ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΞΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΝΕΡΑΊ΄ΔΕΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Doubt
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2007, 11:50:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Doubt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρήκα αυτές τις φωτογραφίες. Μ' αρέσανε πολύ


[imghttp://www.tomcross-artist.com/TCA/January-2.JPG]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tindomiel
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2007, 14:50:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tindomiel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Doubt τι ομορφες φωτογραφιες!!
Αυτος ο νανος στην δευτερη φωτο μου θυμισε αυτον που ειχα δει μικρη!!

*All you need is trust... and a little bit of Pixiedust*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Doubt
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2007, 10:37:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Doubt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάλι θα ήθελα να ήμουν νεραίδούλα, όπως στην τρίτη φωτογραφία. Όταν ήμουν μικρότερη πάντως, στις απόκριες μου άρεσε να ντύνομαι ξωτικούλι.

Φαντάζεστε τι όμορφα που θα ήταν αν όλα αυτά τα πλάσματα ήταν ορατά στους ανθρώπους και συνυπήρχαμε όλοι μαζί? Πόσο πιο όμορφος και χρωματιστός θα ήταν ο κόσμος μας...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mariasar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2007, 14:26:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariasar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας,

μόλις σημερα ανακάλυψα αυτό το τοπικ, εχουν γραφτεί εδώ πάρα πολλά και διάβασα μερικά απο αυτά! Μπορώ να πω οτι είμαι ενθουσιασμένη που υπάρχει τόσος κόσμος που πιστεύει στις νεραιδες και τα ξωτικά που τόσο μ'αρέσουν!

Εχω και εγω καποιες εμπειρίες τραυματικές και ταυτόχρονα υπέροχες. Μάλλον θα είχα την τυχη να συναντήσω και καλά και κακα πνεύματα, αλλα μόνο μεσω αυνειδητών ονείρων.
Εχω μεινει σε βουνα και σε παραδεισενια τοπια κάνοντας καμπιγκ αλλα ποτέ δεν ετυχε να συναντησω ξωτικά, παρα μόνο υπέροχους ανθρώπους γεματους αγάπη και χαρά!

φιλιά σε όλους, να είστε καλά

Μαρία

Edited by - mariasar on 29/03/2007 14:27:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


109 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2007, 11:33:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το καλοκαιρι εχει ξεκινήσει..

Ο ήχος ενος κρυφου τραγουδιου κανει τον κύκλο του πανω στις ψυχες των ανθρώπων. Οι νεράιδες και τα ξωτικα πλησιάζουν περισσοτερο. Ειναι σιγουρα μια στιγμη οπου μπορεις να τις δεις να χορευουν ευλογώντας τα νερα των ποταμων με τα μαγικα λόγια της πηγης της ζωής.

Ανεγγιχτες και αψεγάδιαστες, η απαραμιλλη ομορφια τους σίγουρα αποτελει μια υποσχεση...

Μεσα απο το προσωπο της Μητέρας και της Σοφής, ειναι μια εποχη ωριμότητας και αγάπης..

Και ολα αυτα για την γλυκύτητα καθε ζωντανης υπαρξης..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

columbine
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2007, 01:59:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους columbine  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kalispera sas....eimai neo melos kai ithela na eggainiasw ayth mou thn eisodo mesa apo ayto to topic....

kalws sas brika paidia


amin mela lleΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2007, 07:50:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς μας ήλθες, αγαπητέ/ή columbine!
Καλή διαμονή στις Συζητήσεις μας!

Θα σε παρακαλούσα μόνο να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες κι όχι με λατινικούς έτσι ώστε να είναι πιο ευανάγνωστα τα μηνύματα σου.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
columbine
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2007, 20:39:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους columbine  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη ... συνήθεια κακιά απο τα chat ...

amin mela lleΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixie
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2007, 00:57:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυ ωραίο το θέμα σας!!!!!!!
Μαγευτικο! Εγω δεν εχω δει κατι παρομοιο, ειχα διαβασει καποτε οτι αποκτας νεραιδενια ομορφια αν αλειψεις το προσωπο σου με δροσοσταλιδες απο τα φυλλα ξημερωματα Πρωτομαγιας.
Δεν το εχω κανει! αλλα ακούγεται παραμυθενιο ε;;


http://s1.bitefight.gr/c.php?uid=29321Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

melomenos
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2007, 11:55:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους melomenos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας χάρηκα που σας βρήκα!
Διαβάζοντας το θέμα βρήκα ενδιαφέροντες απόψεις και θέσεις για τις νεράιδες και τα ξωτικά, εδώ και ένα χρόνο ασχολούμε με τις νεράιδες και τον κόσμο τους και μαζεύω κάποια στοιχεία γι'αυτές σto blog μου που τους το έχω αφιερώσει!

Θα χαρώ να συμμετέχω στις συζητήσεις σας και να ανταλάξουμε απόψεις
το blog μου είναι ο Νεραϊδόκοσμος http://neraidokosmos1.wordpress.com/και για ότι υλικό έχω μαζέψει μπορώ να το καταθέσω.
καλημέρα σαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_Owl_
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2007, 02:11:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _Owl_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς σας βρήκα καταρχάς!
Ξεκινώντας τις αναζητήσεις μου στο φόρουμ θα ήθελα να παραθέσω μια πολύ ενδιαφέρουσα και γλυκιά ιστορία που μου έχει μεταφέρει ο παππούς μου και η οποία μου ήρθε ως ανάμνηση μόλις χτες!
Ο παππούς μου λοιπόν ισχυρίζονταν πως όταν ακόμη ήταν σε εφηβική ηλικία, επιστρέφοντας ένα βράδυ σπίτι του στο χωριό από το κοντινό βουνό του συνέβη το εξής... Πλησιάζοντας σε έναν γηραιό πλάτανο στις όχθες του ποταμού του χωριού είδε από απόσταση γύρω στις 12 ασπροντυμένες κοπέλες να χορεύουν γύρω από το γέρικο δέντρο και να τραγουδούν μια άγνωστη περίεργη μελωδία. Στην αρχή σκέφτηκε πως ήταν κάποιες κοπέλες από το χωριό, παραξενευτηκε βέβαια με την ιδέα ότι μαζέυτηκαν στον πλάτανο τέτοια ώρα για να χορέψουνε. Όταν πλησίασε αρκετα, παρατήρησε ότι όλες ήταν άγνωστες και σε καμίας το πρόσωπο δεν αναγνώρισε κάποια συγχωριανή του. Όπως τις περιέγραψε ο ίδιος, ήταν όλες εντυπωσιακές και τις διέκρινε μια παράξενη αλλόκοσμη ομορφιά. Στη μέση τους είχαν όλες περασμένο ένα είδος ζώνης. Ο παππούς μου τρομοκρατήθηκε όταν οι κοπέλες γύρισαν προς το μέρος του και τον φώναξαν με το όνομα του να έρθει στη συντροφια τους... Τότε το έβαλε στα πόδια και μπήκε στο χωριό όσο πιο γρήγορα μπορούσε. καθώς απομακρύνονταν άκουγε τα γέλια τους και τις φωνές τους από αρκετά μεγάλη απόσταση.
Δεν ξέρω αν η ιστορία οφείλεται στη φαντασία του παππού μου ή σε πραγματική εμπειρία, παντως εγώ πιστεύω ότι ορισμένες ανθρώπινες ψυχές έχουν το - ας το πούμε- χάρισμα και την καθαρότητα να έρχονται τόσο κοντά με τη φύση ώστε ακόμη και άθελα τους να συναντάνε το πνεύμα της και την ιδιαίτερη μαγεία της. Ακόμη και αν αυτό τους τρομοκρατεί. Ο παππούς μου ήταν άνθρωπος αγνός και καθαρός, σχεδόν παιδί στην ψυχή μέχρι και τα βαθιά του γεράματα, ήταν από τους ανθρώπους εκίνους που μπορούνε να δούνε με άλλα μάτια, να μοιραστούνε στιγμές παραμυθιών.
Να σημειώσω ότι ο πλάτανος υπάρχει ακόμη έξω από το χωριό και μάλιστα από κάτω του είναι χτισμένο ένα εικονοστάσι. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι τόποι δύναμης πολλές φορές σημαδεύονται με τέτοια μικρά κτίσματα. Η περιοχή δε είναι κατάφυτη και με πολλά νερά, σωστος νεραιδότοπος. Μπορεί να ακούγομαι γραφική, αλλά ακόμη και σημερα όποτε επισκέπτομαι το μέρος αυτό, επισκέπτεται εμένα μια γλυκιά ευεξία και μία ευχάριστη ανατριχίλα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pan_ths
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2007, 19:42:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγγνωμη για την διακοπη..Ψαχνω site να βρω εικονες με Δρακους και Γυναικες. Μπας και ξερετε κανενα????Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Drsuza
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2007, 11:57:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Drsuza  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σε όλους!!
Το θέμα σας αυτό μου κίνησε έντονα το ενδιαφέρον αν και ουτε είχα εγώ προσωπικά εμπειρία ούτε με είχε απασχολέισει πριν. Γνωρίζω ότι από την αρχαιότητα ακόμα γινόταν λόγος περι νεραιδων δηλαδή για τις νύμφες, οι οποίες ήταν θεότητες προστάτιδες των δασών και τιμωρούσαν όσους έβλαπταν το δάσος που προστάτευαν ή έπραταν κάτι το βλάσθημο σ'αυτό και γενικα σε όσους ήταν ασεβης. Ακόμη και για μικρα ξωτικά, τους σάτυρους που ήταν τραγοπόδαροι,με αρχηγό τους τον Πάνα, που ήταν ακόλουθοι του θεού Διόνυσου.
Τώρα όσον αφοράτη σημερινή εποχή σίγουρα οι προφανώς οι προστατιδες των δασών θα έχουν εκλέιψει με τόσες πυρκαγιές κάθε χρόνο (πχ. τον πολύ πρόσφατο στην Πάρνηθα).
Οι αρχαίοι σάτυροι έχουν μετατραπεί απο την λαική παράδοση των κατοπινόν χρόνων σε καλλικάντζαρους. Αυτοί παλι εμφανίζοντε τις παραμονές των Χριστουγέννων και οργιάζουν μέχρι των Φώτων οπότε και ξαναεπιστρέφουν στα έγκατα της γης όπου και κατοικούν επειδή τρέμουν το αγιασμένο νερό που φέρουν οι ιερείς. Υπάρχει και οι άποψη ότι καλλικάντζαροι γίνοντε τα αγόρια που γεννιούντε ανήμερα των Χρισουγέννων εάν δε βαφτιστούν την ίδια μέρα και δεν καψαλιστούν τα νύχια των χεριών και των ποδιών τους.
Μία άλλη άποψη είναι ότι τα παιδία που πεθαίνουν αβάπτιστα μετά τη γέννηση του γίνοντε καλλικαντζαράκια επειδή η εκκλησία αρνήται να τελέσει την ακολουθία της κηδείας.
Τώρα βέβαια κατα πόσο ισχύουν όλα αυτά δεν μπορω να το ξέρω όπως δεν μπορει να το ξέριε και κανένας αλλος.
ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΙΜΕΝΟ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΥΡΑΣΕΙΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lenansi
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2007, 14:50:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lenansi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα!!!ειμαι νεο μελος κ χαιρομαι ιδιαιτερα που μπορω να μοιραστω το παθος μου για τις νεραιδες κ με αλλα ατομα!!!Προσφατα ειχα παει σε ενα βιβλιοπωλειο κ ακουσα απο την πωλητρια κατι που με δυσαρεστησε πολυ!Μου ειπε λοιπον πως προσφατα ηταν παρουσα σε ενα κατα τη γνωμη μου απαραδεκτο σκηνικο.Ειχαν παει μια μαμα με την κορη της σε αυτο το βιβλιοπωλειο κ η μικρη ηθελε ενα βιβλιο με νεραιδες!Κ η μαμα της αντι να της το αγορασει της ελεγε πως οι νεραιδες δεν υπαρχουν κ πως ολα αυτα ειναι ψεματα!!!
Λοιπον το να καταριπτεις τα "πιστευω" ενος μικρου κοριτσιου ετσι εγω το θεωρω απαραδεκτο.Τα παιδια πρεπει να πιστευουν στις νεραιδες γιατι αλλιως καθε στιγμη που θα ειπωνεται κατι τετοιο απο ενα παιδι μια νεραιδα θα πεθαινει κ αυτο ειναι αδικο!!!σας χαιρετω προς το παρον!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2007, 15:36:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπερα!!!ειμαι νεο μελος κ χαιρομαι ιδιαιτερα που μπορω να μοιραστω το παθος μου για τις νεραιδες κ με αλλα ατομα!!!Προσφατα ειχα παει σε ενα βιβλιοπωλειο κ ακουσα απο την πωλητρια κατι που με δυσαρεστησε πολυ!Μου ειπε λοιπον πως προσφατα ηταν παρουσα σε ενα κατα τη γνωμη μου απαραδεκτο σκηνικο.Ειχαν παει μια μαμα με την κορη της σε αυτο το βιβλιοπωλειο κ η μικρη ηθελε ενα βιβλιο με νεραιδες!Κ η μαμα της αντι να της το αγορασει της ελεγε πως οι νεραιδες δεν υπαρχουν κ πως ολα αυτα ειναι ψεματα!!!
Λοιπον το να καταριπτεις τα "πιστευω" ενος μικρου κοριτσιου ετσι εγω το θεωρω απαραδεκτο.Τα παιδια πρεπει να πιστευουν στις νεραιδες γιατι αλλιως καθε στιγμη που θα ειπωνεται κατι τετοιο απο ενα παιδι μια νεραιδα θα πεθαινει κ αυτο ειναι αδικο!!!σας χαιρετω προς το παρον!


QFT.

Έχω δει και εγώ παρόμοια κρούσματα απομυθοποίησης με "θύματα" μικρά παιδιά και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική πίσω από αυτή την πρακτική. Είναι ποτέ δυνατόν ένας υγιής νους μεγαλώνοντας να μην καταλάβει τα αυτονόητα; Δηλαδή αυτοί οι γονείς τι φοβούνται, ότι το παιδί τους θα αποβλακωθεί και βιάζονται πάσει θυσία να του δείξουν το δρόμο πριν να είναι πολύ αργά;

Και μεταξύ μας, ποιος μεγάλωσε χωρίς να έχει ακούσει/διαβάσει παραμύθια και διηγήσεις τόσο για πραγματικά όσο και για φανταστικά συμβάντα; Και γιατί θα πρέπει κανείς να στερήσει από ένα παιδί τη χαρά και την ονειροπόληση του παραμυθιού, όταν η ίδια του η φύση το ζητάει;

Edited by - Rankett on 20/11/2007 15:39:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sarantis
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2007, 07:00:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sarantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας,

Χαίρομαι που ο κόσμος αγαπάει τις Νεράιδες και τα Ξωτικά γιατί είναι καλό να τιρούμε τις παραδόσεις μας, μα πάνω απ όλα τα όνειρα των παιδιών. Εγώ έχω γράψει πολλά παιδικά βιλία για τα Ξωτικά και τις Νεράιδες κι έυχομαι κάποια στιγμή ο κόσμος να τα διαβάσει τα βιβλία μου και να τα αγαπήσει, λοιπόν, σαν χόμπυ συγγραφές θα ήθελα να πω πως έχω άποψη πάνω σ αυτό το θέμα, έχω ακούσει πολλά και από τότε που είμουν φαντάρος αλλά δεν έχω δει, τουλάχιστον έτσι νομίζω αν εξαιρέσεις το γεγονός πως είχα δει κάτι κάποτε αλλά τελικά δεν μπορώ να το καταλάβω αν ήταν άνθρωπος η κάτι άλλο. Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω αν τα Ξωτικά έχουν καμιά συγγένεια με τους εξωγήινους αφού όσοι μάρτυρες τα έχουν δει έχουν παραδεχτεί για μια εμφάνιση που λίγο πολύ θυμίζει αυτά των Ξωτικών σωστά? Επείσης, έχω διαβάσει και για τον κύκλο των μανηταριών η οποία είναι μια πύλη για της Νεράιδες που σε κάνουν να τις βλέπεις, εκτός από αυτό σε κάνουν και αλαφρωίσκιωτο, υπάρχει κάτι τέτοιο, και τέλος, τώρα που πλησιάζουν χριστούγεννα είναι περισσότερες πιθανότητες να δούμε Ξωτικά? Πάντως έχω πολλά θέματα που αν θέλετε μπορώ να τα ανεβάσω στο Φόρουμ σας, ευχαριστώ πολύ.



Edited by - Sarantis on 03/12/2007 07:03:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sania
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2007, 01:49:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sania  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
xerome poy asxoliste me ola auta
dixni pos i athootita den exi xathi telios! kati poy theoro poli simadiko gia tous anthropous
pera apo auto tora an kapios exi sxesi me xotika i neraides alla fobate na niosi i na di..iparxi kapios tropos ostena katalavi xoris na di pola k na fobithi?????an xeri kapios kati sxetika..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sania
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2007, 02:05:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sania  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
basika apla enoo oti an exis to ''xarisma''
alla den ise etimos akomi i fobase tora ti fabase tha moupis?an ine stin fisi sou den ginete na fobase sosta?? alla an?

KA8E FORA POU KAPIOS LEI POS DEN PISTEUEI,, MIA NERAIDA PETHENEI!!!!


SORRY gia ta greeklish alla logo p/c den boro na balo ellinikous xaraktirs
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2007, 17:58:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή sania, καλώς ήλθες κοντά μας!
Σου εύχομαι καλή συνέχεια!

Επειδή η ανάγνωση των greeklish είναι εξαιρετικά κουραστική για τα μάτια, θα μπορούσες να μπεις στο σχετικό θέμα (κλίκαρε στον παρακάτω τίτλο για να μπεις κατευθείαν):

Προτάσεις - Λύσεις για την αποφυγή των Greeklish !

Εκεί θα διαβάσεις κάποιες προτάσεις για το πως θα μπορέσεις να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες, ακόμη κι αν το πληκτρολόγιο σου δεν υποστηρίζει ελληνικούς χαρακτήρες.
Αν παρόλα αυτά δεν βρεις κάποια ικανοποιητική λύση στο πρόβλημα σου από αυτές που έχουν ήδη προταθεί, μπορείς να μας ζητήσεις κάποια βοήθεια.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sania
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2007, 20:00:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sania  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
SE EYXARISTO .... APLOS TORA IME EKTOS ELLADAS ME DANIKO P/C
MOLIS GIRISO DEN THA IPARXI PROBLIMA...

FILIA
KALES GIOTES NA EXOUMEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cirdan Culnamo
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2007, 19:19:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cirdan Culnamo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιτελους βρηκα καποιους ανθρωπους οι οποιοι μπορουν να με καταλαβουν. Εμενα γενικως με τραβαει ο,τι εχει σχεση με μυθολογια αλλα τα Ξωτικα ειναι το κατι που με αιχμαλωτιζει. Δεν μπορω με τιποτα να πειστω οτι τα ξωτικα ειναι μυθος. Πιστευω οτι υπηρχαν και υπαρχουν ακομα, βρισκουν σωτηρια στης ψυχες οσων τα πιστευουν. Ειναι μεσα μας. Ομως τι εγινε πριν τοσα χρονια και ολοκληρος ο κοσμος αλλαξεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Wiccan89
Νέο Μέλος

Germany
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2008, 17:55:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Wiccan89  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα ξωτικά στεναχωριούνται, που δεν τα αναγνωρίζουμε, που δεν συνεργαζόμαστε μαζί τους, για το καλο του πλανήτη.
Είναι κρίμα, που έχουνε πολλοί χάσει την επαφή μαζί τους, ενώ έχουν να μας δώσουν τόσα πολλά και καλά... Πολύ κρίμα...

Εδώ κάποιες εικόνες από ένα Medium ξωτικών.

http://bp2.blogger.com/_lC0Y_dCe8vI/R3Kbv_czCQI/AAAAAAAABRM/iHzDw4y3CKs/s1600-h/Kobold+der+Not.jpg

http://bp0.blogger.com/_lC0Y_dCe8vI/R3KbmfczCKI/AAAAAAAABQc/TrizVltj4h8/s1600-h/Der+Erdgeist+G%C3%BCrtel.jpg

http://bp1.blogger.com/_lC0Y_dCe8vI/R3KbmvczCLI/AAAAAAAABQk/c6ijg32bfvc/s1600-h/Der+Naturgeist+Wizen.jpg

http://bp2.blogger.com/_lC0Y_dCe8vI/R3Kbm_czCNI/AAAAAAAABQ0/-U-TY2eiLhM/s1600-h/Hiccup+1.jpg

http://bp1.blogger.com/_lC0Y_dCe8vI/R3KbWvczCFI/AAAAAAAABP0/N-He_ma7BYM/s1600-h/Fee+der+All-Liebe.jpg

http://bp0.blogger.com/_lC0Y_dCe8vI/R3KbXfczCII/AAAAAAAABQM/wveIoeXI0GI/s1600-h/SchutzFee+der+Kinder.jpg

http://bp1.blogger.com/_lC0Y_dCe8vI/R3KbXvczCJI/AAAAAAAABQU/U6p6QmXDxl4/s1600-h/Nebelfee.jpg

http://bp3.blogger.com/_lC0Y_dCe8vI/R3KbAPczCCI/AAAAAAAABPc/86L7otdcw94/s1600-h/Der+Kobold+der+Tr%C3%A4ume.jpg

http://bp0.blogger.com/_lC0Y_dCe8vI/R3KbAfczCDI/AAAAAAAABPk/eSLkSDDu-w4/s1600-h/Elf+der+Askese.jpg

http://bp2.blogger.com/_lC0Y_dCe8vI/R3Kah_czB-I/AAAAAAAABO8/V1KQKQSRtaA/s1600-h/Kopie+von+Ein+Naturgeist.jpg

http://bp2.blogger.com/_lC0Y_dCe8vI/R3KZ4_czB5I/AAAAAAAABOU/bJLKVoNT8jA/s1600-h/Geist+der+W%C3%A4lder.jpg

http://bp2.blogger.com/_lC0Y_dCe8vI/R3KZ4_czB6I/AAAAAAAABOc/seTJntf_YBE/s1600-h/Undinen.jpg

________________________
"Όταν θέλεις να αλλάξεις τον κόσμο, οι άνθρωποι πρώτα θα σε αγνοούν, μετά θα σε κοροϊδεύουν, μετά θα σου επιτίθονται, μετά θα νικήσεις"

(Starhawk)

Edited by - Wiccan89 on 01/01/2008 18:01:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2008, 12:37:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι,

Χαίρομαι που βλέπω ότι οι νεράιδες και τα ξωτικά είναι ένα θέμα που προ(σ)καλεί πάντα το ενδιαφέρον. Το ζήτημα για μένα είναι να μπορέσει κανείς να κοιτάξει πέρα από την πλαστή τρυφερότητα που έχει προσδώσει στο θέμα η βιομηχανία του θεάματος, στα πραγματικά δώρα της κοινωνίας με έναν κόσμο που μπορεί να βρίσκεται κυριολεκτικά δίπλα μας.

Οι δυνάμεις της φύσης είναι πάντοτε παρούσες, αν μπορούμε να συγχρονιστούμε μαζί τους, την άνοιξη νιώθουμε τη δημιουργικότητα και τη δύναμη της φύσης να φουσκώνουν το αίμα μας, τον χειμώνα νιώθουμε την ανάγκη της εσωστρέφειας, το φθινόπωρο γοητευόμαστε με τα χρυσαφένια χρώματα και τη δροσιά του αέρα και το καλοκαίρι παραδινόμαστε στη θέρμη του ήλιου και την έκρηξη της ζωής…

Είναι άραγε όλα αυτά τα συναισθήματα που αναγνώρισε μέσα του ο άνθρωπος και θέλησε να τους δώσει πρόσωπο ή όντως υπάρχουν πρόσωπα, οντότητες, που υποκινούν αυτά τα συναισθήματα σε όσους μπορούν να συγχρονιστούν μαζί τους;

Πριν από τρία σχεδόν χρόνια ξεκίνησα να γράφω στο εσοτέρικα γι’ αυτό ακριβώς το θέμα, εξαιτίας μιας αξιοσημείωτης μεταφυσικής εμπειρίας που μου συνέβη χωρίς να την προσκαλέσω και που πυροδότησε την έρευνα από μέρους μου και έναν εποικοδομητικό διάλογο με συζητητές όπως η Galadriel ή ο Angus. Πολλά από τα πράγματα που βλέπω στις ερωτήσεις σας έχουν ήδη απαντηθεί στις σελίδες 4-20 περίπου του τόπικ, για όποιον έχει την υπομονή να τις διαβάσει και την καρδιά ανοικτή ώστε να νιώσει ό,τι προσπαθήσαμε να βάλουμε σε λέξεις. Μιλήσαμε από το βίωμα και την εμπειρία μας, χωρίς να θέλουμε να στριμώξουμε μέσα εδώ ακαδημαϊκές ή άλλες γνώσεις και νοητικές κατασκευές, παρουσιάζοντας ωστόσο και κάποιες τέτοιες γνώσεις όπου κρίναμε ότι αυτό βοηθά στην πορεία της συζήτησης.

Τρία χρόνια μετά, κρατώ μέσα μου με αληθινή τρυφερότητα και στοργή την τότε μεταφυσική μου εμπειρία. Έχει μεταστοιχειωθεί σε πολύτιμη ανάμνηση, μόνο που, όπως με όλες τις αναμνήσεις, καμιά φορά αρχίζω κι εγώ η ίδια να αναρωτιέμαι αν συνέβη στ’ αλήθεια. Και έφτασα στο σημείο να αποδεχτώ ότι κάθε ερώτηση έχει την απάντηση που μπορούμε να της δώσουμε…

Πολλές ευχές για μια υπέροχη χρονιά σε όλους.

Με αγάπη,
Unseen


Στον κόσμο του Πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2008, 13:47:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με μεγάλη χαρά,
Αλκυωνίδα,
αντικρύζω μια σταλίτσα από τρυφερές μα τοσο σημαντικές συζητήσεις του χθες!
Μαζί και πλάσματα που μιλάνε τη γλώσσα της λογικής,
μα χρησιμοποιούν σχήματα αγάπης.
Μια καλή νεράιδα, ένα τροβαδούρο των ποταμών, μια καλοκαιρινή αστραπή στη μέση του χειμώνα.
Καλή μου Unseen πως γίνεται και δεν μου λείπεις καθόλου?
Και πως έγινε και βρέθηκα σήμερα εδώ?
Εμπεριέχεσαι σε κάθε θετική σκέψη, χαμογελάς με μια υπόννοια κατεργαριάς, σα να 'ξερες πως όλα θα πήγαιναν καλά!
Αυτά τα αισθήματα ακριβώς που περιγράφεις,
αυτό το γαργαλητό των αισθήσεων,
που με πείθει κάθε φορά, πως είμαι προστατευμένη!
Με αγάπη πάνω απ'όλα
Ξωτικούλα

Δεν θέλω πια να γυρίζω στις θάλασσες φωνάζοντας...
Θέλω να βρω κι εγώ μια φωνή να μ'αποκρίνεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


109 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2008, 23:13:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
agnwsto
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2008, 23:13:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους agnwsto  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ειμαι καινοριος στο site αλλα το ξερω απο παλιοτερα.Μου αρεσουν πολυ θα θεματα του παραξενου αλλα τα ξωτικα ειναι τα αγαπημενα μου
Μου αρεσαν πολυ οι ιστοριες και θελω να πιστευω οτι υπαρχουν τα ξωτικα και οι νεραιδες.λετε οτι υπαρχουν τροποι να καλεσεις ξωτικα,υπαρχει καμια ελπιδα στον μελλον να φανερωσετε αυτους τους τροπους.Βασικα σπουδαζω στα γιαννενα και εκει η βλαστηση ειναι πολυ πυκνη και σκεφτηκα οτι θα ειναι πολυ καλο μερος για να δω κανενα ξωτικο εφοσον υπαρχουν. Τπ καλοκαιρι παλι εχουμε ενα κτημα που ειναι ετσι μεσα στα δεντρα και την θαλασσα και απο οτι καταλαβα αυτα ειναι στοιχεια που ευνοουν την υπαρξη τετοιον πλασματων.Δυστυχως δεν ξερω καμια ιστορια για να μοιραστω μαζι σας αλλα μεσα απο την δικη σας καθοδηγηση ελπιζω σε κατι καλυτερο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PANALOUK
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2008, 02:11:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PANALOUK  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
loipon epeidi etixe na eimai kai egw sto sigkekrimeo peristatiko eimai poli periergos na mathw poios eisaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2008, 01:00:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ/ή PANALOUK, καλώς ήλθες κοντά μας.
Σου εύχομαι καλή πορεία και καλούς διαλόγους.

Θα σε παρακαλούσα μόνο να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες κι όχι με λατινικούς (greeklish) ώστε να είναι πιο εύκολη η ανάγνωση των μηνυμάτων σου.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
neraidoula
Νέο Μέλος

Germany
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2008, 20:29:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους neraidoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ


Πραγματικα αναρωτιεμαι πως και ανακαλυπτω αυτο το topic τοσο αργα...μπορει να εχει και τους λογους του.


Χαιρομαι ιδιαιτερα για το γεγονος οτι υπαρχουν τοσοι πολλοι ανθρωποι που ενδιαφερονται για νεραιδες και ξωτικα...πιστευα οτι ημουν η μονη...


Απο μικρο παιδακι , απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο, μου θαυμαζα τις νεραιδες...ειναι πραγματικα υπεροχα πλασματα και θεωρω τυχερους τους ανθρωπους που η μοιρα τους οδηγησε στον κοσμο των νεραιδων.


Οσο ημουν μικρη συχνα εβλεπα νεραιδουλες αλλα με τον καιρο οσο μεγαλωνα και αρχιζα να πιστευω οτι ολλα αυτα που βλεπω ειναι πλασματα της φαντασιας μου η μορφη τους ολο γινοταν και πιο θολη μεχρι που οι νεραιδουλες γιναν μονο μια παιδικι αναμνυση.


Οταν αργοτερα αρχισα να αναζηταω και παλι το πραγματικο νοημα της ζωης και να καλλιεργω την πνευματικοτητα μου , μου ξαναεμφανιστηκαν σε ενα δασος της Γερμανιας.


Νεραιδες υπαρχουν παντου...στα δασοι, στους κυπους, ακομα και στο λουλουδι που φυτρωνει στην ακρη του δρομου.
Απλα εμεις οι ανθρωποι εχουμε χασει την πνευματικοτητα μας και ετσι και την ικανοτητα να βλεπουμε καθε ειδους υπαρξης.


Εχουμε χαθει μεσα στην καθημερινοτητα μας. Τρεχουμε απο εδω και απο εκει για να ικανοποιησουμε ταχα τις υποχρεωσεις που εχουμε και ετσι πλεον απολυτα εξαντλημενη θεωρουμε οτι δεν εχουμε αλλα χρονο για αλλα ενδιαφεροντα. Ζουμε μηχανικα. Και εδω ειναι το λαθος μας.
Ολα τα κανουμε βιαστικα και μεσα στην βιασινη μας για τα ταχα σημαντικα πραγματα της ζωη ξεχναμαι τι ειναι πραγματικα σημαντικο για μας.


Ξερω οτι η συγχρονη ζωη κινηται με φοβερα αυξημενους ρυθμους.
Επισης ξερω οτι εχουμε καποιες υποχρεωσεις που αν δεν τις κανουμε θα μας κρεμασουνε.
Αλλα ξερω και οτι χρειαζομαστε απαραιτητα και χρονο για την ψυχη μας...γιατι αν αυτη δεν ειναι σε αρμωνια τοτε και ολα τα αλλα πανε στραβα στην ζωη οσο και να προσπαθεις.
Δεν ικανοποιουμε καλυτερα και πιο ευχαριστα τις υποχρεωσεις μας οταν τα εχουμε καλα με τον εαυτο μας?


Γιαυτο για οσους θελουν να ενεργοποιησουνε τις πνευματικες ικανοτητες τους πρεπει πρωτα να τα εχουν καλα με τον εαυτο τους, καθαροι απο οσο πιο πολλες αρνητικες ενεργεις γινεται και να τρεφουν την ψυχη τους που πιναει απο πνευματικοτητα.


Αυτα για τωρα...πολλα ειπα ...ελπιζω μονο να μην σας κουρασα.


Νεραιδες υπαρχουν...τις εχω δει.

Τωρα σειρα σας να τις δειτε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ashanga
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2008, 21:21:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ashanga  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και από μένα. ΄Εχω διαβάσει τις είκοσι πρώτες σελίδες αυτού του τόπικ και με ενθουσίασε η αμεσότητα και αυθεντικότητα μερικών από τους γράφοντες. ΄Αρχισα να ψάχνω για το θέμα πριν κάνα δύο μήνες, όταν άρχισα να <φαντάζομαι> ότι ήρθα σε επαφή με νεράιδα στην παιδική μου ηλικία ( 4-6 χρόνων). Ζούσα τότε σε ένα χωριό σε υψόμετρο περίπου 300 μέτρων περιτρυγιρισμένο από βουνά. ΄Ολη την ημέρα την περνούσαμε με τα παιδιά στο χωριό αλλά κυρίως στην φύση τριγύρω. Πιστεύω λοιπόν ότι κάτι συνάντησα εκεί έξω που με τρόμαξε πολυ ώστε για να το ξεχάσω το καταχώνιασα στο υποσεινύδητο. Σκέφτομαι να κάνω ανάδρομη ύπνωση μήπως και το ξαναθυμηθώ. Πριν εικοσι μέρες ήμουν διακοπές στο Καρπενήσι, και δεν έχασα ευκαιρία να αφουγκράζομαι στην υπέροχη του φύση . Ο στόχος μου ήταν να ξαναβιώσω την ατμόσφαιρα των παιδικών μου χρόνων , θέλοντας να παραμερίσω τον φόβο και να δω ή να νοιώσω στην ολότητα του οτιδήποτε ήταν αυτό που συνάντησα τότε. Μετά από κάποιο διάστημα και αφού άφησα ένα δάσος με ένα ρυάκι για το αυτοκίνητό μου , είδα με τα μάτια του νου και όχι τα φυσικά μου μάτια μία πανέμορφη γυναικεία μορφή με μακριά ξανθά φωτεινά μαλλιά και λευκή αέρινη φορεσιά. Μϊα πραγματική νεράιδα.
Παράθέτω και ένα περιστατικό που μου συνέβη την επόμενη μέρα και το οποίο έγραψα σε ένα άλλο τόπικ:
Γειά σας , είμαι νέος στο φόρουμ , και με ενδιαφέρουν πολλά θέματα του λεγόμενου μεταφυσικού.
Πριν από μερικές μέρες ήμουν στο Καρπενήσι, και πήρα τον δρόμο που οδηγεί στο χωριό Κρίκελλο, ανέβηκα την αρχική ανηφόρα και άρχισα να κατεβαίνω. Είχε αρκετή ομίχλη και ο δρόμος σε κάποια σημεία είχε πάγο,αλλά ήταν εντελώς έρημος.- Το τελευταίο διάστημα άρχισα να ψάχνω το θέμα με τις νεράιδες , και όταν σταματούσα σε κάποιο ποταμάκι μέσα σε δάσος αφουγκραζόμουν όλους τους ήχους και προσπαθούσα να φέρω στον νου μου την εικόνα μιας νεράιδας.
Την στιγμή λοιπόν που κατηφόριζα με το αμάξι μου ήρθε στο μυαλό η πληφοφορία ή σκέψη ότι θα συναντήσω ένα φασματικό - υλοποιημένο τζιπάκι να έρχεται από το άλλο ρεύμα κυκλοφορίας. Είχα στον νου μου μόνο την συνάντηση μόνο με νεράιδες και μου φάνηκε παράξενο αυτό που μου ήρθε στο μυαλό.
Μερικές εκατοντάδες μέτρα παρακάτω ενώ κατηφόριζα ακόμη το βουνό, βλέπω ένα τέσσερα επί τέσσερα τζιπ να είναι παρκαρισμένο με την μούρη του κάθετα στο άλλο ρεύμα κυκλοφορίας, χωρίς φυσικά να εμποδίζει την κυκλοφορία καθώς ύπήρχε χώρος στην πλευρά του βουνού. Πριν προλάβω να το πλησιάσω εντελώς ξεκινάει σιγά σιγά και μου ανάβει τα φώτα,σαν να ήθελε να με ρωτήσει κάτι, ίσως για τον κατάσταση του δρόμου ψηλότερα.Το αγνόησα και συνέχισα. Υπέθεσα ότι ήταν κάποιος τουρίστας και θα έκανε αναστροφή , καθώς πιθανόν να άλλαξε γνώμη για το που ήθελε να πάει , κάτι το οποίο εγώ είχα κάνει πολλές φορές στον νομό αυτό. Το παρακολούθησα από τον καθρέφτη να με ακολουθεί για μία στροφή , στην δεύτερη στροφή είχε χαθεί. Χαμήλωσα πολλή την ταχύτητα μου για κάνα δύο λεπτά , αλλά δεν φάνηκε. Ξαναέκανε αναστροφή, ενώ είχε κάνει μία πριν από ένα λεπτό?
΄Ασχετα εάν ήταν μία εμφάνιση από τον αλλόκοσμο ή όχι, ο προβληματισμός μου είναι ο εξής: Εάν για κάποιο λόγο δεν μπορούμε να δούμε τα αλλοκοσμικά πλάσματα των νεράιδων , τότε ίσως ο αλλόκοσμος επικοινωνεί μαζί μας με μορφές πιο οικείες σε εμάς όπως το αυτοκίνητο στην περίπτωση αυτή, και μάλιστα σε σκληρή υλική μορφή. ΄Οταν το είδα πίστευα απόλυτα ότι ήταν ένα φυσιολογικό τζιπ από αυτά που βλέπω κάθε μέρα.
Μου άναψε μάλιστα και τα φώτα ,ενώ λίγο πριν το δω με ειδοποίησε τηλεπαθητικά για την συνάντηση μας. Ελπίζω να μην κούρασα .


Θα επανέλθω όταν έχω κάτι αξιόλογο να γράψω, και ευχαριστώ τα γνωστά σε όλους μέλη που λάμπρυναν με την γραφή τους αυτό το τόπικ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy