ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Σεισμοί
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
goblynqueen
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2005, 21:12:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους goblynqueen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως όλοι μας, έχω τύχει σε αρκετούς σεισμούς, και μερικούς αρκετά δυνατούς- τον περσινό στη Λευκάδα, για παράδειγμα, αυτόν του '99 στην Αθήνα και τον άλλο μεγάλο, τη δεκαετία του '80 (δεν θυμάμαι ακριβώς τη χρονιά, '85 ή '87 νομίζω) πάλι στην Αθήνα.

Σε τρεις περιπτώσεις, θυμάμαι κάτι αρκετά παράξενα πράγματα που συνέβησαν, αν και όχι τα ίδια κάθε φορά.

Στο σεισμό του '80- τόσο, είχα μια εξωσωματική εμπειρία, αν και μάλλον μετά το σεισμό. Κατά τη διάρκεια του σεισμού, μάλλον κοιμόμουνα του καλού καιρού, ή ίσως να ξύπνησα και να γύρισα πλευρό, ήμουνα πολύ μικρό. Μετά όμως, ήρθε η γιαγά μου και με πήρε αγκαλιά να με κατεβάσει στο σπίτι της θείας μου που έμενε στον από κάτω όροφο (όχι, ούτε εγώ κατάλαβα ποτέ γιατί πήγαμε κάτω κι όχι επάνω... ίσως για να είμαστε πιο κοντά στην έξοδο, σε περίπτωση ανάγκης). Θυμάμαι λοιπόν να βλέπω τον εαυτό μου από ψηλά, στην αγκαλιά της γιαγιάς μου, όπως κατέβαινε τις σκάλες. Βέβαια αυτό υποτίθεται οτι συμβαίνει συχνά στα παιδιά, για ψύλλου πήδημα (αν εμπιστευτούμε ορισμένες πηγές), οπότε ένα δυνατό ταρακούνημα σαν εκείνο, μπορεί όντως να ήταν ο λόγος...

Στον άλλο μεγάλο σεισμό, το 99 είχα βάλει κάτι μπουκάλια μπύρας πάνω στα ντουλάπια της κουζίνας μου κι όταν άρχισε ο σεισμός, πέσανε κάτω... αλλά δε σπάσανε. Πέσανε δύο μέτρα τουλάχιστον, και το ένα ήταν ένα μεγάλο μπουκάλι Vondel (είναι σχεδόν σαν μπουκάλι του κρασιού). Και δεν έσπασε κανένα. Εκείνη τη στιγμή βέβαια, δεν το πρόσεξα, μέσα στη φούρια μου να ντυθώ άρων άρων και να βγώ τρέχοντας έξω. Αλλά μόλις γύρισα σπίτι, κοιτούσα καλά καλά να δώ τί είχε γίνει και πώς δεν σπάσανε τα μπουκάλια. Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι οτι σηκώθηκε το πάτωμα να τα υποδεχτεί, αλλά σ' αυτήν την περίπτωση, αν μας είχε σηκώσει τόσο η δόνηση, θά 'χανε γκρεμιστεί και τα σπίτια, φοβάμαι...

Μια άλλη φορά ήμουνα σ' ένα μικρότερο σεισμό, στο σπίτι της μητέρας μου στην Πεντέλη. Είχα μόλις ξαπλώσει να κοιμηθώ, και ξαφνικά άκουσα τη σκύλα μου απ' έξω και όλα τα σκυλιά της περιοχής να σκούζουνε... Εκείνη τη στιγμή άρχισε ο σεισμός, που δεν ήτανε πολύ δυνατός, μέχρι τέσσερα- πέντε ρίχτερ και μικρής διάρκειας. Μόλις τέλειωσε, με έπιασε νευρικό γέλιο, έτσι χωρίς λόγο- και όσο κράτησε ο σεισμός, ούτε που πρόλαβα να τρομάξω. Με είχε πιάσει κρίση ευφορίας... Λένε βέβαια οτι ο σεισμός απελευθερώνει κάποια κύματα που επηρρεάζουν τις αισθήσεις των ζώων, αλλά στην πραγματικότητα, κι αυτή είναι μόνο μια υπόθεση (κι εξάλλου, εγώ δεν είμαι και τόσο ζώο πια...). Κανείς δεν ξέρει με βεβαιότητα (δηλαδή, αποδεδειγμένα) γιατί τρελλαίνονται τα ζώα πριν από τους σεισμούς. Κι άλλωστε, στην περίπτωση που σας αναφέρω, δεν καταλαβαίνω γιατί η σκύλα μου άρχισε να αλυχτάει τρομαγμένη (βγήκα έξω και την χάιδευα να ηρεμήσει) ενώ εγώ έβαλα τα γέλια...

Ιδέες; Ανάλογες εμπειρίες;

Underground
Μέλος 2ης Βαθμίδας


192 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2005, 11:41:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν βλεπω κατι το περιεργο .

ΛΥΣΣΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tpt
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2005, 11:58:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tpt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OYTE KAI EΓΩ ΒΛΕΠΩ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ.Η ΙΔΕΑ ΣΟΥ ΘΑ ΗΤΑΝ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΘΕΙ ΟΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.
ΤΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ ΗΤΑΝ ΑΔΕΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΗΠΙΑΤΕ......?
ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ
ΦΙΛΙΚΑ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2005, 13:29:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ.
ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΟΝΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΤΣΙ ΚΑΝΕΙ ΑΜΑ ΓΙΝΕΙ
ΣΕΙΣΜΟΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2005, 13:32:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O σεισμός του ’80 τόσο ήταν ο σεισμός του ’81 και μήνα Φεβρουάριο.

Η πλαστική παραμόρφωση την οποία δέχεται ένα κτήριο κατά τη διάρκεια μια σεισμικής δραστηριότητος είναι ανάλογη της δυνατότητος του φορέα να παραλάβει φορτία στρεπτικών τάσεων και της παραμόρφωσης που δέχεται η δονούμενη γεωλογική επιφάνεια πάνω στην οποία εδράζεται το κτήριο.
Αυτό μπορεί να προκαλέσει μεγάλες αποκλίσεις εκ του κατακορύφου άξονος ή παλινδρομήσεις επί του αυτού άξονος χωρίς ο στατικός φορέας να υποστεί φθορές.

Αν ξεπεραστεί το σημείο στρεπτικής ακαμψίας τότε αναλόγως της εκφραζομένης δύναμης δημιουργούνται και τα ανάλογα προβλήματα στην στατικότητα του φορέα.

Έτσι, μπορεί ένα αντικείμενο να πέσει από μεγάλο ύψος, αλλά κατά την επαφή του με ένα σταθερό σημείο του στατικού φορέα το οποίο εκείνη τη στιγμή ταλαντώνεται, δύναται η δύναμη κρούσης μεταξύ των δύο αντικειμένων να είναι μικρότερη της κανονικής διότι απορροφάται μεγάλο ποσοστό ενέργειας από την υπάρχουσα ταλάντωση.

Όσο για τα σκυλιά θα πρέπει να λάβουμε υπ’ όψιν μας πως τα ζώα αισθάνονται πολύ μικρότερες δονήσεις της γης απ’ αυτές που αισθάνεται ο άνθρωπος, όπως και ότι η κλίμακα ακουστικών συχνοτήτων είναι μεγαλύτερη απ’ αυτή των ανθρώπων όποτε και ποιο νωρίς ακούνε την «βοή» ενός σεισμού και ποιο νωρίς αισθάνονται τη δόνηση.





Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2005, 13:43:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν ξεπεραστεί το σημείο στρεπτικής ακαμψίας τότε αναλόγως της εκφραζομένης δύναμης δημιουργούνται και τα ανάλογα προβλήματα στην στατικότητα του φορέα.

(!) Πολιτικός μηχανικός;

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

goblynqueen
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2005, 18:02:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους goblynqueen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έτσι, μπορεί ένα αντικείμενο να πέσει από μεγάλο ύψος, αλλά κατά την επαφή του με ένα σταθερό σημείο του στατικού φορέα το οποίο εκείνη τη στιγμή ταλαντώνεται, δύναται η δύναμη κρούσης μεταξύ των δύο αντικειμένων να είναι μικρότερη της κανονικής διότι απορροφάται μεγάλο ποσοστό ενέργειας από την υπάρχουσα ταλάντωση.

Α! Ωστέ δεν έπεσα τελείως έξω... Αλήθεια, ποιά είναι η πηγή σου; Φαίνεται ενημερωμένη.

Το θέμα με τα ζώα και τις αντιδράσεις τους στους σεισμούς, απ' οτι έχω καταλάβει, είναι οτι ενώ τα ίδια φαίνεται να "πιάνουν" κάτι, όταν γίνεται ο σεισμός, δεν το πιάνουν και τα όργανα των σεισμολόγων- που έχουν τουλάχιστον το ίδιο, συνήθως μεγαλύτερη, εμβέλεια και ευαισθησία.

Γενικά δεν έχω ακούσει μιαν απόλυτη εξήγηση για το τί επηρρεάζει τα ζώα αλλά καμμιά φορά και τους ανθρώπους, στους σεισμούς. Προς θεάς, δεν εννοώ κάτι υπερφυσικό, απλώς νομίζω οτι δεν έχει αποδειχτεί ακόμη τί ακριβώς είναι αυτό που μας επηρρεάζει. Τί είδους κύματα, ας πούμε, ποιές συχνότητες κλπ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2005, 18:35:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι φίλε junk95 μηχανικός είμαι.

goblynqueen οι σπουδές μου και το επάγγελμά μου.





Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Rathamanthes
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2005, 08:54:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rathamanthes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θυμάμαι το '81, το μεσημέρι της ημέρας που έγινε ο σεισμός τα άλογα στον ιππόδρομο του Φαλήρου είχαν αφηνιάσει και αρκετά κατάφεραν και το έσκασαν, ένα μάλιστα είχε φτάσει στη γειτονιά μου στη Νέα Σμύρνη όπου και σταμάτησε σε ένα παρκάκι πίσω από την εκκλησία της Αγίας Παρασκευής.
Στον ίδιο σεισμό ένας οικογενειακός φίλος που έχει μαγαζί με αλουμίνια (πόρτες, παράθυρα κλπ) δούλευε μέχρι αργά το βράδυ, μου είχε πει ότι από το μεσημέρι μια σκυλίτσα που είχε στο μαγαζί προσπαθούσε να βγει έξω και να τον πάρει μαζί της τραβόντας τον από το μπατζάκι. Λίγα δευτερόλεπτα πριν το σεισμό η σκυλίτσα κατάφερε πηδώντας πάνω του να τον ρίξει κοντά στη πόρτα του μαγαζιού, πριν προλάβει να σηκωθεί γίνεται ο σεισμός και στο σημείο που βρισκόταν πριν λίγο έπεσαν δεκάδες 5μετρες βέργες αλουμινίου.
Στο σεισμό του '99 ο σκύλος επί μία βδομάδα πριν ήταν ανύσηχος, μύριζε συνεχώς το πάτωμα και όποτε τον έβγαζα βόλτα έσκαβε συνεχώς το χώμα.
Πράγματι τα ζώα έχουν κάτι, ίσως την 6η αίσθηση δεν ξέρω, άλλωστε και στο πρόσφατο σεισμό/τσουνάμι στην ινδονησία δεν σώθηκαν όλα τα ζώα φεύγοντας πολλά χιλιόμετρα στο εσωτερικό;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
link3427
Νέο Μέλος

Greece
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2005, 10:26:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους link3427  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μόνο παράξενο που έχω να πρωσθέσω είναι ότι πρίν από κάθε σεισμό και τα δύο λυκόσκυλα που έχω προσπαθούν να κρυφτούν σε διάφορα σημεία κάθε φορά π.χ κάτω από τις εξωτερικές σκάλες, στο παλιό υπόγειο και σε διάφορα μέρη που το μόνο κοινό που μπορώ να βρώ είναι το ότι είναι μικρά (σαν σπηλιά;) (το υπογειο είναι χαμηλοτάβανο και όχι ιδιαίτερα μεγάλο ιδικά με τα πράγματα που έχει στοιβάξει εκεί η γιαγιά μου θυμίζει διάδρομο, κάτω από τα σκαλιά υπάρχει ένα μικρό άνοιγμα 0.8 μετρου επί 1.5) Ελπίζω να σε βοήθησα με αυτή την μικρή παρατήρηση. Επίσης ποτέ δεν μπόρεσα να τα συγκρατήσω έξω στα ανοιχτά όποτε ήμασταν μαζί με τραβούσαν είτε από το μανίκι της μπλούζας μου ή από τα μπατζάκια του παντελονιού και μου φαίνεται περίεργο το πόση δύναμη βάζουν, υπήρχαν φορές που με έριξαν κάτω επειδή έχασα την ισοροπία μου και όμως ούτε μία κλωστή δεν είχε φθαρθεί από τα δόντια τους. Αυτό και αν είναι περίεργοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
cowboy-pontos
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 04:46:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cowboy-pontos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
AYto pou katalava ego einai na min meno me sena stin idia perioxi file :)

Your music is this life
you wasted.
You could regain it if you wish,
if you fasten to this indifferent thing
which casts you back
there where you set out."
(from Summer Solstice, 1966)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mpatsok
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 11:44:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mpatsok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ezhsa kai to seismo tou 81 kai ton teleytaio sthn athina.Ston prwto hmoun mikroulis kai de thumamai arketa.Ston deytero seismo omws exw na kanw mia parathrhsh.Meres prin ginei o seismos eixa parathrhsei polles katsarides stous dromous,les kai hthelan na bgoun apo ta egata ths ghs.Ayto to fainomeno to parathrhsh mexri th mera pou egine o seismos.Meta oi katsarides ksanaxathikan (xwris flit).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
valgraph
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
294 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 12:23:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους valgraph  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στό σεισμό της Kοζάνης το '95, από το πρωί είχε μια αποπνυκτική ατμόσφαιρα - πουλιά δεν πετούσαν. O ήλιος σχεδόν δεν φαινόταν ενώ δεν είχε σύννεφα. Όσους έβρισκα στο δρόμο η πρώτη κουβέντα ήταν "τι ατμόσφαιρα είναι αυτή? τι κακό θα μας συμβεί?". Πάντος από ζώα και σκυλιά δεν άκουσα για περίεργη συμπεριφορά.
Eυτυχώς δεν υπήρχαν θύματα (μια γιαγιά μόνο έπαθε έμφραγμα). H απογοήτευση των MME ήταν μεγάλη. Ψάχνανε απεγνωσμένα για νεκρό! Aυτός ο μαλ..ας πρώη δημοσιογράφος του ANT1 και τώρα δήμαρχος Mοσχάτου νομίζω έφυγε κυνηγημένος - έβαζε παιδάκια εν αγνοία των γονιών τους, με αμοιβή σοκολάτες να κλαίνε στην κάμερα!
Kι εδώ στην Mεγαλόνησο που είμαι τώρα, 3 ώρες πρίν τον τελευταίο 9άρι, έκανε σεισμό με επίκεντρο τη Λεμεσό. Kανείς όμως δεν τον συσχέτισε ή αναφέρθηκε σ' αυτόν...

ValGraphΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1089935
Maintained by Digital Alchemy