ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Οι δερβίσηδες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Tsepe Noyon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
181 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2005, 22:35:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsepe Noyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ' αρχην, να ξεκινησω ζητοντας συγγνωμη, που θα ειμαι γενικος και αοριστος, αλλα αυτον τον καιρο δεν εχω προσβαση στην βιβλιοθηκη μου και θα γραφω απο μνημης. Δεν θα παραθεσω ονοματα και ημερομηνιες, αλλα δεν νομιζω οτι εχει σημασια. Θα κανουμε κουβεντα και θα ανταλαξουμε γνωσεις.
Το ισλαμ, επεκταθηκε πολυ γρηγορα. Μεσα σε λιγοτερο απο δυο αιωνες εφτασε απο τις Ινδιες μεχρι τον Ατλαντικο.
Σαν θρησκεια διαδοθηκε πολυ ευκολα, οχι λογω της βιαιοτητας του, οπως λεει, η ριστιανικη κυριως προπαγανδα, αλλα για πολιτικους και κοινωνικους λογους. Επεισης ειναι πολυ ευκολο να γινει κανεις μουσουλμανος. Αρκει η shahada κι εγινε!!!
Λογω αυτης της ευκολιας, μεγαλοι πληθυσμοι εγιναν μουσουλμανοι, αλλα χωρις να αφομοιωθουν πληρως.
Παραλληλα, το ισλαμ, ηρθε σε επαφη με θρησκειες και πνευματικες παραδοσεις, οι οποιες το "προβληματισαν".
Το αποτελεσμα ηταν να επελθουν ζυμωσεις, απο τις οποιες ξεπηδησε η "χρυση εποχη" του χαλιφατου, με αποκορυφωμα την εποχη του Haroun Al Rashid.
Επισης δημιουργηθηκε το "μυστικο" ισλαμ με την μορφη των δερβισιδων, με κεντρο κυριως το Χορασαν της Περσιας.
Οι ιδρυτες των δυο γνωστοτερων και μεγαλητερων ταγματων, ο Χατζη Μπεκτας κι ο Τζαλαλαντιν Ρουμι ηταν Περσες. Για τον δευτερο, εικαζεται οτι, ηταν χριστιανος επισκοπος, εξ ου και το Ρουμι. Οπως και να 'χει τον περιβαλει πολυ μυστηριο. Αργοτερα θα πουμε περισσοτερα γι αυτον.
Υπηρχαν περιπου 165 ταγματα δερβισιδων, αλλα τα γνωστοτερα ειναι των Μπεκτασηδων, του Χατζη Μπεκτας και των Μαβλεβηδων.
Οι δερβισιδες δεν ηταν μοναχοι. Οι τεκεδες κληρονομουνταν απο πατερα σε γιο κι οχι σπανια, σε κορη!
Οι Μπαμπαδες ηταν οικογενειαρχες και οι τεκεδες ηταν τα σπιτια τους. Δεν ηταν μοναστηρια.
Οι δερβισιδες δεν ηταν εσωκλειστοι, ουε αγαμοι.
.... συνεχιζεται


ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣ

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2005, 10:11:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Tsepe Noyon ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕΣ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ.

ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ ΟΜΩΣ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΑΥΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

quote:
Σαν θρησκεια διαδοθηκε πολυ ευκολα, οχι λογω της βιαιοτητας του, οπως λεει, η χριστιανικη κυριως προπαγανδα, αλλα για πολιτικους και κοινωνικους λογους.

ΔΙΑΦΩΝΩ ΠΛΗΡΩΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΕ ΑΥΤΟ...
ΓΝΩΣΤΕΣ ΟΙ ΣΦΑΓΕΣ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΙΣΛΑΜ ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΠΙΣΤΗΣΟΥΝ ΟΙ ΠΛΗΘΥΣΜΟΙ ΤΙΣ ΒΟΡΕΙΟΥ ΑΦΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΙΒΗΡΙΚΗΣ ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΥ.
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΝΟΤΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΑΦΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΣΙΑΣ.

ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΩΝ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΕΡΒΙΣΙΔΕΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tsepe Noyon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
181 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2005, 11:47:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsepe Noyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Avatargr, ισως θα επρεπε να δημιουργηθει ενα θεμα για το ισλαμ και να το κουβεντιασουμε εκει. Οι "σφαγες" αναφερονται σε χριστιανικες πηγες, γι αυτο μιλαω για χριστιανικη προπαγανδα. Οχι οτι οι μουσουλμανοι ειναι αμοιροι σφαγων και αλλοδοξων και ομοδοξων, αλλα δεν διαδοθηκε τοσο ευκολα γι αυτο. Θα το κουβεντιασουμε αλλου, ομως.
Και μια διευκρηνηση: Οταν μιλαμε για δερβισιδες μιλαμε για σουφισμο. Ειναι το ιδιο πραγμα. Η λεξη δερβισης ειναι, αν δεν κανω λαθος, τουρκικης προελευσης. Η αραβικη λεξη s'ufi σημαινει μαλινος και πιθανως να χρησιμοποιηθηκε επιδη ντυνοντουσαν με μαλι. Επισης ο σουφισμος στα αραβικα λεγεται s'o(u)fi(y)a, ομως δεν εχει καμια σχεση με την ελληνικη λεξη σοφια. Αν εχει κανεις περιεργεια μπορουμε να εξηγησουμε το γιατι

ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2005, 12:30:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΤ' ΑΡΧΑΣ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ....

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΕΡΒΙΣΙΔΕΣ..

ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΣΟΥΦΙ...
ΑΠΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΟΡΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΠΩΣ ΠΟΙΟ ΠΟΛΥ.

ΜΕ ΧΑΡΑ ΟΜΩΣ ΘΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΧΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΟΛΛΑ.

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΙΣΛΑΜ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ....
ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΑΝΟΙΞΕ ΤΟ..
Ο ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΟΣ ΤΟΠΟΣ ΤΟΥ ESOTERICA.gr ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΚΤΟΣ...

ΣΧΕΤΙΚΑ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΒΙΑΙΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΙΣΛΑΜ ΕΓΙΝΕ ΚΥΡΙΩΣ ΣΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΥΣ ΤΟΠΟΥΣ.
ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΑΝΩΝ ΨΑΧΝΟΥΜΕ....
ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΤΟΥΣ ΠΟΛΕΜΟΥΣ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΣΤΗΝ ΙΒΗΡΙΚΗ ΧΕΡΣΟΝΗΣΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΑΡΑΚΗΝΟΥΣ.
ΟΙ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΙ (ΣΑΡΑΚΗΝΟΙ) ΕΠΙΤΕΘΗΚΑΝ ΕΚΕΙ...

ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΦΑΓΕΣ ΝΟΤΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΤΗΣ ΑΣΙΑΣ..

ΑΛΛΑ ΑΣ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ ΠΕΡΙ ΔΕΡΒΙΣΙΔΩΝ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tsepe Noyon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
181 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2005, 17:37:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsepe Noyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Avatargr μην με φερνεις στην αχαρη θεση, να υπερασπιζομαι το ισλαμ.
Παγια θεση μου ειναι οτι, οι τρεις εξ αποκαλυψεως θρησκειες ειναι για τα πανηγυρια. Αλλο αυτο ομως κι αλλο η ιστορικη πραγματικοτητα!
Επισης, αν τις συγκρινουμε μεταξυ τους θα δουμε οτι το ισλαμ, θεολογικα, ειναι καπως πιο προχωρημενο. Αλλα περισσοτερα πανω σ' αυτο σε χωριστο θεμα.

ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tsepe Noyon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
181 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2005, 18:01:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsepe Noyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Οι δερβισιδες, λοπον, ειναι αποτελεσμα της επαφης του ισλαμ, με κοσμοθεωρησεις, για τις οποιες δεν ειχε ακουστα και δεν ηταν ετοιμο να τις αντικρουση, οπως ο ινδουισμος, ο βουδισμος κι ο ζοροαστρισμος.
Κρατοντας τον βασικο κορμο του ισλαμ, οτι δηλαδη ο θεος ειναι ενας και απομακρος κι επικοινωνει με τον κοσμο μονο, μεσω των αγγελων και των προφητων, αποφασησαν, χονδρικα, να τον πλησιασουν αυτοι!
Υιοθετησαν, λοιπον, τεχνικες εκστασης απο την ανατολη κι ανεπτυξαν και τις δικες τους.
Χαρακτηριστικοι ειναι οι περιστρεφομενοι δερβισιδες, στους οποιους το ενδιαφερον σημειο ειναι η θεση των χεριων: Το ενα κυταζει προς τα πανω και τ' αλλο προς τα κατω!
Χρισημοποιησαν ομως πολλα και διαφορα, οπως ο διαλογισμος, το αυτομαστιγωμα, αλλα και το ομαδικο σεξ και τα οινοπνευματωδη!!!
Πολλοι απ' αυτους ηταν επιφανειακα μονο μουσουλμανοι, αλλα το ισλαμ μεχρι τον 13ο αιωνα ηταν πολυ φιλελευθερο: Αρκουσε να κυκλοφορεις με το χαλακι προσευχης παραμασχαλα και κανεις δεν σε ενοχλουσε.
...συνεχιζεται

ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2005, 19:34:14  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπερα σας,μιας και εχω εδω μπροστα μου ενα βιβλιο,για το ισλαμ θα ηθελα να σας μεταφερω καποιες επιπροσθετες πληροφοριες.
Η λεξη Ισλαμ σημαινει παραδοση,και πεμτουσια αυτης της πιστης ειναι η μυστικιστικη διδασκαλια περι παραδοσης στον θεο μεσω της εγκαταλειψης του εαυτου και καθε επιθυμιας.

Αυτη η θρησκεια της παραδοσης στον θεο γεννηθηκε απο της μυστικιστικες αποκαλυψεις του ιδρυτη της,του προφητη Μωαμεθ.

Η ΣΟΦΙΑ ΤΩΝ ΣΟΥΦΙ

Στα πρωτα χρονια του μεσαιωνα,κατα τις Σταυροφοριες,το Ισλαμ μαχοταν εναντιον των χριστιανων [απιστων]στο ονομα του Αλλαχ,ερμηνευοντας στην κυριολεξια τα λογια του Μωαμεθ περι τζιχαντ η αλλιως,Ιερου Πολεμου.
Οι σουφι αντιθετα,ερμηνευαν την ιδεα του τζιχαντ ως εσωτερικη παλη για την υπερβαση του εαυτου και την υποταγη στον Θεο.

Πιστευαν οτι η φυσιολογικη κατασταση της συνειδητοτητας μας ειναι ενα ειδος ληθαργου και ο θανατος κατα τα λεγομενα του Μωαμεθ ειναι η αφυπνιση απ αυτον.

Μια διδακτικη τους ιστορια μιλα για τον Πριγκιπα του Μπλαχ που ειχε βγει κυνηγι και εχασε τον δρομο του στην ερημο καθως κυνηγουσε ενα αρσενικο ελαφι.

Τοτε το θηραμα του,που ηταν ενα μαγεμενο ζωο,στραφηκε και τον ρωτησε:
Eισαι σιγουρος πως εχειΣ γεννηθει για να κανεις αυτο που κανεις τωρα;

Για του σουφι ηταν πολυ σημαντικο να θετει κανεις στον εαυτο του αυτο το ερωτημα:Eκπληρωνω τον προορισμο της ζωης μου;

Oι σουφι πιστευαν οτι γεννιομαστε με σκοπο να ανακαλυψουμε την πνευματικη μας φυση.
Και λενε μια ιστορια για εναν ανδρα που κτυπα μια πορτα.
Ποιος ειναι ρωτα ο Θεος απο μεσα.

Εγω απαντα ο ανδρας.

Τοτε φυγε,λεει ο Θεος.Δεν υπαρχει χωρος εδω για το εγω.
Ο ανδρας φευγει και περιπλαναται στην ανυδρη ερημο,εως οτου συνειδητοποιει το λαθος και επιστρεφει στην πορτα και χτυπα ξανα.

Ποιος ειναι;ρωτα παλι ο Θεος.
Εσυ απαντα ο ανδρας.
Τοτε περασε μεσα,αποκρινεται ο Θεος.
Για τους Σουφι,το να εγκαταλειψεις το εγω,του διαχωρισμενου εαυτου αποτελει την αρχη και το τελος του μυστικιστικου ταξιδιου.

Ο Ρουμι με στιχους του μιλαει για ενα σημαντικο μυστικιστικο βημα:
Γιατι ειναι τα χειλη σου στεγνα οταν η κουπα ειναι γεματη;
Βαλε στοχο ενα τρελο σχεδιο οπως εκανε ο Νωε.
Ζησε την ζωη που αγαπας.

Τρελο σχεδιο ,στην περιπτωση ειναι αυτο που αποσκοπει στην ενωση με τον Θεο,αλλα η πραγματικη τρελα ειναι να εισαι γεματος απο τα υδατα της ζωης και να πινεις.
Για τους Σουφι,ο Θεος δεν προσεγγιζεται μεσω των δογματων και των τελετουργικων της οργανωμενης θρησκειας αλλα μεσω της αμεσης μυστικιστικης εμπειριας.
Καθε ανθρωπος πρεπει να πινει εξ ιδιας βουλησης απο το νερο της ζωης.


Ο Θεος δεν κατοικει σε ιερα βιβλια η σε ιερα κτισματα,αλλα στα βαθη της ανθρωπινης ψυχης.Ο Ρουμι εγραφε σχετκα:
Toν εψαξα πανω στον χριστιανικο σταυρο,
αλλα δεν ηταν εκει.
Πηγα σε ινδουιστικους ναους και ιερα τιποτε,
Επισκεφθηκα την Μεκκα,
δεν τον βρηκα εκει.
Ρωτησα μορφωμενους λογιους,
αλλα διευφευγε των γνωσεων τους.
Τελικα οταν κοιταξα μεσα στην καρδια μου,
ειδα οτι εκει,και πουθενα αλλου,ηταν το σπιτι του.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tsepe Noyon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
181 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2005, 19:55:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsepe Noyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η διπλη ερμηνεια του τζιχαντ, σαν ιερος πολεμος, για την διαδοση, η την υπερασπιση της πιστης, απ' την μια και σαν εσωτερικη διαδικασια απο την αλλη, υπαρχει απο την αρχη. Απο τα χρονια του προφητη. Απο εκει και περα η ερμηνεια ηταν παντα ζητημα πολιτικων καταστασεων. Π.χ. στην συγχρονη εποχη οσοι μιλανε για τζιχαντ δεν αναφερονται σε εσωτερικο πολεμο. Το θεμα ομως ειναι οτι μονο ο ηγετης των πιστων (Χαλιφης) εχει δικαιομα να κυρηξει ιερο πολεμο και χαλιφης δεν υπαρχει εδω και 85 χρονια.

ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2005, 01:50:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

θεμα με πολυ ζουμι και για πολυ συζητηση ο σουφισμος.


κατ αρχας σουφι υπαρχουν σε ολες τις θρησκειες, απλα γιατι προσαρμοζονται οι ιδιοι στην επικρατουσα θρησκεια.

(απομειναρι χριστιανων σουφι ειναι οι πυροβατες αναστεναρηδες, οι οποιοι καμια σχεση δεν ειχαν ποτε με το ισλαμ, αλλα προκειται για Ελληνες σουφι που προσαρμοστηκαν στον χριστιανισμο - η ολη τελετη ειναι αρχαιοελληνικη).

ο λογος απλος: ο θεος ειναι ενας για ολους, ασχετα του πως τον ονομαζουμε εμεις ή τι δογματα εφευραμε στο ονομα του.

οι σουφι προϋπηρχαν των εβραιογενων θρησκειων (χριστιανισμος-ισλαμισμος).

η προελευση τους ειναι ανιμιστικη.


και αν ψαξουμε τις ριζες του σουφισμου ως αντιληψη, θα τις δουμε να ξεκινουν απ την αρχαια Ελλαδα.


αναφερθηκαν "πολλα και διαφορα, οπως ο διαλογισμος, το αυτομαστιγωμα, αλλα και το ομαδικο σεξ και τα οινοπνευματωδη", αλλα
αυτο που δεν αναφερθηκε καθολου ειναι η σχεση των σουφι με την κανναβη.

ολη η "φιλοσοφια" των ρεμπετων ειναι η Ελληνικη αποδοση του δερβισικου ταγματος του σεϊχη Χαϊδαρ.

η ορολογια τεκες, ο ζεϊμπεκικος αυτοσυγκεντρωτικος χορος, η σιωπη που επικρατουσε στους τεκεδες (περαν του οργανου), η εννοια του μαγκα ως "σωστος", προερχονται απο τους σουφι.

"ο σεϊχης Χαϊδαρ βρηκε το χασις στο Χουρασαν, ιδιαιτερη πατριδα του Ομαρ Καγυαμ, του συγγραφεα των Ρουμπαγιατ, και επεβαλε στους Δερβισες του Σουφικου Ταγματος του να το χρησιμοποιουν στις καθημερινες τους τελετουργιες.


η λεξη assassin προερχεται απο το ονομα του Χασαν Ιμπν αλ-Σαμπαχ, ο οποιος εδωσε το κακο ονομα στο χασις εξ αιτιας της δολοφονικης μανιας της Ισμηλιτικης Σεκτας του των Σιιτων μουσουλμανων, τους οποιους φανατιζε απεναντι στον θανατο δειχνοντας τους με την βοηθεια του χασις μια "εικονα" του παραδεισου που τους περιμενε, στα τελη του ενδεκατου μΧ αιωνα.

ετσι ο Χαϊδαρ δεν καταφερε να διαδωσει πολυ την χρηση του, ζητησε ομως απο τους φιλους του να φυτεψουν τους σπορους του πανω στον ταφο του.(θυμηθειτε το αναλογο ρεμπετικο τραγουδι που λεει το ιδιο ακριβως πραγμα, μετα απο τοσους αιωνες)


κατα τον δεκατο τριτο αιωνα, διαδοθηκε ομως απο την Βαγδατη μεχρι την Αιγυπτο και εγινε γνωστο σαν "η κυρια του Χαϊδαρ" "

τα "αυτομαστιγωματα", η πυροβασια, οι αναιμακτες πληγες που κλεινουν χωρις σημαδια, γινονται μονο οταν οι δερβισηδες βρισκονται σε εκσταση, και αυτο μονο την ημερα της εορτης του Σεϊχη, καποιου αγιου αν ειναι χριστιανοι, ή καποιας αλλης σημαντικης εορτης αν ειναι αλλου θρησκευματος.


δεν αποτελουν πρακτικη για την επιτευξη της εκστασης, αλλα αποδειξη του οτι βρισκονται σε εκσταση.


και φυσικα οι σουφι δεν γραφουν τιποτα!

δεν υπαρχει κανενα βιβλιο με πληροφοριες ή διδαχες.


μονο ποιηματα απο καποιους εμπνευσμενους, οπως ο Τζελαλουντιν Ρουμι και ο Ομαρ Καγυαμ.

σουφικης αντιληψης ειναι και οι διδασκαλιες τυπου "Χοτζα", του Αισωπου του ισλαμ.


η διδασκαλια γινεται μονο απο δασκαλο σε μαθητη, προφορικα!

οσον αφορα το πως εξαπλωθηκε ο ισλαμισμος, αρκει να διαβασει κανεις μια βιογραφια του Μωαμεθ - με το σπαθι εξαπλωθηκε.


αλλα το ιδιο εκανε και ο χριστιανισμος απο τη στιγμη που εγινε κρατικη θρησκεια - οι Ελληνες Εθνικοι το γνωρισαν καλα, οπως και οι Ινδιανοι ή οι Νεγροι.

αυτα ομως εγιναν απο φανατικους, και σουφι και φανατικος δεν γινεται!


θα κλεισω με ενα ποιημα το οποιο θα γραψω οπως το θυμαμαι για να μην ψαχνω νυχτιατικα:

καποτε υπηρξα κοκκος αμμου,

εγινα πεταλουδα,

μετα σκυλος,


τωρα ειμαι ανθρωπος,

αυριο μπορει να γινω θεος...

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tsepe Noyon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
181 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2005, 19:03:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsepe Noyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καμια σχεση δεν εχουν οι σουφι (δερβισιδες) με την αρχ. Ελλαδα. Το ειπαμε και στην αρχη: Μην ξεγελαει το ομοηχο της λεξης με το ελληνικο σοφια! Ειναι ομοηχο μονο στην δικια μας γραφη, στα αραβικα γραφεται αλλοιως.
Εξηγουμαι:
Η αραβικη γλωσσα εχει 3 "σιγμα", το shiin το siin και το s'ad. Οι λεξεις ελληνικης προελευσεως, οπως falsafa=φιλοσοφια, flous=πλουτος, γραφονται με siin που ειναι καθαρο σιγμα σαν το ελληνικο.
Η λεξη soufi γραφεται με s'ad. Δεν υπαρχει στις ευρωπαικες γλωσσες φθογγος ικανος να αποδωσει το s'ad. Ειναι πολυ λαρυγγικο!
Ο σουφισμος εχει τις ριζες του στην αν. Περσια κι εφτασε στην ακμη του επι σελτζουκων τουρκων.
Παρεμπιπτοντως, η λεξη χασις, στα αραβικα σημαινει απλως "χορτο"!
Μεσα στα τοσα ταγματα (αδελφοτητες) δερβισιδων, σιγουρα υπηρχαν και μερικοι που εκαναν χρηση ψυχοτροπων φυτων. Αλλο τοσο υπηρχαν και καποιοι που τηρουσαν κατα γραμμα την επιταγη του κορανιου για αποχη απο καθε ερεθιστικη ουσια, συμπεριλαμβανομενου και του τσαγιου!!!
Επισης, ο ζειμπεκικος, ειναι παναρχαιος ελληνικος χορος, τουλαχιστος 3000 ετων. Λεγεται ο χορος του πονου και του θανατου και ειναι αντρικος χορος! ΚΑΜΙΑ σχεση με τους δεβισιδες.
Ειναι αληθεια οτι αυτο που κυκλοφορει περισσοτερο απο τα δερβισικα εργα, ειναι η ποιηση. Οποιος θελει να γνωρισει θρησκευτικη-εσωτερικη ποιηση, ας διαβασει Γιουνους Εμρε. Ειναι πραγματικα πολυ υψηλου επιπεδου.
Υπαρχουν πολλα εργα γραμενα απο σουφι, αλλα δεν ειναι μεταφρασμενα. Μην ξεχναμε ποσο λιγα γνωριζουμε για την τουρκικη, την περσικη και την αραβικη γραμματεια!

ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2005, 02:10:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Καμια σχεση δεν εχουν οι σουφι (δερβισιδες) με την αρχ. Ελλαδα.



μην εισαι τοσο σιγουρος...

quote:

Το ειπαμε και στην αρχη: Μην ξεγελαει το ομοηχο της λεξης με το ελληνικο σοφια! Ειναι ομοηχο μονο στην δικια μας γραφη, στα αραβικα γραφεται αλλοιως.



ποιος μιλησε για την καταγωγη της λεξης σουφι?

οχι εγω παντως!

εγω ειπα οτι η σουφικη αντιληψη καταγεται απο την Ελλαδα.


quote:

Μην ξεχναμε ποσο λιγα γνωριζουμε για την τουρκικη, την περσικη και την αραβικη γραμματεια!



και για την Ελληνικη αδερφε...


ξεκινα ψαχνοντας ποια φιλοσοφικη σχολη διδασκε ο,τι και οι σουφι.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tsepe Noyon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
181 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2005, 08:11:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsepe Noyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω πει αλλου, οτι η σκεψη μου ειναι ελληνικεντρικη, ομως δεν φοραω παρωπιδες, (η τουλαχιστον προσπαθω!) και φυσικα δεν κανω ισλαμικη απολογιτικη!
Τωρα, τυχον ομοιοτητες, μερικων αποψεων των δερβισιδων με αντιστοιχες ελληνικες, δεν σημαινει κατι. Ειπαμε οτι το ισλαμ ηρθε σε επαφη με διαφορες κοσμοαντιληψεις και ηταν φυσικο να επιρρεαστει.
Βρισκει κανεις επιρροες ζωροαστρικες, ινδουιστικες και φυσικα ελληνικες.
Δεν υπαρχει σουφικη αντιληψη. Υπηρχαν τοσα πολλα ταγματα, με τοσο διαφορετικες αντιληψεις, που δεν ειναι δυνατον να βγει ενας κοινος παρανομαστης για τις αντιληψεις τους, εκτος φυσικα, απο το κορανι, που εκ των πραγματων, χρησιμοποιουσαν ολοι.
Στην Ελλαδα, εχουμε γνωση, κυριως, των μπεκτασιδικων αποψεων που ειναι προιον της παρακμιακης περιοδου και του σουφισμου και του ισλαμ.
Στην οθωμανικη αυτοκρατορια, οι μπεκτασιδες ειχαν γινει πολιτικη δυναμη, πραγμα που συνεπαγεται πνευματικη παρακμη.
Οπως λενε οι αραβες συγγραφεις, το ισλαμ παρηκμασε οταν επεσε στα χερια των οθωμανων, αλλο τοσο παρηκμασε και ο σουφισμος.
Η μικρασιατικης προελευσεως εκφραση "...σαν δερβισης μαινομενος", λεει πολλα, δεδομενου οτι οι σουφι ηταν κατα βαση ειρηνικοι.

ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2005, 11:35:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ jonniebegood ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΜIΛHΣΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ Ομαρ Καγυαμ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ....

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΡΟΥΜΠΑΓΙΑΤ (ΠΟΙΗΜΑΤΑ) ΗΤΑΝ ΑΣΤΡΟΝΟΜΟΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ....
ΕΠΙΣΕΙΣ ΕΦΙΑΞΕ ΕΝΑ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΕΓΡΑΨΕ ΠΟΛΛΕΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΕΙΕΣ.

ΕΑΝ ΔΕΝ ΜΕ ΑΠΑΤΑ Η ΜΝΗΜΗ ΜΟΥ Ο "Χασαν Ιμπν αλ-Σαμπαχ" ΗΤΑΝ ΚΑΙ Ο ΕΠΟΝΟΜΑΖΟΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΓΕΡΟΣ ΤΟΥ ΒΟΥΝΟΥ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΡΟΣΧΗΜΑ.
ΔΙΟΤΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΗΘΕΛΕ Ο "Χασαν Ιμπν αλ-Σαμπαχ" ΝΑ ΚΥΡΙΑΡΧΙΣΕΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΒΛΗΘΕΙ ΔΙΑ ΜΕΣΟΥ ΤΩΝ ΑΣΣΑΣΙΝΩΝ (ΔΟΛΟΦΟΝΩΝ).

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2005, 12:50:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

ΔΙΟΤΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΗΘΕΛΕ Ο "Χασαν Ιμπν αλ-Σαμπαχ" ΝΑ ΚΥΡΙΑΡΧΙΣΕΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΒΛΗΘΕΙ ΔΙΑ ΜΕΣΟΥ ΤΩΝ ΑΣΣΑΣΙΝΩΝ (ΔΟΛΟΦΟΝΩΝ).



ετσι ακριβως ειναι!


δεν ειχε σουφικο ταγμα ο Σαμπαχ, αλλα ισλαμικη σεχτα.


quote:

Υπηρχαν τοσα πολλα ταγματα, με τοσο διαφορετικες αντιληψεις, που δεν ειναι δυνατον να βγει ενας κοινος παρανομαστης για τις αντιληψεις τους


φιλε μου Tsepe Noyon ψαξτο λιγο ακομη!

το ξερω οτι οι πηγες ειναι ελαχιστες, αλλα υπηρχε και υπαρχει κοινος παρονομαστης: η αντιληψη περι Θεου!


στο κορανι απλως προσαρμοστηκαν για να αποφυγουν το λεπιδι.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tsepe Noyon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
181 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2005, 17:03:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsepe Noyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διακρινω καποια προκαταληψη εναντι του ισλαμ, η μου φαινεται?
Κατανοητο και συγγνωστο βεβαια, διοτι για εμας τους Ελληνες, μουσουλμανος=τουρκος κι αυτο δεν μας παραπεμπει σε τιποτα καλο! Το κουβαλαμε στα γονιδια μας και ειναι δυσκολο να το ξεπερασουμε.
Το θεμα ομως ειναι οτι με ανιστοριτες και προκατειλημενες τοποθετησεις, ερχομαι στην δυσαρεστη, οσο και παραδοξη θεση να το υπερασπιζομαι, πραγμα που δεν ηταν στις προθεσεις μου.
Για τον επιμενοντα στην αρχαιοελληνικη προελευση των δερβισιδων να πω μονο το εξης: Ομοια προβληματα γεννουν ομοιες λυσεις.
Αυτο σημαινει οτι αυτοι που "ψαχνονται" αργα η γρηγορα θα καταληξουν στα ιδια συμπερασματα.
Υπαρχουν ιστοριες "σοφιας" που τις βρισκει κανεις, σχεδον αυτουσιες, στους χριστιανους, τους ινδουιστες, τους βουδιστες, στο ζεν κλπ. Θα επρεπε καποιος να διεκδικησει το κοπυραιτ?
Απλα, μερικοι ανθρωποι, μεσα απο την ασκηση, οπως την αντιλαμβανοντουσαν, εκαναν τις ιδιες παρατηρησεις. Αυτο ειναι ολο!!!


ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2005, 23:20:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάβασα με προσοχή τις επισυνάψεις.
Θα προσθέσω κάτι που ελπίζω, Tsepe Noyon, να σας ενδιαφέρει...

«Δάσκαλε θέλω να χορέψω!» είπε ο μαθητής.
«Νήστεψε δυο βδομάδες κι ύστερα ετοίμασε ένα πλούσιο γεύμα μόνο για ΅σένα.
Αν πεινάς ακόμα, τότε έλα να χορέψεις» απάντησε ο Δάσκαλος.

Ο Σουφισμός είναι «δρόμος Αγάπης».
Το Ζικρ (το τελετουργικό των Σούφι) απαιτεί ενεργή συμμετοχή.
Η νηστεία, η προσευχή, το άκουσμα της μουσικής,
οι αστείες ιστορίες του Νασραντίν Χότζα, η ποίηση του Ρουμί (κλπ),
ο στροβιλισμός των Μεβλεβί,
ή το μεϊντάν (χρήση αιχμηρών αντικειμένων) των Ρουφαή
(αντίστοιχα με την πυροβασία), είναι κομμάτια αυτής της διαδικασίας,
αυτού του δρόμου Αγάπης που οδηγεί το Θεό.
(<ο θεος ειναι ενας για ολους, ασχετα του πως τον ονομαζουμε εμεις
ή τι δογματα εφευραμε στο ονομα του.> όπως έγραψε και ο jonniebegood)
Το ένα συμπληρώνει το άλλο ή το ένα προϋποθέτει το άλλο;
Πείτε το όπως θέλετε. Οποιοδήποτε τελετουργικό είναι κάτι ζωντανό,
που εξελίσσεται και τα σύνορα μεταξύ του «πριν την έκσταση»
και του «μετά», τα γνωρίζει επακριβώς αυτός που Είναι στη διαδικασία.

Νηστεία (που δεν είναι «πρέπει», αλλά προκύπτει εκΆ των πραγμάτων,
από τη στάση ζωής) εφαρμόζεται στα περισσότερα συστήματα, είναι γνωστό.
Διότι απλούστατα βοηθά στην κάθαρση του σώματος και του νου,
οξύνει όλες τις αισθήσεις και βοηθά στην πρόσβαση στα «άλλα επίπεδα».
Ο διαλογισμός/η προσευχή ενισχύει αυτήν την προσπάθεια,
είτε αυτό λέγεται «διαβάζω το Κοράνι μου», είτε «ακούω τη μουσική μου»
(θέμα δονητικής, γνωστό επίσης).
Αυτό που ίσως δεν είναι άμεσα αντιληπτό είναι ότι ο στροβιλισμός
είναι μια επιπλέον τεχνική κάθαρσης του ενεργειακού σώματος
(...σκεφτείτε το πλυντήριο) που σαφώς επηρεάζει και το υλικό σώμα
(δοκιμάστε το και θα νιώσετε πώς ανακινεί χυμούς και ιζήματα...)
και εντέλει βοηθά στην εξισορόπηση των ενεργειακών κέντρων.
Βοηθά και στην έξοδο στο αστρικό πεδίο.
(Παίζει ρόλο Και η φορά περιστροφής - δεξιόστροφα
ή αριστερόστροφα- Και η θέση των χεριών).
Οι περιστρεφόμενοι δερβίσηδες κινούνται κυκλικά - μόνοι τους
και σε σχέση με τους υπόλοιπους- όπως οι πλανήτες και όλα στη Φύση.
(Κύκλος, το τέλειο σχήμα...) Κι αν δεν με απατά η μνήμη μου, κινούνται
αριστερόστροφα για να έχουν πάντα τον ήλιο μπροστά (χαιρετούν τον ήλιο;).
Τα χέρια «δείχνουν» το ένα προς τα πάνω και το άλλο προς τα κάτω διότι
πώς αλλιώς θα διατηρούν την ισορροπία
(στο μικρό/έσω και στο Μεγάλο/έξω) Σύμπαν;
Στην ουσία με το ένα χέρι παίρνουν και με το άλλο δίνουν.
Το σώμα είναι αγωγός. Η ενέργεια κάνει κύκλο.
Η κίνηση του καθενός ξεχωριστά είναι σαν τη φλόγα που μεγαλώνει
και ανεβαίνει προς τα πάνω
(η έκσταση μεγαλώνει, όσο αυξάνεται η περιστροφή).
Ο Δερβίσης «φλέγεται» για να ενωθεί με το Θεό-«τον Αγαπημένο».
Να αναφέρω ότι και ο Γκουρτζίεφ επηρεάστηκε βαθιά
από τη Σουφική Παράδοση κι ενσωμάτωσε την περιστροφική κίνηση
στους Ιερούς χορούς του Τέταρτου Δρόμου (δεν γνωρίζω, ωστόσο,
πώς ακριβώς και αν διατήρησε τη φορά περιστροφής).
Ο στροβιλισμός (μπορώ να το πω με σιγουριά) λειτουργεί
και σε επίπεδο θεραπείας και σε επίπεδο «εσωτερικής εργασίας».

Σχετικά με το θέμα της απουσίας πόνου και έλλειψης σημαδιών,
θα έλεγα μόνο, ότι δεν έχει να κάνει με μακρόχρονες προσπάθειες,
αλλά με τη χρονική στιγμή που «ανοίγει η χαραμάδα».
Ποια είναι κατάσταση του σώματος σε κυτταρικό επίπεδο και του νου
τη δεδομένη στιγμή; (Ο πόνος είναι ευκαιρία για φώτιση.)
Δυστυχώς, δεν έτυχε να βρεθώ σε κάποιο τελετουργικό Ωρυόμενων Δερβίσηδων...
Διαπίστωσα όμως (με κάτι πιο απλό) ότι η εγκατάλειψη του «εγώ»
(...που επηρεάζει την αναπνοή) είναι κλειδί για το συντονισμό...

Και τέλος, μιας και αναφερθήκατε στα Αναστενάρια,
πολλά έχουν ειπωθεί και γραφτεί
(θυμάστε/γνωρίζετε ένα εξαιρετικό ντοκυμαντέρ
που είχε φτιάξει κάποτε ο Γιάννης Καρυπίδης;).
Σημασία έχει να είσαι εκεί, να συμμετέχουν όλες οι αισθήσεις,
και στο κονάκι και στο «πάτημα».
Όπως όλα, έτσι κι αυτό, απαιτεί σεβασμό και ταπεινότητα στην προσέγγιση
και σιγουριά/ πίστη (η «πίστη» δεν είναι κάτι γενικό κι αόριστο,
αντανακλά στις λειτουργίες του υλικού σώματος).
Η μουσική, εδώ βέβαια, ξυπνάει περισσότερο «αρχέγονα ένστικτα»
(οι έχοντες γνώσεις πάνω σε μέτρα, ρυθμούς κλπ
θα μπορούσαν να πουν περισσότερα), αλλά ο στόχος είναι ίδιος.

Η γνώση που περικλείεται σε παραδόσεις όπως ο Σουφισμός είναι «χρυσός».
Αν κοιτάξει κανείς προσεκτικά θα δει ότι οι τεχνικές, σε όλες τις εποχές,
συνδέονται με ένα «μαγικό» τρόπο (...διόλου μαγικός δεν είναι).
Ο άνθρωπος πάντα θα αποζητά την Ένωση με το «Όλο».

Αυτά τα λίγα, καλοί μου αναζητητές, Τsepe Noyon,
Avatargr, spirit, jonniebegood
(και όσοι άλλοι συμμετέχουν δια της ανάγνωσης).
Καλή συνέχεια.

Shukran (Thanks)
MozΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2005, 03:55:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Διακρινω καποια προκαταληψη εναντι του ισλαμ, η μου φαινεται?



οχι απο πλευρας μου - οι Αραβες διεσωσαν πολλα απο τα χερια των φανατικων χριστιανων.


quote:

Για τον επιμενοντα στην αρχαιοελληνικη προελευση των δερβισιδων να πω μονο το εξης: Ομοια προβληματα γεννουν ομοιες λυσεις.
Αυτο σημαινει οτι αυτοι που "ψαχνονται" αργα η γρηγορα θα καταληξουν στα ιδια συμπερασματα.

Υπαρχουν ιστοριες "σοφιας" που τις βρισκει κανεις, σχεδον αυτουσιες, στους χριστιανους, τους ινδουιστες, τους βουδιστες, στο ζεν κλπ. Θα επρεπε καποιος να διεκδικησει το κοπυραιτ?


Απλα, μερικοι ανθρωποι, μεσα απο την ασκηση, οπως την αντιλαμβανοντουσαν, εκαναν τις ιδιες παρατηρησεις. Αυτο ειναι ολο!!!


το να βρισκεις χρονολογικα ποιος προηγειται του αλλου δεν ειναι θεμα κοπυραϊτ.


κι αφου ολα ειναι γνωστα σε ολους, θα ξερεις να μου πεις τι ωρα ειναι φανταζομαι...


τι ωρα ειναι αδερφε?

οταν μου δωσεις την σωστη απαντηση, κατι θαχεις μαθει απο τους σουφι


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2005, 12:18:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τ-ΩΡΑ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2005, 13:20:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Τ-ΩΡΑ;


του στερησες την χαρα της αναζητησης!

χαχαχα


εκτος κι αν ακομη δεν το καταλαβε...


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tsepe Noyon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
181 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2005, 15:12:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsepe Noyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρεπει να εξηγησω, οτι η προσεγγιση μου ειναι καθαρα γνωσιολογικη, ιστορικη. Δεν μιλαω εκ των "εσω". Εχω δηλωσει οτι δεν πιστευω σε κανενα θεο, αρα τεχνικες προσεγγισης του θεου, μου ειναι αδιαφορες, σαν τετοιες. Οι εκ των εσω αναφορες, στην καλυτερη περιπτωση, αμβλυνουν την κριση και στην χειροτερη γινεται κανεις ενας φανατικος που νομιζει οτι κουβεντιαζει με τον θεο! Η αναφορα μου στην ανιστοριτες θεσεις, εχει να κανει με το οτι αν ξεκοπει κατι, απο τις ιστορικες κοινωνικες συνθηκες που το δημιουργησαν, μπορουμε να πουμε οτι θελουμε. Δεν γινεται να απαξιωνεται το ισλαμ και να εξεταζεται ο σουφισμος μονος του η να συνδεεται, αυθαιρετα, με την αρχαια Ελλαδα. Δηλαδη δεν αναγνωριζουμε στο ισλαμ την δυνατοτητα να δημιουργισει πνευματικα κινηματα. Αν ναι γιατι?

ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tsepe Noyon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
181 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2005, 15:24:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsepe Noyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Moz μην μας μιλατε στον πληθυντικο!!!
Τα οσα εγραψες ηταν σωστα και χρησιμα.
Τα αραβικα σου ειναι απο την Αιγυπτο?
Το shukran εκει παραπεμπει!

ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2005, 22:38:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Πρεπει να εξηγησω, οτι η προσεγγιση μου ειναι καθαρα γνωσιολογικη, ιστορικη. Δεν μιλαω εκ των "εσω".



τοτε περιορισου σε αυτον τον τομεα.

quote:

Εχω δηλωσει οτι δεν πιστευω σε κανενα θεο, αρα τεχνικες προσεγγισης του θεου, μου ειναι αδιαφορες, σαν τετοιες.



αυτα λενε και οι σουφι...


quote:

Οι εκ των εσω αναφορες, στην καλυτερη περιπτωση, αμβλυνουν την κριση και στην χειροτερη γινεται κανεις ενας φανατικος που νομιζει οτι κουβεντιαζει με τον θεο!



μονο φανατικο δεν με εχουν πει ακομη...


quote:

Η αναφορα μου στην ανιστοριτες θεσεις, εχει να κανει με το οτι αν ξεκοπει κατι, απο τις ιστορικες κοινωνικες συνθηκες που το δημιουργησαν, μπορουμε να πουμε οτι θελουμε.



γι αυτο οι σουφι δεν γραφουν!

για να λενε ο,τι θελουν προφανως!!!


quote:

Δεν γινεται να απαξιωνεται το ισλαμ και να εξεταζεται ο σουφισμος μονος του η να συνδεεται, αυθαιρετα, με την αρχαια Ελλαδα.



εχεις φαει κολλημα ή μου φαινεται?

ψαξε τους Ελληνες φιλοσοφους!


quote:

Δηλαδη δεν αναγνωριζουμε στο ισλαμ την δυνατοτητα να δημιουργισει πνευματικα κινηματα. Αν ναι γιατι?



μονος σου ειπες οτι οι σουφι προϋπηρχαν του Ισλαμ!

τι δημιουργησε λοιπον και το αμφισβητω?


το οτι διεσωσαν την Ελληνικη γραμματεια και προοδευσαν στις επιστημες σε σχεση με τους χριστιανους, σημαινει οτι τις δημιουργησαν?


μαθε τι ωρα ειναι!!!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tsepe Noyon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
181 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2005, 22:59:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsepe Noyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αδυνατω να καταλαβω το πνευμα σου, αν υποθεσουμε οτι υπαρχει τετοιο πραγμα!
Μια ερωτηση μονο: Που ακριβως λεω οτι οι δερβισιδες προυπηρχαν του ισλαμ?

ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2005, 23:16:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να κάνω μια ερώτηση...
Μπορεί κανείς να δει σήμερα χορούς Δερβίσηδων,έστω και ως τουριστική ατραξιόν ??
Νομίζω στην Κωνσταντινούπολη,όλο και κάτι υπάρχει.
Όσο για τη σχέση χασίς-Δερβίσηδων,είναι άμεση.
Δεν νομίζω όμως να είναι το ίδιο άμεση η σχέση του Χασάν Σαμπάχ με τους Δερβίσηδες.
Tsepe Noyon,
εκτός του ότι θα ήθελα να σε συγχαρώ για το όμορφο θέμα,
θα ήθελα και να μου πεις τι σημαίνει το όνομα που χρησιμοποιείς,αν θες βέβαια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tsepe Noyon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
181 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2005, 23:41:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsepe Noyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κανεις δεν ειπε οτι ο Σαμπαχ ειχε σχεση με τους δερβισιδες. Ειχε απλως μια "εταιρια" δολοφονων.
Οσο για το χασις και δερβισιδες, ειπαμε: Αλλοι το χρησιμοποιουσαν κι αλλοι οχι
Subotai, Ogotai, Tsepe Noyon, οι 3 μεγαλοι στρατηγοι του Τσενκις Χαν.

ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2005, 00:48:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
jonniebegood, ΒΕ GOOD και επέτρεψέ μου
μια ακόμη «παρεμβολή» λόγω... «διαφοράς ώρας»!
(Με όλο το σεβασμό στην απάντηση του ryche.)

<τι ωρα ειναι αδερφε? >
Απάντηση: «Που;...»

(Όχι βέβαια Τ-time στο Λονδίνο, ώρα Μονγκολίας και τα συναφή)
Ελπίζω να κερδίζω τουλάχιστον παστέλι
και χμ... η χαρά της αναζήτησης είναι (χα!) νηστίσιμη, jonniebegood;
(Συνέχισε να γελάς, κάνει καλό, και μη σταματάς να γράφεις.)

Τsepe Noyon, δέξου την ταπεινή μου συγγνώμη
που διέκοψα τη ροή της κουβέντας σας
με την εμπειρικοτεχνικομαδιoλουεσωπροσεγγιστική επισύναψή μου.
Δεν έχω να προσθέσω κάτι από ιστορικής και γνωσιολογικής άποψης.
(Ξέρω να φτιάχνω παστουρμά... αλλά μάλλον δεν φτάνει.)
Τόσα βιβλία στέκονται στις βιβλιοθήκες... γράφετε κι εσείς...
συνεπώς η σιωπή μου επιβάλλεται.
(Θα κάθομαι στη γωνία και θα σας ακούω.)
Καλή συνέχεια σε όλους.

Shukran (Σπασίμπα)
MozΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2005, 03:51:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

jonniebegood, ΒΕ GOOD και επέτρεψέ μου
μια ακόμη «παρεμβολή» λόγω... «διαφοράς ώρας»!



δεν υπαρχει διαφορα ωρας...


διαφορα αντιληψης του χρονου υπαρχει!


quote:

<τι ωρα ειναι αδερφε? >
Απάντηση: «Που;...»




ΕΔΩ!


για να ρωτας, παει να πει οτι να καταλαβες και τι ωρα ειναι παντα, ΕΔΩ!

quote:

Ελπίζω να κερδίζω τουλάχιστον παστέλι



κερδιζεις ο,τι θεωρεις κερδος...


quote:

και χμ... η χαρά της αναζήτησης είναι (χα!) νηστίσιμη, jonniebegood;


μπορει ναι, μπορει οχι...


εξαρταται απο την ωρα!

quote:

(Συνέχισε να γελάς, κάνει καλό, και μη σταματάς να γράφεις.)


πως μπορεις να μη γελας οταν ξερεις τι ωρα ειναι και που εισαι?

πως γινεται να μη γελας οταν βλεπεις οτι ολα τα μονοπατια εχουν τον ιδιο προορισμο?


πως γινεται να μην γελας με το χιουμορ του Θεου???

και πολλες φορες ο μονος λογος που γραφω ειναι για να κανω καποιους να γελασουν!

το θεωρω σημαντικοτερο απο οποιαδηποτε γραπτη διδαχη...


quote:

(Ξέρω να φτιάχνω παστουρμά... αλλά μάλλον δεν φτάνει.)




ΦΤΑΝΕΙ!

αρκει να κανεις καλο παστουρμα με την καρδια σου!


quote:

Τόσα βιβλία στέκονται στις βιβλιοθήκες... γράφετε κι εσείς...
συνεπώς η σιωπή μου επιβάλλεται.



ουτε να το σκεφτεις!!!


δεν υπαρχει στην βιβλιογραφια η κατασκευη του παστουρμα, κι εγω θελω να μαθω!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tsepe Noyon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
181 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2005, 16:34:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsepe Noyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η θρησκευτικη ποιηση των δερβισιδων ειναι, κατα την γνωμη μου, η καλητερη στο ειδος της. Δεν εχει σχεση με την χριστιανικη υμνογραφια. Εκφραζει εσωτερικες εμπειριες, πραγματα που μπορουν να ειπωθουν μονο με το τραγουδι. Δεν γνωριζω αν "μελοποιουσαν" ολα αυτα τα ποιηματα, αλλα δεν ειναι απιθανο, γιατι ειχαν αναπτυξει και την μουσικη.
Μια αλλη τεχνη που ανεπτυξαν στο επακρο, οι δερβισιδες, ηταν η καλιγραφια.
Μεσω αυτης, παρεκαμψαν την απαγορευση του ισλαμ για την εικονογραφια.
Η αραβικη γραφη ειναι πολυ "πλαστικη" και καλιεργοντας την καλιγραφια απεδωσαν με αριστουργιματικο τροπο προσωπα, απλα χρησιμοποιοντας λεξεις!
Δυστυχως δεν εχω την τεχνολογικη δυνατοτητα να "ανεβασω" μερικα δειγματα.

ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2005, 19:04:42  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oι θρησκευτικοι κανονες του Ισλαμ απαγορευουν την απεικονιση του Θεου,αλλα και ανθρωπινων η ζωικων μορφων,και αυτο ωθησε τους καλλιτεχνες του Ισλαμ να αναδειξουν την καλλιγραφια και αλλες παρεμφερεις μορφες ζωγραφικης ως υψηλη τεχνη.

Το ονομα του Αλλαχ ειναι απο τα δημοφιλη θεματα για τους εικαστικους καλλιτεχνες.

http://www.esoterica.gr/articles/religion/korani/korani.htm


MΑΓΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ

Οι διαφορες ομαδες σουφι σχηματιζονταν με επικεντρο μεγαλους δασκαλους που ονομαζονταν Σειχηδες,και κατειχαν θαυμαστες δυναμεις.

Εφαρμοζαν μυστικες μεθοδους για να επιτυχουν την ενωση με τον Θεο,μεσω της εκστασης και του διαλογισμου,αναπνευστικων τεχνων,χορου και τραγουδιων.

Οι Περιδινιζομενοι Δερβισηδες ηταν μια ομαδα σουφι που ιδρυθηκε απο τους Ρουμι και επεδιωκε την πνευματικη αναταση μεσα απο τον εκστατικο χορο.

Σ αυτην την πρακτικη που βασιζονταν σε προισλαμικες σαμανικες μυστικιστικες τεχνικες,οι σουφι περιστρεφονταν γυρω απο εναν σειχη,αναπαριστωντας με αυτον τον τροπο την κινηση των πλανητων γυρω απο τον ηλιο.

Οι χορευτες αποκαλουνταν εραστες του θεου, και ο σειχης αναφερονταν ως ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ,ΠΗΓΗ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ,ΕΞΑΙΣΙΟ ΡΟΔΟ.

Οι ΡΙΦΑΙΓΙΑ,Η αλλιως οι ΩΡΥΟΜΕΝΟΙ ΔΕΡΒΙΣΙΔΕΣ,ψαλλουν σε κυκλο κινωντας συγχονως βιαια το σωμα τους.
Επιπλεον πυροβατουν,καταπινουν αναμμενα καρβουνα,πιανουν ιοβολα φιδια,πεφτουν επανω σε μαχαιρια και τρωνε σπασμενα γυαλια.

Οι εδω φιλοι μου Ισλαμιστες,φτανουν στην υπερβολη κουβαλωντας παντα ενα μικρο χαλακι για της ημερησιες προσευχες τους.
Χαλακι και κορανι,απαραιτητα αξεσουαρ μεχρι σημερα,για τους συγχρονους Ισλαμιστες.
Shukran!



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tsepe Noyon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
181 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2005, 20:49:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsepe Noyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Φιλε spirit μια κι εχω πει οτι δεν εχω ευχερεια στο πληκτρολογιο, μ' αρεσει αυτη η "συνεργασια": Να τα γραφω περιεκτικα κι εσυ να τα αναλυεις!
Μερικες διορθωσεις μονο. Δεν ειναι μονο το ονομα του Αλλαχ, αλλα ολα τα ονοματα/ιδιοτητες του θεου 99 τον αριθμο.
Οι επικεφαλης των τεκεδων δεν λεγονται σειχιδες, αλλα μπαμπαδες. Οι σειχιδες ειναι οι αναγνωστες/εξηγητες του κορανιου. Σειχης μπορει να ειναι οποιοσδηποτε μπορει να διαβασει το κορανι και μπορει να αρθρωσει δυο κουβεντες πανω σ' αυτο!
Το χαλακι δεν ειναι υπερβολη, αλλα απαρετητο για την προσευχη, εκτος τζαμιου (εχω κι εγω ενα!)


ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2005, 21:17:59  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η υπερβολη δεν ειναι στο χαλακι,αλλα οτι σε μια Ευρωπαικη χωρα που δεν αποδεχεται τους νομους και τα ωραρια των ισλαμιστων,σταματουν την εργασια τους και οι φοιτητες το ωραριο των σπουδων για να προσευχηθουν,το λιγοτερο 3 φορες,στην περιοδο του ραμαζανιου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy