ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗς ΜΟΥ .
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2004, 20:03:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το νόημα της προσωπικής μου ζωής , βασίζεται σε ένα σοφό ελληνικό ρητό.

Κάνε το καλό και ρίξτο στο γιαλό.

Στην μέχρι τώρα ζωή μου ,γεύθηκα αρκετές πνευματικές τροφές.
Θα αναφέρω μερικές από αυτές , που ίσως εκφράζουν και άλλους συνανθρώπους μου.
Το βιβλίο , ο ζωντανός και γραπτός διάλογος ,ο προφορικός λόγος ,η φαντασία, τα όνειρα και γενικά ,οτιδήποτε συλλαμβάνουν οι 5 αισθήσεις μου , ως εξωτερικό ερέθισμα.

Όλες αυτές τις υπέροχες πνευματικές γεύσεις , προσπάθησα να τις αποθηκεύσω στην μνήμη του εγκεφάλου μου.
Αυτό γίνεται.
Είναι όμως αυτή η πνευματική τροφή , που πηγάζει από την μνήμη μας μπαγιάτικη , σε σχέση με την άμεση πνευματική τροφή.

Η άμεση δημιουργείται ,όταν ζούμε την στιγμή.
Ζούμε στην ζωή μας καλές και κακές στιγμές.
Εγώ προσπαθώ να θυμάμαι , περισσότερο τις καλές.
Έτσι καλλιεργώ μέσα στην ψυχή μου , συστηματικά και με υπομονή την αρετή , που θα με κάνει να πράττω μονάχα το καλό.

Η ουσιαστική δυσκολία για να πράττω μονάχα το καλό ,δεν οφείλεται στο περιβάλλον μου.
Αυτό με επηρεάζει θετικά και αρνητικά.
Ήταν ο εθισμός μου στα υλικά αγαθά.
Πιστεύω , ότι όλοι από την βρεφική ηλικία μας εθιζόμαστε στα υλικά αγαθά ,επειδή ο κόσμος στην πλειοψηφία ,ασχολείται περισσότερο με αυτά.
Αν οι γονείς μου γνώριζαν , ότι το πνεύμα προηγείται της ύλης , θα με βοηθούσαν από πιτσιρικά να το εμπεδώσω ορθά.
Μαζί με το γάλα , θα μου έβαζαν καθημερινά και ένα ζεστό πιάτο πνευματικής τροφής.
Είναι όμως άνθρωποι , που δεν παίδευσαν αρκετά το πνεύμα τους.
Έζησαν σε μια εποχή πολύ ποιο κατώτερη πνευματικά , από την σημερινή.

Όλα ξεκίνησαν από μερικά πνευματικά ερεθίσματα , που δέχτηκα κάποτε από έναν οικογενειακό μας φίλο.
Μου είπε αρκετά πράγματα ,αλλά το ποιο ουσιαστικό ήταν το εξής .

Δεν υπάρχει νόημα στην ζωή του ανθρώπου αν δεν περιέχει θεό και για να περιέχει θεό , θα πρέπει να πράττει το καλό.
Αυτήν την πληροφορία την κουβαλούσα στην μνήμη του εγκεφάλου μου για αρκετά χρόνια.
Όταν κάποτε χόρτασα το φαΐ , τον ύπνο και την διασκέδαση , η ψυχή μου άρχισε να αναζητά καινούργιους ορίζοντες.
Αφού μπούχτισε τα υλικά αγαθά ,θέλησε να γευτεί και τα πνευματικά.

Άρχισα να διαβάζω βιβλία , που είχαν ως επίκεντρο την σοφία.
Η μεγαλύτερη απόλαυση σε αυτήν την εσωτερική μου , θα έλεγα αναζήτηση , ήταν ο πνευματικός μου ενθουσιασμός ,που με καταλάμβανε , όταν μάθαινα κάτι καινούργιο .
Αφού έμαθα κάποια πράγματα , προσπάθησα να τα εφαρμόσω ,στην προσωπική μου ζωή.

Κάθε φορά αποτύγχανα ,επειδή σκόνταφτα επάνω στην κακία , με την οποία είναι γεμάτη η ανθρώπινη καθημερινότητα.
Το πνεύμα μου όμως δεν έλεγε να ησυχάσει.
Δεν μπορεί έλεγα μέσα μου. Φταίω και εγώ ,που δεν τα καταφέρνω.
Σήμερα κατάλαβα , ότι φταίω μονάχα εγώ.

Για να συνηθίσει οποιοσδήποτε άνθρωπος , στην άσκηση του καλού , θα πρέπει να του γίνει συνήθεια.
Για να του γίνει συνήθεια , θα πρέπει να αντιληφθεί τις θετικές ( ευεργετικές ) ,επιδράσεις , που ασκούν αυτές στην ύπαρξή του.
Για να φτάσει μια ανθρώπινη ύπαρξη ,σε τέτοιο υψηλό βαθμό αντίληψης , θα πρέπει να καλλιεργεί τακτικά το πνεύμα του.

Ύψιστη πνευματική τροφή , για εμένα προσωπικά αποτελεί το ηλιοβασίλεμα και η δύση του ήλιου.
Στο αντίκρισμα ενός τέτοιου φαινομένου , το μυαλό παύει να σκέφτεται.
Δέχομαι την ομορφιά ,όλου αυτού του θεάματος ,υπό την μορφή του φωτός και των χρωμάτων , μέσα στον πυρήνα της ψυχής μου.
Όταν τελειώνει προσπαθώ αυτήν την ενέργεια , που συσσωρεύτηκε στην ψυχή μου , να την μεταδώσω και στον περίγυρό μου.
Ανώτερη μορφή μετάδοσης , αυτής της θετικής ενέργειας , είναι για εμένα , η άσκηση του καλού ,όποτε και όταν μπορώ.

Έτσι αρκούμε σε αυτό.
Κάθε φορά που κάνω το καλό , γίνομαι ευτυχισμένος.


Θα ήταν μεγάλη χαρά για εμένα , αν γράφατε και εσείς ,που διαβάσατε αυτές τις σκέψεις μου , τις απόψεις σας γύρω από αυτό το θέμα.

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2004, 12:39:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν κάμποσα χρόνια είχα ένα ατύχημα που με έκανε να πιστέψω ότι μου έμεναν μερικές μονάχα στιγμές ή το πολύ μερικές ώρες, ζωής.

Η σκέψη ότι σε λίγο θα έχω πεθάνει με έκανε να αναλογιστώ την ζωή μου από τη σκοπιά του τι ήταν αυτό που όφειλα και δεν είχα κάνει και για ποιο πράγμα περισσότερο μετάνιωνα από αυτά που είχα κάνει.

Η απάντηση και για τα δύο θα μπορούσε να συνοψιστεί στο εξής:

ΧΡΩΣΤΟΥΣΑ ΑΓΑΠΗ.

μη φοβάσαι, μη κολλάς, μη τρελαίνεσαιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 05:55:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το νόημα της προσωπικής μου ζωής , βασίζεται σε ένα σοφό ελληνικό ρητό.

Κάνε το καλό και ρίξτο στο γιαλό.


Όμορφότατο και μεστό το γραπτό σου Α-Ω.

Ιδιαίτερα ευχάριστη έκπληξη, και σε ευχαριστώ, γιατι μου υπενθύμισες κάτι σημαντικό.

Φιλικά

ΚΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 12:50:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά σας ευχαριστώ για τις σκέψεις σας.
Κάτι τέτοια χρειάζομαι , για να συγκινηθώ και εγώ με την σειρά μου και να γράψω .

Καλά βαδίζω , ο δρόμος αυτός είναι δύσκολος , αλλά είναι ο σωστός.

Ελπίζω να οδηγεί στο φως.
Φαντάζεστε να βρεθούμε κάποτε μέσα σε αυτό και να ψάχνουμε από συνήθεια την σκιά μας.


Ευχαριστώ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy