ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Εξωσωματική ή εξωϋλική εμπειρία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
dreamtrap
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
63 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2002, 03:26:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dreamtrap  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η εξωσωματική εμπειρία είναι αυτή κατά την οποία ένα
άτομο "βγαίνει" από το σώμα του με την μορφή (ή μάλλον
με τη μη-μορφή) πνεύματος ,που κάποιοι αποκαλούν
"αστρική προβολή", και περιφέρεται υπεριπτάμενο.
*** Πολλοί/ες υποστηρίζουν ότι έχουν ζήσει τέτοιες
εμπειρίες κατά την διάρκεια σοβαρών εγχειρήσεων και
υπό την δράση του αναισθητικού, άλλοι/ες καθώς βρί-
σκονταν αναίσθητοι/ες ή σε κώμμα μετά από ατύχημα.
Επίσης, εξωϋλικές εμπειρίες αναφέρονται να συμβαίνουν
συχνά υπό την επήρεια ναρκωτικών ουσιών (συνήθως LSD).
Κάποιοι άνθρωποι ισχυρίζονται ότι μπορούν να προκα-
λέσουν στον εαυτό τους και να ελέγξουν με την αυτο-
συγκέντρωση τέτοιες καταστάσεις. Περιγράφουν τον εαυτό
τους ως πνεύμα που πλέει προς κάποιο ασαφές άσπρο φως
ή ως πνεύμα που πετάει έξω από το δωμάτιο και περιφέρεται
πάνω από την πόλη και βλέπει ή ακούει διάφορα πράγματα
κτλ. κτλ. Κι εδώ θα ρωτήσει κανείς, αφού είναι πνεύματα
εκείνη την στιγμή, πώς βλέπουν και πώς ακούνε.Υποτίθεται
μάλιστα πως κάποιοι βλέπουν ή μαθαίνουν πράγματα που
θα ήταν αδύνατον να τα ξέρουν χωρίς να είναι παρόντες.
Τότε αυτοί λένε: μα είμουν παρών/ούσα με τη μορφή πνεύ-
ματος! (έχουν συμβεί και τέτοια, τώρα αυτά όποιος θέλει τα
πιστεύει). *** Η ψυχολόγος και ερευνήτρια Susan Blackmore
μετά από μελέτη πολλών περιπτώσεων κατέληξε σε αρνητικό
συμπέρασμα ως προς την αντικειμενική ύπαρξη της εξωσω-
ματικής εμπειρίας (ως τέτοιας δηλαδή και όχι ως απλό προϊόν
παραισθήσεων, πολύ ζωντανών ονείρων κτλ.). Ενδιαφέρον στοιχείο των ερευνών, υπήρξε το γεγονός ότι ενώ οι μάρτυ-
ρες ήταν ιδιαίτερα περιγραφικοί ως προς την εξωσωματική
τους εμπειρία, συναντούσαν μεγάλες δυσκολίες στο να
εκφράσουν επαρκώς το πώς κατανοούν και βιώνουν την
εσω-σωματική εμπειρία, τί εννοούν δηλαδή όταν λένε ότι
"βρίσκονται μέσα" σε ένα σώμα.

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2002, 23:13:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητό μέλος dreamtrap.
Ενδιαφέρον το θέμα που έθιξες. Αν κατάλαβα καλά από τα γραφόμενα αναρρωτιέσαι πως είναι δυνατόν ένα εξωτερικευμένο πνεύμα να "βλέπει", να "ακούει" κ.λ.π. από τη στιγμή που είναι πνεύμα και όχι ένα σώμα που περιέχει μάτια, αυτιά και άλλα όργανα.
Το ανθρώπινο σώμα είναι όμως όργανο του νου του πνεύματος, του "εγώ" και ότιδήποτε άλλου υπάρχει, και όπως ένας ηλεκτρονικός υπολογιστής έχει ένα πληκτρολόγιο και μια οθόνη, ένα drive κι έναν εκτυπωτή, έτσι και το ανθρώπινο σώμα έχει τα όργανα των αισθήσεων (γενικών και ειδικών), αλλά και το κινητικό του σύστημα για να δρα.
Αυτό όμως δε σημαίνει ότι η ψυχή δε βλέπει όυτε ακούει, ούτε αισθάνεται. Απλά, όταν βρίσκεται μέσα στον υλικό της φορέα χρησιμοποιεί αυτά τα όργανα για να εκφραστεί.Αν εξωτερικευτεί τότε δεν τα χρειάζεται γιατί διευρύνεται η αντίληψη.
Αν το πνεύμα είναι ανώτερο από το σώμα, τότε πως είναι δυνατόν το σώμα να βλέπει και να μην το κάνει αυτό το πνεύμα;Κι αν ακόμα θεωρήσουμε ότι το πνεύμα (ή καλύτερα αστρικό σώμα που φέρει το πνεύμα) είναι κάτι το τόσο ασαφές που δεν έχει πια νόημα να μιλάμε για αισθήσεις όταν εξωτερικεύεται, τότε και η έννοια της εξωτερίκευσης πάυει αυτόματα να έχει υπόσταση. Τι εξωτερικεύεται; Το τίποτα; Το περίπου ή το μάλλον;
Είμαστε πολλά περισσότερα από ένα απλό σώμα και οφείλουμε τις αισθήσεις μας σ'αυτά τα "πολλά περισσότερα", για να τελειώνω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2002, 00:42:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα

Η δική μου άποψη για το πως μπορούμε να καταλάβουμε πως λειτουργούν οι αισθήσεις του πνεύματος είναι να πάρουμε παράδειγμα τον εαυτό μας όταν ονειρεύεται.
Εκεί θα παρατηρήσει κανείς πως ακούμε βλέπουμε χωρίς να δέχονται ερεθίσματα τα αισθητήρια όργανα μας.
Αυτό το αναφέρω μόνο για να πλησιάσω το τρόπο με τον οποίο μπορεί ένα πνεύμα να ακούσει η να δει. δε σημαίνει πως λειτουργεί ακριβώς το ίδιο.
Κάποιοι ερευνητές πάνω σε τέτοιου είδους θέματα έχουν πει πως ένα πνεύμα μπορεί όχι μόνο να λαμβάνει ήχους όπως λαμβάνει ένας άνθρωπος σε συνειδητή κατάσταση αλλά ήχους της ψυχής (δηλαδή να ακούει τις σκέψεις μας)
Αν ένας άνθρωπος σε συνειδητή κατάσταση κατάφερνε να διαβάζει τις σκέψεις μας τότε θα λέγαμε πως ο άνθρωπος αυτός χρησιμοποιεί μια έκτη αίσθηση.
Και επειδή η σκέψεις μας έχουν και φωνή και εικόνα τότε φαντασθείτε το πνεύμα να λειτουργεί με την έκτη αίσθηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikosnostos
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2002, 17:52:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikosnostos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπαρχουν πολλα αλλα θεματα και τεχνικες οσο αφορα το αστρικο σωμα που ειναι πιο απλες απο την αστρικη προβολη οπως λεγεται αυτη η τεχνικη που δημιουργειται απο κραδασμους και επειτα απο εξασκηση του καθενος και χωρις να ξερεις τι κινδυνους εγγυμονει διοτι λενε οτι ειναι ευκολο να αποχωριστεις απο το σωμα σου αλλα λιγο δυσκολο να γυρισεις παλι πισω ,γιαυτο και στην αρχη πρεπει να εξασκεισε εντος του δωματιου και επειτα να κανεις τις <<βολτες>> σε μερη αλλα προσητα και μη γνωστα και μη .
Εχεις δοκιμασει ποτε να δεις καποιον τον οποιο εισαστε γερα δεμενοι να δεις που βρισκεται γι παραδειγμα με δικο σου τροπο?
Εχω το εχω οπως και με την αστρικη προβολη,σε πληροφορω οτι θα ειναι πιο ευκολο διοτι ο καθε ανθρωπος κρυβει μεγαλη δυναμικοτητα μεσα του και ακολουθει δικους του νομους ως προς το εφικτο και την αποτελεσματικοτητα αυτου .
Ειναι σιγουρο παντος οτι υπαρχει αιθεριο σωμα και ειναι καταγραμενο απο την αρχαιοτητα.
Οσο για την εκτη αισθηση ειναι ενα εντελος διαφορετικο πραγμα ,ειναι ενας κοδονας κινδυνου μια αισθηση οπως το ενστικτο για παραδειγμα.το γεγονος που αναφερεις στην απαντηση σου ειναι μαλλον πιο τηλεπαθητικο παρα πεταγμα τις ψυχης οπως η αποχωριση του αστρικου απο του φυσικου σωματος .
Το ινστιτουτο μονροε αν δεν κανω λαθος ασχολειθηκε πολλυ με αυτο το θεμα και διαπραξε πολλες τεχνικες για να εξηγηθουνε επιστημονικα οι οποιες ειναι λιγο τραβηγμενες .
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΕΤΙ ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΜΕΣΑ ΜΑΣ

Αλλα η αφυπνηση της δυναμικοτητας μας βρισκετε στα αρχαια ρητα.
π.χ Αριστοτελης φυσικα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

madhorse
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2002, 00:55:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους madhorse  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ.ΜΟΥ ΚΕΝΤΡΙΣΕ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΟΥ ΝΟΤΙ 29 Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ: Αν ένας άνθρωπος σε συνειδητή κατάσταση κατάφερνε να διαβάζει τις σκέψεις μας τότε θα λέγαμε πως ο άνθρωπος αυτός χρησιμοποιεί μια έκτη αίσθηση.
ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ (ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ ΠΟΛΛΕΣ) ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΚΤΗ ΑΙΣΘΗΣΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΚΑΛΑ Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΓΝΩΣΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΣΠΑΝΙΑ.ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΑΣ ΣΤΕΙΛΕΙ ΕΝΑ ΜΗΝΥΜΑ ΕΔΩ (Η ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΝΕΟ ΘΕΜΑ) ΓΡΑΦΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ.
ΤΡΕΛΟ ΑΛΟΓΟΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2002, 12:03:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που λες δε στέκει εντελώς . το ότι ξέρεις μερικές φορές τι σκέφτεται ένας κοντινός σού άνθρωπος και το πρόκειται να πει και πως πρόκειται να αντιδράσει δε σημαίνει πάντα ότι έχεις έκτη αίσθηση .αυτό μπορεί ναα οφείλεται στο ότι ακριβώς ξέρεις πολύ καλα΄αυτ΄το άτομο και ξέρεις τη σ υμπεριφορά του και το ν τρόπο σκέψης του . μου έχει συμβεί πολλές φορές αυτό και αμφιβάλω αν πρόκειται για τηλεπάθεια . βέβαια αυτό δεν είναι απόλυτο . μπορεί πράγματι σε ανύποπτη στιγμή να "μαντέψεις" τι πρόκειται να πει ένα πρόσωπο λόγω την εκτής αίσθησης αλλά δεν ξέρεις σίγουρα αν είναι αυτός ο λόγος πάντα.

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

madhorse
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2002, 23:32:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους madhorse  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ Τ-SEEKER,ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ...ΠΑΝΤΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΡΦΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ ΠΟΥ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΙΣ ΚΛΑΣΣΙΚΕΣ ΤΟΥ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΚΑΙ Η ΟΠΟΙΑ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΧΕΙ ΑΜΕΣΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ (ΒΑΣΙΖΟΜΕΝΗ ΣΤΟ ΠΑΡΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ???).ΕΓΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΩ ΕΤΣΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΕΚΤΗ ΑΙΣΘΗΣΗ...ΠΑΝΤΩΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΩΣ ΕΙΔΟΣ,ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ,ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΙΣΩ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΛΛΑ ΕΙΔΗ ΤΟΥ ΖΩΙΚΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΜΕΑ...ΑΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΘΑ ΧΑΙΡΟΜΟΥΝ ΝΑ ΔΩ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΗΝ.ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΛΥ.
ΤΡΕΛΟ ΑΛΟΓΟ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2002, 21:31:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε νομίζω ! πρώτη φορά ακούω ότι ο άνθρωπος υστερεί ως προς τα ζώα σε αυτόν τον τομέα . Αυτός ο τομέας ανήκει στη νοητική διεργασία και ικανότητα του ανθρώπου και είναι προφανές ότι ο άνθρωπος βρίσκεται στην κορφή με μεγάλη διαφορά απο το (υπόλοιπο) ζωικό βασίλειο . τα ζώα βρίσκονται σε πλεονεκτικότερη σχέση σε σχέση με τον άνθρωπο μόνο ως τις "φυσιολογικέ¨ς" αισθήσεις οι οποίες σαυτά είναι κατα πολύ μεγενθυμένες και πιο ευαίσθητες . αλλά από νοητική διεργασσία ούτε λόγος . πες μου αν κάνω λάθος φίλε μου . ήμήπως δεν κατάλαβα τί ενοείς .

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2002, 22:22:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ (ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ ΠΟΛΛΕΣ) ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΚΤΗ ΑΙΣΘΗΣΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΚΑΛΑ Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΓΝΩΣΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΣΠΑΝΙΑ.ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΑΣ ΣΤΕΙΛΕΙ ΕΝΑ ΜΗΝΥΜΑ ΕΔΩ

Καλησπέρα Madhorse.
Εχω την τύχη - ατυχία να είμαι δίδυμη με την αδελφή μου. Για μας το διάβασμα της σκέψης είναι καθημερινή πραγματικότητα. Ενα μεγάλο μέρος του οφείλεται στο γεγονός ότι έχουμε κοινά βιώματα. Οπότε ξέρουμε ανά πάσα στιγμή τον τρόπο σκέψης η μία της άλλης. Συχνά όμως αυτό συμβαίνει και στον ύπνο. Παλιά ονειρευόμουν ένα βράδυ ότι η αδελφή μου πάει "να μου φάει τον γκόμενο" και ότι την έπνιγα. Την ίδια στιγμή η αδελφή μου ξύπνησε βήχοντας, γιατί κάποιος στον ύπνο της την έπνιγε...
Τις περισσότερες φορές πάντως δεν θα το έλεγα τηλεπάθεια, αν και αφού συχνά είναι όντως κάποια μορφή, συνιθίζεις - εκπαιδέυεσαι θα έλεγα - στην επικοινωνία με τη σκέψη, οπότε κάποια στιγμή σου συμβαίνει και με άλλους ανθρώπους.
Μια φίλη μου έχει κάνει πρόσφατα δίδυμα, τα οποία αν και πανέξυπνα, δεν έχουν αρχίσει να πολυμιλάνε ακόμη, γιατί μάλλον συνενοούνται μεταξύ τους με άλλον τρόπο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΓΓΕΛΙΚΟΣ
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2003, 14:44:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΓΓΕΛΙΚΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΑΣΤΡΙΚΟΣ ΚΟΣΜΟΣ Η ΑΛΛΙΩΣ, Ο «ΚΟΣΜΟΣ ΤΩΝ ΟΝΕΙΡΩΝ»
ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΦΥΣΙΚΟ ΚΟΣΜΟ. ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟΝ
ΚΟΣΜΟ ΣΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ
ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΣΤΡΙΚΟ ΚΟΣΜΟ. ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΟΝ ΦΥΣΙΚΟ
ΚΟΣΜΟ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΣΤΡΙΚΟ ΚΟΣΜΟ
ΠΡΟΕΚΤΕΙΝΕΤΑΙ Η ΨΥΧΗ ΜΑΣ.
ΕΠΕΙΔΗ Η ΦΥΣΗ ΤΟΥ ΑΣΤΡΙΚΟΥ ΚΟΣΜΟΥ, ΟΠΩΣ ΕΞΑΛΛΟΥ ΚΑΙ
ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΤΑΙ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ
ΧΟΡΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ, ΑΛΛΑ ΕΚΤΕΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΑΠΕΙΡΟ ΚΑΙ
ΤΗΝ ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑ, ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΝΤΛΟΥΜΕ ΑΠΟ ΕΚΕΙ,
«ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΕΣ» ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ. ΑΥΤΟ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΣΟ
«ΚΑΘΑΡΗ» ΕΙΝΑΙ Η ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ, ΔΗΛΑΔΗ
ΑΠΑΛΛΑΓΜΕΝΗ ΑΠΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΕΓΩΙΣΜΟΥ,
ΥΠΕΡΟΨΙΑΣ, ΟΡΓΗΣ, ΜΙΣΟΥΣ, ΦΘΟΝΟΥ, ΖΗΛΙΑΣ, ΛΑΓΝΕΙΑΣ,
ΦΟΒΟΥ.
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ, ΕΔΩ ΣΤΟΝ
ΦΥΣΙΚΟ ΚΟΣΜΟ, ΑΝ ΔΕΝ ΑΝΑΠΤΥΞΟΥΜΕ «ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΟΡΑΣΗ»,
ΠΕΡΝΟΥΝ ΑΠΑΡΑΤΗΡΗΤΑ, ΑΛΛΑ ΕΚΕΙ ΣΤΟΝ ΑΣΤΡΙΚΟ ΚΟΣΜΟ
ΜΕΤΑΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΣΕ ΕΙΚΟΝΕΣ ΚΑΙ ΟΝΕΙΡΑ. ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ,
ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ, ΑΝΤΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΑΣΤΡΙΚΟΥ ΚΟΣΜΟΥ. ΑΥΤΟ
ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΟΣΟ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΣΤΕ, ΘΑ
ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
ΤΟΥ ΑΣΤΡΙΚΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΕΙΡΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ.
ΔΗΛΑΔΗ ΟΣΟ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΤΩΝ
ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΩΝ ΜΑΣ, ΘΑ ΝΑΡΚΩΝΟΥΝ ΤΙΣ ΨΥΧΙΚΕΣ ΜΑΣ
ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΒΑΛΟΥΝ ΤΙΣ ΦΑΝΤΑΣΙΕΣ ΤΟΥΣ(ΟΝΕΙΡΑ)
ΣΤΟΝ ΑΣΤΡΙΚΟ ΚΟΣΜΟ, ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ
ΑΝΤΙΛΗΦΘΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΑΥΤΟΥ.
ΑΝ ΔΕΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΣΤΕ ΤΟΝ ΑΣΤΡΙΚΟ ΚΟΣΜΟ, ΑΥΤΟ
ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΥΣΙΚΟ
ΚΟΣΜΟ. ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΣΤΕ
ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΜΕΝΑ ΤΟΝ ΦΥΣΙΚΟ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΕΠΙΣΗΣ,
ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΣΤΕ ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΣΤΡΙΚΟ ΚΟΣΜΟ.
ΤΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΝΕΙΡΑ ΣΤΟΝ ΑΣΤΡΙΚΟ ΚΟΣΜΟ, ΣΗΜΑΙΝΕΙ
ΟΤΙ ΔΕΝ ΖΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
ΤΟΥ ΦΥΣΙΚΟΥ ΚΟΣΜΟΥ. ΔΗΛΑΔΗ ΕΧΕΙ ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ
ΚΑΙ ΣΥΓΚΙΝΗΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΦΥΣΙΚΟ ΚΟΣΜΟ, ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ
ΠΡΟΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΩΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ(ΟΝΕΙΡΑ) ΣΤΟΝ ΑΣΤΡΙΚΟ
ΚΟΣΜΟ. ΟΤΑΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ
ΦΥΣΙΚΟΥ ΚΟΣΜΟΥ, ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ ΤΗΝ
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΣΤΡΙΚΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.
ΟΤΑΝ ΕΛΕΓΧΟΥΜΕ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΓΚΙΝΗΣΕΙΣ ΣΤΟΝ
ΦΥΣΙΚΟ ΚΟΣΜΟ ΔΙΑΜΕΣΟΥ ΤΙΣ ΕΞΑΛΕΙΨΗΣ ΤΩΝ ΑΙΤΙΩΝ ΠΟΥ ΤΙΣ
ΚΑΝΟΥΝ ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΕΣ, ΤΟΤΕ ΣΤΑΔΙΑΚΑ, ΔΕΝ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΣΤΕ
ΣΤΟΝ ΑΣΤΡΙΚΟ ΚΟΣΜΟ ΑΛΛΑ ΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ. ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΔΩ, ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ.
ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΕΔΩ, ΟΝΕΙΡΑ ΚΑΙ ΛΗΘΗ ΕΚΕΙ
ΟΣΑ ΒΙΩΝΕΙΣ ΣΕ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΖΟΥΝ. ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ
ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ
ΖΩΗΣ, ΠΡΙΝ ΦΘΑΡΕΙΣ ΣΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΤΙΣ ΑΓΝΟΙΑΣ.
ΜΟΝΑΔΙΚΗ, ΓΙΑΤΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ
ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΣΟΥ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ, ΓΙΑ ΝΑ
ΦΘΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.
ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ
ΠΟΣΟ, ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ ΤΑ ΣΚΟΤΑΔΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΦΩΣ. ΑΠΟ ΤΟ ΑΝ Η
ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΣΟΥ ΦΛΟΓΑ, ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΑΛΕΥΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΨΥΧΟΥΛΑ
ΣΟΥ, ΝΟΙΩΘΕΙ ΤΟΝ ΕΚΡΗΚΤΙΚΟ ΠΟΘΟ ΝΑ ΑΠΟΤΙΝΑΞΕΙ ΤΙΣ
ΣΚΟΤΕΙΝΕΣ ΑΙΤΙΕΣ ΠΟΥ ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΝΟΥΝ ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ, ΑΥΤΟ
ΠΟΥ ΗΤΑΝ, ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ, ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ.
ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΑΙΤΙΕΣ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΣΚΟΤΟΥΣ, ΒΑΜΠΥΡΙΖΟΥΝ
ΤΙΣ ΨΥΧΙΚΕΣ ΜΑΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ, ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΝΟΝΤΑΣ ΚΑΙ
ΑΝΑΤΡΕΠΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΗ ΜΑΣ ΑΝΤΙΛΗΨΗ, ΜΕ ΥΠΟΚΟΣΜΕΣ
ΔΟΝΗΣΕΙΣ(ΣΚΕΨΕΙΣ, ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ), ΕΓΩΙΣΜΟΥ, ΥΠΕΡΟΨΙΑΣ,
ΟΡΓΗΣ, ΜΙΣΟΥΣ, ΦΘΟΝΟΥ, ΖΗΛΙΑΣ, ΛΑΓΝΕΙΑΣ, ΦΟΒΟΥ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy