ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ::: Tuesday Lobsang Ramba :::
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ydroxoos25
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2004, 21:48:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ydroxoos25  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Λόμπσανγκ Ράμπα γεννήθηκε το 1904 στη Λάσα του Θιβέτ, επί Δεκάτου Τρίτου Δαλάι Λάμα, από πλούσια και αριστοκρατική οικογένεια. Ήταν έξι ετών όταν καταρτίστηκε το ωροσκόπιό του από τον Μεγάλο Αστρολόγο του Θιβέτ: πεπρωμένο του υπήρξε ο ταπεινός βίος του βουδιστή μοναχού που πιάστηκε στις πυρηνικές φλόγες της Χιροσίμα, οδηγήθηκε στη Σοβιετική Ένωση και στην Ανατολική Ευρώπη, για να περάσει στη Δύση, όπου νέες περιπέτειες και αγώνες τον περίμεναν.

Ο Καρλ, υδραυλικός ή μηχανικός αυτοκινήτων από το Ντέβον της Αγγλίας, γεννήθηκε κάπου είκοσι χρόνια μετά τον Ράμπα. Η ζωή στάθηκε για τον Καρλ σκληρή, και λίγο μετά τον πόλεμο σκέφτηκε να την εγκαταλείψει. Με τη βοήθεια όμως των Λάμα από τον Αστρικό Κόσμο, άλλαξε την απόφασή του και παραχώρησε το σώμα του στον Λόμπσανγκ Ράμπα για να συμβάλει, έστω και μ' αυτόν τον ανορθόδοξο τρόπο, στο έργο του Θιβετιανού Μύστη.

Ο Λόμπσανγκ Ράμπα για τους Δυτικούς υπήρξε μία από τις πιο αμφιλεγόμενες μορφές. Αλήθεια και θρύλος πλέκονται αξεχώριστα γύρω από την προσωπικότητά του. Στα βιβλία του ιστορεί τη ζωή του και τη διαδικασία τελείωσης της φιλοσοφίας τους, γραμμένα με συναρπαστικές λεπτομέρειες.

{Το παραπάνω απόσπασμα είναι εισαγωγική περίληψη των βιβλίων του Λόμπσανγ Ράμπα που εκδίδονται στην Ελλάδα από τις Εκδόσεις "Κάκτος" του Οδυσσέα Χατζόπουλου}

<< Από τη στιγμή που η επιστήμη θα αρχίσει να ερευνά τα μεταφυσικά φαινόμενα θα προοδεύσει σε μια δεκαετία περισσότερο απ' όσο έχει προοδεύσει σε όλη την ύπαρξή της. >>

"Nicola Tesla"

κυνικός
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 15:04:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κυνικός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Λόμπσανγκ Ράμπα, πιο γνωστός στους γείτωνές του ως Cyril Henry Hoskins γεννήθηκε στο Devon της Αγγλίας, περίπου την ίδια εποχή με τον Θιβετανό ήρωα των μυθιστορημάτων που έγραψε.

Ήταν άνεργος, γυιός υδραυλικού, και όπως χαρακτηριστικά είπε η σύζηγος του στην εφημερίδα Daily Mail, -"Τί να κάναμε; ο άνδρας μου είχε δοκιμάσει πολλές δουλειές χωρίς επιτυχία, και θέλαμε τα λεφτά για να ζήσουμε!".

Η αρχική επιτυχία των βιβλίων του, οδήγηε μια ομάδα Άγγλων εσωτεριστων που τον υποπτεύονταν να προσλάβουν έναν ιδιωτικό ντετέκτιβ, τον Clifford Burgess, ο οποίος ανακάλυψε τον "Ραμπα", και έμαθε οτι ποτέ του δεν είχε πάει στο Θιβέτ, ούτε φυσικά είχε υποστεί οποιαδήποτε εγχείρηση στο Τρίτο Ματι.

Η δημοσίευση αυτών των στοιχείων στη Daily Mail της 1ης Φεβ. 1958, δεν μείωσε με κανέναν τρόπο της πωλήσεις των βιβλίων, που τελικά αναδείχθηκαν σε πολλά εκατομύρια αντίτυπα.

Ενθαρρυμένος ο Cyril προχώρησε σε νέο βιβλίο γαι την ζωή με τους λάμα, που όπως μας πληροφορεί ο ίδιος του μεταδόθηκε τηλεπαθητικά από την γάτα του, την κα. Ψιψη Γκριζομούστακη, όπως την αποκαλέι.

Για όσους πραγματικά ενδιαφέρονται, το πρώτο όνομα που διάλεξε ήταν Δρ. Κουάν-Σουό.
Αργότερα, το '74 οταν βρέθηκε αντιμέτωπος με τις αρνήσεις των ίδιων των Θιβετανών Λάμα, που απεκάλυψαν οτι τα γεγονότα που περιγράφει ουδέποτε συνέβησν, ο Κυριλλος άρχισε να ισχυρίζεται οτι από το 1947 είχε καταληφθει από το "πνεύμα" ενος Θιβετανού ονόματι Λόμπσαγκ Ράμπα, και οτι οι ιστορίες του ήταν αληθινές.

Παραδόξως, οι εκδότες του οι κκ. Secker & Warburg, συνέχισαν να τυπώνουν αντίτυπα (που πλέον έφταναν πολλά εκατομύρια) ακόμα και μετα τις αποκαλύψεις.

Η μόνη τους ένδειξη σεβασμού προς τον αναγνώστη, ήταν, στις πολύ ύστερες εκδόσεις, μια παράξενη εισαγωγή που περιλάμβανε και την εξήγηση του Κύριλλου.

Προς το τέλος της ζωής του, ο Ηοσκινς πήγε στον Καναδά, όπου και άνοιξε ένα μικρό "άσραμ" (θεός φυλάξει) και τα έπαιρνε απο τους οπαδούς του, πουλώντας μαγικά κρύσταλλα, θρησκευτικά αντικείμενα, και άλλα σέα....

Ο kynikos, πάντα φίλος του καταναλωτή συνιστά άκρα προσοχή.

Τα αντικείμενα αυτά χρησημεύουν μόνο για λόγους διασκέδασης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ydroxoos25
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 21:57:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ydroxoos25  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Κυνικέ, ποιό ήταν το πρώτο του βιβλίο;

quote:
Η αρχική επιτυχία των βιβλίων του, οδήγηε μια ομάδα Άγγλων εσωτεριστων που τον υποπτεύονταν να προσλάβουν έναν ιδιωτικό ντετέκτιβ, τον Clifford Burgess, ο οποίος ανακάλυψε τον "Ραμπα", και έμαθε οτι ποτέ του δεν είχε πάει στο Θιβέτ, ούτε φυσικά είχε υποστεί οποιαδήποτε εγχείρηση στο Τρίτο Ματι.

Είχε αναφέρει τότε ότι είχε αλλάξει σώμα;

Από που πήρες τις πληροφορίες αυτές;

<< Από τη στιγμή που η επιστήμη θα αρχίσει να ερευνά τα μεταφυσικά φαινόμενα θα προοδεύσει σε μια δεκαετία περισσότερο απ' όσο έχει προοδεύσει σε όλη την ύπαρξή της. >>

"Nicola Tesla"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

κυνικός
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 23:22:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κυνικός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είχε αναφέρει τότε ότι είχε αλλάξει σώμα;
Είχα δει πολλές εκδόσεις Ράμπα ηληκίας προ του 1974 (μια γνωστή μου ήταν φανατική αναγνώστρια), αλλά πουθενά δεν ανέφεραν την "κατάληψη" του σώματος.

Από ό,τι ξέρω αυτό το στοιχείο προστέθηκε μετα το 1974, όταν άρχισαν οι ίδιοι οι Θιβετανοί να δυσανασχετούν.

quote:
Από που πήρες τις πληροφορίες αυτές;
Το θέμα μου είναι γνωστό εδώ και αρκετά χρονια, δεν θυμάμαι όλες τις πηγές μου...

Πάντως, αν αρχίσεις να ψάχνεις το Web, θα βρείς αρκετές αναφορές.

Νά δυό χρήσιμα σημεία αφετηρίας:
http://www.museumofhoaxes.com/thirdeye.html
http://www.geocities.com/Athens/Ithaca/4886/lobsangrampa.htm

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

κυνικός
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 23:32:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κυνικός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρ'όλα αυτά, δεν αμφιβάλλω οτι το βιβλίο δημιούργησε γνήσιο ενδιαφέρον σε πολλούς! Ακόμα και εγώ είχα προσπαθήσει να κάνω προβολή με τον τρόπο που περιγράφει! Δυστυχώς, το μόνο που κτάφερα ήταν κατάσταση παράλυσης ύπνου (βλ. Μόρα-Μόλα) που τόσο με τρόμαξε, που χρειάστηκαν να περάσουν πολλά χρόνια για να μπορέσω να ξαναπροσπαθήσω τέτοια κόλπα

Ένα βιβλίο δεν χρειάζεται να είναι "αληθινό" για να δώσει εναύσματα, όπως βλέπουμε πχ, στις μέρες μας με τα βιβλία του Dan Brown, κ.α.

Πάντως, σήμερα που υπάρχουν πολλά πιο φερέγγυα και αξιόλογα βιβλία, δεν αξίζει, κατα τη γνώμη μου, να ασχολείται κανείς με τον Ράμπα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ydroxoos25
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2004, 02:10:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ydroxoos25  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ έχω διαβάσει όλα τα βιβλία που έχουν εκδοθεί στην Ελλάδα και βλέπω ότι δίνει πάρα πολλά στοιχεία. Αναρρωτιέμαι πώς είναι δυνατόν να ήξερε τόσα πολλά για το Θιβέτ, για τον τρόπο ζωής, τις συνήθειες, τις τελετές κλπ αν δεν είχε ζήσει εκεί.

Εχουμε κάποια αναφορά για τον Λόμπσανγ Ράμπα από το Δαλάι Λάμα; Στα βιβλία αναφέρεται πως ο ο τωρινός Δαλάι Λάμα δεν είναι ο πραγματικός (δηλαδή ενσάρκωση) και ότι ο ίδιος το έχει παραδεχτεί.

Επίσης θα ήθελα να κατακρίνω την κατάληψη και κατοχή του Θιβέτ καθώς και την καταστροφή του πολιτισμού του από τους Κινέζους και τον Κομμουνισμό. Είναι ένα παράδειγμα για το που οδηγούν ορισμένες ακραίες τάσεις...

<< Από τη στιγμή που η επιστήμη θα αρχίσει να ερευνά τα μεταφυσικά φαινόμενα θα προοδεύσει σε μια δεκαετία περισσότερο απ' όσο έχει προοδεύσει σε όλη την ύπαρξή της. >>

"Nicola Tesla"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2004, 18:04:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σε όλους
Αγαπητέ Υδροχόε25
μου έκαναν εντύπωση μερικά πράγματα στο διάλογό σου με τον κυνικό και θα ήθελα αν γίνετε να μου απαντήσεις αν θέλετε. Ρωτάς κάπου:
quote:
Φίλε Κυνικέ, ποιό ήταν το πρώτο του βιβλίο;


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Η αρχική επιτυχία των βιβλίων του, οδήγηε μια ομάδα Άγγλων εσωτεριστων που τον υποπτεύονταν να προσλάβουν έναν ιδιωτικό ντετέκτιβ, τον Clifford Burgess, ο οποίος ανακάλυψε τον "Ραμπα", και έμαθε οτι ποτέ του δεν είχε πάει στο Θιβέτ, ούτε φυσικά είχε υποστεί οποιαδήποτε εγχείρηση στο Τρίτο Ματι.
--------------------------------------------------------------------------------


Είχε αναφέρει τότε ότι είχε αλλάξει σώμα;

Από που πήρες τις πληροφορίες αυτές;


έχεις πει ότι έχει διαβάσει όλα του τα βιβλία. Δεν ΄ροσεξες ότι λέει ο ίδιος ότι το πρώτο είναι "το τρίτο μάτι";
Επειδή έχω διάβασει όλα του τα βιβλία και μερικά τα θυμάμαι απ' έξω έστω και αν έχει περάσει δεκαπενταετία μπορώ να σου πώ ότι θέλεις. Κατ' αρχήν αποκατάσταση της αλήθειας όσο τουλάχιστον τη γνωρίζω και όσο θυμάμαι από τα βιβλία του. Το πρώτο βιβλίο ήταν το "τρίτο μάτι" και ακολούθησε το "Doctor from Lasa" μεταφρασθέν ως "Ο θεραπευτής" με τρίτο το "Δυτικά του Θιβέτ".Και κάτι λίγο άσχετο:στο εξώφυλο της παλιάς έκδοσης είχε μια φωτογραφία ενός προσώπου που μου έδινε μια αίσθηση ιερότητας, δεν ήταν ο Ράμπα πάντως αλλά κάποιος Θιβετανός,το πρόσωπο του οποίου νομίζω ότι το ξαναείδα σε άρθρο στο Τρίτο μάτι για τη μακροζωία.Δείτε το αν το έχετε αξίζει τον κόπο. Νομίζω είναι ο γέροντας ο οποίος προκαλούσε άνθισμα των δέντρων το χειμώνα.
Στο τρίτο βιβλίο αναφέρει για πρώτη φορά τη μετάβασή του στο σώμα του Χόσκινς .Στο πρώτο περιγράφει τη ζωή του στο Θιβέτ και το ίδιο το Θιβέτ μέχρι την αρχή του πολέμου.Στο δεύτερο τις περιπέτειές του στον πόλεμο (ερώτημα:μήπως ο Χόσκινς στρατεύθηκε σε κάποιο πόλεμο της εποχής εκείνης και απέκτησε κάποια αναπηρία;) και το τρίτο τα υπόλοιπα ως εκείνη τη στιγμή.
Λέει και ποιο έτος γράφτηκε το κάθε βιβλίο από τα τρία πρώτα, νομίζω σε κάποιο από αυτά. Διάβασε προσεκτικά φίλε.
Και γω όταν τα διάβασα τις πρώτες φορές δν πρόσεξα ορισμένα σημεία που αποδείκνυαν ότι λέει ψέμματα για τον εαυτό του.και μάλλον τα είδε και ο ίδιος μετά αλλά τα άφησε πιστεύω σαν σημάδια για τους προσεκτικούς. Σε κάποιο άρθρο ,στο Τρίτο μάτι νομίζω,είχε γραφεί ότι ο θόρυβος κόπασε με την έκδοση του 3ου βιβλίου όπου ο Ράμπα αποκάλυπτε την είσοδό του στο σώμα του Χόσκινς. Όμως δεν ήταν αυτός ο λόγος που κόπασε ο θόρυβος κατά τη γνώμη μου. Ο λόγος είναι ότι έλεγε με προσεκτικό τρόπο με αυτό το βιβίο, σε όσους διάβαζαν προσεκτικά ότι:"ναι δεν είμαι λάμα και δεν είναι αλήθεια τα πράγματα έτσι όπως τα γράφω,αλλά αυτό που κάνω κάνει καλό στον κόσμο γιατί προωθεί την εσωτερική γνώση και το ενδιαφέρον γιαυτήν" . Όποιοι εσωτεριστές είχαν αντίρρηση μέχρι τότε καλύφθηκαν είτε με την ιστορία της μετάβασης (κάτι που μόνο ένας πολύ διορατικός θα μπορούσε να επιβεβαιωσει ή να καταρρίψει) η οποία εξηγούσε το γιατί δεν βρήκαν να έχει γεννηθεί στο Θιβέτ και η άλλη με την αφανή δήλωσή του.
Η αφανής και απαρατήρητη δήλωση αυτή βρίσκεται στο σημείο που λέει την ιστορία των τριών αρμάτων του Βούδα,μια ιστορία που διηγήθηκε ο Βούδας στους μαθητές του για να τους δείξει ότι και το ψέμμα μπορεί να οφελήσει αν χρησιμοποιηθεί σωστά.
Είναι στο τρίτο βιβλίο ,δε θυμάμαι σελίδα (μπορέις να τη βρεις και να δεις αν τα θυμάμαι σωστά),και έχει ως εξής:
Κάποιος πατέρας είχε υποσχεθεί στα τρία μικρά παιδιά του ότι θα τους πάρει τρία παιχνίδια ,τρία άρματα παιδικά, όταν θα πάει στην αγορά. Πήγε και γύρισε αλλά λίγο πριν φτάσει στο σπίτι θυμήθηκε όι δεν πήρε τα άρματα στα παιδιά του. Ταυτόχρονα βλέπει ότι το σπίτι τουκαιγόταν και έτρεξε να σώσει τα παιδιά του τα οποία έπαιζαν αμέριμνα επειδή ήταν πολύ μικρά και δεν συνειδητοποιούσαν τον κίνδυνο από τη φωτιά που άρχισε να τα κυκλώνει.Δεν τον υπάκουαν να πάνε κοντά του όσο και αν φώναζε.Επειδή οι φλόγες δεν τον άφηναν να μπεί και να τα πάρει ξαφνικά θυμήθηκε τα τρια άρματα που του ζήτησαν και άρχισε να τα φωνάζει σαν να τα είχε αγοράσει.Τα παιδάκια έρτεξαν από επιθυμία να παιξουν και ΄σωθηκαν από το σπίτι που κατέρευσε λίγο μετά

Ο Ράμπα λέει ότι ο άνθρωπος για αρχίσει να ψάχνει χρειάζεται ένα δόλωμα,ένα δέλεαρ, κάτι που θα το επιθυμεί και θα τον παρακινεί να ψάχνει για να το βρεί. και ο άνθρωπος για να βγει από το "σπίτι που καίγεται" ,την εδώ ζωή και κατάσταση,χρειάζεται καποιο δόλωμα. Λέει αν θυμάμαι καλά ότι αυτός κάνει το ίδιο με τα βιβλία του.

Υδροχόε25 σε παρακαλώ δες αν τα θυμάμαι σωστά και αν κάνω λάθος διόρθωσέ με

Έχει δίκιο ο κυνικός όταν λέει ότι με τις οδηγιες του δε φτάνεις πουθενά. Και εγώ για κάμποσα χρόνια 7-8 πίστευα αυτά που έλεγε ο Ράμπα και τα θεωρούσα αληθινά και ακριβή.Πειραματιζόμουν με επιτυχία μπορώ να πω μερικές φορές, αλλά όχι με τόση όση θα ήθελα.
Δε μπορούσε να καθοδηγήσει έναν άνθρωπο πως να εντάξει το υπερφυσικό ομαλά μες στη ζωή του και η έμφαση στην αστρική προβολή δε λέει τίποτε.Σε κινδύνους σε εκθέτει,εφ' όσον βγαίνεις σε ένα χώρο που δε γνωρίζεις, και δε σου δίνει την πραγματική γνώση αυτή σου η έξοδος.
Αλλά ακόμη και έτσι μπορεί πολλά πράγματα να μάθει και να ωφεληθεί κανείς.Διότι τα θέματα με τα οποία ασχολήθηκε ήταν ενός ευρύτατου φάσματος και ίσως κανένας δε θα μπορούσε να βρεί αντίστοιχα βιβλία ακόμη και σήμερα. Φαίνεται όμως ότι είχε και σχετικές γνώσεις περί αστρικής προβολής αλλά όχι σε ικανοποιητικό βαθμό ώστε να καθοδηγεί σωστά και άλλους.
Αυτό το διαπίστωσα πολύ αργότερα.
Το βιβλίο με την υπαγόρευση της γάτας του νομίζω τό έγραψε μετά τα 3 πρώτα βιβλία. Αυτά τα 3 γράφτηκαν μάλλον διαδοχικά.
Ο ράμπα έλεγε και έγραψε ότι το πραγματικό του όνομα ήρταν Τσα-μιγκ-δμαρ-λα-λου Το οικογενειακό του ήταν δηλαδή Λαλού. Οπότε σήμερα μπορέι να βρεί κανείαν υπάρχουν στοιχεία αλήθειας σε όσα έγραψε που είναι πιο χαλαρή η κατάσταση γιατί τότε έλεγε ότι φοβόταν για συγγενείς πιθανή εκδίκηση των Κινέσων επειδή έγραφε για τα βασανιστήρια που έκαναν στους θιβετανούς. Νομίζω ότι οι θιβετανοί ρωτήθηκαν για "Ράμπα" αν γνωρίζουν κάτι και όχι για "Λαλού",οποότε σωστά είπαν, αν είπαν ότι δεν υπήρξε ττετοιο πρόσωπο. Τα αρχεία των μοναστηριών μπορεί να έχουν καταστραφεί αλλά αφού λέει ότι ο πατέρας του είχε θέση κυβερνητική, με μεγάλη εξουσία την εποχή της φυγής του 13ου Δαλάι Λάμα μπορεί να επιβεβαιωθεί από κρατικά αρχεία και από γενικότερα ιστορικά αρχεία αν είχε γιό που έγινε μοναχός στο Τσακπόρι. Ο Ράμπα λέει ότι είχε πάρει πτυχίο Ιατρικής στη Σαγκάη αλλά δε λέει με τι όνομα. Γιατί να είναι ακόμη αμφιλεγόμενο πρόσωπο όταν μπορούν να επιβεβαιωθούν αυτά; Θα μπορούσε να υπάρχει και τρίτη εκδοχή;να πήρε γνώσεις από ένα λάμα που έφτασε στη δύση κρυφά μτά την εισβολή των κινέζων και πέθανε εκεί. Έτσι εξηγείται και το γιατί μερικά μοιάζουν πολύ αληθινά σαν περιγραφές ανθρώπου που τα έζησε.
Να είστε όλοι καλά

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ydroxoos25
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2004, 02:02:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ydroxoos25  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Φιλόσοφε, αναφέρθηκε από το φίλο Κυνικό ότι:

quote:
Είχα δει πολλές εκδόσεις Ράμπα ηληκίας προ του 1974 (μια γνωστή μου ήταν φανατική αναγνώστρια), αλλά πουθενά δεν ανέφεραν την "κατάληψη" του σώματος.

Από ό,τι ξέρω αυτό το στοιχείο προστέθηκε μετα το 1974, όταν άρχισαν οι ίδιοι οι Θιβετανοί να δυσανασχετούν.


οπότε ρώτησα αν υπήρξαν βιβλία πριν από το Τρίτο Μάτι το οποίο και γνωρίζω φυσικά ότι ήταν το πρώτο από αυτά που έχουμε διαβάσει.

Όσο για τα άλλα στοιχεία που αναφέρεις είναι σημαντικά αλλά πρέπει να τα μελετήσω για να σου απαντήσω επειδή δε θυμάμαι απέξω όλες τις λεπτομέρειες.

<< Από τη στιγμή που η επιστήμη θα αρχίσει να ερευνά τα μεταφυσικά φαινόμενα θα προοδεύσει σε μια δεκαετία περισσότερο απ' όσο έχει προοδεύσει σε όλη την ύπαρξή της. >>

"Nicola Tesla"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

relativer777
Νέο Μέλος


40 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2017, 09:32:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΜΟΣ

ΑΛΗΘΕΙΕΣ και ΨΕΥΔΗ

Αγαπητοί αναγνώστες , ερευνητές των απόκρυφων
μυστηρίων του πνευματισμού. Έγραψα αυτό το κείμενο για εσάς που δοκιμάσατε να εφαρμόσετε τις πρακτικές ασκήσεις του πνευματισμού χωρίς καμία επιτυχία, παρότι κάνατε εντατικές προσπάθειες όπως σας καθοδήγησαν κάποιοι πνευματιστές, παρότι ακολουθείσατε πιστά τις οδηγήες τους δέν είχαται την παραμικρή επιτυχία.
Έτσι απογοητευθείκατε και βγάλατε το συμπέρασμα ότι είναι όλοι ψεύτες και παραμυθάδες.
Το όλο θέμα είναι αρκετά πολύπλοκο.
Θα προσπαθήσω να σας εξηγήσω τι συμβαίνει με όλους αυτούς τους συγγραφής, της κρυμμένης γνώσης του πνευματισμού.

Πρήν συνεχίσω οφείλω να συστηθώ :

Ονομάζομαι Δεληγιάννης Θεόδωρος είναι το πραγματικό μου όνομα. Δέν χρειάζομαι κανένα εντυπωσιακό ψεβδόνιμο ή τίτλους.

Πρωτίστως τί δέν Είμαι: Δέν Είμαι γκουρού,Βουδιστής, Λαμαϊστής, και ότι άλλο διατείνεται ο κάθε συγγραφέας που συγγράφει τα
όποια βιβλία περί πνευματισμού.
Δέν χρειάζομαι τον όποιο εντυπωσιακό τρόπο για να πείσω ότι αυτά που γράφω είναι αλήθεια αυτό το αφήνω στην κρίση του κάθε ερευνητή αναγνώστη.
Ο κάθε ερευνητής πρέπει να έχει υπόψη του ότι οι περισσότεροι συγγραφείς γράφουν ένα ποσοστό πραγματικής δηδαχής άλλοτε όπως την έχουνε διδαχτεί και άλλοτε όπως την έχουνε καταλάβει.
Όταν έχει εξαντληθεί η γνώση, Τότε αρχίζει η ψευδή διδαχή άλλοτε για λόγους βιοπορισμού και άλλοτε για κερδοφορία. Μιάς και ότι είχαν να διδάξουν το εξάντλησαν.
Όπως και να έχει το πράγμα, γεγονός είναι πως αρχίζουν να γράφουν παραμύθια, ψεύδη και φαντασιώσεις.

Σε αντίθεση με αυτούς δέν είμαι μυημένος στα απόκρυφα μυστικά του πνευματισμού, αλλά είμαι ένας ερευνητής όπως πιθανώς και εσύ.

Το απολύτως βέβαιο είναι ότι θα αναρωτηθείς για
Το δικό μου κίνητρο.
Ο κάθε συγγραφέας έχει το δικό του κίνητρο.

παράδειγμα: Ο Λόμπσανκ Ράμπα είχε αρχικά ώς κίνητρο την διάδοση της μύησης που είχε λάβει.
Το ποιός είταν ομέντοράς του είναι άγνωστο.
Έχοντας διαβάσει όλα του τα βιβλία μεταφυσική
πολλές φορές το κάθε ένα και έχοντας εντρυφήσει
μέσω της έρευνάς μου στα απόκρυφα μυστικά του πνευματισμού έχω φιλτράρει τα γραφώμενά του.
Εντοπίζοντας τα ψεύδη και τις αλήθειες.

Όταν τελείωσε την αφήγηση των όσον είχε διδαχτεί
Έχοντας έρθει στην ανάγκη βιοπορισμού όπως και ο ίδιος έγραφε στα βιβλία του λόγο της σοβαρής ασθένειας που είχε ο μόνος τρόπος για την εξασφάλιση των αναγκαίων πόρων επιβίωσης
είταν αναγκασμένος κατά πρώτο να ψεύδεται ότι τον παρότρυνε ο μέντοράς του ,Λάμα Μιγκιαρ Ντονταπ να γράψει επιπλέον βιβλία.
Το επόμενο μεγάλο ψέμα είναι για το τρίτο μάτι.
Οι εγκέφαλο χειρούργοι είναι απολύτως βέβαιοι ότι δια μέσω της όποιας κρανιοτομής δέν ανοίγει κανένα τρίτο μάτι.
Το επόμενο μεγάλο ψέμα είναι οι προφητείες του που έχουν διαψευστεί όλες από τα γεγονότα των χρονικών Ωρίων που παρήλθαν και δέν επαληθεύτηκε καμία.

Όσω γα τον καστανέντα, Το κίνητρο του είταν το κέρδος, η φήμη και η αναγνώριση από τον κόσμο.
Αυτό φάνηκε από την ίδρυση της γνωστής Σχολής
Ναγκουάλ.

Υπάρχουν πολλοί μέντορες και συγγραφής του πνευματισμού, αποκρυφισμού,μυστικισμού, εσωτερισμού, παραψυχολογίας, Μεταφυσικής και κάθε είδους ονομασία που παραπέμπει στο ίδιο θέμα.

Σάν Πολύχρονος ερευνητής και "Συγγραφέας " μιάς και έχω συγγράψει 4 βιβλία ,Το ένα είναι μυθιστόρημα με τίτλο "Το Σύμβολο της Παπαρούνας"
Τα άλλα 3 είναι βιβλία Θεολογικού αποκρυφισμού
με τον τίτλο "Οι ΕΚΛΕΚΤΟΙ"

Αυτά τα 4 βιβλία βρίσκονται σε μορφή χειρογράφου ακόμη.
Αρχές Αυγούστου θα ξεκινήσω να τα γράψω σε κειμενογράφο και μορφή pdf για να τα αναρτήσω στο διαδίκτυο ως e-books.

Το πρώτο που θα αναρτήσω είναι το μυθιστόρημα, "ΤΟ ΣΎΜΒΟΛΟ ΤΗΣ ΠΑΠΑΡΟΥΝΑΣ"
Το οποίο αποτελείται από 470 σελίδες στο χειρόγραφο. Πόσες θα βγούν στο e-book μου είναι άγνωστο.

Δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα να το εκδώσω δωρεάν, διότι αφενός είμαι χρόνια άνεργος χωρίς τον παραμικρό πόρρω για επιβίωση και καμία βοήθεια από το κράτος.

Εξ αυτών των συνθηκών Είμαι εξαναγασμένος να το
προσφέρω με αντίτιμο, με σκοπό να αναρτήσω την
Απόκρυφη τριλογία "Οι Ε Κ Λ Ε Κ Τ Ο Ι"
Εντελώς δωρεάν η οποία στο χειρόγραφο υπερβένει τις χίλιες σελίδες.

Όποιος από τους αναγνώστες ερευνητές θέλει περισσότερη γνώση μπορώ να του προτήνω υπευθύνος τα βιβλία του γνωστού Αυστριακού ψυχιάτρου wilhelm reich τα οποία δέν Υπάρχουν στην Ελλάδα παρά μόνο ένα με τίτλο " άκου ανθρωπάκο" και δέν έχει σχέση με την μεταφυσική
Τα βιβλία του πνευματισμού που έχει γράψει κυκλοφορούν στην Αμερική.
Όποιος ενδιαφέρεται για πραγματική γνώση στον πνευματισμό, Θα διδαχθεί από αυτά τα βιβλία τόσα όσα δέν θα διδασκόταν εάν είχε διαβάσει ολόκληρες βιβλιοθήκες.

Προς το παρόν αυτά από εμένα και ελπίζω να σε βοήθησα έστω και λίγο.

Όποιος θέλει να ρωτήσει οτιδήποτε μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου στο τηλέφωνο: 6940962483 ή στο email:
relativer777@gmail.com

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2017, 14:38:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.youtube.com/watch?v=cCB56BJhe4U

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2019, 15:41:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.youtube.com/watch?v=26At3q4VoXI

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy