ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet
 «έχει πλάκα να σκοτώνεις»
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2005, 04:14:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Έπρεπε να προσέξει περισσότερο»
Το Πεντάγωνο κάλυψε τον πολεμοχαρή στρατηγό που δήλωσε πως «έχει πλάκα να σκοτώνεις»

Ο αντιστράτηγος Τζέιμς Μάτις

Ουάσινγκτον

Λεκτική επίπληξη, αλλά καμία άλλη κύρωση δεν θα επιβληθεί στον Αμερικανό αντιστράτηγο των Πεζοναυτών, ο οποίος σε συνέντευξη Τύπου δήλωσε ότι «έχει πλάκα να σκοτώνεις». Η αντίδραση του Πενταγώνου συνοψίσθηκε στο ότι ο αντιστράτηγος «θα έπρεπε να είχε διαλέξει τα λόγια του πιο προσεκτικά».

Ο αντιστράτηγος Τζέιμς Μάτις, που έχει πολεμήσει στο Ιράκ και το Αφγανιστάν, μιλώντας την Πέμπτη ενώπιον δημοσιογράφων στο Σαν Ντιέγκο της Καλιφόρνιας, δήλωσε: «Ξέρετε, έχει πλάκα να τους πολεμάς. Έχει πλάκα να σκοτώνεις. Θα είμαι ειλικρινής μαζί σας, μου αρέσει ο πόλεμος. Πας στο Αφγανιστάν και βρίσκεις άντρες που δέρνουν τις γυναίκες τους επί πέντε χρόνια, επειδή δεν φορούν τη μπούργκα».

Και συνέχισε: «Ξέρετε, τέτοιοι άνδρες έχουν χάσει τον ανδρισμό τους. Οπότε έχει πλάκα να τους σκοτώνεις».

Ο υπουργός Αμυνας των ΗΠΑ Ντόναλντ Ράμσφελντ απέφυγε να σχολιάσει τα λόγια του Μάτις. Συγκεκριμένα, δήλωσε: «Δεν διάβασα τις δηλώσεις του. Δεν γνωρίζω τι είπε ακριβώς».

Πάντως, σύμφωνα με το Reuters, ο διοικητής των Πεζοναυτών χαρακτήρισε τον Μάτις ως «έναν από τους πιο ανδρείους και πιο έμπειρους στρατιωτικούς της χώρας».

«Μολονότι κατανοώ ότι τα σχόλιά του μπορεί να παρερμηνευθούν, ξέρω όμως ότι πρόθεσή του ήταν να περιγράψει τη δύσκολη πραγματικότητα ενός πολέμου» συμπλήρωσε. Ωστόσο, πρόσθεσε ότι συμβούλευσε τον αντιστράτηγο Ματίς να προσέχει περισσότερο τα σχόλιά του και εκείνος συμφώνησε ότι έπρεπε να είχε διαλέξει τα λόγια του πιο προσεκτικά.

news.in.gr

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 05/02/2005 04:15:52

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2005, 05:25:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΗ ZADOK

o ramsfeld woulfovits pauel και ειδικα ο matis ειναι τρελλοι για δεσιμο δεν καταλαβαινουν τιποτα ευχομαι να μην αιματοκυλισουν
τον κοσμο και αλλο αιμα φτανει πια!

δεν βλεπεις τι προσωπο εχει σαν τον σχιζοφρενη με το πριονι!!κριμα!

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dryos_pesousis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2005, 11:52:19  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος dryos_pesousis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΕΤΟΙΑ ΑΙΜΟΣΤΑΓΗ ΖΩΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗ ΓΗ. ΑΝΑΣΦΑΛΗ ΣΚΟΥΛΗΚΙΑ ΠΟΥ Η ΜΟΝΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΘΡΥΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΠΟΤΑ ΤΟΥΣ.
ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΠΩΣ ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΤΡΕΜΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΟΒΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΜΠΛΕΞ ΤΟΥΣ, ΚΟΜΠΛΕΞ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΝΙΚΗΣΟΥ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΚΑΜΠΟΥΡΑ ΜΑΣ

Μην κοιτάς το δάχτυλο όταν σου δείχνουν το φεγγάριΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2005, 13:01:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μετά φταίω εγώ που είμαι αντιαμερικανός!

Αθανασία κάνε μας ευθανασία... πρίν μας βάλει στο μάτι ο Μάτις.

C'est la vie and i am livin' la vida LOCA!


Edited by - Loco on 05/02/2005 14:28:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2005, 14:33:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ PHILOSOFOS-1,

έχω την αίσθηση ότι ο Colin Powell, αν και στρατιωτικός, δεν είναι τόσο φανατικός, γι' αυτό και δε συμμετέχει στη νέα κυβέρνηση.
Βέβαια, όλα σχετικά είναι... Τί να σου κάνει ο μονόφθαλμος ανάμεσα στους τελείως τυφλούς, που κυνηγούν τους αόρατους εχθρούς τους...

Δυστυχώς, αγαπητέ μου, ο φανατισμός και η μισαλλοδοξία αναδεικνύονται πάντα εξ ονόματος υψηλών ιδεών και αξιών.
Ο κύριος αυτός πιστεύει ότι εκπροσωπεί την πρόοδο και τον πολιτισμό κι ότι πηγαίνει να πολεμήσει για το καλό των ανθρώπων!!!!!!!!!!

Γι' αυτό, αγαπητέ dryos_pesousis, πρέπει ΝΑ ΔΙΔΑΣΚΟΜΑΣΤΕ από τα λάθη των άλλων, αφού τα εντοπίζουμε.
Δεν μπορούμε ίσως, ακόμα να σταματήσουμε το κακό, γιατί αναλογικά μάλλον βρισκόμαστε στο ίδιο επίπεδο.
Καλώς ήλθες στις διαδικτυακές συζητήσεις του esoterica!

Αγαπητέ Loco,

πιστός φαν των '80s-'90s βλέπω!

Ισχύουν τα ανωτέρω. Ας μη μένουμε στη δικαιολογημένη μεν, αλλά στείρα εναντίωση.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 05/02/2005 14:36:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ο Ελληνας
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2005, 14:54:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ο Ελληνας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ειχε "πλακα" για δισεκατομυρια ανθρωπους , αν ανθρωποι σαν αυτον δεν ζουσαν.

Μπορω να φανταστω μερικα εκατομυρια παιδια που θα αναρωτιουνται με απελπισια .

Τι φταιμε ;

Φταιτε ,γιατι ειστε στο δρομο της υπερδυναμης και κανεις δεν προκειτε να κανει τιποτε για να την σταματισει

Κύπρος - Ελεφθερία
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2005, 15:26:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μπράβο του και πάλι μπράβο,

έπιτέλους κάποιος είπε τα πράγματα με τ' όνομα τους!!!!!!!

Τι σας εξένισε; Η ωμότητα, ο Κυνισμός του λόγου του???????????

Δηλαδή προς τι η έκπληξις???!!!!!!!

Ο <<<<άνθρωπος>>>>> {εσκεμμένα τα εισαγωγικά} την αλήθεια είπε!!!

ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥ ΛΟΙΠΟΝ!!! Μήπως και ξυπνήσουν οι εις ύπνον ευδαιμονίας

όντες λαοί............

Υ.Γ. Αν και χλωμό το βλέπω..........


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ο Ελληνας
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2005, 15:40:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ο Ελληνας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το προβλημα φιλε λορενζο ειναι πως οι κυμησμενοι δυσκολα ξυπνανε.

Γιατι να ξυπνισουν τους συμφερει να κοιμωνται . Αυτοι ειναι οι αυτοκρατορες , αυτοι μπορουν να επιτεθουν σε οποιον θελουν.

Λοιπον ,μην περιμενεις να ξυπνησει κανενας γιατι αυτα που ειπε δεν διαφωνουν απο τις αποψεις των κοιμισμενων ,τοσο οσο να καταλαβουν πως ειναι κοιμησμενοι.

Εκτος αν το σχολιο σου ηταν ,για εμας που υποτιθεται δεν ειμαστε κυμησμεοι.

Και παλι ομως το ιδιο επεισοδιο το εχουμε ξαναδει , τρανο παραδειγμα η εισβολη στο Ιρακ.


Μην περιμενεις να ξυπνησουμε απο κατι τοσο συνηθισμενο.
Εχουμε πλεον μαθει να ζουμε στο ψεμα . Οι δηλωσεις αυτες απλα μας το υπενθυμιζουν .


Ισως ομως , να δειξουν σε καποιους τυχερους το καθηκον τους.



Κύπρος - Ελεφθερία


Edited by - Ο Ελληνας on 05/02/2005 15:47:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fantomas3004
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2005, 17:40:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fantomas3004  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Του ξέφυγε του ανθρώπου φαίνεται και είπε κατα λάθος οτι σκέφτεται συνέχεια απο μέσα του πρέπει να είναι και λίγο αφελής!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 12:18:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Του ξέφυγε του ανθρώπου φαίνεται και είπε κατα λάθος οτι σκέφτεται συνέχεια απο μέσα του πρέπει να είναι και λίγο αφελής!

Είναι αυτό που λέμε : "Γλώσσα λανθάνουσα, την αλήθεια λέγει" λοιπόν;

Προσωπικά τέτοιες δηλώσεις έχουν σταματήσει να μου προκαλούν έκπληξη...Ο παρασημοφορημένος κύριος που μας δήλωσε με το χαμόγελο στα χείλη ότι "Έχει πλάκα να σκοτώνεις!" με την ίδια ευκολία που θα έλεγε "Έχει πλάκα να ψάχνεις το...Joker!" ή κάτι παρόμοιο, ενσαρκώνει το όραμα πολλών για τη Νέα Εποχή. Εκείνο που τρομάζει περισσότερο απ' όλα δεν είναι τα λόγια του, που από μόνα τους θα ήταν ίσως ικανά να προκαλέσουν την παρέμβαση 2-3 κυρίων με άσπρες μπλούζες, οι οποίοι θα οδηγούσαν το στρατηγό μας σ' ένα μοναχικό δωματιάκι...Το πιο τρομακτικό είναι τελικά να αναλογιστούμε τον αριθμό των ανθρώπων που πιθανώς συμφωνούν μαζί του...Και, πιστέψτε με, είναι πολλοί!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 14:40:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα, durden_alie!

Ένα μόνο θα ήθελα να παρατηρήσω στα όσα αναφέρεις:

quote:
(...) ενσαρκώνει το όραμα πολλών για τη Νέα Εποχή.

Αυτό δεν είναι "όραμα", αγαπητέ μου, και σαφώς δεν έχει καμμία σχέση με τη "Νέα Εποχή", την εποχή της αναθεώρησης των αξιών και της ανάδειξης του Ανθρωπισμού.

Όσοι έχουν "οράματα" σαν τον κύριο αυτόν, εξυπηρετούν άλλους σκοπούς και εφευρήσκουν με ευκολία προσχήματα για τον αρρωστημένο ψυχισμό τους.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 15:14:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα φυσικά Zadok...Ίσως παραμέλησα κι εγώ να κάνω χρήση του χρήσιμου σημείου στίξης των εισαγωγικών όταν αναφερόμουν στο "όραμα" και στη "Νέα Εποχή"...Δεν μπορούν να αποτελούν "οράματα" τα παραληρήματα του κάθε ένστολου ή μη της Ουάσιγκτον...

Αλλά, από την άλλη, η Νέα Εποχή που αναφέρεις (της αναθεώρησης των αξιών και της ανάδειξης του Ανθρωπισμού) πως μπορεί να ανατείλει ενάντια στα σχέδια και στις πράξεις τελικά κυρίων σαν τον εικονιζόμενο; Ποια ψήγματα αισοδοξίας μας έχουν απομείνει με αυτά που βλέπουμε να συμβαίνουν γύρω μας;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 16:46:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου, αγαπητέ φίλε, αλλά νομίζω ότι ζούμε την πιο σκοτεινή ώρα πριν το ξημέρωμα.

Αισιοδοξία ή διαίσθηση; Δεν ξέρω. Ίσως και να μην ζήσουμε αρκετά για να το διαπιστώσουμε...

Κι αν ο δρόμος είναι σκοτεινός
κι η απόσταση της κορφής μου ραγίζει την καρδιά,
γιατί ποτέ δε θα τη δω,
συνεχίζω να κάνω το χρέος μου
γιατί πιστεύω πως αυτό το οποίο μας περιμένει
είναι το σύμπαν ολόκληρο
μπροστά στην σκόνη του χτες.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 16:47:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου, αγαπητέ φίλε, αλλά νομίζω ότι ζούμε την πιο σκοτεινή ώρα πριν το ξημέρωμα.

Αισιοδοξία ή διαίσθηση; Δεν ξέρω. Ίσως και να μην ζήσουμε αρκετά για να το διαπιστώσουμε...

Κι αν ο δρόμος είναι σκοτεινός
κι η απόσταση της κορφής μου ραγίζει την καρδιά,
γιατί ποτέ δε θα τη δω,
συνεχίζω να κάνω το χρέος μου
γιατί πιστεύω πως αυτό το οποίο μας περιμένει
είναι το σύμπαν ολόκληρο
μπροστά στην σκόνη του χτες.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 17:09:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγγνώμη για το διπλό μήνυμα, αλλά λόγω τεχνικού προβλήματος με τη σύνδεση στο Διαδίκτυο δεν πρόλαβα να σβήσω το δεύτερο εγκαίρως.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 18:20:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Αγαπητή Zadok,

σου αφιερώνω ένα απόσπασμα του Ν. Γκάτσου απο το έργο του ¨Αμοργός¨

που νομίζω θα συμβάλλει για να απλωθεί το θέμα σου..


Δεν είμαστε πια τα μικρά παιδιά που

Χτένιζαν τις παπαρούνες

Που κουβαλούσαν τους ποντικούς και

Ξεπερνούσαν τα κύματα

Ούτε πηγαίνουμε πια με τους χειμάρους

σ' αναζήτηση φυστικιών

Ούτε σκαρφαλώνουμε με τις φεγγαρίσιες

Αχτίνες για να κλέψουμε

Τα ώριμα άστρα.


Χάσαμε τους δρόμους, χάσαμε τη δύναμη μας, κουραστήκαμε

Ο μανδύας μας ξέβαψε απο τις ολονυκτίες των καντηλιών

Απο τα γαβγίσματα των αδέσποτων σκυλιών

Απο την αναζήτηση των σταχιών που άλλοι θέρισαν....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mystic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


211 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 20:15:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mystic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι πολύ θλιβερό να δίνεται εξουσία σε τέτοια άτομα αλλά δυστηχώς είναι πραγματικότητα για αυτό πάμε και από το κακό στο χειρότερο.


''Ο Θεός είναι ένας κύκλος που το κέντρο του είναι παντού και η περιφέρεια του πουθενά''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2005, 00:55:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητή Zadok,

σου αφιερώνω ένα απόσπασμα του Ν. Γκάτσου απο το έργο του ¨Αμοργός¨

που νομίζω θα συμβάλλει για να απλωθεί το θέμα σου..



Αγαπητέ lorenzo,

δεν ξέρω πια πώς να σ' ευχαριστήσω...

Ας δούμε, αγαπητοί φίλοι, μία σκέψη πιθανόν χρήσιμη:

Το πρόβλημα ενός αδίστακτου παρανοϊκού με εξουσία εν προκειμένω, αλλά και κάθε πρόβλημα ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΡΟΚΛΗΣΗ.

Είναι πρόκληση για να αποδειχτεί πόσο οι γνώσεις και το σύστημα των πιστεύω και των αξιών μας μπορούν να επαναφέρουν το σύστημα το οποίο καλείται "ανθρωπότητα" σε ομαλή λειτουργία.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 09/02/2005 00:56:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2005, 02:48:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Aγαπητή μου Zadok,

είναι χαρά μου να συνομιλώ μαζί σου.

Θα ήθελα να αποφορτίσω αυτό το νοσηρό κλίμα που ο λόγος αυτού του ανεκδιήγητου πολεμοχαρή και των αφεντικών του {που δεν άχουν πατρίδα κατά την γνώμη μου} μας ψυχοπλάκωσε, με μια αισιόδοξη ματιά, την οποία ποιός άλλος απο έναν νομπελίστα ποιητή θα μας χάριζε?


.........θα γυρίσει αλλού τις χαρακιές
Της παλάμης , η Μοίρα σαν κλειδούχος

Μια στιγμή θα συγκατατεθεί ο Καιρός
Πώς αλλιώς, ΑΦΟΥ ΑΓΑΠΙΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ
Θα παραστήσει ο ουρανός τα σωθικά μας
Και θα χτυπήσει τον κόσμο η αθωότητα
Με το δριμύ του μαύρου του θανάτου
.........................
Ο. Ελύτης ¨Μονόγραμμα¨

Πώς αλλιώς?!!!!....
Πιστεύω οτι κυοφορείται κάποια αλλαγή.
Δεν πάει άλλο.
Πιάσαμε πάτο!

................................
Πρωτάκουστες, βαρειές με ζώνουν Αρμονίες! Ομπρός, σύντροφοι,
βοηθάτε να σηκωθεί, να γίνει ο ήλιος Πνέμα!
..........................................

Ομπρός παιδιά, και δε βολεί μονάχος του ν' ανέβει ο ήλιος...
Σπρώχτε με γόνα και με στήθος, να τον βγάλουμε απ' τη λάσπη΄
σπρώχτε με στήθος και με γόνα, να τον βγάλουμε απ'
το γαίμα΄
σπρώχτε με χέρια και κεφάλια, για ν' αστράψει
ο ήλιος Πνέμα!

{πνευματικό εμβατήριο}


Καληνύχτα λοιπόν,
βλέπω σωρούς πεφταστέρια
να σας λικνίζουν τα όνειρα
μα εγώ κρατώ στα δάχτυλα μου τη μουσική
για μια καλύτερη μέρα.

Ν. Γκάτσος

Καληνύχτα και αισιοδοξία!!!

Εντολή σου, είπε, αυτός ο κόσμος
και γραμμένος μες στα σπλάχνα σου είναι
...Διάβασε και προσπάθησε και πολέμησε είπε.
Ο καθείς και τα όπλα του, είπε.

¨’ξιον Εστί¨


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2005, 11:37:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά, μάλλον θα προτιμήσω κι εγώ την αισιοδοξία, την τόσο ωραία δοσμένη μέσα από τα λόγια σας αγαπητοί φίλοι...

"Είμαστε ακόμα ζωντανοί"...Κι όσο είμαστε εδώ, σκεφτόμαστε και μπορούμε κι εκφραζόμαστε ανοιχτά κι ελεύθερα, το παιχνίδι δεν έχει ακόμη χαθεί...Μπορεί να 'χει πλάκα για κάποιους να σκοτώνουν την ελπίδα, αλλά ευτυχώς, αυτή πεθαίνει τόσο δύσκολα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2005, 11:42:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι πολύ θλιβερό να δίνεται εξουσία σε τέτοια άτομα αλλά δυστηχώς είναι πραγματικότητα για αυτό πάμε και από το κακό στο χειρότερο.


ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2005, 14:01:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://news.yahoo.com/news?tmpl=story&u=/ap/20050319/ap_on_re_us/missing_girl


συγνωμη που παραθετω εδω...το παραπανω link.....ισως φαινομαινικα δεν ειναι η θεση του.....

ομως κατι "ανθρωποι".....σαν τον παραπανω....βιαζουν...σκοτωνουν...προς ευχαριστηση....εκτιουν ποινη μερικων χρονων και οι ομοιοι τους....τους ελευθερωνουν.....

για να ξανακανουν τα ιδια....τα χειροτερα...να κανουν αυτο που ξερουν καλα....να σκοτωνουν και να σκοτωνουν και να σκοτωνουν.....

να τους χαιρονται...τετοιους "ανθρωπους"......δεν θελω να ζω με τετοιου ειδους "ανθρωπους".....ας την χαιρονται την γαια τους....

...εκ του ασφαλους.....με γυρω τους και απο τα δικα τους παιδια,απο 4-5000 φύλακες -αστυνομικους.....

"εχει πλακα να σκοτωνεις"......το ειναι σου....ακουγοντας μαθαινοντας για ολα τα σχημα που γινονται χωρις να μπορεις να κανεις κατι.....

ενας πολεμος που εχει μεταφερθει εδω κατω....και ειμαστε ξανα αμετοχοι......

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMS

Edited by - manos on 19/03/2005 14:04:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2005, 09:07:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ...
ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΝΗΜΕΝΟΙ ΦΟΝΙΑΔΕΣ...
---
ΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΛΕΥΤΕΡΟΙ.

ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΥΠΗΡΕΤΟΥΜΕ
ΕΠΕΙΔΗ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΑΓΑΠΑΜΕ
ΑΦΟΥ ΕΜΕΙΣ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ
ΕΑΝ ΘΑ ΑΓΑΠΑΜΕ Η ΟΧΙ.
ΚΙ ΕΤΣΙ ΣΤΕΚΟΜΑΣΤΕ Η ΠΕΦΤΟΥΜΕ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ -Ε-
Ο ΠΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΟΣΤΡΑΚΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.
---
ΠΟΛΥ ΤΑ ΜΕΛΗ ΕΚΤΙΜΩ
ΜΑ ΑΠ΄ΟΛΟΥΣ ΥΠΕΡΑΝΩ
Η ΛΟΓΙΚΗ ΔΙΑΛΕΓΕΙ ΕΣΑΣ
ΜΑ Η ΚΑΡΔΙΑ; ΤΟΝ ΜΑΝΟ...
---Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2005, 04:03:01  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βεβαίως και είναι πρόκληση...
Θα χαρώ ιδιαιτέρως να τους σκοτώσουν όλους!!!!

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Feyerabend
Νέο Μέλος

Greece
33 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2005, 02:20:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Feyerabend  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν μπορώ να κατηγορήσω κάποιον επειδή του αρέσει η δουλειά του!

Μακάρι να ήμασταν όλοι τόσο ενθουσιασμένοι με τη δουλειά μας, θα ήταν πολύ καλύτερος ο κόσμος!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy