ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Η ψυχή μετά τον θάνατο του ανθρώπου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Αφροδίτη
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2002, 15:19:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αφροδίτη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρόσφατα έχασα τον καλύτερο μου φίλο από ατύχημα. Χτύπησε στο κεφάλι και έμεινε στην εντατική περίπου 15 μέρες με εγκεφαλικό οίδημα. Την πρώτη μέρα που χτύπησε ενώ δεν είχα μάθει τι είχε συμβεί είδα στον ύπνο μου ένα παράξενο όνειρο ότι ήμουν σε ένα τεράστιο γήπεδο με πολύ κόσμο, τόσο πολύ κόσμο που μου ήταν αδύνατον να κουνήσω τα χέρια μου (στην εντατική του είχαν δεμένα τα χέρια για να μην κάνει κάποια απότομη κίνηση εάν συνερχόταν από την καταστολή).. ενώ βρισκόμουν στο γήπεδο περνάει ένα αεροπλάνο και ρίχνει μια βόμβα. Σκέφτηκα πως θα με έπερνε το ωστικό κύμα και θα με εξαϋλωνε και παρόλο που θέλησα να τρέξω και να πέσω στο έδαφος μήπως το κύμα πέρναγε από πάνω μου χωρίς να με ακουμπήσει αλλά μάταια.. τότε σκέφτηκα ότι δεν θα καταλάβαινα τίποτα.. απλά θα πέρναγα στην σκιά αμέσως και δεν θα καταλάβαινα πόνο. Μόλις με πήρε το κύμα σκέφτηκα ότι θα δω πως είναι ο θάνατος όμως εκείνη την ώρα ξύπνησα και μετά από λίγο έμαθα για το ατύχημα!!

(κάποιοι που προσπάθησαν να το ερμηνεύσουν μου είπαν ότι προσπάθησε να μου πει ότι θέλει να φύγει και τον κρατούν με την βία με τα μηχανήματα)

Ύστερα από 15 μέρες ο Τάκης (έτσι τον έλεγαν) πέθανε. Το βράδυ τον είδα στο όνειρό μου. Στην αρχή ήμουν μόνη μέσα σε ένα δωμάτιο και κοιτούσα κάποια συνθήματα που είχαμε γράψει μαζί στον τοίχο. Σκεφτόμουν ότι ενώ εκείνος έφυγε αυτά έμειναν. Σηκώθηκα και έφυγα από το δωμάτιο και όταν ξαναμπήκα (αλλαγή επιπέδου για να συναντηθούμε;;) τον είδα να κάθετε σε μια πολυθρόνα και να μου γελάει. Χάρηκα πολύ που τον είδα και έτρεξα στην αγκαλιά του. Μου είπε να μην στεναχωριέμαι και ότι δεν πέθανε απλά εκείνος το είχε διαλέξει να φύγει!!!! Όταν ξύπνησα αισθάνθηκα πολύ χαρούμενη που τον είχα δει στο όνειρό μου :)

(κάποιος μου το ερμήνευσε ότι ήρθε να με αποχαιρετήσει και το αίσθημα της χαράς σήμαινε ότι βρισκόταν σε καλό δρόμο)

Μήπως μέσω των ονείρων προσπάθησε να επικοινωνήσει μαζί μου; Συναντιούνται οι ψυχές μετά τον θάνατο; Και ποιά η εξέλιξη μιας ψυχής όταν απελευθερωθεί από το σώμα;

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2002, 17:57:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλές και ειλικρινείς ευχές για να βρει ο φίλος σου ησυχία και γαλήνη στο άλλο επίπεδο που πάει.

Πιστεύω ότι οι εμπειρίες σου και τα όνειρά σου είναι αληθινά και σημαντικά.

Σε λίγο καιρό το Esoterica.gr θα παρουσιάσει κάποια άρθρα για αυτήν την μεταθανάτια κατάσταση.

Οι ταινίες Έκτη Αίσθηση και Θα σε βρω στο Παράδεισο παρουσιάζουν αρκετά ικανοποιητικά την κατάσταση του ανθρώπου μετά τον θάνατο.

Όποιος ήταν τυχερός και διάβασε το άρθρο της ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ την Κυριακή 23 Δεκεμβρίου θα είδε ότι οι επιστήμονες είναι σχεδόν έτοιμοι να αναγνωρίσουν την ύπαρξη της συνείδησης του ανθρώπου μετά τον θάνατό του.

Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες για αυτό το ρεπορτάζ που βασίζεται σε πρόσφατες έρευνες Ολανδών γιατρών μπορώ να δώσω περισσότερα στοιχεία αύριο.

Ο Θεός (ή οι Θεοί, αν προτιμάς) ας δώσουν ανακούφιση σε εσένα Αφροδίτη και στην Ψυχή του φίλου σου Τάκη.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
akpe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2002, 18:07:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akpe  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος akpe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφροδιτη καλησπερα και συλλυπητηρια για τον φιλο σου

Κατ'αρχην να σου πω οτι τα προφητικα ονειρα παρουσιαζονται με τετοιο τροπο ωστε να ειναι δυσκολη η ερμηνεια του απο εμας. Σαφως και το πρωτο ονειρο που ειδες ειχε σαν σκοπο να σε προειδοποιησει για την τραγωδια. Η μονη υποθεση που μπορω να κανω ειναι οτι κατα καποιο τροπο ο Τακης καταφερε να επκοινωνησει μαζι σου, και να σου δειξει πως αισθανοτανε. Τις σκεψεις που εκανε, τους φοβους που ενοιωθε, προσπαθησε να τις περασει σε εσενα, κατι το οποιο καταφερε: στο ονειρο σου ενοιωσες τον φοβο, την αποτυχημενη προπσαθεια να αποφυγεις το μοιραιο, και τελος την εμπειρια του να βλεπεις πως ειναι ο θανατος.


Οσο για το δευτερο ονειρο σου, αυτο ειναι μαλλον μια προσπαθεια επικοινωνιας. Λεω μαλλον, διοτι ποτε δεν αποκλειεται ενα ονειρο να προκυπτει απο εσενα, και απο την αναγκη που εχεις να τον ξαναδεις. Το αδειο δωματιο ισως συμβολιζε εσενα, το πως ενοιωθες εκεινη τη στιγμη: αδεια, κενη. Οταν ξαναμπηκες τον βρηκες να σε περιμενει, με λιγα λογια σου περασε το μυνημα οτι δεν εισαι μονη σου, οτι ειναι μαζι σου, ασχετα αν εσυ δεν τον αντιλαμβανεσαι.

Οι ψυχες μετα τον θανατο διατηρουν την ελευθερια βουλησης που δινεται σε ολους μας. Συνεπως δεν θα μου φαινοταν καθολου παραξενο εαν ο Τακης επελεξε να σου μιλησει μεσω των ονειρων σου, και ισως αμα ειναι ετσι, αυτο να επαναληφθει.

Η εξελιξη της ψυχης μετα τον θανατο δεν μπορει να τεκμηριωθει, αλλα βασει συμπερασματων οσοι ασχολουνται με αυτο το Θεμα, εχουν καταληξει στο συμπερασμα οτι φευγοντας απο το σωμα μας, και εφοσον επιλεξει για οποιοδηποτε λογο να παραμεινει στον κοσμο μας, η ψυχη διατηρει τα στοιχεια εκεινα που κανουν ξεχωριστο εναν ανθρωπο: τον χαρακτηρα του και την συνειδηση του.

Ποσες περιπτωσεις ατομων που γυριζουν πισω στις οικογενειες τους ειτε για να τους προσεχουν και να τους φροντιζουν (οσο μπορουν βεβαια), ειτε απλα για να ειναι μαζι τους εχουν καταγραφει; οχι λιγες!

I never wanted to know...
Never wanted to see...
I've wasted my time
'till time wasted me...

Edited by - akpe on 15/01/2002 18:15:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2002, 12:40:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφροδίτη μου, και απο μένα τα ειληκρινή μου συλυπητήρια για το φίλο σου, (φίλο μας) το Τάσο.
Θα μείνω στις ερωτήσεις σου και με τα πολύ λίγα πράγματα που γνωρίζω (μεγάλη λέξη είπα, ας με συνχωρέσετε)
Καταρχάς τι είναι το "Σώμα";;;
Είναι η κατοικία της Ψυχής και είναι καθαρά ΥΛΙΚΟ. Ο μέγας 'Ομηρος όμως μας το αναφέρει και ώς "ΣΗΜΑ", που σημαίνει: Τάφος, Τύμβος, Μνημείο, Μνήμα, Μνημούρι, όθεν "σήμα χεύεται".
Νομίζω ότι πλησιάζει η έννοια σε αυτό που προείπα, ότι το Σώμα είναι κατοικία της Ψυχής.
Το τί γίνετε με το Σώμα μετα το Θάνατο.... είναι γνωστό. Οι απορίες είναι για τη Ψυχή. Σε αυτό η Εσωτερική Φιλοσοφία μας λέει πολλές και ποικίλες θεωρίες.
Δε θα αναπτύξω εδώ καμία απο αυτές, αλλά θα κάνω μια συλλογή όλων και θα σου πώ το νόημα που εγω αντιλαμβάνομαι.
Η εξέλιξη της Ψυχής δεν έχει να κάνει ΜΟΝΟ μετά το θάνατο του σώματος που τη φέρει, ΑΛΛΑ κυρίος με τη ζωή που έκανε όταν αυτη (η Ψυχή) κατοικούσε στο θανών σώμα.
Τότε (εν ζωή) κανονίζετε το που θα πάει η ψυχή μετα απο το χωρισμό της απο το σώμα. Πάντως εκει που οδηγήτε, η ίδια το γνωρίζει. Αυτός που δε το γνωρίζει και εγείρει τις όποιες αντιρρίσεις (εν ζωή φυσικά) είναι ο Νούς (στο άρθρο "666" αναφέρω κάτι για αυτόν).
Η Ψυχή λοιπόν ΕΞΕΛΙΣΕΤΕ διαρκώς ΜΕΧΡΙ του σημείου που ο νόμος που μας εξαφανίζει και εμφανίζει στο φυσικό κόσμο, ο Νόμος του Κάρμα, εξαληφθεί απο την Ψυχή, (τελείωση) και τότε μόνο η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ Ψυχή δε ΞΑΝΑΕΣΑΡΚΩΝΕΤΕ.
Στο πεδίο ή επίπεδο που η Ψυχήδιδασκετε και αναμένει τη νέα της Σάρκωση στο Φυσικό Κόσμο της Υλης είανι όντως μαζί με άλλες ψυχές , τις ΟΝΤΟΣ γνωστές της.
Σκέψου το απλό, αν εσυ αποφασίσεις να επιστρέψεις στη χώρα σου, απο ένα μεγάλο κα μακρύ ταξίδι που είχες κάνει και έχεις συγγενείς, όταν φτάσεις στο αεροδρόμιο δε θα έρθουν να σε προηπαντήσουν;;;
Μάλλον ναι και όχι απλά θα σε παραλάβουν, αλλά θα σε "γυρίσουν" στα παλιά σου γνωστά μέρη, θα σε ενημερώσουν για τις όποιες αλλαγές έχουν σημειωθεί κτλ.
Κάπως έτσι φαντάζομαι αυτό που ρώτησες για το άν είναι μαζί με άλλες ψυχές.
Τώρα για το όνειρο και αν κατα πόσο επικοινωνούν μαζί μας μέσω αυτών οι αποθανώντες.
Σε άρθρο του akpe αναφέρω και εξηγώ τι είναι η Φαντασία. Προχωρώντας λίγο παραπέρα σου αναφέρω ότι όταν ο άνθρώπινος Νούς κοιμάται, κοιμάται ή ίδια η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ που με αυτή λειτουργούμε. 'Οταν όμως αυτή κοιμάται (ξεκουράζεται), τότε τα ινία για τον έλενχο του Ανθρώπου, αναλαμβάνει η "ΥΠΟΣΕΙΝΗΔΗΣΗ". Αυτή είναι που μας χαρίζει τα όνειρα τα οποιά είναι η ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ ΣΤΟΝ ΦΥΣΙΚΟ ΜΑΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟ των Υποσεινήδητων καταστάσεων που ΟΝΤΟΣ ΖΗΣΑΜΕ!!!
'Αρα, ΝΑΙ, μέσω των ονείρων μπορούμε κατα τη ταπεινή μου άποψη όχι μονάχα να επικοινωνήσουμε με άλλες Ψυχές νεκρών φίλων μας, αλλά και ΖΩΝΤΑΝΩΝ.

Και πάλι τα συλυπητήριά μου. Μακάρι οι φωτεινοί κόσμου που τον δέχθηκαν, να απαλύνουν κάθε του πόνο.
'Οσο για σένα που τον σκέφτεσαι να τον σκέφτεσαι ΠΑΝΤΑ με αγάπη, χωρίς πόνο και τότε φαντάζομαι ότι εκείνος θα κάνει τη παρουσία του πιο συχνή στο κόσμο του ονείρου, που είναι ΤΟΣΟ ΜΑ ΤΟΣΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ!!!

ΕΙΡΗΝΗ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΟΝΤΑ

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Theo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2002, 02:14:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Theo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε.Π.Μπ.: ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΤΟΥΣ ΠΕΡΑΣΜΕΝΟΥΣ ΒΙΟΥΣ ΜΑΣ

"... Τα στοιχεία αυτά που ονομάζουμε φυσικά, διαλύονται μετά το θάνατο μαζί με όλα τα συστατικά τους, αφανίζεται λοιπόν και η μνήμη μαζί με τον εγκέφαλο. Η χαμένη μνήμη μιας εξαφανισμένης προσωπικότητας, πώς είναι δυνατόν να θυμάται ή να συγκρατεί οτιδήποτε στην επόμενη ενσάρκωση του Εγώ; Μετενσάρκωση σημαίνει οτι το Εγώ αποκτά ένα νέο σώμα, έναν νέο εγκέφαλο και μια νέα μνήμη. Θάτανε λοιπόν ακατανόητο να περιμένουμε απ' τη νέα μνήμη ότι δεν έχει ζήσει. Είναι σαν να ζητούμε με το μικροσκόπιο να βρούμε ίχνη από αίμα σ' ένα πουκάμισο που δεν φόρεσε ποτέ ο δολοφόνος και να θέλουμε να δούμε τις κόκκινες σταγόνες που βρίσκονται μόνο στα ρούχα που φορούσε τότε. Αυτά πρέπει να εξετάσουμε κι όχι το καθαρό πουκάμισο. Αν όμως το φόρεμα που φορούσε την ώρα του εγκλήματος κάηκε ή καταστράφηκε, πώς θα το βρούμε;"

"... Για να πειστούμε για τη Μετενσάρκωση και την ύπαρξη των περασμένων μας βίων, πρέπει να έρθουμε σ' επαφή, όχι με την πρόσκαιρη μνήμη μας αλλά με το μόνιμο πραγματικά Εγώ μας".

theo_Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arzuna
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2002, 06:12:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arzuna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα συλλυπητήρια και από εμένα Αφροδίτη και εύχομαι καλό δρόμο στον φίλο σου.

Και σε σένα φυσικά μέχρι να ξανασυνατηθείτε, και θα ξανασυναντηθείτε όπως δείχνουν αυτά που μας περιγράφεις και μας αφηγείσαι για την σχέση σας (σε γήινες και "ουράνιες" ζωές). Τέτοιες δυνατές σχέσεις που φτάνουν σε διαρκή (και βαθιά) ψυχική επαφή μεταξύ των ατόμων δείχνουν, το πιθανότερο, ότι οι ψυχές ανήκουν στην ίδια ομάδα. Τουλάχιστον αυτό διδάσκουν οι πανάρχαιες παραδόσεις και διδασκαλίες γύρω από την ψυχή. Ότι για διάφορους λόγους οι ψυχές συγκροτούνται, κατά κάποιον τρόπο, σε ομάδες ψυχών που διατηρούν λίγο ώς πολύ επαφές μεταξύ τους κατά τη διάρκεια των επανενσαρκώσεών τους. Φαίνεται ότι ο ανταποδοτικός νόμος του Κάρμα(με τις συσχετίσεις ενέργειας που προκαλεί) και η "εκπαιδευτική" αναγκαιότητα για τις ψυχές επιβάλουν αυτές τις επανα-συναντήσεις έτσι ώστε να "δουλευτούν" οι σχέσεις από διάφορες πλευρές - π.χ. στη μία ζωή είστε φίλοι, στην επόμενη σύζυγοι, σε κάποια άλλη πατέρας και γιος κ.ό.κ. Και φυσικά οι εμπειρίες που θα "αποταμιεύσουν" οι ψυχές να γίνουν πλουσιότερες.

Φυσικά σε όλα αυτά τα θέματα πρέπει κάποιος να είναι επιφυλακτικός γιατί οι γνώσεις μας πάνω σ'αυτά προέρχονται από το απόσταγμα της αρχαίας Σοφίας, τις ενοράσεις και τις επιτεύξεις προικισμένων και εξελιγμένων ανθρώπων και πολύ λιγότερο από την ίδια τη δική μας εμπειρία που και υποκειμενική είναι (διαβρέχεται από τα συναισθήματα και τα "ομιχλώδη" καλύμματα της προσωπικότητας) και δύσκολο να καταγραφεί στην πραγματική της ουσία. Πόσο μάλλον να αποδειχτεί, με αυστηρά επιστημονικά κριτήρια.

Παρόλα αυτά πάντως εάν σηκώσουμε για λίγο τα πέπλα της προσωπικότητάς μας και της καθημερινότητας που συνθλίβει αυτές τις στιγμές αλήθειας της ζωής μας, όλοι μέσα στην καρδιά βρίσκουμε τελικά την βεβαιότητα για την αθανασία της ψυχής, όπως και για άλλα πράγματα, που υπάρχει πάντα εκεί ως διαρκής παρουσία μέσα μας του πραγματικού Ανθρώπου. Του πραγματικού μας Είναι μ'άλλα λόγια. Κι εσύ Αφροδίτη μου φαίνεται πως έχεις στιγμές βεβαιότητας, ή κάνω λάθος...

Προσωπικά, αν και είναι φανερό ότι αποδέχομαι την παραδοσιακή Σοφία, θέλω να είμαι πολύ επιφυλακτικός σχετικά με χαρακτηρισμούς εμπειριών όπως Προφητικά όνειρα, ενοράσεις, επαφές με ψυχές θανόντων κ.λπ. Κι αυτό γιατί είμαι πεπεισμένος - και μέσα από ανάλυση δικών μου εμπειριών - ότι η συντριπτική πλειονότητα αυτών των συμβάντων έχουν να κάνουν με απλές λογικές (ή και ανώτερες) νοητικές λειτουργίες, σχετίζονται με διεργασίες του νου ο οποίος γνωρίζει και κρίνει, σε υποσυνείδητο επίπεδο, πολύ καλύτερα απ'ότι του επιτρέπουμε στο συνειδητό.

Να φέρω ένα παράδειγμα: "Μία μάνα ονειρεύεται για το γιο της ότι έχει πέσει σε έναν μεγάλο σκοτεινό λάκο και ένα μυτερό σουβλί του έχει τρυπήσει το πόδι. Μετά από λίγο την ειδοποιούν στο τηλέφωνο ότι ο γιος έσπασε το πόδι του σε ποδοσφαιρικό αγώνα και βρίσκεται στο χειρουργείο για επέμβαση"
Το όνειρο είναι προφητικό, είναι απόδειξη ψυχικής επαφής;
Μπορεί! Αλλά βέβαια είναι και πολύ πιθανό ο νους της μάνας να έχει κάνει έναν πολύ σωστό συνδυασμό στοιχείων, ο ειρμός του οποίου βέβαια της διαφεύγει αλλά έχει λάβει χώρα σε υποσυνείδητο ή ασυνείδητο εάν θέλετε επίπεδο. Έχει καταγράψει ότι ο γιος ξενύχτησε και έχει κοιμηθεί λίγες ώρες μέχρι να ξυπνήσει το πρωί, που δεν έφαγε πρωινό και πήγε να πάρει μέρος στον κυριακάτικο αγώνα της ομάδας του. Επίσης ότι τον τελευταίο καιρό συμπεριφέρεται γενικά νωχελικά και απρόσεκτα λόγω κούρασης και μη σωστής διατροφής. Και την προηγούμενη εβδομάδα που παρακολούθησε και η ίδια αγώνα του γιου της, ο νους της κατέγραψε τις λάθος κινήσεις του, εξαιτίας των παραπάνω, που οδήγησαν σε βίαιες συγκρούσεις με αντιπάλους. Τέλος έχει παρατηρήσει και καταγράψει επίσης (και αυτό μόνο με ύπνωση μπορεί να το επαναφέρει) ότι τα ποδοσφαιρικά παπούτσια του γιου έχουν χαλασμένες τάπες. Έχει κάνει και άλλες τέτοιες στατιστικά πολύ πιθανές υποθέσεις στα όνειρά της, μόνο που αυτήν τη φορά συνέπεσε μία τέτοια με το δυσάρεστο τηλεφώνημα.
Το παραπάνω σενάριο είναι απλώς ενδεικτικό, των υποσυνείδητων διεργασιών. Υπάρχουν πολλά άλλα, αρκετά πιο συνταρακτικά, στη βιβλιογραφία.

Φυσικά και η ανθρώπινη ψυχή σε κάποια ονειρικά της ταξίδια έρχεται σε επαφή με άλλους πιο άυλους κόσμους, ή σωστότερα από πιο λεπτοφυή ύλη, μόνο που είναι δύσκολο να ξεχωρίσει κανείς σε ποιά απ'όλα (εάν πάντα τα έχει κρατήσει στη μνήμη).

Δεν υπαινίσσομαι τίποτα σχετικά με τις δικά σου βιώματα Αφροδίτη, ούτε προσπαθώ να τα εξηγήσω, μόνον εσύ θα μπορούσες να το κάνεις άλλωστε, απλώς θέλω να δώσω ένα στίγμα της δικής μου σκέψης πάνω στα θέματα αυτά. Από τους κόσμους της λογικής σκέψης και σύγχρονης επιστήμης από τη μία και της παράδοσης από την άλλη πρέπει να πάρει κανείς τα πράγματα που είναι αληθινά μόνον, χωρίς παρωπίδες οποιουδήποτε τύπου, και να τα συνδυάσει, να τα συνδυάζει συνεχώς, στην πορεία της αναζήτησής του. Κάθε πράγμα πρέπει να λαμβάνει τον χώρο και την τιμή που του ταιριάζει, του αξίζει και δικαιούται εντέλει...

Στο ερώτημά σου Αφροδίτη, εάν οι ψυχές συναντούνται μετά τον θάνατο, εγώ μπορώ να απαντήσω πως πιστεύω ότι συμβαίνει έτσι πράγματι και ειδικά ισχύει περισσότερο για τις ψυχές που μοιράζονται τέτοιους ισχυρούς δεσμούς, κάτι που δεν είναι τυχαίο σύμφωνα με όσα αναφέρονται παραπάνω.

Πάντως φίλε akpe, και μεταφέρω πάλι την προσωπική μου άποψη, δεν μου φαίνεται γενικά ότι πρέπει να είναι καλό για τις ψυχές να παραμένουν στο γήινο κόσμο μετά το θάνατο του σώματος. Ο θάνατος και το επακόλουθο ταξίδι της ψυχής σε λεπτοφυέστερους κόσμους είναι η φυσική διαδικασία μέσω της οποίας εξυπηρετούνται μηχανισμοί απαραίτητοι για την εξέλιξή της όπως η αποθησαύριση των εμπειριών που συνέλεξε κατά τη γήινη ζωή της και η σωστή προετοιμασία για την επόμενη ενσάρκωσή της, ανάμεσα σ'άλλους (πολύ καλή η επιλογή των κειμένων της Blavatsky λοιπόν από τον Theo). Προσωπικά θεωρώ ατυχείς τις περιπτώσεις αυτές των ψυχών που προσκολλούνται στη γη μετά την εκσάρκωση τους και προφανώς συμβαίνει λόγων ισχυρών υλικών έλξεων που συνεχίζονται και μετά τον θάνατο. Μερικές φορές ακόμα και στο "δέσιμο" που τους προκαλούν τα ακατάπαυστα μοιρολόγια και άνευ ορίων θλίψη των οικίων τους. Προϊόντα, δίχως άλλο, και του δικής τους προσκόλησης στον υλικό φορέα τους και στους φορείς των άλλων.

Μάλλον συνολικά ως δυτική κοινωνία έχουμε ξεχάσει ότι "ο θάνατος δεν είναι το τέλος" ίσως αντιθέτως είναι μια καινούργια αρχή.

Για να τελειώσω, Thot πράγματι τώρα νιώθω "άτυχος" που δεν διάβασα το άρθρο που αναφέρεις...

Και ένα συμβολικό δώρο για την μνήμη του φίλου σου Αφροδίτη. Ένα λουλούδι, ένας λωτός, που είναι και σύμβολο της επαναγέννησης στον κόσμο του φωτός.

"Η Θυσία της Γνώσης είναι πιο μεγάλη από κάθε υλική θυσία. Η Γνώση είναι αυτό που μέσα του, κάθε πράξη φτάνει στο ανώτατο σημείο της"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2015, 01:24:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
'Οταν ο Χριστός, ή ο Βούδας, ή ένας Άγιος εμφανίζει ένα αντικείμενο απο το πουθενά , αυτό το κάνει οχι χάρη στην δια του λόγου συμβολική επίκληση του εντικειμένου, αλλά μέσω του μηχανισμού ενεργητικής φαντασίας της ψυχοφυσικής ενότητας της συνείδησης με το ασυνείδητο . Την ψυχοφυσική ενότητα την βλέπουμε παντού. Την βλέπουμε κυρίως στην αυτανάδραση πληροφορίας του βρόχου νευροπλαστικότητας και στις ψυχοφυσικές επιδράσεις του νού στην ύλη- σώμα και της ύλη - σώματος στον νου.

Η διεργασία ανάκλησης , γίνεται μέσω ενεργητικής φαντασίας. Η συνείδηση μόνο, έχει αυτή την δυνατότητα.
Αλλά δεν φτάνει μόνο αυτό. Απαιτείτα μια εσωτερική ισχυρά ενεργοποιημένη τάση σύμπλεξης και ευαισθησίας του ψυχοσωματικού , που μπορεί να μετασχηματίζει εύκολα σε φυσικές πράξεις (αποκρίσεις).

Ο Χριστός φαντάζεται ένα αντικείμενο , για παράδειγμα ενα μήλο ή ενα ψωμί. Το πρόπλασμα που δημιουργείται δια της ενεργητικής φαντασίας μέσα στην ψυχοφυσική ενότητα, αρχικά βρίσκεται στο επίπεδο συνείδησης - εγκεφάλου.

Για να γίνει πληρέστερη πράξη, πρέπει να αποκτίσει ιδιότητες ολικής σύμπλεξης.

Η ενεργητική φαντασία δημιουργεί ενα εξωτερικό περίγραμμα του αντικειμένου σε επίπεδο πληροφορίας, και αυτό λειτουργεί ως συσσωρευτής / ελκυστής περισσότερης και στοιχειωδέστερης πληροφορίας. Η πληροφορία συλλέγεται αυτόματα απο ένα χώρο συνειρμών στον οποίο υπάρχει ήδη το ανακληθέν περιεχόμενο. Αυτός ο χώρος είναι το συλλογικό ασυνείδητο. Ενα μήλο υπάρχει ως πληροφορία και μπορεί να ανακληθεί .
.
Η ανάκληση της ολικής πληροφορίας για την συγκεκριμένη πράξη απαιτεί πολυπλοκότητα ζωντανού οργανισμού με συνείδηση.
Όταν γεμίσει το περιεχόμενο του φανταστικού περιγραμματος (ελκυστής) με πληροφορία , το αντικείμενο υλοποιείται (αυτόματα).
Το μόνο που κάνει η συνείδηση είναι μια περιορισμένη εξωτερική περιγραφή (δια της φαντασίας).

Αυτό είναι το περίγραμμα .

Όλα τα άλλα που βρίσκονται σε στοιχειωδέστερο επίπεδο απο αυτη και το περιγραμμα της, τα κάνει το ασυνείδητο. Ατομικό αρχικά και συλλογικό στη συνέχεια.
Δεν φτάνει όμως ένα ενεργοποιημένο ατομικό ασυνείδητο σκιάς.
Το σημαντικότερο βήμα διήθησης, είναι η πρόσβαση και ανάκληση στο συλλογικό.

Εκεί βρίσκονται τα πάντα, αρκεί η ψυχολογική προσοχή και το ατομικό ασυνείδητο, να εμποτίζεται και να επικεντρώνονται επι πραγματικού (προσχηματισμένου) στόχου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2015, 05:07:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.imgap.gr/file1/IzoiEkTafon.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2015, 02:55:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω την εντύπωση πως η επικοινωνία μεταξύ ενός ζωντανού ανθρώπου και ενός Αγίου που είναι νεκρός , γίνεται στην κοινή βάση του θεωρητικού πλαισίου της ασυνείδησης ψυχής, που αφού κατάφερε μέσα απο πράξεις να ξεπεράσει το <Σύνολο> της ατομικότητας και της ταυτότητας του ενός <<προσώπου>> , κατέληξε στο να συνενωνει ομοειδή (φαινομενικά ετερόκλητα) περιεχόμενα στοιχεία , απο διαφορετικά <<Σύνολα>>.

Δύο <Συνολα> θα πρέπει να βρεθούν με πολλές ομοιότητες για να μπορούν να ενωθούν. Ενα Σύνολο Α με ομοειδή στοιχεία (δέντρα/- πευκα -ελατα- ελιές ) μπορεί να ενωθεί με ενα δευτερο Συνολο Β επίσης με ομοειδή στοιχεία σχετισμένα με τα προηγούμενα (πάλι δέντρα/-μουριές -μηλιές -ροδακινίες), αλλά οχι με ενα τρίτο Συνολο Γ = ( κάρβουνα - φωτιά - σπινθήρες) . Ωστε τελικά νεο Συνολο ΑΒ= ( πευκα-μουριές-μηλιές-ελατα-ελιές-ροδακινιές).

Μεταξύ δύο η περισσότέρων ομοειδών <Συνόλων> , δημιουργούνται προοδευτικά , νέα δίκτυα σχέσεων , που και αυτά με την σειρά τους οδηγούν σε νέα <Σύνολα>, διευρύνοντας και διερευνώντας μια εσωτερική δυνατότητα νέων και νέων σχέσεων , οι οποίες αρχικα ( στο στάδιο εκκίνησης) , δεν φαινόνταν πουθενά να συσχετίζονται.

Στα μορφοκλάσματα για παράδειγμα, το αρχικό σχέδιο διερεύνησης ενός <Συνόλου>, διευρύνεται συνεχώς αποκαλύπτοντας νέους και νέους κόσμους μέσα απο τους παλιούς. Η διεύρυνση των <Συνόλων>, είναι μια αέναη εσωτερική διεργασία αυτο-ομοιωτικής επανάληψης κάποιου αλγόριθμου με συγκεκριμένη κατεύθυνση διερεύνυσης , και που στην τελική μπορεί να είναι ακόμα και μια στατιστική ιδιότητα του <Συνόλου>.

Συνήθως όταν κάνουμε λόγο για <Σύνολα> , αναφερόμαστε στα διάφορα αριθμητικά <Σύνολα> πραγματικών , φανταστικών , αρνητικών , θετικών , κτλ , αριθμών. Για παράδειγμα το <Σύνολο> των πραγματικών αριθμών περιλαμβάνει : <Σύνολο> πραγματικών = ( ... 1 , 2 , 3,.. 7, 8,.. 56, ..987, κτλ). Το φανταστικό <Σύνολο> = (... i, 2i, 3i, 4i, 5i, 6i , κτλ) . Μετά απο κάθε <ομοειδή> αριθμό , ακολουθεί επίσης κάποιος άλλος <ομοειδής> αριθμός , μέχρι να εξαντληθούν και να εξαντλήσουν την χρήση τους , και τελικά να βρεθεί ενας νέος. 1... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... σε μια αυτόματη και αέναη συνειρμική ακολουθία διάσπασης (επανάληψης) , απο το μικρότερο στο μεγαλύτερο.

Τα στοιχεία που συναποτελούν κάτι , μια οντότητα, μια τάξη , ενα θεωρητικό ή αντικειμενικό πλαίσιο , είναι κατα βάση στοιχεία θεωρητικά , γιατί αναγκαστηκά η αναγωγή κάθε κατάστασης και κάθε αντικειμένου εως και της συνείδησης , θα καταλήγει πάντα σε κάτι που μοντελοποιεί το σύστημα , και που στην τελική δεν μπορεί να μετρηθεί , αλλά ούτε και να αναπαρασταθεί αντικειμενικά.

Απο έξω προς τα μέσα .


Δηλαδή μια αναγωγή της ύλης, του χώρου και του χρόνου επ άπειρων, θα καταλήγει αναγκαστηκά σε θεωρητικές προτυπώσεις και οντότητες. Ως εκ τούτου η ιδιότητα της εντροπίας, του χώρου και του χρόνου , δεν μπορεί να ισχύει για θεμελιωδώς θεωρητικά αντικείμενα.


Αυτό πιθανά να σημαίνει πρό-ύπαρξη και προ-σχέδιο της περιεχόμενης λογικής τάξης ως θεμελιώδες θεωρητικό πλαίσιο , για την μετέπειτα εκδήλωση της αισθητής τάξης ως οντότητας και οντότητες . Ως λογικό υπόβαθρο δηλαδή το οποίο απαιτείται για την εκδήλωση πράξης. Ή ακόμα και σαν θεωρητικό πλαίσιο του τρόπου εκδήλωσης πολλαπλών εκφάνσεων (άπειρων), αισθητών η μή , και ήδη υπαρχουσών πρό- επιλογών που περιμένουν την εκδήλωσή τους.

Κατα βάση το Σύνολο κάποιων οντοτήτων , είναι ενας ποσοτικοποιοτικός προσδιορισμός (Λόγος) , της περιεχόμενης πληροφορίας του ολικού συστήματος που αναπαριστά . Μια παιδαγωγική περίπτωση αναπαραστασης της περιεχόμενης πληροφορίας ενός <Συνόλου> στοιχείων , είναι ο χώρος κατάστασης στα πολύπλοκα δυναμικά συστήματα .

Ο Χώρος κατάστασης ή χώρος φάσεων , είναι ενα ωραίο πρότυπο για περεταίρω κατανόηση μιας μεθόδου διεξοδικής πράξης διεύρυνσης , του< Συνόλου> της περιεχόμενης πληροφορίας προς διερεύνηση. Ο χωρος μπορεί να αναπαρίσταται απο διαφορες διαστάσεις, που καταδεικνύουν την ολική στάθμη μιας κατάστασης που μεταβάλλεται . Η άντληση της πληροφορίας κατάστασης των στοιχειών - υποσυνόλων που συναποτελούν το σύστημα, διερευνάται διεξοδικά και εσωτερικά , μέχρι το σύστημα να κατασταλάξει σε μια στενή περιοχή στην οποία θα βρεί ισορροπία, και η οποία λέγεται πυρήνας ή ελκυστής . Ο πυρήνας ή ελκυστής , είναι η ολική τελική κατάληξη της εσωτερικής διεργασίας διερεύνησης του χώρου καταστάσεων. Μια δηλαδή κλήση , τάση, ρευμα, απο κάπου πριν, σε κάπου μετά. Μια καλά προσανατολισμένη εσωτερική διάγνωση και προοπτική.

Απο μέσα προς τα έξω.


Η κατάσταση του ανθρώπου μπορεί να διερευνηθεί είτε απο έξω προς τα μέσα , κάνοντας αδιάκοπες αναγωγές και αναλύσεις και προβάλοντας ενα μάλλον απροσδιόριστο << πρότυπο αντανάκλασης>> έναντι κάποιου άλλου , είτε απο μέσα προς τα έξω, μέσω διερεύνησης του <Συνόλου> των ασυνείδητων στοιχείων που τον συναποτελούν, απο τα ηλεκτρόνια και τα σωματικά όργανα, ως τις ενορμήσεις , τα ένστικτα , τις ιδέες, την συνείδηση , και ολα αυτά, με μια εσωτερική διεργασία παράλληλης ολιστικής αυτο - εξερεύνησης των ίδιων των στοιχείων προς κάτι νέο .

Ενα νέο <Συνολο>.


Κάθε <Σύνολο>, μπορεί να ιδωθεί ως το πλαίσιο και το όριο της τάξης μέσα στο οποίο θα οργανωθεί ή θα οργανωθούν άλλα πλαίσια (θεωρητικά κατα βάση αντικείμενα) , δηλαδή υποσύνολα μιας τάξης που και αυτά με την σειρά τους θα περιέχουν μικρότερα υποσύνολα , και όλα μαζι και το καθένα ξεχωριστά ανεξάρτητα κλίμακας ή τάξης , θα υπακούουν στην λογική ενός ανώτερου <Συνόλου> κ.ο.κ

Η υλική εκδήλωση ενός ηλεκτρονίου Σ1 μέσα απο την κατάσταση αρμονικών καθαρής ενέργειας , δηλαδή συμφωνίας , δεν μπορεί να γίνει απο ενα ομοειδές <Σύνολο> Σ2 ενός άλλου ηλεκτρονίου σε κατάσταση επίσης συμφωνίας . Το Σ1 παραμένει σε ενα καθαρά θεωρητικό πλαίσιο <Συνόλου> καταστάσεων . Αν δυο σωματίδια Σ1 και Σ2 σε κατάσταση συμφωνίας , βρεθούν να αλληλεπιδρούν, αυτή η αλληλεπίδραση δεν θα περιλαμβάνει ανταλλάγή ενέργειας μεταξύ των δύο , παραμόνο διαπλοκή της περιεχόμενης πληροφορίας και μάλιστα ολιστικά. Για να αποκτήσει το Σ1 υλική υπόσταση και να υπάρξει ως οντότητα και ετερότητα , θα πρέπει να υπάρχει ενα νεο <Σύνολο> απο έξω , εστω Σ3, διαφορετικής ποσοτικοποιοτικής κλίμακας (Λογικής τάξης) , με το οποίο θα γίνει ανταλλάγή ενέργειας και μεγάλη απώλεια πληροφορίας . Απο θεωρητικά άπειρη πριν την εκδήλωση , σε κατάσταση μετοχής σε αποδιοργάνωση (εντροπίας ) μετά την εκδήλωση.


Το Σ3 μπορεί να είναι ενα <Σύνολο> ηλεκτρονίων κάτω απο απο την οργανωτική αρχή ενός πολυηλεκτρονικού ατόμου.


Αντίστοιχα το <Σύνολο> Σ3 κάνει την μονοσήμαντη αναφορά του, σε κάποιο ευρύτερο <Συνολο> (ενα μόριο), το μόριο σε μια χημική ένωση , η χημική ένωση σε ενα οργανικό μεγαλομόριο, το τελευταίο σε ενα πολύπλοκο αμινοξύ , το αμινοξύ σε μια πρωτεϊνη , η πρωτεϊνη σε ενα υποσύνολο μηχανισμών ενός κυττάρου , τα κύττάρα σε κάποιο ευρύτερο <Σύνολο> π.χ σε καποιον βιολογικό ιστό ( νευρικό σύστημα- αγγειακό σύστημα - πνεύμονες -κτλ) , τα επιμέρους υποσύνολα όργανα , στο κυρίως σύνολο που ειναι το σώμα και ο ανθρώπινος οργανισμός. Ο ανθρώπινος οργανισμός , στους προγραμματισμούς του ατομικού ασυνειδήτου και των συνόλων του, όπως είναι οι ιδέες , οι μνήμες , οι σκέψεις, τα συναισθήματα , τα ένστικτα , οι ενορμήσεις , ,οι συνθήκες , οι λογικές . Τέλος , στην βούληση της συνείδησης , και όλα μαζί στο πρόσωπο που <<ενσαρκώνεται>> συνολικά ως ενα.



Αυτό που λέμε άτομο ,υποκείμενο , ενα και πρόσωπο , δεν είναι τίποτα άλλο απο ενα <Σύνολο> διάφορων υποσυνόλων, που συνενώθηκαν μέσα απο αδιάκοπες συνεχείς κλιμακώσεις σχέσεων , και τα οποία προοδευτικά απέκτησαν κάποιου είδους <<προσανατολισμό ταυτότητας>> και διαφορετική μορφή (άλλο Σύνολο) απο το γενικό σύνολο . Δηλαδή , σαν νησίδα εν μέσω μιας συλλογικής παραλλαγμένης ταυτότητας , ενός συνεχούς απέραντου ωκεανού ασυνείδητων στοιχείων (κατα βάση θεωρητικών αντικειμένων).

Τέλος τέλος , και ο άνθρωπος ως <Σύνολο> , <<αναφέρεται>> σε ευρύτερους σχηματισμούς <Σύνολα> , εως το τελικό <Σύνολο> , το Σύμπαν.

Όταν μιλάμε για το Σύμπαν , εννοούμε πολύ επιγραμματικά (και αυτό έχουμε στο μυαλό μας ) , αντικείμενα που φαινομενικά είναι ετερογενή , και που αναπαριστούν αυτό σαν <Σύνολο>. Δηλαδή <Σύνολο> Σύμπαν = ( Διάστημα - Γαλαξίες - αστρα - αστερισμοί - πλανήτες - κομήτες - μετεωρίτες -κτλ) .


Όταν μιλάμε για το γήινο περιβάλλον ως <Σύνολο> , συνήθως η αντικειμενική ιδέα αναπαράστασης του, περιλαμβάνει τα γενικά χαρακτηριστηκά της Γεωμορφολογίας . <Σύνολο> φυσικό περιβάλλον = (Όροι - πεδιάδες - οροπέδια - θάλλασες- λίμνες-ποτάμια- Ωκεανοί - ατμόσφαιρα- σύννεφα - πόλεις - χωριά - κτλ).

Απο την άλλη όταν κάνουμε λόγο για αστικό περιβάλλον ή για το χωριό μας στο οποίο ζούμε , το <Σύνολο> , μπορεί να περιέχει αντικείμενα όπως : <Συνολο> αστικού περιβάλλοντος = ( σπίτια - πολυκατοικίες - δρόμοι - αυτοκίνητα - δημόσιες υπηρεσίες - ιδιωτικές υπηρεσίες - φούρνοι - νοσοκομεία - σχολεία - ηλεκτρικό δίκτυο διανομής ενέργειας - τηλεπικοινωνιακό δίκτυο - κτλ).


Σε μικρότερη κλίμακα ενα <Σύνολο> που περιλαμβάνει το σπίτι μας , συνθέτεται απο τα εξής αντικείμενα : <Συνολο> σπιτιού = ( τοιχοι - ηλεκτρικά - υδραυλικά - έπιπλα - κουζίνα - μπάνιο - κουρτίνες - χαλιά - πιάτα- τηλεόραση - κτλ).

Φαίνεται πως τα... < Σύνολα > , δεν έχουν τελειωμό ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2015, 03:10:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι έλεγα πως η ΜΥΘΗΡΑ ήταν...μοναδική !!!
Λάθος.Υπάρχουν και σοβαρότερες περιπτώσεις.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2015, 08:14:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2016, 02:12:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρησιμοποιούμε καταχρηστικά τον όρο <<πνευματικός κόσμος>>, για να αναφερθούμε σε κάτι που δεν είναι αληθινά πνευματικό και αιώνιο . Απο τα ηλεκτρόνια ως τους αγγέλους και τους δαίμονες τα πάντα καταληκτικά , υπάρχουν κάπου και αλληλεπιδρούν . Είναι υλικά στο πλαίσιο αλληλεπίδρασης τους .

Υλικά ίσως με διαφορετικά πρότυπα αλληλεπίδρασης .

Νομίζω πως όπως ο φυσικός υλικός κόσμος αποτελεί δομή , έτσι και ο <<πνευματικός κόσμος>> με τις διαβαθμίσεις του και τα υπερπλαίσια του , αποτελεί επίσης δομή . Στην πρώτη περίπτωση οι δομές φαίνεται να συσχετίζονται και να συνδέονται με βάση ενα τυποποιημένο συνεκτικό σύνολο κανόνων και σχέσεων αιτιοκρατικά και ορθολογικά καθορισμένων , ενώ στην δεύτερη υπάρχει μια μεγαλύτερη ελευθερία (ίσως και άπειρη) συσχετίσεων φαινομενικά, λιγότερο αιτιοκρατικών και περισσότερο ανορθολογικών. Και στην μια και στην άλλη μιλάμε για ευρύτερες δομές - φορείς μιας υλικής κατασκευαστικής δυναμικής του κόσμου . Υλικού και <<άυλου>>.

Μπορεί τα μηχανήματα να μην είναι σε θέση να ανιχνεύουν τέτοιου είδους δομές , ωστόσο αν αυτές οι δομές είναι << ανάλογες >> με τα πρότυπα ανάδυσης της συνείδησης και της σκέψης (που επίσης δεν ανιχνεύονται απο μηχανές !) τότε είναι υπαρκτά και συμβαίνουν κάπου . Ο μοναδικός τρόπος για να ανιχνευτούν και να αλληλεπιδράσουν με μας είναι με μια αναλογία συσχετισμένων <<ανάλογων>> αναφυόμενων συνειρμικών προτύπων.

Στην τέχνη των αρχών του 20ου αιώνα αναπτύχθηκε μια τεχνική , ενα ρευμα, που ονομαζόνταν Κονστρουκτιβισμός . Ο Κονστρουκτιβισμός ήταν μια τάση στην τέχνη που στηρίχθηκε στον υλισμό και αποτέλεσε πρόδρομο για την μετέπειτα καλλιτεχνική εξέλιξη σε Ρωσική πρωτοπορία . Κυριότερος εκφραστής αυτής της καλλιτεχνικής τάσης ήταν ο βασίλη Καντίνσκι . Λίγο πολύ όλοι έχουμε ακουστά ή έχουμε δεί κάποιον απο τους περίφημους πίνακες του Καντίνσκι . Ο Καντίνσκι μέσα απο τους πίνακες προσπαθεί να αναδεικνύει το μη αντικειμενικό περιεχόμενο του κέντρου (της καρδιάς) του υποκειμένου .


Η τέχνη του Κονστρουκτιβισμού αναπαριστά κάτι το αν-αντικειμενικό . Διάφορα αφηρημένα γεωμετρικά η μή, στοιχεία, συνδιάζονται συνθέτωντας (ή αποσυνθέτωντας) ενα ετερόκλητο κολάζ . Ενα τρίγωνο πάνω αριστερά, μια πιτσιλιά μπογιά στο κέντρο, δυο μπλεγμένοι κύκλοι κάτω δεξιά , τετράγωνα, γραμμές, καμπύλες , κτλ. Δεν υπάρχει κάτι το οικίο . Δεν υπάρχει κάτι το γνώριμο .

Μέσα απο αυτες τις αν-αντικειμενικές - ετερόκλητες συνθέσεις του κονστρουκτιβισμού, παλεύουν να αναδυθούν λανθάνοντα κεντρικά πρότυπα αναφοράς . Παλεύουν να αναδυθούν μέσα απο το χάος της αμορφίας και του κολάζ , ανασυνθέτωντας πυρηνικά , την βαθιά σχέση της συνείδησης και της λογικής με τον εικονιστικό κόσμο του ασυνειδήτου .

Η Κοσνστρουκτιβιστική τεχνική είναι δυναμική και κατασκευαστική μέθοδος επιλογής και συλλογής με στόχο μια αναδυόμενη πρόοπτική . Ο άνθρωπος κατασκευάζει τον κόσμο του και την πραγματικότητα του προοπτικά . Συνθέτει και σχεδιάζει για το μέλλον και την προοπτική . Αποτελεί ελκυστή και συλλέκτη αντικειμένων που πρό-υπάρχουν .

Υπάρχει όμως κάποια σχέση που έχουν όλα αυτά με τον <<πνευματικό κόσμο>> και τους δαίμονές ;

Η σχέση αναδύεται και αναδεικνύεται ανασυνθετικά , εποικοδομητικά και τελικά κατασκευαστικά . Ο άνθρωπος είτε όταν κατασκευάζει κάτι το υλικό , είτε όταν κατακευάζει κάτι νοητικό , ανασυνθέτει κάτι που ήδη πρό - υπάρχει και δεν δημιουργεί τίποτα απο το μηδέν .


Ολα προ-υπάρχουν . Τα στοιχεία, ακόμα και τα πρότυπα . Ακόμα και αυτά που είναι σε λανθάνουσα μορφή. Λανθάνοντα στοιχεία, περιεχόμενα πλαίσια ,ετερόκλητες δομές , συνολα που δεν συσχετίστηκαν συνεκτικά μεσω σταθερών δομών , συν- περιφέρονται ως μια ακαθόριστη άλως, που ψάχνει χώρο , σχέση , πρότυπο.


Η νοητική ανασύνθεση είναι μια βαθιά κατασκευαστική μέθοδος της συνείδησης όταν αυτή σχετίζεται με το ασυνείδητο και το ανεικονικό (πνευματικό) . Ο άνθρωπος έχει μια μοναδική ικανότητα ανασύνθεσης και κατασκευής προτύπων , σύμφωνα με τις αντιλήψεις και σκέψεις που πολλές φορές (αν όχι όλες) καταλήγουν διαστρεβλωτικές . Διαστρεβλωτικές ως προς τις αρχικές τους καταβολές και συνδέσεις .

Σε ενα υλικό σώμα όπως ενα μόριο, ξέρουμε οτι ακολουθούνται κάποιες συμβατικές αρχές και κανόνες σύνδεσης και σχέσης του συνόλου με τα μέρη . Ολα έχουν μια τυποποιημένη διαδικαστική σχέση και σύνδεση .


Οι συνειρμοί της ανθρώπινης σκέψης όμως , κατασκευάζουν εναν νοητικό κόσμο με πολύ χαλαρές αιτιοκρατικές και λογικές σχέσεις . Αυτό γίνεται περισσότερο προφανές στην κατάσταση του ύπνου και του ονείρου. Οι νοητικοί συνειρμοί προάγουν και έχουν ως κανόνα το λάθος και την διαστρέβλωση της αλήθειας . Κάθε άνθρωπος αποτελεί και μια ξεχωριστή περίπτωση διαστροφής της λογικής . Κάθε άνθρωπος κατασκευάζει παραβολικά και ενα δικό του προσωπικό κόσμο σύμφωνα με τις δυνατότητες του να διαχωρίζει και να συσχετίζει φυσικά και νοητικά αντικείμενα .

Κάθε ξεχωριστός άνθρωπος κατασκευάζει τον κόσμο του και την προοπτική του . Η προοπτική είναι ο θάνατος. Η αποσύνθεση .


Και ενώ η φύση διατηρεί μια οσο το δυνατό απλή και αιτιοκρατική δομή αλυσίδας σχέσεων , ο άνθρωπος με το λογικό και συνειδητό του μέρος, καταργεί την απλότητα της αλληλλουχίας και της αιτιοκρατίας , και στην θέση τους τοποθετεί το προσωπικό χάος και τις ετερόκλητες ανασυνθετικές ετεροδομές του πυρηνικού κέντρου του ασυνειδήτου .

Οι δαίμονες λοιπόν, ως οι ευρύτεροι φορείς αυτής της ετερόκλητης κατασκευαστικής δυναμικής , αναδύονται χιμαιρικά και αναδεικνύονται εικονιστικά , μέσα απο τα ανασυνθετικά αποσυσχετιστικά και διαστερβλωτικά πρότυπα αναφοράς της ανθρώπινης συνείδησης και του ασυνειδήτου .

Αναδύονται και ελκύονται απο τις δαι...δαλώδεις μη λογικές , διαστροφικές , αποσυνθετικές συσχετίσεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2016, 16:53:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΦΟΔΕΥΣΕ Η ΦΟΡΑΣ ΕΝ ΤΩ ΑΛΩΝΙΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2016, 23:52:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σκέφτηκα πολύ αν θα έπρεπε να κοινοποιήσω τα παρακάτω γεγονότα που μου συνέβησαν αυτές τις εφτά τελευταίες μέρες , αλλά η καλύτερη απόδειξη αυτών που θεωρητικά γράφεις και υποστηρίζεις , είναι το βίωμα. Η εμπειρία , το πείραμα , η ίδια η ζωή σου.


Λοιπόν κάποια πράγματα αναγκαστικά είναι εκτός κοινής λογικής και θα πρέπει να βάλεις σε κίνδυνο τη ζωή σου για να τα αποδείξεις . Για να αναδυχθούν ορθά , απαιτούν οριακές καταστάσεις και θα πρέπει να φέρεις το σύνολο σου έξω απο τα κεκτημένα του εαυτού . Τα γράφω αυτά για να γνωρίζουν όλοι τι συμβαίνει πραγματικά και πόσο δύσκολο είναι να αναγνωριστούν τα ενσωματωμένα διασπαστικά εξωτερικά σύνολα του όλου ανθρώπου . Πόσο δύσκολο είναι η συνισταμένη της συμπεριφοράς και των νοημάτων , να αναγνωρίσει τις συνιστώσες της .


Τα σύνολα αυτά συμπλέκονται με τα ανθρωπογενή και σιγά-σιγά τα διαβρώνουν . Η αποσύνθεση μπορεί να φτάσει σε κρίσιμο σημείο, ανάλογα με τους ρυθμούς νευρογένεσης και σύμπλεξης κυρίως απο έκθεση σε παιδική ηλικία . Τα ερεθίσματα είναι πάντα κρίσιμα και λειτουργούν υποσυνείδητα <<χτίζοντας>> αποσυνθετικές συμπλέξεις κατα κύριο λόγο στην ώρα του ύπνου .

Επαναλαμβάνω, τα δαιμονικά σύνολα είναι ελκυώμενα συνειρμικά πρότυπα που ελκύονται απο << ανάλογους>> <<ανθρωπογενείς συνειρμούς>>, και είναι μετά τους πρώτους συνειρμούς , ενσωματωμένα συπλεκτικά, στο σύνολο της συμπεριφοράς και της ανώτερης ψυχοφυσικής δομής του ανθρώπου και περιλαμαβάνουν διασπαστικά συναισθήματα , αποσυνθετικές ιδέες , διαστροφικές σεξουαλικές φαντασιώσεις ,ατομοκεντρικές ιδιοτελείς σκέψεις, εώς ακόμα τεχνολογικές εφαρμογές με στόχο όλα τα παραπάνω.

Μέχρι πρίν απο μια βδομάδα δεν πίστευα αληθινά στην ύπαρξη Θεού . Είμαι άνθρωπος που λειτουργεί με την λογική και παρά το οτι μιλάω για Θεό, σε ενα θεμελιωδέστερο ασυνείδητο επίπεδο δεν υπάρχει ενδιάθετη πίστη. Αυτό συμβαίνει γιατί μου λείπαν τα βιώματα , οι εμπειρίες το πείραμα .


Πήρα λοιπόν την απόφαση να με δοκιμάσω στα όρια μου .


Η αληθινή φιλοσοφία για μένα , είναι η αλήθεια, και η αλήθεια, ξεπερνά σε αξία ακόμα και την ελευθερία.

Πρίν μια βδομάδα λοιπόν έκανα μια βόλτα στο δάσος και είχα διάθεση να φιλοσοφίσω με τον εαυτό μου . Σκεφτόμουν πως η ζωή του ανθρώπου κάποια στιγμή τελειώνει . Αυτή η στιγμή μπορεί να είναι μετά απο τριάντα χρόνια , μπορεί να είναι σε δέκα , μπορεί όμως να είναι και αύριο . Αποφάσισα λοιπόν οριακά, να διαλύσω την ζωή μου και να δώσω οτι έχω , όσα χρήματα έχω, να τα παρατήσω όλα και όλους και να τα προσφέρω στους άστεγους , στους φτωχούς , στα αρρωστα παιδιά . Πήρα αυτή την απόφαση γιατί έτσι μου άρεσε . Πήρα αυτή την απόφαση γιατί το ήθελα απο καιρό . Πήρα αυτή την απόφαση χωρίς να έχω την ενδιάθετη πίστη μου προς τον Θεό . Χωρίς να ζητώ ανταλλάγματα, ούτε απο τους ανθρώπους , ούτε απο το Θεό . Χωρίς να πιστεύω κατα βάθος . Χωρίς βιώματα .

Γιατί Θεός μπορεί να μην υπάρχει .

Ενα πολύ μεγάλο ρίσκο.

Με πίεση ψυχική λοιπόν, στο δρόμο του γυρισμού βρήκα μια έρημη μικρή εκκλησία της Αγίας Παρασκευής . Προσευχήθηκα στην Παναγία και τον μικρό Χριστό που ήταν στο τέμπλο. Έκανα το σταυρό μου και είπα αυτό που λένε οι ασκητές , << κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ του Θεού ελεήσον με τον αμαρτωλό>>. Την στιγμή λοιπόν που φίλησα τον μικρό Χριστό, η αναμένη καντίλα της Παναγίας άρχισε να κινείται περα δοθε σαν εκρεμές . Και η κίνηση συνεχίστηκε για πολύ ώρα .

Δεν μπορούσα να το συνειδητοποιήσω .


Ηταν τρομακτικό !

Την πρώτη μέρα έδωσα ενα καλό ποσό . Την δεύτερη αποφάσισα ενα πολύ μεγαλύτερο . Οταν ξεκίνησα το πρωϊ της δεύτερης μέρας για τις τράπεζες, διασταυρώθηκα με μια νεκροφόρα . Το ίδιο έγινε και κατα την επιστροφή μου σε άλλη διασταύρωση . Το απόγευμα που με πήρε ο ύπνος είδα ενα φίδι να μου μιλάει και να γελάει μαζί μου . Αμέσως μετά είδα ενα τόσο ακραία διαστροφικό σεξουαλικό όνειρο, που είναι αδύνατον να σας περιγράψω.

Το βράδυ που έπεσα για ύπνο αργά , άκουγα μέσα στο όνειρό μου να χτυπάν τα παράθυρα σαν να προσπαθούν να μου κάνουν ληστεία και ξύπνησα αμέσως . Απο το φόβο μου επαναλάμβανα μηχανικά την ευχή , <<κύριε Ιησού Χριστε Υιέ του Θεού ελέησόν με τον αμαρτωλο>>, που ξέρω πως την λένε οι μοναχοί για να διώχνουν τους δαίμονες . Την στιγμή λοιπόν που την επαναλάμβανα μηχανικά , άρχισα σιγά σιγά να χαλαρώνω απο την νήστα και να μπερδεύω τις λέξεις . Εκεί λοιπόν και ενω είχα φτάσει μέχρι το <<... ελέησον με... >> ακούω μια φωνή απο μέσα μου να μου λέει , <<τον αναμάρτητο>>. Την τελευταία στιγμή συνειδητοποιώ οτι συμβαίνει παγίδα και αρχίζω να φωνάζω , <<τον αμαρτωλό ..τον αμαρτωλό ..τον αμαρτωλό ..>>.

Ο υπολογιστής που έχω όλη νύχτα στο σαλόνι με το πρόγραμμα σταθερής προβολής της Θεοτόκου με τον μικρό Χριστό, έσβησε, και το πρωϊ διαπίστωσα βλάβη στο πρόγμαμμα προβολής των εικόνων. Κάτι που δεν είχε συμβεί ποτέ μέχρι τότε !

Αυτά μου έκαναν πολύ μεγάλη εντύπωση δεδομένου του οτι ξέρω απο αυτά που λένε οι μοναχοί οτι είναι αδύνατο να διεισδύσει στην ευχή υποσυνείδητο πρόγραμμα με δαίμονες και έτσι έμεινα με αυτή την απορία . Το μεσημέρι λοιπόν σε κάποια φάση νήσταξα . Μεταξύ ύπνου και ξύπνιου σε μια μεταβατική κατάσταση , στιγμιαία είδα κάτι τρομακτικό και πετάχτηκα ακαριαία . Λίγο πρίν το δώ όμως, είπα απο μέσα μου την φράση στα αγγλικά : Give everything - Do nothing.

Είδα στιγμιαία ενα καραφλό φρικιό σε προφίλ σαν σε φωτογραφία εγληματία της αστυνομίας , με κάτι σαν λέπρα στο πρόσωπο να φοράει καταλευκα μακριά άμφια και στο κεφάλι την Παππική τιάρα ( το μακρόστενο τριγωνικό καπέλο του Πάππα ), ενώ στο χέρι να κρατά κάτι σαν δόρι . ΟΙ πρώτοι συνειρμοί που έκανα ήταν για τους καθολικούς στιγματικούς Αγίους με ιδεοπληγία , το στημένο σόου- θαύμα στην φατιμά λίγο πρίν την Ρωσική επανάσταση στην Πορτογαλία , ο διασπαστικός ιστορικός ρόλος της Ρωμαιοκαθολικής εκκλησίας , Το Βατικανό και φυσικά την μαύρη Μαγεία . Αυτοί ήταν οι συνειρμοί μου .


Το επόμενο βράδυ την ώρα του ύπνου , και ενώ δώρησα ενα ακόμα ποσό, Ο υπολογιστής την στιγμή που τον έβαλα δίπλα στο κρεβάτι μου και ενώ ήταν στο πρόγραμμα σταθερής προβολής της Θεοτόκου με τον μικρό Χριστό , άλλαζε συνεχώς με μεγάλη ταχυτητα τις εικόνες (κάτι που δεν μπορεί να συμβεί ) σαν κάποιος να το χειριζόταν απο μέσα απο το σύστημα ή καλύτερα απο πάνω. Απο την προτύπωση. Ο υπολογιστής πρόβαλε μόνο τις τεχνητές εικόνες ( πίνακες ζωγραφικής αφηρημένης τέχνης ,τεχνολογικά κατασκεάσματα , κτλ ) , ενώ παρέκαμπτε όλες τις ενδιάμεσες εικόνες της Παναγίας που έχω , του Χριστού , αλλά και το πιο συγκλονιστικό απο όλα .

Την εικόνα ενός Γαλαξία . Φωτογραφία απο το διαστημικό τηλεσκόπιο Χαμπλ.

Παρέκαμψε τις Αγιογραφίες Του Αγίου Όρους που έχω στο πρόγραμμα προβολής και παρέκαμψε και την μοναδική διαστημική φωτογραφία που έχω , ενός Γαλαξία .

Ηταν τρομερό .

Σταμάτησε μόνο την στιγμή που άρχισα να αναφέρω την ευχή <<κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ του Θεού ελέησον με >>. Αυτή την φορά απόλυτα συνειδητά και καθαρά . Κάθε λέξη με νόημα και δύναμη .

Κατα την διάρκεια της νύχτας μέσα στο σπίτι εμφανίζονται στιγμιαίες σκιάσεις και μικρολάμψεις που προφανώς είναι αλληλεπιδράσεις μεταξύ του ερπετικού μου συστηματος που αποτελεί την βάση του εγκεφάλου, και της προσπάθειας του συνόλου Δαίμονα να αναδυθεί ενεργειακά , με κάποιο αναπαραστατικό αντίγραφο σύνολο κάποιας Χ συνειρμικής μορφής απο το βάθος του ασυνειδήτου . Προσπαθεί να αναδυθεί σε υλική μορφή για να καταστέψει τον κόσμο . Επειδή αυτό δεν γίνεται εξ αιτίας του οτι αποτελεί ετερόκλητη μη λειτουργική συνεκτικά δομη , θα το κάνει μετασχηματίζοντας σταδιακά τον άνθρωπο σε <<τέρας>>. Οι σκιάσεις είναι στιγμιαίες στην ατμόσφαιρα του χώρου . Ευτυχώς το ερπετικό μου σύστημα δεν είναι αρκετά διεγερμένο για να προκλιθούν παραφυσικά φαινόμενα .

Σήμερα είδα στον ύπνο μου ενα ακόμα διαστροφικό σεξουαλικό όνειρο που δεν περιγράφεται με τίποτα ...

Στους δρόμους συναντώ σε απίστευτα σημεία για να δέσω τα κορδόνια των παπουτσιών , σχέδια με διαβόλους και τερατόμορφα πλάσματα.

Προσπάθησε να καταλάβεις . Δεν μπορείς να αναγνωρίσεις τα παρασιτικά και αποσυνθετικά σου συνολα . Τα σύνολα είσαι εσύ πλέον και εχουν μπεί μέσα σου και συμπλέκονται κάθε μέρα και πιο πολύ με τα δικά σου τα καλά σύνολα. Τα διαβρώνουν σταδιακά . Η συνισταμένη σου δεν μπορεί να τα αναγνωρίσει όσο διατηρείς την ομοιόσταση και δεν έχεις μέσα σου Χριστό . Σε ορίζουν και δεν τα ορίζεις . Είναι πάντα ψηλότερα απο σένα και ενα βήμα πάντα μπροστά .

Ο Αληθινός Θεός είναι ο Χριστός .

Ο Χριστός είναι το πνευματικό , φυσικό και ψυχοφυσικό κέντρο όλου το κόσμου . Είναι η Λογική του Θεού. Η καρδιά και ο πυρήνας όλων των σχέσεων και των δικτύων τους .

Η πηγή απο την οποία εκπορεύονται δευτερογενείς και ανθρωπογενείς έννοιες , όπως αυτές της αγάπης και της ανιδιοτέλειας .

Χωρίς Χριστό δεν υπάρχουν έννοιες .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2016, 00:05:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Μαίρη Τζέην θα πρέπει να ήταν αρίστης ποιότητος!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2016, 00:12:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2016, 13:37:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
si non è vero, è ben trovato.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2016, 00:52:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

arte
Η αληθινή φιλοσοφία για μένα , είναι η αλήθεια, και η αλήθεια, ξεπερνά σε αξία ακόμα και την ελευθερία.
Αυτή είναι μια επικίνδυνη δήλωση, δεν υφίσταται σύγκριση ανάμεσα στην αλήθεια και στην ελευθερια, η αλήθεια και η ελευθερία δεν είναι συγκρίσιμα ούτε ανταγωνιστικά μεγέθη. Είναι μια επικίνδυνη δήλωση επειδή ο καθένας μπορεί να ορίσει την αλήθεια όπως την ορίζει κάποια θρησκεία ή όπως την ορίζει ο ίδιος. Υποκειμενικά. Και μια υποκειμενική αλήθεια σίγουρα δεν ελευθερώνει κανέναν

quote:
Λοιπόν κάποια πράγματα αναγκαστικά είναι εκτός κοινής λογικής και θα πρέπει να βάλεις σε κίνδυνο τη ζωή σου για να τα αποδείξεις .
Δεν νομίζω οτι πουθενά σε αυτά που περιγράφεις έβαλες την ζωή σου σε κίνδυνο. Ούτε νομίζω οτι είναι απαραίτητο.
Εκτός αν όταν λέμε "βάζω σε κίνδυνο τη ζωή μου" εννοούμε οτι θέτουμε σε κίνδυνο όλα αυτά τα οποία θεωρούμε οτι είμαστε και οτι χωρίς αυτά παύουμε να υπάρχουμε

quote:
Για να αναδυχθούν ορθά , απαιτούν οριακές καταστάσεις και θα πρέπει να φέρεις το σύνολο σου έξω απο τα κεκτημένα του εαυτού .
Σωστά


quote:
Τα σύνολα αυτά συμπλέκονται με τα ανθρωπογενή και σιγά-σιγά τα διαβρώνουν .
Πιστεύεις οτι ο άνθρωπος δεν είναι κακός, χωρίς εξωτερικές επιρροές;

quote:
Ο υπολογιστής που έχω όλη νύχτα στο σαλόνι με το πρόγραμμα σταθερής προβολής της Θεοτόκου με τον μικρό Χριστό, έσβησε, και το πρωϊ διαπίστωσα βλάβη στο πρόγμαμμα προβολής των εικόνων. Κάτι που δεν είχε συμβεί ποτέ μέχρι τότε !
Έχεις αναρωτηθεί ποτέ γιατί σου αρέσει να έχεις εικόνες της Θεοτόκου στον υπολογιστή;
Έχεις κάνει μια ψυχολογική επένδυση σε αυτό που λέγεται ορθοδοξία.
Αυτό είναι φυσικά, δικαίωμά σου. Όμως είναι κάτι ενδεικτικό για το οτι πιθανότατα όλες οι ερμηνείες των πραγμάτων που έζησες αλλά και οι προβολές του υποσυνειδήτου σου, προέρχονται από αυτή την κοσμο-μυθολογία, την κοσμο-μυθολογία των ορθοδόξων. Με τον τρόπο βέβαια που εσύ την δημιουργείς σύμφωνα και με τα όποια άλλα ερεθίσματά σου.

quote:
Αποφάσισα λοιπόν οριακά, να διαλύσω την ζωή μου και να δώσω οτι έχω , όσα χρήματα έχω, να τα παρατήσω όλα και όλους και να τα προσφέρω στους άστεγους , στους φτωχούς , στα αρρωστα παιδιά . Πήρα αυτή την απόφαση γιατί έτσι μου άρεσε . Πήρα αυτή την απόφαση γιατί το ήθελα απο καιρό .
Καλά το λές, πήρες αυτή την απόφαση επειδή το ήθελες. Τώρα, γιατί το ήθελες είναι μια άλλη ιστορία
Το να βοηθάει πάντως κάποιος τον συνάνθρωπό του, είναι πάντα καλοδεχούμενο
quote:
Στους δρόμους συναντώ σε απίστευτα σημεία για να δέσω τα κορδόνια των παπουτσιών , σχέδια με διαβόλους και τερατόμορφα πλάσματα.
Εγώ πάλι όχι
quote:
Μέχρι πρίν απο μια βδομάδα δεν πίστευα αληθινά στην ύπαρξη Θεού .
Αλλά απο μικρή δέχεσαι επιρροές της ορθόδοξης θρησκείας
έτυχε να μη γεννηθείς στην Ιαπωνία ή την Κίνα ή την Νιγηρία
Μήμπως και η δήλωσή σου οτι πριν μια βδομάδα ήσουν "οριακά άθεη" αποτελεί μια μισή αλήθεια; Μια απόπειρα παραπλάνησης ίσως;


quote:
Give everything - Do nothing
Αυτή η φράση μου θυμίζει τους χίππις, πρόκειται για μια κατάσταση που το "δαιμόνιο" της οκνηρίας έχει φτάσει σε ακραία επίπεδα, με αποτέλεσμα ένας άνθρωπος να προτιμά να τα δώσει όλα για να ξεφύγει από την προσπάθεια
Βέβαια για τον κάθε άνθρωπο "προσπάθεια" αποτελεί κατι διαφορετικό
Κάτι που για κάποιον είναι προσπάθεια για άλλον είναι διασκέδαση

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2016, 11:35:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στους δρόμους συναντώ σε απίστευτα σημεία για να δέσω τα κορδόνια των παπουτσιών , σχέδια με διαβόλους και τερατόμορφα πλάσματα.
Μια παρένθεση, αν είσαι γυναίκα και μάλιστα κάποιας ηλικίας, θα ήταν καλό να αναθεωρήσεις τη μόδα σου
Βέβαια ο καθένας ο,τι τον βολεύει, έτσι;
Ιδέα δεν έχω πώς κυκλοφορείτε με αυτά τα ψηλοτάκουνα
Αλλά γυναίκα άνω των 30 που κυκλοφορεί με σπορτέξ (αν είναι αυτη η περίπτωση), μου φαίνεται αρκετά περίεργο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2016, 13:24:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι μαθηματικά εξακριβωμένο, ότι κάποιος θα τσιμπήσει τελικά. Τόσο καιρό πετάει τυράκια το ζωύφιο, τα έφαγε ο Πύρινος τελικά. Καλό ξεμπέρδεμα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2016, 15:00:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...Ιδέα δεν έχω πώς κυκλοφορείτε με αυτά τα ψηλοτάκουνα
Αλλά γυναίκα άνω των 30 που κυκλοφορεί με σπορτέξ (αν είναι αυτη η περίπτωση), μου φαίνεται αρκετά περίεργο

Αααα, μάλλον αγνοείς ότι αν φοράς τα ψηλοτάκουνα με το σωστό τρόπο πριν τα 30, μετά τα 30 φοράς ότι θέλεις...

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2016, 15:11:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πύρινος: αν είσαι γυναίκα και μάλιστα κάποιας ηλικίας, θα ήταν καλό να αναθεωρήσεις τη μόδα σου.

panpam: Αααα, μάλλον αγνοείς ότι αν φοράς τα ψηλοτάκουνα με το σωστό τρόπο πριν τα 30, μετά τα 30 φοράς ότι θέλεις...


....είπαν με στόμφο οι fashion bloggers

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2016, 17:03:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι λεπτομέρειες προδίδουν τον άνθρωπο Αιθεροβαμων, οι λεπτομέρειες Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2016, 17:26:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι λεπτομέρειες προδίδουν τον άνθρωπο Αιθεροβαμων, οι λεπτομέρειες

Mέγα λάθος.

Οι λεπτομέρειες προδίδουν την...μ@λ@κί@!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2016, 17:28:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι στη δική σου περίπτωση

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2016, 17:31:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όχι στη δική σου περίπτωση



Φυσικά και όχι.

Για την δική σου περίπτωση μιλάμε.και της αλλνής!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2016, 18:19:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαλάρωσε βρε ΝΙΚΟΜΑΧΕ
είπαμε να κάνουμε μια πλάκα κι αμέσως να μας τη χαλάσεις...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2016, 18:53:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η πλάκα συνέχισε
απλά εις βάρος του
..ως είθισταιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
retronio22
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2016, 20:58:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους retronio22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω στην ύπαρξη ψυχής (η σωστή έννοια θα έπρεπε να είναι συνείδηση ή ενέργεια ή αύρα).Αν και οι περισσότεροι πιστεύουν ότι τα πάντα είναι του εγκεφάλου και μετά ακολουθεί ανυπαρξία δηλαδή μαύρο και εξάλειψη σκέψεων.Κάποιοι γνωστοί μου μάλιστα ισχυρίζονται ότι έχουν βιώσει την ανυπαρξία και το μαύρο μετά από ατύχημα και έχουν πάψει να πιστεύουν στο Θεό.Λένε ότι η ζωή μας δίνεται τυχαία,χωρίς κάποιο σκοπό και κάποια αποστολή.Αυτά από μένα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2016, 21:54:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε, όποιος βίωσε «μαύρο και ανυπαρξία» μετά από σοβαρό ατύχημα, προφανώς θα εννοείς μετά από ανακοπή και ίσως εγκεφαλική δυσλειτουργία, αυτός είχε την λεγόμενη near death experience (NDE). Αυτό δείχνει άλλα και όχι αυτό που ισχυρίζονται ότι τους συνέβη. Επίσης, κάποιοι πολύ αξιόπιστοι μάρτυρες έχουν βιώσει πολλά και διάφορα, όντας κλινικά νεκροί ενώ άλλοι είχαν απλά ένα νεκρό χρόνο, χωρίς καν να καταλάβουν τι έγινε. Αυτό από μόνο του υποδηλώνει ότι οι προθανάτιες ή μεταθανάτιες εμπειρίες δεν είναι κοινές σε όλους τους ανθρώπους, αλλά σε ορισμένους. Τι συμβαίνει σε αυτούς τους ορισμένους, σε αυτό δεν έχει δοθεί μέχρι σήμερα σοβαρή απάντηση, αλλά σε πολλούς από αυτούς δόθηκαν πληροφορίες κατά τη διάρκεια της NDE που δεν θα μπορούσαν να γνωρίζουν με κανένα τρόπο. Αυτό από μόνο του, δείχνει ότι κάτι γίνεται. Το τί ακριβώς γίνεται είναι ένα μεγάλο ερώτημα, που απασχολεί πολύ και αρκετά σοβαρό κόσμο. Σίγουρα όμως δεν είναι όλα φαντασιώσεις, ψευδαισθήσεις, ψέματα και παραμύθια για να πουλάνε βιβλία ορισμένοι. Υπάρχουν όλα αυτά αλλά υπάρχει και το μικρό, ακατάληπτο σε εμάς, για την ώρα κομμάτι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy