ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 CONSTANTINE
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 19:07:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και επειδή δε μου κάθεται πολύ καλά η όλη "θεωρία" περί προδοσίας του Γαβριήλ επειδή είναι ο "συνήθης ύποπτος" και η εύκολη λύση/απάντηση έχω κάτι άλλο στο μυαλό μου αλλά δεν ξέρω αν θα αντέξετε να το ακούσετε...



η οποία θεωρία είναι ποια?

δεν έχουμε καταλήξει ακόμα σε καμμία θεωρία αγαπητή...

εικασίες κάνουμε...

όσο για το αν θα αντέξουμε... εδώ αντέξαμε άλλα κι άλλα...

της Παρασκευής το γάλα δεν θα αντέξουμε?


quote:
Πιστεύετε λοιπόν στην εικόνα του Θηλυκού Γαβριήλ με όλα τα κακά στοιχεία-αρετές του Θηλυκού ή σε κάτι άλλο που κρύβεται πίσω από όλο αυτό το σκηνικό?


για κάνε την αρχή..

quote:
πως λοιπόν θα μπορούσε να κάνει μια τέτοια προδοσία μόνο και μόνο επειδή έχει ως αρνητικά στοιχεία την Αστάθεια, την εκδικητικότητα?

αυτό από που προκύπτει?????

μήπως δεχόμαστε πολύ εύκολα μια άποψη και μια νοοτροπία "φορεμένη" έξωθεν?


quote:
Eπίσης ως θηλυκό είναι πονηρός...

ομοίως από που προκύπτει αυτό???

ξέρω εγώ κάτι αρσενικά (ο θεός να τα κάνει...) που την πονηριά την έχουν μέσα στο αίμα τους...

quote:
Επίσης είναι ο γνώστης και προστάτης της Μαγείας και το μαγικό του κύπελο είναι η κούπα...άλλο ένα ακόμη θηλυκό στοιχείο.

κρατάει όμως και την ράβδο που είναι αρσενικό σύμβολο και ακόμα συνηθέστερα κρατάει το fleur de lys που είναι στοιχείο της ένωσης του αρσενικού με το θηλυκό...


άντε να βοηθήσω κι εγώ λιγάκι...

για να σκεφτούμε λίγο την αντιστοιχία Γαβριήλ με τον Ερμή ως Αγγελιοφόρο των Θεών...

see you

Galadriel


1899 αλήθειες + 1 ψέμμα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 21:37:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ο καθενας/μια μας πολεμαει τους δαιμονες του....εσω και εξω...

το φως τελικα ειναι εκεινο που ειναι να επικρατησει....

γιατι το φως κοιταει στα ματια τους σκοτεινους και αθλιους....δαιμονες του.......


ΕΥΤΥΧΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ΠΩΣ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΦΩΣ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙς ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΜΑΧΕΣ ΤΙς ΔΙΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΚΕΡΔΙΖΟΥΜΕ/ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ ΑΝ ΑΝΤΕΞΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΗ ΙΣΩς ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ/ΑΥΤΟ ΕΛΕΓΑ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΝΑΙ ΑΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΜΑΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ/ΚΑΙ ΠΟΙΟς ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟς ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ; ΜΟΝΟ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΦΤΑΣΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ/ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ...

ΠΕΡΙ "ΠΡΟΣΒΟΛΩΝ":ΤΟ ΝΑ ΠΑΡΙΣΤΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΕΙ ΔΗΛΩΝΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΚΑΛΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΟΤΑΠΟ!
"ΑΓΓΕΛΟΙ" ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ + ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ Η ΑΓΑΠΗΤΗ ΑΒΑΛΛΟΝ ΚΑΠΟΥ ΘΕΩΡΗΣΕ ΟΤΙ ΒΕΒΗΛΩΝΕ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΑΛΛΑ ΕΙΧΕ ΤΟ "ΘΑΡΡΟΣ" ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΕΝΑ ΣΚΟΤΕΙΝΟ ΑΓΓΕΛΟ/ΕΠΕΙΔΗ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ "ΚΑΛΟΙ".
ΕΑΝ ΤΩΡΑ "ΕΓΩ" ΤΕΙΝΩ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΩ ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ Η ΑΒΑΛΛΟΝ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΠΟΛΛΑΚΙΣ ΕΧΩ ΔΗΛΩΣΕΙ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΗΡΘΕ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΛΟΣΟΡΙΖΩ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ...ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΔΙΟΛΟΥ ΠΡΕΠΟΝ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΤΡΙΤΟΙ!ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΟΙ ΤΡΙΤΟΙ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΕΦΕΡΑΝ ΑΥΤΟ ΟΛΟ ΤΟ "ΜΠΑΧΑΛΟ".ΚΑΤΑΝΟΗΤΟΝ; ΕΠΙΣΗς ΠΟΛΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΑΡΡΩΤΗΘΕΙς ΤΑ ΕΣΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΦΑΣΗ ΝΑ ΕΠΙΤΕΘΕΙΣ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΑΒΑΛΛΟΝ/ΤΟΥΤΕΣΤΙΝ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ ΞΑΦΝΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΤΜΑ;(ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΑΒΛΕΠΩ/ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥ/ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΖΗΤΑς ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ ΥΠΟ-ΣΤΗΡΙΓΜΑ..ΑΝ ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΠΠΟΤΙΚΟ ΑΥΤΟ:(
ΟΙ ΠΡΟΣΒΟΛΕΣ ΑΝ "ΧΤΥΠΑΝΕ ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΗ " ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΑΝΟ ΜΑΣ!
ΚΑΙ ΕΛΑΒΕΣ Ο,ΤΙ ΕΔΩΣΕΣ.ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ Η ΨΥΧΗ "ΓΙΑΤΙ;"Η ΘΑ ΛΑΒΩ ΚΙ ΑΛΛΕς ΠΡΟΣΒΟΛΕΣ;
ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΩΣ ..ΠΡΟΣ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΗς ΣΠΗΛΙΑΣ...


ΑΒΑΛΛΟΝ ..ΚΑΛΩΣΗΛΘΕΣ.)
(ΑΓΑΠΗΤΗ ΓΑΛΑΔΡΙΗΛ.. "ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ ΤΟ ΞΥΛΟ"//ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ..//+Η ΑΒΑΛΛΟΝ ΑΝ "ΤΗ ΔΕΙΡΕΙΣ" ΘΑ ΠΟΡΩΘΕΙ ΚΙ ΑΛΛΟ:Ρ...ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΚΟΤΕΙΝΟΤΑΤΗ..;Ρ)
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΑ(ΤΟ Ν ΛΕΙΠΕΙ ΟΝΤΩς ΑΛΛΑ ΨΑΞΕ ΑΠΟ ΠΟΥ/ΤΟ ΧΩ ΠΕΙ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΛΑΘΟς ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΒΡΕ!/"ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΦΟΜΟΙΩΣΗΣ ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΟΥ" ΕΙΠΑΜΕ...ΠΡΟΣΕΞΕ ΤΟ ΑΥΤΟ...)


ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΡΑ(ΟΧΙ ΠΩΣ ΗΜΟΥΝ + ΕΚΤΟΣ)..
ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΓΑΒΡΙΗΛ
ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΛΗΝΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ...
Η ΣΕΛΗΝΗ ΣΤΑ ΤΑΡΩ ΔΕΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ ΣΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ ΑΓΑΠΗΤΗ, ΑΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΙΧΘΥΕΣ.)
Η ΜΙΚΡΗ ΑΡΚΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ+ΠΡΟΣΩΠΑ(ΠΑΨΕ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΟΥΤΑ !)ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΑΠΟΣΥΜΒΟΛΙΣΕΙΣ.. ΚΑΝΤΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΩΣΤΑ!(ΔΗΜΟΣΙΑ ΓΡΑΦΕΙς ΚΑΙ ΠΕΡΝΑς ΛΑΘΟς ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ! ΕΧΕΙς ΕΥΘΥΝΗ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ;)
ΚΑΝΤΟ ΜΕ ΤΙΣ ΑΡΚΑΝΕΣ ΠΟΥ ΕΡΜΗΝΕΥΟΥΝ ΑΡΧΕΤΥΠΕΣ ΕΝΝΟΙΕΣ ΚΟΙΝΕΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥΣ.(ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΨΑΞΕ/ΡΩΤΑ /ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ...)
ΚΑΙ ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΙΚΙΟ! ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ "ΕΓΩ"! ΟΙ ΑΡΚΑΝΕΣ ΤΟ ΛΕΝΕ ΑΙΩΝΕΣ ΤΩΡΑ!/ΑΠΛΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΤΟ ΜΝΜ ΤΟΥΣ/ΔΕΞΟΥ ΤΟ ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ/ΟΠΩΣ ΤΟ ΔΕΧΤΗΚΑ ΚΙ ΕΓΩ:)
ΤΟ ΑΡΜΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ
ΟΙ ΙΧΘΥΕΣ Η ΣΕΛΗΝΗ
Ο ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ Ο ΚΡΕΜΑΣΜΕΝΟΣ(ΠΟΥ ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΑ ΔΥΟ ΖΩΔΙΑ/ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ ΤΩΝ ΠΟΛΩΝ: ΑΥΤΟΘΥΣΙΑ>>ΚΑΡΚΙΝΟΣ-ΤΟ ΖΩΔΙΟ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ,ΠΑΛΙ ΤΟ ΞΕΧΑΣΕΣ...ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ...//ΙΧΘΥΕΣ>>ΟΠΟΥ +ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ Η ΠΡΟΔΟΣΙΑ ...-)
ΠΡΟΣΕΞΕ ΤΑ ΑΥΤΑ ΤΑ "ΜΙΚΡΑ ΛΑΘΑΚΙΑ" ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΑ ΕΠΕΙΔΗ ΑΛΛΙΩΝΕΙΣ ΑΠΟ ΑΓΝΟΙΑ ΠΡΟΦΑΝΩΣ Τ'ΑΡΧΕΤΥΠΑ.)(ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ "ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΑ" + ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΜΑΔΕΣ...)

ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ..
ΑΓΑΠΗΤΗ -smthng- lilith
Η ΛΙΣΤΑ ΤΗΣ ΦΙΛΗΣ ΝΕΦΕΛΗΣ -ΠΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ- ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΛΗΡΕΣΤΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟ ΔΙΑΔΥΚΤΙΟ ...
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΟΠΤΙΚΗ OΠΩς ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙΣ... ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΕΚΤΙΚΟΤΑΤΗ.)


Greeennnn! is the colour of hope-the one who dies ..last-



cprtght@tm@2005


Edited by - ΑΤΜΑ on 31/03/2005 21:48:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 22:00:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμ...

ναι... σ'αυτό το Ξύλο ενίοτε σταυρώναν κιόλας..

μαζί με τους ληστές και τον Χριστό...

και ο δρόμος για την Κόλαση είναι στρωμένος καλές προθέσεις...

κάποιοι άγγελοι χάνουν τα φτερά τους στη διαδρομή...

ευτυχώς I look always on the bright side of life...

για τους υπόλοιπους ισχύει ότι έχουν την επιλογή να ζητήσουν συγχώρεση και θα συγχωρεθούν....

τα εισιτήρια πάντως λέω να αρχίσω να τα κόβω....

να βγάλουμε και κάνα φράγκο από την παρα - ψυχο - φιλολογία



Galadriel

1899 αλήθειες + 1 ψέμμα...

Edited by - galadriel on 31/03/2005 22:04:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 22:19:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
δεν έχουμε καταλήξει ακόμα σε καμμία θεωρία αγαπητή...εικασίες κάνουμε...

Noμίζω ότι έγινα κατανοητή σε όλους εκτός από σένα αγαπητή Galadriel... Η χρήση της λέξης θεωρία μέσα σε ".." καταδεικνύει κάτι και απέχει παρασάγγας από την πραγματική έννοια της λέξης.
Αλλωστε εγώ η ίδια στο προηγούμενο μήνυμά μου είπα το εξής:
quote:
Μια εικασία κάναμε δε χρειάζεται να στίψεις το μυαλουδάκι σου γι'αυτό...
quote:
μήπως δεχόμαστε πολύ εύκολα μια άποψη και μια νοοτροπία "φορεμένη" έξωθεν?

Eκεί ακριβώς προσπαθώ να καταλήξω αγαπητή μου...

Atma τώρα έγινες κατανοητή για το όνομά σου!

Δε φταίω εγώ αλλά οι ελλειπείς διευκρινήσεις που έκανες στο ανάλογο τόπικ που οδήγησαν τον καθένα μας σε διαφορετικά συμπεράσματα
Μια διευκρίνηση από μέρους σου θα ήταν αρκετή για να μην οδηγηθούμε σε αυτά τα εσφαλμένα συμπεράσματα. Την διευκρίνηση αυτή όμως εσύ δεν την έκανες ποτέ... Οπότε δε βρίσκω το λόγο να "τσιτώνεις" με την ερώτηση που σου έκανα...
Βe cool and stay tuned...

quote:
ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΓΑΒΡΙΗΛ
ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΛΗΝΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ...
Η ΣΕΛΗΝΗ ΣΤΑ ΤΑΡΩ ΔΕΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ ΣΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ ΑΓΑΠΗΤΗ, ΑΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΙΧΘΥΕΣ.)
Η ΜΙΚΡΗ ΑΡΚΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ+ΠΡΟΣΩΠΑ(ΠΑΨΕ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΟΥΤΑ !)ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΑΠΟΣΥΜΒΟΛΙΣΕΙΣ.. ΚΑΝΤΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΩΣΤΑ!(ΔΗΜΟΣΙΑ ΓΡΑΦΕΙς ΚΑΙ ΠΕΡΝΑς ΛΑΘΟς ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ! ΕΧΕΙς ΕΥΘΥΝΗ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ;)


Ποιός μίλησε για ταρώ και αρκάνες?
Μάλλον εσύ δεν εννόησες τώρα σωστα την Αvallon...
Πάρε μερικά από τα δεκάδες χιλιάδες sites που αναφέρουν του λόγου μου το αληθές:

http://www.alinda.co.uk/gateway/angels/gabriel.htm - 24k
http://www.angelfire.com/journal/cathbodua/DirectionCorr.html
http://www.healinghandsoflight.homestead.com/More_on_Angels.html

Galadriel... φοβάμαι ότι θα περιμένεις λίγο για να ακούσεις τη δική μου θεωρία...γιατί με όλα αυτά έχασα τον συνειρμό μου...


"H Γνώση είναι δύναμη...1234 + γω ξέρω να μετρώ μόνο ως το 4"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 23:20:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
άντε να δούμε...

στο μεταξύ όμως μην καταλήξω σαν το ανέκδοτο
που ο αβραάμ είναι στην πόρτα και κόβει εισιτήρια...

όχι ότι θα με πείραζε δηλαδή...


Galadriel


1899 αλήθειες + 1 ψέμμα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 00:00:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΤΜΑ στα αφιερωνω....

ο θεος που αναγνωριζει η επιστημη πρεπει να ειναι

αποκλειστικα θεος παγκοσμιων νομων,ενας θεος χοντρεμπορος και οχι ψιλικατζης.

δε θα μπορουσε να μεταλλαζει τους κανονες του για να βολευει καποια επιμερους ατομα.

ουιλλιαμ τζεημς "οι παραλλαγες της θρησκευτικης εμπειριας"(1902)

η ανθρωπινη ομιλια ειναι σαν μια ραγισμενη κατσαρολα που την

χρησιμοποιουμε για να παιζουμε πρωτογονους ρυθμους και να χορευουν

οι αρκουδες,ενω εμεις λαχταρουμε να φτιαξουμε μουσικη που θα λιωνει

και τ'αστρα

γκυσταβ φλωμπερ "μανταμ μποβαρυ" 1857

ο διαβολος εχει την δυναμη να παιρνει ευχαριστη μορφη .."ουιλιαμ σαιξπηρ"αμλετ 628

μου αρεσει να χρησιμοποιω μπλε και ασπρο χρωμα....γιατι συμβολιζουν την καθαροτητα...και την απεραντοσυνη του πνευματος του ανθρωπινου ειδους....


εαν θες να δεις για να μου ανταπαντησεις θα βρεις αρκετα στο βιβλιο contact(επαφη) του carl sagan


με απεραντο σεβασμο και αγαπη μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMS

Edited by - manos on 01/04/2005 00:03:32

Edited by - manos on 01/04/2005 00:06:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 00:29:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μοναχα η σιωπη ειναι μεγαλη ολα τα αλλα ειναι αδυναμια (αλφρεντ ντε βινυ"ο θανατος του λυκου"1864)


με απεραντο σεβασμο και αγαπη ο μανος σας


WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 01:27:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αν και δεν ξερω ουτε που σε προσεβαλλα,μα και ουτε το πότε παρ - όλαυτά εφοσον ξεκινησες...ας με προσβάλεις τουλάχιστον με καποια ποιότητα.....δεν πειραζει...ξερεις τι εχω κάνει..?..εχω συγχωρεσει την συμπεριφορα σου δαιμονατμα εις το ονομα του πατρός του υιού και του αγίου πνεύματος ΑΜΗΝ...χαμογέλα θα εισαι μαζι μου στον παράδεισο να τα λεμε απο κοντά ,εκει μπορεις να μου σπασεις το κεφαλι...θα ειμαι αιθεριος....

με απεραντο σεβασμο και αγαπη ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMS

Edited by - manos on 01/04/2005 01:32:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

praying__fairy
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greenland
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 02:50:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους praying__fairy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μάλλον εσύ δεν εννόησες τώρα σωστα την Αvallon...
Πάρε μερικά από τα δεκάδες χιλιάδες sites που αναφέρουν του λόγου μου το αληθές:

http://www.alinda.co.uk/gateway/angels/gabriel.htm - 24k
http://www.angelfire.com/journal/cathbodua/DirectionCorr.html
http://www.healinghandsoflight.homestead.com/More_on_Angels.html

Galadriel... φοβάμαι ότι θα περιμένεις λίγο για να ακούσεις τη δική μου θεωρία...γιατί με όλα αυτά έχασα τον συνειρμό μου...


Άμα η γνώση είναι δύναμη κι εσύ το ξέρεις πως γίνεται και χάνεις τον ειρμό σου ;;

Πέτα μερικά links ακόμη, πιες και βιταμίνες με gingko και καθάρισες...

Τώρα βέβαια δεν φταις εσύ άμα το ίντερνετ είναι γεμάτο καφετζούδες που γράφουν ότι μπαρούφα φαντάζεσαι και δε φαντάζεσαι.

Εν αναμονή για κάτι πιο original τουλάχιστον...

(original βλ. αρχέτυπο - you know??)

Έχει νοιώσει κανείς άγγελο ποτέ;;

Edited by - praying__fairy on 01/04/2005 02:57:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peter Gore
Νέο Μέλος

Argentina
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 03:40:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Peter Gore  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε κοριτσια τι θα γινει?

Γιατι τοση χολη και κακια μεταξυ σας? Γιατι τετοιος αλληλοσπαραγμος?

Στην ερωτηση σχετικα με το αν εχει δει κανεις αγγελο δεν μπορω να απαντησω. Γιατι και να εχω δει ειναι κατι που απο μονο του δεν μπορει να γινει συζητησιμο.

Θα τα πουμε σε καποιο topic περι του ΑΡΠΟΚΡΑΤΗ, συντομα.


Τα 10 Ε που κοστιζει με τα παρελκομενα το cinema αξιζουν γι αυτη την ταινια? Ρωταω γιατι δεν την ειδα ακομη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 05:13:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγγελοι ειναι οσες/οσοι μας γαληνευουν ...μας ηρεμουν...με την παρουσια τους και μονο.....αγγελοι ειμαστε ολες και ολοι......
που δεν κοιταμε να βλαψουμε με κανενα τροπο τον συνανθρωπο μας...
ουτε λεκτικως μα και ουτε σωματικα....

ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ΣΕ ΟΛΕΣ/ΟΛΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑ,ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΣΑΣ...ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ(το γραφω σε εσας για να το διαβαζω και εγω

με απεραντο σεβασμο και αγαπη ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peter Gore
Νέο Μέλος

Argentina
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 05:19:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Peter Gore  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο παντα καλοσυνατος ΜΑΝΟΣ ΜΑΣ

Εσυ πρεπει να εισαι ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΙ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peter Gore
Νέο Μέλος

Argentina
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 05:33:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Peter Gore  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην κοκκινιζεις. Την αληθεια λεω.

Μακαρι να ειχαν κι αλλοι τη δικη σου σεμνοτητα. Θα ηταν πιο πολιτισμενη και αποτελεσματικη η αγορα (forum).

Το εργο τελικα αξιζει? Να τα δωσω τα 10 Ε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peter Gore
Νέο Μέλος

Argentina
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 05:34:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Peter Gore  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατι το εσβυσες ΜΑΝΟ ΜΑΣ το μηνυμα σου?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 05:39:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κατα λαθος...κεκτημενη ταχυτης ]


καλο ξημερωμα σε ολες/ολους...παω για χουζουρακι...

οσο για το ερωτημα σου....πρεπει να βαλεις στην ζυγαρια θετικες-αρνητικες γνωμες ολων των παιδιων ....και η τελικη αποφαση δικη σου...:)
με απεραντο σεβασμο και αγαπη ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMS

Edited by - manos on 01/04/2005 05:40:29

Edited by - manos on 01/04/2005 05:43:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 09:54:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Galadriel... φοβάμαι ότι θα περιμένεις λίγο για να ακούσεις τη δική μου θεωρία...γιατί με όλα αυτά έχασα τον συνειρμό μου...

Oπου συνειρμός είναι σκέψη και όχι έτοιμη τροφή από βιβλία και sites...

quote:
Άμα η γνώση είναι δύναμη κι εσύ το ξέρεις πως γίνεται και χάνεις τον ειρμό σου ;;

quote:
Πέτα μερικά links ακόμη, πιες και βιταμίνες με gingko και καθάρισες...
I HATE VITAMINS!!!

quote:
Τώρα βέβαια δεν φταις εσύ άμα το ίντερνετ είναι γεμάτο καφετζούδες που γράφουν ότι μπαρούφα φαντάζεσαι και δε φαντάζεσαι.

Εν αναμονή για κάτι πιο original τουλάχιστον...

(original βλ. αρχέτυπο - you know??)



Ερε κάτι ζόρια που τραβάνε μερικές...
Εγώ φταίω που νοιάστηκα για σένα και σου είπα μη στίψεις το μυαλουδάκι σου για το τίποτα...
Αντε όμως στίψτο να δούμε τι θα βγάλει...
Μια πορτοκαλάδα με μπόλικη βιταμίνη c ή μήπως κάποια "αρχετυπική" γνώση που κάποιοι άλλοι ζωγράφισαν μέσα σου??

Galadriel... θα γράψω εντός της ημέρας και θα γελάσουμε πολύ... ίσως όμως και να προβηματιστούμε λιγάκι... που ξέρεις...

Peter Gore καλώς όρισες!
Για την συμμετοχή στο εδώ τόπικ απαιτείται ιδία άποψη και γι'αυτό συνιστάται η παρακολούθηση της ταινίας...
Περιμένουμε την άποψή σου...


"H Γνώση είναι δύναμη...1234 + γω ξέρω να μετρώ μόνο ως το 4"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 11:21:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ καλημέρα μας !


quote:
Oπου συνειρμός είναι σκέψη και όχι έτοιμη τροφή από βιβλία και sites...

θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω αγαπητή?

συνειρμός είναι η λογική σύνδεση σκέψεων...

ειρμός είναι η απλή λογική αλληλουχία τους....

είπα να στο πω κι εγώ την πρώτη φορά αλλά σκέφτηκα πως θα νομίζεις πως σου πάω κόντρα κι έτσι το άφησα...

αλλά δεν είναι κακό να το παραδεχόμαστε όταν κάνουμε ένα λάθος ε?

quote:
θα γράψω εντός της ημέρας και θα γελάσουμε πολύ... ίσως όμως και να προβηματιστούμε λιγάκι... που ξέρεις...

άντε ντε! μην το καθυστερείς....

και λείπει τόσο πολύ το γέλιο απ' τη ζωή μας !

τώρα μην προβληματιστούμε και πολύ ... γιατί έχει παρενέργειες


και για να γράψουμε και κάτι σχετικό προς προβληματισμό...

τελικά, έχει ενδιαφέρον ο τρόπος που άγγελοι και δαίμονες
μπερδεύουν τους ρόλους τους στην ταινία...
ίσως αυτό ακουμπάει στο πανάρχαιο "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα"...

ένα όμως είναι σίγουρο...

κανείς δεν κέρδισε ποτέ προσπαθώντας να κρατήσει τις ισορροπίες...

κάποια στιγμή όλοι πρέπει να κάνουμε την Επιλογή και να δεχθούμε το κόστος της...


see you later alligator


Galadriel


1899 αλήθειες + 1 ψέμμα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 12:33:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
είπα να στο πω κι εγώ την πρώτη φορά αλλά σκέφτηκα πως θα νομίζεις πως σου πάω κόντρα κι έτσι το άφησα...

αλλά δεν είναι κακό να το παραδεχόμαστε όταν κάνουμε ένα λάθος ε?



Oχι βέβαια!
Αλλωστε και συ θα μπορούσες να ψαρώσεις με το "ετοιμη τροφή λιωμένη..." αλλά δεν το έκανες!
Νομίζω ότι και οι δυο περάσαμε με άριστα το crash test...

quote:
τελικά, έχει ενδιαφέρον ο τρόπος που άγγελοι και δαίμονες
μπερδεύουν τους ρόλους τους στην ταινία...
ίσως αυτό ακουμπάει στο πανάρχαιο "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα"...

Ωπα φιλενάδα σταμάτα γιατί πολύ ταύτηση "παίζει" και αρχίζω να πιστεύω ότι σκαλίζεις το μυαλουδάκι μου...

Ακούστηκε πολλές φορές η λέξη ΠΡΟΔΟΣΙΑ και σπεύσαμε όλοι προς αυτή την κατεύθυνση.

Μετά από αρκετή σκέψη όμως και επειδή δε μ’αρέσει να καταφεύγω στην εύκολη λύση αναρωτιέμαι μήπως πρέπει να στραφούμε προς άλλη κατεύθυνση και να επαναπροσδιορίσουμε την πράξη αυτή του Γαβριήλ.

Ας δούμε όμως ποιος είναι στην πραγματικότητα ο αρχάγγελος Γαβριήλ:
Γαβριήλ σημαίνει «Ο ήρωας του Θεού» αλλά και «Η δύναμη του Θεού».
Δύναμη ίσως επειδή η δύναμη του Θεού είναι η Αγάπη, ο Οίκτος και η Συμπόνοια(?)

Ηρωας όμως γιατί?
Εχει αναρωτηθεί κανείς?

Μήπως εκτός από αγγελιοφόρος του Θεού είναι αυτός που θυσιάζεται για χάρη Εκείνου?

Μήπως η εσωτερική σημασία αυτής της «προδοσίας» είναι η ΘΥΣΙΑ?

Μήπως γιατί δεν είναι ο ίδιος ο ηθικός αυτουργός της πράξης αυτής?

Γιατί για σκεφθείτε και τούτο: Mε την αντικατάσταση του Εωσφόρου που ήταν άξιος αντίπαλος του Θεού με έναν επαναστάτη άπειρο διάδοχο ποιος θα έβγαινε κερδισμένος?

Ούτως ή άλλως είναι γνωστό ότι ο Θεός ξέρει πολύ καλά τι θα πει παράπλευρες απώλειες στον πόλεμο αυτό. Μας το έχει δείξει ξανά στο παρελθόν όταν θυσίασε τον ίδιο του τον Υιό στον αρχάγγελο Γαβριήλ θα κολλούσε?

Δεχτή κάθε είδους συζήτηση, κράξιμο, γέλοιο (ξέρω ότι ακούγεται «κάπως») και ότι είμαστε πολλοί μαζεμένοι εδώ για να συμφωνήσουμε

Δε χρειάζεται βέβαια να πω ότι τα παραπάνω είναι μια εικασία της Αvallon και έτσι πρέπει να τα αντιμετωπίσετε...χωρίς φανατισμό και προσβολλές...


"H Γνώση είναι δύναμη...1234 + γω ξέρω να μετρώ μόνο ως το 4"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 12:43:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Avallon....ανατρεξε σε παρακαλω πιο πανω σελιδες....

ποιος εκανε λογω για "ηττες" τακτικης...?

οποτε...ειμαστε εδω για να συμφωνουμε...συμπληρωνουμε...οπως σωστα πραττεις...και να συζηταμε πολιτισμενα.....οσοι/οσες ειμαστε σκιες με τα λευκα φτερα...η θνητοι αγγελοι.....

οποτε μην ανησυχεις....και μην φοβασαι...οχι μοναχα εσυ...μα και οποιος/οποια θελει να βαζει στο "τραπεζι" του παροντος τοπικ...τις οποιες σκεψεις του ...ιδεες...αναλαμπες...επι του θεματος...

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 14:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμ.. να ψαρώσω ? γιατί? όταν δεν με αφορά κάτι δεν έχω κανένα λόγο να ψαρώσω...

για φαντάσου δηλαδή να "ψάρωνα" την εποχή που έλεγαν ότι είμαι χοντρή και με μουστάκια?

όταν απαντάς σε κάτι αγαπητή το μόνο που καταφέρνεις είναι να δείχνεις πως κάπου υπάρχει αλήθεια σ'αυτό που λέγεται...

τέσπα... ελπίζω πως κατάλαβες τώρα πως χρησιμοποιήθηκε λάθος η λέξη συνειρμός όπως την παρέθεσες....


και ας συνεχίσουμε στα καθ' υμάς....

quote:
Ποιός μίλησε για ταρώ και αρκάνες?

εδώ θα μου επιτρέψετε να σχολιάσω με ένα copy paste...

αλλά δεν γίνεται αλλιώς καθώς αυτά που ακολουθούν είναι για μένα λόγια, που καλό θα ήταν να μεταφέρονται αυτούσια....


Το αρχέγονο ιερό βιβλίο, το βιβλίο που ο Ποστέλ ονομάζει γένεση του Ενώχ, είναι η πρώτη πηγή της Καββάλα, μια παράδοση που είναι ταυτόχρονα θεία, ανθρώινη και θρησκευτική. Σε αυτό εμφανίζεται με όλη την απλότητά της η αποκάλυψη της υπέρτατης διάνοιας στη λογική και στην αγάπη του ανθρώπου, ο αιώνιος νόμος που κυβερνά την αχανή επέκταση, οι αριθμοί στην αχανή επέκταση, οι αριθμοί με΄σα στο άπειρο και το άπειρο μέσα στους αριθμούς, η ποίηση στα μαθηματικά και τα μαθηματικά στην ποίηση.
Ποιος όμως, θα πίστευε ότι το βιβλίο που ενέπνευσε όλες αυτές τις θεωρίες και τα θρησκευτικά σύμβολα έχει διατηρηθεί και ότι έφτσε μέχρι εμάς με τη μορφή μίας τράπουλας παράξενων καρτών ? Ωστόσο, τίποτε δεν είναι περισσότερο αληθινό από αυτό και ο πρώτος που το ανακάλυψε κατά τον τελευταίο αιώνα ήταν ο Κουρ ντε Γκεμπελέν, ακολουθούμενος κατόπιν από όλους εκείνους που μελέτησαν σοβαρά το συμβολισμό αυτών των καρτών.


Στα είκοσι δύο κλειδιά των Ταρώ, ο Κουρ ντε Γκεμπελέν είδε την αναπαράσταση των αιγυπτιακών μυστηρίων και απέδωσε την επινόησή τους στον Ερμή τον Τρισμέγιστο, που αποκαλείτο επίσης Θωθ. Είναι βέβαιο ότι τα ιερογλυφικά των Ταρώ μπορούν να βρεθούν στα αρχαία μνημεία της Αιγύπτου. Είναι βέβαιο ότι τα σύμβολα αυτού του βιβλίου, που χαράχθηκαν σε συνοπτικά σύνολα επάνω σε στήλες ή σε μεταλλικές πινακίδες, όμοιες με την πινακίδα της Ισιδας του Μπέμπο, αναπαράχθηκαν ξεχωριστά επάνω σε λίθους ή μετάλλια, που αργότερα έγιναν φυλαχτά και τάλισμαν. Ετσι οι σελίδες αυτού του αχανούς βιβλίοιυ διαχωρίσθηκαν σε διάφορους συνδυασμούς, με σκοπό να συνενωθούν, να αλληλομετατεθούν και να μετατοπισθούν εκ νέου, προκειμένου να αποκτηθούν οι ανεξάντλητοι χρησμοί της αλήθειας."

από το Βιβλίο της Λαμπρότητας
Ελιφάς Λεβί


και εδώ να σημειώσω κάτι ...

όλα λειτουργούν σε δύο επίπεδα... εξωτερικό και εσωτερικό...

στο εξωτερικό επίπεδο ο Γαβριήλ αναφέρεται πράγματι σαν κύριος του Νερού...
στο εσωτερικό επίπεδο όμως είναι ο κύριος της Φωτιάς και άρχοντας του Κεραυνού...

ο καθένας ακολουθεί αυτό που του επιτρέπει η εξέλιξη του.. και είναι δεκτά και τα δύο..
όμως ας κάνουμε μία προσπάθεια να μην τα μπερδεύουμε μεταξύ τους...


quote:
Μήπως η εσωτερική σημασία αυτής της «προδοσίας» είναι η ΘΥΣΙΑ?

μήπως όμως αντί γι'αυτό ισχύει αυτό που προανέφερα ότι "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα" και έτσι αποδίδουμε εσωτερική σημασία σε κάτι που δεν έχει?

ελπίζω πως βοήθησα στο (μ)πλέξιμο περισσότερων "θεωριών"


τέλος, Ατμα θα σε παρακαλούσα να μην ξαναλλάξεις την γραφή του ονόματος μου... ξέρεις καλύτερα απ' όλους πως κάθε γράμμα έχει τη δική του αριθμητική αξία και δονητική...
προτιμώ λοιπόν, αυτές που εγώ διαλέγω για τον εαυτό μου.

Galadriel

1899 αλήθειες + 1 ψέμμα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 15:58:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
όταν απαντάς σε κάτι αγαπητή το μόνο που καταφέρνεις είναι να δείχνεις πως κάπου υπάρχει αλήθεια σ'αυτό που λέγεται...

Σε βρίσκω σωστή!

quote:
και ας συνεχίσουμε στα καθ' υμάς....

Σε βρίσκω λάθος ... στην περίπτωσή ΜΑΣ το υμάς γράφεται με Η

quote:
όλα λειτουργούν σε δύο επίπεδα... εξωτερικό και εσωτερικό...

στο εξωτερικό επίπεδο ο Γαβριήλ αναφέρεται πράγματι σαν κύριος του Νερού...
στο εσωτερικό επίπεδο όμως είναι ο κύριος της Φωτιάς και άρχοντας του Κεραυνού...



Oλα τα σενάρια παίζουν αγαπητή...
quote:
τέλος, Ατμα θα σε παρακαλούσα να μην ξαναλλάξεις την γραφή του ονόματος μου... ξέρεις καλύτερα απ' όλους πως κάθε γράμμα έχει τη δική του αριθμητική αξία και δονητική...
προτιμώ λοιπόν, αυτές που εγώ διαλέγω για τον εαυτό μου.

Koμματάκι δύσκολο το βρίσκω...εδώ 2 χρόνια και δεν ξέρει πως γράφετε το δικό μου...
Να προσθέσω επίσης ότι και γω θα παρακαλούσα να μην γράφετε το όνομά μου με κεφαλαία... Συνειδητά επέλεξα να γράφεται με πεζά...


"H Γνώση είναι δύναμη...1234 + γω ξέρω να μετρώ μόνο ως το 4"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 20:21:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
στην περίπτωσή ΜΑΣ το υμάς γράφεται με Η


ούπς!

Galadriel


1899 αλήθειες + 1 ψέμμα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 22:16:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
1899 αλήθειες + 1 ψέμμα...

1899 σωστά και 1 λάθος...[/center]
Νot bad at all!



"H Γνώση είναι δύναμη...1234 + γω ξέρω να μετρώ μόνο ως το 4"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 22:34:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οκ...

γελάσαμε και σήμερα...

μήπως τώρα να προχωράγαμε στο θέμα μας?

Galadriel

1899 αλήθειες + 1 ψέμμα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2005, 03:34:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μου εκαναν εντυπωση οι στιγμες που τονιζε η ταινια,τις επιθεσεις σε ανυποπτο χρονο...των δαιμονων.....

την μια στιγμη οταν βαδιζε μοναχος ο constantine και η αλλη οταν ηταν μαζι με την διδυμη.....

ο ενας δαιμονας ειχε το στοιχειο και του νερου ή μοναχα του νερου...τα καβουρια ηταν το μονο που θυμαμαι αυτην την στιγμη,εαν κανω λαθος σας παρακαλω διορθωστε με ,η αν θυμαστε κατι αλλο συμπληρωστε με

οι αλλοι πολλοι δαιμονες ειχαν το στοιχειο του αερα ηταν κατι μεταξυ "σειρηνων" και αρπυιων(δεν ξερω αν το εγραψα καλα)

νερο-αηρ
νερο γαβριηλ
αερας ?

καλα ειχα αποροφηθει τοσο στην ταινια ,μου αρεσε πραγματικα:)

με απεραντο σεβασμο και αγαπη ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2005, 08:23:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ο ενας δαιμονας ειχε το στοιχειο και του νερου ή μοναχα του νερου...τα καβουρια ηταν το μονο που θυμαμαι αυτην την στιγμη,εαν κανω λαθος σας παρακαλω διορθωστε με ,η αν θυμαστε κατι αλλο συμπληρωστε.

Καλά θυμάσαι Μάνο μας...
Τα καβούρια (παραπέμπουν στον καρκίνο το ζώδιο που κυριαρχεί ο Γαβριήλ)
Εγώ θυμάμαι και κάτι άλλο με κάτι έντομα,ζουζούνια(κατσαρίδες ήταν?) που πετούσαν πάνω του...


"H Γνώση είναι δύναμη...1234 + γω ξέρω να μετρώ μόνο ως το 4"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2005, 15:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ναι κατι τετοιο....σαν κατσαριδες...ομως δεν ξερω αν ηταν θαλασσης η οχι....:)

επισης τωρα που θυμαμαι για να συμπληρωσω,την ωρα που του επιτεθηκε ο δαιμονας...τον "ωθησε στο να αυτοκτονησει"....ομως η θεληση του να απαλλαχτει τον εσωσε...ριχνοντας τον ιδιο τον δαιμονα στους τροχους του αμαξιου...που περναγε εκεινην την στιγμη....

εκεινη την στιγμη σκοτωσε τον δαιμονα της καταστροφης του....

με απεραντο σεβασμο και αγαπη ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMS

Edited by - manos on 02/04/2005 15:58:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2005, 21:11:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα που το ξανασκέφτομαι Μάνο έχεις δίκιο νομίζω για την εμφάνισή σου...

Σήμερα είδα ΦΩΣ... από μια πυγολαμπίδα...
Ξέρω δεν είναι πολύ δυνατό σαν αυτά τα πασχαλινά πυροτεχνήματα...
Είναι όμως αληθινό... και σταθερό...


"H Γνώση είναι δύναμη...1234 + γω ξέρω να μετρώ μόνο ως το 4"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 05:02:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Atma τώρα έγινες κατανοητή για το όνομά σου!

Δε φταίω εγώ αλλά οι ελλειπείς διευκρινήσεις που έκανες στο ανάλογο τόπικ που οδήγησαν τον καθένα μας σε διαφορετικά συμπεράσματα
Μια διευκρίνηση από μέρους σου θα ήταν αρκετή για να μην οδηγηθούμε σε αυτά τα εσφαλμένα συμπεράσματα. Την διευκρίνηση αυτή όμως εσύ δεν την έκανες ποτέ... Οπότε δε βρίσκω το λόγο να "τσιτώνεις" με την ερώτηση που σου έκανα...
Βe cool and stay tuned...


Σου ζητησα να μην παραπληροφορεις + να διαβαζεις συνολικα και προσεκτικα ...:(
αυτο σου ξεφυγε λοιπον...

quote:

" ανεφερες το ονομα Κωνσταντινος...απο την "πειρα μου ..στη ζωη":Ρ ... θα σου'λεγα (Κωνσταντια ολως παραδοξως...is my godname:) πως ειναι ενα αρκετα "βαρυ" ονομα, δυο οψεων ,που επιφερει στον κατοχο του την σταθεροτητα οσο + την "επιγνωση της διττοτητας"...
/της ισσοροπιας δηλαδη των αντιθετων-αυτο εσωτερικα..."
quote:

.)


quote:
ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΓΑΒΡΙΗΛ
ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΛΗΝΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ...
Η ΣΕΛΗΝΗ ΣΤΑ ΤΑΡΩ ΔΕΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ ΣΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ ΑΓΑΠΗΤΗ, ΑΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΙΧΘΥΕΣ.)
Η ΜΙΚΡΗ ΑΡΚΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ+ΠΡΟΣΩΠΑ(ΠΑΨΕ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΟΥΤΑ !)ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΑΠΟΣΥΜΒΟΛΙΣΕΙΣ.. ΚΑΝΤΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΩΣΤΑ!(ΔΗΜΟΣΙΑ ΓΡΑΦΕΙς ΚΑΙ ΠΕΡΝΑς ΛΑΘΟς ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ! ΕΧΕΙς ΕΥΘΥΝΗ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ;)


Ποιός μίλησε για ταρώ και αρκάνες?
Μάλλον εσύ δεν εννόησες τώρα σωστα την Αvallon...
Πάρε μερικά από τα δεκάδες χιλιάδες sites που αναφέρουν του λόγου μου το αληθές:

http://www.alinda.co.uk/gateway/angels/gabriel.htm - 24k
http://www.angelfire.com/journal/cathbodua/DirectionCorr.html
http://www.healinghandsoflight.homestead.com/More_on_Angels.html




Εννοησα επακριβως!Παλι τα λες "αναποδα" χαριν εντυπωσεων;θα σε μαλωσω!
Εγω την αποψη μου εγραψα...ομως..την δικη σου αποψη δεν ακουσαμε ποτε αγαπητη:(--μεσα απο καταφασεις στα ποστ αλλων δεν διαφαινεται η αποψη σου επειδη συνολικα δεν δυνασαι να την στηριξεις...u know..
"ποιος μιλησε για αρκανες;" μα αν προσεξες "εγω"! "εσυ" απλα εδωσες μερικα λινκς σχετικα με τη βαση των οσων εθεσες/απο την αλλη ομως δεν εννοησες πως αυτο που σου γραφω αφορα σ' ενα σκαλοπατι "ανωθεν"..(κοιτα ψηλα!..ναι εδω:)
Oι ερμηνειες του Γαβριηλ σε σχεση με τα οσα λες οριοθετουνται εντος των μικρων αρκανων που ερμηνευουν απλα καταστασεις και προσωπα/αν θες να κατανοησεις πληρως(αυτο σου εγραψα) θα ηταν καλο να δεις οσα σου εγραψα (οσα λενε οι αρκανες δηλαδη:)
προσπαθησε τωρα να παρακολουθησεις τους συνειρμους μου περαν του τι νοιωθεις για μενα.)

quote:
τέλος, Ατμα θα σε παρακαλούσα να μην ξαναλλάξεις την γραφή του ονόματος μου... ξέρεις καλύτερα απ' όλους πως κάθε γράμμα έχει τη δική του αριθμητική αξία και δονητική...
προτιμώ λοιπόν, αυτές που εγώ διαλέγω για τον εαυτό μου.

G.. το να γραφω τ'ονομα που φερεις στα ελληνικα δεν αλλαζει διολου αυτο που ηθελα να σου προσδοσω/θεωρω ατοπο το σχολιο (ασε που μου θυμιζει ενα παλιοτερο της Αβαλλον σ'ενα τοπικ που ακομη την απασχολει..)

[quote]Koμματάκι δύσκολο το βρίσκω...εδώ 2 χρόνια και δεν ξέρει πως γράφετε το δικό μου...
Να προσθέσω επίσης ότι και γω θα παρακαλούσα να μην γράφετε το όνομά μου με κεφαλαία... Συνειδητά επέλεξα να γράφεται με πεζά..



-Η δονιτικη δεν αλλαζει απο την μεταφορα των ονοματων στα ελληνικα!ουτε με τη χρηση κεφαλαιων αντι πεζων!...μην κανετε θεμα εκει που δεν υπαρχει...εντος κιαν επισης αφορα παλι στην αγνοια...:)/παντως αν σας πληγωνει τοσο να σας κανω το χατηρι!(το point ειναι αλλου ομως.)
..Τα λοιπα "ειρωνικα σχολια" θα τα εκλαβω ως ...εκτονωση του muladhara σας το οποιο διακρινω παραφορτισμενο επικινδυνως για το συνολο εσω.)

"Μανο μας"...εδωσες οντως μεγαλη μαχη-με το δαιμονα σου.) αλλα σε καταλαβαινω:)--θυμασαι το δαιμονα του Σωκρατη;)---
ισως καποια στιγμη τα πουμε + απο κοντα...(που ξερεις..ισως πολυ συντομα..)


.. Θυμαστε που βρισκεται ο Γαβριηλ στους ναους;//που ο Μιχαηλ;
ε! σε σχεση με αυτο ταυτιζεται με τη σεληνη και ο δευτερος με τον ηλιο.../αυτο ομως δεν αναιρει -παλι-οσα εγραψα πριν περι σεληνης-ιχθυων-καρκινου κλπ...(μηπως ειναι τελικα κατι σαν "διδυμοι" αυτοι οι δυο;...)


...
+ τι ερχεται μετα απο τα...καβουρια;...(καρκινο δηλαδη)
μηπως ο ..."Λεων";..και τι μπορει να σημαινει αυτο;

--Αβαλλον...μαλλον καποια σχεση θα 'χει το Φως//..εστω της πυγολαμπιδας:)με χαροποιεις...---

φως εν σκοτει!



cprtght@tm@2005

Edited by - ΑΤΜΑ on 05/04/2005 05:08:18

Edited by - ΑΤΜΑ on 05/04/2005 05:11:01


Edited by - ΑΤΜΑ on 05/04/2005 05:19:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 10:31:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
G.. το να γραφω τ'ονομα που φερεις στα ελληνικα δεν αλλαζει διολου αυτο που ηθελα να σου προσδοσω/θεωρω ατοπο το σχολιο (ασε που μου θυμιζει ενα παλιοτερο της Αβαλλον σ'ενα τοπικ που ακομη την απασχολει..)


έχεις την κακή συνήθεια Ατμα να συνδέεις τα όσα λέω με άλλα που λένε άλλοι.... προσπάθησε να την αποβάλλεις γιατί χάνεις κάποια άλλα περισσότερο σημαντικά...

quote:
-Η δονιτικη δεν αλλαζει απο την μεταφορα των ονοματων στα ελληνικα!ουτε με τη χρηση κεφαλαιων αντι πεζων!...μην κανετε θεμα εκει που δεν υπαρχει...εντος κιαν επισης αφορα παλι στην αγνοια...:)/παντως αν σας πληγωνει τοσο να σας κανω το χατηρι!(το point ειναι αλλου ομως.)

αυτό θα μου επιτρέψεις να το κρίνω εγώ για τον εαυτό μου, αν αλλάζει η δονητική ή όχι...

όσο για την άγνοια... χμ... ναι... εν οίδα ότι ουδέν οίδα

δεν χρειάζομαι επίσης χατήρια από κανέναν Ατμα.... αυτά είναι Games People Play.... και έχω μεγαλώσει αρκετά ξέρεις...

μια όμως και αναγνωρίζεις ότι το point είναι αλλού, θα πρότεινα να το ακουλουθήσεις όπως κάνουμε και οι υπόλοιποι....


quote:
Τα λοιπα "ειρωνικα σχολια" θα τα εκλαβω ως ...εκτονωση του muladhara σας το οποιο διακρινω παραφορτισμενο επικινδυνως για το συνολο εσω.)

τέτοια ειρωνικά σχόλια όπως λες εγώ δεν διαπίστωσα πουθενά.... αν πάλι εσύ βλέπεις ειρωνία εκεί που δεν υπάρχει πιθανόν το δικό σου muladhara χρειάζεται μία ζυγοστάθμιση....

φυσικά επαναλαμβάνω πως η χρήση του πληθυντικού είναι εντελώς λανθασμένη, αλλά τέσπα...

στου κουφού την πόρτα....


κι εδώ μία μικρή προσφορά
(πάλι copy paste... τς τς τς... πάει χάλασα κι εγώ)

σαν σημείο προς διαλογισμό :

"...για το συνηθισμένο άνθρωπο, το κρασί δεν είναι η μοναδική πηγή ανάτασης. Οι κατώτεροι άνθρωποι μεθούν με όλους τους "ατμούς" που επηρεάζουν τον εγκέφαλο : με την ακόρεστη απληστία, τις απειθάρχητες λαγνείες, τη ματαιοδοξία και το φανατισμό. Σε αυτό το επίπεδο υπάρχουν ασκητικές φαντασιώσεις ακόμη πιο τρελές και άγριες από των Βακχίδων. Υπάρχουν αυτοανακηρυγμένοι προστάτες της πίστης που παραλλάσσοντας τη γλυκύτητα με την πικρότητα και το αληθινό κήρυγμα με τη σάτυρα, είναι καταδικασμένοι από την αδιάφθορη φύση να φορούν τη μάσκα του σάτυρου. Η αναίδεια, σαν ένα πυρωμένο σίδερο, έχει κάψει τα χείλη τους και τα επιφυλακτικά τους μάτια καταδεικνύουν, σε αντίθεση με αυτούς, τη διαστροφή της καρδιάς τους."


Eliphas Levi

Galadriel


1899 αλήθειες + 1 ψέμμα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy