ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Θεέ μου ! Δείξε μου ποιος είμαι !
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2005, 21:59:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

«Θεέ μου, επιφύλαξε μας από το να αναγνωρίσουμε τον εαυτό μας». Goethe.

Ο δόλιος ο Goethe! Σίγουρα θα είδε την τρομακτική πλευρά του εαυτού του, για να αναφωνήσει το παραπάνω. Σίγουρα θα βρήκε την ασχήμια, την κακοήθεια, την πονηριά, το κακό μέσα του, την ασυνειδητότητα, την φανερή κι επιφανειακή μα κάλπικη αρμονία, σίγουρα θα είδε μίσος, ζήλια, θυμό. Τα ίδια βλέπω κι εγώ στην επιφάνεια του εαυτού μου. Τα ίδια βλέπετε όλοι σας. Προχωρήστε βαθύτερα. Αφήστε την επιφάνεια και κατευθυνθείτε προς το κέντρο.

Είναι το πιο δύσκολο πράγμα να γνωρίσεις τον εαυτό σου. Ο ίδιος ο εαυτός σου δεν σ’ αφήνει να το κάνεις και ο κόσμος που ζεις, τούτο επιθυμεί, να μην γνωρίσεις τον εαυτό σου. Μα δεν θα ‘πρεπε να ήταν έτσι, θα έπρεπε να ήταν πολύ εύκολο. Γι’ αυτό η κοινωνία που ζεις, σου φέρνει το cybersex, γι’ αυτό σου φέρνει τα ναρκωτικά, γι’ αυτό σε κάνει ρομπότ, σε γεμίζει με φοβίες, με προβλήματα, με άγχη, με μελαγχολίες, με super idols, με fame stories, με ό,τι μπορείς να κάνεις για να μην γνωρίσεις τον εαυτό σου. Θέλει να σε ελέγχει.

Ένας άνθρωπος που γνωρίζει τον εαυτό του, είναι σίγουρα ανεξέλεγκτος. Δεν μπορεί να του επιβληθεί κανείς. Μπορείς να επιβληθείς σε έναν Ηράκλειτο, σε έναν Ιησού, σε έναν Βούδα ? Όχι, είναι απρόβλεπτοι, όμορφοι, σκληροί εκεί που πρέπει και όταν πρέπει, γλυκύτατοι και πράοι εμπρός σου, ηφαίστεια κοντά σου, καταστροφείς και δημιουργοί, δεν μπορεί κανείς να τους επιβληθεί, να τους δαμάσει, να τους δοκιμάσει, δεν υποκύπτουν, δεν υπακούν σε προστάγματα. Όπως ακριβώς η φύση. Κι όμως είναι τόσο απλοί ! Ένας άνθρωπος που γνωρίζει τον εαυτό του, είναι φυσικός αλλά επικίνδυνος για την κοινωνία σας. Δεν προσαρμόζεται.

Να θυμάστε. Αν δεν φτιάξουμε μια φυσική κοινωνία στον κόσμο, ο Βούδας θα είναι πάντα απροσάρμοστος σε μας κι ο Ιησούς πάντα θα σταυρώνεται. Από μας τους ίδιους.

Θεέ μου, δείξε μου τον πραγματικό μου εαυτό ! Αναγνώρισε μου τον πραγματικό μου εαυτό !

Η κοινωνία βρίσκεται παντού τριγύρω σου. Φαίνεται αδύνατο να μπορέσεις να ξεφύγεις από αυτή. Όλες οι πόρτες μοιάζουν κλειστές. Γεννήθηκες μέσα σε μια κοινωνία, πως είναι δυνατόν να ξεφύγεις από αυτήν ? Γεννήθηκες μέσα στην οικογένειά σου, κοινωνία είναι κι αυτή, γεννήθηκες μέσα σε δασκάλους, σε παπάδες, σου φαίνεται ακατόρθωτο να απομακρυνθείς από αυτά, σου φαίνονται όλα τόσο γνώριμα, τόσο φυσικά, αλλά σου φαίνονται. Δεν είναι ! Χαίρομαι όταν βλέπω νέους ανθρώπους να φεύγουν από τα σπίτια τους και να μένουν μακριά από την οικογένειά τους, να αποκόπτουν τους δεσμούς, να προσπαθούν να φτιάξουν την ζωή τους, δημιουργούν, δεν καταστρέφουν, δεν διαλύουν την οικογένεια, όπως φαίνεται σε περισσότερους, ανασυγκροτούν την ζωή τους, δημιουργούν, καταστρέφουν τα δεσμά τους αλλά δημιουργούν άλλα, προχωρούν, κινούνται στον χρόνο, ζουν !

Η κοινωνία όμως θέλει να σου επιβληθεί. Θέλει να έχεις πλήρη άγνοια του εαυτού σου. Πρέπει να ακολουθήσεις την κοινωνία, να είσαι κοινωνικός, διαφορετικά είσαι ακοινώνητος, είσαι περιθώριο, κανείς δεν σε λογαριάζει, δεν σε υπολογίζει ενώ θα έπρεπε όλοι να σε υπολογίζουν. Πρέπει να γράψεις στο φόρουμ μια απάντηση, γιατί αν δεν γράψεις, όλοι θα πουν «αυτός δεν έχει γνώμη», γι’ αυτό όταν γράφεις, λες βλακείες, ανοησίες, φυτρώνεις εκεί που δεν σε σπέρνουν, είσαι σαν εκείνα τα παράσιτα που εμφανίζονται από το σάπιο αίμα και μολύνουν τους οργανισμούς, σε σένα αρμόζει να σε πετάξουν πιο μακριά κι από τις κοπριές των ζώων, λες ασυνάρτητα πράγματα μόνο και μόνο για να πεις κάτι, ας είναι και σκουπίδι, αρκεί να φανεί «κοινωνικό». Αρκεί η κοινωνία να πει, «πω πω ! είναι πολύ έξυπνος αυτός !», αλλά δεν λογαριάζεις πως με την ίδια ευκολία που θα σου πει αυτό, με την ίδια ευκολία μπορεί και να σου πει «πω πω ! είναι πολύ βλάκας αυτός !» και να σε καταδικάσει προτού καν σε δικάσει. Δεν ξέρεις ποιος είσαι, δεν ξέρεις τι λες, δεν ξέρεις τι κάνεις και όμως λες «Εγώ ζω!». Μάλλον είσαι ποιο κοιμισμένος κι από τους κοιμισμένους γιατί αυτοί κάποτε θα ξυπνήσουν ενώ εσύ θα κοιμάσαι αιώνια. Η κοινωνία δεν θα σε αφήσει ποτέ να ξυπνήσεις. Η κοινωνία και το ίδιο σου το «εγώ», ο ίδιος σου ο εαυτός.

Κοιμήσου τότε, αλλά μην παρασέρνεις κι άλλους στον ύπνο σου, μην βάζεις σε πειρασμό τους υπόλοιπους. Δεν μπορείς να τους κατέχεις ! Κανένας δεν μπορεί να κατέχει κανέναν. Μόνο τα πράγματα κατέχονται. Δεν μπορείς να παρασύρεις κανέναν στην λάσπη σου. Ο ρόλος σου έχει τελειώσει…

Όμως εγώ θα σ’ αγαπώ γι’ αυτό που είσαι. Γιατί δεν προδίδεις εμένα, αλλά τον ίδιο σου το εαυτό, γιατί μέσα σου είσαι Θεός, αλλά δεν το γνωρίζεις. Γι’ αυτό εγώ θα πονάω για σένα περισσότερο και δεν θα σε προδώσω ακόμη και τώρα, που βρίσκεσαι σε τούτη την θέση….

Το β’ ενικό έχει την εξής έννοια : Για μένα, ένας άνθρωπος ισοδυναμεί με μυριάδες, και οι μυριάδες των ανθρώπων ισοδυναμούν με έναν.

Δύο πράγματα έχει να αντιμετωπίσει αυτός που θα αναζητήσει την αυτογνωσία. Το πρώτο είναι αυτό που ανέφερα παραπάνω. Η κοινωνία, το κράτος, η εκκλησία. Το δεύτερο, είναι ακόμη δυσκολότερο. Είναι το ίδιο του το «εγώ». Εκεί τα πράγματα γίνονται τρομακτικά αν παραμείνεις στην επιφάνεια και θα εξηγήσω τους λόγους σε επόμενο άρθρο. Για μένα, η οδός είναι εντός.

Το φόρουμ το βρήκα τυχαία. Έψαχνα στο net, στοιχεία για την κότα, την οικόσιτη όρνιθα. Βρήκα το esoterika.gr. Χαίρομαι που το βρήκα. Έπεσα πάνω σε μια παραβολή των δασκάλων του Ζεν για την κότα και το σπουργίτι, αλλά βρήκα και την παρέα σας. Χαίρομαι…

Σας φιλώ,

Deva Parinito.

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2005, 23:22:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Deva_Parinito

Ομορφα και σκληρα την εγραψες την αληθεια.
Εγω ειναι η κοινωνια.
Και θεωρω οτι οταν μπαινεις στην διαδικασια
να προσπαθησεις να απεγκλωβιστεις απο το εγω σου
βρισκεσαι μπροστα σε μια μεγαλη αντιφαση.

μου αποκαλυφθηκε πριν ενα χρονο
στην προσπαθεια μου να το ακυρωσω

το πιο εγωιστικο
πραγμα ειναι να προσπαθεις να καταστρεψεις το "εγω"...
ετσι το "εγω" προσποιειται ολα αυτα που δεν ειναι
και κρυβεται εκει...

οτι θεωρουσα οτι δεν ειναι το εγω
ηταν στην πραγματικοτητα οι ιδιες του οι ριζες.
Το αστειο ειναι οτι κανενας δεν μπορει να σου
το δειξει το εγω του και ας το χρησιμοποιουμε καθημερινα
ως αντωνυμια.

καλως ηλθες...



Ζωη ειναι να εφευρισκεις τροπους
να αποφευγεις τις τρεις θεμελιωδης
ερωτησεις:

ποιος ειμαι;
απο που ηρθα;
+ που παω;

Edited by - ryche on 13/01/2005 23:35:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 00:09:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία τα είπε ο Deva_Parinito καθως και ο ryche.

Όσο βαθύτερα βουτάς στον άνθρωπο τόσο μεγαλύτερες αντιφάσεις συναντάς. Ο ίδιος ο άνθρωπος είναι η απάντηση. Κι ο άνθρωπος είναι δέντρο αντιφάσεων. Όπως κατα τη γνώμη μου και τα πάντα γύρω μας.

Κάποια πράγματα δεν αλλάζουν, τουλάχιστον με την έννοια που αντιλαμβανόμαστε την αλλαγή.
Αυτό όμως δε σημαίνει οτι δεν αξίζει να τα μελετήσουμε και να τα βάλουμε σε καλή χρήση.

Είναι τρομερό το τι βιβλίο μπορεί ν' ανοίξει ο εαυτός μας, δυνατοτήτων και ικανοτήτων που στους περισσότερους τώρα ίσως φαντάζουν και μεταφυσικά. Αλλά είναι η ίδια η φύση μας.
Και το να γνωρίζεις τη φύση του ανθρώπου σημαίνει οτι γνωρίζεις τον άνθρωπο οτι καταλαβαίνεις τις δράσεις του και τις αντιδράσεις του
τα στοιχεία που μοιράζεστε
ο συνδεσμος γίνεται πιο δυνατός
και μπορείς να δουλέψεις ειρηνικα μαζί του, να συνυπάρξεις δημιουργικά.


ΤΟ "ΕΓΩ" ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ΛΕΞΗ ΠΟΥ ΣΕΡΝΕΙ ΜΙΑ ΑΡΡΩΣΤΗΜΕΝΗ ΙΔΕΑ


Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
xamelaion
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 02:52:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xamelaion  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ολα χρειαζονται και η κοινωνια και το ''ΕΓΩ'' και οι συζητησεις χρειαζονται και αν λειπουν και οι εξυπναδες ακομα πιο ομορφα.Το τελειο δεν υπαρχει!ο ανθρωπος υπαρχει...ΕΓΩ υπαρχω!....
αν ΚΑΠΟΤΕ...τοτε ίσως... Πάντως ευχομαι να μην ''περασει'' ποτε κανεις αυτα που περασα και να μην νιωσει αυτα που ενιωσα ....αλλα Μακαρι να θελησει να καταλαβει!....(ασχετα?) ποιος ξερει ''ΕΓΩ'' δεν ειμαι τέλειος!εαν απλως ανθρωπος που.......παντου!ποιος Εγω? o αλλος :)))))))) !!!

Για να εισαι αν8ρωπος πρεπει να σκεφτεσαι έναρετα και να αισθάνεσαι ταπεινός!ΠΡΙΝ 2ΔΕΚΑΤΙΕΣ -->(γραμμενο σε ενα βιβλιο) ΄΄ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΑ'' ΤΟΥ ΣΟΠΕΝΧΑΟΥΕΖ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 03:05:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστά! Να σταματήσουν οι εξυπνάδες! Οχι τιποτ' άλλο βρε αδερφε, να πουμε και 'μεις τις δικές μας! ;))))))))


Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 10:16:59  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ
Deva_Parinito
ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΔΕΟΝΤΑ!


"If you really want to know who I am, you will have to be absolutely empty as I am. Then two mirrors will be facing each other, and only emptiness will be mirrored.
Infinite emptiness will be mirrored: two mirrors facing each other . But if you have some idea, then you will see your own idea in me".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 10:54:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Και ευλόγησε μας Θεέ μου με τη γενναιότητα που απαιτεί μια βουτιά στα βαθιά και τη δύναμη να ανέβουμε και πάλι στην επιφάνεια.

Deva_Parinito,καλώς ήλθες!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 12:32:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Deva_Parinito, καλώς ήλθες, στην κοκτέιλ παρέα μας!

Σαν παλια καραβανα που ειμαι εδω μεσα, και ας μου λειπει το ΜΕΛΟΣ ΦΟΡΟΥΜ,... δεν συμφωνω ουτε διαφωνω πια... με κανενα!

Απλα... γραφω!


************


Το τέλος του ΕΓΩ/ΣΚΕΨΗΣ είναι άρνηση….

Όταν υπάρχει άρνηση, δεν χρειάζεται μέθοδος, δεν χρειάζεται κάτι να πολεμήσεις, η κάποιο σύστημα για να τελειώσεις κάτι. Έτσι η κάθε εμπειρία, (που είναι συσσώρευση), σε δένει με το χρόνο, και αυτό το συσσωρευτικό σύστημα, σιγά σιγά σε παραλύει. Ο Νους βαραίνει με τα χρόνια, μιας και η συσσώρευση από φύση της είναι μηχανική, είναι επανάληψη.

Ένας νους που καταστρέφει αυτό το συσσωρευτικό μηχανισμό, (πλην της αναγκαίας γνώσης) είναι ελεύθερος, μιας και το βίωμα της εμπειρίας χάνει τη σημασία του, και ετσι υπάρχουν τα γεγονότα.

Αν ζω την εμπειρία τους, έχω δηλαδή γνώμη για τα γεγονότα, έχω εκτιμήσεις για αυτα, είναι καλα η κακα, όπως και να το πω η δω, …δεν το δέχομαι… ως είναι!

Στο ζησιμο όμως των γεγονότων, χωρίς την επέμβαση της σκέψης και του συναισθήματος... εκει είναι η επίγνωση της ουσία τους!

Το τέλος του(ΕΓΩ/ΣΚΕΨΗΣ), είναι η αρχή της ΟΥΣΙΑΣ.

Τωρα, υπαρχουν πολλα ονοματα για αυτο, μα ξυπνουν Συνειρμούς, Συναισθηματισμούς και τετοια...

οποτε...

καλώς ήλθες και παλι!

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 14/01/2005 12:36:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 13:07:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[font=Comic Sans MS]
« Γιατί δεν προδίδεις εμένα, αλλά τον ίδιο σου το εαυτό, γιατί μέσα σου είσαι Θεός, αλλά δεν το γνωρίζεις.

Σωστά! αγαπητέ Deva Parinito
Το ότι δεν γνωρίζουμε τον εαυτό μας είναι γιατί κολυμπάμε στα σκοτάδια της άγνοιας. Άλλωστε όλες οι θρησκείες και όλα τα πνευματικά μονοπάτια επιδιώκουν την αυτογνωσία και τη Θέωση.
Αλλά για να επιτύχεις τη Θέωση, θα πρέπει πρώτα να γνωρίσεις τον εαυτό σου, δηλ. ότι είσαι ψυχή και όχι το σώμα που φιλοξενεί τη ψυχή.

quote:
Πάντως ευχομαι να μην ''περασει'' ποτε κανεις αυτα που περασα και να μην νιωσει αυτα που ενιωσα ....αλλα Μακαρι να θελησει να καταλαβει!....


Αγαπητή xamelaion

Να θυμάσαι ότι πάντα υπάρχει μια Θεία Δύναμη που στέκεται πάνω από κάθε άνθρωπο και τον συντροφεύει σε κάθε στιγμή της ζωής του.Αυτή η δύναμη είναι ενήμερη για κάθε σκέψη,λόγο ή πράξη μας.
Ακόμα κι όταν εμείς προσπαθούμε να κρυφτούμε από τον ίδιο τον ευατό μας, "Αυτός" γνωρίζει...
Υπάρχει ο νόμος της δράσης και αντίδρασης που διέπουν τα βασίλεια της ύλης. Αυτός ο νόμος πολύ απλά λέει ότι άν βάλεις το χέρι σου στη φωτιά, θα καείς!
Ο Βούδδας έλεγε: Όλα είναι αποτέλεσμα ενός δίκαιου νόμου"
Καλοσώρισε την ώρα του πόνου σαν το ύψιστο αγαθό που σου έχει δοθεί.
Γιατί μέσα από αυτό θα γίνεις εκείνος ο άνθρωπος που θα μπορέσει να ανοίξει τα φτερά του και να πετάξει μακριά... στα βασίλεια της μη ύλης.

"Be spiritually
alive
in 2005"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xamelaion
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 14:41:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xamelaion  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστα τα λεγομενα σου Satsagi!.....Μια καλη αρχη!- Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια!
Πιστευε, και μη, Ερευνα
Σωπα, ακου, βλεπε

Παρατηρω,καηκα,δεν ξεχνω,''ειδα'',καποιος με προσεχει(οπως ολους),δεν ξερω και νομιζω οτι δεν πρεπει αλλα τα λαμβανω,ετοιμος οταν ερ8ει η ωρα,πολλες φορες συμβαινουν ''ανεξηγητα σε ολους μας'',
καποτε η στιγμη πλησιαζει!Παντως ευχομαι να ΔΩΣΕΙ σε ολους ο Θεος τη δυναμη να αντεξουμε αυτα που 8α ελθουν.
Την καταλληλη στιγμη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BRAINSTORM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 15:19:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BRAINSTORM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα παιδιά.


Πριν 2 χρόνια είχα την ποιο άσχημη και ανατριχιαστική εμπειρία έως τώρα στη ζωή μου. Αντίκρισα για πρώτη φορά τον ίδιο μου τον εαυτό. Η μάλλον καλύτερα αντίκρισα την σκιά του εαυτού μου. Τα τραύματα από τότε δεν έχουν επουλωθεί τελείως. Οι πληγές είναι ακόμα ανοιχτές. Το παζλ διαλύθηκε και καλούμαι να το ξαναχτίσω. Ξέρω πολύ καλά από πρώτο χέρι πως είναι πολύ δύσκολο αλλά νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να γνωρίσει κανείς τον εαυτό του. Κι ας τρομάξει…..
Κάθε εμπόδιο και σε καλό που λένε…..

Όλοι μας έχουμε τις ίδιες δυνάμεις. Κανείς δεν είναι καλύτερος μα ούτε και χειρότερος. ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ μέσα μας έχουμε το μονοπάτι που μπορεί να μας οδηγήσει στον χώρο που κατοικεί ο ανώτερος εαυτός μας. Ο εαυτός εκείνος που είναι συνδεδεμένος με την θεϊκή γεμάτη αγάπη σοφία που βρίσκεται ΠΑΝΤΟΥ μέσα στο σύμπαν. Η δύναμη και η μαγεία του σύμπαντος δεν είναι αποκλειστικότητα κανενός. Όλοι μας έχουμε πρόσβαση σε αυτή πάντοτε αλλά δεν ανήκει σε ΚΑΝΕΝΑΝ!!

Όταν εμπιστευόμαστε τον εαυτό μας και (για να γίνει αυτό πρέπει να περάσουμε από χίλιες μύριες συμπληγάδες) τότε είμαστε έτοιμοι να εμπιστευτούμε την σοφία που μας δημιούργησε. Το να μάθουμε να εμπιστευόμαστε τον εαυτό μας είναι κομματάκι δύσκολο στην αρχή. Είναι μάταιο (κατά την γνώμη μου πάντα) να περιμένουμε πως την εμπιστοσύνη θα την δημιουργήσει ο νους και αυτό γιατί ο νους επεξεργάζεται προβλήματα, ερμηνεύοντας τα δεδομένα που δίνουν οι αισθήσεις. Όταν τον στρέψεις σε πνευματικά θέματα, προσπαθεί να βρει λογικές απαντήσεις, χρησιμοποιώντας στοιχεία, αποδείξεις και θεωρητικούς συλλογισμούς. Ο νους χρειάζεται επιβεβαίωση κι απόδειξη για να βγάλει χειροπιαστά αποτελέσματα .Όταν ο νους αναζητάει την επαλήθευση με συγκεκριμένες αποδείξεις για να κατανοήσει τον πνευματικό κόσμο, τότε μπαίνει σε έναν χώρο που ταιριάζει πολύ καλύτερα στην καρδιά. Γι αυτό τον λόγο είναι απαραίτητο να εμπιστευόμαστε όσα γνωρίζει η καρδιά.

Χωρίς τον πόνο και τις τρικυμίες που περνάει η καρδιά μας είναι αδύνατο να εμπιστευτούμε και να γνωρίσουμε τα θαύματα του ΑΝΩΤΕΡΟΥ εαυτού μας και να γίνουμε δημιουργεί.

ΚΑΘΕ ΕΜΠΟΔΙΟ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΛΟ!!!

Ένα μεγάλο συγνώμη από τον δημιουργό του θέματος που ξέφυγα από το θέμα. Ελπίζω να μην ταράξω την όμορφη ροή που αναπτύσσεται στο θέμα του φίλου Deva_Parinito


ΧΤΙΖΩ ΤΟ ΠΑΖΛ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 18:55:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...Και ευλόγησε μας Θεέ μου με τη γενναιότητα που απαιτεί μια βουτιά στα βαθιά και τη δύναμη να ανέβουμε και πάλι στην επιφάνεια.

Πολύ σημαντική η παρατήρηση / προσθήκη του/της ΤΑΟ.

Αν παραμείνουμε στα βάθη, θα χάσουμε την επιφάνεια.

Είναι σαν να κοιτάς τον ήλιο. Μπορείς να επιμείνεις και να κοιτάς τον ήλιο επί μονίμου βάσεως ? Αφ’ ενός θα τυφλωθείς, αφ’ ετέρου θα έχεις χάσει τα αστέρια. Φανταστείτε να υπήρχε συνέχεια μέρα ? Να μην νύχτωνε ποτέ ? Η ζωή μας θα ήταν κόλαση.

Όταν βρεις τον εαυτό σου, όταν φτάσεις στο κέντρο, είναι σαν να είσαι σε μια κορυφή. Υπάρχει όμως και η κοιλάδα παρακάτω σου. Δεν μπορείς συνέχεια να είσαι στην κορυφή. Πρέπει να κατευθυνθείς και προς την κοιλάδα, πρέπει να ανέβεις και πάλι στην επιφάνεια, στο επιφανειακό, όπως πολύ σωστά λέει ο/η TAO. Αν επιμένεις να είσαι στην κορυφή, το παιχνίδι είναι χαμένο για σένα.

Δεν μπορούμε να ζούμε σαν Βούδες, σαν Ηράκλειτοι. Ο Ηράκλειτος λίγο πριν πεθάνει είχε απομονωθεί, είχε πάρει τα βουνά και έτρωγε μονάχα χόρτα. Λένε πως πέθανε από μια ασθένεια που λέγεται υδρωπικία. Το έντερό του είχε γεμίσει υγρά, και κατέβηκε στην πόλη ρωτώντας αινιγματικά τους γιατρούς αν μπορούσαν μετά από βροχερό καιρό να φέρουν ξηρασία. Εκείνοι δεν καταλάβαιναν κι αυτός πήγε και χώθηκε σ’ ένα βουστάσιο, ελπίζοντας πως με την ζεστασιά θα μπορούσαν να εξατμιστούν τα νερά που είχαν συγκεντρωθεί στα σπλάχνα του. Δεν κατάφερε τίποτε φυσικά.

Πολλές φορές, διάφοροι φίλοι - κυρίως άνθρωποι που δεν με γνωρίζουν – όταν το φέρει η κουβέντα και μιλήσουμε για ανάλογα θέματα, μου λένε πως αν τα πράγματα είναι έτσι όπως τα λέω, θα έπρεπε όλοι να πάρουμε τα βουνά. Ίσως και σε κάποιους από εσάς να έχει συμβεί αυτό. Με ρωτάνε χαρακτηριστικά, «Γιατί τότε δεν μονάζεις ?», «Γιατί δεν απαρνιέσαι τα εγκόσμια, να πας να ζήσεις σε ‘κανα βουνό, γιατί κάθεσαι μαζί μας ?».

Γιατί δεν θέλω να χάσω εσάς ! Θα πρέπει δηλ. να είμαι μοναχός, καλόγερος, για να σας μιλώ και να μ’ ακούσετε ? Δείτε τριγύρω σας. Νομίζετε πως μια παρέα με τέσσερις πέντε ανθρώπους είναι ενότητα ? Χα! Μόνοι τους είναι, ο καθένας μόνος του. Μόνοι τους φυσικά, γιατί ο καθένας τους είναι διαφορετικός κόσμος. Ο καθένας λέει τα δικά του κι όλοι λεν’ το ίδιο πράγμα. Είμαι μόνος. Μοναχοί είναι κι αυτοί, μα δεν είναι ντυμένοι με ράσα. Φορούν Αρμάνι, Κα(ά)ρμά-νι, Κοράνι, κι όλα μαζί ένα χαρμάνι. Άλλος Αρμάνι, άλλος Κοράνι / κι όλοι μας ένα χαρμάνι. Το είχα προτείνει αυτό στο Μανώλη όταν έγραφε το «Πότε Βούδας, πότε Κούδας», αλλά η λέξη «Κούδας», ήταν περισσότερο τότε της μόδας από ότι ήταν τότε το Αρμάνι, τέλος πάντων. Η σημασία τους είναι ίδια.

Αυτό που θέλω να πω, είναι πως δεν πρέπει να επιμένουμε στα άκρα. Δύο είναι τα άκρα. Η περιφέρεια του κύκλου και το κέντρο του, η κορυφή και η κοιλάδα, το παρελθόν και το μέλλον, και τόσα άλλα που δεν είναι της ώρας να τα αναφέρω. Το κέντρο του κύκλου είναι κι αυτό άκρο, ένα σημείο. Αν παραμείνεις, αν επιμείνεις στον κέντρο, στο άκρο, το παιχνίδι είναι χαμένο. Έχασες την περιφέρεια, έχασες τον συνάνθρωπο, την παρέα, την ταβέρνα, το κρασί, την μουσική, τον καφέ βρε αδελφέ, το χαμόγελο. Τι κέρδισες τότε ?

Μην το βλέπεις έτσι, δεν υπάρχει ούτε κέρδος, ούτε ζημία. Να ισορροπείς. Πότε θα χάνεις, πότε θα κερδίζεις, πότε θα βρίσκεσαι στην κορυφή πότε στην κοιλάδα, πότε στο κέντρο του κύκλου πότε στην περιφέρεια. Χίλιες σκέψεις περνάνε απ’ το μυαλό σου. Το μυαλό έχει κι’ αυτό τα κόλπα του να σε κρατάει στην περιφέρεια.

Θα σου φτιάξει ψεύτικα είδωλα του «εγώ» σου ή θα σου παρουσιάσει το πως πιθανόν να σκέφτονται οι άλλοι για σένα και θα σε εγκλωβίσει σ’ αυτά. Χίλιες φορές θα προσπαθήσεις να κινηθείς προς το κέντρο και χίλιες φορές θα προσπαθήσεις να κινηθείς προς την επιφάνεια. Χίλιες φορές θα βρεις τον εαυτό σου, χίλιες φορές θα τον χάσεις. Να επαγρυπνείς, να γρηγορείς, να συγκεντρώνεσαι, όχι στο πόσες φορές έχασες αλλά στο πόσες φορές κέρδισες. Και τότε κάποια μέρα, η περιφέρεια θα χαθεί, ο κύκλος δεν θα είναι κύκλος, η κορυφή δεν θα είναι κορυφή, δεν θα υπάρχει ούτε κέρδος ούτε ζημία, ούτε καλό ούτε κακό, ούτε παρελθόν ούτε μέλλον. Τότε θα έχεις βρει το «εγώ» σου. Αλλά τότε το «εγώ» σου δεν θα είναι διαφορετικό από το «εγώ» μου. Τότε θα είμαστε μονάδα.

Σας φιλώ,

Deva Parinito.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 19:21:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένας άνθρωπος που γνωρίζει τον εαυτό του, μπορεί να χρησιμοποιεί τις λέξεις και την γραμματεία τους, δεν τον χρησιμοποιούν αυτές. Η αντωνυμία "εγώ" δεν σημαίνει τίποτε γι' αυτόν. Την χρησιμοποιεί πολύ φυσικά, χωρίς να εννοεί τίποτε παραπάνω ή τίποτε λιγότερο από αυτό που η ίδια η προσωπική αντωνυμία έγινε για να δείξει. Χρησιμοποιεί τον λόγο, ακριβώς για τον λόγο. Λέει την αλήθεια, χωρίς φόβο και χωρίς πάθος, χωρίς να εννοεί ή να υπονοεί τίποτε, χωρίς να ενδιαφέρεται αν τούτα είναι ανοησίες ή εξυπνάδες, χωρίς σκοπό, χωρίς κίνητρο. Μιλά απλά, γιατί η αλήθεια απο μόνη της είναι απλή.

Διακατέχομαι πάντοτε απο την υποψία της ασυναρτησίας μου.

Σας χαιρετώ,
Deva Parinito.

Υ.Γ : Ο Θανάσης Παπακωνσταντίνου είναι πολύ αξιόλογος άνθρωπος και μουσικός. Οι πότες της στρογγυλής τραπέζης, θα μπορούσαν να ήταν και οι ιππότες της στρογγυλής τραπέζης...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 19:45:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο Θανάσης Παπακωνσταντίνου είναι πολύ αξιόλογος άνθρωπος και μουσικός. Οι πότες της στρογγυλής τραπέζης, θα μπορούσαν να ήταν και οι ιππότες της στρογγυλής τραπέζης...


Ω,πράγματι!
(Κι αγρίμια τώρα ηχούν στα αυτιά μου)


Αναλογίσου τι δώρα φέρεις αναδυόμενος από την άβυσσο και πόσο -ακόμα- και τα δικά της νερά,συνέχεια αλλάζουν ..

Edited by - ΤΑΟ on 14/01/2005 19:50:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 20:53:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΑΟ, καλύτερο θα ήταν για σένα, να μην είχες σταθεί εκεί...

DevaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avaton
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 21:00:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Avaton  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AN δεν γίνεις DRUID DEN LEEI


Kanidis"Avaton"XristosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avaton
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 21:05:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Avaton  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
I zoi einai ena doro apo tous theous kai den prepei se kamia periptosi na to ksexasoume afto.
Oi druid einai mia fyli pou apo arxeotaton xronon kratousan sta xeria tous ta mystika tis zois kai tou fysikou kosmou.
Druid den einai dyskolo na geineis.
Ftanei na to theleis pragmatika kai na sou aresei.
Exo ena filo pou thelei na gweinei druid.
Tou efxomai kaly tyxi kai elpizo a to petyxei.
Long live Talis_Mound.
Hale to all.
Avaton from the Underworld.

Kanidis"Avaton"XristosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 21:07:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Σοφός δεν είναι ο πάντα σιωπηλός
Ή αυτός που λέει ακατανόητα λόγια.
Η γλώσσα η καλή όταν αρχίσει να μιλά
Γοητευμένη από το λόγο τραγουδάει"


Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 22:15:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω πως ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ, ως παλιά καραβάνα εδώ μέσα, ξεκαθάρισε τη θέση του από την αρχή για να αποφύγει τη ρετσινιά του εγωιστή και να είναι κατά κάποιο τρόπο συνεπής με τα λεγόμενά του. Οι υπόλοιποι απλώς προβάλουμε, συνειδητά (έχοντας επίγνωση) ή ασυνείδητα (η αντωνυμία), το εγώ μαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 22:47:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πάντως ευχομαι να μην ''περασει'' ποτε κανεις αυτα που περασα και να μην νιωσει αυτα που ενιωσα

Xamelaion,

Κι αν δεν πέρασα αυτά, έχω περάσει άλλα. Κάθε φορά που το μυαλό σου εμμένει σ' αυτά που πέρασες, χάνεις αυτά που περνάς... Η στιγμή είναι μοναδική, ζήσε την στιγμή. Ο νους πάντα θα σε κάνει να θυμάσαι και πάντα να ονειρεύεσαι. Έχει κι αυτός τα κόλπα του...

Deva ParinitoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 22:55:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αναλογίσου τι δώρα φέρεις αναδυόμενος από την άβυσσο και πόσο -ακόμα- και τα δικά της νερά,συνέχεια αλλάζουν ..

Αγαπητέ/ή ΤΑΟ,

Θα προτιμούσα να μιλάμε πιο συγκεκριμένα, απλά αλλά συγκεκριμένα. Ο νους μου αδυνατεί να κατανοήσει το σχετικό, κατανοεί το απλό, το φυσικό, το απόλυτο.

Τα δέοντα,

DevaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 23:06:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι υπόλοιποι απλώς προβάλουμε, συνειδητά (έχοντας επίγνωση) ή ασυνείδητα (η αντωνυμία), το εγώ μας

Δημήτρη,

Αν τούτο είναι το συμπέρασμά σου, εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτε γι' αυτό.

DevaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 23:11:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το τέλος του ΕΓΩ/ΣΚΕΨΗΣ είναι άρνηση….

ΠΛΑΤΩΝΑ,

Εξηγήσου παρακαλώ, δεν καταλαβαίνω... Θα μπορούσες να μας πεις τι εννοείς ?

DevaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 23:22:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν ο νους αναζητάει την επαλήθευση με συγκεκριμένες αποδείξεις για να κατανοήσει τον πνευματικό κόσμο, τότε μπαίνει σε έναν χώρο που ταιριάζει πολύ καλύτερα στην καρδιά

Να θυμάστε πως η σκέψη δεν είναι πνευματική. Είναι σαν τα πράγματα, καταλαμβάνει χώρο, θέλει χώρο για να αναπτυχθεί. Δεν είναι λεπτοφυές αντικείμενο. Αναπτύσεται όταν κινείται προς τα άκρα. Ο χώρος της είναι πότε το παρελθόν και πότε το μέλλον. Εκεί βρίσκει χώρο και αναπτύσσεται. Στο παρόν είναι αδύνατο να αναπτυχθεί. Δεν υπάρχει χώρος.

Τα δέοντα,
Deva Parinito
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2005, 00:20:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι σαν να κοιτάς τον ήλιο. Μπορείς να επιμείνεις και να κοιτάς τον ήλιο επί μονίμου βάσεως ? Αφ’ ενός θα τυφλωθείς, αφ’ ετέρου θα έχεις χάσει τα αστέρια. Φανταστείτε να υπήρχε συνέχεια μέρα ? Να μην νύχτωνε ποτέ ? Η ζωή μας θα ήταν κόλαση.

Ακριβώς επειδή ο Ήλιος τυφλώνει οι περισσότεροι βολευόμαστε κάτω από την σκιά, ή φορώντας τα γυαλιά μας…
Η ενδοσκόπηση απαιτεί σίγουρα υπομονή και επιμονή. Υπομονή σε ένα κόσμο που τρέχει και δεν φτάνει…Και επιμονή για κάτι που δεν επιφέρει υλικά αγαθά σε ένα κόσμο που όλα τα μετράει με το χρήμα…
Γι αυτό οι πιο πολλοί τρέχουμε από τον εαυτό μας…


«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2005, 05:39:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ακριβώς επειδή ο Ήλιος τυφλώνει οι περισσότεροι βολευόμαστε κάτω από την σκιά, ή φορώντας τα γυαλιά μας…
Η ενδοσκόπηση απαιτεί σίγουρα υπομονή και επιμονή. Υπομονή σε ένα κόσμο που τρέχει και δεν φτάνει…Και επιμονή για κάτι που δεν επιφέρει υλικά αγαθά σε ένα κόσμο που όλα τα μετράει με το χρήμα…
Γι αυτό οι πιο πολλοί τρέχουμε από τον εαυτό μας…




Κάποτε αποφάσισα να βγώ απ`τη σκιά.
Εγκατέλειψα κάθε είδους ενδοσκοπικά πράγματα , παράτησα τη γιόγκα και το καράτε και διάβασα.
Απο τότε κατάλαβα ότι ο χαρακτήρας μου ενέπνεε ή απωθούσε τους συνανθρώπους μου.
Απαλλαγμένος όμως απο "εμπνεύσεις" και χαρακτηρολογικούς προσδιορισμούς , κατάλαβα ότι είμαι πολύ μόνος.
Τόσο μόνος , που πραγματικά αισθάνθηκα το μονήρες του ανθρώπινου όντος όταν ανακάλυπτα συνανθρώπους μου να επιδιώκουν τη συντροφιά μου .
Έπιασα κάποτε τον εαυτό μου να πλάθει θεωρίες .
Προσπάθησα να μήν πλάθω θεωρίες που θα βολεύουν εμένα και κάποιους άλλους.
Προσπαθώ πάντα να κρατάω τον εαυτό μου "άστεγο" .

Καμμία ενδοσκόπηση ..............................
Δεν θέλω να ταλαιπωρώ άλλο τη ζωή.
Έλεος πια με τις "ενδοσκοπήσεις"
Ήμαρτον Θεοί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2005, 09:49:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Deva και λοιποί φίλοι δεν είχα σκοπό να μείνω εκεί,λυπάμαι για την καθυστέρηση.

Το ταξίδι στα μύχια του εαυτού μας,στην προσωπική μας άβυσσο,είναι δύσκολο, επικίνδυνο και σαν τέτοιο απαιτεί τόλμη και αγάπη για την αλήθεια.Εάν θέλουμε να συναντήσουμε τον εαυτό μας, είναι απαραίτητο όσο απαραίτητος είναι και ο αέρας που αναπνέουμε.
Με την ανάδυση μας και πάλι στην επιφάνεια,στην ουσία συντελείται ένα είδος αναγέννησης,μία εσωτερική αφύπνιση.*
(Η επιστροφή είναι απαραίτητη εάν θέλουμε να διατηρήσουμε την επαφή μας με την πραγματικότητα.Αν δεν είμαστε αρκετά σίγουροι για αυτή την βουτιά,μπορεί να χαθούμε.)
Αυτή είναι και η μεγαλύτερη αμοιβή .Η γνώση του εαυτού μας..
Σα να ανοίγουμε ένα παλιό μπαούλο και να βρίσκουμε μέσα φωτογραφίες οικογενειακές,χαρτιά και ένα σωρό αντικείμενα που φτιάχνουν το παζλ της ιστορίας μας.
Είναι πιθανό να βρούμε πράγματα που δε μας αρέσουν ή που δε θέλουμε να τα πιστέψουμε.Είναι η αλήθεια όμως και την έχουμε ανάγκη για να προχωρήσουμε.

Τα νερά της αβύσσου αλλάζουν ,όχι μόνο γιατί αλλάζουμε και εμείς,μα γιατί αλλάζει ο κόσμος όλος.Είναι ο τόπος που συναντιούνται τα πάντα(συλλογικό ασυνείδητο το ονομάζει ο Γιουνγκ και φυσικά το εξηγεί πολύ καλύτερα).
Μετά την πρώτη..ψυχρολουσία ,με κάθε σύντομη βουτιά σε αυτά μπορεί να ανασύρουμε μικρά και ξεχασμένα κομμάτια 'συμπαντικής' γνώσης,που συνθέτουν άλλο ένα παζλ,μεγαλύτερο αυτήν τη φορά.Συχνά το ονομάζουμε "Όλον"!

Αν δεν έγινα κατανοητή(αποτέλεσμα αδυναμίας δικής μου)..δώσε σήμα και έφτασα!
Την καλημέρα μου σε όλους.

*Κάτι τέτοιο,παρεμπιπτόντως παρομοιάζεται με την εμπειρία του θανάτου και της επιστροφής στη ζωή, από..τον Άδη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2005, 12:46:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
... λυπάμαι για την καθυστέρηση.

TAO, να μην λυπάσαι. Το σχόλιο σου έγινε την 14/1. Το επόμενο ήταν την 15/1. Εσύ, όταν έγραφες αυτό της 15/1 δεν ήσουν η ίδια με αυτή που έγραφε εκείνο της 14/1. Όυτε εγώ είμαι ο ίδιος τώρα.

Κάποτε πήγε κάποιος να επισκεφτεί τον Βούδα. Μόλις τον είδε λοιπόν, πήγε μπροστά του και τον έφτυσε κατάμουτρα. Ο Βούδας γύρισε προς το μέρος του και απαθέστατος τον ρώτησε : "Έχεις τίποτε άλλο να μου πείς ?". Λες και ο άνθρωπος του είχε μιλήσει, λες και το σάλιο του ήταν ομιλία.

Έφυγε λοιπόν ο άνθρωπος και στον δρόμο σκεφτόταν πως αυτό που έκανε στον Βούδα, μάλλον ήταν ανάρμοστο. Την επόμενη μέρα ξαναπήγε στον Βούδα και του είπε : "Συγνώμη, λυπάμαι γι' αυτό που έκανα, δεν έπρεπε να το κάνω."

Ο Βούδας του απάντησε : "Γιατί ζητάς συγνώμη απο εμένα ?, Δεν είσαι πια ο άνθρωπος που ήσουν όταν με έφτυσες, αλλά ούτε κι εγώ είμαι τώρα αυτός που έφτυσες χθες, δεν είμαστε πια οι ίδιοι. Ποιος λοιπόν να συγχωρέσει ποιον ? Ξέχνα το! Τίποτε πια δεν μπορεί να γίνει γι' αυτό. Έγινε ! Τελείωσε ! Είσαι ένας καινούργιος άνθρωπος και είμαι ένας καινούργιος άνθρωπος. "

Το παράδειγμα φυσικά δεν το λέω για να υπονοήσω κάτι...

Λέω απλώς ΤΑΟ, πως πρέπει να είσαι σύμφωνη με τον μεταβαλλόμενο εαυτό σου, γιατί αυτή είναι η μοναδική πραγματικότητα και να μην λυπάσαι. Γι' αυτό ο Βούδας λέει πως δεν υπάρχει εαυτός. Ο Βούδας διώχτηκε απο την Ινδία, γιατί οι Ινδοί - και ιδιαίτερα οι βραχμάνοι - οι ινδουιστές, πίστευαν στην ύπαρξη του αιώνιου εαυτού, του άτμα, ενώ αυτός έλεγε πως το μόνο αιώνιο είναι η αλλαγή.

Να μην λυπάσαι λοιπόν, καμία καθυστέρηση. Όταν λέω πως το μυαλό μας έχει κι αυτό τα κόλπα του, αυτό ακριβώς εννοώ. Ένα απο τα κόλπα του είναι να μας κάνει να λυπόμαστε για κάτι που κάναμε στο παρελθόν. Το παρελθόν είναι νεκρό. Δεν υπάρχει. Μην στέκεστε εκεί. Αν παραμείνετε εκεί, συνέχεια θα λυπάστε. Συνέχεια, θα λέτε "λυπάμαι γι' αυτό, λυπάμαι για το άλλο", συνέχεια θα εμφανίζονται ενοχές, συνέχεια τύψεις, συνέχεια προβλήματα, ερωτηματικά, άλυτα μυστήρια. Ό,τι πέρασε, περνάει, που λέει κι ο Μανώλης.

Μα εσύ ΤΑΟ, εσύ η ίδια κάπου λες "όλα αλλάζουν". Τότε γιατί λυπάσαι ? Δεν θέλεις να αλλάζουν ? Τα πάντα ρέουν κι αλλάζουν. Τα πάντα κινούνται. Τίποτε δεν είναι στατικό. Η μόνη λανθασμένη λέξη είναι η λέξη "παύση". Το "είναι" υπάρχει μόνο στην γλώσσα. Στην ζωή, στην ύπαρξη όλα είναι "γίγνεσθαι".

Μην λυπάσαι λοιπόν. Καμία καθυστέρηση. Στάθηκες εκεί αλλά την επόμενη μέρα, προχώρησες, έκανες ένα βήμα. Αυτό δείχνει κάτι. Δεν πρέπει να λυπάσαι. Τα πάντα αλλάζουν σύμφωνα με το "Όλο", όπως λες, και να θυμάσαι φίλη, το "'Ολο" είναι ισχυρότερο από το μέρος. Ακολούθησέ το και θα σε οδηγήσει σωστά. Μην λυπάσαι για το "Ολο", γιατί αυτό δεν λυπάται για σένα. Έχει τον δικό του Νόμο, κινείται και σε παρασέρνει, είναι κι αυτό ένα τσουνάμι. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτε. Μπορείς, εσύ, εγώ, ο καθένας μας, το "μέρος" να τα βάλει με το "Όλο"? Όχι φυσικά. Ο σοφότερος απο τους ανθρώπους, σε σύγκριση με το "Όλο", θα φανεί πίθηκος και στην σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα.

Σε χαιρετώ,

Deva Parinito.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2005, 12:58:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι,

Η αυτογνωσία είναι υπαρξιακή, μπορεί να επιτευχθεί. Δεν είναι θεωρία.

Deva Parinito.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2005, 14:56:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Deva ο λόγος σου είναι ευχάριστα χειμαρρώδης!

Φυσικά και γνωρίζω πώς τα πάντα,το σύμπαν ολόκληρο,βρίσκονται σε μία διαρκή κίνηση δίχως να μένει τίποτα έξω από το χορό.Σαν σε ένα ατελείωτο γαϊτανάκι.
Ετούτη είναι και η μυστική ομορφιά του κόσμου.
Να συμφιλιωθώ με τον ασταμάτητα μεταβαλλόμενο εαυτό μου;
Μα αυτή ακριβώς είναι η ευχαρίστηση μου!Και ο χρόνος...Ο αεικίνητος χρόνος ,στην πραγματικότητα δεν μπορεί παρά να είναι αιωνίως παρόντας!

Αν λυπήθηκα(και ήταν από ευγένεια) είναι γιατί ίσως να όφειλα καπου εκεί κοντά ,να σου ξεκαθαρίσω τη σκέψη μου.


"Το Όλον πάντα υπερισχύει των μερών του" και θα το συναντήσεις πολύ συχνά εδώ.Όσο... γι'αυτά,δυό στίχοι του Σεγκ Τσαν που μου αρέσουν:

<<Το άπειρα μικρό είναι μεγάλο όσο το άπειρα μεγάλο.
Περιορισμοί δεν υπάρχουν.
Το άπειρα μεγάλο είναι μικρό όσο το άπειρα μικρό.>>

Χαιρετώ σας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2005, 15:07:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στοχος μας δεν ειναι να γινουμε Καποιος
αλλα Κανενας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy