ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ο Κύβος του Χρόνου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
goblynqueen
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2004, 19:27:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους goblynqueen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια ένδειξη, για μένα, οτι η αλήθεια του καθενός δεν έχει καμμία υποχρέωση να βγάζει νόημα και για τους υπόλοιπους:

http://www.timecube.com/

Ή ίσως, μια υπενθύμιση οτι το πάθος κι η αφιέρωση σε έναν και μόνο σκοπό δεν εγγυάται τίποτα απολύτως. Εκτός από ένα σωρό καμμένα κύτταρα.

silverwhisper
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2004, 20:26:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους silverwhisper  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οφειλω να παραδεχτω οτι δεν εβγαλα κανενα νοημα απο το συγκεκριμενο site.

Δεν χρείαζεται να ξυπνάς το πρωί αν δε σκοπεύεις να αλλάξεις τον κόσμο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

goblynqueen
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 03:20:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους goblynqueen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα ναι. Ούτε εγώ.

Ξερεις όμως τί σκέφτομαι; Έχω προσέξει οτι σε τέτοια θέματα (προφανώς έχουμε να κάνουμε με κάποιου είδους μεταφυσική θεωρία) υπάρχουν πάντα κάποιοι περισσότερο και κάποιοι λιγότερο προχωρημένοι. Οι πιο προχωρημένοι, καταλαβαίνουν οτιδήποτε έχουν να τους πούν οι άλλοι, ακόμη κι αν δεν κατέχουν κάθε θέμα τέλεια, ή δεν συμφωνούν μ' αυτό. Οι λιγότερο προχωρημένοι, πάλι, επειδή δεν ξέρουν όσα ξέρουν οι άλλοι, δεν καταλαβαίνουν αυτά που τους λένε οι πιο προχωρημένοι.

Μού 'χει τύχει, για παράδειγμα, να παρακολουθώ κόσμο να συζητάει για τελείως πεζά πράγματα, για μοτοσυκλέτες, μαγείρεμα, ποδόσφαιρο, ότι θές. Κι έχω προσέξει πώς συνήθως ο ένας, που ξέρει καλύτερα απ' τον άλλον για τί μιλάει, έχει αυτήν την έκφραση του "ώχ βρε παιδάκι μου, τί να σου εξηγώ κι εσένα τώρα που δεν ξέρεις τί σου γίνεται" ενώ ο άλλος, όταν του πούνε κάτι που δεν το ήξερε και όμως ισχύει στ' αλήθεια, συνήθως αντιδράει με ένα "ε;" και κοιτάει σα χαζός, γιατί δεν κατάλαβε τίποτα.

Κι έτσι, επειδή κι εγώ δεν κατάλαβα χριστό σταυρωμένο από όλες αυτές τις ιστορίες στο άνω σάιτ, αναρωτιέμαι... είναι τελείως βουρλισμένος ο τύπος, ή μήπως όντως ξέρει κάτι παραπάνω απ' όλους; Να πω την αλήθεια, εμένα μου φαίνεται μάλλον το πρώτο, οτι ο άνθρωπος (όποιος τέλος πάντων τά 'χει γράψει όλ' αυτά) έχει κάψει φλάντζα και παραληρεί κανονικά... Αλλά κι έτσι έχει ενδιαφέρον, το σάιτ του, δεν βρίσκεις; Από ανθρωπολογικής σκοπιας, ας πούμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 11:07:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ goblynqueen ΕΑΝ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ ΕΝΑ ΣΙΤΕ ΑΠΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ***ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet***

http://www.esoterica.gr/forums/forum.asp?FORUM_ID=18

ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕΣ ΕΝΑ ΣΙΤΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΠΟΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΕΥΕΤΑΙ...

ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΗ ΓΟΝΙΜΑ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΑΣ ΕΔΩ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

goblynqueen
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 15:45:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους goblynqueen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AVATARGR, σορυ, δεν ξέρω ακόμη πώς λειτουργούν τα πράγματα εδώ γύρω. Αν το τοπικ είναι για άλλο φόρουμ, σε παρακαλώ μετακίνησε το.

Είπα όμως μερικά πράγματα για το σάιτ που παραθέτω. Είναι μια περίεργη θεωρία κάποιου, δεν έχω ιδέα ποιανού... προσπαθώ ακόμη να καταλάβω κι εγώ τί θέλει να πει, αλλά δεν βγάζω άκρη.

Το παρέθεσα σαν παράδειγμα του τί μπορεί να συναντήσει κανείς στην αναζήτησή του για την γνώση, ας πούμε... και τί μπορεί να του συμβεί και του ίδιου, βεβαίως, γιατί απ' ότι έχω καταλάβει, το σάιτ αυτό είναι απλώς το παραλήρημα ενός τρελλού... που προσπαθούσε να βρει... κάτι... όπως όλοι μας...

Ελπίζω να μη φάνηκε οτι προσπαθούσα να σας προσυλητίσω σε τίποτα, ξέρω 'γω, ή να σας φέρω σ' επαφή με τη μεγάλη σοφία του κύβου του χρόνου κλπ κλπ...

btw, goblynqueen δεν είναι και πολύ αντρικό nick, έτσι; Γιατί με λες "φίλε";Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Feyerabend
Νέο Μέλος

Greece
33 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2005, 10:19:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Feyerabend  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
είδα το λινκ που αναφέρεις και νομίζω πως ο τύπος είναι σε παραλήρημα. Ίσως ξέχασε να πάρει τα φάρμακα του και έφτιαξε αυτό το σάιτ. Δεν αξίζει να χάνουμε το χρόνο μας μαζί του...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
silverwhisper
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2005, 23:50:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους silverwhisper  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μηπως θα μπορουσε να μεταφρασει καποιος επαγγελματιας το σαιτ,γιστι ρε παιδια,νταξει,φετος δινω για lower αλλα εδω περα με πηρε ο υπνος δεν αντεξα να το διαβασω ολοκληρο!

καπου, θε σας πω ψεμματα που...διαβασα κατι που μου φανηκε αληθοφανες
"οσο ζεις θα σε πουνε τρελο, μετα απο το θανατο σου πρωτοπορο"

λετε ο τυπος να 'ναι μια τετοια περιπτωση?

(μη με παρεξηγεισετε για τα παραπανω,ουτε στιγμη δενπιστεψα οτι εχει κατι το κατανοητο)

Δεν χρειαζεται να ξυπνας το πρωι αν δε σκοπευεις να αλλαξεις τον κοσμο...

Δεν ειναι τοσο το τι θα κανεις εσυ μεσα σε λιγα χρονια,μα αν ο χρονος δεν μπορει να κανει τιποτα σε σενα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy