ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΝΙΚΟΛΑ ΤΕΣΛΑ , ΜΥΘΟΣ Ή ΑΛΗΘΕΙΑ ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Alastis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Brazil
420 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2002, 00:11:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψαχνοντας πριν καιρο στο INTERNET επεσα σε μια σελιδα σχετικα με τον Τεσλα.
Ο Νικολα Τεσλα ηταν Σερβος επιστημονας και εφευρετης και γυρω απο το ονομα αυτου του ανθρωπου εχει δημιουργηθει ενας ολοκληρος μυθος...
Κυρια ασχολια του τα ραδιοκυματα πασας σχεδον μορφης και τα σεισμικα μηχανηματα. Πολλα λεγονται για τα τρομερα οπλα που επιννοησε και ακομα περισσοτερα για το αν εχουν κατασκευαστει και ποιοι τα κατεχουν (Σερβοι?).
Εαν ψαξει καποιος θα διαβασει απιστευτα πραγματα για το τι εχει εφευρει και μιλαμε οτι ολα αυτα αρχιζουν καπου μολις το 1880!!!
Εαν γνωριζει καποιος σχετικα με τον Τεσλα και και αν καποιες εφευρεσεις του εχουν υλοποιηθει θα ηθελα να μου απαντησει.

...open minds are better minds!

RMCCTR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
79 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2002, 15:47:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε μου Alastis
δεν ξερω αν εχεις διαβασει ενα γραμμα του Νικολα Τεσλα προς τον ανηψιο του οπου του ζηταει οικονομικη βοηθεια διοτι ειχε εξασθενησει οικονομικα λογω της τελοιοποιησης ενος υπεροπλου που θα προστατευε την αγαπημενη τους Πατριδα οπως αναφερει χαρακτηριστικα...
Ακομα και ο Μιλοσεβιτς ειχε δηλωσει πως αν οι Αμερικανοι εκαναν επιθεση στην Σερβια ο πολεμος θα εφτανε ως το Παρισι.Απο αυτην τη δηλωση πολλοι εφτασαν στο συμπερασμα πως η Σερβια ειχε στην κατοχη της τα υπεροπλα του Τεσλα ετοιμα να μπουν σε λειτουργεια.
Βεβαια η απειλη του Μιλοσεβιτς δεν πραγματοποιηθηκε αλλα αυτη του η δηλωση παραμενει δυσνοητη ...

"ΡΕΕΙ Ο ΙΧΩΡ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΦΛΕΒΑ ΜΟΥ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2002, 13:13:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILOI MOU KALO MESHMERI.

FILE MOU RMCCTR GIATI O MILOSEBITS DEN TO XRISIMOPOIHSE AYTO EAN TO EIXE ??????

MIPWS APLA EITAN FOUSKA OPWS POLLA POU EXOUN ANAFERTHEI GIA DIAFORA THEMATA ?????

BEBAIA GIA TON N. TESLA PISTEYW PWS EINTAN ENA LABRO PNEYMA.
MALISTA EIXA DIABASEI SE ENA SITE PWS EIXE BREI THN METAFORA HLEKRIKOU REYMATOS XORIS KALODIA.

(FANDASTITE FILOI MOU TI ALLAGES THA GINONDOUSAN AKOMA KAI SHMERA GYRO APO AYTO TO THEMA)

ISWS O FILOS ALASTIS GNORIZEI TO SITE AYTO.
EAN BRW TO SITE FILE RMCCTR THA SOU APANDHSW.

EYXARISTW FILOI MOU

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RMCCTR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
79 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2002, 19:00:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε AVATARGR
σιγουρα δεν ξερω αν ηταν φουσκα αυτο που ειχε πει Μιλοσεβιτς.
Για την ασυρματη μεταφορα ενεργειας γνωριζω οτι την ειχε ανακαλυψει και σε πειραματα του ειχε καταφερει να αναψει μια λαμπα απο 30 χλμ αποσταση!!!
Ειχε ξεκινησει την κατασκευη ενος σταθμου για πειραματα μεγαλυτερης δυναμης αλλα δυστυχως τα συμφεροντα δεν τον αφησαν να τον τελειωσει ποτε.
Αλλα δεν ειναι μονον αυτο το επιτευγμα του.
Ο Νικολα Τεσλα μπορουσε να δημιουγησει αστραπες μηκους 40 μετρων οπως επισης ειχε δηλωσει πως ειχε δημιουργησει τεχνητο σεισμο στο εργαστηριο που δουλευε(ενα μεγαλο μερος του Μανχαταν ειχε νοιωσει εκεινον τον περιεργο σεισμο)
Για να μην αναφερθουμε στις εφευρεσεις του που χρησιμοποιουμε καθημερινα, οπως επισης και πως ηταν ο πατερας του αυτοματισμου.

"ΡΕΕΙ Ο ΙΧΩΡ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΦΛΕΒΑ ΜΟΥ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alastis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Brazil
420 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2002, 00:08:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλοι μου , γεια σας!
Να κανω καποιες παρατηρησεις εδω, το γραμμα αυτο ειναι οντως αληθινο οπως φαινετε οσο και τα αλλα που αναφερετε.
Μαλιστα υπαρχει μουσειο Νικολα Τεσλα οπου υπαρχουν ΚΑΠΟΙΑ μονο χειρογραφα και ευρεσιτεχνιες του.


Υπαρχει μαλιστα η αποψη, οσο περιεργη κι αν ειναι, οτι τα περιεργα φυσικα φαινομενα των καιρων, οφειλονται σε καποια τεστ πανω στις εφευρεσεις του Τεσλα, ειδικα για τους σεισμους (earthquake trigger weapon).

...open minds are better minds!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Reo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2003, 15:04:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Reo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

BEBAIA GIA TON N. TESLA PISTEYW PWS EINTAN ENA LABRO PNEYMA.
MALISTA EIXA DIABASEI SE ENA SITE PWS EIXE BREI THN METAFORA HLEKRIKOU REYMATOS XORIS KALODIA.

(FANDASTITE FILOI MOU TI ALLAGES THA GINONDOUSAN AKOMA KAI SHMERA GYRO APO AYTO TO THEMA)


O Τέσλα ήταν πιο προχωρημένος για την εποχή του και, όπως συμβαίνει συνήθως, κατά συνέπεια ήταν "μόνος" και ανυποστήρικτος.
Η χρήση της εφεύρεσής του για δωρεάν ηλεκτρικό ρεύμα λέγεται ότι μπλοκαρίστηκε από τα συμφέροντα των εταιριών ηλεκτρισμού.
Reo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr.Doom
Μέλος 1ης Βαθμίδας


138 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2003, 23:26:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dr.Doom  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γνωρίζετε για την έκρηξη στην Τουνγκούσκα το 1908; Μια συνομωσιολογική θεωρία υποστηρίζει την άποψη ότι προκλήθηκε από το γνωστό υπερόπλα του Νικόλα Τέσλα. Πιο συγκεκριμένα υποστηρίζεται ότι ο Τέσλα στην προσπάθεια του να κάνει σινιάλο σε έναν εξερευνητή που εκείνη την εποχή ετοιμαζόταν να πάει κάπου στο Βόρειο Πόλο εξαιτίας ενός ατυχήματος αστόχησε και πέτυχε περιοχή της Σιβηρίας. Προσωπικά θεωρώ ότι αυτή η θεωρία έχει πολλές αδυναμίες όπως π.χ. είναι δυνατόν ο Τέσλα να μην είχε συνειδητοποιήσει το μέγεθος της καταστροφής που θα είχε προκαλέσει αν τελικά πετύχαινε το στόχο του. Εκατομμύρια τόνοι πάγου θα έλιωναν ξαφνικά κάτω από την τρομερή θερμοκρασία του υπερόπλου του. Παρακαλώ όσους διαθέτουν κάποια άποψη πάνω στο θέμα να την εκφράσουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 12:39:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΡΑ(ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ ) ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΤΕΣΛΑ.

ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ RMCCTR ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Η ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΧΟΡΙΣ ΚΑΛΟΔΙΑ.

ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΘΑΜΠΑ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΕΚΡΗΞΗΣ ΣΤΗΝ Τουνγκούσκα το 1908 ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΥΤΟΠΤΕΣ ΜΑΡΤΥΡΕΣ ΓΙΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΕΠΕΣΕ ΣΤΗΝ ΓΗ. (ΠΙΘΑΝΩΣ ΜΕΤΕΩΡΙΤΗΣ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 13:40:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AN EIXAN TA ΟΠΛΑ ΤΕΣΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑΝ ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 14:25:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ beyond ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑΝ.(ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alastis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Brazil
420 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 23:50:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το οτι ο Νικολα Τεσλα ειναι ισως ο μεγαλυτερος συγχρονος εφευρετης ειναι αποδεκτο απο μεγαλη μεριδα του επιστημονικου κοσμου.
Τωρα το που ειναι τα σχεδια και οι μελετες του και το ποιοι τα εχουν, κανεις δεν ξερει.
Το σιγουρο ειναι κατα τη γνωμη μου οτι εχουν γινει και περετερω μελετες και αν εχουν κατασκευασει καποιο οπλο με βαση την τεχνολογια για μενα ειναι σχεδον σιγουρο. Τωρα αν εχει γινει και χρηση δεν μπορουμε να ξερουμε γιατι απλα δεν γνωριζουμε τι σόι οπλο ειναι και το τι προκαλει. Οπως εχω γραψει πιο πανω, φημες μιλανε για σεισμικο οπλο και οπλο που προκαλει φυσικες καταστροφες.

Ακομα ,κυκλοφορει και η αποψη οτι ο Τεσλα ειχε σχεση με την ομαδα Ε.


...open minds are better minds!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2003, 01:37:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ Alasti ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
Το οτι ο Νικολα Τεσλα ειναι ισως ο μεγαλυτερος συγχρονος εφευρετης ειναι αποδεκτο απο μεγαλη μεριδα του επιστημονικου κοσμου.

ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΑΛΛΑ
quote:
Τωρα το που ειναι τα σχεδια και οι μελετες του και το ποιοι τα εχουν, κανεις δεν ξερει.

ΤΟΤΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΜΕΓΑΛΗ ΜΕΡΙΔΑ ΤΟΥ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΧΟΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΙΣ ΜΕΛΕΤΕΣ ΤΟΥ ????????
ΠΟΙΟ ΚΑΤΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ
quote:
Το σιγουρο ειναι κατα τη γνωμη μου οτι εχουν γινει και περετερω μελετες και αν εχουν κατασκευασει καποιο οπλο με βαση την τεχνολογια για μενα ειναι σχεδον σιγουρο.

ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΝΤΛΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΕ ΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ???
ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΑΣ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ.

ΤΙΣ ΦΗΜΕΣ ΓΙΑ ΣΕΙΣΜΙΚΑ ΟΠΛΑ ΚΑΙ ΟΜΑΔΑ Ε.... ΔΕΝ ΤΙΣ ΣΧΟΛΙΑΖΩ..
ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΕ ΧΑΡΑ ΘΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ
ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΩΣΕΙΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vag
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 07:01:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vag  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα!

Θα ηθελα να προσθεσω οτι ο Τεσλα εκτος των αλλων, ειχε εφευρει και μια ενεργειακη ασπιδα με την οποια θα προστατευε την χωρα του απο εναεριες και επιγειες επιθεσεις. Αυτη η ασπιδα μολις εμπαινε σε λειτουργια προκαλουσε σεισμο γιατι εισχωρουσε και στην γη. Δεν ξερω αν εχει σχεση με την αλλη εφευρεση του, που προκαλουσε σεισμο αλλα κατα την διαρκεια του πολεμου πολλοι σησμοι σημιωθεικαν στη Σερβια.
Το ερωτημα ειναι γιατι δεν την εθεσαν σε λειτουργια την ασπιδα και αν ναι γιατι δεν ηταν αποτελεσματικη. Δεν ξερω αν αυτο εχει σχεση με την καταριψη του Στελφ.

Αν οντως ισχυει αυτο πιστευω οτι καποιο τροπο οι Αμερικανοι θα βρηκαν και καταστρεψαν η γιατι οχι εκλεψαν την εφευρεση και αυτην τη στιγνη που μιλαμε μπορει να ειναι σε κακα χερια,οπως βεβαια και αλλες πολλες δικες μας.

Παντως αλλοι υποστηριζουν οτι το οπλο αυτο το εχει στα χερια της η ομαδα Ε.(Μακαρι!!!)


Σας χαιρετω!!


Οταν η πατριδα τελειωνει ο Βασιλιας και το πιονι μπαινουν στο ιδιο κουτι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

radamanthis
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 14:12:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους radamanthis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σΥΜΦΩΝΩ με τον VAG και προσθετω κι εγω την δικη μου αποψη και ενα απιστευτο (αλλα οχι εξωπραγματικο σεναριο).
Φημιζεται ο Τεσλα, οπωςαναφερθηκε και πιο πανω, οτι ειχε καταφερει να κατασκευασει ενα μηχανισμο, πρωτοποριακης τεχνολογιας για την εποχη του, με τον οποιο μπορουσε να προκαλεσει σεισμους όπου και όποτε ηθελε.Αλλα όντας ορθολογικος ανθρωπος δεν το εθεσε ο ιδιος ποτε σε λειτουργια γιατι γνωριζε τις τρομακτικες συνεπειες αυτου του οπλου.
Το υπεροπλο αυτο λεγεται οτι το κατεχουν οι Έψιλον αλλα και οι Σιωνιστες.Ομως οι Εψιλον εχουν πιο εξελιγμενη τεχνολογια απο τους Σιωνιστες, και ιδου το παρακατω σεναριο...
Ξερουμε πολυ καλα οτι η Τουρκια αποτελει πιονι των ΗΠΑ, και μιας και οι ΗΠΑ ελεγχοντε απο Σιωνιστες, συνεπαγεται οτι η Τουρκια εγκειται υπο την προστασια του Σιωνισμου και δρα στην διεθνη σκηνη υπο τις εντολες του.
Λοιπον...λιγες βδομαδες πριν το μεγαλο σεισμο στη τουρκια και μετα στην αθηνα, λεγεται οτι οι Τουρκοι σχεδιαζαν εισβολη στον Ελλαδικο χωρο με σκοπο την καταληψη των μεγαλυτερων νησιων του Αιγαιου επ'αοριστου.Οι επικεφαλης των Στρατιωτικων μας δυναμεων το γνωριζαν αυτο γι αυτο καιειχαν αρχισει προετοιμασιες.
Οι Εψιλον επισης γνωριζαν γι αυτην την εισβολη και γνωριζαν τί τρομακτικες συνεπειες θα ειχε αυτη σε ολους τους τομεις της ζωης των Ελληνων. Εχοντας στην κατοχη τους το υπεροπλο του ΤΕσλα, προκαλεσαν τον μεγαλο σεισμο στην τουρκια, με αποτελεσμα να ματαιωθει πληρως η εισβολη στην Ελλαδα.
Οι Σιωνιστες ως αντιποινα γι αυτον το σεισμο, προκαλεσαν με τη σειρα τους το μεγαλο σεισμο στην Αθηνα, ο οποιος ομως πρεπει να σημειωθει οτι ηταν μικροτερης εντασης απ'ότι ο σεισμος της τουρκιας και αυτο γιατι η Σιων διαθετει τεχνολογια λιγοτερο εξελιγμενη απ τους Εψιλον...

Ειναι μια αποψη και αυτη, και ειναι λογικο ολοι σας οπως και εγω να τη δουμε με σκεπτικισμο...

Με εκτιμηση, Ραδαμανθυς

"ΟΥΚ ΕΛΛΗΝΙΚΟΝ ΤΟ ΠΡΟΣΚΥΝΕΙΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 17:46:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Alastis
διάβασε το βιβλίο:
Απαγορευμένη Τεχνολογία-Γιώργος Στάμκος-εκδόσεις Αρχετυπο
Ευχαριστώ

Μάτια... Παρατηρούν... Δεν μπορούν να δουν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vag
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 21:41:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vag  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και παλι!!

Πρωτα θα ειθελα να συγχαρω τους υπευθυνους αλλα και τον κοσμο του site για την πολλη καλη δουλεια που κανουν κατι που παραβλεψα στο πρωτο μου μυνημα.

Φιλε radamanthis, πραγματικα πολλη ενδιαφεροντα αυτα που λες. Πραγματικα χαιρομαι αν οντως η δραση της Ε ειναι ενεργη και μας προστατευει.
Μηπως θα μπορουσες να παραθεσεις περισσοτερα στοιχεια η μια πηγη αυτων που λες.

Ευχαριστω!!


Οταν το παιχνιδι τελειωσει, ο βασιλιας και το πιονι μπαινουν στο ιδιο κουτι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alastis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Brazil
420 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 23:18:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε μου AVATARGR σου δηλωνω οτι υπαρχει και μουσειο ,στο Βελιγραδι αν δεν απατομαι, που υπαρχει ενα μικρο κομματι των εφευρεσεων του Τεσλα και αμα ψαξεις λιγο θα το βρεις.
Οπως προφανως ξερεις οι μελετες του Τεσλα ηταν γυρω απο πεδια και αν εχεις υποψη σου το οτι ο ιδιος σε γραμμα του εγραψε οτι εχει κατασκευασει οπλο το οποιο θα προστατευε την πατριδα του τα υπολοιπα ειναι ευκολος κατανοητα πιστευω...
Εαν το μερος των οπλικων μελετων βρισκεται σε λαθος χερια, εσυ τι λες, θα εχουν γινει και περετερω μελετες ή οχι?????????

Οσο για την επιμονη σου για στοιχεια στον τομεα των οπλικων μελετων, εσυ πιστευεις οτι θα τα εδιναν ετσι??????? Για πες μου?
Και οπως βλεπεις, γραφω "κατα τη γνωμη μου" και "για μενα". Οπως προφανως καταλαβαινεις, εκφραζω την αποψη μου.

Οσο για την "Ομαδα Ε", φιλε μου μην εισαι και τοσο σιγουρος οτι δεν υπαρχει γιατι ουτε και εσυ εχεις αποδηξεις για την ΜΗ υπαρξη της. Αν εχεις παρακαλω να τις γραψεις...

...open minds are better minds!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

radamanthis
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2003, 10:26:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους radamanthis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε Vaq,
στο προηγουμενο μυνημα μου ανεφερα ο,τι ξερω για τον Ν.Τεσλα (ελαχιστα πραγματα δηλαδη)και το δεσμο που μπορει να ειχε με την Ομαδα Εψιλον.Απο κει και περα δεν μπορω να συνεχισω σε αυτο το φορουμ γιατι το συγκεκριμενο αντικειμενο δεν το κατέχω.Και επισης δεν θελω να αναφερω περισσοτερα για την Εψιλον για να μην παρεκλίνουμε του θεματος και επειδη υπαρχει ξεχωριστο φορουμ για τους Ε.
Με εκτιμηση,
Ραδαμανθυς


-ΟΥΚ ΕΛΛΗΝΙΚΟΝ ΤΟ ΠΡΟΣΚΥΝΕΙΝ-

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2003, 10:29:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΠΡΩΤΑ ΘΑ ΕΙΘΕΛΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΝΙΚΟΛΑ ΤΕΣΛΑ.
ΟΜΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΕΡΕΥΝΗΤΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΦΕΥΡΕΤΗ.

ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΡΩΤΗΣΩ ΤΟΥΣ ΚΑΛΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΕΑΝ ΕΙΧΑΝ ΤΑ ΟΠΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑΝ ??????
ΑΣ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ.


ΘΑ ΡΩΤΟΥΣΑ ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΕΑΝ ΥΠΗΡΧΕ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΑΣΠΙΔΑ ΜΟΝΟ ΤΟ ΣΤΕΛΘ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΟΥΣΕ ???
ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ.. ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΥΡΑΥΛΟΥΣ ΠΟΥ ΣΚΟΤΩΣΑΝ ΑΘΩΟΥΣ.

ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΔΩ ΠΕΡΙ ΟΜΑΔΑΣ Ε ΥΠΑΡΧΟΥΝ 2 ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΞΟΥΜΕ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΜΑΣ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2003, 12:57:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΛΙΟ ΤΕΥΧΟΣ ΤΗΣ ΠΤΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΕΣΛΑ..
ΦΟΒΕΡΑ ΚΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ,ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΑ ΚΑΤΕΧΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ,ΟΠΩΣ,ΑΛΛΟΙΩΣΗ ΤΟΥ ΧΩΡΟΧΡΟΝΙΚΟΥ ΣΥΝΕΧΟΥΣ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ
ΑΛΛΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ,ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΩΝ ΑΣΠΙΔΩΝ ΠΟΥ ΑΝΤΙΣΤΕΚΟΝΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΥΡΗΝΙΚΑ ΟΠΛΑ,ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΑΣΥΡΜΑΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΧΩΡΙΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ,ΑΛΛΟΙΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙΡΟΥ,ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΠΤΙΚΩΝ ΣΕΙΣΜΩΝ.
ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΥΤΙ ΤΗΣ ΠΑΝΔΩΡΑΣ !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2003, 17:19:11  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τέσλα Νίκολα : Σέρβος επιστήμονας, εφευρέτης. Γεννήθηκε στις 10 Ιουλίου του 1856 στο χωριό Σμίλιαν και πέθανε στις 7 Ιανουαρίου του 1943. Ήταν το τέταρτο παιδί της οικογένειας , γιος του ορθόδοξου ιερέα Μιλουτιν Τεσλα και της Τζουκα (Γεωργία) Μαντιτς, κόρη επίσης ιερέα. Από το 1862 ( εγγραφή στο δημοτικό σχολείο) ως το 1880 ( σπουδές στην Πράγα που ποτέ όμως δεν κατάφερε να τελειώσει) , ο Ν. Τέσλα έδειξε πως αντιμετώπιζε την εκπαίδευση διαφορετικά από τους υπόλοιπους. Οι εκάστοτε καθηγητές του είχαν συμβουλεύσει τον πατέρα του αρκετές φορές να σταματήσει τις σπουδές του γιατί πίστευαν ότι οι υπερβολικές του φιλοδοξίες θα τον καταστρέψουν!

Η ζωή του Τέσλα μοιάζει με παραμύθι. Ένα παραμύθι που δυστυχώς για αυτόν (αλλά και για εμάς) δεν είχε αίσιο τέλος. Ο Τέσλα αν και έδωσε κυριολεκτικά όλο του το «είναι» για το καλό της ανθρωπότητας εντούτοις εξαπατήθηκε, συκοφαντήθηκε και σπιλώθηκε όσο κανένας άλλος επιστήμονας της εποχής του. Το 1878 εργάστηκε στο Παρίσι , στο ευρωπαϊκό παράρτημα της εταιρίας του Τ. Εντισον. Γρήγορα ξεχωρίζει για τις εξαιρετικές βελτιώσεις που κάνει στα μηχανήματα του Αμερικανού εφευρέτη. Ο ίδιος ο Εντισον όμως φάνηκε αχάριστος απέναντι στον Σέρβο εφευρέτη όταν αρνήθηκε να του δώσει την μεγάλη αμοιβή που του είχε υποσχεθεί λέγοντας απλά πως επρόκειτο για « αμερικάνικο χιούμορ »!

Το 1885 δημιουργεί την εταιρία Tesla Arc Light Company. Καταφέρνει να σχεδιάσει και να κατοχυρώσει επτά ευρεσιτεχνίες , χάρη στις οποίες μπορεί να κατασκευάσει ένα σύστημα για τον ηλεκτροφωτισμό των δρόμων. Από το 1887 ως το 1894 ο Τέσλα έχει κατοχυρώσει δεκάδες ευρεσιτεχνίες και εφευρέσεις ( το 1891 δημιουργεί τη πιο γνωστή εφέυρεσή του σ’ εμάς: το πηνίο Τέσλα.) ενώ διάσημος και πλούσιος συμμετέχει στη κοινωνική ζωή της Νέας Υόρκης. Από το 1895 και μετά ξεκινά η αντίστροφη μέτρηση για τον μεγάλο επιστήμονα. Η επιχείρηση που είχε με τον μεγαλοεπιχειρηματία Γουέστινχάουζ κλονίζεται και ο Τέσλα λόγω οικονομικών δυσκολιών, χρεοκοπεί. Ερευνά και πειραματίζεται ασταμάτητα πάνω στα ραδιοκύματα. Το 1904 προτείνει στον μεγαλοτραπεζίτη Τζ. Π. Μόργκαν , τον ιδρυτή της General Electric ένα σχέδιο που , σύμφωνα με το οποίο «ο καθένας θα έχει πρόσβαση στον ενεργειακό ωκεανό που μας περιβάλλει». Ο Μόργκαν αρνείται. Ο Τέσλα όσο περνάνε τα χρόνια γίνεται περισσότερο εκκεντρικός και κλειστός χαρακτήρας ενώ περνάει όλη τη μέρα του πειραματιζόμενος με τα ραδιοκύματα αλλά και με σεισμικά μηχανήματα (!), που ο ίδιος είχε κατασκευάσει. Προς το τέλος της ζωής του, το 1941, ενημερώνει τηλεγραφικώς τον ανιψιό του Σάβα Κοσάνοβιτς για μια εφεύρεση που μόλις έκανε, ένα όπλο που θα μπορούσε να προστατεύσει τη Γιουγκοσλαβία από κάθε είδους επίθεση.

Τελικά ο Τέσλα δεν πρόλαβε ( ή δεν ήθελε;) να κατασκευάσει το υπερόπλο αυτό. Πέθανε φτωχός και ξεχασμένος απ’ όλους το 1943, στο ξενοδοχείο Νιουγουόρκερ της Νέας Υόρκης.

Σήμερα στο Βελιγράδι και συγκεκριμένα στην οδό Προλετέρσκι Μπριγκάντα 51, βρίσκεται το Μουσείο Νίκολα Τέσλα, όπου και φυλάσσεται η κληρονομιά του μεγάλου Σέρβου εφευρέτη: 70.000 επιστολές, 31.522 προσωπικά ντοκουμέντα, 5.297 τεχνικά σχέδια, 12.832 αποκόμματα περιοδικών, 1.000 φωτογραφίες, 40 βραβεία και διπλώματα.

ΥΠΕΡΟΠΛΑ ΤΕΣΛΑ ΚΑΙ ΟΜΑΔΑ ΕΨΙΛΟΝ
Και μετά τα αναγκαία βιογραφικά, περνάμε στο φλέγον ερώτημα: είναι δυνατόν πράγματι ο Τέσλα να είχε κατασκευάσει κάποιο αμυντικό υπερόπλο; Έχουν τα σχέδια αυτά σήμερα οι Σέρβοι; Και κατέχουν οι ίδιοι κάποιο υπερόπλο;

Ας τα πάρουμε από την αρχή. Πολλά έχουν διαδοθεί για το θέμα. Άλλοι πιστεύουν πως πράγματι ο Τέσλα κατασκεύασε όπλα με ασύλληπτες δυνατότητες ενώ άλλοι πιστεύουν πως πρόκειται για μύθο. Λοιπόν: οι Σέρβοι οπωσδήποτε κατέχουν τα μυστικά και τα σχέδια των υπερόπλων που τους άφησε παρακαταθήκη ο Σέρβος επιστήμονας είναι όμως άγνωστο αν οι ίδιοι τα έχουν κατασκευάσει. Ας δούμε το τηλεγράφημα που ανέφερα παραπάνω, το οποίο στάλθηκε στις 26 Δεκεμβρίου 1941 στον ανιψιό του Σάβα Κοσάνοβιτς: «Ανακάλυψα πρόσφατα μια νέα αρχή για τη μεταφορά απεριόριστης ισχύος ενέργεια, που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την άμυνα της αγαπημένης μας χώρας! Αυτή η ενέργεια, την οποία έχω αποδείξει και πρακτικά, θα δώσει στη Γιουγκοσλαβία φοβερή δύναμη, διότι θα έχει τη δυνατότητα να καταστρέφει το κάθε μηχάνημα, να κάνει την πυρίτιδα να εκραγεί κλπ. Οικονομικά είμαι εξαντλημένος εξαιτίας αυτής της δύσκολης εργασίας και πρέπει να σας παρακαλέσω να μου στείλετε τηλεγραφικώς το λιγότερο 500 δολάρια στο ξενοδοχείο Νιουγόρκερ. Είμαι πάρα πολύ ευτυχισμένος με τη σκέψη ότι βοηθάω την πατρίδα μας. Σας χαιρετώ θερμά ο, θείος σας, Νίκολα Τέσλα».

Τα «υπερόπλα Τέσλα» λοιπόν είναι πραγματικότητα. Κανείς δεν πρέπει να αμφιβάλλει. Όμως επειδή οι πληροφορίες που συγκεντρώνονται είναι λίγες, η όλη υπόθεση έλαβε μυθικές διαστάσεις. Με βάσει τα στοιχεία που κατά καιρούς συγκεντρώνονται, αυτά τα όπλα βασίζονται στις ιδιότητες των κυμάτων Τέσλα. Αυτά δημιουργούν στάσιμα κύματα στη Γη και στην ιονόσφαιρα, διοχετεύουν ενέργεια από το κέντρο της Γης, εξαπλώνονται ταχύτερα από την ταχύτητα του φωτός, επιδρούν στον χώρο και στο χρόνο (!) κι επηρεάζουν όλα τα πεδία ( μαγνητικό, βαρύτητας κλπ.).

Υπάρχουν κυρίως δύο μορφές υπερόπλων Τέσλα: το Ιντερφερόμετρο και η Ασπίδα Τέσλα. Το Ιντεφερόμετρο Τέσλα προκαλεί έναν πανίσχυρο ηλεκτρομαγνητικό παλμό, ο οποίος μπορεί ν’ αχρηστεύσει οποιαδήποτε ηλεκτρική συσκευή από απόσταση. Η Ασπίδα Τέσλα δημιουργεί ένα λεπτό ημισφαιρικό κέλυφος από ενέργεια πάνω από μια συγκεκριμένη περιοχή. Τα άτομα στον αέρα του κελύφους ιονίζονται, διεγείρονται και φωτοβολούν. Αν επιτευχθεί μεγάλη πύκνωση του πλέγματός της, η Ασπίδα Τέσλα είναι πρακτικά αδιαπέραστη ακόμη κι από ακτινοβολίες!

Θα αναρωτιέστε γιατί πρόσθεσα στην επικεφαλίδα και την μυστική Ομάδα Έψιλον. Υπάρχουν λοιπόν οι φήμες ( που προέρχονται όμως από αξιόπιστες πηγές όπως ο Έλλην επιστήμονας Γ. Γκιόλβας) πως ο Νίκολα Τέσλα σε συνεργασία με τον Έλληνα μαθηματικό- επιστήμονα Κ. Καραθεοδωρή αλλά και ένα ολόκληρο επιτελείο φυσικών, χημικών και πυρηνικών που αποτελούντο από Έλληνες , Ρώσους και Σέρβους, μελετούσαν και δημιούργησαν τα υπερόπλα αυτά για λογαριασμό της Έψιλον! Φυσικά δεν υπάρχουν αποδείξεις, υπάρχουν όμως ενδείξεις- και μάλιστα αρκετές. Κατά συνέπεια, ίσως να μην ήταν τυχαίες οι πρωτοφανείς θεομηνίες που σάρωσαν την Σερβία , όταν ματαιώθηκαν αεροπορικές επιχειρήσεις του ΝΑΤΟ τον μήνα Αύγουστο του 1995! Μήπως αυτός ήταν ο λόγος που Γάλλοι και Αμερικανοί μιλούσαν για « έναν άγνωστο παράγοντα που μπήκε στο παιχνίδι με ανεξέλεγκτες μεθόδους»;

Η ουσία είναι πως το ζήτημα των υπερόπλων Τέσλα έχει πολύ δρόμο ακόμη μέχρι να ξεκαθαρίσει πλήρως. Να συμπληρώσω εδώ όμως πως ο Τέσλα δεν κατασκεύασε – εάν κατασκεύασε πράγματι – τα υπερόπλα αυτά με σκοπό να κυριαρχήσει η πατρίδα του. Απλά πίστευε ότι «εάν όλοι οι λαοί γίνουν ισχυροί, τότε δεν θα υπάρχει λόγος να πολεμάνε». Ίσως και να είχε δίκιο….

«Το παρόν είναι δικό τους. Το μέλλον είναι δικό μου»

Νίκολα Τέσλα

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Reo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2003, 12:26:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Reo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Με βάσει τα στοιχεία που κατά καιρούς συγκεντρώνονται, αυτά τα όπλα βασίζονται στις ιδιότητες των κυμάτων Τέσλα. Αυτά δημιουργούν στάσιμα κύματα στη Γη και στην ιονόσφαιρα, διοχετεύουν ενέργεια από το κέντρο της Γης, εξαπλώνονται ταχύτερα από την ταχύτητα του φωτός, επιδρούν στον χώρο και στο χρόνο (!) κι επηρεάζουν όλα τα πεδία ( μαγνητικό, βαρύτητας κλπ.).

Η σύγχρονη μυθολογία λέει ότι σε ανακαλύψεις του Τέσλα (μετατόπιση στο χωροχρόνο) βασίστηκε το θρυλικό "Πείραμα της Φιλαντέλφια", και μάλιστα ήταν ο ίδιος ο Τέσλα που το ξεκίνησε (όμως σας παραπέμπω στο σχετικό topic). Λέγεται ότι ο ίδιος παραδέχτηκε την επικοινωνία του με εξωγήινους (!) και έχουν εκφραστεί υποψίες ότι ο θάνατός του δεν οφειλόταν σε φυσικά αίτια.
Βέβαια, για κάθε πρόσωπο που έχει περάσει στη σφαίρα του μύθου, λέγονται πολλά από πολλούς- αφού το ίδιο το πρόσωπο δεν μπορεί πια να μιλήσει!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alastis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Brazil
420 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2003, 22:43:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια πνοουλα στο θεμα...

Θα ηθελα να ριξετε μια ματια στο παρακατω link ->
http://www.huforc.net/Nikola%20%20Tesla.htm
και να δειτε το σημειο των ιπταμενων οχηματων...

...open minds are better minds!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thouthou
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2003, 03:03:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thouthou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετε!
Ο Tesla σιγουρα ηταν ενας πολυ μεγαλος επιστημων, και σιγουρα ανακαλυψε σοβαρα "θεματα", γιατι δεν ασχοληθηκε με τεχνολογια, αλλα με φυσικους νομους...
Ομως το να λεμε οτι αναβε λαμπτηρες απο αποσταση, η αν τους εβαζε στο εδαφος οπως στην ταινια, ειναι σιγουρα ανυποστατο γιατι πολυ απλα δεν γινεται...
Το οτι μπορει μελετες του να εχουν γινει αντικειμενο μελετης απο τους "γνωστους μας", ειναι λογικο και αναμενομενο γιατι ασχολειτο με φυσικες δυναμεις, και αν ενα τοσο χαρισματικο μυαλο μπορεσε να παρατηρησει κατι και να το μελετησει, τοτε σιγουρα ανοιξε δρομους.
Το θεμα των υπεροπλων και των υπολοιπων, οσο και να το θελαμε, διαψευδεται απο τα γεγονοτα. Οπως και πολλα απο αυτα που θα θελαμε να ισχυουν περι των Ε... Το μονο που εχει μεινει αναντιρρητο ειναι οτι μιλαμε για εναν μεγιστο επιστημονα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hel-lin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2003, 21:50:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hel-lin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα..
Θα ηθελα να σχολιασω κατι που ανεφερθη πιο πριν:
Οτι δηλαδη αν οι Σερβοι ειχαν τετοια τεχνολογια θα τη χρησημοποιουσαν απεναντι στους 'YANKEES'.Αυτο βεβαια ειναι και το λογικο.. Περα λοιπον απο τις λιγες ενδειξεις που εχουμε(σεισμοι κλπ)κατα τους βομβαρδισμους,ΟΥΔΕΙΣ μπορει να αμφισβητησει και το ενδεχομενο η τεχνολογια να μη τεθηκε σε εφαρμογη εσκεμμενα.
Να μην ηθελαν δηλαδα τη δεδομενη χρονικη στιγμη να φανερωσουν τη μυστικη τους φαρετρα,ε;
Φανταζεστε τι θα γινοταν και με την παραμικρη ενδειξη;Σκεφτειτε το και απο την υποτιθεμενη αντιδραση του εαυτου σας...Χαμος...
Ολοι θα πεφταν με τα 'μουτρα'..
ΙΣΩΣ και να αποτελει το κρυφο τους χαρτι..
Εγω παντως,ετσι πιστευω θα ενεργουσα..Μελλοντικη χρηση...Μη ξεχνατε οτι τα σεναρια κυκλοφορουν...Διπλωματια και διορατικοτηα χρειαζεται...

-Ηλιος ουχ υπερβησεται μετρα..-
ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

prometheas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
260 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 16:29:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους prometheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το οτι ο Νικολα Τεσλα ειναι ισως ο μεγαλυτερος συγχρονος εφευρετης ειναι αποδεκτο απο μεγαλη μεριδα του επιστημονικου κοσμου.
Τωρα το που ειναι τα σχεδια και οι μελετες του και το ποιοι τα εχουν, κανεις δεν ξερει.
Το σιγουρο ειναι κατα τη γνωμη μου οτι εχουν γινει και περετερω μελετες και αν εχουν κατασκευασει καποιο οπλο με βαση την τεχνολογια για μενα ειναι σχεδον σιγουρο. Τωρα αν εχει γινει και χρηση δεν μπορουμε να ξερουμε γιατι απλα δεν γνωριζουμε τι σόι οπλο ειναι και το τι προκαλει. Οπως εχω γραψει πιο πανω, φημες μιλανε για σεισμικο οπλο και οπλο που προκαλει φυσικες καταστροφες.

Ακομα ,κυκλοφορει και η αποψη οτι ο Τεσλα ειχε σχεση με την ομαδα Ε.


...open minds are better minds!



Η μεγαλύτερη μυστική ανακάλυψη του πραγματικά ιδιοφυούς αυτού επιστήμονα είναι η θεωρία για την αντιβαρύτητα. Οποιος ενδιαφέρεται μπορεί να δεί το εκπληκτικό βιβλίο

The Hunt of Zero Point (Nick Cook) δυστυχώς μονο από το Amazon ή κατόπιν παραγγελίας. Δεν υπάρχει σε Ελληνική μετάφραση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2003, 09:32:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Alastis
διάβασε το βιβλίο:
Απαγορευμένη Τεχνολογία-Γιώργος Στάμκος-εκδόσεις Αρχετυπο

Το έχω διαβάσει το βιβλίο και είναι ενδιαφέρον αν και υπάρχει ένα ακόμα πιο εξειδικευμένο των ίδιων εκδόσεων "ΝΙΚΟΛΑ ΤΕΣΛΑ - Ο ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΤΟΥ 21ΟΥ ΑΙΩΝΑ".

Πολλά γράφονται και ακόμα περισσότερα ακούγονται για αυτό το λαμπρό επισήμονα. Αυτό που έχω διαβάσει είναι ότι λόγω της οικονομικής του κατάστασης όλες του τις μελέτες και τα συγγράματα καθώς και τις πατέντες του από τα τις εφευρέσεις του τις είχε πουλήσει στην Άμερικάνικη κυβέρνηση η οποία και μετά το θανατό του δημιούργησε το μουσείο Τέσλα με όλα αυτά... Τώρα αν κράτησαν και κάτι κρυφό για τον εαυτό τους δε θα με έξέπληττε καθόλου...

Ο Τέσλα ήταν πολύ αφοσιωμένος στη δεύτερη πατρίδα του την Αμερική γιατί τον βοήθησε οικονομικά στις έρευνές του. Τα τελευταία χρόνια της ζωής του ήταν ένα ψυχολογικό ράκος όχι μόνο εξαιτίας της έλλειψης οικονομικών πόρων (οι χορηγοί του άρχισαν να επενδύουν στον Εντισον) αλλά και γιατί θεωρούσε ότι ο Εντισον είχε κάνει μια πολύ μεγάλη ανακάλυψη η οποία επειδή ήταν πιο εμπορική και πιο χρήσιμη στον κόσμο τον είχε κάνει πιο φημοφιλή ενώ είχε ρίξει τον ίδιο στην αφάνεια.



"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PrincessDiana
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2003, 16:04:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PrincessDiana  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως κάτι που θα έπρεπε ίσως να μας βάλει σε σκέψεις σχετικά με τα υπερόπλα τεχνολογίας Τέσλα και αν αυτά πραγματικά υπάρχουν είναι το γεγονός ότι ένω ο Τέσλα ήταν από τους λαμπρότερους επιστήμονες που ηπήρξαν ποτέ,υπάρχουν ελάχιστες αναφορές στα σχολικά βιβλία γι'αυτόν΄(συνήθως μια φωτογραφία κάπου στο περιθώριο του βιβλίου με ημερομηνία γέννησης και θανάτου από κάτω),ενώ για άλλους επιστήμονες,που δεν πλησιάζουν ούτε κατά διάνεια τον Τέσλα στο πνεύμα και τις ικανότητες υπάρχουν πολύ εκτενέστερες αναφορές.Ακόμα και άνθρωποι που ασχολούνται με τη φυσική ξέρουν τον Τέσλα μόνο σαν μονάδα μέτρησης φυσικού μεγέθους,κάτι που δεν συμβαίνει πχ με τον Laplace ή τον Newton,που και αυτών τα ονόματα χρησιμοποιούνται ως μονάδες μέτρησης.
Και το γεγονός αυτό της απόκρυψης των βασικών στοιχείων για τον Ν.Τέσλα δεν συμβαίνει μόνο στην Ελλάδα,αλλά στις περισσότερες χώρες.Απ'όσο γνωρίζω μόνο στη χώρα του τα παιδιά μαθαίνουν κάποια πράγματα γι'αυτον.
Προσωπικά εμένα μου φένεται ύποπτο το γεγονός αυτό,ειδικά αν σκεφτούμε ότι μέσα από τα σχολικά βιβλία η οποιαδήποτε κυβέρνηση περνάει αναπόφευκτα κάποια μηνύματα που συντελούν στη διαμόρφωση του χαρακτήρα μας.

Όποιος πιστεύει στο θεό, έχει μέσα του ένα νεκρό θεό. Όποιος δεν πιστεύει στο θεό, έχει μέσα του ένα νεκρό άνθρωπο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

blackstate
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2003, 20:18:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.blackstate.host.sk/ntesla.htm

www.blackstate.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

blackstate
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2003, 20:30:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.pbs.org/tesla/ll/index.html <--

http://www.sjsu.edu/depts/Museum/tesla.html
http://www.eskimo.com/~billb/tesla/tesla.html

http://www.apc.net/bturner/coils.htm

http://www.geocities.com/fubarque99/index.html


Σε αυτά τα Λίνκς θα βρείτε τα πάντα παίδες..
Φιλικά..

www.blackstate.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy