ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΑΓΙΩΝ (ΝΟ 1)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
WindWalker
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2005, 23:00:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WindWalker
Καλά αυτό με τον Bill Gates ότι στον ASCII βγαίνει 666 τα λέμε εμείς οι μηχανικοί Η/Υ για να σπάμε πλάκα. Εσύ τι μηχανικός είσαι ρε Νίκο;

Ο Μαιτράγιας δεν λέει τίποτα για γονείς γιατί υποτίθεται ότι κατοικούσε 2000 χρόνια στα Ιμαλάια σε ασώματο σώμα (σαν φως ένα πράμα), μέχρι που ήρθε μια στιγμή που σκέφτηκε να φτιάξει ένα σώμα κανονικό, το έφτιαξε και τώρα κόβει βόλτες, οπότε δεν το γέννησε γυναίκα γιατί δεν γεννήθηκε. Βέβαια μάλλον μπαρούφες είναι όλα αυτά για να το κάνει πιο δραματικό, ότι αυτός δεν είναι άνθρωπος σαν τους άλλους και τέτοια...

Προσπαθώ να κάνω ένα σχεδιάγραμμα για το πότε πρόκειται να γίνουν όλα αυτά τα γεγονότα, αλλά έχω οδηγηθεί σε αδιέξοδο. Θα γίνει πόλεμος τώρα σύντομα (αλλιώς ο Παίσιος πέφτει έξω, το οποίο μάλλον δεν ισχύει) και μετά θα γενικευτεί ο πόλεμος. Ύστερα θα έρθει ο μέγας βασιλεύς Ιωάννης θα κυβερνήσει για 32 χρόνια, αλλά πως θα γίνει αυτό, αφού οι γεροντάδες λένε ότι μετά τον πόλεμο θα γίνει το παγκόσμιο κράτος; Ή ο Ιωάννης θα έρθει μετά τον εξαποδώ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
285 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2005, 01:15:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΟΣGR
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΟΥ ΚΛΑΔΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ.
E ΜΑ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ,ΤΙ ΘΑ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥΤΑΝΑΣ ΓΙΟΣ?ΝΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΓΡΑΦΩΜΕΝΑ Ο ΕΞΑΠΟΔΩΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΜΕΤΑ,ΑΦΟΥ ΕΡΘΕΙ Ο ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ, ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΤΕΙ,ΚΑΙ ΤΟ ΤΟΤΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΛΕΕΙ ΤΟ ΚΑΤΑΦΥΓΙΟ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ.ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΛΕΕΙ "Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ,ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΟΦΕΩΣ".ΕΓΩ ΕΧΩ "ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ" ΚΑΠΟΥ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΓΕΝΙΚΕΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΑ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΔΗΜΟΣΙΑ.ΑΜΑ ΘΕΣ ΘΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΤΗΝ "ΕΜΠΕΙΡΙΑ" ΜΟΥ,ΑΛΛΑ ΜΕΣΩ MAIL...

Edited by - ΝΙΚΟΣGR on 24/03/2005 01:31:23

Edited by - ΝΙΚΟΣGR on 24/03/2005 01:32:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WindWalker
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2005, 00:51:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WindWalker
Μια καθολική προφητεία έλεγε "The Great War and the Great King will precede the Antichrist" οπότε προσπαθώ να τοποθετήσω την βασιλεία του πριν τα 3,5 χρόνια. Τέλος πάντων, άμα θες στείλε μου ένα PM ρε Νικο να δούμε αν βγαίνει συμπέρασμα από τις προφητείες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hfaistos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


259 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2005, 02:12:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hfaistos
Egw pantws pistevw meta apo poly skepsh oti o Maitre.. den einai aytos alla enas prodromos tou. Einai epikyndinos giati an oi Evraioi tsibisoun tote tha odigithoume se poly asxhmes katastaseis.

Yparxei megalh kinitikothta sto Israel gia thn epanidrisi tou Naou Tou Solomonta. Kante ena research sto diadiktuo kai tha deite oti yparxei ena aeras diaforetikos gia autous.

As proseksoume ligo kai ton Woolfovith den kanei kako.

"ΠΟΛΕΜΑ ΤΟ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
285 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2005, 05:16:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΟΣGR
ΘΑ ΣΑΣ ΔΩΣΩ ΕΝΑ LINK ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΡΑΦΛΙΑΣΕΤΕ!!!ΚΑΤΑ ΕΝΑ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΑΥΤΗ Η "ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ" ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΥ ΕΛΕΓΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ,ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΜΠΡΑΚΤΩΣ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΝΙΩΣΩ ΓΙΑΥΤΟ....

http://occult-advances.org/temple.shtml

ΝΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟΝ ΟΝΕΙΡΕΥΟΝΤΑΙ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ....
http://www.solomonstemple.com/org/page1.html

ΑΧ ΜΑΚΑΡΙΣΤΕ ΠΑΠΠΟΥΛΗ ΠΑΙΣΙΕ ΠΟΣΟ ΔΙΚΙΟ ΕΙΧΕΣ......

Edited by - ΝΙΚΟΣGR on 25/03/2005 05:22:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WindWalker
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2005, 11:40:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WindWalker
quote:
Egw pantws pistevw meta apo poly skepsh oti o Maitre.. den einai aytos alla enas prodromos tou. Einai epikyndinos giati an oi Evraioi tsibisoun tote tha odigithoume se poly asxhmes katastaseis.

Κάτι τέτοιο σκεφτόμουνα και γώ, αλλά όπως και νά'χει, αν αυτός είναι Πρόδρομμος (όπως ο Χριστός είχε Πρόδρομμο) δεν νομίζω να αργήσει να έρθει. Και κάτι πιο περίεργο: Υποστηρίζει ότι τον κάνουν channel τα μέντιουμ σε συγκεντρώσεις, σαν να είναι πνεύμα...
Ο Παίσιος μίλησε (χωρίς να λέει και πολλά) για έναν μεγάλο πόλεμο όπου "γήπεδό τους η Παλαιστίνη και τάφος τους η Νεκρά Θάλασσα" οπότε αναγκαστικά ο πόλεμος αυτός θα έχει μέσα τους Εβραίους (& τα κολλητάρια τους...) Οπότε δεν είναι απίθανο αυτός να εκμεταλλευτεί την περίσταση μιας και θα έχουν πνιγεί όλοι στο αίμα για να αναδειχτεί Μεσσίας και να τους σώσει.
Πάντως και προφητείες των καθολικών συμφωνούνε με τις δικές μας για ένα μεγάλο βασιλιά (βέβαια λένε και για έναν μεγάλο Πάππα), και για μια ενωμένη εκκλησία. Βέβαια οι Καθολικοί δεν διευκρινίζουν από ποιο έθνος θα κατάγεται...
Και ο Ρώσος Γέροντας Lavrentii μίλαγε για έναν μεγάλο Τσάρο, που θα τον φοβάται και ο ίδιος ο Αντίχριστος. Μάλλον ο καθένας το έβλεπε με τα στάνταρντ της χώρας του, χωρίς αυτό να αποκλείει ότι είναι ίδιες οι προφητείες.

Edited by - WindWalker on 25/03/2005 12:01:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WindWalker
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2005, 12:29:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WindWalker
Α ναι, να μην το ξεχάσω, ο Maitreya έχει ένα site (άμα θέλετε το URL να το παραθέσω, πείτε μου) στο οποίο αναλύει για τις θεωρίες του, και μάλιστα έχει στήλη Questions/Answers. Του έγραψα και γώ λοιπόν ένα mail όπου του αναλύω για το όνομά του που στα ελληνικά βγαίνει 666, του εξηγώ βάσει των αγίων και του Ευαγγελίου ότι αυτά που λέει περί αντιχρίστου (ότι δεν υπάρχει), και τέλος του λέω για τον Παίσιο που προέβλεψε τον ερχομό κάποιου που λέει ότι είναι ο 5ος Βούδδας, ο Ιμάμ κλπ (όπως ο ίδιος υποστηρίζει). Του κάνω ξεμπρόστιασμα δηλαδή. Το site αναφέρει ότι οι απαντήσεις σε mail μπορεί να αργήσουν μέχρι και 3 μέρες. Σήμερα είναι η τρίτη και δεν έχω πάρει απάντηση. Άν τύχει και απαντήσει (τι να απαντήσει δηλαδη, δεν χωράει και πολλές απαντήσεις το mail) θα σας παραθέσω την απάντηση.
Πάντως δεν τον βλέπω να απαντάει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
285 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2005, 16:17:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΟΣGR
ΓΙΑ ΠΕΣ ΚΑΙ ΤΟ LINK WindWalkerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hfaistos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


259 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2005, 16:56:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hfaistos
Windwalker kakos stelneis tetoies erwthseis den nomizw na poun kati panw se ayta. To atomo den einai tyxaio alla na poume oti kapoioi profanws exoune kerdiskopikoys skopous.

To thema einai kai paramenei sovaro. Twra oti einai tha fanei pantws emeis den kanoume kapoio lathos pou psaxnoume na vroume plhrofories.
Xeirotero tha htan na min kserame ti paizete etsi den einai?

Xronia polla gia shmera ksexasa na to pw arxika.


"ΠΟΛΕΜΑ ΤΟ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WindWalker
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2005, 17:55:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WindWalker
Ορίστε και το site http://www.maitreya-edu.org/
Χρόνια πολλά σε όλους ξέχασα να πώ και εγώ για τη μέρα.

Αν γνωρίζει κανείς, υπάρχουν προφητείες των Maya που λένε ότι το τέλος του κόσμου (για αυτούς) θα έρθει το 2012. Σιγά τώρα θα μου πείτε, αλλά και ένα άλλο περίεργο: Οι Ε λένε ότι θα έρθουν το 2012 από το διάστημα. Τώρα, γιατί να συμπίπτουν και οι δύο ημερομηνίες; Μήπως κάτι παίζει με το 2012 και οι μεν Maya το είδαν ως το τέλος του Κόσμου, ενώ οι Ε λένε για τον Δία... Εγώ προσωπηκά μήπως τότε είναι το τέλος του κόσμου όπως τον ξέρουμε τώρα και ύστερα αρχίσει η χιλιόχρονη βασιλεία του Χριστού στη γή (όπως την φαντάζεται ο καθένας).
Ο Maitreya περιμένει τον Ναό έτοιμο για το 2007 για να τον στέψουν βασιλιά όπως έλεγε στην επιστολή του στον Πάππα, οπότε 2007 + 3,5 = 2010 και 6 μήνες (πότε όμως το 2007; Ιανουάριο ή Δεκέμβριο; Αν είναι προς το τέλος τότε τα 3,5 χρόνια ακουμπάνε το 2011...) Τέλος πάντων, αυτά απλές σκέψεις είναι.

NIKOSGR, άμα μπορείς στείλε μου τις πληροφορίες σου σε PM! :)

Edited by - WindWalker on 25/03/2005 18:50:35

Edited by - WindWalker on 25/03/2005 18:54:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
285 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2005, 00:50:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΟΣGR
ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟ ΕΞΗΣ:ΟΤΙ Ο ΧΙΤΛΕΡ ΗΤΑΝ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΡΟΔΡΟΜΟΣ ΤΟΥ ΕΞΑΠΟΔΩ.Ο ΠΑΠΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΥΛΟΣ ΙΙ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ,ΚΑΙ Ο ΤΡΙΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΤΩΡΑ.ΣΥΝΕΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΑΡΓΗΣΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΚΟΛΠΑΚΙΑ ΤΟΥ...O ORIGINAL ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ!

Edited by - ΝΙΚΟΣGR on 26/03/2005 03:19:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WindWalker
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2005, 02:45:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WindWalker
Βασικά κοιτάξτε αυτό το link (προσοχή στην τελευταία φράση για την Ελλάδα και την Τουρκία):
http://www.threeworldwars.com/blog/index.php/weblog/2007_an_interesting_year/

Απ' ότι ξέρω το <<Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥC>> μιλάει για παγκόσμιο πόλεμο το 2007.

Πρώτα απ'όλα, στην πέμπτη σάλπιγγα της Αποκάλυψης του Ιωάννη, μιλάει ότι άρχοντας του στρατού είναι ο Αβαδδών ελληνιστί Απολλύων δηλ. Καταστροφέας. Αραβικά; SADDAM! (Προφανώς δεν εννοεί ότι ο Saddam θα ηγηθεί του στρατού, αλλά μάλλον ότι είναι πρόσωπο κλειδί για την εξέλιξη των γεγονότων). Άρα υποθέτω ότι η πέμπτη σάλπιγγα θα πρέπει να είναι η πρώτη φάση του Αρμαγεδδώνα. Η πέμπτη, με τα 200 εκ στρατού λογικά θα είναι η δεύτερη φάση του Αρμαγεδδώνα. Η τρίτη σάλπιγγα ήταν το Τσερνομπιλ (Ουκρανικά Τσερνομπίλ, ελληνικά Άψινθος), οπότε κάπου θα περιμένουμε την 4η.

Ρίξτε ένα βλέφαρο εδώ:
http://www.revelation13.net/KingJames9.html
Αφορά το Bible Code. Τι είναι αυτό; Σε κάποιον ήρθε η ιδέα ότι η Βίβλος είναι γραμμένη με τέτοιο τρόπο ώστε να είναι κρυμμένα τα μηνύματα μέσα στο κείμενο με κώδικες. Τι συμπέρασμα έβγαλε; Η Βίβλος είναι γεμάτη τέτοιους κώδικες και κωδικοποιημένα μηνύματα. Είναι, δεν είναι, κανείς δεν ξέρει... Πάντως ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΤΟ 2007!!!

Α ναι, ξέχασα να πώ, το πιο πόντιο είναι ότι οι κώδικες δουλεύουν και στα αγγλικά, όχι μόνο στα εβρα'ι'κά.
Και ο Παγκόσμιος που προβλέπει είναι Ρωσία - Ευρώπη - Ισλαμ.

Edited by - WindWalker on 26/03/2005 02:48:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
285 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2005, 03:26:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΟΣGR
ΚΟΙΤΑ ΤΟ "Ο ΚΑΙΡΟC ΓΑΡ ΕΓΓΥC" ΔΕ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΤΟ 2007 ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟΤΕ Ο ΠΟΛΕΜΟΣ.Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 5-5-2024.ΑΠΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΡΩΣΙΑΣ,ΤΙΣ ΟΛΟΕΝΑ ΑΥΞΑΝΟΜΕΝΕΣ ΠΡΟΚΛΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΤΟΥΡΚΩΝ,ΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΤΩΝ ΣΤΕΝΩΝ ΤΟΥ ΒΟΣΠΟΡΟΥ ΣΤΗΝ ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ,ΤΟ ΠΑΘΟΣ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ ΝΑ ΓΚΡΕΜΙΣΟΥΝ ΤΟ ΤΕΜΕΝΟΣ ΤΟΥ ΟΜΑΡ ΤΗΝ 2ΕΤΙΑ 2005-2007,ΚΑΙ Η ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΤΩΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΩΝ ΝΑ ΕΙΣΒΑΛΟΥΝ ΣΤΟ ΙΡΑΝ ΕΠΕΙΔΗ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΚΟΝΕ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΡΩΣΟΥΣ(ΠΟΥ ΟΝΤΩΣ ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ Η ΑΡΚΤΟΣ ΞΥΠΝΗΣΕ ΠΛΕΟΝ),ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΙΝΟΥΝ ΤΟ ΣΤΙΓΜΑ ΟΤΙ ΟΔΕΥΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΤΑ ΓΡΑΦΩΜΕΝΑ.

Edited by - ΝΙΚΟΣGR on 26/03/2005 03:44:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WindWalker
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2005, 15:21:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WindWalker
Λοιπόν βρήκα ένα unofficial site που έχει πολύ υλικό... Απ'ότι φαίνεται το φτιάξανε Ρώσοι. Το παραθέτω:
http://www.geocities.com/kitezhgrad/prophets/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hfaistos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


259 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2005, 16:27:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hfaistos
"Ο ΚΑΙΡΟC ΓΑΡ ΕΓΓΥC" milaei gia Antixristo? Apoti katalava den leei kati mesa an kai polla deixnoun oti h epoxh tou den einai kai toso makria.

Gia pes file Niko se parakalw.

"ΠΟΛΕΜΑ ΤΟ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WindWalker
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2005, 17:23:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WindWalker
Δεν ξέρω γιατί δεν το έχω το βιβλίο, αλλά και χωρίς το "Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥC" βγάζεις συμπεράσματα.
Εγώ θα μείνω σε κάτι ο είπε ο Μοναχός Ιωσήφ του Βατοπεδίου, το παραθέτω στα αγγλικά:

quote:

J.: This is the beginning of these events, troublesome events, military ones... The movers and shakers of this evil are the Jews. They are being prompted to do this by the devil, in order to start this,... in order to destroy the seed of Orthodoxy in Greece and in Russia. This will be their chief obstacle to world domination. And they nevertheless will compel the Turks to come here, to Greece, in order to begin their work; and Greece, although she has a government, does not, in reality, have a government, as such. She lacks strength, and the Turks will come here. This will be the moment when Russia, too, will move her forces, in order to repel the Turks. Events will develop thus: when Russia goes to Greece's aid, the Americans and NATO will attempt to prevent this, in order that there might be no union, no merger, between two Orthodox nations. They will also arouse other powers, such as the Japanese and others. There will be great slaughter upon the territory of the former Byzantine Empire. Of those who perish, there will be some 600 million, alone. The Vatican will also participate greatly in all this, in order to impede the growing role of Orthodoxy and prevent such unification. Thus will Divine providence find its fulfillment.

πηγή: http://www.geocities.com/kitezhgrad/prophets/josvat.html

“Ο αντίχριστος ο ένας είναι ο πάπας και ο έτερος είναι αυτός που είναι στο κεφάλι μας. Χωρίς να είπω το όνομά του, το καταλαβαίνετε. Τον Πάπα να καταράσθε, διότι αυτός θα είναι η αιτία. ”
-Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός

Ο ένας αντίχριστος είναι ο πάπας. Ο δεύτερος είναι αυτός που είναι στο κεφάλι μας. Τι εννοεί; Εγώ αφού το σκέφτηκα λίγο, μου ήρθε η ιδέα ότι μπορεί να εννοεί αυτό που λέει ο Maitreya ότι θα μπει στο μυαλό και όσων παρακολουθούν αλλά και όσων δεν παρακολουθούν τηλεπαθητικά, ώστε να τον ακούσουν είτε βλέπουν τηλεόραση, είτε δεν βλέπουν.

Και ένα quote από το site του Maitreya:

quote:
Q: When you say that Maitreya has been here since 19 July 1977 and that the Master Jesus is in Rome, do you mean in a physical body?

BC: Yes.


Τυχαίο;;;

Edited by - WindWalker on 26/03/2005 18:53:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WindWalker
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2005, 22:51:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WindWalker
Α ναι, βρήκα και τη γενεολογία του Maitreya. Λέει ότι κατάγεται από τον Δαυίδ (αν και υποστηρίζει ότι το έφτιαξε μόνος του το σώμα του).

Το site με τις πληροφορίες:
http://www.maitreya.org/English/genealogy.htmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2005, 15:08:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Ενα καλό άρθρο για τις εσχατολογικές προφητείες εδώ (Ηράκλειτος, Πλάτων, Κομφούκιος, Ιωάννης ο Θεολόγος, Νοστράδαμος, Παράκελσος, Κοσμάς ο Αιτωλός και Εντγκαρ Κέυση)

http://www.geocities.com/ichor10/profities.html

Κάποιες που μου έκαναν εντύπωση

quote:
Αρχίζουμε από τον Ηράκλειτο (535-475 π.Χ.) τον Έλληνα φιλόσοφο από την Έφεσο που από τον 5 αιώνα π.χ. είχε διατυπώσει την άποψη ότι ο σημερινός πολιτισμός θα περάσει από μία κρίσιμη καμπή 10.800 χρόνια μετά την καταστροφή του προηγούμενου πολιτισμού που έσβησε με τον καταποντισμό της Ατλαντίδας. Αν οι ισχυρισμοί του Ηράκλειτου είναι σωστοί ,ακολουθώντας τις υποδείξεις του καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι το χρονικό σημείο καμπής για τον πολιτισμό μας είναι περίπου το έτος 2000 μ.Χ. κατά το οποίο θα πρέπει να αναμένουμε εκδηλώσεις έντονων γεωλογικών φαινομένων ή άλλων απρόβλεπτων καταστάσεων. Ας σημειωθεί ότι και ο ίδιος ο Πλάτων πίστευε ότι ο κόσμος καταστρέφεται περιοδικά είτε από κατακλυσμό είτε από φωτιά.

quote:
Σχεδόν το ίδιο διάστημα στην άλλη άκρη της γης ο Κινέζος φιλόσοφος Κομφούκιος (551-479) εκτός από τα γνωστά ευφυολογήματά του άφηνε και έναν πάπυρο που είναι ελάχιστα γνωστός και περιέχει ένα πολύπλοκο σύστημα πρόβλεψης του μέλλοντος. Να τι προβλέπει για την χρονική περίοδο κοντά στο 2000 μ.Χ.
Μεταξύ των ανθρώπων της δύσεως και της ανατολής θα διεξαχθεί ένας γενικός πόλεμος στον οποίο θα χρησιμοποιηθεί ένα τρομακτικό όπλο που θα ανατρέπει τους νόμους της φύσης. Για τρεις μέρες τον Απρίλιο ο ήλιος θα χάσει το φως του ρίχνοντας τον Κόσμο στο σκοτάδι. Μέσα σε αυτό το μυστηριώδες σκοτάδι παράξενα πνεύματα θα περιφέρονται σπέρνοντας το κακό. Διαπεραστικές κραυγές τρόμου θα σκίζουν τον αέρα και πολλοί θα παρακαλούν να πεθάνουν. Τον Ιούλιο η μητέρα όλων των ηλιακών σπινθήρων θα κατακάψει τη γη και όλες οι νέες μηχανές του ανθρώπου θα σταματήσουν. Δεν μπορούμε να ξέρουμε βέβαια αν οι φράσεις αυτές του Κινέζου φιλόσοφου έχουν μεταφορικό χαρακτήρα η πρέπει να τις πάρουμε τοις μετρητοίς οπότε και αποτελούν προειδοποίηση για την σκληρή πραγματικότητα ενός σύγχρονου πολέμου και των συνεπειών του.


Νομίζω ότι αυτή εδώ έχει ιδιαίτερη σημασία σήμερα, μετά τον θάνατο του Πάπα Ιωάννη Παύλου του ΙΙ.

quote:
Περνάμε στον καθολικό άγιο Μαλαχία που έζησε τον 12ο αιώνα μ.Χ. και έγραψε προφητείες που αναφέρονται στους μελλοντικούς Πάπες της καθολικής εκκλησίας. Ο Άγιος Μαλαχίας έγραφε κρυπτογραφικά τις προφητείες του δίνοντας για κάθε μελλοντικό Πάπα και μία αινιγματική φράση. Το σημαντικό σε αυτές τις προφητείες είναι ότι σύμφωνα με τα λεγόμενα του Μαλαχία μετά τον τωρινό Πάπα Ιωάννη Παύλο απομένουν μόνο δύο Πάπες. Ο ένας αναφέρεται με την κρυπτογραφική φράση για τη δόξα της ελιάς που υπονοεί ότι στην εποχή του ο Ελληνισμός ή η Ορθοδοξία μετά από κάποια περιπέτεια θα σταθεί εκεί που του αξίζει. Η προφητεία για τον τελευταίο Πάπα τον Πέτρο τον Ρωμαίο αποκαλύπτει ότι φοβερές δοκιμασίες θα έχουν σαν αποτέλεσμα την κατάργηση του Παπικού θρόνου


Συμπληρωματικό για όσους ενδιαφέρονται για την προφητεία του "τέλους της Ρωμαιοκαθολικής Εκκλησίας".

Λίστα με τους Πάπες σε σχέση με τις προφητείες του Μαλαχία
http://www.goroadachi.com/etemenanki/malachy.txt


Ποιοί είναι οι υποψήφιοι Πάπες;
Εχω βρει ένα όνομα... και το "βιογραφικό" του.

Cardinal Jean-Marie Lustiger
Age: 78
Archbishop of Paris, France
Named Archbishop of Paris by just deceased Pope John-Paul II
Polish origins made him a very close confidant of John-Paul II

Was born to Jewish parents from Poland 17 September, 1926
Mother died in Auschwitz 1943

birth name: Aharon Dov
Converted to Catholicism at age 14

Quotes:

"I was born Jewish and so I remain, even if that's unacceptable for many."

" For me, the vocation of Israel is bringing light to the goyim.
That's my hope and I believe that Christianity is the means for achieving it."

"If Jesus Christ had had better public relations he might not have had the misfortune of being crucified."


Ενα δεύτερο όνομα είναι αυτό του Cardinal Roger Etchegaray αλλά δεν τον έχω ψάξει ακόμα.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
285 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2005, 15:25:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΟΣGR
ΝΑΙ ΟΝΤΩΣ Ostria ΚΑΙ ΕΓΩ ΛΕΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ.ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΥΠΟΨΗΦΙΟ ΠΑΠΑ ΤΟΝ ΒΡΗΚΕ ΚΑΙ Ο WindWalker.
Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΣΤΑΥΡΩΘΗΚΕ ΛΟΓΩ ΕΛΛΕΙΨΗΣ ΣΩΣΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ...
ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ....ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ΑΡΕΤΗΣ,ΚΑΙ ΠΡΟΣΗΛΩΣΗΣ ΣΤΑ ΘΕΙΑ!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2005, 16:03:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:

ΝΑΙ ΟΝΤΩΣ Ostria ΚΑΙ ΕΓΩ ΛΕΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ.ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΥΠΟΨΗΦΙΟ ΠΑΠΑ ΤΟΝ ΒΡΗΚΕ ΚΑΙ Ο WindWalker.
Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΣΤΑΥΡΩΘΗΚΕ ΛΟΓΩ ΕΛΛΕΙΨΗΣ ΣΩΣΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ...
ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ....ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ΑΡΕΤΗΣ,ΚΑΙ ΠΡΟΣΗΛΩΣΗΣ ΣΤΑ ΘΕΙΑ!!

Ετσι Nίκο. Αυτά τα λόγια του κάνουν τον γύρο του internet (δες τα quotes που αναφέρω παραπάνω).
Πάντως η πρόταση κλειδί από την προφητεία για τον νέο Πάπα είναι "Gloria olivae" (από την δόξα της ελιάς) που θα μπορούσε να σημαίνει ότι θα φροντίσει για την παγκόσμιο ειρήνη;
Κάποιοι λένε ότι μπορεί να έχει σχέση με το 'όρος των Ελαιών' και με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει.

Πάντως μου έκανε εντύπωση και στην προφητεία για τον Πάπα Ιωάννη, που λέει "De labore Solis" (από την έκλειψη του Ηλίου). Λένε ότι μπορεί να γεννήθηκε πάνω σε κάποια έκλειψη ηλίου -δεν το έχω ψάξει- αλλά σίγουρα θάφτηκε πάνω στην έκλειψη ηλίου της περασμένης Παρασκευής και αυτό με βάζει σε σκέψεις... μήπως κάποιοι τον έθαψαν εκείνη την μέρα για να "εκπληρώσουν" την προφητεία (και ίσως και τις υπόλοιπες;)


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hfaistos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


259 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2005, 20:50:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hfaistos
San orthodoxos den kserw an tha prepei na dexthw profhteies katholikwn agiwn. Den kserw alla exw akousei oti den isxyoun gia tous Orthodoxous eksallou me allous kanones anakirizonte Agioi sthn katholikh ekklhsia kai me allous sthn Orthodoxh.

Oso gia ton Lustiger den nomizw na eklegete ws o Neos Papas.
Nomizw oti ta favoroi einai alla.

Eidwmen.

"ΠΟΛΕΜΑ ΤΟ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2005, 23:46:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Οποιος από σας είναι ο Χαρδαβέλλας να πει αμέσως το nickname του!


Αυτή την στιγμή έχει για την Αποκάλυψη του Ιωάννη και γενικά για τις προφητείες...

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hfaistos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


259 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2005, 23:58:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hfaistos
Ostria tha mporeseis na paratheseis kapoia apo ta pragmata poy ipothikan kata thn diarkeia ths ekpomphs? Vlepeis eimai eksoteriko kai den to pianw to kanali.

THanks.

"ΠΟΛΕΜΑ ΤΟ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
285 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2005, 02:15:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΟΣGR
ΔΕΝ ΕΙΠΑΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ!
ΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2005, 02:59:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Οντως. Τίποτα το καινούργιο.
Κράτησα την ερμηνεία κάποιου κύριου Θεοδώση συγγραφέα αν δεν κάνω λάθος που ισχυρίζεται ότι τα 7 σαλπίσματα αναφέρονται:

1) στην Χιροσίμα
2) στο Ναγκασάκι
3) στο Τσέρνομπιλ
4) στην κατάργηση του υπαρκτού σοσιαλισμού
5) στο πόλεμο του Κουβέιτ
6) Στον πόλεμο που θα γίνει στον Εφράτη (που θα είναι ο Αρμαγεδώνας
ή η μεγάλη θλίψη)
7) Στον ερχομό του Ιησού, το 2012 (ξεσήκωσε διαμαρτυρίες η
ημερομηνία), όπου θα κτίσει την Νέα Ιερουσαλήμ (στην
κατεστραμμένη μετά τον πόλεμο του Εφράτη).

Αυτοί που θα σωθούν, δεν είναι οι 12 φυλές του Ισραήλ, αλλά το "πνευματικό Ισραήλ" δηλ τα κράτη και οι άνθρωποι κάθε φυλής, χρώματος κλπ. που έχουν δεχτεί τον Χριστιανισμό.

Αλλος είπε ότι οι 7 βασιλείς μπορεί να αναφέρονται στο G7

Αλλος είπε ότι στα μόνα σημεία που συμφωνούν η Αποκάλυψη με τον Νοστράδαμο είναι στο κεφ. 9 για τον "εξ ανατολής κίνδυνο".


Ο παπάς είπε στην αρχή για την Αποκάλυψη ότι ενώ λεγεται ότι γράφτηκε γύρω στο 95μΧ δεν κάνει αναφορά στην καταστροφή του Ναού της Ιερουσαλήμ (του Σολομώντα) που έγινε το 70μΧ από τους Ρωμαίους πράγμα αφύσικο, γι αυτό και θεωρεί ότι πρέπει να έχει γραφτεί νωρίτερα, ίσως γύρω στο 69μΧ.

Ακούστηκαν κάποια πράγματα για την εποχή που γράφτηκε η Αποκάλυψη, για τις αναταραχές κυρίως στην περιοχή της μικράς Ασίας που προφανώς επηρέασαν τον Ιωάννη (εδώ ειπώθηκαν μερικά ενδιαφέροντα πράγματα αλλά δυστυχώς δεν τα παρακολούθησα προσεκτικά οπότε αν κάποιος τα πρόσεξε ας τα μεταφέρει).

Πάντως όλοι (εκτός του κοινωνιόλογου;) έλεγαν ότι κάποιες αναφέρονται και στην εποχή του αλλά οι επόμενες αφορούν την εποχή μας και μπροστά, ενώ αυτός είπε ότι αναφέρονται στην εποχή του Ιωάννη και ίσως λίγο μετά.

Ο Χαρδα επέμενε ότι το κείμενο είναι φοβιστικό αλλά οι παπάδες-θεολόγοι κλπ έλεγαν όχι, απλώς ήθελε να παρουσιάσει πιό παραστατικά το 'κακό' και μετά να μας ηρεμήσει με τις τελευταίες σελίδες.

Αναφέρθηκε και η προφητεία του Μαλαχία για τους πάπες αλλά εν συντομία.

Αυτά!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 13/04/2005 03:02:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hfaistos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


259 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2005, 12:49:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hfaistos
Na se kala Ostria gia thn poly kalh enhmerwsh.

Eilikrina thanks.

Nik

"ΠΟΛΕΜΑ ΤΟ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostasp
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2005, 13:13:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostasp
quote:
Χαρδα επέμενε ότι το κείμενο είναι φοβιστικό αλλά οι παπάδες-θεολόγοι κλπ έλεγαν όχι, απλώς ήθελε να παρουσιάσει πιό παραστατικά το 'κακό' και μετά να μας ηρεμήσει με τις τελευταίες σελίδες

Δικιο ειχεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2005, 14:25:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING
quote:

Οντως. Τίποτα το καινούργιο.
Κράτησα την ερμηνεία κάποιου κύριου Θεοδώση συγγραφέα αν δεν κάνω λάθος που ισχυρίζεται ότι τα 7 σαλπίσματα αναφέρονται:



Ο θΕΟΔΩΣΗΣ ειναι και μελος του φορουμ μας.Ο φιλος Μελετητης ειναι φιλη OSTRIA.
Αν θελετε μπορειτε να δειτε περισσοτερα απο αυτα που εχει πει περι της αποκαλυψης του Ιωαννη αλλα και αλλες προφητειες:


http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=7&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=2737


http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=5884&whichpage=1&ARCHIVE=

Edited by - VIKING on 13/04/2005 14:26:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2005, 15:03:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Παρακαλώ Ηφαιστε
Πιθανόν υπάρχουν και άλλα σημεία άξια αναφοράς που δεν συγκράτησα.
Εφ όσον ο Θεοδώσης είναι ο Μελετητής όπως λέει ο viking ελπίζω να με διορθώσει αν έγραψα κάτι λάθος και να μας πει και μερικά παραλειπόμενα της εκπομπής!

Η θεωρία του μου φάνηκε ενδιαφέρουσα και αν μη τι άλλο, αρκετά λογική μέσα στα δοσμένα πλαίσια. Δεν θυμάμαι αν ο φίλος μας ήταν αυτός που ανέφερε κάτι για τους Εβραίους που το άκουσα μεν αλλά περάσε πολύ γρήγορα (για κάποιο κόλπο που έκαναν και την γλύτωσαν αυτοί και την πάτησαν οι Χριστιανοί...)

Απο κει και πέρα θα συμφωνήσω και γω με τον kostasp, ότι δηλαδή η αποκάλυψη γράφτηκε για να τρομάξει τον αναγνώστη και να τον κάνει να στραφεί προς την εκκλησία με περισσότερο ζήλο. Το ίδιο σκοπό νομίζω ότι υπηρετούν όλες σχεδόν οι εσχατολογικές προφητείες.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2005, 15:11:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Α! Και να κατακεραυνώσουν τα κακώς κείμενα των υπηρετών της εκκλησίας. Μην σας κάνει εντύπωση αν βγουν τίποτα καινούργιες προφητείες στην χώρα μας, με όλον τον σάλο που έχει προκληθεί τελευταία...

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy