ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet
 Ο Πυθαγόρας και ο μυστικός μας Κωδικός PIN !
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2004, 01:19:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"Μυστικός κώδικας" κρυμμένος στην ημερομηνία γέννησής μας


Ο Φυσικός Douglas Forbes έχει εκδώσει το δεύτερο βιβλίο του με τίτλο "Ανθρώπινος Κωδικός PIN: Σχέσεις". Αυτό ακολούθησε το προηγούμενο επιτυχημένο βιβλίο του "Ανθρώπινος Κωδικός PIN: Τα Ιερά Μαθηματικά στην Ημερομηνία Γέννησης" που ήδη βρίσκεται στην έκτη έκδοση και είναι όγδοο στον κατάλογο των bestsellers

Τι υποστηρίζει σε αυτά τα βιλία του ο Forbes; Ούτε λίγο, ούτε πολύ υποστηρίζει ότι έχει βρει μια επιστημονική φόρμουλα που μπορεί να μας βοηθήσει να καταλάβουμε το ανθρώπινο δυναμικό μας μόνο αναλύοντας έναν "Κωδικό PIN" που εξάγεται από την ημερομηνία γέννησης μας. Όχι δεν είναι αριθμολογία, ούτε αστρολογία, ούτε καν μια Νεοποχίτικη διδασκαλία, λέει ο Forbes. Ήδη έχει εξεταστεί σε 22.000 ανθρώπους και υποστηρίζει ότι είχε 95% επιτυχία σε αυτά που προβλέπει. Ισχυρίζεται ότι μπορεί να μας αλλάξει την ζωή.

Ο Forbes πιστεύει ότι έχει αποκαλύψει το "Θεώρημα του Οκταγώνου" του Πυθαγόρα που στόχο είχε να να βρει το κλειδί για να προσδιορίσει την φύση της δημιουργίας.

Με την ανάλυση της δομής του ατόμου βρήκε ότι παντού υπάρχει η θεμελιώδης επίδραση του "συντονισμού". Το ανθρώπινο σώμα για παράδειγμα συντονίζεται στη συχνότητα των εννέα hertz. Αυτό που λέει ότι έκανε ο Forbes είναι να μεταφράσει αυτήν την συγχρονισμένη ενέργεια που παράγουν τα άτομα, δονούμενα, στην γλώσσα των αριθμών. Όλοι οι πλανήτες, τα ηλιακά συστήματα, οι γαλαξίες, τα σύμπαντα είναι σχεδιασμένα με την ίδια Αρχή, το ένα μέσα στο άλλο, το ένα αντανακλώμενο στο άλλο. Συντονιζόμαστε με τον "Κωδικό PIN" μας, μεταξύ μας, με την φύση, τα βράχια, με τα δένδρα, τα βουνά, την θάλασσα, με όλη την φύση. Είμαστε σε συμφωνία με την μητέρα φύση, σε μια συμπαντική μελωδία. Σαν το πλήκτρο του πιάνου που όταν το κτυπάμε, αντηχεί σε έναν τόνο και μετά χάνεται καθώς η ενέργεια καταναλώνεται.

Όλοι γεννιόμαστε με ένα πλαίσιο ανάπτυξης, ή τον δικό μας PIN, ο οποίος υπολογίζεται από την ημερομηνία γέννησής μας. Και έχουμε επιλογές πώς να εκφράσουμε αυτό τον κωδικό, αν και συνεχίζουμε να έχουμε πολλές επιρροές από την οικογένεια και το περιβάλλον μας, έχουμε ένα συγκεκριμένο δυναμικό μέσα μας.

Παρουσιάζει την θεωρία του σε ειδικούς και σε επαγγελματίες θεραπευτές, γιατρούς, ψυχολόγους και ψυχίατρους.

"Είναι το μόνο σύστημα στον κόσμο που δεν σου απαιτεί να απαντήσεις σε ερωτήσεις" λέει.

Κάθε αριθμός στον Κωδικό PIN, έχει ιδιότητες, οι οποίες με την σειρά του μπορούν να εκφραστούν με "ενεργητικούς" και "παθητικούς" τρόπους. Αυτό εξηγεί γιατί οι άνθρωποι που γεννιούνται την ίδια ημέρα ή έχουν το ίδιο Κωδικό PIN, δεν συμπεριφέρονται με τον ίδιο τρόπο.

"Αυτή είναι μια ακριβής επιστήμη και σε βοηθάει να καταλάβεις ποιος πραγματικά είσαι και να γίνεις πιο ανεκτικός με τον εαυτό σου. Κι αυτό με την σειρά του σε κάνει να είσαι πιο ανεκτικός με τον γείτονά σου" μας λέει ο Forbes.

"Έχω επιτυχία στο 95% των περιπτώσεων και ποτέ δεν γράφω ή δεν κάνω κάτι εκτός κι αν το έχω ερευνήσει. Έχω έναν ψυχολόγο και έναν ψυχίατρο να εξετάζουν τα γραπτά μου και μετά τα βλέπει κι ένας δικηγόρος." αποκαλύπτει ο Forbes.

Για να δούμε τι θα γίνει και με αυτήν την θεωρία. Θα είναι μια άλλη "σαπουνόφουσκα" ή θα μας βοηθήσει να αποκαλύψουμε περισσότερα μυστικά από την "Μουσική των Σφαιρών" που λέγεται ότι άκουγε ο Πυθαγόρας;

http://www.humanpincode.com/index.html
http://www.iol.co.za/index.php?set_id=1&click_id=31&art_id=vn20041215142514446C546707

Ω, Θεέ μου, συγνώμη. Ξέρεις... ήμουν τόσο απορροφημένος να σε σκέπτομαι, που δεν πρόσεξα ότι ήσουν πάντα, εδώ, μπροστά μου.
ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2004, 08:39:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για να δούμε τι θα γίνει και με αυτήν την θεωρία. Θα είναι μια άλλη "σαπουνόφουσκα" ή θα μας βοηθήσει να αποκαλύψουμε περισσότερα μυστικά από την "Μουσική των Σφαιρών" που λέγεται ότι άκουγε ο Πυθαγόρας;


Λες?Λες ο Χρόνος που στρίβει στη.. γωνία να μας φέρνει καινούριο δώρο?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2004, 09:15:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Για να δούμε τι θα γίνει και με αυτήν την θεωρία. Θα είναι μια άλλη "σαπουνόφουσκα" ή θα μας βοηθήσει να αποκαλύψουμε περισσότερα μυστικά από την "Μουσική των Σφαιρών" που λέγεται ότι άκουγε ο Πυθαγόρας;


Λες?Λες ο Χρόνος που στρίβει στη.. γωνία να μας φέρνει καινούριο δώρο?


Δεν ξέρω ΤΑΟ μου. Θα το ήθελα όμως. Είναι όμως σπάνιο και δύσκολο να ανακαλύπτεις ένα πολύτιμο πετράδι τυχαία στον δρόμο. Για αυτό κρατώ πάντα μικρό καλάθι όταν ακούω πολλά κεράσια. Αλλά πάντα έχω μαζί μου ένα... πτυσσόμενο μεγάλο καλάθι όταν οι υποσχέσεις (σπανίως βέβαια) επιβεβαιώνονται.

Γενικά θα ήθελα να πω ότι προσπαθώ να ανακαλύπτω και να μεταφέρω ειδήσεις, νέα, βιβλιοπαρουσιάσεις από το Διεθνές Διαδίκτυο που να σχετίζονται με τα θέματα του Esoterica.gr. Πολλά νέα από αυτά μου είναι, προσωπικά, αδιάφορα αλλά ξέρω ότι πολλοί θα ενδιαφέρονταν να τα έχουν υπόψη τους για αυτό κάνω τον κόπο να τα μεταφράσω και να τα μεταφέρω στην κοινότητά μας. Κάποια όμως είναι πιο προσωπικές μου επιλογές. Αυτό, εδώ, είναι ένα από αυτά.

Ω, Θεέ μου, συγνώμη. Ξέρεις... ήμουν τόσο απορροφημένος να σε σκέπτομαι, που δεν πρόσεξα ότι ήσουν πάντα, εδώ, μπροστά μου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2004, 09:25:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι thoth,μυρίστηκα το ενδιαφέρον σου για την είδηση.Άλλωστε..

Ορθώς επιλέγεις να κρατάς μικρό καλάθι.
Ας περιμένουμε τον παιχνιδιάρη Χρόνο με την ελπίδα ότι...οι κερασιές θα ανθίσουν (και κατά πολύ θα καρποφορήσουν) και εφέτος!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 13:22:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ναι thoth,μυρίστηκα το ενδιαφέρον σου για την είδηση.Άλλωστε..

Ορθώς επιλέγεις να κρατάς μικρό καλάθι.


Και βασικά Thoth βάλε και λίγες σάπιες ντομάτες μέσα, να τις έχεις πρόχειρες .

Για πάρα πολλούς λόγους, αλλά βασικά γιατί η ημερομηνία γέννησής μας εξαρτάται από το χρησιμοποιούμενο ημερολόγιο και γιατί το "Θεώρημα του Οκταγώνου" αναφέρεται μόνο από τον κ. Forbes, ο οποίος δεν είναι ακριβώς φυσικός αλλά "κάτοχος PhD in Metaphysics από το Metaphysics University της Αμερικής". Άσε που διαπρέπει σε μία χώρα όπου για τη συντριπτική πλειονότητα του πληθυσμού ο επιστημονικός τρόπος αντιμετώπισης του AIDS είναι ο βιασμός μιας παρθένας.

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2004, 17:27:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΟΙ ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΣΦΑΙΡΕΣ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΕ Ο ΠΥΑΘΑΓΟΡΑΣ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΠΑΡΟΡΜΗΣΗ
ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕ ΟΤΙ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΕΙΧΕ ΕΥΓΕΡΤΙΚΕΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ.
Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΕΞΙΨΩΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΟΤΑΝ
Η ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΕΚΠΕΜΠΕΙ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ!
ΜΠΟΡΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΝΑ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙΣ ΓΕΓΟΝΟΤΑ
ΠΡΙΝ ΑΥΤΑ ΣΥΜΒΟΥΝ ΑΥΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΟΤΑΝ ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ
ΟΙ ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΟΥΝ ΤΟ ΕΝΣΥΝΕΙΔΗΤΟ!!


ΖΩ ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΩ
Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΤΙΝΗ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
9.277344E-02
Maintained by Digital Alchemy