ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 To "μυστήριο" του Κρεμασμένου...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2005, 14:24:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν γνωρίζω αν το φόρουμ αυτό είναι κατάλληλο για να φιλοξενήσει τούτο το θέμα - αν δεν είναι ας το μετακομίσουν οι αρμόδιοι.

Περί του κρεμασμένου ο λόγος λοιπόν και παρακαλώ όποιος ξέρει ας μου εξηγήσει για ποιό λόγο η θυσία του κρεμασμένου στα Ταρώ πρέπει να γίνει με αυτόν τον τρόπο. Τι υποδηλώνει ή τι συμβολίζει η στάση αυτή κρεμασμένος όχι από το κεφάλι αλλά απ'το πόδι με το κεφάλι κάτω...

Οχι τίποτ'άλλο αλλά έχω φάει κόλλημα μ'αυτό το χαρτί και θέλω να το ξεπεράσω για να πάω παρακάτω


"H Γνώση είναι δύναμη...1234"

Edited by - Avallon on 22/02/2005 15:16:43

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2005, 14:46:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Το κρέμασμα από το λαιμό σπάει τη σπονδυλική στύλη και ο θάνατος (υποτίθεται) είναι ακαριαίος.

Με το σφίξιμο της θηλειάς επέρχεται και σίγουρος στραγγαλισμός, άν δε "δουλέψει" το πρώτο...


Το ανάποδο κρέμασμα, και μάλιστα από το ένα πόδι, είναι ένας αργός και μαρτυρικός θάνατος, βασανιστήριο που κρατάει ώρες.



* * * Άλλο τι είναι και άλλο τι φαίνεται * * *

http://clubs.pathfinder.gr/vril Η υπόγεια άποψη
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2005, 15:39:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή φίλη Αβαλλον σε χαιρετώ.

Το χαρτί του κρεμασμένου -απ'οσο ξερω- συμβολίζει το στοιχείο του νερού. Θα ήταν ίσως καλύτερα να λέγαμε πως συμβολίζει την πνευματική λειτουργία μέσα στα όρια της μύησης. Είναι ένα βάπτισμα που είναι συγχρόνως και θάνατος.

Την εποχή του Οσιρι αντιπροσωπευε τον ανωτατο τύπο μυστών, επειδή η μορφή του πνιγμένου ή του κρεμασμένου έχει τη δική της ιδιαίτερη σημασία. Τα πόδια είναι έτσι σταυρωμένα ωστε το διξί να σχηματίζει ορθή γωνία με το αριστερό. Τα χέρια είναι τεντωμένα σεγωνία 60 μοιρών, για να σχηματίσουν ένα ισοπλευρο τρίγωνο.

Πρόκειται για το σύμβολο του τριγώνου που έχει στην κορυφή ο σταυρό και αντιπροσωπεύει την κάθοδο του φωτός μέσα στο σκοτάδι για τη λύτρωση.

Στην κάρτα αυτή το μοναδικό ερώτημα που υπάρχει σχετίζεται με τη "λύτρωση" του βυθισμένου στοιχείου και έτσι αντιστρέφεται το κάθετι. Η ιδέα της θυσίας είναι τελικά μια λανθασμένη ιδέα.

Απλά η "λύτρωση" είναι μια άσχημη ιδέα γιατί υπονοεί το χρέος.

Αυτή η κάρτα είναι όμορφη με εναν παράξενο τρόπο. Είναι η κάρτα του Θυσιασμένου Θεού. Αναφέρεται αν θυμάμαι καλά στο ζωδιακό σημείο του Σκορπιού.

Νομίζω ότι θα ταίριαζε στην ενότητα ψυχή, να κάνει και παρέα στον "ΤΡΕΛΛΟ".

Ελπίζω να βοήθησα λίγο. Είναι πάρα πολλά αυτά που μπορούμε να πούμε για μια καρτα ταρώ γιατί έχει πολλά κλειδιά ερμηνείας.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2005, 16:06:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου Avallon.

Σε ένα κλειδί ερμηνείας, ο κρεμασμένος συμβολίζει τον θυσιασμένο, αυτόν ο οποίος επιλέγει να βουτηχτεί για άλλη μία φορά στην ψευδαίσθηση της υλικής πραγματικότητας, στη σπηλιά του Πλάτωνα, για να βοηθήσει τους συνανθρώπους του.
Για να το κάνει αυτό, πρέπει να διατηρήσει κάποια σχέση με τον υλικό κόσμο, μια μικρή ποσότητα κάρμα - σα να λέγαμε.
Έτσι κρεμάμενος από το πόδι, θυσιάζεται δεμένος μόνο εν μέρη στα εγκόσμια, ενώ ανήκει σε έναν άλλο κόσμο.


Το θέμα αυτό μεταφέρεται στην ενότητα: .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.

Ένα παλιότερο θέμα, με πολλές απόψεις και αναλύσεις και για την κάρτα του τρελλού είναι και το παρακάτω:
'0' ...' ΤΡΕΛΟΣ'

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2005, 17:12:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

XM...αγαπητη Avallon
Η καρτα αυτη ειναι τρισυποστατη.
Η καλυτερη απαντηση ειναι το τι συμβολιζει για σενα.
Εαν εχεις θυσιασει τον εαυτο σου τοτε γνωριζεις
Εαν εχεις προδωσει τον εαυτο σου θα γνωριζεις
Εαν εχεις προδωθει τοτε παλι θα γνωριζεις.

Θα συνεχιζα αλλα υπαρχει ηδη θεμα ανοιχτο που η καρτα εξεταζεται διεξοδικα και αναλυτικα εχοντας φτασει σε πολυεπιπεδα συμπερασματα και
δημιουργος του τοπικ ειναι (ποιος αλλος;) η Ατμα με την ονομασια
"Η ΠΡΟΔΟΣΙΑ".

Ο τρελος που αναφερει η καλη μας amalia δεν περιεχει στοιχεια για την καρτα του κρεμασμενου παρα καποιες λεκτικες αναφορες σε αντιθεση με το τοπικ "Η προδοσια" που εχει φτιαχτει εξολοκληρου για αυτην την συγκεκριμενη καρτα.Προφανως η Αμαλια μας μπερδευτηκε

Προτεινω να κλειδωθει το θεμα σου Αβαλλον και αν δεν απαντηθουν οι αποριες σου διαβαζοντας το τοπικ που παραθετω τοτε μπορουμε να συνεχισουμε εκει.

"Η προδοσια"
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=753&whichpage=1&ARCHIVE=


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2005, 20:30:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eυχαριστώ παιδιά για τις πληροφορίες.

Αγαπητέ ryche...
πριν ανοίξω αυτό το τόπικ διάβασα όλα τα τόπικ τα σχετικά με τα ταρώ ακόμη και αυτά του φόρουμ εικόνες... όπως άλλωστε θα είδες τις εικόνες του κρεμασμένου τις πήρα από κει.

Με ένα search που έκανα για τη λέξη "κρεμασμένος" δεν βρήκα το τόπικ που αναφέρεις να συζητιέται και γι'αυτό μου κάνει εντύπωση...Θα το διαβάσω όμως και θα επανέλθω γιατί δεν νομίζω ότι το τόπικ αυτό πρέπει να κλειδωθεί αφού έχει και "χρηστικό" ρόλο:
Eίναι το μόνο τόπικ που ο τίτλος του αναφέρεται στον κρεμασμένο και έτσι βοηθάει με την πρώτη ματιά άρκετά κάποιον που ψάχνει για κάτι τέτοιο.


"H Γνώση είναι δύναμη...1234"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2005, 21:14:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-----------------------------------------------------------------------
μέρος του περιεχόμενου στο μήνυμα αυτό έχει μεταφερθεί στο θέμα:
-To "μυστήριο" του Κρεμασμένου...- παράλληλη συζήτηση (μηνύματα που μεταφέρθηκαν)

-----------------------------------------------------------------------


φως+αγαπη


υγ:Αμαλια μου,η αρκανα του κρεμασμενου ειναι η αρχη της ταρωτικης σειρας//ο κρεμασμενος ειναι κατα μια ερμηνεια,αυτη του Ουσπενσκυ οπου και ο κρεμασμενος ειναι το τελος της ατραπου...(αυτο βεβαια ειναι και μια ουσιωδης απαντηση ως προς τον τεταρτο δρομο..//αν σκεφτεις πως καθε σειρα, τελειωνει "φυσιολογικα" ...στην καρτα του Κρονου,Κοσμος:)
---μου κανει εντυπωση,ομως//.. πως +μπερδευτηκες;)---


Αtma Lov_it

Edited by - ΑΤΜΑ on 22/02/2005 21:25:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2005, 22:32:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελπίζω να μην έχεις παράπονο ryche...

Το θέμα που μου πρότεινες το διάβασα και μάλιστα το έφερα στην επιφάνεια αν και δε μπορώ να πω ότι μου είπε κάτι που δεν ήξερα ήδη...

Ο κόμης ντε Ζεμπελέν που έζησε πριν την γαλλική επανάσταση δήλωσε πως η εικόνα που κρεμασμένου είναι φανερά(?) λάθος των πρώτων κατασκευαστών τραπουλόχαρτων και πως το σχέδιο αρχικά παρίστανε τη φρόνηση -εναν άνθρωπο που στηριζόταν στο ένα πόδι και άπλωνε προσεχτικά το άλλο για να βρει ένα μέρος να το ακουμπήσει- έναν άνθρωπο με κρεμασμένο(μετέωρο) πόδι.

Oμως το Ταρώ του Κάρολου του 6ου του 1392 δείχνει έναν άνθρωπο να κρέμεται ανάποδα από το ένα πόδι - όπως σε όλα τα μεταγενέστερα σχέδια - και αυτό έγινε πολύ πριν υπάρξουν άνθρωποι που τύπωναν τραπουλόχαρτα...

Τι σημαίνει λοιπόν ο Κρεμασμένος?

Υπάρχουν πολλές παραλλαγές διαφορετικές που όμως έχουν κάποια πράγματα κοινά: To πόδι είναι λυγισμένο και το κάτω μέρος του διασταυρώνεται με το άλλο πόδι σε ορθή γωνία σχηματίζοντας ένα Τ...
Το παράξενο είναι πως το πρόσωπό του δεν έχει έκφραση πόνου και συνήθως υπάρχει ένα χρυσό φωτοστέφανο στο κεφάλι του.

Ο Λεβί παρουσιάζει τον Κρεμασμένο σαν σύμβολο του Προμηθέα του ελεύθερου και άμεμπτου γνώστη που θυσιάστηκε για την ανθρωπότητα και γω θα συμφωνήσω προς αυτή την κατεύθυνση γιατί νομίζω ότι το χαρτί αυτό μιλάει περισσότερο για ΘΥΣΙΑ παρά για ΠΡΟΔΟΣΙΑ (τουλάχιστον εσωτερικά).

Ο Racozzi στο βιβλίο του "Μαντική" εξηγεί πως ο κρεμασμένος δεν είναι παρά ένας μαθητής που έχει κρεμαστεί ανάποδα σε κάποιο στάδιο της μυήσεώς του. Μάλιστα επειδή τρέχει χρυσάφι από τις τσέπες του ο Racozzi θεωρεί πως δεν έχει εγκαταλείψει πραγματικά τον κόσμο και διατρέχει μεγάλο πνευματικό κίνδυνο γι'αυτό και το θεωρεί σαν προειδοποίηση.ΟΜΩΣ δεν έχουν όλα τα Ταρώ (περισσότερο ειδικά τα πρώτα, τα πιο παλιά)τον κρεμασμένο με χρυσάφι να πέφτει από τις τσέπες του ούτε τον έδειχναν να κρατάει μια σακούλα χρυσάφι οπότε και θα πρέπει για μια ακόμη φορά να αναθεωρήσουμε το θέμα ΠΡΟΔΟΣΙΑ γιατί αν και πιάστηκε να παραβαίνει τον όρκο του ο μυημένος φαίνεται εξαιρετικά χαρούμενος...

O Robert Graves στο “The white Godess” κάνει έναν πραγματικά έξυπνο και ευφάνταστο συσχετισμό: Αναφέρει πως η τράπουλα Ταρώ προέρχεται από τα 22 γράμματα του πλήρους αλβάφητου των δέντρων και πως ο Κρεμασμένος αντιστοιχεί στο έβδομο γράμμα το D που αντιστοιχεί στην οξιά(δρυς) Όμως duir σημαίνει πόρτα και πως η λέξη για την οξιά σε πολλές Ευρωπαϊκές γλώσσες σημαίνει πόρτα (η κρεμάλα που πάνω της ταλαντεύεται ο Κρεμασμένος μοιάζει ασφαλώς με πόρτα.
Τώρα όσον αφορά για το σχηματισμό του Τ…έχω κάτι στο μυαλό μου αλλά θα επανέλθω αφού το δουλέψω λίγο και το διασταυρώσω.

Πάντως νομίζω ότι όποιος μπορεί να καταλάβει πως η ιστορία της ανθρώπινης φύσης του είναι ριζωμένη σε αυτό το σύμβολο θα μάθει πολλά για μια μεγάλη αφύπνιση που είναι δυνατή...


"H Γνώση είναι δύναμη...1234"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2005, 00:50:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

---------------------------------------------------------------------------------
το περιεχόμενο του μηνύματος αυτού έχει μεταφερθεί στο θέμα:
-To "μυστήριο" του Κρεμασμένου...- παράλληλη συζήτηση (μηνύματα που μεταφέρθηκαν)
-------------------------------------------------------------------------------



ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2005, 01:42:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Το ανάποδο κρέμασμα, και μάλιστα από το ένα πόδι, είναι ένας αργός και μαρτυρικός θάνατος, βασανιστήριο που κρατάει ώρες.



πραγμα που σημαινει "εγκλωβισμο" σαν ερμηνεια, φαυλο κυκλο...


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2005, 03:39:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας.

Καταρχήν, σχετικά με την αναφορά μου στο θέμα με την κάρτα του "τρελλού", ζητώ συγνώμη, πρόκειται περί ενός "τρελλού" λάθους μου!
Ούτε κι εγώ μπορώ να καταλάβω πως έγινε!!!
"Τρελλός" διάβαζα, "Κρεμασμένος" καταλάβαινα...
(μάλλον πρέπει να το ψάξω αυτό γιατρέ μου)


-----------------------------------------------------------------------
μέρος του περιεχόμενου στο μήνυμα αυτό έχει μεταφερθεί στο θέμα:
-To "μυστήριο" του Κρεμασμένου...- παράλληλη συζήτηση (μηνύματα που μεταφέρθηκαν)

---------------------------------------------------------------------------------


κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2005, 10:00:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

---------------------------------------------------------------------------------
το περιεχόμενο του μηνύματος αυτού έχει μεταφερθεί στο θέμα:
-To "μυστήριο" του Κρεμασμένου...- παράλληλη συζήτηση (μηνύματα που μεταφέρθηκαν)
-------------------------------------------------------------------------------



"H Γνώση είναι δύναμη...1234"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2005, 16:51:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

---------------------------------------------------------------------------------
το περιεχόμενο του μηνύματος αυτού έχει μεταφερθεί στο θέμα:
-To "μυστήριο" του Κρεμασμένου...- παράλληλη συζήτηση (μηνύματα που μεταφέρθηκαν)
-------------------------------------------------------------------------------

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2005, 19:32:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-----------------------------------------------------------------------
μέρος του περιεχόμενου στο μήνυμα αυτό έχει μεταφερθεί στο θέμα:
-To "μυστήριο" του Κρεμασμένου...- παράλληλη συζήτηση (μηνύματα που μεταφέρθηκαν)

---------------------------------------------------------------------------------

η προδοσια προσσεγιζεται σε ολα τα επιπεδα γιατι αυτο ειναι στην ουσια η καρτα του κρεμασμενου.ΠΡΟΔΟΣΙΑ!
ΣΕ ΤΡΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΑ!ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΔΩΣΙΑ ΣΕ ΑΝΩΤΕΡΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΗΝ ΛΕΜΕ ΘΥΣΙΑ!ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΔΟΣΙΑ ΣΤΙΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΑΣ ΤΟΤΕ Η ΚΑΡΤΑ ΤΟΥ ΚΡΕΜΑΣΜΕΝΟΥ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΤΩΝ ΕΡΑΣΤΩΝ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2005, 02:38:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

XΩΡΙΣ ΛΟΓΙΑ...


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2005, 14:43:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"Just a babe in a black abyss
No reason for a place like this,
The walls are cold and souls cry out in pain,
An easy way for the blind to go,
A clever path for the fools who know,
The Secret of the Hanged Man-the smile on his lips

The light of the Blind-you'll see,
The venom that tears my spine,
The eyes of thw Nile are opening-you'll see"


REVELATIONS (IRON MAIDEN)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2005, 14:48:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kost


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2005, 16:02:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

-----------------------------------------------------------------------
μέρος του περιεχόμενου στο μήνυμα αυτό έχει μεταφερθεί στο θέμα:
-To "μυστήριο" του Κρεμασμένου...- παράλληλη συζήτηση (μηνύματα που μεταφέρθηκαν)

---------------------------------------------------------------------------------

Ο ΚΡΕΜΑΣΜΕΝΟΣ...

Επισκεπτομενος θεματα που απτονται γνωσεων υψηλου εσωτερισμου,
σαστιζω με την ευκολια και την αφελεια που χαρακτηριζει τις επιπολαιες αποψεις των τοποθετησεων.
Δυστυχως, ελαχιστες ειναι οι περιπτωσεις των τοποθετησεων με βαρυνουσα σημασια στο συνολο των θεματων
και δυστυχεστερο ειναι το γεγονος οτι,
αυτες οι λαμπρες εξαιρεσεις που κοσμησαν και κοσμουν τις σελιδες,
μειωνονται διαρκως σε παρουσια και παραθεση αποψεων...

Για την καρτα του ΚΡΕΜΑΣΜΕΝΟΥ και γενικα για τις καρτες ΤΑΡΟ,
εχουν γραφει απο αξιολογους αναζητητες, πολυτιμες εως απατηλα πλανερες αποψεις...
Πολλες φορες μαλλιστα διαμετρικα αντιθετες αντιληψεις,
που δημιουργουν τετοια συγχηση στον ερευνητη, που μονο "συσκοτιση" μπορουν να επιφερουν.

Τι ειναι ομως οι καρτες ΤΑΡΟ;
Δεν ειναι τα "μονοπατια" που συνδεουν, η μαλλον που επιτρεπουν στον αναζητητη να μεταβει απο
τη μια σφαιρα της ΚΑΜΠΑΛΛΑ στην αλλη;
Δεν ειναι η υποκειμενικη συνειδηση που αναβλυζει εσωτερικα στον "οδοιπορο" των ατραπων;

Ομως, οι σεφιρες (σφαιρες) ειναι οι αντικειμενικες πραγματικοτητες, ειναι οι φορεις και τα σημεια εφαρμογης
των συμπαντικων νομων.

Γνωριζουν πολλοι τις επιστημες που διερευνουν τα φυσικα φαινομενα;
Γνωριζουν Αστροφυσικη, Αστρονομια κλπ, ωστε να τολμουν να μιλουν για το πολυπλοκο πλεγμα των
μυριαδων αλληλεπιδρασεων των σφαιρων σε πρωτο επιπεδο;
Και απο αυτους, τι απειροελαχιστο ποσοστο εχει εστω μερικη επιγνωση των αστρικων επιρροων
που περιγραφουν τις επιδρασεις του δευτερου επιπεδου της ΚΑΜΠΑΛΛΑ,
τις σχεσεις και τους νομους που διεπουν τα φαινομενα του αστρικου;
Θαταν προφανως ουτοπικη προσδοκια, η απαιτηση να εχουν γινει κοινωνοι των απορρητων και των αρρητων,
του τριτου και τεταρτου πεδιου αντιληψης, ικανος αριθμος ανθρωπων, περαν της αμελητεας και μη εμφανους μειοψηφιας
των μυημενων και των μυστων.

Κι ομως το θρασσος δεν λειπει απο τους αγνοουντες την αγνοια τους.

Θα μου πειτε, δεν πρεπει να γραφουμε η να συζηταμε επ' αυτων επειδη αγνοουμε το μεγαλυτερο μερος;

Δεν λεμε αυτο. Ο καθενας -και ειναι χρησιμη η συνεισφορα- καλο ειναι να ενημερωνει και να μεταλαμπαδευει
το φως που οι μεγαλοι μυστες μας αφησαν παρακαταθηκη.
Ομως, ειναι εγκληματικη αμελεια να μολυνει το αγνο φως, ο καθε επιδοξος αυτοκλητος και αυτοπροσδιορισμενος
δασκαλος.
Δυστυχως περισσευει το θρασσος απο τον αφελη που φαντασιωνεται οτι εχει γινει κοινωνος των ανωτατων μυστηριων.
Η αφελεια και η φαντασιωση ομως δεν αποτελουν ελαφρυντικο της εγκληματικης παραπλανησης των καλοπιστων αναζητητων,
ειδικα μαλλιστα οταν η δημοσια εκθεση επιτελειται απο ατομα μη ελεγχομενα,
καλυμμενα απο την ανωνυμια των FORUM και ενδεδυμενα το απατηλο ενδυμα του γνωστη, του αυτοκλητου εσωτεριστη.

Ας ειμαστε λοιπον εγκρατεις και προσεκτικοι στις αναλυσεις και διατυπωσεις μας
και ας επιδιωκουμε να συμμετεχουμε σε κοινες συζητησεις με ατομα που αποδεδειγμενα εχουν τα ελαχιστα
εχεγγυα του ελεγχου των αντιληψεων περι εσωτερισμου,
αποδεχομενοι αλλα και επιδιωκοντες τον καλοπροαιρετο ελεγχο των αντιληψεων μας,
ελεγκτες και ελεγχομενοι στις οποιες παραθεσεις και αντιπαραθεσεις,
οντες ευτυχεις με την προοπτικη του να τροφοδοτειται η φωτια που εξευγενιζει την γνωση και
την μετουσιωνει σε αληθεια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rostar
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
161 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2005, 23:07:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rostar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

---------------------------------------------------------------------------------
το περιεχόμενο του μηνύματος αυτού έχει μεταφερθεί στο θέμα:
-To "μυστήριο" του Κρεμασμένου...- παράλληλη συζήτηση (μηνύματα που μεταφέρθηκαν)
-------------------------------------------------------------------------------


...In your life you may choose desolation
And the shadows you build with your hands
If you turn to the light
That is burning in the night
Then the Journeyman's day has begun...

IRON MAIDEN
(Dance Of Death)
JOURNEYMANΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2005, 00:45:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-----------------------------------------------------------------------
μέρος του περιεχόμενου στο μήνυμα αυτό έχει μεταφερθεί στο θέμα:
-To "μυστήριο" του Κρεμασμένου...- παράλληλη συζήτηση (μηνύματα που μεταφέρθηκαν)

---------------------------------------------------------------------------------


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2005, 01:28:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

---------------------------------------------------------------------------------
το περιεχόμενο του μηνύματος αυτού έχει μεταφερθεί στο θέμα:
-To "μυστήριο" του Κρεμασμένου...- παράλληλη συζήτηση (μηνύματα που μεταφέρθηκαν)
-------------------------------------------------------------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2005, 01:43:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

---------------------------------------------------------------------------------
το περιεχόμενο του μηνύματος αυτού έχει μεταφερθεί στο θέμα:
-To "μυστήριο" του Κρεμασμένου...- παράλληλη συζήτηση (μηνύματα που μεταφέρθηκαν)
-------------------------------------------------------------------------------


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2005, 02:23:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

---------------------------------------------------------------------------------
το περιεχόμενο του μηνύματος αυτού έχει μεταφερθεί στο θέμα:
-To "μυστήριο" του Κρεμασμένου...- παράλληλη συζήτηση (μηνύματα που μεταφέρθηκαν)
-------------------------------------------------------------------------------




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2005, 09:24:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

---------------------------------------------------------------------------------
το περιεχόμενο του μηνύματος αυτού έχει μεταφερθεί στο θέμα:
-To "μυστήριο" του Κρεμασμένου...- παράλληλη συζήτηση (μηνύματα που μεταφέρθηκαν)
-------------------------------------------------------------------------------


"H Γνώση είναι δύναμη...1234"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2005, 10:21:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

---------------------------------------------------------------------------------
το περιεχόμενο του μηνύματος αυτού έχει μεταφερθεί στο θέμα:
-To "μυστήριο" του Κρεμασμένου...- παράλληλη συζήτηση (μηνύματα που μεταφέρθηκαν)
-------------------------------------------------------------------------------

Την καλημέρα μου.





Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2005, 18:23:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

---------------------------------------------------------------------------------
το περιεχόμενο του μηνύματος αυτού έχει μεταφερθεί στο θέμα:
-To "μυστήριο" του Κρεμασμένου...- παράλληλη συζήτηση (μηνύματα που μεταφέρθηκαν)
-------------------------------------------------------------------------------

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2005, 01:27:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!
Το χαρτί του κρεμασμένου μου έφερε στη μνήμη την περιγραφή ενός
βιβλίου για ένα μυστήριο δέντρο, που ήταν "φυτρωμένο" στο κέντρο
μιας μυστήριας λίμνης, όπου οι ρίζες και ο κορμός ήταν στην
επιφάνεια της λίμνης, ενώ η κορυφή ήταν στο βυθό.
Πολύ μυστήριο είχε αυτή η περιγραφή...

Πώς το βλέπω εγώ...
Ο κρεμασμένος λόγω της συγκεκριμένης τοποθέτησής του ανάποδα
νιώθει ίλιγγο, το κεφάλι του είναι βαρύ, μοιάζει με μεθυσμένος.
Όσο πιό κοντά βρίσκεται στη γη το κεφάλι, τόσο αυτή του η αίσθηση
γίνεται εντονότερη. Ο άνθρωπος, ο οποίος είναι απασχολημένος
νοητικά με την ύλη νιώθει μια ανάλογη ζαλάδα, ένα σφίξιμο.
Λόγω της βαρυτικής έλξης είναι δύσκολο το κεφάλι, που βρίσκεται
χαμηλά να ελέγξει το υπόλοιπο σώμα, που βρίσκεται σε υψηλότερο
επίπεδο. Ο νους αποσυντονίζεται.
Το νοητικό που εδρεύει στο πάνω μέρος του σώματος, στο κεφάλι,
σχετίζεται με τον αέρα, που είναι λεπτοφυής ύλη, άρα αρμόζει να
βρίσκεται σε πιό αραιό περιβάλλον από τα κατώτερα επίπεδα, που
από τη φύση τους είναι λιγότερο λεπτοφυή και έτσι κοντίτερα στην
ύλη, στη γη.
Ας πούμε ότι με αυτόν τον τρόπο κάθε άνθρωπος μοιάζει με έναν
μαγνήτη, ο ένας πόλος βρίσκεται στα πόδια και ο άλλος στο κεφάλι.
Ο κάθε άνθρωπος είναι ευθυγραμμισμένος στον μεγαλύτερο μαγνήτη,
που αποτελεί τη γη. Η αντιστροφή της φοράς του μαγνήτη / ανθρώπου
(ανάποδη στάση) έχει ως αποτέλεσμα την εκδήλωση μιας τεράστιας
δύναμης που τείνει να αποκαταστήσει την αρχική ευθυγράμμιση,
ο ανάποδος σαν το ελατήριο που επιμηκείνεται τείνει να επιστρέψει
στην αρχική θέση.
Η θέση λοιπόν του κρεμασμένου ανάποδα κρύβει μια τεράστια δυναμική.
Είναι προετοιμασμένος ο κρεμασμένος να δράσει με όλη του τη δύναμη,
αλλά είναι σημαντικό να αντιληφθούμε ότι αυτή του η δύναμη δεν είναι
η δική του επιθυμία, αλλά ένας νόμος, στον οποίο αυτός υποτάσσεται.
Ο νόμος που θέλει ο άνθρωπος να στηρίζεται στα υλικά, προκειμένου
να φτάσει στα πνευματικά, τα ανώτερα επίπεδα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2005, 03:44:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

---------------------------------------------------------------------------------
το περιεχόμενο του μηνύματος αυτού έχει μεταφερθεί στο θέμα:
-To "μυστήριο" του Κρεμασμένου...- παράλληλη συζήτηση (μηνύματα που μεταφέρθηκαν)
-------------------------------------------------------------------------------

το πετραδι στο λωτο


Αtma Lov_it

Edited by - ΑΤΜΑ on 26/02/2005 04:01:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2005, 12:14:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

---------------------------------------------------------------------------------
το περιεχόμενο του μηνύματος αυτού έχει μεταφερθεί στο θέμα:
-To "μυστήριο" του Κρεμασμένου...- παράλληλη συζήτηση (μηνύματα που μεταφέρθηκαν)
-------------------------------------------------------------------------------


"H Γνώση είναι δύναμη...1234"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2005, 13:16:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

H σχεση της Καρτας του Κρεμασμενου με το νερο,
οπως αναφερθηκε στα μηνυματα ουσιας,
μου εφερε στο μυαλο την εικονα της Βαπτισης του Αχιλεα

Καθως το συμβολο που παριστα το σωμα με τα ποδια, ειναι
αυτο του Δια, μηπως τελικα η καρτα εχει ενα θετικο μηνυμα ??
Αυτο της προκλησης στην επιτελεση ενος εργου.

Μηπως τελικα εικονιζει την βουτια του ατομου στον
συναισθηματικο κοσμο- γαλαζιο - στον οποιο πρεπει να μετρηθει ??
χωρις ποτε να χανει την επαφη του με τον Πνευματικο.

Knight ΜΙΧΑΗΛ

LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2005, 13:46:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


---------------------------------------------------------------------------------
το περιεχόμενο του μηνύματος αυτού έχει μεταφερθεί στο θέμα:
-To "μυστήριο" του Κρεμασμένου...- παράλληλη συζήτηση (μηνύματα που μεταφέρθηκαν)
-------------------------------------------------------------------------------


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy