ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Εσωτερισμός και Χώροι Μύησης.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
prince_of_pentacles
Νέο Μέλος

Greece
48 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2005, 19:46:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους prince_of_pentacles  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητοί Φίλοι του Εσωτερισμού,

Θα ήθελα να σας παραθέσω...α) κάποιες απόψεις που έχω αναπτύξει, όσον αφορά τον εσωτερισμό και τους χώρους μύησης εν Ελλάδι...β) κάποιες απορρίες που προέκυψαν κατά τη διαμονή μου στους χώρους του Esoterica...καθώς και γ) κάποιες προτάσεις που έχω να κάνω, υπό το πρίσμα του ό,τι αναγράφεται εδώ μέσα, δεν είναι απλά μία κατάθεση απόψεων, αλλά υλικό για μελέτη-συζήτηση-αναθεώρηση και έμμεση προτροπή προς πράξεις ανάλογες.

Ζητώ να με συγχωρήσετε προκαταβολικά, μιάς και πρόκειται να αναπτύξω το θέμα αδιαφορώντας για το τελικό μέγεθος του κειμένου.

Διακατεχόμενος, πάντοτε, από ένα ‘Πνεύμα Αναζήτησης’, το οποίο δεν με άφησε ποτέ στην ησυχία μου (και ούτε πρόκειται), από νεαρή ηλικία έψαχνα να βρω απαντήσεις σε βιβλία, μέσα μου, στον συνάνθρωπο, στη Φύση, στο Θεό ή τους Θεούς, στα Πάντα.

Ο Κόσμος των Βιβλίων παρέχει πληροφορίες άπειρες, αλλά δεν δύναται να δώσει real-time απαντήσεις σε προσωπικά ερωτήματα (δε νομίζω ότι χρειάζεται να κάνω διευκρινίσεις).

Ο Εαυτός προϋποθέτει ‘έργο αέναο’, καθόλη τη διάρκεια της ατομικής εξέλιξης (πιστεύω ότι είναι αρκετά κατανοητό).

Η Φύση είναι Δάσκαλος ‘σιωπηρός’ και πάντα δυσκολευόμουν να την ακούσω (αλλά που θα πάει, ηχολήπτης είμαι στο κάτω, κάτω).

Ο Θεός και οι Θεοί...δεν πρόκειται καν να το τολμήσω. Ίσως κάποιες έννοιες αρκετά σχετικές...το Αιώνιο Φως, το Απόλυτο, η Δημιουργική Φαντασία, ποιός ξέρει; (Δε χρειάζεται να γνωρίζεις τα Πάντα για το Ανώτερο, αρκεί να προχωράς προς τα εκεί και ίσως να το αγγίξεις).

Οι ΑΝΘΡΩΠΟΙ...τίποτα στον Κόσμο, κανένα πλάσμα, κανένα στοιχείο, κανένα αρχέτυπο δεν μπορεί να χαρακτηριστεί και να χαρακτηρίσει κάτι ‘γελοίο’ και ‘ηλίθιο’ παρά μόνον ο ‘άνθρωπος’ ( κι εγώ μέσα, δεν βγάζω έξω την ουρά μου).

Ας μην τους χώνουμε, όμως, όλους μέσα σε ένα τσουβάλι, αλλά ας θίξουμε τους ανθρώπους που μας αφορούν και σχετίζονται με την Αναζήτηση. Αυτούς που επικαλούνται τη Γνώση, την Αλήθεια, τη Μύηση και δη αυτούς που κατοικούν και δρούν στην Ελλάδα, ως Σύλλογοι, ως Αδελφότητες, ως Στοές, ως Τάγματα, ως Μυητικοί Οργανισμοί.

Θεωρώ δεδομένο (και σχεδόν αναπόφευκτο) το ό,τι οι περισσότεροι από εσάς, όπως κι εγώ, μέσα στην προσπάθειά σας να βρείτε ‘απαντήσεις’ που αφορούν τη Ζωή, ήλθατε σε επαφή με διαφόρων ειδών μυημένους και μύστες. Κάποιοι δε από εμάς, μπορεί να αποδίδουν φανερά στους εαυτούς τους αυτούς τους τίτλους, κάποιοι άλλοι όχι και κάποιοι άλλοι μπορεί να μην έχουν καμία απολύτως σχέση.

Εκεί που θέλω να εστιάσω την προσοχή σας, είναι στους ‘νέους αναζητητές’ που αναπόφευκτα θα προσεγγίσουν κάποια στιγμή τους διάφορους χώρους που πραγματεύονται τον εσωτερισμό. Υπό μίαν έννοια, ένας από αυτούς τους χώρους είναι και το εν λόγω site. Αφού έχει το ‘όνομα’, ας έχει και τη ‘Χάρη’.

Γι αυτά τα ‘παιδιά’ γράφω αυτό το κείμενο, ενώ από εσάς τα μόνα που ζητάω, είναι η ‘συμβουλή’ και η ‘συμβολή’ σας. Αφού ενδυθήκαμε τους ‘μανδύες της αναζήτησης’ και αφού ‘φορέσαμε’ στις ψηφιακές μας υπογραφές ‘παγκόσμια εσωτερικά σύμβολα’, ας φανούμε και ας αποδείξουμε ότι είμαστε άξιοι να τα φέρουμε.

Πείτε μου, αγαπητές Κυρίες και Κύριοι, εάν κάνω λάθος για την τραγική κατάσταση, στην οποία παραδίδουμε τον ‘Εσωτερισμό’ στις ‘Νέες Γενιές’ και αν είναι δυνατόν, διορθώστε και συμπληρώστε τα λόγια μου.

1) Ναι, μεν, αρχίσαμε να μιλάμε δειλά, δειλά για τα διάφορα εσωτερικά ζητήματα, αλλά δεν έχουμε αγγίξει καν τα επίπεδα π.χ. των Άγγλων ‘συν-οδοιπόρων’ μας. Ένα παράδειγμα διαλόγου που έλαβε χώρα σε ένα διόροφο βιβλιοπωλείο, με θέματα εσωτερισμού, πριν λίγους μήνες στο York, θα κάνει πιό κατανοητά τα λόγια μου:

Πελάτης: Καλημέρα σας. Μήπως έχετε την ‘Αστρολογική Μύηση’ του Παπύς;

Μαγαζ. : Βεβαίως!...Είστε Μαρτινιστής;

Πελάτης: Ναι, εσείς;

Μαγαζ. : Τέκτων.

Πελάτης: Χάρηκα. Αλήθεια, μήπως θα σας ενδιέφερε να ρθείτε στην ομιλία μας το επόμενο Σάββατο...

Πολύ απλά. Σα να είπανε ‘Δικηγόρος, εσείς; Αρχιτέκτων, χάρηκα’. Καμία έμφαση, τίποτε το ιδιαίτερο, οι κύριοι δεν έφεραν κανένα σύμβολο και δεν υπήρχε καν η υπόνοια του προσυλητισμού.

Αν μας είναι δύσκολο το να θεωρούμε τους ‘τίτλους’ μας ασήμαντους, τότε το να μιλάμε σαν απλοί άνθρωποι χωρίς να επικαλούμαστε ‘τίτλους’ είναι ουτοπικό;

2) Στην Ελλάδα τα πράγματα είναι δύσκολα...όλα τα πράγματα, ακόμη και τα εύκολα. Εμείς τα κάναμε έτσι, εμείς τα λουζόμαστε. Και μερικοί θα αναρωτιούνται ‘γιατί κάποιος που έχει αγνές προθέσεις να φοβάται να μιλήσει για το ποιός είναι και το τί κάνει’;

Α) Διότι και ο δρόμος για την ‘κόλαση’ είναι γεμάτος από αγνές προθέσεις.

Β) Γιατί στην Ελλάδα οι περισσότεροι αντιμετωπίζουν ακόμη τους ‘ανθρώπους του εσωτερισμού’ ως ‘ενσαρκώσεις του κακού’, ‘ψευτοαπατεώνες’ και ‘ουτοπιστές ονειροπόλους’.

Γ) Κάποιοι δεν έχουν άδικο, γιατί ο ‘σύγχρονος Έλλην’ είναι ο ‘Άρχων της Απάτης και του Ψεύδους’. Μαζέψτε 20 υπογραφές, δώστε 300€ σε έναν δικηγόρο, φτιάξτε ένα καταστατικό με ‘κύρος’ και σε 6 μήνες θα έχετε τον δικό σας ‘Σύλλογο’, την δική σας ‘Στοά’ και το δικό σας ‘Τάγμα’. Κόσμο για να σας πιστέψει θα βρείτε, άσχετα με τη ‘διδασκαλία’ που θα τους προσφέρετε...ή όχι.

Ο κόσμος ψάχνεται, ο κόσμος αναζητά και εάν κάποιος δεν είναι αρκετά ικανός (σωματικά, ψυχικά και νοητικά) χορταίνει και με ξεροκόμματα...(όπου ‘πτωχός’ κι η μοίρα του). Ο κόσμος διψάει για ‘γνώσεις’, για ‘τίτλους’ και για ένα ‘ετερόφωτο status’ που να λάμπει πιό δυνατά από τη μιζεροξεφτίλα του.

Δε νοιάζομαι, όμως, για τους φαντασμένους που απλά θέλουν να ανήκουν κάπου, αλλά γι αυτά τα ‘παιδιά’ που ζητάνε απαντήσεις και κανείς δεν είχε τη διάθεση να τους μάθει πώς να τις βρίσκουν. Βλέπετε, είναι πιό ωραίο να σε έχουν ανάγκη και να σε θεωρούν πρότυπο.

Δ) Πόλεμος, Κυρίες και Κύριοι. Δε νομίζω να μην έχετε πάρει χαμπάρι τα 2 ‘Μεγάλα Μέτωπα της Κοσμικής Μάχης του Εσωτερισμού’; Από την δική μου πλευρά, θα κάνω αρχικώς μία νύξη, καί στο εσωτερικό καί στο εξωτερικό μέτωπο, όπως τα έχω ζήσει και όπως μου μεταβιβάστηκαν από πραγματικά συγκλονιστικές εμπειρίες γνωστών και φίλων.

1) Επίσημη Θρησκεία του Κράτους vs Εσωτερισμός

Ποιός μίλησε για ανεξιθρησκεία στην Ελλάδα; Είμαστε Χριστιανοί Ορθόδοξοι ή Άθεοι ή Αιρετικοί. Για ρίξτε μια ματιά στα διάφορα επίσημα site της Εκκλησίας της Ελλάδος, εκεί όπου κατονομάζονται οι αιρέσεις. Μόνο ο ‘Σύλλογος Φίλων του Μίκυ Μάους’ λείπει.

Φταίει η Ορθοδοξία;...Όχι. Μόνο κάποιοι φανατικοί θρησκόληπτοι που κρύβονται και δρούν μέσα στους κόλπους της. Φταίει ο Εσωτερισμός;...Ούτε. Μόνο κάποιοι απατεώνες τσαρλατάνοι που μας δουλεύουν όλους μας.

Ο ένας δίνει πάτημα στον άλλον και οι δύο μαζί πατώντας, συνθλίβουν τις ψυχές των ‘αθώων’. Τί να κάνουμε παιδιά...Sorry...αλλά στον πόλεμο υπάρχουν και παράπλευρες απώλειες.

2) Εσωτεριστές vs Εσωτεριστών...κρατήστε σκορ, εδώ έχει πιό πολύ πλάκα.

Από πού να αρχίσω και πού να τελειώσω, γράφοντας την πιό θλιβερή ‘Εσωτερική Τραγωδία’ όλων των εποχών. Βλέπετε, όμως, δεν τυγχάνει οι Ραψωδίες να είναι το ατού μου, παρ’ όλο που οι λόγοι μου είναι μακροσκελείς. Γι αυτό και θα παραμείνω στα ‘απλά, κοινά μυστικά’.

Σπεύδουμε να γελοιοποιήσουμε την κατάντια και τις εσωτερικές συγκρούσεις των Ελληνορθόδοξων, αλλά τα μεταξύ μας σχίσματα, και τα ‘εντός’ και τα ‘εκτός’, θέλουμε να τα αγνοούμε. Βεβαίως, είμαστε πλέον εμπειροπόλεμοι, διότι μαχόμαστε και σε άλλα μέτωπα.

Επιστρατεύουμε όλες μας τις δυνάμεις με ‘Τευτονική Μεθοδικότητα’ και γκρεμίζουμε ο ένας τον άλλον, ακόμη και τα ‘αδέλφια’ μας. Απειλές, προσυλητισμός, παραπληροφόρηση, κομματικές διασυνδέσεις, στελέχωση εταιριών...καλά, αφού ο ‘υλικός πλούτος’ μας νοιάζει, γιατί δε γράφουμε κανά σενάριο για το Hollywood, ώστε να επιτύγχουμε άμεσα;...

Δεν είχα ποτέ ανησυχίες για το αν φταίξαν οι ‘χριστιανοί’ που κυνηγούσαν τους ‘εθνικούς’ ή οι ‘ρωμαίοι’ που δίωκαν τους ‘χριστιανούς’. Δεν είχε ποτέ τόση σημασία, για εμένα, αν οι Ναϊτες και οι Καθαροί ήταν τα πιό ‘ιερά’ ή τα πιό ‘ανόσια’ πλάσματα...άσχετα με το αν έχω ασχοληθεί. Αυτό που με ‘τρόμαζε’ πάντοτε, ήταν οι άνθρωποι που εκμεταλλεύονται αυτά που ‘από καρδιάς αγάπησα’.

Δε θεωρούσα ποτέ μεγάλο εχθρό αυτόν, ο οποίος εναντιώνεται σε αυτά που πιστεύω και εκφράζω. Περισσότερο με απασχολούν αυτοί, οι οποίοι παρατηρούν το τί σου αρέσει, βάζουν κάτι φθηνό μέσα σε ένα εντυπωσιακό πακέτο και στο πουλάνε σα νά τανε αυτό που πάντα ζητούσες....κλείνοντάς σου ‘πονηρά’ το μάτι .

Χαίρομαι που μάθαμε να μιλάμε ανοιχτά, αρκεί να έχουμε υπόψιν μας και το ποιοί μας ακούνε...και γιατί. Δε ‘σιωπούμε’, ούτε ‘φωνάζουμε’...απλά χωρίς ντροπή ‘μιλάμε’.

Άρα σκέφτομαι: Οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν μάθει (τους έχουμε μάθει) να χαρακτηρίζουν το ‘σύνολο’ βάσει του ‘ατόμου’. Αν επιλέξω π.χ. ένα κακό παράδειγμα Ελληνορθόδοξου ιερέα, το εκθέσω στην TV και το γελοιοποιήσω, ο κόσμος θα σχολιάσει τον Χριστιανισμό και όχι τον συγκεκριμένο ιερέα...(έλα μωρέ, όλοι τους ίδιοι είναι). Ο κόσμος θα αρχίσει να αποστρέφεται την Εκκλησία και μαζί με αυτή, οποιαδήποτε έννοια σχετίζεται μαζί της.

Αν ‘φάω το χαπάκι’ ότι είμαι π.χ. η ‘ενσάρκωση’ μιας ‘Αρχαίας Ελληνικής Ψυχής’ και ο κόσμος καταλάβει από ‘ένστικτο’ ότι δεν έχω και μεγάλη σχέση με αυτά που λέω, θα έχω συντρίψει μαζί με τον εαυτό μου και ολόκληρη την ‘Αρχαία Ελληνική Παιδεία’. Αυτού του είδους ο ‘ευνουχισμός’, λαμβάνει χώρα σε όλους τους τομείς στην Ελλάδα τουλάχιστον.

Μας βολεύει ότι οι Χριστιανοί ιερείς είναι ‘κτηνοβάτες’ και έτσι δεν πλησιάζουμε καν στις Εκκλησίες. Μας βολεύει ότι οι εσωτεριστές είναι απτεώνες και έχουνε απατηλές απόψεις και έτσι δε θέλουμε να έχουμε καμία σχέση με τα εσωτερικά θέματα. Μας βολεύει ότι οι δικηγόροι δεν ενδιαφέρονται για το Δίκαιο, παρά μόνο για το χρήμα και δεν πλησιάζουμε τα θέματα και τις σχολές νομικής. Μας βολεύει ότι οι γιατροί μόνο φακελάκια ξέρουν να παίρνουν και προτιμάμε την ασθένεια από την θεραπεία. Μας βολεύει ότι τα κόμματα κοιτάνε μόνο τα συμφέροντά τους και αδιαφορούμε για την Πολιτική και τους θεσμούς της Πολιτείας.

Μας βολεύει η νοοτροπία του ότι ‘όλοι οι άντρες κοιτάνε μόνο το sex και οι ‘κουτοπόνηρες’ γυναίκες τρέφουν μόνο ατομιστικά αισθήματα’ και θεωρήσαμε την Αγάπη, Ουτοπία...και θεωρήσαμε τον Έρωτα, Ψέμα. Και τα μεταστοιχειώσαμε στον πιό τραγικό ‘αυνανισμό’ του αιώνα. Και γίναμε ευνούχοι, όχι μόνο σωματικά, αλλά και ψυχικά και πνευματικά...και έτσι, μόνο ο σωματικός, ο ψυχικός και ο πνευματικός αυνανισμός μπορούν να προσφέρουν ‘πρακτική και άμμεση ηδονή’.

Άρα προτείνω: Θα ήταν πολύ όμορφο να μάθουμε να μιλάμε χωρίς ΄τίτλους’, σαν απλα όντα που Αναζητούν τον ‘Άνθρωπο’ (αυτός είναι αληθινός Τίτλος για μένα). Επίσης, θα ήθελα να δω, από όσους το επιθυμούν, μία παράθεση και καταγραφή διάφορων ‘τραγικών φαινομένων’ του εσωτερισμού, όπως τα έχετε δεί ή τα έχετε βιώσει. Χωρίς να αναφερθείτε σε συγκεκριμένα άτομα, ομάδες ή χώρους.

Γιατί; Α)Το ‘καλό’ μεταστοιχειώνεται ‘ανεβαίνοντας επίπεδα’ σύμφωνα με τους ‘Θείους Νόμους της Εξέλιξης’. Το ‘κακό’ αλλάζει μορφές σύμφωνα με τις ‘πρακτικές οδούς των συμφερόντων’. Αν π.χ. καταλήξουμε στο ότι ο Χριστιανισμός είναι ορθός και όλα τα άλλα ψευδή, οι διάφοροι ‘κακόβουλοι’ θα ενδυθούν το ‘μανδύα της Χριστιανοσύνης’. Αν π.χ. μεταστοιχειώσουμε τις ‘εσωτερικές μας αναζητήσεις’ εξελικτικά, ώστε να συμβαδίζουν με τη Νέα Εποχή, δεν θα έχουμε ‘ανάγκη’ από ανάλογους ‘τίτλους’.

Β) Καταδικάζοντας ένα άτομο, μία ομάδα ή ένα σύνολο, καταστρέφουμε μαζί με τα αρνητικά και τα θετικά στοιχεία...που μπορεί να ενέχει. Καταδικάζοντας μία αρνητική κατάσταση, συμμαχούμε με το άτομο, την ομάδα ή το σύνολο ενάντια στο ‘φαινόμενο’.

Γ)...και πιό σημαντικό. Αυτό αφορά κυρίως εκείνους και εκείνες που σαν εμένα έχουν συνειδητοποιήσει (ανάλογα πάντα) ό,τι αυτή η ‘περίοδος’ δεν προσφέρεται για ‘ρομαντικά προσωπικά ωφέλη’. Αυτούς ή αυτές που έχουν συνειδητοποιήσει ό,τι θα χάσουμε τη ‘Μάχη’ για να κερδίσουν τον ΄Πόλεμο’ οι ‘Νέες Γενιές’, οι ‘Νέοι Άνθρωποι’...(όλα είναι στο χέρι μας και στο χέρι τους).

Ας πάρουμε χαμπάρι ότι δεν είμαστε ‘Πυγμαλίωνες’ που αναζητούν να ‘σμιλέψουν’ την ‘Τέλεια Ερωτική Σύντροφο’. Ας συνειδητοποιήσουμε επιτέλους ότι σκοπός μας δεν είναι να δημιουργήσουμε ‘εδώ και τώρα’ τον τέλειο Κόσμο, αλλά να προσφέρουμε τα ‘εργαλεία’, ώστε οι ‘Νέοι Αναζητητές’ να χτίσουν τον Κόσμο που τους αρμόζει.

Η εποχή μας δεν είναι η πιό κατάλληλη για ‘ακραίες επαναστάσεις’. Οι δεινόσαυροι εξαφανίστηκαν λόγω φυσικών φαινομένων. Έτσι και οι ‘δεινόσαυροι του Εσωτερισμού’ θα εξαφανιστούν από ‘φυσικά αίτια’ και όχι από ακραίες ανθρώπινες αντιδράσεις. Αφήστε για λίγο στην άκρη τα ατομικά σας παθη κι ελάτε να βάλουμε όλοι ένα χεράκι, ώστε να πραγματωθεί το ‘Έργο της Φύσης’, το ‘Έργο της Ζωής και του Ανθρώπου’.

Με μεγάλη μου χαρά θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας.

Κατακεραυνωτικός, αλλά πάντα με Αγάπη
The Prince of Pentacles

Σημ. Θα υπενθυμήσω σε όσους νομίζουν ότι πραγματεύομαι πολλά ζητήματα μαζί ό,τι το θέμα είναι ένα, ‘Η Εσωτερική μας Παράδοση’.


"Quaero non pono, nihil hic determino dictans. Coniicio, conor, confero, tento, rogo...Ερευνώ, δεν επιβεβαιώνω. Δεν προσδιορίζω εδώ τίποτε με τελική βεβαιότητα. Υποθέτω, προσπαθώ, συγκρίνω, επιχειρώ, ρωτώ..."

Edited by - prince_of_pentacles on 22/01/2005 20:05:46

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2005, 20:37:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε πριγκηπα που πιστευω εχεις πριγκιπικη καρδια
ολα αυτα που ειπες ειναι ενδιαφεροντα και κατανοητα!

νομιζω ομως οτι η ελλαδα σφιζει απο πολυνοημονες παρουσιες
καλο ειναι να κοιταζουμε τις παραδοσεις της ελλαδας την γλωσσα μας
και γενικα το συνολο των ελληνων γιατι αυτο που δεν σεβομαστε
και υποτιμουμε στον αλλον ειναι οτι δεν ελπιζουμε στον ιδιο
μας τον ευατο μακαρι να ειμασταν ολοι το ιδιο αλλα δεν γινεται!

να σκεπτομαστε να συζηταμε το ιδιο αλλα ο θεος επελεξε να ειμαστε
διαφορετικοι και τωρα θα μου πεις σε τι να πιστευεις αφου ολες αυτες
οι οργανωσεις "σκοπο" εχουν και τιποτα αλλο!!

η ουσια του θεματος ειναι να πιστευεις στον ιδιο σου τον ευατο
αλλα και στους συνανθρωπους με γνωμονα την αγαπη !
θεος ειναι αγαπη αγαπη ειναι πιστευω πιστευω ειναι καταννοω
κατανοηση ειναι αποδεχομαι αποδεχομαι ειναι παραδεχομαι και
παραδεχομαι σημαινει οτι εισαι θεος!!

ο λογος του θεου δεν εχει σημασια αν ειναι βουδιστικος η θεοσοφιστικος ταοικος ινδουιστικος χριστιανικος μουσουλμανικος
και οτι αλλο θελεις αρκει να αγαπας και οταν αγαπας ολα τα αλλα
ειναι περιττα !

η ελλαδα θα βρει τον δρομο μονο αν κατανοησουμε τι εστι αγαπη!


η αγαπη ειναι παντοτινη

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2005, 21:15:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε και συνάδελφε prince_of_pentacles, καλησπέρα!

Θ' αρχίσω απ' το τέλος, όπου καταλήγεις "Σημ. Θα υπενθυμήσω σε όσους νομίζουν ότι πραγματεύομαι πολλά ζητήματα μαζί ό,τι το θέμα είναι ένα, ‘Η Εσωτερική μας Παράδοση’.".

Ποιανών την εσωτερική παράδοση, αγαπητέ; Των ανθρώπων; Των Ελλήνων;
Όλα αυτά τα "εξωτερικά" αφορούν στην "εσωτερική παράδοση";

Όντως έχω την αίσθηση ότι θέτεις ΠΟΛΛΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ σε ένα θέμα.
Κατά την ταπεινή μου άποψη θα είναι δύσκολο τόσο το να τοποθετηθούμε, όσο και το να συντονίσεις τη συζήτηση. Μακάρι να αποδειχθεί ότι κάνω λάθος και συγγνώμη αν θα σε απογοητεύσω, αλλά η εμπειρία εδώ μέσα έχει δείξει ότι η πνευματική ωριμότητα ακόμη περισσεύει κι έτσι βλέπω το λουκέτο να έρχεται με αργά και σταθερά βήματα.

Εν πάσει περιπτώσει, πάντα οφείλουμε να προσπαθούμε κι ίσως, απ' αυτή την σκοπιά καλά κάνεις που θέτεις το ζήτημα.

Να παρατηρήσω επίσης, ότι για τους περισσότερους "χώρους" (όπως τους αποκαλείς) υπάρχουν ειδικά θέματα, όπου ο καθένας μπορεί να αντλήσει πληροφορίες για κάθε έναν ξεχωριστά.

Ας κάνω και κάποια ειδικότερα σχόλια από τη δική μου εμπειρία:

quote:
1) Ναι, μεν, αρχίσαμε να μιλάμε δειλά, δειλά για τα διάφορα εσωτερικά ζητήματα, αλλά δεν έχουμε αγγίξει καν τα επίπεδα π.χ. των Άγγλων ‘συν-οδοιπόρων’ μας. Ένα παράδειγμα διαλόγου που έλαβε χώρα σε ένα διόροφο βιβλιοπωλείο, με θέματα εσωτερισμού, πριν λίγους μήνες στο York, θα κάνει πιό κατανοητά τα λόγια μου:

Πελάτης: Καλημέρα σας. Μήπως έχετε την ‘Αστρολογική Μύηση’ του Παπύς;

Μαγαζ. : Βεβαίως!...Είστε Μαρτινιστής;

Πελάτης: Ναι, εσείς;

Μαγαζ. : Τέκτων.

Πελάτης: Χάρηκα. Αλήθεια, μήπως θα σας ενδιέφερε να ρθείτε στην ομιλία μας το επόμενο Σάββατο...

Πολύ απλά. Σα να είπανε ‘Δικηγόρος, εσείς; Αρχιτέκτων, χάρηκα’. Καμία έμφαση, τίποτε το ιδιαίτερο, οι κύριοι δεν έφεραν κανένα σύμβολο και δεν υπήρχε καν η υπόνοια του προσυλητισμού.

Αν μας είναι δύσκολο το να θεωρούμε τους ‘τίτλους’ μας ασήμαντους, τότε το να μιλάμε σαν απλοί άνθρωποι χωρίς να επικαλούμαστε ‘τίτλους’ είναι ουτοπικό;


Δεν είναι ζήτημα τίτλων, αλλά πνευματικής ωριμότητας πρωτίστως της κοινωνίας, αγαπητέ φίλε, όπως έγραψα και πιο πάνω κι όπως αναφέρεις κι εσύ στο 2).

quote:
2) Στην Ελλάδα τα πράγματα είναι δύσκολα...όλα τα πράγματα, ακόμη και τα εύκολα. Εμείς τα κάναμε έτσι, εμείς τα λουζόμαστε. Και μερικοί θα αναρωτιούνται ‘γιατί κάποιος που έχει αγνές προθέσεις να φοβάται να μιλήσει για το ποιός είναι και το τί κάνει’;

Α) Διότι και ο δρόμος για την ‘κόλαση’ είναι γεμάτος από αγνές προθέσεις.

Β) Γιατί στην Ελλάδα οι περισσότεροι αντιμετωπίζουν ακόμη τους ‘ανθρώπους του εσωτερισμού’ ως ‘ενσαρκώσεις του κακού’, ‘ψευτοαπατεώνες’ και ‘ουτοπιστές ονειροπόλους’.

Γ) Κάποιοι δεν έχουν άδικο, γιατί ο ‘σύγχρονος Έλλην’ είναι ο ‘Άρχων της Απάτης και του Ψεύδους’. Μαζέψτε 20 υπογραφές, δώστε 300€ σε έναν δικηγόρο, φτιάξτε ένα καταστατικό με ‘κύρος’ και σε 6 μήνες θα έχετε τον δικό σας ‘Σύλλογο’, την δική σας ‘Στοά’ και το δικό σας ‘Τάγμα’. Κόσμο για να σας πιστέψει θα βρείτε, άσχετα με τη ‘διδασκαλία’ που θα τους προσφέρετε...ή όχι.


Η άγνοια χτίζει σημεία και τέρατα μέσα στο νου.

Όσο δεν έχουμε εσωτερική παιδεία, είμαστε αδύναμοι να διαχωρίσουμε την ήρα από το στάρι, το "μαγαζάκι" από την "ερευνητική ομάδα" κ.ο.κ.

Τα γράψαμε και στο άλλο θέμα Πουλιέται άραγε η γνώση;, όπως είδες κι εσύ.

quote:
Ο κόσμος ψάχνεται, ο κόσμος αναζητά και εάν κάποιος δεν είναι αρκετά ικανός (σωματικά, ψυχικά και νοητικά) χορταίνει και με ξεροκόμματα...(όπου ‘πτωχός’ κι η μοίρα του). Ο κόσμος διψάει για ‘γνώσεις’, για ‘τίτλους’ και για ένα ‘ετερόφωτο status’ που να λάμπει πιό δυνατά από τη μιζεροξεφτίλα του.

Η γνώση της αλήθειας - η σοφία - καίει, όπως ο ήλιος, αν τον κοιτάξεις ξαφνικά, παρασέρνει σαν το τσουνάμι, διαλύει σαν ανεμοστρόβιλος και βαραίνει πάνω στους αγύμναστους ώμους έτοιμη να συνθλίψει τον απροετοίμαστο.
Αν δεν ήταν έτσι, η φύση θα είχε προβλέψεινα ήταν προσεγγίσιμη σαν το ώριμο φρούτο.

Όλοι λοιπόν, λαμβάνουν τελικά ότι ζητούν πραγματικά και ότι αντέχουν.

quote:
Δε νοιάζομαι, όμως, για τους φαντασμένους που απλά θέλουν να ανήκουν κάπου, αλλά γι αυτά τα ‘παιδιά’ που ζητάνε απαντήσεις και κανείς δεν είχε τη διάθεση να τους μάθει πώς να τις βρίσκουν. Βλέπετε, είναι πιό ωραίο να σε έχουν ανάγκη και να σε θεωρούν πρότυπο.

Τα παιδιά πάντα παιδιά είναι και ζητούν. Δε δύνανται πάντα να λαμβάνουν.

"...'Οταν ο ΜΑΘΗΤΗΣ είναι ΕΤΟΙΜΟΣ, τότε εμφανίζεται ο ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ...
Και τότε ο ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ κατανοεί πώς για να είναι ένας ΚΑΛΟΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ, οφείλη να είναι ΣΥΝΕΧΩΣ ΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΜΑΘΗΤΗΣ..."

Θα έλεγα ότι προσυπογράφω όλα τα υπόλοιπα, σε γενικές γραμμές, τα οποία αναφέρεις από κει και κάτω και επί του παρόντος δε θα είχα να προσθέσω παρά αυτό το κειμενάκι, το οποίο αντιγράφω από ένα παλιό, πολύ καλό θέμα του χώρου μας:

"μια κινέζικη παροιμία λέει :
Αν βρεις κάποιον που δεν γνωρίζει, και γνωρίζει πως δεν γνωρίζει δίδαξε τον.
Αν βρεις κάποιον που γνωρίζει, και γνωρίζειs ότι γνωρίζει, ακολούθησε τον.
Αν βρεις κάποιον που δεν γνωρίζει, και κάνει πως γνωρίζει, απέρριψε τον.

Τα προβλήματα αρχίζουν όταν δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε
αν ο άλλος γνωρίζει, η δεν γνωρίζει."

Καλή συνέχεια από καρδιάς...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 22/01/2005 21:17:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zinon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
148 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2005, 21:35:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zinon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"μια κινέζικη παροιμία λέει :
Αν βρεις κάποιον που δεν γνωρίζει, και γνωρίζει πως δεν γνωρίζει δίδαξε τον.
Αν βρεις κάποιον που γνωρίζει, και γνωρίζειs ότι γνωρίζει, ακολούθησε τον.
Αν βρεις κάποιον που δεν γνωρίζει, και κάνει πως γνωρίζει, απέρριψε τον......................................
Υπαρχει και Ελληνικη
Ειναι πολυ δυσκολο να βρεις εναν σοφο , διοτι πρεπει να εισαι κι΄εσυ σοφος για να τον καταλαβεις.


zinonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

giannis9
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2005, 23:26:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους giannis9  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν ημουν μουσουλμανος θα μισουσα τους χριστιανους.ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΜΕ ΜΑΘΑΙΝΑΝ....................................................Αν αυριο μαθω τα παιδια μου να μισουν Μουσουλμανους οι Βουδιστες δεν θα φταινε αυτα αλλα μονο ΕΓΩ.απο κει και περα ενας ειναι ο Θεος η αγαπη.Πισω απο καθε θρησκεια ειναι οι ανθρωποι.και ο ανθρωπος ειναι που χτιζει και γκρεμιζει τον υλικο κοσμο, αρα οποιος κατηγορει τις θρησκειες η και το συνολο των Ιερεων ειναι ανοητος και εχει ακομα να κανει ππολλες ενσαρκωσεις μεχρι να κατανοησει την αληθεια.Οσο για τους τιτλους κοιτα πωσοι μεσα στο forum εχουν τα πραγματικα τους ονοματα στα mail η σαν ψευδωνυμα.ελαχιστοι.αρα ποσο ελευθεροι θα νοιωθουν να κανουν μια τετοια συζητηση οπως εγραψες πιο πανω?
ελπιζω να μην εγινα κουραστικος και να μην εφυγα απο το θεμα αλλα παρασυρομαι μερικες φορες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
prince_of_pentacles
Νέο Μέλος

Greece
48 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2005, 01:04:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους prince_of_pentacles  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ Φιλό-Σοφε,

Κάποτε, ο πολύ αξιόλογος 'ερευνητής' (για την εποχή του), Montague Summers, σεβόμενος (αναλόγως) την Ελληνική Παράδοση, συνέθεσε το έργο του 'Ο Έλλην Βρυκόλαξ'. Πολύ καλό έργο για την εποχή του.

Στην δική μας εποχή, θα έπρεπε (κατά τη γνώμη μου) να μας ενδιαφέρει 'Ο Νεο-Έλλην Βρυκόλαξ'. Αυτός που ρουφαει τόσο το αίμα των Αρχαίων του Προγόνων, όσο και αυτό των συν-Πολιτών του.

Είναι καταφανέστατο ό,τι στη σημερινή Ελλάδα παρουσιάζονται 'φαινόμενα', αντίστοιχα με αυτά της 'Ναζιστικής Γερμανίας' των Παγκοσμίων Πολέμων. Διαφόρων ειδών τάσεις του κόσμου προς τον εσωτερισμό και αντι-σιωνιστική προπαγάνδα.

Ως πότε θα μας φταίνε 'ο Εβραίος και ο Τούρκος που 'ναι η ζωή μας βούρκος'; Δεν έχετε πάρει χαμπάρι ότι και αυτοί μέσα σε παρόμοιους βούρκους πεθαίνουν; Αλήθεια, τί λόγους έχουν αυτοί που ασκούν προπαγάνδα αναφωνόντας 'πάρτε τα όπλα Έλληνες, θέλουν να μας σφάξουνεεεε';

Και εγώ, το ομολογώ, ότι η συντριπτική πλειοψηφία των βιβλίων στο δωμάτιό μου, είναι κομμάτια της 'Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας'. Ντρέπομαι που ακόμη και τώρα δεν μπορώ να ξεπεράσω τους λόγους του Πλάτωνα, του Πρόκλου, του Πυθαγόρα, των Ορφικών...δεν υπάρχει κανείς άλλος που να 'ντρέπεται';

Αγαπητή Zadok,

quote:
Ποιανών την εσωτερική παράδοση, αγαπητέ; Των ανθρώπων; Των Ελλήνων;

Του κάθε ενός από εμάς ξεχωριστά. Όχι μόνο μέσα σε αυτό το topic, όχι μόνο μέσα σε αυτό το forum, όχι μόνο μέσα σε αυτόν τον χώρο, αλλά όπου μπορούμε και όσο μπορούμε...όχι για εμάς...Non Nobis, Sed Nomini Tuo Da Gloriam (συμβολικό κι αυτό το παράδειγμα, διότι 'Ναϊτης' δεν είμαι).

Κι εμένα ο κόσμος και ο εαυτός, με ανάγκασαν να γίνω ένας 'Κατάφρακτος Πολεμιστής'. Και έχω την 'ανάγκη' να φοράω την 'πανοπλία' μου και να φέρω το 'ξίφος' μου. Και έχω την 'ανάγκη' να σηκώσω τον 'θυρεό' μου στον αέρα. Και έχω την 'ανάγκη' να βρίσκεται στο πλευρό μου ένας 'Σύντροφος/Εραλδός', για να αποσυμβολίζει τους 'θυρεούς' στα
'αντίπαλα στρατόπεδα'. Και έχω την ανάγκη να 'διαβάζω' συνέχεια τη 'Βίβλο' με τη 'διδασκαλία' και τις 'προσευχές' που με μόχθο συγκέντρωσα.

Ωφείλω ,όμως, να παραδεχτώ ό,τι στις 'μάχες' που έδωσα και συνεχίζω να δίνω, είτε συνειδητά, είτε ασυνείδητα, χύθηκε και 'αίμα αθώων'. Και το δικό μου και των άλλων. Αλλά δεν με αφορά η δική μου 'απωλεσθείσα αθωώτητα', διότι γνωρίζω τί λάθη 'πληρώνω'. Με νοιάζει το 'Δικαίωμα στην Αθωώτητα'.

Στην 'Νέα Εποχή' ο 'πόλεμος' θα αλλάξει 'μορφή' και 'επίπεδο' και 'ωφείλω' να παραθέσω τη 'Στρατηγική' που ακολούθησα. Δεν παραδίδω τα 'όπλα' μου που όπως και να'χει τα 'θεώρησα' Ιερά. Οι 'Νέοι Άνθρωποι' θα χρειαστούν άλλου είδους πανοπλίες και ξίφη...και θα φέρουν τα 'δικά τους σύμβολα'...και θα πολεμήσουν τον δικό τους 'πόλεμο' που εύχομα να μην είναι πόλεμος, αλλά ειρήνη. Δε θέλω να πείσω κανέναν να 'δει' τον 'εχθρό' μέσα από τα δικά μου μάτια, γιατί θα αιφνιδιαστεί από τον δικό του 'εχθρό' που θα φέρει τα ίδια σύμβολα με εκείνον, για να τον πείσει ότι είναι 'φίλιος'.

Ο κόσμος έχει ξεχάσει την 'Ιδέα' της Φαντασίας. Ο κόσμος έχει ξεχάσει να 'αναλαμβάνει ρόλους' όπως 'με αγνότητα τους φαντάστηκε'. Όλοι ικανοποιούνται με τους ρόλους που τους έχουν αναθέσει, αυτοί που τους έπεισαν ότι 'μόνο αυτοί είναι οι ρόλοι'. Τουλάχιστον έχω τα μούτρα να παραδεχτώ ό,τι στη ζωή μου υπήρξα 'αναβιωτής' και όχι 'Ενσαρκωθέντας Μέγας Μύστης'.

Τί νομίζουν κάποιοι ότι είναι οι 'φιλόσοφοι', οι 'αναζητητές', οι 'εσωτεριστές', οι 'μυημένοι' και οι 'μύστες'; Απλοί άνθρωποι που μέσα στην 'τραγικότητα' της ζωής τους, έχουν υποπέσει στα πιό 'τραγελαφικά' σφάλματα. Μην εστιάζεστε στους 'σοφούς', εστιαστείτε στην 'Σοφία'.

Αν έκανα λόγο για τον 'Ελλαδικό Χώρο' είναι επειδή έχω δεί πολλές φορές στη ζωή μου τους πιό αξιόλογους ανθρώπους να εγκαταλείπουν τη Χώρα, σχολιάζοντάς την 'άγονο έδαφος'. Και δεν είχαν κανένα άδικο που την σχολίασαν με αυτόν τον τρόπο. Και δεν είχαν κανένα άδικο που θέλησαν να 'ζήσουν' υπό άλλα 'καθεστώτα'. Εμένα δεν μου αρέσει να δίνω έδαφος στην 'ασχήμια', γιατί αν κάθε φορά που καταλαμβάνει κάτι 'άσχημο' τον 'χώρο' μας γινόμαστε 'νομάδες', στο τέλος δε θα ξέρουμε από που να το 'σκάσουμε'. (Και δεν έχω την αντίληψη ότι εγώ είμαι 'ωραίος'...και δεν ισχυρίζομαι ότι έκαναν λάθος αυτοί που έφυγαν, εφόσον άκουσαν το 'κάλεσμα της Καρδιάς τους).

***Άσχετο, αλλά πολύ σχετικό*** Κάποτε είχα δεί έναν ιερέα στο κέντρο της Αθήνας και έκατσα για λίγο να τον παρατηρήσω. Έδινε χρήματα σε όσους του ζητούσαν και όταν 'έπεσε σύρμα' ότι δίνει σε όλους, άρχισαν να τον πλησιάζουν όλο και περισσότεροι. Κάποια στιγμή του τελείωσαν τα λεφτά του κακόμοιρου και όταν άρχισαν να παραπονιούνται αυτοί οι οποίοι δεν πήραν τίποτα, εκείνος αναστενάζοντας αναφώνησε: 'Αχ, βρε παιδιά, μακάρι να είχα να δώσω σε όλους σας, αλλά δεν έχω'.

Δεν είμαι ιερέας και δεν κάνω ελεημοσύνη, αλλά από την άλλη δεν 'έχω' και πολλά να δώσω. Σημασία έχει εσείς τί τα χρειάζεστε...αν τα χρειάζεστε.

Σας Ευχαριστώ (έτσι με έμαθαν να λέω στη σχολή ξιφασκίας, δίνοντας το χέρι στον αντίπαλο, ασχέτως αν έχασα ή κέρδισα τον αγώνα).

Υ.Γ. Αγαπητή Zadok, οι 'πάσες' σας χαρακτηρίζονται από απαράμιλλη 'ακρίβεια' και 'χάρη', αλλά μου φαίνεται ότι έχουμε χάσει όλοι μας Και την 'μπάλα' Και το 'Γήπεδο'. -Απόσπασμα από την 'Ποδοσφαιρική Μύηση' του Prince of Pentacles-

"Quaero non pono, nihil hic determino dictans. Coniicio, conor, confero, tento, rogo...Ερευνώ, δεν επιβεβαιώνω. Δεν προσδιορίζω εδώ τίποτε με τελική βεβαιότητα. Υποθέτω, προσπαθώ, συγκρίνω, επιχειρώ, ρωτώ..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2005, 01:44:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ prince_of_pentacles ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ...

quote:
Γ) Κάποιοι δεν έχουν άδικο, γιατί ο ‘σύγχρονος Έλλην’ είναι ο ‘Άρχων της Απάτης και του Ψεύδους’. Μαζέψτε 20 υπογραφές, δώστε 300€ σε έναν δικηγόρο, φτιάξτε ένα καταστατικό με ‘κύρος’ και σε 6 μήνες θα έχετε τον δικό σας ‘Σύλλογο’, την δική σας ‘Στοά’ και το δικό σας ‘Τάγμα’. Κόσμο για να σας πιστέψει θα βρείτε, άσχετα με τη ‘διδασκαλία’ που θα τους προσφέρετε...ή όχι.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ ΕΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΕΔΩ..
ΕΞΩ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ...
ΠΡΟΦΗΤΕΣ ΑΓΙΟΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΙ ΤΩΝ ΕΞΩ-ΓΗΙΝΩΝ ΤΩΝ ΕΣΩ-ΓΗΙΝΩΝ......
ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ...

ΕΜΕΙΣ ΦΤΑΙΜΕ...

ΑΛΛΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

quote:
Οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν μάθει (τους έχουμε μάθει) να χαρακτηρίζουν το ‘σύνολο’ βάσει του ‘ατόμου’. Αν επιλέξω π.χ. ένα κακό παράδειγμα Ελληνορθόδοξου ιερέα, το εκθέσω στην TV και το γελοιοποιήσω, ο κόσμος θα σχολιάσει τον Χριστιανισμό και όχι τον συγκεκριμένο ιερέα...(έλα μωρέ, όλοι τους ίδιοι είναι). Ο κόσμος θα αρχίσει να αποστρέφεται την Εκκλησία και μαζί με αυτή, οποιαδήποτε έννοια σχετίζεται μαζί της.

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΙΟΣ ΦΤΑΙΕΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ??????
ΠΑΛΙ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΚΕΠΤΟΜΑΣΤΕ ....
ΔΕΝ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΣΩΣΤΑ...
ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΑΣ ΣΕΡΒΙΡΟΥΝ ΤΟ ΤΡΩΜΕ ...

ΠΑΙΔΕΙΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2005, 01:58:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπήκα στα «κλεφτά» να ρίξω μια ματιά και είδα αυτό το πολύ όμορφο θέμα.
Ο χρόνος μου αυτή τη στιγμή είναι ελάχιστος αλλά σίγουρα εντός των ημερών θα επανέλθω και θα διατυπώσω την άποψη μου.
Συγχαρητήρια Prince.

Δε μπορώ όμως να αντισταθώ στον πειρασμό να σχολιάσω κάτι στα γρήγορα.

quote:
Υ.Γ. Αγαπητή Zadok, οι 'πάσες' σας χαρακτηρίζονται από απαράμιλλη 'ακρίβεια' και 'χάρη', αλλά μου φαίνεται ότι έχουμε χάσει όλοι μας Και την 'μπάλα' Και το 'Γήπεδο'. -Απόσπασμα από την 'Ποδοσφαιρική Μύηση' του Prince of Pentacles-

Η Zadok εν δράση !!!





Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
prince_of_pentacles
Νέο Μέλος

Greece
48 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2005, 02:22:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους prince_of_pentacles  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ Avatargr,

quote:
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ ΕΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΕΔΩ..

Δεν είπα ποτέ ό,τι τα φαινόμενα που έθιξα στα κείμενά μου, παρουσιάζονται μόνο στον Ελληνικό Χώρο. Έχουμε ξαναπεί, όμως, ότι ξεκινάμε να διορθώνουμε τα ατομικά μας λάθη και μετά αρχίζουμε να ασχολούμαστε με τα λάθη...του/της συζύγου, της οικογενείας, της παρέας μας, της πόλης μας, της χώρας μας, του πλανήτη μας κ.ο.κ.

Έχουμε μάθει να κοιτάμε 'την ακίδα στο μάτι των άλλων και όχι το δοκάρι στο δικό μας'. Θέλει τρομερή δουλειά για να μπορούμε να νιώθουμε πραγματικά περήφανοι γι' αυτό που είμαστε...και πόσο μάλλον να φτάσουμε σε σημείο να το εκπέμπουμε και να παραδειγματίζουμε τους άλλους.

Δε γίνεται να νιώθουμε συνέχεια περήφανοι για τους προγόνους μας και να μην κοιτάμε να γίνουμε ακόμη καλύτεροι, ώστε να κάνουμε περήφανο τον Άνθρωπο. Η Σοφία των Προγόνων δεν είναι αποκλειστικά δική μας, αλλά ανήκει σε ολόκληρη την Ανθρωπότητα.

Αγαπητέ Ramoglou,

Νομίζω ό,τι αδικείτε την όψη της αγαπητής Zadok, με τη photo αυτού του πίθηκα. Καλός κι ο Μερεντόνα, αλλά νομίζω πως και η αγαπητή φίλη μας ξέρει να 'σκίζει τα δίχτυα'.

"Quaero non pono, nihil hic determino dictans. Coniicio, conor, confero, tento, rogo...Ερευνώ, δεν επιβεβαιώνω. Δεν προσδιορίζω εδώ τίποτε με τελική βεβαιότητα. Υποθέτω, προσπαθώ, συγκρίνω, επιχειρώ, ρωτώ..."

Edited by - prince_of_pentacles on 23/01/2005 02:24:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2005, 02:22:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητή Zadok,

quote:
Ποιανών την εσωτερική παράδοση, αγαπητέ; Των ανθρώπων; Των Ελλήνων;

Του κάθε ενός από εμάς ξεχωριστά. Όχι μόνο μέσα σε αυτό το topic, όχι μόνο μέσα σε αυτό το forum, όχι μόνο μέσα σε αυτόν τον χώρο, αλλά όπου μπορούμε και όσο μπορούμε...όχι για εμάς...Non Nobis, Sed Nomini Tuo Da Gloriam (συμβολικό κι αυτό το παράδειγμα, διότι 'Ναϊτης' δεν είμαι).


Με καλύπτει αυτό. Ευχαριστώ.

quote:

Κι εμένα ο κόσμος και ο εαυτός, με ανάγκασαν να γίνω ένας 'Κατάφρακτος Πολεμιστής'. Και έχω την 'ανάγκη' να φοράω την 'πανοπλία' μου και να φέρω το 'ξίφος' μου. Και έχω την 'ανάγκη' να σηκώσω τον 'θυρεό' μου στον αέρα. Και έχω την 'ανάγκη' να βρίσκεται στο πλευρό μου ένας 'Σύντροφος/Εραλδός', για να αποσυμβολίζει τους 'θυρεούς' στα
'αντίπαλα στρατόπεδα'. Και έχω την ανάγκη να 'διαβάζω' συνέχεια τη 'Βίβλο' με τη 'διδασκαλία' και τις 'προσευχές' που με μόχθο συγκέντρωσα.

Ωφείλω ,όμως, να παραδεχτώ ό,τι στις 'μάχες' που έδωσα και συνεχίζω να δίνω, είτε συνειδητά, είτε ασυνείδητα, χύθηκε και 'αίμα αθώων'. Και το δικό μου και των άλλων. Αλλά δεν με αφορά η δική μου 'απωλεσθείσα αθωώτητα', διότι γνωρίζω τί λάθη 'πληρώνω'. Με νοιάζει το 'Δικαίωμα στην Αθωώτητα'.

Στην 'Νέα Εποχή' ο 'πόλεμος' θα αλλάξει 'μορφή' και 'επίπεδο' και 'ωφείλω' να παραθέσω τη 'Στρατηγική' που ακολούθησα. Δεν παραδίδω τα 'όπλα' μου που όπως και να'χει τα 'θεώρησα' Ιερά. Οι 'Νέοι Άνθρωποι' θα χρειαστούν άλλου είδους πανοπλίες και ξίφη...και θα φέρουν τα 'δικά τους σύμβολα'...και θα πολεμήσουν τον δικό τους 'πόλεμο' που εύχομα να μην είναι πόλεμος, αλλά ειρήνη. Δε θέλω να πείσω κανέναν να 'δει' τον 'εχθρό' μέσα από τα δικά μου μάτια, γιατί θα αιφνιδιαστεί από τον δικό του 'εχθρό' που θα φέρει τα ίδια σύμβολα με εκείνον, για να τον πείσει ότι είναι 'φίλιος'.


Όλα αλλάζουν, ενώ ακολουθούν τις ίδιες δομές, αγαπητέ μου φίλε.

quote:

Ο κόσμος έχει ξεχάσει την 'Ιδέα' της Φαντασίας. Ο κόσμος έχει ξεχάσει να 'αναλαμβάνει ρόλους' όπως 'με αγνότητα τους φαντάστηκε'. Όλοι ικανοποιούνται με τους ρόλους που τους έχουν αναθέσει, αυτοί που τους έπεισαν ότι 'μόνο αυτοί είναι οι ρόλοι'. Τουλάχιστον έχω τα μούτρα να παραδεχτώ ό,τι στη ζωή μου υπήρξα 'αναβιωτής' και όχι 'Ενσαρκωθέντας Μέγας Μύστης'.

Α, εδώ θα τα χαλάσουμε.

Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι στην ίδια κατάσταση.

Αν αναφέρεσαι στη μάζα των ανθρώπων, ε, πάντα έτσι ήταν, ενώ λίγοι πάντα ξεχώριζαν και το έργο τους αναγνωριζόταν μετά θάνατον ...

Οι άνθρωποι της Νέας Εποχής υπάρχουν ήδη ανάμεσά μας, αλλά όπως και να το κάνουμε είναι φυσικό για πολλούς ακόμη ο ήλιος να ανατέλλει και να δύει απλά από συνήθειο...

quote:

Τί νομίζουν κάποιοι ότι είναι οι 'φιλόσοφοι', οι 'αναζητητές', οι 'εσωτεριστές', οι 'μυημένοι' και οι 'μύστες'; Απλοί άνθρωποι που μέσα στην 'τραγικότητα' της ζωής τους, έχουν υποπέσει στα πιό 'τραγελαφικά' σφάλματα. Μην εστιάζεστε στους 'σοφούς', εστιαστείτε στην 'Σοφία'.

Σωστό κι αυτό, αλλά επίσης δεν μπορεί να αποτελεί τον κανόνα.

Θα αντιγράψω πάλι κατι από τα παλιά σχετικά με τους τύπους των ανθρώπων του Μυστικισμού:

"Υπάρχουν τρεις κατηγόριες.

1.Οι ανοικτόμυαλοι : αυτοί που δέχονται τα πάντα, που ακολουθούν
τους πάντες. Μερικές φορές εξαιτίας της απερισκεψίας τους πέφτουν
σε σοβαρά λάθη…

2.Οι υποψήφιοι μαθητές : αυτοί που μελετούν για να καταλάβουν
τους εαυτούς τους και τα μυστήρια του κόσμου.
Δεν ψάχνουν στα τυφλά, το κάθε βιβλίο που πέφτει στα χέρια τους το
ξεφυλλίζουν και βγάζουν συμπεράσματα, ενεργούν βάση της αντιλήψεως.
Δεν πιστεύουν τον κάθε τυχαίο που θα βρεθεί στον δρόμο τους, και ούτε
παρασύρονται εύκολα.
Έχουν το αίσθημα της αλληλεγγύης ανεπτυγμένο.

3. Οι Μυημένοι : (Μύστες) είναι αυτοί που κατέχουν την αλήθεια, δεν μπορείς
να τους ξεγελάσεις με τίποτα, δεν μπορείς να τους παραπλάνησης.
Κάθε επαφή μαζί τους είναι και μια δοκιμασία, αισθάνεσαι το βλέμμα τους
να σε διαπερνά και δεν είναι πολλοί που αισθάνονται άσχημα απέναντι τους.
Δεν θα ήταν λάθος αν έλεγα πως σε ξεγυμνώνουν...
Στα μάτια των ανοικτόμυαλων φαντάζουν σαν απόκοσμοι...
Για τους μαθητές είναι παράδειγμα προς μίμηση, τους προκαλούν δέος.
Ελέγχουν και τα τρία επίπεδα συνείδησης χωρίς δυσκολία, Νοητικό, Αστρικό, Υλικό.

Η ιεραρχία των Μυστών χωρίζεται σε δυο κατηγόριες.
1. Μύστες των μικρών μυστήριων
2.Δασκαλοι της σοφίας . ( μεγάλα μυστήρια )
Η κάθε κατηγόρια περιλαμβάνει διάφορες μυήσεις ανάλογα
με την συνειδητοτιτα του μαθητού.
Ένα έργο...φρικτά δύσκολο."

quote:
Δεν είμαι ιερέας και δεν κάνω ελεημοσύνη, αλλά από την άλλη δεν 'έχω' και πολλά να δώσω. Σημασία έχει εσείς τί τα χρειάζεστε...αν τα χρειάζεστε.

Σας Ευχαριστώ (έτσι με έμαθαν να λέω στη σχολή ξιφασκίας, δίνοντας το χέρι στον αντίπαλο, ασχέτως αν έχασα ή κέρδισα τον αγώνα).


Κι εγώ σ' ευχαριστώ ανεξαρτήτως ξιφασκίας και σου αφιερώνω τα λόγια του Marcel Proust, διατηρώντας στο κείμενο το δεύτερο ενικό (που είναι και το αυθεντικό), ενώ θα βόλευε μάλλον σε τριτο πρόσωπο:

"Δεν μπορείς να γίνεις Άνθρωπος, αν δεν έχεις συναντήσει ποτέ Άνθρωπο στη ζωή σου".

quote:

Υ.Γ. Αγαπητή Zadok, οι 'πάσες' σας χαρακτηρίζονται από απαράμιλλη 'ακρίβεια' και 'χάρη', αλλά μου φαίνεται ότι έχουμε χάσει όλοι μας Και την 'μπάλα' Και το 'Γήπεδο'. -Απόσπασμα από την 'Ποδοσφαιρική Μύηση' του Prince of Pentacles-

Το 'χω ξαναγράψει νομίζω και θα το ξαναγράψω (πολλές επαναλήψεις απόψε, διαγώνισμα θα πέσει ):

Το ιδεόγραμμα της κινεζικής γλώσσας για τη λέξη "κρίση" αποτελείται από δύο ιδεογράμματα δύο άλλων λέξεων: "κίνδυνος" και "ευκαιρία".

Αν χάσαμε την μπάλα και το γήπεδο, ας εκμεταλλευτούμε την ευκαιρία να μάθουμε τένις... (με βολεύει αυτό )

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 23/01/2005 04:44:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2005, 02:39:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

Δε μπορώ όμως να αντισταθώ στον πειρασμό να σχολιάσω κάτι στα γρήγορα.

Η Zadok εν δράση !!!


quote:
Αγαπητέ Ramoglou,

Νομίζω ό,τι αδικείτε την όψη της αγαπητής Zadok, με τη photo αυτού του πίθηκα. Καλός κι ο Μερεντόνα, αλλά νομίζω πως και η αγαπητή φίλη μας ξέρει να 'σκίζει τα δίχτυα'.


Θα γυρίσει. Δε θα γυρίσει ;

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
_____
Νέο Μέλος

Yemen
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2005, 02:39:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _____  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
***Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
prince_of_pentacles
Νέο Μέλος

Greece
48 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2005, 02:41:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους prince_of_pentacles  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:
Α, εδώ θα τα χαλάσουμε.

Τώρα που πάμε να τα φτιάξουμε θα τα χαλάσουμε; (για τους βρωμόμυαλους: ο σχολιασμός δεν εμπεριέχει σεξουαλικό υπονοούμενο)

quote:
Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι στην ίδια κατάσταση.

Συμφωνό απολύτως. Συνηθίζω να συσχετίζω τις 'καταστάσεις' με τις 'σφαίρες' στο Καββαλιστικό Δέντρο. Δεν είμαστε όλoi στην ίδια σφαίρα, ούτε γνωρίζουμε όλοι τους τρόπους για να τις εξισορροπήσουμε.

quote:
Υπάρχουν τρεις κατηγόριες

Σωστό και αυτό. Επίσης δεν ήθελα να πω ότι είναι άχρηστοι οι 'τίτλοι' που αναφέρονται στις βαθμίδες της ανθρώπινης εξέλιξης. Αλλά κι αυτοί αλλάζουν μορφές μαζί μας. Συνεχίζω, όμως να πιστεύω στην διάκριση ανάμεσα στην 'αλλαγή' και την 'εξέλιξη'.

Merci...ή μάλλον Mercy

"Quaero non pono, nihil hic determino dictans. Coniicio, conor, confero, tento, rogo...Ερευνώ, δεν επιβεβαιώνω. Δεν προσδιορίζω εδώ τίποτε με τελική βεβαιότητα. Υποθέτω, προσπαθώ, συγκρίνω, επιχειρώ, ρωτώ..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_____
Νέο Μέλος

Yemen
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2005, 02:42:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _____  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
***Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2005, 04:34:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
prince_of_pentacles,


.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 23/01/2005 04:36:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

REKCUF
Νέο Μέλος

Zimbabwe (Rhodesia)
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2005, 05:13:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους REKCUF  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
***Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
prince_of_pentacles
Νέο Μέλος

Greece
48 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2005, 07:31:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους prince_of_pentacles  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Επίσης, συμπληρώνοντας αυτά που έλεγα και εμπνεόμενος από τα λόγια του Valentine Weigelius στο 'Sapiens Dominabitur Astris'/Η Σοφία να Εξουσιάζει τα Άστρα:

Τα Άστρα μας επηρρεάζουν...τα Άστρα μας καθοδηγούν...τα Άστρα μας υπενθυμίζουν τους τρόπους, ώστε να κινούμαστε αρμονικά στο χώρο. Ο καθένας την τροχειά του...ο ένας γύρω από τον άλλο σεβόμενοι τους 'Συμπαντικούς Νόμους'...ο καθένας στον Γαλαξία που του αρμόζει...γύρω από τον Ήλιο του...στροβιλιζόμενοι αιώνια...στην περιδίνηση της απειροσύνης.

Εστιαζόμενοι στη Σοφία, δε χρειάζεται να κοιτάμε τα Άστρα...δε χρειάζεται να διαβάζουμε το ωροσκόπιό μας...δε χρειάζεται να κινούμαστε όπως μας υποδεικνύουν οι 'φυλλάδες' στα περίπτερα. Αλλά πόσοι από εμάς είναι Σοφοί, ώστε να μην έχουν ανάγκη τα Άστρα;

Η Σοφία είναι σαν το Κέτερ...το σημείο που πρέπει να προσπαθήσουμε να ερμηνεύσουμε πρώτα...χωρίς να το κατακτήσουμε, χωρίς τελικά να το ερμηνεύσουμε...

Όταν είπα ότι έχουμε ξεχάσει να 'φανταζόμαστε' τους 'αληθινούς' μας ρόλους, ούτε στιγμή δεν αγνόησα ότι υπάρχουν 'Αρχετυπικοί Ρόλοι' και 'Ιεραρχία'. Πριν υποδείξει κάποιος συγκεκριμένους ρόλους, θα πρέπει πρώτα να δώσει το 'κλειδί', ώστε να αποκαλυφθούν από μόνοι τους στον καθένα ξεχωριστά...και ανάλογα με το πόσο ικανός είναι ο καθένας, ώστε να μπορέσει να ανασηκώσει για λίγο το πέπλο.

Αν δεν 'κοιτάμε ψηλά', θα χάσουμε ακόμη και την αρετή της 9ης σφαίρας, την Ανεξαρτησία. Πόσο μάλλον και αυτή την Σοφία του Χόχμα.

Ο Κόσμος είναι σαν τον καθένα μας κι ο κάθε ένας από εμάς, είναι ένας κόσμος γεμάτος Άστρα. Διαβάστε τα Άστρα που βρίσκονται 'έξω', αλλά δείτε και τα Άστρα που βρίσκονται 'μέσα'...γιατί αλλιώς δε θα εξουσιάσουμε ούτε ένα από αυτά και θα μας κυβερνάνε πάντα οι 'ψευδο-αστρολόγοι'.

Υ.Γ. Υπήρξα τραγικός που έκανα έναν ταπεινό συσχετισμό του Εσωτερισμού με το Ποδόσφαιρο, γιατί όπως και θα προσέξατε, σήμερα το βράδυ μας επετέθει ένας 'φανατικός των γηπέδων'. Βλέπετε, υπάρχουν και αστεροειδής/δολοφόνοι που καταστρέφουν Άστρα...ο συγκεκριμένος σίγουρα τα δικά του...όπως και τα εγκεφαλικά του κύτταρα.


"Quaero non pono, nihil hic determino dictans. Coniicio, conor, confero, tento, rogo...Ερευνώ, δεν επιβεβαιώνω. Δεν προσδιορίζω εδώ τίποτε με τελική βεβαιότητα. Υποθέτω, προσπαθώ, συγκρίνω, επιχειρώ, ρωτώ..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

prince_of_pentacles
Νέο Μέλος

Greece
48 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2005, 12:19:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους prince_of_pentacles  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Επίσης, (πολύ πάρλα αυτός ο Prince of Pentacles, βρε παιδάκι μου)

(Για να μην υπάρχουν πολλές παρεξηγήσεις και διαφωνούμε εκεί όπου συμφωνούμε)

Δεν αρνήθηκα ποτέ την ύπαρξη του 'Αληθινού Εσωτερισμού', της 'Αληθινής Μύησης', της 'Αληθινής Διδασκαλίας', των 'Ενσαρκώσεων' και της 'Ιεραρχίας'. Απλά δεν ήθελα να προτείνω τρόπους διάκρισης της 'αλήθειας', αλλά τρόπους εντοπισμού του 'ψεύδους'.

Αν υπάρχουν παιδιά και άνθρωποι αγαθοί, δεν φταίνε οι ίδιοι που βρίσκονται στην κατάσταση που είναι...και δεν μπορείς να πεις σε ένα παιδί 'πάψε να είσαι παιδί', ούτε σε κάποιον 'κουτό' 'γίνε έξυπνος'. Και όταν μίλησα για νέες γενιές, δεν το είπα 'εσωτερικά', εννοούσα τα παιδιά που θα γεννηθούν πολύ μετά από εμάς...όταν εμείς θα έχουμε φύγει από αυτόν τον κόσμο. (Άντε παιδιά, ας κάνουμε ότι μπορούμε, γιατί μου φαίνεται ό,τι οι Πατέρες και οι Μητέρες μας στους Ουρανούς, έχουν πάψει να μας κολάνε βαρέα ένσημα για την αιωνιότητα...και θα αργήσουμε πολύ να πάρουμε σύνταξη από αυτόν τον Πλανήτη/Επίπεδο ).

Αυτοί που τους εκμεταλλεύονται, όμως, φταίνε...και όσοι είναι 'ψεύτικοι' επικαλούνται τα ίδια με τους 'αληθινούς'...σελίδες της Ιστορίας του Εσωτερισμού, της πιό παρεξηγημένης Ιστορίας του Κόσμου.

Επίσης, (έλα φίλε, τελείωνε)

Εδώ θα σας ξαφνιάσω λίγο, αλλά ξαφνικά μου 'ρθε κι εμένα...να τελειώσω.

Σας χαιρετίζω όλους, μέσα από αυτό το topic, υπό τη Σκέπην του Τίτλου της Σοφίας, έτσι για χάριν του 'συμβολισμού'...με το 33ο και τελευταίο μου μήνυμα, έτσι για χάριν του 'συμβολισμού' (αυτό το ξανάπα μου φαίνεται).

Προς το παρόν, υποθέτω, κι ελπίζω να 'αναστηθώ' και να επανέλθω σύντομα στα forums του Esoterica. Βλέπετε, τα προσωπικά μου 'θέλω' πρέπει να ισορροπούν με αυτά που 'πρέπει' και 'ωφείλω'. Υπάρχει αρκετός φόρτος στη ζωή μου, γλυκός μεν αλλά όπως είχε πει κι ο John Gower: 'Μία εμπόλεμη ειρήνη, ένα γλυκό τραύμα, ένα ελαφρύ κακό'.

Ελπίζω να 'πλήρωσα' επαρκώς τον 'φόρο τιμής' στο site και τους ανθρώπους που μου έδωσαν τη χαρά να 'φιλοξενηθούν' οι απόψεις μου...είτε ήταν σωστές, είτε λάθος...έστω κι αν άφησα κενά που θα έπρεπε να συμπληρώσω...σας Ευχαριστώ.

Δεν σας ξεχνώ, ούτε πρόκειται να σας βγάλω από την Καρδιά μου και τις προσευχές μου...κανέναν από εσάς. Σας υπόσχομαι ότι, όποτε και εάν μπορώ, θα μπαίνω να 'παίζουμε μπάλα'.

Πολλά Φιλιά
The Prince of Pentacles

*~* Vive Dieu Saint Amour *~*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Atlantios
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2005, 13:25:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Atlantios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Prince

[Α. Ο Κόσμος των Βιβλίων παρέχει πληροφορίες άπειρες, αλλά δεν δύναται να δώσει real-time απαντήσεις σε προσωπικά ερωτήματα (δε νομίζω ότι χρειάζεται να κάνω διευκρινίσεις).

Β. Ο Εαυτός προϋποθέτει ‘έργο αέναο’, καθ’ όλη τη διάρκεια της ατομικής εξέλιξης (πιστεύω ότι είναι αρκετά κατανοητό).

Γ. Η Φύση είναι Δάσκαλος ‘σιωπηρός’ και πάντα δυσκολευόμουν να την ακούσω (αλλά που θα πάει, ηχολήπτης είμαι στο κάτω, κάτω).

Δ. Ο Θεός και οι Θεοί...δεν πρόκειται καν να το τολμήσω. Ίσως κάποιες έννοιες αρκετά σχετικές...το Αιώνιο Φως, το Απόλυτο, η Δημιουργική Φαντασία, ποίος ξέρει; (Δε χρειάζεται να γνωρίζεις τα Πάντα για το Ανώτερο, αρκεί να προχωράς προς τα εκεί και ίσως να το αγγίξεις).

Ε. Οι ΑΝΘΡΩΠΟΙ...τίποτα στον Κόσμο, κανένα πλάσμα, κανένα στοιχείο, κανένα αρχέτυπο δεν μπορεί να χαρακτηριστεί και να χαρακτηρίσει κάτι ‘γελοίο’ και ‘ηλίθιο’ παρά μόνον ο ‘άνθρωπος’ ( κι εγώ μέσα, δεν βγάζω έξω την ουρά μου).
]

[Τελικά με κάνεις να θέσω ορισμένα ερωτηματικά που μου έχεις δημιουργήσει, μοιραία λοιπών θα θέσω κάποιες απορίες μου στα παραπάνω συγκεκριμένα αναγραφόμενα σου…
Α΄. Ο Κόσμος των Βιβλίων παρέχει πληροφορίες άπειρες…
Ναι αυτό είναι πολύ γνωστό σε όλους αλλά ας μη ξεχνάμε και κάτι πως αν και παρέχουνε πληροφορίες άπειρες, πάντα μέσα τους έχουνε και την προσωπική άποψη του ανθρώπου που το έγραψε (σκέψη, γνώμη, θεωρία), με αποτέλεσμα πολλές φορές να μπερδεύετε το σύνολο των ανθρώπων να παρακολουθήσει ή αν θέλεις αγαπητέ μου ακόμα και να τον πλανέψει. Σε απάντησης περί Real-Time ένα είναι το σωστό κατά την ταπεινή μου άποψη, ζήτησε και θα σου δοθεί, το ίδιο το Ευαγγέλιο το λέει, τι εννοεί με το ζήτα και θα σου δοθεί; Αυτό το αφήνω στη κρίση του κάθε ενός που θα διαβάσει, αν και για μένα η λέξη διαβάζω είναι λίγη, προτιμώ τη λέξη μελετώ…

Β΄. Ο Εαυτός προϋποθέτει ‘έργο αέναο’…
Ναι προϋποθέτει έργο αέναο αν όμως τον αφήσουμε ελεύθερο (εμείς το φυλακίζουμε τον εαυτό μας, άρα εμείς οι δεσμοφύλακες του, όμως παράλληλα εμείς και οι ελευθερωτές του), ελευθερία για μένα σημαίνει αναζήτηση πέρα από το δογματισμό, ελεύθεροι είμαστε κατά πνεύμα (ενέπνευσε το Πνεύμα του μέσα) και ας μη ξεχνάμε πως έχουμε την άδεια με τις Ευλογίες Του να μελετάμε (τότες εκείνο τον καιρό τις γραφές, για μένα γραφή είναι το κάθε τι που γράφει ο κάθε άνθρωπος όπως και η δικιά σου το θεωρώ γραφή) και η διάρκεια της εξέλιξης εξαρτάτε από τη θέληση που έχει ο καθένας μέσα του και όταν κάνει τα πρώτα βήματά του και είναι σωστά τότες του δίνετε η δυνατότητα να κάνει ακόμα ένα και πάει λέγοντας…

Γ΄. Η Φύση είναι Δάσκαλος ‘σιωπηρός’…
Μα καλά ποτέ δεν άκουσες τον άνεμο;… τη θάλασσα;… το θρόισμα της εαρινής πρωινής αύρας να περνάει μέσα από τα φυλλώματα των δέντρων;… τα πουλιά να κελαηδάνε στο δάσος;… μωρά να κλαίνε από πείνα, δυστυχία, πόλεμο και ορφάνια;… όλα αυτά δεν είναι η φύση που μιλάει; Δεν είναι ο μεγάλος δάσκαλος να μας κάνει να σκεφτούμε να προβληματιστούμε και να αναζητήσουμε την ειρήνη μέσα μας;…. άραγε τη θέλουμε να μας πει ακόμα ο Δάσκαλος της Φύσης;…

Δ΄. Ο Θεός και οι Θεοί...δεν πρόκειται καν να το τολμήσω…
Αν δεν γνωρίζεις πως θα προχωρήσεις προς τα εκεί;… Όταν αποφασίζεις στη ζωή σου να ταξιδέψεις τότες με κάποιο τρόπο μαθαίνεις τη διαδρομή και ο καλλίτερος τρόπος είναι να ανοίξεις το «χάρτη» και να τον μελετήσεις μόνος σου, τότες σίγουρα ούτε θα χάσεις το δρόμο σου αλλά ούτε και θα πλανηθείς… Και ξέρεις (άποψή μου) αν σου δοθεί η Χάρης του τότε και Αυτόν ακόμα θα τον συναντήσεις. Και συνήθως γνωρίζεις μόνο τόσα όσο Ο Ιδίως επιθυμεί να σου επιτρέψει να γνωρίζεις…

Ε΄. Εδώ πως μπορώ να απαντήσω;… απλά θα σου πω από όσα είδα άκουσα και ξέρω έπαψα να ονομάζω κάτι αναλυθεί και ηλίθιο…

Αυτά κατάλαβα αυτά απάντησα και σε αυτά στέκουνε οι απορίες μου… ]

Το δύσκολο είναι να κάνεις την αρχή, όταν την κάνεις τότε απλά προχωράς!...
PBR
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Περσεφόνη
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2005, 13:34:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Περσεφόνη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι,
νομίζω πως, αν κοιτάξουμε το θέμα από απόσταση, θα δούμε ότι ίσως τα πράγματα είναι πιο απλά από ότι νομίζουμε. Έπειτα από μια μακρόχρονη πορεία αναζήτησης (βέβαια τι έιναι δύο δεκαετίες μπροστά στην αιωνιότητα) έφτασα σε ένα και μόνο συμπέρασμα επί του θέματος. Το οποίο βέβαια αφορά μόνο εμένα και δεν γενικεύω....
Πιστέυω πως πια δεν τα έχουμε ανάγκη όλα αυτά.Από τη στιγμή που φτάσαμε στο επίπεδο της αυτόνομης εσωτερικής αναζήτησης τότε δεν χρειαζόμαστε ταγούς και δεν χρειάζεται να είμαστε ταγμένοι πουθενά... Σίγουρα ο καθένας μας έχει ένα-δυο δικούς του ανθρώπους( που συνήθως είναι απλά φίλοι) που τους νιώθει ταυτόχρονα δασκάλους και μαθητές, οδηγούς και συνοδοιπόρους. Σίγουρα όμως δεν έχουμε ανάγκη Δασκάλους με τίτλους και Ύπατους....
Γιατί, χωρίς να είμαι μηδενίστρια, πολλές φορές ακόμα και άνθρωποι με περίσσεια γνώση, κοιτάζουν να θρέψουν τον εγωισμό τους και τα μικροκοσμικά τους συμφέροντα...
Ένα πουλί για να πετάξει δεν έχει ανάγκη βαρίδια στα φτερά του.Έτσι και ένα ελεύθερο πνέυμα δεν έχει ανάγκη "Ειδικούς" και "γνωρίζοντες"...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2005, 15:16:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας.

Αν και όλοι οι προγράφοντες με έχουν καλύψει σε πολλά σημεία των κρίσεων μου, θα προσπαθήσω να καταθέσω μια γενική άποψη επί του τίτλου του Topic.

Όταν κάνουμε μια κρίση θα πρέπει να λαμβάνουμε πολλές παραμέτρους, ούτως ώστε η σκέψη μας να είναι μια συνισταμένη που θα έχει ποιο πολλά αληθινά (αντικειμενικά) στοιχεία, παρά στοιχεία υποκειμενικής κρίσης.

Πρώτα απ’ όλα θα πρέπει να δεχθούμε ότι δεν έχουν όλοι την ίδια διάνοια.
Σε πολλούς αυτό ακούγεται ως ρατσιστικό, αλλά όπως και να το κάνουμε είναι μια αλήθεια.
Μετά θα πρέπει να δούμε τον παράγοντα μοναχισμός ή ομαδικότητα.
Και τέλος θα πρέπει να συμπεριλάβουμε και τον αστάθμητο ανθρώπινο παράγοντα που πάντα παίζει τον κυρίαρχο ρόλο σε κάθε τέτοια προσπάθεια.

Ας δούμε λίγο ποιο αναλυτικά τα παραπάνω.

Κάποτε όσοι ασχολούνταν με τον εσωτερισμό ή την αναζήτηση, είχαν αποκοπεί από το ευρύ κοινωνικό σύνολο, είτε επειδή είχαν κλειστεί εφ’ όρου ζωής στις σχολές τους αφιερώνοντας τη ζωή τους στο σκοπό τον οποίο είχαν επιλέξει ότι θα υπηρετήσουν και παράλληλα θα ασκηθούν, είτε διάγοντας ένα βίο κατά κάποιο τρόπο ελιτίστικο, διαλεγόμενοι μόνο με τους μαθητές ή τους ομοίους τους.

Αυτή η συγκεκριμένη πρακτική ακολουθήθηκε και αργότερα, αυτοί οι οποίοι μπορούσαν να κατανοήσουν, να αντιληφθούν και να συνδιαλαγούν πάνω σε τέτοια «ειδικά» θέματα, αποκόπηκαν από τις κοινωνίες και έδρασαν σε κλειστές κάστες.
Τα παραδείγματα είναι γνωστά και δε νομίζω ότι χρήζουν αναφοράς.

Φτάνοντας στη σημερινή κοινωνία όμως παρατηρούμε διάφορα φαινόμενα.
Ποια είναι αυτά ;
Είναι πολλά και όλα είναι πλεγμένα μεταξύ τους σαν το γαϊτανάκι μετά από τον τρελό αποκριάτικο χορό.

Η εσωτερική παράδοση διατηρήθηκε δια μέσου των αιώνων, οι κανόνες της, τα σύμβολα, οι πρακτικές του περάσματος της γνώσης από τον έναν στον άλλο, οι τρόποι οργάνωσης, οι τρόποι δράσης κλπ.

Φτάνουμε λοιπόν στο σημείο της κρίσης και θέτουμε το ερώτημα «Τελικά σήμερα υπάρχει εσωτερισμός ; Υπάρχουν πραγματικοί μύστες ; Υπάρχουν χώροι μύησης ;»

Στην κοινωνία της πληροφορίας που ζούμε τα πάντα είναι δοσμένα στα όμματα όλων, γιατί και τα βιβλία που κάποτε πήγαιναν από χέρι σε χέρι ή διαβάζονταν μόνο μέσα σε «κλειστές» βιβλιοθήκες εκδίδονται πλέον σε πολλές εκδόσεις και στο internet ο κάθε «ανώνυμος» γράφει τις πληροφορίες που θέλει να διαδώσει και οι συζητήσεις σε «φιλοσοφικούς» συλλόγους εξαπλώνονται σε ποικίλες μορφές διάδοσης της «κεκρυμένης» γνώσης.

Έτσι μια πολύ μεγάλη μερίδα ανθρώπων γίνεται κοινωνός αυτής της γνώσης και των «μυστηρίων» που υποκρύπτονται πίσω από αυτή.
Μα αλήθεια γίνονται αυτοί οι άνθρωποι άξιοι θεματοφύλακες ;
Όχι θα πω.
Όχι γιατί εδώ είναι η παράμετρος της διάνοιας, η παράμετρος του σεβασμού, η παράμετρος του βιώνειν και μανθάνειν και τέλος η παράμετρος της εγκράτειας και του καθήκοντος.
Και αυτοί οι άνθρωποι δεν είναι άξιοι όλων των παραπάνω.
Αυτοί οι άνθρωποι θέλουν να πάρουν ότι θα ικανοποιήσει το εγώ τους, θέλουν να μπορέσουν μέσω αυτής της γνώσης που θα λάβουν να ανέλθουν στα κοινωνικά στρώματα υποδυόμενοι το ρόλο του γνώστη ή του μύστη.
Θέλουν να δημιουργήσουν ένα ψευδές προσωπείο φορώντας αυτή την υπέροχη μάσκα του εσωτερισμού. Δυστυχώς όμως δεν κατέχουν ούτε κατ’ ελάχιστο τις αξίες που αυτός πρεσβεύει.

Αυτοί οι άνθρωποι είναι οι κριτές αργότερα του εσωτερισμού, αυτοί είναι οι αρνητές της γνώσης, αυτοί είναι οι βέβηλοι που τόλμησαν να δουν τα άγια.

Αυτοί, που στο όνομα της ελευθερίας, μπήκαν μέσα στον κήπο των αξιών, των ιδεών και της υψηλής γνώσης και δε σεβάστηκαν τίποτα.
Αυτοί που θέτουν τον εαυτό τους και το εγώ τους υπεράνω όλων.
Επίορκοι της ίδιας τους της συνείδησης, αρνητές και κριτές των πάντων.
Βέβηλοι με όλη τη σημασία της λέξης.

Αυτοί είναι λοιπόν παντού, σε τάγματα, σε οργανισμούς, σε μονές, σε παρέες, σε ηλεκτρονικές μορφές.

Στο μεσαίωνα μέσα σε ανήλιαγα υπόγεια ή διαβάζοντας «απόκρυφα» βιβλία από την κρυφή βιβλιοθήκη της μονής όπου ζούσαν, άνθρωποι του πνεύματος ασκήθηκαν, βίωσαν, οδήγησαν, άλλους. Αυτοί έγιναν ο αγωγός της συνέχειας, αυτοί άφησαν παρακαταθήκη σε μας όσα αυτοί κληρονόμησαν και διαφύλαξαν.

Σήμερα διαπιστώνουμε το πόσο σημαντικό ( για να μη πω ιερό ) είναι αυτό το καθήκον, σήμερα αυτοί που μπορούν να χρησιμοποιήσουν τα εργαλεία σωστά, θα πρέπει και να παράγουν έργο ανάλογο αυτού που ΕΛΕΥΘΕΡΑ αποφάσισαν να πράξουν.

Ο Ταγός είναι αυτός ο οποίος θα σου δείξει τα εργαλεία και την αρχή του δρόμου, όμως εσύ είσαι αυτός που θα πρέπει να τον περπατήσεις και να αντιπαρέλθεις τα πάθη σου και τις δυσκολίες. Έτσι και μόνο έτσι μέσα από την συνειδητή σιωπή και την αφοσιωμένη δράση.

Ακούω εδώ μέσα φωνές υπέρ και κατά πολλών ιδεών, ένας καθρέφτης της κοινωνίας μας είναι το esoterica, ένας ζωντανός οργανισμός που οι ζυμώσεις που λαμβάνουν χώρα μέσα του κάποτε ίσως να οδηγήσουν στην αλλαγή συμπεριφοράς και ίσως στην κατανόηση πρώτα απ’ όλα του ίδιου μας του εαυτού.

Βαρύ το έργο που πρέπει να εκπληρωθεί, όμως πιστεύω πως η συγκρούσεις έχουν κάποιο σκοπό, ίσως σε λίγα χρόνια η δήλωση του Gothic «είμαι Τέκτων» να μην ηχεί τόσο περίεργα στα αυτιά των συνδιαλεγόμενων, όπως γλαφυρά μας περιέγραψε ο φίλος prince_of_pentacles ότι συνέβη σε ανάλογη συζήτηση στην Αγγλία.

Μην ξεχνάμε όμως πως εκεί έκαψαν πολλές μάγισσες, κρέμασαν πολλούς για σατανισμό και μέσα από χίλια δύο τέτοια δρώμενα έφτασαν στο σημείο που είναι σήμερα και αποδέχονται ο ένας τον άλλο.

Στην Ελλάδα η Θρησκευτική χούντα έχει δημιουργήσει τέτοια Status που θα χρειαστεί μάχη μεγάλη για να αρχίσει να γίνεται η βασική αρχή του εσωτερισμού αποδεκτή.

ΣΕΒΑΣΜΟΣ !

Μην ξεχνάμε πως στην άλλη μεριά του Ατλαντικού ότι έχουμε μια ποιο πλήρη εικόνα του Παζλ.
Σύγχρονοι μάγοι, Σατανιστές κάθε είδους και ειδικότητας, Τέκτονες του T-Shirt και της παρέλασης, καμιά διακοσαριά εκκλησίες Χριστιανικές, ρατσιστές και κινήματα ελευθερίας, τυχοδιώκτες και «νοικοκυραίους», αρχηγούς και τυφλούς οπαδούς, τυφλό μίσος και απίστευτη προπαγάνδα, αμάθεια και εκμετάλλευση, άρνηση και αμφισβήτηση.

Αν λοιπόν κάποιος από μας αισθάνεται ότι αγαπά τον εσωτερισμό, είτε ανήκει κάπου, είτε όχι, ας προσπαθήσει να κρατήσει άσβεστη τη φλόγα της αναζήτησης, ας οπλιστεί με ήθος, ας θέσει οδηγό του το «Γνώθι σ’ αυτόν» και ας γίνει αυτός που θα δώσει τη Δάδα Καλώς ( διδάσκαλος ).

Ευχαριστώ.





Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 16:57:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Πρώτα απ’ όλα θα πρέπει να δεχθούμε ότι δεν έχουν όλοι την ίδια διάνοια.


Έτσι είναι αγαπητέ Ramogloy και να προσθέσω επίσης ότι και ο καθένας μας έχει και διαφορετικό επίπεδο πνευματικής ανάπτυξης που του επιτρέπει να αντιληφθεί και να κατανοήσει τα πράγματα.


quote:
Φτάνουμε λοιπόν στο σημείο της κρίσης και θέτουμε το ερώτημα «Τελικά σήμερα υπάρχει εσωτερισμός ; Υπάρχουν πραγματικοί μύστες ; Υπάρχουν χώροι μύησης ;»

Αυτό είναι ένα πολύ μεγάλο ζήτημα αλλά πιστεύω ότι ο καθένας "βρίσκει" αυτό που του πρέπει και του αναλογική σ'αυτή του τη ζωή και στο επίπεδο εξέλιξης που βρίσκεται.

Κατά την άποψή μου πάντα υπάρχει και το καλό και το κακό. Έγκειται στη κρίση του καθένα μας, να αντιληφθεί το αυθεντικό από το μη. Για μένα υπάρχουν κάποια βασικά χαρακτηριστικά που κάποιος θα μπορούσε να λάβει υπόψιν του στις επιλογές του.
Πρώτον θα πρέπει να μη του ζητούν χρήμματα στο χώρο που επιλέγει. Πιστεύω ότι η πνευματικότητα δεν είναι εμπορεύσιμη αλλά προσφέρεται δωρεάν.
Δεύτερον θα πρέπει να μην έχει καμία σχέση με σεξ.
Τρίτον θα πρέπει αυτά που ακούμε να είναι σύμφωνα με τις ηθικές αρχές μας.

Και τελευταίο και σημαντικότερο θα πρέπει αυτός που διδάσκει(Δάσκαλος) σε περίπτωση που έχουμε οδηγηθεί στα πόδια κάποιου Δασκάλου, να ζει σύμφωνα με αυτά που διδάσκει.


quote:
Ο Ταγός είναι αυτός ο οποίος θα σου δείξει τα εργαλεία και την αρχή του δρόμου, όμως εσύ είσαι αυτός που θα πρέπει να τον περπατήσεις και να αντιπαρέλθεις τα πάθη σου και τις δυσκολίες. Έτσι και μόνο έτσι μέσα από την συνειδητή σιωπή και την αφοσιωμένη δράση.

Σωστά, και έχω να συμπληρώσω ότι το μονοπάτι της πνευματικότητας είναι ένας δρόμος που πρέπει να μπει σε πρώτη προτεραιότητα στη ζωή όποιου επιθυμεί να τον διαβεί ειλικρινά.


quote:
Αν λοιπόν κάποιος από μας αισθάνεται ότι αγαπά τον εσωτερισμό, είτε ανήκει κάπου, είτε όχι, ας προσπαθήσει να κρατήσει άσβεστη τη φλόγα της αναζήτησης, ας οπλιστεί με ήθος, ας θέσει οδηγό του το «Γνώθι σ’ αυτόν» και ας γίνει αυτός που θα δώσει τη Δάδα Καλώς ( διδάσκαλος ).

Nαι,γιατί η πνευματικότητα κολλιέται...

Φιλικά,


"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy