2004, 00:00:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε pegiannis , δυστυχώς για μας και για τον τόπο μας , η Εκκλησία στην χώρα μας δεν είναι τίποτε άλλο από μία κερδοσκοπική εταιρεία , η οποία έχει εξελιχθεί σε κράτος εν κράτει και η οποία κατά τον αείμνηστο συγγραφέα Νίκο Τσιφόρο ( εκμεταλλεύεται μετοχές ανυπάρκτων μεταλλείων ) .
Με αιχμή του δόρατός της τις παραεκκλησιαστικές οργανώσεις όπου μαζί με τους θρησκόληπτους υπάρχουν και ένα σωρό τυχοδιώκτες οι οποίοι δρουν κάτω από τον μανδύα της ευσέβειας προς ίδιον όφελός , έχει εισχωρήσει με ανθρώπους της σε όλους τους τομείς του κρατικού μηχανισμού και από εκεί ελέγχει τα πάντα , ακόμα και τους πολιτικούς όλων των αποχρώσεων τους οποίους εκβιάζει με την απειλή της μη επανεκλογής , αν τολμήσουν να της εναντιωθούν .
Για θυμήσου φίλε μου τι έπαθε ο Τζαννετάκος επειδή εναντιώθηκε στον Χριστόδουλο για το θέμα των ταυτοτήτων και τον αποκάλεσε με το κοσμικό του όνομα Παρασκευαΐδη ; Ή εκείνο το περίφημο << Αλλάξανε τα πράγματα , Δόξα σοι ο Θεός >> , που ξέφυγε του Χριστόδουλου μπροστά στις κάμερες όταν συναντήθηκε με τον πρωθυπουργό;
Έκτός αυτού είδες εσύ πουθενά να επεμβαίνη η δικαιοσύνη στο παιδομάζωμα που επιδίδονται τα μοναστήρια που με ανθρώπους τους εκμεταλλευόμενα τις όποιες απογοητεύσεις νέων τους πείθουν να κλειστούν σε μοναστήρια και με την κατάλληλη πλύση εγκεφάλου τους κάνουν να μισήσουν και τους ίδιους τους τους γονείς ; Χώρια που με την αβάντα δεν ξέρω ποιών νόμων καρπώνονται και τα περιουσιακά τους στοιχεία και το κωμικοτραγικό σε όλα αυτά είναι ότι σύμφωνα με το σύνταγμά μας απαγορεύεται ο προσηλυτισμός .
Είδες πουθενά να γίνεται τίποτα , με τις καταγγελίες για εκχερσώσεις δασικών εκτάσεων προκειμένου να γίνουν επεκτάσεις των μοναστηριών ;
Τις προάλλες παραβρέθηκα σε μία βάπτιση που έγινε στη Μονή Κλειστών στην Χασιά . Εκεί λοιπόν υπήρχε μία μακέτα των επεκτάσεων που θέλουν να κάνουν , οι οποίες καταλαμβάνουν ένα μεγάλο τμήμα δασικής έκτασης , και έχουν το θράσος να ζητάνε χρήματα από τον κόσμο για την επέκταση του μαγαζιού τους . Το ίδιο θα κάνη και ο Χριστόδουλος για να χτίση όταν θα έλθη η ώρα την νέα Μητρόπολη εκεί που είναι το γήπεδο του Παναθηναϊκού , σιγά μην βάλουν δικά τους χρήματα , τα κορόϊδα ναν καλά .
Το ιερατείο της πατρίδας μας φίλε μου , εκτός από τις ελάχιστες εξαιρέσεις που για την θέση που πήραν διώχθηκαν από την επίσημη εκκλησία της εποχής τους , ποτέ δεν στάθηκε αλληλέγγυο στον λαό μας κατά τις δύσκολες ώρες της ιστορίας του .
Τι να πρωτοθυμηθώ , την Κερκόπορτα της Κωνσταντινούπολης ; την προδοσία των μοναχών της μονής Βλατάδων στην πολιορκία της Θεσσαλονίκης ; τον αφορισμό της επανάστασης του 21 ; την δικτατορία της 4ης Αυγούστου ; την εθνική μας αντίσταση ; ή το ότι όταν ο λαός μας στέναζε κάτω από την δικτατορία των συνταγματαρχών ο κος Χριστόδουλος το είχε ρίξει στο διάβασμα και δεν είχε πάρει χαμπάρι για το τι συνέβαινε .
Τι να θίξω πρώτο , την απληστία του ιερατείου , τις σεξουαλικές διαστροφές της πλειοψηφίας του , πλην ελαχίστων εξαιρέσεων πάντα ; η την ψευτοευσέβειά του που το 1981 αν θυμάμαι καλά ο τότε δεσπότης της Κεφαλονίας έκοψε κομάτι από τον Αγ. Γεράσιμο και το έστειλε στην Κόρινθο για να τα κονομήσουν κι'εκεί . Όσο για τα μυστήρια που αναφέρεις , τόλμησε να πας αντίθετα και θα δης τις συνέπειες της αποκοτιάς σου .
Γνωστή μου κοπέλα που γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Αυστραλία δεν είχε βαπτισθή και ενώ εκεί δεν είχε αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα , εδώ αναγκάστηκε να βαπτισθή στα 22 της για να γλυτώση από τα γρανάζια της γραφειοκρατίας . Φιλική μου οικογένεια η οποία πιστεύει μόνο στον Θεό , όπως και ο γράφων , και δεν ακολουθεί κανένα θρήσκευμα , έκανε θρησκευτικό γάμο και βάπτισε τα παιδιά της για να αποφύγει τυχόν δυσάρεστες καταστάσεις , μια και μένουν σε μία μικρή επαρχιακή πόλη . Λες να είναι οι μόνοι ;
Θα μπορούσα να γράφω με τις ώρες , σταματώ εδώ προς το παρόν σεβόμενος τον χώρο και την δυσκολία που υπάρχει στην ανάγνωση των εκτενών απαντήσεων .



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2004, 10:05:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι Συζητήσεις πάνω στο συγκεκριμένο θέμα δέν έχουν ούτε Αρχή ούτε Τέλος!
Τί σημαίνει "Εκκλησιαστικός Ναός" δηλαδή;; ΟΙΚΟΣ ΘΕΟΥ;;
Μόνο μέσα σε έναν Εκκλησιαστικό Ναό υπάρχει ο Θεός;;
Τότε γιατί λέει το Εκκλησιαστικό Τροπάριο για τον Θεό "Πανταχού Παρών και τα Πάντα Πληρών"?
Δηλαδή εισερχόμενοι σε μιά Εκκλησία 2-3 φορές την εβδομάδα με μιά σοβαροφανέστατη εμφάνιση και καταθέτοντας κάθε φορά ένα γενναιόδωρο χρηματικό ποσό στα Ταμεία σημαίνει δηλαδή οτι ψευτο-ικανοποιήσαμε ή ξεγελάσαμε τον όποιον Θεό, είτε οτι έχουμε εξασφαλίσει την Σωτηρία της ψυχής μας, είτε οτι ο Θεός θα πάψει πλέον να μας ελέγχει γιατί θα μας έχει εμπιστοσύνη?
Ο Θεός δηλαδή δέν υπάρχει σε ένα Κατάστημα, σε μιά Καφετέρια, σε έναν Οίκο Ανοχής, σε μιά εξωτική Παραλία, σε ένα γραφείο, σε ένα Αμφιθέατρο, ή οπουδήποτε αλλού και υπάρχει μόνο σε μιά Εκκλησία?
Δυστυχώς με την νοοτροπία αυτή γελοιοποιούμε εκτός απο τον Θεό και τον ίδιο τον Εαυτό μας, γιατί ο Θεός βρίσκεται μέσα σε κάθε Άνθρωπο ο οποίος μας κατευθύνει και μας ελέγχει μέσω της Συνείδησης μας, γεγονός το οποίο δέν απορρίπτει ούτε ο ίδιος ο Χριστιανισμός γι'αυτό κι'Εγώ συμφωνώ σε πολλά απο τα βασικά του Δόγματα ... τα οποία δέν εφαρμόζονται!
Όσον αφορά για τον Εκκλησιαστικό Ναό δέν νομίζω οτι ένας Ιερωμένος ή ένας Δεσπότης είναι δυνατόν να κάνει την διαφορά, γιατί και αυτοί είναι Άνθρωποι σάν και Εμάς χωρίς καμία Απολύτως διαφορά με μόνο ενδιαφέρον την τσέπη τους και Τίποτε άλλο!
Οι πραγματικά Σοφοί Άνθρωποι έχουν πάψει να γεννιούνται εδώ και Χιλιάδες χρόνια και άν υπάρχουν κάποιοι πολλοί λίγοι Σήμερα η τελευταία μορφή που είναι δυνατόν να τους συναντήσουμε είναι αυτή των Δημοσιο-Υπαλληλάκων Ιερέων!
Εγώ πιστεύω οτι υπάρχουν τρόποι για να περιοριστεί η διαφθορά στον Κλάδο των Ιερέων η οποία αυξάνεται με Γεωμετρική πρόοδο όσο τους ΘΕΟΠΟΙΟΥΜΕ φιλώντας τους το χέρι όταν τους βλέπουμε χωρίς να ελέγξουμε καθόλου το "Ποιόν" τους:
To ευκολότερο ΞΥΡΙΣΜΑ άν διαπιστωθεί οτι δέν πραγματοποιούν το χρέος τους, και ο Έλεγχος ή το "ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ" όλων των Εράνων, καθώς και ο Έλεγχος του προορισμού των χρημάτων με τα οποία γεμίζουν οι Πιστοί τα Ταμεία της Εκκλησίας!
Πηγαίνουν πράγματι σε φτωχούς, τυφλούς, Ανάπηρους, Ορφανά εκεί που είναι ο πραγματικός τους σκοπός?
Ή μήπως πάνε να γεμίσουν κάποιες άλλες τσέπες?

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2004, 17:30:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλοσοφικά με (ξανα)κάλυψαν οι προλαλήσαντες. Καθαρά υλιστικά όμως, η Ανατολική Ορθόδοξη Εκκλησία του Χριστού έχει γερά πατήματα.

Χθες διάβαζα το Σύνταγμα. Δε θα σταθώ στο ότι από το άρθρο 3 αισθανόμαστε την ανάγκη να αναφέρουμε την επικρατέστερη θρησκεία. Στο κάτω-κάτω αυτό είναι μία πραγματικότητα και ό,τι και να είναι η Ορθοδοξία, είναι ρε παιδί μου σημαντικό μέρος της ιστορίας μας. Είναι καλό για ένα Σύνταγμα να έχει και λίγη ρομαντική σάλτσα. Ελευθερία, απόδημος ελληνισμός, δικαιώματα, τι γίνεται σε περίπτωση πολέμου κλπ. Το Σύνταγμα υποτίθεται ότι περιέχει γενικές αρχές της πολιτείας. Τα θεμέλια ένα πράμα.

Όμως... (άρθρο 18 παρ. 8): "Δεν επιτρέπεται να απαλλοτριωθεί η αγροτική ιδιοκτησία των Σταυροπηγιακών Ιερών Μονών της Αγίας Αναστασίας της Φαρμακολύτριας στη Χαλκιδική, των Βλατάδων στη Θεσσαλονίκη και του Ευαγγελιστή Ιωάννη του Θεολόγου στην Πάτμο, με εξαίρεση τα μετόχια. Επίσης δεν επιτρέπεται να απαλλοτριωθεί η περιουσία που βρίσκεται στην Ελλάδα των Πατριαρχείων Αλεξάνδρειας, Αντιόχειας και Ιεροσολύμων, καθώς και της Ιερής Μονής του Σινά."

Ερώτηση κρίσεως:
Τι δουλειά έχουν τα κτηματικά της Αγίας Αναστασίας της Φαρμακολύτριας στο κεφάλαιο "Ατομικά και Κοινωνικά Δικαιώματα" του Συντάγματος της Ελληνικής Δημοκρατίας;

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2004, 00:04:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Θεός δηλαδή δέν υπάρχει σε ένα Κατάστημα, σε μιά Καφετέρια, σε έναν Οίκο Ανοχής, σε μιά εξωτική Παραλία, σε ένα γραφείο, σε ένα Αμφιθέατρο, ή οπουδήποτε αλλού και υπάρχει μόνο σε μιά Εκκλησία?
Φίλε Krisnna και εδώ όπως διαπιστώνεις έβαλε το παπαδαριό το χεράκι του , γιατί αν προσευχηθείς οπουδήποτε αλλού εκτός εκκλησίας που θα σε βρούνε για να σου πάρουν τον οβολό σου; μιάς και δεν θα έχει ούτε παγκάρι ούτε δίσκο ;
Γι'αυτό λοιπόν κι αυτοί άλλαξαν έντεχνα το << Ούκ εν χειροποιήτοις ναοίς ο οίκος του πατρός μου >> και το έκαναν << Εν ταις εκκλησίες αινείτε τον Κύριο >> . Αμ'πως , που θα έλεγε και ο μακαρίτης ο Χατζηχρήστος .
quote:
To ευκολότερο ΞΥΡΙΣΜΑ άν διαπιστωθεί οτι δέν πραγματοποιούν το χρέος τους, και ο Έλεγχος ή το "ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ" όλων των Εράνων, καθώς και ο Έλεγχος του προορισμού των χρημάτων με τα οποία γεμίζουν οι Πιστοί τα Ταμεία της Εκκλησίας!
Πηγαίνουν πράγματι σε φτωχούς, τυφλούς, Ανάπηρους, Ορφανά εκεί που είναι ο πραγματικός τους σκοπός?Ή μήπως πάνε να γεμίσουν κάποιες άλλες τσέπες?
Μάγος είσαι ; Μήπως έμαθε κανένας τι ποσό μάζεψαν από το παγκάρι που έστησαν στον Αγ. Παντελεήμονα στο προσκύνημα της εικόνας του Άξιον Εστίν ; Ή μήπως γίνεται κανένας οικονομικός έλεγχος στα έσοδά τους ;
Χώρια που οι παπάδες στην Ελλάδα πληρώνονται από το δημόσιο , δηλαδή από την φορολόγηση χριτιανών και μη , και ξαναπληρώνονται για να ιερουργήσουν !!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pegiannis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
61 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2004, 16:43:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pegiannis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας ευχαριστώ όλους που αντιμετωπίζετε το θέμα με την απαιτούμενη σοβαρότητα και χαίρομαι που υπάρχει ελπίδα (θέλω να το πιστεύω αυτό) κάποτε ο Θεός να πάψει να άγεται και να φέρεται απο τους επιτήδειους, οι οποίοι στο όνομά του, έχουν καταφέρει να κάνουν τον άνθρωπο, από φωτεινό, ελεύθερο όν ικέτη, ελεγχόμενο και ανελεύθερο "ποίμνιο", που είναι ελεύθερος μόνο να σκύβει το κεφάλι και να λέει "κύριε ελέησον".
quote:
Έκτός αυτού είδες εσύ πουθενά να επεμβαίνη η δικαιοσύνη στο παιδομάζωμα που επιδίδονται τα μοναστήρια που με ανθρώπους τους εκμεταλλευόμενα τις όποιες απογοητεύσεις νέων τους πείθουν να κλειστούν σε μοναστήρια και με την κατάλληλη πλύση εγκεφάλου τους κάνουν να μισήσουν και τους ίδιους τους τους γονείς ; Χώρια που με την αβάντα δεν ξέρω ποιών νόμων καρπώνονται και τα περιουσιακά τους στοιχεία και το κωμικοτραγικό σε όλα αυτά είναι ότι σύμφωνα με το σύνταγμά μας απαγορεύεται ο προσηλυτισμός .

Τέτοιο παράδειγμα, δυστυχώς, έχω στο στενό φιλικό μου περιβάλλον και είμαι γνώστης εξωφρενικών συμβάντων.
Μιλάω για ανήκουστα πράγματα που έχουν να κάνουν στην άποψη του παιδιού για τους γονείς του...εντελώς ξαφνικά.
Πιστεύω πως μόνο με την "βοήθεια" χημείας μπορεί να επιτευχθεί τέτοιας έκτασης στροφή σε ένα ανθρώπινο μυαλό, πέρα απ΄ την πλύση του εγκεφάλου.

Βεβαίως οι γονείς του εν λόγω παιδιού δεν κατάφεραν τίποτε, με κανέναν τρόπο, αν κι έχουν απευθυνθεί παντού.
Ελπίζουν μόνο οτι ο Θεός θα βάλει το χέρι του και θα απαγκιστρώσει το μονάκριβο παιδί τους απο τα νύχια που του ρουφάνε τη ψυχή...

ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΟΥΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2004, 17:05:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σημασία φίλε Pergiannis έχει Τελικά εμείς οι Άνθρωποι να αποκτήσουμε κάποτε την κατάλληλη κρίση ώστε να μπορέσουμε να αναγνωρίσουμε "Τί είναι το Πραγματικά Θεικό?" , χωρίς να ψάχνουμε να το αναζητήσουμε εκεί που είναι Αδύνατο να βρεθεί!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2004, 23:39:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βεβαίως οι γονείς του εν λόγω παιδιού δεν κατάφεραν τίποτε, με κανέναν τρόπο, αν κι έχουν απευθυνθεί παντού.
Ελπίζουν μόνο οτι ο Θεός θα βάλει το χέρι του και θα απαγκιστρώσει το μονάκριβο παιδί τους απο τα νύχια που του ρουφάνε τη ψυχή..
Φίλε pegiannis κι ούτε πρόκειται να καταφέρουν τίποτα με τον νόμο . Μόνο άν κάποιοι γονείς πάνω στην απελπισία και την αγανάκτησή τους αρχίσουν να παίρνουν τον νόμο στά χέρια τους , θα μπορέση να μπή κάποιο φρένο στό φαινόμενο αυτό .
Υπάρχει ολόκληρο δύκτιο που με ορμητήριο τα κατηχητικά εντοπίζει παιδιά με μειωμένη αντίσταση , έντονη θρησκευτικότητα ή απογοητεύσεις (συνήθως αισθηματικές) και με την κατάλληλη πλύση εγκεφάλου τα οδηγούν σε όποιο μοναστήρι προσφέρει τα περισσότερα χρήματα . Ναι φίλε μου μην απορείς , τα παιδιά ΠΟΥΛΙΟΥΝΤΑΙ !!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pegiannis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
61 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2004, 02:03:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pegiannis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε sesostris το διαπίστωσα με οδύνη αυτό που λες.
Και δεν αγανακτώ απο την υποκρισία της εκκλησίας που την θεωρώ σκοτάδι, αλλά απ΄ αυτήν κάποιων ανθρώπων που καταπίνουν τον ελέφαντα και διυλίζουν το κουνούπι.
Αυτό που ακούγαμε συνέχεια απο τις αρχιεπισκοπές ήταν πώς είναι λυπηρό ΑΝ συμβαίνει κάτι τέτοιο και,απ΄ την άλλη, πως είναι ενήλικας και έχει το δικαίωμα της αυτοδιάθεσης.
Ετσι βάφτισαν τα λόγια ενός παιδιού που όταν ρωτήθηκε τί θα κάνει η άρρωστη μάνα του τώρα που έμεινε εντελώς μόνη (είναι μοναχογιός) απάντησε ότι θα προσευχηθεί γι αυτήν στο θεό, αλλά μάνα του είναι τώρα η παναγία.

Ασε που τα μοναστήρια δεν ανήκουν πουθενά...Το συγκεκριμένο δεν βρήκαμε ποτέ που ανήκει.

Δεν φτάνουν τόσοι αιώνες που η εκκλησία κατατρώει τις ψυχές των πιστών της;;;
Τέλος πάντων...ρητορικό ερώτημα, αλλά ΓΙΑΤΙ τα ανεχόμαστε όλ΄ αυτά;;

ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΟΥΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2004, 03:01:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μακάρι να ήταν τόσο απλά τα πράγματα αγαπητέ pegiannis.

Ας υποθέσουμε ότι μια ωραία πρωία -ως δια μαγείας- η ελληνική ορθόδοξη εκκλησία χάνει την ισχύ και εξουσία της,παύει ουσιαστικά να υφίσταται.

Νομίζεις ότι θα γλυτώσει κανείς?

Σε πληροφορώ ότι σε χρονικό διάστημα που δεν θα ξεπερνάει τον ένα χρόνο απο εκείνο το υποθετικό ωραίο πρωινό, η Ελλάδα θα έχει γίνει το "πεδίο μαχης" για μερικές εκατοντάδες θρησκευτικά παραμάγαζα κάθε είδους, σε ένα "ιερό" πόλεμο για το μοίρασμα της "πελατείας" της χρεωκοπημένης "υπεραγοράς"...Δες τι γίνεται ακόμα και τώρα, με την εκκλησία δυνατή,για να καταλάβεις...

Έχει καμμιά σημασία αν ο "απογοητευμένος νέος" βρεθεί στα δίχτυα κάποιας θρησκευτικού τύπου ομαδούλας της οποίας ηγείται κάποιος παρανοικός μεγαλομανής, αντί για κάποιο μοναστήρι?


Και επειδή δεν μου αρέσει να ισοπεδώνω τα πάντα να διευκρινίσω ότι αναγνωρίζω ότι υπάρχουν άνθρωποι με έμφυτη την ανάγκη της απομόνωσης απο τον κόσμο, και της αναζήτησης του Θείου με τον τρόπο που οι ίδιοι κρίνουν. Αναφέρομαι μόνο στις περιπτώσεις εξωτερικής επιβολής μιας τέτοιας μη προσωπικής ανάγκης...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2004, 11:02:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Mercury!
Πιστεύω οτι Κανένας Φανατικός Χριστιανός δέν υπάρχει Σήμερα μόνο και μόνο επειδή υπάρχει το Νομικό Πλαίσιο το οποίο δίνει εξουσίες στην συγκεκριμένη Θρησκεία! Ο Νόμος ακόμη και ο Σημερινός άσχετα με το Ποιά βαπτίζει σάν επίσημη Θρησκεία της Ελλάδας κατά βάθος επιτρέπει την Ανεξιθρησκεία και ΔΕΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ τις Αιρέσεις!
Διότι άν επέβαλλε σάν Μοναδική θρησκεία τον Ορθόδοξο Χριστιανισμό θα καταργούσε τόσο τους Καθολικούς (περιοχή Κυκλάδων), όσο και τους Μουσουλμάνους της Θράκης!
Ο Φανατισμός έχει σχέση μόνο με ότι γεννηθήκαμε, μεγαλώσαμε, ζήσαμε και διδαχθήκαμε απο τους γονείς και τους δασκάλους!
Και άν κάποιο καινούργιο Νομικό πλαίσιο αφαιρέσει εξουσίες απο την Εκκλησία περισσότερο πιθανό βλέπω τους Φανατικούς Ορθόδοξους να ξεχυθούν στους δρόμους με διαδηλώσεις και απειλές παρά να εμφανιστούν επικύνδυνες Αιρέσεις. Εκτός και άν έρθουν ξενόφερτες απο τις Η.Π.Α.!
Απλούστατα αυτήν την στιγμή στους Έλληνες δέν υπάρχουν κύματα Αιρέσεων, γιατί η Εσωτερική μας πίστη δέν μπορεί να διαμορφωθεί ούτε να αλλάξει απο την μιά στιγμή στην άλλη.


ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

giwrgos_1
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2004, 11:23:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους giwrgos_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΕΚΦΕΡΕΙ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΑΠΟΨΗ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ ΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΕΙ ΑΙΡΕΤΙΚΟΣ...!!!
ΕΓΩ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ===ΑΝΑΛΟΓΙΣΤΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΚΙΝΗΤΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΠΟΥ ΚΑΤΕΧΕΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ , ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΛΟΥΤΟ ΤΗΣ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ...ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ...!!!

G.DΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pegiannis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
61 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 17:15:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pegiannis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή δε θέλω να πάει η συζήτηση προς τα μοναστήρια,που πραγματικά κάνουν παιδομάζωμα, αλλά αυτό είναι μεγάλο μεν,αλλά άλλο θέμα, θάθελα να δω απόψεις-προτάσεις, για το πώς μπορούν οι σκεπτόμενοι να "αντιδράσουν" σ΄ αυτήν την ψυχική αφαίμαξη των αγνών πεπλανημένων πιστών...

Βέβαια δε θέλω να χαρακτηριστώ επαναστάτης, ούτε ότι προσπαθω να ξεσηκώσω ανθρώπους ενάντια στην εκκλησία, κάτι που δεν είμαι ικανός να κάνω άλλωστε.

Απλά αναφέρομαι σε καθαρά ατομικό επίπεδο (διότι πιστεύω οτι είναι προσωπική ευθύνη) και σε τι θα μπορούσε να κάνει κάποιος που βλέπει ότι εμπαίζεται και στην κυριολεξία πληρώνει, την φρούδα ελπίδα του υποτιθέμενου παράδεισου και την αποφυγή της αιώνιας κόλασης.


ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΟΥΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy