ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΜΥΝΗΜΑ ΑΝΩΤΕΡΗΣ ΟΝΤΟΤΗΤΑΣ ΣΕ ΣΑΣ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AST
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2005, 21:55:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AST
Πολλά απο τα θέματα τα οποία συγκετρωτικά η αποσπασματικά αναφέρονται σαυτή την Ιστοσελίδα επισημάίνουν προβληματισμούς διαμέσου πληροφορίων και πηγων που συνήθως δεν γίνονται γνωστές!

Πιο σαφής, Προβληματισμοι του χαρακτήρα, Μεταφυσικές ιδέες, θέματα θρησκείας και φιλοσοφίας, αναφορές σε παραψυχικές πνευματικές εμπειρίες,
Διάβολοι, Αντίχριστοι κτλ!
Δεν θέλω να μπω σ-αυτά τα θέματα θεωρώ όμως ότι θα ήταν καλυτερο κάποιοι απο τους προβληματισμους σας να οργανωθούν σε μιά βάση επικοινωνιακή ίσως πιό οργανωμένη και διαδρατική!

Δεν θα είμαι κριτικός σέβομαι κάθε προβληματισμό οποιουδήποτε επισκέπτη του Site, οποιυδήποτε χαρακτηρα ιδεολογικού!μεταφυσικού, παραψυχολογικού κτλ!
Θέλω λοιπόν να σας θέσω έναν προβληματισμό μου!
Είμαι κι εγώ γοητευμένος απο την αναζήτηση, *ίσως αποτελέι ίδιον του κάθε Έλληνα, η αναζήτηση στην μεταφυσική Φιλοσοφία!
*Οι Έλληνες θεωρούνται και είναι ανέκαθεν με εφηβικό τρόπο και όχι βαρύ! αναζητητές της αλήθειας μέσω της εξήγησης των φαινομένων και των πραγματων! μέσω της αναζήτησης του Υπερβατού και του ματαφυσικού στοιχείου! της αναζήτησης του θέιου! * θεϊκού! Ο Ιδεαλισμός και οι μεγάλες Θρησκέις βασίστηκαν πάντα στους έλληνες! Δε θα μπώ σε λεπτομέρειες!
Θα σας κάνω μιά ερώτηση πιστέυετε ότι οι οποιασδήποτε πράξεις σας έχουν να κάνουν με παρεμβάσεις ενεργειών μεταφυσικών!Και τί είδους!
έχετε ποτέ συλλάβει μιά τεκμηριωμένη εμπειρία στο μεταφυσικό τομέα;
Πιστέυετε στην Υπαρξη του θεού;
Εχετε ποτέ μελετήσει κείμενα που οδηγούν στην Ύπαρξη μη φυσικών οντοτήτων και΄πως το τεκμηριοώνετε;
Υπάρχει το καλό και το κακό;

όλα τα παραπάνω θεωρώ πως μπορουν να αποτελέσουν μιά αρχή σε έναν διάλογο πλατωνικού ύφου και χαρακτήρα με στοιχεία ελέγχου της Ψυχολογίας. Αν θέλετε θα μπορούσα να είμαι παρατηρητης σας σε θέσεις η απόψεις σας; Η εισαγωγή σας σ'αυτό το θέμα θα επιφυλάξει μια σταδιακή σας μύηση σε μια αλληλεπίδρατη γνωση ! Ισως και σε κάποιες εκπλήξεις!!!

Εμπλουίζοντας το μύνημα προσθέτω μιά ακόμα παράθεση που πιστέυω ότι θα κινήσει περισσότερο το ενδιαφέρον σας!
Σας μεταφέρω ένα μύνημα όπως το έλαβα απο ένα φίλο που πιστέυει ότι έχει σχέση με ένα ανώτερο όπως το ονομάζει όν!

"Εδω και πολλά έτη μέσω αναζητήσεων πνευματικων έχω επαφή με ένα ανώτερο ον το οποίο βρίσκεται σε ένα ανώτερο πεδίο!
Δεν πρόκειται γιά παρανόηση αλλά για μιά πραγματικότητα η οποία απορρέει απο μιά τεχνική μαγείας που εφάρμοσα μεσω της μελέτης αρχαιων γραφών μαγέιας!
αισθάνομαι και καταλαβαίνω ότι το τελευταιο χρονικό διάστημα στην Ευρώπη και στον κόσμο συμβάινουν καταστάσεις που υπάγονται σε δράση οντοτήτων που δεν θα μπορύσαν να χαρακτηριστούν μέσω της κοινής λογικής!Γνωρίζω το όνομα και τη θέση στην ανώτερη ιεραρχία αυτής της οντότητας, με έναν χριστιανικό όρο θα μπόρούσε να θεωρηθεί ώς άγγελος! η στα αρχάια ελληνικά δαίμων! Όμως δεν μπορώ να σας παραθέσω την πραγματική του ταυτότητα η όνομα γιατί θα μπορούσε να θεωρηθέι επικίνδυνο!
Αυτος διακινέι καταστάσεις και στέλνει μυνήματα! μιλάει για μιά επερχόμενη κριση στις Ασιατικες αγορές που παράλληλα θα προκαλέσει μια παγκόσμια αλλαγή!"

Πιστέυετε στα λεγόμενα του;


τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2005, 22:36:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης
"μιλάει για μιά επερχόμενη κριση στις Ασιατικες αγορές που παράλληλα θα προκαλέσει μια παγκόσμια αλλαγή!"

Καλό!!
Πνεύμα οντότητα χρηματιστή είναι??

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2005, 22:40:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης
γιατί έχεις δυό ταυτότητες?


http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=5574

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2005, 01:06:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream
quote:
μιλάει για μιά επερχόμενη κριση στις Ασιατικες αγορές που παράλληλα θα προκαλέσει μια παγκόσμια αλλαγή!"

ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΕΙΡΩΝΕΥΤΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΩΤΕΡΗ ΟΝΤΟΤΗΤΑ ΟΤΙ ΜΙΑ ΚΡΙΣΗ ΣΤΑ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΑΣΙΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΜΙΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ.

ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΟΥΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΚΡΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΕΚΕΙ.

ΤΟ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΚΟΠΑΝΙΣΤΟΥ ΑΕΡΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΑΕΡΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΡΩΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΔΙΑΒΑ ΤΟΥ.

ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΟ,ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ.

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΝΩΤΕΡΗ ΟΝΤΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΟΤΙ ΣΤΟΥΣ ΕΠΟΜΕΝΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΟ ΑΤΥΧΗΜΑ.

quote:
Πιστέυετε στα λεγόμενα του;

ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΗΛΕΝΔΕΤΟΥΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥΣ ΔΕΣΜΟΥΣ ΤΩΝ ΚΡΑΤΩΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΤΟΥ ΝΤΟΜΙΝΟ.
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΝΑ ΤΡΟΧΑΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ.
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΠΟ ΑΝΕΚΑΘΕΝ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΚΡΟΒΑΤΟΥΣΕ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ.
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΠΟΙΟΣ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΜΕ ΑΓΓΕΛΟΥΣ ΘΑ ΔΕΧΤΕΙ ΠΛΑΓΙΕΣ ΜΑΤΙΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΓΙΟΥΧΑΡΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ,ΟΠΟΥ ΚΙ ΑΝ ΤΑ ΠΕΙ.....ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ,ΒΟΥΛΗ,ΔΡΟΜΟ,ΚΟΛΗΤΟΥΣ,ΤΡΕΛΟΥΣ,ΠΙΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΠΟΛΛΟΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΙΣΩΣ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΣΥΝΟΜΙΛΗΣΑΝ ΜΕ ΑΓΓΕΛΟ ΚΥΡΙΟΥ ΝΑ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΕΙ ΓΙΑ ΕΠΙΚΕΙΜΕΝΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ.

quote:
Πιστέυετε στην Υπαρξη του θεού;
ΤΟ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ,ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ; ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΣ ΑΓΝΩΣΤΕΣ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΟΝΤΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΘΕΙΚΟΤΗΤΑ ΜΟΥ.

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΣΙΑ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΠΟΤΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ,ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΕ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΟ ΣΩΛΗΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ ΑΠΛΑ "ΣΒΗΣΕΙΣ" ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ/ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΧΑΜΕΝΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ (;).
ΤΥΧΟΝ ΟΡΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΘΕΙΚΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΑΠΟΔΩΘΟΥΝ ΣΕ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ,ΜΑΤΙΟΥ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΑΛΗΘΙΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΑΜΦΙΒΑΛΩ ΑΠΛΑ ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΝΟΜΙΖΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΟ ΝΑ ΠΑΡΙΣΤΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΣΩΣΤΟ ΕΠΕΙΔΗ ΖΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΩΣΤΟΣ Η ΟΧΙ;.

quote:
Υπάρχει το καλό και το κακό;

ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΕΝΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΑΛΛΑ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΤΟ ΚΑΚΟ.ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΜΗΛΟ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ ΕΠΕΣΕ ΜΟΝΟ ΤΟΥ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΥΨΑ.

quote:
με έναν χριστιανικό όρο θα μπόρούσε να θεωρηθεί ώς άγγελος! η στα αρχάια ελληνικά δαίμων!
ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΑΥΤΗ.

Don't judge a book just by the cover
Unless you cover just another
And blind acceptance is a sign
Of stupid fools who stand in lineΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2005, 01:43:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:

γιατί έχεις δυό ταυτότητες?


http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=5574



.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hantok
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2005, 02:07:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hantok
ta papa.......... mou kouniounte ama nomizis oti tis agores tha sou tis problepsi to pneuma.ama pantos ontos to pistebis epikinonise mazi mou na sou sortaro ston nikkeihantok@pathfinder.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2005, 03:46:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Ο λογαριασμός "AST" απενεργοποιήθηκε.
Το μέλος "AST" συμμετέχει στις συζητήσεις με το username: "Sempronios".

Επίσης το παρόν θέμα απενεργοποιείται, και η συζήτηση μπορεί να συνεχιστεί στο παρόμοιο θέμα που άνοιξε ο συγγραφέας του παρόντος:

ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΣΕ ΦΙΛΟΥΣ ΤΗΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΩΝ ΕΜΠΕΙΡΙΩΝ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΩΝ

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy