ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet
 Φυσική και Μεταφυσική
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2004, 23:15:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φυσική και Μεταφυσική


Μια σειρά από επιστημονικά πειράματα στα τελευταία χρόνια άλλαξαν την άποψη που έχουμε για την φύση της ύλης. Θα λέγαμε ότι ήταν η τελευταία επιστημονική επανάσταση στα τέλη του 20ου αιώνα, γράφει στην Guardian, ο συγγραφέας Mike Purton.

Σήμερα γνωρίζουμε πως σωματίδια, που κάτω από ορισμένες συνθήκες ήταν συζευγμένα αρχικά με κάποιο τρόπο, συνεχίζουν και αλληλεπιδρούν με σήματα που ταξιδεύουν με μεγαλύτερες ταχύτητες από το φως. Ό,τι συμβαίνει δηλαδή σε ένα σωματίδιο από το αρχικό ζεύγος, επηρεάζει και το άλλο σωματίδιο και ας είναι αυτό στην "άλλη άκρη" του σύμπαντος, παραβιάζοντας και το απόλυτο εμπόδιο, την ταχύτητα του φωτός. Αυτό αναφέρεται ως "θέωρημα της μη-τοπικότητας" του John Bell.

Ο David Bohm και D'Espagnat πρότειναν θεωρίες για να εξηγήσουν τέτοια φαινόμενα μη-τοπικότητας, στις οποίες το κάθε τι στο Σύμπαν είναι συνδεδεμένο με οτιδήποτε άλλο, από την στιγμή που στην κοινή αρχή του Σύμπαντος, όλα ήταν συνδεδεμένα.

Μερικοί επιστήμονες χρησιμοποιούν τον όρο "μη-χωριστικότητα" για να περιγράψουν αυτό το φαινόμενο. Και η διαφορά είναι αξιοσημείωτη. Διότι εάν η ύλη είναι μια άλλη μορφή της ενέργειας, τότε σε ένα βαθύ επίπεδο ποτέ δεν ήταν και ούτε θα είναι διαχωρισμένα.

Αν και έχουν περάσει τόσα χρόνια από την απόδειξη αυτής της Αρχής, ακόμα αυτό δεν έχει επηρεάσει την κοινή μας αντίληψη, εκτός κι εάν το δούμε από μια πιο πνευματική προοπτική.

Εάν θεωρήσουμε την ύλη και το νου ή το πνεύμα ως πόλους της ίδιας Αρχής τότε αυτό που εφαρμόζεται στην ύλη θα μπορούσε να εφαρμοστεί και στο πνεύμα. Η χωριστικότητά μας δεν είναι παρά ψευδαίσθηση, η πραγματικότητα είναι μια αδιαίρετη ενότητα.

Ο επιστήμονας και θεολόγος Teilhard de Chardin θεωρούσε ότι όλα βρίσκονται σε μια ενότητα, υλική και πνευματική όπως φαίνεται και από τα λόγια του Χριστού που προέτρεπε για αμοιβαία αγάπη, αναγνωρίζοντας ότι μέσα στην καρδιά του καθενός γεννιόταν ο ίδιος Θεός.

Έτσι εάν αυτή η αγάπη προς τον άλλον γίνει κατανοητή ως μια αναγνώριση της κοινότητάς μας και της αλληλεξάρτησής μας, μπορούμε να συμπεράνουμε και το γιατι, κατά αναλογία, η ίδια ενότητα υπάρχει και στην ύλη. Η αγάπη δηλαδή είναι η επιβεβαίωση της ίδιας της βαθύτερης φύσης της πραγματικότητας.

Κι εάν ο καθένας μας δεν μπορεί να νοηθεί ως μια χωριστή πνευματική οντότητα, τότε η εγωιστική μας προσπάθεια να "πάμε σε κάποιο παράδεισο" εις βάρος των άλλων - άλλοτε βομβαρδίζοντάς τους ή σκοτώνοντάς τους, στο όνομα ενός Θεού, - είναι μια διαστροφική πεποίθηση.

Με αυτήν τη νέα αντιληψη, μέσα από την θρησκεία, όχι ως αποτέλεσμα τυφλής πίστης, αλλά βασισμένης στην γνώση, θα αφιερωθούμε σε ανώτερο σκοπό. Από το να βλέπουμε τους εαυτούς μας ως χωριστές υπάρξεις, θα αντιληφθούμε ότι είμαστε όψεις ενός και όμορφου και αόρατου "Όλου". Ο καθένας παίζοντας έναν μοναδικό και ουσιαστικό ρόλο.

Κλείνοντας να παραθέσουμε και ένα πολύ καλό απόσπασμα από το Physics4u.gr:

"Η κβαντική λοιπόν θεωρία, ίσως υπονοεί, πως υπάρχει ένας αόρατος ιστός όπου όλα τα σημεία είναι συζευγμένα σε κβαντικό επίπεδο. Θα μπορούσαν λοιπόν να εξηγηθούν φαινόμενα όπως η τηλεπάθεια, η εφαρμογή ψυχικών δυνάμεων, η άμεση επικοινωνία σε μεγάλες αποστάσεις κλπ.Ίσως αποδειχθεί στο μέλλον η δυνατότητα του νου να ενισχύει και να ελέγχει ψυχικά φαινόμενα.

Υπάρχουν ενδείξεις πως κάποιες μορφές διανοητικής λειτουργίας έχουν σαν αποτέλεσμα να παραβιάζουν την ομαλή συνέχεια του χρόνου και ονομάζονται "προφητικά όνειρα", ψυχικές δυνάμεις κλπ. Γι' αυτές υπάρχουν έργα μεγάλων ερευνητών, όπως του Αρθουρ Καίσλερ και του Κάρλ Γιουνγκ. Μήπως η Νέα Φυσική μπορεί να μας αποκαλύψει την ερμηνεία τους;"

http://www.physics4u.gr/articles/epr.html


Πηγές:
http://www.guardian.co.uk/comment/story/0,3604,1366172,00.html
http://www.physics4u.gr/articles/epr.html

Ω, Θεέ μου, συγνώμη. Ξέρεις... ήμουν τόσο απορροφημένος να σε σκέπτομαι, που δεν πρόσεξα ότι ήσουν πάντα, εδώ, μπροστά μου.
κυνικός
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2004, 02:29:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κυνικός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε θώθ,

Τί είσαι εσύ, βρε παιδί μου;

Εγώ παραδίπλα γράφω για την αναλογία της μη-Ευκλείδιου γεωμετρίας, και εσύ εδώ βάζεις τέτοιες πονηρές εικώνες...

Λες να παρεισφρύουμε ο ένας στο όνειρο του άλλου;;

junk95 & Άγγελε, σας το ορκίζομαι, δεν είμαστε προσυνεννοημένοι...

Φιλικά

Κ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2004, 02:47:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είδες - είδες, κυνικέ;

Μεταξύ μας: ο Escher είναι ένας πολύ μεταφυσικός ζωγράφος!!

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2004, 10:54:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Κυνικέ", τα μεγάλα πνεύματα συναντώνται και χωρίς προσυνεννόηση.

Zadok, το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό όταν έγραφα αυτήν την είδηση - και ειδικά αφού πρόσθετα το κομμάτι που μου άρεσε από το Physics4u - ήταν να συνοδεύσω την παρουσίαση με έναν από τους καταπληκτικούς πίνακες του Escher.

Ω, Θεέ μου, συγνώμη. Ξέρεις... ήμουν τόσο απορροφημένος να σε σκέπτομαι, που δεν πρόσεξα ότι ήσουν πάντα, εδώ, μπροστά μου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2004, 11:42:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο David Bohm και D'Espagnat πρότειναν θεωρίες για να εξηγήσουν τέτοια φαινόμενα μη-τοπικότητας, στις οποίες το κάθε τι στο Σύμπαν είναι συνδεδεμένο με οτιδήποτε άλλο, από την στιγμή που στην κοινή αρχή του Σύμπαντος, όλα ήταν συνδεδεμένα.

Πώς το 'χε πει μωρέ να δεις...
Α! Ναι.
«Της γης αναιρεθείσης σύγχυσιν τον όλον έξει κόσμον»
(Θαλής, χιλιάδες χρόνια πριν...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy