ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Αρχαίος κόσμος και Σύμπαν.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 20:18:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειτα απο μια παραδοξη μελετη που εκανα σπιτι μου, αλλα και
στον ιερο ναο του Παρθενωνα.Κατεληξα σε ενα συμπερασμα, στο οποιο συσχετιζεται ο αρχαιο-ελληνικος αρχιτεκτονικος ρυθμος στην ακροπολη των Αθηνων.
Οπως θα δειξω παρακατω, οι σπειρωειδης μορφη μερικων γαλαξιων του συμπαντος και οι Αρχιτεκτονικη των Αρχαιων Ελληνων εχουν μια περιεργη ομοιοτητα.

Συχνα στην Αρχαια Ελλαδα συνανταμε σχηματα οπως Σβαστικα, και σπειροειδη σχηματα που μαρτυρουν το μηνυμα του αεναου κυκλου της ζωης και της δημιουργιας.
Λογου χαρη οι πυλωνες Κορινθιακου και Ιωνικου ρυθμου...και οχι μονο.


http://home.ripway.com/2004-8/155141/Tribunal2.jpg" border=0>

Στο παραπανω σχημα βλεπουμε τον γαλαξια EBO-C2445 spiral μορφης...και το σχημα σπειρωειδους που σχεδιασα εγω.

Βλεπουμε ξεκαθαρα οτι η φορα της δεξιοστροφης σβαστικας συμπληρωνεται απολυτα με αυτη του σπειρωειδους σχηματος...
Δεξια αεναη στροφη...Και δειτε και αυτη την ενωση σχηματων.



....

"Carpe diem, qua minimum credula postero..."

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 20:26:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λογο λαθους στην εικονα ενα παραθετω το εξης.

Στη συνεχεια πηρα το γνωστο συμβολο σε ολους, των Ε και του Ο.Ε.Α., σε συσχετισμο με τις δεξιοστροφες και αριστεροστροφες σβαστικες, και τα σπειρωειδη ειδωλα των γαλαξιων.

Μετα με μια μικρη παραλαγη και αφαιρεση η καλυτερα, καλυτερευση συμβολων, καταληγουμε...

Μια σχεδον απολυτη ομοιοτητα με πυλωνα Ιωνικου ρυθμου...
Συμπτωση...? Ισως...ισως και οχι...

"Carpe diem, qua minimum credula postero..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jason_18
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2004, 00:34:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jason_18  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καταρχην το σημα των ναζι μου θημηζει:)επεξεργασια απο photoshop ειναι:)κοιτα το οτι οι αρχαιοι ελληνες ειχαν το θειο χαρισμα ειναι γνωστο αλλα μιν το παραχεσουμε κιολας!!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tpt
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2004, 09:25:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tpt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ..
ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΤΗΝ ΔΙΝΗ ΠΟΥ ΣΧΗΜΑΤΙΖΕΙ Η ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΤΡΑΒΑΩ ΤΟ ΚΑΖΑΝΑΚΙ...
ΛΕΣ ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΜΑΣ ΝΑ ΠΗΓΑΝ ΑΠΟ ΧΕΣ..Ο?
ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ...
ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2004, 15:34:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σύμπτωση;

Όχι. Είναι πράγματι τρομερά απίθανο ανάμεσα σε 100.000.000.000 γνωστούς γαλαξίες να υπάρχει έστω και ένας που το σχήμα του να μπορεί με λίγη φαντασία να θυμίζει αυτό της Σβάστικας ή της Σπείρας...

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pegiannis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
61 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2004, 16:30:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pegiannis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Jason αυτό το συμβολο (σήμα) όπως το λες. το μεταχειρίστηκαν οι ΝΑΖΙ. Δεν είναι λοιπόν, "το σήμα των ναζι".

Φίλε tpt ( συντόμευση του τίποτα είναι αυτό;) καλύτερα να μην γράφεις, αν δεν έχεις κάτι να πεις απ το να μας αναγκάζεις να διαβάζουμε... αυτά που έγραψες, τέλος πάντων.

Φίλε junk ειλικρινά δεν κατάλαβα τη σιγουριά για το "τρομερά αδύνατο".
Ξέρεις κάτι που ίσως θα έπρεπε να μάθουμε όσοι το αγνοούμε;
Εχω την εντύπωση οτι ο δικός μας γαλαξίας είναι ο Σπειροειδής.

ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΟΥΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tpt
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2004, 14:42:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tpt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
....ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΔΥΝΑΤΟ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ JUNK ΣΕ 1.000.000.000 ΓΑΛΑΞΙΕΣ ΚΑΠΟΙΟΙ-ΑΡΚΕΤΟΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΟ ΣΧΗΜΑ.ΙΔΙΩΣ ΕΦΟΣΩΝ ΠΕΡΙΣΤΡΕΦΟΝΤΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ!!!...ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΣΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ ΤΗΣ ΤΟΥΑΛΕΤΑΣ....Η' Ο ΧΙΤΛΕΡ ΗΤΑΝ Ο ΔΙΑΠΛΑΝΗΤΙΚΟΣ ΠΡΙΓΚΗΠΑΣ...!

ΧΑΙΡΕΤΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΛΑΤΑΝΟ ΠΑΝΩ ΑΠ'"ΟΛΟΥΣ"...........

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2004, 19:23:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τρεις Παρατηρησεις

Οι σπείρες στους Γαλαξιες ειναι λογαριθμικές. (σπειρα του Αρχιμηδη)
Οι σπειρες που έχεις ζωγραφίσει εσύ δεν είναι λογαριθμικές.
Ουτε οι σπειρες στα κιονοκρανα ειναι λογαριθμικες.

Και μια απορια

Σε τι συμπέρασμα κατέληξες, γιατι μου διέφυγε.


Αγγελος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2004, 20:39:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμετανοητες εξυπναδες ετοιμολογων χλεβαζο-παραγωγων...
1.000.000.000 Γαλαξιες?
Τους μετρησες εναν εναν Junk...?
Κριμα και εγω εμαθα πως ακομα να τελιωσουμε το μετρημα...
Galaxy clusters?...και αυτα τα μετρησαμε?


quote:
Όχι. Είναι πράγματι τρομερά απίθανο ανάμεσα σε 100.000.000.000 γνωστούς γαλαξίες να υπάρχει έστω και ένας που το σχήμα του να μπορεί με λίγη φαντασία να θυμίζει αυτό της Σβάστικας ή της Σπείρας...

Ποσα ειδη γαλαξια υπαρχουν?
Για ενημερωσου αγαπητε και μετα πες μου για το συμπαν...
Οπως επισης, μηπως τυχαινει να γνωριζεις την ενεργειακη ροη του γαλαξια, οπως επισης και την αποσβεση αποροφης αστρικου υλικου?
Μαθε αυτα και μετα ελα να μου πεις αν λεω βλακειες η οχι...
Ψαξε και λιγο στην σχεση της πυραμιδων της Αιγυπτου με το διαστημα...

quote:
ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ..
ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΤΗΝ ΔΙΝΗ ΠΟΥ ΣΧΗΜΑΤΙΖΕΙ Η ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΤΡΑΒΑΩ ΤΟ ΚΑΖΑΝΑΚΙ...
ΛΕΣ ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΜΑΣ ΝΑ ΠΗΓΑΝ ΑΠΟ ΧΕΣ..Ο?
ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ...
ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ...

"Αγαπητε tpt το ενα λαθος φερνει το αλλο..."
Και αυτο αεναο ειναι,σωστη ανακυκλωση.
Οσο για την ιδεα σου...δεν νομιζω πως αρμοζει της νοημοσυνης σου...
εκτος και αν κανω λαθος.

quote:
Φίλε Jason αυτό το συμβολο (σήμα) όπως το λες. το μεταχειρίστηκαν οι ΝΑΖΙ. Δεν είναι λοιπόν, "το σήμα των ναζι".

Φίλε tpt ( συντόμευση του τίποτα είναι αυτό;) καλύτερα να μην γράφεις, αν δεν έχεις κάτι να πεις απ το να μας αναγκάζεις να διαβάζουμε... αυτά που έγραψες, τέλος πάντων.

Φίλε junk ειλικρινά δεν κατάλαβα τη σιγουριά για το "τρομερά αδύνατο".
Ξέρεις κάτι που ίσως θα έπρεπε να μάθουμε όσοι το αγνοούμε;
Εχω την εντύπωση οτι ο δικός μας γαλαξίας είναι ο Σπειροειδής


Να και ενα ανοικτο μυαλο...


"Carpe diem, qua minimum credula postero..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2004, 20:43:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τρεις Παρατηρησεις

Οι σπείρες στους Γαλαξιες ειναι λογαριθμικές. (σπειρα του Αρχιμηδη)
Οι σπειρες που έχεις ζωγραφίσει εσύ δεν είναι λογαριθμικές.
Ουτε οι σπειρες στα κιονοκρανα ειναι λογαριθμικες.


Και μια απορια

Σε τι συμπέρασμα κατέληξες, γιατι μου διέφυγε.



Aaaaa.....Yes, ναι ξεχασα να πω στους αρχαιους να βαλουν και τις
πραγματικες διαστασεις των γαλαξιων...μηπως να τα εφτιαχναν και απο αστρικα υλικα...Και οι σπειρες που εχω κανει εγω, ειναι απλα για να δειξουν την ροη,τη φορα και στην ουσια τον κυκλο = ευθεια = ΟΟ...τωρα απο κει και περα χαρα μου να δειξεις εσυ το ακριβες σχημα...

"Carpe diem, qua minimum credula postero..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2004, 01:46:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αρχαιος κοσμος και συμπαν

τι δυναμεις ασκουνται στην ακροπολη ?
οι ραβδωσεις εχουν αντισεισμικη δραση πτηνα δεν πετουν ακριβως
πανω απο την ακροπολη - παρθενωνα γιατι?
το σχημα που αδραζεται απο κατω προς τα επανω ειναι κωνικο προς
καποιο γαλαξια τον σειριο μηπως?
το μεγεθος ειναι ετσι κατασκευασμενο που να λαμβανει χωρο
συγκεκριμενο στην αθηνα με γεωμετρικη αποψη αφου σχηματιζει
γεγραφικο υψος πλατος και μηκος σε σχεση με αλλα κτισματα!!
Δελφοι- ακροπολη και επιδαυρος μηπως εχουν μια αμεση γεωμετρικη σχεση με το συμπαν αφου ολα τα αρχαια θεατρα ειχαν τρομερη ακουστικοτητα και συμπαντολογικη θεση στο χωρο δηλ ειχαν μια
απεικονιση των πραξεων στο συμπαν προεκταση στον ουρανο?
η ακροπολη κρυβει μυστικα αφου η ενεργιακη δομη της ειναι φοβερη
στον χρονο και το χωρο πολλοι ηθελαν να την καταστρεψουν αλλα δεν
μπορουσαν τι τους εμποδιζε ?


η αγαπη ειναι παντοτινη
προεκταση στον ουρανο
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2005, 23:40:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τι δυναμεις ασκουνται στην ακροπολη ?
οι ραβδωσεις εχουν αντισεισμικη δραση πτηνα δεν πετουν ακριβως
πανω απο την ακροπολη - παρθενωνα γιατι?
το σχημα που αδραζεται απο κατω προς τα επανω ειναι κωνικο προς
καποιο γαλαξια τον σειριο μηπως?
το μεγεθος ειναι ετσι κατασκευασμενο που να λαμβανει χωρο
συγκεκριμενο στην αθηνα με γεωμετρικη αποψη αφου σχηματιζει
γεγραφικο υψος πλατος και μηκος σε σχεση με αλλα κτισματα!!
Δελφοι- ακροπολη και επιδαυρος μηπως εχουν μια αμεση γεωμετρικη σχεση με το συμπαν αφου ολα τα αρχαια θεατρα ειχαν τρομερη ακουστικοτητα και συμπαντολογικη θεση στο χωρο δηλ ειχαν μια
απεικονιση των πραξεων στο συμπαν προεκταση στον ουρανο?
η ακροπολη κρυβει μυστικα αφου η ενεργιακη δομη της ειναι φοβερη
στον χρονο και το χωρο πολλοι ηθελαν να την καταστρεψουν αλλα δεν
μπορουσαν τι τους εμποδιζε ?

Και ολα αυτα, αντι να αποτελουν μετρο προς ερευνα...καθε αλλο ειναι κρυμμενα και...μαλιστα οσοι ασχολουνται ειναι για πολλους "τρελοι"...Ετσι πληροφοριακα το λεω, ο "Τρελος" δεν ψαχνει αλλα τον "Ψαχνουν".
Αν στο ελαχιστο μερικοι Ελληνες απο εσας εβλεπαν την ιστορια τους θα αναγνωριζαν μεσα της αυτο το κατι που την κανει περιεργη...Αλλα ο Νεο-Ελληνας θελει "Goodies και Clubing και Αγιος ο Θεος".

"Carpe diem, qua minimum credula postero..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tpt
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2005, 14:33:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tpt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΤΑΤΕ PEGIANNIS ΔΕΝ ΣΕ ΑΝΑΓΚΑΖΩ...
ΑΜΑ ΘΕΛΕΙΣ ΟΡΙΣΤΕ Η ΕΞΟΔΟΣ....->
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΑΚΟΜΗ ΕΜΕΝΩ ΣΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ ΜΟΥ....
ΕΣΥ HERMES ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ?
ΑΝ ΝΑΙ ΑΝΟΙΞΕ ΑΚΟΜΗ ΕΝΑ TOPIC NA EXOYME ΝΑ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΜΕ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2005, 00:29:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
olyon
Νέο Μέλος

Bolivia
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2005, 21:29:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους olyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑ ΔΕΙΤΕ ΚΙ ΑΥΤΟ...
http://www.goroadachi.com/etemenanki/sc2012-b1.htmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2005, 22:39:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΣΥ HERMES ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ?
ΑΝ ΝΑΙ ΑΝΟΙΞΕ ΑΚΟΜΗ ΕΝΑ TOPIC NA EXOYME ΝΑ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΜΕ.

Τιποτενιε "ΤΠΤ"...Intelligence-Killer!
Κοιτα τη μουρη σου και γελα καλυτερα οταν οι Σιωνιστες παιζουν με το γενος σου...Τουρκε!!!

Αγαπητε φιλε Olyon...αρκετα ενδιαφερον το link σου...Μια λεξη, μια εικονα τα συνδεει ολα...ποια?

"Carpe diem, qua minimum credula postero..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

varda
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2005, 22:53:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιας και μιλάμε για σπείρες ο Χίτλερ εμπνεύστηκε τυην σβάστιγγα από τον κορινθιακό μέανδρο κ οι Αμερικάνοι το άγαλμα της ελευθερίας από τον φωτοδόχο Απόλλωνα.Μου τα έλεγε ένας ξεναγός στο μουσείο της Κορίνθου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AZΩΕΛ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
401 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2005, 15:17:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZΩΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, ΦΙΛΕ ΕΡΜΗ, Η ΣΒΑΣΤΙΚΑ ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΝΕΡΩΝΕΙ ΤΟΣΟ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΓΑΛΑΞΙΑ (ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΔΕΙΧΝΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΑΣ, ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΡΟΚΑ, ΑΔΡΑΧΤΙ. ΛΕΠΤΟΜΕΡΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ, ΔΙΝΕΙ ΚΑΙ Ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ. ΚΙΝΕΙΤΕ ΜΕ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ, ΒΕΒΑΙΑ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΑΛΑΞΙΕΣ.)
ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ; ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΠΩΣ Η ΑΡΙΣΤΕΡΟΣΤΡΟΦΗ ΜΙΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΟΔΟ ΤΩΝ ΟΝΤΩΝ ΚΑΙ Η ΔΕΞΙΟΣΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΟΔΟ, ΤΗΝ ΑΝΕΛΙΞΗ ΤΩΝ ΟΝΤΩΝ;
ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ, ΠΩΣ ΤΑ ΑΣΤΡΑ… ΜΙΛΑΝΕ. ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΑΡΤΥΡΟΥΝ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΤΡΟΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΣΤΕΣ!
ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!


ΑΠΕΙΡΗ Η ΑΛΗΘΕΙΑ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2005, 21:58:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

την αρχαιοτερη (πιθανον) σβαστικα θα την βρειτε στις βραχογραφιες του Παγγαιου ορους

και οχι μονο μια...

αλλα σαν θρησκευτικο συμβολο συνανταται σχεδον σε ολες τις αρχαιες θρησκειες, και σε καποιες που ακομη επιβιωνουν, οπως στον Ινδουισμο


το δεξιοστροφο της οφειλεται στην παρατηρηση απο τους ανθρωπους της υπερισχυσης της δεξιοστροφης τασης στη φυση

οι δε σπειρες στη φυση, ειτε προκειται για ηλιοτροπιο, ειτε για το κελυφος του ναυτιλου, αναπτυσονται συμφωνα με την ακολουθια Φιμπονατσι

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZΩΕΛ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
401 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2005, 23:24:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZΩΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΡΜΗ ΓΙΑΤΙ ΑΜΕΛΗΣΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ;

ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ...
ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ Η ΣΒΑΣΤΙΚΑ (ΕΙΤΕ ΑΡΙΣΤΕΡΟΣΤΡΟΦΗ, ΕΙΤΕ ΔΕΞΙΟΣΤΡΟΦΗ) ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΤΟΕΣ ΚΑΙ ΚΙΝΗΜΑΤΑ;
ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΕΔΩ, Ο ΦΙΛΟΣ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΘΕΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΣΠΗΛΙΕΣ ΚΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΩΣ ΒΡΑΧΟΓΡΑΦΙΕΣ. ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΙΣΟΔΟΥΣ ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΟΥΣ, ΒΑΘΙΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΣΠΗΛΙΕΣ. ΣΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΘΕΙ ΠΑΛΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΣΠΗΛΙΕΣ.

ΤΙΣ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ... ΠΕΡΙΕΡΓΟΥΣ ΧΑΡΤΕΣ, ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΡΕΥΣΕΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΞΩ.
ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ, ΔΙΟΤΙ Η ΣΠΕΙΡΑ, ΕΝΩ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ, Η ΣΒΑΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ ΤΗΣ; ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΠΑΛΑΙΑ ΕΙΝΑΙ;

ΑΠΕΙΡΗ Η ΑΛΗΘΕΙΑ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sagaviper
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Cyprus
733 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2005, 15:14:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για σας,
Φίλε hermes ενδιαφέρον το θέμα σου. Και έγω νομίζω ότι σχήματα των γαλαξίων υιοθετούνται εδώ πάνω στη γή. Νομίζω θα σε ενδιάφερε πάρα πολύ το βίντεο που ανέβασα σε ένα άλλο πόστ. Αν μπορείς κατέβασε τώρα που θα το έχω πάνω. Ελπίζω να σε βοηθήσει(αν και είμαι σίγουρος).

.-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-. Βάσεις Greys στη σελήνη

Evidence The Case For Nasa Ufos - Part 1- 697mb

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2005, 17:21:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, ΦΙΛΕ ΕΡΜΗ, Η ΣΒΑΣΤΙΚΑ ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΝΕΡΩΝΕΙ ΤΟΣΟ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΓΑΛΑΞΙΑ (ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΔΕΙΧΝΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΑΣ, ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΡΟΚΑ, ΑΔΡΑΧΤΙ. ΛΕΠΤΟΜΕΡΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ, ΔΙΝΕΙ ΚΑΙ Ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ. ΚΙΝΕΙΤΕ ΜΕ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ, ΒΕΒΑΙΑ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΑΛΑΞΙΕΣ.)
ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ; ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΠΩΣ Η ΑΡΙΣΤΕΡΟΣΤΡΟΦΗ ΜΙΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΟΔΟ ΤΩΝ ΟΝΤΩΝ ΚΑΙ Η ΔΕΞΙΟΣΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΟΔΟ, ΤΗΝ ΑΝΕΛΙΞΗ ΤΩΝ ΟΝΤΩΝ;
ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ, ΠΩΣ ΤΑ ΑΣΤΡΑ… ΜΙΛΑΝΕ. ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΑΡΤΥΡΟΥΝ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΤΡΟΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΣΤΕΣ!
ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!

Αγαπητη μου ΑΖΩΕΛ...
Υπαρχει μια θεωρια...τεκμηριωμενη, αλλα θα την στειλω
σαν θα την γραψω στο topic.
Ευχαριστω για ολα!

quote:
Για σας,
Φίλε hermes ενδιαφέρον το θέμα σου. Και έγω νομίζω ότι σχήματα των γαλαξίων υιοθετούνται εδώ πάνω στη γή. Νομίζω θα σε ενδιάφερε πάρα πολύ το βίντεο που ανέβασα σε ένα άλλο πόστ. Αν μπορείς κατέβασε τώρα που θα το έχω πάνω. Ελπίζω να σε βοηθήσει(αν και είμαι σίγουρος).

Αγαπητε μου θα το κοιταξω, και θα σου απαντησω.

"Carpe diem, qua minimum credula postero..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 01:40:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρότι εξαιρετικά ετεροχρονισμένα, θα ήθελα να τονίσω πως βρίσκω ορισμένες συμμετοχές σε αυτό το Θέμα Συζήτησης να έχουν μία ξεκάθαρα εμπρηστική, χλευαστική και υβριστική πρόθεση.

Κυριότερα: tpt αυτή θα είναι και η τελευταία προειδοποίησή μας για τέτοιες "συμβολές" σου σε Συζητήσεις.

Hermes, θεωρώ ότι η αντίδρασή σου υπήρξε ανάρμοστη, παρότι σίγουρα δικαιολογημένη... Το περιεχόμενό της όμως δεν αρμόζει καθόλου στην "Νοοτροπία των Forums του ESOTERICA" και δίνει την λαθεμένη(τουλάχιστον αυτό ελπίζω) εντύπωση ενός απρόσφορου Φανατισμού και Μισαλλοδοξίας. Ας μην επαναληφθεί λοιπόν καλύτερα...

Παρακαλώ, να δοθεί η μέγιστη προσοχή, κυρίως από τον Αρχικό Συγγραφέα του Θέματος, για τη συνέχεια αυτής της Συζήτησης καθώς μάλλον ανήκει στην κατηγορία "υψηλού κινδύνου"...


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 01:57:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παρακαλώ, να δοθεί η μέγιστη προσοχή, κυρίως από τον Αρχικό Συγγραφέα του Θέματος, για τη συνέχεια αυτής της Συζήτησης καθώς μάλλον ανήκει στην κατηγορία "υψηλού κινδύνου"...


Ωχ! Να προλάβω να ευχαριστήσω τον Hermes που γράφει για σπιράλ.

Hermes, από τα λίγα που ξέρω, οι αρχαίοι σχηματοποιούσαν για διακοσμητική χρήση διάφορες φυσικές μορφές. Άλλωστε τα πήγαιναν καλύτερα με τη φύση από ότι τα πάμε εμείς σήμερα, και καταλάβαιναν περισσότερα.

Όσο για τις σπείρες, δεν ήταν μόνο σχηματική έμπνευση αλλά και φιλοσοφική απόδοση, όπως ωραία τα γράφεις:

quote:

σπειροειδη σχηματα που μαρτυρουν το μηνυμα του αεναου κυκλου της ζωης και της δημιουργιας.


Σου εύχομαι καλή συνέχεια στο τόπικ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 02:45:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
namaste:)
ενδιαφερον +σιγουρα βασιμος ο συλλογισμος-αναρρωτηση σου ,Hermes:)
ειχα καποτε ξεκινησει ενα θεμα στην εσωτερικη του ομως διασταση για το σπειρωειδες της ανελιξης της ψυχης...(κοιμωμενο πια θεμα// 'till the prince be there...)

quote:

σπειροειδη σχηματα που μαρτυρουν το μηνυμα του αεναου κυκλου της ζωης και της δημιουργιας.



ΣΠΕΙΡΩΕΙΔΕΣ ...'Η " Ο ΔΙΣΚΟΣ ΤΗΣ ΦΑΙΣΤΟΥ"...
αν θες ριξε μια ματια.)
αν παρατηρησεις τη διαφορα μας ως προς το σκεπτικο της αναζητησης...
σε σπειρωειδες..ξεκιναω απο μεσα και ξεκινας απο εξω...
αν για παραδειγμα στο "τερμα" του εσω...ανακαλυπτει κανεις..την Ακροπολη..του.)
παντα υπαρχουν δυο τροποι λοιπον να καταλαβει κανεις...αλλα σιγουρα ο τριτος τροπος ειναι ο πιο σιγουρος:)


για τη σβαστικα:
πολλα στοιχεια εχουν δωθει και το θεμα εχει συζητηθει εκτενεστερα εδω:
ΣΒΑΣΤΙΚΑ: Ενα Μαγικό σύμβολο ;


καλη συνεχεια στην αναζητηση σου:)


Hail the jewel in the lotus!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sagaviper
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Cyprus
733 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 16:30:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για σας,

Επανέρχομαι φίλε Hermes στο θέμα σου με αφορμή ένα ντοκυμαντέρ που είδα παλιά για
τις γραμμές Νάζκα.
Με αφορμή του θέματος σου το ξαναείδα σήμερα επειδή είχα υπόψη την ουρά του πιθήκου σε μια
απο τις γραμμές Νάζκα που φαίνεται να είναι σπειρωειδή. Σου παραθέτω τις παρακάτω φώτο αν θές να τις ελέγξεις αφού φαίνεται ότι και οι άνθρωποι που τις χάραξαν είχαν υπόψην τους κοσμικά σχήματα.

Η περιοχή βρίσκεται στο Περού.

Ο χάρτης απο ψηλά είναι όπως το σχεδιάγραμμα εδώ.

Μια πρώτη φώτο και άλλες που δείχνουν σπειρωειδή.


Η ουρά του πιθήκου όπως ανέφερα πρίν.

Καλή συνέχεια και απο μένα φίλε Hermes.

Ρε ATMA νιώθω ότι είσαι πανταχού παρών(τουλάχιστον εδώ στο φόρουμ).



Edited by - Sagaviper on 07/02/2005 17:39:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2005, 16:13:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Hermes, θεωρώ ότι η αντίδρασή σου υπήρξε ανάρμοστη, παρότι σίγουρα δικαιολογημένη... Το περιεχόμενό της όμως δεν αρμόζει καθόλου στην "Νοοτροπία των Forums του ESOTERICA" και δίνει την λαθεμένη(τουλάχιστον αυτό ελπίζω) εντύπωση ενός απρόσφορου Φανατισμού και Μισαλλοδοξίας. Ας μην επαναληφθεί λοιπόν καλύτερα...

Εχεις δικιο αγαπητε Admin...μην ανησυχεις αν εμφανιστουν "κακοποια"
στοιχεια θα τους δωθει η καταλληλη μεταχειρηση χωρις να παραφερθω...

quote:
ΣΠΕΙΡΩΕΙΔΕΣ ...'Η " Ο ΔΙΣΚΟΣ ΤΗΣ ΦΑΙΣΤΟΥ"...
αν θες ριξε μια ματια.)
αν παρατηρησεις τη διαφορα μας ως προς το σκεπτικο της αναζητησης...
σε σπειρωειδες..ξεκιναω απο μεσα και ξεκινας απο εξω...
αν για παραδειγμα στο "τερμα" του εσω...ανακαλυπτει κανεις..την Ακροπολη..του.)
παντα υπαρχουν δυο τροποι λοιπον να καταλαβει κανεις...αλλα σιγουρα ο τριτος τροπος ειναι ο πιο σιγουρος:)

Αγαπητη ΑΤΜΑ, το ειχα σκεφτει για τον δισκο της Φαιστου...και ειχα κοιταξει κατι λιγα αλλα οι γνωσεις μας για το θεμα αυτο δεν ειναι περισσοτερες απο αυτες των δουλων της κλασσικης εποχης...
Αν δεν ενωσουμε ολοι της γνωσεις μας δεν προκειται να καταληξουμε πουθενα...ελπιζω λοιπον για μια καλη συνεργασια απο κοινου,ευχαριστω.

quote:
Επανέρχομαι φίλε Hermes στο θέμα σου με αφορμή ένα ντοκυμαντέρ που είδα παλιά για
τις γραμμές Νάζκα.
Με αφορμή του θέματος σου το ξαναείδα σήμερα επειδή είχα υπόψη την ουρά του πιθήκου σε μια
απο τις γραμμές Νάζκα που φαίνεται να είναι σπειρωειδή. Σου παραθέτω τις παρακάτω φώτο αν θές να τις ελέγξεις αφού φαίνεται ότι και οι άνθρωποι που τις χάραξαν είχαν υπόψην τους κοσμικά σχήματα.

Φιλε μου Sagaviper...Ξερεις τωρα τελευταια το σπειρωειδες αρχιζω και το συναντω σε πολλα σημεια του κοσμου...προφανως εκφραζει κατι που υπαρχει στη φυση...Ο φιλος Spiral εχει δικιο σε αυτο που λεει

quote:
Hermes, από τα λίγα που ξέρω, οι αρχαίοι σχηματοποιούσαν για διακοσμητική χρήση διάφορες φυσικές μορφές. Άλλωστε τα πήγαιναν καλύτερα με τη φύση από ότι τα πάμε εμείς σήμερα, και καταλάβαιναν περισσότερα.

Το θεμα ειναι πως οι γνωσεις για μια επικειμενη εξηγηση των φαινομενων των σπειρωειδων, πρεπει να υπαρχει καπου γραμμενη...
Σιγουρα η προσβαση μας σε τετοιες πηγες δεν ειναι εφικτη, αρα λοιπον
θα πρεπει να φτασουμε στο σημειο των ανθρωπων που καταλαβαν το νοημα των σπειρωειδων...προτεινω συνεργασια!

quote:
Σου εύχομαι καλή συνέχεια στο τόπικ.


Φιλε Spiral να εισαι καλα, ελπιζω να συμμετεχεις και εσυ.

"Carpe diem, qua minimum credula postero..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2005, 02:05:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Μετα με μια μικρη παραλαγη και αφαιρεση η καλυτερα, καλυτερευση συμβολων, καταληγουμε...


Δεν είναι παραλλαγή!
η σωστή ροή είναι η παρακάτω!

quote:

Μια σχεδον απολυτη ομοιοτητα με πυλωνα Ιωνικου ρυθμου...
Συμπτωση...? Ισως...ισως και οχι...

Με τίποτα!

...All science is theory. All religion is theory. All politics is theory. And none of the currently accepted dogma is working very well, is it?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2005, 02:27:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και να προσθέσω ότι το σχήμα συμβολίζει την αριστερόστροφη – ουδέτερη – δεξιόστροφη ΡΟΠΗ και τάση που επικρατεί σε ΟΛΟΚΛΗΡΟ το σύμπαν.....

Οι γαλαξίες περιστρέφονται (είτε είναι σπειροειδείς είτε ελιπτικοί είτε ανώμαλοι) με μια συγκεκριμένη αριστερόστροφη ή δεξιόστροφη ροπή μέσα στο σύμπαν και με ουδέτερη παρατηρούμενη τάση στο κέντρο.

Οι αντιδιαμετρικές σβάστικες είναι αρχαϊκής ελληνιστικής προελεύσεως προιστορικό σύμβολο (με ινδικές επίσης προεκτάσεις και χρήσεις) το οποίο αν και αρχικά είχε επιστημονική και λογική σημασία και ένοια αργότερα χρησιμοποιήθηκε σταδιακά κατα αισχρό, λυστρικό και πλαστογραφικό τρόπο από διάφορες θρησκείες, δόγματα, μυστικές εταιρίες, και φασιστικές πολιτικές παρατάξεις (πχ ναζισμός) μέχρι και τις μέρες μας.
Αλλά ΠΟΤΕ ενιαία σε συνδιασμό με την ουδέτερη φύση, πάντα με την δεξία ή με την αριστερή ροπή χωριστά (-/+), συμβολίζοντας και προτιμόντας συνήθως την αρνητική ροπή(-) (πχ. θεοσοφία & ναζισμός)

...All science is theory. All religion is theory. All politics is theory. And none of the currently accepted dogma is working very well, is it?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2005, 07:08:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσέξτε ως παράδειγμα ένα περίεργο φαινόμενο σχετικά με τις διαφοροποιήσεις στο έμβλημα της θεοσοφικής μασονίας.

Αυτό είναι το επίσημο έμβλημα της θεοσοφικής μασονίας σύμφωνα με κάποια κείμενα της δεκαετίας του 60.

Είναι ένα μικτό σύμβολο αποκρυφισμού:

Διακρίνεται ο ουροβόρος όφις,
Διακρίνεται η 6Α , με το κλασικό +/- δυισμικό δογματικό χρωματισμό πνευματικής συνπαιχνίας καλού/κακού ή αγγέλου/δαίμονα ή θεού/σατανά με έμφαση στο μαύρο τρίγωνο που κοιτάει προς τα κάτω (-), το οποίο είναι και το σήμα κατατεθέν των απανταχού θεοσοφικών μασόνων.

Δικρίνεται το περίφημο Ankh εντός της 6Α , ή αλλιώς o σταυρός της ζωής. Ενά πανάρχαιο μυστικιστικό σύμβολο των Αιγυπτιακών ιερατείων.
Διακρίνεται η ΔΕΞΙΟΣΤΡΟΦΗ με ΑΡΙΣΤΕΡΟΣΤΡΟΦΗ ροπή σβάστικα. (Ανατολική)
Προσέξτε τον ουροβόρο όφι ο οποίος και αυτός είναι αριστερόστροφος συμβολίζοντας αριστερόστροφη ροπή.

Αυτό είναι πάλι το σύμβολο της θεοσοφικής μασονίας αλλά αυτή την φορά από σύγχρονη πηγή – βιβλιοθήκη του δυτικού κόσμου.
ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ:

Σε αυτό το σχήμα έχουν αντιστρέψει την ροπή.
Ο ουροβόρος όφις είναι τώρα ΔΕΞΙΟΣΤΡΟΦΟΣ. Όπως και η σβάστικα έχει αναστραφεί (Δυτική)
Και είναι αυτή την φορά κυρτή (σε στύλ ναζιστικής σβάστικας χίτλερ αλλά με αντίστροφη ροπή) και ελαφρώς συγκαλημένης μορφής,προφανώς για να μην εγείρουν κάποια αντιναζιστικά αισθήματα υπαρκτά και δικαιολογημένα στη δύση σε μεγάλο βαθμό.

***

Στο προηγούμενο μήνυμά μου ξέχασα να πώ ότι οι αντιδιαμετρικές ελληνικές τετρακτίδες εκτός από κατεύθυνση & ροπή συμβόλιζαν και δήλωναν στην αρχαία προιστορική εποχή και γεωγραφικές κατευθύνσεις του ορίζοντα σε σχέση με στρατητικής σημασίας κέντρα.
Δηλαδή από την διάταξη του σχήματος που παρουσιάζεται πιο πάνω, ξανά εδώ με τη σωστή ροπή (φίλε Hermes έκανες λάθος στη ροπή):


Φυσική:
Αριστερόστροφη τετρακτίς(κίνηση>δεξιόστροφη ροπή) – Ουδέτερο Κέντρο(αδράνεια/ισορροπία) – Δεξιόστροφη τετρακτίς(κίνηση>αριστερόστροφη ροπή)

ή αλλιώς ...

Γεωγραφία:
Γεωγραφική Δύση – Γεωγραφικό Κέντρο – Γεωγραφική Ανατολή

ή αλλιώς ...

Mαθηματικά:
+ (θετικό) / ο (μηδέν ή ουδέτερο) / - (αρνητικό)

ή αλλιώς ...

Χημεία:
+ (πρωτόνιο) / ο (ουδετερόνιο) / - (ηλεκτρόνιο)

ή αλλιώς ...

Βιολογία:
+ (Άρρεν) / ο (ερμαφρόδυτη αναπαρωγή) / - (Θήλυ)

πάντου στο σύμπαν!,
η λίστα δεν τελιώνει......
........

..."Terrorism is the best political weapon for nothing drives people harder than a fear of sudden death." -- Adolf Hitler Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2005, 17:58:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ HERMES. Αν κάνεις μια μικρή έρευνα για το κεφάλι του Ερμή που έχεις στην ψηφιακή υπογραφή σου εκεί να δεις τι έχεις να ανακαλύψεις. Δεν υπάρχει ούτε μία αναλογία - σχέση χρυσης τομής - ούτε στην πιο αφανή μπούκλα των μαλλιών του που να μην εχει μαθηματική αναλογια με το όλο.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy