ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Πληγες στοματος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
nikos13
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2005, 17:27:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikos13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας δεν ξερω αν ειναι το καταληλο μερος για να ρωτησω....Απλα απο μικρος οταν εχω μια πληγη στο στομα μου μετα γινεται αυτρα...Μηπως ξερει κανεις τι μπορω να κανω για να μην γινονται η να μπορω να βαζω κατι πανς και να φευγει γρηγορα???
giannis9
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2005, 23:54:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους giannis9  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kalispera
pare odontokrema me aloe vera apo idi biologikhs kaliergias,kai apobale to anxos apo tin zoi soy.kai tha itan kalo mia episkepsi se stomatologo.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2005, 02:32:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eπίσης βοηθάνε πολύ οι πλύσεις με χαμομήλι, που είναι αντισηπτικό.
Κατά τα άλλα, συμφωνώ κι εγώ με την συμβουλή του giannis9, να διώξεις το άγχος από τη ζωή σου!

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikos13
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2005, 16:52:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikos13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
diladi to agxos paizei polu simantiko rolo???afou se kathe pligi ginetai auto!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2005, 20:49:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω ενα ξαδερφάκι αρκετά ευτραφή. Πολύ καλοφαγάς.
Οταν είμαστε μικροί είχες αυτρες και οταν έτρωγε σουβλάκια του πέρναγαν...
Οπότε κάθε φορά που πείναγε έλεγε.. μπαμπά με πονάει η αύτρα μου..
και εξασφάλιζε τα σουβλάκια της ημέρας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2005, 21:43:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χαχαχα allzzaro πολύ καλό!!!

nikos13 οι άφθες δεν είναι σαν τις συνηθισμένες πληγές, όπως δεν είναι και τα σπυράκια. Εχουν κάποια αιτία που δημιουργούνται και επίσης κάποιους παράγοντες που τις κάνουν πιο έντονες. Κάποιοι από αυτούς είναι όταν ο οργανισμός είναι εξασθενημένος, μετά ή πριν από κάποια ασθένεια, το άγχος, κ.λπ.

Θα ήθελα να σε παρακαλέσω nikos13, στη συμμετοχή σου στις συζητήσεις μας να προσπαθήσεις να γράφεις στα ελληνικά κι όχι στα greeklish.
Καλή συνέχεια.

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

giannis9
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2005, 22:48:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους giannis9  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα θελω να συμπληρωσω οτι αφθες μπορει να παραπεπτουν και σε εγκεφαλιτιδα γι αυτο πρεπει να γινουν ειδικες εξετασεις.αν και κατα βαση ειναι λογο ανχους,και επειδη του εμφανιζονται απο μικρη ηλικια θα πρεπει να δει απο πια φαση τις ζωης του ξεκινησε το προβλημα γιατι πλεον μπορει να ειναι και ψυχωσωματικη.δεν ειναι παντως για γελια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nikos13
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2005, 16:17:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikos13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Giannis9 το εξηγεις λιγο αυτο???Δηλαδη αναλογα με την ψυχολογια βγαινουν???Μηπως θα επρεπε να ρωτησω εναν γιατρο για βιταμινες??(συγνωμη για την ταλαιπωρια αλλα οι οδοντιατροι που ειχα ρωτησει ειπαν οτι επρεπε να βουρτσιζω τα δοντια μου..Που το κανω 3 φορες την ημερα..)

Edited by - nikos13 on 23/01/2005 16:24:01

Edited by - nikos13 on 23/01/2005 16:24:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

giannis9
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2005, 23:10:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους giannis9  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι φιλε το ανχος,στεναχωρια,και καθε ειδος εντασης ειναι που το επιρεαζει σε μεγαλο βαθμο,αλλα επειδη δεν ειμαι γιατρος και αυτα που σου γραφω ειναι καποιες πληροφοριες που εχω μαθει απο δυο- τρεις φιλους που ειχαν το ιδιο προβλημα.αν θες μπορω να βρω καποιο τηλ ή πληροφοριες για καποιο στοματολογο και οχι οδοντιατρο, που κανονικα θα επρεπε να σε ειχε στειλει ο οδοντιατρος σου σε καποιον. για αρχη πηγαινε σε γιατρο ειπαμε .οτι και να σου πουμε εμεις περισευει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nikos13
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2005, 15:05:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikos13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατι αλλο....Μεχρι να κανω εξετασεις και να επισκεφτω γιατρο μηπως θα μπορουσα να χρησιμοποιησω στοματικο μπουκωμα προκειμενου να φυγουν???(σε περιπτωση που φταιει το σαλιο μου η γενικα τα υγρα που δημιουργουντε στο στομα μου...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
giannis9
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2005, 21:00:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους giannis9  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
mono me kana xamomilaki xeris fysika pragmata,poy einai kai antisiptikoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nikos13
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2005, 14:56:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikos13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μηπως ξερει κανεις ενα τροπο για να χαλαρωνω και να αποβαλω αυτο το ανγχος??Γιατι τοσα χρονια που βγαζω δεν μπορω να πω οτι ειχα αγχος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nikos13
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2005, 14:45:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikos13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαλλον στην ερωτηση μου δεν μπορει να με βοηθησει κανενας....Θα ηθελα να μου πειτε κατι τελευταιο...Υπαρχει περιπτωση να ειναι κολητικο??Αμα φιλησω καποια κοπελα μπορει να κολησει??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sirenaki
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2005, 19:44:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sirenaki  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Sirenaki  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sirenaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λοιπον, οι αυθες που λες δεν ειανι τπτ αλλο απο ελκη.. μπορει να ειναι ειτε μικροβιακης ειτε τραυματικης αιτιολογιας.
Αν υπαγεσαι στη δευτερη περιπτωση δηλαδη τραυματιζεσαι συχνα (μπορει να γινεται και κατα τη διαρκεια του υπνου) τοτε πρεπει να ακολουθσεισ συμπτωματολογικη αγωγη ..
το χαμομηλι για να εχει απολυμαντικη δραση θα πρεπει να ειναι βρασμενο 10 λεπτα και να μη μεινει πολυ ωρα
υπαρχουν καποιες αλλοιφες που περιεχουν σαλικιλικο οξυ σαν καταπραιντικες αν πονας πολυ

μεταδοτικες δεν ειναι οι παλες αφθες αλλα υτες που οφειλονται απο ερπητοϊό.
εχεουν αλλη συμπτωματολογια και ειναι περισσοτερο επωδυνες.

tipota den einai opws fainetaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikos13
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2005, 01:18:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikos13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πως θα καταλαβω σε ποια ειμαι??Τραυματιζομαι συχνα αλλα δημιουργουντε πριν κοιμηθω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sirenaki
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2005, 10:49:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sirenaki  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Sirenaki  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sirenaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αν οπως λες τραυματιζεσαι και το καταλαβαινεις ειναι τραυματικα ελκη.
απλα να ζητησεις καποια καταπραυντικη αλοιφη για το στομα απο το φαρμακειο να μην πονας και να κανεις πλυσεις με χαμομηλακι ηα καποιο αντισηπτικο που να περιεχει χλωρεξιδινη για να μην επιμολυνθουν απο τα φαγητοι και το καπνισμα.

tipota den einai opws fainetaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikos13
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2005, 22:22:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikos13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
se eyxaristw poly....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sirenaki
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 10:17:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sirenaki  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Sirenaki  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sirenaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
ΑΠΛΑ ΕΔΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΜΑΤΙΚΑ ΔΙΑΛΥΜΑΤΑ ΜΕ ΦΥΣΙΚΑ ΕΚΧΥΛΙΣΜΑΤΑ ΑΛΟΗΣ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΓΕΥΓΟΝΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΛΕΤΕΣ ΤΑ ΕΜΠΛΕΚΟΥΝ ΣΑΝ ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΣΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ ΤΟΥ ΣΤΟΜΑΤΟΣ. ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΤΙ ΦΥΣΙΚΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΟΤΙΜΑ ΤΟ ΧΑΜΟΜΗΛΙ ΒΡΑΣΜΕΝΟ ΓΙΑ 1Ο ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΧΛΙΑΡΟ ΟΧΙ ΚΑΥΤΟ.

tipota den einai opws fainetaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 12:31:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως, φίλε nicos13, αν και θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες ως προς τα συντηρητικά μέτρα αντιμετώπισης του προβλήματός σου (αντισηπτικά διαλύματα φυσικά ή του εμπορίου) καλό θα ήταν να κάνεις και μια επίσκεψη σ' έναν ειδικό γιατρό (στοματολόγο) αν οι άφθες εμφανίζονται συχνά ή είναι πολλαπλές και διαρκούν για πολλές μέρες. Ό,τι και να πούμε εμείς από αυτό εδώ το forum, μόνον ένας ειδικός μπορεί, εξετάζοντας ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ το πρόβλημά σου, να διερευνήσει τις πιθανές αιτίες του και φυσικά να προτείνει τρόπους αντιμετώπισής του.

Μην χάνεις καθόλου χρόνο λοιπόν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikos13
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 15:26:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikos13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ok thank`sΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sirenaki
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 09:10:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sirenaki  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Sirenaki  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sirenaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
συμφωνώ κι εγώ με την παραπάνω αποψη γιατι ως φγνωστον δεν μπορει να γινει διαγνωση απο το τηλεφωνο ποσο μαλλον απο το νετ.
αν δεν εχεισ καποιον στοματολογο υπ οψιν σου θα προτεινα να εκλεινες ενα ραντεβου η στο νοσοκομειο Ανδρεας Συγγρός απέναντι από το κάραβελ ειδικευμενο σε δερματολογικα και στοματολογικα θεματα η να επισκευτείς το στοματολογογικο τμημα στην οδοντιατρικη σχολη του πανεπιστημιου αθηνών στο γουδί απέναντι απόν το παιδων όπυ και θα παρεις μόνιμες απαντησεις.

tipota den einai opws fainetaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nas 3
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2005, 03:46:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nas 3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε νικο 13,το sirenaki σου εγραψε να πας στο νοσοκομείο Ανδρεας Συγγρος.Εγώ ειχα πάει εκει το 1980,διοτι επασχα απο υποτροπιαζουσα αφθωδη στοματιτιδα,αλλα τα φαρμακα που μου εδωσαν απο το νοσοκομείο ηταν πολυ δυνατα και επαθα αιμολυτική αναιμία.Τωρα τελευταία μου βρηκαν, οτι τα κυτταρα του αιματος μου εχουν μειωμενη αντισταση στην οσμωτικη πιεση μεσα σε διαλυμα αλατιού, με πιθανη ενδειξη μια κληρονομική ασθένεια που λέγεται σφαιροκυττάρωση.Στην Αιματολογία του Γαρδίκα,αναφέρεται οτι υποτροπιαζουσα αφθώδης στοματιτιδα εχει παρατηρηθεί, σε ασθένειες του σπλήνα,οπως η σπληνική ουδετεροπενία.Φροντιζε να τρως φρεσκιες τροφες ,ορισμενους τους πειραζουν οι μηκυτες και η μαγια της μπύρας που βαζουν στο ξυνογαλο.Αν το προβλημα συνεχιστεί,ισως θα πρεπει να κανεις εξετασεις στο σπλήνα και στο αιμα και αλεργικα τεστ για τη μαγιά και αλλες ουσίες.Για τους πιο πολλους, οι αφθες ειναι κατι παροδικο,το ιδιο ευχομαι να ειναι και για σενα,για μενα ηταν κατι πιο σοβαρο συνεχιζω τις εξετασεις,αν μαθω κατι νεωτερο και σε ενδειαφέρει θα στο πώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy